PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116

Basilhs23_
08-07-13, 17:33
υπάρχει κάποια ημερομηνία που θεωρητικά θα προσθέσει το ΥΠ.ΟΙΚ τους τόκους; νομίζω ότι ο κόσμος δεν μπορεί να τρέχει σε όλες τις τράπεζες για να παίρνει το αντίστοιχο έγγραφο με τους τόκους...... πρέπει να πάμε και σε τράπεζες που έχουμε πχ 100 ευρώ και επομένως 0,1 ευρώ τόκους;

κάτι ακόμη, έχω αποδείξεις απο μια σχολή ζωγραφικής και έναν αθλητικό σύλλογο όπου πληρώνω συνδρομή για το παιδί μου. Οι αποδείξεις δεν είναι τρυπημένες κλπ (γράφουν επάνω Αθεώρητα κλπ). Μπορώ να τις βάλω στην φορολογική δήλωση; ως τι; ως απλές αποδείξεις αγορών ή κάτι άλλο;

Θεωρητικά υπήρχε μια ημερομηνία. Δές πρώτα ή στο περίπου πόσους τόκους έχεις από όλους τους λογαριασμούς σου, κάνε ένα άθροισμα από τα μεγαλύτερα ποσά τώρα αν περισεύουν από κάπου 0.1 ευρώ δεν ασχολήσε καν. Πάρε τις βεβαιώσεις των μεγαλύτερων ποσών.

Κανονικά μπαίνουν οι αποδείξεις, αλλά για κοίταξε αυτό με τα αθεώρητα μήπως κανονικά έπρεπε να βγάλουν θεωρημένες και δεν έκαναν. Πάντως δε νομίζω να πληρώσεις εσύ τα σπασμένα επειδή έκαναν λαμογιά η άλλοι, ρώτα έναν λογιστή με το θέμα των αθεώρητων αποδ. που έχεις.

giorgosk
08-07-13, 18:55
Πρώτα υποβάλουμε το Ε2 και μετά το Ε1 ;;

jkoukos
08-07-13, 18:57
Ναι, το αναφέρει εξάλλου και στον αρχικό πίνακα επιλογών.

gsnl
09-07-13, 11:13
παρακαλω καποιον φιλο που γνωριζει να μου πει

ειμαι μισθωτος υπαλληλος και εγω και η γυναικα μου
ειμαι ετοιμος να βαλω ολα τα δικαιολογητικα που εχω και τους τοκους απο καταθεσεις κλπ
μπορει να μην μου βγαλει εκαθαριση και εαν ναι τι θα σημαινει?
ετοιμαζομαι να φυγω διακοπες για 3-4 εβδομαδες μεθαυριο και δεν ξερω τι γινετε σε μια περιπτωση που με καλεσουν

μηπως φαινετε οτι ειμαι λιγο αγχωδης;
αλλα ειμαι

καποιος φιλος να απαντηση

aleex
09-07-13, 13:46
παρακαλω καποιον φιλο που γνωριζει να μου πει

ειμαι μισθωτος υπαλληλος και εγω και η γυναικα μου
ειμαι ετοιμος να βαλω ολα τα δικαιολογητικα που εχω και τους τοκους απο καταθεσεις κλπ
μπορει να μην μου βγαλει εκαθαριση και εαν ναι τι θα σημαινει?
ετοιμαζομαι να φυγω διακοπες για 3-4 εβδομαδες μεθαυριο και δεν ξερω τι γινετε σε μια περιπτωση που με καλεσουν

μηπως φαινετε οτι ειμαι λιγο αγχωδης;
αλλα ειμαι

καποιος φιλος να απαντηση

Απ' ότι φαίνεται σε κανένα δεν βγάζει εκκαθάριση. Δλδ θα πρέπει να πάμε κάποια εκ. φορολογούμενοι για έλεγχο :lol:, οπότε μάλλον :lol: προλαβαίνεις να πας διακοπές ...

21706
09-07-13, 13:53
Απ' ότι φαίνεται σε κανένα δεν βγάζει εκκαθάριση. Δλδ θα πρέπει να πάμε κάποια εκ. φορολογούμενοι για έλεγχο :lol:, οπότε μάλλον :lol: προλαβαίνεις να πας διακοπές ...

Φαίνετα ότι κάποιος (http://www.adslgr.com/forum/threads/659598-Φορολογια-εισοδηματος-2013?p=5125936&viewfull=1#post5125936) πήρε αμέσως οριστική εκκαθάριση.

aleex
09-07-13, 14:03
Φαντάζομαι ότι θα πρόκειται για πολύ ξεκάθαρη δήλωση χωρίς αναλώσεις κεφαλαίου, με συμπληρωμένους του τόκους κλπ. Πάντως και γείτονες στην πολυκατοικία μου λένε ότι δεν τους βγάζει εκκαθάριση. Ο δε κηπουρός μας που έχει κάνει τη δήλωση από τους πρώτους με όλα πληρωμένα ούτε κι αυτός έχει πάρει εκκαθαριστικό. Τι να πω ... δεν ξέρω ... :evil:

8anos
10-07-13, 00:47
γνωριζει κάποιος τι γινεται στην περίπτωση ελευθερου επαγγελματία ο οποιος συνεργαστηκε με εταιρία, εχει κόψει τις αποδείξεις αλλα η εταιρία δεν του δινει την βεβαίωση καταπαρακράτησης και απόδωσης φόρου (αν το λέω σωστά). (εταιρία μπαχαλο και κακοπληρωτής)
Δηλώνονται κανονικά στο Ε1; Στον πιθανότατο έλεγχο απο την εφορία θα μπορέσει να βρεί το δίκιο του;
τα εισοδήματα αυτα εχουν δηλωθεί κανονικά στο Ε3 του ελευθερου επαγγελματία.
ευχαριστώ

slalom
10-07-13, 11:22
Περιπτωση ιδια με τη δικια μου περυσι. Ειχα κοψει σε ενα φιλο για μια δουλεια, αλλα δεν πληρωσε ποτε την ΠΑΡΑκρατηση στην Εφορια. Η εκπροθεσμη πληρωμη φερει καποιο επιτοκιο, οποτε προτιμησε να μου τα δωσει στο χερι. Ως παρακρατηση, το ποσο αυτο δε μπηκε.
Δες αν μπορει να στα δωσει στο χερι, αλλιως πρεπει να τα γραψεις στη δηλωση. Ρωτα και ενα λογιστη για τις ενεργειες που μπορεις να κανεις.

8anos
10-07-13, 12:51
Εδώ δεν έχει ξεπληρώσει τα χρωστούμενα, να μου δώσει και στο χέρι αποκλείεται.
Ας τα πλήρωνε δεκαπλάσιο πρόστιμο στην εφορία και ας μην έπαιρνα σεντς επιστροφής. :twisted:
ρωτάω γιατι η λογίστρια εχει πάθει κοκομπλοκο και δεν είμαι στην Ελλάδα για να το διευθετήσω.

ευχαριστώ!

gsenso
10-07-13, 14:27
Μπορώ να δηλώσω νοσοκομιακά έξοδα άλλου προσώπου σε εμένα;

Basilhs23_
10-07-13, 18:16
Η απόδειξη του νοσοκομείου σε ποιανού το όνομα είναι? Αν δεν είναι στο δικό σου, φυσικά και όχι.

ΥΓ: Άκουσα φοροτεχνικό στην τηλεόραση που είπε οτι για να υπάρχει έκπτωση φόρου λόγω γιατρικών ή νοσοκομειακών εξόδων, πρέπει τα έξοδα αυτά να είναι μεγαλύτερα του 5% του συνολικού εισοδήματος που θα δηλωθεί, διαφορετικά δεν εκπίπτει τίποτα.

21706
10-07-13, 19:20
ΥΓ: Άκουσα φοροτεχνικό στην τηλεόραση που είπε οτι για να υπάρχει έκπτωση φόρου λόγω γιατρικών ή νοσοκομειακών εξόδων, πρέπει τα έξοδα αυτά να είναι μεγαλύτερα του 5% του συνολικού εισοδήματος που θα δηλωθεί, διαφορετικά δεν εκπίπτει τίποτα.

Αυτό περιλαμβάνεται στον νέο ΚΦΕ που δεν έχει ψηφιστεί
ακόμα και θα ισχύσει για τα εισοδήματα 2013.

Basilhs23_
10-07-13, 19:56
A ok! Οπότε εγώ αν βάλω μια απόδειξη γιατρού στο Ε1 αξίας 60ευρώ, θα γλιτώσω 6 ευρώ φόρο :rolleyes:

vgiozo
11-07-13, 19:42
Ερώτηση:

Είμαι άνεργος, μη προστατευόμενο μέλος, δεν έχω εισοδήματα, δεν έχω περιουσία, δεν έχω τίποτε να δηλώσω αλλά πρέπει να υποβάλλω δήλωση...τα αφήνω όλα κενά;
Πρέπει να γράψω ότι φιλοξενούμαι στην οικία των γονιών μου;

Τί κάνω; έχεις κανείς καμία ιδέα;

Basilhs23_
12-07-13, 00:12
Γράφεις από πίσω σε έναν πίνακα οτι διαμένεις στο σπίτι των γονιών σου και αναγράφεις το ΑΦΜ του ιδιοκτήτη του ακινήτο υπου μένεις, νομίζω και τα τετραγωνικά του.

vgiozo
12-07-13, 02:37
Γράφεις από πίσω σε έναν πίνακα οτι διαμένεις στο σπίτι των γονιών σου και αναγράφεις το ΑΦΜ του ιδιοκτήτη του ακινήτο υπου μένεις, νομίζω και τα τετραγωνικά του.

Ευχαριστώ για την απάντηση...
Όσο το έψαξα εν τω μεταξύ βρήκα ότι υπάρχουν δύο τρόποι καταχώρησης για τη περίπτωσή μου: λιγότερο από μισό χρόνο περνάω στην ενοικιαζόμενη κύρια κατοικία των γονιών μου, τον άλλο μισό περίπου στην ιδιόκτητη πρώτη δευτερεύουσα κατοικία των γονιών
- δηλώνω πως η οικία μου έχει παραχωρηθεί δωρεάν
- Δηλώνω πως φιλοξενούμαι

Εν προκειμένω πρέπει να γράψω πως φιλοξενούμαι μόνο αν μένω στο ίδιο σπίτι με τους γονείς μου ή μπορώ να δηλώσω φιλοξενία ακόμη κι αν μέσω σε ιδιόκτητο σπίτι των γονιών μου για κάποιο διάστημα (όπου αυτοί δεν διαμένουν) ; Αντίστροφα, δηλώνω δωρεάν παραχώρηση μόνο αν μένω σε σπίτι μόνος μου (χωρίς να μένει άλλος εκεί) ;

Η διαφορά είναι πως στη περίπτωση δωρεάν παραχώρησης πρέπει να συμπληρώσω τον πίνακα 5, ενώ στη περίπτωση φιλοξενίας τη περίπτωση 10 του Πίνακα 7

Ευχαριστώ

mezger
12-07-13, 08:56
Ευχαριστώ για την απάντηση...
Όσο το έψαξα εν τω μεταξύ βρήκα ότι υπάρχουν δύο τρόποι καταχώρησης για τη περίπτωσή μου: λιγότερο από μισό χρόνο περνάω στην ενοικιαζόμενη κύρια κατοικία των γονιών μου, τον άλλο μισό περίπου στην ιδιόκτητη πρώτη δευτερεύουσα κατοικία των γονιών
- δηλώνω πως η οικία μου έχει παραχωρηθεί δωρεάν
- Δηλώνω πως φιλοξενούμαι

Εν προκειμένω πρέπει να γράψω πως φιλοξενούμαι μόνο αν μένω στο ίδιο σπίτι με τους γονείς μου ή μπορώ να δηλώσω φιλοξενία ακόμη κι αν μέσω σε ιδιόκτητο σπίτι των γονιών μου για κάποιο διάστημα (όπου αυτοί δεν διαμένουν) ; Αντίστροφα, δηλώνω δωρεάν παραχώρηση μόνο αν μένω σε σπίτι μόνος μου (χωρίς να μένει άλλος εκεί) ;

Η διαφορά είναι πως στη περίπτωση δωρεάν παραχώρησης πρέπει να συμπληρώσω τον πίνακα 5, ενώ στη περίπτωση φιλοξενίας τη περίπτωση 10 του Πίνακα 7

Ευχαριστώ

Αν συμπληρώσεις τον πίνακα 5 θα έχεις τεκμαρτο εισόδημα, άρα πρέπει να βάλεις αποδείξεις, μπορεί να βγει φόρος κλπ κλπ.
Οπότε ας τη δηλώσουν δευτερεύουσα κατοικία οι γονείς σου για όλο το χρόνο, κι εσύ φιλοξενούμενος για όλο το χρόνο. Μόνο στην περίπτωση που έχουν πρόβλημα με τεκμήρια οι γονείς σου θα άξιζε να τη δηλώσεις ως δωρεάν παραχωρούμενη - για όσους μήνες μπορείς μέχρι να περάσεις το αφορολόγητο.

21706
12-07-13, 09:03
Εν προκειμένω πρέπει να γράψω πως φιλοξενούμαι μόνο αν μένω στο ίδιο σπίτι με τους γονείς μου ή μπορώ να δηλώσω φιλοξενία ακόμη κι αν μέσω σε ιδιόκτητο σπίτι των γονιών μου για κάποιο διάστημα (όπου αυτοί δεν διαμένουν) ;

Μπορείς να δηλώσεις φιλοξενία και στις δύο περιπτώσεις.

vgiozo
12-07-13, 09:59
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας.

giorgosk
12-07-13, 10:20
Μια τελευταία απορία.
Κάνω δωρεάν παραχώρηση στον αδερφό μου το ποσοστό των αγροτεμαχίων που έχω (25%)
Πέρυσι στο Ε2 η λογίστρια που κάναμε τη δήλωση δεν έβαλα κενένα ποσό σαν ενοίκια στη στήλη 11 και 15 του Ε2.
Όπως επίσης και στο Ε1.
Ο αδερφός μου έκανε ήδη τη δήλωση και δεν δήλωσε σαν έξοδα το ενοίκιο των δικών μου αγροτεμαχίων. Ούτε το τεκμαρτό δηλαδή.

Τώρα μιλάμε για 5 στρέμματα στο σύνολο (25% των 20 στρ. και ποσό 240 ευρώ)

Τι να κάνω ; Να κάνω το Ε2 όπως το έκανε η λογίστρια πέρυσι;

vgiozo
12-07-13, 12:18
Αν συμπληρώσεις τον πίνακα 5 θα έχεις τεκμαρτο εισόδημα, άρα πρέπει να βάλεις αποδείξεις, μπορεί να βγει φόρος κλπ κλπ.
Οπότε ας τη δηλώσουν δευτερεύουσα κατοικία οι γονείς σου για όλο το χρόνο, κι εσύ φιλοξενούμενος για όλο το χρόνο. Μόνο στην περίπτωση που έχουν πρόβλημα με τεκμήρια οι γονείς σου θα άξιζε να τη δηλώσεις ως δωρεάν παραχωρούμενη - για όσους μήνες μπορείς μέχρι να περάσεις το αφορολόγητο.


Μπορείς να δηλώσεις φιλοξενία και στις δύο περιπτώσεις.

Συγγνώμη για τη νέα όχληση....αν η κατοικία στην οποία φιλοξενούμαι ανήκει εξ ημισείας στους δύο γονείς μου, πρέπει να βάλω τον ΑΦΜ του καθενός σε δύο διαφορετικές γραμμές ή αρκεί να βάλω του ενός; Πρέπει να μοιράσω και τους μήνες φιλοξενίας στην οικία;

Ακούγεται ίσως κουφό, αλλά ποτέ δεν ξέρεις

mezger
12-07-13, 12:29
Συγγνώμη για τη νέα όχληση....αν η κατοικία στην οποία φιλοξενούμαι ανήκει εξ ημισείας στους δύο γονείς μου, πρέπει να βάλω τον ΑΦΜ του καθενός σε δύο διαφορετικές γραμμές ή αρκεί να βάλω του ενός; Πρέπει να μοιράσω και τους μήνες φιλοξενίας στην οικία;

Ακούγεται ίσως κουφό, αλλά ποτέ δεν ξέρεις

Αν βάλεις 2 φιλοξενίες 12 μηνών μάλλον θα βγάλει σφάλμα. Αν βάλεις από 6 μήνες στον καθένα θα το δεχτεί και δε θα είναι λάθος, απλά λίγο περίεργο.
Κατα τη γνώμη μου καλύτερα να βάλεις τον ένα μόνο, δεν έχει σημασία το ποσοστό ιδιοκτησίας που έχει στο σπίτι - αφου το δηλώνει σαν κατοικία, μπορεί να σε φιλοξενεί.

21706
12-07-13, 12:30
Βάλε τον ΑΦΜ του πατέρα σου και είσαι εντάξει.

vgiozo
12-07-13, 13:21
Και πάλι ευχαριστώ

giorgosk
12-07-13, 18:28
H θεία μου που ειναι συνταξιούχος ΙΚΑ στη βεβαιωση από το ΙΚΑ έχει:

ΙΚΑ-ΕΤΑΜ : ΧΧΧΧ,ΧΧ
ΕΤΕΑ Τ ΕΤΕΑΜ : ΧΧΧΧ,ΧΧ
ΕΚΑΣ : ΧΧΧΧ,ΧΧ
ΣΥΝΟΛΟ : ΧΧΧΧ,ΧΧ


Για ποιο ποσό θα πρέπει να υπολογίσω το 25% για το σύνολο αποδείξεων ;

slalom
12-07-13, 20:48
Για το καθαρο συνολο

21706
12-07-13, 20:53
Μετράει και το ΕΚΑΣ στις αποδείξεις;

pavlex
12-07-13, 22:42
Ολο το εισοδημα που εχει ,ακαθαριστο,π.χ. για 10.000 συνολικο εισοδημα απο οποιαδηποτε πηγη,σε ζηταει αποδειξεις 2.250 ευρω,δηλαδη το 1/4 του εισοδηματος.
Μεσα στο συνολικο εισοδημα υπολιζετε και το εκας και επιδοματα προνοιας και οτιδηποτε αλλο εσοδο εχει,αλλα τα δηλωνεις ξεχωριστα στην δηλωση.

21706
12-07-13, 23:09
Όχι όλο το εισόδημα. Το ΕΚΑΣ και τα άλλα εισοδήματα
του πίνακα 6 του Ε1 δεν μετράνε στις αποδείξεις.

Basilhs23_
13-07-13, 00:40
Προσοχή, σημαντικό.

Δελτίο τύπου της ΕΦΕΕΑ για ένδειξη στο έντυπο Ε1 που μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στους λογιστές

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14421

Άρα και όσοι κάνετε δήλωση μόνοι σας προσέξτε την παραπάνω επιλογή, γιατί μπορεί να μην την ξε-τσεκάρατε και να περιμένετε τζάμπα να έρθει το εκκαθαριστικό στο σπίτι.

giorgosk
13-07-13, 01:02
Δεν την έχω υποβάλει τη δήλωση αλλά πως μπορούμε να επανέρθουμε στο αρχικό σημείο επιβεβαίωσης των στοιχείων για να το ξετσεκάρουμε αυτό ;

pavlex
13-07-13, 02:49
Δεν χρειαζετε να κανετε τιποτα,βλακεια του φοροτεχνικου,απλα λεει αν θελεις να σε στειλουν μαιλ στο προφιλ σου στο ταξις νετ για να ενημερωσουν οτι εκκαθαριστκε η δηλωση σου,
νεωτερη ανακοινωση του υπουργειου.

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14425

tempo
13-07-13, 10:29
αν έχω τόκους (πάνω απο 250ευρώ σύνολο) σε βιβλιάρια με 2 συνδικαιούχους μπορώ να βάλω τους τόκους μόνο στον ένα απο τους δύο ή πρέπει αναγκαστικά να μοιραστούν και στους δύο;

21706
13-07-13, 10:57
ΠΟΛ.1155/26.6.2013, άρθρο 2, παρ. 3:

«Στις περιπτώσεις κοινών λογαριασμών [......] υπάρχει
υποχρέωση δήλωσης των ποσών των τόκων καταθέσεων
που αναλογούν στους πραγματικούς δικαιούχους οι οποίοι
καθορίζονται με βάση τις πραγματικές περιστάσεις.»

tempo
13-07-13, 11:00
ΠΟΛ.1155/26.6.2013, άρθρο 2, παρ. 3:

«Στις περιπτώσεις κοινών λογαριασμών [......] υπάρχει
υποχρέωση δήλωσης των ποσών των τόκων καταθέσεων
που αναλογούν στους πραγματικούς δικαιούχους οι οποίοι
καθορίζονται με βάση τις πραγματικές περιστάσεις.»

τι εννοεί ο ποιητής;;;
ποιές είναι οι πραγματικές περιστάσεις;

21706
13-07-13, 11:02
Εννοεί σε ποιον ανήκουν οι καταθέσεις.

tsioy
15-07-13, 10:20
Ο πατέρας μου κάνει τη δήλωσή του μέσω λογιστή. Ο λογιστής χρησιμοποιεί ξεχωριστό username/password για κάθε πελάτη ή μπαινει με το κωδικό του και το κλειδάριθμο κάθε πελάτη;
Για να έχουμε κι εμείς πρόσβαση στη δήλωση του πατέρα μου απο το internet, τι πρέπει να κάνουμε;

21706
15-07-13, 10:46
Θα χρησιμοποιήσετε τους κωδικούς σας.

jkoukos
15-07-13, 10:54
Υπάρχουν 2 επιλογές/δυνατότητες.
Είτε ο λογιστής μπαίνει με τα στοιχεία των χρηστών, οπότε στην περίπτωση αυτή μπορείτε και 'σεις να μπείτε στο σύστημα, μα θα πρέπει πρώτα να σας ενημερώσει για τον νέο κωδικό εφόσον αυτός έχει αλλαχθεί.
Είτε μέσω του λογαριασμού σας του κάνετε εξουσιοδότηση και την αποδεχθεί. Στην περίπτωση αυτή εσείς μπαίνετε με τα δικά σας στοιχεία και αυτός με τα δικά του.

tsioy
15-07-13, 11:02
Θα χρησιμοποιήσετε τους κωδικούς σας.

Δεν έχουμε κάποιους κωδικούς στη κατοχή μας.


Υπάρχουν 2 επιλογές/δυνατότητες.
Είτε ο λογιστής μπαίνει με τα στοιχεία των χρηστών, οπότε στην περίπτωση αυτή μπορείτε και 'σεις να μπείτε στο σύστημα, μα θα πρέπει πρώτα να σας ενημερώσει για τον νέο κωδικό εφόσον αυτός έχει αλλαχθεί.
Είτε μέσω του λογαριασμού σας του κάνετε εξουσιοδότηση και την αποδεχθεί. Στην περίπτωση αυτή εσείς μπαίνετε με τα δικά σας στοιχεία και αυτός με τα δικά του.

Αν συμβαίνει το πρώτο (δηλ. έχει username/pass του πατέρα μου), τότε θα πρέπει απλά να μας δώσει τα στοιχεία αυτά. Δεν κατάλαβα, όμως , αυτό που λες για τον νέο κωδικό.
Αν συμβαίνει το δεύτερο, εμείς δεν έχουμε username/pass. Θα πρέπει να βγάλουμε; Πώς;

Μου φαίνεται λίγο μπλέξιμο η όλη διαδικασία με το λογιστή. Για τη δική μου δήλωση, είχα πάει εφορία, πήρα τον κλειδάριθμο και από το σπίτι έβγαλα username/pass και τέλος.

jkoukos
15-07-13, 11:24
Αν συμβαίνει το πρώτο (δηλ. έχει username/pass του πατέρα μου), τότε θα πρέπει απλά να μας δώσει τα στοιχεία αυτά. Δεν κατάλαβα, όμως , αυτό που λες για τον νέο κωδικό.
Την πρώτη φορά που μπαίνει κάποιος στον λογαριασμό του για να τον ενεργοποιήσει, με τα στοιχεία που του έδωσε η εφορία (όνομα χρήστη, κωδικό και κλειδάριθμο), υποχρεούται ν' αλλάξει τον κωδικό.
Αν τη διαδικασία την έκανε ο λογιστής πρέπει να σας δώσει τον νέο κωδικό.


Αν συμβαίνει το δεύτερο, εμείς δεν έχουμε username/pass. Θα πρέπει να βγάλουμε; Πώς;
Άρα δεν έχετε παραλάβει κλειδάριθμο κλπ, οπότε θα πρέπει να κάνετε αίτηση αρχικής εγγραφής (https://www1.gsis.gr/registration/registration-flow.htm?_flowExecutionKey=_c5891CDB4-3D0C-D0AA-8EA9-5A3BF6583EF6_k33A503B8-D25B-AC91-F0D6-4E12E11B2ADA).


Μου φαίνεται λίγο μπλέξιμο η όλη διαδικασία με το λογιστή. Για τη δική μου δήλωση, είχα πάει εφορία, πήρα τον κλειδάριθμο και από το σπίτι έβγαλα username/pass και τέλος.
Έτσι γίνεται με όλους απλά δίνεται η δυνατότητα να να γίνει και από τον λογιστή με τους παραπάνω τρόπους.

21706
15-07-13, 11:42
Εδώ (http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_pistipoihsh_FP.html) λέει αυτά:


1 .Πώς μπορώ να εξουσιοδοτήσω λογιστή για τις φορολογικές μου υποχρεώσεις;Υπάρχει αυτή η δυνατότητα;


Βασική προϋπόθεση για να εξουσιοδοτήσετε Λογιστή/Λογιστικό Γραφείο είναι να είστε χρήστης των ηλεκτρονικών υπηρεσιών , να έχετε πάρει κλειδάριθμο και να έχετε ενεργοποιήσει το λογαριασμό σας.

jkoukos
15-07-13, 12:02
Το ίδιο έγραψα και 'γώ.

Είτε μέσω του λογαριασμού σας του κάνετε εξουσιοδότηση και την αποδεχθεί. Στην περίπτωση αυτή εσείς μπαίνετε με τα δικά σας στοιχεία και αυτός με τα δικά του.

21706
15-07-13, 12:16
Είπε «Δεν έχουμε κάποιους κωδικούς στη κατοχή μας.»
Πρέπει να έχουν και μάλιστα ενεργοποιημένους σύμφωνα με το gsis.

jkoukos
15-07-13, 12:49
Σωστά και θεωρώντας μετά από αυτό ότι η δήλωση έγινε με τον παραδοσιακό τρόπο (χειρογράφως) μέσω λογιστή, του έγραψα ότι πρέπει να κάνουν αίτηση αρχικής εγγραφής, απαντώντας στο αρχικό ερώτημα.
Ξέρεις υπό προϋποθέσεις δίδεται ακόμη η δυνατότητα να γίνει κατάθεση χειρόγραφων δηλώσεων μέσω λογιστή εφόσον υπάρχει υπεύθυνη δήλωση του δικαιούχου.
Βέβαια στην περίπτωση αυτή, όταν και αν ενεργοποιήσουν τον λογαριασμό τους, αρχικά θα βλέπουν μόνο τις παλαιότερες δηλώσεις και αργότερα θα φανεί και φετινή δήλωση όταν αυτή καταχωρηθεί στο σύστημα.

tsioy
15-07-13, 12:54
Οι δηλώσεις των τελευταίων 2 ετών (η φετινή και η περσινή) έχουν γίνει ηλεκτρονικά από το λογιστή.
Θα περάσει ο πατέρας μου να τον ρωτήσει τι παίζει με τους κωδικούς.

giorgosk
18-07-13, 11:11
Kάνω οριστική υποβολή και μου βγάζει ένα πινακάκι με ΑΦΜ εργοδότη , επωνυμία εργοδότη και ποσό.
Το παρακάμπτω μάλλον μιας και είμαι μισθωτός εκπαιδευτικός και υπέβαλα το ποσό βάση της βεβαίωσης αποδοχών.

Τον παρακάμπτω και πατάω οριστική υποβολή;;

Δείτε εδώ: http://i1322.photobucket.com/albums/u561/giorgosneromiloi/Epsiloniotakappa3CC0nualpha1_zpsbb9fcc17.jpg

Τι να κάνω να βάλω το ΑΦΜ της διευθυνσης δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης Λάρισας όπως αυτό αναγράφεται στην βεβαίωση αποδοχών;

hedgehog
18-07-13, 11:17
ναι, συμπληρώνεις το ΑΦΜ και την επωνυμία όπως φαίνονται στην βεβαίωση αποδοχών ;)

giorgosk
18-07-13, 11:20
Και στη θέση ποσό τι βάζω;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.