PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116

1comment
06-06-12, 20:28
Λέω φέτος να κάνω μόνος μου τη δήλωση και θα ήθελα κι εγώ βοήθεια παιδιά. Η αλήθεια είναι ότι λόγω δουλειάς και σχολής ταυτόχρονα δεν έχω ιδιαίτερο χρόνο να ασχοληθώ. Λοιπόν, δεν έχω και πολλά να δηλώσω. Ένα αυτοκίνητο κι ένα μισθό γύρω στα 5.700. Μένω στο σπίτι των γονιών μου. Βασικά θα την κάνω χειρόγραφα γιατί δεν μπορώ να κάνω εγγραφή στο gsis αλλά και γενικά δεν το εμπιστεύομαι. Βοηθήστε μπας και γλιτώσω το ληστρικό 50αρικο στο λογιστή.

Edit
Στα της κατοικίας δεν ξέρω τι να βάλω. Δεν λέει πουθενά φιλοξενούμενος. Επίσης πού στα κομμάτια να ξέρω ακριβώς πόσα τετραγωνικά είναι ή ποιά είναι η τωρινή τιμή ζώνης?

GK85
07-06-12, 09:11
Λέω φέτος να κάνω μόνος μου τη δήλωση και θα ήθελα κι εγώ βοήθεια παιδιά. Η αλήθεια είναι ότι λόγω δουλειάς και σχολής ταυτόχρονα δεν έχω ιδιαίτερο χρόνο να ασχοληθώ. Λοιπόν, δεν έχω και πολλά να δηλώσω. Ένα αυτοκίνητο κι ένα μισθό γύρω στα 5.700. Μένω στο σπίτι των γονιών μου. Βασικά θα την κάνω χειρόγραφα γιατί δεν μπορώ να κάνω εγγραφή στο gsis αλλά και γενικά δεν το εμπιστεύομαι. Βοηθήστε μπας και γλιτώσω το ληστρικό 50αρικο στο λογιστή.

Edit
Στα της κατοικίας δεν ξέρω τι να βάλω. Δεν λέει πουθενά φιλοξενούμενος. Επίσης πού στα κομμάτια να ξέρω ακριβώς πόσα τετραγωνικά είναι ή ποιά είναι η τωρινή τιμή ζώνης?

Είσαι μισθωτός έτσι?Είσαι κάτω των 30?Στον κωδικό 301 στον πίνακα 4 βάζεις 5700(καθαρό ποσό)
Στον πίνακα 5 στο γ βάζεις το αυτοκίνητο και στη σελίδα4 στο 10 εκεί που λέει ενοίκιο που πληρώσατε για κατοικία βάζεις το ΑΦΜ των γονιών σου και τσεκάρεις ναι στη φιλοξενία και τους μήνες.Μην ξεχνάς ότι θα χρειαστείς αποδείξεις.
Αν είσαι κάτω των 30 θα τσεκάρεις το 10 στον πίνακα 2 στην 1η σελίδα

manicx
07-06-12, 11:17
Μια βοήθεια για τους ημιυπαίθριους. Υπάρχει ξεχωριστός κωδικός που δηλώνω μόνο τα τμ μέτρα του η/υ χώρου ή προστίθενται τα τμ του η/υ χώρου στα τμ του σπιτιού;

jkoukos
07-06-12, 11:36
Αρχικά είχε εξαγγελθεί ότι τα τετραγωνικά των ημιυπαίθριων χώρων θα γραφούν στους νέους κωδικούς 206-208-210 του πίνακα 5.
Τελικά η διάταξη αυτή αποσύρθηκε (http://www.enidani.gr/index.php?lnew_id=461) και δεν υπάρχουν στο τελικό έντυπο, οπότε δεν τους δηλώνεις.

1comment
07-06-12, 12:33
Είσαι μισθωτός έτσι?Είσαι κάτω των 30?Στον κωδικό 301 στον πίνακα 4 βάζεις 5700(καθαρό ποσό)
Στον πίνακα 5 στο γ βάζεις το αυτοκίνητο και στη σελίδα4 στο 10 εκεί που λέει ενοίκιο που πληρώσατε για κατοικία βάζεις το ΑΦΜ των γονιών σου και τσεκάρεις ναι στη φιλοξενία και τους μήνες.Μην ξεχνάς ότι θα χρειαστείς αποδείξεις.
Αν είσαι κάτω των 30 θα τσεκάρεις το 10 στον πίνακα 2 στην 1η σελίδα

Μάλιστα, κατάλαβα. Ερωτήσεις. Εκεί που γράφει για το αφμ των γονιών μου, ζητάει και τετραγωνικά του σπιτιού. Το συμπληρώνω ε? Κάτι άλλο. Συμπληρώνω μήπως και στον πίνακα 8 το 9 που λέει "φόρος που παρακρατήθηκε"? Τι ακριβώς εννοεί? Βλέποντας τη βεβαίωση αποδοχών, οι μόνες καρτήσεις που βλέπω είναι ΙΚΑ και ΜΤΣ. Αυτά εννοεί? Το σύνολο των αποδείξεων το συμπληρώνω στο 7.1? Άλλο... Θα πρέπει να συμπληρώσω και την δαπάνη του αυτοκινήτου στον αντίστοιχο κωδικό? Θα βάλω την δαπάνη με την έκπτωση (αυτοκίνητο 10ετιας) ή χωρίς? Η δαπάνη διαβίωσης συμπληρώνεται κάπου?

VasP
07-06-12, 15:07
Μάλιστα, κατάλαβα. Ερωτήσεις. Εκεί που γράφει για το αφμ των γονιών μου, ζητάει και τετραγωνικά του σπιτιού. Το συμπληρώνω ε? Κάτι άλλο. Συμπληρώνω μήπως και στον πίνακα 8 το 9 που λέει "φόρος που παρακρατήθηκε"? Τι ακριβώς εννοεί? Βλέποντας τη βεβαίωση αποδοχών, οι μόνες καρτήσεις που βλέπω είναι ΙΚΑ και ΜΤΣ. Αυτά εννοεί? Το σύνολο των αποδείξεων το συμπληρώνω στο 7.1? Άλλο... Θα πρέπει να συμπληρώσω και την δαπάνη του αυτοκινήτου στον αντίστοιχο κωδικό? Θα βάλω την δαπάνη με την έκπτωση (αυτοκίνητο 10ετιας) ή χωρίς? Η δαπάνη διαβίωσης συμπληρώνεται κάπου?

Πάρε την βεβαίωση αποδοχών σου. Υπάρχει μια στήλη που πρέπει να γράφει 'ποσά φόρου που αναλογούν' ή κάτι παρόμοιο. Αυτό το ποσό βάλτο στον κωδικό 313 του πίνακα 8 του Ε1. Κάπου δίπλα η βεβαίωση θα γράφει 'ποσά φόρου που παρακρατήθηκαν' και θα είναι κατά 1.5% λιγότερο από το αναλογούν ποσό. Αυτό το ποσό βάλτο στον κωδικό 315 του πίνακα 8 του Ε1.
Στον κωδικό 301 του πίνακα 4 βάζεις τις καθαρές αποδοχές σου (ακαθάριστες αποδοχές μείον τα ασφαλιστικά). Το ποσό που πάει στα ασφαλιστικά ταμεία δεν το γράφεις κάπου.



Εσύ θα υπολογίζεις μόνο το τεκμήριο του αυτοκινήτου και θα το γράψεις στον κωδικό 851. Για αυτοκίνητο μέχρι 1200 κυβικά τα τεκμήρια είναι 4000 ευρώ. Για παλαιότητα από 5-10 έτη αφαιρείς το 30% των τεκμηρίων και στη συνέχεια αναγράφεις το μειωμένο ποσό στον κωδικό 851. Αν είναι πάνω από 10 ετών το αυτοκίνητο η μείωση είναι 50%.
Παράδειγμα : Αυτοκίνητο 1000 κυβικών με έτος πρώτης κυκλοφορίας το 1999, μήνες κυριότητας μέσα στο 2011 12, και ποσοστό συνιδιοκτησίας 100%-----> Τεκμήρια (4000*50%)*12/12*100% = 2000 ευρώ ----> κωδικός 851 2000 ευρώ
Η συνολική δαπάνη διαβίωσης δεν αναγράφεται κάπου, την υπολογίζει το σύστημα αυτόματα. Στην δική σου περίπτωση είναι 3000 (άγαμος) συν τα όποια τεκμήρια από το αυτοκίνητο.

Αν είσαι φιλοξενούμενος στου γονείς σου δεν θα βάλεις τίποτα στα στοιχεία ακινήτων του πίνακα 5. Δεν έχεις τεκμήρια από ακίνητα. Θα γράψεις στον πίνακα 7 ότι είσαι φιλοξενούμενος στον γονέα σου μαζί με το ΑΦΜ του, την επιφάνεια και τους μήνες μέσα στο 2011 που έμενες εκεί (προφανώς 12), καθώς επίσης θα βάλεις και χ στο κουτάκι που γράφει φιλοξενία.


Τέλος συγκρίνεις το ποσό των πραγματικών εισοδημάτων σου με το ποσό των τεκμαρτών εισοδημάτων σου. Βρίσκεις το μεγαλύτερο ποσό μεταξύ των 2. Υπολογίζεις το 25% αυτού του ποσού . Για το ποσό που προκύπτει χρειάζεσαι τις ανάλογες αποδείξεις. Μπορείς να βάλεις και παραπάνω αλλά δεν θα έχεις ώφελος. Το ποσό των αποδείξεων το γράφεις στον κωδικό 049. Αν έχεις φοροκάρτα ίσως ακολουθείς άλλη διαδικασία. Δεν το γνωρίζω.

jkoukos
07-06-12, 16:21
@1comment,
στα παραπάνω σωστά που έγραψε ο @VasP, πρέπει να έχεις υπόψη ότι στα τεκμήρια εκτός του αυτοκινήτου υπολογίζεται επιπρόσθετα από την εφορία και ατομικό ποσό 3000€.
Το γράφω ώστε να γνωρίζεις πιο συνολικό ποσό (πραγματικό ή τεκμαρτό) είναι μεγαλύτερο.

manicx
07-06-12, 17:50
Αρχικά είχε εξαγγελθεί ότι τα τετραγωνικά των ημιυπαίθριων χώρων θα γραφούν στους νέους κωδικούς 206-208-210 του πίνακα 5.
Τελικά η διάταξη αυτή αποσύρθηκε (http://www.enidani.gr/index.php?lnew_id=461) και δεν υπάρχουν στο τελικό έντυπο, οπότε δεν τους δηλώνεις.

Αυτό είναι όμως για τους η/υ χώρους που δηλώθηκαν με τον ν.4014/2011 (για όσους δεν έκαναν χρήση της δήλωσης αυτών με τον ν3843/2010). Τι γίνεται με όσους δηλώθηκαν με τον ν3843/2010;

1comment
07-06-12, 18:39
VasP ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Γνωρίζω πως να υπολογίσω τα τεκμήρια. Μπερδεύτηκα μονάχα για τους φόρους επειδή πέρα από αυτά που ανέφερα (ΙΚΑ-ΜΤΣ) στη βεβαίωση δεν υπάρχουν άλλοι φόροι. Αναλογούν φόρος 0, παρακτρατ. φόρος 0. Να συμπληρώσω τα μηδενικά ή να τα αφήσω κενά?
Κάτι άλλο. Το έντυπο θα το πάω στην εφορία εγώ ή να το στείλω ταχυδρομικά? Τις αποδείξεις τις πηγαίνω κι αυτές σε φάκελο ή τις κρατάω? Τι άλλα χαρτιά πέρα από τη βεβαίωση αποδοχών να δώσω? Μήπως φωτοτυπία της άδειας του αυτοκινήτου?

jkoukos
07-06-12, 19:45
Αυτό είναι όμως για τους η/υ χώρους που δηλώθηκαν με τον ν.4014/2011 (για όσους δεν έκαναν χρήση της δήλωσης αυτών με τον ν3843/2010). Τι γίνεται με όσους δηλώθηκαν με τον ν3843/2010;
Το ίδιο πράγμα είναι, απλά η ανακοίνωση του υπουργείου αναφέρεται στον γενικό νόμο.
Ο ν.3843/2010 είναι αυτός έδωσε την δυνατότητα τακτοποίησης υπερβάσεων και αλλαγής χρήσης για οικοδομές μέχρι τη ψήφιση του νόμου.
Ο ν.4014/2011 είναι ο γενικός νόμος που αναφέρεται στις αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις και ρυθμίζει πέραν όλων των άλλων και τις μεταβιβάσεις των ακινήτων που ρυθμίστηκαν με τον ν.3843/2010.

Αρχικά προβλεπόταν τα παρακάτω για τον φετινό πίνακα 5 του Ε1, από τα οποία όμως μόνο ο κωδικός 205 υπάρχει.

Στην 3η σελίδα του νέου εντύπου Ε1 της φορολογικής δήλωσης, στο πάνω τμήμα του πίνακα 5, στο οποίο δηλώνονται τα στοιχεία της κύριας κατοικίας του φορολογούμενου προκειμένου να υπολογιστεί η «αντικειμενική δαπάνη» ή το «τεκμήριο διαβίωσης», προστέθηκε φέτος ο κωδικός αριθμός 205. Δίπλα από τον κωδικό αυτό ο φορολογούμενος καλείται να δηλώσει, αν θέλει, το οκταψήφιο τμήμα από τον Αριθμό Παροχής Ηλεκτρικού Ρεύματος της κύριας κατοικίας του.

Με «τεκμήρια διαβίωσης» βαρύνονται φέτος και οι ημιυπαίθριοι και λοιποί αυθαίρετοι χώροι που τακτοποιήθηκαν για 40 χρόνια με την καταβολή ειδικών προστίμων. Στον πίνακα 5 της 3ης σελίδας του Ε1, όπου δηλώνονται στοιχεία για να προσδιοριστούν τα «τεκμήρια διαβίωσης» για τις κατοικίες, έχουν προστεθεί οι κωδικοί 206, 208 και 210 στους οποίους όσοι φορολογούμενοι έχουν «τακτοποιήσει» ημιυπαίθριους και λοιπούς αυθαίρετους χώρους θα πρέπει να γράψουν την επιφάνειά τους.

- - - Updated - - -


VasP ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Γνωρίζω πως να υπολογίσω τα τεκμήρια. Μπερδεύτηκα μονάχα για τους φόρους επειδή πέρα από αυτά που ανέφερα (ΙΚΑ-ΜΤΣ) στη βεβαίωση δεν υπάρχουν άλλοι φόροι. Αναλογούν φόρος 0, παρακτρατ. φόρος 0. Να συμπληρώσω τα μηδενικά ή να τα αφήσω κενά?
Κάτι άλλο. Το έντυπο θα το πάω στην εφορία εγώ ή να το στείλω ταχυδρομικά? Τις αποδείξεις τις πηγαίνω κι αυτές σε φάκελο ή τις κρατάω? Τι άλλα χαρτιά πέρα από τη βεβαίωση αποδοχών να δώσω? Μήπως φωτοτυπία της άδειας του αυτοκινήτου?
Θα αφήσεις κενά τα αντίστοιχα πεδία.
Είτε ταχυδρομικά είτε στην εφορία είναι το ίδιο. Μέσα θα βάλεις μόνο την βεβαίωση αποδοχών και τίποτα άλλο.
Τις αποδείξεις από φέτος υποχρεούμαστε να τις κρατάμε και όσον αφορά το αυτοκίνητο είσαι φακελωμένος και θα το δεις στο σύστημα όταν με το καλό πάρεις τους κωδικούς.

manicx
07-06-12, 21:02
Σε ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Με βοήθησες πάρα πολύ! :oneup:

1comment
07-06-12, 22:46
Θα αφήσεις κενά τα αντίστοιχα πεδία.
Είτε ταχυδρομικά είτε στην εφορία είναι το ίδιο. Μέσα θα βάλεις μόνο την βεβαίωση αποδοχών και τίποτα άλλο.
Τις αποδείξεις από φέτος υποχρεούμαστε να τις κρατάμε και όσον αφορά το αυτοκίνητο είσαι φακελωμένος και θα το δεις στο σύστημα όταν με το καλό πάρεις τους κωδικούς.

Έβαλα 0 γιατί 0 είχε και η βεβαίωση. Βλακεία έκανα? Να το διορθώσω ή να το αφήσω έτσι? Σ' ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Με τους κωδικούς έχει γίνει μπέρδεμα και δεν ξέρω πώς θα βγάλω άκρη. Όταν κάνω εγγραφή στο σύστημα μου λέει ότι υπάρχει ήδη αίτηση εγγραφής ενώ στην επανεγγραφή γράφει "δεν υπάρχει εγγεγραμμένος χρήστης κλπ". Το θέμα είναι ότι εγώ στο σύστημα ουδέποτε επιχείρησα να κάνω εγγραφή κι αυτό που πιθανότατα έχει συμβεί είναι να μου έκανε πέρσι ο λογιστής χωρίς να μου το είπε. Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. Να πάω και να του το πω? Θα το παραδεχτεί?... Ευτυχώς που δεν είναι υποχρεωτικό να την κάνω ηλεκτρονικά.

jkoukos
07-06-12, 23:37
Δεν νομίζω ότι έχει σημασία αν το αφήσεις 0 αντί κενό.
Όσον αφορά τους κωδικούς δεν ξέρω τι να σου πω πέραν από το να θέσεις το ερώτημα στο τμήμα μητρώου της εφορία σου.

1comment
08-06-12, 20:41
Δεν νομίζω ότι έχει σημασία αν το αφήσεις 0 αντί κενό.
Όσον αφορά τους κωδικούς δεν ξέρω τι να σου πω πέραν από το να θέσεις το ερώτημα στο τμήμα μητρώου της εφορία σου.

Να ρωτήσω κάτι τελευταίο. Έκανα λάθος στα τετραγωνικά. Να βάλω μπλάνκο ή δεν επιτρεπεται?

VasP
09-06-12, 15:48
Να ρωτήσω κάτι τελευταίο. Έκανα λάθος στα τετραγωνικά. Να βάλω μπλάνκο ή δεν επιτρεπεται?

Βασικά κανείς δεν πρόκειται να ενδιαφερθεί για την δηλωσή σου. Και λάθος τετραγωνικά να βάλεις δεν πειράζει. Ακόμα και στις αποδείξεις οι πιθανότητες να σου κάνουν έλεγχο είναι ελάχιστες έως μηδαμινές.

Να πας στον λογιστή σου και να του ζητήσεις τους κωδικούς σου γιατί πέρυσι πολύ πιθανόν να σου είχε βγάλει.

Manolis_karas
09-06-12, 19:54
Να βάλω μπλάνκο ή δεν επιτρεπεται?
Επειδή είμαι μουντζούρης έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές μπλάνκο στις φορολογικές μου δηλώσεις.

pavlex
09-06-12, 20:50
επειδη δυσκολευομε να πληρωσω την δοση του ι.χ. μου,εχω αλλες 35 δοσεις να πληρωσω στην εθνικη,αν το αφησω απληρωτο το υπολοιπο δοσεων για να το παρει η τραπεζα πισω ,τι θα προκυψει?

1comment
11-06-12, 15:09
Ας υποθέσουμε ότι κάποιος δηλώνει πολύ λιγότερα τετραγωνικά για το σπίτι του. Π.χ. το ρολόι άνηκε σε πρώην μαγαζί και με το ίδιο ρολόι τροφοδότησε το σπίτι άρα έμειναν τα τετραγωνικά του μαγαζιού. Είναι δυνατόν σε αυτό το σπίτι να δηλώσουν ότι μένουν 7 άτομα? Αν π.χ. τα δηλωθέντα τετραγωνικά είναι 12? Αυτό στην εκκαθάριση δεν θα το δουν ως...αξιοπερίεργο? Δεν θα διαπιστώσουν την παρατυπία?

Gianniskriti
11-06-12, 17:14
επειδη δυσκολευομε να πληρωσω την δοση του ι.χ. μου,εχω αλλες 35 δοσεις να πληρωσω στην εθνικη,αν το αφησω απληρωτο το υπολοιπο δοσεων για να το παρει η τραπεζα πισω ,τι θα προκυψει?

Μας δουλεύεις? Ήταν ερώτηση τώρα αυτή ?

- - - Updated - - -


Λέω φέτος να κάνω μόνος μου τη δήλωση και θα ήθελα κι εγώ βοήθεια παιδιά. Η αλήθεια είναι ότι λόγω δουλειάς και σχολής ταυτόχρονα δεν έχω ιδιαίτερο χρόνο να ασχοληθώ. Λοιπόν, δεν έχω και πολλά να δηλώσω. Ένα αυτοκίνητο κι ένα μισθό γύρω στα 5.700. Μένω στο σπίτι των γονιών μου. Βασικά θα την κάνω χειρόγραφα γιατί δεν μπορώ να κάνω εγγραφή στο gsis αλλά και γενικά δεν το εμπιστεύομαι. Βοηθήστε μπας και γλιτώσω το ληστρικό 50αρικο στο λογιστή.

Edit
Στα της κατοικίας δεν ξέρω τι να βάλω. Δεν λέει πουθενά φιλοξενούμενος. Επίσης πού στα κομμάτια να ξέρω ακριβώς πόσα τετραγωνικά είναι ή ποιά είναι η τωρινή τιμή ζώνης?


Έβαλα 0 γιατί 0 είχε και η βεβαίωση. Βλακεία έκανα? Να το διορθώσω ή να το αφήσω έτσι? Σ' ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Με τους κωδικούς έχει γίνει μπέρδεμα και δεν ξέρω πώς θα βγάλω άκρη. Όταν κάνω εγγραφή στο σύστημα μου λέει ότι υπάρχει ήδη αίτηση εγγραφής ενώ στην επανεγγραφή γράφει "δεν υπάρχει εγγεγραμμένος χρήστης κλπ". Το θέμα είναι ότι εγώ στο σύστημα ουδέποτε επιχείρησα να κάνω εγγραφή κι αυτό που πιθανότατα έχει συμβεί είναι να μου έκανε πέρσι ο λογιστής χωρίς να μου το είπε. Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω. Να πάω και να του το πω? Θα το παραδεχτεί?... Ευτυχώς που δεν είναι υποχρεωτικό να την κάνω ηλεκτρονικά.


Ας υποθέσουμε ότι κάποιος δηλώνει πολύ λιγότερα τετραγωνικά για το σπίτι του. Π.χ. το ρολόι άνηκε σε πρώην μαγαζί και με το ίδιο ρολόι τροφοδότησε το σπίτι άρα έμειναν τα τετραγωνικά του μαγαζιού. Είναι δυνατόν σε αυτό το σπίτι να δηλώσουν ότι μένουν 7 άτομα? Αν π.χ. τα δηλωθέντα τετραγωνικά είναι 12? Αυτό στην εκκαθάριση δεν θα το δουν ως...αξιοπερίεργο? Δεν θα διαπιστώσουν την παρατυπία?

Μία ερώτηση φίλε χωρίς παρεξήγηση: συνεχίζεις να πιστεύεις οτι το 50άρικο που σου ζητάει λογιστής σου για να σου συμπληρώσει την φορολογική σου δήλωση είναι ληστρικό όπως ανέφερες στο αρχικό σου ποστ ? Όλες αυτες τις απορίες που έχεις θα της είχε λύσει αυτός για σένα κι εσύ θα άραζες τώρα ή θα ασχολιόσουν με άλλα θέματα σου. Όχι, δεν είμαι λογιστής, ουτε έχω πατέρα λογιστή, είναι όμως αν μη τί άλλο αφελές να αποκαλεις ληστρική μια παροχη υπηρεσιών που για να την διεκπεραιώσεις μονος σου θα πρεπει πρωτα να λυσεις ενα καρο απορίες χάνοντας αρκετό χρόνο. Κι εγω εχω ενα καρο αποριες και τις ποσταρω επειδή δεν εχω το 50άρικο να δωσω στον λογιστή, δεν πιστευω όμως οτι αυτοτο 50άρικο είναι ληστρικό.
Φιλικα και χωρίς διάθεση καυγά ;)
Γιάννης Δ.

Burning Skies
11-06-12, 17:21
Ασε που πολλοι λογιστες υποβαλλουν δηλωσεις και με τα μισα λεφτα πλεον...

1comment
11-06-12, 17:22
Μία ερώτηση φίλε χωρίς παρεξήγηση: συνεχίζεις να πιστεύεις οτι το 50άρικο που σου ζητάει λογιστής σου για να σου συμπληρώσει την φορολογική σου δήλωση είναι ληστρικό όπως ανέφερες στο αρχικό σου ποστ ? Όλες αυτες τις απορίες που έχεις θα της είχε λύσει αυτός για σένα κι εσύ θα άραζες τώρα ή θα ασχολιόσουν με άλλα θέματα σου. Όχι, δεν είμαι λογιστής, ουτε έχω πατέρα λογιστή, είναι όμως αν μη τί άλλο αφελές να αποκαλεις ληστρική μια παροχη υπηρεσιών που για να την διεκπεραιώσεις μονος σου θα πρεπει πρωτα να λυσεις ενα καρο απορίες χάνοντας αρκετό χρόνο. Κι εγω εχω ενα καρο αποριες και τις ποσταρω επειδή δεν εχω το 50άρικο να δωσω στον λογιστή, δεν πιστευω όμως οτι αυτοτο 50άρικο είναι ληστρικό.
Φιλικα και χωρίς διάθεση καυγά ;)
Γιάννης Δ.

Ασφαλώς και θεωρώ ληστρική και υπερβολική σαν αμοιβή 50€ για τη συμπλήρωση μιας τόσο απλής δήλωσης (ένας μισθός, ένα αυτοκίνητο). Οι απορίες που πόσταρα σου φαίνονται τόσο...περίπλοκες που θα δικαιολογούσαν αμοιβή 50€ για να απαντηθούν? Μην τρελαθούμε τελείως. Ίσως να έπρεπε να πληρώσει 50€ κάποιος οικογενειάρχης, που έχει να δηλώσει ένα κάρο ακίνητα, αυτοκίνητα ή και επιχείρηση γιατί όντως τα δεδομένα αλλάζουν. Αλλά βλέπεις οι λογιστές (ας μην γενικεύω, τουλάχιστον όσους ρώτησα)έχουν ως πλαφόν το 50αρικο για οποιαδήποτε δήλωση, ακόμη και αν θες να δηλώσεις μονάχα ένα αυτοκίνητο, ούτε καν μισθό! Αφού λοιπόν την έχουν δει έτσι, είναι επόμενο ο κόσμος να στρέφεται στο ίντερνετ ζητώντας βοήθεια ούτως ώστε να εξοικονομίσει αυτό το ποσό, που σε σχέση με την υπηρεσία που παρέχεται, είναι εντελώς εξωπραγματικό!

- - - Updated - - -


Ασε που πολλοι λογιστες υποβαλλουν δηλωσεις και με τα μισα λεφτα πλεον...

Στην πόλη μου, υπάρχει "ταρίφα" δυστυχώς!

Burning Skies
11-06-12, 17:28
Στην πόλη μου, υπάρχει "ταρίφα" δυστυχώς!

Ε ψαξε σε αλλη πολη. Εγω την εκανα με 25 ευρω παντως (μαζι με ΦΠΑ φυσικα).

sdikr
11-06-12, 17:30
Ε ψαξε σε αλλη πολη. Εγω την εκανα με 25 ευρω παντως (μαζι με ΦΠΑ φυσικα).

Αν δεν κάνω λάθος, οι τιμές είναι φιξ απο τον σύλλογο τους

Gianniskriti
11-06-12, 17:30
Τελευταία ερώτηση απο εμενα !
Η σύζυγος μου έχει εισόδημα απο μισθωτές υπηρεσίες 3500€ και απο επίδομα ανεργίας 2500€ = 6.000€.
Οι αποδείξεις που θα πρέπει να δηλωθουν είναι 25% επί των 6000€ ? Ή θα βασιστω μοναχα στο εισόδημα απο μισθωτές υπηρεσίες ?
Ευχαριστω συμφορουμίτες !

1comment
11-06-12, 17:32
Ε ψαξε σε αλλη πολη. Εγω την εκανα με 25 ευρω παντως (μαζι με ΦΠΑ φυσικα).

Πες μου ότι σου έκοψε κι απόδειξη να πέσω από τα σύννεφα.

- - - Updated - - -


Τελευταία ερώτηση απο εμενα !
Η σύζυγος μου έχει εισόδημα απο μισθωτές υπηρεσίες 3500€ και απο επίδομα ανεργίας 2500€ = 6.000€.
Οι αποδείξεις που θα πρέπει να δηλωθουν είναι 25% επί των 6000€ ? Ή θα βασιστω μοναχα στο εισόδημα απο μισθωτές υπηρεσίες ?
Ευχαριστω συμφορουμίτες !

Καλά, τώρα μιλάμε ή κλ....? Πριν λίγο δεν μου έκανες κήρυγμα που ρωτούσα για τη δήλωση? Τώρα κάνεις το ίδιο? :p

anon
11-06-12, 17:33
Μία ερώτηση φίλε χωρίς παρεξήγηση: συνεχίζεις να πιστεύεις οτι το 50άρικο που σου ζητάει λογιστής σου για να σου συμπληρώσει την φορολογική σου δήλωση είναι ληστρικό όπως ανέφερες στο αρχικό σου ποστ ? Όλες αυτες τις απορίες που έχεις θα της είχε λύσει αυτός για σένα κι εσύ θα άραζες τώρα ή θα ασχολιόσουν με άλλα θέματα σου. Όχι, δεν είμαι λογιστής, ουτε έχω πατέρα λογιστή, είναι όμως αν μη τί άλλο αφελές να αποκαλεις ληστρική μια παροχη υπηρεσιών που για να την διεκπεραιώσεις μονος σου θα πρεπει πρωτα να λυσεις ενα καρο απορίες χάνοντας αρκετό χρόνο. Κι εγω εχω ενα καρο αποριες και τις ποσταρω επειδή δεν εχω το 50άρικο να δωσω στον λογιστή, δεν πιστευω όμως οτι αυτοτο 50άρικο είναι ληστρικό.
Φιλικα και χωρίς διάθεση καυγά ;)
Γιάννης Δ.

Για κάποιους που δεν εργάζονται ή τέλος πάντων έχουν άπλετο χρόνο για σκότωμα, ναι είναι πολλά. Για κάποιον που δουλεύει και βγάζει ένα ικανοποιητικό μισθό, το να αφιερώσει μια μέρα ψάχνοντας απο εδώ και απο εκεί, και χωρίς ναναι σίγουρος (στην περίτπωση λογιστή την ευθύνη την έχει ο λογιστής) είναι το λιγότερο βλακεία.
Δίνεις μια φορά και στην κάνει ο λογιστής για να σαι σίγουρος (και προσοχή, υπάρχουν και πολλοί αλμπάνιδες λογιστές) και μετά δεν τον χρειάζεσαι γιατι στο 99,99% των περιπτώσεων είναι επανάλλειψη των προηγούμενων.

Burning Skies
11-06-12, 17:36
Αν δεν κάνω λάθος, οι τιμές είναι φιξ απο τον σύλλογο τους

Δεν ξερω. Λες να επεσα σε αυτονομιστη;

- - - Updated - - -


Πες μου ότι σου έκοψε κι απόδειξη να πέσω από τα σύννεφα.


Αφου ειπα με ΦΠΑ=αποδειξη....

anon
11-06-12, 17:36
Δεν ξερω. Λες να επεσα σε αυτονομιστη;

Πάντα κάνεις έρευνα αγοράς. Δεν είναι δύσκολο δεν κοστίζει τίποτε. 3 τηλεφωνάκια, 3 τιμές, τουλάχιστον, για να ξέρεις ότι δεν έπεσες σε γδάρτη. Αυτό για όλες τις περιπτώσεις που χρειαστείς ελεύθερο επαγγελματία. Και την γνώμη φίλων, απο αυτούς που εξυπηρετήθηκαν, γιατί στα ελεύθερα επαγγέλματα έχει και επαγγελματίες έχει και κομπογιαννίτες.

Burning Skies
11-06-12, 17:37
Πάντα κάνεις έρευνα αγοράς. Δεν είναι δύσκολο δεν κοστίζει τίποτε. 3 τηλεφωνάκια, 3 τιμές, τουλάχιστον, για να ξέρεις ότι δεν έπεσες σε γδάρτη. Αυτό για όλες τις περιπτώσεις που χρειαστείς ελεύθερο επαγγελματία. Και την γνώμη φίλων, απο αυτούς που εξυπηρετήθηκαν, γιατί στα ελεύθερα επαγγέλματα έχει και επαγγελματίες έχει και κομπογιαννίτες.

Καλα εγω 25 ευρω εδωσα, δεν με εγδαραν κιολας. Ειναι και συγγενης (αλλα οντως αυτη την τιμη εχει φετος).

1comment
11-06-12, 17:43
Για κάποιους που δεν εργάζονται ή τέλος πάντων έχουν άπλετο χρόνο για σκότωμα, ναι είναι πολλά. Για κάποιον που δουλεύει και βγάζει ένα ικανοποιητικό μισθό, το να αφιερώσει μια μέρα ψάχνοντας απο εδώ και απο εκεί, και χωρίς ναναι σίγουρος (στην περίτπωση λογιστή την ευθύνη την έχει ο λογιστής) είναι το λιγότερο βλακεία.
Δίνεις μια φορά και στην κάνει ο λογιστής για να σαι σίγουρος (και προσοχή, υπάρχουν και πολλοί αλμπάνιδες λογιστές) και μετά δεν τον χρειάζεσαι γιατι στο 99,99% των περιπτώσεων είναι επανάλλειψη των προηγούμενων.

Το λιγότερο βλακεία είναι να μην ασχοληθείς καν και να πληρώσες (πολλά) για κάτι που στην πραγματικότητα είναι (αποδείχτηκε ότι είναι) γελοία υπόθεση... Π.χ. εγώ που εργάζομαι, πίστευα πριν ξεκινήσω να την κάνω ότι είναι κάτι φοβερό και τρομερό, που δεν μπορώ εγώ να κάνω αλλά τελικά δεν είναι έτσι. Δεν υπάρχει λόγος να σκορπάμε λεφτα επειδή θέλουμε να είμαστε τεμπέληδες (αναφέρομαι στο δικό σου σχόλιο και στου Γιάννη). Και τι εννοείς ότι τα πληρώνεις μια φορά και μετά είναι επανάληψη των προηγούμενων? Κάθε χρόνο θα κάνω ακριβώς την ίδια ζωή, θα έχω ακριβώς το ίδιο αμάξι, θα είμαι στην ίδια δουλειά? Ξέρεις ότι αυτά πλέον αλλάζουν σε μια μέρα, πόσο μάλλον σε ένα χρόνο.



Πάντα κάνεις έρευνα αγοράς. Δεν είναι δύσκολο δεν κοστίζει τίποτε. 3 τηλεφωνάκια, 3 τιμές, τουλάχιστον, για να ξέρεις ότι δεν έπεσες σε γδάρτη. Αυτό για όλες τις περιπτώσεις που χρειαστείς ελεύθερο επαγγελματία. Και την γνώμη φίλων, απο αυτούς που εξυπηρετήθηκαν, γιατί στα ελεύθερα επαγγέλματα έχει και επαγγελματίες έχει και κομπογιαννίτες.

Και σου λέω. Πήρα παραπάνω από 3 τηλέφωνα, συγκεκριμένα 10 και άκουσα ακριβώς τα ίδια. 50€ παίρνουν, λιγότερα παίρνουν μόνο κάτι "λογιστές" ή σε φίλους (ή συγγενείς :p) που τους γνωρίζουν.

Gianniskriti
11-06-12, 18:55
Τελευταία ερώτηση απο εμενα !
Η σύζυγος μου έχει εισόδημα απο μισθωτές υπηρεσίες 3500€ και απο επίδομα ανεργίας 2500€ = 6.000€.
Οι αποδείξεις που θα πρέπει να δηλωθουν είναι 25% επί των 6000€ ? Ή θα βασιστω μοναχα στο εισόδημα απο μισθωτές υπηρεσίες ?
Ευχαριστω συμφορουμίτες !
Κανείς ?

21706
11-06-12, 19:06
Κανείς ?

Η δήλωση του επιδόματος ανεργίας είναι προαιρετική

Gianniskriti
11-06-12, 19:20
Πες μου ότι σου έκοψε κι απόδειξη να πέσω από τα σύννεφα.

- - - Updated - - -



Καλά, τώρα μιλάμε ή κλ....? Πριν λίγο δεν μου έκανες κήρυγμα που ρωτούσα για τη δήλωση? Τώρα κάνεις το ίδιο? :p

Το ερώτημα σου δείχνει οτι δεν διαβασες με προσοχη αυτα που τεκμηριωμενα περιεγραψα στην δηλωση μου. Τελος το off topic απο εμενα.

- - - Updated - - -


Η δήλωση του επιδόματος ανεργίας είναι προαιρετική

Ευχαριστω. Μα αφου υπαρχει ειδικο πεδίο στην δήλωση, το 661. Είναι δυνατον να είναι προαιρετικη η δήλωση του επιδοματος ανεργίας ?
Παντως εγω αυτο που ρωτησα ειναι αν θα πρεπει να το συμπεριλαβω στο εισοδημα για να υπολογισω το υψος των αποδείξεων.
Ευχαριστω και παλι φιλτατε!

KeRMiT75
11-06-12, 19:38
Τελευταία ερώτηση απο εμενα !
Η σύζυγος μου έχει εισόδημα απο μισθωτές υπηρεσίες 3500€ και απο επίδομα ανεργίας 2500€ = 6.000€.
Οι αποδείξεις που θα πρέπει να δηλωθουν είναι 25% επί των 6000€ ? Ή θα βασιστω μοναχα στο εισόδημα απο μισθωτές υπηρεσίες ?
Ευχαριστω συμφορουμίτες !

Όχι, δεν υπολογίζεται το επίδομα ανεργίας, στο ποσό των αποδείξεων που πρέπει να δηλώσεις. Απ' ότι είδα δηλαδή στη περυσινή μου δήλωση,
και δεν έχω διαβάσει πουθενά κάτι ότι άλλαξε φέτος.

Δεν ήξερα πάντως πως είναι προαιρετική η δήλωση του επιδόματος.

21706
11-06-12, 19:41
Ευχαριστω. Μα αφου υπαρχει ειδικο πεδίο στην δήλωση, το 661. Είναι δυνατον να είναι προαιρετικη η δήλωση του επιδοματος ανεργίας ?
Παντως εγω αυτο που ρωτησα ειναι αν θα πρεπει να το συμπεριλαβω στο εισοδημα για να υπολογισω το υψος των αποδείξεων.
Ευχαριστω και παλι φιλτατε!

Και όμως είναι! Δεν υπάρχει νόμος που να λέει ότι είναι υποχρεωτική.
Επομένως μπορείς να μην τη δηλώσεις οπότε δεν θα την συμπεριλάβεις
στα εισοδήματά σου.

Nikiforos
11-06-12, 19:44
Η δήλωση του επιδόματος ανεργίας είναι προαιρετική

ΔΕΝ ειναι!!! μπορουν να δουν οτι επαιρνες επιδομα ανεργιας!!! μαλιστα ο ΟΑΕΔ πρεπει να σου δωσει βεβαιωση απο ποτε μεχρι πότε έπερνες και ποσα χρηματα ειναι! 1 χρονο καποτε που ειχα παρει ειχα δηλωσει και εγω.
Κανω μονος μου τις φορολογικες μας δηλωσεις, της οικογενειας μου εννοω. Καλα που εχω ατομα που γνωριζαν και μου εμαθαν δλδ! :P
Παντως υποτιθεται πως πρεπει να δηλωνουμε και τα χρηματα που εχουμε σε τραπεζες, προθεσμιακες καταθεσεις, προγραμματα συνταξιοδοτησης κτλ αλλα κανείς δεν τα δηλώνει. Στην Ελλάδα ότι ειναι υποχρεωτικό δεν είναι κιόλας! :worthy::worthy::worthy::respekt::respekt:

Υ.Γ αν δεν δηλωσεις επιδομα ανεργιας και παρουσιασεις μεγαλυτερες αποδειξεις καταλαθος εστω τοτε θα σε σκισουν!

21706
11-06-12, 19:47
ΔΕΝ ειναι!!! μπορουν να δουν οτι επαιρνες επιδομα ανεργιας!!! μαλιστα ο ΟΑΕΔ πρεπει να σου δωσει βεβαιωση απο ποτε μεχρι πότε έπερνες και ποσα χρηματα ειναι! 1 χρονο καποτε που ειχα παρει ειχα δηλωσει και εγω.
Κανω μονος μου τις φορολογικες μας δηλωσεις, της οικογενειας μου εννοω. Καλα που εχω ατομα που γνωριζαν και μου εμαθαν δλδ! :P
Παντως υποτιθεται πως πρεπει να δηλωνουμε και τα χρηματα που εχουμε σε τραπεζες, προθεσμιακες καταθεσεις, προγραμματα συνταξιοδοτησης κτλ αλλα κανείς δεν τα δηλώνει. Στην Ελλάδα ότι ειναι υποχρεωτικό δεν είναι κιόλας! :worthy::worthy::worthy::respekt::respekt:

Εντάξει, αφού κάνω μεγάλο λάθος εσύ να τα δηλώνεις...

Nikiforos
11-06-12, 19:55
αμα θες να φοροδιαφευγεις προβλημα σου! προσεξε με τις αποδειξεις γιατι μερικοι "εξυπνοι" πιαστηκαν στην φακα σαν τα ποντικια!!! δηλωναν μηδενικο σχεδον εισοδημα αλλα μετα ειχαν αγορες χιλιαδων ευρω!!! LOL!!!!!!!!!!!!! Εγώ είπα απλώς πως είναι υποχρεωτικό και όχι προαιρετικό! άλλο θέμα αν κάποιος δεν θέλει να δηλώσει το επίδομα ανεργίας! το ίδιο ισχύει και με τα άλλα που είπαν πριν, μην λεμε τα ίδια....

21706
11-06-12, 19:59
αμα θες να φοροδιαφευγεις προβλημα σου! προσεξε με τις αποδειξεις γιατι μερικοι "εξυπνοι" πιαστηκαν στην φακα σαν τα ποντικια!!! δηλωναν μηδενικο σχεδον εισοδημα αλλα μετα ειχαν αγορες χιλιαδων ευρω!!! LOL!!!!!!!!!!!!!

Ναι, σύμφωνα με τη δική σου νομοθεσία είναι φοροδιαφυγή.
Πάντως αν θέλεις ρώτα και κανένα λογιστή.

Nikiforos
11-06-12, 20:03
Ναι, σύμφωνα με τη δική σου νομοθεσία είναι φοροδιαφυγή.
Πάντως αν θέλεις ρώτα και κανένα λογιστή.

οτι δεν δηλωνεις οταν απο αυτο εχεις εισοδηματα τι ειναι? χαρτζηλικακι?
Εγώ είπα απλώς πως είναι υποχρεωτικό και όχι προαιρετικό! άλλο θέμα αν κάποιος δεν θέλει να δηλώσει το επίδομα ανεργίας! το ίδιο ισχύει και με τα άλλα που είπαν πριν, μην λεμε τα ίδια....

21706
11-06-12, 20:17
οτι δεν δηλωνεις οταν απο αυτο εχεις εισοδηματα τι ειναι? χαρτζηλικακι?
Εγώ είπα απλώς πως είναι υποχρεωτικό και όχι προαιρετικό! άλλο θέμα αν κάποιος δεν θέλει να δηλώσει το επίδομα ανεργίας! το ίδιο ισχύει και με τα άλλα που είπαν πριν, μην λεμε τα ίδια....

Ωραία επιχειρήματα αλλά δεν αποτελούν νομοθεσία:)

Nikiforos
11-06-12, 20:37
Ωραία επιχειρήματα αλλά δεν αποτελούν νομοθεσία:)

Δηλαδη τωρα τι προβλημα εχεις ακριβως?

http://www.pde.gr/index.php?topic=22969.0

Gianniskriti
11-06-12, 20:39
Ενταξει βρε παιδες τωρα βγηκατε εκτος θεματος λιγάκι. Η ουσία ειναι οτι για τον υπολογισμό του ύψους των αποδείξεων δεν συμπεριλαμβανουμε στο εισόδημα το επίδομα ανεργίας, σωστα ?

21706
11-06-12, 20:40
Δηλαδη τωρα τι προβλημα εχεις ακριβως?

Πρόβλημα; Πού το βλέπεις το πρόβλημα.
Αν θες να τα δηλώνεις, δήλωνέ τα. Κανένα πρόβλημα!!

Nikiforos
11-06-12, 20:41
Αν το δηλωσεις πρεπει να το συμπεριλάβεις προφανως! αυτο λεω τοσην ωρα! αν πχ καποιος αγορασει ενα μεταχειρισμενο αμαξακι εστω 800-1000 ευρω αλλα δεν δηλωσει τπτ σαν εισοδημα πως θα το δικαιολογησει? οπως και δεν πρεπει να δηλωσεις ποσο αποδειξεων που να ειναι παραπανω απο το εισοδημα που δηλωνεις! αν και αυτο δειχνει λογικοτατο πολλοι την πατησαν!
21706 διαβασε http://www.pde.gr/index.php?topic=22969.0 εσενα βοηθαει αν τα δηλωσεις μη φοβασαι δεν θα πληρωσεις για αυτα!

21706
11-06-12, 20:49
21706 διαβασε http://www.pde.gr/index.php?topic=22969.0 εσενα βοηθαει αν τα δηλωσεις μη φοβασαι δεν θα πληρωσεις για αυτα!

Μπράβο, νομίζω ότι άρχισες να καταλαβαίνεις ότι η δήλωσή τους δεν είναι υποχρεωτική:)

BigBlack
11-06-12, 20:57
Υπάρχουν εισοδήματα που η δήλωσή τους είναι προαιρετική, κυρίως αυτά που έχουν φορολογηθεί αυτοτελώς. Π.χ αποζημιώσεις από επίταξη και απαλλοτρίωση, αποζημιώσεις διαφόρων ειδών, κέρδη από λαχεία. Έχω την εντύπωση πως το επίδομα ανεργίας εμπίπτει σ'αυτά. Καλό είναι πάντως να ρωτηθεί φοροτεχνικός...

sdikr
11-06-12, 21:04
Το λιγότερο βλακεία είναι να μην ασχοληθείς καν και να πληρώσες (πολλά) για κάτι που στην πραγματικότητα είναι (αποδείχτηκε ότι είναι) γελοία υπόθεση... Π.χ. εγώ που εργάζομαι, πίστευα πριν ξεκινήσω να την κάνω ότι είναι κάτι φοβερό και τρομερό, που δεν μπορώ εγώ να κάνω αλλά τελικά δεν είναι έτσι. Δεν υπάρχει λόγος να σκορπάμε λεφτα επειδή θέλουμε να είμαστε τεμπέληδες (αναφέρομαι στο δικό σου σχόλιο και στου Γιάννη). Και τι εννοείς ότι τα πληρώνεις μια φορά και μετά είναι επανάληψη των προηγούμενων? Κάθε χρόνο θα κάνω ακριβώς την ίδια ζωή, θα έχω ακριβώς το ίδιο αμάξι, θα είμαι στην ίδια δουλειά? Ξέρεις ότι αυτά πλέον αλλάζουν σε μια μέρα, πόσο μάλλον σε ένα χρόνο.




Και σου λέω. Πήρα παραπάνω από 3 τηλέφωνα, συγκεκριμένα 10 και άκουσα ακριβώς τα ίδια. 50€ παίρνουν, λιγότερα παίρνουν μόνο κάτι "λογιστές" ή σε φίλους (ή συγγενείς :p) που τους γνωρίζουν.


Προσωπικά την πρώτη μου δήλωση την έκανα με λογιστή, μετά επειδή δεν είχα κάποια αλλαγή στα στοιχεία μου απλά έκανα ενα copy paste αν θέλεις (φυσικά με τα νούμερα της κάθε χρόνιας), ξαναπήγα όταν πήρα για λίγο ενα αμάξι στα χέρια μου και ξαναπήγα όταν το έδιωξα, σίγουρα θα πάω αν πχ αποκτήσω ενα σπίτι (ναι καλά :p).

Σε βλέπω όμως οτι ρωτάς κάποια περίεργα, πχ σπίτι (που έχει αλλά τετραγωνικά) κλπ, αυτά θα ήταν καλό να το κάνεις με λογιστή, μετά μέχρι να ξανακάνεις αλλαγές απλά τα κάνεις μόνος σου

1comment
11-06-12, 21:16
Σε βλέπω όμως οτι ρωτάς κάποια περίεργα, πχ σπίτι (που έχει αλλά τετραγωνικά) κλπ, αυτά θα ήταν καλό να το κάνεις με λογιστή, μετά μέχρι να ξανακάνεις αλλαγές απλά τα κάνεις μόνος σου

Αυτό με τα τετραγωνικά που ρώτησα δεν αφορά εμένα και δεν έχει να κάνει με τη συμπλήρωση της δήλωσης. Βασικά μου το είπε ένας φίλος, δεν ξέρω κατα πόσο αληθεύει. Λέει ότι κατοικούν 6 άτομα σε σπίτι 120τ.μ. που στο ρολόι της ΔΕΗ φαίνεται σαν 12τ.μ., το βάζουν στη δήλωση 12τ.μ. εδώ και χρόνια και ούτε γάτα ούτε ζημιά (για χαράτσια κλπ μην σχολιάσω, τζάμπα τη βγάζουν). Πέρα από την μεγάλη παρατυπία που προκύπτει, μου κάνει εντύπωση πώς γίνεται να μην έχουν αναρωτηθεί οι εφοριακοί πώς ζουν 6 άτομα σε 12τ.μ. :hmm: Τις κοιτάει κανείς λεπτομερώς τις δηλώσεις τελικά ή μπα? Αν τις έψαχναν λίγο καλύτερα, θα αποκαλύπτονταν τέτοιου είδους απάτες, που δυστυχώς θα 'ναι αναρίθμητες.

anon
11-06-12, 22:16
Η δήλωση του επιδόματος ανεργίας είναι προαιρετική

Πάντως εγώ που ρώτησα για τα επιδόματα αυτά, όπως ανεργία, πολυτέκνων κλπ, μου είπαν ότι ειναι υποχρεωτική η δήλωσή τους. Τι να πιστέψω; Υπάρχει κάποια εγκύκλιοςμ, νόμος, εδάφιο, διευκρινιστική που να το ξεδιαλύνει αυτό;

- - - Updated - - -


Αυτό με τα τετραγωνικά που ρώτησα δεν αφορά εμένα και δεν έχει να κάνει με τη συμπλήρωση της δήλωσης. Βασικά μου το είπε ένας φίλος, δεν ξέρω κατα πόσο αληθεύει. Λέει ότι κατοικούν 6 άτομα σε σπίτι 120τ.μ. που στο ρολόι της ΔΕΗ φαίνεται σαν 12τ.μ., το βάζουν στη δήλωση 12τ.μ. εδώ και χρόνια και ούτε γάτα ούτε ζημιά (για χαράτσια κλπ μην σχολιάσω, τζάμπα τη βγάζουν). Πέρα από την μεγάλη παρατυπία που προκύπτει, μου κάνει εντύπωση πώς γίνεται να μην έχουν αναρωτηθεί οι εφοριακοί πώς ζουν 6 άτομα σε 12τ.μ. :hmm: Τις κοιτάει κανείς λεπτομερώς τις δηλώσεις τελικά ή μπα? Αν τις έψαχναν λίγο καλύτερα, θα αποκαλύπτονταν τέτοιου είδους απάτες, που δυστυχώς θα 'ναι αναρίθμητες.


Δεν τις κοιτάει κάποιος μια μία παρα μόνο εαν χτυπήσει κάποιο καμπανάκι, δηλαδή έχουν βάλει κάποιους αυτόματους triggers για περιπτώσεις. Εαν έχουν ηδη βάλει για αυτή την περίπτωση, αμα την καταχώρηση χτυπάει καμπανακι και θα σου έρθει ραβασάκι για περαιτέρω έλεγχο. Εαν όχι (το πιθανότερο), τότε προς το παρόν κοιμάσαι ήσυχος, μέχρι τα τζιμάνια απο το τμήμα πληροφοριακών συστημάτων πιάσουν και αυτή την περίπτωση και τρέξουν όλες τις δηλώσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.