PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116

Νικαετός
14-06-11, 21:38
Τι εγινε ρε παιδιά? Κατεθεσα αρχες Μαιου την δήλωση (οχι ηλεκτρονικά) και σημερα μου ρθε το εκκαθαριστικό με την επιστροφή φόρου. ΔΟΥ Αμαρουσίου.

Μήπως ερχονται εκλογές και πάνε να μας ΄καλοπιάσουν :lol: :)

Για πόσα χρήματα μιλάμε? Γιατί εμένα παρόλο που έχει έλθει από τον Μάιο, ακόμα δεν έχω πάρει ούτε ευρώ. ;)

3lbereth
14-06-11, 22:00
Αν έχει περάσει η ημερομηνία που λέει οτι θα στα επιστρέψουν, πιθανώς να υπήρξε κάποιο πρόβλημα με το λογαριασμό σου. Πάρε το εκκαθαριστικό σου και εισέπραξέ τα από την τράπεζα.
Φέτος την υπέβαλλα ηλεκτρονικά και στις 13/5 πήρα μήνυμα οτι έχω πιστωτικό υπόλοιπο και θα είναι διαθέσιμο στο λογαρισμό μου στις 21/5 και όντως έτσι έγινε. 29/5 παρέλαβα και το εκκαθαριστικό.
Πέρισυ, πάλι ηλεκτρονικά την κατέθεσα, ίδιο λογαριασμό έδωσα κι όμως τα χρήματα δε μπήκαν ποτέ. Περίμενα μέχρι τα μέσα Δεκεμβρίου και τελικά τα πήρα από την τράπεζα.

homo_digital
14-06-11, 22:11
Για πόσα χρήματα μιλάμε? Γιατί εμένα παρόλο που έχει έλθει από τον Μάιο, ακόμα δεν έχω πάρει ούτε ευρώ. ;)

540euro

anon
14-06-11, 22:16
Για πάνω απο 1500 είναι μόνο μετά απο υποχρεωτικό έλεγχο, όπως λέει ο Νικαετός. Και ακούγονται ότι θα τα πάρουμε του χρόνου (αφού μας τα πάρουνε πολλαπλάσια με τους επιπλέον φόρους).

manoulamou
14-06-11, 23:02
Για πάνω απο 1500 είναι μόνο μετά απο υποχρεωτικό έλεγχο, όπως λέει ο Νικαετός. Και ακούγονται ότι θα τα πάρουμε του χρόνου (αφού μας τα πάρουνε πολλαπλάσια με τους επιπλέον φόρους).
ΔΟΥ Αμαρουσιου
σχεδον 2.000- επιστροφη το εκκαθαριστικο ηρθε αρχες Δεκεβρη προς ελεγχο
και η τελικη ειδοποιηση για εισπραξη μεσα Απριλη.:twisted:

snips
15-06-11, 10:53
Παράταση μέχρι 30 ιουνίου (taxisnet)

Κάποιες ερωτήσεις:

1) Έχω αποδείξεις 13.400 περίπου. Τις βάζω όλες; (εισόδημα συνολικό μαζί με σύζυγο γύρω στα 39.000)
2) Όταν ένας ενοικιαστής ΔΕΝ σου έχει πληρώσει κάποια ενοίκια μέσα στο 2010, τι πρέπει να κάνεις (για την φορολογική δήλωση ενοοω...)
3)Ακίνητο (μικρό χωράφι) που πέρασε με γονική παροχή στην σύζυγο που το δηλώνω; Απευθείας στον πίνακα των ακινήτων ή με ξεχωριστό Ε9).
4) Τα, ήδη απο πέρυσι (Ε9), δηλωμένα ακίνητα πρέπει να τα ξαναδηλώσω...;

manoulamou
15-06-11, 17:06
Ότι πήρατε πίσω από τις επιστροφές φόρου ετοιμαστείτε να σας το πάρουν πίσω με τον κεφαλικό φόρο 3% Zωή σε λόγου μας..
Και ο,τι γλυτωσαμε απο τις αποδειξεις δαπανων ή κανοντας ηλεκτρονικη δηλωση. Ας το κανει τουλαχιστον μια κυβερνηση αντΕθνικης Ενοτητας, ωστε να μην εχουν αλλοθι χρωματιστο καποιοι... πατριωτες, που θα μας επαιρναν ακομη καλυτερα μετρα για κασα απ τους προηγουμενους!:rofl:

SALONIKAG
15-06-11, 19:18
2) Όταν ένας ενοικιαστής ΔΕΝ σου έχει πληρώσει κάποια ενοίκια μέσα στο 2010, τι πρέπει να κάνεις (για την φορολογική δήλωση ενοοω...)

Τα εκχωρείς για είσπραξη στην ΔΟΥ...Δλδ τα χαρίζεις στο Δημόσιο ώστε να μην φορολογηθείς...


4) Τα, ήδη απο πέρυσι (Ε9), δηλωμένα ακίνητα πρέπει να τα ξαναδηλώσω...;

Αν μέσα στο 2010 δεν έχει γίνει καμιά αλλαγη στην περιουσιακή σου κατάσταση ,τότε δεν κάνεις νέο Ε9...

21706
15-06-11, 19:37
Όπως λέει εδώ (http://www.gsis.gr/taxisnet/help.html), το νέο TAXISNET:

«Θα επιτρέπει τη μεταβολή προσωπικών στοιχείων μητρώου ή στοιχείων
επιχείρησης, χωρίς να είναι υποχρεωτική η προσέλευση στη Δ.Ο.Υ.»

Μήπως ξέρει κανείς συγκεκριμένα ποια είναι αυτά τα προσωπικά στοιχεία μητρώου;
Είναι τα στοιχεία του πίνακα 1 στην πρώτη σελίδα του Ε1, δηλαδή αρ. ταυτότητας,
διεύθυνση, τηλέφωνο;

Manolis_karas
16-06-11, 18:07
1) Έχω αποδείξεις 13.400 περίπου. Τις βάζω όλες; (εισόδημα συνολικό μαζί με σύζυγο γύρω στα 39.000)
Λογικά ναι, εκτός και αν τα υπόλοιπα έξοδα σου, μαζί με τα τεκμήρια διαβίωσης πλησιάζουν τα έσοδα.

2) Όταν ένας ενοικιαστής ΔΕΝ σου έχει πληρώσει κάποια ενοίκια μέσα στο 2010, τι πρέπει να κάνεις (για την φορολογική δήλωση ενοοω...)
Το δηλώνεις σαν να το έχεις εισπράξει και το παραχωρείς στη ΔΟΥ, συγχρόνως με τη δήλωση σου, δεν ξέρω τη διαδικασία, ρώτα στη ΔΟΥ. Αυτό το κάνεις για να μην φορολογηθείς για τα ενοίκια που δεν έχεις ούτε πρόκειται να εισπράξεις.

3)Ακίνητο (μικρό χωράφι) που πέρασε με γονική παροχή στην σύζυγο που το δηλώνω; Απευθείας στον πίνακα των ακινήτων ή με ξεχωριστό Ε9).
4) Τα, ήδη απο πέρυσι (Ε9), δηλωμένα ακίνητα πρέπει να τα ξαναδηλώσω...;
Ποιο πίνακα ακινήτων;
Κάθε αλλαγή στην περιουσιακή κατάσταση ακινήτων δηλώνεται με Ε9 την επόμενη χρονιά από εκείνη που έγινε. Π.χ. αγορά μέσα στο έτος 2010 δηλώνεται το έτος 2011.
Κάθε έτος που χρειάζεται να καταθέσεις Ε9, καταθέτεις νέο, εκείνο που θα πάρεις φέτος από τη ΔΟΥ. Δεν ξαναγράφεις τα ακίνητα που έχεις ήδη γράψει σε παλαιότερο Ε9 και η αρίθμηση (α/α) είναι συνέχεια του τελευταίου σου Ε9.

........Auto merged post: Manolis_karas πρόσθεσε 17 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Όπως λέει εδώ (http://www.gsis.gr/taxisnet/help.html), το νέο TAXISNET:

«Θα επιτρέπει τη μεταβολή προσωπικών στοιχείων μητρώου ή στοιχείων
επιχείρησης, χωρίς να είναι υποχρεωτική η προσέλευση στη Δ.Ο.Υ.»

Μήπως ξέρει κανείς συγκεκριμένα ποια είναι αυτά τα προσωπικά στοιχεία μητρώου;
Είναι τα στοιχεία του πίνακα 1 στην πρώτη σελίδα του Ε1, δηλαδή αρ. ταυτότητας,
διεύθυνση, τηλέφωνο;
Ναι. Μέχρι τώρα έπρεπε να πας τη ΔΟΥ, αλλά όπως γράφει η ανακοίνωση, προσεχώς.....

ofoto
17-06-11, 00:06
Καλησπέρα, να γράψω μια απορία εδώ:

Συμπληρώνω τη δήλωση ηλεκτρονικά.
Κατοικώ με τη σύζυγο σε ενοίκιο (το ενοικιαστήριο είναι στο όνομα της συζύγου), συνεπώς, όπως αντιλαμβάνομαι πρέπει να συμπληρώσω τα στοιχεία του ακινήτου στον Πίνακα 5.1. και τα ενοίκια που πληρώθηκαν στον πίνακα 7.10.

Το θέμα είναι πως στο κίτρινο πεδίο με τα στοιχεία του ακινήτου στον 5.1, στο popup παράθυρο που εμφανίζεται, δεν υπάρχουν τα στοιχεία του σπιτιού που νοικιάζουμε.

Θα μπορούσα να καταχωρήσω από την αρχή τα στοιχεία του, αλλά υπάρχει ένα πεδίο με τίτλο "Ονοματεπώνυμο κυρίου ακινήτου", που δεν μου "κάθεται" σωστά - θα'πρεπε να αναφέρει π.χ. "Ονομ/μο ενοικιαστή" ή κάτι παρεμφερές.

Να αγνοήσω τον 5.1 και να συμπληρώσω μόνο τον 7.10 ή έχω κάνει κάτι λάθος;

nmavro73
17-06-11, 00:15
Εκεί το δηλώνεις. Εκεί το έβαλα και εγώ.

ofoto
17-06-11, 00:37
Εκεί το δηλώνεις. Εκεί το έβαλα και εγώ.

Και παρ'οτι είσαι ενοικιαστής, στο "Ονοματεπώνυμο κυρίου ακινήτου" εμφανίζεται το δικό σου όνομα. Είναι σωστό αυτό;

(π.χ. σε άλλο πρόσωπο της οικογένειας, που ιδιοκατοικεί, στο αντίστοιχο παράθυρο εμφανίζονται αυτόματα τα στοιχεία του ακινήτου του)

ipo
17-06-11, 01:57
Σίγουρα (http://www.gsis.gr/faq/faq_eisodima.html#q_41) πρέπει να συμπληρωθεί και ο 5.1 (επιλέγεις τον κωδικό 203) και ο 7.10.

Ως προς την απορία για το ονομετεπώνυμο, δεν είμαι σίγουρος για την απάντηση. Θα έλεγα να δοκιμάσεις πρώτα να συμπληρώσεις τον πίνακα 7.10 τον Α.Φ.Μ. του εκμισθωτή (του ιδιοκτήτη δηλαδή), ώστε να εμφανιστεί αριστερά το όνομά του. Αν κατόπιν αποθηκεύσεις προσωρινά τη δήλωση και την ξανανοίξεις, ίσως εμφανίσει στο pop-up του πίνακα 5.1 το όνομα του ιδιοκτήτη.

Από την άλλη μεριά, κοιτάζοντας σε άλλα φόρουμ (http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=78904&view=findpost&p=392327), διάβασα ότι ίσως στη συγκεκριμένη περίπτωση (εάν έχεις τσεκάρει τον κωδικό 203) το σύστημα ταυτίζει την κυριότητα με τη χρήση. Δηλαδή αν πρόκειται για φιλοξενούμενο ή ενοικιαστή, τότε αυτός θεωρείται από το σύστημα ως "κύριος" κι ας ακούγεται παράλογο αφού πρόκειται για προσωρινό χρήστη. Αυτό όμως πρέπει να το επιβεβαιώσεις κάπως.

ofoto
17-06-11, 12:18
@ipo:

Ευχαριστώ για την απάντηση - μόλις μίλησα και με το Helpdesk της ΓΓΠΣ και μου εξήγησαν πως όντως έτσι είναι, στον 5.1 τσεκάρεις το 203, και επιλέγεις το ονοματεπώνυμο του συζύγου που έχει κάνει το συμβόλαιο, κλπ. :oneup:

aleex
06-07-11, 09:31
τι γίνεται στην ακόλουθη περίπτωση:

Μητέρα με εμφανές εισόδημα τηρεί κοινό τραπεζικό λογαριασμό με γιο χωρίς εμφανές εισόδημα.

Από τον εν λόγω τραπεζικό λογαριασμό γίνεται έμβασμα σε τραπεζικό λογαριασμό (άλλης χώρας της ευρωπαϊκής ένωσης) εγγονής (κόρης του γιού)

μπορεί (σε περίπτωση ενδεχόμενου ελέγχου κ άσχετα από το αν αυτό είναι πιθανό ή όχι) να θεωρηθεί ότι έγινε γονική δωρεά είτε από μητέρα σε γιό, είτε από γιαγιά σε εγγονή που εμπίπτει στις διατάξεις του ν. 3842/2010 στις δωρεές στην Α' κατηγορίας συγγενών (κατίοντες εξ' αίματος α' κ β' βαθμού) (http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/6246)?:hmm::hmm:

που σημαίνει ότι δωρεά προς γιό ή εγγονή φορολογείται ομοίως με 10%.

Απορίες:
1. γλυτώνει κανείς το χαρακτηρισμό δωρεάς μητέρας προς γιό λόγω κοινού λογαριασμού?
2. Μπορεί να θεωρηθεί δωρεά γιαγιάς προς εγγονή σε περίπτωση που ισχύει η απορία 1. ή κ στην περίπτωση που δεν ισχύει?
3. επειδή η εγγονή είναι υπήκοος κ μόνιμος κάτοικος άλλης χώρας της ευρωπαϊκής ένωσης κ καθώς βάσει του ν. 3842/2010, άρθρο 44, παρ 2 (http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/6246)καταλαβαίνω ότι το φόρο της δωρεάς τον πληρώνει αυτός που παίρνει τη δωρεά, όχι αυτός που την κάνει, κ καθώς η εγγονή δεν φορολογείται στην Ελλάδα, τη γλυτώνει :hmm:(που να πάνε να τη βρούνε κ πως να τη φορολογήσουν)?:hmm:
4. παίζει ρόλο ότι η εγγονή είναι ανήλικη? γιατί δεν βλέπω να γίνεται κάποιος σχετικός διαχωρισμός στο παραπάνω νόμο
5. πόσο θεωρείται πιθανό / απίθανο ή και τεχνικώς δυνατόν να αρχίσουν προσεχώς να γίνονται τέτοιοι έλεγχοι σε μικροκαταθέτες? :hmm:

Panos.2006
06-07-11, 22:17
τι γίνεται στην ακόλουθη περίπτωση:

Μητέρα με εμφανές εισόδημα τηρεί κοινό τραπεζικό λογαριασμό με γιο χωρίς εμφανές εισόδημα.

Από τον εν λόγω τραπεζικό λογαριασμό γίνεται έμβασμα σε τραπεζικό λογαριασμό (άλλης χώρας της ευρωπαϊκής ένωσης) εγγονής (κόρης του γιού)

μπορεί (σε περίπτωση ενδεχόμενου ελέγχου κ άσχετα από το αν αυτό είναι πιθανό ή όχι) να θεωρηθεί ότι έγινε γονική δωρεά είτε από μητέρα σε γιό, είτε από γιαγιά σε εγγονή που εμπίπτει στις διατάξεις του ν. 3842/2010 στις δωρεές στην Α' κατηγορίας συγγενών (κατίοντες εξ' αίματος α' κ β' βαθμού) (http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/6246)?:hmm::hmm:

που σημαίνει ότι δωρεά προς γιό ή εγγονή φορολογείται ομοίως με 10%.

Απορίες:
1. γλυτώνει κανείς το χαρακτηρισμό δωρεάς μητέρας προς γιό λόγω κοινού λογαριασμού?
2. Μπορεί να θεωρηθεί δωρεά γιαγιάς προς εγγονή σε περίπτωση που ισχύει η απορία 1. ή κ στην περίπτωση που δεν ισχύει?
3. επειδή η εγγονή είναι υπήκοος κ μόνιμος κάτοικος άλλης χώρας της ευρωπαϊκής ένωσης κ καθώς βάσει του ν. 3842/2010, άρθρο 44, παρ 2 (http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/6246)καταλαβαίνω ότι το φόρο της δωρεάς τον πληρώνει αυτός που παίρνει τη δωρεά, όχι αυτός που την κάνει, κ καθώς η εγγονή δεν φορολογείται στην Ελλάδα, τη γλυτώνει :hmm:(που να πάνε να τη βρούνε κ πως να τη φορολογήσουν)?:hmm:
4. παίζει ρόλο ότι η εγγονή είναι ανήλικη? γιατί δεν βλέπω να γίνεται κάποιος σχετικός διαχωρισμός στο παραπάνω νόμο
5. πόσο θεωρείται πιθανό / απίθανο ή και τεχνικώς δυνατόν να αρχίσουν προσεχώς να γίνονται τέτοιοι έλεγχοι σε μικροκαταθέτες? :hmm:

Δεν ξέρω ακριβώς να σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς, αλλά η έννοια της δωρεάς στην εφορία δεν έχει ακριβώς αυτή τη λογική. Το 10% μπήκε για να μην μπορείς να κάνεις εικονική δωρεά σε συγγενείς έτσι ώστε αυτός που παίρνει τη δωρεά να καλύπτει τεκμήρια κυρίως δανείων αυτοκινήτων και ακινήτων. Δηλαδή τη δωρεά δεν την έψαχνε η εφορία να την βρει, ο φορολογούμενος την επικαλείται (τώρα κάνοντας χαρτί στην εφορία και πληρώνοντας τον φόρο πριν κάνει την αγορά).

aleex
07-07-11, 22:06
Δεν ξέρω ακριβώς να σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς, αλλά η έννοια της δωρεάς στην εφορία δεν έχει ακριβώς αυτή τη λογική. Το 10% μπήκε για να μην μπορείς να κάνεις εικονική δωρεά σε συγγενείς έτσι ώστε αυτός που παίρνει τη δωρεά να καλύπτει τεκμήρια κυρίως δανείων αυτοκινήτων και ακινήτων. Δηλαδή τη δωρεά δεν την έψαχνε η εφορία να την βρει, ο φορολογούμενος την επικαλείται (τώρα κάνοντας χαρτί στην εφορία και πληρώνοντας τον φόρο πριν κάνει την αγορά).

thx, :p αρκετά καθησυχαστικό αυτό που λες σχετικά με το προβληματισμό που αναφέρω. Υπάρχει άραγε κάποιο πολ που να επεξηγεί κάπως τον ν. 3842/2010?

manoulamou
07-07-11, 23:55
http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/189
http://www.google.com/search?hl=en&newwindow=1&safe=off&q=+site:taxheaven.gr+3842/2010+%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%AD%CF%82

:hmm:

aleex
12-07-11, 09:13
ένα ερώτημα σχετικά με τη φορολογία ελεύθερων επαγγελματιών:

σ' αυτό το ποστ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4216235&postcount=6) μας λέει ο aglaisma (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=17949) ότι

"ειτε βγαζεις ειτε μπαινεις μεσα η εφορια πρεπει να σε βλεπει χρεωστικο μετα το πρωτο ετος λειτουργιας, αλλιως κλεβεις"

1. αν τα τεκμήρια διαβίωσης που έχει κανείς είναι πολύ μικρά, ήτοι παλιό αυτοκίνητο, επαγγελματική έδρα στο σπίτι των γονιών κλπ δεν το γλυτώνει κανείς αυτό; :hmm:

2. υπάρχει σε κάποιο νόμο, προεδρικό διάταγμα κλπ κάτι σχετικό που θα μπορούσα να διαβάσω; :hmm:

TTB
14-07-11, 19:50
Αν ξέρει κάποιος, έχω στεγαστικό πρώτης κατοικίας του 2010, τι πρέπει να συμπληρώσω στην φορολογική; Το σπίτι είναι πάνω από 120τμ και οι οδηγίες με έχουν μπερδέψει λίγο. Τα νούμερα τυχαία.

Επιφάνεια: 150τμ
Ύψος δανείου: 80.000
Σύνολο καταβολών: 3.500
Καταβληθέντες τόκοι: 2.000

Αν κατάλαβα καλά συμπληρώνω τους κωδικούς:

727: 3.500 (σύνολο καταβολών, τόκοι και κεφάλαιο)
077:¨150 (επιφάνεια)
055: 2.000 * (120/150) = 1600 τόκοι που αντιστοιχούν στα 120τμ
069: 80.000 (ύψος δανείου)

manoulamou
15-07-11, 21:10
Ξερει κανεις με σιγουρια τι προστιμο πληρωνει οποιος κανει δηλωση εκπροθεσμη;

Το εκκαθαριστικο θα ηταν μηδενικο αλλά
εν αναμονη επι πλεον στοιχειων στον φοροτεχνικο (μαλλον) δεν υποβληθηκε εγκαιρως...:wall:

Σε φοροτεχνικο site ειδα πως στις χειρογραφες δηλωσεις ειναι μεν 60€
αλλά εξαρταται κι απο τον εφοριακο.::what:


ΤΕΛΙΚΑ το γλυτωσε το προστιμο η κορουλα μου: βρηκε το λογιστη στο παραπεντε!:oneup:

Basilhs23_
17-07-11, 16:13
Ξερει κανεις με σιγουρια τι προστιμο πληρωνει οποιος κανει δηλωση εκπροθεσμη;

Το εκκαθαριστικο θα ηταν μηδενικο αλλά
εν αναμονη επι πλεον στοιχειων στον φοροτεχνικο (μαλλον) δεν υποβληθηκε εγκαιρως...:wall:

Σε φοροτεχνικο site ειδα πως στις χειρογραφες δηλωσεις ειναι μεν 60€
αλλά εξαρταται κι απο τον εφοριακο.::what:


ΤΕΛΙΚΑ το γλυτωσε το προστιμο η κορουλα μου: βρηκε το λογιστη στο παραπεντε!:oneup:

Σωστά τα είδες. Εφόσον είναι μηδενικό είναι 60ευρώ αλλά μπορεί και από τον εφοριακό να σου βάλει λιγότερα ή καθόλου, αν όμως προκύψει ποσό αλλάζουν τα πράγματα.

panospc
19-07-11, 01:37
Έχω ένα συγγενικό πρόσωπο συνταξιούχο του ΙΚΑ που έχει να κάνει φορολογική δήλωση αρκετά χρόνια (από το 2003 περίπου). Εάν του κάνω τις δηλώσεις ηλεκτρονικά (μηδενικό εκκαθαριστικό) θα πληρώσει πρόστιμο;

Απ' ότι διάβασα από την "Καθημερινή" γράφει το εξής:

Χωρίς πρόστιμα η υποβολή δηλώσεων για όσους ξέχασαν

Νομοσχέδιο του υπ. Οικονομικών παρέχει τη δυνατότητα να υποβάλουν δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος παλαιότερων ετών φυσικά και νομικά πρόσωπα χωρίς πρόστιμα και προσαυξήσεις. Παράλληλα, μπορούν να υποβληθούν με ευνοϊκούς όρους και άλλες δηλώσεις όπως ΦΠΑ, φόρου μισθωτών υπηρεσιών, καθώς και φορολογίας κεφαλαίου. Σύμφωνα με το νομοσχέδιο, όσοι δεν έχουν υποβάλει δήλωση μπορούν έως το τέλος Αυγούστου να υποβάλουν αρχικές ή συμπληρωματικές δηλώσεις για εισοδήματα που αποκτήθηκαν έως και το οικονομικό έτος 2010.
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_1_16/07/2011__449501


Ξέρει κανείς τι ισχύει;

Basilhs23_
19-07-11, 01:49
Δεν ξέρω άμα έχει ψηφιστεί ήδη αυτός ο νόμος. Εφόσον έχει φηφιστεί λογικά η ΔΟΥ θα κάτσει να υπολογίσει αν προκύψει φόρος τα αντίστοιχα έτη με τους αντίστοιχους νόμους που ισχύαν κάθε φορά (αφορολόγητο/συντελεστές) και σε όποιο έτος προκύψει φόρος θα γίνει ένα άθροισμα και θα τους πληρώσει δίχως προσαυξήσεις. Θα πρέπει ο συνταξιούχος να έχει και βεβαίωση από τον ασφαλιστικό του φορέα για τις συντάξεις που έπαιρνε κάθε χρόνο και να βάλεις τις βεβαιώσεις μέσα στα εκπρόθεσμα Ε1.

Το αυτοτελές πρόστημο σε εκπρόθεσμες δηλώσεις Ε1 συνήθως υπάρχει όταν για τις εκπρόθεσμες δηλώσεις αυτές δεν προκύψει φόρος οπότε ούτε και προσαύξηση.

psyxakias
27-07-11, 20:30
Ήρθε το εκκαθαριστικό με επιστροφή και αναφέρει το εξής:


ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑΣ
Παρακαλείται ο υπόχρεος να απευθυνθεί σε Δ.Ο.Υ. για την έκδοση της φορολογικής ενημερότητας.Για την εξυπηρέτησή σας λειτουργεί και η νέα υπηρεσία του TAXIS μέσω τηλεομοιοτυπίας.Γνωρίζουμε γιατί συνήθως το γράφουν αυτό; :hmm:

nnn
27-07-11, 20:57
Αν είναι χρεωστικό ή πιστωτικό πάνω από κάποιο ποσό συνήθως ή αν αφορά φορολογούμενο με παρακρατούμενη προκαταβολή φόρου (τουλάχιστον αυτές τις περιπτώσεις έχω δει).

balander
09-08-11, 22:02
Εκανα φορολογικη δηλωση (πρωτη φορα) στην εφορια της περιοχης μου. Δεν πρεπει να μου έρθει κάποιο χαρτί; Εαν ναι, πότε;

21706
09-08-11, 22:10
Εκανα φορολογικη δηλωση (πρωτη φορα) στην εφορια της περιοχης μου. Δεν πρεπει να μου έρθει κάποιο χαρτί; Εαν ναι, πότε;

Θα σου έρθει το εκκαθαριστικό. Το πότε είναι άγνωστο...

balander
10-08-11, 06:53
Θα σου έρθει το εκκαθαριστικό. Το πότε είναι άγνωστο...

Ευχαριστώ. Μήπως μερικοί το πήραν ήδη;

tsorbi
10-08-11, 07:57
Εδω βλέπεις αν εγινε εκκαθάριση
https://www1.gsis.gr/webtax2/incomefp2/login.do

balander
10-08-11, 08:22
Εδω βλέπεις αν εγινε εκκαθάριση
https://www1.gsis.gr/webtax2/incomefp2/login.do

Αποτέλεσμα εκκαθάρισης : Μηδενικό
Εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής εκκαθαριστικού : 04/07/2011

aleex
02-02-12, 23:38
οι "θεωρητικές" :lol: ημερομηνίες υποβολής για τις δηλώσεις (Ε1) ξεκινάνε κ φέτος άραγε 1 Μαρτίου??

FarmaS
07-03-12, 14:56
Γνωριζει καποιος τι εισοδημα πρεπει να εχω για να παρω ενα δανειο 800ευρω? κ απο ποια τραπεζα?

ευχαριστω

maik
08-03-12, 00:09
Γνωριζει καποιος τι εισοδημα πρεπει να εχω για να παρω ενα δανειο 800ευρω? κ απο ποια τραπεζα?

ευχαριστω

Ρωτας τις τραπεζες. Πολυ απλο. Θα σου προτεινα ομως να μην παρεις. Ειναι μικρο το ποσο , προσπαθησε να τπ κλυψεις με δανεικα απο φιλους και συγγενεις.

ermis333
08-03-12, 14:55
Γνωριζει καποιος τι εισοδημα πρεπει να εχω για να παρω ενα δανειο 800ευρω? κ απο ποια τραπεζα?

ευχαριστω

Μην πάρεις δάνειο για 800Ε, ειδικά αν τα θές για καμιά αγορά PC καλύτερα βγάλε πιστωτική και αγόρασε με δώσεις από κανά Πλαίσιο, πληρώνοντας πάντα όλο το ποσό που σου έρχεται σαν δόση από την κάρτα για να μην μπαίνουν τόκοι.

tsioy
11-03-12, 13:37
Λύστε μου μία απορία:
αν βγάλω κωδικούς και κλειδάριθμο για το gsis, θα πρέπει υποχρεωτικά να κάνω τη δήλωση μέσω internet;
(πχ. μπορεί να θέλω να κάνω τη δήλωση μία χρονία με τη βοήθεια του λογιστή και να ενημερωθώ για την εκκαθάριση/ύψος πιστωτικου/χρεωστικού από το internet)

cool11
11-03-12, 17:37
Λύστε μου μία απορία:
αν βγάλω κωδικούς και κλειδάριθμο για το gsis, θα πρέπει υποχρεωτικά να κάνω τη δήλωση μέσω internet;
(πχ. μπορεί να θέλω να κάνω τη δήλωση μία χρονία με τη βοήθεια του λογιστή και να ενημερωθώ για την εκκαθάριση/ύψος πιστωτικου/χρεωστικού από το internet)

Εγω αναρωτιεμαι τα τελευταια χρονια κατι συναφες μεν και ελαφρως διαφορετικο δε...
Εχω κωδικους taxis πολλα χρονια.
Ποιο το νοημα ομως?
Αφου καθε χρονο τα κανουν τοσο σ@@@ οι κυβερνωντες, που τον λογιστη δεν τον γλυτωνω.
Ποιο το νοημα του taxis λοιπον;
Μονο για να κανω εγω την καταχωρηση?
Αφου στον λογιστη αναγκαστικα θα παω, δεν την δινω να την καταχωρησει εκεινος στην τελικη;

Δεν ξερω αν εχετε βρεθει κι αλλοι σε παρομοιο προβληματσμο.

Ειναι μαλλον ο τροπος που λειτουργουν τα πραγματα στην ελλαδα...
(και τα καλα ακομη, τα καταφερνουμε να τα κανουμε ασχημα)

21706
11-03-12, 18:07
Πέρσι τα έντυπα (Ε1, οδηγίες κλπ) είχαν αναρτηθεί στο taxis πριν από τις 10/3.
Για φέτος υπάρχει καμιά πληροφορία;

cool11
11-03-12, 18:16
Πέρσι τα έντυπα (Ε1, οδηγίες κλπ) είχαν αναρτηθεί στο taxis πριν από τις 10/3.
Για φέτος υπάρχει καμιά πληροφορία;

Μετα τις εκλογες φετος, να ερθει η λυπητερη μετά την απομάκρυνση απο την κάλπη...

anon
11-03-12, 19:08
Μετα τις εκλογές όλα. Ακόμα και το φυλλάδιο να στείλουν πριν τις εκλογές, και μάθει με λεπτομέρειες ο κόσμος τι τον περιμένει (όχι ότι δεν έχουμε μια ιδέα για αρκετά), θα αλλάξει σημαντικά τον χάρτη των εκλογικών αποτελεσμάτων, περισσότερο απο όσο θα θέλανε. Αφήστε τα πρόβατα να νομίζουν ότι πάνε στο χωράφι να βοσκήσουν, χωρίς να ξέρουν ότι οδηγούνται στον σφαγέα. Εξάλλου, δεν πρόκειται να το καταλάβουν.

FarmaS
12-03-12, 00:27
Μην πάρεις δάνειο για 800Ε, ειδικά αν τα θές για καμιά αγορά PC καλύτερα βγάλε πιστωτική και αγόρασε με δώσεις από κανά Πλαίσιο, πληρώνοντας πάντα όλο το ποσό που σου έρχεται σαν δόση από την κάρτα για να μην μπαίνουν τόκοι.

Βασικα τα χρειαζομαι για να αγορασω ενα μηχανακι για την δουλεια μου.. μηπως γνωριζεται αν παω κατευθειαν στο μαγαζι με μηχανες αν θα δεχτουν τετοια μικρη φορολογικη δηλωση? ειναι 2600ευρω το χρονο

VasP
12-03-12, 00:40
Λύστε μου μία απορία:
αν βγάλω κωδικούς και κλειδάριθμο για το gsis, θα πρέπει υποχρεωτικά να κάνω τη δήλωση μέσω internet;
(πχ. μπορεί να θέλω να κάνω τη δήλωση μία χρονία με τη βοήθεια του λογιστή και να ενημερωθώ για την εκκαθάριση/ύψος πιστωτικου/χρεωστικού από το internet)

Αν δεν κάνω λάθος οι λογιστές πρέπει να κάνουν τις δηλώσεις υποχρεωτικά μέσω internet. Οπότε και σε λογιστή να πας θα σου ζητήσει να πας να βγάλεις κωδικούς. Η ύπαρξη των κωδικών δεν νομίζω οτι σε αποτρέπει από το να καταθέσεις τη δήλωση χειρόγραφα (σε περίπτωση που για κάποιον λόγο το θέλεις).

21706
12-03-12, 09:52
Μετα τις εκλογες φετος, να ερθει η λυπητερη μετά την απομάκρυνση απο την κάλπη...


Μετα τις εκλογές όλα. Ακόμα και το φυλλάδιο να στείλουν πριν τις εκλογές, και μάθει με λεπτομέρειες ο κόσμος τι τον περιμένει (όχι ότι δεν έχουμε μια ιδέα για αρκετά), θα αλλάξει σημαντικά τον χάρτη των εκλογικών αποτελεσμάτων, περισσότερο απο όσο θα θέλανε. Αφήστε τα πρόβατα να νομίζουν ότι πάνε στο χωράφι να βοσκήσουν, χωρίς να ξέρουν ότι οδηγούνται στον σφαγέα. Εξάλλου, δεν πρόκειται να το καταλάβουν.

Η νέα κυβέρνηση θα καταργήσει όλα αυτά τα περιττά
χαρτιά και θα εφαρμόσει ένα απλούστερο σύστημα:

http://www.videoman.gr/14482

Basilhs23_
12-03-12, 10:37
Έχω και εγώ μια απορία, σχετικά με την ανάλωση κεφαλαίου προηγούμενων ετών που λένε οτι υπάρχει για την κάλυψη των τεκμηρίων. Φέτος θα έχω πολύ υψηλό τεκμήριο και δεν αποφεύγω με τίποτα την φορολόγηση με αυτό. Θέλω να μάθω με ποια διαδικασία πρέπει να κάνω την ανάλωση κεφαλαίου από εισοδήματα προηγούμενων ετών για να μειώσω όσο μπορώ το τεκμήριο. Αν δεν το μάθω πως γίνεται θα πάω αναγκαστικά σε λογιστή, κωδικούς και τέτοια δεν έχω βγάλει ακόμα.

aleex
12-03-12, 13:27
Έχω και εγώ μια απορία, σχετικά με την ανάλωση κεφαλαίου προηγούμενων ετών που λένε οτι υπάρχει για την κάλυψη των τεκμηρίων. Φέτος θα έχω πολύ υψηλό τεκμήριο και δεν αποφεύγω με τίποτα την φορολόγηση με αυτό. Θέλω να μάθω με ποια διαδικασία πρέπει να κάνω την ανάλωση κεφαλαίου από εισοδήματα προηγούμενων ετών για να μειώσω όσο μπορώ το τεκμήριο. Αν δεν το μάθω πως γίνεται θα πάω αναγκαστικά σε λογιστή, κωδικούς και τέτοια δεν έχω βγάλει ακόμα.

Σε σχετικό θέμα που εμφανίζεται στο forin.gr αναφέρεται στην ερώτηση το ακόλουθο:
"Διαβασα οτι δεν υπαρχει περιορισμος στο ποσα χρονια μπορει να επικαλεστει αρκει να ειναι συνεχομενα και να φθανουν μεχρι το προηγουμενο του κρινομενου"

στη δε απάντηση αναφέρεται:
"Στους κωδικούς 787 και 788 του Πίνακα 6 του εντύπου Ε1 αναγράφετε το ποσό του κεφαλαίου που σχηματίσατε από αποταμιεύματα προηγούμενων (συνεχόμενων) χρόνων (cash flow), τα οποία ξοδέψατε το 2010"

Tο σχετικό με το θέμα άρθρο 19 § 2 περ. ζ’ του ν.2238/1994 (ΚΦΕ) Κώδικος Φορολογίας Εισοδήματος (αναφέρεται ως μοναδική πηγή του θέματος κ στο περσινό βιβλιαράκι με τις οδηγίες της δήλωσης).

Έχουμε κ λέμε:
1. Ανοίγεις excelόφυλλο

2. Πας όσα χρόνια θες πίσω κ γράφεις για κάθε χρονιά το φορολογητέο εισόδημα προ φόρων (πφ)

3. Αρχίζεις κ αφαιρείς τους φόρους κ ότι άλλο έξοδο εμφανίζεται στο Ε1 της εκάστοτε χρονιάς

4. Ακόμα κ αν δεν σε έπιανε κάποιο τεκμήριο για να φτιάξεις cash flow βρίσκεις τα πινακάκια του εκάστοτε έτους που αναφέρουν τι τεκμήριο έχει το αυτοκίνητο, μηχανή, ακίνητο κλπ κ αφαιρείς κάθε χρόνο από το παρελθόν προς το παρόν τα εκάστοτε τεκμήρια. δλδ άσχετα αν σε πιάνει τεκμήριο, όλα τα τεκμήρια παίζουν στο cash flow (τι δίκαιο κράτος :lol:)

5. Αυτό που μένει, αν τελικά μένει κάτι, :( είναι το cash flow που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να αγοράσεις κάτι που χρειάζεται πόθεν έσχες, δωρεά κλπ ...

6. Αφού έχεις ολοκληρώσει τους λογαριασμούς πας σε λογιστή μαζί με όλα τα ε1 των προηγούμενων ετών, στοιχεία αυτοκινήτων, ακινήτων κλπ που εμφανίζονται στα εν λόγω ε1 για να ελέγξει αν όλα είναι εντάξει.

7. Αν θυμάμαι καλά στο gsis.gr πρέπει να υπάρχει κάποιο έντυπο που συμπληρώνεις για το θέμα αυτό, αλλά μπορεί κ όχι.

8. Υπόψιν ότι θες κάποιες μέρες για να τα λογαριάσεις όλα αυτά!!!! :evil:

Συμπέρασμα: Αν είναι να είναι κ του χρόνου έτσι τα πράγματα, μεταβίβασε ότι μπορείς σε μάνα πατέρα, γυναίκα, αδέλφια κλπ ... παρέδωσε πινακίδες ... κ πήγαινε καραϊβική. Να πάμε όλοι παρέα σε κάποιο νησί. Με τις οικονομίες μας παίρνουμε πάνελ, inverter, κ μερικές μπαταρίες αυτοκινήτου, για να φορτίζουμε eneloop κ notebook ...
........Auto merged post: aleex πρόσθεσε 16 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μετα τις εκλογές όλα. Ακόμα και το φυλλάδιο να στείλουν πριν τις εκλογές, και μάθει με λεπτομέρειες ο κόσμος τι τον περιμένει (όχι ότι δεν έχουμε μια ιδέα για αρκετά), θα αλλάξει σημαντικά τον χάρτη των εκλογικών αποτελεσμάτων, περισσότερο απο όσο θα θέλανε. Αφήστε τα πρόβατα να νομίζουν ότι πάνε στο χωράφι να βοσκήσουν, χωρίς να ξέρουν ότι οδηγούνται στον σφαγέα. Εξάλλου, δεν πρόκειται να το καταλάβουν.

αν ξαναβγούν οι ίδιοι, τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας. ούτε λεφτά για εισιτήρια δεν θα έχουμε :whistle:... θα φύγουμε με τα πόδια από το τόπο μας .. όπως ήλθαν κάποτε οι Αλβανοί .. ξυπόλυτοι ... γιατί αν σε κτυπήσουν κ τα παπούτσια μετά τα 200 - 300 χλμ ... αλλά :cool: αλλιώς θα πάθουμε κ κανα έμφραγμα

Basilhs23_
12-03-12, 14:46
Ευχαριστώ φίλε το έψαξα και εγώ πολύ το θέμα στο google και βρήκα και πινακάκια, δεν ξέρω αν με συμφέρει τελίκά να κάνω ανάλωση γιατί από την κατοχή του ακινήτου σε όλα τα παλαιά έτη αν κάνω την αφαίρεση του τεκμηρίου από τα εισοδήματα βγαίνουν αρνητικά όλα. Θα κοιτάξω για τα οικονομικά΄ετη 2009,2010 δηλαδή χρήσεις 2008,2009 γιατί εκεί βρήκα κάποια ΠΟΛ που λέει οτι δεν χρειάζεται να αφαιρεθεί το τεκμήριο αν δεν εμπείπτω και σε αυτό. Ενώ πρίν το 2008 με τον υπολογισμό του ετήσιου τεκμαρτού μισθώματος κατοικίας ενώ ναι μεν η κατοικία είναι κάτω των 200τμ και δεν εμπείπτω βγαίνει τεκμήριο 15.000.

aleex
12-03-12, 20:21
βρήκα κάποια ΠΟΛ που λέει οτι δεν χρειάζεται να αφαιρεθεί το τεκμήριο αν δεν εμπείπτω και σε αυτό.

Διάβασε πολύ προσεκτικά πρώτα τι γράφει στο άρθρο 19 § 2 περ. ζ’ του ν.2238/1994
Θα βρεις όλο το ΚΦΕ βάζοντας στο google το εξής:

ΚΦΕ ή Κώδικας Φορολογίας Εισοδήματος site:taxheaven.gr

Το άρθρο 19 λοιπόν λέει ότι για το σχηματισμό κεφαλαίων προς ανάλωση, τα τεκμήρια αφαιρούνται ακόμα κ όταν δεν εμπίπτεις σ' αυτά. Ο ΚΦΕ έχει πάντα τη τελευταία κωδικοποίηση βάσει των μνημονίων που ψηφίζουν κλπ. Πρόσεξε μήπως το άρθρο 19 έχει αλλάξει ξανά μετά από κάποιο πολ, οπότε αυτό δεν θα ισχύει.

πχ στο πολ 1135 δεν ισχύει τπτ πια από αυτά που λέει για τις αποδείξεις, γιατί τα ξαναλλάξανε όλα ... :down:

ποια πολ βρήκες??

Basilhs23_
12-03-12, 20:44
Το άρθρο 19 λοιπόν λέει ότι για το σχηματισμό κεφαλαίων προς ανάλωση, τα τεκμήρια αφαιρούνται ακόμα κ όταν δεν εμπίπτεις σ' αυτά. Ο ΚΦΕ έχει πάντα τη τελευταία κωδικοποίηση βάσει των μνημονίων που ψηφίζουν κλπ. Πρόσεξε μήπως το άρθρο 19 έχει αλλάξει ξανά μετά από κάποιο πολ, οπότε αυτό δεν θα ισχύει.

πχ στο πολ 1135 δεν ισχύει τπτ πια από αυτά που λέει για τις αποδείξεις, γιατί τα ξαναλλάξανε όλα ... :down:

ποια πολ βρήκες??

Το ξέρω οτι λαμβάνεις το τεκμήριο ακόμα και αν δεν εφαρμόστηκε για την εκάστοτε περίπτωση, αλλά ειδικά για τα έτη 2009 και 2010 λέει οτι το τεκμήριο το λαμβάνεις μόνο όταν εφαρμόζεται. Θα ψάξω την ΠΟΛ αργότερα να στην πώ.

cool11
14-03-12, 11:22
Σκιστε μας στους φορους μεχρι να πεθανουμε
http://www.24h.gr/section/oikonomia/erxetai-foros-apo-proto-euro-se-ola-ta-eisodimata

@ ADSLgr.com All rights reserved.