PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116

nmavro73
01-06-11, 13:16
Οι αποδειξεις απο κτηνιατρο σε ποιο κωδικο μπαινουν;
Σοβαρα ρωταω.
Στις δαπάνες. Δεν κάνει φορολογική δήλωση ο σκύλος. Και στην ελληνική νομοθεσία θεωρείται πράγμα

manoulamou
01-06-11, 16:48
Πηγαμε σημερα στην ΔΟΥ και πηραμε κλειδαριθμους.

Για τους δυο με ΑΡΧΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ηρθε αμεσως email εγκρισης απο το gsis.gr

Για τον τριτο που αφορα ΕΠΑΝΕΝΤΑΞΗ δεν ηρθε ακομη!
Δεν θα στειλουν καθολου ή μπορει να εγινε καμια... στραβη;

mezger
01-06-11, 19:28
Πηγαμε σημερα στην ΔΟΥ και πηραμε κλειδαριθμους.

Για τους δυο με ΑΡΧΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ηρθε αμεσως email εγκρισης απο το gsis.gr

Για τον τριτο που αφορα ΕΠΑΝΕΝΤΑΞΗ δεν ηρθε ακομη!
Δεν θα στειλουν καθολου ή μπορει να εγινε καμια... στραβη;


Δεν ξέρω τι τρέχει με τα mail τους αλλά μου έχει τύχει να έρθουν και 10 μέρες μετά, απλά κάνε την ενεργοποίηση.

manoulamou
01-06-11, 20:51
OK ευχαριστω :worthy: αφου δεν επηρεαζει την ενεργοποιηση.
Εστειλα ηδη τις δηλωσεις για ελεγχο στον φιλο της κορης σαν να πηγαιναν στη ΔΟΥ
και μολις τις "εγκρινει" θα τις ανεβασουμε και στο taxis να ξεμπερδευουμε.
Περαν του Ε2 που πρεπει να υποβληθει πριν το Ε1 υπαρχει κατι ιδιαιτερο
που πρεπει να προσεξουμε στην ηλεκτρονικη δηλωση που διαφερει απο τις εντυπες;:what:

hedgehog
01-06-11, 22:01
η φόρμα για την υποβολή του Ε9 δεν έχει ανοίξει ακόμη, έτσι;;;
φοβάμαι μη τυχών και απλά δεν την βρίσκω ενώ έχει ανοίξει :redface:

21706
02-06-11, 11:05
Έγινε σχετική συζήτηση προηγουμένως αλλά δεν ξεκαθαρίστηκε το
εξής θέμα που με ενδιαφέρει:

Η εφορία στην οποία υποβάλλουμε τη δήλωση στέλνει τα χαρτιά
(εκκαθαριστικό κλπ) στη διεύθυνση που γράφουμε στην πρώτη
σελίδα (πίνακας 1) του Ε1.
Η διεύθυνση αυτή πρέπει να βρίσκεται στην περιφέρεια της εφορίας
που υποβάλλουμε τη δήλωση;

mezger
02-06-11, 11:13
Έγινε σχετική συζήτηση προηγουμένως αλλά δεν ξεκαθαρίστηκε το
εξής θέμα που με ενδιαφέρει:

Η εφορία στην οποία υποβάλλουμε τη δήλωση στέλνει τα χαρτιά
(εκκαθαριστικό κλπ) στη διεύθυνση που γράφουμε στην πρώτη
σελίδα (πίνακας 1) του Ε1.
Η διεύθυνση αυτή πρέπει να βρίσκεται στην περιφέρεια της εφορίας
που υποβάλλουμε τη δήλωση;

Ακριβώς, εκτός κι αν είσαι επαγγελματίας οπότε υπάγεσαι στη ΔΟΥ που αντιστοιχεί στην έδρα της επιχείρησης

21706
02-06-11, 11:21
Ακριβώς, εκτός κι αν είσαι επαγγελματίας οπότε υπάγεσαι στη ΔΟΥ που αντιστοιχεί στην έδρα της επιχείρησης

Αν η έδρα της επιχείρησης είναι στη Λάρισα και ο επιχειρηματίας
μένει στο Βόλο θα υποβάλει τη δήλωσή του στη ΔΟΥ Λάρισας.
Δεν μπορεί να γράψει στην πρώτη σελίδα του Ε1 τη διεύθυνσή του
στο Βόλο ώστε να παίρνει εκεί τα χαρτιά της εφορίας;

mezger
02-06-11, 11:35
Αν η έδρα της επιχείρησης είναι στη Λάρισα και ο επιχειρηματίας
μένει στο Βόλο θα υποβάλει τη δήλωσή του στη ΔΟΥ Λάρισας.
Δεν μπορεί να γράψει στην πρώτη σελίδα του Ε1 τη διεύθυνσή του
στο Βόλο ώστε να παίρνει εκεί τα χαρτιά της εφορίας;

Στο εκκαθαριστικό του επαγγελματία αναφέρεται πάντα η διεύθυνση της επιχείρησης, υποθέτω ότι εκεί το στέλνουν. Καλό θα είναι να ρωτήσεις σε ΔΟΥ αν γίνεται να επιλέξεις να χρησιμοποιούν τη διεύθυνση κατοικίας, η οποία είναι έτσι κι αλλιώς γνωστή (γράφονται και οι 2 στο Ε1 και υπάρχουν στο μητρώο)

manoulamou
02-06-11, 11:38
http://www.gsis.gr/faq/faq_genikes.html#q_4

Ποια είναι η αρμόδια Δ.Ο.Υ.(Δημόσια Οικονομική Υπηρεσία), για την υποβολή της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος;
Για την υποβολή της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, αρμόδια Δ.Ο.Υ είναι η Δ.Ο.Υ. της περιφέρειας, που βρίσκεται η κατοικία του φορολογουμένου.
Στη περίπτωση που ο φορολογούμενος ασκεί ]ατομικά, εμπορική επιχείρηση ή ελεύθερο επάγγελμα, η δήλωση υποβάλεται στη Δ.Ο.Υ. της περιφέρειας που βρίσκεται η έδρα της κύριας επιχείρησης ή του κύριου επαγγέλματος του, κατά το χρόνο υποβολής της δήλωσης.
Στη περίπτωση που ο φορολογούμενος συμμετέχει σε προσωπική εταιρεία, Ε.Π.Ε, κοινωνίες ή κοινοπραξίες, η δήλωση υποβάλεται στη Δ.Ο.Υ. της περιφέρειας που βρίσκεται η κατοικία του.
Στη περίπτωση της κοινής δήλωσης των συζύγων, αρμόδια Δ.Ο.Υ είναι η Δ.Ο.Υ στην οποία υπάγεται ο σύζυγος.


Παντως εαν δεν σας καλυπτουν ουτε απο το taxis ουτε οι διευκρινησεις φοροτεχνικων, ρωτηστε και στην κοντινοτερη ΔΟΥ για να ειστε απολυτα σιγουροι!

21706
02-06-11, 12:08
http://www.gsis.gr/faq/faq_genikes.html#q_4

Ποια είναι η αρμόδια Δ.Ο.Υ.(Δημόσια Οικονομική Υπηρεσία), για την υποβολή της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος;
Για την υποβολή της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, αρμόδια Δ.Ο.Υ είναι η Δ.Ο.Υ. της περιφέρειας, που βρίσκεται η κατοικία του φορολογουμένου.


Το θέμα που ενδιαφέρει εμένα δεν είναι σε ποια ΔΟΥ υποβάλλεται η δήλωση
αλλά ποια διεύθυνση μπορούμε να γράψουμε στην πρώτη σελίδα του Ε1.
Θα ρωτήσω βέβαια και στη ΔΟΥ αλλά αμφιβάλλω αν μπορούν και αυτοί να
βγάλουν άκρη από τις οδηγίες τους. Ίσως ο πιο σίγουρος τρόπος είναι να γράψω
όποια διεύθυνση θέλω και αν δεν τους αρέσει ας μου το πουν.

mezger
02-06-11, 12:18
Το θέμα που ενδιαφέρει εμένα δεν είναι σε ποια ΔΟΥ υποβάλλεται η δήλωση
αλλά ποια διεύθυνση μπορούμε να γράψουμε στην πρώτη σελίδα του Ε1.
Θα ρωτήσω βέβαια και στη ΔΟΥ αλλά αμφιβάλλω αν μπορούν και αυτοί να
βγάλουν άκρη από τις οδηγίες τους. Ίσως ο πιο σίγουρος τρόπος είναι να γράψω
όποια διεύθυνση θέλω και αν δεν τους αρέσει ας μου το πουν.

Δες την πρώτη σελίδα, όπως σου είπα γράφεις υποχρεωτικά και τις 2 διευθύνσεις, δεν είναι στο χέρι σου.

21706
02-06-11, 12:28
Δες την πρώτη σελίδα, όπως σου είπα γράφεις υποχρεωτικά και τις 2 διευθύνσεις, δεν είναι στο χέρι σου.

Να διευκρινίσω ότι δεν είμαι επαγγελματίας αλλά υποβάλλω τη δήλωσή μου
στη ΔΟΥ της πόλης Α και τώρα θα μετακομίσω στην πόλη Β όπου θέλω να παίρνω
την αλληλογραφία μου χωρίς να αλλάξω ΔΟΥ. Δεν βλέπω να διευκρινίζεται
πουθενά αυτό το πράγμα.

manoulamou
02-06-11, 12:31
Παντως εχουν και οι ΔΟΥ τα καλα τους...
Χτες ας πουμε εδω στη Βωβοπολη ο καλος ταμιας μου εδωσε την ευκαιρια να δω
υστερα απο 10 χρονια ευρω, επιτελους ολοζωντανο ενα πεντακοσαρικο.
88202(το χρωμα του χρηματος)
Επιστροφη περσινου φορου αλλά εννοειται πως ξοδευτηκε επι τοπου
καθως δεν ειναι να κρατας πανω σου τοσα λεφτα:p κινδυνευεις να στα ζητησει πισω ο παγκαλος!

mezger
02-06-11, 12:34
Να διευκρινίσω ότι δεν είμαι επαγγελματίας αλλά υποβάλλω τη δήλωσή μου
στη ΔΟΥ της πόλης Α και τώρα θα μετακομίσω στην πόλη Β όπου θέλω να παίρνω
την αλληλογραφία μου χωρίς να αλλάξω ΔΟΥ. Δεν βλέπω να διευκρινίζεται
πουθενά αυτό το πράγμα.

Δεν διευκρινίζεται γιατί δεν γίνεται, ή θα δηλώσεις (ψευδώς) ότι μένεις ακόμα στην πόλη Α και δεν θα αλλάξεις ΔΟΥ αλλά θα λαμβάνεις αλληλογραφία στην πόλη Α ή θα δηλώσεις την πόλη Β σαν κατοικία και θα αλλάξεις και ΔΟΥ. Αν σε χειρόγραφη δήλωση αλλάξεις τη διεύθυνση στην πρώτη σελίδα θα σου αλλάξουν και τη ΔΟΥ, αν πας στο μητρώο για αλλαγή διεύθυνσης θα γίνει το ίδιο.
Επίσης δεν μπορώ καθόλου να καταλάβω γιατί δεν θέλεις να αλλάξεις ΔΟΥ, τώρα που τα περισσότερα γίνονται ηλεκτρονικά δεν έχει καμία σημασία που υπάγεσαι.

21706
02-06-11, 12:49
Δεν διευκρινίζεται γιατί δεν γίνεται, ή θα δηλώσεις (ψευδώς) ότι μένεις ακόμα στην πόλη Α και δεν θα αλλάξεις ΔΟΥ αλλά θα λαμβάνεις αλληλογραφία στην πόλη Α ή θα δηλώσεις την πόλη Β σαν κατοικία και θα αλλάξεις και ΔΟΥ. Αν σε χειρόγραφη δήλωση αλλάξεις τη διεύθυνση στην πρώτη σελίδα θα σου αλλάξουν και τη ΔΟΥ, αν πας στο μητρώο για αλλαγή διεύθυνσης θα γίνει το ίδιο.
Επίσης δεν μπορώ καθόλου να καταλάβω γιατί δεν θέλεις να αλλάξεις ΔΟΥ, τώρα που τα περισσότερα γίνονται ηλεκτρονικά δεν έχει καμία σημασία που υπάγεσαι.

Ο λόγος που δεν θέλω να αλλάξω ΔΟΥ είναι ότι η μετακόμιση είναι
προσωρινή (2-3 χρόνια). Κάθε φορά που μετακομίζω πρέπει να
αλλάζω και ΔΟΥ; Νομίζω ότι αυτό δεν εξυπηρετεί ούτε τις ίδιες τις
ΔΟΥ. Άλλωστε και οι οδηγίες στη σελίδα 14 αναφέρουν την περίπτωση
«Φορολογουμένου που κατοικεί εκτός της περιφέρειας της ΔΟΥ στην
οποία υποβάλλει την φορολογική του δήλωση»

mezger
02-06-11, 13:35
Ο λόγος που δεν θέλω να αλλάξω ΔΟΥ είναι ότι η μετακόμιση είναι
προσωρινή (2-3 χρόνια). Κάθε φορά που μετακομίζω πρέπει να
αλλάζω και ΔΟΥ; Νομίζω ότι αυτό δεν εξυπηρετεί ούτε τις ίδιες τις
ΔΟΥ. Άλλωστε και οι οδηγίες στη σελίδα 14 αναφέρουν την περίπτωση
«Φορολογουμένου που κατοικεί εκτός της περιφέρειας της ΔΟΥ στην
οποία υποβάλλει την φορολογική του δήλωση»

Και αναφέρει ότι σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να ορίσεις αντίκλητο για τις φορολογικές σου υποχρεώσεις, άρα καμία σχέση με την περίπτωσή σου. Για την ΔΟΥ είναι 2 λεπτά υπόθεση maximum να αλλάξεις εφορία. Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί θεωρείς ότι σε εξυπηρετεί για τα επόμενα 2-3 χρόνια να τρέχεις σε άλλη πόλη/περιοχή για τα της εφορίας και δεν σε βολεύει να πηγαίνεις στην κοντινότερη. Όσο για την αλλαγή, δεν σε επιβαρύνει αφού θα αλλάξεις που θα αλλάξεις διεύθυνση.

21706
02-06-11, 14:36
Και αναφέρει ότι σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να ορίσεις αντίκλητο για τις φορολογικές σου υποχρεώσεις, άρα καμία σχέση με την περίπτωσή σου. Για την ΔΟΥ είναι 2 λεπτά υπόθεση maximum να αλλάξεις εφορία. Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί θεωρείς ότι σε εξυπηρετεί για τα επόμενα 2-3 χρόνια να τρέχεις σε άλλη πόλη/περιοχή για τα της εφορίας και δεν σε βολεύει να πηγαίνεις στην κοντινότερη. Όσο για την αλλαγή, δεν σε επιβαρύνει αφού θα αλλάξεις που θα αλλάξεις διεύθυνση.

1. Δηλαδή αν την υποβάλω μέσω εκπροσώπου μπορώ να γράψω διεύθυνση εκτός
της περιφέρειας της ΔΟΥ, ενώ αν την υποβάλω εγώ ο ίδιος δεν μπορώ.
Παράλογο, δεν νομίζεις;

2. Υποβάλλω τη δήλωση ηλεκτρονικά, άρα δεν υπάρχει κανένα τρέξιμο. Έχω να
πάω στην εφορία εδώ και 10 χρόνια. Θα πάω τώρα αναγκαστικά για να πάρω τον
κλειδάριθμο και ελπίζω να μην ξαναπατήσω εκεί. Και υπάρχουν άλλοι φορολογούμενοι
που μπορεί να μετακομίζουν κάθε χρόνο. Φαντάζεσαι τι δουλειά είναι για τις εφορίες
όλο αυτό το χαρτομάνι να πηγαινοέρχεται από τη μια ΔΟΥ στην άλλη;

mezger
02-06-11, 15:02
1. Δηλαδή αν την υποβάλω μέσω εκπροσώπου μπορώ να γράψω διεύθυνση εκτός
της περιφέρειας της ΔΟΥ, ενώ αν την υποβάλω εγώ ο ίδιος δεν μπορώ.
Παράλογο, δεν νομίζεις;

Καθόλου. Σου λέει ότι αν για κάποιο λόγο δεν μπορείς να υποβάλλεις τη δήλωση σου στη δου που υπάγεσαι γιατί μένεις αλλού, μπορείς να ορίσεις εκπρόσωπο που θα κάνει αυτή τη δουλειά. Είναι μια δυνατότητα που σου δίνει για ειδικές περιπτώσεις.



2. Υποβάλλω τη δήλωση ηλεκτρονικά, άρα δεν υπάρχει κανένα τρέξιμο. Έχω να
πάω στην εφορία εδώ και 10 χρόνια. Θα πάω τώρα αναγκαστικά για να πάρω τον
κλειδάριθμο και ελπίζω να μην ξαναπατήσω εκεί. Και υπάρχουν άλλοι φορολογούμενοι
που μπορεί να μετακομίζουν κάθε χρόνο. Φαντάζεσαι τι δουλειά είναι για τις εφορίες
όλο αυτό το χαρτομάνι να πηγαινοέρχεται από τη μια ΔΟΥ στην άλλη;

Πρώτον, ποιος σου είπε ότι πηγαινοέρχεται χαρτομάνι? Όλα τα στοιχεία που χρειάζεται η εφορία είναι ως επι το πλείστον στο taxis, και αν χρειάζεται κάτι επιπλέον ζητάει από σένα να προσκομίσεις το αντίγραφο. Αν το έχεις χάσει, σε στέλνει στη ΔΟΥ υποβολής. Όπως σου είπα, 2 λεπτά υπόθεση είναι.
Δεύτερον, αν υποβάλλεις όπως λες ηλεκτρονικά τη δήλωση, θα ξέρεις ότι αλλαγή διεύθυνσης προς το παρόν δεν γίνεται μεσω taxisnet. Άρα το όλο θέμα δεν έχει νόημα, γιατί εφόσον όπως είπες θα αλλάξεις τη διεύθυνσή σου θα πας αναγκαστικά σε μια από τις 2 εφορίες για να το κάνεις, οπότε δε σου κοστίζει τίποτα περισσότερο η αλλαγή ΔΟΥ, και επιπλέον αν τα κάνεις όλα ηλεκτρονικά δεν σε επηρεάζει η ΔΟΥ που υπάγεσαι - ούτε καν για τον κλειδάριθμο, αφού τον παίρνεις από όποια σε βολεύει.

HRC2360
02-06-11, 15:45
Μπορουμε να δουμε καπου/λινκ αν εχει γινει εκκαθαριση της δηλωσης μας και ποτε περιπου θα μας ερθει το εκκαθαριστικο?

sdikr
02-06-11, 16:03
Μπορουμε να δουμε καπου/λινκ αν εχει γινει εκκαθαριση της δηλωσης μας και ποτε περιπου θα μας ερθει το εκκαθαριστικο?


Στο taxisnet στο υπηρεσίες για πολίτες

https://www2.gsis.gr/webtax/incomefp/e1search.jsp

21706
02-06-11, 16:30
@mezger

Του χρόνου που θα υποβάλω τη δήλωσή μου στην ίδια ΔΟΥ που την
υπέβαλα και φέτος και θα δηλώσω τη νέα μου διεύθυνση που βρίσκεται
στην περιφέρεια άλλης ΔΟΥ, θα σας πω τα αποτελέσματα!

VasP
02-06-11, 16:36
Έγινε σχετική συζήτηση προηγουμένως αλλά δεν ξεκαθαρίστηκε το
εξής θέμα που με ενδιαφέρει:

Η εφορία στην οποία υποβάλλουμε τη δήλωση στέλνει τα χαρτιά
(εκκαθαριστικό κλπ) στη διεύθυνση που γράφουμε στην πρώτη
σελίδα (πίνακας 1) του Ε1.
Η διεύθυνση αυτή πρέπει να βρίσκεται στην περιφέρεια της εφορίας
που υποβάλλουμε τη δήλωση;

Εγώ στην πρώτη σελίδα του Ε1 έχω την διεύθυνση του πατρικού μου οπού και έρχονται όλα τα χαρτιά.

Η εφορία στην οποία ανήκω βρίσκεται σε άλλο νομό της Ελλάδας (το πατρικό μου είναι στα σύνορα των 2 νομών).

Και τέλος στον πίνακα του Ε1 που αναφέρεται η διεύθυνση της κύριας κατοικίας μας για τον υπολογισμό των τεκμηρίων, έχω την διεύθυνση του διαμερίσματος στο οποίο διαμένω και το οποίο βρίσκεται σε τρίτο νομό της Ελλάδας.

21706
02-06-11, 16:55
Εγώ στην πρώτη σελίδα του Ε1 έχω την διεύθυνση του πατρικού μου οπού και έρχονται όλα τα χαρτιά.

Η εφορία στην οποία ανήκω βρίσκεται σε άλλο νομό της Ελλάδας (το πατρικό μου είναι στα σύνορα των 2 νομών).

Και τέλος στον πίνακα του Ε1 που αναφέρεται η διεύθυνση της κύριας κατοικίας μας για τον υπολογισμό των τεκμηρίων, έχω την διεύθυνση του διαμερίσματος στο οποίο διαμένω και το οποίο βρίσκεται σε τρίτο νομό της Ελλάδας.

Ωραιότατα, αυτό μου αρκεί!
Στην πράξη διαπιστώνουμε ότι οι εφορίες δεν τηρούν
κατά γράμμα τις οδηγίες τους, και καλά κάνουν!

Koala_
03-06-11, 11:32
Στο taxisnet στο υπηρεσίες για πολίτες

https://www2.gsis.gr/webtax/incomefp/e1search.jsp

Αυτό συμβουλευόμουν, γιατί σε κάποιους φίλους αποδείχτηκε ότι αντιστοιχούσε στην πραγματικότητα αλλά... στη δικιά μου περίπτωση δεν έχουν μπεί ακόμα στο λαγαριασμό...

Έχει τύχει και σε κάποιον άλλο;

sdikr
03-06-11, 11:37
Αυτό συμβουλευόμουν, γιατί σε κάποιους φίλους αποδείχτηκε ότι αντιστοιχούσε στην πραγματικότητα αλλά... στη δικιά μου περίπτωση δεν έχουν μπεί ακόμα στο λαγαριασμό...

Έχει τύχει και σε κάποιον άλλο;


Αν σου είπε οτι πχ τα χρήμματα θα ήταν στον λογαριασμό και δεν είναι (και έχουν περάσει και 2 με 3 μέρες) υπάρχει περίπτωση να μην εδώσε το οκ η τράπεζα στον Iban, οπότε θα πρέπει να περιμένεις το εκκαθαριστικό που θα έχει το χαρτάκι για να πάς να πάρεις τα χρήμματα

HRC2360
03-06-11, 14:29
Στο taxisnet στο υπηρεσίες για πολίτες

https://www2.gsis.gr/webtax/incomefp/e1search.jsp

Μου βγαζει αυτο :(

http://i53.tinypic.com/epipoh.png

hedgehog
03-06-11, 14:33
Μου βγαζει αυτο :(

http://i53.tinypic.com/epipoh.png

μπορείς να συνεχίσεις αποδεχόμενος το πιστοποιητικό....

btw, το Ε9 λέγετε πως θα ξεκινήσει μάλλον από Σεπτέμβρη τελικά :wall:

HRC2360
03-06-11, 14:41
μπορείς να συνεχίσεις αποδεχόμενος το πιστοποιητικό....

btw, το Ε9 λέγετε πως θα ξεκινήσει μάλλον από Σεπτέμβρη τελικά :wall:


Η συνεχεια: Συμφωνα με δηλωση σας δεν επιτρεπεται να εμφανισουμε στοιχεια της εκκαθαρισης σας :(

Την εκανε φιλος λογιστης μεσο internet,παιζει ρολο?

nedo2
03-06-11, 17:25
Στην ηλεκτρονική υποβολή της δήλωσης, πρέπει να συμπληρώσω στον Πίνακα 6.10 παραπάνω από μια μίσθωση. Δεν φαίνεται όμως να προβλέπεται κάτι τέτοιο. Έχει κανείς καμμιά ιδέα;;;

(Στο φορολογικό οδηγό λέει ότι μπορείς να φτιάξεις μόνος ένα extra πίνακα σε ένα χαρτί και να το συνυποβάλλεις. Στην ηλεκτρονική έκδοση όμως τι γίνεται;;

sdikr
03-06-11, 19:52
Η συνεχεια: Συμφωνα με δηλωση σας δεν επιτρεπεται να εμφανισουμε στοιχεια της εκκαθαρισης σας :(

Την εκανε φιλος λογιστης μεσο internet,παιζει ρολο?


έχει επιλογή που λες οτι δεν θέλεις να δώσεις αυτή την δυνατότητα, μάλλον ο λογιστής το τσέκαρε

mezger
03-06-11, 20:33
Στην ηλεκτρονική υποβολή της δήλωσης, πρέπει να συμπληρώσω στον Πίνακα 6.10 παραπάνω από μια μίσθωση. Δεν φαίνεται όμως να προβλέπεται κάτι τέτοιο. Έχει κανείς καμμιά ιδέα;;;

(Στο φορολογικό οδηγό λέει ότι μπορείς να φτιάξεις μόνος ένα extra πίνακα σε ένα χαρτί και να το συνυποβάλλεις. Στην ηλεκτρονική έκδοση όμως τι γίνεται;;


Από εδώ http://www.gsis.gr/faq/faq_eisodima.html



Πώς καταχωρώ στον πίνακα 6.9 ( ενοίκιο εγκατάστασης ατομικής επιχείρησης ) όταν έχω περισσότερους από 2 εκμισθωτές;

Στην 1η γραμμή καταχωρείτε τον ΑΦΜ του εκμισθωτή με το μεγαλύτερο μίσθωμα και το ποσό στον κωδικό 793.
Στη 2η γραμμή στο πεδίο ονοματεπώνυμο, γράφετε ως συνημμένη κατάσταση, το πεδίο ΑΦΜ εκμισθωτή το αφήνω κενό και στον κωδικό 615 γράφετε το άθροισμα των υπολοίπων.



Πως συμπληρώνω τον πίνακα 7.10 ( ενοίκιο κύριας κατοικίας ) όταν υπάρχουν περισσότεροι από τρεις εκμισθωτές ;

Συμπληρώνετε τους κωδικούς 801 και 802 με τους Α.Φ.Μ. των δυο εκμισθωτών και τους κωδικούς 811-812 και 813-814 με τα ποσά που αντιστοιχούν. Αφήνετε τον κωδικό 803 κενό και το υπόλοιπο του ενοικίου το πληκτρολογείτε στον κωδικό 815-816 έτσι ώστε το άθροισμα των ποσών των κωδικών να αντιστοιχεί στο συνολικό ποσό ενοικίου.

Οι υπόλοιποι Α.Φ.Μ. ( με τα αντίστοιχα ποσά τους) καταχωρούνται σε χειρόγραφη κατάσταση στο αρχείο σας.




Οπότε και στον 6.10 υποθέτω κάνεις ένα από τα 2.

maik
07-06-11, 16:48
Πηγα σημερα στην εφορια για μια ασχετη υποθεση. Βλεπω μια ουρα πανω απο 50 ατομα να περιμενει. Τι περιμεναν; να παρουν κλειδαριθμο.:evil:

Η λογικη του παραλογου σε ολο της το μεγαλειο.
Να περιμενεις στην ουρα πανω απο δυο ωρες για να παρεις κλειδαριθμο ωστε να κανεις την δηλωση σου ηλεκτρονικα, ενω αν πας και την καταθεσεις ο ιδιος δεν παιρνει πανω απο δεκαλεπτο. Ασε που γλυτωνεις και την "επανεξεταση".

opener
07-06-11, 17:06
Πηγα σημερα στην εφορια για μια ασχετη υποθεση. Βλεπω μια ουρα πανω απο 50 ατομα να περιμενει. Τι περιμεναν; να παρουν κλειδαριθμο.:evil:

Η λογικη του παραλογου σε ολο της το μεγαλειο.
Να περιμενεις στην ουρα πανω απο δυο ωρες για να παρεις κλειδαριθμο ωστε να κανεις την δηλωση σου ηλεκτρονικα, ενω αν πας και την καταθεσεις ο ιδιος δεν παιρνει πανω απο δεκαλεπτο. Ασε που γλυτωνεις και την "επανεξεταση".
Επαναλαμβανεσαι........
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4130251&postcount=524
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=4130251#post4130251

tutuyo
07-06-11, 17:36
Αυτό συμβουλευόμουν, γιατί σε κάποιους φίλους αποδείχτηκε ότι αντιστοιχούσε στην πραγματικότητα αλλά... στη δικιά μου περίπτωση δεν έχουν μπεί ακόμα στο λαγαριασμό...

Έχει τύχει και σε κάποιον άλλο;

Και σε εμενα ετυχε,ενω μου δινει ενημερωση οτι τα χρηματα θα επιστραφουν μεχρι τις 2 Ιουνιου,ακομη δεν εχω δει τιποτα.
παντως,της αρραβωνιαστικιας μου,που δηλωσαμε τον ιδιο λογαριασμο (κοινος),παρολο που καναμε μαζι τις δηλωσεις ημερολογιακα,της αποδοθηκαν ηδη τα χρηματα.

Βεβαια ηταν κατα πολυ λιγοτερα απο αυτα που εχω να παιρνω εγω....

jkoukos
07-06-11, 17:37
Πηγα σημερα στην εφορια για μια ασχετη υποθεση. Βλεπω μια ουρα πανω απο 50 ατομα να περιμενει. Τι περιμεναν; να παρουν κλειδαριθμο.

Η λογικη του παραλογου σε ολο της το μεγαλειο.
Να περιμενεις στην ουρα πανω απο δυο ωρες για να παρεις κλειδαριθμο ωστε να κανεις την δηλωση σου ηλεκτρονικα, ενω αν πας και την καταθεσεις ο ιδιος δεν παιρνει πανω απο δεκαλεπτο. Ασε που γλυτωνεις και την "επανεξεταση".

Γιατί είμαστε Ελληνάρες και τρέχουμε πάντα τελευταία στιγμή.
Τουλάχιστον αυτοί που περιμένουν φέτος δεν θα χρειαστεί να κάνουν πάλι την ίδια διαδικασία του χρόνου, σε αντίθεση με όλους τους υπόλοιπους.

maik
07-06-11, 19:05
Γιατί είμαστε Ελληνάρες και τρέχουμε πάντα τελευταία στιγμή.
Τουλάχιστον αυτοί που περιμένουν φέτος δεν θα χρειαστεί να κάνουν πάλι την ίδια διαδικασία του χρόνου, σε αντίθεση με όλους τους υπόλοιπους.

Η απλη λογικη μου λεει οτι καταθετω φετος κανονικα την δηλωση και πηγαινω καποια ασχετη στιγμη πχ Σεπτεμβριο Οκτωβριο Νοεμβριο και παιρνω κλειδαριθμο μεσα σε 5 λεπτα.

manoulamou
08-06-11, 11:39
Πηγα σημερα στην εφορια για μια ασχετη υποθεση. Βλεπω μια ουρα πανω απο 50 ατομα να περιμενει. Τι περιμεναν; να παρουν κλειδαριθμο.:evil:Η λογικη του παραλογου σε ολο της το μεγαλειο. Να περιμενεις στην ουρα πανω απο δυο ωρες για να παρεις κλειδαριθμο ωστε να κανεις την δηλωση σου ηλεκτρονικα, ενω αν πας και την καταθεσεις ο ιδιος δεν παιρνει πανω απο δεκαλεπτο. Ασε που γλυτωνεις και την "επανεξεταση".

Η απλη λογικη μου λεει οτι καταθετω φετος κανονικα την δηλωση και πηγαινω καποια ασχετη στιγμη πχ Σεπτεμβριο Οκτωβριο Νοεμβριο και παιρνω κλειδαριθμο μεσα σε 5 λεπτα.

Πας τωρα, αποκτας κλειδαριθμο και ξεμπερδευεις,
δεν κουβαλας πακετα αποδειξεων (που ζητημα αν θα τα κοιταξουν καν)
την κάνεις ακομη και σαββατοκυριακο με την ανεση σου,
καποια χοντρα λαθη στα υποδεικνυει το ιδιο το συστημα,
γινεται μεχρι 15 Ιουνιου ενω στις περισσοτερες κατηγοριες εληγαν νωριτερα,
εχεις και 1,5% εκπτωση σε περιπτωση που προκυπτει φορος...
Επανεξεταση εννοεις τον επανελεγχο (ιδιως) σε περιπτωση επιστροφης;


Γιατί είμαστε Ελληνάρες και τρέχουμε πάντα τελευταία στιγμή.
Τουλάχιστον αυτοί που περιμένουν φέτος δεν θα χρειαστεί να κάνουν πάλι την ίδια διαδικασία του χρόνου, σε αντίθεση με όλους τους υπόλοιπους.
Εμεις πηγαμε πρωτομηνια και ειχε μονο 10 ατομα στην ουρα, ασε που το συνδυασαμε
με αλλες εκκρεμοτητες, οπότε ηταν η ημερα της εφοριας...:p

manicx
08-06-11, 14:11
Να κάνω μια ερώτηση. Έχω λάβει εκκαθαριστικό και κλήθηκα στην ΔΟΥ για έλεγχο καθώς η επιστροφή ήταν άνω των 1500€. Ελέγχθηκα και η υπάλληλος μου είπε ότι 'θα σας σταλεί επιταγή'. Τι ισχύει τώρα; Θα σταλεί κάποιου είδους επιταγή ή θα γίνει χρήση του IBAN; Επίσης, δεν ξέρω πόσο καιρό θα πάρει η εν λόγω διαδικασία. Υπάρχει κάποια υπηρεσία να μου το πουν; ΔΟΥ ή ΚΕΠΥΟ;

jkoukos
08-06-11, 15:40
Το πιθανότερο είναι να σου πιστωθούν τα χρήματα στο IBAN.
Σε διαφορετική περίπτωση στο κάτω αριστερό τμήμα του εκκαθαριστικού που θα σου έρθει, έχει το ποσό της πίστωσης και την τράπεζα από την οποία θα το παραλάβεις. Το τμήμα αυτό του εντύπου έχει τη μορφή επιταγής και θα κρατηθεί από το αντίστοιχο τραπεζικό κατάστημα.

nedo2
08-06-11, 16:57
Στην ηλεκτρονική υποβολή της δήλωσης, πρέπει να συμπληρώσω στον Πίνακα 6.10 παραπάνω από μια μίσθωση. Δεν φαίνεται όμως να προβλέπεται κάτι τέτοιο. Έχει κανείς καμμιά ιδέα;;;

(Στο φορολογικό οδηγό λέει ότι μπορείς να φτιάξεις μόνος ένα extra πίνακα σε ένα χαρτί και να το συνυποβάλλεις. Στην ηλεκτρονική έκδοση όμως τι γίνεται;;

Η απάντηση δόθηκε τελικά από μια φιλότιμη υπάλληλο του taxisnet. Ύστερα από 2 λάθος απαντήσεις που έδωσαν μέσω γραπτής επικοινωνίας, σε τηλεφωνική επικοινωνία η υπάλληλος απάντησε ότι δεν ξέρει να δώσει απάντηση και με προέτρεψε να απευθυνθώ σε κάποια ΔΟΥ. Μετά από 2 μέρες όμως μου τηλεφώνησε και μου έδωσε τη λύση (μακάρι όλοι οι εργαζόμενοι στο δημόσιο να είχαν το δικό της φιλότιμο).
Λοιπόν σε ένα πρόβλημα σαν το δικό μου (Ηλεκτρονική υποβολή > Πίνακας 6.10 > έχει χώρο για καταγραφή μόνο μίας μίσθωσης) η απάντηση είναι:
- δεν αναγράφεις κάνενα από τους εκμισθωτές και στον κωδικό 419 (ή 420 αν μιλάμε για τη σύζυγο) αναγράφεις το συνολικό ποσό που δόθηκε σε νοίκια.

Koala_
09-06-11, 10:31
Αν σου είπε οτι πχ τα χρήμματα θα ήταν στον λογαριασμό και δεν είναι (και έχουν περάσει και 2 με 3 μέρες) υπάρχει περίπτωση να μην εδώσε το οκ η τράπεζα στον Iban, οπότε θα πρέπει να περιμένεις το εκκαθαριστικό που θα έχει το χαρτάκι για να πάς να πάρεις τα χρήμματα

Τελικά έγινε όπως το είπες. Για κάποιο λόγο δεν ταυτοποιήθηκε ο λογαριασμός μου στην Εθνική, και έτσι πήγα με το εκκαθαριστικο.

nedo2
09-06-11, 13:43
Έχει ακούσει κανείς κάτι σχετικά με την ηλεκτρονική υποβολή του Ε9;

manoulamou
09-06-11, 13:59
Έχει ακούσει κανείς κάτι σχετικά με την ηλεκτρονική υποβολή του Ε9;
Επισημως δεν υπαρχει κατι αλλά δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις εις διπλουν (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4182639&postcount=19)...;)

slidar
09-06-11, 15:01
Ότι πήρατε πίσω από τις επιστροφές φόρου ετοιμαστείτε να σας το πάρουν πίσω με τον κεφαλικό φόρο 3%

Zωή σε λόγου μας..

pan05
09-06-11, 15:21
Έχει ακούσει κανείς κάτι σχετικά με την ηλεκτρονική υποβολή του Ε9;

Κυκλοφορούν φήμες που λένε από Σεπτέμβρη. (http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=281332)

Αλλά με αυτούς που μπλέξαμε δεν υπάρχει καμία βεβαιότητα και για τίποτα.

Sebu
09-06-11, 19:07
Ότι πήρατε πίσω από τις επιστροφές φόρου ετοιμαστείτε να σας το πάρουν πίσω με τον κεφαλικό φόρο 3%

Zωή σε λόγου μας..

Για σκεψου ομως και αυτους που δεν πηραν επιστροφη γιατι δεν ειχαν τοσες περισσευούμενες αποδειξεις :whistle:

Οχι μονο δεν εισεπραξαν, θα πληρωσουν και κερατιατικα απο πανω.

........Auto merged post: Sebu πρόσθεσε 1 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Η απλη λογικη μου λεει οτι καταθετω φετος κανονικα την δηλωση και πηγαινω καποια ασχετη στιγμη πχ Σεπτεμβριο Οκτωβριο Νοεμβριο και παιρνω κλειδαριθμο μεσα σε 5 λεπτα.

Ακριβως αυτο κανει ο λογικος ανθρωπος. Δεν πας σε περιοδο δηλωσεων να στηθεις στην ουρα. Πας απο Οκτωβρη που βαρανε μυγες και ξεμπερδευεις σε 10 λεπτακια.

manoulamou
10-06-11, 09:59
Μα εαν ζουσαμε σε μια λογικη χωρα με λογικους πολιτες, δεν θα ειχαμε τα χαλια τα σημερινα.
:rolleyes:
«Η Ελλαδα ειναι ενα απεραντο φρενοκομειο» ταδε εφη ο «θειος» Καραμανλης

homo_digital
14-06-11, 17:19
Τι εγινε ρε παιδιά? Κατεθεσα αρχες Μαιου την δήλωση (οχι ηλεκτρονικά) και σημερα μου ρθε το εκκαθαριστικό με την επιστροφή φόρου. ΔΟΥ Αμαρουσίου.

Μήπως ερχονται εκλογές και πάνε να μας ΄καλοπιάσουν :lol: :)

cool11
14-06-11, 21:27
Καθε μερα ανεξαιρετως διαπιστωνω ποσο δραμα ειναι αυτη η χωρα στην οποια ζουμε:
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=82669&catid=3

@ ADSLgr.com All rights reserved.