PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116

slalom
26-09-13, 22:19
Same here, τιποτα, ουτε ο φακελος ηρθε.

prekageo
26-09-13, 23:59
Καλά για το γράμμα δε το συζητώ. Στην Πετρούπολη έχει σχεδόν κλείσει το ταχυδρομείο. Δε λαμβάνουμε πλέον τίποτα! Ίσως έχει μείνει ένας ταχυδρόμος για ένας θεός ξέρει πόσες περιοχές. Οι λογαριασμοί πλέον έρχονται όλοι αφού λήξουν.

JJX
28-09-13, 20:34
Μήπως πιστώθηκε η επιστροφή κάποιου στον τραπεζικό του λογαριασμό; Στο σύστημα σε μένα λέει ότι η πίστωση θα γινόταν στις 24/9. Μέχρι τώρα δεν έχω δει κάτι.

Ακομα περιμενουμε.... Απο 15/9 πηγαμε 2/10 αλλα δεν το πιστευω

ntoremi
28-09-13, 22:03
Yπεβαλα το Ε1 των γονιων μου τον ιουλιο. Εβγαλε μηνυμα να παμε ή να στειλουμε ολα τα χαρτια εντος 15 ημερων. Τα στειλαμε με συστημενο στα μεσα ιουλιου. Ακομα εκκαθαριστικο δεν εχει εκδοθει. Πηγα στην ΔΟΥ πριν λιγες μερες και ρωτησα. Μου ειπε η υπαλληλος "α κακως τα στειλατε, επρεπε να τα φερετε εδω" και της λεω "μα ελεγε οτι μπορουμε και να τα στειλουμε ταχυδρομικα" και μου λεει "ε καλα, το γραφουμε ετσι, αλλα καλυτερα να τα φερνατε εδω" και λεω "και τωρα τι θα γινει;" και μου λεει "θες να πας μεσα στις απειρες ντανες απο το ταχυδρομειο που εχουμε στην αποθηκη να ψαξεις για τον φακελο σου;;; Ασε, οταν με το καλο βρουμε χρονο, θα το επεξεργαστουμε. Οταν με το καλο...". Συμπερασμα: εχουμε πολυ μελλον ακομα...

slalom
28-09-13, 22:45
Μήπως πιστώθηκε η επιστροφή κάποιου στον τραπεζικό του λογαριασμό; Στο σύστημα σε μένα λέει ότι η πίστωση θα γινόταν στις 24/9. Μέχρι τώρα δεν έχω δει κάτι.
Αν και εμενα γραφει οτι

Το ποσό μπορείτε να το εισπράξετε προσκομίζοντας την
παρούσα, από την 24.09.2013 έως 20.12.2013.
στην Τράπεζα: ****

Λεω να πεταχτω στην τραπεζα με το εκκαθαριστικο

frap
29-09-13, 13:48
Yπεβαλα το Ε1 των γονιων μου τον ιουλιο. Εβγαλε μηνυμα να παμε ή να στειλουμε ολα τα χαρτια εντος 15 ημερων. Τα στειλαμε με συστημενο στα μεσα ιουλιου. Ακομα εκκαθαριστικο δεν εχει εκδοθει. Πηγα στην ΔΟΥ πριν λιγες μερες και ρωτησα. Μου ειπε η υπαλληλος "α κακως τα στειλατε, επρεπε να τα φερετε εδω"[..]
Και ιδιοχείρως να το πήγαινες... Ζ' ΔΟΥ Θεσσαλονίκης:
- Δήλωση 23/7, ειδοποίηση όπως και στην περίπτωσή σου
- Με όλο το φάκελλο παραμάσχαλα 25/7 στους ελεγκτές
- Εκκαθάριση 23/9 ... και ήταν και χρεωστικό π' ανάθεμά τους, λεφτά θα 'παίρναν!

Χέρι-χέρι το μόνο + που έχω να σου πω είναι πως μπορείς να εξηγήσεις κάτι στον ελεγκτή που πιθανώς να το εκλάβει λάθος (και όταν έχει ντάνες να επεξεργαστεί σιγά μη κάτσει να το φιλοσοφήσει πολύ...). Επίσης πολλά πράγματα θεωρούνται "μαχητά" δλδ, μπορείς να στηριχθείς κάπου και να διεκδικήσεις να περάσει η άποψή σου. Αν δεν είσαι εκεί να τα στηρίξεις...

dragonfighter
29-09-13, 14:45
Μήπως πιστώθηκε η επιστροφή κάποιου στον τραπεζικό του λογαριασμό; Στο σύστημα σε μένα λέει ότι η πίστωση θα γινόταν στις 24/9. Μέχρι τώρα δεν έχω δει κάτι.

Τίποτα απολύτως. Εκείνοι δεν βάζουν λεφτά χωρίς επιπτώσεις αλλά αν τα καθυστερήσεις εσύ, πληρώνεις προσαυξήσεις... Θα πάω κ γω με το εκτυπωμένο εκκαθαριστικό στην τράπεζα

JJX
29-09-13, 17:19
Αν και εμενα γραφει οτι

Το ποσό μπορείτε να το εισπράξετε προσκομίζοντας την
παρούσα, από την 24.09.2013 έως 20.12.2013.
στην Τράπεζα: ****

Λεω να πεταχτω στην τραπεζα με το εκκαθαριστικο


Εισαι απο τους τυχερους :) Δεν ειχες καποια εκρεμοτητα και σου βγηκε κατευθειαν ο κωδικος!
Εμεις που περιμενουμε συμψηφισμο, καλο Πασχα...

slalom
29-09-13, 17:46
Πηγα για έλεγχο πριν 3 μηνες. Την Τριτη παω ταμειο.

sotos65
29-09-13, 17:59
"Ηλεκτρονική μείωση της γραφειοκρατίας", μιά ακόμα ελληνική φαρσοκωμωδία...

ntoremi
29-09-13, 19:01
Και ιδιοχείρως να το πήγαινες... Ζ' ΔΟΥ Θεσσαλονίκης:
- Δήλωση 23/7, ειδοποίηση όπως και στην περίπτωσή σου
- Με όλο το φάκελλο παραμάσχαλα 25/7 στους ελεγκτές
- Εκκαθάριση 23/9 ... και ήταν και χρεωστικό π' ανάθεμά τους, λεφτά θα 'παίρναν!

Χέρι-χέρι το μόνο + που έχω να σου πω είναι πως μπορείς να εξηγήσεις κάτι στον ελεγκτή που πιθανώς να το εκλάβει λάθος (και όταν έχει ντάνες να επεξεργαστεί σιγά μη κάτσει να το φιλοσοφήσει πολύ...). Επίσης πολλά πράγματα θεωρούνται "μαχητά" δλδ, μπορείς να στηριχθείς κάπου και να διεκδικήσεις να περάσει η άποψή σου. Αν δεν είσαι εκεί να τα στηρίξεις...

Μα γι αυτο τα εστειλα κι εγω ταχυδρομικα, ακριβως για να συμβει αυτο που λες "να μην κατσει να το φιλοσοφησει πολυ" και αρα να τα περασει ετσι. Τωρα που τα εστειλα ταχυδρομικα, αν βρουν κατι με το οποιο δεν συμφωνουν, θα με παρουν αναγκαστικα τηλεφωνο ή θα μου στειλουν επιστολη να καταθεσω τροποποιητικη δηλωση. Δεν μπορουν απο μονοι τους να διορθωσουν οποια λαθη θεωρουν εκεινοι οτι υπαρχουν στην δηλωση μου και να την εκκαθαρισουν οπως θελουν. Την δηλωση πρεπει να την εχει καταθεσει/υπογραψει ο φορολογουμενος.

slalom
29-09-13, 20:30
"Ηλεκτρονική μείωση της γραφειοκρατίας", μιά ακόμα ελληνική φαρσοκωμωδία...
Και να σκεφτεις παντα δινω ΙΒΑΝ στη δηλωση, περσι πηγα ταμειο εφοριας, φετος παω τραπεζα

teodor_ch
30-09-13, 10:10
Σε γνωστό μου πάντως μετά τη δήλωση και αφού είχε δηλώσει το IBAN σε ΔΥΟ εβδομάδες τα λεφτά ήταν στο λογαριασμό του.

slalom
30-09-13, 23:00
Μπορει να θελουν να δουν αν ζω

stroggoff
14-10-13, 11:48
Πήρα και εγώ το παρακατω μηνυμα

Για εκκαθαριστικό βγάζει ενα μεγαλο νουμερο, μαλλον σφάλμα.
20/9 παραλαβή εκκαθαριστικού, 24/9 διαθέσιμο ποσο στην τράπεζα
Καλημέρα,

Αυτό το πρόβλημα διορθώθηκε από μόνο του ή απαιτούσε κάποια ενέργεια από το χρήστη; Έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικούς Browsers (Chrome, Opera και Firefox, - οχι ακόμα IE)
Μου έχει παρουσιαστεί το ίδιο σήμερα (μόλις με ενημέρωσαν ότι εκκαθαρίστηκε η δήλωσή μου μετά από απευθείας ερώτημα μέσω του Taxisnet που έκανα επειδή αργούσε).

Basilhs23_
14-10-13, 15:16
Μου ειπε κάποιος οτι αν θέλω μπορώ να πληρώσω μέσω τράπεζας λιγότερο ποσό από αυτό που αναγράφει η δόση του εκκαθαριστικού ΦΑΠ2013, γίνεται αυτό ή δεν θα το δεχτεί το σύστημα?

BigBlack
14-10-13, 16:10
Γίνεται.

manoulamou
15-10-13, 02:04
Οσο θες πληρωνεις με τον κωδικο
ομως επειδη στο τελος... ξυριζουν τον γαμπρο
προσεχουμε πολυ ετσι ωστε οταν εξοφλησουμε
να ειναι ολοκληρο το υπολοιπο ποσο μαζι με τις προσαυξησεις! :whistle:

slalom
15-10-13, 11:45
Καλημέρα,

Αυτό το πρόβλημα διορθώθηκε από μόνο του ή απαιτούσε κάποια ενέργεια από το χρήστη; Έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικούς Browsers (Chrome, Opera και Firefox, - οχι ακόμα IE)
Μου έχει παρουσιαστεί το ίδιο σήμερα (μόλις με ενημέρωσαν ότι εκκαθαρίστηκε η δήλωσή μου μετά από απευθείας ερώτημα μέσω του Taxisnet που έκανα επειδή αργούσε).
Διορθωθηκε μονο του, αν ειδες παρακατω τα εχω εισπραξει ηδη.

stroggoff
15-10-13, 14:10
Διορθωθηκε μονο του, αν ειδες παρακατω τα εχω εισπραξει ηδη.
Ευχαριστώ. Ναι κατάλαβα ότι διορθώθηκε, αλλά δεν ήξερα αν είχες κάνει κάτι για αυτό. Χθες μετά το post εδώ έστειλα ένα μήνυμα μέσω του taxisnet και μου ήρθε η απάντηση:
"Σας ενημερώνουμε ότι στο προσεχές διάστημα θα έχετε την δυνατότητα να εκτυπώσετε το εκκαθαριστικό σας."

Οπότε, περιμένω. Τουλάχιστον παρατηρείται μια κινητικότητα στο status. Είχα κολλήσει για μήνες στο "προσκόμμιση δικαιολογητικών" αν και είχα κάνει όλα τα απαιτούμενα (πήγα τα στοιχεία για έλεγχο μέσα στη βδομάδα που υπέβαλλα τη δήλωση).


Edit: Τελικά, όλα ok. Δυο μέρες μετά, το πρόβλημα με την εκτύπωση έχει διορθωθεί. :)

tsioy
15-10-13, 19:59
Ερώτηση:
Σύμφωνα με το gsis:
Εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής εκκαθαριστικού : 03/08/2013

Ακόμη δεν το έχω λάβει... Θα το λάβω ποτέ;

prekageo
15-10-13, 20:09
Ούτε εγώ έχω λάβει κάτι. Δε νομίζω ότι θα το λάβω ποτέ. Ούτε η επιστροφή έχει μπει στην τράπεζα. Αυτή λογικά θα τη λάβω αφού πιάσουμε το πλεόνασμα. Ή τουλάχιστον έτσι θέλω να ελπίζω.

JJX
18-10-13, 16:31
Ακομα περιμενω συμψηφισμο απο τον Αυγουστο!
Τα ΦΑΠ μενουν απληρωτα και περιμενω να δω τι θα γινει

sotos65
18-10-13, 16:35
Ούτε εγώ έχω λάβει κάτι. Δε νομίζω ότι θα το λάβω ποτέ. Ούτε η επιστροφή έχει μπει στην τράπεζα. Αυτή λογικά θα τη λάβω αφού πιάσουμε το πλεόνασμα. Ή τουλάχιστον έτσι θέλω να ελπίζω.

Σε μένα έβγαλαν εκκαθαριστικό (στις τελευταίες ημέρες του Σεπτεμβρίου και εμφανίστηκε πριν μερικές ημέρες στο gsis), αλλά εξαφάνισαν την επιστροφή! Τι είναι τούτοι βρε! :evil::rolleyes:

Basilhs23_
18-10-13, 19:40
Πως θα γίνονται οι κατασχέσεις καταθέσεων - εξπρές


Μετά τα χειρόγραφα κατασχετήρια στις τράπεζες για χρέη προς το δημόσιο, έρχονται οσονούπω και τα πολύ πιο σύντομα και αποτελεσματικά ηλεκτρονικά κατασχετήρια. Στη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων είναι έτοιμη η ειδική ηλεκτρονική εφαρμογή στην οποία κάθε εφορία θα «φορτώνει» με ηλεκτρονικό τρόπο το κατασχετήριο για τον οφειλέτη και η τράπεζα θα το παραλαμβάνει άμεσα προκειμένου να προχωρήσει σε κατάσχεση του υπολοίπου του τραπεζικού λογαριασμού του οφειλέτη.

Με το υφιστάμενο σύστημα το οποίο είναι εξαιρετικά χρονοβόρο το δικαστικό τμήμα της εφορίας εκδίδει ένα τρισέλιδο κατασχετήριο «εις χείρας» του τραπεζικού ιδρύματος. Με δικαστικό επιμελητή επιδίδει το κατασχετήριο στις τράπεζες και αυτές με τη σειρά τους ξεκινούν μια αναζήτηση προκειμένου να διαπιστώσουν αν ο οφειλέτης εναντίον του οποίου έχει εκδοθεί το κατασχετήριο διαθέτει τραπεζικούς λογαριασμούς με υπόλοιπα. Τα υπόλοιπα αυτά δεσμεύονται και μεταφέρονται σε τραπεζικό λογαριασμό του δημοσίου. Η διαδικασία αυτή μπορεί να διαρκέσει έως και τρεις μήνες καθυστερώντας σημαντικά τις εισπράξεις του δημοσίου από κατασχέσεις υπολοίπων σε τραπεζικούς λογαριασμούς.

Με το νέο σύστημα των ηλεκτρονικών κατασχετηρίων η σχετική διαδικασία πρόκειται να γίνει κατά πολύ συντομότερη. Συγκεκριμένα, η εφορία μέσω και του μητρώου καταθετών θα πληροφορείται τάχιστα για τα τραπεζικά υπόλοιπα που διαθέτει ο οφειλέτης του δημοσίου. Θα εκδίδει στη συνέχεια το κατασχετήριο σε ηλεκτρονική μορφή ενώ θα θεσπιστούν και διαδικασίες «ηλεκτρονικής» υπογραφής για τους προϊστάμενους των εφοριών που πρόκειται προκειμένου να «υπογράφονται» τα σχετικά κατασχετήρια. Οι τράπεζες θα δεσμεύουν στη συνέχεια το τραπεζικό υπόλοιπο του λογαριασμού και θα τα αποδίδουν στον λογαριασμό του δημοσίου.

«Από την έκδοση του ηλεκτρονικού κατασχετηρίου έως και την απόδοση του υπολοίπου του τραπεζικού λογαριασμού δεν θα περνούν περισσότερες από δεκαοκτώ ημέρες», λέει στο capital.gr ανώτερο στέλεχος του υπουργείου Οικονομικών που συμμετέχει στις διαπραγματεύσεις με τις τράπεζες για τις ηλεκτρονικές κατασχέσεις τραπεζικών υπολοίπων. Στην επιτάχυνση των κατασχέσεων τραπεζικών λογαριασμών ποντάρει πολλά το υπουργείο Οικονομικών προκειμένου να στηρίξει το σκέλος των εσόδων του προϋπολογισμού τους επόμενους κρίσιμους για την πορεία της οικονομίας και για τις διαπραγματεύσεις με την τρόικα μήνες.

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/15679

manoulamou
18-10-13, 20:27
ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ βασει των νομων επιτρεπεται για ληξιπροθεσμα χρεη προς το δημοσιο
η κατασχεση ποσοστου 25% μιας καταθεσεως με την προϋποθεση οτι το απομενον ποσο δεν θα ειναι μικροτερο των 1.000- ευρω.
Επισης το επιδομα ανεργιας δεν κατασχεται καθολου.
ΟΜΩΣ Εχουν αρχισει ηδη τα... λαθη και
φυσικα η εφορια ριχνει τις ευθυνες στις τραπεζες
ενω οι τραπεζες λενε πως ειναι πολυ δυσκολο να διασταυρωσουν τα απαραιτητα στοιχεια και
ζητουν την... συνεργασια των πελατων ωστε να χαρακτηρισθουν μισθοδοσιας - συνταξεως ή επιδοματικοι οι λογαριασμοι ΩΣΤΕ να μην κινδυνεψουν.
ΟΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ!!! (http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article/102089/pos-na-mplokarete-katashesh-katatheseon-apo-thn.html)

Basilhs23_
19-10-13, 05:10
Οτι να ναι με αυτούς που μπλέξαμε, κανονικά χρειάζονται από κάποιον θιγόμενο μήνυση και αγωγή κατά παντώς υπευθύνου, αλλά σιγά μην δώσει τα λεφτά αυτός που παίρνει επίδομα ανεργείας.

Manolis_karas
21-10-13, 21:34
Αργά ρωτώ το παρακάτω αλλά θα το χρειαστώ του χρόνου.
Τα χρήματα που παίρνω από πώληση αυτοκινήτου (από ιδιώτη σε ιδιώτη) φορολογούνται; Γίνονται κρατήσεις αλληλεγγύης;
Ευχαριστώ.

MANTHES
26-10-13, 04:21
Απο το εκκαθαριστικο δεν εχει πληρωθει η πρωτη δοση και θα κανω ρυθμιση στις 2-3 του Νοεμβρη που βολευει. Η ερωτηση ειναι επειδη δοκιμασα να δω πως γινεται η παγια ρυθμιση χρεων μεσω ταξις πως εχω προσαυξησεις 40-50 ευρω (περιπου 560 ειναι το υψος της οφειλης). Αν δεν πληρωθει και η δευτερη δοση που ληγει στις 30 Οκτωβριου τοτε το υψος των προσαυξησεων θα αυξηθει;

Και κατι ακομα. Απο την στιγμη που θα κανω την ρυθμιση ισχυει οτι εχω 3 μερες προθεσμια για να πληρωσω την πρωτη δοση; Αν ναι θα μπορουσα πχ να κανω την ρυθμιση στις 30 του μηνος και να την πληρωσω στις 2 του Νοεμβρη;

Basilhs23_
26-10-13, 17:56
Πόσο καιρό είχε μήνει απλήρωτος ο φόρος? Η προσαύξηση είναι 1-1.5%, για να έχεις 50ευρώ προσαύξηση πρέπει να έχουν περάσει 8-9 μήνες.

MANTHES
26-10-13, 18:19
Συγνωμη λαθος. Το συνολικο ποσο των προσαυξησεων αν κανω σημερα την ρυθμιση των 12 μηνων ειναι στα 27,5 ευρω.

H πρωτη δοση συμφωνα με το εκκαθαριστικο ηταν για τον Αυγουστο και η δευτερη ληγει στο τελος του μηνα. Λογικα για να ειναι τοσο μεγαλο το ποσο υπολογιζουν στην ρυθμιση ολους τους μηνες

Η ερωτηση παντως ειναι αυτη. ΑΝ κανω την ρυθμιση στις 2-3 του Νοεμβρη θα υπαρξει μεγαλυτερο ποσο προσαυξησεων (με δεδομενο οτι στις 30 του Οκτωβρη ληγει η δευτερη δοση του εκκαθαριστικου);

mezger
26-10-13, 18:49
Αν κάνεις τώρα τη ρύθμιση θα λήξει τον Οκτώβρη του 14, αν την κάνεις αρχές Νοέμβρη θα λήξει Νοέμβρη του 14, άρα θα έχεις μεγαλύτερες προσαυξήσεις αφού θα έχεις καθυστερήσει ένα μήνα επιπλέον να εξοφλήσεις την οφειλή.

Αυτό που πρέπει να σκεφτείς είναι αν σε συμφέρει γενικά να κάνεις ρύθμιση για τέτοιο (μικρό σχετικά) ποσό - αν ας πούμε στη μέση της ρύθμισης έχεις τη δυνατότητα να αποπληρώσεις το χρέος, θα έχεις χρεωθεί ήδη όλες τις προσαυξήσεις μέχρι το τέλος, οπότε πληρώνεις τελικά περισσότερα.

Οι 3 μέρες ισχύουν, αν περάσουν χωρίς να μπει η πρώτη δόση ακυρώνεται η ρύθμιση και πρέπει να την ξανακάνεις.

MANTHES
26-10-13, 22:57
Ευχαριστω. Υπαρχει ενα αναλογο ποσο απο ΦΑΠ οποτε παμε συνολικα στα 1120 ευρω και δεν μπορουν να πληρωθουν αλλιως.
Ξερουμε ποση θα ειναι η επιπλεον επιβαρυνση αν παει για τις 2-3 του Νοεμβρη η ρυθμιση; Οπως καταλαβαινω μπορω να κανω την ρυθμιση στις 30 του μηνος και θα πρεπει να πληρωθει εως την 1η Νοεμβριου χωρις να επιβαρυνθω επιπλεον μηνα (το κακο ειναι πως τα λεφτα θα υπαρχουν την προτελευταια εργασιμη του καθε μηνα και αν μεσολαβουν σαββατοκυριακα και αργιες φοβαμαι μη γινει καμια στραβη)

MANTHES
30-10-13, 13:08
Μερικες τελευταιες αποριες επειδη δεν τους εχω εμπιστοσυνη και δεν ξερω πως λειτουργει το ολο συστημα.
Απο την στιγμη που οπως βλεπω πρεπει να επιλεγει υποχρεωτικα η " πάγια εντολή αυτόματης χρέωσης " αυτο σημαινει πως το κρατος θα κραταει το ποσο της δοσης αυτοματως. Αν ομως υπαρχουν στο βιβλιαριο και αλλα λεφτα θα μπορει να παρει και εκεινα;
Επισης ποιος ειναι ο τροπος που αποδεικνυεται οτι εχει πληρωθει η καθε δοση;
Τελος θα πρεπει πρωτα να παω ο ιδιος στην τραπεζα να πληρωσω την πρωτη δοση και μετα θα μπει αυτοματως σε λειτουργια η παγια εντολη ή πρεπει να ενημερωθει και η τραπεζα;

mezger
30-10-13, 14:14
Μερικες τελευταιες αποριες επειδη δεν τους εχω εμπιστοσυνη και δεν ξερω πως λειτουργει το ολο συστημα.
Απο την στιγμη που οπως βλεπω πρεπει να επιλεγει υποχρεωτικα η " πάγια εντολή αυτόματης χρέωσης " αυτο σημαινει πως το κρατος θα κραταει το ποσο της δοσης αυτοματως. Αν ομως υπαρχουν στο βιβλιαριο και αλλα λεφτα θα μπορει να παρει και εκεινα;
Επισης ποιος ειναι ο τροπος που αποδεικνυεται οτι εχει πληρωθει η καθε δοση;
Τελος θα πρεπει πρωτα να παω ο ιδιος στην τραπεζα να πληρωσω την πρωτη δοση και μετα θα μπει αυτοματως σε λειτουργια η παγια εντολη ή πρεπει να ενημερωθει και η τραπεζα;

Δεν δημιουργείται αυτόματα πάγια εντολή, και μέχρι πρόσφατα τουλάχιστον οι τράπεζες δεν δεχόντουσαν να την φτιάξουν.
Θα πληρώσεις την πρώτη δόση και σε λίγες μέρες θα δεις ότι το status της ρύθμισης θα είναι "Επικυρωμένη". Αν παραμείνει ανεπικύρωτη επικοινώνησε με το taxis. Μετά πληρώνεις κάθε μήνα στην τράπεζα με την ταυτότητα οφειλής.

MANTHES
30-10-13, 14:20
Οκ ευχαριστω για τις απαντησεις

manoulamou
30-10-13, 15:21
... Μετά πληρώνεις κάθε μήνα στην τράπεζα με την ταυτότητα οφειλής.
Εαν καποιος δεν εχει κανει την "επισημη" ρυθμιση μεσω taxis
δεν μπορει να πληρωνει όποτε θελει οσο θελει μεσω τραπεζης ή ΕΛΤΑ
μονο με την "ταυτοτητα οφειλης";
:hmm:

BigBlack
30-10-13, 19:59
Ναι, ακόμα και ένα ευρώ.

manoulamou
31-10-13, 23:59
Σημερα το μεσημερι πηγα στο ΑΤΜ να εξοφλησω το φορο της κορης
και στο υπομενου περι Φορου Εισοδηματος πριν προχωρησω τη διαδικασια
εβγαλε ενδειξη πως η πληρωμη γινεται μονο μεσω καταστηματων, ebanking ή ΕΛΤΑ
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ... ::evil:

Ευτυχως ημουν εντος ωραριου λειτουργιας, απλα ταλαιπωρηθηκα ολιγον γιατι ηταν τελος μηνος κοκ

ariadgr
01-11-13, 00:09
Σημερα το μεσημερι πηγα στο ΑΤΜ να εξοφλησω το φορο της κορης
και στο υπομενου περι Φορου Εισοδηματος πριν προχωρησω τη διαδικασια
εβγαλε ενδειξη πως η πληρωμη γινεται μονο μεσω καταστηματων, ebanking ή ΕΛΤΑ
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ... ::evil:

Ευτυχως ημουν εντος ωραριου λειτουργιας, απλα ταλαιπωρηθηκα ολιγον γιατι ηταν τελος μηνος κοκ

Μήπως υπήρχε επιλογή "Βεβαιωμένες οφειλές ΔΟΥ";

Nozomi
01-11-13, 02:38
Έκανα ένα λάθος κατά την συμπλήρωση της αρχικής φορολογικής δήλωσης, εμφάνισε χρεωστικό (ενώ δεν έπρεπε) και κατέθεσα συμπληρωματική.
Το θέμα είναι ότι την έχω στείλει (την συμπληρωματική) εδώ και περίπου 15 ημέρες και ακόμα να εκκαθαριστεί, ενώ στον λογαριασμό μου στο taxisnet μου εμφανίζει κανονικά αρύθμιστη οφειλή κτλ.
Ένας εφοριακός με τον οποίο μίλησα μου είπε ότι πρέπει πληρώσω την πρώτη δόση και θα μου την γυρίσουν αυτοί πίσω, όταν κάνουν την εκ νέου εκκαθάριση.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν είναι λίγα λεφτά, οπότε προτίμησα να περιμένω (μου έχουν χρεώσει μια μικρή προσάυξηση 5€).
Το ερώτημα είναι: ΠΟΤΕ θα εκκαθαρίσουν εκ νέου την δήλωση βάσει της συμπληρωματικής ; ; ;

Basilhs23_
01-11-13, 03:38
Μπορεί να κάνουν πολύ. Σε παρόμοια περίπτωση με Ε9 το 2010 που από λάθος ήρθε ένα τεράστιο ΕΤΑΚ 2008, μου είπε η εφοριακός πληρώστε ένα ποσόν έστω 200ευρώ από τα 1800 τότε γιατί αν δεν πλήρωνα τίποτα θα γινόταν ληξιπρόθεσμο και θα έβγαζε προσαυξήσεις για κάθε μήνα μέχρι την νέα εκκαθάριση με τά σωστά νούμερα. Τα πληρώσαμε όλα τότε και όταν μετά από 7 μήνες περίπου έγινε η επανεκκαθάριση μας έδωσαν πίσω το υπόλοιπο.

Ενημερώνω πάντως για όσους το έχουν απορία, τελικά αν πληρώνεις φόρο σε δόσεις και αφήσεις ληξιπρόθεσμη κάποια δόση, η προσαύξηση μπαίνει μόνο επί της δόσης και όχι όλου του υπολοίπου του φόρου.

MANTHES
01-11-13, 13:54
Ας ελπισω να ειναι η τελευταια ερωτηση. Στην κατασταση της αιτησης για τις οφειλες γραφει:
01/11/2013 09:37:57 Η Αίτηση είναι έτοιμη για προώθηση στο TAXIS
01/11/2013 09:37:57 Η Αίτηση προωθήθηκε προς επεξεργασία στο TAXIS

Απο εδω και περα παω αμεσως και πληρωνω ή πρεπει να αλλαξει το στατους και μετα;

manoulamou
01-11-13, 15:00
Μήπως υπήρχε επιλογή "Βεβαιωμένες οφειλές ΔΟΥ";
OXI μολις εκανα κλικ στο Φορος Εισοδηματος, εβγαλε αυτο το μηνυμα...

21706
22-03-14, 13:03
Το pdf με τις οδηγίες για τη συμπλήρωση της δήλωσης
φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων που
εκδίδεται κάθε χρόνο από την ΓΓΠΣ υπάρχει για το 2014;

Basilhs23_
22-03-14, 17:42
Νομίζω μπές στην σελίδα μέσα που υποβάλεις τα Ε1,Ε2,Ε3, κάπου εκεί έχουν ένα link που λέει για οδηγίες συμπλήρωσης της δήλωσης, πρέπει σε ηλεκτρονικό αρχείο το παλαιό βιβλιαράκι οδηγιών.

21706
22-03-14, 18:03
Νομίζω μπές στην σελίδα μέσα που υποβάλεις τα Ε1,Ε2,Ε3, κάπου εκεί έχουν ένα link που λέει για οδηγίες συμπλήρωσης της δήλωσης, πρέπει σε ηλεκτρονικό αρχείο το παλαιό βιβλιαράκι οδηγιών.

Όχι δυστυχώς. Υπάρχουν τρία λινκ, Οδηγίες συμπλήρωσης,
Συχνές ερωτήσεις και Οδηγίες χρήσης. Καμία από αυτές δεν
είναι το γνωστό βιβλιαράκι οδηγιών. Οι Οδηγίες συμπλήρωσησης
είναι αυτές:

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ
ΠΡΟΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΚΩΔΙΚΩΝ ΤΩΝ ΠΙΝΑΚΩΝ 4Α (ΜΙΣΘΩΤΕΣ
ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ) ΚΑΙ 8 ( ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΕΝΤΕΣ ΦΟΡΟΙ)
Οι κωδικοί της δήλωσης Ε1 που αφορούν εισόδημα από μισθωτές
υπηρεσίες και την αντίστοιχη παρακράτηση φόρου, εμφανίζονται σε
πορτοκαλί πλαίσιο και είναι προσυμπληρωμένοι χωρίς τη δυνατότητα
συμπλήρωσης, τροποποίησης ή διαγραφής τους από το φορολογούμενο.
Το ίδιο ισχύει και για τους κωδικούς που αφορούν παρακράτηση φόρου
από εμπορικές επιχειρήσεις και ελευθέρια επαγγέλματα.
Οι κωδικοί που προσυμπληρώνονται είναι :
o 301-302, 303-304, 321-322 και 317-318 (πίνακας μισθωτών
υπηρεσιών) 313-314, 315-316, 333-334, 609-610, 603-604,605-606
(πίνακας παρακρατηθέντων φόρων)
o Η προσυμπλήρωση έγινε με βάση τα αρχεία της Υπηρεσίας μας που
προέκυψαν από την επεξεργασία των ηλεκτρονικά υποβληθεισών
βεβαιώσεων αποδοχών ή συντάξεων ή αμοιβών από εργοδότες και
φορείς, βάσει της ΠΟΛ 1039/03-02-2014.
Σε περίπτωση που έχετε έντυπη βεβαίωση αποδοχών ή συντάξεων ή
αμοιβών και τα στοιχεία της δεν έχουν προσυμπληρωθεί στη δήλωση, θα
πρέπει να προβείτε στις ακόλουθες ενέργειες:
o Συμπληρώστε όλα τα υπόλοιπα που πρέπει να δηλώσετε (όπως
αυτοκίνητα δαπάνες κ.τ.λ.)
o Κάντε προσωρινή αποθήκευση της δήλωσης Ε1
o Εάν μέχρι την 28η Μαρτίου 2014 (καταληκτική ημερομηνία
ηλεκτρονικής υποβολής των βεβαιώσεων), διαπιστώσετε ότι δεν έχουν
προσυμπληρωθεί οι κωδικοί με τα στοιχεία της βεβαίωσης,
επικοινωνήστε με τον εργοδότη ή τον φορέα που εξέδωσε τη βεβαίωση,
προκειμένου να ενημερωθείτε αν υπέβαλε το αρχείο βεβαιώσεων
αποδοχών ή πότε θα προβεί στις απαραίτητες ενέργειες ηλεκτρονικής
υποβολής της με βάση την ΠΟΛ 1039/03-02-2014
o Εφόσον ο εργοδότης υποβάλλει ηλεκτρονικά τη βεβαίωση και
ενημερωθούν τα αρχεία μας, θα εμφανιστούν προσυμπληρωμένα τα
στοιχεία αυτής και θα μπορείτε να συνεχίσετε την υποβολή της
δήλωσης Ε1.
o Εάν ο εργοδότης δεν υποβάλλει τη βεβαίωση αποδοχών ή συντάξεων ή
αμοιβών, τότε θα πρέπει να συμπληρώσετε τους κωδικούς της δήλωσης
που αφορούν εισοδήματα και παρακράτηση φόρου για τα οποία δεν
υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση (Στην περίπτωση αυτή μπορεί να
κληθείτε να αποστείλετε στην ΔΗΛΕΔ τις σχετικές βεβαιώσεις )
Σε περίπτωση που τα στοιχεία της βεβαίωσης αποδοχών ή συντάξεων ή
αμοιβών σας, είναι διαφορετικά από αυτά που είναι προσυμπληρωμένα, θα
πρέπει να προβείτε στις ακόλουθες ενέργειες:
o Συμπληρώστε όλα τα υπόλοιπα που πρέπει να δηλώσετε (όπως
αυτοκίνητα δαπάνες κ.τ.λ.)
o Κάντε προσωρινή αποθήκευση της δήλωσης Ε1
o Επικοινωνήστε με τον εργοδότη ή φορέα και σε περίπτωση
λανθασμένης υποβολής, θα πρέπει ο εργοδότης ή φορέας να υποβάλλει
ηλεκτρονικά εκ νέου το αρχείο με τα σωστά στοιχεία βεβαίωσης, βάσει
της ΠΟΛ 1039/2014.
o Σε διαφορετική περίπτωση, επικοινωνήστε με το Κέντρο Εξυπηρέτησης
Συναλλασσομένων μέσω e-mail ή στα τηλέφωνα 210 480 2552 και
15515.

alex99
23-03-14, 01:33
τοκοι καταθεσεων εμφανιζονται προσυμπληρωμενοι η πρεπει να τρεχουμε παλι στις τραπεζες;

Burning Skies
23-03-14, 08:50
τοκοι καταθεσεων εμφανιζονται προσυμπληρωμενοι η πρεπει να τρεχουμε παλι στις τραπεζες;

εχει σχετικο link διπλα στο πεδιο που πρεπει να συμπληρωθει που σου τους δινει ετοιμους.

υπαρχει ομως κανενα πλαφον που πανω απο το οποιο τους δηλωνεις ή το κανουμε ουτως ή αλλως;

21706
23-03-14, 11:51
τοκοι καταθεσεων εμφανιζονται προσυμπληρωμενοι η πρεπει να τρεχουμε παλι στις τραπεζες;

Εμφανίζονται προσυμπληρωμένοι αν η τράπεζα
έχει στείλει στην ΓΓΠΣ την σχετική βεβαίωση.


Το βιβλιαράκι οδηγιών λέει ο Χάρης στο τουίτερ ότι θα είναι έτοιμο «από Δευτέρα»...

- - - Updated - - -


εχει σχετικο link διπλα στο πεδιο που πρεπει να συμπληρωθει που σου τους δινει ετοιμους.

υπαρχει ομως κανενα πλαφον που πανω απο το οποιο τους δηλωνεις ή το κανουμε ουτως ή αλλως;

Από το πρώτο ευρώ σύμφωνα με το άρθρο 67 του ΚΦΕ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.