PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116

senkradvii
06-05-11, 23:24
Στο πεδίο 655 τι δηλώνουμε γιατί το έχω απορία. Κάποιο καθαρό εισόδημα που δεν υπήρχε μέχρι την 1-1-2011 και αποκτήθηκε μέσα στο 2011 και μέχρι την υποβολή της δήλωσης?

........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 50 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Tην υπέβαλα και εγώ μόλις να τελειώνω. Άντε και του χρόνου με επιστροφές! :p

psyxakias
07-05-11, 22:28
Ψάχνουμε το θέμα των αποδείξεων στη δήλωση για συγγενή μου. Με μοναδικό έσοδο τη μισθοδοσία (καθαρά ~€17700, ακαθάριστα ~€22900), γράφει ότι για να μη φορολογηθεί πρέπει να δηλώσει ~€3000 αποδείξεις, όμως έχει €8000 αποδείξεις (τις ξεχώρισε και είναι αυτές που όντως περνάνε).

Αν τις δηλώσει όλες, εμφανίζει επιστροφή ~€1100 (με €9000 αποδείξεις λίγο παραπάνω που είναι το μέγιστο). Υπάρχει καμιά παγίδα αν δηλώσεις όλες τις αποδείξεις και σου βγάλει να λάβεις επιστροφή ή όντως είναι οκ να έχεις επιστροφή;

Sovjohn
07-05-11, 22:34
Παγίδα δεν υπάρχει. Οπως σε παλιότερες χρονιές μπορούσες να βάζεις αποδείξεις από υδραυλικούς, δικηγόρους, και διάφορα άλλα, έτσι κάνεις και φέτος.

Απλά προφανώς μπορεί να του ζητήσουν τις αποδείξεις για έλεγχο (αν κάνει τη δήλωση ηλεκτρονικά). Κατά τα άλλα, το πόσό των 8.000 σε 17.700 καθαρά, φυσιολογικό μου φαίνεται, αρκεί βέβαια να μην βγαίνουν τα έξοδα του (π.χ. νοίκι, ή κάτι ανάλογο) παραπάνω από 17.700 μαζί με τις 8.000 αποδείξεις. Οχι ότι θα έχει πρόβλημα, αλλά με την εφορία ισχύει το "ου μπλέξεις" :p

opener
07-05-11, 22:43
Ψάχνουμε το θέμα των αποδείξεων στη δήλωση για συγγενή μου. Με μοναδικό έσοδο τη μισθοδοσία (καθαρά ~€17700, ακαθάριστα ~€22900), γράφει ότι για να μη φορολογηθεί πρέπει να δηλώσει ~€3000 αποδείξεις, όμως έχει €8000 αποδείξεις (τις ξεχώρισε και είναι αυτές που όντως περνάνε).

Αν τις δηλώσει όλες, εμφανίζει επιστροφή ~€1100 (με €9000 αποδείξεις λίγο παραπάνω που είναι το μέγιστο). Υπάρχει καμιά παγίδα αν δηλώσεις όλες τις αποδείξεις και σου βγάλει να λάβεις επιστροφή ή όντως είναι οκ να έχεις επιστροφή;
Κατι δεν παει καλα.
Αμα εχει (8.000 - 3.000 =5.000) 5.000 παραπανω απ' οσες χρειαζεται, τοτε εχει επιστροφη (απο τις αποδειξεις) 5.000x10%= 500 ευρω και οχι 1.100.

Αν δηλωσει μονο 3000 εχει επιστροφη (απο καπου αλλου) 1100-500= 600 ευρω?

Sovjohn
07-05-11, 22:45
Μπορεί να έχει και τίποτα 600 € επιστροφή από άλλες πηγές ο άνθρωπος (ασφάλιστρα/ενοίκια/κτλ)... ;)

opener
07-05-11, 22:49
Μπορεί να έχει και τίποτα 600 € επιστροφή από άλλες πηγές ο άνθρωπος (ασφάλιστρα/ενοίκια/κτλ)... ;)
Το ρωταω

Αν δηλωσει μονο 3000 εχει επιστροφη (απο καπου αλλου) 1100-500= 600 ευρω?

nmavro73
08-05-11, 10:30
Τι γίνεται σε περίπτωση που μεταθέτουν την επιστροφή όλο και πιο μετά;Μπορούμε κάπως να την διεκδικήσουμε; Συλλογικά;

senkradvii
08-05-11, 13:40
Τι γίνεται σε περίπτωση που μεταθέτουν την επιστροφή όλο και πιο μετά;Μπορούμε κάπως να την διεκδικήσουμε; Συλλογικά;

Ενδιαφέρον..

Νο offense αλλά εδώ κόβουν τα πάντα και από παντού και όσοι αντιδρούν δεν έχουν καταφέρει τίποτα και εσύ για καθυστέρηση ωφελουμένων μερικών ημερών θεωρείς ότι θα καταφέρεις κάτι? Τι να πουν για παράδειγμα και οι φαρμακοποιοί που τα στρατιωτικά ταμεία δεν τους έχουν πληρώσει όλο το '10 και συνεχίζει.. Και πόσες ακόμα περιπτώσεις.

Λυπάμαι που το λέω αλλά γενικά δεν έχουμε σχεδόν καμία επιρροή σαν κοινωνία..

nmavro73
08-05-11, 16:53
Δεν μιλάω για καθυστέρηση μερικών ημερών. Μιλάω για την περίπτωση που ΔΙΑΡΚΩΣ αλλάζουν την ημερομηνία. Το δεδομένο είναι ότι έχω πληρώσει φόρο που δεν έπρεπε, μέσω της παρακράτησης. Εχω ελάχιστο εισόδημα. Θέλω να διεκδικήσω αυτό που δικαιούμαι.
Δεν είναι λίγες οι φορές που τέτοιες προσφυγές εκδικάζονται ΥΠΕΡ του πολίτη

Sovjohn
08-05-11, 17:04
Δεν μιλάω για καθυστέρηση μερικών ημερών. Μιλάω για την περίπτωση που ΔΙΑΡΚΩΣ αλλάζουν την ημερομηνία. Το δεδομένο είναι ότι έχω πληρώσει φόρο που δεν έπρεπε, μέσω της παρακράτησης. Εχω ελάχιστο εισόδημα. Θέλω να διεκδικήσω αυτό που δικαιούμαι.
Δεν είναι λίγες οι φορές που τέτοιες προσφυγές εκδικάζονται ΥΠΕΡ του πολίτη

Δηλαδή, το διαρκώς... πόσο διαρκώς είναι? 10 μέρες? 1 μήνας? 6 μήνες? 1 χρόνος?

Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω...

nmavro73
08-05-11, 17:27
Φαντάζομαι ότι στον 1 μήνα μπορούμε να το θεωρήσουμε πρόβλημα. Δεν ξέρω τι να σου πω σε αυτό, αλλά υποτίθεται ότι ή πρέπει να σε ελέγξουν ή να σου δώσουν τα χρήματα

21706
08-05-11, 17:52
Φαντάζομαι ότι στον 1 μήνα μπορούμε να το θεωρήσουμε πρόβλημα. Δεν ξέρω τι να σου πω σε αυτό, αλλά υποτίθεται ότι ή πρέπει να σε ελέγξουν ή να σου δώσουν τα χρήματα

Όταν είχα επιστροφή φόρου συνήθως γινόταν 2 μήνες από την ημέρα
που έπαιρνα το εκκαθαριστικό. Δεν ξέρω τι γίνεται σήμερα.

sdikr
08-05-11, 18:00
Δεν μιλάω για καθυστέρηση μερικών ημερών. Μιλάω για την περίπτωση που ΔΙΑΡΚΩΣ αλλάζουν την ημερομηνία. Το δεδομένο είναι ότι έχω πληρώσει φόρο που δεν έπρεπε, μέσω της παρακράτησης. Εχω ελάχιστο εισόδημα. Θέλω να διεκδικήσω αυτό που δικαιούμαι.
Δεν είναι λίγες οι φορές που τέτοιες προσφυγές εκδικάζονται ΥΠΕΡ του πολίτη

Κοίτα, θα έλεγα ότι είναι απο την μια κακό (θέλει να πάρει τα χρήμματα άμεσα) άλλα όταν είναι να δώσει το κράτος καθυστερεί (το 6μήνο είναι σαν cash).
Αλλά πρόσεξε μην μετά σε περάσουν απο κόσκινο και βγούνε και αλλά

Απο την στιγμή που δεν υπάρχει κάτι γραπτά που να λέει ότι θα σου κάνουμε εκκαθάριση σε τόσο χρόνο, δεν νομίζω οτι νομικά μπορείς να κάνεις κάτι

Στην τελική μπορούν άνετα να πούνε, τα λεφτά θα τα λάβουν αφού τελειώσουν όλες οι δηλώσεις

Ακόμα ο φόρος που πλήρωσες είναι ο φυσιολογικός για τον μισθό σου, αν μετά απο την υποβολή δούνε ότι έχεις δικαίωμα φοροαπαλλαγής τότε θα τον πάρεις πίσω.
Πάντως αρκετός κόσμος θα έχει πρόβλημα όταν γίνουν ονομαστικές οι αποδείξεις ;)

nmavro73
08-05-11, 18:03
Δεν θα χρησιμοποιήσω ποτέ φοροκάρτα, και αν γίνουν ονομαστικές πολλά θα τα κόβω στους γονείς μου. Δεν είπαν τίποτα για ονομαστικές αποδείξεις

sdikr
08-05-11, 18:25
Δεν θα χρησιμοποιήσω ποτέ φοροκάρτα, και αν γίνουν ονομαστικές πολλά θα τα κόβω στους γονείς μου. Δεν είπαν τίποτα για ονομαστικές αποδείξεις

τότε δεν κάνεις το σωστό, όποτε μην ζητάς να γίνει το σωστό, απλό δεν είναι;

Και το ξαναλέω, πρόσεχε τι ζητάς, αν εσύ ζητάς κάτι να γίνει μην έχεις παράπονα αν γίνει και έλεγχος μετά, μετά όχι επιστρόφη δεν θα έχεις αλλά θα έχεις και ενα καλό πρόστιμο

nmavro73
08-05-11, 19:03
τότε δεν κάνεις το σωστό, όποτε μην ζητάς να γίνει το σωστό, απλό δεν είναι;

Και το ξαναλέω, πρόσεχε τι ζητάς, αν εσύ ζητάς κάτι να γίνει μην έχεις παράπονα αν γίνει και έλεγχος μετά, μετά όχι επιστρόφη δεν θα έχεις αλλά θα έχεις και ενα καλό πρόστιμο
Φυσικά και κάνω το σωστό αφού τα έξοδά μου τα καλύπτω σε μεγάλο ποσοστό με δικά τους χρήματα.
Οι αποδείξεις που έχω βάλει υπάρχουν. Σε έναν έλεγχο μπορώ να τις δείξω. Αλλά όταν παίρνω χρήματα για να καλύψω τα έξοδά μου επειδή δεν βγαίνω, δίνω τις αποδείξεις σε αυτούς.
Το κράτος είναι ο μεγαλύτερος μπαταξής. Ζητάει να μην το κλέβουμε, αλλά πληρώνει με καθυστέρηση πάντα. 'Η δεν πληρώνει καθόλου.

maik
08-05-11, 19:13
Το κράτος είναι ο μεγαλύτερος μπαταξής. Ζητάει να μην το κλέβουμε, αλλά πληρώνει με καθυστέρηση πάντα. 'Η δεν πληρώνει καθόλου.

Για δυνατους λυτες.:)
Περυσι(2010) τον Ιανουαριο μου κρατησε η εφορια προκαταβολικα 450€ περιπου απο τον μισθο μου. Απο αυτα τα 100 περιπου θα τα παρω σαν επιστροφη στην καλυτερη περιπτωση τον Σεπτεμβριο του 2011.
Δηλαδη με 21 μηνες καθυστερηση ατοκα.

Αν χρωστουσα εγω στην εφορια 100 € για 21 μηνες ποσο τοκο και προστιμο θα πληρωνα;

sdikr
08-05-11, 19:15
Για δυνατους λυτες.:)
Περυσι(2010) τον Ιανουαριο μου κρατησε η εφορια προκαταβολικα 450€ περιπου απο τον μισθο μου. Απο αυτα τα 100 περιπου θα τα παρω σαν επιστροφη στην καλυτερη περιπτωση τον Σεπτεμβριο του 2011.
Δηλαδη με 21 μηνες καθυστερηση ατοκα.

Αν χρωστουσα εγω στην εφορια 100 € για 21 μηνες ποσο τοκο και προστιμο θα πληρωνα;

Πάει ανάλογα με τους ΔΥ, :whistle:
Το πότε θα πάρεις τα λεφτά σου, το λένε και κάποιοι που πουλάνε ακόμα στο δημόσιο (του Ιδιωτικού τομέα ξέρεις)

maik
08-05-11, 19:25
Πάει ανάλογα με τους ΔΥ, :whistle:
Το πότε θα πάρεις τα λεφτά σου, το λένε και κάποιοι που πουλάνε ακόμα στο δημόσιο (του Ιδιωτικού τομέα ξέρεις)

Σπυρο εχεις μπερδεψει την γραβατα με το σωβρακο.
Λεγαμε οτι το κρατος ενω ζηταει να πληρωθει αμεσως και βαζει τοκους και προστιμα , οταν ειναι να πληρωσει και καθυστερει και τα δινει ατοκα.
Ειπα την δικια μου περιπτωση που αφορα μισθο και δεν εχει σχεση απο που προερχεται.
Στους ιδιωτικους υπαλληλους δηλαδη τα δινουν με τοκο;

sdikr
08-05-11, 19:31
Σπυρο εχεις μπερδεψει την γραβατα με το σωβρακο.
Λεγαμε οτι το κρατος ενω ζηταει να πληρωθει αμεσως και βαζει τοκους και προστιμα , οταν ειναι να πληρωσει και καθυστερει και τα δινει ατοκα.
Ειπα την δικια μου περιπτωση που αφορα μισθο και δεν εχει σχεση απο που προερχεται.
Στους ιδιωτικους υπαλληλους δηλαδη τα δινουν με τοκο;

Δεν έχω μπερδέψει κάτι
Κάποιο λένε για τον κακό ιδιωτικό τομέα που περιμένει για πάνω απο 6 μηνές λεφτά απο το δημόσιο, τώρα γιατί πειράζει μερικούς;
Ο μισθός σου έχει μεγάλη σχέση απο το που προέρχεται, αν νομίζεις οτι πρέπει να το κρύψεις τότε μην ζητάς αποκαλύψεις

Απο την άλλη, εδώ μιλάμε για αποδείξεις που αλλάξανε χεριά, και μετά ζητάμε και τα ρέστα!!

Αυτή είναι η Ελλάδα!

nmavro73
08-05-11, 19:34
Η απόδειξη ανήκει σε όποιον ξοδεύει τα χρήματα!Είτε πήγε ο ίδιος να κάνει την αγορά είτε τα έδωσε σε άλλον να την κάνει για λογαριασμό του. Δεν φτάνει που δίνουν χρήματα θα πληρώσουν και παραπάνω φόρο;

sdikr
08-05-11, 19:36
Η απόδειξη ανήκει σε όποιον ξοδεύει τα χρήματα!Είτε πήγε ο ίδιος να κάνει την αγορά είτε τα έδωσε σε άλλον να την κάνει για λογαριασμό του. Δεν φτάνει που δίνουν χρήματα θα πληρώσουν και παραπάνω φόρο;

Δεν πάει έτσι όμως,
Αν θέλει να ξοδέψει, μπορεί να το κάνει μόνος του.

21706
08-05-11, 19:49
Δεν πάει έτσι όμως,
Αν θέλει να ξοδέψει, μπορεί να το κάνει μόνος του.

Νομίζω ότι αν στείλει κάποιος την κόρη του να του ψωνίσει κάτι
έχει κάθε δικαίωμα να δηλώσει αυτός την αγορά στην εφορία
και όχι η κόρη του.

nmavro73
08-05-11, 19:51
Δεν πάει έτσι όμως,
Αν θέλει να ξοδέψει, μπορεί να το κάνει μόνος του.
Φυσικά και πάει. Αναγκάζεται να μου δίνει για να βγάλω εγώ τα δικά μου έξοδα. Οπότε του δίνω πίσω τις αποδείξεις. Με τα ελάχιστα που βγάζω χρειάζομαι ενίσχυση. Η πρέπει να μην αγοράσω ποτέ τίποτα και να κλειδωθώ στο σπίτι, ή θα μου δώσει. Και μιλάμε στάνταρ για 100 το μήνα, ίσως και παραπάνω. Οπότε ναι, ΟΤΙ αποδείξεις έχω τις δίνω στους γονείς μου αφού στην ουσία αυτοί μου αγοράζουν τα έξτρα. Θέλουν να ξοδέψουν για να μου πάρουν ρούχα, αλλά πλέον τα επιλέγω εγώ. Λέει κανένας νόμος ότι πρέπει να αγοράζουν ρούχα μόνο για τον εαυτό τους; Η μήπως πρέπει να τους τραβάω μαζί μου για να πληρώσουν;

........Auto merged post: nmavro73 πρόσθεσε 2 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Νομίζω ότι αν στείλει κάποιος την κόρη του να του ψωνίσει κάτι
έχει κάθε δικαίωμα να δηλώσει αυτός την αγορά στην εφορία
και όχι η κόρη του.
Αυτό ακριβώς. Το ίδιο αν σου δώσει να βάλεις βενζίνη, να βγεις για φαγητό, οτιδήποτε.

opener
08-05-11, 20:52
.....
Aπο την άλλη, εδώ μιλάμε για αποδείξεις που αλλάξανε χεριά, και μετά ζητάμε και τα ρέστα!!

Αυτή είναι η Ελλάδα!
Εκτος απο τις αποδειξεις, μιλαμε επισης για παιδια που αν δεν τσονταρουν οι γονεις, δεν την βγαζουν.
Ας παιρναν μισθο ικανο για να ζησουν και θα χαριζαν τις αποδειξεις οχι στους γονεις, αλλα στην εφορια.

Αυτη ειναι η Ελλαδα!

nmavro73
08-05-11, 21:09
Εκτος απο τις αποδειξεις, μιλαμε επισης για παιδια που αν δεν τσονταρουν οι γονεις, δεν την βγαζουν.
Ας παιρναν μισθο ικανο για να ζησουν και θα χαριζαν τις αποδειξεις οχι στους γονεις, αλλα στην εφορια.

Αυτη ειναι η Ελλαδα!
Διόρθωση, δεν μιλάμε μόνο για παιδιά, μιλάμε και για μεγάλους. Μιλάμε και για τη δική μας τη φουρνιά που κοντεύουμε 40, και ή είμαστε άνεργοι ή δουλεύουμε μερική απασχόληση, ή έχουμε αποδείξεις παροχής και δεν μας φτάνει να πληρώσουμε το ΤΕΒΕ.
Εγώ έχω 10 ώρες ιδιαίτερα την εβδομάδα. Δυστυχώς, δεν μπορώ να πάρω πολλά γιατί τα παιδιά που κάνω είναι σε μικρές τάξεις. Και επίσης αν πάρω πολλά με τις δυσκολίες του κόσμου θα χάσω τις ώρες. Αν από αυτά τα λεφτά δώσω 210 το μήνα στο ΤΕΒΕ δεν θα μείνει ούτε για τους λογαριασμούς μου.
Επίσης, ακόμη και αν έλεγα ότι φτάνει για το ΤΕΒΕ, δεν μπορώ να δουλέψω ωρομίσθια ή ΑΜΩ αν με πάρουν κάπου! Υπογράφω ότι δεν κάνω ιδιαίτερα. Οπότε τα κρατάω μαύρα, έχω όλα τα χρήματα στο χέρι, που δεν είναι και πολλά, και έχω και το κεφάλι μου ήσυχο

opener
08-05-11, 21:58
Διόρθωση, δεν μιλάμε μόνο για παιδιά, μιλάμε και για μεγάλους. Μιλάμε και για τη δική μας τη φουρνιά που κοντεύουμε 40, και ή είμαστε άνεργοι ή δουλεύουμε μερική απασχόληση, ή έχουμε αποδείξεις παροχής και δεν μας φτάνει να πληρώσουμε το ΤΕΒΕ.
....
Ανεξαρτητως της ηλικιας, ειμαστε ακομη παιδια οσο οι γονεις ειναι στη ζωη.
Ενηλικος γινεσαι οταν δεν υπαρχει καποιος να σου απαντησει οταν φωναξεις "πατερα" - "μαννα".

nmavro73
08-05-11, 23:35
Ανεξαρτητως της ηλικιας, ειμαστε ακομη παιδια οσο οι γονεις ειναι στη ζωη.
Ενηλικος γινεσαι οταν δεν υπαρχει καποιος να σου απαντησει οταν φωναξεις "πατερα" - "μαννα".
Ναι, αλλά φαντάσου ότι οι περισσότεροι απο μας τα κατάφερναν. Και τώρα ειναι με το χέρι ανοικτο. Ντρέπεσαι να ζητάς από τους γονείς αλλά τι να κάνεις; Εκείνοι δεν σε αφήνουν φυσικά. Αλλά όσο να ναι δεν σκέφτεσαι ότι αυτό το @@μενο το κράτος σε έχει φέρει στην κατάσταση να ζητάς από τους γονείς στα 40 σου;

opener
08-05-11, 23:47
Ναι, αλλά φαντάσου ότι οι περισσότεροι απο μας τα κατάφερναν. Και τώρα ειναι με το χέρι ανοικτο. Ντρέπεσαι να ζητάς από τους γονείς αλλά τι να κάνεις; Εκείνοι δεν σε αφήνουν φυσικά. Αλλά όσο να ναι δεν σκέφτεσαι ότι αυτό το @@μενο το κράτος σε έχει φέρει στην κατάσταση να ζητάς από τους γονείς στα 40 σου;
Σε 'μενα τα λες;
Πες τα καλυτερα στον sdikr που τον πειραξε το "εγκλημα"

Απο την άλλη, εδώ μιλάμε για αποδείξεις που αλλάξανε χεριά, και μετά ζητάμε και τα ρέστα!!

οτι δεν ειμαστε ενταξει απεναντι στην εφορια/κρατος!

Δεν ειμαστε ενταξει εμεις τα κοροιδα, οχι τα λαμογια και οι μιζαδοροι.....
http://nonews-news.blogspot.com/2011/05/blog-post_3713.html

john_who
08-05-11, 23:49
Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί... ξέρεις πόσες οικογένειες τα βγάζουν με τη σύνταξη των παππούδων... (δυστυχώς και ευτυχώς)

pelasgian
08-05-11, 23:53
Ανεξαρτητως της ηλικιας, ειμαστε ακομη παιδια οσο οι γονεις ειναι στη ζωη.
Ενηλικος γινεσαι οταν δεν υπαρχει καποιος να σου απαντησει οταν φωναξεις "πατερα" - "μαννα".

ή αν φωναξεις και σου απαντήσει: «τι θε ρε μαντράχαλε; τι είσαι μπέμπης και φωνάζεις τη μαμά;»

opener
08-05-11, 23:59
ή αν φωναξεις και σου απαντήσει: «τι θε ρε μαντράχαλε; τι είσαι μπέμπης και φωνάζεις τη μαμά;»
Απο τη σιωπη, καλυτερα αυτο.....


Στο αλλο που ρωταγες, δεν παει εδω; =

Ζ. ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΛΛΟΔΑΠΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ
9.Εισοδήματα από κινητές αξίες αλλοδαπής προέλευσης που φορολογούνται με τις γενικές διατάξεις

pelasgian
09-05-11, 00:23
ναι, αυτό αναρωτιώμουν και εγώ αλλά ο σύνδεσμος με την επεξήγηση δεν άνοιγε.
Επίσης, αν φορολόγησε ήδη το αγγλικό δημόσιο, τι θέλουν; να φορολογήσουν και αυτοί;

nmavro73
09-05-11, 08:25
ναι, αυτό αναρωτιώμουν και εγώ αλλά ο σύνδεσμος με την επεξήγηση δεν άνοιγε.
Επίσης, αν φορολόγησε ήδη το αγγλικό δημόσιο, τι θέλουν; να φορολογήσουν και αυτοί;
Οτιδήποτε πήρες στο εξωτερικό πάει στα εισοδήματα εξωτερικού και ΔΕΝ φορολογείται. Το είχαμε πέρυσι αυτό με τη δήλωση της αδερφής μου. Είχε φορολογηθεί έξω, το δήλωσε εκεί για να υπάρχει σαν εισόδημα και δεν τη φορολόγησαν για αυτό. Της ήρθαν βεβαιώσεις από την Αγγλία και επιστροφή φόρου επίσης από την Αγγλία.
Υπάρχουν διακρατικές συμφωνίες για αυτά τα θέματα

slidar
09-05-11, 09:26
Yπαρχουν με πολλες χωρες του εξωτερκου διμερεις συμβασεις οι λεγομενες "αποφυγης διπλης φορολογιας" .

nmavro73
09-05-11, 10:01
Είναι επίσης και το άλλο θέμα. Ένα άτομο της οικογένειας με βάση τα έξοδά του έχει επιστροφή φόρου 2000 ευρώ. Ένα άλλο άτομο της οικογένειας πληρώνει 4000 ευρώ. Αν όμως αυτός που παίρνει την επιστροφή του δώσει αποδείξεις παραπάνω, θα πληρώσει 3000 ευρώ. Με το δεδομένο ότι η επιστροφή αργεί, γίνεται η ανταλλαγή ώστε και οι δύο να πάρουν τα λεφτά τους πίσω. Αν ειδικότερα αυτός που έχει την επιστροφή έχει πεθάνει (πχ η γιαγιά μου πέθανε αλλά έχει επιστροφή ακόμη και χωρίς αποδείξεις), τότε από το να περιμένουμε 2-3 μήνες να ελέγξουν την επιστροφή του (που ούτως ή άλλως πάει σε μας) βάζουμε τις αποδείξεις του σε όποιον πληρώνει περισσότερο φόρο.

21706
09-05-11, 10:24
Είναι επίσης και το άλλο θέμα. Ένα άτομο της οικογένειας με βάση τα έξοδά του έχει επιστροφή φόρου 2000 ευρώ. Ένα άλλο άτομο της οικογένειας πληρώνει 4000 ευρώ. Αν όμως αυτός που παίρνει την επιστροφή του δώσει αποδείξεις παραπάνω, θα πληρώσει 3000 ευρώ. Με το δεδομένο ότι η επιστροφή αργεί, γίνεται η ανταλλαγή ώστε και οι δύο να πάρουν τα λεφτά τους πίσω. Αν ειδικότερα αυτός που έχει την επιστροφή έχει πεθάνει (πχ η γιαγιά μου πέθανε αλλά έχει επιστροφή ακόμη και χωρίς αποδείξεις), τότε από το να περιμένουμε 2-3 μήνες να ελέγξουν την επιστροφή του (που ούτως ή άλλως πάει σε μας) βάζουμε τις αποδείξεις του σε όποιον πληρώνει περισσότερο φόρο.

Σε μια οικογένεια οι αποδείξεις πάνε ελεύθερα σε όποιο μέλος θέλουν.
Εκτός από τους νόμους υπάρχουν και οι ανθρώπινες σχέσεις.
Αν ο γιος είναι υδραυλικός και κάνει κάποια επισκευή στο σπίτι
του πατέρα του δεν θα του κόψει απόδειξη, ό,τι και να λέει ο νόμος.

snips
09-05-11, 13:26
Για να πάρεις τον κλειδάριθμο από το Μητρώο της ΔΟΥ σου σε ενημερώνει κανείς τηλεφωνικά ή με mail; Αν όχι σε πόσες μέρες μετά την αίτηση πρέπει να πας;

vasilisk
09-05-11, 13:39
Για να πάρεις τον κλειδάριθμο από το Μητρώο της ΔΟΥ σου σε ενημερώνει κανείς τηλεφωνικά ή με mail; Αν όχι σε πόσες μέρες μετά την αίτηση πρέπει να πας;

εγω εκανα την αιτηση ηλεκτρονικα, και μετα απο μια ωρα που πηγα στη ΔΟΥ μου πηρα τον κλειδαριθμο. θεωρω οτι και πιο νωρις να πας θα το παρεις μιας και ενημερωνεται online τη στιγμη που κανεις την αιτηση.

opener
09-05-11, 13:45
Για να πάρεις τον κλειδάριθμο από το Μητρώο της ΔΟΥ σου σε ενημερώνει κανείς τηλεφωνικά ή με mail; Αν όχι σε πόσες μέρες μετά την αίτηση πρέπει να πας;

Εχω κανει εγγραφες για πολλα ατομα, μετα την καθε εγγραφη ειχα mail

Η εγγραφή σας στο TAXISnet εγκρίθηκε

Καλώς ήρθατε στο TAXISnet!
Σας ενημερώνουμε πως η αίτηση εγγραφής σας έχει εγκριθεί.
Υπενθυμίζουμε ότι το username σας είναι ΧΧΧΧΧΧΧΧ
Για να ενεργοποιήσετε το λογαριασμό σας παρακαλώ πατήστε τον σύνδεσμο Ενεργοποίηση λογαριασμού TAXISnet και ακολουθήστε τις οδηγίες που δίνονται εκεί. Εάν ο παραπάνω σύνδεσμος δεν λειτουργεί αντιγράψτε τη διεύθυνση:
http://www1.gsis.gr/registration/registrationActivation.htm
στον browser σας.
Ευχαριστούμε,
TAXISnet.

Και την ιδια μερα να πας, κανονικα θα πρεπει να σου δωσουν τον κλειδάριθμο.

........Auto merged post: opener πρόσθεσε 1 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


εγω εκανα την αιτηση ηλεκτρονικα, και μετα απο μια ωρα που πηγα στη ΔΟΥ μου πηρα τον κλειδαριθμο. θεωρω οτι και πιο νωρις να πας θα το παρεις μιας και ενημερωνεται online τη στιγμη που κανεις την αιτηση.
Σωστα.

senkradvii
09-05-11, 16:09
Mέσω ίντερνετ από που μπορώ να κάνω αίτηση για κλειδάριθμο?

tsorbi
09-05-11, 16:29
https://www1.gsis.gr/registration/chooseRegistrationType.htm;jsessionid=LvMjNHrXT28hl44l165DJCJn58Whvpr0WbNBqSHRJpmJ82748CD9!1602999983

senkradvii
09-05-11, 16:48
Εγώ έχω λογαριασμό από πέρυσι. Για τον κλειδάριθμο ρωτάω που μπορώ να κάνω αίτηση ηλεκτρονικά..

21706
09-05-11, 16:57
Εγώ έχω λογαριασμό από πέρυσι. Για τον κλειδάριθμο ρωτάω που μπορώ να κάνω αίτηση ηλεκτρονικά..

Δεν χρειάζεται να κάνεις καμία αίτηση. Πηγαίνεις στην εφορία σου
ζητάς τον κλειδάριθμο και θα σου ζητήσουν ταυτότητα, ΑΦΜ και
κωδικό.

opener
09-05-11, 17:22
Mέσω ίντερνετ από που μπορώ να κάνω αίτηση για κλειδάριθμο?


Εγώ έχω λογαριασμό από πέρυσι. Για τον κλειδάριθμο ρωτάω που μπορώ να κάνω αίτηση ηλεκτρονικά..
Επανάληψη Μήτηρ Μαθήσεως. :p :p :p
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4116124&postcount=331
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4116179&postcount=336

senkradvii
09-05-11, 20:23
Επανάληψη Μήτηρ Μαθήσεως. :p :p :p
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4116124&postcount=331
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4116179&postcount=336

Σώπα ρε Opener? Λες να μην ξέρω τι διαβάζω και τι γράφω?

Απλά διάβασα ότι έκανε αίτηση ηλεκτρονικά και νόμισα ότι μπορούσα να κάνω και εγώ κάποια στιγμή, γιατί έτσι και αλλιώς μέχρι το τέλος του χρόνου πρέπει να έχω, ώστε να μην χάνω τον χρόνο μου με αιτήσεις κτλ στις εφορίες..

Τhanks 21706.

sdikr
09-05-11, 20:28
Σώπα ρε Opener? Λες να μην ξέρω τι διαβάζω και τι γράφω?

Απλά διάβασα ότι έκανε αίτηση ηλεκτρονικά και νόμισα ότι μπορούσα να κάνω και εγώ κάποια στιγμή, γιατί έτσι και αλλιώς μέχρι το τέλος του χρόνου πρέπει να έχω, ώστε να μην χάνω τον χρόνο μου με αιτήσεις κτλ στις εφορίες..

Τhanks 21706.

Αν είχες λογαριασμό πριν τότε έχει γίνει η αίτηση αυτόματα, απλα πας στην ΔΟΥ

senkradvii
09-05-11, 20:45
Αν είχες λογαριασμό πριν τότε έχει γίνει η αίτηση αυτόματα, απλα πας στην ΔΟΥ

Yeah thanks, δεν το ήξερα αυτό και για αυτό ρωτούσα.. ;)

opener
09-05-11, 21:55
Έχω ήδη εγγραφεί στο TAXISnet πριν την 6η/12/2010. Χρειάζεται να εγγραφώ ξανά;

Οι κωδικοί σας θα είναι σε ισχύ για ικανό χρονικό διάστημα, μέσα στο οποίο θα μπορείτε να υποβάλετε κάθε είδους δήλωση, με τη σταδιακή ένταξη στο σύστημα της αντίστοιχης υπηρεσίας ηλεκτρονικής υποβολής, να ανακτάτε τις δηλώσεις σας των πέντε τελευταίων ετών και να μεταβάλετε τα στοιχεία επικοινωνίας σας, εφόσον απαιτείται.
Στο διάστημα αυτό θα πρέπει να προχωρήσετε σε διαδικασία ενεργοποίησης λογαριασμού με κλειδάριθμο στο νέο TAXISnet, προκειμένου να εκμεταλλευθείτε όλες τις σταδιακά παρεχόμενες δυνατότητες του νέου συστήματος (πρόσβαση στη συνολική φορολογική σας εικόνα, μεταβολή των προσωπικών σας στοιχείων, εξουσιοδότηση λογιστών κ.λπ.).

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4116179&postcount=336
1234567

senkradvii
09-05-11, 22:06
Ρε opener τι θες να πεις δηλαδή? Είπαμε αυτά τα ξέρω.

Γράφει πουθενά όμως από που ή πως κάνεις αίτηση για να πάρεις τον κλειδάριθμο? Γιατί επιμένεις παραθέτοντας τα ίδια άσχετα με την απορία μου πράγματα.

Τόσο δύσκολο σου είναι να καταλάβεις τι ρωτούσα ή έχεις απλά έχεις όρεξη?

@ ADSLgr.com All rights reserved.