PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

ntoremi
24-06-14, 00:32
μπορει να κραζουμε το taxis.net και κατ'επεκταση το ΥΠ.ΟΙΚ.,αλλα μεγαλυτερο κ*λοχανειο απο το ΙΚΑ,δεν εχει υπαρξει,και δεν θα υπαρξει ποτε.

και εξηγω απο περιπτωση συγγενη μου:

πλεον καθιερωνεται η προσυμπληρωση του εισοδηματος στο συστημα του taxis.net,για τα Α.Φ.Μ. προσωπων (μισθωτων,συνταξιουχων) που για το εισοδημα τους εκδιδονται βεβαιωσεις απο τον εργοδοτη ή οργανισμό,και οι οποιες εχουν αποσταλλει στο ΥΠ.ΟΙΚ.
αρα το εισοδημα ειναι ηδη προσυμπληρωμενο και εμφανιζεται στο Ε1 αυτοματα. αλλα ταυτοχρονα το εισοδημα που εμφανιζεται,δεν γινεται να αλλαχτει απο τον/την φορολογουμενο/-η,εαν υπαρχει λαθος. γινεται να αλλαχτει/συμπληρωθει/ενημερωθει μονο απο τον εκδιδοντα των βεβαιωσεων αποδοχων.

Αποτελεσμα?

Επειδη καποτε παλια οι γυναικες δεν ειχαν δικο τους Α.Φ.Μ.,αλλα του συζυγου τους,το κ*λο-ΙΚΑ,που δεν εχει ενημερωσει το κ*λο-Μητρωο του,απεστειλε τα οικονομικα στοιχεια(βεβαιωσεις) για τα ατομα που ηταν παλιες ασφαλισμενες (το προβλημα εντοπιζεται στις γυναικες,και δη τις χηρες),δηλαδη συνταξιουχες,στο ΥΠ.ΟΙΚ. με οτι-να-ναι Α.Φ.Μ.
Και προφανως π.χ. πολλα απο αυτα τα Α.Φ.Μ. ειναι και απενεργοποιημενα πλεον.

Αρα εμφανιζονται οτι να ναι εισοδηματα,και τα οποια δεν μπορουν και να αλλαχτουν απο την φορολογουμενη ή τον λογιστή !

Αρα θα πρεπει να σηκωθει η ασφαλισμενη,να παει στο ΙΚΑ,να κανει αιτηση αλλαγης στοιχειων,να πρωτοκολληθει,να ενημερωθει το Μητρωο,να προωθηθει στο Λογιστηριο και στο Τμημα Συνταξεων,και να διορθωθουν οι βεβαιωσεις με το σωστο Α.Φ.Μ. για το φυσικο προσωπο,δηλ. συνταξιουχο,και να εισαχθουν στο taxis.net !

Και μιλαμε για ατομα,που πλεον ειναι άνω των 70 έως και πολύ άνω.



Το γεγονος οτι το ΙΚΑ αφενος γνωριζει το ιδιο πολυ καλα,οτι υπηρχε καποτε αυτο το συστημα με μονο Α.Φ.Μ. στον συζυγο και οχι στην συζυγο,
και,
οτι γνωριζει το ιδιο πολυ καλυτερα απο ολους,οτι π.χ. το φυσικο προσωπο/ασφαλισμενος στο οποιο αντιστοιχουσε το ταδε Α.Φ.Μ. και λαμβανε συνταξη,εχει πλεον πεθανει,οποτε αποδιδει στην συζυγο την συνταξη θανατου,και αρα δεν ισχυει και το Α.Φ.Μ.,
και,
οτι εχει το σωστο Α.Φ.Μ. για το εν ζωη φυσικο πρόσωπο/ασφαλισμένη,περασμενο στην καρτέλα του θανόντα (γιατι οταν πεθανε και ενημερωθηκε το ΙΚΑ,προφανως ελαβε και καινουρια στοιχεια),την συνταξη θανατου του οποιου αποδιδει υπερ της εν ζωη συζυγου,
και,
οτι καταθετει τις συνταξεις σε Τραπεζα και οχι οπως πολυ παλια μεσω των ταχυδρομων,αρα οι πληρωμες γινονται εντος του Διατραπεζικου συστηματος,το οποιο (1)κατ' επεκταση σαν Οικονομικος Φορεας/Εταιρος ειναι και συνεργατης του Ιδρυματος,και (2)προφανως η Τραπεζα εχει τα σωστα στοιχεια για τον δικαιουχο του λογαριασμου,αρα (3) θα μπορουσε πολυ ευκολα η Τραπεζα να παρασχει τα σωστα στοιχεια στο Ιδρυμα,και οχι να τρεχουν 80 και βαλε χρονων γριες στο ΙΚΑ,

ολα αυτα ειναι παντελως,αδιαφορα,"ψιλα γραμματα" και "Κινεζικα" για τους ηλιθιους καρεκλοκενταυρους του Ιδρυματος.


καλυτερα!! Τα εισοδηματα στελνονται στο ταξις σαν να ανηκουν στον μακαριτη, αρα η χηρα φαινεται να μην εισπραττει τιποτε, αρα δεν πληρωνει φορο. Φοροδιαφυγη με τις ευλογιες του ΙΚΑ!!! Τελειο!!!

Artemius
24-06-14, 00:46
Όταν εγινε η απογραφη, αυτά δε διορθώθηκαν?

οχι,τιποτα απολυτως δεν διορθωθηκε.

με αλλα λογια,ειναι απλα... αδιορθωτοι στο ΙΚΑ. :evil:

υ.γ. : και μιας και ειμαστε σε /κραξιμο-μεχρι-τελικης-πτωσεως mode,και δικαιως, σκηνες απειρου καλλους διαδραματιζονται τις τελευταιες 2 βδομαδες στη μια (1) (!!!) και μοναδικη Δ.Ο.Υ. για ολο το κεντρο της Θεσ/νικης (αφοτου οι Ι'-Δ'-Θ' συνενωθηκαν)...

- - - Updated - - -


καλυτερα!! Τα εισοδηματα στελνονται στο ταξις σαν να ανηκουν στον μακαριτη, αρα η χηρα φαινεται να μην εισπραττει τιποτε, αρα δεν πληρωνει φορο. Φοροδιαφυγη με τις ευλογιες του ΙΚΑ!!! Τελειο!!!

αμα δεν επρεπε να υποβαλλει την δηλωση η ιδια,αρα να εχει την ευθυνη,θα ηταν οντως πολυ καλο :lol: ελα μου ομως ντε που δεν ειναι ετσι.

ασε που ξαφνικα θα φαινοταν σε συνταξιουχο,απο το ενα οικονομικο ετος στο αλλο,μια βουτια "τυπου OR στην καταδυση" στο εισοδημα. και το οτι το ΥΠ.ΟΙΚ. παιρνει ενημερωση/λαμβανει βεβαιωση αποδοχων για τον πεθαμενο/απενεργοποιημενο ΑΦΜ,απο το ΙΚΑ,αυτο που το πας :rofl:

(και αποτι αντιλαμβανεστε,αυτο εχει γινει σε ΟΛΕΣ τις συνταξιουχες χηρες που ειναι παλιες ασφαλισμενες,Πανελλαδικα. δεν ξερω αν εχουνε πεθανει στα γελια στο ΥΠ.ΟΙΚ. ή αν τραβανε τις πωποτριχες τους με το ΙΚΑ. μαλλον το 2ο... )

btw,ουτως ή αλλως φορο εισοδηματος δεν πληρωνε και δεν πληρωνει (συνταξιουχος και φορος εισοδηματος,στην ιδια προταση = :rofl: :p),το πολυ-πολυ να πληρωνε κανενα προστιμο (/insert_glaros_here) εξαιτιας της ηλιθιοτητας των ηλιθιων του ΙΚΑ (βρε μπας και οι κουφαλες τα κανανε πλακακια μεταξυ τους και εγινε επιτηδες ολο αυτο? :hmm: :tooth)

ntoremi
24-06-14, 01:14
Δεν ευθυνεται ο πολιτης για λαθη/παραλειψεις αλλων δημοσιων υπηρεσιων. Υπαιτιοτητα της υπηρεσιας!

manoulamou
24-06-14, 10:47
Μήπως θές να πείς για τον όγκο των μη υποβληθέντων δηλώσεων; Δεν βλέπω τι σχέση έχουν τα ληξιπρόθεσμα με την σταθερότητα του taxisnet. Τα ληξιπρόθεσμα αν και όποτε υπάρξουν απλά καταγράφονται σε ένα σύστημα και τοκίζονται όσο περνάει ο χρόνος. Η σταθερότητα ή μη των servers έχει να κάνει με το πλήθος των δηλώσεων που πρέπει να υποβληθούν.

mea culpa λανθασμενη διατυπωση :oops:
εννοουσα των πολλων και διαφορων υποχρεωσεων φυσικων και νομικων προσωπων - επαγγελματιων και μη πολυ περαν των τακτικων ετησιων φορολογικων δηλωσεων

ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ αφου ξερουν και βλεπουν οτι το συστημα δεν δουλευει επιμενουν στις ιδιες δοκιμασμενες αποτυχημενες τακτικες - πρακτικες, ενω ειναι δεδομενο πως θα δοθει η παραταση να αρνουνται οτι θα τη δωσουν μεχρι το ΚΑΙ ΠΕΝΤΕ...
Ποτε δεν ειχα υποβαλλει τελευταιες μερες τη δηλωση μου, ποτε δεν χρωσταγα ουτε ενα cent στο δημοσιο
αλλά υπο τις παρουσες συνθηκες ας φροντισουν τουλαχιστον να λειτουργει εξ αρχης σωστα και μεσα στις (δικες τους) προθεσμιες το taxis αντι να αργουν να ανοιξουν τις απαραιτητες εφαρμογες και να εκδοσουν νομους, διαταγματα, αποφασεις - εγκυκλιους ερμηνευτικες - εν πολλοις αλληλοαναιρουμενες.

ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΑΠΟΛΟΓΗΘΟΥΜΕ ΩΣ ΠΟΛΙΤΕΣ (ή φοροτεχνικοι :cool:)
οταν το ιδιο το κρατος δεν ειναι συνεπες στις δικες του υποχρεωσεις!
:twisted:

anon
24-06-14, 10:53
mea culpa λανθασμενη διατυπωση :oops:
εννοουσα των πολλων και διαφορων υποχρεωσεων φυσικων και νομικων προσωπων - επαγγελματιων και μη πολυ περαν των τακτικων ετησιων φορολογικων δηλωσεων

ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ αφου ξερουν και βλεπουν οτι το συστημα δεν δουλευει επιμενουν στις ιδιες δοκιμασμενες τακτικες - πρακτικες, ενω ειναι δεδομενο πως θα δοθει η παραταση να αρνουνται οτι θα τη δωσουν μεχρι το ΚΑΙ ΠΕΝΤΕ...
Ποτε δεν ειχα υποβαλλει τελευταιες μερες τη δηλωση μου, ποτε δεν χρωσταγα ουτε ενα cent στο δημοσιο
αλλά υπο τις παρουσες συνθηκες ας φροντισουν τουλαχιστον να λειτουργει εξ αρχης σωστα και μεσα στις (δικες τους) προθεσμιες το taxis
αντι να αργουν να εκδοσουν νομους, διαταγματα, αποφασεις και εγκυκλιους ερμηνευτικες εν πολλοις αλληλοαναιρουμενες.

ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΑΠΟΛΟΓΗΘΟΥΜΕ ΩΣ ΠΟΛΙΤΕΣ οταν το ιδιο το κρατος δεν ειναι συνεπες στις δικες του υποχρεωσεις!
:twisted:

Είναι πολιτικοί οι λόγοι. Πχ φέτος για την φορολογία εισοδήματος, ήθελαν και ήταν ξεκάθαρο αυτό, να μην συμπέσουν με τις εκλογές. Δεν ήθελαν το μεγαλύτερο ποσοστό των φορολογουμένων να φάει την κατραπακιά του φόρου εισοδήματος ΠΡΙΝ πάει στις κάλπες, αλλά μετά, αρκετά μετά για σιγουριά. Ετσι δόθηκε η παράταση που δόθηκε. Για να μειώσουν τον φόρτο στα συστήματα, η λύση ειναι πολύ απλή. Η' ισχυρότερα συστήματα (δικά τους, στο cloud, δεν έχει σημασία), ή χρονικά όρια που "μοιράζουν" τον κόσμο σε ένα χρονικό εύρος, όπως γινόταν παλαιότερα.

Αρα, το θέμα είναι καθαρά πολιτικό.

frap
24-06-14, 11:27
Δε ξέρω ρε παιδιά, εγώ μπήκα συμπλήρωσα και υπέβαλα το Ε1 χωρίς κανένα πρόβλημα. Από τις 14 ξεκίνησα να το συμπληρώνω, μπήκα πάλι εχθές για τον τελικό έλεγχο και το έδωσα: δε με πέταξε ούτε μια φορά. Το E3 της γυναίκας μου το είχα έτοιμο από παλιότερα, αλλά και πάλι, όσες φορές χρειάστηκε να ανατρέξω σε αυτό η απόκριση ήταν επίσης άμεση.

Δε ξέρω ποια προβλήματα βλέπουν οι φοροτεχνικοί με το σύστημα του taxis. Μήπως απλά τους φέρνουν τις δηλώσεις τους όλοι το τελευταίο δεκαήμερο και δε προλαβαίνουν οι ίδιοι; Αλλά τότε δε φταίει το taxis....

Θυμάμαι πέρυσι, με την εφαρμογή του Ε9 που πραγματικά είχε πρόβλημα υπερφόρτωσης το taxis, μέχρι να πέσει η παράταση σου έκλεινε το session πριν ακόμα προλάβει να φορτώσει ο browser την εφαρμογή ... :) Καμία σχέση τώρα.

anon
24-06-14, 11:48
Συμβαίνει το κλασσικό ελληνικό φαινόμενο, όλοι την τελευταία στιγμή. Αυτό εύκολα όμως διορθώνεται, πχ όπως κάνανε παλαιότερα, με διαφορετικές καταληκτικές ημερομηνίες ανα τελευταίο ψηφίο του ΑΦΜ. Βέβαια σε κάθε περίπτωση καλό είναι να αναβαθμίζουν τα συστήματά τους για όσο το δυνατόν ταχύτερες και πιο αξιόπιστες υπηρεσίες.

mezger
24-06-14, 13:45
Δε ξέρω ρε παιδιά, εγώ μπήκα συμπλήρωσα και υπέβαλα το Ε1 χωρίς κανένα πρόβλημα. Από τις 14 ξεκίνησα να το συμπληρώνω, μπήκα πάλι εχθές για τον τελικό έλεγχο και το έδωσα: δε με πέταξε ούτε μια φορά. Το E3 της γυναίκας μου το είχα έτοιμο από παλιότερα, αλλά και πάλι, όσες φορές χρειάστηκε να ανατρέξω σε αυτό η απόκριση ήταν επίσης άμεση.

Δε ξέρω ποια προβλήματα βλέπουν οι φοροτεχνικοί με το σύστημα του taxis. Μήπως απλά τους φέρνουν τις δηλώσεις τους όλοι το τελευταίο δεκαήμερο και δε προλαβαίνουν οι ίδιοι; Αλλά τότε δε φταίει το taxis....

Θυμάμαι πέρυσι, με την εφαρμογή του Ε9 που πραγματικά είχε πρόβλημα υπερφόρτωσης το taxis, μέχρι να πέσει η παράταση σου έκλεινε το session πριν ακόμα προλάβει να φορτώσει ο browser την εφαρμογή ... :) Καμία σχέση τώρα.

Να σου πω εγώ που συναλλάσομαι καθημερινά, πως ήταν η κατάσταση τις πρώτες 2 βδομάδες του Ιουνίου:
-Error 404
-Error 500
-?? el_GR Datastore error ??
-Χαμένο session, "παρακαλούμε κλείστε όλα τα παράθυρα και συνδεθείτε ξανά" κλπ
-Redirect στο overload.html
-Forms που δεν παίρνουν απάντηση ποτέ (πατάς δηλαδή συνέχεια υποβολής και μένει σύξυλο, με το κουμπί disabled φυσικά)
-Πρόσθετα πράθυρα (π.χ. ιδιοκατοίκησης) που αφού τα συμπληρώσεις κανεις save και δε βρίσκουν session να βάλουν αυτά που πέρασες (φτου κι απ την αρχή δηλαδή)

Όλα αυτά τα είχα συναντήσει και κάποιες μέρες που αποφάσισα για το γαμώτο να δουλέψω 12 το βράδυ με 6 το πρωί, οπότε δε μιλάμε μόνο για υπερφόρτωση αλλά και για ανικανότητα των διαχειριστών που έχουν ένα σύστημα μην πω.
Την προηγούμενη Κυριακή κάναν κάτι εργασίες αναβάθμισης, και μετά ως δια μαγείας πήγαιναν όλα καλύτερα.
Χτες πάλι μεσημέρι-απόγευμα ξαναφάνηκαν όλα τα παραπάνω.

Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν όταν εγώ για να προλάβω να τελειώσω 30 ιουνίου έχω να υποβάλλω στάνταρ Χ δηλώσεις την ημέρα στο 8ωρο, και το taxis με εξαναγκάζει να υποβάλλω Χ/4 δηλώσεις το 16ωρό, είναι λογικό αφενός να μην προλαβαίνω, αφετέρου να γίνονται τα νεύρα μου σμπαράλια, με αποκλειστικό υπεύθυνο το Taxis.

Το ότι βγαίνουν από πάνω και λένε με τάχα μου διαρροές ότι δεν δικαιολογείται παράταση αφού φέτος το taxis δουλεύει καλά, όταν έχω χάσει τόσες ώρες από τη ζωή μου και έχει ανέβει το στρες κατακόρυφα, είναι τεράστια υποτίμηση της νοημοσύνης και της προσωπικότητάς μου.

Α και να συμπληρώσω ότι δηλώσεις έχω έτοιμες από τα μέσα Μαρτίου αλλά έπρεπε να περιμένω:
-Να περάσουν οι εργοδότες και τα ταμεία τις βεβαιώσεις στο taxis
-Να διορθώσουν τα τυχόν λάθη στις παραπάνω καταχωρήσεις προέκυψαν από λάθος εισαγωγές, λανθασμένα ΑΦΜ κλπ
-Να ψηφιστεί η τροπολογία για όσους είχαν χαμηλά εισοδήματα με απόπδειξη δαπάνης, και να περαστεί στο taxis
-Να ψηφιστεί η απαλλαγή των τεκμηρίων των κατοίκων εξωτερικού και να περαστεί στο taxis
-Να διορθώσουν κάτι λάθος περιορισμούς που έβαζε στα ποσά των παρακρατήσεων των μπλοκάκηδων
-Και άλλα που δεν μου έρχονται αυτή τη στιγμή.

Αυτές λοιπόν έπρεπε να φύγουν αυτό το μήνα, κι ας ήρθε ο κόσμος με όλη την καλή διάθεση από τον Απρίλιο.

Και τελευταίο, αυτά τα 2 :
18/6/14
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=303339&catid=3
Χωρίς οικογενειακό επίδομα κινδυνεύουν να μείνουν περίπου 750.000 δικαιούχοι στη χώρα μας μετά την αιφνιδιαστική απόφαση του ΟΓΑ να βάλει ως όρο την υποβολή της φορολογικής δήλωσης και της δήλωσης Α21 μέχρι στις 22 Ιουνίου.

23/6/14
http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/19236
Η καταβολή στους δικαιούχους Οικογενειακών Επιδομάτων για το 2ο τρίμηνο του 2014 (Ενιαίο Επίδομα Στήριξης Τέκνων και Ειδικό Επίδομα Τρίτεκνων και Πολύτεκνων Οικογενειών), θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 18 Ιουλίου 2014.
Η πληρωμή αυτή αφορά δικαιούχους που θα έχουν υποβάλει ηλεκτρονικά αίτηση-δήλωση Α21 (μέσω του TaxisNet της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων), μέχρι και την 30η Ιουνίου 2014.[...]
β) Αιτήσεις Α21 που θα υποβληθούν μετά τις 30/6/2014 θα ικανοποιηθούν σε επόμενη πληρωμή.

Έλεος? Έλεος...

tsioy
24-06-14, 13:50
Συμβαίνει το κλασσικό ελληνικό φαινόμενο, όλοι την τελευταία στιγμή. Αυτό εύκολα όμως διορθώνεται, πχ όπως κάνανε παλαιότερα, με διαφορετικές καταληκτικές ημερομηνίες ανα τελευταίο ψηφίο του ΑΦΜ. Βέβαια σε κάθε περίπτωση καλό είναι να αναβαθμίζουν τα συστήματά τους για όσο το δυνατόν ταχύτερες και πιο αξιόπιστες υπηρεσίες.

Δεν θα διαφωνήσω για το φαινόμενο που λες, να επισημάνω απλώς ότι για την καθυστέρηση συντρέχουν και άλλοι λόγοι.
Για παράδειγμα, επεδή προτίμησα να επιβεβαιώσω τα προσυμπληρωμένα δεδομένα με τη βεβαίωση εισφορών, περίμενα μέχρι τέλη Μαΐου τη βεβαίωση από τον εργοδότη.

21706
24-06-14, 14:33
Α και να συμπληρώσω ότι δηλώσεις έχω έτοιμες από τα μέσα Μαρτίου αλλά έπρεπε να περιμένω:
-Να περάσουν οι εργοδότες και τα ταμεία τις βεβαιώσεις στο taxis


Να προσθέσω και ένα από τα δικά μου:
Έπρεπε να περιμένω να περάσει το taxis τη βεβαίωση που
μου είχε στείλει ήδη ο εργοδότης μου! Σε ερώτησή μου
γιατί έγινε αυτό και πότε θα την περάσουν η απάντηση
του taxis ήταν «πρόκειται για κάποιο τεχνικό σφάλμα».
Τελικά την πέρασαν μετά από 15 μέρες...

Basilhs23_
24-06-14, 16:28
Άκουσα κάτι για παράταση ως τέλος Ιουλίου ;

Artemius
24-06-14, 16:52
Άκουσα κάτι για παράταση ως τέλος Ιουλίου ;

αμα δεν δωσουν παραταση θα γινει της Κορεας.

Κατι που ΔΕΝ μπορεσα ποτε να καταλαβω. Αφου ειναι τοσο αχρηστοι και ανικανοι να δουλεψουν το συστημα, το οποιο εχει στοιχισει και εναν σκασμο λεφτα παρεμπιπτοντως,γτ πολυ απλα δεν κανουν ολη την Υπηρεσια outsource σε καμια μεγαλη ιδιωτικη εταιρεια του εξωτερικου?

Πιο φτηνα θα τους ερθει πιστευω,πιο σιγουρα θα λειτουργει,και οσον αφορα την ασφαλεια των δεδομενων... ειδαμε -ξανα- προσφατα ποσο ασφαλη ειναι με την παροντα κατασταση.

dynamic woman
24-06-14, 17:39
Μιας που λέτε για συντάξεις.
Πάω να δω τις αποδοχές της σύνταξης συγγενούς μου μέσω taxis και μου λέει ότι δεν υπάρχει κάποιο έγγραφο που να αντιστοιχεί σε αυτό το ΑΦΜ.
Κι όμως, μέσω ΙΚΑ τις βρήκα τις αποδοχές της και ο ΑΦΜ είναι σωστός.
Αυτό που με ανησυχεί , είναι μήπως δεν είναι περασμένες οι αποδοχές στο Ε1, αφου δεν υπάρχουν μέσα στο TAXIS.
Το Ε1 δεν μπορώ να το ανοίξω να το δώ, γιατί προηγουμένως θα πρέπει να συμφωνήσω με τα στοιχεία του Φυσικού προσώπου απο τα οποία όμως είναι λάθος ο αριθμός ταυτότητας, για τον οποίο ενημερώθηκε απο την προηγούμενη Πέμπτη το μητρώο της ΔΟΥ και ακόμα στο taxis δεν έχει αλλάξει.

Artemius
24-06-14, 19:23
Μιας που λέτε για συντάξεις.
Πάω να δω τις αποδοχές της σύνταξης συγγενούς μου μέσω taxis και μου λέει ότι δεν υπάρχει κάποιο έγγραφο που να αντιστοιχεί σε αυτό το ΑΦΜ.
Κι όμως, μέσω ΙΚΑ τις βρήκα τις αποδοχές της και ο ΑΦΜ είναι σωστός.
Αυτό που με ανησυχεί , είναι μήπως δεν είναι περασμένες οι αποδοχές στο Ε1, αφου δεν υπάρχουν μέσα στο TAXIS.
Το Ε1 δεν μπορώ να το ανοίξω να το δώ, γιατί προηγουμένως θα πρέπει να συμφωνήσω με τα στοιχεία του Φυσικού προσώπου απο τα οποία όμως είναι λάθος ο αριθμός ταυτότητας, για τον οποίο ενημερώθηκε απο την προηγούμενη Πέμπτη το μητρώο της ΔΟΥ και ακόμα στο taxis δεν έχει αλλάξει.


αλλαγη στοιχειων μητρωου στη ΔΟΥ τετοια εποχη?! Ζησε Μαη μου να φας τριφυλλι! :(

αμα δεν υπαρχει κατι μεσα στο taxis,δεν ειναι προσυμπληρωμενο και στη δηλωση,απλα πραματα.

αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι,γτ δεν σε αφηνει να ανοιξεις το Ε1? εχουν φραγει προσωρινα λειτουργιες λογω αιτησης αλλαγων στα στοιχεια?


(και ΠΟΤΕ,ΠΟΤΕ των ΠΟΤΩΝ δεν ζηταμε αλλαγη στοιχειων και αλλα τετοια,τετοια εποχη! να γινει πρωτα η δουλεια μας,και μετα εχουμε καιρο με τα τσουβαλια! ;) )

dynamic woman
24-06-14, 22:29
αλλαγη στοιχειων μητρωου στη ΔΟΥ τετοια εποχη?! Ζησε Μαη μου να φας τριφυλλι! :(

αμα δεν υπαρχει κατι μεσα στο taxis,δεν ειναι προσυμπληρωμενο και στη δηλωση,απλα πραματα.

αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι,γτ δεν σε αφηνει να ανοιξεις το Ε1? εχουν φραγει προσωρινα λειτουργιες λογω αιτησης αλλαγων στα στοιχεια?


(και ΠΟΤΕ,ΠΟΤΕ των ΠΟΤΩΝ δεν ζηταμε αλλαγη στοιχειων και αλλα τετοια,τετοια εποχη! να γινει πρωτα η δουλεια μας,και μετα εχουμε καιρο με τα τσουβαλια! ;) )

Πριν μου επιτρέψει να δω το Ε1 μου δείχνει πρώτα τα στοιχεία Ονομα, ΑΦΜ, Αριθμ Ταυτοτητας κλπ, τα οποία πρέπει πρώτα να αποδεχθώ για να συνεχίσω.
Πως να τα αποδεχθώ όμως, όταν ο αριθμός ταυτότητας, δεν είναι καν ο παλιός. Είναι ένας άσχετος αριθμός ταυτότητας που εκδόθηκε στην Πατρα το 2009, ενώ η γυναίκα ούτε που έχει πάει ποτέ στην Πάτρα στη ζωή της.

Τι στο καλό να κάνω εγώ τώρα; Περιμένω απο την ΔΟΥ να διορθώσει τα στοιχεία της ταυτότητας ή κάνω την δήλωση με μια ταυτότητα που δεν υπάρχει;
Και με το ΙΚΑ τι γίνεται; Η δήλωση μάλλον θα είναι κενή. Θα μου επιτρέψει να συμπληρώσω τα ποσά ή να την στείλω μια βόλτα κι απο το ΙΚΑ;

sdikr
24-06-14, 22:33
Πριν μου επιτρέψει να δω το Ε1 μου δείχνει πρώτα τα στοιχεία Ονομα, ΑΦΜ, Αριθμ Ταυτοτητας κλπ, τα οποία πρέπει πρώτα να αποδεχθώ για να συνεχίσω.
Πως να τα αποδεχθώ όμως, όταν ο αριθμός ταυτότητας, δεν είναι καν ο παλιός. Είναι ένας άσχετος αριθμός ταυτότητας που εκδόθηκε στην Πατρα το 2009, ενώ η γυναίκα ούτε που έχει πάει ποτέ στην Πάτρα στη ζωή της.

Τι στο καλό να κάνω εγώ τώρα; Περιμένω απο την ΔΟΥ να διορθώσει τα στοιχεία της ταυτότητας ή κάνω την δήλωση με μια ταυτότητα που δεν υπάρχει;
Και με το ΙΚΑ τι γίνεται; Η δήλωση μάλλον θα είναι κενή. Θα μου επιτρέψει να συμπληρώσω τα ποσά ή να την στείλω μια βόλτα κι απο το ΙΚΑ;

Προσωπικά επειδή είχα θέμα με αλλαγή ταυτότητας, απλά πάτησα υποβολή, μετά πήγα έκανα την αλλαγή στο μητρώο
Δεν έχει ξανακάνει δήλωση;

dynamic woman
25-06-14, 00:07
Αν είχε απλά τον αριθμό της παλιάς της ταυτότητας και εγώ έτσι θα έκανα, αλλά εδώ υπάρχει μια ταυτότητα που ανήκει σε άλλον άνθρωπο.
Αύριο θα της πω να πάει σε έναν λογιστή να της την κάνει, για να μην πάρω την ευθύνη εγώ, που δεν είναι και η δουλειά μου. Μου φορτώθηκε με το έτσι θέλω και στο τέλος, θα γίνει καμια βλακεία και θα μου την πει και απο πάνω.

Artemius
25-06-14, 00:15
Πριν μου επιτρέψει να δω το Ε1 μου δείχνει πρώτα τα στοιχεία Ονομα, ΑΦΜ, Αριθμ Ταυτοτητας κλπ, τα οποία πρέπει πρώτα να αποδεχθώ για να συνεχίσω.
Πως να τα αποδεχθώ όμως, όταν ο αριθμός ταυτότητας, δεν είναι καν ο παλιός. Είναι ένας άσχετος αριθμός ταυτότητας που εκδόθηκε στην Πατρα το 2009, ενώ η γυναίκα ούτε που έχει πάει ποτέ στην Πάτρα στη ζωή της.

Τι στο καλό να κάνω εγώ τώρα; Περιμένω απο την ΔΟΥ να διορθώσει τα στοιχεία της ταυτότητας ή κάνω την δήλωση με μια ταυτότητα που δεν υπάρχει;
Και με το ΙΚΑ τι γίνεται; Η δήλωση μάλλον θα είναι κενή. Θα μου επιτρέψει να συμπληρώσω τα ποσά ή να την στείλω μια βόλτα κι απο το ΙΚΑ;


κοιτα,το οτι δεν ηταν καν ποτε δικος της ο συγκεκριμενος Α.Τ. ειναι ενα θεμα, αλλα προφανως το ΑΦΜ ειναι το δικο της,και η εφορια δεν ειναι η αστυνομια. καλου-κακου βεβαια πηγαινε σε εναν λογιστη.

τωρα οσον αφορα το εισοδημα,εκει ειναι ξεκαθαρα τα πραματα. εαν δεν ειναι προσυμπληρωμενο το εισοδημα αυτοματα μεσα στο Ε1,γτ μιλαμε για συνταξιουχο, ουτε εσυ ουτε ο λογιστης επιτρεπεται να αλλαξετε το οτιδηποτε. μονο ο εκδιδοντας την βεβαιωση αποδοχων μπορει να κανει αλλαγες,εν προκειμενω το ΙΚΑ.

dynamic woman
25-06-14, 00:19
κοιτα,το οτι δεν ηταν καν ποτε δικος της ο συγκεκριμενος Α.Τ. ειναι ενα θεμα, αλλα προφανως το ΑΦΜ ειναι το δικο της,και η εφορια δεν ειναι η αστυνομια. καλου-κακου βεβαια πηγαινε σε εναν λογιστη.

τωρα οσον αφορα το εισοδημα,εκει ειναι ξεκαθαρα τα πραματα. εαν δεν ειναι προσυμπληρωμενο το εισοδημα αυτοματα μεσα στο Ε1,γτ μιλαμε για συνταξιουχο, ουτε εσυ ουτε ο λογιστης επιτρεπεται να αλλαξετε το οτιδηποτε. μονο ο εκδιδοντας την βεβαιωση αποδοχων μπορει να κανει αλλαγες,εν προκειμενω το ΙΚΑ.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Οπως τα λες, πρέπει οπωσδήποτε να αναλάβει λογιστής. Δεν μπορώ να μπλεχτώ παραπάνω.
Ενα τελευταίο. Πιστεύεις ότι θα δώσουν παράταση στις δηλώσεις;

Artemius
25-06-14, 00:27
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Οπως τα λες, πρέπει οπωσδήποτε να αναλάβει λογιστής. Δεν μπορώ να μπλεχτώ παραπάνω.
Ενα τελευταίο. Πιστεύεις ότι θα δώσουν παράταση στις δηλώσεις;

δεν μπορουν να κανουν και αλλιως. περιπου το 1/3 των δηλωσεων των φυσικων προσωπων δεν ειχαν υποβληθει μεχρι την προηγουμενη βδομαδα. και σημαντικο μεριδιο ευθυνης για αυτο εχει το ΥΠ.ΟΙΚ. και η ΓΓΠΣ καθως και αλλοι (εργοδοτες,Ταμεια,κτλ)

dynamic woman
25-06-14, 00:37
δεν μπορουν να κανουν και αλλιως. περιπου το 1/3 των δηλωσεων των φυσικων προσωπων δεν ειχαν υποβληθει μεχρι την προηγουμενη βδομαδα. και σημαντικο μεριδιο ευθυνης για αυτο εχει το ΥΠ.ΟΙΚ. και η ΓΓΠΣ καθως και αλλοι (εργοδοτες,Ταμεια,κτλ)

Ωραία!! Αφου θα πάρει παράταση, θα έχει τον χρόνο να λύσει όλα τα θέματα με την δήλωση της.

Artemius
25-06-14, 01:21
Ωραία!! Αφου θα πάρει παράταση, θα έχει τον χρόνο να λύσει όλα τα θέματα με την δήλωση της.

"λογικα" λεμε παντα. ακομα δεν εχει ανακοινωθει τιποτα. και μην ξεχνας "οτι εκει που τελειωνει η λογικη,αρχιζει το Ελληνικο Δημοσιο" :lol:

Oionos
25-06-14, 04:04
στο 667 / 668 ,δηλαδή

ΠΙΝΑΚΑΣ 6. ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ - ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΜΕΙΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΤΗΣΙΑ ΔΑΠΑΝΗ

4 Τόκοι καταθέσεων τραπεζών ημεδαπής προέλευσης Για εμφάνιση τόκων πατήστε ΕΔΩ 667/668


141248
(το πινακακι ειναι ενδεικτικο απο το διαδικτυο)

Αν κάνεις κλικ στο ΕΔΩ εμφανίζονται
-το ποσό των τόκων
-και ο φόρος που παρακρατήθηκε.

Το ερώτημα είναι αν το ποσό των τόκων που εμφανίζει είναι
το καθαρό ποσό που εισέπραξε κάποιος
ή το μεικτό μαζί με τον φόρο που παρακρατήθηκε
(κι επομένως πρέπει να αφαιρέσεις τους φόρους και να βάλεις το υπόλοιπο
του ποσού στα 667 /668 κουτάκια του Ε1 ).

(Λογικά οπως όπως και πέρσι είναι μεικτό το ποσό ,αλλά καλύτερα να το επιβεβαιώσω ...)


Υ.Γ Το εισόδημα από ΕΚΑΣ δεν προστίθεται/λογίζεται στο σύνολο του 25% εισόδηματος για το οποίο οι Συνταξιούχοι
πρέπει να μαζέψουν αποδείξεις (όπως και πέρσι ) ,έτσι ?????

frap
25-06-14, 09:31
Το μικτό εμφανίζει και πρέπει να αφαιρέσεις.

giorgosk
25-06-14, 17:22
Τους τόκους καταθέσεων δεν τους βλέπω προσυμπληρωμένους;;

Τους βάζουμε εμείς;;;

agrelaphon
25-06-14, 18:38
Το μικτό εμφανίζει και πρέπει να αφαιρέσεις.
Εγώ θαρρώ πως εμφανίζει το καθαρό. Γιατί μετά στην "ειδοποίηση πληρωμής φόρου" προσθέτει (+) τα 2 ποσά για να υπολογίσει την εισφορά.
Edit: Πράγματι εμφανίζει το μικτό :rtfm:

21706
25-06-14, 18:56
Τους ήταν δύσκολο να γράψουν τη λέξη μικτό
ή καθαρό και αφήνουν εμάς να μαντέψουμε...

agrelaphon
25-06-14, 19:00
Τους ήταν δύσκολο να γράψουν τη λέξη μικτό
ή καθαρό και αφήνουν εμάς να μαντέψουμε...
Βασικά τους ήταν δύσκολο να γράψουν κατ'ευθείαν το καθαρό ποσό και απλά να το μεταφέρουμε στη δήλωση. Ή ακόμα καλύτερα, να είναι προ-συμπληρωμένα τα ποσά, όπως με τη φορολόγηση μισθών :P

21706
25-06-14, 19:19
Βασικά τους ήταν δύσκολο να γράψουν κατ'ευθείαν το καθαρό ποσό και απλά να το μεταφέρουμε στη δήλωση. Ή ακόμα καλύτερα, να είναι προ-συμπληρωμένα τα ποσά, όπως με τη φορολόγηση μισθών :P

Προσυμπληρωμένα δεν μπορεί να είναι γιατί
αν κάποιος έχει κοινούς λογαριασμούς μόνο
αυτός και οι συνδικαιούχοι ξέρουν πώς
κατανέμονται οι τόκοι.

Oionos
26-06-14, 00:26
στο 667 / 668 ,δηλαδή

ΠΙΝΑΚΑΣ 6. ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ - ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΜΕΙΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΤΗΣΙΑ ΔΑΠΑΝΗ

4 Τόκοι καταθέσεων τραπεζών ημεδαπής προέλευσης Για εμφάνιση τόκων πατήστε ΕΔΩ 667/668


141248
(το πινακακι ειναι ενδεικτικο απο το διαδικτυο)

Αν κάνεις κλικ στο ΕΔΩ εμφανίζονται
-το ποσό των τόκων
-και ο φόρος που παρακρατήθηκε.

Το ερώτημα είναι αν το ποσό των τόκων που εμφανίζει είναι
το καθαρό ποσό που εισέπραξε κάποιος
ή το μεικτό μαζί με τον φόρο που παρακρατήθηκε
(κι επομένως πρέπει να αφαιρέσεις τους φόρους και να βάλεις το υπόλοιπο
του ποσού στα 667 /668 κουτάκια του Ε1 ).

(Λογικά οπως όπως και πέρσι είναι μεικτό το ποσό ,αλλά καλύτερα να το επιβεβαιώσω ...)


Υ.Γ Το εισόδημα από ΕΚΑΣ δεν προστίθεται/λογίζεται στο σύνολο του 25% εισόδηματος για το οποίο οι Συνταξιούχοι
πρέπει να μαζέψουν αποδείξεις (όπως και πέρσι ) ,έτσι ?????

Ευχαριστώ πολυ για το Hint/επαλήθευση :) για το πρώτο ερώτημα.

Αν είναι εύκολο μπορεί κάποιος να επαληθεύσει και το Υ.Γ.( 2ο ερωτημα) θα με διευκολύνει πολύ .

giorgosk
26-06-14, 19:07
Aν κλειδωθεί ο λογαριασμός σε πόση ώρα ξεκλειδώνεται ;;;

skoupas
26-06-14, 19:28
Κανά δεκάλεπτο θέλει.

tsorbi
26-06-14, 19:40
Ίσως και μια επανεκκίνηση στο Router για να πάρεις νέα IP.

giorgosk
26-06-14, 19:42
Στον πίνακα 5 και στον κωδικό 215 οι μήνες από 6 πρέπει να γίνουν 12 μιας και όλο το 2013 έμενα στο σπίτι που είμαι τώρα. Πως θα το αλλάξω ;;;

Οκ το διόρθωσα...

mindtrapper
26-06-14, 23:31
Friends μια βοήθεια γιατί πρώτη φορά θα κάνω δήλωση και μόνος μου online.

Λοιπόν εγώ είμαι φοιτητής αλλά πέρα από το όριο, ούτε πάσο, ούτε προστατευομενο μέλος. Πέρυσι πήγα στρατό από Μάρτη μέχρι Δεκέμβρη. Από Γενάρη μέχρι Μάρτη εμένα με γονείς στο σπίτι (νοικι), όπως και τώρα.

Θέλω να ξέρω σαν τι θα δηλώσω. Υπάρχει κατηγορία στρατιώτης με μισθό 8,62 επί 9 (συν τα δώρα Πάσχα - Χριστούγεννα); Που θα δηλώσω ότι μένω/εμένα. Φιλοξενουμενος η στο στρατό; Κάτι άκουσα ότι ο πατέρας μου δεν κάνει να με βάλει φιλοξενουμενο στο σπίτι αλλά εγώ έτσι θα πρέπει να το δηλώσω.

Μια μικρή βοήθεια μην κάνω καμιά πατάτα;

(Sorry για τυχόν λάθη, είμαι από κινητό)

mezger
26-06-14, 23:51
Friends μια βοήθεια γιατί πρώτη φορά θα κάνω δήλωση και μόνος μου online.

Λοιπόν εγώ είμαι φοιτητής αλλά πέρα από το όριο, ούτε πάσο, ούτε προστατευομενο μέλος. Πέρυσι πήγα στρατό από Μάρτη μέχρι Δεκέμβρη. Από Γενάρη μέχρι Μάρτη εμένα με γονείς στο σπίτι (νοικι), όπως και τώρα.

Θέλω να ξέρω σαν τι θα δηλώσω. Υπάρχει κατηγορία στρατιώτης με μισθό 8,62 επί 9 (συν τα δώρα Πάσχα - Χριστούγεννα); Που θα δηλώσω ότι μένω/εμένα. Φιλοξενουμενος η στο στρατό; Κάτι άκουσα ότι ο πατέρας μου δεν κάνει να με βάλει φιλοξενουμενο στο σπίτι αλλά εγώ έτσι θα πρέπει να το δηλώσω.

Μια μικρή βοήθεια μην κάνω καμιά πατάτα;

(Sorry για τυχόν λάθη, είμαι από κινητό)

Σα φαντάρος είσαι προσατευόμενο μέλος, δε χρειάζεται να κάνεις δήλωση εφόσον μπεις στη δήλωση των γονιών σου. Αν έχουν κάνει ήδη δήλωση, τότε καλύτερα κάνε μηδενική δήλωση (μην ασχοληθείς με το "μισθό" του στρατού) και δήλωσε φιλοξενία στους γονείς σου όλους τους μήνες.

ntoremi
27-06-14, 01:46
Friends μια βοήθεια γιατί πρώτη φορά θα κάνω δήλωση και μόνος μου online.

Λοιπόν εγώ είμαι φοιτητής αλλά πέρα από το όριο, ούτε πάσο, ούτε προστατευομενο μέλος. Πέρυσι πήγα στρατό από Μάρτη μέχρι Δεκέμβρη. Από Γενάρη μέχρι Μάρτη εμένα με γονείς στο σπίτι (νοικι), όπως και τώρα.

Θέλω να ξέρω σαν τι θα δηλώσω. Υπάρχει κατηγορία στρατιώτης με μισθό 8,62 επί 9 (συν τα δώρα Πάσχα - Χριστούγεννα); Που θα δηλώσω ότι μένω/εμένα. Φιλοξενουμενος η στο στρατό; Κάτι άκουσα ότι ο πατέρας μου δεν κάνει να με βάλει φιλοξενουμενο στο σπίτι αλλά εγώ έτσι θα πρέπει να το δηλώσω.

Μια μικρή βοήθεια μην κάνω καμιά πατάτα;

(Sorry για τυχόν λάθη, είμαι από κινητό)

Ναι, δεν φτανει που τους εκανες τον τσαμπα σκλαβο για 9 μηνες (ας μην ανοιξω εδω αυτο το μεγα θεμα) και σου διναν το εξευτελιστικο χαρτζιλικι των 8,62€ το μηνα, δηλαδη συνολο 77,58€, θεωρεις οτι πρεπει και να τους πληρωσεις και φορο γι αυτο το εισοδημα-χαρτζιλικι;;;;;;;;;;;;;;

mindtrapper
27-06-14, 03:34
Σα φαντάρος είσαι προσατευόμενο μέλος, δε χρειάζεται να κάνεις δήλωση εφόσον μπεις στη δήλωση των γονιών σου. Αν έχουν κάνει ήδη δήλωση, τότε καλύτερα κάνε μηδενική δήλωση (μην ασχοληθείς με το "μισθό" του στρατού) και δήλωσε φιλοξενία στους γονείς σου όλους τους μήνες.


Ναι, δεν φτανει που τους εκανες τον τσαμπα σκλαβο για 9 μηνες (ας μην ανοιξω εδω αυτο το μεγα θεμα) και σου διναν το εξευτελιστικο χαρτζιλικι των 8,62€ το μηνα, δηλαδη συνολο 77,58€, θεωρεις οτι πρεπει και να τους πληρωσεις και φορο γι αυτο το εισοδημα-χαρτζιλικι;;;;;;;;;;;;;;


Ωραία οπότε σε κάθε περίπτωση βάζω φιλοξενούμενος στο σπίτι των γονιών με μηδενικό εισόδημα;

giorgosk
27-06-14, 21:33
Θα δωθεί παράταση ;;;;

jkoukos
27-06-14, 21:35
Ανακοινώθηκε (http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/News/news_0103.html) σήμερα παράταση μέχρι 14 Ιούλη.

ghbgr
28-06-14, 01:25
Ωραία οπότε σε κάθε περίπτωση βάζω φιλοξενούμενος στο σπίτι των γονιών με μηδενικό εισόδημα;

φιλοξενούμενος, μηδέν εισόδημα και απλά θα δηλώσεις στα τεκμήρια αν έχεις κάτι στο όνομά σου (πχ αυτοκίνητο). όπως και να έχει δεν έχεις λάβει εισόδημα που να φορολογείται.

Stefan_
28-06-14, 14:55
Aν κλειδωθεί ο λογαριασμός σε πόση ώρα ξεκλειδώνεται ;;;

Aυτο το μυνημα μου το ειχε βγαλει κι εμενα πολλες φορες. Νομιζω οτι συμβαινει οταν δεν αποσυνδεθεις με το σωστο τροπο αλλα πατησεις το Χ πανω δεξια του παραθυρου.

mindtrapper
28-06-14, 17:39
φιλοξενούμενος, μηδέν εισόδημα και απλά θα δηλώσεις στα τεκμήρια αν έχεις κάτι στο όνομά σου (πχ αυτοκίνητο). όπως και να έχει δεν έχεις λάβει εισόδημα που να φορολογείται.

Thank you!

giorgosk
02-07-14, 22:08
Η μητέρα μου παίρνει σύνταξη χηρείας ενώ ακόμη και φέτος δίνει εισφορά στον ΟΓΑ για τη σύνταξη που θα πάρει από το χρόνου.
Στην περσινή δήλωση που έκανε η λογίστρια βλέπω στον πίνακα 6 κωδικός 657 ένα ποσό ενώ στην φετινή στον κωδικό 303 (πίνακας 4) έχει προ συμπληρωθεί το καθαρό ποσό από συντάξεις.
Να σας πω πως στην περσινή δήλωση στον κωδικό 303 (πίνακας 4) δεν υπήρχε κανένα ποσό.

Η ερωτησή μου έχει να κάνει με το τι ποσό θα βάλω στον κωδικό 657 (πίνακας 6).
Γνωρίζει κανείς ;;;

21706
02-07-14, 23:32
Η μητέρα μου παίρνει σύνταξη χηρείας ενώ ακόμη και φέτος δίνει εισφορά στον ΟΓΑ για τη σύνταξη που θα πάρει από το χρόνου.
Στην περσινή δήλωση που έκανε η λογίστρια βλέπω στον πίνακα 6 κωδικός 657 ένα ποσό ενώ στην φετινή στον κωδικό 303 (πίνακας 4) έχει προ συμπληρωθεί το καθαρό ποσό από συντάξεις.
Να σας πω πως στην περσινή δήλωση στον κωδικό 303 (πίνακας 4) δεν υπήρχε κανένα ποσό.

Η ερωτησή μου έχει να κάνει με το τι ποσό θα βάλω στον κωδικό 657 (πίνακας 6).
Γνωρίζει κανείς ;;;

Έχει κάποιο εισόδημα που εξαιρείται από την εισφορά αλληλεγγύης;

giorgosk
03-07-14, 07:34
Όχι κανένα.

21706
03-07-14, 08:02
Αν είναι έτσι δεν γράφεις τίποτα στο 657.

frap
03-07-14, 09:12
Εξαιρούνται οι αποζημιώσεις απολύσεως κλπ, βοήθημα τοκετού, (κατά μία πρόσφατη ερμηνεία που συζητήθηκε και εδώ) τα επιδόματα λοχείας και κυοφορίας καθώς και το ΕΚΑΣ. Και αν θυμάμαι σωστά, κάποια είδη εισοδημάτων που φορολογούνται με ειδικό τρόπο η φορολογική τους υποχρέωση εξαντλείται εκεί.

Επίσης δεν επιβάλλεται εισφορά αλληλεγγύης σε συνολικά εισοδήματα < €12000.

Πιο συγκεκριμένα (http://www.taxnews.info/foros/eidiki-eisfora-allylegiis/):



Επιβάλλεται ειδική εισφορά αλληλεγγύης στα εισοδήματα άνω των δώδεκα χιλιάδων (12.000) ευρώ των φυσικών προσώπων, που προέκυψαν κατά τις διαχειριστικές χρήσεις 2010 έως και 2014 και δηλώνονται με τις δηλώσεις των αντίστοιχων οικονομικών ετών 2011 - 2015.

Για την επιβολή της εισφοράς, λαμβάνεται υπόψη το ετήσιο συνολικό καθαρό ατομικό εισόδημα, πραγματικό ή τεκμαρτό, φορολογούμενο ή απαλλασσόμενο του φυσικού προσώπου ή σχολάζουσας κληρονομιάς. Το τεκμαρτό εισόδημα λαμβάνεται υπόψη πριν από τις μειώσεις του άρθρου 19 του Κ.Φ.Ε.. Εξαιρούνται και δεν προσμετρώνται τα εισοδήματα της περίπτωσης θ' της παραγράφου 5 του άρθρου 6, της παραγράφου 1 του άρθρου 14 και της περίπτωσης γ' της παραγράφου 4 του άρθρου 45 του Κ.Φ.Ε.. Επίσης, εξαιρούνται από την υποχρέωση καταβολής ειδικής εισφοράς οι μακροχρόνια άνεργοι που είναι εγγεγραμμένοι στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ, καθώς και όσοι λαμβάνουν επίδομα ανεργίας από τον εν λόγω οργανισμό, εφόσον κατά το χρόνο της βεβαίωσης δεν έχουν πραγματικά εισοδήματα.

[...]

Το ποσό της έκτακτης εισφοράς περιορίζεται αναλόγως, σε κάθε περίπτωση ώστε το συνολικό καθαρό εισόδημα που προκύπτει μετά την αφαίρεση της ειδικής εισφοράς να μην υπολείπεται του καθαρού εισοδήματος που απομένει μετά την αφαίρεση της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης, η οποία υπολογίστηκε με την εφαρμογή του αμέσως προηγούμενου συντελεστή. (σημείωση δική μου: δηλαδή για €12.001 μάλλον δε θα πληρώσεις €120,01 ...)

jkoukos
03-07-14, 11:01
Το ποσό της έκτακτης εισφοράς περιορίζεται αναλόγως, σε κάθε περίπτωση ώστε το συνολικό καθαρό εισόδημα που προκύπτει μετά την αφαίρεση της ειδικής εισφοράς να μην υπολείπεται του καθαρού εισοδήματος που απομένει μετά την αφαίρεση της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης, η οποία υπολογίστηκε με την εφαρμογή του αμέσως προηγούμενου συντελεστή. (σημείωση δική μου: δηλαδή για €12.001 μάλλον δε θα πληρώσεις €120,01 ...)
Σωστά, έτσι ακριβώς είναι.
Μόλις χθες υποβάλαμε τη δήλωση της μητέρας φίλου, όπου το συνολικό εισόδημα λόγω τόκων τραπέζης ανέβηκε στα 12.004€.
Στην εκκαθάριση μας έδειξε παρακράτηση εισφοράς 3€, αντί του κανονικού 120,04€.

Επίσης στη δήλωση του φίλου, έβγαλε χρεωστική εκκαθάριση ~16€, αλλά στο επίσημο έντυπο pdf η εκκαθάριση είναι μηδενική.
Ήξερα από τον φόρο ακινήτων ότι κάτω από 27€ δεν πληρώνεται, αλλά πρώτη φορά το είδα και στον φόρο εισοδήματος.

giorgosk
05-07-14, 11:29
Oι εισφορές στα ταμεία ασφάλισης Ο..Γ.Α π.χ σε ποιον κωδικό μπαίνουν;;;
Γιατί στην περσινή δήλωση της μητέρας μου ήταν στον κωδικό 053 του πίνακα 7. Βλέπω πως στη φετινή δήλωση δεν υπάρχει ο κωδικός αυτό;

Τελικά βρήκα πως ο κωδικός αυτό μεταφέρθηκε στο έντυπο Ε3.

Εκεί χάθηκα κυριολεκτικά μιας και είδα τόσους πίνακες.

Που θα πρέπει να συμπληρώσω το ποσό της εισφοράς υπέρ του ΟΓΑ ;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.