PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116

maik
11-05-11, 18:28
Μια χαρα σχεση εχουν μην ανυσηχεις. 5.000 οχι αλλα κανα 2.500 σιγουρα :)


Αμεσως αμεσως πεσαμε στα μισα τζιμανι μου.:p

slidar
11-05-11, 18:37
Αμεσως αμεσως πεσαμε στα μισα τζιμανι μου.:p

Eνταξει το 5.000 ηταν πιο πολυ για το χαβαλε του πραγματος. ΚΑΝΟΝΙ !! Επιστροφη οσοι προλαβετε ... :lol:

manoulamou
11-05-11, 20:11
Ωσπου να τα επιστρεψουν
απλα θα εχει μειωθει η αξια τους στο μισο!:p


Aμα εσυ εχεις παρακρατηση τοσα οσα γραφεις η δεν εχεις καλο λογιστη η παιρνεις καμια 5000-6000 τον μηνα.
ΝΑΙ τα φαγε μαζι με τον Παγκαλο...
Μισθωτος ειναι και αναφερεται στην συνολικη ετησια παρακρατηση οχι την μηνιαια...
Διαφορα αναλογουντος με παρακρατηθεντα: αρα επιστροφη, τιποτε ασυνηθιστο!

Οσο δεν ειχα ακινητα και ημουν μια απλη υπαλληλος, ειχα παντα επιστροφη...:)

slidar
11-05-11, 21:21
Ωσπου να τα επιστρεψουν
απλα θα εχει μειωθει η αξια τους στο μισο!:p


ΝΑΙ τα φαγε μαζι με τον Παγκαλο...
Μισθωτος ειναι και αναφερεται στην συνολικη ετησια παρακρατηση οχι την μηνιαια...
Διαφορα αναλογουντος με παρακρατηθεντα: αρα επιστροφη, τιποτε ασυνηθιστο!

Σοβαρα? :hmm:

slidar
12-05-11, 08:53
Προσπάθεια εκφοβισμού φορολογουμένων από το Υπ.Οικονομικών

Με πρόσχημα εξονυχιστικούς ελέγχους σε φορολογικές δηλώσεις με μεγάλες επιστροφές φόρου το Οικονομικό Επιτελείο προσπαθεί να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα

http://www.forologikanea.gr/news/prospatheia-ekfobismou-ton-forologoumenon-apo-to-upourgeio-oikonomikon-me-dithen-eksonuxistikous-elegxous/

opener
12-05-11, 09:00
Προσπάθεια εκφοβισμού φορολογουμένων από το Υπ.Οικονομικών

Με πρόσχημα εξονυχιστικούς ελέγχους σε φορολογικές δηλώσεις με μεγάλες επιστροφές φόρου το Οικονομικό Επιτελείο προσπαθεί να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα

http://www.forologikanea.gr/news/prospatheia-ekfobismou-ton-forologoumenon-apo-to-upourgeio-oikonomikon-me-dithen-eksonuxistikous-elegxous/
Τα γραφει αναλυτικα στο αρθρο της Ναυτεμπορικης που παρεθεσε ο cool11 παραπανω (post # 526) =>

ΔΟΥ: Εξονυχιστικός έλεγχος για επιστροφές άνω των 1.500 ευρώ
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4132268&postcount=526

manoulamou
12-05-11, 09:08
Εκει που επιμελως αποκρυπτουν,
ειναι οτι και πριν υπηρχε αυστηρος ελεγχος στις μεγαλες επιστροφες.;)
Ειχαμε πιστωτικο ~ 2.000-€ για τον Δημητρη μου και το τελικο ειδοποιητηριο εισπραξης
μας ηρθε πριν περιπου ενα μηνα, δηλαδη σχεδον ενα χρονο μετα την αρχικη δηλωση!

anon
12-05-11, 09:31
Σοβαρα? :hmm:

Για εξήγησέ μας εσύ πουτ ξέρεις τα πολλά και ο νούς σου κατεβάζει, πως γίνεται να πάρεις να παίρνεις επιστροφή φόρου χωρίς να έχεις πληρώσει φόρο απλά μόνο δηλώνοντας αποδείξεις; Η' κατάλαβα κάτι λάθος αποτα λεγόμενά σου;

cool11
12-05-11, 16:45
Το διαβασα κι αυτο, καπου αλλου. (αθανατη ελληνικη ευρηματικοτητα-αλλα απεναντι σε ενα κρατος-απατεωνα δεν το βρισκω κακη ιδεα-οι μεγαλοκλεφτες την γλυτωνουν και ενας με εισοδημα 15χιλ ευρω θεωρειται πλουσιος για το κρατος και πρεπει να δωσει φορο).
Οτι οι αποδειξεις μπορουν να γινουν 'πασα΄απο τον εναν στον αλλο.
Κυριως για να μην γδαρει οι εφορια καποιους που διχως να εχουν κανενα σοβαρο εισοδημα(την αξιοπρεπη διαβιωση το κρατος την εχει βαφτισει πολυτελεια) τους βγαινει να πληρωσουν και φορο απο πανω.
Οποτε, δηλωνεις ηλεκτρονικα-οπως διαβασα-τοσο ποσο οσο χρειαζεσαι για να μην πληρωσεις φορο, να σου ερθει μηδενικη δηλωση δηλαδη(προφανως πρεπει να σου υπολογισει λογιστης τι να δηλωσεις), και αν τυχον σε καλεσουν για ελεγχο, σου δινει ενας γνωστος και τους τις πας.
Που δυσκολο το βρισκω να μην ανηκεις σε αυτους που θα λαβουν επιστροφη φορου, και να καθισουν να σε ελεγξουν.

Τι λετε, περπαταει οντως αυτο το σεναριο?

anon
12-05-11, 16:56
Τι λετε, περπαταει οντως αυτο το σεναριο?

σιγουρότατα...

Basilhs23_
12-05-11, 17:43
Τις Παρασκευές είναι ανοιχτές για το κοινό οι εφορίες ?

opener
12-05-11, 17:50
Αρχικό μήνυμα από cool11 ...
Τι λετε, περπαταει οντως αυτο το σεναριο?

σιγουρότατα...
... +1

slidar
12-05-11, 18:11
Τις Παρασκευές είναι ανοιχτές για το κοινό οι εφορίες ?

Moνο για πληρωμες.

cool11
12-05-11, 18:26
σιγουρότατα...

Ναι, αλλα τωρα που το σκεφτομαι, πριν λιγα χρονια ειχε παιξει το σεναριο(δεν θυμαμαι-δεν νομιζω τελικα οτι εφαρμοστηκε), οτι οποιος εκανε ηλεκτρονικη δηλωση, επρεπε να ταχυδρομησει σε φακελο τις αποδειξεις του.
Αν το κανουν και τωρα αυτο, εστω και για λογους εκφοβισμου, αυτη η τραμπα παει στραφι μαλλον. Ετσι ειναι?

Basilhs23_
12-05-11, 18:33
Moνο για πληρωμες.

Για πληρωμές φόρων εννοείς ? Οκ.

Dark_Rex
12-05-11, 18:36
Μιλαμε για το αρθρο αυτο http://www.forologikanea.gr/news/baterlo-gia-ta-dimosia-esoda-to-metro-ton-apodeikseon/ που λεει παπαριες.

Kαθόλου παπαριές δεν λέει.
Δεν αναφέρει αν πληρωσαν ή οχι,και πόσο,στην εφορία οι πολίτες.
Αναφέρει οτι υπάρχει ταμειακό πρόβλημα.
Αλλο αυτό και άλλο αυτό που λες εσύ.

slidar
12-05-11, 18:49
Kαθόλου παπαριές δεν λέει.
Δεν αναφέρει αν πληρωσαν ή οχι,και πόσο,στην εφορία οι πολίτες.
Αναφέρει οτι υπάρχει ταμειακό πρόβλημα.
Αλλο αυτό και άλλο αυτό που λες εσύ.

Μου αρεσει που αρκετοι εδω μεσα μπορειτε και διαβαζετε "πισω" απο τις γραμμες.

anon
12-05-11, 18:52
Ναι, αλλα τωρα που το σκεφτομαι, πριν λιγα χρονια ειχε παιξει το σεναριο(δεν θυμαμαι-δεν νομιζω τελικα οτι εφαρμοστηκε), οτι οποιος εκανε ηλεκτρονικη δηλωση, επρεπε να ταχυδρομησει σε φακελο τις αποδειξεις του.
Αν το κανουν και τωρα αυτο, εστω και για λογους εκφοβισμου, αυτη η τραμπα παει στραφι μαλλον. Ετσι ειναι?

Με την ηλεκτρονική υποβολη δεν στέλνεις τίποτα. ΤΙΠΟΤΑ!!! Εισαι υποχρεωμένος να κρατάς τις αποδείξεις, μέχρι 5 χρόνια πίσω, σε περίπτωση που σου ζητηθεί για έλεγχο.

opener
12-05-11, 19:03
Με την ηλεκτρονική υποβολη δεν στέλνεις τίποτα. ΤΙΠΟΤΑ!!! Εισαι υποχρεωμένος να κρατάς τις αποδείξεις, μέχρι 5 χρόνια πίσω, σε περίπτωση που σου ζητηθεί για έλεγχο.
Σωστο το πρωτο, μαλλον λαθος το δευτερο.

Εχει γραφει

Οι φορολογούμενοι υποβάλλουν τις αποδείξεις δαπανών σε ειδική ηλεκτρονική φόρμα ή σε κλειστό φάκελο στην αρμόδια για τη φορολογία του εισοδήματός του ΔΟΥ, στον οποίο θα αναγράφονται το ονοματεπώνυμο και ο ΑΦΜ του υπόχρεου, ο αριθμός των αποδείξεων και το συνολικό ποσό αυτών.

Ο φάκελος θα παραμένει κλειστός στη ΔΟΥ μέχρι την ημερομηνία λήξης της προθεσμίας υποβολής των δηλώσεων. Μετά την ολοκλήρωση της υποβολής των δηλώσεων θα ανοιχθούν και θα πραγματοποιηθεί δειγματοληπτικός έλεγχος.

http://news247.gr/oikonomia/posa_tha_kerdisete_an_dhlwsete_parapanw_apodeikseis.852712.html

Ολοι οι φακελοι με τις αποδειξεις στις ΔΟΥ θα καταστραφουν μετα την ολοκληρωση των δειγματοληπτικων ελεγχων.
Οποτε τι νοημα εχει οι της ηλεκτρονικης δηλωσης να τις φυλανε για επι πλεον 5 χρονια;

senkradvii
12-05-11, 19:15
Kαθόλου παπαριές δεν λέει.
Δεν αναφέρει αν πληρωσαν ή οχι,και πόσο,στην εφορία οι πολίτες.
Αναφέρει οτι υπάρχει ταμειακό πρόβλημα.
Αλλο αυτό και άλλο αυτό που λες εσύ.

Και εγώ αυτό κατάλαβα ρε συ αλλά και ο Μaik και ένας φίλος που επέμενε, πήγαν να με χαζέψουν.. :bless:

anon
12-05-11, 19:15
Σωστο το πρωτο, μαλλον λαθος το δευτερο.

Εχει γραφει

Ολοι οι φακελοι με τις αποδειξεις στις ΔΟΥ θα καταστραφουν μετα την ολοκληρωση των δειγματοληπτικων ελεγχων.
Οποτε τι νοημα εχει οι της ηλεκτρονικης δηλωσης να τις φυλανε για επι πλεον 5 χρονια;

Ετσι διάβασα. Λογικό μου ακούγεται αυτό που λές. Τι θα πεί 5 χρόνια πίσω; Αυτό ειναι σε εταιρίες, που κρατάνε βιβλία, έχουν αρχείο κλπ κλπ κλπ. Απλά μεταφέρω αυτό που διάβασα πολλάκις.

cool11
12-05-11, 19:23
Εγω να ρωτησω κατι αλλο:
αν σε καλεσουν για ελεγχο, κανονικα δεν πρεπει φευγοντας απο τον ελεγχο να παρεις πισω τις αποδειξεις μαζι σου;
Οντως ετσι γινεται? Γιατι ποιος μου λεει οτι δεν θα του καρφωθει κανενος καρεκλοκενταυρου να με ξαναελεγξει εντος της 5ετιας, κι αντε τοτε να του πω οτι δεν εχω αποδειξεις γιατι τις αφησα σε προηγουμενο ελεγχο στην εφορια?
Οποτε πας με τις αποδειξεις παραμασχαλα, τις κοιταζουν, τις παιρνεις πισω και φευγεις;

nmavro73
12-05-11, 20:03
Αύριο ειναι η μέρα που θα δω το ποσό! :clap:

21706
12-05-11, 20:05
Kαθόλου παπαριές δεν λέει.
Δεν αναφέρει αν πληρωσαν ή οχι,και πόσο,στην εφορία οι πολίτες.
Αναφέρει οτι υπάρχει ταμειακό πρόβλημα.
Αλλο αυτό και άλλο αυτό που λες εσύ.

Κάνει το λάθος που κάνουν συνήθως οι εφημερίδες και οι
ειδησεογραφικοί ιστότοποι: βγάζουν συμπεράσματα από
κάποια επίσημα στοιχεία χωρίς να σου λένε ποια είναι αυτά
ώστε να μπορέσεις να βγάλεις ένα δικό σου συμπέρασμα.

opener
12-05-11, 20:29
Ετσι διάβασα. Λογικό μου ακούγεται αυτό που λές. Τι θα πεί 5 χρόνια πίσω; Αυτό ειναι σε εταιρίες, που κρατάνε βιβλία, έχουν αρχείο κλπ κλπ κλπ. Απλά μεταφέρω αυτό που διάβασα πολλάκις.

Ριξε μια ματια και εδω=

Όπως αναφέρεται σε εγκύκλιο του υφυπουργού Οικονομικών κ. Δημ. Κουσελά
....
Διευκρινίζεται για την καλύτερη οργάνωση του αρχείου των ΔΟΥ, κατά την παραλαβή των κλειστών φακέλων με τις αποδείξεις δαπανών, ότι οι φάκελοι αυτοί θα αποσυσχετίζονται από τις δηλώσεις και θα τοποθετούνται σε ιδιαίτερο χώρο της κάθε ΔΟΥ.
Αμέσως μετά τη λήξη της προθεσμίας παραλαβής των δηλώσεων θα επιλεγεί δείγμα με νεώτερη οδηγία που θα δοθεί στον κρίσιμο χρόνο, προς έλεγχο και στη συνέχεια το σύνολο των αποδείξεων θα παραδοθούν προς ανακύκλωση.

Σε περίπτωση υποβολής της δήλωσης με τη χρήση σύγχρονων ηλεκτρονικών μεθόδων και δικτυακών υποδομών είτε από τον ίδιο τον υπόχρεο είτε από εξουσιοδοτημένο λογιστή, οι αποδείξεις θα πρέπει, επειδή θα ακολουθήσει οπωσδήποτε δειγματοληπτικός έλεγχος αυτών για να διαπιστωθεί η ύπαρξη και η ακριβής δήλωση τους, να φυλάσσονται για να παραδοθούν στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. όταν ζητηθούν.

....
http://aetos-grevena.blogspot.com/2011/04/blog-post_3438.html
και ετσι (στις ΔΟΥ=>θα παραδοθούν προς ανακύκλωση) και γκιουβετσι (στα σπιτια=>να φυλάσσονται)... :down:

john_who
12-05-11, 20:32
Εγω να ρωτησω κατι αλλο:
αν σε καλεσουν για ελεγχο, κανονικα δεν πρεπει φευγοντας απο τον ελεγχο να παρεις πισω τις αποδειξεις μαζι σου;
Οντως ετσι γινεται? Γιατι ποιος μου λεει οτι δεν θα του καρφωθει κανενος καρεκλοκενταυρου να με ξαναελεγξει εντος της 5ετιας, κι αντε τοτε να του πω οτι δεν εχω αποδειξεις γιατι τις αφησα σε προηγουμενο ελεγχο στην εφορια?
Οποτε πας με τις αποδειξεις παραμασχαλα, τις κοιταζουν, τις παιρνεις πισω και φευγεις;

Θα κρατήσει τις αποδείξεις σου και θα σου δώσει βεβαίωση παρακράτησης αποδείξεων. Δεν υπάρχει καμιά πιθανότητα να φύγεις πίσω με τις αποδείξεις σου.

jkoukos
12-05-11, 20:43
...
Ολοι οι φακελοι με τις αποδειξεις στις ΔΟΥ θα καταστραφουν μετα την ολοκληρωση των δειγματοληπτικων ελεγχων.
Οποτε τι νοημα εχει οι της ηλεκτρονικης δηλωσης να τις φυλανε για επι πλεον 5 χρονια;
Που το είδες γραμμένο ότι θα καταστραφούν οι αποδείξεις μετά τους δειγματοληπτικούς ελέγχους;

Από το 2003 που ξεκίνησε η ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων, κάθε χρόνο στο ενημερωτικό ανέφερε ότι πρέπει να τις κρατάμε για 5 χρόνια.
"Η δήλωση φορολογίας εισοδήματος ηλεκτρονικά υποβάλλεται πάντοτε εμπρόθεσμα. Τα δικαιολογητικά στη περίπτωση αυτή φυλάσσονται από τον φορολογούμενο και προσκομίζονται στην αρμόδια Δ.Ο.Υ μόνο όταν ζητηθούν από τον Προϊστάμενο της Δ.Ο.Υ. Τα δικαιολογητικά φυλάσσονται από τον φορολογούμενο, μέχρι του χρόνου παραγραφής, που καθορίζεται σε πενταετία από τη λήξη του οικονομικού έτους που υποβλήθηκε η δήλωση φορολογίας εισοδήματος."
Για κάποιο άγνωστο λόγο φέτος το παραπάνω δεν μνημονεύεται ρητά, αλλά αόριστα γράφει να φυλάσσονται έως ότου ζητηθεί.
"Σε περίπτωση ηλεκτρονικής υποβολής της δήλωσης δεν συνυποβάλλονται δικαιολογητικά, τα οποία φυλάσσονται από τον φορολογούμενο και παραδίδονται εφόσον ζητηθούν."
Εμείς που και τα προηγούμενα χρόνια την υποβάλαμε ηλεκτρονικά είμαστε υποχρεωμένοι να τις κρατάμε για μερικά χρόνια ακόμη, ενώ οι φετινές θα καταστραφούν;
Σας φαίνεται λογικό;

chal_4
12-05-11, 21:01
Και κάτι άλλο: Μισθωτόε υπάλληλος με 10000 εισόδημα στη βεβαίωση αποδοχών δεν αναγράφεται φόρος που παρακρατήθηκε και που αναλογεί. Γιατί συμβαίνει αυτό? Αν προσκομίσει αποδείξεις 1000 ευρώ δεν θα πάρει επιστροφή εφόσον είναι κάτω από το φορολογητέο?

john_who
12-05-11, 21:41
Δεν αναγράφεται γιατί δεν παρακρατήθηκε. Το ίδιο γίνεται στην πεθερά μου που είναι χαμηλοσυνταξιούχος. Αν δεν προσκομίσει αποδείξεις θα πληρώσει 100 έως 200 ευρώ. Πρέπει να βάλει περίπου 1000 ευρώ αποδείξεις.

chal_4
12-05-11, 21:54
Και στη δήλωση δεν θα βάλει τίποτα εκεί που λέει φόρος που αναλογεί - φόρος που παρακρατήθηκε?
Και επομένως επιστροφή δεν θα έχει?

opener
12-05-11, 23:28
Που το είδες γραμμένο ότι θα καταστραφούν οι αποδείξεις μετά τους δειγματοληπτικούς ελέγχους;
...

Μονο δυο μηνυματα πριν το δικο σου......
------>

Αμέσως μετά τη λήξη της προθεσμίας παραλαβής των δηλώσεων θα επιλεγεί δείγμα με νεώτερη οδηγία που θα δοθεί στον κρίσιμο χρόνο, προς έλεγχο και στη συνέχεια το σύνολο των αποδείξεων θα παραδοθούν προς ανακύκλωση.

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4134765&postcount=551

και εδω =

Αμέσως μετά τη λήξη της προθεσμίας παραλαβής των δηλώσεων θα επιλεγεί δείγμα με νεώτερη οδηγία που θα δοθεί στον κρίσιμο χρόνο, προς έλεγχο και στη συνέχεια το σύνολο των αποδείξεων θα παραδοθούν προς ανακύκλωση.
http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=398108
και σε οσα θες ακομη εδω=
http://www.google.com/search?q=%CF%84%CE%BF+%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%BF%CE%BB%CE%BF+%CF%84%CF%89%CE%BD+%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%BE %CE%B5%CF%89%CE%BD+%CE%B8%CE%B1+%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%BF%CE%B8%CE%BF%CF%8D%CE%BD+%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82+%C E%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7.&sourceid=ie7&rls=com.microsoft:el-GR:IE-ContextMenu&ie=&oe=
---------------------------

Εμείς που και τα προηγούμενα χρόνια την υποβάλαμε ηλεκτρονικά είμαστε υποχρεωμένοι να τις κρατάμε για μερικά χρόνια ακόμη, ενώ οι φετινές θα καταστραφούν;
Σας φαίνεται λογικό;

Το σημειωσα ηδη =

και ετσι (στις ΔΟΥ=>θα παραδοθούν προς ανακύκλωση) και γκιουβετσι (στα σπιτια=>να φυλάσσονται)... :down:

Sovjohn
13-05-11, 00:15
Και στη δήλωση δεν θα βάλει τίποτα εκεί που λέει φόρος που αναλογεί - φόρος που παρακρατήθηκε?
Και επομένως επιστροφή δεν θα έχει?

Αφού δεν παρακρατήθηκε... δεν θα έχει και επιστροφή προφανώς. ;)

Xouzouris
13-05-11, 08:51
Ακουγεται πολυ στη γυρα αυτο το κολπο με την ηλεκτρονικη δηλωση ποσου αποδειξεων που δεν εχεις και την προετοιμασια τραμπας αποδειξεων σε περιπτωση ελεγχου παντως.

Τοσο πολυ που αν ημουν στο ΥπΟικ θα περιμενα να ληξει η προθεσμια υποβολης δηλωσεων και αμεσως μετα θα ζητουσα απο ολους οσους εχουν υποβαλλει ηλεκτρονικη ηλωση να προσκομισουν τους φακελους με τις αποδειξεις στις ΔΟΥ για να μπορει να διενεργηθει με καλμα δειγματοληπτικος ελεγχος και να αρχισει να βρεχει φλεγομενες λουτσες. ;)

Αν μη τι αλλο, σιγουρα θα εκτοξευονταν τα εσοδα ΦΠΑ απο τις πωλησεις χαρτιου υγειας. :p

Sovjohn
13-05-11, 08:56
Ακουγεται πολυ στη γυρα αυτο το κολπο με την ηλεκτρονικη δηλωση ποσου αποδειξεων που δεν εχεις και την προετοιμασια τραμπας αποδειξεων σε περιπτωση ελεγχου παντως.

Τοσο πολυ που αν ημουν στο ΥπΟικ θα περιμενα να ληξει η προθεσμια υποβολης δηλωσεων και αμεσως μετα θα ζητουσα απο ολους οσους εχουν υποβαλλει ηλεκτρονικη ηλωση να προσκομισουν τους φακελους με τις αποδειξεις στις ΔΟΥ για να μπορει να διενεργηθει με καλμα δειγματοληπτικος ελεγχος και να αρχισει να βρεχει φλεγομενες λουτσες. ;)

Αν μη τι αλλο, σιγουρα θα εκτοξευονταν τα εσοδα ΦΠΑ απο τις πωλησεις χαρτιου υγειας. :p

Εγώ πάντως (που έκανα ηλεκτρονική δήλωση, για να μην ξεχνιόμαστε) έχω περισσότερες αποδείξεις απ' όσες μου χρειάζονται. Δεν με ενοχλεί καν δηλαδή το "κάποιες δεν διαβάζονται εύκολα". Αν θέλουν, ας μου τις ζητήσουν, έχω μια... σακούλα γεμάτη!

21706
13-05-11, 09:05
Εγώ πάντως (που έκανα ηλεκτρονική δήλωση, για να μην ξεχνιόμαστε) έχω περισσότερες αποδείξεις απ' όσες μου χρειάζονται. Δεν με ενοχλεί καν δηλαδή το "κάποιες δεν διαβάζονται εύκολα". Αν θέλουν, ας μου τις ζητήσουν, έχω μια... σακούλα γεμάτη!

Και δεν τις δήλωσες όλες για να έχεις μείωση φόρου;

Xouzouris
13-05-11, 09:06
Αυτο που λεω δεν εχει να κανει με το "καποιες δεν διαβαζονται ευκολα". Μιλαμε να εχουμε πχ 3-4 ατομα μαζι 15-20.000 ευρω αποδειξεις και να τις δηλωνουμε ο καθενας ξεχωριστα για να παρουμε πισω φορο πονταροντας στο οτι αν μας καλεσουν για ελεγχο δεν θα μας καλεσουν ολους μαζι.

21706
13-05-11, 09:17
Αυτο που λεω δεν εχει να κανει με το "καποιες δεν διαβαζονται ευκολα". Μιλαμε να εχουμε πχ 3-4 ατομα μαζι 15-20.000 ευρω αποδειξεις και να τις δηλωνουμε ο καθενας ξεχωριστα για να παρουμε πισω φορο πονταροντας στο οτι αν μας καλεσουν για ελεγχο δεν θα μας καλεσουν ολους μαζι.

Αν δηλώσετε 15000€ ο καθένας και γίνει έλεγχος μόνο σε έναν
είσαστε εντάξει. Αν μετά γίνει έλεγχος και σε άλλον ένα;

nmavro73
13-05-11, 09:50
Ακουγεται πολυ στη γυρα αυτο το κολπο με την ηλεκτρονικη δηλωση ποσου αποδειξεων που δεν εχεις και την προετοιμασια τραμπας αποδειξεων σε περιπτωση ελεγχου παντως.

Τοσο πολυ που αν ημουν στο ΥπΟικ θα περιμενα να ληξει η προθεσμια υποβολης δηλωσεων και αμεσως μετα θα ζητουσα απο ολους οσους εχουν υποβαλλει ηλεκτρονικη ηλωση να προσκομισουν τους φακελους με τις αποδειξεις στις ΔΟΥ για να μπορει να διενεργηθει με καλμα δειγματοληπτικος ελεγχος και να αρχισει να βρεχει φλεγομενες λουτσες. ;)

Αν μη τι αλλο, σιγουρα θα εκτοξευονταν τα εσοδα ΦΠΑ απο τις πωλησεις χαρτιου υγειας. :p
Είναι πολύ εύκολο να μαζέψεις περίσσειες. Πας σε ένα μαγαζί που τρώς πχ ή ένα μπαράκι, κάπου που να είσαι πελάτης. Και ζητάς αν έχουν. Συνήθως κάποιοι πελάτες τις αφήνουν. Τις παίρνεις και φαίνεται ότι κερνούσες όλο το μαγαζί:rofl:
Όταν δούλευα στις φαρμακευτικές το έκανα για να πάρω τα έξτρα μου για τα εκτός έδρας, τώρα το κάνω για να τις βάλω στη δήλωση. Τις έχω δώσει στους δικούς μου

anon
13-05-11, 09:54
Αν δηλώσετε 15000€ ο καθένας και γίνει έλεγχος μόνο σε έναν
είσαστε εντάξει. Αν μετά γίνει έλεγχος και σε άλλον ένα;

Εξαιρετικά απίθανο.

Xouzouris
13-05-11, 10:40
Αν δηλώσετε 15000€ ο καθένας και γίνει έλεγχος μόνο σε έναν
είσαστε εντάξει. Αν μετά γίνει έλεγχος και σε άλλον ένα;

Οπως ειπε και ο anon, εξαιρετικα απιθανο. Δεν μιλαμε καν για μελη της ιδιας οικογενειας.

Αν ομως σου κανει αυτο που λεω παραπανω "στειλτε μου ΟΛΟΙ τους φακελους με τις αποδειξεις σας γιατι τα νουμερα δεν μου βγαινουν και νομιζω οτι εχετε κανει μαϊμουδιες", θα παει το τσιρλιπιπι συννεφο. Και παλι φυσικα δεν θα ελεγχθουν ολοι, αλλα σιγουρα καποιοι θα την πατησουν και μετα τα σχετικα προστιμα θα το ξανασκεφτουν καλυτερα για του χρονου. Ασε που αμα φυγει απο το τραπεζι η δυνατοτητα ανταλλαγης (η εμποριας, το ακουσα κι αυτο) αποδειξεων θα προωθηθει πολυ αποτελεσματικοτερα και η φοροκαρτα.


Είναι πολύ εύκολο να μαζέψεις περίσσειες. Πας σε ένα μαγαζί που τρώς πχ ή ένα μπαράκι, κάπου που να είσαι πελάτης. Και ζητάς αν έχουν. Συνήθως κάποιοι πελάτες τις αφήνουν. Τις παίρνεις και φαίνεται ότι κερνούσες όλο το μαγαζί:rofl:
Όταν δούλευα στις φαρμακευτικές το έκανα για να πάρω τα έξτρα μου για τα εκτός έδρας, τώρα το κάνω για να τις βάλω στη δήλωση. Τις έχω δώσει στους δικούς μου

Αυτο γινεται ανετοτατα, δεν ειναι ομως απατη (η μαλλον δεν ειναι τοσο απατη). Ουσιαστικα καποιος τα ξοδεψε τα λεφτα, απλα πηρες εσυ το παραστατικο αντ'αυτου.

Θεωρητικα τουλαχιστον οποτε, θα παρεις την αναλογουσα στην αποδειξη επιστροφη φορου που ΔΕΝ θα παρει καποιος αλλος (λεω θεωρητικα γιατι ο αλλος μπορει να μην την εχει αναγκη, να εχει ηδη συμπληρωσει το οριο απο αλλες πηγες κλπ).

Αλλο αυτο και αλλο το να παμε οι δυο μας να φαμε, να παρουμε ΜΙΑ αποδειξη και να περασουμε αυτη την αποδειξη ατοφια και οι δυο στις δηλωσεις μας.

anon
13-05-11, 10:43
Μπορείς να κάνεις αγορές στο όνομα τρίτου κανονικότατα. Ονομάζεται τριγωνική συναλλαγή. Οι συμβαλλόμενοι είναι τρείς, ο πωλητής, ο αγοραστής (αυτός που πληρώνει) και ο αποδέκτης (παραλαμβάνων). Δηλαδή πχ πας σε ένα κατάστημα επίπλων, αγοράζεις κάποια έπιπλα αξίας πχ 5000 ευρώ, τα πληρώνεις εσύ, και ζητάς η αποστολή τους να γίνει πχ στους γονείς σου (πάνε εκεί με δελτίο αποστολής). Αποδέκτης των εμπορευμάτων είναι οι γονείς σου στο συγκεκριμένο παράδειγμα, αλλά η απόδειξη (τιμολόγιο λιανικής) έχει κοπεί στο όνομα σου. Απόλυτα νόμιμο, απλά γίνεται προκαταβολικά και όχι εκ των υστέρων να αλλάζεις αποδείξεις και τιμολόγια κατα το δοκούν.

nmavro73
13-05-11, 10:59
Οπως ειπε και ο anon, εξαιρετικα απιθανο. Δεν μιλαμε καν για μελη της ιδιας οικογενειας.

Αν ομως σου κανει αυτο που λεω παραπανω "στειλτε μου ΟΛΟΙ τους φακελους με τις αποδειξεις σας γιατι τα νουμερα δεν μου βγαινουν και νομιζω οτι εχετε κανει μαϊμουδιες", θα παει το τσιρλιπιπι συννεφο. Και παλι φυσικα δεν θα ελεγχθουν ολοι, αλλα σιγουρα καποιοι θα την πατησουν και μετα τα σχετικα προστιμα θα το ξανασκεφτουν καλυτερα για του χρονου. Ασε που αμα φυγει απο το τραπεζι η δυνατοτητα ανταλλαγης (η εμποριας, το ακουσα κι αυτο) αποδειξεων θα προωθηθει πολυ αποτελεσματικοτερα και η φοροκαρτα.



Αυτο γινεται ανετοτατα, δεν ειναι ομως απατη (η μαλλον δεν ειναι τοσο απατη). Ουσιαστικα καποιος τα ξοδεψε τα λεφτα, απλα πηρες εσυ το παραστατικο αντ'αυτου.

Θεωρητικα τουλαχιστον οποτε, θα παρεις την αναλογουσα στην αποδειξη επιστροφη φορου που ΔΕΝ θα παρει καποιος αλλος (λεω θεωρητικα γιατι ο αλλος μπορει να μην την εχει αναγκη, να εχει ηδη συμπληρωσει το οριο απο αλλες πηγες κλπ).

Αλλο αυτο και αλλο το να παμε οι δυο μας να φαμε, να παρουμε ΜΙΑ αποδειξη και να περασουμε αυτη την αποδειξη ατοφια και οι δυο στις δηλωσεις μας.
Η απόδειξη ΗΤΑΝ στο τραπέζι του. Ο μαγαζάτορας την έκοψε και θα αποδώσει ΦΠΑ. Δικό του πρόβλημα αν δεν την πήρε. Γιατί να αποδώσει ο μαγαζάτορας ΦΠΑ και να μην κερδίσει κάποιος άλλος;

........Auto merged post: nmavro73 πρόσθεσε 3 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μπορείς να κάνεις αγορές στο όνομα τρίτου κανονικότατα. Ονομάζεται τριγωνική συναλλαγή. Οι συμβαλλόμενοι είναι τρείς, ο πωλητής, ο αγοραστής (αυτός που πληρώνει) και ο αποδέκτης (παραλαμβάνων). Δηλαδή πχ πας σε ένα κατάστημα επίπλων, αγοράζεις κάποια έπιπλα αξίας πχ 5000 ευρώ, τα πληρώνεις εσύ, και ζητάς η αποστολή τους να γίνει πχ στους γονείς σου (πάνε εκεί με δελτίο αποστολής). Αποδέκτης των εμπορευμάτων είναι οι γονείς σου στο συγκεκριμένο παράδειγμα, αλλά η απόδειξη (τιμολόγιο λιανικής) έχει κοπεί στο όνομα σου. Απόλυτα νόμιμο, απλά γίνεται προκαταβολικά και όχι εκ των υστέρων να αλλάζεις αποδείξεις και τιμολόγια κατα το δοκούν.
Για μένα τα χρηματα της οικογένειας είναι λίγο πολύ όλων. Αν οι γονείς μου έχουν, έχω και εγώ. Οπότε ναι, τις αλλάζω αφού τις αθροίσω. Βλέπω πόσες θέλω να δώσω στους γονείς μου. Εξάλλου, όπως ανέφερα, δεν βγαίνω αν δεν δώσουν το 100άρι. Πληρώνουν και το ΤΕΒΕ αυτή τη στιγμή μέχρι να καταφέρω να βγάλω σοβαρό εισόδημα. Οπότε αν τους αφήσω να πληρώσουν τόσο πολύ φόρο, θα είναι μέσα γιατί μου έδωσαν ήδη τα λεφτά αλλά και γιατί θα πληρώσουν και εξτρα εφορία. Οπότε την επόμενη φορά που θα χρειαστώ δεν θα περισσεύουν να μου δώσουν. Καλώς ή κακώς η ζωή μου περιλαμβάνει και κάποιες εξόδους και κάποιες αγορές και-δυστυχώς- αρκετή βενζίνη. Οπότε κανω ότι μπορώ για να τους μένουν χρήματα

Sovjohn
13-05-11, 11:39
Και δεν τις δήλωσες όλες για να έχεις μείωση φόρου;

Δήλωσα όσες έπρεπε, λιγότερο από 3.000 €. Μεγιστοποίησα και την επιστροφή φόρου μου έτσι. Ωστόσο, έχω τουλάχιστον άλλες τόσες "αχρησιμοποίητες". Ίσως να φταίει το ότι μάζευα τις αποδείξεις από τα mass-order delivery στο γραφείο (δικό μου μερίδιο---> 7-8 €, απόδειξη---> 40 € :p)

Koala_
13-05-11, 11:42
Μια ερώτηση, για τους γνώστες!

Πότε να υπολογίζουμε την επιστροφή;

opener
13-05-11, 11:47
Μια ερώτηση, για τους γνώστες!

Πότε να υπολογίζουμε την επιστροφή;

Νομιζω οτι μπορεις να το δεις εδω=
https://www2.gsis.gr/webtax/incomefp/year2011/income/e1search/index.jsp

Βεβαια =

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το πιστοποιητικό ασφαλείας αυτής της τοποθεσίας Web.

Το πιστοποιητικό ασφαλείας που παρουσιάστηκε από αυτήν την τοποθεσία Web έχει εκδοθεί για άλλη διεύθυνση τοποθεσίας Web.

Τα προβλήματα πιστοποιητικού ασφαλείας ενδέχεται να υποδεικνύουν μια προσπάθεια παραπλάνησής σας ή ανάσχεσης των δεδομένων που έχετε στείλει προς το διακομιστή.

:down:

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4114672&postcount=313

21706
13-05-11, 11:54
Δήλωσα όσες έπρεπε, λιγότερο από 3.000 €. Μεγιστοποίησα και την επιστροφή φόρου μου έτσι. Ωστόσο, έχω τουλάχιστον άλλες τόσες "αχρησιμοποίητες". Ίσως να φταίει το ότι μάζευα τις αποδείξεις από τα mass-order delivery στο γραφείο (δικό μου μερίδιο---> 7-8 €, απόδειξη---> 40 € :p)

Εντάξει, αν σου επιστρέψουν όσο φόρο πλήρωσες με αποδείξεις 3000€,
τις υπόλοιπες μπορείς να τις αφήσεις στη σακούλα!

manoulamou
13-05-11, 13:26
ΟΛΑ καλα με την τραμπα αποδειξεων για τις ηλεκτρονικες δηλωσεις
αλλα εκει δεν ισχυει το περι αριθμου αποδειξεων,
δηλαδη καπου δεν αναγραφεται πως τα 8.123,70 € αντιστοιχουν σε 120 τεμαχια;:what:
Κι επιπλεον θα εχετε κανονισει να ειναι το ιδιο ακριβως ποσον;:twisted:

mezger
13-05-11, 13:36
ΟΛΑ καλα με την τραμπα αποδειξεων για τις ηλεκτρονικες δηλωσεις
αλλα εκει δεν ισχυει το περι αριθμου αποδειξεων,
δηλαδη καπου δεν αναγραφεται πως τα 8.123,70 € αντιστοιχουν σε 120 τεμαχια;:what:
Κι επιπλεον θα εχετε κανονισει να ειναι το ιδιο ακριβως ποσον;:twisted:

Ηλεκτρονικα δεν δηλώνεις τον αριθμό των αποδείξεων, οπότε μπορείς να βάλεις ποσό στο περίπου (8100 στο παράδειγμά σου π.χ.) και άμα στις ζητήσουν, τις μετράς κανονικά.

opener
13-05-11, 13:41
ΟΛΑ καλα με την τραμπα αποδειξεων για τις ηλεκτρονικες δηλωσεις
αλλα εκει δεν ισχυει το περι αριθμου αποδειξεων,
δηλαδη καπου δεν αναγραφεται πως τα 8.123,70 € αντιστοιχουν σε 120 τεμαχια;:what:
Κι επιπλεον θα εχετε κανονισει να ειναι το ιδιο ακριβως ποσον;:twisted:

Οχι, τουλαχιστον σε οσες ηλεκτρονικες δηλωσεις εχω κανει (φετεινες) εως τωρα.
Νομιζω ο αριθμος αναγραφεται στο φακελο των αποδειξεων που θα κατατεθουν μαζι με τις δηλωσεις στις ΔΟΥ.

Στη δηλωση, ο κωδικος για τις αποδειξεις ειναι ενας και μοναδικος => 049.

Αντιγραφω απο το PDF δηλωσης =

ΠΙΝΑΚΑΣ 7. ΠΟΣΑ ΔΑΠΑΝΩΝ ΠΟΥ ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ Ή ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟ
1 Δαπάνη αγοράς αγαθών και παροχής υπηρεσιών (παρ. 1 άρθρο 9 Κ.Φ.Ε.) (049)

manoulamou
13-05-11, 13:54
Προ ετων, σχεδον οταν πρωτοαρχισε η ηλεκτρονικη υποβολη, ξεκινησαμε την διαδικασια για κοινη δηλωση και πηραμε κωδικους, αλλά επειδη περιεργως δεν αναφεροταν το ποσοστο αναπηριας του συζυγου, επρεπε να παμε για τη διορθωση στη ΔΟΥ.
Και καπου εκει σταματησαμε.
Τωρα ΕΑΝ θελησω αντι μεσω ελ.τα. να την υποβαλω ηλεκτρονικα
μπορω να ζητησω καινουργιο κωδικο ή υποχρεωτικα πρεπει να ψαξω για τον παλιο;

@ ADSLgr.com All rights reserved.