PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116

Basilhs23_
15-03-12, 00:27
Σκιστε μας στους φορους μεχρι να πεθανουμε
http://www.24h.gr/section/oikonomia/erxetai-foros-apo-proto-euro-se-ola-ta-eisodimata

Απλά τραγικό.....



ποια πολ βρήκες??


Σχετικά με αυτό που έλεγα περί μη υπολογισμού τεκμηρίων στην ανάλωση για τα οικονομικά έτη 2009 και 2010 εφόσον το φυσικό πρόσωπο δεν εμπίπτει στην εφαρμογή των τεκμηρίων, βρήκα τον Ν.3763/2009 (ΦΕΚ 80/Α’/27.5.2009) ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α’ άρθρο 3 παράγραφος 4 όπου λέει:


4. Το δεύτερο εδάφιο της περίπτωσης ζ’ της παραγράφου 2 του άρθρου 19 του Κ.Φ.Ε. αντικαθίσταται και προστίθεται νέο τρίτο εδάφιο ως εξής:
«Για τον προσδιορισμό του κεφαλαίου κάθε έτους από τα πραγματικά εισοδήματα που έχουν φορολογηθεί ή νόμιμα απαλλαγεί από το φόρο, τα οποία προκύπτουν από συμψηφισμό των θετικών και αρνητικών στοιχείων αυτών, από τα χρηματικά ποσά, τα οριζόμενα στις περιπτώσεις β’, γ’, δ’, ε’ και στ’ και από οποιοδήποτε άλλο ποσό το οποίο αποδεδειγμένα έχει εισπραχθεί, εκπίπτουν οι δαπάνες που προσδιορίζονται στα άρθρα 16 και 17, εφόσον εμπίπτουν στις διατάξεις περί εφαρμογής του τεκμηρίου. Το προηγούμενο εδάφιο εφαρμόζεται για εισοδήματα που αποκτώνται και δαπάνες που πραγματοποιούνται από το οικονομικό έτος 2009 και επόμενα.»

Για ψάξτο και εσύ, ελπίζω να τα ανέφερα σωστά (μας έχει φάει η τυπολατρεία).

nikpapas
16-03-12, 14:33
Κάτοικος Ελλάδος (όλο τον χρόνο) έχει αγγλική εταιρία (παρέχει διαδικτυακές υπηρεσίες) και είναι director (διαχειριστής) της αγγλικής εταιρίας του και παίρνει μισθό και μερίσματα από την εταιρεία. Αυτά πως δηλώνονται στην Ελλάδα και ποια είναι η διαδικασία? Ακόμα χρειάζεται να γραφτεί σε ελληνικό ταμείο (ΤΕΒΕ) η όχι αφού εργάζεται για την αγγλική εταιρεία μόνο? (έχει ιδιωτική ασφάλιση) ...

anon
17-03-12, 11:34
διαχειριστής ολόκληρης αγγλικής εταιρίας και δεν έχει κάποιο λογιστή; Και περιμένει κάποιος απο το φόρουμ να του πεί τι να κάνει, ασχέτως εαν είναι καρα άσχετος;;;; Και οι λογιστές τι θα γίνουν, κλέφτες;;;;

opener
17-03-12, 13:02
Μεγάλη αύξηση της φορολογικής επιβάρυνσης στο εισόδημα του 2011
Το υπουργείο Οικονομικών παρέχει διευκρινίσεις για τα νέα δεδομένα που προέκυψαν από τις αλλαγές
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2151819


----------------------------------

Φέτος τις αποδείξεις τις κρατάμε στα συρτάρια...
Δείτε τις οδηγίες για τη συμπλήρωση της φορολογικής δήλωσης
http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=183873

Φέτος λοιπόν οι αποδείξεις από τις δαπάνες θα δηλώνονται σε αριθμό, δηλαδή ο αριθμός των αποδείξεων και το συνολικό ποσό που έχει συγκεντρωθεί από αυτές. Ωστόσο, σε αντίθεση με πέρυσι, τις αποδείξεις δεν θα τις παίρνουμε μαζί μας στις εφορίες και δεν θα τις καταθέτουμε μαζί με τη φορολογική μας δήλωση.

Αντίθετα, οι φορολογούμενοι θα είναι υποχρεωμένοι να κρατούν τις αποδείξεις στο σπίτι τους και, σε περίπτωση που κληθούν για κάποιον έλεγχο από τις εφορίες, τότε και μόνο θα πρέπει να τις προσκομίσουν στους εφοριακούς για ελέγχους.

Όλοι οι φορολογούμενοι είναι υποχρεωμένοι να έχουν συγκεντρώσει αποδείξεις ίσες με το 25% του εισοδήματός τους.


--------------------------------------
Δείτε αναλυτικά τις οδηγίες του υπουργείου Οικονομικών για τις φορολογικές δηλώσεις
http://www.minfin.gr/content-api/betacms/repository/minfin/binaryChannel/ForologikosOdhgos2012/content
http://www.tovima.gr/files/1/2012/13/vivliarakieforias2012.pdf

ermis333
17-03-12, 14:36
Κάτοικος Ελλάδος (όλο τον χρόνο) έχει αγγλική εταιρία (παρέχει διαδικτυακές υπηρεσίες) και είναι director (διαχειριστής) της αγγλικής εταιρίας του και παίρνει μισθό και μερίσματα από την εταιρεία. Αυτά πως δηλώνονται στην Ελλάδα και ποια είναι η διαδικασία? Ακόμα χρειάζεται να γραφτεί σε ελληνικό ταμείο (ΤΕΒΕ) η όχι αφού εργάζεται για την αγγλική εταιρεία μόνο? (έχει ιδιωτική ασφάλιση) ...

Είσαι Έλληνας που αποκτά εισοδήματα στο εξωτερικό και άρα φορολογείσαι στο εξωτερικό. Ούτε σε ΤΕΒΕ χρειάζεται να γραφτείς, ούτε τίποτα.

Basilhs23_
17-03-12, 22:40
Μεγάλη αύξηση της φορολογικής επιβάρυνσης στο εισόδημα του 2011
Το υπουργείο Οικονομικών παρέχει διευκρινίσεις για τα νέα δεδομένα που προέκυψαν από τις αλλαγές
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2151819


----------------------------------

Φέτος τις αποδείξεις τις κρατάμε στα συρτάρια...
Δείτε τις οδηγίες για τη συμπλήρωση της φορολογικής δήλωσης
http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=183873


--------------------------------------
Δείτε αναλυτικά τις οδηγίες του υπουργείου Οικονομικών για τις φορολογικές δηλώσεις
http://www.minfin.gr/content-api/betacms/repository/minfin/binaryChannel/ForologikosOdhgos2012/content
http://www.tovima.gr/files/1/2012/13/vivliarakieforias2012.pdf

Και πόσα χρόνια θα πρέπει να κρατάει ο κάθε φορολογούμενος τις αποδείξεις στο σπίτι ? Ελπίζω να μην χρειάζεται καμιά 10ετία.

opener
17-03-12, 23:52
Και πόσα χρόνια θα πρέπει να κρατάει ο κάθε φορολογούμενος τις αποδείξεις στο σπίτι ? Ελπίζω να μην χρειάζεται καμιά 10ετία.
Εως τωρα ειναι 5ετια.

aleex
18-03-12, 19:15
Είσαι Έλληνας που αποκτά εισοδήματα στο εξωτερικό και άρα φορολογείσαι στο εξωτερικό. Ούτε σε ΤΕΒΕ χρειάζεται να γραφτείς, ούτε τίποτα.

βρε ermis333 σίγουρα??? :hmm: γιατί σε κάποιο από τα πρώτα άρθρα του ΚΦΕ (Κώδικας Φορολογίας Εισοδήματος) διάβασα ότι φορολογείται κανείς στην Ελλάδα για το παγκόσμιο εισόδημά του, έτσι κ αποδεδειγμένα ζει στην Ελλάδα 183 μέρες το χρόνο!! :down:

πάλι αν ισχύει αυτό που λες να το κάνω τότε κ γω προσεχώς, :oneup::) ίσως είναι η καλύτερη λύση για ελεύθερους επαγγελματίες με πολύ μικρά εισοδήματα που δεν μπορούν ν' ανταπεξέλθουν σε ΟΑΕΕ (τεβε), τέλη επιτηδευματία, περαιώσεις κλπ κλπ κλπ ...

έχω διαβάσει κι αλλού στο φόρουμ :pότι το ν' ανοίξει κανείς εταιρία στην αγγλία είναι πολύ απλό κ ότι γλυτώνει κανείς από πολλά βάσαννα του μνημονίου χωρίς καν να φύγει από την Ελλάδα??? πχ επαγγλεματικές ιστοσελίδες στο εξωτερικό κ πληρωμές μέσω paypal :hmm:

........Auto merged post: aleex πρόσθεσε 6 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........


διαχειριστής ολόκληρης αγγλικής εταιρίας και δεν έχει κάποιο λογιστή; Και περιμένει κάποιος απο το φόρουμ να του πεί τι να κάνει, ασχέτως εαν είναι καρα άσχετος;;;; Και οι λογιστές τι θα γίνουν, κλέφτες;;;;

κ όμως anon, έδωσα κ 30€ πρόσφατα σε λογιστή μόνο για συμβουλές ... πιο πολλά πράγματα έχω μάθει στο φόρουμ ...

πολλοί ειδικεύονται σε κάποια συγκεκριμένα πράγματα και ειδικά όταν τους ρωτάς για διεθνοποιημένες καταστάσεις .... δεν βοηθάνε καθόλου ... μάλλον γιατί δεν ξέρουν ... :(

κ σχετικά με το "ολόκληρης" που λες, υποψιάζομαι ότι κάποιοι ανοίγουν εταιρία στην αγγλία για να κάνουν τζίρο 1000 το χρόνο χωρίς να είναι παράνομοι .. στην Ελλάδα ...

nikpapas
19-03-12, 16:45
Έχω ρωτήσει λογιστές αλλά οι περισσότεροι είναι το λιγότερο άσχετοι οπότε προσπαθώ να μάθω απ' όπου μπορώ.

Όσον αφορά το που φορολογήσε, ως φυσικό πρόσωπο στην Ελλάδα για τον μισθό σου ως διαχειριστή και το μέρισμα ως ιδιοκτήτης αλλά η εταιρεία φορολογείται στην Αγγλία. Ο λόγος που θέλω να ανοίξω εταιρεία στην Αγγλία δεν είναι οι φόροι αλλά το γεγονός ότι είναι πρακτικά αδύνατον να λειτουργήσει εδώ επιχείρηση όπως αυτήν που θέλω να ανοίξω εγώ η οποία παρέχει διαδικτυακές υπηρεσίες σε πελάτες κυρίως στην Αγγλία και την Αμερική για πολλούς λόγους ένας από τους οποίους είναι ότι δεν μπορείς να δικαιολογήσεις έξοδα που έχεις από αγορές μέσω paypal αφού η εφορία θέλει αν ο προμηθευτής σου (freelancer) είναι εκτός Ευρώπης θα πρέπει να του ζητάς χαρτιά για άσκηση επαγγελματικής δραστηριότητας (για να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας) ενώ το ίδιο χρειάζεται και για πελάτες (επιχειρήσεις όχι καταναλωτές) που αποκλείεται να μπουν στην διαδικασία να σου στείλουν χαρτιά και απλά θα αγοράσουν από αλλού...

Γι'αυτό θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει υποχρέωση ασφάλισης στην Ελλάδα, καθώς και πως δηλώνονται όλα αυτά στην εφορία...

nv8
19-03-12, 18:05
Έχω ρωτήσει λογιστές αλλά οι περισσότεροι είναι το λιγότερο άσχετοι οπότε προσπαθώ να μάθω απ' όπου μπορώ.

Όσον αφορά το που φορολογήσε, ως φυσικό πρόσωπο στην Ελλάδα για τον μισθό σου ως διαχειριστή και το μέρισμα ως ιδιοκτήτης αλλά η εταιρεία φορολογείται στην Αγγλία. Ο λόγος που θέλω να ανοίξω εταιρεία στην Αγγλία δεν είναι οι φόροι αλλά το γεγονός ότι είναι πρακτικά αδύνατον να λειτουργήσει εδώ επιχείρηση όπως αυτήν που θέλω να ανοίξω εγώ η οποία παρέχει διαδικτυακές υπηρεσίες σε πελάτες κυρίως στην Αγγλία και την Αμερική για πολλούς λόγους ένας από τους οποίους είναι ότι δεν μπορείς να δικαιολογήσεις έξοδα που έχεις από αγορές μέσω paypal αφού η εφορία θέλει αν ο προμηθευτής σου (freelancer) είναι εκτός Ευρώπης θα πρέπει να του ζητάς χαρτιά για άσκηση επαγγελματικής δραστηριότητας (για να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας) ενώ το ίδιο χρειάζεται και για πελάτες (επιχειρήσεις όχι καταναλωτές) που αποκλείεται να μπουν στην διαδικασία να σου στείλουν χαρτιά και απλά θα αγοράσουν από αλλού...

Γι'αυτό θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει υποχρέωση ασφάλισης στην Ελλάδα, καθώς και πως δηλώνονται όλα αυτά στην εφορία...

Αν καταλαβα καλα μενεις Ελλαδα και θελεις απο Ελλαδα να ανοιξεις την εταιρεια Αγγλια.

Δουλευεις και Ελλαδα περα απο την εταιρεια που θελεις να ανοιξεις?

Aν οχι τοτε οπως ειπε και ο Ερμης ολη η φορολογια ειναι στο εξωτερικο και δεν χρειαζεται να πας ΤΕΒΕ. Οσο για αυτο που διαβασες για παγκοσμια φορολογηση αν μενεις Ελλαδα, ισχυει εφοσον δεν πληρωνεις τα taxes της αλλης χωρας. Τα περασα και εγω πριν μερικες εβδομαδες και δεν υπαρχει προβλημα αλλα εγω φορολογουμαι και ως φυσικο προσωπο στην Αγγλια.

Γενικοτερα ομως πρεπει να μιλησεις με λογιστη στην Αγγλια (οχι εδω) γιατι οπως η επιχειρηση θα πρεπει να ειναι Αγγλια, ετσι και το business account πρεπει να ειναι Αγγλια κλπ. οποτε πρεπει να μαθεις τι στοιχεια πρεπει να προσκομισεις απο τη στιγμη που δεν εχεις proof of address in England etc.

aleex
19-03-12, 19:07
δλδ nv8 μένεις παλιό φάληρο κ έχεις εταιρία στην Αγγλία? :)

μπορείς να μας κατατοπίσεις περισσότερο για τις διάφορες διαδικασίες?? :p

nv8
19-03-12, 19:13
δλδ nv8 μένεις παλιό φάληρο κ έχεις εταιρία στην Αγγλία? :)

μπορείς να μας κατατοπίσεις περισσότερο για τις διάφορες διαδικασίες?? :p

Ειπαμε πρεπει να μιλησετε με λογιστη στην Αγγλια..

Εξαρταται απο πολλους παραγοντες οπως το τοπο διαμονης που εχει δηλωσει ο ενδιαφερομενος, αν εχει παραλληλα και καποια μονιμη δουλεια και που, τι αλλα περουσιακα στοιχεια εχει κλπ κλπ.

Δεν ειναι ολες οι διαδικασιες οι ιδιες για ολους, ποσο μαλλον στην "μη γραφειοκρατικη"
χωρα που λεγεται Ελλαδα :)

opener
20-03-12, 10:20
Αρχές Απριλίου ταχυδρομούνται τα εκκαθαριστικά του ΕΤΑΚ 2009 ενώ θα ακολουθήσουν τα εκκαθαριστικά του Φόρου Ακίνητης Περιουσίας για το 2010 και το 2011.
http://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=1444463
http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/686375/Article.aspx

alexnir
20-03-12, 11:42
Εχει βγει καποιο προγραμμα φορολογικης δηλωσης οπως περσυ, που να συμπληρωνουμε τα αναλογα πεδια και να μας ενημερωνει για το ποσο που θα πληρωσουμε στην εφορια?

nikpapas
21-03-12, 21:21
Αν καταλαβα καλα μενεις Ελλαδα και θελεις απο Ελλαδα να ανοιξεις την εταιρεια Αγγλια.

Δουλευεις και Ελλαδα περα απο την εταιρεια που θελεις να ανοιξεις?

Aν οχι τοτε οπως ειπε και ο Ερμης ολη η φορολογια ειναι στο εξωτερικο και δεν χρειαζεται να πας ΤΕΒΕ. Οσο για αυτο που διαβασες για παγκοσμια φορολογηση αν μενεις Ελλαδα, ισχυει εφοσον δεν πληρωνεις τα taxes της αλλης χωρας. Τα περασα και εγω πριν μερικες εβδομαδες και δεν υπαρχει προβλημα αλλα εγω φορολογουμαι και ως φυσικο προσωπο στην Αγγλια.

Γενικοτερα ομως πρεπει να μιλησεις με λογιστη στην Αγγλια (οχι εδω) γιατι οπως η επιχειρηση θα πρεπει να ειναι Αγγλια, ετσι και το business account πρεπει να ειναι Αγγλια κλπ. οποτε πρεπει να μαθεις τι στοιχεια πρεπει να προσκομισεις απο τη στιγμη που δεν εχεις proof of address in England etc.

Δεν εργάζομαι ούτε είμαι ασφαλισμένος σε κάποιο ταμείο στην Ελλάδα και το μοναδικό μου εισόδημα θα είναι από την συγκεκριμένη εταιρεία αλλά επειδή έχω μιλήσει με 2-3 λογιστές από Αγγλία τα πράγματα είναι απλά σε ότι έχει σχέση με την Αγγλία αφού η εταιρεία θα πληρώνει για τα κέρδη της φόρο στην Αγγλία αλλά εγώ ως φυσικό πρόσωπο και κάτοικος Ελλάδος φόρο για τα προσωπικά μου έσοδα φόρο στην Ελλάδα.

Ακόμα το που δουλεύεις πολύ φοβάμαι ότι έχει σχέση με το που μένεις και όχι που είναι η εταιρεία και το γεγονός ότι μέσω ιντερνετ μπορείς να βρίσκεσαι όπου θέλεις και να κάνεις την δουλειά σου, γι'αυτό φοβάμαι ότι ίσως να χρειάζεται να ασφαλιστώ στο ΙΚΑ ούτε καν στο ΤΕΒΕ, τώρα το πως είναι απλά άγνωστο...

Όσο για τα στοιχεία που πρέπει να δώσω στην Αγγλία τα πράγματα είναι απλά αφού η εταιρεία θα έχει register office στο Λονδίνο με ελάχιστο κόστος και γενικά ότι χρειάζεται για να είμαι καλυμμένος για την Αγγλία είναι πολύ απλά.

Το πρόβλημα έχει να κάνει με το τι ισχύει εδώ καθώς και μήπως υπάρχει και θέμα αμφισβήτησης της έδρας της εταιρείας από τις Ελληνικές αρχές αφού εγώ είμαι κάτοικος Ελλάδος και άρα θεωρηθεί ότι το management and control της εταιρείας είναι στην Ελλάδα. Αυτό πως αντιμετωπίζεται?
Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω nominee director και virtual office αλλά αυτό ανεβάζει το κόστος και κάνει δύσκολη την πληρωμή μου από την εταιρεία αφού πλέον δεν θα μπορώ να πέρνω μισθό αλλά μόνο μερίσματα από την εταιρεία...

Αλήθεια πως φορολογήσε στην Αγγλία μένεις εκεί?
Αν μπορείς να με βοηθήσεις καθώς και αν μπορείς να με συστήσεις στην αγγλίκη εταιρεία που χρησιμοποίησες ή αν ξέρεις και κάποιον Έλληνα λογιστή που να γνωρίζει σχετικά θέματα θα σου ήμουν ευγνώμων...

Ευχαριστώ

nv8
22-03-12, 13:02
Αν μπορείς να με βοηθήσεις καθώς και αν μπορείς να με συστήσεις στην αγγλίκη εταιρεία που χρησιμοποίησες ή αν ξέρεις και κάποιον Έλληνα λογιστή που να γνωρίζει σχετικά θέματα θα σου ήμουν ευγνώμων...

Ευχαριστώ

Καλησπερα.

Σου εστειλα πμ με τα στοιχεια που μου ζητησες.

Καλη τυχη!

kernighan
10-04-12, 18:52
Καλησπέρα. Λοιπόν αν ξέρει κάποιος έχω το εξής πρόβλημα - υποψιάζομαι ότι θα έχει απαντηθεί ήδη αλλά να ψάξω 62 σελίδες είναι λίγο δύσκολο. Έχουμε και λέμε: για να υποβάλλω φορολογική δήλωση μου είπαν ότι πρέπει να προμηθευτώ έναν κλειδάριθμο φέτος. Το θέμα είναι ότι τα πρωινά εργάζομαι και δεν μπορώ να πάω στην αρμόδια ΔΟΥ. Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να πάρει κάποιος τρίτος τον κλειδάριθμο χωρίς ιδιαίτερη γραφειοκρατία ή εγώ από κάποιο ΚΕΠ το απόγευμα;

21706
10-04-12, 19:50
Καλησπέρα. Λοιπόν αν ξέρει κάποιος έχω το εξής πρόβλημα - υποψιάζομαι ότι θα έχει απαντηθεί ήδη αλλά να ψάξω 62 σελίδες είναι λίγο δύσκολο. Έχουμε και λέμε: για να υποβάλλω φορολογική δήλωση μου είπαν ότι πρέπει να προμηθευτώ έναν κλειδάριθμο φέτος. Το θέμα είναι ότι τα πρωινά εργάζομαι και δεν μπορώ να πάω στην αρμόδια ΔΟΥ. Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να πάρει κάποιος τρίτος τον κλειδάριθμο χωρίς ιδιαίτερη γραφειοκρατία ή εγώ από κάποιο ΚΕΠ το απόγευμα;

Οδηγίες εδώ (http://www.gsis.gr/taxisnet/help.html).

ELLiNaRaS
20-04-12, 16:16
ξερουμε ποσο καιρο κανει να βγει η φορολογικη δηλωση?

Basilhs23_
20-04-12, 18:55
Το εκκαθαριστικό λές ή το Ε1 που στέλνουν σπίτι ?

ELLiNaRaS
20-04-12, 21:45
Το εκκαθαριστικό λές ή το Ε1 που στέλνουν σπίτι ?

εκκαθαριστικο

Basilhs23_
23-04-12, 14:18
Άμα το δηλώσεις μέσω taxisnet νομίζω υπολογίζεται και εκτυπώνεται επιτόπου. Για χειρόγραφη δήλωση Ε1 μπορεί από 1 μήνα μέχρι 7-8 μήνες όπως περιμέναμε εμείς πέρσι.

cool11
23-04-12, 20:04
Μηπως εχει δοθει στη δημοσιοτητα το φετινο εντυπο του Ε1 σε pdf?

jkoukos
23-04-12, 22:02
Εδώ (http://www.gsis.gr/on_line_ypiresies/polites/e-entipa_files/entypa/e-docs.html) υπάρχουν όλα τα σχετικά με την φορολογία έντυπα.

Manolis_karas
24-04-12, 14:29
Σήμερα παρέλαβα τον φάκελο με το Ε1 το Ε2 και το βιβλιαράκι οδηγιών για το έτος 2012.

21706
24-04-12, 14:39
Η ηλεκτρονική υποβολή δηλώσεων 2012 ακόμα ν' αρχίσει...

Basilhs23_
24-04-12, 15:01
Σήμερα παρέλαβα τον φάκελο με το Ε1 το Ε2 και το βιβλιαράκι οδηγιών για το έτος 2012.

Μια διευκρίνηση αν γίνεται, υπάρχει και έντυπο Ε2 μέσα στον φάκελο ή πήγες και το προμηθεύτικες από την ΔΟΥ ξεχωριστά το Ε2 ?

ELLiNaRaS
24-04-12, 16:10
Άμα το δηλώσεις μέσω taxisnet νομίζω υπολογίζεται και εκτυπώνεται επιτόπου. Για χειρόγραφη δήλωση Ε1 μπορεί από 1 μήνα μέχρι 7-8 μήνες όπως περιμέναμε εμείς πέρσι.

Κανω εκκαθαριστικο για πρωτη φορα..... Εχω δωσει ολα τα χαρτια στον λογιστη μου την προηγουμενη Τεταρτη και ακομα περιμενω. Δεν ηξερα οτι παιρνει τοσο πολυ για ενα και μονο απλο χαρτι

21706
24-04-12, 16:51
Κανω εκκαθαριστικο για πρωτη φορα..... Εχω δωσει ολα τα χαρτια στον λογιστη μου την προηγουμενη Τεταρτη και ακομα περιμενω. Δεν ηξερα οτι παιρνει τοσο πολυ για ενα και μονο απλο χαρτι

Το «χαρτί» (το εκκαθαριστικό δηλαδή) δεν είναι απλό αλλά
μάλλον ο λογιστής σου δεν έχει υποβάλει ακόμα τη δήλωση.

ELLiNaRaS
24-04-12, 17:51
Το «χαρτί» (το εκκαθαριστικό δηλαδή) δεν είναι απλό αλλά
μάλλον ο λογιστής σου δεν έχει υποβάλει ακόμα τη δήλωση.

Απο οτι μου ειχε πει το ειχε στειλει και ηταν πρωτο πρωτο στην λιστα.... νομιζω γινονται ηλεκτρονικα αν καταλαβα καλα... Απλα βιαζομαι γιατι θελω να κανω μια αγορα που ειναι σε πολυ καλη προσφορα και χρειαζεται δικο μου εκκαθαριστικο.

21706
24-04-12, 17:55
Απο οτι μου ειχε πει το ειχε στειλει και ηταν πρωτο πρωτο στην λιστα.... νομιζω γινονται ηλεκτρονικα αν καταλαβα καλα... Απλα βιαζομαι γιατι θελω να κανω μια αγορα που ειναι σε πολυ καλη προσφορα και χρειαζεται δικο μου εκκαθαριστικο.

Η ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων θα αρχίσει 9/5.
Μάλλον πρέπει να περιμένεις μέχρι τότε.

ELLiNaRaS
24-04-12, 18:48
Η ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων θα αρχίσει 9/5.
Μάλλον πρέπει να περιμένεις μέχρι τότε.

Σοβαρα??? Αργει ακομα :(

cool11
24-04-12, 18:49
Παιδια, ισως να μην το βλεπω εγω, αλλα εδω
http://www.gsis.gr/on_line_ypiresies/polites/e-entipa_files/entypa/e-docs.html
υπαρχουν οι οδηγιες για την συμπληρωση του Ε1? Δεν τις βρισκω. Θελω το βιβλιαρακι οδηγιων σε ψηφιακη μορφη.

21706
24-04-12, 19:09
Παιδια, ισως να μην το βλεπω εγω, αλλα εδω
http://www.gsis.gr/on_line_ypiresies/polites/e-entipa_files/entypa/e-docs.html
υπαρχουν οι οδηγιες για την συμπληρωση του Ε1? Δεν τις βρισκω. Θελω το βιβλιαρακι οδηγιων σε ψηφιακη μορφη.

http://www.google.co.uk/url?sa=t&rct=j&q=%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%B7%20%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7%202012%20%CE%B5%CE %BD%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF&source=web&cd=7&ved=0CF4QFjAG&url=http%3A%2F%2Fwww.minfin.gr%2Fcontent-api%2Fbetacms%2Frepository%2Fminfin%2FbinaryChannel%2FForologikosOdhgos2012%2Fcontent&ei=mM-WT-3CMaao4gT-29lG&usg=AFQjCNFsw1g3b5sPGHI15PvYtn2uwIQS9Q

Manolis_karas
24-04-12, 20:07
Μια διευκρίνηση αν γίνεται, υπάρχει και έντυπο Ε2 μέσα στον φάκελο ή πήγες και το προμηθεύτικες από την ΔΟΥ ξεχωριστά το Ε2 ?
Την 1η φορά που υποβάλεις Ε2 δεν το στέλνουν.Τις επόμενες το στέλνουν μαζί με το Ε1.
Αλλά στο μήνυμα 924 ο φίλος jkoukos έχει βάλει τον σύνδεσμο που υπάρχουν όλα τα έντυπα.

cool11
24-04-12, 20:35
Σε γενικες γραμμες μπορει καποιος να μας πει, για απλούς μισθωτους, ποιοι κωδικοι 'ελαφραινουν' το ποσό του φόρου που καλουμαστε να πληρωσουμε;
Υπαρχουν 'αντιστροφως αναλογα' ποσα? Στο στυλ 'οσο περισσοτερο εχεις απο αυτο, τοσο λιγοτερο φορο θα πληρωσεις';

21706
24-04-12, 20:55
Σε γενικες γραμμες μπορει καποιος να μας πει, για απλούς μισθωτους, ποιοι κωδικοι 'ελαφραινουν' το ποσό του φόρου που καλουμαστε να πληρωσουμε;
Υπαρχουν 'αντιστροφως αναλογα' ποσα? Στο στυλ 'οσο περισσοτερο εχεις απο αυτο, τοσο λιγοτερο φορο θα πληρωσεις';

Εκτός από τον φορολογικό οδηγό δες και αυτό:
http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/13551

cool11
25-04-12, 10:01
Εκτός από τον φορολογικό οδηγό δες και αυτό:
http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/13551


Ειναι κλειδωμενο-συνδρομητικο, δεν μπορω να δω.

21706
25-04-12, 10:10
Ειναι κλειδωμενο-συνδρομητικο, δεν μπορω να δω.

Μπορείς να το κατεβάσεις με 3,62€ αλλά δεν νομίζω ότι σου χρειάζεται.
Τον φορολογικό οδηγό τον κατέβασες; Εκεί υπάρχουν οι πληροφορίες
που ζήτησες.

Koala_
25-04-12, 12:01
Κωδικοί 079-085.
Γράψτε τα ποσά των διδάκτρων που καταβάλατε μέσα στο έτος 2011 για παράδοση προσωπικά σε σας ή στα τέκνα σας, κατ' οίκον ή σε φροντιστήρια, ιδιαίτερων μαθημάτων οποιασδήποτε αναγνωρισμένης εκπαιδευτικής βαθμίδας ή ξένων γλωσσών. Ειδικότερα, στους κωδικούς 079-080 γράψτε τα ποσά των δαπανών που αφορούν προσωπικά εσάς, ή τη σύζυγό σας και στους κωδικούς 081, 082, 083, 084, 085 τα ποσά των δαπανών που αφορούν τα τέκνα σας.

Τα δίδακτρα μεταπτυχιακού προγράμματος πιάνονται σε αυτό το κωδικό;

ELLiNaRaS
26-04-12, 21:24
Σημερα πηγα στον λογιστη μου να δω τι γινεται και μου ειπε.... "αγνωστο" το ποτε θα ανοιξει το συστημα. Αυτη η απαντηση δεν μαρεσε και το εψαξα λιγο απο φιλους, ιντερνετ. Μου λενε οτι δεν ειναι υποχρεωτικο να γινει μεσω ιντερνετ.... δηλ καλλιστα θα μπορουσα εγω ο ιδιος ή ακομα και ο λογιστης (με καλη πληρωμη) να πηγαίναμε στη ΔΟΥ και να μου εβγαζαν το εκκαθαριστικο. Επαναλαμβανω ειναι η πρωτη μου δηλωση.... παιζει σημασια??? Δεν μου εχει ερθει Ε1 στο σπιτι, οπως π.χ. ηρθε της Μανας μου και του αδερφου μου. Ε1 λογικα μπορω να παρω και απο την ΔΟΥ σωστα??? Συγνωμη αν γινομαι κουραστικος.... αλλα αμα γινεται τοσο απλα γιατι εγω πρεπει να περιμενω το συστημα να ανοιξει???

21706
26-04-12, 21:35
Σημερα πηγα στον λογιστη μου να δω τι γινεται και μου ειπε.... "αγνωστο" το ποτε θα ανοιξει το συστημα. Αυτη η απαντηση δεν μαρεσε και το εψαξα λιγο απο φιλους, ιντερνετ. Μου λενε οτι δεν ειναι υποχρεωτικο να γινει μεσω ιντερνετ.... δηλ καλλιστα θα μπορουσα εγω ο ιδιος ή ακομα και ο λογιστης (με καλη πληρωμη) να πηγαίναμε στη ΔΟΥ και να μου εβγαζαν το εκκαθαριστικο. Επαναλαμβανω ειναι η πρωτη μου δηλωση.... παιζει σημασια??? Δεν μου εχει ερθει Ε1 στο σπιτι, οπως π.χ. ηρθε της Μανας μου και του αδερφου μου. Ε1 λογικα μπορω να παρω και απο την ΔΟΥ σωστα??? Συγνωμη αν γινομαι κουραστικος.... αλλα αμα γινεται τοσο απλα γιατι εγω πρεπει να περιμενω το συστημα να ανοιξει???

Θα ανοίξει 9/5.

ELLiNaRaS
26-04-12, 21:44
μαλιστα, αν καταλαβα καλα επειδη ειναι η πρωτη μου δηλωση αναγκαστικα θα πρεπει να περιμενω ετσι ωστε να "γραφτω" στο συστημα, ετσι?

Ευχαριστω!

21706
26-04-12, 21:50
μαλιστα, αν καταλαβα καλα επειδη ειναι η πρωτη μου δηλωση αναγκαστικα θα πρεπει να περιμενω ετσι ωστε να "γραφτω" στο συστημα, ετσι?

Ευχαριστω!

Μπορείς από τώρα να πας σε μια εφορία για την πιστοποίηση στο taxisnet.

ELLiNaRaS
26-04-12, 21:59
Μπορείς από τώρα να πας σε μια εφορία για την πιστοποίηση στο taxisnet.

Δηλ φιλε μου?? πιο απλα....??

ΥΓ. Τον λογιστη εγω τον χρειαζομαι ή αδικα τα λεφτα που θα του δωσω???

21706
26-04-12, 22:12
Δηλ φιλε μου?? πιο απλα....??

ΥΓ. Τον λογιστη εγω τον χρειαζομαι ή αδικα τα λεφτα που θα του δωσω???

Αν μπορείς να φτιάξεις εσύ τη δήλωση δεν τον χρειάζεσαι.
Αν το αναλάβει αυτός νομίζω ότι δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα εσύ.
Αλλά περισσότερες πληροφορίες μπορεί ασφαλώς να σου δώσει ο ίδιος.

ELLiNaRaS
27-04-12, 02:15
Αν μπορείς να φτιάξεις εσύ τη δήλωση δεν τον χρειάζεσαι.
Αν το αναλάβει αυτός νομίζω ότι δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα εσύ.
Αλλά περισσότερες πληροφορίες μπορεί ασφαλώς να σου δώσει ο ίδιος.

Σε ευχαριστω. Αλλα ειπες οτι μετα τις 9/5 θα ανοιξουν.... ή μονο 9/5 του ιντερνετ?

21706
27-04-12, 08:32
Σε ευχαριστω. Αλλα ειπες οτι μετα τις 9/5 θα ανοιξουν.... ή μονο 9/5 του ιντερνετ?

Η ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων θα αρχίσει 9/5.
Αν το εισόδημά σου είναι κάτω από 12000€ μπορείς
να υποβάλεις τη δήλωση στην εφορία από τώρα αλλά
είναι άγνωστο πότε θα πάρεις το εκκαθαριστικό.

ELLiNaRaS
27-04-12, 13:17
Η ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων θα αρχίσει 9/5.
Αν το εισόδημά σου είναι κάτω από 12000€ μπορείς
να υποβάλεις τη δήλωση στην εφορία από τώρα αλλά
είναι άγνωστο πότε θα πάρεις το εκκαθαριστικό.

Μαλιστα, ειχα την εντυπωση οτι βγαινει αμεσως το εκκαθαριστικο, δηλ μετα απο 1-2 μερες.

21706
27-04-12, 13:36
Μαλιστα, ειχα την εντυπωση οτι βγαινει αμεσως το εκκαθαριστικο, δηλ μετα απο 1-2 μερες.

Το εκκαθαριστικό το παίρνεις αμέσως αν κάνεις ηλεκτρονική δήλωση.
Αν καταθέσεις στην εφορία χειρόγραφη δήλωση είναι άγνωστο πότε
θα πάρεις το εκκαθαριστικό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.