PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116

jkoukos
16-09-13, 13:21
@jkoukos Αυτό έκανα πριν από 20 μέρες και ολοκλήρωσα τη δήλωση.
Δεν σου απαγορεύει κανείς να μπεις πάλι.
Απλά θα πατήσεις ακύρωση στο τέλος.

- - - Updated - - -


ηρθε λεει να παω εφορια. ποσην ωρα θα περιμενω...
Αυτό πρέπει να είναι καινούργια φετινή πρακτική.
Τα τελευταία χρόνια έχω ξεχάσει τι σημαίνει επιστροφή

LOUKAS32
16-09-13, 13:23
χρωσταω απο αλλες χρονιες πολλα ακομα

παω να τα παρω αυτα οσο ειναι καιρος

ελπιζο να μην περιμενω πολυ

21706
16-09-13, 13:30
Δεν σου απαγορεύει κανείς να μπεις πάλι.
Απλά θα πατήσεις ακύρωση στο τέλος.


Μπες εσύ λοιπόν και δώσε μας μια εικόνα.
Και αν θέλεις απάντησε στην ερώτησή μου:
Τι χρειάζεται η στήλη αυτή;

jkoukos
16-09-13, 13:55
Μπες εσύ λοιπόν και δώσε μας μια εικόνα.
Και αν θέλεις απάντησε στην ερώτησή μου:
Τι χρειάζεται η στήλη αυτή;
Αρχικά η στήλη 30 δεν έχει επιλογή και η 31 είναι γκριζαρισμένη.
128773

Επιλέγοντας ΟΧΙ στην 30 παραμένει γκριζαρισμένη η 31.
128774

Επιλέγοντας ΝΑΙ στην 30 γίνεται διάφανη η 31 και μπορείς να γράψεις τον αριθμό του μετρητή.
128775

Η στήλη 30 (Ηλεκτροδοτούμενο) που αναφέρεις και η στήλη 30 (Αρ. παροχής ρεύματος) που δείχνω είναι οι ίδιες και αναφέρονται αν ένα ακίνητο ηλεκτροδοτείται, αν με απλά λόγια υπάρχει μετρητής ρεύματος.
Μόνο όταν υπάρχει (άρα το ακίνητο ηλεκτροδοτείται) ανοίγει η διπλανή στήλη όπου γράφουμε τον αριθμό.

21706
16-09-13, 14:24
Εγώ βλέπω αυτό:
128782
Τι χρειάζεται η στήλη «ηλεκτροδοτούμενο»;

manicx
16-09-13, 14:35
Αν έχει κάποιος απάντηση για το συγκεκριμένο (http://www.adslgr.com/forum/threads/598090-%CE%A0%CE%AE%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B5-%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B9-%CE%AD%CE%B3%CE%B9%CE%BD%CE%B5-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%959?p=5185188#post5185188)σχετικά με το E9 θα το εκτιμούσα.

jkoukos
16-09-13, 14:57
@manicx, θα το κοιτάξω αργά το απόγευμα.
Μ' έχει εκνευρίσει το σύστημα μέχρι τώρα.
Μπαίνω και με πετά έξω κάθε λίγα δευτερόλεπτα. Είναι πολύ σπαστικό.

manicx
16-09-13, 15:09
Ευχαριστώ. Κι εμένα τα ίδια με το taxis. Μέχρι να βάλω τα 3 στοιχεία, έφτυσα αίμα. Νισάφι πια. Κάθε δυο και τρεις σε πετάει.

jkoukos
16-09-13, 15:45
Εγώ βλέπω αυτό:
128782
Τι χρειάζεται η στήλη «ηλεκτροδοτούμενο»;
Έχουμε πέσει σε loop.

Η στήλη σου δείχνει αν ένα ακίνητο είναι ή όχι ηλεκτροδοτούμενο (κυριολεκτικά και χωρίς εισαγωγικά), αν δηλαδή υπάρχει ή όχι μετρητής.
Η χρήση της είναι ίδια με τη χρήση όλων των άλλων στηλών.

Εκτός κι αν έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου, αλλά δεν είσαι ξεκάθαρος τι θέλεις να ρωτήσεις.

frap
16-09-13, 16:26
Νομίζω πως εννοεί ότι η στήλη δεν έχει νόημα καθώς το εάν το ακίνητο είναι ηλεκτροδοτούμενο ή όχι εκφράζεται από το εάν έχει εγγραφεί κάτι στο πεδίο του αριθμού παροχής.

Πιστεύω πως το έντυπο/φόρμα σχεδιάστηκε με το τρόπο αυτό ώστε να δηλώνεται με το σαφέστερο τρόπο ότι υπάρχει ή όχι μετρητής (πεδίο ναι - όχι) και αν υπάρχει, τότε να συμπληρωθεί το νούμερό του.

21706
16-09-13, 16:45
Έχουμε πέσει σε loop.

Η στήλη σου δείχνει αν ένα ακίνητο είναι ή όχι ηλεκτροδοτούμενο (κυριολεκτικά και χωρίς εισαγωγικά), αν δηλαδή υπάρχει ή όχι μετρητής.
Η χρήση της είναι ίδια με τη χρήση όλων των άλλων στηλών.

Εκτός κι αν έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου, αλλά δεν είσαι ξεκάθαρος τι θέλεις να ρωτήσεις.

Ρώτησα τι χρειάζεται και λες ότι δείχνει αν ένα ακίνητο είναι
ή όχι ηλεκτροδοτούμενο (κυριολεκτικά και χωρίς εισαγωγικά),
αν δηλαδή υπάρχει ή όχι μετρητής. Επομένως κατάλαβες την
ερώτηση. Αλλά το ίδιο συμβαίνει με τη στήλη 31: Αν δηλώσεις
τον αριθμό του μετρητή υπάρχει μετρητής. Αν δεν τον δηλώσεις
δεν υπάρχει! Επομένως σύμφωνα με την απάντησή σου η στήλη
30 είναι περιττή:)

- - - Updated - - -


Νομίζω πως εννοεί ότι η στήλη δεν έχει νόημα καθώς το εάν το ακίνητο είναι ηλεκτροδοτούμενο ή όχι εκφράζεται από το εάν έχει εγγραφεί κάτι στο πεδίο του αριθμού παροχής.

Πιστεύω πως το έντυπο/φόρμα σχεδιάστηκε με το τρόπο αυτό ώστε να δηλώνεται με το σαφέστερο τρόπο ότι υπάρχει ή όχι μετρητής (πεδίο ναι - όχι) και αν υπάρχει, τότε να συμπληρωθεί το νούμερό του.

Το αν έγινε σαφέστερο το δείχνει η συζήτησή μας:)

jkoukos
16-09-13, 16:46
Νομίζω αυτό που έγραψε ο @frap, πρέπει να σε καλύπτει.
Περιττή στήλη ως προς την ουσία, μα συνάμα σαφέστερη κατά την ενημέρωση του πίνακα.

21706
16-09-13, 17:03
Εντάξει, συμφωνούμε ότι διαφωνούμε:)

manicx
16-09-13, 22:06
Αν η αποθήκη (μη κύριοι χώροι) είναι ηλεκτροδοτούμενη από κοινόχρηστο ρολόι, τι στην ευχή βάζουμε; Εχω ακούσει για τα 9άρια. Ισχύει;

ntoremi
16-09-13, 22:45
καλυτερα να βαλεις μη ηλεκτροδοτουμενη

cypher
16-09-13, 23:26
Καλησπερα σε ολους, γνωρισει κανεις που βρισκεται η εφαρμογη που υπηρχε για να μοιρασθει σε δοσεις η οφειλη προς την εφορια? Εχω ψαξει στο Gsis παντου αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο .... :hmm:

hedgehog
16-09-13, 23:52
μιλάς για ληξηπρόθεσμες οφειλές;
αν ναι κοίτα το αιτήσεις ρυθμίσεων μήπως είναι αυτό που ζητάς...

Basilhs23_
17-09-13, 00:13
Το ότι έχει γίνει διακοπή δε σημαίνει ότι δεν έρχεται λογαριασμός (μηδενικός για ρεύμα) αλλά πληρώνονται κανονικά δημοτικά τέλη και ΕΡΤ. Για όλους το ακίνητο ηλεκτροδοτείται κανονικά.
Μόνο με κανονική μη ηλεκτροδότηση (απουσία μετρητή) δεν πληρώνεις κάτι.


Δεν ισχύει αυτό. Έχουμε 2 ορόφους με κομμένο το ρεύμα από το 91 και από το 2005 αντίστοιχα και δεν έρχεται τίποτα. Μετρητές υπάρχουν και στα 2.

cypher
17-09-13, 00:53
μιλάς για ληξηπρόθεσμες οφειλές;
αν ναι κοίτα το αιτήσεις ρυθμίσεων μήπως είναι αυτό που ζητάς...

Οχι για εντος της προθεσμιας, περυσι υπηρχε ενα λινκ στην ΓΓΠΣ που εκανε αυτοματη αναδιαμορφωση του ποσου που οφειλεις σε περισσοτερες δοσεις, εως 7 αν θυμαμαι καλα για ποσα ανω τον 300ε. Τωρα δεν βρηκα τπτ σχετικο...

hedgehog
17-09-13, 01:02
δεν ξέρω αν δίνουν αυτή την δυνατότητα φέτος :(

σίγουρα μπορείς να πετύχεις τέτοιο πάνω κάτω αριθμό δόσεων με πληρωμή μέσω πιστωτικής, αν έχεις και έχει και επαρκές υπόλοιπο, αλλά απευθείας από την εφορία νομίζω πως για μη ληξηπρόθεσμες δίνουν μόνο 3 δόσεις.

21706
17-09-13, 08:33
Δεν ισχύει αυτό. Έχουμε 2 ορόφους με κομμένο το ρεύμα από το 91 και από το 2005 αντίστοιχα και δεν έρχεται τίποτα. Μετρητές υπάρχουν και στα 2.

Ας μας πει και ο anon τι γίνεται στη δική του περίπτωση:


To σπίτι ειναι ακατοίκητο εδώ και 7 χρόνια. Αρα; Θεωρείται κατοικήσιμο; Αφού δεν κατοικεί κανείς. Μην πω ότι είναι ήδη ερείπιο (κατασκευασθέν το 1943) αφού δεν μένει κανείς και δεν το προσέχει κανείς εδώ και 7+ χρόνια.

Στην περίπτωση διακοπής ηλεκτροδότησης, η ΔΕΗ δεν αφαιρεί τον μετρητή συνήθως, μιας και οι διακοπές είναι πρόσκαιρες (πχ αδυναμία πληρωμής) και τις περισσοτερες φορές οι καταναλωτές μετα απο λίγο καιρό κάνουν επανασύνδεση. Οπότε στην περίπτωση αυτή συμφέρει απο άποψη κόστους να αφήσουν τον μετρητή στην θέση του, μιας και η επανασύνδεση είναι απλά άνοιγμα του μετρητή και ξανασύδενση των καλωδίων. Η ΔΕΗ λοιπόν δεν μπορεί να ξέρει εαν πρόκειται για μια μόνιμη διακοπή ή μια προσωρινή διακοπή που γίνεται πχ για λόγους αδυναμίας πληρωμής, αλλαγής ενοικιαστών κλπ, οπότε όλες τις διακοπές τις έχει ως προσωρινες, και ούτε έχει κάποια διαδικασία να μαζεύει μετρητές σε μακροχρόνια διακοπή ηλεκτροδότησης.

ΥΓ΄. Τώρα είδα το έντυπο για οριστική διακοπή παροχής / μετρητή...

manoulamou
17-09-13, 11:33
Βασει νομου ο αριθμος των δοσεων συσχετιζεται με την ημερομηνια της τελικης επισημης ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ, οχι υποβολης.
Η ρυθμιση για τις 7 δοσεις ισχυε αποκλειστικα περυσι.
Εφετος επειδη λεφτα υπαρχουν :p δεν διατιθεται.
Υπαρχει ομως η δυνατοτητα (αυτο προτιθεμαι να κανω κι εγω) για τις εντος του 2013 ΛΗΞΙΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΟΦΕΙΛΕΣ
να αιτηθουμε μεσω του gsis.gr ηλεκτρονικα ρυθμιση (http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Services/polites.html), με περισσοτερες των 2 ή 3 που μας ειχε ζητηθει εξοφληση...
==>Υπηρεσιες προς τους Πολιτες, κατω απο τα Εντυπα Τελων Κυκλοφοριας => Αιτησεις Ρυθμισεων. :oneup:



http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/important_news/n4152_13.html
http://www.money-money.gr/news/pote-ke-pos-prepi-na-kanete-tin-etisi-gia-rithmisi-chreon-stin-eforia/418
http://www.dikaiologitika.gr/2013071913835/oikonomia/aithsh-gia-ruthmish-ofeilon-mesw-taxisnet/menu-id-232.html
http://www.money-money.gr/tool/pos-ginete-i-rithmisi-chreon-se-48-eos-100-dosis/96


Φυσικα μπορεις να πας στην αρμοδια ΔΟΥ, να κλαφτεις και αφου ξετιναξουν τις προϋποθεσεις να σου κανουν αλλου ειδους διακανονισμο.
Με πιστωτικη καρτα καποιες τραπεζες σε ατοκες ή εντοκες... ΚΛΠ ΚΛΠ

manicx
17-09-13, 13:57
3 τηλέφωνα πήρα για την αποθήκη με κοινόχρηστο ρεύμα, 3 διαφορετικές απαντήσεις πήρα. ΜΠΑΧΑΛΟ. Ένας μου λέει βάλε το κοινόχρηστο, άλλος το δικό σου ρολόι (άκυρο εντελώς), άλλος να μην βάλω τίποτε. Το πιο λογικό είναι να βάλω το κοινόχρηστο αλλά μετά φοβάμαι μην επηρεάσει κάτι άλλο (χαράτσι και στην αποθήκη; ). Αν υπάρχει κάποιος να μας πει επιβεβαιωμένα τι να κάνουμε θα βοηθούσε.

hedgehog
17-09-13, 14:09
επιβεβαιωμένα δεν μπορώ προσωπικά να σου πω τίποτε, η αρκετά απλοϊκή όμως λογική μου έχει ως εξής.

Η ρευματοδότηση της ιδιωτικής σου κλειστής αποθήκης από το κοινόχρηστο ρεύμα είναι "παράνομη" (τα εισαγωγικά επειδή είμαστε στην Ελλάδα).
Άρα δεν δηλώνεις το κοινόχρηστο.
Η ρευματοδότηση από το δικό σου ρολόι θα μπορούσε να είναι σύννομη υπό προϋποθέσεις, μεταξύ των οποίων και να έχουν δηλωθεί τα ανάλογα τετραγωνικά στην ΔΕΗ ώστε να συμμετέχουν σε δημοτικά τέλη, χαράτσια κλπ.
Θεωρώ πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο, οπότε δεν βάζεις ούτε αυτό.
Άρα τυπικά, η αποθήκη σου δεν θα έπρεπε να έχει ρεύμα, οπότε θα μπορούσες να το δηλώσεις έτσι.

Αυτά ξαναλέω με μία αρκετά απλοϊκή λογική, σε μία φάση που έτσι κι αλλιώς δεν έχει καμία σχέση με την λογική :redface:

Υ.Γ.: θεωρώ δεδομένο πως αν περιμένεις λίγες ώρες θα πάρεις ανάλογες απαντήσεις που να σε οδηγούν στις άλλες δύο πιθανές εκδοχές :crazy:

BigBlack
17-09-13, 15:04
H αποθήκη θεωρείται "παρακολούθημα" της κατοικίας, δεν είναι άτοπο να χρησιμοποιήσεις το ρολόι του διαμερίσματος.
Τα ρολόγια των κοινόχρηστων χώρων απαλλάσονται από φορολόγηση, εγώ όμως θα απόφευγα τα μπερδέματα με διαφορετικούς αριθμούς, οι βάσεις δεδομένων τους είναι μπ... και μπορεί να μπλέξεις.

Έτσι κι αλλιώς, όπως σωστά λέει ο hedgehog η αποθήκη είναι ιδιωτικός χώρος, ένας σωστός κατασκευαστής θα την ρευματοδοτούσε από τον πίνακα του διαμερίσματος στο οποίο ανήκει. Εκεί που δεν έχει δίκιο είναι πως προσμετράται το εμβαδόν στο διαμέρισμα, πράγμα που δεν ισχύει (αν βέβαια δεν έχει γίνει πολεοδομική παράβαση να βαφτιστεί κατοικήσιμος χώρος... υπόγειο).

jkoukos
17-09-13, 15:45
Αν η αποθήκη (μη κύριοι χώροι) είναι ηλεκτροδοτούμενη από κοινόχρηστο ρολόι, τι στην ευχή βάζουμε; Εχω ακούσει για τα 9άρια. Ισχύει;
Νομίζω καλύτερα να δηλώσεις τον μετρητή του διαμερίσματος καθώς θεωρείται βοηθητικός χώρος και συνήθως γράφεται στην ίδια γραμμή με την κατοικία.
Επίσης αν δηλώσεις τον κοινόχρηστο μετρητή κινδυνεύεις να συνδεθεί αυτός με το ΑΦΜ σου, με ότι αυτό συνεπάγεται.
Βέβαια ο μέγας Θεοχάρης τουϊτάρει (http://www.taxheaven.gr/acforum/uploads/monthly_07_2013/post-50589-0-63898500-1374306906.jpg) διαφορετικά, αλλά αφορά ξεχωριστή ιδιοκτησία.

manicx
17-09-13, 16:06
H αποθήκη θεωρείται "παρακολούθημα" της κατοικίας, δεν είναι άτοπο να χρησιμοποιήσεις το ρολόι του διαμερίσματος.
Τα ρολόγια των κοινόχρηστων χώρων απαλλάσονται από φορολόγηση, εγώ όμως θα απόφευγα τα μπερδέματα με διαφορετικούς αριθμούς, οι βάσεις δεδομένων τους είναι μπ... και μπορεί να μπλέξεις.

Έτσι κι αλλιώς, όπως σωστά λέει ο hedgehog η αποθήκη είναι ιδιωτικός χώρος, ένας σωστός κατασκευαστής θα την ρευματοδοτούσε από τον πίνακα του διαμερίσματος στο οποίο ανήκει. Εκεί που δεν έχει δίκιο είναι πως προσμετράται το εμβαδόν στο διαμέρισμα, πράγμα που δεν ισχύει (αν βέβαια δεν έχει γίνει πολεοδομική παράβαση να βαφτιστεί κατοικήσιμος χώρος... υπόγειο).

Η αποθήκη δεν είναι οριζόντια ιδιοκτησία. Είναι βοηθητικός χώρος. Παρακολούθημα μπορεί να είναι και η θέση πάρκινγκ στη πυλωτή (με αποκλειστική χρήση από τον εκάστοτε ιδιοκτήτη). Με την λογική που λέμε, δεν θα έπρεπε να έχει κοινόχρηστο ρεύμα. Σημειωτέον ότι θέσεις parking σε πυλωτή που με την σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας ορίζεται ως παρακολούθημα, πρέπει να αναγράφεται στους βοηθητικούς χώρους. Οπότε μιλάμε για μπέρδεμα. Το να μην βάλω τίποτε μου φαίνεται πιο σωστό.

Για την ιστορία, έχω κλειστή θέση parking (ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία) με δικό μου ρεύμα. Οπότε ο κατασκευαστής, αν ήταν, θα έβαζε και στις αποθήκες αλλά ως παρακολούθημα έχει το κοινόχρηστο.

Basilhs23_
17-09-13, 16:54
3 τηλέφωνα πήρα για την αποθήκη με κοινόχρηστο ρεύμα, 3 διαφορετικές απαντήσεις πήρα. ΜΠΑΧΑΛΟ. Ένας μου λέει βάλε το κοινόχρηστο, άλλος το δικό σου ρολόι (άκυρο εντελώς), άλλος να μην βάλω τίποτε. Το πιο λογικό είναι να βάλω το κοινόχρηστο αλλά μετά φοβάμαι μην επηρεάσει κάτι άλλο (χαράτσι και στην αποθήκη; ). Αν υπάρχει κάποιος να μας πει επιβεβαιωμένα τι να κάνουμε θα βοηθούσε.

Μιλάμε για αποθήκη σε πολυκατοικία ή σε μονοκατοικία? Αν είναι σε πολυκατοικία (που σημαίνει οτι θα έχει και χιλιοστά επί του οικοπέδου) τότε στο Ε9 το εμβαδόν αποθήκης μπαίνει στους βοηθητικούς χώρους στην ίδια γραμμή με του διαμερίσματος οπότε και δεν υπάρχει η ανάγκη να γράψεις αριθμό μετρητή για αποθήκη, δεν τα γράφεις σε ξεχωριστή. Αν μιλάμε για μονοκατοικία και κάθετη ιδιοκτησία γράφεται ξεχωριστή γραμμή. Ίδια περίπτωση διαμερίσματος με αποθήκη που παίρνει κοινόχρηστο ρεύμα έχει και η μητέρα μου.

Η εφορία δεν θα κοιτάξει διαφορές στα τ.μ με αυτά της ΔΕΗ, το ΕΕΤΑ/ΕΕΤΗΔΕ εκκαθαρίζεται από την ΔΕΗ και αν δεν πληρωθεί στέλνεται στην εφορία όπως γίνεται με άλλα πρόστιμα π.χ κλίσεις τροχαίας/ελεγχτή λεωφορείου ή πρόστιμο πολεοδομίας. Αυτό που θέλουν να δούν είναι σε πιθανό τακτικό έλεγχο αν κάποιο σπίτι έχει ρεύμα ενώ δηλωνόταν ως κενό στα έντυπα Ε2 για να απαλλαγεί από τα τεκμήρια.

BigBlack
17-09-13, 16:57
H πιλοτή είναι ενιαία και ανοιχτή, εξ'ου και το κοινόχρηστο του ζητήματος, μην το μπλέκουμε με την αποθήκη η οποία είναι μεν βοηθητικός χώρος αλλά κλειστή άρα το όποιο ρεύμα καταναλώνεται, καταναλώνεται αποκλειστικά από τον ιδιοκτήτη. Σε όσα συμβόλαια έχω δει, είναι οριζόντια ιδιοκτησία που όμως δεν προσμετράται στα τετραγωνικά του διαμερίσματος. Το σύνηθες ωστόσο είναι ο κατασκευαστής να ρευματοδοτεί από το ρολόι των κοινόχρηστων χώρων γα να αποφεύγει την καλωδίωση από κάθε πίνακα διαμερίσματος χωριστά. Αυτό δεν σημαίνει πως η αποθήκη δεν είναι οριζόντια ιδιοκτησία, αλλά απλά πως ο εργολάβος κόβει κόστη...

JJX
17-09-13, 17:06
Μιλάμε για αποθήκη σε πολυκατοικία ή σε μονοκατοικία? Αν είναι σε πολυκατοικία (που σημαίνει οτι θα έχει και χιλιοστά επί του οικοπέδου) τότε στο Ε9 το εμβαδόν αποθήκης μπαίνει στους βοηθητικούς χώρους στην ίδια γραμμή με του διαμερίσματος οπότε και δεν υπάρχει η ανάγκη να γράψεις αριθμό μετρητή για αποθήκη, δεν τα γράφεις σε ξεχωριστή. Αν μιλάμε για μονοκατοικία και κάθετη ιδιοκτησία γράφεται ξεχωριστή γραμμή. Ίδια περίπτωση διαμερίσματος με αποθήκη που παίρνει κοινόχρηστο ρεύμα έχει και η μητέρα μου.

Η εφορία δεν θα κοιτάξει διαφορές στα τ.μ με αυτά της ΔΕΗ, το ΕΕΤΑ/ΕΕΤΗΔΕ εκκαθαρίζεται από την ΔΕΗ και αν δεν πληρωθεί στέλνεται στην εφορία όπως γίνεται με άλλα πρόστιμα π.χ κλίσεις τροχαίας/ελεγχτή λεωφορείου ή πρόστιμο πολεοδομίας. Αυτό που θέλουν να δούν είναι σε πιθανό τακτικό έλεγχο αν κάποιο σπίτι έχει ρεύμα ενώ δηλωνόταν ως κενό στα έντυπα Ε2 για να απαλλαγεί από τα τεκμήρια.

Εμεις την αποθηκη σε πολυκατοικια την εχουμε με χιλιοστα οικοπεδου ("νεα" συμβολαια,1990 και μετα νομιζω που αλλαξε ο νομος) οποτε ειναι σε ξεχωριστη γραμμη. Σε ξεχωριστη γραμμη ειναι και το υπογειο γκαραζ.

Το θεμα ειναι ο ιδιοκτητης υποχρεουται να πληρωσει φορο με βαση τα τετραγωνικα για αποθηκη η γκαραζ?

Basilhs23_
17-09-13, 17:29
Δεν ξέρω φίλέ μου πολύ μπλέξιμο, θέλω να ελπίζω πως όχι. Το διαμέρισμα της μητέρας μου (1989) έχει μια υπαίθρια θέση στάθμευσης και μια υπόγεια αποθήκη όλα με χιλιοστά επί του οικοπέδου. Παλαιότερα είχαμε κάνει κάποια λάθη στο Ε9 και μας είπε ο συμβολαιογράφος να βάλουμε τα τετραγωνικά της αποθήκης στους βοηθητικούς χώρους γιατί αποτελεί βοηθητικό χώρο και της θέσης στάθμευσης σε ξεχωριστή γραμμή γιατί θεωρείται ξεχωριστή ιδιοκτησία. Το ρολοϊ όλων των αποθηκών της πολυκατοικίας είναι κοινόχρηστο. Αν η αποθήκη δεν έχει χιλιοστά επί του οικοπέδου μπαίνει σε ξεχωριστή γραμμή λ.χ στο δικό μου σπίτι 100ετών+ που έχει υπόγειους χώρους 150τμ, μπαίνουν αθροιστικά όλοι σε μια γραμμή, το μέν ισόγειο 1ος κτλ σε ξεχωριστές γιατί δεν υπάρχουν χιλιοστά επί του οικοπέδου (δεν υπάρχει σύσταστη οριζοντίου δλδ).

Στο ΕΤΑΚ2009/08 που είχε έρθει υπήρχε κάποια προσαύξηση στην αντικειμενική του διαμερίσματος λόγω της αποθήκης, όπως και μια μικρή αντικειμενική για το γκαράζ ως 2η ιδιοκτησία, αυτά αθροίστηκαν και υπολογίστηκ φόρος. Για φόρους μέσω ΔΕΗ ΤΑΠ/ΕΕΤΗΔΕ/ΕΕΤΑ/ΣΚΑΤΑ και δεν ξέρω τι άλλο, δεν έχουμε πληρώσει ποτέ κάτι για γκαράζ/αποθήκη.

manicx
17-09-13, 18:08
Σε όσα συμβόλαια έχω δει, είναι οριζόντια ιδιοκτησία που όμως δεν προσμετράται στα τετραγωνικά του διαμερίσματος. Το σύνηθες ωστόσο είναι ο κατασκευαστής να ρευματοδοτεί από το ρολόι των κοινόχρηστων χώρων γα να αποφεύγει την καλωδίωση από κάθε πίνακα διαμερίσματος χωριστά. Αυτό δεν σημαίνει πως η αποθήκη δεν είναι οριζόντια ιδιοκτησία, αλλά απλά πως ο εργολάβος κόβει κόστη...

Σου επαναλαμβάνω, εφόσον ΔΕΝ είναι οριζόντια ιδιοκτησία, μπορεί να είναι με κοινόχρηστο ως παρακολούθημα ακριβώς όπως και με τα πάρκινγκ στις πυλωτές που είναι παρακολουθήματα με αποκλειστική χρήση. Δεν έχει θέμα αν είναι ενιαία και ανοιχτή αλλά το πως στέκει συμβολαιογραφικά. Αν είναι οριζόντια ιδιοκτησία τότε δεν εμφανίζεται ως βοηθητικός χώρος κι ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι προσμετράται στα τετραγωνικά που δηλώνεις στην ΔΕΗ και όπου αλλού τα δηλώνεις. Επειδή έχω κλειστό γκαράζ ως οριζόντια ιδιοκτησία, αν το διαμέρισμα είναι 80τμ και το γκαράζ 20τμ, 100τμ φαίνονται στο λογαριασμό της ΔΕΗ εφόσον ηλεκτροδοτείται από το ίδιο ρολόι. ΔΕΝ εμφανίζεται η αποθήκη όπου εφόσον είναι παρακολούθημα και όχι ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία τροφοδοτείται από κοινόχρηστο. ΝΟΜΙΚΑ, 100% στέκει να έχεις κάθε παρακολούθημα με κοινόχρηστο ρεύμα. Αν πχ αύριο αποφασίσουν οι ιδιοκτήτες, μπορούν να κάνουν νέα σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας για την πολυκατοικία και να αλλάξουν την χρήση των αποθηκών εφόσον δεν είναι ανεξάρτητες οριζόντιες ιδιοκτησίες. Σε αυτή τη περίπτωση, αν ήταν παρακολουθήματα με ιδιόκτητο ρεύμα θα γίνονταν μπάχαλο.

BigBlack
17-09-13, 18:13
Οκ, αυτό το εφόσον δεν έπιασα αρχικά.

Ωστόσο η αποθήκη που είναι οριζόντια ιδιοκτησία, για την εφορία τουλάχιστον, δεν προσμετράται στα τετραγωνικά του διαμερίσματος. Για τη ΔΕΗ τώρα, άλλος κόσμος, άλλοι κανόνες, άλλο μπλέξιμο...

21706
17-09-13, 19:07
ΝΟΜΙΚΑ, 100% στέκει να έχεις κάθε παρακολούθημα με κοινόχρηστο ρεύμα.

Να ρωτήσω κάτι σχετικό-άσχετο: Στην περίπτωση αυτή
πώς γίνεται η κατανομή της δαπάνης για το κοινόχρηστο
ρεύμα στα διάφορα διαμερίσματα;

Basilhs23_
17-09-13, 19:29
Υπάρχει ένα συνολικό ποσόν στον εκκαθαριστικό της ΔΕΗ για το κοινόχρηστο ρεύμα από όλες τις καταναλώσεις (αποθήκες, φώτα πυλωτής, ασανσέρ, κτλ). Μετά πληρώνει ο καθένας το ποσό που αναλογεί με βάση τα χιλιοστά του κάθε διαμερίσματος.

21706
17-09-13, 19:44
Σύμφωνοι, στα χιλιοστά του κάθε διαμερίσματος
περιλαμβάνεται και η αποθήκη.
Αν ο ιδιοκτήτης της αποθήκης αφήνει το φώς
αναμμένο μέρα-νύχτα μάλλον οι άλλοι ζημιώνονται...

Manolis_karas
17-09-13, 19:53
επιβεβαιωμένα δεν μπορώ προσωπικά να σου πω τίποτε, η αρκετά απλοϊκή όμως λογική μου έχει ως εξής.

Η ρευματοδότηση της ιδιωτικής σου κλειστής αποθήκης από το κοινόχρηστο ρεύμα είναι "παράνομη" (τα εισαγωγικά επειδή είμαστε στην Ελλάδα).
Άρα δεν δηλώνεις το κοινόχρηστο.
Η ρευματοδότηση από το δικό σου ρολόι θα μπορούσε να είναι σύννομη υπό προϋποθέσεις, μεταξύ των οποίων και να έχουν δηλωθεί τα ανάλογα τετραγωνικά στην ΔΕΗ ώστε να συμμετέχουν σε δημοτικά τέλη, χαράτσια κλπ.
Θεωρώ πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο, οπότε δεν βάζεις ούτε αυτό.
Άρα τυπικά, η αποθήκη σου δεν θα έπρεπε να έχει ρεύμα, οπότε θα μπορούσες να το δηλώσεις έτσι.

Αυτά ξαναλέω με μία αρκετά απλοϊκή λογική, σε μία φάση που έτσι κι αλλιώς δεν έχει καμία σχέση με την λογική :redface:

Υ.Γ.: θεωρώ δεδομένο πως αν περιμένεις λίγες ώρες θα πάρεις ανάλογες απαντήσεις που να σε οδηγούν στις άλλες δύο πιθανές εκδοχές :crazy:
Μία πολύ καλή και εντελώς μέσα στην καθημερινότητα απάντηση. Το σκέφτεσαι ακόμη;

manoulamou
17-09-13, 20:21
Οι αποθηκες και τα γκαραζ θεωρουνται παρακολουθημα της κατοικιας - διαμερισματος περιλαμβανονται ως βοηθητικοι χωροι στα τετραγωνικα, η ηλεκτροδοτηση ομως γινεται απο το κοινοχρηστο ρολόι!
ΠΙΑΣΤΑΒΓΟ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΥΤΟ
Εγω ακομη ψαχνω τους... κατιοντες αυτων που ειχαν στο ονομα τους την παροχη της ΔΕΗ στο ερειπιο του χωριου (1/3 ιδιοκτησιας μου) ενα εγγονι ειναι στην Βουλγαρια και οι υπολοιποι ή στο χωμα ή χωρις καν τηλεφωνο! ΜΗ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΟΥΜΕΝΟ κι ας βρει ακρη ο ΘΕΟΣ χαρης...
:whistle:

Basilhs23_
17-09-13, 20:25
Να ρωτήσω κάτι σχετικό-άσχετο: Στην περίπτωση αυτή
πώς γίνεται η κατανομή της δαπάνης για το κοινόχρηστο
ρεύμα στα διάφορα διαμερίσματα;

Ναί δυστυχώς, λογικά όμως θα το δούνε οι άλλοι ένοικοι και θα τον ειδοποιήσουν να κλείσει την λάμπα. Αν ένας λαμπτήρας 60W ξεχαστεί ανοιχτός για 4 μήνες 24ώρες, θα καταναλωθούν 173 kWh και θα χρεωθεί το ρολοϊ με 13ευρώ και αυτά τα ευρώ θα τα μοιραστούν τα διαμερίσματα.

manoulamou
17-09-13, 20:29
ΣΧΕΤΙΚΑ με το Ε9 και την ηλεκτροδοτηση αποθηκων...
Ο ΚΑΚΟΣ ΧΑΜΟΣ
Πώς και πότε δηλώνονται οι μετρητές της ΔΕΗ (http://www.capital.gr/tax/gmessages/showTopic.asp?id=3806361&pg=2&OrderDir)

Υπουργείο Οικονομικών
Αλλαγές του Ε-9 για τα αγροτεμάχια μετά τις 20 Σεπτεμβρίου (http://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=386597)

21706
17-09-13, 20:47
Είναι ο κακός χαμός αλλά το capital.gr γράφει μια ερώτηση
και απαντάει χωρίς να διαβάσει αυτό που έγραψε!


Εχω στην κατοχή μου οριζόντια ιδιοκτησία η οποία ουδέποτε είχε μετρητή της ΔΕΗ. Εμφανίζεται στο Ε9 και ως εκ τούτου και στα στοιχεία ακινήτων στο έντυπο Ε1. Πως θα τη δηλώσω;

Όπως τη δηλώνατε και τα προηγούμενα χρόνια, απλά φέτος θα αναγράψετε τον κωδικό παροχής ρεύματος.

ntoremi
17-09-13, 22:11
H ηλεκτροδοτηση των αποθηκων απο το κοινοχρηστο ρολόι ηταν πολυ συνηθισμενη στο παρελθον ακριβως για να γλυτωνει ο εργολαβος την εξτρα καλωδιωση. Φαντασου να πρεπει να κατεβει καλωδιο απο τον πινακα του καθε διαμερισματος πχ του 5ου οροφου στην αντιστοιχη αποθηκη στο υπογειο. Κανονικα μαλιστα θα επρεπε να υπαρχει υποπινακας στην καθε αποθηκη λογω της αλλαγης οροφου. Σκεφτειτε αυτο επι 10, 20 κλπ αναλογα με τις αποθηκες/διαμερισματα. Τεραστιος κοστος υλικων και ο εργολαβος δεν το θελει, δεν το κανει.
Το κοστος/χρηση θεωρειται οτι ειναι πανω-κατω ιδιο για ολους οποτε χρεωνεται στο κοινοχρηστο και επιμεριζεται αναλογα με τα χιλιοστα. Αλλωστε το κοστος ενος λαμπτηρα μια φορα στο τοσο που κατεβαινεις στην αποθηκη ειναι αμελητεο. Για το σκοπο αυτο, αρχικα, απαγορευοταν οι αποθηκες να εχουν πριζα. Επρεπε να εχουν μονο φωτισμο. Ομως στην πορεια μπηκαν και πριζες, με την ιδια λογικη, οτι δηλαδη ποσο ρευμα να καιει πια καποιος στην αποθηκη. Μετα αρχισαν να μπαινουν καταψυκτες στις αποθηκες και αλλες συσκευες κλπ. Ε καπου εκει αρχισε το ψιλομπαχαλο. Τωρα, σε καλη κατασκευη μπορει να βρεις την καθε αποθηκη να ειναι συνδεδεμενη στο ρολόι του ιδιοκτητη της.
Απο την αλλη, η αποσυνδεση αποθηκης απο το κοινοχρηστο ρολόι δεν ειναι ευκολη υποθεση, γιατι αυτη ηταν η αρχικη κατασκευη της πολυκατοικιας και καθε ιδιοκτητης που αγοραζει διαμερισμα αργοτερα υπογραφει στο συμβολαιο του οτι αποδεχεται το διαμερισμα/πολυκατοικια ως εχει.
Συνεπως, νομιζω οτι η ασφαλεστερη επιλογη ειναι να δηλωθει οτι η αποθηκη δεν ηλεκτροδοτειται.

cypher
17-09-13, 22:13
δεν ξέρω αν δίνουν αυτή την δυνατότητα φέτος :(

σίγουρα μπορείς να πετύχεις τέτοιο πάνω κάτω αριθμό δόσεων με πληρωμή μέσω πιστωτικής, αν έχεις και έχει και επαρκές υπόλοιπο, αλλά απευθείας από την εφορία νομίζω πως για μη ληξηπρόθεσμες δίνουν μόνο 3 δόσεις.


Ok τωρα φρικαρα λιγο.... :blink: δηλαδη ακομα και αν εχω να δωσω 900ε θα χρειαστει να δωσω εντος προθεσμιας 450ε + 450ε ?
Μιλαμε για γερμανικη τσ*ντα εν ολιγοις...!! / Θα ρωτησω σε ΔΟΥ λοιπον, δεν βρηκα τιποτα online,... ευχαριστω για την απαντηση!

ntoremi
17-09-13, 22:21
Είναι ο κακός χαμός αλλά το capital.gr γράφει μια ερώτηση
και απαντάει χωρίς να διαβάσει αυτό που έγραψε!

Ελεος με την ηλιθιοτητα!!
Αλλα ας μην ψειριζουμε κι εμεις την μαϊμου. Το νοημα της δηλωσης των αριθμων παροχης ΔΕΗ ειναι για να πιασουν οσους δεν πληρωσαν το χαρατσι της ΔΕΗ τα προηγουμενα χρονια. Ειτε ειναι ηλεκτροδοτουμενη ειτε οχι μια αποθηκη, δεν τους νοιαζει το ρευμα της αποθηκης ουτε το ρευμα των κοινοχρηστων (τα κοινοχρηστα απαλλασσονταν απο το χαρατσι της ΔΕΗ), τους νοιαζει το ρευμα του διαμερισματος για να δουν αν πληρωθηκε το χαρατσι της ΔΕΗ. Συνεπως το ρευμα του διαμερισματος το εχετε δηλωσει στην εγγραφη του διαμερισματος. Αρα η αποθηκη ειναι αδιαφορη.
Απο το 2014, το χαρατσι της ΔΕΗ αντικαθισταται με τον ενιαιο φορο ακινητων που θα εφαρμοστει σε ολα τα ακινητα, χωραφια κλπ ασχετα με το αν εχουν ρευμα ή οχι. Αρα και η αποθηκη, ειτε ειναι βοηθητικος χωρος του διαμερισματος ειτε ειναι ξεχωριστη οριζοντια ιδιοκτησια, θα πληρωσει τον ιδιο ενιαιο φορο ακινητων, αρα απο το 2014 δεν θα εχει καμια σημασια αν φετος δηλωσατε την αποθηκη ως ηλεκτροδοτουμενη ή μη και απο ποιο ρολόι.

manoulamou
18-09-13, 11:25
Συνεπως, νομιζω οτι η ασφαλεστερη επιλογη ειναι να δηλωθει οτι η αποθηκη δεν ηλεκτροδοτειται.
Παρ ολο που εχω παψει να εχω απολυτη εμπιστοσυνη στους φοροτεχνικους...
μερος της ευθυνης φερει και η πολιτεια που συνεχως αλλαζει ακομη και μετα την εναρξη της υποβολης τι ισχυει στο πιο περιπλοκο

Ο δικος μου αφου ρωτησε και αλλους συναδελφους του τις ΑΠΟΘΗΚΕΣ τις βαζει ως ΜΗ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΟΥΜΕΝΕΣ, ισως παιζει ρολο και η πεποιθηση οτι....


Το νοημα της δηλωσης των αριθμων παροχης ΔΕΗ ειναι για να πιασουν οσους δεν πληρωσαν το χαρατσι της ΔΕΗ τα προηγουμενα χρονια. Ειτε ειναι ηλεκτροδοτουμενη ειτε οχι μια αποθηκη, δεν τους νοιαζει το ρευμα της αποθηκης ουτε το ρευμα των κοινοχρηστων (τα κοινοχρηστα απαλλασσονταν απο το χαρατσι της ΔΕΗ), τους νοιαζει το ρευμα του διαμερισματος για να δουν αν πληρωθηκε το χαρατσι της ΔΕΗ. Συνεπως το ρευμα του διαμερισματος το εχετε δηλωσει στην εγγραφη του διαμερισματος. Αρα η αποθηκη ειναι αδιαφορη.

JJX
18-09-13, 11:38
Σύμφωνοι, στα χιλιοστά του κάθε διαμερίσματος
περιλαμβάνεται και η αποθήκη.
Αν ο ιδιοκτήτης της αποθήκης αφήνει το φώς
αναμμένο μέρα-νύχτα μάλλον οι άλλοι ζημιώνονται...

Για φαντασου καποιος να εχει καταψυκτη στην αποθηκη του!! χαχαχα
Για να αποφυγουν τετοιες καταστασεις, συνδεουν την αποθηκη με το ρολοι του σπιτιου και μετα κανεις οτι θελεις

manicx
18-09-13, 12:19
H ηλεκτροδοτηση των αποθηκων απο το κοινοχρηστο ρολόι ηταν πολυ συνηθισμενη στο παρελθον ακριβως για να γλυτωνει ο εργολαβος την εξτρα καλωδιωση. Φαντασου να πρεπει να κατεβει καλωδιο απο τον πινακα του καθε διαμερισματος πχ του 5ου οροφου στην αντιστοιχη αποθηκη στο υπογειο. Κανονικα μαλιστα θα επρεπε να υπαρχει υποπινακας στην καθε αποθηκη λογω της αλλαγης οροφου. Σκεφτειτε αυτο επι 10, 20 κλπ αναλογα με τις αποθηκες/διαμερισματα. Τεραστιος κοστος υλικων και ο εργολαβος δεν το θελει, δεν το κανει.
Το κοστος/χρηση θεωρειται οτι ειναι πανω-κατω ιδιο για ολους οποτε χρεωνεται στο κοινοχρηστο και επιμεριζεται αναλογα με τα χιλιοστα. Αλλωστε το κοστος ενος λαμπτηρα μια φορα στο τοσο που κατεβαινεις στην αποθηκη ειναι αμελητεο. Για το σκοπο αυτο, αρχικα, απαγορευοταν οι αποθηκες να εχουν πριζα. Επρεπε να εχουν μονο φωτισμο. Ομως στην πορεια μπηκαν και πριζες, με την ιδια λογικη, οτι δηλαδη ποσο ρευμα να καιει πια καποιος στην αποθηκη. Μετα αρχισαν να μπαινουν καταψυκτες στις αποθηκες και αλλες συσκευες κλπ. Ε καπου εκει αρχισε το ψιλομπαχαλο. Τωρα, σε καλη κατασκευη μπορει να βρεις την καθε αποθηκη να ειναι συνδεδεμενη στο ρολόι του ιδιοκτητη της.
Απο την αλλη, η αποσυνδεση αποθηκης απο το κοινοχρηστο ρολόι δεν ειναι ευκολη υποθεση, γιατι αυτη ηταν η αρχικη κατασκευη της πολυκατοικιας και καθε ιδιοκτητης που αγοραζει διαμερισμα αργοτερα υπογραφει στο συμβολαιο του οτι αποδεχεται το διαμερισμα/πολυκατοικια ως εχει.
Συνεπως, νομιζω οτι η ασφαλεστερη επιλογη ειναι να δηλωθει οτι η αποθηκη δεν ηλεκτροδοτειται.

Αν και ξεφεύγουμε από το θέμα. Δεν χρειάζεται να κατέβει καλώδιο από τον πίνακα. Βάζει απλά ένα διακόπτη (έναν mini πίνακα να το κάνω πιο λιανά) εντός της οριζόντιας ιδιοκτησίας (και μόνο) στο ισόγειο ή υπόγειο και από εκεί πηγαίνει καλώδιο στο ρολόι. Εμένα στο γκαράζ έτσι είναι. 2 μέτρα καλώδιο υπόθεση καθώς τα ρολόγια είναι δίπλα. Εμείς έχουμε συμφωνήσει αν βάλει κάποιος ψυγείο, να βάλει έναν μετρητή στο κουτί εισόδου στην αποθήκη. Έτσι θα ξέρουμε τις κιλοβατώρες και το κόστος που θα το αφαιρούμε από τον λογαριασμό και θα το πληρώνει ο ιδιοκτήτης. Το υπόλοιπο θα επιμερίζεται βάζει χιλιοστών. Το παν είναι θέμα επικοινωνίας και συνεννόησης. Δυστυχώς αν και στην Ελλάδα μένουμε σε πολυκατοικίες δεν έχουμε μάθει να συμβιώνουμε και να σεβόμαστε τους άλλους.

john_who
18-09-13, 23:42
Αν και ξεφεύγουμε από το θέμα. Δεν χρειάζεται να κατέβει καλώδιο από τον πίνακα. Βάζει απλά ένα διακόπτη (έναν mini πίνακα να το κάνω πιο λιανά) εντός της οριζόντιας ιδιοκτησίας (και μόνο) στο ισόγειο ή υπόγειο και από εκεί πηγαίνει καλώδιο στο ρολόι. Εμένα στο γκαράζ έτσι είναι. 2 μέτρα καλώδιο υπόθεση καθώς τα ρολόγια είναι δίπλα. Εμείς έχουμε συμφωνήσει αν βάλει κάποιος ψυγείο, να βάλει έναν μετρητή στο κουτί εισόδου στην αποθήκη. Έτσι θα ξέρουμε τις κιλοβατώρες και το κόστος που θα το αφαιρούμε από τον λογαριασμό και θα το πληρώνει ο ιδιοκτήτης. Το υπόλοιπο θα επιμερίζεται βάζει χιλιοστών. Το παν είναι θέμα επικοινωνίας και συνεννόησης. Δυστυχώς αν και στην Ελλάδα μένουμε σε πολυκατοικίες δεν έχουμε μάθει να συμβιώνουμε και να σεβόμαστε τους άλλους.

Για να ξέρεις αυτή η διαδικασία που περιγράφεις (να φεύγει δεύτερο καλώδιο από το ρολόι) είναι παράνομη. Από το ρολόι φεύγει ένα μόνο καλώδιο και πάει μόνο στον κεντρικό πίνακα. Από εκεί μπορείς να κάνεις ότι θέλεις.

JJX
20-09-13, 11:54
Σε εμας απο τον κεντρικο πινακα του σπιτιου, υπαρχει μια ασφαλεια που παει αποθηκη και εκει υπαρχει φως και μια μπριζα.

Ολοι χαρουμενοι ετσι! :)

prekageo
26-09-13, 22:06
Μήπως πιστώθηκε η επιστροφή κάποιου στον τραπεζικό του λογαριασμό; Στο σύστημα σε μένα λέει ότι η πίστωση θα γινόταν στις 24/9. Μέχρι τώρα δεν έχω δει κάτι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.