PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116

aleex
12-04-11, 09:52
διαβάζοντας το φυλλάδιο με τις οδηγίες καθώς κ μεγάλο μέρος του πολ 1135 που κάνει περαιτέρω διευκρινήσεις βλέπω ότι αναφέρεται συχνά πυκνά κάποιο άρθρο του ΚΦΕ (Κώδικας Φορολογίας Εισοδήματος)!!!

δεν υπάρχει κάπου σε pdf τελικά το κφε? Ψάχνω στο gsis κ στο minfin κ δεν το βρίσκω .... :(:(

γιατί όπως λέει κ η manoulamou, η άγνοια είναι μάλλον το μόνο πράγμα που δημιουργεί φόβο ...

21706
12-04-11, 10:10
διαβάζοντας το φυλλάδιο με τις οδηγίες καθώς κ μεγάλο μέρος του πολ 1135 που κάνει περαιτέρω διευκρινήσεις βλέπω ότι αναφέρεται συχνά πυκνά κάποιο άρθρο του ΚΦΕ (Κώδικας Φορολογίας Εισοδήματος)!!!

δεν υπάρχει κάπου σε pdf τελικά το κφε? Ψάχνω στο gsis κ στο minfin κ δεν το βρίσκω .... :(:(

γιατί όπως λέει κ η manoulamou, η άγνοια είναι μάλλον το μόνο πράγμα που δημιουργεί φόβο ...
http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/7

aleex
12-04-11, 10:29
http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/7

thx 21706 :p

21706
12-04-11, 12:17
Ουφ... Τελείωσα..

Παίρνεις και εκκαθαριστικό κατευθείαν βλέπω. Σώπα ρε.. :cool:

Ξέρει κανένας πότε ανοίγει το Ε9 ?

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/7221

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/7100

Βγάλε άκρη...

........Auto merged post: 21706 πρόσθεσε 68 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


thx 21706 :p

Κάτι για το :p

Slang: to tease, ridicule, deride, heckle, etc. (http://www.yourdictionary.com/razz)

Ασφαλώς δεν εννοούσες αυτό...

anon
12-04-11, 12:24
Διαβάζω οτι για τους μισθωτούς, ανεξαρτήτως τελευταίου ψηφιου καταληκτική ημερομηνία 16/5.
Πάνε καλά; Εχουν προβλέψει ότι τουλάχιστον το 80% των ελλήνων μισθωτών θα κάνουν εκείνη την ημέρα την υποβολή της δήλωσης; (ως σύνηθες ελληνικό φαινόμενο, πάντα την τελευταία στιγμή). Θα αντέξει το σύστημά τους; Τα δίκτυα τους έχουν επαρκές bandwidth; Η' θα γονατίσει το ΤΑΞΙΣ και θα βλαστημανε όλοι;

21706
12-04-11, 12:31
Διαβάζω οτι για τους μισθωτούς, ανεξαρτήτως τελευταίου ψηφιου καταληκτική ημερομηνία 16/5.
Πάνε καλά; Εχουν προβλέψει ότι τουλάχιστον το 80% των ελλήνων μισθωτών θα κάνουν εκείνη την ημέρα την υποβολή της δήλωσης; (ως σύνηθες ελληνικό φαινόμενο, πάντα την τελευταία στιγμή). Θα αντέξει το σύστημά τους; Τα δίκτυα τους έχουν επαρκές bandwidth; Η' θα γονατίσει το ΤΑΞΙΣ και θα βλαστημανε όλοι;

Πού το λέει αυτό; Οι οδηγίες της εφορίας (σελ 11) άλλα λένε.

anon
12-04-11, 13:09
Πού το λέει αυτό; Οι οδηγίες της εφορίας (σελ 11) άλλα λένε.

To διάβασα σε πολυ προηγούμενο μήνυμα αναφορά στο taxheaven (http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/11819#e7). Αρα είναι λάθος. Οι σωστές ημερομηνίες; (μιλάμε για ηλεκτρονική υποβολή δηλώσεων)

Σορρυ δικό μου λάθος. Εβλεπα την πρώτη περίπτωση, έλεγε δήλωση φόρου μισθωτών υπηρεσιών και μπερδεύτηκα...
ΑΚΥΡΟ.

21706
12-04-11, 13:21
Οι σωστές ημερομηνίες; (μιλάμε για ηλεκτρονική υποβολή δηλώσεων)


Οι ημερομηνίες ηλεκτρονικής υποβολής του Ε1 είναι ίδιες με αυτές
που ισχύουν για μη ηλεκτρονική υποβολή. Διαφοροποίηση υπάρχει
για το Ε9.

DSLaManiaC
12-04-11, 13:28
Οι ημερομηνίες ηλεκτρονικής υποβολής του Ε1 είναι ίδιες με αυτές
που ισχύουν για μη ηλεκτρονική υποβολή. Διαφοροποίηση υπάρχει
για το Ε9.

Εγώ πάντως δεν έβγαλα άκρη για το πότε μπορούμε να υποβάλλουμε ηλεκτρονικά Ε9.
:hmm:

manoulamou
12-04-11, 14:04
Εγώ πάντως δεν έβγαλα άκρη για το πότε μπορούμε να υποβάλλουμε ηλεκτρονικά Ε9.
:hmm:

Κοιτα καημος για το ηλεκτρονικο Ε9 εδω ολοκληρος Τολης χανει το πατρικο (http://www.music.net.cy/easyconsole.cfm/page/read/n_id/7617) του
λογω χρεων δεκαετιων στην εφορια κι εσεις ασχολειστε με παρωνυχιδες!:rofl:

και ομως ποσο δικιο εχετε...:oneup: Το μεγαλο γελιο εχει να πεσει
με τους συνημμενους φακελους των αποδειξεων παντως, να δω που θα τους χωσουν!:evil:

21706
12-04-11, 14:27
Εγώ πάντως δεν έβγαλα άκρη για το πότε μπορούμε να υποβάλλουμε ηλεκτρονικά Ε9.
:hmm:

Αν είσαι μισθωτός ισχύει το δεύτερο λίνκι που σου έδωσα.

manoulamou
12-04-11, 14:34
http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/11819#e9fisika
Η δήλωση στοιχείων ακινήτων φυσικών προσώπων υποβάλλεται αυτοτελώς τις ίδιες καταληκτικές ημερομηνίες με αυτές των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος. Όταν η δήλωση υποβληθεί ηλεκτρονικά για τα φυσικά πρόσωπα υποβάλλεται μέχρι την 30η Ιουνίου 2011.
Ισχυει το ανωθεν;:hmm:

21706
12-04-11, 14:36
http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/11819#e9fisika
Η δήλωση στοιχείων ακινήτων φυσικών προσώπων υποβάλλεται αυτοτελώς τις ίδιες καταληκτικές ημερομηνίες με αυτές των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος. Όταν η δήλωση υποβληθεί ηλεκτρονικά για τα φυσικά πρόσωπα υποβάλλεται μέχρι την 30η Ιουνίου 2011.
Ισχυει το ανωθεν;:hmm:

Ναι, αυτό είπα και στον DSLaManiaC.

DSLaManiaC
12-04-11, 15:10
Ναι ρε παιδιά, απλώς αυτό που λέω είναι πως ΔΕΝ μπορώ να κάνω υποβολή Ε9 ενώ Ε1 & Ε2 έκανα κανονικά.

Εσείς μπορείτε?

21706
13-04-11, 10:31
Ναι ρε παιδιά, απλώς αυτό που λέω είναι πως ΔΕΝ μπορώ να κάνω υποβολή Ε9 ενώ Ε1 & Ε2 έκανα κανονικά.

Εσείς μπορείτε?

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/7371

Ηλεκτρονική υποβολή Δηλώσεων Στοιχείων Ακινήτων (Ε9). Η υποβολή των σχετικών δηλώσεων μέσω
διαδικτύου είναι προαιρετική για τα φυσικά πρόσωπα και υποχρεωτική για τα νομικά πρόσωπα. Η υπηρεσία θα
ενεργοποιηθεί την 1/6/2011 και η προθεσμία υποβολής μέσω διαδικτύου λήγει στις 30/6/2011. Εφόσον δεν
επιλεγεί η ηλεκτρονική υποβολή τότε η δήλωση Ε9 υποβάλλεται στις ίδιες ημερομηνίες με το έντυπο Ε1.

ntoremi
13-04-11, 15:15
εμενα ο εργοδοτης μου δεν μου εχει δωσει ακομα βεβαιωση αποδοχων...

ermis333
13-04-11, 15:22
Οι ημερομηνίες για τους μισθωτούς είναι από 3/5 έως 31/5 ανάλογα με το ΑΦΜ και το Ε9 μέχρι 30 Ιουνίου.

Το Taxheaven.gr αποτελεί εγγύηση το χρησιμοποιούμε καθημερινά όλοι οι λογιστές, οπότε όταν βλέπετε κάτι εκεί, έτσι είναι. (εκτός από το Forum:))

Σε περίπτωση που έχετε οποιαδήποτε απορία εδώ είμαστε :)

manoulamou
13-04-11, 17:32
Το Taxheaven.gr αποτελεί εγγύηση το χρησιμοποιούμε καθημερινά όλοι οι λογιστές, οπότε όταν βλέπετε κάτι εκεί, έτσι είναι. (εκτός από το Forum:)) Σε περίπτωση που έχετε οποιαδήποτε απορία εδώ είμαστε :)
taxheaven.gr εγγυηση για καθε φορο-λογιστικη απορια!
:worthy:Ερμης λεμε! Τον εχουν και τα πτυχια της ασοεε (http://www.aueb.gr/pages/about/index.php) απ ο,τι θυμαμαι πανω τους...:)

SALONIKAG
13-04-11, 23:57
Μου εχουν παρκατατησει φορο απο τον μισθο μου...Οταν υποβαλλω δηλωση ,στην εκκαθαρισγη θα μου επιστραφει?

manoulamou
14-04-11, 00:04
Γινεται υπολογισμος του αναλογουντος φορου και συμψηφιζεται με τον παρακρατηθεντα.
Εχεις επιστροφη εαν παρακρατηθηκε μεγαλυτερος φορος του αναλογουντος και
δεν ειχες αλλα φορολογητεα εισοδηματα περαν του μισθου!

cool11
14-04-11, 19:36
Μολις πριν λιγο εκανα μια προσωρινη αποθηκευση δηλωσης για εναν φιλο μου, που προσφατα πηρε κωδικους taxis, κι επειδη δεν εχει ξαναυποβαλει ηλεκτρονικα, ηρθε να την κανουνε μαζι.

Ρε παιδια, για πειτε μου: στον πινακα 5, στα ακινητα-σπιτια τελωσπαντων, αν καποιος εχει να δηλωσει περισσοτερα απο 3, τι γινεται? Ουτε και στο εντυπο ειδα να εχει περισσοτερα κουτια, αλλα και στην ηλεκτρονικη φορμα, εχει μεχρι 3 κουτια.
Βασικα ο φιλος ειχε να δηλωσει 4. Το συστημα μας τα εδειξε.
Κυρια, δευτερευουσα, κατι αλλο σαν κατηγορια που δεν το θυμαμαι, και λοιπες(αυτο το θυμαμαι).
Τα 3 πρωτα τα εμφανισε, τα περασε στη δηλωση(ανοιγει ενα popup παραθυρο και σου φερνει να διαλεξεις οτι εχεις δηλωμενο απο το ε9 και μετα στα περνα στη δηλωση ε1).
Το 4ο, που ηταν στα 'λοιπα', δεν το περασε εντος δηλωσης.
Φταιει το οτι ηταν δηλωμενο στα λοιπα?
Δεν φταιει αυτο αλλα ειναι οτι δεν 'χωραει' πανω απο 3 να δηλωσεις?

Πως θα περαστουν και τα 4 στη δηλωση?

Basilhs23_
15-04-11, 02:24
Μολις πριν λιγο εκανα μια προσωρινη αποθηκευση δηλωσης για εναν φιλο μου, που προσφατα πηρε κωδικους taxis, κι επειδη δεν εχει ξαναυποβαλει ηλεκτρονικα, ηρθε να την κανουνε μαζι.

Ρε παιδια, για πειτε μου: στον πινακα 5, στα ακινητα-σπιτια τελωσπαντων, αν καποιος εχει να δηλωσει περισσοτερα απο 3, τι γινεται? Ουτε και στο εντυπο ειδα να εχει περισσοτερα κουτια, αλλα και στην ηλεκτρονικη φορμα, εχει μεχρι 3 κουτια.
Βασικα ο φιλος ειχε να δηλωσει 4. Το συστημα μας τα εδειξε.
Κυρια, δευτερευουσα, κατι αλλο σαν κατηγορια που δεν το θυμαμαι, και λοιπες(αυτο το θυμαμαι).
Τα 3 πρωτα τα εμφανισε, τα περασε στη δηλωση(ανοιγει ενα popup παραθυρο και σου φερνει να διαλεξεις οτι εχεις δηλωμενο απο το ε9 και μετα στα περνα στη δηλωση ε1).
Το 4ο, που ηταν στα 'λοιπα', δεν το περασε εντος δηλωσης.
Φταιει το οτι ηταν δηλωμενο στα λοιπα?
Δεν φταιει αυτο αλλα ειναι οτι δεν 'χωραει' πανω απο 3 να δηλωσεις?

Πως θα περαστουν και τα 4 στη δηλωση?

Όταν έχεις πάνω από 2 δευτερεύουσες κατοικίες δηλαδή πάνω από 3 συνολικά (1 κύρια + 2 δευτερεύουσες) τότε γράφεις στο Ε1 τις 3 και τις υπόλοιπες τις γράφεις σε ένα έντυπο Ε2, το Ε2 είναι εκείνο για τα μισθώματα ακινήτων, στο Ε2 θα γράψεις μόνο την διεύθυνση περιοχή - όροφο - τετραγωνικά και τίποτε άλλο. Επίσης ρώτα τον φίλο σου άμα καμία από αυτά τα ακίνητα είναι κενά και δεν έχει ΔΕΗ, εφόσον δεν έχει τα δηλώνεις ως ΚΕΝΑ στο Ε2 και γλιτώνεις και την αντικειμενική δαπάνη λόγω ακινήτων.

tutuyo
15-04-11, 11:39
Καλημερες και απο εμενα

μεχρι τωρα την δηλωση μου την εκανε λογιστικο γραφειο γνωστου μου αλλα επειδη φετος δεν προλαβαινουν απο δουλεια (!) χρειαζεται να την κανω εγω.
Οποτε και υποβληθηκα στην ταλαιπωρια να παρω κλειδαριθμους απο την εφορια μου και θα την υποβαλλω ηλεκτρονικα.
Εχοντας σαν μπουσουλα τις προηγουμενες δηλωσεις και με το βιβλιαρακι στο χερι δεν βλεπω και μεγαλες αλλαγες.Μονο τα διαφορα ποσα αλλαζουν

στο μονο σημειο που εχω ενα κολληματακι ειναι στον Πινακα 8 ΠΡΟΚΑΤΑΒΛΗΘΕΝΤΕΣ - ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΕΝΤΕΣ ΦΟΡΟΙ στα πεδια 8 και 9,Φόρος που αναλογεί στους μισθούς, συντάξεις και Φόρος που παρακρατήθηκε στους μισθούς, συντάξεις αντιστοιχα

αυτα τα συμπληρωνει ο λογιστης?
Εαν τα συμπληρωνω εγω πως υπολογιζω τον φορο?

tsorbi
15-04-11, 11:51
Αναγράφονται στην βεβαίωση αποδοχών που παίρνεις από τον εργοδότη σου.

tutuyo
15-04-11, 12:09
ΑΑΑΑΑ!ΟΚ,σε ευχαριστω πολυ

opener
15-04-11, 12:16
....
Σε περίπτωση που έχετε οποιαδήποτε απορία εδώ είμαστε :)
Υπαρχει καποια σιγουρη πληροφορια σχετικα μ' αυτες τις ρημαδες τις αποδειξεις;

Για υποβολη δηλωσης μεσω ιντερνετ, λενε οτι θα τις κρατησουμε στο σπιτι μας.
Ειναι σιγουρα ετσι;

ermis333
15-04-11, 12:31
Υπαρχει καποια σιγουρη πληροφορια σχετικα μ' αυτες τις ρημαδες τις αποδειξεις;

Για υποβολη δηλωσης μεσω ιντερνετ, λενε οτι θα τις κρατησουμε στο σπιτι μας.
Ειναι σιγουρα ετσι;

Ναι έτσι είναι, υποβάλλοντας τη δήλωση ηλεκτρονικά, έχεις υποχρέωση να έχεις κρατημένα όλα τα στοιχεία που έχεις δηλώσει στο σπίτι σου, έτσι ώστε άμα σε καλέσουν ποτέ για έλεγχο να τους τα δείξεις.

Στην ουσία ο έλεγχος προηγείται της εκκαθάρισης και η μόνη περίπτωση να σε καλέσουν είναι άμα έχεις επιστροφή άνω των 800Ε (παλιά καλούσαν πάνω από 1500Ε αλλά τώρα με την κρίση φύλαγε τα ρούχα σου που λέμε).

Άμα προκύπτει πληρωμή έστω και 1 Ευρώ έχεις 99% πιθανότητες να μην ελεγχθείς.

jimmakosx
15-04-11, 12:32
Διαβάστε εδώ (http://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=97196) να δείτε τη τραβάνε οι λογιστές αυτό το καιρό με το νέο taxisnet!

opener
15-04-11, 12:39
Ναι έτσι είναι, υποβάλλοντας τη δήλωση ηλεκτρονικά, έχεις υποχρέωση να έχεις κρατημένα όλα τα στοιχεία που έχεις δηλώσει στο σπίτι σου, έτσι ώστε άμα σε καλέσουν ποτέ για έλεγχο να τους τα δείξεις.

Στην ουσία ο έλεγχος προηγείται της εκκαθάρισης και η μόνη περίπτωση να σε καλέσουν είναι άμα έχεις επιστροφή άνω των 800Ε (παλιά καλούσαν πάνω από 1500Ε αλλά τώρα με την κρίση φύλαγε τα ρούχα σου που λέμε).

Άμα προκύπτει πληρωμή έστω και 1 Ευρώ έχεις 99% πιθανότητες να μην ελεγχθείς.
Σ' ευχαριστω για την απαντηση. :oneup:

Παντως αυτο με τους ελεγχους σε περιπτωση επιστροφης ειναι "ψιλο-μουφα", εχει γινει συζητηση σε παλαιοτερα μηνυματα του νηματος (σελιδα 6 και μετα).
------------------------

έτσι ώστε άμα σε καλέσουν ποτέ για έλεγχο να τους τα δείξεις.

Ναι, θα τους παω 30.000 σε αποδειξεις, δικες μου

και των γονιων μου μαζι ;) :lol:

ermis333
15-04-11, 13:08
Σ' ευχαριστω για την απαντηση. :oneup:

Παντως αυτο με τους ελεγχους σε περιπτωση επιστροφης ειναι "ψιλο-μουφα", εχει γινει συζητηση σε παλαιοτερα μηνυματα του νηματος (σελιδα 6 και μετα).
------------------------

Ναι, θα τους παω 30.000 σε αποδειξεις, δικες μου

και των γονιων μου μαζι ;) :lol:

Δεν έχει νόημα μέχρι 15.000 ευρώ αναγνωρίζονται και αν είσαι παντρεμένος 30.000

jimmakosx
15-04-11, 13:22
Δεν έχει νόημα μέχρι 15.000 ευρώ αναγνωρίζονται και αν είσαι παντρεμένος 30.000

Αν έχεις εξωσυζυγική σχέση πιάνει τίποτα παραπάνω?:p

opener
15-04-11, 23:45
Δεν έχει νόημα μέχρι 15.000 ευρώ αναγνωρίζονται και αν είσαι παντρεμένος 30.000
Αναφερομαι στην περιπτωση του να ειναι καποιος παντρεμενος και που δηλωνει 30.000 ενω εχει λιγοτερες......

Arkady
16-04-11, 08:28
Δυό μέρες έφαγα για να φτάξω/αθροίσω τις αποδείξεις.Κι έχω ακόμα να κάνω τις αποδείξεις των γονιών μου. Το απόλυτο χαρτοβασίλειο...

manoulamou
16-04-11, 12:38
Αληθεια τα λογιστικα - Φοροτεχνικα γραφεια προσελαβαν επιπλεον προσωπικο
για να καλυψουν τις εκτακτες αναγκες ή απλα διωχνουν πελατες;:twisted:
Παντως θεωρω ηδη δεδομενη την παραταση των προθεσμιων
και μετα τα κρασαρισματα του taxis!!!

maik
16-04-11, 14:59
Αληθεια τα λογιστικα - Φοροτεχνικα γραφεια προσελαβαν επιπλεον προσωπικο
για να καλυψουν τις εκτακτες αναγκες ή απλα διωχνουν πελατες;:twisted:
!
Ξερεις ποσοι βγαινουν καθε χρονο απο οικονομικες σχολες καθε βαθμιδας;

manoulamou
16-04-11, 19:09
Ξερω αμ δεν ξερω: σπουδασε και η κορη μου διοικηση επιχειρησεων, στην αρχη Χιο υστερα ασοεε
αλλά μετα το πτυχιο αντι να γινει φοροτεχνικος ή τραπεζικος
την κερδισε η τεχνη...:rolleyes:

stevbark
17-04-11, 23:23
THNKS A LOT

Lazos
18-04-11, 23:05
εγω εκανα τη δηλωση κανονικα απ το νετ σαν μισθωτος!

manoulamou
19-04-11, 16:54
εγω εκανα τη δηλωση κανονικα απ το νετ σαν μισθωτος!
Κι εγω το σκεπτομαι πολυ σοβαρα πλεον...:hmm:

chat1978
20-04-11, 23:03
Διάβαζα σήμερα το βιβλιαράκι και θέλω να επιβεβαιώσω κάποια πράγματα.
Κάνω τις πιο απλές φορολογικές δηλώσεις μισθωτού.
Από ότι καταλαβαίνω σε σχέση με τις περσινές δηλώσεις δεν έχει αλλάξει τίποτα ουσιαστικό έξω από το κουτάκι 049 του πίνακα 7 που αφορά τις αποδείξεις.

Εφόσον τα λέω καλά, ουσιαστικά σε αυτό το κουτάκι θα βάλουμε το άθροισμα από όλες τις αποδείξεις που συγκεντρώσαμε μέσα στο 2010 εκτός από τις ιατρικές, ενοίκια και μετακινήσεις με ΜΜΜ.

Λέει το βιβλιαράκι ότι πρέπει να πάμε τις δηλώσεις μέσα σε ένα φάκελο. Στο φάκελο απέξω πρέπει να γράψουμε Ονοματεπώνυμο και ΑΦΜ, το πλήθος των αποδείξεων και το συνολικό ποσό που ουσιαστικά γράψαμε και στο κουτάκι?

Εκείνη η λίστα σε excelόφυλλο δεν χρειάζεται πουθενά τελικά, γιατί την έχω έτοιμη μέσα από το taxfriend.

Στην περίπτωση που τις υποβάλουμε ηλεκτρονικά μέχρι πότε θα πρέπει να τις κρατήσουμε? Ρωτάω γενικά για όλα τα δικαιολογητικά γιατί δεν έχω ξανακάνει ποτέ ηλεκτρονικά!

jkoukos
20-04-11, 23:13
Αναλυτική κατάσταση των αποδείξεων δεν χρειάζεται, μόνο ότι έγραψες στη 3η παράγραφο.
Σύμφωνα με οδηγίες σε παλαιότερα ενημερωτικά (αλλά όχι στο φετινό) πρέπει να τις κρατήσεις για 5 χρόνια.

"Η δήλωση φορολογίας εισοδήματος ηλεκτρονικά υποβάλλεται πάντοτε εμπρόθεσμα. Τα δικαιολογητικά στη περίπτωση αυτή φυλάσσονται από τον φορολογούμενο και προσκομίζονται στην αρμόδια Δ.Ο.Υ μόνο όταν ζητηθούν από τον Προϊστάμενο της Δ.Ο.Υ. Τα δικαιολογητικά φυλάσσονται από τον φορολογούμενο, μέχρι του χρόνου παραγραφής, που καθορίζεται σε πενταετία από τη λήξη του οικονομικού έτους που υποβλήθηκε η δήλωση φορολογίας εισοδήματος."

Basilhs23_
20-04-11, 23:22
Διάβαζα σήμερα το βιβλιαράκι και θέλω να επιβεβαιώσω κάποια πράγματα.
Κάνω τις πιο απλές φορολογικές δηλώσεις μισθωτού.
Από ότι καταλαβαίνω σε σχέση με τις περσινές δηλώσεις δεν έχει αλλάξει τίποτα ουσιαστικό έξω από το κουτάκι 049 του πίνακα 7 που αφορά τις αποδείξεις.

Εφόσον τα λέω καλά, ουσιαστικά σε αυτό το κουτάκι θα βάλουμε το άθροισμα από όλες τις αποδείξεις που συγκεντρώσαμε μέσα στο 2010 εκτός από τις ιατρικές, ενοίκια και μετακινήσεις με ΜΜΜ.

Λέει το βιβλιαράκι ότι πρέπει να πάμε τις δηλώσεις μέσα σε ένα φάκελο. Στο φάκελο απέξω πρέπει να γράψουμε Ονοματεπώνυμο και ΑΦΜ, το πλήθος των αποδείξεων και το συνολικό ποσό που ουσιαστικά γράψαμε και στο κουτάκι?

Εκείνη η λίστα σε excelόφυλλο δεν χρειάζεται πουθενά τελικά, γιατί την έχω έτοιμη μέσα από το taxfriend.

Στην περίπτωση που τις υποβάλουμε ηλεκτρονικά μέχρι πότε θα πρέπει να τις κρατήσουμε? Ρωτάω γενικά για όλα τα δικαιολογητικά γιατί δεν έχω ξανακάνει ποτέ ηλεκτρονικά!

Υπάρχει και μια άλλη αλλαγή που ελάχιστοι την είδανε αλλά δεν έχει καμία σημασία, στο κουτάκι που αναγράφαμε παλαιότερα την οδό της κύριας / δευτερευουσών κατοικιών τώρα θα αναγράφουμε όλες τις οδούς που περικλείουν το τετράγωνο, όπως γίνεται και στο Ε9 δηλαδή.

Τώρα για τις απιδείξεις εφόσον κάνεις ηλεκτρονική υποβολή. Θα πρέπει οπωσδήποτε να βγεί κάποια εγκύκλιος που να ορίζει συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Γενικώς τα δικαιολογητικά όλα σε περίπτωση ηλεκτρονικής υποβολής τα κρατάμε επ'αορίστου γιατί θα τα χρειαστούμε σε περίπτωση που γίνει τακτικός έλεγχος.

Προσωπικά εγώ θα σου έλεγα οτι θα πρέπει να κρατάς τον φάκελο με τις αποδείξεις όπως και όλα τα δικαιολογητικά για μια 15ετία. Η ΔΟΥ σε περίπτωση που υποβληθεί Ε1 και για κάποιον χ,ψ,ω λόγο όπως π.χ για δικό σου λάθος που είχε ως αποτέλεσμα να πληρώσεις λιγότερο φόρο πάνε να σου καταλογίσουν πρόστημο, τότε μετά την πάροδο 3ετιας δεν έχει το δικαίωμα να ζητήσει πρόστημα. Άμα δεν έχεις υποβάλει καθόλου δήλωση τότε η παραγραφή είναι 15ετής αυτό ισχύει για όλους τους τύπους δηλώσεων. Εγώ σου προτείνω την 15ετιά γιατί μετά από αυτήν παραγράφονται όλα οπότε και να πετάξεις όλα τα δικαιολογητικά δεν τρέχει τίποτα αφού δεν μπορούν να σου καταλογίσουν τίποτα.

chat1978
20-04-11, 23:23
Αναλυτική κατάσταση των αποδείξεων δεν χρειάζεται, μόνο ότι έγραψες στη 3η παράγραφο.
Σύμφωνα με οδηγίες σε παλαιότερα ενημερωτικά (αλλά όχι στο φετινό) πρέπει να τις κρατήσεις για 5 χρόνια.

"Η δήλωση φορολογίας εισοδήματος ηλεκτρονικά υποβάλλεται πάντοτε εμπρόθεσμα. Τα δικαιολογητικά στη περίπτωση αυτή φυλάσσονται από τον φορολογούμενο και προσκομίζονται στην αρμόδια Δ.Ο.Υ μόνο όταν ζητηθούν από τον Προϊστάμενο της Δ.Ο.Υ. Τα δικαιολογητικά φυλάσσονται από τον φορολογούμενο, μέχρι του χρόνου παραγραφής, που καθορίζεται σε πενταετία από τη λήξη του οικονομικού έτους που υποβλήθηκε η δήλωση φορολογίας εισοδήματος."
Άρα αν δεν θέλω να κρατώ τέτοια σαβούρα στο σπίτι για 5 χρόνια, καλό θα είναι να μην την κάνω ηλεκτρονικά?
Άσε την εφορία να είναι υπεύθυνη για αυτό το θέμα?

Θα κοιτάξει κανείς το φάκελο με τις αποδείξεις ή απλά θα πάνε μπροστά στα μάτια μου στα σκουπίδια όπως έχει ακουστεί σε ορισμένες περιπτώσεις?

Basilhs23_
20-04-11, 23:25
"Η δήλωση φορολογίας εισοδήματος ηλεκτρονικά υποβάλλεται πάντοτε εμπρόθεσμα. Τα δικαιολογητικά στη περίπτωση αυτή φυλάσσονται από τον φορολογούμενο και προσκομίζονται στην αρμόδια Δ.Ο.Υ μόνο όταν ζητηθούν από τον Προϊστάμενο της Δ.Ο.Υ. Τα δικαιολογητικά φυλάσσονται από τον φορολογούμενο, μέχρι του χρόνου παραγραφής, που καθορίζεται σε πενταετία από τη λήξη του οικονομικού έτους που υποβλήθηκε η δήλωση φορολογίας εισοδήματος."

Δεν είδα την απάντηση όταν έγραφα την δική μου. Μάλλον αυτό είναι το σωστότερο 5 χρόνια.

ermis333
21-04-11, 08:20
Άρα αν δεν θέλω να κρατώ τέτοια σαβούρα στο σπίτι για 5 χρόνια, καλό θα είναι να μην την κάνω ηλεκτρονικά?
Άσε την εφορία να είναι υπεύθυνη για αυτό το θέμα?

Θα κοιτάξει κανείς το φάκελο με τις αποδείξεις ή απλά θα πάνε μπροστά στα μάτια μου στα σκουπίδια όπως έχει ακουστεί σε ορισμένες περιπτώσεις?

Από το ίντερνετ έχεις και έκπτωση φόρου, να σου πώ την αλήθεια σιγά μην κάτσουν στην εφορία να κοιτάξουν τις αποδείξεις. Αλλά εγώ χίλιες φορές να την κάνω ηλεκτρονικά παρά να τρέχω σε ουρές κτλ. Από του χρόνου ή σε 2 χρόνια το πολύ θα γίνεται υποχρεωτικά ηλεκτρονικά από όλους.


Εφόσον τα λέω καλά, ουσιαστικά σε αυτό το κουτάκι θα βάλουμε το άθροισμα από όλες τις αποδείξεις που συγκεντρώσαμε μέσα στο 2010 εκτός από τις ιατρικές, ενοίκια και μετακινήσεις με ΜΜΜ.

Ούτε τους λογαριασμούς των ΔΕΚΟ και κινητών.

chat1978
21-04-11, 08:44
Ήταν φέτος να επιβληθεί η δήλωση ηλεκτρονικά αλλά πάλι ακυρώθηκε!

manoulamou
21-04-11, 12:27
Τοσες φορες κατερρευσε το taxis μονο με τους επαγγελματιες
φαντασου να εμπαιναν και ολα τα νοικοκυρια!:p

pelasgian
21-04-11, 12:34
Γιατί τώρα λειτουργεί σωστά εντελώς νομίζεις;
Για δοκίμασε να κάνεις ενεργοποίηση με λεξάριθμο, να πατήσεις αλλαγή κωδικού και αφού βάλεις όλα τα νέα στοιχεία να πατήσεις υποβολή να δεις πόσα λάθη σε java και error 500 θα μετρήσεις.

υ.γ. το θέμα είναι όμως ότι όταν εντέλει λειτουργήσει άψογα ότι θα γλυτώσουμε από το να βλέπουμε ξυνισμένους κοπρίτες με attitude 200 κιλά να σχολιάζουν και λένε εξυπνάδες μήπως και βγει κάνα «μεροκάματο». Όπως επίσης ότι η διασταύρωση των «μαγκιτών» θα γίνει θέμα υπολογιστή, που πολύ δύσκολα θα το κεράσουν «γλυκά».

manoulamou
21-04-11, 12:43
Απο τις περσινες φορολογικες μας δηλωσεις για εισοδηματα του 2009
εκκρεμουσε αυτη του μακαριτη του αντρουλη μου, γιατι εβγαινε τα μαλα πιστωτικη!
Αφου προφανως την εκαναν με το πασο τους πουπουλο - φτερο
μολις χτες εδεησαν να μας στειλουν ειδοποιηση για επιστροφη ~ 2.000-€ παρακαλω...
Εαν ειχαν λαμβανειν απο φουκαραδες θα ρχοταν νωρις - νωρις!!!:evil:

manoulamou
21-04-11, 14:26
Να ρωτησω κατι σχετικο - ασχετο με την φορολογικη δηλωση του 2011.
Την ως ανω επιστροφη φορου θανοντος δικαιουνται οι νομιμοι κληρονομοι τουτεστιν 3 ατομα.
Μπορει ο ενας απο εμας να παει με 2 ΑΠΛΕΣ εξουσιοδοτησεις των αλλων να εισπραξει
(βεβαιωση υπογραφης ΚΕΠ) ή πρεπει να τα σκασουμε για πληρεξουσια; :rolleyes:

86703

@ ADSLgr.com All rights reserved.