PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116

Basilhs23_
11-03-13, 17:47
Κανονικά το ΑΦΜ σου το δίνεις μια φορά, είναι εντολή από την Τράπεζα της Ελλάδος, αλλά κάθε 2 αναλήψεις... πλήρης παραλογισμός.
Ποια τράπεζα είναι αυτή που στο ζητάει;

Ήταν το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο. Ίσως να έφταιγε το γεγονός οτι την τελευταία φορά που τους το είχα δόσει τους το είπα προφορικά το ΑΦΜ, αλλά τότε είχα κάνει την δουλειά μου και είχα μεταφέρει σε άλλη τράπεζα ένα μεγάλο χρηματικό ποσό και δεν προέκυψε πρόβλημα και είχα πάει να κάνω αργότερα και μια ανάληψη και την έκανα. Τώρα πήγα να κάνω μια μικρή ανάληψη και δεν μπορούσα..... Μιλάμε υπέγραψα 6 χαρτιά, συμπλήρωσα μια αίτηση αλλαγής στοιχείων και άλλο 1 χαρτί το κράτησα το υπέγραψα και το πήγα και σε ένα γραφείο να μου βάλουνε σφραγίδα. Όλα τα προσωπικά στοιχεία τα είχα επικαιροποιήσει πρίν 2 χρόνια όμως.....

Τελικά οι φορολογικές δηλώσεις φυσικών προσώπων πότε θα ξεκινήσουν να υποβάλλονται ? Εγώ μπαίνω στο taxisnet και μου δείχνει ακόμα την περσινή φορολογικη δήλωση.

manoulamou
11-03-13, 19:00
Οσο αργοτερα τοσο καλυτερα, τουλαχιστον για εμενα...
Μολις αυτο το μηνα ξεπληρωσα τον περσινο φορο εισοδηματος!
Εαν προσθεσω και τα ΕΕΤΗΔΕ που οσο (δεν) εξοφλουνται μεσω ΔΕΗ συσσωρευονται
με βλεπω σε χαρτοκουτο στον ΗΣΑΠ.

Επισης δεν εχουν αφιχθει οι βεβαιωσεις ουτε των συνταξεων ουτε των ασφαλιστρων!:twisted:

- - - Updated - - -

....Ενδέχεται να εμφανίζονται ως ανείσπρακτες οφειλές και όσες έχετε πρόσφατα πληρώσει στην τράπεζα ή με Γραμμάτιο Είσπραξης σε άλλη Δ.Ο.Υ. από αυτή της οφειλής και δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία της πίστωσης. Απαιτούνται δυο (2) εργάσιμες μέρες από την ημερομηνία πληρωμής στην τράπεζα...

Απο Τεσσερις Μαρτιου (040313) μεχρι Ενδεκα (110313) παντως δεν μεσολαβουν μονον ΔΥΟ ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ.:whistle:

nedo2
12-03-13, 16:53
...με βλεπω σε χαρτοκουτο στον ΗΣΑΠ....

Αισιόδοξο σε βρίσκω ότι θα σε αφήσουν να πιάσεις έτσι τον χώρο εκεί. Με ένα απλό παγκάκι να είμαστε και ευχαριστημένοι :p

manoulamou
12-03-13, 19:17
ναι μωρε σκετη αισιοδοξια ειμαι Η μανουλα σας...:pΣιγα μην πιασω θεση μεσα στις πλατφορμες, απο κατω αναμεσα στα υποστυλωματα θα χωθω οταν θα ρθει εκεινη η ωρα!

ΤΕΛΙΚΑ ενημερωθηκε ο λογαριασμος μου στο TAXIS και προς το παρον, δεν φαινονται τα υπολοιπα
Αμα βρουν ακρη με το ΕΕΤΗΔΕ θα μας πλακωσουν οικογενειακως στις λυπητερες παλι...
:cool:

aleex
12-03-13, 20:31
τελικά τι θα παίξει στο ε1 φέτος με τη δήλωση των τραπεζικών καταθέσεων εξωτερικού ξέρετε?

γιατί στο πλαίσιο της ετοιμασίας μου για γερμανία το οποίο όμως αργοπορεί αρκετά, έβαλα πέρσι το καλοκαίρι κάτι λεφτουδάκια σε γερμανική τράπεζα (χωρίς έμβασμα από ελλάδα, τα είχα στη τσέπη) τα οποία μεν μάλλον δικαιολογούνται από τον πίνακα ανάλωσης κεφαλαίων παλαιότερων χρήσεων που έχω φτιάξει, όμως έχω κ κάποιο άγχος ... :(

Μηνάς
01-06-13, 16:54
Καλησπέρα στην Κοινότητα :)
Ξεκίνησα απ'την πρώτη μέρα που άνοιξε το Σύστημα, τη συμπλήρωση της φόρμας των Ε1 & Ε2, ώστε σιγά σιγά, όπως θα φτάνουν σε μένα τα διάφορα χαρτιά, να πατήσω κάποια στιγμή το λίνκ της οριστικής αποστολής.
Έχοντας συμπληρώσει τα στοιχεία κύριας κατοικίας μου, δευτερεύουσας κατοικίας για θυγατέρα φοιτήτρια σε διαφορετική πόλη στον Πιν. 5, έχοντας συμπληρώσει ομοίως τα στοιχεία της θυγατέρας & της Σχολής της στον Πιν. 9 μούβγαλε από μόνο του το ζητούμενο "ένα τέκνο" στον Πιν. 3 κλπ, κλπ.
Στη συνέχεια, έχοντας πατήσει δυό τρεις φορές σε δυό τρεις μέρες την προσωρινή αποθήκευση, έπαψε να μου αποθηκεύει, μου βγάζει λευκή οθόνη, ενώ στη γραμμή διευθύνσεων του περιηγητή βγαίνει το: https://www1.gsis.gr/webtax/incomefp/saveE12013.do (Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση αυτό, απλά μήπως & λέει κάτι σε κάποιον).
Μέσω του λογαριασμού μου έστειλα μήνυμα στη ΓΓΠΣ περιγράφοντας τ'ανωτέρω, την Παρασκευή 31Μαϊ & περιμένω μπας (απαισιοδοξία) & μ'απαντήσουν, που δεν το πιστεύω.
Τι κάνω τώρα (Χέλπ πλίιζ);

pavlex
02-06-13, 02:13
Και γιατι δεν περιμενες να ερθουν ολα τα χαρτια και να τελειωνεις μια και καλη! μη βιαζεστε,ολοι μαζι μπενετε στο συστημα και πεφτει, αφου θα δωθει παραταση μεχρι σεπτεβριο,μετα φταινε οι πολιτικοι και η πολιτικη,αφου εμεις απο μονοι μας τα κανουμε μπαχαλο.

john_who
02-06-13, 12:38
Και γιατι δεν περιμενες να ερθουν ολα τα χαρτια και να τελειωνεις μια και καλη! μη βιαζεστε,ολοι μαζι μπενετε στο συστημα και πεφτει, αφου θα δωθει παραταση μεχρι σεπτεβριο,μετα φταινε οι πολιτικοι και η πολιτικη,αφου εμεις απο μονοι μας τα κανουμε μπαχαλο.

Άκυρο και άκαιρο το σχόλιό σου, άσε που δεν θα δοθεί (και όχι δωθεί) παράταση μέχρι το Σεπτέμβριο. Υπερασπίζεσαι τους πολιτικούς κράζοντας τον συμφορουμίτη που ζητάει βοήθεια. Τα 6 μηνύματα δείχνουν ίσως το νεαρό της ηλικίας αλλά και πάλι δεν δικιολογείται τόσο αρνητική (κατά τη γνώμη μου) συμπεριφορά.

Μηνάς
03-06-13, 11:55
John_who σ'ευχαριστώ για τη συμπαράσταση, έναντι της αντιμετωπίσεως του σχολίου μου απ'τον φίλο pavlex.
Όταν έγραφα τις γραμμές παραπάνω, ήμουν όντως εκνευρισμένος με την κατάσταση του να είσαι υποχρεωμένος να υποβάλλεις αυτή την λωλοδήλωση, ενημερωμένος μεν περί των ηλεκτρονικών, χαμένος όμως δε, σ'ένα περιβάλλον χωρίς βοήθεια, που με το πρώτο πρόβλημα που παρουσιάζεται, δεν έχεις που ν'απευθυνθείς.
Έψαξα στο Δίκτυο με τη φράση "μήνυμα σφάλματος κατά την αποθήκευση της φορολογικής δήλωσης", μ'έβγαλε εδώ οπου & γράφτηκα μήπως & βρω κάποια βοήθεια..
Φίλε pavlex έτσι είναι τα πράγματα όπως τα λέει ο John. Αν δεν έχεις να πεις κάτι να βοηθήσεις κάποιον, ας τον ήσυχο τουλάχιστον, μην τον απογοητεύεις περισσότερο στο αίτημά του για βοήθεια..
Anyways φίλοι μου, σήμερα Δευτέρα όταν δοκίμασα για πολλοστή φορά να συνεχίσω τη συμπλήρωση της δηλώσεώς μου, το site δούλεψε κανονικά :)
Δεν ξέρω αν οφείλεται στ'ότι κάποιος είδε το μήνυμά μου στη ΓΓΠΣ & μου "άνοιξε" ξανά το λογαριασμό μου, ή αν το λογισμικό τους επανήλθε από μόνο του.
Εδώ τώρα κολλάει το επόμενο παράπονό μου. Όπου έχω απευθυνθεί σε ιδιωτική παροχή υπηρεσιών, στο Δίκτυο μέσω "επικοινωνίας" έχω δεχθεί έστω αυτό το τυποποιημένο μήνυμα "δεχτήακμε το αίτημά σας & το επεξεργαζόμαστε.Μόλις έχουμε νεώτερα, θα επικοινωνήσουμε μαζί σας"
Πουθενά σε Δημόσια Υπηρεσία που έχω απευθυνθεί, δεν μου έχουν απαντήσει. Ή γίνεται αυτό που τους έχω ζητήσει, χωρίς να ξέρω στη συνέχεια ποιόν να ευχαριστήσω, ή δεν γίνεται, προσπαθώ πολλές φορές να πάρω κάποια, μία έστω αρνητική απάντηση, αλλά εις μάτην..!

jkoukos
03-06-13, 13:42
Μηνά, μήπως προσπαθούσες σε χρονική περίοδο που το σύστημα ήταν εκτός;
Έχει βγάλει από καιρό ενημέρωση για της μέρες και ώρες που θα διακόπτονται ορισμένες από τις παρεχόμενες υπηρεσίες.

antreas9
03-06-13, 16:23
τελικά τι θα παίξει στο ε1 φέτος με τη δήλωση των τραπεζικών καταθέσεων εξωτερικού ξέρετε?

γιατί στο πλαίσιο της ετοιμασίας μου για γερμανία το οποίο όμως αργοπορεί αρκετά, έβαλα πέρσι το καλοκαίρι κάτι λεφτουδάκια σε γερμανική τράπεζα (χωρίς έμβασμα από ελλάδα, τα είχα στη τσέπη) τα οποία μεν μάλλον δικαιολογούνται από τον πίνακα ανάλωσης κεφαλαίων παλαιότερων χρήσεων που έχω φτιάξει, όμως έχω κ κάποιο άγχος ... :(

η δικη μου απορία είναι παρόμοια.
που συμπληρώνεις τόκους προθ.καταθεσης απο το εξωτερικο?
και πως?
gross? ή αφαιρώντας τον τόκο που έχω ήδη πληρώσει στη ΔΟΥ Ελλαδος?

Και 2η απορία.
Εγκ/ση φ.αερίου, γιατι μπαινει ξεχωριστα? εχει φοροαπαλλαγη? (και βαζω τη σουμα που μου πήγε, υλικά+εργασία?)

aleex
03-06-13, 21:23
η δικη μου απορία είναι παρόμοια.
που συμπληρώνεις τόκους προθ.καταθεσης απο το εξωτερικο?
και πως?
gross? ή αφαιρώντας τον τόκο που έχω ήδη πληρώσει στη ΔΟΥ Ελλαδος?

μόνο ο πίνακας ζ λέει για εισόδημα αλλοδαπής προέλευσης. μήπως μπαίνουν στο κωδικό 295 που λέει για "εισοδήματα από κινητές αξίες αλλοδαπής προέλευσης που φορολογούνται με τις γενικές διατάξεις";

σε περίπτωση που δε σου δουλεύει καλά η εφαρμογή του gsis, βγες σβήσε όλα τα cookies του browser κ ξαναμπες. επίσης υπάρχουν κ κάποια προγράμματα που μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν που υπολογίζουν το φόρο. να έχεις υπόψιν ότι απ ότι θυμάμαι πέρσι, η εφαρμογή του gsis σου βγάζει μόνο κάποιες φορές υπολογισμό του φόρου πριν κάνεις την τελική υποβολή. μετά τις 4-5 φορές γιόκ. :evil:

σχετικά πάντως με καταθέσεις εξωτερικού ακόμα κι αν είναι καθ όλα νόμιμες (δικαιολογούνται από το πίνακα ανάλωσης κεφαλαίων), αυτό δεν θα μας γλυτώσει από ενδεχόμενη απόφαση για κούρεμα. όσο είμαστε μόνιμοι κάτοικοι ελλάδας αν αποφασίσουν να κουρέψουν τις καταθέσεις, αυτό θα αφορά τις παγκόσμιες καταθέσεις που έχει ο καθένας όπως έδειξε κ η πρόσφατη επίθεση σε όσους έχουν άνω των 100.000 ευρώ στο εξωτερικό που οι αδικαιολόγητες κουρεύονται με 45%. εγώ πάντως φέτος το καλοκαίρι που θα πάω έξω, θα τα σηκώσω όλα κ θα τα ξαναπάω μόνο όταν γίνω μόνιμος κάτοικος εξωτερικού του χρόνου ελπίζω.

john_who
04-06-13, 00:01
σχετικά πάντως με καταθέσεις εξωτερικού ακόμα κι αν είναι καθ όλα νόμιμες (δικαιολογούνται από το πίνακα ανάλωσης κεφαλαίων), αυτό δεν θα μας γλυτώσει από ενδεχόμενη απόφαση για κούρεμα. όσο είμαστε μόνιμοι κάτοικοι ελλάδας αν αποφασίσουν να κουρέψουν τις καταθέσεις, αυτό θα αφορά τις παγκόσμιες καταθέσεις που έχει ο καθένας όπως έδειξε κ η πρόσφατη επίθεση σε όσους έχουν άνω των 100.000 ευρώ στο εξωτερικό που οι αδικαιολόγητες κουρεύονται με 45%. εγώ πάντως φέτος το καλοκαίρι που θα πάω έξω, θα τα σηκώσω όλα κ θα τα ξαναπάω μόνο όταν γίνω μόνιμος κάτοικος εξωτερικού του χρόνου ελπίζω.

Με μπέρδεψες! Που είδες στην Κύπρο να κουρεύουν καταθέσεις Κυπρίων πολιτών σε Βρετανική ή Καναδική τράπεζα στη Βρετανία ή στον Καναδά; Όταν τα χρήματα είναι μαύρα καλά κάνουν και τα φορολογούν (δεν τα κουρεύουν), αλλά όταν είναι το εφάπαξ του Παππού, κανένας δεν μπορεί να το κουρέψει αν βρίσκεται σε τράπεζα άλλης χώρας.

Τώρα κοίτα να μην σε πιάσουν να κουβαλάς μεγάλο ποσό σε μετρητά στις αποσκευές σου γιατί θα στα πάρουν όλα όπως έγινε με τον Θέμο Αναστασιάδη και διάφορους άλλους μεγαλογιατρούς που ήθελαν να μεταφέρουν "μαύρα λεφτά" στο εξωτερικό.

antreas9
04-06-13, 00:18
μόνο ο πίνακας ζ λέει για εισόδημα αλλοδαπής προέλευσης. μήπως μπαίνουν στο κωδικό 295 που λέει για "εισοδήματα από κινητές αξίες αλλοδαπής προέλευσης που φορολογούνται με τις γενικές διατάξεις";

.
με βλεπω για λογιστη τελικά...

LOUKAS32
04-06-13, 05:54
παιδιά δεν μου ήρθε να κάνω dilosi.ti κάνω? μπαίνω μέσα με τους κωδικούς μου? και εάν δεν τους θυμάμαι τι γίνετε?

john_who
04-06-13, 07:58
παιδιά δεν μου ήρθε να κάνω dilosi.ti κάνω?
Σε κανένα δεν "έρχεται" πια!


μπαίνω μέσα με τους κωδικούς μου? και εάν δεν τους θυμάμαι τι γίνετε?
Πας στην Εφορία και βγάζεις άλλους.

aleex
04-06-13, 09:46
Με μπέρδεψες! Που είδες στην Κύπρο να κουρεύουν καταθέσεις Κυπρίων πολιτών σε Βρετανική ή Καναδική τράπεζα στη Βρετανία ή στον Καναδά; Όταν τα χρήματα είναι μαύρα καλά κάνουν και τα φορολογούν (δεν τα κουρεύουν), αλλά όταν είναι το εφάπαξ του Παππού, κανένας δεν μπορεί να το κουρέψει αν βρίσκεται σε τράπεζα άλλης χώρας.

άμα διαβάζεις τις ειδήσεις κ βλέπεις τηλεόραση πριν λίγες μέρες έλεγαν για το κούρεμα 45% που θα κάνουν στους Έλληνες πολίτες που δεν μπόρεσαν να δικαιολογήσουν καταθέσεις στο εξωτερικό άνω των 100.000 ευρώ. πως θα στα κουρέψουν άμα είναι σε άλλη χώρα; άμα είναι ευρωπαϊκή ένωση υπάρχει κ η μέρκελ μη φοβάσαι όλα γίνονται. εξάλλου άμα είναι να πας φυλακή γιατί προβλέπεται κάθειρξη σε πολλές φορολογικές παραβάσεις, τότε τους τα δίνεις για να γλυτώσεις τη φυλακή.

λεφτά σε τράπεζα βάλτε μόνο αν είστε μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού κι αυτό με επιφυλάξεις. όποιος φυλάει τα ρούχα του έχει τα μισά.:evil::evil::evil: κούρεμα έρχεται γενικό στα πάντα.



Τώρα κοίτα να μην σε πιάσουν να κουβαλάς μεγάλο ποσό σε μετρητά στις αποσκευές σου γιατί θα στα πάρουν όλα όπως έγινε με τον Θέμο Αναστασιάδη και διάφορους άλλους μεγαλογιατρούς που ήθελαν να μεταφέρουν "μαύρα λεφτά" στο εξωτερικό.

οι νόμοι της ευρωπαϊκής ένωσης που τους διαβάζεις στο διαδίκτυο όπως τους διάβασα κι εγώ :whistle:, λένε για φυσικές μεταφορές μετρητών τα εξής:

1. έχεις δικαίωμα να έχεις απάνω σου όσα λεφτά θέλεις κ να τα πας όπου θέλεις.

2. μεταξύ χωρών της ΕΕ αν έχεις απάνω σου <=10.000 ευρώ είσαι υποχρεωμένος να τα δηλώσεις στα σύνορα μόνο εάν σου ζητηθεί. (http://www1.zoll.de/english_version/faq/a1_movement_of_cash/b0_internal/index.html#cash_internal11) αν σου ζητηθεί κ δεν τα δηλώσεις το πρόστιμο είναι =>1.000.000 ευρώ.

3. εάν ταξιδέψεις εκτός ΕΕ κ έχεις απάνω σου <=10.000 ευρώ είσαι υποχρεωμένος να τα δηλώσεις κ χωρίς να σου ζητηθεί (http://ec.europa.eu/taxation_customs/common/travellers/leave_eu/index_en.htm). αν δεν το κάνεις το πρόστιμο είναι =>1.000.000 ευρώ.

Το πλεονέκτημα του να μεταφέρεις τα λεφτά στη τσέπη κυρίως μεταξύ χωρών της ΕΕ είναι ότι κανείς δεν σου ζητάει ποτέ να τα δηλώσεις (εξαίρεση αποτελεί μόνο η Κύπρος που με το πρόσφατο κούρεμα έχει μπει πλαφόν 1.000 ευρώ απ ότι είχα διαβάσει πριν κανα μήνα τουλάχιστον) κ δεν φαίνονται κ από τραπεζικά εμβάσματα που την πατήσανε τώρα όσοι πήρανε ραβασάκια για καταθέσεις ποσών άνω των 100.000 ευρώ. Θα μου πεις τώρα κάτω των 100.000 ευρώ υποτίθεται ότι δεν υπάρχει πρόβλημα ...... ακόμα :whistle:. άλλα όπως είπα κ παραπάνω το πρόβλημα είναι κυρίως ο φόβος του κουρέματος (δεν θα μας προειδοποιήσουν όταν αποφασίσουν να το κάνουν):twisted:. Για μεταφορές μεγάλων πόσων πάντως εκτός ΕΕ, μάλλον καλύτερα να γίνουν μέσω άλλης χώρας ΕΕ κ όχι από Ελλάδα καθώς λόγω μνημονίων μπορεί οι υπάλληλοι στα αεροδρόμια να είναι πιο μαμάκες από αντίστοιχους άλλης χώρας ΕΕ ... :whistle:

Εκτός αυτού, για καταθέσεις εξωτερικού θα συμπληρώσουμε αναγκαστικά κ τον κωδικό 29 "έχετε περιουσία (ακίνητα, καταθέσεις κλπ.) στο εξωτερικό;" στο πίνακα 2 του ε1, όπου επειδή απλά μαρκάρεις ένα "ναι" στην εφορία δεν μπορούν να ξέρουν αν έχεις 2.000 ευρώ κατάθεση ή 200.000 ευρώ κ γι αυτό αν δεν είναι πάρα πολλοί αυτοί που μαρκάρουν το κωδικό 29 θα σε φωνάξουν να πας με πίνακα ανάλωσης κεφαλαίων (παλιές φορολογικές δηλώσεις όπου φαίνεται η προέλευση των χρημάτων κ που δεν πρέπει να σου τα έχουν φάει τεκμήρια μέχρι σήμερα γιατί εφαρμόζονται επί τούτου κ όταν δεν εμπίπτουν) αν κάποιο μέρος του ποσού δεν δικαιολογείται φορολογείται με 45%.

LOUKAS32
04-06-13, 10:35

Σε κανένα δεν "έρχεται" πια!


Πας στην Εφορία και βγάζεις άλλους.

έως ποτε πρέπει να την έχω κάνει? OMG

manoulamou
04-06-13, 12:31
ΟΛΕΣ θα γινουν ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ακομη κι απ τις γιαγιαδες πανω στα κατσαβραχα του Ταϋγετου
και ληγουν προς το παρον 30 ΙΟΥΝΙΟΥ ανεξαρτητως τελευταιου ψηφιου ΑΦΜ.
Ομως κατα παραδοσιν,
λογω του αλαλουμ που επικρατει σε υπουργους - υπηρεσιες
καθως ουτε οι πιο πεπειραμενοι φοροτεχνικοι δεν βγαζουν ακρη με τις ασαφεις εως ανυπαρκτες επισημες εγκυκλιους και τις οδηγιες να αλλαζουν συνεχεια (βλεπε τοκοι καταθεσεων ακομη και υψους 0,01 του ευρω μεσω απ ευθειας ενημερωσης ή οχι των τραπεζων)
με τους πολιτες να περιμενουν στην συντριπτικη πλειοψηφια την τελευταια μερα για να τους ερθει η "λυπητερη" οσο το δυνατον αργοτερα
να μην μιλησω για τα συνεχη OFF του TAXISnet
ΘΕΩΡΩ ΒΕΒΑΙΑ ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ τουλαχιστον...:twisted:

Basilhs23_
05-06-13, 03:15
Παράταση θα δοθεί στάνταρ μέχρι Ιούλιο, δε ξέρω αμα γίνει τόσο μπάχαλο όσο πέρσι που έφτασαν μέχρι Αύγουστο επειδή δεν είχαν πάρει όλοι κλειδαρίθμους και τρέχαμε στις εφορίες να βγάλουμε κωδικούς. Κάθε χρόνο δίνεται παράταση.

pavlex
05-06-13, 16:30
"ΟΛΕΣ θα γινουν ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ακομη κι απ τις γιαγιαδες πανω στα κατσαβραχα του Ταϋγετου"

Για αυτο τον λογο δημιουρηθηκαν τα ΚΕΠ,(εγινε-γινετε-θα γινετα συρρικνωση δημοσιων υπηρεσιων,παταξη γραφειοκρατειας)οτιδηποτε εχεις να κανεις με το δημοσιο πηγαινεις στο κεπ,υπαρχουν και τα ιδιωτικα λογιστικα-φοροτεχνικα γραφεια,οι ανω των 40 50 και... κολλησαν ακομα στο παλιο συστημα γραφειοκρατειας,ελεος δηλαδη εν ετει 2013.
Πριν 2 χρονια εκανα αιτηση στο κεπ για να με ζητησει βεβαιωση ιστορικου ασθενειας απο νοσοκομειο θεσσαλονικης,και μετα απο 3 μερες με ηρθε στο κεπ,και το πηρα.

manoulamou
05-06-13, 16:59
Εχεις απολυτο δικιο pavlex ευκαιρια να βαλουν adsl στην Κελεφα
καθως επισης η θεια μου να παρει laptop!
Για λογιστη υπαρχει ενας στο Γυθειο που τα κουτσοκαταφερνει με τις εγκυκλιους.
Απ ο,τι ακουσα και το ΚΕΠ δεν απεχει πολυ... μονο δυο ωρες με το ΚΤΕΛ... :p

maik
05-06-13, 17:17
,υπαρχουν και τα ιδιωτικα λογιστικα-φοροτεχνικα γραφεια,οι ανω των 40 50 και... κολλησαν ακομα στο παλιο συστημα γραφειοκρατειας,


Τα οποια φυσικα παιρνουν στην καλυτερη 50 € σαν αμοιβη.

sdikr
05-06-13, 17:20
Τα οποια φυσικα παιρνουν στην καλυτερη 50 € σαν αμοιβη.

Ναι άλλα έτσι θα πέσουν και χρήματα στην αγορά :p

maik
05-06-13, 18:35
Ναι άλλα έτσι θα πέσουν και χρήματα στην αγορά :p

124682

pavlex
05-06-13, 19:23
Ειναι ετσι δυστυχως δομημενη γεωγραφικα η χωρα απο δημιουργιας της,που δεν τα εχουμε ολα στα ποδια μας,καθε 100 μετρα και χωριο,αντι για πολεις οπως σε αλλες χωρες, ας περπατησουμε και λιγο,οποτε στο πιο κοντινο κεπ,πριν 20 χρονια δεν ειχαμε ι.χ., κινητα τηλεφωνα, κομπιουτερς,περισσοτερες τραπεζες, κ.α. ,σημερα που τα εχουμε βαριομαστε να τα δουλεψουμε,αλλα για χαρη κουτσομπολιου και οτιδηποτε αλλο ,δεν λεμε οχι,οταν ειναι για την χωρα που την καρναβαλισαμε ολοι μας,μας φταιει αυτο.Οποτε καλα να παθουμε,ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.

sdikr
05-06-13, 19:50
124682

Θα το θυμάμαι όταν θα δίνεις τις κλασικές απαντήσεις σου

Basilhs23_
05-06-13, 19:52
Καλά μην βάζεις και το χέρι σου στην φωτιά οτι θα παταχθεί η γραφειοκρατία και θα βελτιωθούν πολλά πράγματα με τους υπολογιστές. Είδαμε τι έγινε πρίν λίγες μέρες με τους συνταξιούχους που επειδή οι τραπεζικοί υπάλληλοι έγραψαν λάθος ΑΦΜ/ΑΜΚΑ κατά την απογραφή δεν έλαβαν σύνταξη και έτρεχαν σαν τρελοί στα υποκαταστήματα του ΙΚΑ και τους έδιωχναν οι υπάλληλοι, μετά έπαιρναν τηλέφωνο για παράπονα σε κάτι κανάλια και έκλαιγαν οτι δεν έχουν λεφτά, εν το μεταξύ οι μαϊμου συντάξεις βρέθηκαν αλλά σε ελάχιστες περιπτώσεις απαίτησαν τα χρήματα πίσω.

Οι τεχνολογικές υποδομές και οι υπολογιστές μπορούν να βελτιώσουν πολλά πράγματα στην διοίκηση και την διακυβέρνηση ενός κράτους, αρκεί τα συστήματα να είναι σωστά μελετημένα και σχεδιασμένα καθώς και οι χρήστες των συστημάτων να ξέρουν να τα χρησιμοποιούν σωστά, αυτά όμως γενικά δεν τα βλέπω για την Ελλάδα. Πέρσι πάλευε ο θείος μου 4 μέρες να καταθέσει δήλωση από το taxisnet, το πρόβλημα ήταν οτι έπρεπε πρίν την οριστική υποβολή του Ε1 να υποβάλλει πρώτα τα Ε2 και αυτός έκανε το αντίθετο, μάλιστα το έγραφε αυτό και μικρά γράμματα από κάτω αλλα΄δεν το διάβασε.....

Όσο για τα ΚΕΠ εμένα δεν μαρέσει πολύ που συγκεντρώνονται εκεί ολοένα και περισσότερες δουλειές που θα μπορούσαν να κάνουν οι άνθρωποι σε διάφορες δημόσιες υπηρησίες γιατί πλέον βλέπω οτι οι ουρές που υπήρχαν π.χ σε εφορίες ή υπουργεία μεταφέρθηκαν στα ΚΕΠ. Πρόσφατα χρειάστηκε η μητέρα μου μια επικυρωμένη αίτηση, στην αστυνομία την έκανε στο τσάκ μπάμ ενώ στο ΚΕΠ υπήρχε ουρά 30 ατόμων, μπορεί να φταίει οτι μένουμε κέντρο και εδώ σπάνια θα βρείς το ΚΕΠ χωρίς μεγάλη ουρά, μπορεί μονο άμα πας λίγο πρίν κλείσει.

Πάντως ειδικά για το σύστημα taxisnet και την πληρωμή εκκαθαριστικών μέσω τράπεζας θα συμφωνήσω οτι μας γλυτώνει από όλον αυτόν τον χαμό που γινόταν παλιά με τις εφορίες.

apostol70
06-06-13, 00:22
Το ανέκδοτο είναι ότι παρότι η υποβολή γίνεται υποχρεωτικά ηλεκτρονικά στο βιβλιαράκι με τις οδηγίες συνεχίζει να υπάρχει το αμίμητο, πχ στα αυτοκίνητα, "Αν δεν σας φτάνουν οι γραμμές θα υποβάλλετε χειρόγραφό πίνακα με την ίδια διαγράμμιση". (κοινώς copy paste τις προηγούμενες οδηγίες)
Ακοιύω προτάσεις για το πως θα μπορούσε να γίνει η αποστολή....

john_who
06-06-13, 22:48
Το ανέκδοτο είναι ότι παρότι η υποβολή γίνεται υποχρεωτικά ηλεκτρονικά στο βιβλιαράκι με τις οδηγίες συνεχίζει να υπάρχει το αμίμητο, πχ στα αυτοκίνητα, "Αν δεν σας φτάνουν οι γραμμές θα υποβάλλετε χειρόγραφό πίνακα με την ίδια διαγράμμιση". (κοινώς copy paste τις προηγούμενες οδηγίες)
Ακοιύω προτάσεις για το πως θα μπορούσε να γίνει η αποστολή....

Στείλε ερώτημα και θα σου απαντήσουν σε δύο με τρεις εργάσιμες.

LOUKAS32
11-06-13, 17:51
ερώτηση για την δήλωση , μπορούμε να την κάνουμε μέσο λογίστριας? και όχι internet? γιατί έχω χάσει τον κωδικού εισόδου και username...

21706
11-06-13, 17:59
Νομίζω ότι αν ρωτήσεις τη λογίστρια θα σου δώσει ακριβείς και υπεύθυνες πληροφορίες.

john_who
11-06-13, 22:18
και η λογίστρια νέους κωδικούς θα σου βγάλει, δεν γίνεται αλλιώς.

LOUKAS32
12-06-13, 00:25
κομπλέ, είχα κράτηση SCREEN SHOT

giorgosk
12-06-13, 18:54
Το 2012 μετακόμισα σε άλλο σπίτι. Έχω λοιπόν 6 μήνες στο ένα σπίτι και 6 στο άλλο. Πως θα τα δηλώσω αυτά στον πίνακα 5 στην α επιλογή ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ;
Εκεί αν δεν κάνω λάθος έχει μια σειρά για ένα σπίτι μόνο;

Επίσης το τεκμήριο για αυτοκίνητο 1596 κυβικών πρώτης κυκλοφορίας 2007 και ιδιοκτησίας 100% πόσο είναι ;

john_who
13-06-13, 08:26
Το 2012 μετακόμισα σε άλλο σπίτι. Έχω λοιπόν 6 μήνες στο ένα σπίτι και 6 στο άλλο. Πως θα τα δηλώσω αυτά στον πίνακα 5 στην α επιλογή ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ;
Εκεί αν δεν κάνω λάθος έχει μια σειρά για ένα σπίτι μόνο;

Κάνεις λάθος, έχει τρεις σειρές και τα γράφεις με όποια σειρά θέλεις. Το ένα το μαρκάρεις κύρια και το άλλο πρώτη δευτερεύουσα.





Επίσης το τεκμήριο για αυτοκίνητο 1596 κυβικών πρώτης κυκλοφορίας 2007 και ιδιοκτησίας 100% πόσο είναι ;

4480 από φέτος (αν ήταν ένα χρόνο νεότερο θα ήταν 6400. Πέρασε τα πέντε χρόνια και κατέβηκε κλίμακα.)

giorgosk
13-06-13, 08:31
Πως προκύπτει το 4480;;

21706
13-06-13, 08:52
Φορολογικός οδηγός, σελ. 57.

giorgosk
13-06-13, 15:53
οκ ευχαριστώ πολύ !!!!!!!

- - - Updated - - -

Είμαι εκπαιδευτικός και το εισόδημα που θα δηλώσω είναι αυτό που στη βεβαίωση αποδοχών αναγράφεται ως '' φορολογητέο ποσό''.
Μέχρι πέρυσι αναφερόταν ως καθαρό ποσό.
Το ποσό αυτό είναι 13409.73.
Σαν ποσό αποδείξεων θα δηλώσω το 25% του εισοδήματος;;

21706
13-06-13, 17:04
Ναι, 25% των 13409,73.

Nikiforos
14-06-13, 18:57
καλησπέρα! εχω ενεργοποιησει τον κλειδαριθμο μου αλλα επειδη εκει μεσα γινεται πανικος, εχει πουθενά οδηγιες ξερει κανεις?

21706
14-06-13, 19:27
Τι είδους πανικός; Βάζεις όνομα και κωδικό και μπαίνεις.

Nikiforos
14-06-13, 20:19
πανικος στις επιλογες εκει μεσα! οδηγιες υπαρχουν καπου? εγω για πολλα χρονια τις εγραφα παντα με το χερι στο χαρτι που εστελναν!

21706
14-06-13, 20:24
Να τα δούμε ένα-ένα:
Έβαλες όνομα και κωδικό και μπήκες στο σύστημα;

jkoukos
14-06-13, 20:42
Βρε μπες πρώτα μέσα, όπως λέει και ο @21706 και αν δεν καταλαβαίνεις κάτι ρωτάς.
Εύκολο είναι αρκεί να βλέπεις κωδικούς και να συμπληρώνεις πεδία.

Nikiforos
14-06-13, 20:49
Υπάρχουν αλλαγες τπτ απο περσυ? τα χαρτια κτλ οσα δικαιολογητικα χρειαζονται για οτιδηποτε πως τα στελνουμε? εχει να ανεβασεις σκαναρισμενα εγραφα? ή απλα τα γραφεις και αμα τα ζητησει κανεις πας εφορια και τα δινεις εκει?

21706
14-06-13, 20:51
http://cdn.syzefxis.gov.gr/FOROLOG_ODIGOS_2013.pdf

jkoukos
14-06-13, 20:53
Από τότε που ισχύει (2003) η ηλεκτρονική υποβολή των φορολογικών δηλώσεων, όλα τα δικαιολογητικά φυλάσσονται για 5 χρόνια από τον φορολογούμενο και προσκομίζονται εφόσον τους ζητηθεί.

Nikiforos
14-06-13, 21:03
Ενταξει ευχαριστω για τις απαντησεις! αμα τα βρω παλουκια θα ξαναενοχλησω! :)

ZHUL
15-06-13, 14:35
Καλημέρα....έχω μια ερώτηση....
περσυ μέχρι τελη σεπτέμβρι 2012 έμενα ως φιλοξενούμενος στο σπιτη των γωνέων μου, απο αρχες οκτωβρίου 2012 αφου αλλαξα την διευθυνση κατοικιας στην εφορια μενω στο δικο μου διαμερισμα.
επειδη το 2011 εχω αγοράσει ενα δικο μου διαμέρισμα το οποιο ηταν κενο εως τελη σεπτεμβρίου 2012, πέρσυ στο Ε2 2012 δήλωσα μόνο ΚΕΝΟ για 01/01 εως 31/12/2011 ρωτώ:
θα πρέπει να δηλώσω κάτι στο Ε2 του 2013, και τι ακριβώς??
στο Ε1...στον Πινακα 5 τι δηλωνω?? (τους 3 μηνες ιδιοκατοίκισης φαντάζομαι ή κάνω λάθος??)
σας παρακαλώ να με βοηθήσει καποιος που γνώρίζει επί του θέματος
σας ευχαριστώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.