PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

Basilhs23_
08-09-12, 16:58
Συμφωνώ με αυτό που λές aleex, βλέπω σήμερα από blogs και ιστοσελίδες τρομολαγνεία οτι θα φορολογήσει το κράτος τις καταθέσεις κτλπ. Αυτό που θα ελέγχει το κράτος είναι απλά πόσο αυξήθηκαν οι καταθέσεις σε μετρητά και γενικά την προσαύξηση περιουσίας στο οικονομικό έτος, δεν θα φορολογήσει οτι ήδη υπάρχει, ο έλεγχος των ήδη υπαρχόντων ποσών σε λογαριασμούς είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Αν δεί π.χ δηλούμενα εισοδήματα 10000 δηλούμενες δαπάνες 5000 και αύξηση καταθέσεων 15000 εκεί θα σε ελέγξουν γιατί σημαίνει οτι είτε δεν κόβεις αποδείξεις αν είσαι επιχειρηματίας είτε έχεις μαύρη εργασία ως μισθοτός. Βέβαια υπάρχουν και σε αυτή την περίπτωση τρόποι να αποφύγεις και να μην φαίνεσαι στο κράτος οτι φοροδιαφεύγεις αλλά δεν θα πώ κατι.

Εκεί που γενικά έχω επιφυλάξεις είναι ο τρόπος που θα κοιτάει το σύστημα τους κοινούς τραπεζικούς λογαριασμούς, π.χ εμείς στους περισσότερους έχουμε λογαριασμούς με 3 ονόματα, εκεί είτε θα διαιρείται το ποσόν της κατάθεσης με τα ονόματα είτε θα κοιτάει το κράτος τα περισσεούμενα από τα Ε1 τριών ατόμων, γενικώς προβλέπω μπάχαλο σε τέτοιες περιπτώσεις.

aleex
11-09-12, 06:18
ξέχασες ν αναφέρεις ότι ο περισσότερος κόσμος έχει τα λεφτά του είτε κάτω από το μαξιλάρι ή κάπου αλλού, πάντως όχι σ' ελληνικές τράπεζες...

Οι καταθέσεις αντιπροσωπεύουν τις οικονομίες μας σε νορμάλ κράτος, όχι σε κράτος που από στιγμή στιγμή φοβόμαστε ή ότι θα βρούμε τις τράπεζες κλειστές ένα πρωί, ή τα ευρώ να έχουν γίνει δρχ. με μείον 60% στην αξία τους μέσα σε μια μέρα...

Στη Γερμανία πάντως ανοίγεις τραπ λογ με απλή ελληνική αστυνομική ταυτότητα για όσους ενδιαφέρονται ...

cool11
11-09-12, 13:58
Τα νεα φορολογικα μετρα, υπο σκεψιν ακομη, αλλα καπνος χωρις φωτια δεν υπαρχει
http://www.newsnow.gr/article/207333/forologoun-kai-to-ptyxio-ti-provlepei-to-neo-tekmirio.html

21706
11-09-12, 14:29
Τα νεα φορολογικα μετρα, υπο σκεψιν ακομη, αλλα καπνος χωρις φωτια δεν υπαρχει
http://www.newsnow.gr/article/207333/forologoun-kai-to-ptyxio-ti-provlepei-to-neo-tekmirio.html

Δημοσιογραφικός καπνός υπάρχει και στα βάθη των ωκεανών.

Basilhs23_
11-09-12, 19:23
Καλά αυτά με τα πτυχία είναι εντελώς γελία. Μπορεί να μιλάμε για τις περιπτώσεις που σπουδάζεις σε ιδιοτική σχολή ή κάνεις μεταπτυχιακό και πληρώνεις χρήματα και θα μετράνε ως τεκμήριο τα χρήματα. Οι ήδη υφιστάμενοι τίτλοι που έχει ο καθένας δεν παίζουν κανένα ρόλο και σιγά μην κάτσει ο κόσμος να δηλώσει στο Ε1 τι σπούδασε, ούτε και θα μπορέσει να τον εντοπίσει το κράτος αν έχει τίτλο ή όχι εκτός και αν μιλάμε για ελεύθερο επαγγελματία π.χ δικηγόρο γιατρό μηχανικό. Δεν νομίζω οτι είναι τόσο χαζοί οι φορολογούμενοι.

teodor_ch
12-09-12, 16:07
και σιγά μην κάτσει ο κόσμος να δηλώσει στο Ε1 τι σπούδασε, ούτε και θα μπορέσει να τον εντοπίσει το κράτος αν έχει τίτλο ή όχι εκτός και αν μιλάμε για ελεύθερο επαγγελματία π.χ δικηγόρο γιατρό μηχανικό. Δεν νομίζω οτι είναι τόσο χαζοί οι φορολογούμενοι.

έτσι θα αποκτήσει το κράτος

"αυθαίρετους" πτυχιούχους
που για να νομιμοποιήσουν το πτυχίο* θα χρειαστεί να καταβάλουν μεγάλο πρόστιμο
και στο τέλος θα βγάλουν μία ρύθμιση για όσους τελικά το αποφασίσουν να γίνει φθηνότερα

έγινε βαρετό το παιχνίδι τους


*Και μή μου πεί κανείς <40 ετών ότι είναι διατεθειμένος να διαγράψει το πτυχίο του. Με την αβεβαιότητα που επικρατεί δε μπορείς να γνωρίζεις τί δουλειά θα έχεις (άν έχεις) μετά απο 1-2-5-10 χρόνια.
Αφήστε που το κράτος γνωρίζει πολύ καλά τί πτυχία έχει ο απόφοιτος Έλληνας πολίτης.
Τσάμπα χρήματα.
Πιό τσάμπα και απο κλήσεις σε παράνομα σταθμευμένα οχήματα!

Αλλά το μέτρο είναι πατάτα και ελπίζω να έχει σκάσει το κράτος πρίν προλάβουν να το ψηφίσουν.

Basilhs23_
12-09-12, 18:48
έτσι θα αποκτήσει το κράτος

"αυθαίρετους" πτυχιούχους
που για να νομιμοποιήσουν το πτυχίο* θα χρειαστεί να καταβάλουν μεγάλο πρόστιμο
και στο τέλος θα βγάλουν μία ρύθμιση για όσους τελικά το αποφασίσουν να γίνει φθηνότερα

έγινε βαρετό το παιχνίδι τους


*Και μή μου πεί κανείς <40 ετών ότι είναι διατεθειμένος να διαγράψει το πτυχίο του. Με την αβεβαιότητα που επικρατεί δε μπορείς να γνωρίζεις τί δουλειά θα έχεις (άν έχεις) μετά απο 1-2-5-10 χρόνια.
Αφήστε που το κράτος γνωρίζει πολύ καλά τί πτυχία έχει ο απόφοιτος Έλληνας πολίτης.
Τσάμπα χρήματα.
Πιό τσάμπα και απο κλήσεις σε παράνομα σταθμευμένα οχήματα!

Αλλά το μέτρο είναι πατάτα και ελπίζω να έχει σκάσει το κράτος πρίν προλάβουν να το ψηφίσουν.

Υποθέτω οτι κάνεις χιούμορ.

Το πτυχίο δεν είναι τίποτε άλλο από ένα χαρτί που αναφέρει οτι τελείωσες μια σχολή κτλπ. Δεν έχει κανένα νόημα να μιλάμε για νομιμοποίηση με πληρωμή ποσού στην εφορία ή ακύρωση πτυχίου αν δεν δηλωθεί, οτιδήποτε και να αποφασίσουν το γεγονός οτι τελείωσες την σχολή και κρίθηκες άξιος να αποφοιτήσεις δεν μπορεί να αναιρεθεί από κανέναν εκτός ελαχίστων περιπτώσεων π.χ που βρέθηκε οτι αντέγραψες, αν και αυτό περισσότερο στο εξωτερικό θα συμβεί για Ελλάδα δεν το συζητάμε.
Αυτό που πολύ πιθανόν να προσπαθήσει να κάνει το κράτος αν και δεν το νομίζω είναι το εξής. Υπάρχουν ορισμένα επαγγέλματα που πέραν του πτυχίου για να τα ασκήσεις χρειάζεται άδεια άσκησης επαγγέλματος που δίνεται από κάποια αρμόδια αρχή π.χ στην δική μου ειδικότητα από τις νομαρχίες, για να βγεί ή άδεια έτσι και αλλιώς πληρώνεις ένα παράβολο, μπορεί να πεί το κράτος οτι για να έχετε την άδεια θα πληρώνετε στην νομαρχία/επιμελητήριο κάθε έτος ένα ποσό για την άδεια αλλιώς μπορεί να σας καλέσει η αρμόδια αρχή και να ανακληθεί/ακυρωθεί η άδεια, μόνο αυτό. Και υπόψην οτι δεν χρειάζεται για όλες τις περιπτώσεις άδεια, π.χ εγώ σαν τεχνολόγος μηχανολόγος άμα εργαστώ ως μισθοτός δεν την χρειάζομαι άμα εργαστώ ως ΕΛ.ΕΠ τότε την χρειάζομαι. Επίσης ακόμα και για επαγγέλματα όπως μηχανικός δικηγόρος γιατρός που τα επιμελητήρια και τα σωματεία τους είναι αρκετά δυνατά δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση ακόμα και αν περάσει ρύθμιση να ζητήσουν επιπλέον χρήματα για το κράτος από τα πτυχία, εκεί ήδη τα μέλη τους πληρώνουν ετήσιες συνδρομές.

Από εκεί και πέρα δεν μπορεί να κάνει τίποτα το κράτος. Το μόνο που ξέρει για τους πτυχιούχους είναι ο συνολικός αριθμός των ατόμων που αποφοιτούν από τα ΑΕΙ και ΤΕΙ κάθε έτος, τα ονόματα των αποφοίτων πέραν από κάτι λίστες σε κάθε σχολή δεν καταγράφονται πουθενά, επίσης ακόμα και να καταγράφονται δεν σημαίνει οτι όλοι θα έχουν ΑΦΜ για να πληρωθεί αυτός ο φόρος. Και για να καταλάβεις οτι δεν ελέγχεται αυτό θα πώ το εξής, κανονικά υπάρχει κάποια διάταξη που απαγορεύει να σπουδάζεις σε 2 διαφορετικά τμήματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και όταν περνάς σε μια σχολή υπογράφεις και μια βεβαίωση οτι δεν σπουδάζεις αλλού, ένας φίλος μου που ήταν στο ΤΕΙ είχε περάσει και σε μεταπτυχιακό σε άλλο πανεπιστήμιο και δεν έγινε τίποτα, επίσης όταν τελείωσε το 1ο τμήμα στο ΤΕΙ έδωσε κατατακτήριες και πέρασε σε άλλο τμήμα ΤΕΙ ενώ το μεταπτυχιακό δεν το είχε τελειώσει ακόμα και πάλι δεν είχε κανένα πρόβλημα. Επίσης μπορώ να πώ και άλλη περίπτωση που σπουδαστής στο τμήμα μου είχε κάνει μια πατάτα και έβγαλε πλαστή κάρτα σίτησης για να έχει τσάμπα φαγητό στο ΤΕΙ και δεν τον εντόπισαν ούτε μια φορά. Από την στιγμή που δεν υπάρχει έλεγχος μεταξύ υπηρησιών στο υπουργείο παιδείας μην περιμένεις σε καμία περίπτωση να υπάρξει συνεργασία μεταξύ ΥΠΔΒΘ και ΥΠΟΙΚ για τέτοια θέματα.

Οπότε αυτά περι φορολόγησης πτυχίων είναι γελιοδέστατα πράγματα που τα λένε μερικοί δημοσιογράφοι από τα blogs για να αποκτήσουν επιπλέον επισκεψημότητα και να δημιουργηθεί ντόρος. Η εφορίες και το ΥΠΟΙΚ δεν έχουν καμία αρμοδιότητα για απονομή/ακύρωση επαγγελματικών δικαιωμάτων ανάκληση αδειών πτυχίων κτλπ. Οπότε και να ασχολούμαστε δεν έχει νόημα.

teodor_ch
12-09-12, 20:12
Δεν κάνω χιούμορ.

Το έργο το έχουμε ξαναδεί.

Κράτος είναι, ότι θέλει κάνει.
Αρμοδιότητα αν δεν έχει κάποιο Υπουργείο μπορεί να την αποκτήσει.

Σε ερώτηση που έκαναν οι δημοσιογράφοι (που και αυτοί Δ.Υ. είναι...) το υπουργείο είπε ότι είναι προς μελέτη.

Δε γνωρίζω την ηλικία σου, αλλά τίποτα δεν είναι παράλογο και αδύνατο για τους πολιτικούς του Ελληνικού λαού.

Θές περαίωση? Ποιά η λογική σε αυτό?
Θές

• Από τις χώρες αναφοράς δεν θα εξαιρεθούν χώρες με προβλήματα ισοτιμίας όπως η Ουγγαρία, ούτε οι χώρες με μη έγκυρες πηγές στοιχείων τιμολόγησης όπως η Ολλανδία, η Φινλανδία και η Σλοβενία.
http://farmakopoioi.blogspot.gr/2012/09/blog-post_3566.html?m=1
Δηλαδή θα την πληρώσουμε στην Ελλάδα ΚΑΙ για τις μίζες άλλων χωρών!!!

Στο www.adslgr.com θα είμαστε, μπορεί με διαφορετική ΙΡ χώρας και θα γελάμε/κλαίμε :)

Basilhs23_
12-09-12, 21:57
Δώσε μου συγκεκριμένη πηγή που αναφέρει οτι ρώτησαν τον υπουργό και απάντησε οτι είναι προς μελέτη. Από το πρωϊ και εδώ και μέρες όλο αυτό διαβάζω και απλά κάνουν αναφορά έτσι απλά και ωμά οτι θα μπεί τεκμήριο χωρίς τίποτα περισσότερο. Αυτά είναι σαν την ραδιοαρβύλα που ακούγαμε για τέλος ακινησίας στα αμάξια των οποίων οι οδηγοί είχαν καταθέσει πινακίδες και τέλος κυκλοφορίας στα ποδήλατα.
Anyway οτι και να αποφασίσουν εγώ το πτυχίο μου δεν το δηλώνω και ας κάνουν οτι θέλουν, έτσι και αλλιώς άδεια επαγγέλματος δεν πήρα και ούτε σκοπεύω να εργαστώ ως ΕΛΕΠ. Όσα πρόβατα το επιθυμούν ας καταθέτουν μαζί με το Ε1 και το βιογραφικό τους στην εφορία, να βάλουν και τεκμήριο στις πιστοποιήσεις ξένων γλωσσών και τις βεβαιώσεις σεμιναρίων και να φτιάξει το κράτος μαζί με το ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο και το ηλεκτρονικό πτυχιολόγιο.

21706
12-09-12, 22:07
Σύμφωνα με έγκυρες δημοσιογραφικές πληροφορίες το υπουργείο
είπε πως ο πολίτης θα υποχρεούται να δηλώσει στην Εφορία το
βάρος του σε κιλά ώστε να ορίζεται ως τεκμήριο εισοδήματος.

Bhaal
12-09-12, 22:37
Δώσε μου συγκεκριμένη πηγή που αναφέρει οτι ρώτησαν τον υπουργό και απάντησε οτι είναι προς μελέτη. Από το πρωϊ και εδώ και μέρες όλο αυτό διαβάζω και απλά κάνουν αναφορά έτσι απλά και ωμά οτι θα μπεί τεκμήριο χωρίς τίποτα περισσότερο.
Δεν ξέρω τι θεωρείς αξιόπιστη πηγή, αλλά εγώ προσωπικά το άκουσα το μεσημέρι στο Μαγκαζίνο ειδήσεων του Παπαδόπουλου, στον Real FM. Ρώτησε μια δημοσιογράφο που έκανε ρεπορτάζ αν υπήρξε αναφορά στα πτυχία ως τεκμήρια, κι εκείνη απάντησε ότι ρώτησαν κάποιον υπουργό -δεν θυμάμαι ποιον συγκεκριμένα- κι εκείνος απάντησε αόριστα, "Οι συζητήσεις συνεχίζονται". Αυτό είναι μη διάψευση, κατ' εμένα.

21706
12-09-12, 22:56
Επίσης το υπουργείο είπε ότι θα δηλώσουμε και το IQ μας.
Αυτό δεν είπε πώς θα φορολογηθεί.

Bhaal
12-09-12, 22:58
:lol: Περίμενε να δούμε τι θα γίνει στη συνέχεια, και μετά βάρα όσο θες.

Basilhs23_
12-09-12, 23:14
Δεν ξέρω τι θεωρείς αξιόπιστη πηγή, αλλά εγώ προσωπικά το άκουσα το μεσημέρι στο Μαγκαζίνο ειδήσεων του Παπαδόπουλου, στον Real FM. Ρώτησε μια δημοσιογράφο που έκανε ρεπορτάζ αν υπήρξε αναφορά στα πτυχία ως τεκμήρια, κι εκείνη απάντησε ότι ρώτησαν κάποιον υπουργό -δεν θυμάμαι ποιον συγκεκριμένα- κι εκείνος απάντησε αόριστα, "Οι συζητήσεις συνεχίζονται". Αυτό είναι μη διάψευση, κατ' εμένα.

Μάλιστα. Εχτές σε ένα κανάλι είχα ακούσει τον Δρούτσα νομίζω υπουργό εργασίας όταν τον ρώτησαν οι δημοσιογράφοι πως πάνε οι συζητήσεις με την τροϊκα να λέει "οι συζητήσεις συνεχίζονται". Τώρα δεν ξέρω αν μιλάμε για τον ίδιο υπουργό ή μάλλον για την ίδια συνέντευξη όπου από το realfm έκαναν την ερώτηση που είπες ενώ από το extra που έβλεπα εγώ έκαναν την ερώτηση που ανέφερα. Θα δείξει.....

Bhaal
12-09-12, 23:29
Βρούτσης λέγεται, Βρούτσης. Όπως λέμε, υποκείμενο.

aleex
13-09-12, 12:57
το χειμώνα που μας έρχεται θα φτιάξω πυρετωδώς επαγγελματικές ιστοσελίδες στα γερμανικά, με στόχο σε κανα χρόνο να έχω εξαφανιστεί .. ε δεν θα κάτσω κ να σκάσω.

ένα μήνα ήμουνα γερμανία, λόγω συγγενών τώρα τον αύγουστο, μιλάμε δουλειές έχει άπειρες, χτίζεται το σύμπαν με 1,5% επιτόκιο στα στεγαστικά δάνεια, στις βιτρίνες των καταστημάτων έχει αγγελίες να ζητάνε υπαλλήλους, κ οι εφημερίδες γράφουν ότι χωρίς μετανάστες δεν μπορεί να λειτουργήσει η γερμανική οικονομία λόγω υπογεννητικότητας, ενώ ταυτόχρονα υπάρχει κ μεγάλη έλλειψη εργατικού δυναμικού στο τομέα της πληροφορικής ....

Σχετικά με το πτυχίο, όσοι σπούδασαν εξωτερικό κ ή δουλεύουν ως ελεύθεροι επαγγελματίες, ή δεν δουλεύουν καθόλου γιατί κ που να τη βρουν τη δουλειά, σκασίλα μας μεγάλη τι λέει κ τι δε λέει το κράτος .... Όσοι πάντως έχουν σώας τα φρένας κ ξέρουν κ 5 γράμματα πρέπει να ετοιμάζονται για άλλα μέρη ... κακά τα ψέματα .. :evil:

Basilhs23_
13-09-12, 15:29
Εγώ πιστεύω οτι σε μερικά χρόνια ακόμα και στην Βουλγαρία καλύτερα θα είναι να ζήσει κάποιος. Άμα πάει εδώ ο βασικός στα επίπεδα Βουλγαρίας, τότε αντικειμενικά στην Βουλγαρία θα είναι καλύτερα διότι οι τιμές είναι πολύ χαμηλότερες και εννοείται πως και οι φόροι καμία σχέση με εδώ. Προβλέπω σύντομα ορδές μεταναστών και για εκεί.

aleex
15-09-12, 09:39
μόνο που στη γερμανία ο επίσημος μίνιμουμ μισθός ανά ώρα (http://de.wikipedia.org/wiki/Mindestlohn#Deutschland) πχ για δουλειά σκουπιδιάρη είναι 8,24 ευρώ!!!

cool11
17-09-12, 16:01
Ρε παιδια, ανοιξε το συστημα για την υποβολη του Ε9 φετος? Υποτιθεται θα ανοιγε τον Ιουλιο, αλλα παμε για Οκτωβρη και ακομη τιποτε.
Ξερει κανεις κατι?

Bhaal
21-09-12, 07:02
Κάπου διάβαζα τις προάλλες ότι κάνουν κάποιες αλλαγές στα συστήματά τους. Αν βρω το λινκ θα σου το δώσω.

21706
21-09-12, 09:00
Τροποποίηση της απόφασης για την επιστροφή του Φόρου
Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων μέσω Τραπεζών. (http://www.forin.gr/articles/article/7247/pol-1176-10-8-2012-tropopoihsh-ths-arith-104647-2509-0016-pol-1077-16-4-2003-fek-b-714-05-06-2003-sumplhrwsh-tropopoihsh-ths-apofashs-gia-thn-epistrofh-tou-forou-eisodhmatos-fusikwn-proswpw)

- - - Updated - - -

Αναστολή λειτουργίας ορισμένων Δ.Ο.Υ. (http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/10780)

21706
22-09-12, 14:24
Αν δεν έχετε να πληρώσετε τους φόρους που οφείλετε
μην ανησυχείτε: μπορείτε να ρυθμίσετε το χρέος σας
με δόσεις που λήγουν το 2404, δηλαδή μετά 4 αιώνες.

http://www.koutipandoras.gr/?p=25572

Bhaal
22-09-12, 15:38
Αν δεν έχετε να πληρώσετε τους φόρους που οφείλετε
μην ανησυχείτε: μπορείτε να ρυθμίσετε το χρέος σας
με δόσεις που λήγουν το 2404, δηλαδή μετά 4 αιώνες.

http://www.koutipandoras.gr/?p=25572
Το διάβασα και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό από τα νεύρα μου και την διαπλοκή τους.

cool11
25-09-12, 16:09
Μηπως ξερει κανεις αν ανακοινωσαν κατι νεότερο για την υποβολη του Ε9? Απο αναβολη σε αναβολη παει συνεχεια αυτο το θεμα.
Γνωριζει κανείς;

bossoq
25-09-12, 20:17
Παιδιά μια διευκρίνηση,όποιος γνωρίζει, καθότι είναι μεγάλος ο όγκος του νήματος:
Συγγενικό μου πρόσωπο απεβίωσε προ λίγων ημερών,γνωρίζετε τι ισχύει με την εξόφληση
του εκκαθαριστικού ποσού;Οι δόσεις πληρώνονται κανονικά από τους οικείους,να υποθέσω;

21706
25-09-12, 20:21
Παιδιά μια διευκρίνηση,όποιος γνωρίζει, καθότι είναι μεγάλος ο όγκος του νήματος:
Συγγενικό μου πρόσωπο απεβίωσε προ λίγων ημερών,γνωρίζετε τι ισχύει με την εξόφληση
του εκκαθαριστικού ποσού;Οι δόσεις πληρώνονται κανονικά από τους οικείους,να υποθέσω;

Αν παίρνει τις δόσεις της η εφορία να είσαι
σίγουρος ότι δεν θα σε ενοχλήσει κανείς!

bossoq
25-09-12, 20:30
Αν παίρνει τις δόσεις της η εφορία να είσαι
σίγουρος ότι δεν θα σε ενοχλήσει κανείς!

Α,όσο για αυτό είμσι κάτι παραπάνω από βέβαιος..
Απλά επειδή με ρώτησε η οικογένεια του πριν λίγο αν μπορούν να καθυστερήσουν τις δόσεις
ή ακόμη ακόμη να τις αποφύγουν,για αυτό το ρώτησα χωρίς καν να ξέρω αν έχει γραφτεί στο νήμα.
Οι άνθρωποι (3 άτομα) ζούσαν με μια σύνταξη και πλέον είναι πολύ ζόρικα τα πράγματα για όσους μείναν πίσω.

21706
25-09-12, 20:41
Α,όσο για αυτό είμσι κάτι παραπάνω από βέβαιος..
Απλά επειδή με ρώτησε η οικογένεια του πριν λίγο αν μπορούν να καθυστερήσουν τις δόσεις
ή ακόμη ακόμη να τις αποφύγουν,για αυτό το ρώτησα χωρίς καν να ξέρω αν έχει γραφτεί στο νήμα.
Οι άνθρωποι (3 άτομα) ζούσαν με μια σύνταξη και πλέον είναι πολύ ζόρικα τα πράγματα για όσους μείναν πίσω.

Αυτό δεν το ξέρω. Είναι σοβαρό πρόβλημα και
αν ξέρει κανείς ας μας πει.

jkoukos
25-09-12, 21:16
Γνωρίζω ότι η περιουσία και τα χρέη κληρονομούνται και οι κληρονόμοι έχουν υποχρέωση υποβολής φορολογικής δήλωσης του αποβιώσαντος για το εν ζωή χρονικό διάστημα.
Για την έκτακτη εισφορά βρήκα το παρακάτω στην ΠΟΛ.1223/13.10.2011 (http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/12901):

Σε περίπτωση θανάτου του υπόχρεου, οι κληρονόμοι του ευθύνονται για την καταβολή του ποσού της εισφοράς, ανάλογα με το ποσοστό της κληρονομικής τους μερίδας.

cool11
26-09-12, 09:32
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231214687

Δηλαδη αμα καποιος δουλεψε και εβγαλε καποια χρηματα, εχοντας πληρωσει ολους τους φορους κλπ, παλι θα του φορολογησουν και θα του 'κατασχουν' τις καταθεσεις?

Αν εχω χιλια ευρω σε μια τραπεζα θα πληρωσω φορο?


Αντιγραφω και ενα-δυο σχολια επισκεπτων απο το in.gr:

"Δηλαδή ένας μακροχρόνια άνεργος που τα τελευταία 5 χρόνια έχει 10.000 € καταθέσεις και την έβγαζε είτε με φυλαγμένα μετρητά είτε με "βοήθειες" από συγγενείς ή φίλους θα κληθεί να πληρώσει 4.000 € φόρο;"

"Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι πως θα βάλουν στο χέρι τις καταθέσεις των Ελλήνων αποταμιευτών. Οι φοροφυγάδες τα "μάζεψαν" από τις τράπεζες και τα διατηρούν είτε σε φυσική μορφή είτε τα μετέφεραν εξωτερικό πάλι σε φυσική μορφή. Όχι διατραπεζικά εμβάσματα δηλαδή. Και δεν πρόκειται να βρουν κανέναν. Σχεδιάζουν επιδρομή στα χρήματα που δουλέψατε και πληρώσατε φόρους για αυτά. Αντισταθείτε. Μετά τη ληστεία των μικρομολογιούχων, έρχεται και η σειρά των καταθετών."

manoulamou
27-09-12, 19:28
Με βάση τη σχετική νομοθεσία, οι απεργιακές κινητοποιήσεις των εφοριακών θεωρούνται λόγος ανωτέρας βίας, δικαιολογώντας την παράταση στις προθεσμίες, ενώ σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να αναμένεται επίσημη σχετική ανακοίνωση από το υπουργείο οικονομικών.

Εφορίες: Παράταση έως Δευτέρα στις εκκρεμότητες (http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/728378/Article.aspx);;;

:hmm:Υπηρξε κατι επισημο τελικα ή θα περιμενουν παλι την τελευταια ωρα;:whistle:

Ειχα παει στη ΔΟΥ Αμαρουσιου την Τριτη κατα τις 11 το πρωΐ που δεν υπηρχε απεργια ουτε της ΑΔΕΔΥ ουτε των εφοριακων: ΤΣΑΜΠΑ ΚΟΠΟΣ γιατι ειχαν κατεβασει ρολα λογω γενικης συνελευσης.

Χρωσταω απο διακανονισμο την τελευταια δοση της δηθεν εκτακτης δηθεν εισφορας αλληλεγγυης!

ntoremi
27-09-12, 20:16
Με το Ε9 τι θα γινει επιτελους;; Το gsis ακομα λεει "θα δουμε"...

21706
27-09-12, 20:46
Με το Ε9 τι θα γινει επιτελους;; Το gsis ακομα λεει "θα δουμε"...

ΤΟ περσινό άρχισε 5/12/11 και έληξε 30/3/12.
Έχουμε καιρό.

cool11
27-09-12, 21:14
Με το Ε9 τι θα γινει επιτελους;; Το gsis ακομα λεει "θα δουμε"...

http://www.adslgr.com/forum/threads/662541-%CE%94%CE%B7%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%959

21706
27-09-12, 21:26
Επειδή το περσινό άρχισε 5/12 και επειδή κάθε πέρσι και καλύτερα,
το φετινό θα αρχίσει 31/12.

Basilhs23_
28-09-12, 02:32
Με βάση τη σχετική νομοθεσία, οι απεργιακές κινητοποιήσεις των εφοριακών θεωρούνται λόγος ανωτέρας βίας, δικαιολογώντας την παράταση στις προθεσμίες, ενώ σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να αναμένεται επίσημη σχετική ανακοίνωση από το υπουργείο οικονομικών.

Εφορίες: Παράταση έως Δευτέρα στις εκκρεμότητες (http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/728378/Article.aspx);;;


:hmm:Υπηρξε κατι επισημο τελικα ή θα περιμενουν παλι την τελευταια ωρα;:whistle:

Ειχα παει στη ΔΟΥ Αμαρουσιου την Τριτη κατα τις 11 το πρωΐ που δεν υπηρχε απεργια ουτε της ΑΔΕΔΥ ουτε των εφοριακων: ΤΣΑΜΠΑ ΚΟΠΟΣ γιατι ειχαν κατεβασει ρολα λογω γενικης συνελευσης.

Χρωσταω απο διακανονισμο την τελευταια δοση της δηθεν εκτακτης δηθεν εισφορας αλληλεγγυης!

Δεν ξέρω αν πρέπει να βγεί ανακοίνωση για αυτό αλλά επειδή βρήκα ένα url που έχει περισσότερες πληροφορίες και αναφορά σε εγκυκλίους/ΠΟΛ κοίταξέ τις και αν αρνηθούν να σε εξυπηρετήσουν στην ΔΟΥ δείξε τους τις εγκυκλίους (http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/10813)

manoulamou
28-09-12, 15:41
Ευχαριστω πολυ Basilhs23_:worthy:

manoulamou
01-10-12, 13:28
Παραταση δωσανε μετα την τελευταια απεργια για την πληρωμη στις Εφοριες.
Εγω ειχα πληρωσει την δευτερη απο τις εφτα (7) δοσεις ηδη
απο την περασμενη ΤΡΙΤΗ μεσω ΕΛ.ΤΑ.
Στο Μηχανογραφικο κεντρο πότε ενημερωνονται ακριβως,
ενταξει ξερω πως μεσω τραπεζων - ταχυδρομειου αργουν ολιγον!
Γιατι ενω το Σ/Κ δεν εμφανιζοταν η εξοφληση, σημερα οχι μονον δεν εμφανιστηκε αλλά βγαινει η επομενη δοση για το ΔΙΠΛΑΣΙΟ ποσο και με 1% επιπλεον επιβαρυνση λογω ΑΝΕΞΟΦΛΗΤΟΥ!!!
Ποσο λετε να περιμενω μεχρι να διορθωθει (υποθετω πανε με τον αραμπα
γιατι και με περιστερι θα ειχαν φτασει) πριν πεταχτω να τους στολισω;
:whistle:

manoulamou
02-10-12, 13:47
Ξερει κανεις απο προσωπικη εμπειρια, πόσο τους παιρνει να συνεννοηθουν
ωστε να ενημερωσουν τη λιστα των δοσεων ;
Λεω να περιμενω μεχρι την Παρασκευη και μετα ξεκινωντας απο τα ΕΛ.ΤΑ.
να καταληξω στην (αν)αρμοδια υπηρεσια της τοπικης ΔΟΥ.
Αληθεια πού ακριβως πρεπει να απευθυνθω, για να γινει μια διορθωση αυτης της ηλεκτρονικης βλακειας;
Μηπως να σκαναρω την αποδειξη και να την στειλω με email στο gsis?
:rtfm:

BigBlack
02-10-12, 18:27
Μπορεί να πάρει και 10-15 ημέρες. Όταν πλήρωσα την προηγούμενη δόση το κοίταζα επί μία εβδομάδα και φαινόταν ληξιπρόθεσμο, όταν το αγνόησα 20 μέρες και ξαναμπήκα τώρα να πληρώσω, φαινόταν εξοφλημένο. Σε κάθε περίπτωση αν έχεις την απόδειξη από τράπεζα-ελτά, μην αγχώνεσαι. Εξάλλου το αναφέρει και στην σελίδα τους:


5. Όταν γίνεται ανάκτηση των νέων ειδοποιητηρίων πληρωμής οι κλειστές δόσεις εμφανίζονται με την ένδειξη «ΕΞΟΦΛΗΘΗ». Λόγω ετεροχρονισμένης ενημέρωσης των πληρωμών μέσω τραπεζών υπάρχει καθυστέρηση στην ενημέρωση της εικόνας των αποδεικτικών είσπραξης. (http://www.gsis.gr/on_line_ypiresies/polites/IncDoseInfo.pdf)
6. Η ενημέρωση των φορολογουμένων με τα ειδοποιητήρια πληρωμής των δόσεων θα γίνεται μόνο μέσω του διαδικτυακού τόπου της Γ.Γ.Π.Σ. διότι δεν προβλέπεται η αποστολή ειδοποιητηρίων ταχυδρομικά.

manoulamou
02-10-12, 19:14
Θελοντας και μη το εχω... μελετησει το κειμενο. Ξερω τα περι "ετεροχρονισμου", λογικο ειναι. Και τις δυο φορες πληρωσα μεσω ΕΛΤΑ. Την πρωτη οταν δεν μεσολαβουσαν απεργιες ενημερωθηκε σε τρεις εργασιμες!
Ετσι κι αλλιως στο τελος του μηνα, αφου ερθει ο λογ/σμος της ΔΕΗ και αναλογως τα οικονομικα μας, ισως εξοφλησω κανονικα και την τριτη δοση. Ποτέ δεν μου αρεσε να χρωσταω, παντα πληρωνα μετρητα - αντικαταβολη αλλά o tempora o mores, τωρα πια εχουμε ολο περικοπες στα εσοδα και αυξησεις στα εξοδα.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την απαντηση παντως.:oneup:

pavlex
05-10-12, 15:27
στον πινακα 6 κωδικος 659 "εισοδημματα που αποκτησατε το 2011 τα οποια απαλλασσονται απο τον φορο ,φορολογουντε με ειδικο τροπο..." στην ηλεκτρονικη εκαθαρισση με χρεωνουν 248 ευρω, ενω στην βεβαιωση αποδοχων δεν εγραφε κατι τετοιο για να το γραψω στην δηλωση, και περιμενω να ερθει το εντυπο εκαθαριστικο για να πληρωσω 232 ευρω.

τι να πω,εχω αφορολογητο 5.000+2.000 λογω αναπηριας,σε συνολο εισοδηματος με το εκας 9.500,και φιλοξενουμενος των γονεων μου,εκει που περιμενα μηδενικο με ηρθε να πληρωσω και σε μια δοση.

manoulamou
05-10-12, 16:49
Τελικα χτες εγινε η ενημερωση για την εγκαιρη πληρωμη (απο 25/09 ) της δευτερης δοσης, διορθωθηκαν αυτοματως τα παντα και τωρα εμφανιζονται κανονικα οι δυο εξοφλησεις και η τριτη σε αναμονη για 31/10/2012! Οψομεθα: εαν περισσεψει κατι απο τα παγια λειτουργικα εξοδα, ισως καταληξει στην Εφορια...
:mad:

ZHUL
05-10-12, 17:17
καυσπέρα παιδιά,μπήκα στο ΤΑΧΙΣ.έκανα ηλεκτωνικά το Μ1..(αλλάγη διεύθυνσης σπιτιού),,πέρασε 1 βδομάδα,και λέει,,"υπο επεξεργασία".
ξέρει κανείς πόσο διαρκεί η διαδικασία...?Σας ευχαριστώ..!

21706
05-10-12, 17:28
στον πινακα 6 κωδικος 659 "εισοδημματα που αποκτησατε το 2011 τα οποια απαλλασσονται απο τον φορο ,φορολογουντε με ειδικο τροπο..." στην ηλεκτρονικη εκαθαρισση με χρεωνουν 248 ευρω, ενω στην βεβαιωση αποδοχων δεν εγραφε κατι τετοιο για να το γραψω στην δηλωση, και περιμενω να ερθει το εντυπο εκαθαριστικο για να πληρωσω 232 ευρω.

τι να πω,εχω αφορολογητο 5.000+2.000 λογω αναπηριας,σε συνολο εισοδηματος με το εκας 9.500,και φιλοξενουμενος των γονεων μου,εκει που περιμενα μηδενικο με ηρθε να πληρωσω και σε μια δοση.

Στην ηλεκτρονική εκκαθάριση δεν υπάρχει πίνακας 6.
Πού ακριβώς το είδες;

pavlex
05-10-12, 19:46
Εννοω στο εντυπο πινακας 6 κωδικος 659,υπαρχει και σε αρχειο το εντυπο της δηλωσης σου ,αν θελεις το κατεβαζεις και το βλεπεις, οπως και το εκαθαριστικο σου και τα εκτυπωνεις,στο ηλεκτρονικο εκαθαριστικο το γραφει αριστερα που εχει ολους τους κωδικους καμμια 10καρια μαζι, και μετα εχει τα αποκκομματα των κουπονιων.
Αλλα λιγο που το εψαξα στο βιβλιαρακι οδηγιων δειχνει οτι με φορολογησαν το εισοδημα που ηταν αφορολογητο απο το 2000,ασχετα που με δινουν τα 5.000,αλλα με μειωσαν απο τα +2.400 που με εδιναν λογω αναπηριας,απο περσι το εκαναν 2.000,συνολο 7.400,με κρατησαν ενα ποσο μηνιαιως και το υπολοιπο 232 το πληρωνω ως φορο,αλλα η ηλιθιοι με το ζητανε ολο μαζι με μια πληρωμη,δεν με το εκαναν τουλαχισοτν 2-3 δοσεις,θα παω εφορια να δω τι μπορει να γινει.

21706
05-10-12, 19:54
εννοω στο εντυπο πινακας 6 κωδικος 659,υπαρχει και σε αρχειο το εντυπο της δηλωσης σου ,αν θελεις το κατεβαζεις και το βλεπεις, οπως και το εκαθαριστικο σου και τα εκτυπωνεις,στο ηλεκτρονικο εκαθαριστικο το γραφει αριστερα που εχει ολους τους κωδικους καμμια 10καρια μαζι, και μετα εχει τα αποκκομματα των κουπονιων.

Δηλαδή υπάρχει στην ηλεκτρονική σου δήλωση
χωρίς να το έχεις γράψει εσύ;

pavlex
05-10-12, 19:56
Ναι,στα εντυπα που παρεδωσα με ελτα δεν εγραψα τιποτα, ουτε στην βεβαιωση αποδοχων δεν το εγραφε , το εγραψαν αυτοι απο μονοι τους,ευτυχως του αδελφου μου ο κουνιαδος δουλευει στην εφορια και θα παω να τον βρω,αλλιως θα το αφησω απληρωτο ,γιατι το κρατος με χρωσταει και 3 -4 χιλιαρικα.

KeRMiT75
16-10-12, 12:08
Πήγα νε εκτυπώσω το φετινό μου εκκαθαριστικό (2011) από το Taxisnet και το pdf που κατέβασα δεν ήταν σε φορμάτ Α4 όπως πέρυσι αλλά στο μέγεθος όπως το έλαβα ταχυδρομικώς (43,3 χ 29,8 εκ).
Γνωρίζει κανείς αν έχω ακόμα τη δυνατότητα να εκτυπώσω το εκκαθαριστικό σε Α4 όπως πέρυσι, χωρίς να κάνω σμίκρυνση ή εκτύπωση σε πολλές σελίδες;
Αν ήταν ηθελημένη αλλαγή, ποιός ο λόγος για την αλλαγή αυτή;
Ευχαριστώ

anon
16-10-12, 12:10
Το adobe reader έχει την δυνατότητα να μαρκάρεις (σαν εικόνα) μέρος του PDF, και να εκτυπώσεις μόνον αυτό. Οπότε μπορείς να εκτυπώσεις μόνο το μέρος του εκκαθαριστικού σημειώματος, αγνοώντας τα πλαινά που ειναι για τις αποδείξεις πληρωμής κλπ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.