PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116

Manolis_karas
26-05-14, 21:44
Eχω και εγώ κάποιες απορίες.
Στην επιβεβαίωση στοιχείων που σου ζητάει πριν μπεις κανονικά στο ε1, δεν είχε τον ΑΔΤ της συζύγου και δεν με άφηνε και να τον γράψω, έγραφε προσωπικά δεδομένα προστατεύονται. Πίστευα ότι θα το εμφάνιζε στο έντυπο αλλά ούτε εκεί ήταν. Υπάρχει πρόβλημα και αν ναι, τι να κάνω?

Μέχρι τώρα για να αλλάξεις τα προσωπικά στοιχεία, έπρεπε να πας στο τμήμα Μητρώου στη ΔΟΥ και εκεί να κάμεις την αλλαγή. Πριν λίγο καιρό διάβασα κάπου ότι στο άμεσο μέλλον θα μπορούμε να τα αλλάζουμε εμείς μέσω Internet. Για ψάξε αν έχει ενεργοποιηθεί η δυνατότητα, στη σελίδα του mytaxis σου ή στείλε ερώτημα-μήνυμα στο mytaxis.

skoupas
26-05-14, 22:30
Το taxis σε συνεργασία με την ελληνική αστυνομία ενημέρωσε πρόσφατα τη βάση δεδομένων του με τα τελευταία στοιχεία σχετικά με τις ταυτότητες. Τίποτα να μην κάνεις. Το πιο πιθανό είναι να είναι ενημερωμένα τα στοιχεία της με την ταυτότητα που έχει. Αν χρειαστεί συναλλαγή της συζύγου και είναι λάθος η ταυτότητα τότε κάνεις αλλαγή.

SKYCAPTAIN
27-05-14, 01:20
Αγαπητοί φίλοι,
Δεν γνωρίζω αν αντιβαίνει τους κανόνες του forum αλλά χωρίς να θέλω να κάνω καμία διαφήμιση μπορείτε να προμηθευτείτε από τα περίπτερα το περιοδικό του συναδέλφου μου φοροτεχνικού Χρήστου Μελά "Δηλώστε έξυπνα 2014". Κοστίζει 7€ και έχει πολλά παραδείγματα σχετικά με τις νέες ηλεκτρονικές δηλώσεις και σε πολλά θέματα που σχετίζονται με αυτές με αναλυτικά παραδείγματα (νέα τεκμήρια, φορολογία κατοίκων εξωτερικού, ο νέος φόρος ακινήτων κλπ). Θα σας διευκολύνει και θα λύσει πολλές απορίες που έχετε και που έχουμε κι εμείς οι ίδιοι οι λογιστές με τον κυκεώνα των φορολογικών αλλαγών που έχουμε μπλέξει, προσπαθώντας να ξετυλίξουμε το κουβάρι των φορολογικών δηλώσεων....Να δούμε επιτέλους πότε αυτοί οι "φωστήρες" (καμία σχέση βέβαια με την πραγματικότητα) του υπ.Οικονομικών κατορθώσουν προτείνουν και να καθιερώσουν ένα αποτελεσματικό και σταθερό φορολογικό σύστημα επί σειρά ετών όπως έχουν όλες οι προηγμένες ευρωπαϊκές χώρες και όχι αυτά τα ράβε ξήλωνε που έχουν φέρει όλους τους Έλληνες πολίτες σε καταστάσεις σύγχυσης, οργής και πολλές φορές απόγνωσης...

john_who
30-05-14, 18:15
Μπήκα σήμερα στο taxis και βρήκα ένα μήνυμα ότι ο Συμβολαιογράφος που είχα όταν αγόρασα το σπίτι μου πριν 9 χρόνια ζήτησε φορολογική μου ενημερότητα! Δεν εμπίπτει στα προσωπικά δεδομένα το θέμα; Έχει δικαίωμα χωρίς να με ρωτήσει να κάνει αυτή την πράξη; 140167

giorgosk
30-05-14, 23:42
Αν δεν έχουμε αλλαγή στην περιουσιακή κατάσταση υποβάλουμε ξανά το Ε9;;

Ούτε αγόρασα ούτε πούλησα κάτι , θα πρέπει να υποβάλλω το Ε9 ;;

Τώρα αγχώθηκα και τελειώνει η προθεσμία.....

evantigger
30-05-14, 23:47
Αν δεν έχουμε αλλαγή στην περιουσιακή κατάσταση υποβάλουμε ξανά το Ε9;;

Ούτε αγόρασα ούτε πούλησα κάτι , θα πρέπει να υποβάλλω το Ε9 ;;

Τώρα αγχώθηκα και τελειώνει η προθεσμία.....Οχι εφ'όσον δεν έχουν μεταβληθεί τα περιουσιακά στοιχεία σου δηλαδή αγορά πώληση κληρονομιά, δεν κάνεις

SKYCAPTAIN
31-05-14, 11:15
Έτσι ακριβώς όπως γράφει ο evantigger είναι. Όσοι φορολογούμενοι δεν είχαν μεταβολές στην περουσιακή τους κατάσταση κατά το φορολογικό έτος 2013 δεν έχουν υποχρέωση υποβολής Δήλωσης Ε9.
Ειδικότερα υποχρέωση υποβολής Δήλωσης Ε9 για το έτος 2014 έχουν:

- Όσοι φορολογούμενοι είχαν μεταβολές στην περιουσιακή τους κατάσταση εντός του έτους 2013, οι οποίες υπάρχουν και κατά την 1η Ιανουαρίου 2014.

- Τα νομικά πρόσωπα, εφόσον τα ακίνητά τους εντάσσονται σε κάποια κατηγορία απαλλαγών ή μειώσεων του ΕΝ.Φ.Ι.Α., (άρθρα 3, 4 και 5 του ν.4223/2013).

- Τα φυσικά πρόσωπα τα οποία έχουν ακίνητα που απαλλάσσονται του φόρου ή για τα οποία προβλέπεται μείωση αυτού (άρθρα 3, 4 και 5 του ν.4223/2013).

- Όσοι έχουν τακτοποιηθέντα ή νομιμοποιηθέντα ακίνητα ή ημιυπαίθριους χώρους, εφόσον αυτοί δεν έχουν αναγραφεί σε προηγούμενες δηλώσεις Ε9.

- Όσοι έχουν κενά ημιτελή ακίνητα που δεν έχουν ηλεκτροδοτηθεί ή ηλεκτροδοτούνται με εργοταξιακό ρεύμα, ανεξάρτητα αν τα έχουν ήδη δηλώσει, προκειμένου να τύχουν της προβλεπόμενης μείωσης στον ΕΝ.Φ.Ι.Α.

- Ο κάτοχος ακινήτου, που ανήκει σε φορέα της Γενικής Κυβέρνησης, χωρίς τη συναίνεση του φορέα.

- Ο κάτοχος ακινήτου, που ανήκει στην ΕΤΑΔ ΑΕ και στην «Παράκτιο Αττικό Μέτωπο ΑΕ», με τη συναίνεση των ως άνω εταιρειών.

Manolis_karas
02-06-14, 19:43
Μπήκα σήμερα στο taxis και βρήκα ένα μήνυμα ότι ο Συμβολαιογράφος που είχα όταν αγόρασα το σπίτι μου πριν 9 χρόνια ζήτησε φορολογική μου ενημερότητα! Δεν εμπίπτει στα προσωπικά δεδομένα το θέμα; Έχει δικαίωμα χωρίς να με ρωτήσει να κάνει αυτή την πράξη; 140167
Μάλλον πρόκειται για αυτεπάγγελτη αναζήτηση πιστοποιητικών και κάποια εξουσιοδότηση θα του έχεις υπογράψει, χωρίς να το έχεις καταλάβει.

Basilhs23_
02-06-14, 23:33
Μπήκα σήμερα στο taxis και βρήκα ένα μήνυμα ότι ο Συμβολαιογράφος που είχα όταν αγόρασα το σπίτι μου πριν 9 χρόνια ζήτησε φορολογική μου ενημερότητα! Δεν εμπίπτει στα προσωπικά δεδομένα το θέμα; Έχει δικαίωμα χωρίς να με ρωτήσει να κάνει αυτή την πράξη; 140167

Για πάρτον ένα τηλέφωνο αν δείς τι παίζει! Μετά από 9 χρόνια....

gianisp
04-06-14, 15:27
Καλησπέρα,
Να ρωτήσω 2-3 πραγματάκια αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος.
1)Το οικογενειακό επίδομα του ΟΑΕΔ(όχι του ΟΓΑ) σε ποιον κωδικό μπαίνει;
2)όταν υπάρχει εκπαιδευτικό επίδομα (από τα προγράμματα κατάρτισης ) και ο αντίστοιχος φόρος υπάρχει ηδη προσυμπληρωμένος (από το taxis) στον αντίστοιχο κωδικό, πρέπει να συμπληρώσω και σε ποιον κωδικό το αντίστοιχο καθαρό ποσό;

slalom
04-06-14, 22:32
για το (2) αν χρειαζεται κατι επιπλέον θα σου βγαλει σφαλμα με οδηγιες

δες και τον οδηγο για το (1)

leasedline
04-06-14, 22:52
μου ζητάει να επιβεβαιώσω τα στοιχεία μου αλλά δε αφήνει να αλλάξω ΤΚ και κάτι άλλα, να τα αφήσω ως έχει?

tsioy
04-06-14, 22:59
Συγγενής μένει σε σπίτι με ενοίκιο από 20/4 με ποσό 300€/μήνα.
Τί δηλώνει στους μήνες;
Στο ποσό θα συμπεριλάβει και το 1/3 του Απριλίου (δηλ 8x300+100);

gianisp
05-06-14, 00:47
για το (2) αν χρειαζεται κατι επιπλέον θα σου βγαλει σφαλμα με οδηγιες

δες και τον οδηγο για το (1)

Δεν αναφέρει σχετικά κάτι Είναι στο 659 ή 657; Δεν μπορεί κάποιος θα είχε το ιδιο πρόβλημα.

nodasz
07-06-14, 10:06
Καλημερα φιλοι. Να ρωτησω κι εγω αν ξερετε σε ποιον κωδικο μπαινει το επιδομα κηδειας απο το ΙΚΑ ?

ntoremi
07-06-14, 10:34
Καλημερα φιλοι. Να ρωτησω κι εγω αν ξερετε σε ποιον κωδικο μπαινει το επιδομα κηδειας απο το ΙΚΑ ?

σε κανεναν. Το επιδομα κηδειας ειναι χρηματα που παιρνεις πισω για λεφτα που ηδη ξοδεψες. Δεν φορολογειται.

nodasz
07-06-14, 11:26
Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.

skoupas
07-06-14, 19:55
Κάποιος πριν χρόνια είχε χορηγήσει δάνειο σε εταιρεία και είχε πληρωθεί και χαρτόσημο για το δανεισμό. Τώρα η εταιρεία του επιστρέφει το ποσό. Σε ποιο κωδικό θα πρέπει να μπει ώστε να μην του υπολογιστεί και εισφορά αλληλεγγύης?

kover
08-06-14, 10:21
Μπαίνει κάπου το επίδομα μητρότητας και λοχείας που έδωσε το ΙΚΑ στη γυναίκα μου; Επίσης μπαίνει κάπου το αντίστοιχο επίδομα του ΟΑΕΔ;

ntoremi
08-06-14, 11:51
οχι!!!!

kover
08-06-14, 12:43
Ωραία, ευχαριστώ

SKYCAPTAIN
08-06-14, 13:43
Αγαππητοί φίλοι,
Επειδή παρατηρώ ότι οι τελευταίες ερωτήσεις σας είναι της ίδιας κατηγοριοποίησης να γνωρίζετε ως γενικό κανόνα ότι επιδόματα που δίνονται από το κράτος (μητρότητος-λοχείας, ανεργίας, κηδείας κ.α.) και έχουν κοινωνικό και ανταποδοτικό χαρακτήρα δεν τα περνάμε στη φορολογική δήλωση αφού δεν φορολογούνται.

tsioy
08-06-14, 18:56
Αγαππητοί φίλοι,
Επειδή παρατηρώ ότι οι τελευταίες ερωτήσεις σας είναι της ίδιας κατηγοριοποίησης να γνωρίζετε ως γενικό κανόνα ότι επιδόματα που δίνονται από το κράτος (μητρότητος-λοχείας, ανεργίας, κηδείας κ.α.) και έχουν κοινωνικό και ανταποδοτικό χαρακτήρα δεν τα περνάμε στη φορολογική δήλωση αφού δεν φορολογούνται.

To επίδομα ανεργίας φυσικά και μπαίνει στη φορολογικη δήλωση. Όχι για να φορολογηθεί, αλλά για να δηλωθεί ως εισόδημα.
Εκτός αν αναφέρεσαι σε άλλης μορφής επίδομα.

SKYCAPTAIN
09-06-14, 01:15
To επίδομα ανεργίας φυσικά και μπαίνει στη φορολογικη δήλωση. Όχι για να φορολογηθεί, αλλά για να δηλωθεί ως εισόδημα.
Εκτός αν αναφέρεσαι σε άλλης μορφής επίδομα.

Ναι έτσι είναι. Απλά όπως σωστά έγραψες μπαίνει ως τεκμήριο εισοδήματος. Το κατηγοριοποίησα μαζί με τα υπόλοιπα υπό την έννοια ότι δεν φορολογείται.

frap
09-06-14, 11:20
οχι!!!!
Κάποτε είχε διαβάσει πως πρέπει να δηλώνονται τα επιδόματα λοχείας και κυοφορίας σαν εισόδημα κανονικά (γιατί καλύπτουν τον εργοδότη που δηλώνει αδυναμία παροχής της σχετικής άδεια με αποδοχές) και το βοήθημα τοκετού σαν εισόδημα απαλλασσόμενο και έτσι τα είχα δηλώσει για το 2010.

Χαίρομαι που άλλαξε αυτό, ειδικά τώρα που το αφορολόγητο δεν υπάρχει στην πράξη.

Μήπως όμως θα έπρεπε να πάνε στα 657-658 ώστε να φαίνονται για να καλυφτεί κάποιο τεκμήριο μελλοντικά;

nodasz
09-06-14, 12:54
Σας παρακαλω πολυ να μου απαντησετε οσο το δυνατον πιο υπευθυνα σε καποιο προβλημα. Το ποσο φορου που της αναλογει (1.400 ευρω) η μητερα μου (χηρα) αδυνατει να το πληρωσει ακομα και στις 3 δοσεις. Τι μπορςει να γινει γι αυτο (ας ξεχασουμε τις πιστωτικες γιατι δεν διαθετει).

Μεσω του TAXIS με τη ρυθμιση οφειλων μπορει να γινει ?
Πρεπει να γινει ληξιπροθεσμο η οχι ?
Καμια αλλη ιδεα ?

Basilhs23_
09-06-14, 17:43
Να ρωτήσει στην εφορία αν υπάρχει κάποια ρύθμιση για να πληρωθεί σε περισσότερες δόσεις. Αν πούνε όχι τότε να περιμένει να γίνει ληξιπρόθεσμο και να προχωρήσει τότε σε ρύθμιση με περισσότερες δόσεις. Από το taxis δεν γνωρίζω αν μπορεί να γίνει κάτι.

nodasz
09-06-14, 21:07
Ετσι κι αλλιως τιποτα δεν γινεται πια απο την εφορια. Μονο απο το Taxis. Αυτο με το ληξιπροθεσμο το ηξερα. Το θεμα ειναι αν μπορει να γινει κατι πριιν γινει ληξιπροθεσμο

Basilhs23_
10-06-14, 00:34
Σίγουρα δεν πάς στην εφορία για να κάνεις ρύθμιση χρέων ?

Μάλλον πρέπει να γίνονται μέσω ταξις αλλά δε ξέρω τον τρόπο.

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=92544

gianisp
10-06-14, 23:25
Μήπως κάποιος γνωρίζει το εκπαιδευτικό επίδομα από παρακολούθηση επιδοτούμενου σεμιναρίου σε κεκ σε ποιο κωδικό συμπληρώνεται;

skoupas
11-06-14, 00:31
Στον 507 ή 508. Ο φόρος είναι ήδη συμπληρωμένος.

giorgosk
11-06-14, 10:53
Ο κωδικός 707 συμπληρωνεται μόνος του ;;;

slalom
11-06-14, 19:06
Καλο είναι να δινετε και τους πίνακες που είναι οι κωδικοι

anon
13-06-14, 20:47
Μερικές ερωτήσεις/απορίες:

1. Στο Ε1 ήρθε έτοιμο συμπληρωμένο το πεδίο που αφορά κάρτα αποδείξεων (πεδίο 341). Ομως κατα κανόνα χτυπούσα σε κάρτα αποδείξεων αγορές που αφορούσαν καύσιμα και σούπερ μάρκετ (που συνήθως πλήρωνα επίσης με πιστωτική). Τα ποσά λογίζονται κανονικά ως δαπάνες;

2. Οσον αφορά τις φαρμακευτικές δαπάνες. Εχω αγοράσει φάρμακα (φάρμακα όχι παραφαρμακευτικά κλπ) χωρίς το σύστημα ηλεκτρονικης συνταγογράφησης, είτε γιατί η γιατρός μου έδωσε απάντηση τηλεφωνικά, είτε γιατί δεν ζήτησε να πληρωθεί (αρα δεν μπορούσε να εκδώσει και απόδειξη) είτε γιατί ξέρω τι χρειάζομαι και το παίρνω χωρις να τρέχω σε γιατρό. Οι περιπτώσεις αυτές αποδείξεων απο φαρμακείο μπορούν να καταχωρηθούν ως φαρμακευτική δαπάνη;

3. Αγορά ορθοδοπεδικού υλικού (μετα συνταγής, όχι αυθαίρετα), καταχωρείτε σαν ιατρική δαπάνη ή κάτι άλλο;

wesker
14-06-14, 07:54
Μερικές ερωτήσεις/απορίες:

1. Στο Ε1 ήρθε έτοιμο συμπληρωμένο το πεδίο που αφορά κάρτα αποδείξεων (πεδίο 341). Ομως κατα κανόνα χτυπούσα σε κάρτα αποδείξεων αγορές που αφορούσαν καύσιμα και σούπερ μάρκετ (που συνήθως πλήρωνα επίσης με πιστωτική). Τα ποσά λογίζονται κανονικά ως δαπάνες;

2. Οσον αφορά τις φαρμακευτικές δαπάνες. Εχω αγοράσει φάρμακα (φάρμακα όχι παραφαρμακευτικά κλπ) χωρίς το σύστημα ηλεκτρονικης συνταγογράφησης, είτε γιατί η γιατρός μου έδωσε απάντηση τηλεφωνικά, είτε γιατί δεν ζήτησε να πληρωθεί (αρα δεν μπορούσε να εκδώσει και απόδειξη) είτε γιατί ξέρω τι χρειάζομαι και το παίρνω χωρις να τρέχω σε γιατρό. Οι περιπτώσεις αυτές αποδείξεων απο φαρμακείο μπορούν να καταχωρηθούν ως φαρμακευτική δαπάνη;

3. Αγορά ορθοδοπεδικού υλικού (μετα συνταγής, όχι αυθαίρετα), καταχωρείτε σαν ιατρική δαπάνη ή κάτι άλλο;

1) Kανονικότατα ως συνεχεια του 049.

2) Απο την στιγμή που εχεις αποδειξη στα χερια σου που αναφέρετε σε φάρμακο την βάζεις στον 051 κανονικα

3) Σαν ιατρική δαπάνη στον 051 πάει και αυτο.

anon
15-06-14, 00:16
1) Kανονικότατα ως συνεχεια του 049.

2) Απο την στιγμή που εχεις αποδειξη στα χερια σου που αναφέρετε σε φάρμακο την βάζεις στον 051 κανονικα

3) Σαν ιατρική δαπάνη στον 051 πάει και αυτο.

ευχαριστω.

Μια τελευταία ερώτηση, για όποιον ξέρει.
Ως πολύτεκνος, πήρα το επίδομα πολυτέκνου πέρυσι, αλλά πλέον στο δικό μου ΑΦΜ, και όχι της γυναίκας μου. Επειδή όμως οι μισθωτές μου υπηρεσίες είχαν ετήσιο είσοδημα κάτω απο 12.000 ευρώ, βάζοντας το ποσό αυτό, παρόλο που θεωρείται αφορολόγητο, μου βγάζει να πληρώσω φόρο, που απο ότι κατάλαβα είναι μάλλον φόρος αλληλεγγύης. Εννοώ μου βγάζει πριν κάνω οριστική υποβολή της δήλωσης. Εαν το βάλω στο ΑΦΜ της γυναίκας, επειδή βγάζει φόρο μηδενικό! Και υποτίθεται ότι αυτό δεν φορολογείται. Μήπως στην συνέχεια της δήλωσης, πέρυσι δηλώνεις τι ακριβώς είναι αυτό το εισόδημα, θα το πάρει ότι δεν πρέπει να με φορολογήσει, ή δεν το γλυτώνω;

ntoremi
15-06-14, 00:26
πώς θα το μεταφερεις στη γυναικα σου; δεν ειναι προσυμπληρωμενο;
ο φορος ειναι σιγουρα λογω της εκτακτης εισφορας αλληλεγγυης.
Φοροι μεχρι τελικης πτωσης ακομα και σε πολυτεκνο με εισοδημα κατω απο 12000€.
Ετσι, για να γουσταρουμε οσους μας κυβερνησαν και οσους μας κυβερνουν ακομα.

ΥΓ: μηπως δεν χρειαζεται να το δηλωσεις πουθενα;; Σε ποιον κωδικο το βαζεις; στο 659; Μηπως να το εβαζες στο 657 ή μηπως να μην το εβαζες καθολου;

EvilHawk
15-06-14, 02:11
ευχαριστω.

Μια τελευταία ερώτηση, για όποιον ξέρει.
Ως πολύτεκνος, πήρα το επίδομα πολυτέκνου πέρυσι, αλλά πλέον στο δικό μου ΑΦΜ, και όχι της γυναίκας μου. Επειδή όμως οι μισθωτές μου υπηρεσίες είχαν ετήσιο είσοδημα κάτω απο 12.000 ευρώ, βάζοντας το ποσό αυτό, παρόλο που θεωρείται αφορολόγητο, μου βγάζει να πληρώσω φόρο, που απο ότι κατάλαβα είναι μάλλον φόρος αλληλεγγύης. Εννοώ μου βγάζει πριν κάνω οριστική υποβολή της δήλωσης. Εαν το βάλω στο ΑΦΜ της γυναίκας, επειδή βγάζει φόρο μηδενικό! Και υποτίθεται ότι αυτό δεν φορολογείται. Μήπως στην συνέχεια της δήλωσης, πέρυσι δηλώνεις τι ακριβώς είναι αυτό το εισόδημα, θα το πάρει ότι δεν πρέπει να με φορολογήσει, ή δεν το γλυτώνω;
πρέπει να το βάλεις στον κωδικο 657 ...

anon
15-06-14, 10:39
πρέπει να το βάλεις στον κωδικο 657 ...

Θυμάμαι πέρυσι, που επίσης μπήκε στον 657, μετά στην οριστική υποβολή έβγαζε επιλογή παράθυρο να αναλύσεις όλο το ποσό του 657 απο που προήρθε.

Jazzer
15-06-14, 11:39
Στον 657 έβαλα αποζημείωση απόλυσης, κι έτσι δε χρειάστηκε να πληρώσω επιπλέον εισφορά. Μετά την οριστική υποβολή άνοιξε σχετικό παράθυρο και δήλωσα τι αφορά το συγκεκριμένο ποσό.

anon
15-06-14, 15:07
Το πολυτεκνικό επίδομα καθώς και το επίδομα στήριξης τέκνων μπαίνει στο 657 ή στον 659;
Σύμφωνα με την online βοήθεια / επεξήγηση στα πεδία, πρέπει να μπεί στο 659,
άρα βαρύνει εισφορά αλληλεγγύης εαν διαμορφώνεται τελικό εισόδημα άνω των 12.000
Εαν είχες απο πριν 12.000 πχ, τότε όλο το επίδομα βαρύνεται με εισφορα αλληλεγγύης, ενώ υποτίθεται τα ποσά αυτα δεν επιβαρύνται με επιπλέον φόρους.....

- - - Updated - - -


πρέπει να το βάλεις στον κωδικο 657 ...

Είσαι σίγουρος; Οτι μπαίνει εκεί και όχι στο 659;

noker
15-06-14, 18:55
Καλησπέρα,

Μια ερώτηση κι από μένα: Δηλώνουμε εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες Χ, εισόδημα από ενοίκια Υ, τόκους Ζ. Το ποσό των αποδείξεων 25% επί ποιού εισοδήματος πρέπει να υπολογισθεί? Επί του Χ, του Χ+Ψ ή του Χ+Ψ+Ζ ?

Basilhs23_
15-06-14, 19:00
Νομίζω Χ+Ψ, οι τόκοι φορολογούνται αυτοτελώς και στον πίνακα που μπαίνουν μειώνουν το τεκμήριο.

john_who
15-06-14, 21:55
Όποιος θέλει να του στείλω την εφαρμογή από το Βήμα να δοκιμάσει την τύχη του πριν τελειώσει τη δήλωση, ας στείλει ένα προσωπικό μήνυμα.

frap
16-06-14, 09:29
Το 25% για τις αποδείξεις υπολογίζεται επί του συνόλου του εισοδήματος από μισθωτές υπηρεσίες.
(Μ' άλλα λόγια, οι ελεύθεροι επαγγελματίες κλπ δεν συλλέγουν αποδείξεις αν δεν είναι και μισθωτοί ταυτόχρονα...)

Στο σύνολο εισοδήματος από κάθε πηγή (σχεδόν...) + τους καθαρούς τόκους λογίζεται για την επιβολή της εισφοράς αλληλεγγύης, η οποία βαρύνει τους πάντες έχοντες εισοδήματα άνω των 12.000€

noker
16-06-14, 11:03
Δηλαδή το εισόδημα από ενοίκια (Ψ) το αγνοούμε στον υπογολισμό των αποδείξεων? Μόνο επί του Χ (μισθωτές υπηρεσίες) υπολογίζουμε το 25%?

ntoremi
16-06-14, 15:25
Το 25% για τις αποδείξεις υπολογίζεται επί του συνόλου του εισοδήματος από μισθωτές υπηρεσίες.
(Μ' άλλα λόγια, οι ελεύθεροι επαγγελματίες κλπ δεν συλλέγουν αποδείξεις αν δεν είναι και μισθωτοί ταυτόχρονα...)

Στο σύνολο εισοδήματος από κάθε πηγή (σχεδόν...) + τους καθαρούς τόκους λογίζεται για την επιβολή της εισφοράς αλληλεγγύης, η οποία βαρύνει τους πάντες έχοντες εισοδήματα άνω των 12.000€

Δεν καταλαβες: η εκτακτη εισφορα υπολογιζεται επι των μεικτων τοκων!!! Στο ενα κουτακι βαζεις το καθαρο ποσο και στο αλλο βαζεις τον φορο που κρατηθηκε. Το ταξις τα προσθετει και ετσι υπολογιζει την εισφορα.

frap
16-06-14, 16:53
Δεν καταλαβες: η εκτακτη εισφορα υπολογιζεται επι των μεικτων τοκων!!! Στο ενα κουτακι βαζεις το καθαρο ποσο και στο αλλο βαζεις τον φορο που κρατηθηκε. Το ταξις τα προσθετει και ετσι υπολογιζει την εισφορα.

Α, ναι, προσθέτει. Σωστά.

vagdsl
17-06-14, 00:42
Να ρωτήσω κάτι:
Τι σημαίνει στον κωδικό 013 το: Επιλέξτε "X" πάνω στη λέξη "ΝΑΙ", εάν εσείς ή και η σύζυγός σας είστε συνταξιούχοι και έχετε γεννηθεί μέχρι 31-12-1948.

Καταλαβαίνω το πριν την 31-12-1948, το μετά την 31-12-1948 αλλά το μέχρι τι σημαίνει? πριν ή μετά?

Basilhs23_
17-06-14, 01:12
Θέλει να πεί από 31-12-1948 και πρίν, όχι μετά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.