PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116

21706
11-06-12, 22:18
Πάντως εγώ που ρώτησα για τα επιδόματα αυτά, όπως ανεργία, πολυτέκνων κλπ, μου είπαν ότι ειναι υποχρεωτική η δήλωσή τους. Τι να πιστέψω; Υπάρχει κάποια εγκύκλιοςμ, νόμος, εδάφιο, διευκρινιστική που να το ξεδιαλύνει αυτό;


Η σωστή ερώτηση στον λογιστή είναι αυτή:
Σύμφωνα με ποια διάταξη νόμου είναι υποχρεωτική η δήλωσή τους;

1comment
11-06-12, 23:08
Δεν τις κοιτάει κάποιος μια μία παρα μόνο εαν χτυπήσει κάποιο καμπανάκι, δηλαδή έχουν βάλει κάποιους αυτόματους triggers για περιπτώσεις. Εαν έχουν ηδη βάλει για αυτή την περίπτωση, αμα την καταχώρηση χτυπάει καμπανακι και θα σου έρθει ραβασάκι για περαιτέρω έλεγχο. Εαν όχι (το πιθανότερο), τότε προς το παρόν κοιμάσαι ήσυχος, μέχρι τα τζιμάνια απο το τμήμα πληροφοριακών συστημάτων πιάσουν και αυτή την περίπτωση και τρέξουν όλες τις δηλώσεις.

Ναι, το θέμα είναι ότι οι συγκεκριμένοι επειδή έχουν και μεγάλο εισόδημα, ηλεκτρονικά την υποβάλλουν. Δεν θα έπρεπε μέσω συστήματος αυτά να διασταυρώνονται αμέσως? Κατά τα άλλα, αυτοί που φοροδιαφεύγουν μας φταίνε, όταν το ίδιο το κράτος δεν έχει ούτε τα στοιχειώδη για να τους ξεσκεπάζει.

GK85
12-06-12, 09:53
Όσον αφορά το επίδομα ανεργίας δεν είσαι υποχρεωμένος να το βάλεις.Μπορείς όμως να το χρησιμοποιήσεις για να καλύψεις τα τεκμήρια.Ετσι κι αλλιώς δεν φορολογείται.Δεν καταλαβαίνω το λόγο να το κρύψει κάποιος.Στην ουσία δεν αποτελεί εισόδημα ούτε μπαίνουν αποδείξεις για αυτό το ποσό.

'Οσον αφορά τις τιμές υπάρχουν λογιστές με 25 χρόνια εμπειρία και πάνω, που ξέρεις πως ότι σου πουν είναι το σωστό και θα πάρουν 50 ευρώ και υπάρχουν και νεότεροι που παίρνουν 18 την δήλωση.Πολλοί πελάτες έχουν γυρίσει πίσω με λάθη.Σε λογιστικό γραφείο δουλεύω.Πήρα τηλ αυτόν τον τύπο με τα 18 ευρώ, τον ρώτησα ορισμένα πράγματα και τα μισά ήταν λάθος..Αφήστε που από 18 ευρώ εφτασε η δήλωσή μου 40.
Λοιπόν εγώ ας πούμε δεν θα πάρω 50 για μια απλή δήλωση.Θα πάρω 25 ή 30.Αλλά όταν κάποιος έρχεται με 10 ακίνητα και πολλά άλλα δεν μπορώ να πάρω το ίδιο ποσό.

Όποιος έχει μια απλή δήλωση ας την κάνει μόνος του εννοείται..Αλλά όταν δεν είναι σίγουρος καλό είναι να την αναλάβει ο λογιστής.
Κάθε μέρα γίνονται αλλαγές και πρέπει να ενημερώνεσαι συνεχώς.Αυτή είναι η δουλειά μας όμως.Μπείτε σε κάποιο forum λογιστών και δείτε τι ζόρι τραβούν.Οπως όλοι βέβαια αλλά εδώ παίζουμε με προστιμα και ημερομηνίες..Συνεχώς καινούργια πράγματα..Καλημέρα..
φιλικά η λογίστρια..
ΥΓ..Μην πέσετε να με φάτε..μια γνώμη είπα εκ των έσω..χαχα

anon
12-06-12, 11:05
Ναι, το θέμα είναι ότι οι συγκεκριμένοι επειδή έχουν και μεγάλο εισόδημα, ηλεκτρονικά την υποβάλλουν. Δεν θα έπρεπε μέσω συστήματος αυτά να διασταυρώνονται αμέσως? Κατά τα άλλα, αυτοί που φοροδιαφεύγουν μας φταίνε, όταν το ίδιο το κράτος δεν έχει ούτε τα στοιχειώδη για να τους ξεσκεπάζει.

σιγά σιγά θα τα πιάσουν όλα, να είσαι σίγουρος. Θα γλυτώνει όποιος έχει τεράστιο δόντι, δηλαδή να μπορεί να πιέσει σε επίπεδο υπουργού. Πιο κάτω δεν θα πιάνει, μιας και οι διασταυρώσεις και οι επιπλέον έλεγχοι δεν (θα) γίνονται σε επίπεδο τοπικής ΔΟΥ.

- - - Updated - - -

Για μένα υπάρχει σοβαρός λόγος μη υποβολής πολυτεκνικού επιδόματος. η γυναίκα μου έχει ετήσιο εισόδημα 18000 ευρώ περίπου. Με το πολυτεκνικό ξεπερνά τις 20.000 ευρώ, και αυτομάτως ο φόρος αλληλεγγύης πάει στο 2%. Δηλαδή εκεί που θα πλήρωνε λιγότερο απο 200 ευρώ φόρο αλληλεγγύης αυτομάτως πάει μετά στα 400+!!!!

cool11
12-06-12, 11:38
Πως θα βαλουμε μια δημοσκοπηση 'ποσα θα πληρωσετε στην εφορία φετος;'?

1comment
12-06-12, 14:22
Πως θα βαλουμε μια δημοσκοπηση 'ποσα θα πληρωσετε στην εφορία φετος;'?

0. Για του χρόνου βλέπουμε. Ελπίζω να μην ανεβάσουν πάλι τα τεκμήρια, δεν νομίζω ότι παίρνει άλλο... Ήδη έχουν φτάσει σε επίπεδα παράλογα και εντελώς εκτός πραγματικότητας. Όπως και το αφορολόγητο είναι αδύνατο να πάει πιο κάτω. Πρέπει να λογικευτούν επιτέλους... Αν δεν τους βγαίνουν τα νούμερα, να κάνουν κάτι με τη φοροδιαφυγή που ακόμα καλά κρατεί. Τα χαμηλά εισοδήματα δεν σηκώνουν περαιτέρω φορολόγηση! Και το παράλογο των τεκμηρίων να τερματίσει στα φετινά δεδομένα. Ένα 1200αρη ΔΕΝ έχει 4.000€ δαπάνη, όπως και μια οικία 60τ.μ. ΔΕΝ εχει 2.400€ δαπάνες. Λίγη σοβαρότητα πια!

Manolis_karas
12-06-12, 19:45
Τελευταία ερώτηση απο εμενα !
Η σύζυγος μου έχει εισόδημα απο μισθωτές υπηρεσίες 3500€ και απο επίδομα ανεργίας 2500€ = 6.000€.
Οι αποδείξεις που θα πρέπει να δηλωθουν είναι 25% επί των 6000€ ? Ή θα βασιστω μοναχα στο εισόδημα απο μισθωτές υπηρεσίες ?
Ευχαριστω συμφορουμίτες !
Γιατί δεν παίζεις 1ο: με κάποιο από τα δωρεάν προγράμματα και αφού καταλήξεις
2ο: ξαναδοκίμασε με το πρόγραμμα του ΤΑΧΙΣ, έχει τουλάχιστον 3 δοκιμές (τόσες φορές δοκίμασα εγώ πριν αποφασίσω).
Έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει κάτι το οποίο να δηλώνεται προαιρετικά, όλα φορολογητέα ή όχι είναι υποχρεωτικά.

Nikiforos
12-06-12, 19:51
Δεν ειδατε τι ειπαν οι εφοπλιστες με το που ακουσαν τι ειπε ο Τσιπρας? αν φορολογηθουν πανε σε αλλη χωρα! δλδ ελεος! τι να λεμε μετά! καλα λεω οτι την πληρωνουμε μισθωτοι και συνταξιουχοι σε αυτη την χωρα!
μεχρι ποτε ειναι η προθεσμία για τις δηλώσεις?

pavlex
12-06-12, 20:15
Και εδω που ειναι ,τι προσφερουν? να σηκωθουν να φυγουν,προχτες ανακοινωσε ο συλλογος του οτι θα δημιουργησει ειδικο ταμειο για τους φτωχους,οτι φραγκοδιφραγκα τους περισσευουν θα τα ριχνουν στο κουτι υπερ των φτωχων.
Αλλα και τα λεφτα τους στην ελβετια τα εχουν,και τα καραβια τους στην κινα και στην κορεα τα κατασκευαζουν, πιο το οφελος τοτε να ειναι εδω!

Nikiforos
12-06-12, 20:26
οι πάρα πολλές θέσεις εργασίες σε ναυτιλία και τουρισμό μήπως? + οτι κανουν πολλες κατασκευες ειτε δικα τους κτιρια-σπιτια και δουλευει και ο κατασκευαστικός τομέας! αλλιώς δεν θα απειλούσαν κιόλας! εξάλου δε νομίζω πως είμαστε εμείς ειδικοί για να γνωρίζουμε τι ακριβώς προσφέρουν στην Ελλάδα!

tiffany
12-06-12, 20:53
Δεν ειδατε τι ειπαν οι εφοπλιστες με το που ακουσαν τι ειπε ο Τσιπρας? αν φορολογηθουν πανε σε αλλη χωρα! δλδ ελεος! τι να λεμε μετά! καλα λεω οτι την πληρωνουμε μισθωτοι και συνταξιουχοι σε αυτη την χωρα!
μεχρι ποτε ειναι η προθεσμία για τις δηλώσεις?

Το έχω ξαναπεί. Τα λεφτά σε ένα κράτος τα φέρνει το κεφάλαιο. Σε όλους τους βιομηχάνους το κράτος πρέπει να δίνει επιστροφή φόρου. Αυτοί στηρίζουν την οικονομία. Δες εισαγωγές πρώτων υλών, εξαγωγές προϊόντων, απασχόληση προσωπικού κτλ. Όλα αυτά σημαίνουν φόρους για το κράτος. Όσο πιο μεγάλη είναι η επιχείρηση τόσο μεγαλύτερα έσοδα έχει το κράτος.

Αλλά η λαϊκίστικη πολιτική της Ελλάδος υπαγορεύει άλλα. Φορολογία στο κεφάλαιο για να το διαλύσουμε και αφορολόγητο στον μικρό για να κλέβει παραπάνω.

sdikr
12-06-12, 21:00
Το έχω ξαναπεί. Τα λεφτά σε ένα κράτος τα φέρνει το κεφάλαιο. Σε όλους τους βιομηχάνους το κράτος πρέπει να δίνει επιστροφή φόρου. Αυτοί στηρίζουν την οικονομία. Δες εισαγωγές πρώτων υλών, εξαγωγές προϊόντων, απασχόληση προσωπικού κτλ. Όλα αυτά σημαίνουν φόρους για το κράτος. Όσο πιο μεγάλη είναι η επιχείρηση τόσο μεγαλύτερα έσοδα έχει το κράτος.

Αλλά η λαϊκίστικη πολιτική της Ελλάδος υπαγορεύει άλλα. Φορολογία στο κεφάλαιο για να το διαλύσουμε και αφορολόγητο στον μικρό για να κλέβει παραπάνω.

Ελά τι έγινε; :vava:
Εντάξει είπαμε, όχι να τους σκίσουμε άλλα όχι και έτσι.

Burning Skies
12-06-12, 21:09
Ελά τι έγινε; :vava:
Εντάξει είπαμε, όχι να τους σκίσουμε άλλα όχι και έτσι.

Καταφερε να στειλει μεχρι και σενα ο ΣΕΒ-lover; :lol:

sdikr
12-06-12, 21:11
Καταφερε να στειλει μεχρι και σενα ο ΣΕΒ-lover; :lol:

Με τον ίδιο τρόπο που λένε κάποιοι άλλοι τα δικά τους, όποτε μικρό το κακό

tiffany
12-06-12, 21:14
Ελά τι έγινε; :vava:
Εντάξει είπαμε, όχι να τους σκίσουμε άλλα όχι και έτσι.

Σχήμα λόγου βρε αδερφέ. Δεν είπαμε να τους κάτσουμε κιόλας. Απλά πρέπει να μειωθεί η φορολογία και η γραφειοκρατεία ώστε να μην φεύγουν τα βαριά χαρτιά. Είναι απαράδεκτο το φαινόμενο στη Βόρεια Ελλάδα με τα κλειστά εργοστάσια που έφυγαν στη Βουλγαρία. Είναι απαράδεκτο η μεγαλύτερη ναυτιλιακή δύναμη του κόσμου να έχει ελάχιστες Ελληνικές Σημαίες στα πλοία. Κτλ κτλ κτλ.

Πρόσφατο περστατικό "μεγαλοκαπιταλιστή που ρουφάει το αίμα του λαουτζίκου". Όταν εκλέχτηκε ο Βαγγέλας στο Μπατσοκ τον έπιασε για να συζητήσουν την μείωση της τιμής αγοράς του ρεύματος από τη ΔΕΗ. Του εξέθεσε τα προβλήματα και τον ανταγωνισμό από τις χώρες τις Αφρικής και του υπόλοιπου "Τρίτου Κόσμου". Ο Βαγγέλας του απάντησε για το ποιος θα αναλάβει το πολιτικό κόστος.

Burning Skies
12-06-12, 21:18
Σχήμα λόγου βρε αδερφέ. Δεν είπαμε να τους κάτσουμε κιόλας.

Βασικα αυτο ακριβως ειπες.
Οτι πρεπει να πληρωνει ο μεροκαματιαρης και να μην πληρωνει αυτος που δεν ξερει τι εχει.

tiffany
12-06-12, 21:21
Βασικα αυτο ακριβως ειπες.
Οτι πρεπει να πληρωνει ο μεροκαματιαρης και να μην πληρωνει αυτος που δεν ξερει τι εχει.

Πάλι από την αρχή. Πάλι δεν πιάσαμε την ειρωνεία. Αχχχχχ

aroutis
12-06-12, 21:25
Το έχω ξαναπεί. Τα λεφτά σε ένα κράτος τα φέρνει το κεφάλαιο. Σε όλους τους βιομηχάνους το κράτος πρέπει να δίνει επιστροφή φόρου. Αυτοί στηρίζουν την οικονομία. Δες εισαγωγές πρώτων υλών, εξαγωγές προϊόντων, απασχόληση προσωπικού κτλ. Όλα αυτά σημαίνουν φόρους για το κράτος. Όσο πιο μεγάλη είναι η επιχείρηση τόσο μεγαλύτερα έσοδα έχει το κράτος.

Αλλά η λαϊκίστικη πολιτική της Ελλάδος υπαγορεύει άλλα. Φορολογία στο κεφάλαιο για να το διαλύσουμε και αφορολόγητο στον μικρό για να κλέβει παραπάνω.
To μάμησες τελείως.

Εγώ λεω να πληρώνουν οι μισθωτοι τους μισθούς τους.

tiffany
12-06-12, 21:48
Ανέφερα πουθενά να ******* του μισθωτούς; Απλά είπα ότι θα πρέπει να αλλάξει η κατάσταση στην φορολογία των μεγάλων.

Ρε ΚΚΕ θέλετε να σας απαυτώσει όλους. Να παίρνετε σώβρακα με το κουπόνι. :down:

- - - Updated - - -

Δηλαδή αν υπάρξει μια ενιαία κλιμακωτή φορολογία από 5% έως 20% από 5000 έως τον Λάτση θα υπάρξει πρόβλημα;

Και να το δούμε μπακαλίστικα το θέμα. Μία επιχείρηση απασχολεί 200 άτομα. Δίνει σε μισθούς 200*14*1400€=3.920.000 το χρόνο στην αγορά. Βάλε και την ασφάλεια στο ΙΚΑ άλλα 840.000. Ο φόρος από τις εισαγωγές πρώτων υλών; Ο φόρος από τις εξαγωγές; Το ΦΠΑ από τους υπαλλήλους. Η φορολογία των υπαλλήλων δεν φτάνει;

Αν κάνει επενδύσεις δεν θα τον !#$^%&@&. Αν δεν κάνει τότε ΝΑΙ. Πιες του το αίμα.

Nikiforos
12-06-12, 21:48
Μα το θεμα ειναι οτι ΔΕΝ πληρωνουν οι μεγαλοι!!!! ειτε απειλουν οπως το ειδαμε ηδη, ειτε φοροδιαφευγουν και δεν τους ακουμπαει κανεις! ο απλος κοσμακης που δεν εχει τι πρεπει να κανει δλδ? απορὼ.....
τις μεγαλες εταιριες, εργοστασια, βιοτεχνιες, βιομηχανιες τους εφαγαν τα συνδυκατα, συνδικαλισμος και απεργιες, και ΟΧΙ το ιδιο το κρατος!!!

sdikr
12-06-12, 21:54
Ανέφερα πουθενά να ******* του μισθωτούς; Απλά είπα ότι θα πρέπει να αλλάξει η κατάσταση στην φορολογία των μεγάλων.

Ρε ΚΚΕ θέλετε να σας απαυτώσει όλους. Να παίρνετε σώβρακα με το κουπόνι. :down:

- - - Updated - - -

Δηλαδή αν υπάρξει μια ενιαία κλιμακωτή φορολογία από 5% έως 20% από 5000 έως τον Λάτση θα υπάρξει πρόβλημα;

Και να το δούμε μπακαλίστικα το θέμα. Μία επιχείρηση απασχολεί 200 άτομα. Δίνει σε μισθούς 200*14*1400€=3.920.000 το χρόνο στην αγορά. Βάλε και την ασφάλεια στο ΙΚΑ άλλα 840.000. Ο φόρος από τις εισαγωγές πρώτων υλών; Ο φόρος από τις εξαγωγές; Το ΦΠΑ από τους υπαλλήλους. Η φορολογία των υπαλλήλων δεν φτάνει;

Αν κάνει επενδύσεις δεν θα τον !#$^%&@&. Αν δεν κάνει τότε ΝΑΙ. Πιες του το αίμα.

μμμ 1400; καλά ακούγονται!
Τον ΦΠΑ τον πληρώνει ο καταναλωτής και όχι η εταιρία.
Γιατί λοιπόν αυτόν με τα 1400 να του βάλεις φόρο και αυτόν με τα ας πουμε 5000 να μην του βάλεις;

tiffany
12-06-12, 22:05
μμμ 1400; καλά ακούγονται!
Τον ΦΠΑ τον πληρώνει ο καταναλωτής και όχι η εταιρία.
Γιατί λοιπόν αυτόν με τα 1400 να του βάλεις φόρο και αυτόν με τα ας πουμε 5000 να μην του βάλεις;

Έγραψα κλιμακωτό φόρο από τον απλό μισθωτό μέχρι το Λάτση. ΟΛΟΙ θα πληρώνουν φόρο. Ακόμη και 10€ ίσα ίσα να λες ότι προσφέρεις. Οι εισαγωγές/εξαγωγές δεν υπόκεινται σε φορολογία; Ο ΦΠΑ από τον καταναλωτή είναι "έμμεσος" φόρος και στον εργοδότη. Αν του δώσει παραπάνω λεφτά θα ξοδέψει και παραπάνω λεφτά ο εργαζόμενος. Το αντίθετο δηλαδή απ' ότι έγινε στο μνημόνιο. Κόψαν μισθούς και ανέβασαν το ΦΠΑ με αποτέλεσμα έπεσε η κατανάλωση στο 0.

Όσο για αυτούς που δεν πληρώνουν θα πρέπει κάποτε οι πολιτικοί να γίνουν Άνδρες και να κόψουν τον αυνανισμό γιατί τυφλώνει. Τον κλείνεις και πας παρακάτω. Υπάρχουν εκατομμύρια επιχειρηματίες σε όλο τον κόσμο που είναι σωστοί επαγγελματίες. Αν τους δώσεις υγιή αγορά θα έρθουν να επενδύσουν.

anon
13-06-12, 08:35
ολοι (θεωρητικά) πληρώνουν φόρο. Κλιμακωτά. Βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις (πχ εφοπλιστές, μηδέν φόρο, γιατί κάνουν υποτίθεται έμμεσα μεγάλο καλό στην χώρα και γιατί όποτε θέλουν φεύγουν, τράπεζες, εδώ το μεγάλο καλό είναι κάτι που πρέπει να αναρωτιώμαστε, εκκλησία, εδώ υπάρχουν οι φανατικοί και είναι πολλοί οπότε μη τζιζ κακά - εκτός εαν μας έρθει αμήν και πότε κάνας Ερρίκος (http://en.wikipedia.org/wiki/Dissolution_of_the_Monasteries) )...

Τώρα βέβαια, άλλη αντιμετώπιση έχει κάποιος που βγάζει 10.000 ή ακόμα και 50.000 τον χρόνο και κάποιος που βγάζει μερικά εκατομύρια τον χρόνο. Ο τελευταίος έχει την δυνατότητα τζιμανίων λογιστών, με δημιουργική λογιστική ή παραθυράκια στους νόμους (ειδικά φτιαγμένα) να κρύβουν έσοδα. Εχει την δυνατότητα ακόμα και τα τσιγάρα που παίρνει απο το περίπτερο να τα παίρνει με τιμολόγιο σαν έξοδα της εταιρίες (δηλαδη όλες τις δαπάνες που είναι προσωπικές και όχι της επιχείρησης, γλυτώνοντας έτσι πολλούς φόρους). Εχει την δυνατότητσ να κάνει χορηγίες, και φυσικά να καρπώνεται των "διευκολύνσεων" απο τις γενναιόδωρες αυτές χορηγίες.

Οπότε στην τελική, ο πλούσιος όπως αυτό χαρακτηρίζεται, έχει άλλα μέτρα και σταθμά τελικα για την φορολόγησή του, έμμεσα και άμμεσα, και φόρους τελικά πληρώνει ο φτωχός και μέσος πολίτης.

cool11
13-06-12, 08:42
Κατα τα αλλα, οι εξυπνοι 'εγκεφαλοι' στο υπ.οικονομικων, περιμενουν να μαζεψουν απο τους ανεργους χρημα!
http://www.24h.gr/section/ellada/oures-stis-efories-gia-na-kleisoun-ta-mplokakia
Ντροπη!

VasP
13-06-12, 23:08
Ο φόρος από τις εισαγωγές πρώτων υλών; Ο φόρος από τις εξαγωγές; Το ΦΠΑ από τους υπαλλήλους. Η φορολογία των υπαλλήλων δεν φτάνει;

Τι εννοείς λέγοντας 'Το ΦΠΑ από τους υπαλλήλους' ; Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Το ΦΠΑ είναι ο Φόρος Προστιθέμενης Αξίας. Επιβάλλεται στα διάφορα στάδια παραγωγής και διανομής ενός προιόντος (επί της προστιθέμενης αξίας) και μετακυλίεται -δηλαδή βαρύνει- τον τελικό καταναλωτή. Oι επιχειρήσεις δεν πληρώνουν τον ΦΠΑ, απλώς τον αποδίδουν στο Δημόσιο. Στην ουσία οι επιχειρήσεις παίζουν τον ρόλο του 'μεσάζοντα'. Εισπράτουν δηλαδή τον συγκεκριμένο φόρο όταν πωλούν ένα προιόν ή παρέχουν μια υπηρεσία και οφείλουν να τον αποδώσουν στο κράτος. Γι' αυτό και η μη απόδοση ΦΠΑ άνω των 75000 ευρω (νομίζω) είναι κακούργημα.

Απλώς ο ΦΠΑ αυξάνει την τιμή που πληρώνει ο τελικός καταναλωτής και κατ' επέκταση η αύξηση του ΦΠΑ μειώνει την ζήτηση.

sdikr
13-06-12, 23:20
Κατα τα αλλα, οι εξυπνοι 'εγκεφαλοι' στο υπ.οικονομικων, περιμενουν να μαζεψουν απο τους ανεργους χρημα!
http://www.24h.gr/section/ellada/oures-stis-efories-gia-na-kleisoun-ta-mplokakia
Ντροπη!

Ναι είναι όμως μια περίεργη κατάσταση το μπλοκάκι, αν πραγματικά δεν δουλεύουν τότε μπορούν να το δώσουν ;)

- - - Updated - - -


ολοι (θεωρητικά) πληρώνουν φόρο. Κλιμακωτά. Βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις (πχ εφοπλιστές, μηδέν φόρο, γιατί κάνουν υποτίθεται έμμεσα μεγάλο καλό στην χώρα και γιατί όποτε θέλουν φεύγουν, τράπεζες, εδώ το μεγάλο καλό είναι κάτι που πρέπει να αναρωτιώμαστε, εκκλησία, εδώ υπάρχουν οι φανατικοί και είναι πολλοί οπότε μη τζιζ κακά - εκτός εαν μας έρθει αμήν και πότε κάνας Ερρίκος (http://en.wikipedia.org/wiki/Dissolution_of_the_Monasteries) )...

Τώρα βέβαια, άλλη αντιμετώπιση έχει κάποιος που βγάζει 10.000 ή ακόμα και 50.000 τον χρόνο και κάποιος που βγάζει μερικά εκατομύρια τον χρόνο. Ο τελευταίος έχει την δυνατότητα τζιμανίων λογιστών, με δημιουργική λογιστική ή παραθυράκια στους νόμους (ειδικά φτιαγμένα) να κρύβουν έσοδα. Εχει την δυνατότητα ακόμα και τα τσιγάρα που παίρνει απο το περίπτερο να τα παίρνει με τιμολόγιο σαν έξοδα της εταιρίες (δηλαδη όλες τις δαπάνες που είναι προσωπικές και όχι της επιχείρησης, γλυτώνοντας έτσι πολλούς φόρους). Εχει την δυνατότητσ να κάνει χορηγίες, και φυσικά να καρπώνεται των "διευκολύνσεων" απο τις γενναιόδωρες αυτές χορηγίες.

Οπότε στην τελική, ο πλούσιος όπως αυτό χαρακτηρίζεται, έχει άλλα μέτρα και σταθμά τελικα για την φορολόγησή του, έμμεσα και άμμεσα, και φόρους τελικά πληρώνει ο φτωχός και μέσος πολίτης.

Κανονικά δεν προβλέπεται να περνάει τα τσιγάρα, όπως πχ και αρκετά άλλα πράγματα, οπότε το θέμα πάει ξανά στο τι έλεγχο έχουμε.

Επειδή όμως όπως είπαμε, δεν μπορούνε (δεν θέλουνε) κλπ βάζουνε σε όλους φόρους, ξέρεις τι είναι να έχεις συνέταιρο (που δεν έχει βάλει φράγκο) με 40% + με το καλήμερα; (φορολογία στην υπηρεσία στο ακαθάριστο 20% + 23% φπα + διάφορα που έχουν)
Θα μου πεις κάποιοι κάνουν το αντίθετο, οκ, ποιος πρέπει να τους μαζέψει;

anon
14-06-12, 08:28
Κανονικά δεν προβλέπεται να περνάει τα τσιγάρα, όπως πχ και αρκετά άλλα πράγματα, οπότε το θέμα πάει ξανά στο τι έλεγχο έχουμε.

Επειδή όμως όπως είπαμε, δεν μπορούνε (δεν θέλουνε) κλπ βάζουνε σε όλους φόρους, ξέρεις τι είναι να έχεις συνέταιρο (που δεν έχει βάλει φράγκο) με 40% + με το καλήμερα; (φορολογία στην υπηρεσία στο ακαθάριστο 20% + 23% φπα + διάφορα που έχουν)
Θα μου πεις κάποιοι κάνουν το αντίθετο, οκ, ποιος πρέπει να τους μαζέψει;

Εαν οι φόροι αποδίδανε, είχαμε ένα κράτος με υγεία, παιδεία, και υπηρεσίες, και όλα να τρέχουν σκανδιναβικά, νομίζω κανείς δεν θα επρεπε να πεί το παραμικρό για τους φόρους (σημειωτέον εκεί πληρώνουν ακόμα περισσότερους φόρους). Ακόμα και ο μισθωτός πληρώνει φόρους, κλιμακωτά. Εαν έχεις έναν καλό μισθό, να δείς πόσο γρήγορα φτάνεις το 40%... Ειδικά δε εαν σκεφτείς ότι ο μισθωτός πληρώνει πρώτα ΦΜΥ, και μετά αγοράζει προιόντα και πληρώνει (μέσα σε αυτά) και ΦΠΑ. Την στιγμή που πολλοί ελεύθεροι επαγγελματίες, αγοράζουν(*) ότι μπορούν να δικαιολογήσουν μέσω επιχειρήσης (νόμιμα), και έτσι γλυτώνουν σημαντική φορολόγηση.

(*) Εννοώ για μη εταιρική χρήση, αλλά να μπορεί να φαίνεται ότι είναι για εμπορική χρήση. Πχ πετρέλαιο θέρμανσης στην εταιρία, το βάζει σπίτι, αυτοκίνητο leasing στην εταιρία αλλά το χρησιμοποιεί για ΙΧ, βενζίνες στην εταιρία, μέχρι και οικιακό προσωπικό στην εταιρία (καθαρίστριες κλπ) και τις χρησιμοποιεί σπίτι, ότι βάζει ο νούς.

Gianniskriti
17-06-12, 14:09
Γιατί δεν παίζεις 1ο: με κάποιο από τα δωρεάν προγράμματα και αφού καταλήξεις
2ο: ξαναδοκίμασε με το πρόγραμμα του ΤΑΧΙΣ, έχει τουλάχιστον 3 δοκιμές (τόσες φορές δοκίμασα εγώ πριν αποφασίσω).
Έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει κάτι το οποίο να δηλώνεται προαιρετικά, όλα φορολογητέα ή όχι είναι υποχρεωτικά.

Την υπογραμμισμενη σου δηλωση την απευθυνεις σε εμενα ή μιλας γενικα ? Γιατι εμενα το ερωτημα μου είχε αλλο περιεχομενο. Δεν ρωτησα αν η δηλωση καποιων εισοδηματων ειναι υποχρεωτικη ή όχι, ρωτησα σε ποια εισοδηματα βασιζομαστε για τον υπολογισμο των αποδείξεων, και συγκεκριμενα αν σε αυτα συμπεριλαμβανεται και το επιδομα ανεργίας. Βασιμο αυτο που προτεινεις με την δοκιμη δωρεαν προγραμματων αλλα αφενος απ οτι καταλαβα το καθε προγραμμα λεει το μακρυ του και το κοντο του γιατι ειναι γραμμενα στο ποδι, και αφετερου προτιμω να ξερω τί λεει επίσημα ο κώδικα φορολογίας εισοδηματος και να κανω μονος μου τους υπολογισμους παρα να βασιζομαι σε προγραμματα. Ευχαριστω

Manolis_karas
17-06-12, 14:28
Αγαπητέ Giannis τη δήλωση την απευθύνω σε σένα και σε όλους. Δεν ε'ιμαι όμως λογιστής ούτε έχω σχέση με οικονομικά, μιλώ από εμπειρία για αυτό αρχίζω με " Έχω την εντύπωση.."
Όσο για το

2ο: ξαναδοκίμασε με το πρόγραμμα του ΤΑΧΙΣ, έχει τουλάχιστον 3 δοκιμές (τόσες φορές δοκίμασα εγώ πριν αποφασίσω).
Είναι το επίσημο πρόγραμμα του ΤΑΧΙΣ, με το οποίο γίνεται η εκκαθάριση των δηλώσεων.

Gianniskriti
17-06-12, 15:05
Σε περίπτωση που φιλοξενουμαι, συμπληρωνω τα πεδία 091 (επιφανεια) , 097 (μήνες), και 811 (ποσό) ?
Ευχαριστω

HELL_pegaSOS
17-06-12, 15:44
Ακόμη να την κάνω την δήλωση...

Την σκέφτομαι κι εκνευρίζομαι.


Οσο για τον Ερρίκο της Αγγλίας, είχαμε κι εμείς μικρές εκδοχές τους και ιδίως τον Καποδίστρια που απαλλοτρίωσε αρκετά τσιφλίκια τούρκων αγάδων, εντόπιων κοτζαμπάσηδων και μοναστηριών για να έχουν ένα κομμάτι γης οι χιλιάδες ακτήμονες. Κι ο Βενιζέλος απ όσο θυμάμαι.

GK85
18-06-12, 09:54
Σε περίπτωση που φιλοξενουμαι, συμπληρωνω τα πεδία 091 (επιφανεια) , 097 (μήνες), και 811 (ποσό) ?
Ευχαριστω

Στον πίνακα 7 στο 10 συμπληρώνεις ονοματεπώνυμο αυτού που σε φιλοξενεί, το ΑΦΜ του, επιφάνεια, μήνες και τσεκάρεις ναι στην φιλοξενία.Ποσό δεν βάζεις.

George978
18-06-12, 13:40
Τι γινεται οταν το ποσο που βγαζει απλα δεν εχουμε να το πληρωσουμε? Ταμειο=μηδεν.

Clelia
18-06-12, 14:14
Καλησπέρα!
Θα υποβάλλω την δήλωσή μου ηλεκτρονικά, όπως έκανα πριν παντρευτώ.
Απλά επειδή έχω καταμπερδευτεί με κάποιους κωδικούς. Όσο και να έψαξα στο ίντερνετ οι απαντήσεις είναι θεωρητικές κ καθόλου επεξηγηματικές κ όσους ρώτησα μου είπαν εντελώς διαφορετικά πράγματα ο ένας από τον άλλο, ζητάω την βοήθειά σας στα εξής:
1) Αγόρασα καινούριο αυτοκίνητο με δάνειο το 2011.
α) Στον ΠΙΝΑΚΑ 5, Κωδ. 719, τι θα γράψω? Όλο το ποσό της αξίας του αυτοκινήτου (11.000 ευρώ που στην ουσία τα χρωστάω στην τράπεζα), ή ό,τι πλήρωσα για πινακίδες κλπ?
β) Στον ΠΙΝΑΚΑ 5, Κωδ. 727 θα γράψω το σύνολο των χρημάτων που πλήρωσα στο δάνειο το 2011 για το αμάξι. Έχω κ χαρτί από την τράπεζα με το συνολικό ποσό των δόσεων. Σωστά?
2) Αγόρασα σπίτι το 2007.
α) Στον ΠΙΝΑΚΑ 7, Κωδ. 063 γράφω ΜΟΝΟ τους τόκους που πλήρωσα το 2011 για το στεγαστικό ή ΟΛΟ το ποσό που πλήρωσα?
β) Στον ΠΙΝΑΚΑ 7, Κωδ. 069 γράφω το ΚΕΦΑΛΑΙΟ που πλήρωσα το 2011 για το στεγαστικό ή το συνολικό ποσό του δανείου που πήρα το 2007 (ήτοι 235.000 ευρώ)??
3) Είμαι σε διάσταση κ τον Μάρτιο 2012 υποβάλλαμε αίτηση συναινετικού διαζυγίου. Πήγα στην ΔΟΥ μου κ το δήλωσα στο μητρώο, οπότε τώρα φαίνεται η διάσταση. Ρώτησα βέβαια στην ΔΟΥ μου, αλλά θέλω να το επιβεβαιώσω. Παρόλο που η διάσταση έγινε το 2012, εν τούτοις για τα εισοδήματα του 2011 (που ήμουν έγγαμη) θα συμπληρώσω την δήλωση ως εν διαστάσει, επειδή θα φορολογηθώ ως εν διαστάσει που είμαι τώρα. Σωστά μου τα λένε ή θα βρω τον μπελά μου??

jkoukos
18-06-12, 17:02
1) Αγόρασα καινούριο αυτοκίνητο με δάνειο το 2011.
α. Κωδικός 719, θα γραφεί η συνολική αξία του αυτοκινήτου, δηλαδή το δάνειο μαζί με τυχόν προκαταβολή και τα λοιπά έξοδα για την κυκλοφορία του (όχι ασφάλεια).
β. Κωδικός 727*, θα γραφεί το σύνολο των δόσεων που έγιναν το 2011, σύμφωνα με το χαρτί της τράπεζας.
γ. Κωδικός 781, θα γραφεί το συνολικό ποσό του δανείου (χωρίς τυχόν προκαταβολή).

Τα επόμενα έτη (όσο διαρκεί το δάνειο) θα συμπληρώνεις μόνο τον κωδικό 727 (β).


2) Αγόρασα σπίτι το 2007.
α. Κωδικός 063, θα γραφεί το σύνολο των τόκων του 2011, σύμφωνα με το χαρτί της τράπεζας.
β. Κωδικός 069, θα γραφεί το συνολικό ποσό του δανείου.
γ. Κωδικός 727*, θα γραφεί το σύνολο των τοκοχρεολυσίων (τόκος + κεφάλαιο), σύμφωνα με το χαρτί της τράπεζας.

Τα επόμενα έτη (όσο διαρκεί το δάνειο) θα συμπληρώνεις όλους τους παραπάνω κωδικούς.

3. Δυστυχώς δεν γνωρίζω, ίσως κάποιο άλλο μέλος σε βοηθήσει.

* Υπόψη ότι ο κωδικός 727 θεωρείται τεκμήριο, οπότε αν το σύνολο των τεκμηρίων (του πίνακα 5) υπερβαίνει το πραγματικό εισόδημα η συλλογή των αποδείξεων και η εκκαθάριση της δήλωσης θα γίνει βάσει αυτού.

Gianniskriti
18-06-12, 18:06
Τι γινεται οταν το ποσο που βγαζει απλα δεν εχουμε να το πληρωσουμε? Ταμειο=μηδεν.

Join the club φίλε μου! Εσύ, εγώ, και το υπόλοιπο 80% του ελληνικου πληθυσμου δεν έχουμε να πληρωσουμε τον εξτρα φόρο του εκκαθαριστικου!
Μην αγχωνεσαι ομως, ο Σαμαρας υποσχέθηκε θα κανει ριζικες αλλαγες. Πριν το Φθινοπωρο θα εχουμε όλοι δουλεια με μισθο €1000+.

anon
18-06-12, 18:18
ΘΑ, ΘΑ, ΘΑ, που ήδη πήγαν περίπατο με την εκλογή (επαναδιαπραγμάτευση). Τώρα λέει ότι θα ζητήσει μέτρα για ανάπτυξη... Εδω γελάμε...
Απο την άλλη πρέπει να βρούν 12-14 δις εξτρα... Και ξέρουμε πως θα βγούν αυτά. Ηδη νοσοκομεία έχει αποφασιστεί να κλείσουν, προμηθευτές δεν πληρώνονται, υλικά, φάρμακα, αναλώσιμα δεν υπάρχουν, και ούτε πρόκειται, σχολεία θα συγχωνευθούν, άλλα θα κλείσουν και πάει λέγοντας. Ισως πάμε σε μειώσεις και στα ειδικά μισθολόγια, το ζητάει η Τρόικα/ΔΝΤ/Μέρκελ εξάλλου. Και φυσικά πλιάτσικο... Αλλά αυτα τα ποσά δεν πρόκειται να βρεθούν.

maik
19-06-12, 00:01
3) Είμαι σε διάσταση κ τον Μάρτιο 2012 υποβάλλαμε αίτηση συναινετικού διαζυγίου. Πήγα στην ΔΟΥ μου κ το δήλωσα στο μητρώο, οπότε τώρα φαίνεται η διάσταση. Ρώτησα βέβαια στην ΔΟΥ μου, αλλά θέλω να το επιβεβαιώσω. Παρόλο που η διάσταση έγινε το 2012, εν τούτοις για τα εισοδήματα του 2011 (που ήμουν έγγαμη) θα συμπληρώσω την δήλωση ως εν διαστάσει, επειδή θα φορολογηθώ ως εν διαστάσει που είμαι τώρα. Σωστά μου τα λένε ή θα βρω τον μπελά μου??

Η δηλωση αφορα για οτι εγινε ή υπηρχε την 31/12/2011.
Για το 2012 θα γινει του χρονου.

Manolis_karas
19-06-12, 09:54
Η δηλωση αφορα για οτι εγινε ή υπηρχε την 31/12/2011.
Για το 2012 θα γινει του χρονου.
Πρέπει να υπάρχει κάποια ρύθμιση. Αρκετές φορές σε περίπτωση διάστασης με το που συναντηθούν οι πρώην σύζυγοι αρχίζουν να σφάζονται, πως να μπορέσουν να υποβάλλουν κοινή δήλωση και πληρώσουν φόρο από κοινό εκκαθαριστικό.

Clelia
19-06-12, 15:44
jkoukos, maik και Manolis_karas, σας ευχαριστώ ΠΟΛΥ για τις απαντήσεις σας!
Η δικηγόρος μου πάντως αυτό με είχε συμβουλεύσει πριν καταθέσουμε αίτηση διαζυγίου, να γίνει χωριστή δήλωση. Ο πρώην δεν έφευγε κ είχα κάνει δήλωση διάστασης (ενώ μέναμε στο ίδιο σπίτι, υπήρχε διάσταση ψυχολογική, συναισθηματική κλπ). Μου είπε η δικηγόρος μου πως σε τέτοιες περιπτώσεις συμβουλεύουν χωριστές δηλώσεις για να αποδειχθεί η διάσταση.
Λογικά αλλιώς φορολογούμαι, αφού άλλαξε η οικογενειακή μου κατάσταση. Δεν είναι το ίδιο 2 παντρεμένοι με παιδί κ μία εν διαστάσει με παιδί. Άλλα standards θα ισχύουν. Με αυτή την λογική, κάποια που χήρεψε στο 2012, στην φετεινή φορολογική δήλωση θα συμπληρώσει έγγαμος? Δεν νομίζω...

maik
19-06-12, 19:16
jkoukos, maik και Manolis_karas, σας ευχαριστώ ΠΟΛΥ για τις απαντήσεις σας!
Η δικηγόρος μου πάντως αυτό με είχε συμβουλεύσει πριν καταθέσουμε αίτηση διαζυγίου, να γίνει χωριστή δήλωση. Ο πρώην δεν έφευγε κ είχα κάνει δήλωση διάστασης (ενώ μέναμε στο ίδιο σπίτι, υπήρχε διάσταση ψυχολογική, συναισθηματική κλπ). Μου είπε η δικηγόρος μου πως σε τέτοιες περιπτώσεις συμβουλεύουν χωριστές δηλώσεις για να αποδειχθεί η διάσταση.
Λογικά αλλιώς φορολογούμαι, αφού άλλαξε η οικογενειακή μου κατάσταση. Δεν είναι το ίδιο 2 παντρεμένοι με παιδί κ μία εν διαστάσει με παιδί. Άλλα standards θα ισχύουν. Με αυτή την λογική, κάποια που χήρεψε στο 2012, στην φετεινή φορολογική δήλωση θα συμπληρώσει έγγαμος? Δεν νομίζω...

Γιατι δεν ρωτας την δικηγορο σου τοτε;

VasP
20-06-12, 00:10
3) Είμαι σε διάσταση κ τον Μάρτιο 2012 υποβάλλαμε αίτηση συναινετικού διαζυγίου. Πήγα στην ΔΟΥ μου κ το δήλωσα στο μητρώο, οπότε τώρα φαίνεται η διάσταση. Ρώτησα βέβαια στην ΔΟΥ μου, αλλά θέλω να το επιβεβαιώσω. Παρόλο που η διάσταση έγινε το 2012, εν τούτοις για τα εισοδήματα του 2011 (που ήμουν έγγαμη) θα συμπληρώσω την δήλωση ως εν διαστάσει, επειδή θα φορολογηθώ ως εν διαστάσει που είμαι τώρα. Σωστά μου τα λένε ή θα βρω τον μπελά μου??

Νομίζω ότι θα βάλεις στη θέση του ονόματος του εν διαστάσει συζύγου σου το όνομα του πατέρα σου. Ρώτα και στη ΔΟΥ.

Clelia
20-06-12, 12:40
maik την ρώτησα την δικηγόρο μου κ δεν ήξερε λεπτομέρειες. Δεν γνωρίζει τον τρόπο, αλλά έτσι συμβουλεύει κ έτσι γίνεται συνήθως (μου είπε).
VasP δεν χρειάζεται να βάλω το όνομα του πατέρα μου, από ό,τι διάβασα κ ρώτησα θα γράψω απλά τα δικά μου στοιχεία κ δεν θα δηλώσω τον σύζυγο.

Λοιπόν, στο e-taxis που μπήκα για να δω τα στοιχεία μου, είδα ότι έχουν γράψει "Εν διαστάσει" με τον τάδε που έχει το τάδε ΑΦΜ. Άρα αυτό με κάνει να πιστεύω ότι δεν θα έχω πρόβλημα. Ο Θεός Βοηθός, να δούμε.
Εν τω μεταξύ η φορολογική μου ιστορία έχει πολλή πλάκα: ενώ δηλώθηκε ο γάμος στην εφορία, δεν έκανα αλλαγή στην ΔΟΥ μου, παρόλο που άλλαξα διεύθυνση κατοικίας (το έλεγα στον πρώην να κάνω εξουσιοδότηση στον λογιστή του, αλλά αυτός βαριόταν :whistle:). Έτσι στις δηλώσεις φαινόταν ένα ζευγάρι παντρεμένων που έμενε σε διαφορετικά σπίτια (μωρέ τπτ τυχαίο :rofl: )

- - - Updated - - -

Την βρήκα την άκρη!! Τελικά μπορώ να κάνω ξεχωριστή δήλωση φέτος, παρόλο που η διάσταση έγινε επίσης φέτος:

Με τις διατάξεις της παρ.2 του άρθρου 61 του ν.2238/1994, ορίζεται ότι για τους εγγάμους"....." υποχρεούνται να επιδώσουν φορολογική δήλωση, ο καθένας χωριστά για το συνολικό εισόδημά του, οι σύζυγοι, όταν:

α) Έχει διακοπεί η έγγαμη συμβίωση κατά το χρόνο υποβολή της δήλωσης.
Το βάρος της απόδειξης για τη διακοπή φέρει ο φορολογούμενος.

Manolis_karas
21-06-12, 12:11
Με αυτή την λογική, κάποια που χήρεψε στο 2012, στην φετεινή φορολογική δήλωση θα συμπληρώσει έγγαμος? Δεν νομίζω...
Στη δήλωση για τα εισοδήματα του 2011 (που γίνεται το 2012) θα κάνει κοινή δήλωση με τον (αποθανόντα) σύζυγο.
Για τα εισοδήματα του 2012 (που θα γίνει το 2013) θα κάνει α) μία κοινή δήλωση με τον (αποθανόντα) σύζυγο, έως την ημερομηνία του θανάτου και β) από την ημερομηνία του θανάτου έως 31-12-2012 ξεχωριστή δική της.
Στη θέση υπογραφής του πεθαμένου Θα υπογράψουν όλοι οι κληρονόμοι.

kefalas
21-06-12, 22:40
Οι αποδείξεις πετρελαίου θέρμανσης περνάνε στην εφορία; Ευχαριστώ

Thanasis159
26-06-12, 13:57
Καλησπέρα συνφορορουμίτες,

Παλεύω και εγώ να ολοκληρώσω την φετινή μου δήλωση και ακόμα μου έχει μείνει ένα κομμάτι που δεν είναι ξεκάθαρο. Λόγω ηλικίας και χαμηλού παλαιότερου εκκαθαριστικού, πέρυσι έκανα για πρώτη φορά φορολογική δήλωση και φέτος θα κάνω για δεύτερη φορά. Το σπίτι που μένω, είναι ιδιόκτητο και μετά τον θάνατο του πατέρα μου πριν αρκετά χρόνια, έχει ένα ποσοστό η μητέρα μου, ένα ο αδερφός μου και ένα εγώ.

Στην περσινή δήλωση, ο λογιστής μας είπε ότι δεν είναι απαραίτητο να το γράψω εγώ στην δική μου δήλωση, καθώς το έκανε η μητέρα μου αναγράφοντας τα ποσοστά του καθενός και εγώ να συμπληρώσω στον πίνακα 7 ότι είμαι φιλοξενούμενος. Φέτος θεωρώ ότι αρκεί να κάνω το ίδιο αλλά δεν θέλω να μπλέξω μετά από καμιά λάθος πληροφόρηση του λογιστή γι' αυτό και ζητώ την συμβουλή σας. Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να γίνει στην περίπτωση αυτή;


Δεν έχω κάνει Ε9. Στην κατοχή μου πέρασε λογικά με τον θάνατο του πατέρα μου, όταν ήμουν 6 ετών...


Από τη στιγμή που ήσουν ανήλικος όταν έγινε αποδοχή κληρονομιάς, το λογικό είναι να τα δηλώνει η μητέρα σου στο δικό της Ε9 με τα αντίστοιχα ποσοστά και κωδικούς κυριότητας.
Έχω την εντύπωση όμως ότι από τη στιγμή που ενηλικιώθηκες και κάνεις λόγω εισοδημάτων δικιά σου δήλωση Ε1, πρέπει αντίστοιχα να καταθέσεις κάποια στιγμή και το Ε9.
Καθώς δεν γνωρίζω καλά το θέμα καλύτερα θα ήταν να απευθυνθείς σε κάποιο λογιστή, εκτός αν υπάρξει άλλο μέλος σχετικό με το αντικείμενο.

Ψάχνοντας και ρωτώντας, κατέληξα ότι μάλλον πρέπει να το κάνω Ε9 για το περασμένο έτος. Βέβαια, ο λογιστής μας μου είπε, πως δεν υπάρχει πρόβλημα και να γράψω φιλοξενούμενος, αλλά δεν μου γεμίζει το μάτι :P

Μιλάμε για μικρό τμήμα, άρα δεν με πιάνει κάποιο τεκμήριο (το 19% ακινήτου με εμβαδόν 56 τ.μ.) απλά δεν θέλω να τρέχω μετά... Δοκίμασα να μπω στο TAXIS και να δω πως μπορώ να υποβάλλω Ε9 από εκεί, αλλά κατευθείαν μου βγάζει μήνυμα πως εμφανίζομαι για το 2011 ως προστατευόμενο μέλος του ατόμου με το αφμ τάδε (της μητέρας μου δλδ) και δεν μπορώ να κάνω Ε9... Ξέρει κανείς κάτι περί αυτού;

Διαβάζω επίσης στο taxheaven, το εξής:

1. Ποιοι έχουν υποχρέωση υποβολής δήλωσης στοιχείων ακινήτων έτους 2012;
Υπόχρεοι σε υποβολή δήλωσης στοιχείων ακινήτων για το έτος 2012 είναι:
❖ Όλα τα φυσικά και νομικά πρόσωπα, που έχουν εμπράγματα δικαιώματα πλήρους ή ψιλής κυριότητας ή επικαρπίας ή οίκησης σε ακίνητα που βρίσκονται στην Ελλάδα και αποκτήθηκαν εντός του έτους 2011.
❖ Τα φυσικά και νομικά πρόσωπα που την 1η Ιανουαρίου 2012 έχουν οποιαδήποτε μεταβολή στα ακίνητά τους, τα οποία έχουν δηλωθεί στο έντυπο Ε9 προηγουμένων ετών.
❖ Ο υπόχρεος που στις δηλώσεις Ε9 προηγουμένων ετών συμπεριέλαβε σύζυγο ή λοιπά προστατευόμενα μέλη, εφόσον έχουν επέλθει μεταβολές στην οικογενειακή του κατάσταση όπως έχει απεικονισθεί στις δηλώσεις Ε9 προηγουμένων ετών (έτη 2005 έως 2011), ανεξάρτητα από το αν έχει μεταβληθεί η κατάσταση των ακινήτων.
❖ Το προστατευόμενο μέλος που σύμφωνα με τις διατάξεις του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος υποχρεούται σε δήλωση φορολογίας εισοδήματος, εφόσον έχει επέλθει μεταβολή στην περιουσιακή του κατάσταση εντός του 2011.

Άρα και από εδώ υποθέτω πως μάλλον δεν υποχρεούμαι να κάνω Ε9 από την στιγμή που δεν υπήρξε αλλαγή στην περουσιακή μου κατάσταση, μέσα στο 2011... Μπλέξιμο!

gedi
29-06-12, 22:04
Πηγαίνοντας στο www.gsis.gr -> "Υπηρεσίες προς πολίτες", η 4η επιλογή είναι "Ειδοποιήσεις πληρωμής ή επιστροφής φόρου".

Επιλέγοντας και κάνοντας login, έχει 4 επιλογές, εκ των οποίων η μία είναι "Εισφορές και Τέλος Επιτηδεύματος Ν. 3986/2011".

Ενώ παλιότερα ήταν grayed out και δεν μπορούσα να πατήσω, σήμερα που μπήκα λέει "Για εκτύπωση του εκκαθαριστικού - ειδοποίησης πατήστε" και έχει ένα κουμπί "Εκτύπωση PDF"

Πατώντας το βγαίνει ένα PDF το οποίο έχει ένα 26ψήφιο αριθμό και απολύτως τίποτα άλλο. Και στη γυναίκα μου ακριβώς τα ίδια (και ο ίδιος αριθμός).

Ξέρει κανείς τι στο &$@*! σημαίνει αυτός ο αριθμός?

21706
29-06-12, 22:25
Πηγαίνοντας στο www.gsis.gr -> "Υπηρεσίες προς πολίτες", η 4η επιλογή είναι "Ειδοποιήσεις πληρωμής ή επιστροφής φόρου".

Επιλέγοντας και κάνοντας login, έχει 4 επιλογές, εκ των οποίων η μία είναι "Εισφορές και Τέλος Επιτηδεύματος Ν. 3986/2011".

Ενώ παλιότερα ήταν grayed out και δεν μπορούσα να πατήσω, σήμερα που μπήκα λέει "Για εκτύπωση του εκκαθαριστικού - ειδοποίησης πατήστε" και έχει ένα κουμπί "Εκτύπωση PDF"

Πατώντας το βγαίνει ένα PDF το οποίο έχει ένα 26ψήφιο αριθμό και απολύτως τίποτα άλλο. Και στη γυναίκα μου ακριβώς τα ίδια (και ο ίδιος αριθμός).

Ξέρει κανείς τι στο &$@*! σημαίνει αυτός ο αριθμός?

Εμένα μου βγάζει αυτά:
104143

- - - Updated - - -

Και πατώντας «εκτύπωση pdf» μου βγάζει το εκκαθαριστικό.

cool11
29-06-12, 22:33
Πηγαίνοντας στο www.gsis.gr -> "Υπηρεσίες προς πολίτες", η 4η επιλογή είναι "Ειδοποιήσεις πληρωμής ή επιστροφής φόρου".

Επιλέγοντας και κάνοντας login, έχει 4 επιλογές, εκ των οποίων η μία είναι "Εισφορές και Τέλος Επιτηδεύματος Ν. 3986/2011".



Αναρωτιεμαι, λειτουργει σωστα αυτη η υπηρεσια? Παλιοτερα που την ειχα χρησιμοποιησει, ενω ειχα πληρωσει ολες τις οφειλες μου, εξακολουθουσε να εμφανιζει οτι πρεπει να πληρωσω οτι ήδη ειχα πληρωσει!
Δεν το ενημερωνουν? Δεν καταλαβα.

Εχει τσεκαρει κανεις, αν οντως εμφανιζει την πραγματικη τρέχουσα εικονα ενος φυσικου προσωπου?
Δηλαδη αν οντως χρωστα, να δειχνει τι χρωστα, και αν οντως δεν οφειλει τιποτε, να μην του δειχνει τιποτε?

gedi
29-06-12, 22:34
@21706

Και εμένα αυτά βγάζει σαν επιλογές.

Απλά περίμενα ότι αν δεν υπάρχει τέλος επιτηδεύματος, ή δεν θα ήταν ενεργό το κουμπί, ή θα έβγαζε ένα pdf του στυλ "δεν υπάρχει υποχρέωση" ή κάτι τέτοιο, όπως μου βγάζει πατώντας το "αναζήτηση οφειλών με υπόλοιπο".

Μυστήριαι αι βουλαί του Taxisnet :rolleyes:

Απλώς ελπίζω να μην έχουμε καμιά έκπληξη και τρέχω να συνεννοηθώ με τους Uruk-Hai...

@ ADSLgr.com All rights reserved.