PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψάχνω πρόγραμμα για δημιουργία φυλλαδίου



Pekovits
12-02-11, 13:16
Γεια σας παιδια
Επειδη δεν ηξερα που να βαλω αυτο το post πιστευω οτι αυτη ειναι η καταλληλη κατηγορια
Θελω να φτιαξω ενα ενημερωτικο φυλλαδιο για ενα μικρο σουπερ μαρκετ,ξερετε αυτα που λενε για προσφορες προιοντων,και δεν ξερω πρεπει να εχω καποιο προγραμμα για να το φτιαξω ή μπορω καλλιστα με το word ή το excel???Τις φωτογραφιες των προιοντων θα τις βρω στο internet,πιστευετε οτι θα πρεπει να ξερω τιποτα αλλο????

tsigarid
12-02-11, 21:31
Μπορείς με το powerpoint αν το έχεις, και μην ακούς γελοίες απαντήσεις τύπου KIT-XDestroyerGR :down:

parsifal
12-02-11, 21:41
Παραδοσιακά, για προετοιμασία και στοιχειοθεσία εντύπων (από φυλλάδια έως βιβλία και περιοδικά) χρησιμοποιούνται προγράμματα DTP (Desktop Publishing). Υπάρχουν μερικά καθιερωμένα εμπορικά τέτοια λογισμικά (πανάκριβες οι άδειες χρήσης των περισσότερων), υπάρχουν όμως και free/open source εναλλακτικές με πιο γνωστό το Scribus (http://www.scribus.net).

Αρκετοί όμως το κουτσοπαλεύουν και με word processors, όπως το Microsoft Word που ανέφερες...

KaNaTa
12-02-11, 21:45
Αν πας σε windows πάνε με το Powerpoint. Θα είναι το πιο εύκολο για σένα...πίστεψε με.

deniSun
12-02-11, 22:29
Η καλύτερη λύση είναι το Adobe InDesign
Δεν ξέρω αν σε συμφέρει χρηματικά.

Pekovits
13-02-11, 00:34
ρε παιδια πιστευετε οτι με το powerpoint θα καταφερω να βγαλω ενα αξιοπρεπες φυλλαδιο????

tsigarid
13-02-11, 03:50
ρε παιδια πιστευετε οτι με το powerpoint θα καταφερω να βγαλω ενα αξιοπρεπες φυλλαδιο????
Ασφαλώς. Αν έχεις φαντασία, παραπάνω από αξιοπρεπές.

deniSun
13-02-11, 09:56
Και με την ζωγραφική των win μπορεί να φτιάξει κάποιος φυλλάδιο αλλά μάλλον δεν είχαν αυτό υπόψιν τους οι κατασκευαστές.
Επίσης θα μπορούσες να γράψεις την διατριβή σου στην ζωγραφική των win ή στο excel αλλά πάλι δεν νομίζω ότι αυτό είχαν στο μυαλό τους οι προγραμματιστές.
Για να μην φτάσεις κάποια στιγμή σε αδιέξοδο και πάει στράφι ο χρόνος που δαπάνησες, να χρησιμοποιείς το κάθε πρόγραμμα για τον σκοπό που κατασκευάστηκε και τίποτε παραπάνω.
Το power point είναι πρόγραμμα παρουσιάσεων διαφανειών.
Δεν είναι ούτε για ζωγραφική, ούτε για συγγραφή κειμένων ούτε για publishing που θέλεις.

voulastaur
13-02-11, 11:27
Τα προγραμματα για σχεδίασh φυλλαδίων είναι adobe illustrator, corel, indesign, to photoshop μονο με αυτα μπορεις να φτιαξεις αγίους. Και συμφωνω απόλυτα με τον denisun

vasim
13-02-11, 19:30
Βασικά αν έχεις φουλ office τότε το καλύτερο είναι το Microsoft Publisher...(χωρίς να πρέπει να μάθεις και άλλα πράγματα)

f15
13-02-11, 22:59
Βασικά αν έχεις φουλ office τότε το καλύτερο είναι το Microsoft Publisher...(χωρίς να πρέπει να μάθεις και άλλα πράγματα)

+1:oneup:

prodromosfan
13-02-11, 23:05
το καλυτερο ειναι το adobe photoshop.
επειδη ομως κοστιζει πολλά $$

το επομενο καλύτερο ειναι το δωρεαν gimp (http://www.gimp.org/)

Simpleton
13-02-11, 23:07
+1 για το Scribus.

Pekovits
14-02-11, 21:35
ρε παιδια προσπαθω να καταλαβω το scribus και προσθετω εικονες για να γραψω αλλα αυτες οι εικονες που βρηκα ειναι αλλες μικρες και αλλες μεγαλες αρα σε αυτη την περιπτωση βρισκω αλλες ή τις φτιαχνω με το gimp???
HELP!!!!

tsigarid
14-02-11, 21:42
Δεν μπορείς να κάνεις resize με το scribus;

Pekovits
14-02-11, 22:29
παταω το επεξεργασια εικονας και μου λεει οτι δεν υπαρχει το gimp.να το κατεβασω??

tsigarid
14-02-11, 22:31
Φυσικά, είναι δωρεάν. Γιατί βασανίζεσαι όμως; Το powerpoint κάνει resize αυτόματα. Να σου πω την αλήθεια, και το scribus πρέπει να κάνει resize, δεν είναι δυνατόν να μην κάνει...

Pekovits
14-02-11, 22:45
παταω στο sribus την επεξεργασια εικονας και μου λεει οτι δεν υπαρχει το προγραμμα gimp.να το κατεβασω???

........Auto merged post: Pekovits πρόσθεσε 13 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

σορυ μ@κ@κι@ ξαναεγραψα το ιδιο:p

Simpleton
14-02-11, 23:45
Κάνοντας απλό κλικ στις εικόνες, θα σου εμφανίσει ένα κόκκινο πλαίσιο με κάποια κυβάκια. Τραβώντας τα προσαρμόζεις το μέγεθος της εικόνας. Για να διατηρηθεί και το περιεχόμενο της εικόνας (δηλαδή να μην κάνεις απλά περικοπή), κρατάς ταυτόχρονα πατημένο το Ctrl.

biggeo65
15-02-11, 00:37
ρε παιδια προσπαθω να καταλαβω το scribus και προσθετω εικονες για να γραψω αλλα αυτες οι εικονες που βρηκα ειναι αλλες μικρες και αλλες μεγαλες αρα σε αυτη την περιπτωση βρισκω αλλες ή τις φτιαχνω με το gimp???
HELP!!!!

Τις κάνεις re-size μέσα από το scribus, δεξί κλικ πάνω στην εικόνα, κι επέλεξε ιδιότητες, κι απο εκεί ρυθμίζεις το ύψος /πλάτος, καθώς και την θέση της εικόνας στην σελίδα ή στο πλαίσιο.

ή αν δεν το βρείς κάνε τις με τo gimp σαν εναλλακτική.:)

Αν δεν έχεις το gimp, μπορείς να χρησημοποιήσεις την ζωγραφική των windows, αν είναι μόνο για re-size.

Pekovits
15-02-11, 18:40
Καλησπερα σε ολους
Εχω κανει μια προχειρη δουλεια με το scribus,βρηκα και πως κανω resize(ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια)και τωρα θελω να βαλω καποιο φοντο(να μην ειναι τελειως λευκη η σελιδα)μπορει καποιος να μου πως μπορω γιατι εχω δυο ωρες και δεν το εχω βρει ακομα please????

biggeo65
15-02-11, 22:21
Καλησπερα σε ολους
Εχω κανει μια προχειρη δουλεια με το scribus,βρηκα και πως κανω resize(ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια)και τωρα θελω να βαλω καποιο φοντο(να μην ειναι τελειως λευκη η σελιδα)μπορει καποιος να μου πως μπορω γιατι εχω δυο ωρες και δεν το εχω βρει ακομα please????

Μια που έχεις έτοιμη την σελίδα, για να μην την ξανακάνεις από την αρχή, για να βάλεις φόντο κάνε τα εξής:

A) Από το μενού εισαγωγή επέλεξε εισαγωγή πλαισίου εικόνας. Κάνε το πλαίσιο σου τόσο μεγάλο όσο είναι η σελίδα σου.

Β) Κανε πανω στο πλαίσιο δεξί κλικ κι επέλεξε Λήψη εικόνας. Βρές μια εικόνα που να έχει το μέγεθος της σελίδας σου. Αν δεν έχεις κάντην re-size.

Γ) Αφου γίνει λήψη εικόνας, και σκεπάζει όλα τα υπόλοιπα, κάνε δεξί κλικ κι επέλεξε επίπεδο, και μετά βύθιση στο τέλος, μια που το θέλεις για background.

Τo background είναι έτοπιμο χωρίς να πειραχτούν τα υπόλοιπα.

vaskos
19-02-11, 16:37
Εχω κάνει όχι μονο φυλάδια αλλά και επιστολές και επιστολόχαρτα, μέχρι και αυτοκόλλητα με το Microsoft Works, και παραξενεύομαι που κανένας δεν το έχει αναφέρει μέχρι τώρα.

biggeo65
19-02-11, 17:43
Κανές δεν είπε οτι δεν γίνεται. Απλά για φυλλάδιο ένα πρόγραμμα publishing είναι πολύ πιο κατάλληλο.
Πιο εύκολα "παίζεις" με τις φωτογραφίες / εικόνες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.