PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

Basilhs23_
09-07-14, 18:16
Βλέπω στον υπολογισμό των τεκμηρίων από μια σελίδα, οτι ανάλογα με τους μήνες ιδιοκατοίκησης μειώνεται ή αυξάνει το τεκμήριο. Έχω ένα δώμα πάνω από τον όροφο που μένω το οποίο το δηλώνω ως δευτερεύουσα κατοικία, παλιά το έβαζα και αυτό με 12 μήνες ιδιοκατοίκησης γιατί δεν αποτελεί εξοχική κατοικία ή κάτι άλλο. Αν μειώσω τους μήνες ιδιοκατοίκησης εκεί και μειωθεί και το τεκμήριο θα έχω πρόβλημα σε κανέναν έλεγχο; Θα πρέπει να αποδείξω π.χ γιατί οι μήνες ήταν λιγότεροι από 12 κτλπ?

Επίσης δεν έχω καταλάβει από όλο αυτό το σύστημα με τα τεκμήρια με ποιόν τρόπο φορολογείσαι, ισχύει το 9500 αφορολόγητο με την έκπτωση των 2000 ευρώ και μετά η κλίμακα μισθωτών; Δεν δηλώνω κανένα άλλο εισόδημα πέρα από τόκους καταθέσεων μικρότερους των 200ευρώ.

kover
09-07-14, 19:42
Έχει εκκαθαρίσει η δήλωση μου και ειναι να μου επιστραφεί ένα σοβαρό πόσο (λόγω εγκυμοσύνης της γυναίκας μου βασικα). Ξέρει κανένας ποτε γίνονται επιστροφές;ο λογιστής μου δεν έχει ιδέα.

skoupas
09-07-14, 21:17
Δε γράφει το εκκαθαριστικό πάνω ημερομηνία επιστροφής?

kover
09-07-14, 22:15
Οχι. Απλα δείχνει το πόσο και τίποτα άλλο. Έχω βάλει και τους τραπεζικούς μας λογαριασμούς προηγουμένως.

frap
09-07-14, 23:06
Ίσως γιατί είναι μεγάλο το ποσό όπως λες, δεν έγινε οριστική εκκαθάριση ακόμη.
Περίεργο, γιατί έλεγαν πως πλέον η τελική εκκαθάριση είτε γίνεται άμα τη υποβολή ή σου λέε να περάσεις από τη ΔΟΥ για περαιτέρω έλεγχο.

Εμένα που μου γύρισαν €40 (όλε!!!) μου έγραφε και πότε θα πιστωθεί ο λογαριασμός μου.

kover
10-07-14, 08:59
Μπορει να είναι μεγάλο αλλα είναι αποκλειστικά αποδείξεις μαιευτηρίου και γυναικολόγου. 4 αποδείξεις είναι όλες και όλες. Τι έλεγχο να κάνουν. Τέσπα

anon
10-07-14, 11:05
Μπορει να είναι μεγάλο αλλα είναι αποκλειστικά αποδείξεις μαιευτηρίου και γυναικολόγου. 4 αποδείξεις είναι όλες και όλες. Τι έλεγχο να κάνουν. Τέσπα

Eαν το επιστρεφόμενο ποσό ειναι πάνω απο ένα όριο, θα σε καλέσουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ, για να πας τις αποδείξεις. Τουλάχιστον παλαιότερα αυτό συνέβαινε, και το όριο ήταν νομίζω κάπου στο χιλιάρικο, τώρα το όριο μπορεί και να έχει κατέβει. Απο την άλλη επειδή πρέπει να υποβάλεις τις ιατρικές και νοσοκομειακές αποδείξεις σε ξεχωριστό πίνακα με το ΑΦΜ του εκδότη, ίσως πλέον να μην χρειάζεται η προσκόμιση των αποδείξεων, αφού θα μπορούν (και πρέπει) να παίρνουμε συγκεντρωτική απο τον πάροχο υπηρεσιών, και θα μπορεί να γίνεται η διασταύρωση στοιχείων, όπως γίνεται και με τις επιχειρήσεις.

mezger
10-07-14, 11:25
Φέτος δεν ισχύει αυτό, πράγματι υπάρχουν δύο ειδών πιστωτικά εκκαθαριστικά: αυτά που λένε πότε ακριβώς θα μπει το ποσό στην τράπεζα, και άλλα που λένε ότι αφού γίνει έλεγχος και τυχόν συμψηφισμός, θα κατατεθεί το ποσό που προκύπτει.
Δεν έχει σημασία το ύψος του ποσού, ούτε αν υπάρχουν οφειλές, ούτε αν υπάρχουν ακίνητα (έπαιζε μια υπόθεση ότι περιμένουν να τα συμψηφίσουν με τον φόρο ακινήτων), ούτε ζητάει ρητά να πάει στη ΔΟΥ ο υπόχρεος.
Κοινώς κανείς δεν ξέρει μέχρι στιγμής τι γίνεται.

kover
10-07-14, 11:34
Το ποσό είναι 1623€ για επιστροφή. Διαπιστώνω πως δε λέει εκαθαριστικό αλλά λέει Πράξη Διοικητικού Προσδιορισμού Φόρου. Σε υποσημείωση δίπλα από το ποσό επιστροφής λέει


ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ
Εάν προκύψει πιστωτικό υπόλοιπο, μετά τον απαραί-
τητο έλεγχο και τον συμψηφισμό με τυχόν οφειλές
σας, το ποσό αυτό θα σας επιστραφεί μέσω του λο-
γαριασμού IBAN, που συμπληρώσατε στη δήλωσή σας.

Δεν έχω ξανά δει πιστωτικό εκαθαριστικό για αυτό τα ρωτάω όλα αυτά. Είναι η πρώτη χρονιά που κάνω κοινή δήλωση με τη γυναίκα μου και (να ναι καλά) έφερε προίκα.

anon
10-07-14, 11:43
Το ποσό είναι 1623€ για επιστροφή. Διαπιστώνω πως δε λέει εκαθαριστικό αλλά λέει Πράξη Διοικητικού Προσδιορισμού Φόρου. Σε υποσημείωση δίπλα από το ποσό επιστροφής λέει


ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ
Εάν προκύψει πιστωτικό υπόλοιπο, μετά τον απαραί-
τητο έλεγχο και τον συμψηφισμό με τυχόν οφειλές
σας, το ποσό αυτό θα σας επιστραφεί μέσω του λο-
γαριασμού IBAN, που συμπληρώσατε στη δήλωσή σας.

Δεν έχω ξανά δει πιστωτικό εκαθαριστικό για αυτό τα ρωτάω όλα αυτά. Είναι η πρώτη χρονιά που κάνω κοινή δήλωση με τη γυναίκα μου και (να ναι καλά) έφερε προίκα.

Eτσι λέει πλέον παντού απο φέτος. Νομικός ο λόγος.

Panda2010
10-07-14, 15:42
Καλησπέρα,
μήπως κάποιος γνωρίζει που δηλώνονται οι αμοιβές φοιτητή απότ ην πρακτική του; -ο οποίος δεν ειναι πλέον προστατευόμενο μέλος και κάνει δική του φορολογική.

Basilhs23_
10-07-14, 19:02
Δεν ξέρω που ακριβώς δηλώνονται, αλλά καλού κακού μπές στο Ε1 σου μέσα στο taxisnet να δείς, διότι σε έναν φίλο που έκανε κάπου πρακτική του έχουν περάσει το ποσό αυτόματα στο Ε1.

- - - Updated - - -

Επαναφέρω το θέμα με την δήλωση φαρμακευτικής δαπάνης στους κωδικούς 051-052.

Πάτησα το κουτάκι και εμφανίζει έναν πίνακα που ζητάει ΑΦΜ γιατρού ή νοσοκομείου.....

Αποδείξεις από φαρμακεία δηλαδή δεν μπαίνουν εκεί.....

jkoukos
10-07-14, 19:18
Και γράφει ακριβώς από πάνω ως παρατήρηση:
"Στην περίπτωση φαρμακευτικής δαπάνης κάντε την αντίστοιχη επιλογή και συμπληρώστε το συνολικό ποσό χωρίς να απαιτείται η συμπλήρωση των αντίστοιχων ΑΦΜ."

ntoremi
10-07-14, 20:14
Βλέπω στον υπολογισμό των τεκμηρίων από μια σελίδα, οτι ανάλογα με τους μήνες ιδιοκατοίκησης μειώνεται ή αυξάνει το τεκμήριο. Έχω ένα δώμα πάνω από τον όροφο που μένω το οποίο το δηλώνω ως δευτερεύουσα κατοικία, παλιά το έβαζα και αυτό με 12 μήνες ιδιοκατοίκησης γιατί δεν αποτελεί εξοχική κατοικία ή κάτι άλλο. Αν μειώσω τους μήνες ιδιοκατοίκησης εκεί και μειωθεί και το τεκμήριο θα έχω πρόβλημα σε κανέναν έλεγχο; Θα πρέπει να αποδείξω π.χ γιατί οι μήνες ήταν λιγότεροι από 12 κτλπ?


Βεβαιως οι μηνες, τα τμ και η αντικειμενικη αξια του σπιτιου καθοριζουν το υψος του τεκμηριου. Αλλο κοστος συντηρησης εχει ενα διαμερισμα 25 τμ στην Κυψελη οπου εμεινες μονο 3 μηνες και αλλο κοστος συντηρησης εχει ενα διαμερισμα 200τμ στο Κολωνακι οπου εμεινες 12 μηνες μεσα στο 2013.
Οι μηνες εκφραζουν ποσο καιρο εμεινες σε καθε σπιτι. Αν τα εχεις και τα χρησιμοποιεις ολα τα σπιτια ταυτοχρονα, τοτε βαζεις 12 μηνες σε ολα, ομως ετσι ανεβαινει το τεκμηριο. Αλλα σεναρια που συμβαινουν ειναι: πχ 10 μηνες στο σπιτι στην αθηνα και 2 μηνες στο σπιτι στην εξοχη, πχ 8 μηνες στο διαμερισμα οροφου 1 και 4 μηνες στο διαμερισμα οροφου 2. Δικα σου ειναι ολα τα σπιτια, οπως θες αραζεις, οπως θες μετακομιζεις απο το ενα στο αλλο.

Basilhs23_
10-07-14, 23:22
Δικα σου ειναι ολα τα σπιτια, οπως θες αραζεις, οπως θες μετακομιζεις απο το ενα στο αλλο.

Και εγώ αυτό λέω, απλά επειδή πέρσυ έβαζα και στα 2 για 12 μήνες και φέτος σκέφτομαι να βάλω 10 μήνες το δώμα για να μειωθεί λιγάκι το τεκμήριο, φοβάμαι μην γίνει κανένας έλεγχος και μου ζητήσουν αποδεικτικά επειδή οι μήνες είναι λιγότεροι :hmm: Οι όροφοι έχουν κοινό ρολοϊ ΔΕΗ και μετρητή ΕΥΔΑΠ οπότε με επίδειξη λογ/σμων και τέτοια δεν βγαίνει άκρη.


Και γράφει ακριβώς από πάνω ως παρατήρηση:
"Στην περίπτωση φαρμακευτικής δαπάνης κάντε την αντίστοιχη επιλογή και συμπληρώστε το συνολικό ποσό χωρίς να απαιτείται η συμπλήρωση των αντίστοιχων ΑΦΜ."

Έχεις δίκιο, ήμουν απρόσεκτος.

ntoremi
10-07-14, 23:26
βγαλε τελειως το δωμα τοτε.

Basilhs23_
11-07-14, 02:29
Κάτω από τα στοιχεία της υποβληθείσας δήλωσής μου βλέπω ένα κουτάκι που λέει "τροποποιητική", μπορώ να κάνω τροποποίηση για να συμπεριλάβω κάποιες επιπλέον αποδείξεις που ξέχασα ή θα πέσει πρόστιμο ;

mezger
11-07-14, 04:08
Εφοσον είναι μέσα στην προθεσμία δεν έχει πρόστιμο, πρόσεξε όμως γιατί επιτρέπει μία τροποποιητική.

ntoremi
11-07-14, 08:07
Κάτω από τα στοιχεία της υποβληθείσας δήλωσής μου βλέπω ένα κουτάκι που λέει "τροποποιητική", μπορώ να κάνω τροποποίηση για να συμπεριλάβω κάποιες επιπλέον αποδείξεις που ξέχασα ή θα πέσει πρόστιμο ;

Οχι δεν επιτρεπεται τροποποιηση στις αποδειξεις στο 049!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mezger
11-07-14, 09:27
Οχι δεν επιτρεπεται τροποποιηση στις αποδειξεις στο 049!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Επιτρέπεται σε εμπρόθεσμη δήλωση, και στην τροποποιητική.

Basilhs23_
11-07-14, 16:07
"E1 Η υποβολή τροποποιητικής είναι εφικτή μετά την παρέλευση 2 ημερών από την τελευταία εκκαθάριση(Κ.Λ.: 00788)[/QUOTE]

:(

ntoremi
11-07-14, 16:25
Επιτρέπεται σε εμπρόθεσμη δήλωση, και στην τροποποιητική.

Το ρωτησα προσφατα στην ΔΟΥ, μου ειπαν οχι.

Manolis_karas
11-07-14, 20:15
Καλησπέρα, έχω χρεωστικό εκκαθαριστικό. Πως μπορώ μέσω τράπεζας - κάρτας να το πληρώσω με δόσεις, ώστε να ωφεληθώ την επί τοις μετρητοίς εξόφληση έκπτωση;
Πέρυσι που ρώτησα στη ΑΛΦΑ το συνολικό ποσό της οφειλής ήταν πάνω από το όριο της κάρτας και δεν μπορούσα όπως μου είπαν στην τράπεζα.
Υπάρχει κάποιος τρόπος;
Ευχαριστώ.

tsorbi
11-07-14, 20:59
Δες Eurobank-Ιδιώτες-Κάρτες.

slalom
11-07-14, 21:38
Αυξησε το οριο της καρτας, ή βαλε 2 καρτες

rastaman
12-07-14, 01:20
Καλησπέρα παιδιά,

Μετά τα διάφορα μαγειρέματα που κάνουν και τις προσθαφαιρέσεις κωδικών, μάλλον κάνουν πιο δύσκολη τη ζωή μας... Μια ερώτηση. Ο πατέρας μου, ο οποίος έχει κλείσει την ατομική επιχείρηση που είχε πριν 2 χρόνια, είχε κάνει ρύθμιση των οφειλών του στο ΤΕΒΕ. Μέχρι πέρυσι, δηλώναμε τις εισφορές στο Ε1 αλλά απο φέτος ο κωδικός μεταφέρθηκε στο Ε3. Όταν συμπληρώνω το αντίστοιχο πεδίο μου ζητάει την διαχειριστική περίοδο και την υποβληθείσα ΔΟΥ. Θα υπάρξει πρόβλημα αν τα συμπληρώσω και τα υποβάλλω ή μήπως πρέπει να δηλωθούν οι εισφορές σε διαφορετικό πεδίο. Να υπενθυμίσω οτι η επιχείρηση έχει κλείσει.

Σας ευχαριστώ

nodasz
12-07-14, 10:57
Για σας φιλοι. Ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος αν

1.επιτρεπεται δωρεαν παραχωρηση οικιας απο αδερφο σε αδερφο.

2. στον πινακα των ακινητων που διαμενει καποιος( στον 5.1α) αν υποθεσουμε οτι καποιος εχει δυο ακινητα στην κατοχη του ( κυρια και δευτερευουσα κατοικια) μπορει να κατανειμει οπως θελει τους μηνες που διαμενει σε καθε κατοικια για να περιορισει το τεκμηριο ?
το ρωταω γιατι η μανα μου ( 78 χρονων με 3.600 εισοδημα το χρονο ) καλειται να πληρωσει ενα τεραστιο ποσο λογω τεκμαρτου εισοδηματος απο τεκμηριο κατοικιας και προσπαθω να βρω εναν τροπο να το περιορισω.

Ευχαριστω προκαταβολικα για τη βοηθεια.

Basilhs23_
12-07-14, 16:54
Αυτό με τους μήνες ιδιοκατοίκησης το ρώτησα και εγώ ποιό πρίν. Αν τα 2 σπίτια που έχει η μητέρα σου βρίσκονται σε διαφορετική περιοχή τότε εύκολα μπορεί να βάλει την κατοικία που διαμένει τώρα ως κύρια κατοικία με 9 ή 10 μήνες π.χ και την δευτερεύουσα με 2 ή 3 μήνες αντί για 12 μήνες και τα 2. Το θέμα είναι να μην βρίσκονται τα ακίνητα στο ίδιο σπίτι π.χ όπως σε εμένα.

mezger
13-07-14, 01:16
Το ρωτησα προσφατα στην ΔΟΥ, μου ειπαν οχι.

Οι αποδείξεις λαμβάνονται υπόψη εφόσον μπουν σε εμπρόθεση δήλωση. Αν η τροποποιητική είναι εμπρόθεσμη λοιπόν αλλάζουν, αν σου είπαν κάτι άλλο έκαναν λάθος - έχουν μείνει στον προπέρσινο νόμο που τις επέτρεπε μόνο στην αρχική.


Καλησπέρα παιδιά,

Μετά τα διάφορα μαγειρέματα που κάνουν και τις προσθαφαιρέσεις κωδικών, μάλλον κάνουν πιο δύσκολη τη ζωή μας... Μια ερώτηση. Ο πατέρας μου, ο οποίος έχει κλείσει την ατομική επιχείρηση που είχε πριν 2 χρόνια, είχε κάνει ρύθμιση των οφειλών του στο ΤΕΒΕ. Μέχρι πέρυσι, δηλώναμε τις εισφορές στο Ε1 αλλά απο φέτος ο κωδικός μεταφέρθηκε στο Ε3. Όταν συμπληρώνω το αντίστοιχο πεδίο μου ζητάει την διαχειριστική περίοδο και την υποβληθείσα ΔΟΥ. Θα υπάρξει πρόβλημα αν τα συμπληρώσω και τα υποβάλλω ή μήπως πρέπει να δηλωθούν οι εισφορές σε διαφορετικό πεδίο. Να υπενθυμίσω οτι η επιχείρηση έχει κλείσει.

Σας ευχαριστώ

Αν έχει κλείσει η επιχείρηση πριν το 2013 δεν υποβάλλεις Ε3, τις εισφορές δεν θα τις βάλεις πουθενά.


Για σας φιλοι. Ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος αν

1.επιτρεπεται δωρεαν παραχωρηση οικιας απο αδερφο σε αδερφο.

2. στον πινακα των ακινητων που διαμενει καποιος( στον 5.1α) αν υποθεσουμε οτι καποιος εχει δυο ακινητα στην κατοχη του ( κυρια και δευτερευουσα κατοικια) μπορει να κατανειμει οπως θελει τους μηνες που διαμενει σε καθε κατοικια για να περιορισει το τεκμηριο ?
το ρωταω γιατι η μανα μου ( 78 χρονων με 3.600 εισοδημα το χρονο ) καλειται να πληρωσει ενα τεραστιο ποσο λογω τεκμαρτου εισοδηματος απο τεκμηριο κατοικιας και προσπαθω να βρω εναν τροπο να το περιορισω.

Ευχαριστω προκαταβολικα για τη βοηθεια.

1.Επιτρέπεται αλλά ο παραχωρών αδερφός πρέπει να δηλώσει σαν ετήσιο τεκμαρτό εισόδημα το 3,5% της αντικειμενικής του σπιτιού.
2.Θα πρέπει για τους μήνες που δεν δηλώνεις ιδιοκατοίκηση σε ένα σπίτι να το δηλώσεις σαν κενό στο Ε2, και για να είσαι εντάξει να επιβεβαιώνεται αυτό από την κατανάλωση ρεύματος. Πιο ασφαλής τρόπος είναι να παραχωρήσει σπίτι σε κάποιο παιδί, εφόσον το χρησιμοποιήσει σαν κύρια κατοικία δεν επιβαρύνεται με κάτι. Για να ρωτάς το 1 φαντάζομαι ότι υπάρχει και αδερφός, κάπως θα το σωσετε με παραχωρήσεις.

princess
13-07-14, 02:47
Δωρεαν παραχωρηση (χωρις τεκμηριο) μονο απο γονιο σε παιδι. Κατ επεκταση, τα δυο ακινητα της μαμας, θα πρεπει το ενα να γινει δωρεαν παραχωρηση σε ενα παιδι -οποτε δεν εχει τεκμηριο- αλλιως δε το γλιτωνει με τιποτα! Οσο για την εξοφληση σε δοσεις, αν η δοση ΔΕΝ ξεπερναει το οριο της καρτας, υπαρχει προβλημα; (Η δοση, οχι το υπολοιπο). Η πληρης εξοφληση υπολοιπου σιγουρα συμφερει; (η εκπτωση ειναι τουλαχιστον γελοια, κι αν υπολογισει κανεις και τα επιτοκια των καρτων δε νομιζω οτι συμφερει με τιποτα).

vgiozo
13-07-14, 11:05
Μια ερώτηση για τους κωδικούς 667-668 του Πίνακα 6

Μού εμφανίζει λάθος πληροφορίες για τους τόκους από λογαριασμούς...συγκεκριμένα λανθασμένα με εμφανίζει ως δικαιούχο δύο λογαριασμών στη Τράπεζα Πειραιώς, κανένας όμως από τους δύο δεν συμπίπτει με τον αριθμό λογαριασμού που όντως έχω...

Κι άντε ο ένας έχει τόκο 0,11, ο άλλος δείχνει πως έχω εισπράξει τόκο καταθέσεων ίσο με 1.700€...τί κάνω εν προκειμένω;

8anos
13-07-14, 11:08
Μια ερώτηση για τους κωδικούς 667-668 του Πίνακα 6

Μού εμφανίζει λάθος πληροφορίες για τους τόκους από λογαριασμούς...συγκεκριμένα λανθασμένα με εμφανίζει ως δικαιούχο δύο λογαριασμών στη Τράπεζα Πειραιώς, κανένας όμως από τους δύο δεν συμπίπτει με τον αριθμό λογαριασμού που όντως έχω...

Κι άντε ο ένας έχει τόκο 0,11, ο άλλος δείχνει πως έχω εισπράξει τόκο καταθέσεων ίσο με 1.700€...τί κάνω εν προκειμένω;

πας στην τραπεζα και κάνεις ανάληψη για να πληρώσεις τον φόρο :p

vgiozo
13-07-14, 11:53
Θα χρησιμοποιήσω τα λανθασμένα στοιχεία της εφορίας, προκειμένου να αιτηθώ την απόδοση χρημάτων από την τράπεζα..έτσι...λολ

mezger
13-07-14, 12:19
πας στην τραπεζα και κάνεις ανάληψη για να πληρώσεις τον φόρο :p,

Αυτό βασικά, για κάποιο λόγο φαίνεται το ΑΦΜ σου πρώτο σε αυτούς τους λογαριασμούς, αξίζει τουλάχιστον να το ψάξεις :)

Πρακτικά, η απάντηση του taxis σε ανάλογη περίπτωση ήταν ότι οι τόκοι εμφανίζονται για πληροφοριακούς λόγους και εμείς συμπληρώνουμε τα πραγματικά ποσά υπ'ευθύνη μας.

8anos
13-07-14, 12:20
ε ναι, η θα το διορθώσουν ή θα σου αποδώσουν την κυριότητα του λογαριασμού και για να δίνει τοκο 1700 ευρω έχει πολλά γιουρο :lol:

vgiozo
13-07-14, 12:39
,

Αυτό βασικά, για κάποιο λόγο φαίνεται το ΑΦΜ σου πρώτο σε αυτούς τους λογαριασμούς, αξίζει τουλάχιστον να το ψάξεις :)

Πρακτικά, η απάντηση του taxis σε ανάλογη περίπτωση ήταν ότι οι τόκοι εμφανίζονται για πληροφοριακούς λόγους και εμείς συμπληρώνουμε τα πραγματικά ποσά υπ'ευθύνη μας.

Ναι βασικά, αφού τα πεδία δεν είναι προσυμπληρωμένα, σου δίνεται αυτή η δυνατότητα, να γράψεις αυτό που θέλεις/θεωρείς σωστό...

Η σύνδεση της εφορίας με τους λογαριασμούς τραπεζών γίνετια μέσω ΑΦΜ ή επωνυμίας;

Υπάρχει μόνο άλλος ένας συνονόματος εν Ελλάδι (και ευρύτερα), δευτεροξάδελφος του πατέρα μου, οπότε δεν ξέρω αν θα μπορούσε να έχει σχέση...αλλά κι αυτός δάσκαλος είναι ο καημενος, που να τα βρει τα γιουρια που θα του έδιναν 1700€ τόκους;?;!!;?;
Κάτι βρωμάει στο βασίλειο της Δανιμαρκίας ή το σύστημα είναι για το τρίτο το μακρύτερο

princess
13-07-14, 12:40
,

Αυτό βασικά, για κάποιο λόγο φαίνεται το ΑΦΜ σου πρώτο σε αυτούς τους λογαριασμούς, αξίζει τουλάχιστον να το ψάξεις :)

Πρακτικά, η απάντηση του taxis σε ανάλογη περίπτωση ήταν ότι οι τόκοι εμφανίζονται για πληροφοριακούς λόγους και εμείς συμπληρώνουμε τα πραγματικά ποσά υπ'ευθύνη μας.
Ασχετα αν το αφμ ειναι πρωτο δευτερο η τριτο, οι τοκοι εμφανιζονται σε ολους τους δικαιουχους! ( και η συνδεση γινεται μεσω αφμ)

21706
13-07-14, 12:41
Όχι, μόνο στον πρώτο.

vgiozo
13-07-14, 12:45
Διευκρίνιση:

Ο λογαριασμός που έχω στην Εθνική (και είναι ο μόνος που μου τον εμφανίζει σωστά) είναι κοινός λογαριασμός με τον πατέρα μου, όπου κι εκεί αυτός είναι πρώτος δικαιούχος...
Τον ανοίξαμε όταν είχα περάσει πανεπιστήμιο το 1997-8...

Και σε αυτή τη περίπτωση, του συνδικαιούχου δηλαδή, θα συμπληρώσω τόκους καταθέσεων ή καθότι αυτά αναγράφονται ήδη στη δήλωση του πατέρα μου, δεν χρειάζεται να τα δηλώσω κι εγώ;


Στους άλλους δύο λογαριασμούς της Πειραιώς που μου αποδίδονται, δεν είμαι καν συνδικαιούχος, δεν ξέρω πως προέκυψαν...οι γονείς έχουν λογαριασμους εκεί, αλλά εγώ δεν είμαι καν συνδικαιούχος, αλλά δεν έχουν και τα χρήματα που θα δικαιολογούσαν ένα τέτοιο τόκο καταθέσεων...
Μακάρι δηλαδή, αλλά δεν...

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ:

Ωπ, μάλλον με προλάβατε...

Δηλαδή εγώ ως δεύτερος συνδικαιούχος δεν χρειάζεται να συμπληρώσω κάτι στο αντίστοιχο πεδίο;

princess
13-07-14, 12:51
Αν ο πατερας σου συμπληρωσει ολο το ποσο οχι!

vgiozo
13-07-14, 12:54
Οκ, μερσί...

Θα το ψάξω για τους άλλους δύο λογαριαμούς στη Πειραιώς, αλλά είναι ό,τι νά'ναι τα στοιχεία...

princess
13-07-14, 13:06
Μπορεις να πας και να ζητησεις ενημερωση απο την τραπεζα. Σε πολλες περιπτωσεις εμφανιζονται τοκοι σε λογαριασμους ξεχασμενους απο το θεο, παππουδες που ειχαν συνδικαιουχους εγγονια κλπ. ( και οκ 1700 εβραιοι τοκοι δεν ειναι να αφηνεις το λογαριασμο αδεσποτο!)

ghbgr
13-07-14, 13:19
Ζητώ συγνώμη για το off topic και το μακάβριο του θέματος, αλλά θα πιαστώ από τα τελευταία μηνύματα για να θίξω ένα φορολογικό θέμα που πρέπει να γνωρίζουμε όλοι. Προσοχή στους κοινούς λογαριασμούς (κυρίως στους παλιούς), ως προς τον φόρο κληρονομιάς και δωρεάς. Ο παρακάτω όρος θα πρέπει να αναφέρεται ρητά στο σύμφωνο κατά το άνοιγμα του λογαριασμού στη τράπεζα προκειμένου να αποφύγουμε τα όποια θέματα φορολογίας που μπορεί να προκείψουν.
Στο άρθρο 2 Ν.5638/1932 ορίζεται ότι μπορεί στην κατάθεση να τεθεί επιπρόσθετα ο όρος ότι, εάν αποβιώσει ο ένας εκ των συνδικαιούχων, η κατάθεση θα περιέρχεται στους λοιπούς συνδικαιούχους, χωρίς καμία περαιτέρω διαδικαστική πράξη και προϋπόθεση. Στην πράξη, ο όρος αυτός περιλαμβάνεται στη συντριπτική πλειοψηφία των ανοιγόμενων κοινών λογαριασμών, αφού εξυπηρετεί τον κύριο σκοπό του λογαριασμού αυτού.

Με τον ανωτέρω όρο, παρακάμπτονται οι κανόνες της κληρονομικής διαδοχής, αφού στην παρ. 2 του άρθρου αυτού προβλέπεται ότι στην περίπτωση αυτή η κατάθεση περιέρχεται στους επιβιώσαντες συνδικαιούχους ελεύθερη κάθε φόρου κληρονομίας ή τέλους, χωρίς η απαλλαγή αυτή βέβαια να επεκτείνεται και επί των κληρονόμων του τελευταίου απομείναντος δικαιούχου. Μάλιστα, η εισηγητική έκθεση του νόμου ανέφερε ότι σκοπός της ρύθμισης αυτής ήταν η συγκράτηση και προσέλκυση στη χώρα κεφαλαίων του εξωτερικού. πηγή:www.taxlaw.gr (http://www.taxlaw.gr/el/idika-themata/299-meaning-function-joint-bank-account-greek-law) .

Πριν μερικά χρόνια κανείς δεν θα το σκεφτόταν, πλέον όμως έχουν ανοίξει οι τραπεζικοί λογαριασμοί και θέλει προσοχή.

vgiozo
13-07-14, 14:53
Μπορεις να πας και να ζητησεις ενημερωση απο την τραπεζα. Σε πολλες περιπτωσεις εμφανιζονται τοκοι σε λογαριασμους ξεχασμενους απο το θεο, παππουδες που ειχαν συνδικαιουχους εγγονια κλπ. ( και οκ 1700 εβραιοι τοκοι δεν ειναι να αφηνεις το λογαριασμο αδεσποτο!)

Δεν υπάρχει τέτοιος λογαριασμός, οι παππούδες είχαν πεθάνει αφενός πριν εγώ βγάλω ΑΦΜ αφετέρου πριν γίνει χωριστή τράπεζα η Πειραιώς (και δεν είχαν και σε κάποιο σχετικό φορέα λογαριασμό, ΤΤ και Αγροτική απ' ότι ξέρω), περί λάθους πρόκειται ή κάτι ύποπτο...πλούσιους συγγενείς δεν είχαμε κι ήταν πάντα "hand to mouth" που λενε...

Εκτός κι αν κάποιος άγνωστος κέρδισε το λαχείο, με συμπάθαγε τόσο πολύ και με έβαλε συνδικαιουχο, αλλά χωρίς να μου το πει...

...αλλα πέρα από τη πλάκα, λάθος στη καταγραφή των τραπεζικών στοιχείων υποθέτω...

Ευτυχώς δεν είναι προσυμπληρωμένα τα στοιχεία.

princess
13-07-14, 17:28
Δε μπορεις να μπεις συνδικαιουχος χωρις αυτοπροςωπη παρουσια η εξουσιοδοτηση. Σε περιππτωση υποπτων συναλλαγων ολοι οι συνδικαιουχοι ειναι συνυπευθυνοι! Γιαυτο καλυτερα να το ψαξεις νασαι σιγουρος! ( μιλαμε για ενα λογαριασμο κοντα στις 40-50 χιλιαδες με τοσο τοκο αν το υπολογιζω σωστα)

Basilhs23_
13-07-14, 18:42
Τελικά μούφα η διαδικασία για τις τροποποιητικές δηλώσεις.

Όταν πρίν 2 ημέρες μετά την οριστική υποβολή πάτησα τροποποίηση έλεγε οτι έπρεπε να περάσουν 2 ημέρες από την ημερομηνία εκκαθάρισης για να κάνω τροποποιητική (λογικά 2 ημέρες από την εμφάνιση του εκκαθαριστικού στο σύστημα το οποίο βγήκε αμέσως μετά την υποβολή).
Τώρα που πέρασαν 2 ημέρες μου λέει οτι δεν έχουν ολοκληρωθεί οι διαδικασίες της προηγούμενής μου δήλωσης... Ποιές διαδικασίες...

tsioy
14-07-14, 08:50
Δε μπορεις να μπεις συνδικαιουχος χωρις αυτοπροςωπη παρουσια η εξουσιοδοτηση. Σε περιππτωση υποπτων συναλλαγων ολοι οι συνδικαιουχοι ειναι συνυπευθυνοι! Γιαυτο καλυτερα να το ψαξεις νασαι σιγουρος! ( μιλαμε για ενα λογαριασμο κοντα στις 40-50 χιλιαδες με τοσο τοκο αν το υπολογιζω σωστα)

Δε μπορείς πλέον. Σε παλιότερους λογαριασμούς, μιά χαρά έμπαινες συνδικαιούχος χωρίς να δώσεις τη συγκατάθεσή σου..

chal_4
14-07-14, 09:48
Καλημέρα
Στο σπίτι που νοικιάζω φιλοξενώ την αδερφή μου. Στην δικιά της δήλωση λοιπόν συμπληρώνω το ΑΦΜ μου sto 801 και τικάρω το κουτάκι που λεει φιλοξενία. Επίσης στο κίτρινο κουτάκι ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ (sστον πίνακα 5) βάζω τα στοιχεία του σπιτιού με ποσοστό συνιδιοκτησίας 0. Έχω δοκιμάσει να μην συμπληρώσω και καθόλου το κουτάκι ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ. Σε κάθε περίπτωση μου βγάζει σφάλμα στον πίνακα 5 και 6. Στην δικιά μου δήλωση δεν αναφέρω πουθενά ότι την φιοξενώ. Που κάνω λάθος?

Αν συμπληρώσω μόνο τον πινακα 6 (801) μου λεει ότι εχετε συμπληρώσει ένδειξη φιλοξενίας χωρίς να έχουν συμπληρωθεί ταυτόχρονα ο ΑΦΜ τα τ.μ και οι μήνες. Αλλά εγώ τα έχω συμπληρώσει και τα 3 εκει

Basilhs23_
14-07-14, 10:46
Περίεργο αυτό, εγώ το έκανα στην δήλωση της μητέρας μου χωρίς πρόβλημα.

chal_4
14-07-14, 11:04
OK χρειαζόταν μια επιβεβαίωση στοιχείων (mail - τηλεφωνο) και μετα το δέχτηκε κανονικά

@ ADSLgr.com All rights reserved.