PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116

mezger
13-05-11, 13:58
Προ ετων, σχεδον οταν πρωτοαρχισε η ηλεκτρονικη υποβολη, ξεκινησαμε την διαδικασια για κοινη δηλωση και πηραμε κωδικους, αλλά επειδη περιεργως
δεν αναφεροταν το ποσοστο αναπηριας του συζυγου, επρεπε να παμε για τη διορθωση στη ΔΟΥ.
Και καπου εκει σταματησαμε.
Τωρα ΕΑΝ θελησω αντι μεσω ελ.τα. να την υποβαλω ηλεκτρονικα
μπορω να ζητησω καινουργιο κωδικο ή υποχρεωτικα πρεπει να ψαξω για τον παλιο;

Αν βρες τον παλιό θα μπορέσεις να κάνεις τη δήλωση, αν δεν τον βρεις πρέπει να κάνεις επανεγγραφή και να πάρεις κλειδάριθμο για να ενεργοποιηθούν οι νέοι κωδικοί. Όλα αυτά εννοείται για τον υπόχρεο.

manoulamou
13-05-11, 14:09
Ο μπελας ειναι που δεν θυμαμαι, εαν τοτε ειχα δικο μου ξεχωριστο ΑΦΜ
ή κοινο με τον γαιανεχειςελαφρανπλεον συζυγο!:rolleyes:
Υπαρχει τροπος να το βρω ειτε μεσω taxis ή απ την ΔΟΥ?
Eχουν σβηστει πια τα παλια e-mails...

john_who
13-05-11, 14:19
Ο μπελας ειναι που δεν θυμαμαι, εαν τοτε ειχα δικο μου ξεχωριστο ΑΦΜ
ή κοινο με τον γαιανεχειςελαφρανπλεον συζυγο!:rolleyes:
Υπαρχει τροπος να το βρω ειτε μεσω taxis ή απ την ΔΟΥ?
Eχουν σβηστει πια τα παλια e-mails...

Μια βόλτα στη ΔΟΥ θα σου λύσει το θέμα.

manoulamou
13-05-11, 14:34
Ποτέ μου δεν τα πηγαινα καλα με τις ΔΟΥ,
εδω στο Μαρουσι ειναι πολυ εξυπηρετικοι αλλά οποτεδηποτε πηγα
εφαγα μια ολοκληρη μερα και μετα παντα πληρωνα, δεν εισεπραττα!:rolleyes:

mezger
13-05-11, 15:41
Κοιτα, το αφμ είναι προσωπικό, οπότε αν εχεις διπλωμα/εχεις δουλεψει/παιρνεις ενοικιο κλπ. εχεις δικό σου οπωςκαιδηποτε! Οσον αφορα το taxis, οι κωδικοι ειναι επισης προσωπικοι, αλλά αρκει να εχει ο συζυγος για να γινει η κοινη δηλωση. Οποτε πιθανοτατα προσωπικους κωδικους δεν ειχες βγάλει ποτε. Για να το επιβεβαιωσεις, κανε στο taxisnet αρχικη εγγραφη με τα δικά σου στοιχεία. Αν τη δεχτεί, σημαίνει ότι δεν είχες ποτέ κωδικούς και θα πρέπει να πας να παρεις τον κλειδάριθμο. Αν σου πει οτι υπάρχει ήδη αίτηση, κάνε επανεγγραφή με νέους κωδικούς και πήγαινε για κλειδάριθμο. Με άλλα λόγια την ουρά δεν τη γλιτώνεις :) και επειδή γίνεται χαμός αυτές τις μέρες, σου θυμίζω ότι για ηλεκτρονική υποβολή μισθωτοί, συνταξιούχοι κλπ. εχουν προθεσμία ως τις 15 ιουνίου.

manoulamou
13-05-11, 16:09
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες περι κωδικων.:worthy:
Τις ημερομηνιες τις ειχα υπ οψιν μου, οπως και τις ουρες αλλά επειδη δεν υπαρχει περιπτωση να μεινω ορθια πανω απο πενταλεπτο, θα εξαντλησω τις υπολοιπες επιλογες!:rolleyes:

nmavro73
13-05-11, 16:18
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες περι κωδικων.:worthy:
Τις ημερομηνιες τις ειχα υπ οψιν μου, οπως και τις ουρες αλλά επειδη δεν υπαρχει περιπτωση να μεινω ορθια πανω απο πενταλεπτο, θα εξαντλησω τις υπολοιπες επιλογες!:rolleyes:
Θα πας και θα ζητήσεις προτεραιότητα για ιατρικούς λόγους!

Panos.2006
13-05-11, 17:49
Εγώ την έκανα ηλεκτρονικά και σήμερα μου χρεώθηκε και η επιστροφή φόρου στον λογαριασμό μου όπως και πέρσι τέτοιες μέρες, με την πρώτη αποστολή εκκαθαριστικών (το χαρτί με τα ελτά δεν έχει έρθει ακόμα φυσικά).
Απλά γιατί κάποιοι ανησυχούν για καθυστερήσεις φέτος.

hedgehog
13-05-11, 18:04
κι εμένα μου 'ρθε η επιστροφή, στην σωστή ημερομηνία, όπως εμφανιζόταν στο αντίστοιχο εργαλείο του taxis :)
το εκκαθαριστικό το περιμένω την επόμενη εβδομάδα...

chal_4
14-05-11, 10:08
Κάποιος που δίνει ενοίκιο για το σπίτι που μένει θα το δηλώσει στον πίνακα 7 στο 10?

Πρέπει να το αναφέρει και στον πίνακα 5 (στο 1)?

Manolis_karas
14-05-11, 14:52
...Δηλώνουμε αποδείξεις 10% του καθαρού εισοδήματος μας για να μας επιστραφεί ο παρακατηθέντας φόρος...
Τώρα το πρόσεξα, μην το γενικεύεις, δεν είναι τόσο απλό, για σένα ισχύει.

Κάποιος που δίνει ενοίκιο για το σπίτι που μένει θα το δηλώσει στον πίνακα 7 στο 10?
Πρέπει να το αναφέρει και στον πίνακα 5 (στο 1)?
Συμπληρώνει ανάλογα στον πίνακα 7 τους κωδικούς 801-803, 091-095, 811-816, προσοχή για το 10, διάβασε τις σελίδες 51 & 52.
Πρέπει να συμπληρωθεί ανάλογα και ο πίνακας 5 το 1, διάβασε τη σελίδα 29.
Εμένα με γύρισαν πίσω στην εφορεία γιατί δεν είχα βάλει τη τιμή ζώνης κωδικός 215 (σύμφωνα με τις οδηγίες του ΥΠΟΙΚ απαιτείται υπό προϋποθέσεις), αλλά ο ελέω Θεού Άρχοντας που παραλάμβανε τις δηλώσεις το απαιτούσε.... Ευτυχώς βρέθηκε ένας καλός άνθρωπος υπήκοος και αυτός και με πληροφόρησε. Η τιμή ζώνης υπάρχει στον λογαριασμό της ΔΕΗ.

blugosi
14-05-11, 22:01
Εμένα μου ήρθε το χαρτί να πάω για έλεγχο επειδή έχω επιστροφή πάνω από 1500 Ευρώ λόγω στεγαστικού δανείου.
Πήγα όλα τα χαρτιά, βεβαιώσεις αποδείξεις κλπ, και τις αποδείξεις για το αφορολόγητο χώρια σε φάκελο.
Αυτές ούτε που τις κοίταξαν. Απλά έγραψε απέξω το ΑΦΜ μου το όνομα και τα τηλέφωνά μου και μου είπε ότι αν στο δείγμα που θα ελέγξουν πέσω κι εγώ, και αν βρουν λάθος στο άθροισμα θα με καλέσουν για διευκρινίσεις.

Σε αυτή την περίπτωση μπορώ να φέρω μαζί μου κι άλλες αποδείξεις να τις καταθέσω για να μετρήσει το ποσό σωστά.

maik
14-05-11, 23:22
Εμένα μου ήρθε το χαρτί να πάω για έλεγχο επειδή έχω επιστροφή πάνω από 1500 Ευρώ λόγω στεγαστικού δανείου.


Οταν τα εγραφα αυτα στην αρχη του νηματος καποιοι "εξυπνοι" το αμφισβητησαν.

Xouzouris
14-05-11, 23:57
Κι εμενα το ιδιο, θα τους τα παω απο βδομαδα. Το θεωρουσα δεδομενο, μου το ειχε πει και ο λογιστης μου οτι θα με καλουσαν να τους παω τα σχετικα χαρτια παρ'ολο που καναμε την δηλωση ηλεκτρονικα μιας που θα ειχα επιστροφη >€1500.

Sebu
15-05-11, 00:35
Γιατι οχι; Εβγαλα φετος 10000€ και ξοδεψα τα 10000€ που εβγαλα φετος συν 5000€ που τα ειχα βγαλει περσι και που τα ειχα αποταμιευσει. Δηλαδη ξοδεψα συνολικα 15000€. Ποιο το προβλημα; Πρεπει μεσα σε μια χρονια να ξοδευουμε μονο λεφτα που βγαλαμε αυτην την χρονια; Δεν μπορουμε να ξοδευουμε και λεφτα που βγαλαμε σε προηγουμενες χρονιες;


Η αποταμίευση από προηγούμενα χρόνια γίνεται δεκτή από τη ΔΟΥ για έξοδα του τελευταίου χρόνου, π.χ. αγορά αυτοκινήτου. Δεν ξέρω πως υπολογίζεται το κεφάλαιο της αποταμίευσης αυτής.

Αναλωση Κεφαλαιου προηγουμενων χρησεων ;)

Κωδικος 787 στην 3η σελιδα του Ε1.

Μπορεις να αναλωσεις κεφαλαιο μεχρι 5 ετη πισω. Θα πρεπει να φτιαξεις πινακα τεκμηριωσης για την εφορια (υπο νορμαλ συνθηκες) για να δικαιολογησεις την αναλωση, με βαση τι εισοδηματα ειχαν οι δηλωσεις σου καθε χρονο, τι δαπανες ειχαν οι δηλωσεις σου, τι εξτρα δαπανες που δεν φαινονται στις δηλωσεις θα ισχυριστεις οτι εκανες (πχ μεχρι και περσι δεν βαζαμε ολες τις αποδειξεις - περσι εμπαιναν για πρωτη φορα και απο συγκεκριμενες κατηγοριες καταναλωσης) και τελος οτι μεινει θα ειναι η αποταμιευση σου καθε χρονο (πολυ χοντρικα) και εσυ θα ισχυριστεις οτι αυτη την αποταμιευση των 5 ετων, αναλωσες.

Το θεμα βεβαια δεν ειναι τοσο απλο γιατι η εφορια θα το ψειρισει, εχει το δικαιωμα να αμφισβητησει τα λεγομενα σου και κοινως να σου ψησει το ψαρι στα χειλη αν θελει. Γενικα η Αναλωση Κεφαλαιου πρεπει να αποφευγεται και να χρησιμοποιειται ως εσχατη λυση και μονο για μεγαλες επενδυσεις (πχ ακινητα που δεν σε καλυπτει το ποθεν εσχες της χρονιας ή το δανειο) αντε βαρια κανενα αμαξι.

........Auto merged post: Sebu πρόσθεσε 5 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αναφορικα με τις αποδειξεις φετος για να δικαιουσαι το αφορολογητο (12.000 ευρω) χρειαζεσαι αποδειξεις:

μεχρι 6.000 ευρω εισοδημα = 0 αποδειξεις
6-12Κ εισοδημα = 10% του εισοδηματος αποδειξεις
>12Κ εισοδημα= 10% του εισοδηματος για τις πρωτες 12Κ εισοδημα και για το υπολοιπο εισοδημα 30% αποδειξεις.

Πρακτικα αν εχεις εισοδημα 15Κ ευρω θες 1.200+900=2.100 ευρω αποδειξεις (για να δικαιουσαι το αφορολογητο).

Ο φορολογουμενος μπορει να προσκομίσει μέχρι 15.000 ευρω αποδειξεις. Η διαφορα πάνω απο το απαιτουμενο για την καλυψη του αφορολογητου θα την παρει επιστροφη επι 10%.

Στο προηγουμενο παραδειγμα που θες 2.100 ευρω αποδειξεις, αν προσκομισεις 15.000, θα δικαιουσαι και επιστροφη (15.000-2.100)*10%=1.290 ευρω.

Εννοειται οτι πρεπει ο φορος που εχει παρακρατηθει να ειναι μεγαλυτερος ή ισος απο αυτο το ποσο για να το παρεις ολο πισω αλλιως ταβανι θα ειναι ο φορος που παρακρατηθηκε.

Τελος ιδιαιτερη προσοχη γιατι για επιστροφη φορου μεγαλυτερη των 1.500 ευρω σε καλει η εφορια για ελεγχο της δηλωσης και ολων των δικαιολογητικων. Για επιστροφη μεταξυ 1.000-1.500 θα γινουν αυξημενοι δειγματοληπτικοι ελεγχοι. Κατω απο 1.000 ευρω συνηθως δεν ασχολουνται.

jkoukos
15-05-11, 00:47
Οταν τα εγραφα αυτα στην αρχη του νηματος καποιοι "εξυπνοι" το αμφισβητησαν.
Η αμφισβήτηση ήταν για επανέλεγχο σε επιστρεφόμενα ποσά μικρότερα των 1500€, όπως είχες γράψει (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=4027562#post4027562).

manoulamou
15-05-11, 10:28
Ασχετως τι ακουγεται ή γραφεται για τις ανω των 1.500- ευρω επιστροφες
παντα εκαναν και κανουν πουπουλο - φτερο την δηλωση.
Στις υπολοιπες τελειως δειγματοληπτικα ασχετως ποσου ή/και επιστροφης!
:)

maik
15-05-11, 11:12
Η αμφισβήτηση ήταν για επανέλεγχο σε επιστρεφόμενα ποσά μικρότερα των 1500€, όπως είχες γράψει (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=4027562#post4027562).

Ισως να διαβαζες (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4027603&postcount=87) λιγο (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4027968&postcount=90) προσεκτικοτερα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4028538&postcount=96)

opener
15-05-11, 13:17
Εμένα μου ήρθε το χαρτί να πάω για έλεγχο επειδή έχω επιστροφή πάνω από 1500 Ευρώ λόγω στεγαστικού δανείου.
Πήγα όλα τα χαρτιά, βεβαιώσεις αποδείξεις κλπ, και τις αποδείξεις για το αφορολόγητο χώρια σε φάκελο.
Αυτές ούτε που τις κοίταξαν. Απλά έγραψε απέξω το ΑΦΜ μου το όνομα και τα τηλέφωνά μου και μου είπε ότι αν στο δείγμα που θα ελέγξουν πέσω κι εγώ, και αν βρουν λάθος στο άθροισμα θα με καλέσουν για διευκρινίσεις.

Σε αυτή την περίπτωση μπορώ να φέρω μαζί μου κι άλλες αποδείξεις να τις καταθέσω για να μετρήσει το ποσό σωστά.
Δεν μου φαινεται σοι αυτη η διαδικασια (ανοιγμα του φακελου και καταμετρηση των αποδειξεων χωρις να ειναι παρων ο δηλων).

Θεωρητικα παντα (δεν λεω ντε και καλα οτι θα συμβει, ασε που ειναι τραβηγμενο απ' τα μαλλια) γιατι να μην γινει το παρακατω;

Εχω δηλωσει 100 αποδειξεις αξιας Χ ευρω.
Ο φακελος ανοιγεται, οι αποδειξεις "καταμετρουνται" ;) και μετα με ενημερωνουν οτι
δεν βρεθηκαν να ειναι Χ ευρω, αλλα Χ μειον πχ 3.000 , παλι σε 100 αποδειξεις.
Τι γινεται εδω λοιπον;
Και μην μου φερετε για παραδειγμα οτι το ιδιο γινεται και για τις καταθεσεις χρηματων στα ΑΤΜ.

manoulamou
15-05-11, 13:37
Ο φαυλος κυκλος της δυσπιστιας και της διαφθορας πότε θα σπασει;
Θυμαμαι καποτε φιλος καταστηματαρχης την εποχη των τεκμηριων τα δηλωνε ολα μεχρι κεραιας
και του ρθε να πληρωσει τα μαλλιοκεφαλα του, γιατι εκτιμησαν πως τους εκρυβε εισοδηματα...
Απο τοτε ΠΟΤΕ ΠΙΑ δεν δηλωνε πανω απ τα μισα, σου λεει αφου ετσι κι αλλιως
με θεωρουν κλεφτη, τουλαχιστον να μην πληρωνω κερατιατικα...
ΕΕΕ τελικα τωρα ποιος βγηκε κερδισμενος το κρατος ή ο πολιτης;:twisted:ΚΑΝΕΙΣ!
Μια ζωη κοτες, όπου τους παιρνει πουλανε ζοριλικια κι όπου τα παιρνουν γαργαρα...

Manolis_karas
16-05-11, 19:49
Το θεμα βεβαια δεν ειναι τοσο απλο γιατι η εφορια θα το ψειρισει, εχει το δικαιωμα να αμφισβητησει τα λεγομενα σου και κοινως να σου ψησει το ψαρι στα χειλη αν θελει
Σταμάτησα να υποβάλλω τη δήλωση φόρου εισοδήματος μέσω Internet, γιατί πριν λίγα χρόνια που είχα αρκετά εισοδήματα και πλήρωνα πολύ για την Ελλάδα και τους απλούς πολίτες φόρο (η δήλωση μου ήταν ειλικρινής), πέρασα 3 ημέρες στην ΔΟΥ ψειρίζοντας τις δηλώσεις των 5 τελευταίων ετών, για να πληρώσω επιπλέον φόρο περίπου το 1/30 του φόρου που ήδη είχα πληρώσει, είχα κάνει λάθος κάτι αθροίσεις, λάθος που θα βρισκόταν κατά την υποβολή της δήλωσης με παρουσία μου.
Επειδή ή δεν θέλουν ή δεν μπορούν να ελέγχουν τους μεγάλους και μεσαίους, ψειρίζουν τους μικρούς. ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν στις δηλώσεις μας.

Sebu
17-05-11, 16:53
λάθος που θα βρισκόταν κατά την υποβολή της δήλωσης με παρουσία μου.


Οχι απαραιτητα. 7 στις 10 περιπτωσεις απλα παραλαμβανουν την δηλωση σου χωρις καν να την κοιταξουν (απλα την ξεφυλλιζουν για τα ματια του κοσμου) υπογραφουν και σφραγιζουν.

Μονο αν δουν τιποτα "περιεργα" συνοδευτικα παρεα με το Ε1 (συμβολαια αγορας/πωλησης ακινητου, τιμολογια αγορας αυτοκινητου, χαρτια τραπεζας για δανεια για τα προαναφερθεντα κτλ) μπορει να δουν κανενα πεδιο αν ειναι συμπληρωμενο σωστα.

Αν εισαι μισθωτος μονο με εισοδηματα και εχεις μονο το Ε1 και τη μισθοδοσια σου σπανια τα κοιτανε.

manoulamou
17-05-11, 18:31
Το επιδομα ανεργιας 661 . Για το επιδομα ανεργιας ο ΟΑΕΔ δεν δινει βεβαιωση αποδοχων . Αμα την καταθεσεις στην ΔΟΥ θα χρειαστει να επισυναψεις και την εγκριτικη αποφαση .

Χαζη απορια:
To 2010 πηρε επιπλεον του μηνιαιου επιδοματος που αναφερεται στην εγκριση
και τα δωρα Πασχα, Χριστουγεννων κοκ
Τα αντιστοιχα ποσα φαινονται στα κατατεθεντα στην Τραπεζα
αλλά δεν αναφερονται ρητως στην αποφαση του ΟΑΕΔ.
Η διασταυρωση πώς θα γινει; Μηπως χρειαζεται να γραφτει εκ των υστερων πανω στο εντυπο του ΟΑΕΔ; Υπαρχει με στιλο χωρις καποια (επι)βεβαιωση δ. Π. χχχ ευρω... τιποτε αλλο!
:what:

geomouss
17-05-11, 20:19
Ο ΟΑΕΔ δίνει κανονικά βεβαίωση αποδοχών . Επίσης την βεβαίωση αυτή μπορείς να την ζητήσεις και απο ΚΕΠ .

manoulamou
17-05-11, 21:29
:what:
Δηλαδη ΔΕΝ ισχυει αυτο που γραφει στο μηνυμα του ο slidar πως επισυναπτεις μονο την εγκριτικη αποφαση; Δινουν κανονικα βεβαιωση αποδοχων για το επιδομα ανεργιας;
:help:
Εαν ειναι να πεταχτει πρωΐ - πρωΐ ο ενδιαφερομενος στον ΟΑΕΔ!
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ με σιγουρια τι γινεται;
:help:
Πειτε μας, γιατι την Παρασκευη ληγουν τα ΑΝΕΥ Εισοδηματος...
:what:
ΕΔΩ ΠΑΝΤΩΣ αναφερει πως δεν εκδιδει βεβαιωση ο ΟΑΕΔ
αρκει η αρχικη εγκριτικη αποφαση:
http://www.forologikanea.gr/news/apantame-on-line-sta-forologika-erotimata-sas/

geomouss
17-05-11, 22:41
Εγώ πήρα κανονικά βεβαίωση αποδοχών από τον ΟΑΕΔ της Λάρισας . Επίσης σε ερώτηση μου σε ΚΕΠ της πόλης μου είπανε ότι μπορώ και από αυτούς να την πάρω την βεβαίωση αλλά σε 3 μέρες .

nfotis
17-05-11, 22:58
Κι εγώ μόνο βεβαίωση από τον τοπικό ΟΑΕΔ χρησιμοποίησα, δεν μου είπανε τίποτα για εγκριτική πράξη (αφού τον αριθμό της τον γράφει στη βεβαίωση του ΟΑΕΔ)

Ν.Φ.

nmavro73
18-05-11, 01:17
Ζητάς από οαεδ. Είχα πάρει και εγώ κάποτε

manoulamou
18-05-11, 08:02
:worthy:Ευχαριστω πολυ, τελικα και η πιο απλη δηλωση
εαν την κανεις για πρωτη φορα εντελως μονος μπορει να μην ειναι τοσο ευκολη...
πχ για επιδοματα ανεργιας εχει δυο σημεια καταχωρησης:
ενα για το αρθρο τρεχα βρες κι ενα για ΟΑΕΔ.:rolleyes:

Xouzouris
18-05-11, 08:12
Κι εμενα το ιδιο, θα τους τα παω απο βδομαδα. Το θεωρουσα δεδομενο, μου το ειχε πει και ο λογιστης μου οτι θα με καλουσαν να τους παω τα σχετικα χαρτια παρ'ολο που καναμε την δηλωση ηλεκτρονικα μιας που θα ειχα επιστροφη >€1500.

Πηγα χτες, παρεδωσα τα δικαιολογητικα, τα ελεγξε επι τοπου και αφου τα βρηκε σωστα εβαλε σφραγιδες-βουλες κλπ και μου ειπε να περιμενω την επιταγη. Δεκα λεπτα δουλεια. :)

nmavro73
18-05-11, 08:38
Φέτος το επίδομα έχει δικό του κωδικό για πρώτη φορά.

slidar
18-05-11, 11:05
Εδω θεσ/νικη στα τοπικα ΟΑΕΔ στην ερωτηση για βεβαιωση αποδοχων μας ειπαν να επισυναπτουμε την αρχικη εγκριτικη αποφαση. Σε οσους το καναμε ηταν απολυτα καλυμενοι.
Για παραταση πανε οι δηλωσεις.Σε 1-2 μερες πιθανον να ανακοινωθουν νεες ημερομηνιες.

manoulamou
18-05-11, 11:29
Εδω θεσ/νικη στα τοπικα ΟΑΕΔ στην ερωτηση για βεβαιωση αποδοχων μας ειπαν να επισυναπτουμε την αρχικη εγκριτικη αποφαση. Σε οσους το καναμε ηταν απολυτα καλυμενοι.
Για παραταση πανε οι δηλωσεις.Σε 1-2 μερες πιθανον να ανακοινωθουν νεες ημερομηνιες.
ΤΗΧ μ αρεσει που υποτιθεται οτι καιγονταν να κλεισουν καποιες τρυπες
με τα προσδοκωμενα εσοδα απ την φορολογια...:rofl:

YiannisM
18-05-11, 15:10
Παιδιά, να ρωτήσω κι εγώ 2 πράγματα για τη δήλωση ενός συνταξιούχου που βοηθάω κι έχω μπερδευτεί;

1) Ποια είναι η προθεσμία αποστολής της δήλωσης συνταξιούχου του δημοσίου με ΑΦΜ που λήγει σε -7, η οποία θα αποσταλεί ταχυδρομικώς σε ΔΟΥ επαρχίας;

2) Πώς πακετάρουμε στο φάκελο τα Ε1, απλές αποδείξεις, αποδείξεις ενοικίου, Ε9 μετατροπές, κλπ δικαιολογητικά, τα βάζουμε όλα μαζί σε ένα μεγάλο φάκελο (ή πακέτο) ή ξεχωριστά; Μιλάμε για ΠΟΛΛΕΣ αποδείξεις που φουσκώνουν πολύ έναν φάκελο Α4...
Τί είδους αποστολή κάνουμε στο ταχυδρομείο (π.χ. συστημένο);
Και τί είδους απόδειξη ζητάμε από τα ΕΛΤΑ, ώστε να αποδεικνείεται ότι έχουν αποσταλεί και όλες αυτές οι αποδείξεις, όπως και το Ε9, και τα λοιπά αποδεικτικά;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :oneup:

manoulamou
18-05-11, 15:24
Φημολογειται βεβαια και ΝΕΑ παραταση αλλά μεχρι τοτε για ΑΦΜ -7 ειναι 25/05.
Υπαρχει ειδικος φακελλος στα γραφεια των ΕΛ.ΤΑ. για τις φορολογικες δηλωσεις
όπου συμπληρωνεις απ εξω μονο την ΔΟΥ στην οποια απευθυνεται!
και σου δινουν αποκομμα με τα στοιχεια αποστολης. Δεν εχει σημασια
πότε θα την παρει η αρμοδια ΔΟΥ μετραει η ημερομηνια καταθεσης στα ΕΛ.ΤΑ.

Μόνο με 3,5€ και χωρίς κανένα περιορισμό στο βάρος των εγγράφων σας μπορείτε:
ΕΥΚΟΛΑ: Να συμπληρώσετε τα στοιχεία σας και την διεύθυνσή της Εφορίας στην οποία υποβάλλετε τη φορολογική σας δήλωση.
Να εσωκλείσετε την Φορολογική σας Δήλωση.
ΓΡΗΓΟΡΑ: Να καταθέσετε το Φάκελο TaxisPost στο πλησιέστερο Ταχυδρομικό Γραφείο ΕΛΤΑ μόνο για σφράγιση (επικύρωση της κατάθεσης).
Χωρίς αναμονή στις ουρές
Χωρίς ταλαιπωρία
ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ: Κάνοντας χρήση σύγχρονων τεχνολογιών, θα προωθήσουμε την δήλωσή σας παρέχοντας σας ειδική απόδειξη κατάθεσης, με μοναδική αρίθμηση γραμμωτού κώδικα (barcode) αποκλειστικά για σάς.

slidar
18-05-11, 15:34
Παιδιά, να ρωτήσω κι εγώ 2 πράγματα για τη δήλωση ενός συνταξιούχου που βοηθάω κι έχω μπερδευτεί;

1) Ποια είναι η προθεσμία αποστολής της δήλωσης συνταξιούχου του δημοσίου με ΑΦΜ που λήγει σε -7, η οποία θα αποσταλεί ταχυδρομικώς σε ΔΟΥ επαρχίας;

2) Πώς πακετάρουμε στο φάκελο τα Ε1, απλές αποδείξεις, αποδείξεις ενοικίου, Ε9 μετατροπές, κλπ δικαιολογητικά, τα βάζουμε όλα μαζί σε ένα μεγάλο φάκελο (ή πακέτο) ή ξεχωριστά; Μιλάμε για ΠΟΛΛΕΣ αποδείξεις που φουσκώνουν πολύ έναν φάκελο Α4...
Τί είδους αποστολή κάνουμε στο ταχυδρομείο (π.χ. συστημένο);
Και τί είδους απόδειξη ζητάμε από τα ΕΛΤΑ, ώστε να αποδεικνείεται ότι έχουν αποσταλεί και όλες αυτές οι αποδείξεις, όπως και το Ε9, και τα λοιπά αποδεικτικά;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :oneup:

Για τις αποδειξεις....

Οι αποδείξεις σύμφωνα με τις διευκρινιστικές οδηγίες του Υπουργείου Οικονομικών θα υποβάλλονται σε κλειστό φάκελο στον οποίο θα αναγράφονται :

- Το ονοματεπώνυμο και ο ΑΦΜ του υπόχρεου,

- Ο αριθμός των αποδείξεων

- To συνολικό ποσό

YiannisM
18-05-11, 15:43
@manoulamou, :oneup:

@slidar, εάν κατάλαβα καλά σε ξεχωριστό κλειστό φάκελο οι αποδείξεις ο οποίος θα πακεταριστεί στον βασικό φάκελο (π.χ. του ταχυδρομείου, κατά manoulamou) που θα περιέχει και όλα τα άλλα;

ariadgr
18-05-11, 16:33
@εάν κατάλαβα καλά σε ξεχωριστό κλειστό φάκελο οι αποδείξεις ο οποίος θα πακεταριστεί στον βασικό φάκελο (π.χ. του ταχυδρομείου, κατά manoulamou) που θα περιέχει και όλα τα άλλα;

Προφανώς ο φακελος αποδειξεων θα ειναι εντος του μεγαλου φακελου

manoulamou
18-05-11, 16:40
Προφανώς ο φακελος αποδειξεων θα ειναι εντος του μεγαλου φακελου
ΑΧ τι μου θυμισατε, το ειχαμε ανεβασει στο Λυκειο σαν μονοπρακτο:
Η μεγάλη τσάντα και το μικρό τσαντάκι του Δημήτρη Ψαθά (http://perianemonkaialla.blogspot.com/2010/10/blog-post_12.html):rofl:

slidar
18-05-11, 17:24
Νέα παράταση για την υποβολή φορολογικών δηλώσεων

http://www.forologikanea.gr/news/upoik-nea-paratasi-gia-orismenes-katigories-upoxreon/

manoulamou
18-05-11, 17:58
Νέα παράταση για την υποβολή φορολογικών δηλώσεων

http://www.forologikanea.gr/news/upoik-nea-paratasi-gia-orismenes-katigories-upoxreon/
:hmm:Η manoula sas με τον καημο της: στην ανακοινωση δεν αναφερει ρητα τους "ΑΝΕΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ" αλλά στον updated καταλογο λεει πως παρατεινεται κι αυτη μεχρι 15 Ιουνιου:
http://www.forologikanea.gr/news/imerominies-upobolis-forologikon-diloseon-2011/
Τελειως ενημερωτικα, ισχυει και γι αυτους η νεα ληξη;:what:

vonzuchter
18-05-11, 22:49
παιδια καλησπερα. εχω πελαγωσει εντελως φετος με τη δηλωση. δεν εχω καταλαβει καθολου τη φαση με τις αποδειξεις. Εχω εισοδημα περιπου 16500. οι αποδειξεις που πρεπει να βαλω θα πανε συμφωνα με το 16500 ή συμφωνα με το ποσο που μενει αφου αφαιρεσω τις εισφορες στο τεβε την ασφαλεια ζωης κτλ? δηλαδη θα βλαω αποδειξεις για 16500 ή για 10000 περιπου που ειναι το ποσο που μενει αν αφαιρεσω τις εισφορες στο τεβε αμοιβες δικηγορου και νοσοκομειων? εχει καταντησει πραγματικα αηδια καθε χρονο να αλλαζουν οι νομοι. ΑΗΔΙΑ. επειδη αδυνατω φετος να τη κανω μονος μου την εδωσα σε μια φιλη εφοριακο να την κανει και αυτη ΕΠΙΜΕΝΕΙ οτι δεν χρειαζεται να βαλω καθολου αποδειξεις επειδη εχω λεει πολλα εξοδα απο νοσοκομεια (γεννα) δικηγορους (δικαστικη μαχη με το κρατος για μια παλια υποθεση) και θα εχω προβλημα λεει . Ξερει τι λεει ή θα με καταστρεψει? αν δε βαλω καθολου αποδειξεις λιανικης τι προβλημα θα υπαρχει? χανω το αφορολογητο? μηπως η εφοριακος λεει βλακειες και με καψει? και τι ακριβως σημαινει χανω το αφορολογητο? δηλαδη αν καποιος εχει 14000 πχ εισοδημα και μενει με τους γονεις του και κανει οικονομια και δε χαλαει τιποτα γιατι θελει να παντρευτει/παρει αμαξι κτλπ και δεν εχει καθολου αποδειξεις τοτε θα πληρωσει φορο 18% για τα 14000 δηλαδη 2300 ευρω? καλα ειναι σοβαροι? ποιος τους σκεφτηκε αυτους τους νομους. α ς εξηγησει καποιος τι ακριβως θα συμβει αν δε βαλω καθολου αποδειξεις. ευχαριστω πολυ

manoulamou
18-05-11, 23:19
Φοροτεχνικο θες ή φιλο λογιστη.::)
Εχεις δικιο δυο πραγματα αλλαζουν συνεχεια σ αυτη τη χωρα το φορολογικο και οι πανελλαδικες.:twisted:
Προ παντων Dont panic! :crazy:
Οι ημερομηνιες τρεχουν αλλά δεν εληξαν ακομη.
http://www.forologikanea.gr/news/imerominies-upobolis-forologikon-diloseon-2011/

Υπολογισμός απαιτούμενων δαπανών στήριξης αφορολόγητου (http://www.forologikanea.gr/dapanes_aforologitou)

Υπαρχουν στο ιντερνετ πολλες Οδηγίες - ημερομηνίες φορολογικής δήλωσης 2011 (http://www.express.gr/ozsectorcat/forologikh_dhlosh.php3)
κι ενα βιβλιο Δηλώστε έξυπνα, 2011 Μελάς, Χρήστος Δ. Εκδοτικός Οίκος: ΣΑΚΚΟΥΛΑΣ ΑΝΤ. (http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=8985995)

ΥΓ Όρια αποδείξεων για διατήρηση του αφορολογήτου το 2010 (http://www.express.gr/afieroma/forologikh_dhlosh/264660oz_20100210264660.php3)
http://www.express.gr/afieroma/forologikh_dhlosh/460309oz_20110427460309.php3
http://psiliammos.blogspot.com/2011/02/blog-post_10.html

mezger
19-05-11, 00:07
Και η μακράν καλύτερη λύση: βγάλε κωδικούς και κλειδάριθμο και παίξε με τα νουμερα των αποδείξεων μεχρι να βρεις το ιδανικό :)


manoulamou μην αγχώνεσαι, δεν αναφέρονται ρητά οι ανευ εισοδήματος γιατί στο νόμο τα λέει κάπως έτσι:
"-Η δήλωση υποβάλλεται μέχρι την 1η μαρτίου
-Κατ εξαίρεση, αν περιλαμβάνεται εισόδημα από επιχείρηση, πάει τότε"
-Αν περιλαμβάνει εισόδημα από μισθό, πάει τότε"


κλπ κλπ.

Οπότε αν δεν έχεις τίποτα απ'αυτά, πας στην αρχική ημερομηνία. Με τόσες παρατάσεις και οδηγίες που έχουν δώσει, οι περισσότερες των οποίων ελλιπείς, ασύντακτες και με πολλά "κλπ" μέσα, είναι δύσκολο να βγάλεις άκρη. Εσύ είσαι λογικά μέσα στο "κλπ" που πάει με τα εισοδήματα από ακίνητα, δηλαδή αν θυμάμαι καλά πήγες από 1η μαρτίου 4/4, μετά 18/4 ανάλογα με το αφμ, μετά 5/5, μετά 20/5, τώρα 15/6, και έπεται συνέχεια :D

Basilhs23_
19-05-11, 01:00
παιδια καλησπερα. εχω πελαγωσει εντελως φετος με τη δηλωση. δεν εχω καταλαβει καθολου τη φαση με τις αποδειξεις. Εχω εισοδημα περιπου 16500. οι αποδειξεις που πρεπει να βαλω θα πανε συμφωνα με το 16500 ή συμφωνα με το ποσο που μενει αφου αφαιρεσω τις εισφορες στο τεβε την ασφαλεια ζωης κτλ? δηλαδη θα βλαω αποδειξεις για 16500 ή για 10000 περιπου που ειναι το ποσο που μενει αν αφαιρεσω τις εισφορες στο τεβε αμοιβες δικηγορου και νοσοκομειων? εχει καταντησει πραγματικα αηδια καθε χρονο να αλλαζουν οι νομοι. ΑΗΔΙΑ. επειδη αδυνατω φετος να τη κανω μονος μου την εδωσα σε μια φιλη εφοριακο να την κανει και αυτη ΕΠΙΜΕΝΕΙ οτι δεν χρειαζεται να βαλω καθολου αποδειξεις επειδη εχω λεει πολλα εξοδα απο νοσοκομεια (γεννα) δικηγορους (δικαστικη μαχη με το κρατος για μια παλια υποθεση) και θα εχω προβλημα λεει . Ξερει τι λεει ή θα με καταστρεψει? αν δε βαλω καθολου αποδειξεις λιανικης τι προβλημα θα υπαρχει? χανω το αφορολογητο? μηπως η εφοριακος λεει βλακειες και με καψει? και τι ακριβως σημαινει χανω το αφορολογητο? δηλαδη αν καποιος εχει 14000 πχ εισοδημα και μενει με τους γονεις του και κανει οικονομια και δε χαλαει τιποτα γιατι θελει να παντρευτει/παρει αμαξι κτλπ και δεν εχει καθολου αποδειξεις τοτε θα πληρωσει φορο 18% για τα 14000 δηλαδη 2300 ευρω? καλα ειναι σοβαροι? ποιος τους σκεφτηκε αυτους τους νομους. α ς εξηγησει καποιος τι ακριβως θα συμβει αν δε βαλω καθολου αποδειξεις. ευχαριστω πολυ

Κοίτα άμα έχεις ληξηπρόθεσμες ωφειλές νομίζω ακόμη και σε δικαστήριο να προσφύγεις δεν δικαιούσε το αφορολόγητο........ αλλά χρειάζεσαι οπωσδήποτε λογιστή, θα σου έλεγα να μην εμπιστεύεσαι 100% την εφοριακό γιατί μάλλον μπορεί επίτηδες να σου παρέβλεψε κάτι για να πληρώσεις παραπάνω.

Ο συντελεστής 18% αν δεν φέρεις αποδείξεις δεν θα μπεί για τα 14000 αλλά για το χαμηλό αφορολόγητο των 6000 δηλαδή (14000-6000)*18%=1440 ευρώ ενώ άμα βάλεις αποδείξεις όσες λέει ο νόμος για να κατοχυρώσεις το αφορολόγητο των 12000 θα πληρώσεις (14000-12000)*18%=360ευρώ.
Οι αποδείξεις πηγαίνουν αφού αφαιρεθούν οι εισφορές προς ΟΑΕΕ, το θέμα όμως είναι τι τεκμαρτό έχεις ? Άμα είναι το τεκμαρτό σου υψηλότερο του πραγματικού σου εισοδήματος τότε η πληρωμή ασφαλιστικής εταιρίας θα προστεθεί στο τεκμήριο. Το θέμα είναι οτι έχεις αποδείξεις από πολλές δραστηριότητες, νοσοκομεία, δικηγόρους που νομίζω μερικές δεν μετράνε και 100% ή άλλες μπορεί να μετράνε σαν τεκμαρτό οπότε είναι δύσκολο να υπολογιστεί το πραγματικό ακριβές ποσό για αποδείξεις που θές, μόνο ένας ειδικός θα ξέρει.
Πάντως το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να ρωτήσεις τον λογιστή είναι για το δικαστήριο με τις ληξηπρόθεσμες, άμα σου πεί εκεί πως οτι και να γίνει δεν δικαιούσε το μεγάλο αφορολόγητο βάση αποδείξεων τότε μην μπείτε στον κόπο να μετρήσετε και να χάσετε τον χρόνο σας.

YiannisM
19-05-11, 05:55
:hmm:Η manoula sas με τον καημο της: στην ανακοινωση δεν αναφερει ρητα τους "ΑΝΕΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ" αλλά στον updated καταλογο λεει πως παρατεινεται κι αυτη μεχρι 15 Ιουνιου:
http://www.forologikanea.gr/news/imerominies-upobolis-forologikon-diloseon-2011/
Τελειως ενημερωτικα, ισχυει και γι αυτους η νεα ληξη;:what:
Αυτό το λινκ λέει στο μπούλετ "ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ (Ε9)"
- ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ --> ΙΔΙΕΣ ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ
- ΥΠΟΒΟΛΗ ΜΕΣΩ ΤΑΧΙS ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ --> ΜΕΧΡΙ 30/06/2011 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ Α.Φ.Μ

1) Η αποστολή με ταχυδρομείο συμπεριλαμβάνεται στο "αυτοτελώς";
2) Τι σημαίνει το "υποχρεωτικά" μέσω ΤΑΧΙS; Δεν επιτρέπεται δηλαδή διαφορετικά, και τότε τί νόημα είχε το "αυτοτελώς"; :hmm:



-----

@vonzuchter,
γιατί δεν βάζεις ΌΛΕΣ τις αποδείξεις που έχεις μαζέψει για να ησυχάσεις από αυτό το ζήτημα τουλάχιστον;

21706
19-05-11, 08:20
Αυτό το λινκ λέει στο μπούλετ "ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ (Ε9)"
- ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ --> ΙΔΙΕΣ ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ
- ΥΠΟΒΟΛΗ ΜΕΣΩ ΤΑΧΙS ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ --> ΜΕΧΡΙ 30/06/2011 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ Α.Φ.Μ

1) Η αποστολή με ταχυδρομείο συμπεριλαμβάνεται στο "αυτοτελώς";
2) Τι σημαίνει το "υποχρεωτικά" μέσω ΤΑΧΙS; Δεν επιτρέπεται δηλαδή διαφορετικά, και τότε τί νόημα είχε το "αυτοτελώς"; :hmm:


Αν αναφέρει την πηγή της πληροφορίας του, πήγαινε στην πηγή.
Αν δεν την αναφέρει ψάξε να την βρεις σε κανέναν άλλο ιστότοπο.

john_who
19-05-11, 08:43
κι εμένα μου 'ρθε η επιστροφή, στην σωστή ημερομηνία, όπως εμφανιζόταν στο αντίστοιχο εργαλείο του taxis :)
το εκκαθαριστικό το περιμένω την επόμενη εβδομάδα...

που είναι αυτό το εργαλείο που λέει πότε θα πάρεις τα χρήματα;

Το βρήκα! https://www2.gsis.gr/webtax/incomefp/login.do

opener
19-05-11, 08:49
Και η μακράν καλύτερη λύση: βγάλε κωδικούς και κλειδάριθμο και παίξε με τα νουμερα των αποδείξεων μεχρι να βρεις το ιδανικό :)
....
Πολυ σωστα! :oneup:

vonzuchter
19-05-11, 08:56
Κοίτα άμα έχεις ληξηπρόθεσμες ωφειλές νομίζω ακόμη και σε δικαστήριο να προσφύγεις δεν δικαιούσε το αφορολόγητο........ αλλά χρειάζεσαι οπωσδήποτε λογιστή, θα σου έλεγα να μην εμπιστεύεσαι 100% την εφοριακό γιατί μάλλον μπορεί επίτηδες να σου παρέβλεψε κάτι για να πληρώσεις παραπάνω.

Ο συντελεστής 18% αν δεν φέρεις αποδείξεις δεν θα μπεί για τα 14000 αλλά για το χαμηλό αφορολόγητο των 6000 δηλαδή (14000-6000)*18%=1440 ευρώ ενώ άμα βάλεις αποδείξεις όσες λέει ο νόμος για να κατοχυρώσεις το αφορολόγητο των 12000 θα πληρώσεις (14000-12000)*18%=360ευρώ.
Οι αποδείξεις πηγαίνουν αφού αφαιρεθούν οι εισφορές προς ΟΑΕΕ, το θέμα όμως είναι τι τεκμαρτό έχεις ? Άμα είναι το τεκμαρτό σου υψηλότερο του πραγματικού σου εισοδήματος τότε η πληρωμή ασφαλιστικής εταιρίας θα προστεθεί στο τεκμήριο. Το θέμα είναι οτι έχεις αποδείξεις από πολλές δραστηριότητες, νοσοκομεία, δικηγόρους που νομίζω μερικές δεν μετράνε και 100% ή άλλες μπορεί να μετράνε σαν τεκμαρτό οπότε είναι δύσκολο να υπολογιστεί το πραγματικό ακριβές ποσό για αποδείξεις που θές, μόνο ένας ειδικός θα ξέρει.
Πάντως το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να ρωτήσεις τον λογιστή είναι για το δικαστήριο με τις ληξηπρόθεσμες, άμα σου πεί εκεί πως οτι και να γίνει δεν δικαιούσε το μεγάλο αφορολόγητο βάση αποδείξεων τότε μην μπείτε στον κόπο να μετρήσετε και να χάσετε τον χρόνο σας.

Η δικαστικη διαμαχη με το δημοσιο αφορα δικες μου διεκδικησεις εις βαρος του δημοσιου οποτε δε παιζει αυτο το θεμα. δε χρωσταω τιποτα. Η εφοριακος δεν υπαρχει περιπτωση να κανει λαθος 'επιτηδες' γιατι ειναι η μελλοντικη συζυγος και νυν αρραβωνιαστηκια του μπαμπα μου (παει για τριτο γαμο το θηριο) :lol:
ξαναμιλησα μαζι της και επιμενει οτι δε πρεπει να βαλω καθολου αποδειξεις γιατι θα εχω προβλημα γιατι τα εξοδα που παρουσιαζω ειναι λεει πολλα. νοσοκομεια τεβε ιδιωτικη ασφαλεια δικηγοροι ενοικιο για το σπιτι μαζευονται περιπου 12000 και υπαρχει κινδυνος λεει να με φορολογησουν 'τεκμαρτα' ή να με φωναξουν για ελεγχο αφου δηλωνω εισοδημα 16500. δε τον γλυτωνω το λογιστη. ποσο αραγε θα με χρεωσει μονο για τα δει? γιατι δε θελω να προσβαλω τη 'μαμα' και να τα παω σε λογιστη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.