PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116

sdikr
28-07-12, 12:22
Η μάνα μου είχε επιστροφή φόρου πέρισυ περίπου 700€. Της ήρθε ειδοποίηση χθες ότι πρέπει να τα επιστρέψει και έχει περιθώριο μέχρι 31/07. Ε, ΡΕ ΓΛΕΝΤΙΑ !!! :rofl:

Τι, πως, γιατί δε ξέρω, πρέπει να δω τι σκατά γράφει η ειδοποίηση, με ποια δικαιολογία ζητάνε πίσω τη νόμιμη επιστροφή φόρου...

λίγο δύσκολο (αλλά όχι απίθανο) μήπως κάτι δεν δήλωσε σωστά και σε έλεγχο βρήκανε το λάθος;

OxAp0d0
28-07-12, 12:40
λίγο δύσκολο (αλλά όχι απίθανο) μήπως κάτι δεν δήλωσε σωστά και σε έλεγχο βρήκανε το λάθος;

Δε μπορώ να δώσω άλλη λογική εξήγηση, αν είναι έτσι θα την πληρώσει η λογιστής. Περιμένω Δευτέρα να μου στείλει αντίγραφο της ειδοποίησης.

21706
28-07-12, 12:49
Δε μπορώ να δώσω άλλη λογική εξήγηση, αν είναι έτσι θα την πληρώσει η λογιστής. Περιμένω Δευτέρα να μου στείλει αντίγραφο της ειδοποίησης.

Αν η λογίστρια σου έδωσε αντίγραφο της δήλωσης
θα μπορούσες ίσως να το ελέγξεις και ο ίδιος.

OxAp0d0
28-07-12, 13:02
Αν η λογίστρια σου έδωσε αντίγραφο της δήλωσης
θα μπορούσες ίσως να το ελέγξεις και ο ίδιος.

Σ/Κ, μάνα στο χωριό δήλωση και ειδοποίηση στο χωριό, εγώ στην Αθήνα. Έχουμε και ντερνέτσ στο χωριό, θα μπορούσα να ζητήσω από τον αδερφό να τραβήξει μια φωτό της ειδοποίησης και να τη στείλει, αλλά
α) Επειδή το browsing στο facebook είναι η πιο extreme χρήση τεχνολογίας που μπορεί να κάνει.
β) Οποτε φυσάει έχει αποσυνδέσεις γιατί τα καλώδια του τηλεφώνου είναι κολημένα με μονωτική στη ταράτσα (και ενώ έλεγα να φωνάξουμε ηλεκτρολόγο πριν βάλουμε ντερνέτσ δε με άκουγε κανείς).
γ) Όταν μου είπε τα νέα ήταν 11:00 και σε λίγο ξεκινούσαν για μπάνιο (τη τύχη μου μεσα).

Οπότε: νεότερα από Δευτέρα :)

teodor_ch
28-07-12, 13:39
Αν η λογίστρια σου έδωσε αντίγραφο της δήλωσης
θα μπορούσες ίσως να το ελέγξεις και ο ίδιος.

θα μπορούσε ναί,
αλλά την ευθύνη ποιός την έχει?

manoulamou
28-07-12, 22:53
Εκανα ηλεκτρονικα τη δηλωση και ο φετινος φορος ειναι σχεδον 4800 € αντι των 1800 περυσι. Περιπτωση να τον καταβαλλω εφαπαξ δεν εξεταζεται. Δυστυχως ουτε και η επικειμενη ρυθμιση με δοσεις δεν θα λειτουργησει, εαν τελικα πρεπει το 1/3 να καταβληθει και μετα να γινει η σχετικη αιτηση. Το μηνιαιο μου εισοδημα ειναι πολυ μικροτερο και αλλες καβατζες δεν εχω.:hmm: Διαβασα πως μπορεις να εξοφλησεις ολο το ποσο μεσω ΠΙΣΤΩΤΙΚΗΣ καρτας και μετα να το πληρωσεις σε ατοκες δοσεις.
ΕΑΝ ισχυει κατι τετοιο ξερει κανεις θετικα
(1) ποιο ειναι το ελαχιστο ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΟΡΙΟ συνηθως και
(2) σε ποσο διαστημα εγκρινεται η χορηγηση της;
Δεν εχω καμια εκκρεμοτητα απο δανεια ουτε καρτα πλην της cashcard για το ΑΤΜ.
Εαν εχετε στοιχεια για συγκεκριμενη πιστωτικη που δινει πολλες δοσεις ειδικα για τον φορο εισοδηματος(χωρις ετησια συνδρομη ει δυνατον), παρακαλω ενημερωστε με !



Συγγνωμη για το σχετικως OFF TOPIC αλλά εχασα το link με παλιοτερο κατατοπιστικο οδηγο στο forum...:oops:

- - - Updated - - -

Βρηκα καποιες προσφατες πληροφοριες εδω (http://taxdevil.gr/news/forologikes-diloseis/423-eforia-pliromi-ekkatahristiko-atokes-doseis-pistotikes-kartes-trapezes-prosfores-ekptosi-bonus-efapax)
Εαν ξερετε κατι καλυτερο ή δεν ισχυουν οσα αναγραφονται πολυ θα ηθελα να το μαθω.
Στην αρχη κατευθυνομουν στην Τραπεζα Πειραιως (εως 12 δοσεις)
μετα αλλαξα γνωμη και τωρα ειμαι μεταξυ Εμπορικης λογω μεγαλυτερης τελικης εκπτωσης και Εθνικης λογω πολλων δοσεων, με προτιμηση στην δευτερη...
Ποιοι και τι
Η Εθνική Τράπεζα προσφέρει στους κατόχους των πιστωτικών της καρτών go national να εξοφλήσουν τις οφειλές προς το Δημόσιο με 9 άτοκες μηνιαίες δόσεις από 3 δόσεις που πρόσφερε αρχικά. Ο ενδιαφερόμενος μπορεί να πραγματοποιήσει την πληρωμή σε οποιοδήποτε κατάστημα της Εθνικής, προσκομίζοντας το χαρτί της εφορίας, την κάρτα του και την αστυνομική του ταυτότητα.
Εξι άτοκες δόσεις προσφέρει και η Alpha Bank.
Η Eurobank προσφέρει τη δυνατότητα πληρωμής οφειλών προς το Δημόσιο έως 6 άτοκες δόσεις,
οι δε πιστωτικές κάρτες της Τράπεζας Πειραιώς προσφέρουν εξόφληση έως 12 άτοκες δόσεις. Η εξόφληση της οφειλής μπορεί να γίνει είτε σε κάποιο κατάστημα της Τράπεζας Πειραιώς είτε μέσω του www.easypay.gr.
Σε έως και 6 άτοκες δόσεις μπορούν να εξοφλήσουν οι κάτοχοι των πιστωτικών καρτών της Marfin Egnatia τις οφειλές τους προς το Ελληνικό Δημόσιο, σε όλα τα καταστήματα του δικτύου της, ενώ 6 δόσεις κάνουν και οι πιστωτικές κάρτες Citibank ή Diners Club.
Η Εμπορική Τράπεζα δίνει τη δυνατότητα στους κατόχους των πιστωτικών της καρτών «Προνόμιο Υγείας» να πληρώσουν τις υποχρεώσεις τους προς το Δημόσιο σε οποιαδήποτε ΔΟΥ και να κερδίσουν επιστροφή 3% επί του ποσού πληρωμής έως 31 Δεκεμβρίου.
Τέλος η FBBank για πληρωμές οφειλών προς την εφορία, είτε με πιστωτική είτε με χρεωστική κάρτα, επιστρέφει το 1% επί της αξίας της πληρωμής με μέγιστο τα 360 ευρώ κάθε χρόνο.
Μπαίνουν άτοκα στην κάρτα: Φόρος εισοδήματος φυσικών προσώπων έως και 12 άτοκες δόσεις

3lbereth
29-07-12, 13:27
Μανούλα, η Εμπορική είχε αυτήν τη "διευκόλυνση" και πέρισυ. Σου κάνει μεν 3% έκπτωση, αλλά δεν έχει άτοκες δόσεις. Θα γλυτώσεις μεν 144 ευρώ + 1,5% της εφ'άπαξ καταβολής, αλλά θα τα πληρώσεις πολλαπλάσια σε τόκους. Μου κάνει όμως εντύπωση που δεν αναφέρουν κάτι σχετικό στο site τους. Πέρισυ - το ξέρω γιατί τη χρησιμοποίησα για την εισφορά αλληλεγγύης - το έγραφαν παντού και είχαν στείλει και επιστολή. Φέτος βρήκα μόνο αυτήν (http://www.emporiki.gr/cbg/gr/customers/customer_story.jsp?docid=1A6950675494C3A6DEC62F37844EBA&topic=Customers_ProfessionalCustomers&cabinet=Customers_Services&lang=gr) την αναφορά.
Αν ήμουν στη θέση σου και όντως ισχύει το άτοκο 9μηνο, θα πήγαινα Εθνική.
Επίσης, πρόσεξε γιατί κάποιες τράπεζες (όπως Πειραιώς) λένε μεν εξόφληση φόρου σε 6-12 δόσεις αλλά όλως τυχαίως έχουν παραλείψει το "άτοκες".

manoulamou
29-07-12, 15:16
Διαβασα πως πολλες τραπεζες μειωσαν το πιστωτικο οριο ακομη και για παλιους καλους πελατες...
Πολυ χλωμο λενε να βρω 5.000- €
Εννοειται πως θελω ατοκες δοσεις και εκ των υστερων σκεφτηκα
ακομη και για την πρωτη δοση του 1/3 να με διευκολυνουν
μετα θα βρω τροπο να πληρωσω τις 10 που λενε πως θα ειναι η ρυθμιση για τα υπολοιπα 2/3.
Θα ξεκινησω την ερευνα απ την Εθνικη οπου εχω λογαριασμους και φιλους γιατι δουλευα εκει!

21706
29-07-12, 17:13
θα μπορούσε ναί,
αλλά την ευθύνη ποιός την έχει?

Υπομονή, αύριο θα το μάθουμε.

chal_4
30-07-12, 11:46
To taxisnet έχει πέσει ε? Δεν με αφήνει να μπω στο account μου. Αναμενόμενο σήμερα...

Revolution
30-07-12, 12:27
Αφου μονο 500.000 ατομα το αφησαν για τελευται μερα :p

cool11
30-07-12, 12:52
Δεν θα αργησει ο καιρος που θα ανοιξουμε νεο θεμα για την φορολογια του 2013...
Μεχρι τοτε, παρτε μια γευση απο το τι ερχεται...

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2216005

@@@@.....διχως ελεος!

Αλλα ο λαος εδωσε νωπη λαϊκή εντολη! Ευτυχως που δεν γυρισαμε στη δραχμη παιδια!

manoulamou
30-07-12, 16:56
Επεσε το πρωΐ το taxisnet
και πριν προλαβει να... συνελθει, ξαναπεσε τωρα!:whistle:

http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=468984

.......Σιωπηρή παράταση ολίγων ημερών για τις φορολογικές δηλώσεις
Στόχος είναι να διευκολυνθούν οι φορολογούμενοι στην αποστολή των δηλώσεων...

Basilhs23_
31-07-12, 19:49
Εγώ έβγαλα κλειδάριθμο σήμερα και μπήκα και έκανα την δήλωση. Μου έβγαλαν την παναγία για να πάρω τον κλειδάριθμο, έλεγαν από το taxisnte οτι όποιος θέλει μπορεί να περάσει από οποιαδήποτε ΔΟΥ και όχι μόνο από αυτή που είναι γραμμένος. Την Πέμπτη πήγα σε μια που ήταν πολύ κοντά στο σπίτι μου και μόλις δίνω την ταυτότητα μου λένε δεν είσαι περασμένος στο σύστημα πήγαινε από την δική σου ΔΟΥ. Τι δεν είμαι περασμένος και αηδίες.....
Εχτές πήγα στην δική μου ΔΟΥ και όταν μπήκα μέσα έλεγαν όλοι οτι ήταν πεσμένο το σύστημα από το πρωϊ και δεν μπορεί να δουλέψει κανένας..... Έρχομαι σήμερα από πολύ πρωϊ να προλάβω μην ξαναπέσει το σύστημα και όταν έδωσα ταυτότητα μου λένε οτι η ταυτότητά σου δεν είναι περασμένη στο σύστημα και να πάρω ένα Μ1 για μεταβολή στοιχείων και να βγάλω φωτοαντίγραφο ταυτότητας. Ευτηχώς που είχα κατι ψηλά μαζί μου και απέναντι από την ΔΟΥ υπήρχε λογιστικό γραφείο που βγάζαν φωτοτυπίες. Πήγα τα 2 χαρτιά και αφού είχε περάσει 1 ώρα μου έδωσαν τον κλειδάριθμο.

Πάντως στην εφορία έπεφτε απίστευτο κράξιμο και βρισίδι από τον κόσμο προς τους εφοριακούς, ακομα και στις σκάλες καθώς κατεβαίνει ο κόσμος σκυλοβρίζει τους εφοριακούς φωνάζοντας και από οτι είδα επειδή υπήρχαν πολλά περιστατικά μπροστά μου δεν έφταιγε ο εφοριακός για ορισμένα πράγματα που γινόντουσαν με το σύστημα αλλά ο φορολογούμενος είχε κάλο στον εγκέφαλο.

Το taxisnet από οτι είδα είναι αρκετά εύχρηστο και βολικό, παρόλο που αρκετοί λογιστές γκρινιάζουν οτι έχει σφάλματα.

sdikr
31-07-12, 20:40
Εγώ έβγαλα κλειδάριθμο σήμερα και μπήκα και έκανα την δήλωση. Μου έβγαλαν την παναγία για να πάρω τον κλειδάριθμο, έλεγαν από το taxisnte οτι όποιος θέλει μπορεί να περάσει από οποιαδήποτε ΔΟΥ και όχι μόνο από αυτή που είναι γραμμένος. Την Πέμπτη πήγα σε μια που ήταν πολύ κοντά στο σπίτι μου και μόλις δίνω την ταυτότητα μου λένε δεν είσαι περασμένος στο σύστημα πήγαινε από την δική σου ΔΟΥ. Τι δεν είμαι περασμένος και αηδίες.....
Εχτές πήγα στην δική μου ΔΟΥ και όταν μπήκα μέσα έλεγαν όλοι οτι ήταν πεσμένο το σύστημα από το πρωϊ και δεν μπορεί να δουλέψει κανένας..... Έρχομαι σήμερα από πολύ πρωϊ να προλάβω μην ξαναπέσει το σύστημα και όταν έδωσα ταυτότητα μου λένε οτι η ταυτότητά σου δεν είναι περασμένη στο σύστημα και να πάρω ένα Μ1 για μεταβολή στοιχείων και να βγάλω φωτοαντίγραφο ταυτότητας. Ευτηχώς που είχα κατι ψηλά μαζί μου και απέναντι από την ΔΟΥ υπήρχε λογιστικό γραφείο που βγάζαν φωτοτυπίες. Πήγα τα 2 χαρτιά και αφού είχε περάσει 1 ώρα μου έδωσαν τον κλειδάριθμο.

Πάντως στην εφορία έπεφτε απίστευτο κράξιμο και βρισίδι από τον κόσμο προς τους εφοριακούς, ακομα και στις σκάλες καθώς κατεβαίνει ο κόσμος σκυλοβρίζει τους εφοριακούς φωνάζοντας και από οτι είδα επειδή υπήρχαν πολλά περιστατικά μπροστά μου δεν έφταιγε ο εφοριακός για ορισμένα πράγματα που γινόντουσαν με το σύστημα αλλά ο φορολογούμενος είχε κάλο στον εγκέφαλο.

Το taxisnet από οτι είδα είναι αρκετά εύχρηστο και βολικό, παρόλο που αρκετοί λογιστές γκρινιάζουν οτι έχει σφάλματα.

Αν κάνεις μόνο μια δήλωση τότε μια χαρά είναι το taxis, αλλά αν είσαι λογιστής και πρέπει να περάσεις 100άδες όχι δεν είναι.

Basilhs23_
31-07-12, 21:56
Μπορεί να είναι και έτσι. Λογικά σήμερα θα έπρεπε να είχαν πλακώσει όλοι για δηλώσεις της τελευταία στιγμής (και εγώ μαζί), αλλά πάντως δεν είδα να κολλάει καθόλου το taxisnet. Ευτηχώς από του χρόνου με μερικά κλίκ θα ξεμπερδεύουμε εύκολα με τις φορολογικές.

21706
31-07-12, 22:06
Ευτηχώς από του χρόνου με μερικά κλίκ θα ξεμπερδεύουμε εύκολα με τις φορολογικές.

Με λιγότερα κλικ από τα φετινά; Πώς θα γίνει αυτό;

kefalas
31-07-12, 22:14
Αν κάνεις μόνο μια δήλωση τότε μια χαρά είναι το taxis, αλλά αν είσαι λογιστής και πρέπει να περάσεις 100άδες όχι δεν είναι.
Επειδή δεν ήταν περασμένη η καινούργια σου ταυτότητα δεν σε εξυπηρέτησε η άλλη εφορία. Αν δεν είχες αλλάξει ταυτότητα θα μπορούσες να πας σε όποια θέλεις.

- - - Updated - - -


Εγώ έβγαλα κλειδάριθμο σήμερα και μπήκα και έκανα την δήλωση. Μου έβγαλαν την παναγία για να πάρω τον κλειδάριθμο, έλεγαν από το taxisnte οτι όποιος θέλει μπορεί να περάσει από οποιαδήποτε ΔΟΥ και όχι μόνο από αυτή που είναι γραμμένος. Την Πέμπτη πήγα σε μια που ήταν πολύ κοντά στο σπίτι μου και μόλις δίνω την ταυτότητα μου λένε δεν είσαι περασμένος στο σύστημα πήγαινε από την δική σου ΔΟΥ. Τι δεν είμαι περασμένος και αηδίες.....
Εχτές πήγα στην δική μου ΔΟΥ και όταν μπήκα μέσα έλεγαν όλοι οτι ήταν πεσμένο το σύστημα από το πρωϊ και δεν μπορεί να δουλέψει κανένας..... Έρχομαι σήμερα από πολύ πρωϊ να προλάβω μην ξαναπέσει το σύστημα και όταν έδωσα ταυτότητα μου λένε οτι η ταυτότητά σου δεν είναι περασμένη στο σύστημα και να πάρω ένα Μ1 για μεταβολή στοιχείων και να βγάλω φωτοαντίγραφο ταυτότητας. Ευτηχώς που είχα κατι ψηλά μαζί μου και απέναντι από την ΔΟΥ υπήρχε λογιστικό γραφείο που βγάζαν φωτοτυπίες. Πήγα τα 2 χαρτιά και αφού είχε περάσει 1 ώρα μου έδωσαν τον κλειδάριθμο.

Πάντως στην εφορία έπεφτε απίστευτο κράξιμο και βρισίδι από τον κόσμο προς τους εφοριακούς, ακομα και στις σκάλες καθώς κατεβαίνει ο κόσμος σκυλοβρίζει τους εφοριακούς φωνάζοντας και από οτι είδα επειδή υπήρχαν πολλά περιστατικά μπροστά μου δεν έφταιγε ο εφοριακός για ορισμένα πράγματα που γινόντουσαν με το σύστημα αλλά ο φορολογούμενος είχε κάλο στον εγκέφαλο.

Το taxisnet από οτι είδα είναι αρκετά εύχρηστο και βολικό, παρόλο που αρκετοί λογιστές γκρινιάζουν οτι έχει σφάλματα.
Επειδή δεν ήταν περασμένη η καινούργια σου ταυτότητα δεν σε εξυπηρέτησε η άλλη εφορία. Αν δεν είχες αλλάξει ταυτότητα θα μπορούσες να πας σε όποια θέλεις.

Basilhs23_
31-07-12, 23:04
Με λιγότερα κλικ από τα φετινά; Πώς θα γίνει αυτό;

Θέλω να πώ οτι αντί να τρέχεις στην ΔΟΥ για χειρόγραφες δηλώσεις και με τα δικαιολογητικά, τα φτιάχνεις όλα μέσω ίντερνετ με μερικα΄δεκάδες κλίκ (χιλιάδες για τους λογιστές με τις 100 δηλώσεις) και ξεμπερδεύεις.


Επειδή δεν ήταν περασμένη η καινούργια σου ταυτότητα δεν σε εξυπηρέτησε η άλλη εφορία. Αν δεν είχες αλλάξει ταυτότητα θα μπορούσες να πας σε όποια θέλεις.

Ναί μου το είπαν αυτό σήμερα. Το ΑΦΜ το είχα βγάλει όταν ήμουν 14 ετών και τότε δεν είχα ταυτότητα, έβγαλα στα 15. Και δεν το είχα πάρει χαμπάρι οτι δεν ήταν περασμένη στο σύστημα.

HELL_pegaSOS
01-08-12, 20:58
Την κατέθεσα χθες, μετά τις 11. Οχι για να αργήσει η εκκαθάριση, μιας και δεν είχα, αλλα για το γμτ δεν ήθελα να την ξεκινήσω και να την στέιλω με τίποτα.

Πάντως προβλέπω ότι στα διαγράμματα τους θα είχαν τρελά μεγάλες μπάρες κατα τις τελευταίες ώρες.
Στις 30/7 είχε 20+ χιλιάδες δηλώσεις στις ώρες μετά τις 9 κι ως τις 11.
Είχε επιλογή το σύστημα να βλέπεις τι γινόταν την προηγούμενη ημέρα.

Για όποιον δεν έχει ακίνητα, αυτοκίνητα κλπ, η ηλεκτρονική δήλωση είναι παιχνιδάκι.
(μετά την πρώτη φορά)


Αν δεν ξανααλλάξει πάλι το αφορολόγητο και η φορολογία εισοδήματος, την γλιτώνω για μερικά χρονάκια ακόμη με "καθαρό" εκκαθαριστικό.
Μετά τα 30 όμως .... :scared:

21706
04-08-12, 09:24
Η ενημέρωση εκκαθάρισης https://www1.gsis.gr/webtax2/incomefp2/login.done δουλεύει;

Basilhs23_
05-08-12, 02:41
Ούτε που μπαίνει η σελίδα....

LOUKAS32
09-08-12, 13:32
έλαβα το χαρτί από την εφορία. το θέμα είναι εάν χάσω έστω και 1 δώσει τι κάνουμε? πως πλερώνετε το ποσον? αφού το πρώτο έχει λήξει 31.8.12

21706
09-08-12, 16:14
έλαβα το χαρτί από την εφορία. το θέμα είναι εάν χάσω έστω και 1 δώσει τι κάνουμε? πως πλερώνετε το ποσον? αφού το πρώτο έχει λήξει 31.8.12

Εννοείς ότι δεν θα πληρώσεις την πρώτη δόση μέχρι 31.8.12;

pavlex
09-08-12, 16:18
μαλλον εννοει οτι εληξε 31-7-12 ,πηγαινε στην εφορια και ρωτησε.

LOUKAS32
10-08-12, 07:21
Εννοείς ότι δεν θα πληρώσεις την πρώτη δόση μέχρι 31.8.12;

σκέπτομαι να μην πλερώσω μια δώσει γιατί έχω αλλα έξοδα. Πως θα πλερώσω την δώσει μετά?

21706
10-08-12, 08:39
Ρίξε μια ματιά σ' αυτό το δημοσίευμα:
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_06/08/2012_455637

LOUKAS32
10-08-12, 09:07
Ρίξε μια ματιά σ' αυτό το δημοσίευμα:
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_06/08/2012_455637


να καλα.

αλλα εμενα ηρθε ηδη το χαρτι απο την εφορια με προκαθορισμενες ημ/μηνιες....

αρα??/?

21706
10-08-12, 09:10
να καλα.

αλλα εμενα ηρθε ηδη το χαρτι απο την εφορια με προκαθορισμενες ημ/μηνιες....

αρα??/?

Άρα δεν διάβασες το δημοσίευμα...

aroutis
10-08-12, 09:13
Ρίξε μια ματιά σ' αυτό το δημοσίευμα:
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_06/08/2012_455637


- Όσοι καλύπτουν τις προϋποθέσεις μπορούν να εκμεταλλευτούν τις νέες διαδικασίες χωρίς να χρειάζεται καμία συμπλήρωση αίτησης ή επίσκεψη στις ΔΟΥ αλλά θα μπορούν να τυπώνουν τους νέους κωδικούς πληρωμής από το TAXISnet ή από την σελίδα της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων με βάση το εκκαθαριστικό που έχουν στη διάθεσή τους.Εχω πάει στο gsis.gr και δεν έχω βρει κάποιο νέο κωδικό. Εχει μόνο 2 , τον κωδικό για την ολοκληρωτική πληρωμή και αυτό για τη πρώτη δόση που αντιστοιχεί στη πρώτη δώση από τις 3 του εκκαθαριστικού.

Κάποια βοήθεια;

H πρώτη μου δόση ειναι για τις 31/8

21706
10-08-12, 09:26
Εχω πάει στο gsis.gr και δεν έχω βρει κάποιο νέο κωδικό. Εχει μόνο 2 , τον κωδικό για την ολοκληρωτική πληρωμή και αυτό για τη πρώτη δόση που αντιστοιχεί στη πρώτη δώση από τις 3 του εκκαθαριστικού.

Κάποια βοήθεια;

H πρώτη μου δόση ειναι για τις 31/8

Υποτίθεται ότι θα ρυθμίσουν το σύστημα πριν από τις 31/8.

leasedline
10-08-12, 15:29
Υποτίθεται ότι θα ρυθμίσουν το σύστημα πριν από τις 31/8.

και γω τα ίδια, λένε ότι γίνεται μέσω του συστήματος, μήπως έχει βρει κανείς πως το κάνουμε σε 7 δόσεις;

leasedline
13-08-12, 15:57
Μέσω διαδικτύου η ενημέρωση των φορολογουμένων για τις δόσεις φόρου εισοδήματος από σήμερα το απόγευμα.

Aπό το απόγευμα οι φορολογούμενοι θα έχουν τη δυνατότητα να μπορούν να μπαίνουν στο ηλεκτρονικό σύστημα του υπουργείου Οικονομικών και να ενημερώνονται για το ύψος των δόσεων που θα πληρώσουν στην εφορία μετά την απόφαση της κυβέρνησης για αποπληρωμή σε 7 δόσεις για εισοδήματα έως 60.000 ευρώ.

Τις δηλώσεις αυτές έκανε στον ΣΚΑΪ 100,3 ο γενικός γραμματέας Πληροφοριακών Συστημάτων Χάρης Θεοχάρης. Πρόσθεσε ότι όσοι δεν έχουν κωδικό θα μπορούν με το ΑΦΜ τους να βλέπουν το ύψος των δόσεων.

Στο μεταξύ, σε βελτίωση των προσφορών εξόφλησης των χρεών προς το Δημόσιο μέσω των πιστωτικών καρτών προχώρησαν πρόσφατα πολλές τράπεζες.

Ειδικότερα, οι τράπεζες δίνουν πλέον τη δυνατότητα σε νοικοκυριά και επιχειρήσεις να αποπληρώνουν τη πλειονότητα των οφειλών προς το Δημόσιο σε πολλές άτοκες δόσεις, εξασφαλίζοντας ταυτόχρονα τη μετάθεση της πρώτης πληρωμής ως και 45 ημέρες αργότερα, την έκπτωση που προβλέπεται στις εφάπαξ καταβολές στην Εφορία, καθώς και επιπλέον κέρδος από τα προγράμματα επιβράβευσης μέσω των πιστωτικών καρτών.

21706
13-08-12, 16:18
Ειδικότερα, οι τράπεζες δίνουν πλέον τη δυνατότητα σε νοικοκυριά και επιχειρήσεις να αποπληρώνουν τη πλειονότητα των οφειλών προς το Δημόσιο σε πολλές άτοκες δόσεις, εξασφαλίζοντας ταυτόχρονα τη μετάθεση της πρώτης πληρωμής ως και 45 ημέρες αργότερα, την έκπτωση που προβλέπεται στις εφάπαξ καταβολές στην Εφορία, καθώς και επιπλέον κέρδος από τα προγράμματα επιβράβευσης μέσω των πιστωτικών καρτών.

Κάποια λινκ;

George978
14-08-12, 00:57
οχι τη τραπεζα ξεχασα να τη βαλω, ισως για αυτο να με τρεχουνε. Θα δουμε αυριο

σημερα τελικα μου δωσανε τα λεφτα, σχεδον μετα απο ενα μηνα. Παλι καλα...

pavlex
14-08-12, 01:40
σε περιμενουν τα χαρατσια τωρα!

aroutis
14-08-12, 09:53
Μέσω διαδικτύου η ενημέρωση των φορολογουμένων για τις δόσεις φόρου εισοδήματος από σήμερα το απόγευμα.

Aπό το απόγευμα οι φορολογούμενοι θα έχουν τη δυνατότητα να μπορούν να μπαίνουν στο ηλεκτρονικό σύστημα του υπουργείου Οικονομικών και να ενημερώνονται για το ύψος των δόσεων που θα πληρώσουν στην εφορία μετά την απόφαση της κυβέρνησης για αποπληρωμή σε 7 δόσεις για εισοδήματα έως 60.000 ευρώ.

Τις δηλώσεις αυτές έκανε στον ΣΚΑΪ 100,3 ο γενικός γραμματέας Πληροφοριακών Συστημάτων Χάρης Θεοχάρης. Πρόσθεσε ότι όσοι δεν έχουν κωδικό θα μπορούν με το ΑΦΜ τους να βλέπουν το ύψος των δόσεων.

Στο μεταξύ, σε βελτίωση των προσφορών εξόφλησης των χρεών προς το Δημόσιο μέσω των πιστωτικών καρτών προχώρησαν πρόσφατα πολλές τράπεζες.

Ειδικότερα, οι τράπεζες δίνουν πλέον τη δυνατότητα σε νοικοκυριά και επιχειρήσεις να αποπληρώνουν τη πλειονότητα των οφειλών προς το Δημόσιο σε πολλές άτοκες δόσεις, εξασφαλίζοντας ταυτόχρονα τη μετάθεση της πρώτης πληρωμής ως και 45 ημέρες αργότερα, την έκπτωση που προβλέπεται στις εφάπαξ καταβολές στην Εφορία, καθώς και επιπλέον κέρδος από τα προγράμματα επιβράβευσης μέσω των πιστωτικών καρτών.
Ξέρει κάποιος που μπαίνει;

Αναφέρονται στο gsis και αν ναι , που;

21706
14-08-12, 14:16
Ξέρει κάποιος που μπαίνει;

Αναφέρονται στο gsis και αν ναι , που;

http://www.ant1online.gr/Economy/EconomicPolitics/Pages/20128/bdfa758d-ef2d-4289-a09d-6301778a47ad.aspx

- - - Updated - - -

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231209258

tintin
14-08-12, 16:10
Με αυτους που εχουν λαμβανειν απο περσινο πιστωτικο τι γινεται, θα τους τα δωσουν ποτε?

George978
14-08-12, 16:20
Με αυτους που εχουν λαμβανειν απο περσινο πιστωτικο τι γινεται, θα τους τα δωσουν ποτε?

χα, και νομιζα οτι ενας μηνας ηταν πολυ :p

tintin
14-08-12, 16:35
Ποιος τα πηρε σε ενα μηνα?... ποσα?

George978
14-08-12, 16:36
40 ευρω εγω , σε εναν μηνα, παρακατι

sdikr
14-08-12, 16:38
40 ευρω εγω , σε εναν μηνα, παρακατι

Αν το βγάλεις στο ebay θα πάρεις κάτι παραπάνω!! :p

George978
14-08-12, 16:40
Αν το βγάλεις στο ebay θα πάρεις κάτι παραπάνω!! :p

ROFL :rofl: :rofl:, υποψιν σου κανουν και ελεγχο στις αποδειξεις και ετσι ε

tintin
14-08-12, 16:45
40 ευρω εγω , σε εναν μηνα, παρακατι

Η εκκαθαριση του φορου του 2011(που αφορουσε εισοδηματα του 2010) σου ηρθε τον περασμενο Ιουλιο?...

Παντως 40 ευρω ειναι πολυ μικρο ποσο, εγω μιλαω για ποσο 30 φορες μεγαλυτερο.

21706
14-08-12, 16:45
Ποιος τα πηρε σε ενα μηνα?... ποσα?

Είχες υποβάλει τη δήλωση ηλεκτρονικά;
Σου είχαν ζητήσει να τους πας τις αποδείξεις;

tintin
14-08-12, 16:47
Οχι, μεσω ταχυδρομειου. Δε μου ζητησαν τιποτα.
Εχεις info για το θεμα?

21706
14-08-12, 16:54
Οχι, μεσω ταχυδρομειου. Δε μου ζητησαν τιποτα.
Εχεις info για το θεμα?

Επομένως τους είχες στείλει τις αποδείξεις μαζί με τη δήλωση, έτσι;
Είχες πληρώσεις χωριστά την εισφορά αλληλεγγύης; Σε μερικούς
που δεν την πλήρωσαν έγινε συμψηφισμός. Μήπως έγινε το ίδιο
και σε σένα;

tintin
14-08-12, 17:07
Ναι ειχα στειλει τις αποδειξεις μαζι με τη δηλωση. Την εισφορα αλλ/ης τη πληρωσα χωριστα, αυτη ηταν ενα υποπολλαπλασιο.
Γνωριζεις αν και ποτε θα παρουμε τα λ7? Συμψηφισμος με την φετεινη οφειλη μπορει να γινει?

21706
14-08-12, 17:16
Ναι ειχα στειλει τις αποδειξεις μαζι με τη δηλωση. Την εισφορα αλλ/ης τη πληρωσα χωριστα, αυτη ηταν ενα υποπολλαπλασιο.
Γνωριζεις αν και ποτε θα παρουμε τα λ7? Συμψηφισμος με την φετεινη οφειλη μπορει να γινει?

Μάλλον τα έχουν μπλέξει. Τόσο μεγάλη καθυστέρηση δεν
δικαιολογείται. Μόνο με επίσκεψη στην εφορία θα βρεις λύση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.