PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116

21706
25-05-11, 09:46
Λοιπον η κορη μου δηλωνει φιλοξενουμενη σε μας στο Μαρουσι αρα μονιμη κατοικια εδω και ΔΟΥ Αμαρουσιου, ενω ταυτοχρονα πληρωνει νοικι για ενα δυαρι στα Πετραλωνα.




Η κορη ειχε εισοδηματα απο ενοικιο, εμενε αλλού πληρωνοντας ενοικιο (μεσω τραπεζης)
και ειχε συνολικα ~5700 εισοδημα ομως αυτο χωρις το ενδεχομενο τεκμηριο...
Το ερωτηματικο παραμενει τι συμφερει να κανει με αυτες τις προϋποθεσεις. Επισης για το εαν μπορει
χωρις συνεπειες, να αλλαξει ακομη και τωρα την ΔΟΥ της, δεν ειμαι καθολου σιγουρη!!!:hmm:

Δηλώνει μόνιμη κατοικία στο Μαρούσι ως φιλοξενούμενη, μένει στα Πετράλωνα
όπου έχει νοικιάσει ένα δυάρι και έχει εισοδήματα από ενοίκιο. Αυτό το τελευταίο
σημαίνει ότι έχει κάπου μια ιδιόκτητη κατοικία;

mezger
25-05-11, 09:51
Ο γιος επαιρνε το επιδομα ΟΑΕΔ και φιλοξενειται στο ιδιοκατοικουμενο όπου 50% του ανηκει.
Η κορη ειχε εισοδηματα απο ενοικιο, εμενε αλλού πληρωνοντας ενοικιο (μεσω τραπεζης)
και ειχε συνολικα ~5700 εισοδημα ομως αυτο χωρις το ενδεχομενο τεκμηριο...
Το ερωτηματικο παραμενει τι συμφερει να κανει με αυτες τις προϋποθεσεις. Επισης για το εαν μπορει
χωρις συνεπειες, να αλλαξει ακομη και τωρα την ΔΟΥ της, δεν ειμαι καθολου σιγουρη!!!:hmm:

Η αλλαγή δόυ δεν έχει καμιά συνέπεια, δε χρειάζεται δικαιολογητικά, γίνεται ανα πάσα στιγμή άμεσα. Το είδα πέρυσι από πρώτο χέρι, για να μη νομίζεις ότι τα λέω έτσι (αλλαγή κατοικίας το 2009, ενημέρωση εφορίας και αλλαγή ΔΟΥ τον Απρίλιο του 2010 και καπάκι δήλωση ηλεκτρονική).Τα τεκμήρια δεν προστίθενται στο εισόδημα αλλα συγκρίνονονται με αυτό και αν είναι μεγαλύτερα το αντικαθιστούν. Όπως σου είπα και παραπάνω, αν το σπίτι που νοικιάζει είναι έως 92 τετραγωνικά, τα τεκμήριά της δεν βγαίνουν πάνω από 6000 και έτσι κάνει μια ωραία μηδενική δήλωση χωρίς αποδείξεις. Αν είναι παραπάνω θα το δηλώσει σαν δευτερεύουσα, οπότε και πάλι θα βγάζει λιγότερο από 6000 σαν τεκμήριο. Ο γιός θα έχει το μισό τεκμήριο κατοικίας (ανάλογο με το ποσοστό του) οπότε είναι ακόμα πιο απίθανο να περάσει τις 6000, και το επίδομα ΟΑΕΔ είπαμε δεν προστίθεται. Άδικα αγχώνεσαι :)

manoulamou
25-05-11, 10:00
:hmm: Οχι απλα αγχωνομαι, πανικοβαλλομαι... και μονο με την υποψια ανευ λογου επιβαρυνσης!
Ειναι η πρωτη φορα που τις κανουμε εντελως μονοι, πριν πεθανει τις καναμε παρεα με τον συζυγο που ηταν πτυχιουχος ασοεε, περυσι λογω κληρονομικων τις δωσαμε σε φοροτεχνικο γραφειο και φετος εχουν ενα σωρο αλλαγες με τεκμηρια και αποδειξεις, οπότε πελαγωσα ολιγον.

Μπαινω και στο site του... αρμοδιου υπουργειου και λεει ανταλλατηςπαρασκευηςτογαλα:wall:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ παρα πολυ, ναστε καλα!:worthy:

Manolis_karas
25-05-11, 10:14
Και ο γιος μου δηλώνει ότι δηλώνει ως μόνιμη κατοικία (η δ/νση που εμφανίζεται στην 1η σελίδα του Ε1) το σπίτι μου, για να του έρχεται η αλληλογραφία με τράπεζες, ΔΟΥ κλπ αλλά στη δήλωση του δηλώνει ότι μένει σε ενοικιασμένο διαμέρισμα σε άλλη διεύθυνση, κάτι το οποίο είναι αλήθεια. Εγώ δεν τον αναφέρω καθόλου στη δήλωση μου (αφού δεν τον φιλοξενώ) και ούτε εγώ ούτε αυτός έχουμε πρόβλημα.

manoulamou
25-05-11, 10:29
Δεν πρεπει να υποβαλλεις δηλωση στη ΔΟΥ όπου εχεις μονιμη κατοικια;
Δηλαδη αλλο η κυρια και αλλο η μονιμη;
Νομιζω καπου εκει υπαρχει το μπερδεμα τελικα.:what:
Μπορεις να υπαγεσαι σε διαφορετικη δου απ την μονιμη κατοικια;
H κορη μου που νοικιαζει Πετραλωνα, μεχρι περυσι εγραφε κατοικια Μαρουσι...
(ειχε και μικροτερο διαστημα που εμενε Αθηνα απ ο,τι στο Μαρουσι / τυπικα)

Κανονικα θα μπορουσε να δηλωνει διευθυνση κατοικιας εδω,
να υπαγεται στην ΔΟΥ Αμαρουσιου αλλά
με κυρια κατοικια στην Αθηνα όπου καταβαλλει ενοικιο;
ΓΙΝΕΤΑΙ???
Μια αλλη εκδοχη βεβαια ειναι να δηλωνει διευθυνση Μαρουσι
αλλά ΔΟΥ και κυρια με νοικι στα Πετραλωνα...

ΟΥΦ:rofl:

Manolis_karas
25-05-11, 12:03
Δεν είμαι ειδικός και κάνω λάθη, αλλά φαντάζομαι ότι, τη ΔΟΥ δεν την ενδιαφέρει αν μένεις στη δ/νση που εμφανίζεται στην 1η σελίδα του Ε1, αρκεί να δηλώνεις στις υπόλοιπες σελίδες τα σωστά. Εσένα σε ενδιαφέρει να παραλαμβάνεις την αλληλογραφία σου (και με την ΔΟΥ).

Νικαετός
25-05-11, 12:09
Δεν ξέρω αν έχει ήδη ειπωθεί στις προηγούμενες σελίδες :oops:, αλλά αν έχετε επιστροφή φόρου πάνω από 1500 € και πρέπει να πάτε στην ΔΟΥ σας, για έλεγχο, τότε θα πρέπει να οπλισθείτε με ΤΕΡΑΣΤΙΑ υπομονή (φοβερές ουρές και μόνο 2-3 υπάλληλοι για τον έλεγχο).... απλά ατυχήσατε. Και επί πλέον θα έχετε και το σαρδόνειο ύφος του υπαλλήλου να σας λέει ότι δεν πρόκειται φέτος να δείτε ούτε ευρώ από τα χρήματα που υποτίθεται ότι θα πάρετε για επιστροφή...


Ένας παθών, που μόλις γύρισε από την εφορία (η ώρα είναι 12:5 και ήμουν εκεί από τις 8:5 το πρωί...).

(Φανταστείτε ότι έπρεπε να ελεγχθούν ΜΙΑ προς ΜΙΑ και οι 924 αποδείξεις που είχα προσκομίσει- άσχετο αν αυτό ΔΕΝ έγινε...)

opener
25-05-11, 12:25
Και επί πλέον θα έχετε και το σαρδόνειο ύφος του υπαλλήλου να σας λέει ότι δεν πρόκειται φέτος να δείτε ούτε ευρώ από τα χρήματα που υποτίθεται ότι θα πάρετε για επιστροφή...

....
Θα ηθελα να μαθω από πού βγαινει αυτό το συμπερασμα.

Ενημερωτικα, ατομο της οικογενειας μου, ελαβε ηδη επιστροφη 700 ευρω.

cool11
25-05-11, 12:46
Παιδια, οι θερμικες αποδειξεις που ειναι ευκολες στο ξεθωριασμα, αν ειναι σε σκιερο μερος μεσα σε φακελους, θα διατηρηθουν καποια χρονια, ή θα ξεθωριασουν ετσι κι αλλιως;

Νικαετός
25-05-11, 12:50
Θα ηθελα να μαθω από πού βγαινει αυτό το συμπερασμα.

Ενημερωτικα, ατομο της οικογενειας μου, ελαβε ηδη επιστροφη 700 ευρω.


Δεν γνωρίζω...έτσι ακριβώς μου είπε ο "αρμόδιος" υπάλληλος. Συμπληρώνοντας "λεφτά δεν υπάρχουν".

Μακάρι να τα πάρουμε πάντως γιατί προβλέπονται χοντρές πείνες το καλοκαίρι, χωρίς αυτά. :(

nmavro73
25-05-11, 12:53
Νομικά στέκει αυτό; Αν κάποιον του παρακράτησαν χρήματα που δεν έπρεπε τότε έχουν δικαίωμα να μην του τα επιστρέψουν;

opener
25-05-11, 13:03
Δεν γνωρίζω...έτσι ακριβώς μου είπε ο "αρμόδιος" υπάλληλος. Συμπληρώνοντας "λεφτά δεν υπάρχουν".

Μακάρι να τα πάρουμε πάντως γιατί προβλέπονται χοντρές πείνες το καλοκαίρι, χωρίς αυτά. :(
Λογια του αερα Νικαετε, και σαν τετοια τα μετρω.

Δεν ξερω το τι θα γινει αυριο, ομως εως και 'χθες η πραγματικοτητα (και οχι αερολογιες) ηταν αυτη που ανεφερα = κατατεθηκε η επιστροφη φορου στο τραπεζικο λογαριασμο του δικαιουχου.

nmavro73
25-05-11, 13:05
Λογια του αερα Νικαετε, και σαν τετοια τα μετρω.

Δεν ξερω το τι θα γινει αυριο, ομως εως και πριν δυο μερες η πραγματικοτητα ηταν αυτη που ανεφερα (κατατεθηκε στο τραπεζικο λογαριασμο του δικαιουχου η επιστροφη φορου).
Παντού διαβάζω ότι θα γίνει εξονυχιστικός έλεγχος, αλλά όχι ότι δεν θα γίνουν επιστροφές. Οι εφοριακοί πολλές φορές τα λένε έτσι αυτά.

manoulamou
25-05-11, 15:06
Νομικά στέκει αυτό; Αν κάποιον του παρακράτησαν χρήματα που δεν έπρεπε τότε έχουν δικαίωμα να μην του τα επιστρέψουν;
Γιατι στεκει να εχεις υπογραψει συμβαση
και ξαφνικα να σου λενε οχι αυξηση δεν βλεπεις αλλά θα εχεις και μειωση 30%;:twisted:

Λογια του αερα Νικαετε, και σαν τετοια τα μετρω.
Δεν ξερω το τι θα γινει αυριο, ομως εως και 'χθες η πραγματικοτητα (και οχι αερολογιες) ηταν αυτη που ανεφερα = κατατεθηκε η επιστροφη φορου στο τραπεζικο λογαριασμο του δικαιουχου.


Παντού διαβάζω ότι θα γίνει εξονυχιστικός έλεγχος, αλλά όχι ότι δεν θα γίνουν επιστροφές. Οι εφοριακοί πολλές φορές τα λένε έτσι αυτά.

ΟΧΙ εξονυχιστικος αλλά μετα βιας δειγματοληπτικος θα γινει με τετοια αποψιλωση
τοσο σε μισθους οσο και σε ατομα στις εφοριες...
Τις αποδειξεις μονο εαν εχεις καμια τεραστια επιστροφη τις κοιτανε
απ ο,τι μου λενε φιλοι που τους καλεσαν για ελεγχο!
Οσο για τα λογια, τσαμπα ειναι και τσαμπουκα σε λαθος ανθρωπους πουλανε!!!
Κι εγω λεω πως του χρονου δεν θα υπαρχει ουτε καν κρατος
για να μας επιστρεψει τα λεφτα, αφου θα χει γινει της Αργεντινης...:rofl:

manoulamou
26-05-11, 10:34
Δηλώνει μόνιμη κατοικία στο Μαρούσι ως φιλοξενούμενη, μένει στα Πετράλωνα
όπου έχει νοικιάσει ένα δυάρι και έχει εισοδήματα από ενοίκιο. Αυτό το τελευταίο
σημαίνει ότι έχει κάπου μια ιδιόκτητη κατοικία;
Ναι εχει εισοδημα απο μισθωματα σε 50% ενος διαμερισματος.


Μπορεις να υπαγεσαι σε διαφορετικη δου απ την κατοικια;
H κορη μου που νοικιαζει Πετραλωνα, μεχρι περυσι εγραφε κατοικια Μαρουσι...
(ειχε και μικροτερο διαστημα που εμενε Αθηνα απ ο,τι στο Μαρουσι / τυπικα)

Και ο γιος μου δηλώνει ότι δηλώνει ως μόνιμη κατοικία (η δ/νση που εμφανίζεται στην 1η σελίδα του Ε1) το σπίτι μου, για να του έρχεται η αλληλογραφία με τράπεζες, ΔΟΥ κλπ αλλά στη δήλωση του δηλώνει ότι μένει σε ενοικιασμένο διαμέρισμα σε άλλη διεύθυνση, κάτι το οποίο είναι αλήθεια. Εγώ δεν τον αναφέρω καθόλου στη δήλωση μου (αφού δεν τον φιλοξενώ) και ούτε εγώ ούτε αυτός έχουμε πρόβλημα.
Η κορη δεν θελει να αλλαξει ΔΟΥ για διαφορους λογους. Μπορει να υποβαλλει δηλωση
στη ΔΟΥ Αμαρουσιου και στην διευθυνση κατοικιας στην πρωτη σελιδα του Ε1,
να αναγραφεται κανονικα η διευθυνση στην Αθηνα:hmm:;

Manolis_karas
27-05-11, 14:13
Νομίζω ότι όχι δεν μπορεί. Η δ/νση στην 1η σελίδα είναι η διεύθυνση μονίμου κατοικίας, στην ΔΟΥ που υπάγεται υποβάλεις την δήλωση. Γιατί όμως να αλλάξει μονίμου κατοικίας (1ης σελίδας) αφού δεν θέλει, ας την αφήσει και στη 3η σελίδα να δηλώσει αυτή που μένει (αν έχω καταλάβει σωστά με ενοίκιο) και στην 4η τα στοιχεία του ιδιοκτήτη (της οικίας της 3ης σελίδας).
Πιθανόν αλλά δεν ξέρω σίγουρα, πρέπει να συμπληρώσει και ένα Ε2, μπρος-πίσω, με την σημείωση ότι σου έχει παραχωρήσει δωρεάν για οίκηση το 50% της οικίας που γράφεται στην 1η σελίδα. Προσοχή όμως γιατί πριν λίγα χρόνια η δωρεάν παραχώρηση ακόμη και σε συγγενείς 1ου βαθμού εφορολογήτο σαν τεκμαρτό εισόδημα και δεν είναι να τους έχεις εμπιστοσύνη.

21706
27-05-11, 14:27
Νομίζω ότι όχι δεν μπορεί. Η δ/νση στην 1η σελίδα είναι η διεύθυνση μονίμου κατοικίας, στην ΔΟΥ που υπάγεται υποβάλεις την δήλωση. Γιατί όμως να αλλάξει μονίμου κατοικίας (1ης σελίδας) αφού δεν θέλει, ας την αφήσει και στη 3η σελίδα να δηλώσει αυτή που μένει (αν έχω καταλάβει σωστά με ενοίκιο) και στην 4η τα στοιχεία του ιδιοκτήτη (της οικίας της 3ης σελίδας).
Πιθανόν αλλά δεν ξέρω σίγουρα, πρέπει να συμπληρώσει και ένα Ε2, μπρος-πίσω, με την σημείωση ότι σου έχει παραχωρήσει δωρεάν για οίκηση το 50% της οικίας που γράφεται στην 1η σελίδα. Προσοχή όμως γιατί πριν λίγα χρόνια η δωρεάν παραχώρηση ακόμη και σε συγγενείς 1ου βαθμού εφορολογήτο σαν τεκμαρτό εισόδημα και δεν είναι να τους έχεις εμπιστοσύνη.
Σύμφωνα με το άρθρο 6, παρ. 2γ του ΚΦΕ
http://www.fle.gr/forj/nomoi-pd/112/850--22381994-.html


Από το εισόδημα από ακίνητα απαλλάσσεται: [...] Το τεκμαρτό εισόδημα που
προκύπτει από τη δωρεάν παραχώρηση της χρήσης κατοικίας εμβαδού μέχρι
διακόσια (200) τετραγωνικά μέτρα, από τον γονέα που έχει την κυριότητα ή
την επικαρπία αυτής προς τα τέκνα του ή από τα τέκνα που έχουν την κυριότητα
ή την επικαρπία αυτής προς τους γονείς τους, προκειμένου να χρησιμοποιηθεί ως
κύρια κατοικία.


Πάντως πρέπει να υποβάλει και το Ε2 γιατί έχει εισόδημα από ενοίκιο.

manoulamou
27-05-11, 16:44
Η κορη το Ε2 θα το συμπληρωσει καθως εχει το 50% των μισθωματων ενος διαμερισματος 82 τμ.
Εκεινο στο οποιο μενει με ενοικιο εχει εμβαδον πολυ λιγοτερο των 92.
Εχει συνολικο δηλουμενο εισοδημα μισθους και μισθωματα ~5.700-
Προφανως δεν τιθεμαι θεμα εκπτωσης του ενοικιου. :hmm: Η παλια μονοκατοικια που εχουμε 50 - 50 με τον γιο, ειναι αυτη όπου δηλωνει ως διευθυνση κατοικιας μεχρι τωρα.
Αυτο που με μπερδευει και μ ενδιαφερει ειναι οι αποδειξεις δαπανων
δηλαδη να μην ξεπερασει κατα καποιο τροπο λογω τεκμηριου το αφορολογητο
και τις χρειαστουν (συγκοινωνουντα δοχεια με τις δικες μου).
Ετσι κι αλλιως ακαδημαϊκα ρωταω πλεον να μαθαινουν κι αλλοι, καθως κατα πασα πιθανοτητα πριν κανουμε τις ηλεκτρονικες θα παει σε ενα φιλο της λογιστη να ελεγξει δωρεαν, θα τα ξεμπερδεψει και θα της πει εαν χρειαζονται διορθωσεις.:oneup:
Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις ολους!:worthy:

panospc
27-05-11, 18:52
Μου ήρθε το εκκαθαριστικό και μου λέει ωφέλεια λόγω αποδείξεων 98.10 ευρώ.

Δήλωσα τα εξής ποσά

4.032 ευρώ από τον μισθό της δουλειάς
602 ευρώ αποζημίωση
3.179 ευρώ επίδομα ανεργίας

981.10 ευρώ σε αποδείξεις

Γιατί μου ήρθε να πληρώσω 98 ευρώ; Δεν έπρεπε να δηλώσω καθόλου τις αποδείξεις; στην online δήλωση μου έβγαζε μηδενικό ποσό

21706
27-05-11, 19:25
Μου ήρθε το εκκαθαριστικό και μου λέει ωφέλεια λόγω αποδείξεων 98.10 ευρώ.

Δήλωσα τα εξής ποσά

4.032 ευρώ από τον μισθό της δουλειάς
602 ευρώ αποζημίωση
3.179 ευρώ επίδομα ανεργίας

981.10 ευρώ σε αποδείξεις

Γιατί μου ήρθε να πληρώσω 98 ευρώ; Δεν έπρεπε να δηλώσω καθόλου τις αποδείξεις; στην online δήλωση μου έβγαζε μηδενικό ποσό

Ωφέλεια σημαίνει ότι θα σου πληρώσουν, όχι ότι θα τους πληρώσεις!

panospc
27-05-11, 19:31
Ωφέλεια σημαίνει ότι θα σου πληρώσουν, όχι ότι θα τους πληρώσεις!Ναι τώρα το πρόσεξα. Έτσι όπως το είδα νόμιζα ότι οφείλω εγώ

manoulamou
27-05-11, 20:02
Μου ήρθε το εκκαθαριστικό και μου λέει ωφέλεια λόγω αποδείξεων 98.10 ευρώ.
Γιατί μου ήρθε να πληρώσω 98 ευρώ;


Ναι τώρα το πρόσεξα. Έτσι όπως το είδα νόμιζα ότι οφείλω εγώ
Δικη σου ωφελεια, δικη τους οφειλη...:oneup: Λεει πότε;

panospc
27-05-11, 20:29
Λεει πότε;Όχι, δεν βλέπω να γράφει

ZAGNA
30-05-11, 13:42
Κοίταξε το βιβλιαράκι οδηγιών για τα Ε1 για την αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης που έχεις λόγω του αμαξιού, εξαρτάται από τα κυβικά και την παλαιότητα του αμαξιού, αν δεν έχεις τίποτα άλλο τεκμήριο από ακίνητα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Σε ευχαριστώ θερμά :clap:

slidar
30-05-11, 14:33
Σημερα πηγα 2 δηλωσεις που ειχαν πανω απο 1.500ευρω επιστροφη στην εφορια για ελεγχο και καθησαν και μετρησαν μια-μια τις αποδειξεις.

blugosi
30-05-11, 14:41
Σημερα πηγα 2 δηλωσεις που ειχαν πανω απο 1.500ευρω επιστροφη στην εφορια για ελεγχο και καθησαν και μετρησαν μια-μια τις αποδειξεις.
Σε μένα απλά πήρανε τη σακούλα σφραγισμένη για πιθανό έλεγχο...Δε μετρήσανε τίποτε.
Είχα 2100 Ευρώ επιστροφή...

Koala_
30-05-11, 15:43
Ναι εχει εισοδημα απο μισθωματα σε 50% ενος διαμερισματος.


Η κορη δεν θελει να αλλαξει ΔΟΥ για διαφορους λογους. Μπορει να υποβαλλει δηλωση
στη ΔΟΥ Αμαρουσιου και στην διευθυνση κατοικιας στην πρωτη σελιδα του Ε1,
να αναγραφεται κανονικα η διευθυνση στην Αθηνα:hmm:;

manoulamou κάτι παρόμοιο με την κόρη σου έκανα και εγώ και αν και το είχα ένα αγχος δεν φάνηκε να έγινε κάτι. Μέχρι στιγμής βέβαια!!! και δεν μιλάω για άλλη ΔΟΥ στην Αττική, μιλάω για άλλο νομό εντελώς η διεύθυνση στη πρώτη σελίδα απο την κύρια κατοικία. Αν έχω κάποια ενόχληση μελλοντικά θα σας ενημερώσω...

cool11
30-05-11, 17:52
Σε μένα απλά πήρανε τη σακούλα σφραγισμένη για πιθανό έλεγχο...Δε μετρήσανε τίποτε.
Είχα 2100 Ευρώ επιστροφή...

Και σε ενα γνωστο μου το ιδιο σκηνικο εγινε. Τσεκαραν μονο τα ενοικια και τιποτε αλλο.
Τελικα ειναι σε ποιον θα πεσεις για να σου κανει τον ελεγχο νομιζω.

---

Ειμαι περιεργος τι θα σκεφτουν τα τζιμανια του υπ.οικονομικων για τις δηλωσεις που θα κανουμε το 2012, σε σχεση με τις αποδειξεις.
Κατι θα σκεφτουν για να μην δωσουν επιστροφες φορων, αλλα τους εχω για τοσο, μα τοσο, ηλιθιους, που μπορει να την ξαναπατησουν παλι.
Και καλα να παθουν δηλαδη, αφου αντι να βγαλουν ελεγκτες στους δρομους, εβαλαν τον καθε ελληνα πολιτη να ζητα αποδειξεις.
Ολα στην ελλαδα επαφιονται στο φιλοτιμο, στις καταγγελιες κλπ.
Το κρατος απο μονο του, ουτε ελεγκτικους μηχανισμους που να δουλευουν εχει, ουτε τιποτε.
Γι αυτο φτασαμε κι εδω που φτασαμε...

Ελλειψη ελεγχων, και ατιμωρησια φυσικα...

manoulamou
30-05-11, 19:51
Σε μένα απλά πήρανε τη σακούλα σφραγισμένη για πιθανό έλεγχο...Δε μετρήσανε τίποτε.
Είχα 2100 Ευρώ επιστροφή...


Σημερα πηγα 2 δηλωσεις που ειχαν πανω απο 1.500ευρω επιστροφη στην εφορια για ελεγχο και καθησαν και μετρησαν μια-μια τις αποδειξεις.
Θεωρητικα ολες τις δηλωσεις με πανω απο 1.500- ευρω επιστροφη, τις κανουν πουπουλο - φτερο, αλλά ειναι και πού θα πεσεις! Εμεις αυριο θα παρουμε οικογενειακως την επιστροφη του μακαριτη για το 2010 (2009 εισοδηματα) :pΜε την πληρη αποψιλωση σε προσωπικο και λογω των μειωσεων στους μισθους - συνταξεις, τις βλεπω ιδιωτικες και τις ΔΟΥ σε λιγο!:twisted:

21706
30-05-11, 20:27
Κατι θα σκεφτουν για να μην δωσουν επιστροφες φορων, αλλα τους εχω για τοσο,
μα τοσο, ηλιθιους, που μπορει να την ξαναπατησουν παλι.
Και καλα να παθουν δηλαδη, αφου αντι να βγαλουν ελεγκτες στους δρομους, εβαλαν
τον καθε ελληνα πολιτη να ζητα αποδειξεις.


Αντί δηλαδή να διαμαρτυρόμαστε ότι οι έχοντες και κατέχοντες δεν πληρώνουν
τους φόρους που πρέπει, διαμαρτυρόμαστε γιατί έχουν επιστροφή φόρου οι
χαμηλόμισθοι και χαμηλοσυνταξιούχοι...

cool11
30-05-11, 20:38
Αντί δηλαδή να διαμαρτυρόμαστε ότι οι έχοντες και κατέχοντες δεν πληρώνουν
τους φόρους που πρέπει, διαμαρτυρόμαστε γιατί έχουν επιστροφή φόρου οι
χαμηλόμισθοι και χαμηλοσυνταξιούχοι...

Καλα τα λες, οντως για τη φοροδιαφυγη των μεγαλων ψαριων δεν εγινε τιποτε.
Καλως να εχουν ολοι οι χαμηλομισθοι επιστροφη φορου.

Καυτηριαζω την ανοργανωσια τους, που υποτιθεται παιρνουν εμπεριστατωμενα μετρα για την οικονομια, και καταληγουν να κανουν τρυπες στο νερο.
Το μετρο με τις αποδειξεις, δεν εγινε για να παρει ο κοσμος μεγαλη επιστροφη, εγινε για να εισπραξουν φπα. Ε, ουτε φπα που υπολογιζαν εισεπραξαν, και επιστροφες μεγαλυτερες του αναμενομενου δινουν...
καλα να παθουν.

sdikr
30-05-11, 20:42
Καλα τα λες, οντως για τη φοροδιαφυγη των μεγαλων ψαριων δεν εγινε τιποτε.
Καλως να εχουν ολοι οι χαμηλομισθοι επιστροφη φορου.

Καυτηριαζω την ανοργανωσια τους, που υποτιθεται παιρνουν εμπεριστατωμενα μετρα για την οικονομια, και καταληγουν να κανουν τρυπες στο νερο.
Το μετρο με τις αποδειξεις, δεν εγινε για να παρει ο κοσμος μεγαλη επιστροφη, εγινε για να εισπραξουν φπα. Ε, ουτε φπα που υπολογιζαν εισεπραξαν, και επιστροφες μεγαλυτερες του αναμενομενου δινουν...
καλα να παθουν.


Και όμως κοπήκαν ποιο πολλές αποδείξεις, όποτε πήρε ΦΠΑ πίσω, μην ξεχνάς ότι μέχρι τώρα οι χαμηλόμισθοι συνήθως είχαν επιστροφή λόγο αφορολόγητου

Το καλό θα είναι οταν κάνουν έλεγχο και βρούνε αποδείξεις που πήγανε σε 3 ή παραπάνω άτομα, μακάρι μετά να τους κάνουν ότι και στην Αμερική

opener
30-05-11, 22:31
Αντί δηλαδή να διαμαρτυρόμαστε ότι οι έχοντες και κατέχοντες δεν πληρώνουν
τους φόρους που πρέπει, διαμαρτυρόμαστε γιατί έχουν επιστροφή φόρου οι
χαμηλόμισθοι και χαμηλοσυνταξιούχοι...
Σωστος.

Καλα τα λες, οντως για τη φοροδιαφυγη των μεγαλων ψαριων δεν εγινε τιποτε.
Καλως να εχουν ολοι οι χαμηλομισθοι επιστροφη φορου.

Καυτηριαζω την ανοργανωσια τους, που υποτιθεται παιρνουν εμπεριστατωμενα μετρα για την οικονομια, και καταληγουν να κανουν τρυπες στο νερο.
Το μετρο με τις αποδειξεις, δεν εγινε για να παρει ο κοσμος μεγαλη επιστροφη, εγινε για να εισπραξουν φπα. Ε, ουτε φπα που υπολογιζαν εισεπραξαν, και επιστροφες μεγαλυτερες του αναμενομενου δινουν...
καλα να παθουν.
Σωστο κι' αυτο.


Και όμως κοπήκαν ποιο πολλές αποδείξεις, όποτε πήρε ΦΠΑ πίσω, μην ξεχνάς ότι μέχρι τώρα οι χαμηλόμισθοι συνήθως είχαν επιστροφή λόγο αφορολόγητου

Το καλό θα είναι οταν κάνουν έλεγχο και βρούνε αποδείξεις που πήγανε σε 3 ή παραπάνω άτομα, μακάρι μετά να τους κάνουν ότι και στην Αμερική
Απο που βγαινει αυτο το συμπερασμα;
Υπαρχουν στοιχεια;
Και δεν εννοω βεβαια υποθεσεις, πχ οπως η παρακατω =

ΥΠΟΙΚ: 4 στους 10 παίρνουν επιστροφή φόρου

Αυξημένες κατά 10% είναι οι επιστροφές φόρου σε σχέση με το 2010 όπως φαίνεται από την 3η εκκαθάριση δηλώσεων εισοδήματος που ολοκληρώθηκε από το υπουργείο Οικονομικών.
Ενδιαφέρον στοιχείο παρόλα αυτά είναι ότι το δηλωθέν κατά κεφαλήν εισόδημα εμφανίζεται αυξημένο σε σύγκριση με τα εισοδήματα του 2009, επίδοση που θα μπορούσε να αποδοθεί και στον θετικό αντίκτυπο του μέτρου των αποδείξεων
Σε κάθε περίπτωση η σύγκριση έχει γίνει μεταξύ των τριών πρώτων εκκαθαρίσεων κάθε έτους 2010 και 2009 και είναι αυτονόητο ότι δεν αναφέρεται στις ίδιες δηλώσεις εισοδήματος, αλλά σε όσες στάλθηκαν την ίδια περίοδο.

Για το 2011, η 3η εκκαθάριση αφορά 453.513 δηλώσεις, εκ των οποίων 180.193 είναι πιστωτικές και θα πάρουν επιστροφές 152,5 εκατ. ευρώ (852 ευρώ κατά μ.ο.), 83.561 είναι χρεωστικές και θα πληρώσουν 2.355 ευρώ μ.ο. ενώ οι υπόλοιπες είναι μηδενικές.Την αντίστοιχη περίοδο πέρυσι, το ποσοστό των πιστωτικών ήταν 29%, από 39% φέτος.

Τα καθαρά προς είσπραξη ποσά από τις 3 πρώτες εκκαθαρίσεις για το Δημόσιο , είναι 129,3 εκατ. ευρώ ενώ πέρυσι ήταν 203 εκατ.

Το μέσο δηλωθέν εισόδημα για το 2010, πάντα στις 3 πρώτες εκκαθαρίσεις, είναι 18.626 ευρώ αυξημένο κατά 9% σε σύγκριση με το 2009, αν και οικονομική κατάσταση επιδεινώθηκε. Το αντίστοιχο ποσό πέρυσι (για τα εισοδήματα του 2009) ήταν 17.064 ευρώ.

http://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=279910

edit:

......
Σε τελική ανάλυση πάντως, το τελικό ισοζύγιο για το αν και πόσο απέδωσε το μέτρο των αποδείξεων, θα φανεί στα τέλη το φθινόπωρο, όταν θα διαφανεί και ποια ήταν η είσπραξη ΦΠΑ και φόρου εισοδήματος από επιχειρήσεις και ελεύθερους επαγγελματίες, που δήλωσαν τα αντίστοιχα έσοδα, όπως προκύπτουν από τις αποδείξεις που κόπηκαν με κίνητρο την επιστροφή φόρου στα φυσικά πρόσωπα.

http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=125297

ntoremi
30-05-11, 23:24
Και όμως κοπήκαν ποιο πολλές αποδείξεις, όποτε πήρε ΦΠΑ πίσω, μην ξεχνάς ότι μέχρι τώρα οι χαμηλόμισθοι συνήθως είχαν επιστροφή λόγο αφορολόγητου

Το καλό θα είναι οταν κάνουν έλεγχο και βρούνε αποδείξεις που πήγανε σε 3 ή παραπάνω άτομα, μακάρι μετά να τους κάνουν ότι και στην Αμερική

Τι κανουν στην αμερικη για τις αποδειξεις που πανε σε 3 ή παραπανω ατομα;; Στην αμερικη δεν ασχολουνται με αποδειξεις, δεν τις μαζευουν σε φακελους για την εφορια. Ειναι μονο ελληνικες πατεντες αυτες...

Manolis_karas
31-05-11, 09:23
Ειμαι περιεργος τι θα σκεφτουν τα τζιμανια του υπ.οικονομικων για τις δηλωσεις που θα κανουμε το 2012, σε σχεση με τις αποδειξεις.
Κατι θα σκεφτουν για να μην δωσουν επιστροφες φορων, αλλα τους εχω για τοσο, μα τοσο, ηλιθιους, που μπορει να την ξαναπατησουν παλι.
Δεν μπορώ να σκεφτώ ότι άνθρωποι με πτυχία, Διδακτορικά κλπ, πανεπιστημίων Αμερικής, την πατάνε ή δεν ξέρουν τι επακόλουθα θα έχουν οι σχεδιασμοί οι αποφάσεις τους. Είναι πανέξυπνοι, κάτι έχουν στο μυαλό τους, κάτι σχεδιάζουν. Πιθανόν να κόψουν το αφορολόγητο, εντελώς τα επόμενα χρόνια.

anon
31-05-11, 09:26
Τι κανουν στην αμερικη για τις αποδειξεις που πανε σε 3 ή παραπανω ατομα;; Στην αμερικη δεν ασχολουνται με αποδειξεις, δεν τις μαζευουν σε φακελους για την εφορια. Ειναι μονο ελληνικες πατεντες αυτες...

Θα φέρουν την φοροκάρτα, και έτσι δεν θα μπορούν να "μοιράζονται" τις ίδιες αποδείξεις περισσότεροι του ενός. Η λύση ειναι απλή και μπορεί άμεσα να υλοποιηθεί στα μεγάλα καταστήματα, σουπερ μαρκετ και εμπορικά, που χρησιμοποιοιύν επίσης κατα κόρον πιστωτικές κάρτες. Περνας την φοροκάρτα, ενημερώνεται ο λογαριασμός σου στο ΤΑΞΙΣ με την δαπάνη. Η απόδειξη γράφει με μεγάλα γράμματα ΑΚΥΡΟ ΓΙΑ ΤΑΞΙΣ, δηλαδή χωρίς φοροκάρτα, δεν μετράει (έμμεση πίεση χρήσης φοροκάρτας). Εαν σκεφτείς ότι όλα τα σουπερ μαρκετ, τα περισσότερα εμπορικά, ειδικά τα μεγάλα, καθώς και βενζινάδικα κλπ, μπορουν την επόμενη μέρα να μπούν στο μέτρο αυτό, σημαίνει ότι πλέον το 80% των αποδείξεων είναι άμεσα μετρήσιμο κατευθείαν, και 80% λιγότερες πλέον αποδείξεις. Σιγά σιγά το ποσοστό αυτό μπορεί να ανέβει και πάνω απο 90%.

Η άλλη λύση βέβαια (και πιο ολοκληρωμένα σωστή κατα την γνώμη μου) είναι η κατάργηση του χρήματος υπο μορφή νομισμάτων/χαρτονομισμάτων και όλα να γίνονται με ηλεκτρονικές συναλλαγές, οπερ σημαίνει δεν μπορεί να υπάρξει εύκολα πλέον διακίνηση μαύρου χρήματος. Θα γίνεται, αλλά θαναι πολύ δύσκολο, πάρα πολύ δύσκολο.

opener
31-05-11, 09:46
Δεν μπορώ να σκεφτώ ότι άνθρωποι με πτυχία, Διδακτορικά κλπ, πανεπιστημίων Αμερικής, την πατάνε ή δεν ξέρουν τι επακόλουθα θα έχουν οι σχεδιασμοί οι αποφάσεις τους. Είναι πανέξυπνοι, κάτι έχουν στο μυαλό τους, κάτι σχεδιάζουν. Πιθανόν να κόψουν το αφορολόγητο, εντελώς τα επόμενα χρόνια.
1) Να σκεφτεις! :p =>

Γκάφα ολκής και με τις αποδείξεις των συζύγων
http://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=280027


2) Νομιζω ότι τους υπερτιμας.
Εγω πιστευω ότι είναι ασχετοι (και γι’ αυτό επικινδυνοι) που κανουν (…. στο ποδι) ασκησεις επι χαρτου....
Ο στομφος και οι μεγαλοστομιες δεν τους προσδιδουν σοβαροτητα, ουτε οι θωκοι καλυπτουν την κενοτητα τους.

cool11
31-05-11, 10:09
Θα φέρουν την φοροκάρτα, και έτσι δεν θα μπορούν να "μοιράζονται" τις ίδιες αποδείξεις περισσότεροι του ενός. Η λύση ειναι απλή και μπορεί άμεσα να υλοποιηθεί στα μεγάλα καταστήματα, σουπερ μαρκετ και εμπορικά, που χρησιμοποιοιύν επίσης κατα κόρον πιστωτικές κάρτες. Περνας την φοροκάρτα, ενημερώνεται ο λογαριασμός σου στο ΤΑΞΙΣ με την δαπάνη. Η απόδειξη γράφει με μεγάλα γράμματα ΑΚΥΡΟ ΓΙΑ ΤΑΞΙΣ, δηλαδή χωρίς φοροκάρτα, δεν μετράει (έμμεση πίεση χρήσης φοροκάρτας). Εαν σκεφτείς ότι όλα τα σουπερ μαρκετ, τα περισσότερα εμπορικά, ειδικά τα μεγάλα, καθώς και βενζινάδικα κλπ, μπορουν την επόμενη μέρα να μπούν στο μέτρο αυτό, σημαίνει ότι πλέον το 80% των αποδείξεων είναι άμεσα μετρήσιμο κατευθείαν, και 80% λιγότερες πλέον αποδείξεις. Σιγά σιγά το ποσοστό αυτό μπορεί να ανέβει και πάνω απο 90%.

Η άλλη λύση βέβαια (και πιο ολοκληρωμένα σωστή κατα την γνώμη μου) είναι η κατάργηση του χρήματος υπο μορφή νομισμάτων/χαρτονομισμάτων και όλα να γίνονται με ηλεκτρονικές συναλλαγές, οπερ σημαίνει δεν μπορεί να υπάρξει εύκολα πλέον διακίνηση μαύρου χρήματος. Θα γίνεται, αλλά θαναι πολύ δύσκολο, πάρα πολύ δύσκολο.


Καλα, μου λεγε γνωστος μου που εχει βαλει ηδη τα πλανα για την αποτελεσματικη χρηση της φοροκαρτας, οτι θα παρακολουθει ολες τις φοροκαρτες της οικογενειας του και των πατρικων οικογενειων, πεθερικα, γονεις του κλπ, ωστε ομαδικα χρησιμοποιωντας τες, να μην πληρωνει κανεις φορο, και πιθανως να παιρνουν και επιστροφη.
Αν πχ. καποιος ξεπερασει καποιο οριο συναλλαγων, θα χρησιμοποιει την καρτα της μανας του κλπ

Απο το ελληνικο δαιμονιο δυσκολα ξεφευγει κανεις.

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 2 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://news247.gr/oikonomia/forologia/80_ypshloteres_apodoxes_apo_perysi.1092043.html

opener
31-05-11, 10:22
...
Η άλλη λύση βέβαια (και πιο ολοκληρωμένα σωστή κατα την γνώμη μου) είναι η κατάργηση του χρήματος υπο μορφή νομισμάτων/χαρτονομισμάτων και όλα να γίνονται με ηλεκτρονικές συναλλαγές, οπερ σημαίνει δεν μπορεί να υπάρξει εύκολα πλέον διακίνηση μαύρου χρήματος. Θα γίνεται, αλλά θαναι πολύ δύσκολο, πάρα πολύ δύσκολο.
Ηθελα να ηξερα προς τι η εμμονη σου στην συνεχη αναφορα της παραπανω "λυσης". :p

Και απο τη στιγμη που γνωριζεις οτι δεν ειναι δυνατη η καταργηση των χαρτονομισμάτων.

21706
31-05-11, 10:23
Καλα τα λες, οντως για τη φοροδιαφυγη των μεγαλων ψαριων δεν εγινε τιποτε.
Καλως να εχουν ολοι οι χαμηλομισθοι επιστροφη φορου.

Καυτηριαζω την ανοργανωσια τους, που υποτιθεται παιρνουν εμπεριστατωμενα μετρα για την οικονομια, και καταληγουν να κανουν τρυπες στο νερο.
Το μετρο με τις αποδειξεις, δεν εγινε για να παρει ο κοσμος μεγαλη επιστροφη, εγινε για να εισπραξουν φπα. Ε, ουτε φπα που υπολογιζαν εισεπραξαν, και επιστροφες μεγαλυτερες του αναμενομενου δινουν...
καλα να παθουν.

Το πρόβλημα είναι ότι αποδίδουμε σε ανοργανωσιά την επιστροφή φόρου στους
χαμηλόμισθους και την χαρακτηρίζουμε γκάφα ολκής κλπ (αντιγράφοντας
ενδεχομένως τα ανεύθυνα σχόλια των δημοσιογράφων που μπορεί να εξυπηρετούν
τα αφεντικά τους), αλλά για το άλλο το σοβαρότερο θέμα δε λέμε κουβέντα.

opener
31-05-11, 10:26
Το πρόβλημα είναι ότι αποδίδουμε σε ανοργανωσιά την επιστροφή φόρου στους
χαμηλόμισθους και την χαρακτηρίζουμε γκάφα ολκής κλπ (αντιγράφοντας
ενδεχομένως τα ανεύθυνα σχόλια των δημοσιογράφων που μπορεί να εξυπηρετούν
τα αφεντικά τους), αλλά για το άλλο το σοβαρότερο θέμα δε λέμε κουβέντα.
Το αλλο, εγω προσωπικα το λεω εκει που πιανει τοπο => στην καλπη .... και οχι με το πληκτρολογιο στα φορουμ.

Αλλωστε το ειπανε
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4165680&postcount=781
και το ξαναπαμε
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4165866&postcount=783
αραγε ποσες φορες πρεπει να επαναλαβουμε το αυτονοητο;

anon
31-05-11, 10:34
Καλα, μου λεγε γνωστος μου που εχει βαλει ηδη τα πλανα για την αποτελεσματικη χρηση της φοροκαρτας, οτι θα παρακολουθει ολες τις φοροκαρτες της οικογενειας του και των πατρικων οικογενειων, πεθερικα, γονεις του κλπ, ωστε ομαδικα χρησιμοποιωντας τες, να μην πληρωνει κανεις φορο, και πιθανως να παιρνουν και επιστροφη.
Αν πχ. καποιος ξεπερασει καποιο οριο συναλλαγων, θα χρησιμοποιει την καρτα της μανας του κλπ

Απο το ελληνικο δαιμονιο δυσκολα ξεφευγει κανεις.

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 2 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://news247.gr/oikonomia/forologia/80_ypshloteres_apodoxes_apo_perysi.1092043.html

Για να το κάνεις αυτό, θα πρέπει να παρακολουθείς τι δαπάνες κάνεις σε κάθε κάρτα, ώστε να τις γεμίζεις κάθε μια όσο πρέπει.
Αυτό όμως στην πράξη θαναι δύσκολο, μιας και θα πρέπει να έχεις εσυ τις κάρτες. Να βάλεις ένα όριο που θα γεμίσει, μετά να χρησιμοποιείςτην άλλη.

Ομως με την φοροκάρτα δεν πατάσει το "μοίρασμα" των αποδείξεων απαραίτητα (θαναι σίγουρα πιο δύσκολο), αλλά πατάσει σίγουρα την πολλαπλή χρήση των ίδιων αποδείξεων. Παράδειγμα, κάνω εγώ εσυ και όλο μας το σόι φορολογική δήλωση, και δηλώνουμε όλοι απο 20,000 ευρώ σε δαπάνες. Χωρίς να έχουμε ο καθένας έστω και μοιρασμένες τόσες δαπάνες. Με το σκεπτικό, ότι δεν ελεγξουν ολους μαζί, έτσι όποιον καλέσουν για έλεγχο, θα του συμπληρώσουν οι υπόλοιποι τις αποδείξεις, ώστε να έχει το δηλωθέν ποσό. Ε, με την φοροκάρτα αυτό θα είναι αδύνατον.

21706
31-05-11, 10:34
Το αλλο, εγω προσωπικα το λεω εκει που πιανει τοπο => στην καλπη .... και οχι με το πληκτρολπογιο στα φορουμ οπου το ειπανε
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4165680&postcount=781
και το ξαναπαμε
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4165866&postcount=783
αραγε ποσες φορες πρεπει να το επαναλαβουμε;

Μέτρα πόσες φορές είπαμε το ένα και πόσες το άλλο και θα καταλάβεις.

opener
31-05-11, 10:56
Μέτρα πόσες φορές είπαμε το ένα και πόσες το άλλο και θα καταλάβεις.
Ενταξει, γραφε το λοιπον καθε τοσο ("επαναληψη μητηρ μαθησεως" :p ), να μην ξεχνιεται! :oneup:

21706
31-05-11, 11:09
Ενταξει, γραφε το λοιπον καθε τοσο ("επαναληψη μητηρ μαθησεως" :p ), να μην ξεχνιεται! :oneup:

Δεν έχω καμιά όρεξη να σε συναγωνιστώ. Συνέχισε μόνος σου!

ntoremi
31-05-11, 14:21
Θα φέρουν την φοροκάρτα, και έτσι δεν θα μπορούν να "μοιράζονται" τις ίδιες αποδείξεις περισσότεροι του ενός. Η λύση ειναι απλή και μπορεί άμεσα να υλοποιηθεί στα μεγάλα καταστήματα, σουπερ μαρκετ και εμπορικά, που χρησιμοποιοιύν επίσης κατα κόρον πιστωτικές κάρτες. Περνας την φοροκάρτα, ενημερώνεται ο λογαριασμός σου στο ΤΑΞΙΣ με την δαπάνη. Η απόδειξη γράφει με μεγάλα γράμματα ΑΚΥΡΟ ΓΙΑ ΤΑΞΙΣ, δηλαδή χωρίς φοροκάρτα, δεν μετράει (έμμεση πίεση χρήσης φοροκάρτας). Εαν σκεφτείς ότι όλα τα σουπερ μαρκετ, τα περισσότερα εμπορικά, ειδικά τα μεγάλα, καθώς και βενζινάδικα κλπ, μπορουν την επόμενη μέρα να μπούν στο μέτρο αυτό, σημαίνει ότι πλέον το 80% των αποδείξεων είναι άμεσα μετρήσιμο κατευθείαν, και 80% λιγότερες πλέον αποδείξεις. Σιγά σιγά το ποσοστό αυτό μπορεί να ανέβει και πάνω απο 90%.

Η άλλη λύση βέβαια (και πιο ολοκληρωμένα σωστή κατα την γνώμη μου) είναι η κατάργηση του χρήματος υπο μορφή νομισμάτων/χαρτονομισμάτων και όλα να γίνονται με ηλεκτρονικές συναλλαγές, οπερ σημαίνει δεν μπορεί να υπάρξει εύκολα πλέον διακίνηση μαύρου χρήματος. Θα γίνεται, αλλά θαναι πολύ δύσκολο, πάρα πολύ δύσκολο.

Ολα οσα αναφερεις δεν εχουν απολυτως καμια σχεση με την αμερικη που ανεφερες σε προηγουμενο ποστ σου.

Η φοροκαρτα ειναι μια μπουρδα και μιση. Πουθενα δεν εφαρμοζεται. Γιατι εδω στην Ελλαδα να αποδειχτει πανακεια;; Αλλωστε η φοροκαρτα ποτέ δεν προταθηκε απο το υπουργειο ως υποχρεωτικη. Προταθηκε ως μετρο διευκολυνσης των πολιτων που δεν θελουν να καθονται και να μετρανε και να αθροιζουν απειρες αποδειξεις και για εκεινες τις αποδεξεις που με τον καιρο ξεθωριαζουν κλπ. Οποιος θελει να μαζευει χαρτινες αποδειξεις μπορει να συνεχισει να το κανει. Αρα παντα μπορεις να "συμπληρωσεις" αποδειξεις με χαρτινες. Ακομα κι αν εχω φοροκαρτα, καποιες μερες ισως ξεχασω να την παρω μαζι μου και αρα να παρω χαρτινη αποδειξη.
Ολο το μετρο ομως ειναι στρεβλο. Ερχεται ως στρεβλη λυση σε ενα ηδη στρεβλο προβλημα: "μαζευτε αποδειξεις, α επειδη ειναι δυσκολη η καταμετρηση θα σας φερουμε την φοροκαρτα να σας διευκολυνει". Μα το προβλημα εγκειται εξαρχης στην ιδια την συγκεντρωση αποδειξεων. Δεν λυνεται ετσι η φοροδιαφυγη. Σε κανενα μερος του κοσμου δεν λυθηκε βαζοντας κοσμο να μαζευει χαρτακια και να τα προσθετει...

Το αποκλειστικα ηλεκτρονικο χρημα που προτεινεις ειναι επισης μια μπουρδα. Επισης πουθενα δεν εφαρμοζεται. Και ευτυχως, ακομα και τα δικα μας τα τζιμανια/σπιρτα βρεγμενα δεν εχουν προτεινει κατι τετοιο ακομα. Περα απο χιλιαδες προφανη προβληματα, να ρωτησω κατι απλο: Πώς θα δωσω 10 ευρω χαρτζιλικι στο παιδι μου;; Πώς θα δωσω 50 ευρω δωρο γενεθλειων στο εγγονι μου;;;Με προπληρωμενη καρτα;; Ή με μεταφορα webbanking;; Πού τα σκεφτεστε ηθελα να'ξερα...

opener
31-05-11, 14:54
Ολα οσα αναφερεις δεν εχουν απολυτως καμια σχεση με την αμερικη που ανεφερες σε προηγουμενο ποστ σου....
Δεν εγραψε ο anon για την Αμερικη, αλλα ο sdikr. :p
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4165957&postcount=784

maik
31-05-11, 16:42
Οι αποδειξεις απο κτηνιατρο σε ποιο κωδικο μπαινουν;
Σοβαρα ρωταω.

anon
31-05-11, 17:03
Η φοροκαρτα ειναι μια μπουρδα και μιση. Πουθενα δεν εφαρμοζεται. Γιατι εδω στην Ελλαδα να αποδειχτει πανακεια;; Αλλωστε η φοροκαρτα ποτέ δεν προταθηκε απο το υπουργειο ως υποχρεωτικη. Προταθηκε ως μετρο διευκολυνσης των πολιτων που δεν θελουν να καθονται και να μετρανε και να αθροιζουν απειρες αποδειξεις και για εκεινες τις αποδεξεις που με τον καιρο ξεθωριαζουν κλπ. Οποιος θελει να μαζευει χαρτινες αποδειξεις μπορει να συνεχισει να το κανει. Αρα παντα μπορεις να "συμπληρωσεις" αποδειξεις με χαρτινες. Ακομα κι αν εχω φοροκαρτα, καποιες μερες ισως ξεχασω να την παρω μαζι μου και αρα να παρω χαρτινη αποδειξη.
Ολο το μετρο ομως ειναι στρεβλο. Ερχεται ως στρεβλη λυση σε ενα ηδη στρεβλο προβλημα: "μαζευτε αποδειξεις, α επειδη ειναι δυσκολη η καταμετρηση θα σας φερουμε την φοροκαρτα να σας διευκολυνει". Μα το προβλημα εγκειται εξαρχης στην ιδια την συγκεντρωση αποδειξεων. Δεν λυνεται ετσι η φοροδιαφυγη. Σε κανενα μερος του κοσμου δεν λυθηκε βαζοντας κοσμο να μαζευει χαρτακια και να τα προσθετει...

Το αποκλειστικα ηλεκτρονικο χρημα που προτεινεις ειναι επισης μια μπουρδα. Επισης πουθενα δεν εφαρμοζεται. Και ευτυχως, ακομα και τα δικα μας τα τζιμανια/σπιρτα βρεγμενα δεν εχουν προτεινει κατι τετοιο ακομα. Περα απο χιλιαδες προφανη προβληματα, να ρωτησω κατι απλο: Πώς θα δωσω 10 ευρω χαρτζιλικι στο παιδι μου;; Πώς θα δωσω 50 ευρω δωρο γενεθλειων στο εγγονι μου;;;Με προπληρωμενη καρτα;; Ή με μεταφορα webbanking;; Πού τα σκεφτεστε ηθελα να'ξερα...


Δεν είπα και δεν έκρινα το μέτρο. Στο νήμα ειδικά για την φοροκάρτα έχω γράψει περισσότερα. Η απάντηση ήταν σε κάποιο άλλο μήνυμα σχετικα με το πως θα μπορούσαν να πατάξουν την πολλαπλή χρήση των ίδιων αποδείξεων. Πως θα μπορούσαν. Αλλο πως θα το κάνουν ή εαν τελικα το κάνουν ή όχι.

Εαν θες την αυστηρά προσωπική μου γνώμη, και το έγραψα και στο παρόν μήνυμα, είναι η χρήση ηλεκτρονικού χρήματος, μια τεχνολογία που και αυτή έρχεται ήδη (μέσω κινητών, έξυπνων καρτών κλπ). Πως θα δώσεις χαρτζιλίκι στο εγγόνι σου; Δεν μπορώ να σου πώ λεπτομέρειες, υπάρχουν πολλοί τρόποι. Δεν σου αρέσει το web banking; Δεν τους ενδιαφέρει. Και τα ΑΤΜ δεν ήθελε κανείς συνταξιούχος να τα χρησιμοποιήσει πριν καμμιά 15αριά χρόνια. Οι περισσότεροι συνταξιούχοι άρχισαν να τα χρησιμοποιούν (βασικά έγινε λόγω πιο νέων συνταξιούχων)... Οπερ σημαίνει, περίμενε, έρχετε...

Στην Αμερική (ΗΠΑ) δεν χρειάζεται να ζητάνε αποδείξεις, γιατί πολύ απλά έχουν το IRS. Που η φοροδιαφυγή είναι χειρότερο αδίκημα και απο φόνο εκ προμελέτης. Που δεν τολμά κανείς να μην βγάλει απόδειξη. Εδώ προσπαθούν να βάλουν τους πολίτες να κάνουν την δουλειά της εφορίας, γιαυτό υπάρχουν όλα αυτά τα χαζά. Θα μπορούσαν να έχουν πάταξη της φοροδιαφυγής όπως στις ΗΠΑ; Βεβαίως! Αλλά βλέπεις, εαν φτιάξεις ένα στρεβλό διεφθαρμένο σύστημα γιατί πρέπει να εξυπηρετείς τους δικούς σου να φοροδιαφεύγουν, μοιραία θα το εκμεταλλευτούν και άλλοι. Και γιαυτό η φοροδιαφυγή εδώ δίνει και παίρνει και πλέον ειναι καθεστώς. Αλλά μην νομίζεις ότι και στις ΗΠΑ δεν έχουν τα δικά τους προβλήματα, φοροδιαφεύγουν "νόμιμα", σύμφωνα με τον νόμο, γιατί ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό...

Manolis_karas
31-05-11, 21:10
Οι αποδειξεις απο κτηνιατρο σε ποιο κωδικο μπαινουν;
Σοβαρα ρωταω.
Πιστεύω ανάλογα με τον εξετασθέντα.

........Auto merged post: Manolis_karas πρόσθεσε 1 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Θα μπορούσαν να έχουν πάταξη της φοροδιαφυγής όπως στις ΗΠΑ; Βεβαίως!
Αν ήθελαν

@ ADSLgr.com All rights reserved.