PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116

slalom
14-07-14, 22:35
Για σας φιλοι. Ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος αν

1.επιτρεπεται δωρεαν παραχωρηση οικιας απο αδερφο σε αδερφο.

2. στον πινακα των ακινητων που διαμενει καποιος( στον 5.1α) αν υποθεσουμε οτι καποιος εχει δυο ακινητα στην κατοχη του ( κυρια και δευτερευουσα κατοικια) μπορει να κατανειμει οπως θελει τους μηνες που διαμενει σε καθε κατοικια για να περιορισει το τεκμηριο ?
το ρωταω γιατι η μανα μου ( 78 χρονων με 3.600 εισοδημα το χρονο ) καλειται να πληρωσει ενα τεραστιο ποσο λογω τεκμαρτου εισοδηματος απο τεκμηριο κατοικιας και προσπαθω να βρω εναν τροπο να το περιορισω.

Ευχαριστω προκαταβολικα για τη βοηθεια.
Πινακας 2 στο 013 πρεπει να βαλεις ΝΑΙ αν δεν το εχεις βαλει ηδη.
Ετσι μειωνεται το τεκμηριο για τα ατομα αυτης της ηλικιας

nodasz
21-07-14, 20:14
Ελπιζω οτι καποιος φιλος θα ξερει την απαντηση. Την 10η Ιουλιου υπεβαλα τροποποιητικη δηλωση για τη μητερα μου. Με αυτη ο φορος αλλαξε. Το θεμα ειναι οτι στα στοιχεια οφειλων στο λογαριασμο της εμφανιζεται ακομα η παλια οφειλη και δεν ξερω ποτε θα εμφανιστει η διορθωμενη με τη σωστη ταυτοτητα οφειλης για να μπορεσω να την πληρωσω. Σημειωστε οτι ηδη εχουν περασει 11 μερες απο την τροποποιητικη. Ξερει κανεις αν πρεπει να κανω κατι ? Ισχυει αραγε η ταυτοτητα οφειλης της αρχικης δηλωσης η πρεπει να περιμενω να εκδοθει νεα ταυτοτητα οφειλης για το νεο ποσο της τροποποιητικης ? Εχω στειλει και ερωτημα στο Ταχις αλλα ακομα απαντηση δεν ηρθε.

slalom
21-07-14, 20:34
Ισχυει η αρχικη δηλωση, μαλλον το αρχικο εκκαθαριστικο.
Πληρωνει κανονικα και όταν εκδοθεί το δευτερο παει να τα παρει πισω. 6 μηνες αναμονης είναι σιγουροι.

nodasz
21-07-14, 22:01
Στο ηλεκτρονικο εκκαθαριστικο ( η μαλλον στην διοικητικη πραξη βεβαιωσης φορου ) λεει για 10 ημερες ( οι οποιες περασαν παντως). Ξερει κανεις αλλος για το εξαμηνο που ανεφερε ο φιλος slalom ?

princess
22-07-14, 00:35
Οταν λεμε 10 μερες εννοουμε εργασιμες (ε βαλε και κανα δυο που χει πονοκοιλο το taxis, οπου ναναι θα εκκαθαριστει και η τροποποιητική. Τωρα απο κει και περα θα προκυψουν ανα περιπτωση αυτα που προβλεπονται απο την ΠΟΛ. 1164/14

Δηλώσεις Φόρου Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων
1. Αν το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης της αρχικής δήλωσης είναι μηδενικό και κατά την εκκαθάριση της τροποποιητικής δήλωσης προκύψει ποσό για καταβολή, τότε βεβαιώνεται το οφειλόμενο ποσό και καταβάλλεται αυτό σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις για τη φορολογία εισοδήματος φυσικών προσώπων.
2. Αν το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης της αρχικής δήλωσης είναι μηδενικό και με την εκκαθάριση της τροποποιητικής δήλωσης προκύψει ποσό προς επιστροφή, η επιπλέον διαφορά επιστρέφεται με Ατομικό Φύλλο Έκπτωσης σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 42 του Ν.4174/2013.
3. Αν το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης της αρχικής δήλωσης είναι πιστωτικό και κατά την εκκαθάριση της τροποποιητικής δήλωσης προκύψει μείωση του πιστωτικού αποτελέσματος ή μηδενικό αποτέλεσμα τότε βεβαιώνεται η διαφορά ως αχρεώστητα εισπραχθέν ποσό και καταβάλλεται αυτό σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις για τη φορολογία εισοδήματος φυσικών προσώπων.
4. Αν το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης της αρχικής δήλωσης είναι πιστωτικό και κατά την εκκαθάριση της τροποποιητικής δήλωσης προκύψει αύξηση του πιστωτικού αποτελέσματος τότε η επιπλέον διαφορά επιστρέφεται με Ατομικό Φύλλο Έκπτωσης σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 42 του Ν. 4174/2013.
5. Αν το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης της αρχικής δήλωσης είναι πιστωτικό και κατά την εκκαθάριση της τροποποιητικής δήλωσης προκύψει αποτέλεσμα χρεωστικό, τότε βεβαιώνεται το ποσό που αφορά στο πιστωτικό αποτέλεσμα της αρχικής δήλωσης ως αχρεώστητα εισπραχθέν καθώς και το οφειλόμενο ποσό βάσει της τροποποιητικής δήλωσης και καταβάλλονται αυτά σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις για τη φορολογία εισοδήματος φυσικών προσώπων.
6. Αν το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης της αρχικής δήλωσης είναι χρεωστικό και κατά την εκκαθάριση της τροποποιητικής δήλωσης προκύψει αύξηση του χρεωστικού αποτελέσματος, τότε βεβαιώνεται η επιπλέον διαφορά και καταβάλλονται τα οφειλόμενα ποσά της αρχικής και της τροποποιητικής δήλωσης σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις για τη φορολογία εισοδήματος φυσικών προσώπων.
7. Αν το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης της αρχικής δήλωσης είναι χρεωστικό και κατά την εκκαθάριση της τροποποιητικής δήλωσης προκύψει μείωση του χρεωστικού αποτελέσματος ή μηδενικό αποτέλεσμα, τότε μειώνεται με Ατομικό Φύλλο Έκπτωσης η αρχική βεβαίωση κατά το ποσό της διαφοράς, (αρχικά οφειλόμενο ποσό-τελικά οφειλόμενο ποσό) και καταβάλλεται το εναπομένον υπόλοιπο αυτής σύμφωνα με την αρχική βεβαίωση.
8. Αν το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης της αρχικής δήλωσης είναι χρεωστικό και κατά την εκκαθάριση της τροποποιητικής δήλωσης προκύψει πιστωτικό αποτέλεσμα, τότε μηδενίζεται με Ατομικό Φύλλο Έκπτωσης η αρχική βεβαίωση και το προς επιστροφή, βάσει της τροποποιητικής δήλωσης ποσό, επιστρέφεται με Ατομικό Φύλλο Έκπτωσης, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 42 του Ν. 4174/2013.

ESP1982
22-07-14, 11:43
Έχει κανείς ιδέα πότε -υποθετικά έστω- ξεκινάνε να έρχονται οι επιστροφές;

slalom
22-07-14, 15:06
Εγω την πηρα τελη Μαιου, 1 μηνα μετα την υποβολή. Πρεπει να σου γραφει στην εκκαθαριση.

Thanasis159
22-07-14, 23:31
Εγω την πηρα τελη Μαιου, 1 μηνα μετα την υποβολή. Πρεπει να σου γραφει στην εκκαθαριση.

Δεν γράφει σε όλους... Εγώ ας πούμε την έχω κάνει από 12 Μαΐου και ακόμα τίποτα... Ούτε αναγράφει κάτι πάνω στο εκκαθαριστικό για ημερομηνία.

ESP1982
23-07-14, 10:51
Δεν γράφει σε όλους... Εγώ ας πούμε την έχω κάνει από 12 Μαΐου και ακόμα τίποτα... Ούτε αναγράφει κάτι πάνω στο εκκαθαριστικό για ημερομηνία.Ό,τι να 'ναι δηλαδή... ωραία. :p

Stefan_
24-07-14, 05:02
Kι εγω τα πηρα γρηγορα τα λεφτα.
Μηπως οσοι περιμενετε, εχετε αναφερει αποδειξεις φαρμακειου για να παρετε το 10%? Τοτε μαλλον σας βλεπω για ελεγχο...

no_logo
24-07-14, 05:57
μάλλον δοκιμάζουν τα μειλ για το ΕΝΦΙΑ :p


E1-no.reply@gsis.gr
5:33 π.μ. (Πριν από 21 λεπτά)

προς Εμένα
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ
Θεσσαλονίκης & Χανδρή 1
Μοσχάτο

Αποδέκτης: xxxxxxxxxxx, Username: xxxxxxx



ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

Σας ενημερώνουμε ότι μετά την εκκαθάριση της δήλωσης Φορολογίας Εισοδήματος οικ. έτους 2014, εκδόθηκε Πράξη Διοικητικού Προσδιορισμού Φόρου την οποία μπορείτε να εκτυπώσετε από το Taxisnet.








ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κάθε ηλεκτρονικό μήνυμα που σας στέλνουμε από τη Γενική Γραμματεία Δημοσίων Εσόδων, εφόσον δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας, περιλαμβάνει στο πάνω μέρος του το όνομά σας και το όνομα χρήστη (Username). Εάν λάβετε μήνυμα που αναφέρει ότι προέρχεται από τη Γενική Γραμματεία Δημοσίων Εσόδων χωρίς να περιέχει τα στοιχεία αυτά και δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας μήνυμα, να το διαγράψετε μια και θα είναι πλαστό και πιθανώς να περιέχει κακόβουλο περιεχόμενο.

Basilhs23_
25-07-14, 11:13
Ήρθε και για την μητέρα μου τέτοιο email σήμερα, σιγά το νέο δηλαδή, εγώ νομιζα μήπως ήθελαν να στείλουμε δικαιολογητικά για έλεγχο... Τα εκκαθαριστικά είναι ήδη εκτυπωμένα.

21706
25-07-14, 11:27
Ήρθε και το δικό μου σήμερα. Το εκκαθαριστικό έχει
εκδοθεί από 21/6 και το πλήρωσα πριν από 10 μέρες.
Πολύ ενημερωμένοι είναι εκεί στο taxis...

Basilhs23_
25-07-14, 12:39
Είναι γενική η αποστολή από οτι βλέπω. Το είπανε και άλλοι λογιστές οτι στάλθηκε προς πελάτες που έχουν πληρώσει ήδη.

ardi21
26-07-14, 21:15
Tην επιστροφη πως την παιρνεις ρε παιδια γιατι ειναι η πρωτη φορα..

Σου πιστωνουν εκεινοι τον λογαριασμο που εχεις βαλει οταν εκανες την δηλωση η πρεπει να πας στην εφορια/τραπεζα με την Πραξη Διοικητικου Προσδιορισμου Φορου ωστε να παρεις εσυ τα χρηματα?

Δεν μου εχει ερθει καποιο εκκαθαριστικο σπιτι η οτιδηποτε τετοιο. Μονο απο το taxis οτι βλεπω.

no_logo
26-07-14, 21:20
Δεν νομίζω πως θα έρθει εκκαθαριστικό
εκτυπώνεις ότι βλέπεις στο taxis

ardi21
26-07-14, 21:31
Δεν νομίζω πως θα έρθει εκκαθαριστικό
εκτυπώνεις ότι βλέπεις στο taxis

Και το παω στην εφορια η σε οποιαδηποτε τραπεζα?

no_logo
26-07-14, 21:36
Στην εφορία δεν πας τίποτα
εκτυπώνεις την ταυτότητα οφειλής και πληρώνεις ή σε τράπεζα ή μέσω e-banking

ardi21
26-07-14, 21:46
Στην εφορία δεν πας τίποτα
εκτυπώνεις την ταυτότητα οφειλής και πληρώνεις ή σε τράπεζα ή μέσω e-banking

Επιστροφη εχω.

- - - Updated - - -

Moλις τωρα προσεξα μια σημειωση στο εκκαθαριστικο που λεει οτι επιστρεφεται στον λογαριασμο που δηλωσες. Οποτε περιμενω.

21706
26-07-14, 21:47
Tην επιστροφη πως την παιρνεις ρε παιδια γιατι ειναι η πρωτη φορα..

Σου πιστωνουν εκεινοι τον λογαριασμο που εχεις βαλει οταν εκανες την δηλωση η πρεπει να πας στην εφορια/τραπεζα με την Πραξη Διοικητικου Προσδιορισμου Φορου ωστε να παρεις εσυ τα χρηματα?

Δεν μου εχει ερθει καποιο εκκαθαριστικο σπιτι η οτιδηποτε τετοιο. Μονο απο το taxis οτι βλεπω.

Δεν χρειάζεται να πας πουθενά. Σου πιστώνουν
το λογαριασμό που έχεις δηλώσει.

ardi21
26-07-14, 21:54
Δεν χρειάζεται να πας πουθενά. Σου πιστώνουν
το λογαριασμό που έχεις δηλώσει.

Ξερεις ποσο καιρο χρειαζεται? Γιατι η δηλωση εχει γινει απο τελος Μαρτιου.

21706
26-07-14, 21:56
Δεν ξέρω.
Σε μερικά εκκαθαριστικά γράφουν ημερομηνία
επιστροφής, σε άλλα δεν γράφουν.

prekageo
26-07-14, 23:26
Αν δεν έχεις υποβάλει 5 δηλώσεις τα τελευταία 5 χρόνια, τότε δεν πραγματοποιείται η επιστροφή. Πρέπει να πας στην εφορία και να εξηγήσεις για ποιο λόγο δεν έχεις κάνει όλες τις δηλώσεις τα τελευταία 5 χρόνια.

ardi21
26-07-14, 23:44
Αν δεν έχεις υποβάλει 5 δηλώσεις τα τελευταία 5 χρόνια, τότε δεν πραγματοποιείται η επιστροφή. Πρέπει να πας στην εφορία και να εξηγήσεις για ποιο λόγο δεν έχεις κάνει όλες τις δηλώσεις τα τελευταία 5 χρόνια.

Σοβαρα? Πρωτη φορα το ακουω. Το τρεξιμο δεν το γλυτωνουμε.

ΥΓ. Δεν εκανα δηλωση τοσα χρονια γιατι δεν ειχα εισοδημα, ουτε κατι στην κατοχη μου. Δεν πιστευω να μου πουνε τιποτε περιεργα.

Stefan_
27-07-14, 06:01
Στην εφορία δεν πας τίποτα
εκτυπώνεις την ταυτότητα οφειλής και πληρώνεις ή σε τράπεζα ή μέσω e-banking


Aυτι ισχυει και για το φορο ακινητων που θα καταφτασει οσονουπω?
Σε ασπρομαυρο ή εγχρωμο εκτυπωτη?
Κι οποιος δεν εχει εκτυπωτη(οπως εγω) τι κανει??



Σοβαρα? Πρωτη φορα το ακουω. Το τρεξιμο δεν το γλυτωνουμε.

ΥΓ. Δεν εκανα δηλωση τοσα χρονια γιατι δεν ειχα εισοδημα, ουτε κατι στην κατοχη μου. Δεν πιστευω να μου πουνε τιποτε περιεργα.

5 χρονια δεν εκανες δηλωση??
Να ταν μονο το τρεξιμο, φοβαμαι οτι θα σε πηδηξ@υν:lol:

21706
27-07-14, 07:33
Σοβαρα? Πρωτη φορα το ακουω. Το τρεξιμο δεν το γλυτωνουμε.

ΥΓ. Δεν εκανα δηλωση τοσα χρονια γιατι δεν ειχα εισοδημα, ουτε κατι στην κατοχη μου. Δεν πιστευω να μου πουνε τιποτε περιεργα.

Οι οδηγίες κάθε χρόνο λένε ποιοι έχουν υποχρέωση
να υποβάλουν φορολογική δήλωση. Αν δεν είχες
τέτοια υποχρέωση δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

slalom
27-07-14, 10:50
Aυτι ισχυει και για το φορο ακινητων που θα καταφτασει οσονουπω?
Σε ασπρομαυρο ή εγχρωμο εκτυπωτη?
Κι οποιος δεν εχει εκτυπωτη(οπως εγω) τι κανει??
Γραψε σε ένα χαρτι τους κωδικούς πληρωμης και πηγαινε στην τραπεζα

ardi21
27-07-14, 14:44
delete plz

21706
27-07-14, 15:26
Οι οδηγίες για το 2011 και το 2010 λένε αυτά:
142355

- - - Updated - - -


delete plz

Το έλυσες το πρόβλημα;

ardi21
27-07-14, 15:36
Οι οδηγίες για το 2011 και το 2010 λένε αυτά:
142355

- - - Updated - - -



Το έλυσες το πρόβλημα;

Aυτο με το τεκμαρτο ειδα και γω. Στην φετινη δηλωση μου λεει οτι ειναι ακριβως 3.000 (δεν εχει αλλαξει κατι με παλιοτερα) οποτε νομιζω πως δεν θα εχω καποιο προβλημα. Ελπιζω δηλαδη...

no_logo
28-07-14, 21:42
μόλις πάτησα το κουμπί και ο χαρδούβελης μου μασουλά 2,900 της πρώτης δόσης
Έχω κάνει του κόσμου τις "ευχές" για τον παραπάνω και τον προηγούμενο

Stefan_
30-07-14, 04:44
Aυτο με το λογ/σμο που λεει οτι μπορουμε να δηλωσουμε απο σημερα ως ακατασχετο για ποσο εως 1500€ ισχυει για ολους, δηλαδη και γιαυτους που δε χρωστανε στην Εφορια?

no_logo
30-07-14, 05:44
για όλους

Stefan_
30-07-14, 19:25
για όλους

Eννοεις οτι ειναι υποχρεωτικο για ολους, ή προαιρετικο?

hedgehog
30-07-14, 19:58
προαιρετικά μπορεί οποιοσδήποτε να δηλώσει τον λογαριασμό του.

Αν και όταν βρεθεί να χρωστάει, θα ισχύει το ακατάσχετο για τα 1500 € σε αυτόν το λογαριασμό.

Stefan_
30-07-14, 20:06
Αρα εγω που δε χρωσταω, εχω λογο να δηλωσω λογ/σμο?

Μπορω να τον δηλωσω πχ. σε 2 χρονια ή υπαρχει προθεσμια δηλωσης?

jkoukos
30-07-14, 22:20
Πήγα να δηλώσω σήμερα έναν δικό μου κι ένα της γυναίκας. Μισθοδοσίας και οι 2.
Αμ δε. Μόνο έναν μπορείς να δηλώσεις ως οικογένεια.
Τι λέτε βρε καημένοι;

sdikr
31-07-14, 00:11
Πήγα να δηλώσω σήμερα έναν δικό μου κι ένα της γυναίκας. Μισθοδοσίας και οι 2.
Αμ δε. Μόνο έναν μπορείς να δηλώσεις ως οικογένεια.
Τι λέτε βρε καημένοι;

η γυναίκα σου δεν έχει δικούς της κωδικούς;

lewton
31-07-14, 10:26
Έλαβα το εξης στο gmail μου:


ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ
Θεσσαλονίκης & Χανδρή 1
Μοσχάτο

Αποδέκτης: .... username: user9....



ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

Σας ενημερώνουμε ότι μετά την εκκαθάριση της υποβληθείσας δήλωσης Φορολογίας Εισοδήματος οικ. έτους 2014, έχει εκδοθεί η Πράξη Διοικητικού Προσδιορισμού Φόρου, την οποία μπορείτε να εκτυπώσετε από την "Υπηρεσία Υποβολής Δηλώσεων Φορολογίας Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων" με τη χρήση των κωδικών TAXISnet.

Εναλλακτικά, για τα οφειλόμενα ποσά, την ταυτότητα οφειλής και τις ημερομηνίες πληρωμής, ενημερωθείτε από την εφαρμογή "Προσωποποιημένης Πληροφόρησης του TAXISnet" .




ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ (Δ.ΗΛΕ.Δ.) της Γ.Γ.Δ.Ε
Πρεπει να πληρωσω και άλλα ή είναι για αυτά που δήλωσα και πληρωσα;

jkoukos
31-07-14, 11:06
η γυναίκα σου δεν έχει δικούς της κωδικούς;
Όχι, δεν έχει. Γίνεται αυτό σε κοινή δήλωση μισθωτών;

sdikr
31-07-14, 11:10
Όχι, δεν έχει. Γίνεται αυτό σε κοινή δήλωση;

Δεν θα κάνει δήλωση Ε1 ή Ε9, αλλά για πρόσβαση στις άλλες λειτουργίες

jkoukos
31-07-14, 11:24
OK, ευχαριστώ για την πληροφορία. Νόμιζα ότι δεν γίνεται σε μισθωτούς.
Μόλις έκανα την αίτηση για κλειδάριθμο της συζύγου.

KeRMiT75
31-07-14, 12:47
Έλαβα το εξης στο gmail μου:

Πρεπει να πληρωσω και άλλα ή είναι για αυτά που δήλωσα και πληρωσα;

Ήρθε και στον πατέρα και ήταν η δεύτερη περίπτωση που αναφέρεις.

Συνδέσου στον λογαρισμό σου, πήγαινε 'Προσωποποιημένη Πληροφόρηση' και στη συνέχεια 'Στοιχεία Οφειλών' για να δεις, τι χρωστάς και 'Στοιχεία Πληρωμών' για να δεις, τι πλήρωσες.

frap
01-08-14, 01:47
Δεν θα κάνει δήλωση Ε1 ή Ε9, αλλά για πρόσβαση στις άλλες λειτουργίες

Με το που θα βγάλει η σύζυγος δικούς της κωδικούς, θα αποσυνδεθεί και το περιουσιολόγιό της (Ε9) από του συζύγου και θα υποβάλλει δηλώσεις για τα ακίνητα που της ανήκουν μέσω του δικού της λογαριασμού πλέον.

Μόνο το Ε1 θα παραμείνει κοινό και θα υποβάλλεται από το λογαριασμού του συζύγου.

Stefan_
01-08-14, 04:27
Σε ποιο σημειο τη σελιδας μας στο gsis υπαρχει η δηλωση του λογ/σμου για το ακατασχετο των 1500 και η πρωτη δοση του φορου ακινητων?
Ψαχνω αλλα δε βρισκω...

KeRMiT75
01-08-14, 07:28
http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/index.html

Στις υπηρεσίες προς πολίτες πάνω πάνω.

sdikr
01-08-14, 12:29
Με το που θα βγάλει η σύζυγος δικούς της κωδικούς, θα αποσυνδεθεί και το περιουσιολόγιό της (Ε9) από του συζύγου και θα υποβάλλει δηλώσεις για τα ακίνητα που της ανήκουν μέσω του δικού της λογαριασμού πλέον.

Μόνο το Ε1 θα παραμείνει κοινό και θα υποβάλλεται από το λογαριασμού του συζύγου.

Στην περίπτωση που ξέρω, δεν έγινε έτσι, το Ε9 παραμένει στον λογαριασμό του ανδρα, ενά πρόστιμο απο την πολεοδομία που είναι στην γυναίκα φαίνεται μόνο στον λογαριασμό της

jkoukos
01-08-14, 13:03
Με το που θα βγάλει η σύζυγος δικούς της κωδικούς, θα αποσυνδεθεί και το περιουσιολόγιό της (Ε9) από του συζύγου και θα υποβάλλει δηλώσεις για τα ακίνητα που της ανήκουν μέσω του δικού της λογαριασμού πλέον.

Μόνο το Ε1 θα παραμείνει κοινό και θα υποβάλλεται από το λογαριασμού του συζύγου.
Αν είναι μόνο αυτό, μικρό το κακό. Ούτως ή άλλως έπρεπε να αλλάξεις τον υπόχρεο καθώς δεν μπορούσες να δουλεύεις σε κοινό πίνακα.
Απλά τώρα θα αποσυνδέεσαι από τον έναν λογαριασμό για να μπεις με τον άλλον.

tsorbi
01-08-14, 16:21
Ε.Ν.Φ.Ι.Α. πήρε κανένας;

no_logo
01-08-14, 17:44
Ε.Ν.Φ.Ι.Α. πήρε κανένας;

έχει ανέβει στο taxis
φωτιά και λαύρα


δεν βλέπω πουθενά να αναφέρει ταυτότητα οφειλής
να δω πως θα πληρώσουμε

@ ADSLgr.com All rights reserved.