PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116

21706
01-08-14, 17:47
έχει ανέβει στο taxis
φωτιά και λαύρα

Πόσο περισσότερο από του 2013;

no_logo
01-08-14, 18:15
Πόσο περισσότερο από του 2013;

το 2013 είχα πληρώσει γύρω στα 450 ευρώ
τώρα βγαίνει 820

- - - Updated - - -

πραγματικά πως θα πληρωθεί αυτό το πράμα στην τράπεζα από την στιμή που η σελίδα δεν αναφέρει ταυτότητα οφειλής;
Εκτός και αν ο γκίκας μας το σερβίρει λίγο λίγο για να γλυκάνει τον πόνο

dimitris.taxideytis
01-08-14, 18:23
το 2013 είχα πληρώσει γύρω στα 450 ευρώ
τώρα βγαίνει 820

- - - Updated - - -

πραγματικά πως θα πληρωθεί αυτό το πράμα στην τράπεζα από την στιμή που η σελίδα δεν αναφέρει ταυτότητα οφειλής;
Εκτός και αν ο γκίκας μας το σερβίρει λίγο λίγο για να γλυκάνει τον πόνο

Μπες στο Ε9 , κλικ στο "επιθυμω να υποβαλλω δηλωση" και αριστερα σου βγαζει επιλογες εκτυπωσης της δηλωσης και της ταυτοτητας οφειλης.

no_logo
01-08-14, 18:24
ναι το βρήκα
τώρα μένει να βρούμε τα ευρώπουλα

dimitris.taxideytis
01-08-14, 18:25
Μπορεις ομως και στα στοιχεια οφειλων εκτος ρυθμισης να τυπωσεις την ταυτοτητα οφειλης.

Stefan_
01-08-14, 18:49
http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/index.html

Στις υπηρεσίες προς πολίτες πάνω πάνω.

Toν ακατασχετο λογ/σμο τον βρηκα. Τον φορο ομως? που ακριβως?

Sphinx7
01-08-14, 18:51
Εκτός από το συνολικό ποσό και τις δόσεις, φαίνεται κάπου τι πληρώνω για το σπίτι, τα χωράφια κλπ αναλυτικά;
Πως θα ελέγξω δηλαδή αν τα ποσά που με χρεώνουν είναι σωστά;

KeRMiT75
01-08-14, 19:26
Toν ακατασχετο λογ/σμο τον βρηκα. Τον φορο ομως? που ακριβως?

Αν έχει βγει (σε μένα εμφανίστηκε τώρα το απόγευμα), συνδέεσαι στο λογαριασμό σου και βρίσκεις τα 'Στοιχεία οφειλών εκτός ρύθμισης' στην καρτέλα 'Προσωποποιημένη Πληροφόρηση'.

tsorbi
01-08-14, 19:57
OK τυπώθηκε το μεσημέρι δεν ειχε τίποτε.

dimitris.taxideytis
01-08-14, 19:59
Εκτός από το συνολικό ποσό και τις δόσεις, φαίνεται κάπου τι πληρώνω για το σπίτι, τα χωράφια κλπ αναλυτικά;
Πως θα ελέγξω δηλαδή αν τα ποσά που με χρεώνουν είναι σωστά;

Κλικ στην υποβολη δηλωσης Ε9 και θα σου βγαλει αυτα που εχεις δηλωσει.
Κανεις εκτυπωση της δηλωσης Ε9 , εκει φαινεται αναλυτικα η αξια(αντικειμενικη) του ακινητου και ο φορος που αντιστοιχει κατα περιπτωση.

Sphinx7
01-08-14, 20:30
Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη. Το ποσό για τα χωράφια είναι (τουλάχιστον για μένα) δυό πακέτα τσιγάρα! Να δω τι θα τα κάνουν...

sdikr
01-08-14, 22:09
Με το που θα βγάλει η σύζυγος δικούς της κωδικούς, θα αποσυνδεθεί και το περιουσιολόγιό της (Ε9) από του συζύγου και θα υποβάλλει δηλώσεις για τα ακίνητα που της ανήκουν μέσω του δικού της λογαριασμού πλέον.

Μόνο το Ε1 θα παραμείνει κοινό και θα υποβάλλεται από το λογαριασμού του συζύγου.


Στην περίπτωση που ξέρω, δεν έγινε έτσι, το Ε9 παραμένει στον λογαριασμό του ανδρα, ενά πρόστιμο απο την πολεοδομία που είναι στην γυναίκα φαίνεται μόνο στον λογαριασμό της



Το τσέκαρα σήμερα και πλέον το Ε9 το έχει στο άλλον λογαριασμό (μαζί με τον Ενφια ouch)

tsorbi
01-08-14, 23:20
Δεν είδα πουθενά να αναφέρετε έκπτωση αν πληρωθεί όλος ο ΕΝ.Φ.Ι.Α. μια και έξω.

hedgehog
01-08-14, 23:28
Δεν είδα πουθενά να αναφέρετε έκπτωση αν πληρωθεί όλος ο ΕΝ.Φ.Ι.Α. μια και έξω.
Δεν νομίζω πως παίζει κάτι τέτοιο...

3lbereth
02-08-14, 00:04
Βάσει των διατάξεων, για ένα διαμέρισμα 105τμ + 33 γκαράζ πυλωτής έπρεπε να πληρώσω 477+15=492 €. Αντ' αυτού, ήρθε 552!
Οικόπεδα δεν έχω, χωράφια δεν έχω, υψούν δεν έχω και τα στοιχεία του Ε9 είναι σωστά. Σημειωτέον οτι αναφέρει και το οικόπεδο της πολυκατοικίας και 10,5% την συνιδιοκτησία επ' αυτού.
Στα οικόπεδο όμως που είναι χτισμένη η πολυκατοικία δε μπαίνει ΕΝΦΙΑ, σωστά?

Basilhs23_
02-08-14, 00:16
Όταν έχουμε οριζόντια ιδιοκτησία (διαμέρισμα σε πολυκατοικία) αυτό που είχα μάθει είναι οτι δεν αναγράφεις καθόλου στοιχεία οικοπέδου στο Ε9. Στοιχεία και ποσοστά γράφεις για όσα κτίρια είναι με σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας (μονοκατοικίες επί οικοπέδου). Κανονικά δεν πληρώνει ΕΝΦΙΑ τώρα δεν ξέρω μήπως έγινε τίποτα με αυτό το ποσοστό 10.5% που έβαλες. Μόνο ένας λογιστής γνωρίζει με σιγουριά.

3lbereth
02-08-14, 00:59
Στο δικό σου ΕΝΦΙΑ (αν υποθέσουμε οτι έχεις κάποιο διαμέρισμα) βγάζει τα τετραγωνικά του οικοπέδου και το ποσοστό συνιδιοκτησίας?

anon
02-08-14, 01:00
Στο δικό σου ΕΝΦΙΑ (αν υποθέσουμε οτι έχεις κάποιο διαμέρισμα) βγάζει τα τετραγωνικά του οικοπέδου και το ποσοστό συνιδιοκτησίας?

Σε μένα που εχουμε διαφορετικό λογαριασμό στο ταχις, αλλά μια κοινή δήλωση οικογενειακή, το ΕΝΦΙΑ βγήκε ξεχωριστά και για τους δυο.

3lbereth
02-08-14, 01:11
Σωστά. Εγώ όμως έχω την πλήρη κυριότητα σε διαμέρισμα πολυκατοικίας. Έχει συσταθεί οριζόντια ιδιοκτησία και μου αναλογεί το 10,5% επί του οικοπέδου. Σύμφωνα την ΠΟΛ. 1001/2005 και το ποστ του Βασίλη, στο Ε9 δε θα έπρεπε να εμφανίζονται καθόλου τα στοιχεία του οικοπέδου. Αυτή τη στιγμή, τρώω ένα χαρατσάκι 60€ επιπλέον και προσπαθώ να δω από πού προκύπτει, γι'αυτό κι αναρωτιέμαι αν στα δικά σας διαμερίσματα έχει συμπληρωμένα τα του οικοπέδου παραδίπλα.

tempo
02-08-14, 01:19
εγώ υπολογίζω ότι πρέπει να πληρώσω 440 ευρώ και το ΕΝΦΙΑ ήρθε 560!!!

τα στοιχεία του διαμερίσματος είναι σωστά (τιμή ζώνης, θέση, όροφος κλπ).

Με ποιό online εργαλείο κάνετε τον υπολογισμό του ΕΝΦΙΑ (μήπως κάτι έχει αλλάξει και δεν το έχουν ενημερώσει)

slalom
02-08-14, 01:20
Ρωτα και τους υπολοιπους ιδιοκτητες, εχουν και αυτοι ποσοστα σε γη?

Basilhs23_
02-08-14, 01:21
Σωστά. Εγώ όμως έχω την πλήρη κυριότητα σε διαμέρισμα πολυκατοικίας. Έχει συσταθεί οριζόντια ιδιοκτησία και μου αναλογεί το 10,5% επί του οικοπέδου. Σύμφωνα την ΠΟΛ. 1001/2005 και το ποστ του Βασίλη, στο Ε9 δε θα έπρεπε να εμφανίζονται καθόλου τα στοιχεία του οικοπέδου.

Στο Ε9 δεν θα έπρεπε να τα έχεις συμπληρώσει, εφόσον τα έχεις συμπληρώσει εκεί τότε εμφανίζονται και στο εκκαθαριστικό με τον υπολογισμό του φόρου. Αν εμφανίζονται στο εκκαθαριστικό χωρίς να έχεις γράψει κάτι στο Ε9 τότε προφανώς τα έχει παίξει το taxisnet

Λογικά σε εσένα θα υπολόγισαν μια αξία για το οικόπεδο και θα σου έβαλαν να πληρώσεις φόρο για το 10.5% της αξίας αυτής.

Stefan_
02-08-14, 02:37
Αν έχει βγει (σε μένα εμφανίστηκε τώρα το απόγευμα), συνδέεσαι στο λογαριασμό σου και βρίσκεις τα 'Στοιχεία οφειλών εκτός ρύθμισης' στην καρτέλα 'Προσωποποιημένη Πληροφόρηση'.

Thanx Κερμιτ, το βρηκα:oneup:
Ειναι 11,2% μικροτερο απο το περσινο χαρατσι.
Η πρωτη δοση στις 29/8.
Επειδη δεν εχω εκτυπωτη, γραφω σε ενα χαρτι το πολυψηφιο νουμερο της "Ταυτοτητα Οφειλης" και παω σε οποιαδηποτε Τραπεζα για πληρωμη, σωστα?
Υπαρχει δυνατοτητα (ισως και καποια εκπτωση?) να πληρωσω ολο το ποσο με τη μια?

Basilhs23_
02-08-14, 02:52
Μπορείς να πληρώσεις με την μία. Για έκπτωση δεν γνωρίζω, στον φόρο φυσικών προσώπων υπάρχει έκπτωση, στον ΕΝΦΙΑ είπε κάποιος οτι δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα.

Jazzer
02-08-14, 09:17
Όποιος το πληρώσει με τη μια, παίρνει και μια φωτό του Χαρδούβελη με υπογραφή, συλλεκτικό κομμάτι για το ebay στο μέλλον. :p

wesker
02-08-14, 10:05
Όποιος το πληρώσει με τη μια, παίρνει και μια φωτό του Χαρδούβελη με υπογραφή, συλλεκτικό κομμάτι για το ebay στο μέλλον. :p
Mε τι λεφτά; Αν νομίζουν οτι ολος μου ο μισθος του Αυγουστου θα παει στο κ@λο-ΕνΦΙΑ τους ειναι πολυ γελασμένοι.....

21706
02-08-14, 10:17
Θα έρθει και έντυπο για την πληρωμή του ΕΝΦΙΑ;

no_logo
02-08-14, 10:20
Θα έρθει και έντυπο για την πληρωμή του ΕΝΦΙΑ;

όχι
τέρμα τα έντυπα

wesker
02-08-14, 10:30
Θα έρθει και έντυπο για την πληρωμή του ΕΝΦΙΑ;
Tσου! Ηλεκτρονικά απο την μερίδα σου στο gsis.

mezger
02-08-14, 15:49
Στο Ε9 δεν θα έπρεπε να τα έχεις συμπληρώσει, εφόσον τα έχεις συμπληρώσει εκεί τότε εμφανίζονται και στο εκκαθαριστικό με τον υπολογισμό του φόρου. Αν εμφανίζονται στο εκκαθαριστικό χωρίς να έχεις γράψει κάτι στο Ε9 τότε προφανώς τα έχει παίξει το taxisnet

Λογικά σε εσένα θα υπολόγισαν μια αξία για το οικόπεδο και θα σου έβαλαν να πληρώσεις φόρο για το 10.5% της αξίας αυτής.

Αυτό ακριβώς, όταν υπάρχει πολυκατοικία με σύσταση δεν συμπληρώνονται στοιχεία οικοπέδου. Και πάλι δε θα έπρεπε να σου χρεώσει το οικόπεδο αν είχε μπει και η συνολική επιφάνεια κτισμάτων στο οικόπεδο(που υποθέτω δεν είναι συμπληρωμένη). Από τη συνολική επιφάνεια βλέπει αν έχει εξαντληθεί η δόμηση - αν είναι κενή, θεωρεί ότι μπορείς να χτίσεις στο ποσοστό που δήλωσες και στο χρεώνει ανάλογα.

nodasz
02-08-14, 19:37
Ξερει κανεις τι γινεται με την εκκαθαριση των τροποποιητικων δηλωσεων Ε1 ? Ακομα δεν εχει γινει η εκκαθαριση 3 βδομαδες μετα και μου εχει σπασει τα νευρα. Αν ξερει κανεις φιλος ας πει τι γινεται.

slalom
02-08-14, 21:50
Θα περιμενεις λιγους μηνες

Stefan_
02-08-14, 22:46
Καλα, για τον ενφια σου εμφανιζουν απλα ενα νουμερο. Γιατι δε γραφουν πως ακριβως υπολογιστηκε?

Στο μεταξυ ακουω πως οποιοι δεν ειχαν γραψει το ποσοστο ιδιοκτησιας τους επι του ακινητου, εχουν φουσκωμενους ενφιαδες.

Basilhs23_
02-08-14, 23:48
Για να δείς το εκκαθαριστικό αναλυτικά πηγαίνεις σε κάποια σελίδα εκεί που υπάρχουν τα Ε9.

Ο φουσκομένος ΕΝΦΙΑ οφείλεται στο οτι αν δεν γράψεις ποσοστό συνιδιοκτησίας στο οικόπεδο στο λαμβάνει 100%.

nikraven
02-08-14, 23:58
Μπορείς να πληρώσεις με την μία. Για έκπτωση δεν γνωρίζω, στον φόρο φυσικών προσώπων υπάρχει έκπτωση, στον ΕΝΦΙΑ είπε κάποιος οτι δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα.
ναι έτσι τα πράγματα.
δεν υπάρχει έκπτωση στον ΕΝΦΙΑ

slalom
03-08-14, 00:48
Μου ειπαν και για ένα bug με τα ημιτελή σπιτια.
Δεν υπολογίζονται με το μειωμενο συντελεστη, κοιταξτε το οσοι εχετε ημιτελή.

Stefan_
03-08-14, 00:54
Για να δείς το εκκαθαριστικό αναλυτικά πηγαίνεις σε κάποια σελίδα εκεί που υπάρχουν τα Ε9.


Aν το εγραψες για μενα, εγω ρωτησα για τα ακριβη στοιχεια βαση των οποιων υπολογιζεται ο ενφια. Αυτα δεν τα λενε.

Basilhs23_
03-08-14, 03:03
Μου ειπαν και για ένα bug με τα ημιτελή σπιτια.
Δεν υπολογίζονται με το μειωμενο συντελεστη, κοιταξτε το οσοι εχετε ημιτελή.

Οι λογιστές αναφέρουν οτι για να στο πάρει ως ημιτελές το σύστημα έπρεπε να αναφέρεις επιπλέον σε κάποιο κουτάκι οτι ήταν κενό το ακίνητο. Νομίζω στο κουτάκι με αριθμό 8, διαφορετικά στον υπολογίζει σαν κανονικό ακίνητο.


Aν το εγραψες για μενα, εγω ρωτησα για τα ακριβη στοιχεια βαση των οποιων υπολογιζεται ο ενφια. Αυτα δεν τα λενε.

Αν εννοείς τους συντελεστές, αυτούς ποτέ δεν τους έλεγαν πάνω στο εκκαθαριστικό... εξαρτώνται από τα χαρακτηριστικά του ακινήτου που έχεις δηλώσει. Το πρόβλημα είναι οτι τα περισσότερα sites/δημοσιογράφοι λένε όλοι να πάει ο κόσμος στην προσωποιημένη πληροφόρηση που εκεί γράφει μόνο το ποσό του φόρου και όχι αναλυτικά για κάθε ακίνητο όπως στο εκκαθαριστικό.

21706
03-08-14, 07:40
Aν το εγραψες για μενα, εγω ρωτησα για τα ακριβη στοιχεια βαση των οποιων υπολογιζεται ο ενφια. Αυτα δεν τα λενε.

Θα τα δεις στο pdf με τίτλο
ΔΗΛΩΣΗ ΕΝΙΑΙΟΥ ΦΟΡΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ - ΠΡΑΞΗ
ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΦΟΡΟΥ ν. 4223/2013.

jkoukos
03-08-14, 18:07
Μου ειπαν και για ένα bug με τα ημιτελή σπιτια.
Δεν υπολογίζονται με το μειωμενο συντελεστη, κοιταξτε το οσοι εχετε ημιτελή.
Άσε φίλε, παραλίγο να πάθω συγκοπή, πέραν της γνωστής ούτως ή άλλως κρυάδας (δικαίως ή αδίκως) που θα φορολογηθώ για πρώτη φορά.
Φέτος βάλανε ένα νέο πεδίο, στο οποίο αναφέρεις ότι είναι κενό ή όχι το ημιτελές ακίνητο, χωρίς καμιά προειδοποίηση, ακόμη και στις επίσημες οδηγίες.
Εγώ που δεν είχα καμία μεταβολή τα τελευταία 3 χρόνια και θεώρησα ότι ήταν εντάξει η δήλωση, απλά έκανα μεταφορά από το προηγούμενο έτος και την υπέβαλα καθώς δεν είχα καμιά ειδοποίηση σφάλματος ή ανενημέρωτου πεδίου.

Ο παραλογισμός στο μεγαλείο του. Ας μου εξηγήσει κάποιος πως ένα ημιτελές ακίνητο, που δεν έχει πάρει ποτέ ηλεκτρική σύνδεση (άλλο πεδίο στη δήλωση) μπορεί να κατοικηθεί;

Τώρα αναμένουμε τέλος Αυγούστου που θα επιτραπεί η δυνατότητα τροποποιητικής δήλωσης.

nodasz
03-08-14, 18:10
Θα περιμενεις λιγους μηνες

Ετσι γινεται παντα με τις τροποποιητικες ? Τοσο μεγαλη αναμονη ? Και τι γινεται με το τι πρεπει να πληρωσω ( η τροποποιητικη ειναι χρεωστικη με λιγο μικροτερο ποσο απο την αρχικη) Πληρωσα το ποσο της τροποποιητικης αλλα το Taxis στα στοιχεια οφειλων μου εμφανιζει ως υπολοιπο το ποσο της διαφορας. Να περιμενω να γινει η εκκαθαριση οποτε θα γινει και συμψηφισμος ?

ΥΓ γιατι τοσο πολυς χρονος για την εκκαθαιση της τροποποιητικης ? ειναι φυσιολογικο ?

slalom
03-08-14, 19:08
Δεν ξερω αν είναι φυσιολογικο, αλλα τοσο θα παρει περιπου.

lewton
03-08-14, 20:19
Θα τα δεις στο pdf με τίτλο
ΔΗΛΩΣΗ ΕΝΙΑΙΟΥ ΦΟΡΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ - ΠΡΑΞΗ
ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΦΟΡΟΥ ν. 4223/2013.

Μήπως το έχεις;

Stefan_
03-08-14, 20:55
Αν εννοείς τους συντελεστές, αυτούς ποτέ δεν τους έλεγαν πάνω στο εκκαθαριστικό... εξαρτώνται από τα χαρακτηριστικά του ακινήτου που έχεις δηλώσει. Το πρόβλημα είναι οτι τα περισσότερα sites/δημοσιογράφοι λένε όλοι να πάει ο κόσμος στην προσωποιημένη πληροφόρηση που εκεί γράφει μόνο το ποσό του φόρου και όχι αναλυτικά για κάθε ακίνητο όπως στο εκκαθαριστικό.
Ποιους συντελεστες? Τα χαρακτηριστικα που δηλωσα ειναι δεδομενα(τετραγωνικα, οροφος, ποσοστο ιδιοκτησιας, μηνες ιδιοκατοικησης). Απο αυτα βγαινει το ποσο?

jkoukos
03-08-14, 21:16
Μήπως το έχεις;
Μια σύντομη ανάλυση υπάρχει εδώ (http://www.deloitte.com/assets/Dcom-Greece/Local%20Assets/Documents/Attachments/Tax/2014%20Tax%20Alerts/New%20Property%20Tax%20Law%20GR%2024012014.pdf).
Το βασικό κείμενο του νόμου με τους πίνακες υπάρχει εδώ (http://www.nee.gr/downloads/269N4223-2013.pdf) κι εδώ (http://www.naftemporiki.gr/cmsutils/downloadpdf.aspx?id=838480).
Και οι ανά περίπτωση ζητούμενοι αντικειμενικοί συντελεστές για τον υπολογισμό υπάρχουν εδώ (http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Services/Polites/Antikeimenikes.html).

Όπως θα δεις είναι αρκετά πολύπλοκο, αλλά όχι ακατόρθωτο να βρεις τι ισχύει στην κάθε περίπτωση.

Basilhs23_
03-08-14, 23:41
Ποιους συντελεστες? Τα χαρακτηριστικα που δηλωσα ειναι δεδομενα(τετραγωνικα, οροφος, ποσοστο ιδιοκτησιας, μηνες ιδιοκατοικησης). Απο αυτα βγαινει το ποσο?

Ναί, όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που δηλώνεις αντιστοιχούν σε κάποιον συντελεστή, π.χ συντελεστής ορόφου συντελεστής παλαιότητας, συντελεστής αξιοποίησης οικοπέδου κτλ. Αυτούς δεν τους γράφει το εκκαθαριστικό, πρέπει να ανατρέξεις στον νόμο και να τους βρείς. Το εκκαθαριστικό αναφέρει ακριβώς τα χαρακτηριστικά του ακινήτου σου που δήλωσες στο Ε9.

21706
04-08-14, 07:32
Μήπως το έχεις;

Από τη σελίδα σου μπορείς να κατεβάσεις αυτά τα 4 pdf:

142609

- - - Updated - - -


Άσε φίλε, παραλίγο να πάθω συγκοπή, πέραν της γνωστής ούτως ή άλλως κρυάδας (δικαίως ή αδίκως) που θα φορολογηθώ για πρώτη φορά.
Φέτος βάλανε ένα νέο πεδίο, στο οποίο αναφέρεις ότι είναι κενό ή όχι το ημιτελές ακίνητο, χωρίς καμιά προειδοποίηση, ακόμη και στις επίσημες οδηγίες.
Εγώ που δεν είχα καμία μεταβολή τα τελευταία 3 χρόνια και θεώρησα ότι ήταν εντάξει η δήλωση, απλά έκανα μεταφορά από το προηγούμενο έτος και την υπέβαλα καθώς δεν είχα καμιά ειδοποίηση σφάλματος ή ανενημέρωτου πεδίου.

Ο παραλογισμός στο μεγαλείο του. Ας μου εξηγήσει κάποιος πως ένα ημιτελές ακίνητο, που δεν έχει πάρει ποτέ ηλεκτρική σύνδεση (άλλο πεδίο στη δήλωση) μπορεί να κατοικηθεί;

Τώρα αναμένουμε τέλος Αυγούστου που θα επιτραπεί η δυνατότητα τροποποιητικής δήλωσης.

Έχω δηλώσει κι εγώ ημιτελές κτίσμα (στήλη 10, κωδικός 99)
και δεν έχω δει αυτό το νέο πεδίο. Σε ποια στήλη είναι και με
ποιον κωδικό;

lewton
04-08-14, 07:38
Από τη σελίδα σου μπορείς να κατεβάσεις αυτά τα 4 pdf:

142609

Σωστός, ευχαριστώ.

Το τελευταίο δεν μου το εμφανίζει, λογικά επειδή φέτος δεν υπέβαλα το Ε9 (δεν είχα καμία μεταβολή);

21706
04-08-14, 08:44
Έχω δηλώσει κι εγώ ημιτελές κτίσμα (στήλη 10, κωδικός 99)
και δεν έχω δει αυτό το νέο πεδίο. Σε ποια στήλη είναι και με
ποιον κωδικό;


Τώρα το είδα: στήλη 32, κωδικός 8 και το έχω αφήσει κενό...

- - - Updated - - -


Σωστός, ευχαριστώ.

Το τελευταίο δεν μου το εμφανίζει, λογικά επειδή φέτος δεν υπέβαλα το Ε9 (δεν είχα καμία μεταβολή);

Νομίζω ότι πρέπει να υποβάλεις δήλωση και
φέτος αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος.
Ας μας πει κάποιος που ξέρει.

hedgehog
04-08-14, 12:02
Νομίζω ότι πρέπει να υποβάλεις δήλωση και
φέτος αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος.
Ας μας πει κάποιος που ξέρει.

Αν η εικόνα του Ε9 σου ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα δεν έχεις υποχρέωση να υποβάλλεις Ε9. Για την ακρίβεια δεν έχεις καν τρόπο να το υποβάλεις.

Αν δεις πως στην περιουσιακή κατάσταση πως κάτι λείπει ή χρειάζεται διόρθωση, τότε πρέπει να υποβάλεις Ε9.

@ ADSLgr.com All rights reserved.