PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116

ntoremi
04-08-14, 12:55
Το θεμα με το κενο κτισμα ειναι αλλο καινουργιο φρουτο του καλου μας υπουργειου. Μολις το διαβασα εδω, αρχισα να ψαχνω σε φορουμ λογιστων. Ειναι πολυ φλου το θεμα, τι οριζεται ως κενο, αν ενα ημιτελες μπορει να μην ειναι κενο κλπ. Καλα ξεμπερδεματα...

anon
04-08-14, 13:14
Στην "Εκτύπωση εκκαθαριστικού τελευταίας εκκαθάρισης για το έτος 2014 (σε αρχείο .pdf)", εφαρμογή Ε9, βγαίνει η ακίνητη περιουσία και ο φόρος για κάθε ακίνητο και συνολικά.


Εχω μια ερώτηση. Στην τελευταία στήλη λέει "ΑΞΙΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ". Αυτό ειναι η αξία ακινήτου στο 100% ή του ποσοστού ιδιοκτησίας; Πχ έχω ένα σπίτι, 50% δικό μου, 50% στην γυναίκα μου. Βγάζει ένα Χ ποσό σε μένα και το ίδιο στην γυναίκα μου. Η αξία ακινήτου (συνολικά) είναι το άθροισμα;

- - - Updated - - -


Το θεμα με το κενο κτισμα ειναι αλλο καινουργιο φρουτο του καλου μας υπουργειου. Μολις το διαβασα εδω, αρχισα να ψαχνω σε φορουμ λογιστων. Ειναι πολυ φλου το θεμα, τι οριζεται ως κενο, αν ενα ημιτελες μπορει να μην ειναι κενο κλπ. Καλα ξεμπερδεματα...

Αυτό με ενδιαφέρει πολύ και μένα. Εχει η γυναίκα μου εκ κληρονομιάς μερίδιο σε οικόπεδο και κτίσμα, ένα ρημαγμένο σπίτι, χωρίς ρεύμα (έχει μετρητή, έχει γίνει διακοπή ηλεκτροδότησης αλλά όχι να βγάλουν τελείως τον μετρητή). Το κτίσμα παλιο, απο το 1941, ετοιμόρροπο. Πως μετριέται σε αξία ένα τέτοιο κτίσμα; Ειναι μη - κατοικίσημο, εκτός εαν ρίξεις σοβαρά λεφτά για να το επισκευάσεις, που είναι σχεδόν το ίδιο με το να φτιάξεις καινούργιο. Απο την άλλη δεν το γκρέμισαν οι δικοί της, για συναισθηματικούς λόγους, και γιατί το ίδιο το γκρέμισμα, απαιτεί ουκ ολίγα χρήματα. Και μένει έτσι και ρημάζει (ακατοίκητο τελείως εδώ και > 10 χρόνια)

ntoremi
04-08-14, 13:47
Στην "Εκτύπωση εκκαθαριστικού τελευταίας εκκαθάρισης για το έτος 2014 (σε αρχείο .pdf)", εφαρμογή Ε9, βγαίνει η ακίνητη περιουσία και ο φόρος για κάθε ακίνητο και συνολικά.

Εχω μια ερώτηση. Στην τελευταία στήλη λέει "ΑΞΙΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ". Αυτό ειναι η αξία ακινήτου στο 100% ή του ποσοστού ιδιοκτησίας; Πχ έχω ένα σπίτι, 50% δικό μου, 50% στην γυναίκα μου. Βγάζει ένα Χ ποσό σε μένα και το ίδιο στην γυναίκα μου. Η αξία ακινήτου (συνολικά) είναι το άθροισμα;

Σε γενικες γραμμες ναι. Στην περιπτωση που περιγραφεις ναι.
Ομως υπαρχουν καποιες ειδικες περιπτωσεις που δεν ειναι ακριβως ετσι.
Πχ να εχει ενας την επικαρπια 100% αλλα να εχει μεταβιβασει την ψιλη κυριοτητα στα 2 παιδια του (δηλαδη 50% το καθε παιδι). Το αθροισμα δεν βγαζει ακριβως την τρεχουσα αξια του ακινητου, γιατι οταν υπαρχουν παραπανω απο ενας ιδιοκτητες εφαρμοζεται και μειωτικος συντελεστης 0,9 στην αξια του ακινητου, αλλα τελος παντων ειναι λεπτομερεια, η αξια ειναι περιπου το αθροισμα.




Αυτό με ενδιαφέρει πολύ και μένα. Εχει η γυναίκα μου εκ κληρονομιάς μερίδιο σε οικόπεδο και κτίσμα, ένα ρημαγμένο σπίτι, χωρίς ρεύμα (έχει μετρητή, έχει γίνει διακοπή ηλεκτροδότησης αλλά όχι να βγάλουν τελείως τον μετρητή). Το κτίσμα παλιο, απο το 1941, ετοιμόρροπο. Πως μετριέται σε αξία ένα τέτοιο κτίσμα; Ειναι μη - κατοικίσημο, εκτός εαν ρίξεις σοβαρά λεφτά για να το επισκευάσεις, που είναι σχεδόν το ίδιο με το να φτιάξεις καινούργιο. Απο την άλλη δεν το γκρέμισαν οι δικοί της, για συναισθηματικούς λόγους, και γιατί το ίδιο το γκρέμισμα, απαιτεί ουκ ολίγα χρήματα. Και μένει έτσι και ρημάζει (ακατοίκητο τελείως εδώ και > 10 χρόνια)

Αν δεν εχει στεγη (πχ επειδη κατερρευσε) δεν εχεις υποχρεωση να το δηλωσεις καν το ακινητο.
Αν εχει στεγη, αλλα ειναι τελειως μη κατοικησιμο, τοτε μπορεις να το δηλωσεις ημιτελες (στηλη 10, κωδικος 99): αυτο μειωνει την αξια του ακινητου (αυτο χρησιμευει σε μια πωληση/μεταβιβαση και στον υπολογισμο του συμπληρωματικου φορου ενφια, αν εχεις συνολικη περιουσια πανω απο 300Κ €), ομως φαινεται οτι δεν μειωνει τον ιδιο τον φορο ενφια που αντιστοιχει σε αυτο το ακινητο, πληρωνεις ενφια σαν να ηταν κανονικο σπιτι. Για να σου τον μειωσει τον ενφια, επρεπε να το εχεις δηλωσει επιπλεον και ως κενο (στηλη 32, επιλογη 8). Λες και μπορει να υπαρχει σπιτι ημιτελες αλλα οχι κενο;;; Και εκει αρχιζει ολη η παραφιλολογια: τι θεωρειται ημιτελες, τι θεωρειται κενο κλπ και σιγουρα αν θα γινει ποτέ επιτοπιος ελεγχος της αληθειας...
Κι εγω εχω μια τετοια περιπτωση και δεν το ηξερα.

anon
04-08-14, 14:03
Σε γενικες γραμμες ναι. Στην περιπτωση που περιγραφεις ναι.
.

Eπειδή δεν απαντά με σαφήνεια στο ερώτημα, έτσι δυστυχώς όπως το έχω θέσει (δικό μου λάθος).
Δυστυχώς ο τρόπος που υπολογίζει το ΕΝΦΙΑ την αξία ακινήτου δεν είναι σαφής. Και το εργαλείο που βρήκα, δίνει ναι μεν τον φόρο ΕΝΦΙΑ σωστά (κάναμε μερικές δοκιμές και βγάζει ότι τους ήρθε), αλλά δεν δίνει ΚΑΙ την αξια ακινήτου για να δούμε τι συμβαίνει.

Basilhs23_
04-08-14, 14:28
Αυτό με ενδιαφέρει πολύ και μένα. Εχει η γυναίκα μου εκ κληρονομιάς μερίδιο σε οικόπεδο και κτίσμα, ένα ρημαγμένο σπίτι, χωρίς ρεύμα (έχει μετρητή, έχει γίνει διακοπή ηλεκτροδότησης αλλά όχι να βγάλουν τελείως τον μετρητή). Το κτίσμα παλιο, απο το 1941, ετοιμόρροπο. Πως μετριέται σε αξία ένα τέτοιο κτίσμα; Ειναι μη - κατοικίσημο, εκτός εαν ρίξεις σοβαρά λεφτά για να το επισκευάσεις, που είναι σχεδόν το ίδιο με το να φτιάξεις καινούργιο. Απο την άλλη δεν το γκρέμισαν οι δικοί της, για συναισθηματικούς λόγους, και γιατί το ίδιο το γκρέμισμα, απαιτεί ουκ ολίγα χρήματα. Και μένει έτσι και ρημάζει (ακατοίκητο τελείως εδώ και > 10 χρόνια)

Και για να το προχωρήσω παραπέρα (όπως έγινε σε εμάς αρχές του 90), αν πάτε ποτέ να βγάλετε άδεια κατεδάφισης να το γκρεμίσετε, επειδή το κτίσμα είναι προ του 55 θα περάσει ειδικό κλιμάκιο και αν διαπιστώσουν το παραμικρό χαρακτηριστικό στον πρόσοψη υπάρχει πιθανότητα να σας το χαρακτηρίσουν και διατηρητέο και τότε ξεχάσε και το γκρέμισμα.

Ας πάμε στο θέμα με τα ημιτελή τώρα. Το πρόβλημα που υπάρχει στον φετινό ΕΝΦΙΑ, είναι οτι συγχέονται παλιές διατάξεις που αφορούσαν τον υπολογισμό της αντικειμενικής αξίας με ΕΤΑΚ/ΦΑΠ και νέων διατάξεων που ίσχυσαν με τον ΕΝΦΙΑ και ψηφίστηκαν φέτος. Όσον αφορά λοιπόν την αντικειμενική αξία του ακινήτου, αυτη χρησιμοποιείται μονάχα για τον συμπληρωματικό φόρο εφόσον η αξία ξεπερνάει τις 300.000 ευρώ. Εφόσον στην στήλη με τις ειδικές συνθήκες δηλώσεις το σπίτι ως ημιτελές τότε στην αντικειμενική αξία αυτή που υπολογίζεται ο συμπληρωματικός φόρος μπαίνει συντελεστής μειωτικός 0.4 (υπόψη οτι σε αυτή την περίπτωση δεν συνυπολογίζεται ο συντελεστής παλαιότητας 0.6). Το οτι θα βάλεις το σπίτι ημιτελές σε αυτό το κουτάκι όμως δεν σημαίνει οτι θα υπάρξει και μειωτικός συντελεστής στον ΕΝΦΙΑ. Έχουμε βάλει και εμείς έναν όροφο από το σπίτι μου ημιτελή επειδή υπάρχουν βλάβες που καθιστούν το ακίνητο μη λειτουργικό και κατοικίσιμο βάσει κάποιας ΠΟΛ 1041/2005 νομίζω.
Εαν θες να ληφθεί το ακίνητο ως ημιτελές για τον ΕΝΦΙΑ τότε πρέπει να είναι και κενό και μη ηλεκτροδοτούμενο χωρίς μετρητή, αλλιώς δεν στο λαμβάνει το σύστημα ημιτελές για το κομμάτι του ΕΝΦΙΑ. Η διάταξη αυτή που πέρασαν αφορά μονάχα κτίσματα που δεν ολοκληρώθηκαν ποτέ και δεν μπήκε ποτέ μετρητής ΔΕΗ.

Εαν βάλεις το σπίτι αυτό ημιτελές λοιπόν με μετρητή μέσα. Θα μειωθεί η αξία του κατά 60% μόνο επί της αντικειμενικής για τον συμπληρωματικό φόρο, ενώ ο ΕΝΦΙΑ θα είναι κανονικός σαν να ήταν το σπίτι καινούργιο. Για το οικόπεδο θα υπολογιστεί κανονικά αξία για το μέρος του μην εξαντλειμένου συντελεστή δόμησης.

ntoremi
04-08-14, 14:52
Eπειδή δεν απαντά με σαφήνεια στο ερώτημα, έτσι δυστυχώς όπως το έχω θέσει (δικό μου λάθος).
Δυστυχώς ο τρόπος που υπολογίζει το ΕΝΦΙΑ την αξία ακινήτου δεν είναι σαφής. Και το εργαλείο που βρήκα, δίνει ναι μεν τον φόρο ΕΝΦΙΑ σωστά (κάναμε μερικές δοκιμές και βγάζει ότι τους ήρθε), αλλά δεν δίνει ΚΑΙ την αξια ακινήτου για να δούμε τι συμβαίνει.

Σου ειπα οτι στην περιπτωση σου η αξια του ακινητου ειναι το αθροισμα.
Αν δεν ταιριαζει με αυτο που βγαζουν τα διαφορα εργαλεια, ισως φταιει οτι δεν υπολογιζεις και την αξια του οικοπεδου. Τα εργαλεια που εχω βρει εγω στο ιντερνετ υπολογιζουν αξια σπιτιου, οχι οικοπεδου, ουτε την αξια του σπιτιου μαζι με το υπολοιπο αδομητο οικοπεδο.

- - - Updated - - -


Και για να το προχωρήσω παραπέρα (όπως έγινε σε εμάς αρχές του 90), αν πάτε ποτέ να βγάλετε άδεια κατεδάφισης να το γκρεμίσετε, επειδή το κτίσμα είναι προ του 55 θα περάσει ειδικό κλιμάκιο και αν διαπιστώσουν το παραμικρό χαρακτηριστικό στον πρόσοψη υπάρχει πιθανότητα να σας το χαρακτηρίσουν και διατηρητέο και τότε ξεχάσε και το γκρέμισμα.

Ας πάμε στο θέμα με τα ημιτελή τώρα. Το πρόβλημα που υπάρχει στον φετινό ΕΝΦΙΑ, είναι οτι συγχέονται παλιές διατάξεις που αφορούσαν τον υπολογισμό της αντικειμενικής αξίας με ΕΤΑΚ/ΦΑΠ και νέων διατάξεων που ίσχυσαν με τον ΕΝΦΙΑ και ψηφίστηκαν φέτος. Όσον αφορά λοιπόν την αντικειμενική αξία του ακινήτου, αυτη χρησιμοποιείται μονάχα για τον συμπληρωματικό φόρο εφόσον η αξία ξεπερνάει τις 300.000 ευρώ. Εφόσον στην στήλη με τις ειδικές συνθήκες δηλώσεις το σπίτι ως ημιτελές τότε στην αντικειμενική αξία αυτή που υπολογίζεται ο συμπληρωματικός φόρος μπαίνει συντελεστής μειωτικός 0.4 (υπόψη οτι σε αυτή την περίπτωση δεν συνυπολογίζεται ο συντελεστής παλαιότητας 0.6). Το οτι θα βάλεις το σπίτι ημιτελές σε αυτό το κουτάκι όμως δεν σημαίνει οτι θα υπάρξει και μειωτικός συντελεστής στον ΕΝΦΙΑ. Έχουμε βάλει και εμείς έναν όροφο από το σπίτι μου ημιτελή επειδή υπάρχουν βλάβες που καθιστούν το ακίνητο μη λειτουργικό και κατοικίσιμο βάσει κάποιας ΠΟΛ 1041/2005 νομίζω.
Εαν θες να ληφθεί το ακίνητο ως ημιτελές για τον ΕΝΦΙΑ τότε πρέπει να είναι και κενό και μη ηλεκτροδοτούμενο χωρίς μετρητή, αλλιώς δεν στο λαμβάνει το σύστημα ημιτελές για το κομμάτι του ΕΝΦΙΑ. Η διάταξη αυτή που πέρασαν αφορά μονάχα κτίσματα που δεν ολοκληρώθηκαν ποτέ και δεν μπήκε ποτέ μετρητής ΔΕΗ.

Εαν βάλεις το σπίτι αυτό ημιτελές λοιπόν με μετρητή μέσα. Θα μειωθεί η αξία του κατά 60% μόνο επί της αντικειμενικής για τον συμπληρωματικό φόρο, ενώ ο ΕΝΦΙΑ θα είναι κανονικός σαν να ήταν το σπίτι καινούργιο. Για το οικόπεδο θα υπολογιστεί κανονικά αξία για το μέρος του μην εξαντλειμένου συντελεστή δόμησης.

Εκ των υστερων, κι εγω εμαθα (με τον επωδυνο τροπο) οτι ετσι ειναι. Και λεω τωρα εγω: μπορει ενα ημιτελες ακινητο να μην ειναι κενο; Τι σημαινει κενο; Να μην εχει μεσα επιπλα;; Να μην εχει μετρητη δεη;; Να μην εχει τωρα;; Ή να μην ειχε ποτέ;; Και αφου στην παραδιπλανη στηλη δηλωσα ΟΧΙ στο ηλεκτροδοτουμενο, τι αλλο χρειαζεται για να προκυπτει οτι ειναι κενο;; Μπορει ενα ημιτελες και μη ηλεκτροδοτουμενο ακινητο να μην ειναι κενο;;;

Basilhs23_
04-08-14, 15:10
Το μεγαλύτερο θέμα που υπάρχει και το βλέπεις από τον νόμο, είναι οτι όχι μόνο δεν πρέπει να έχει μετρητή, αλλα γενικά ποτέ δεν θα έπρεπε να είχε παροχή ρεύματος ή αν έχει να είναι μόνο εργοταξιακό ρεύμα. Πρακτικά και τον μετρητή να αφαιρέσεις, μπορείς να τον ξανασυνδέσεις μετά εφόσον υπάρχει καλώδιο που από έξω έρχεται μέσα στο σπίτι και φτάνει στον τοίχο είτε εξωτερικά είτε εσωτερικά, γενικά ακόμα και αν αφαιρεθεί ο μετρητής στα αρχεία της ΔΕΗ υπάρχεις ως πελάτης με κομμένο ρεύμα, το λέω σίγουρα αυτό γιατί γνωστοί μου που τους αφαίρεσε η ΔΕΗ τον μετρητή όταν έβαζαν στο σύστημα του taxis τον παλαιό αριθμό παροχής εμφανιζόταν πάλι, υπάρχουν 2 νούμερα ΑΜ μετρητή και ΑΜ παροχής, απ' την στιγμή που έχει περατωθεί το κτίσμα και μπήκε γραμμή μέσα δεν δηλώνεται ημιτελές και ο ΑΜ παροχής υφίσταται.... αυτό που λέει ο νόμος λοιπόν αφορά μη περατωμένα κτίσματα χωρίς παροχή ή εργοταξιακή παροχή.

Στο τι είναι κενό και τι οχι, δυστυχώς δεν υπάρχει επίσημη απάντηση. Με βάση τα δεδομένα πρό ψήφισης ΕΝΦΙΑ, κενό είναι το κτίσμα που δεν ηλεκτροδοτείται με κομμένο ρεύμα ή μηδενικός λογ/σμους ΕΥΔΑΠ, απόδειξη δηλαδή οτι δεν μένει κανένας μέσα. Τώρα διάβασα από κάποιον λογιστή οτι το κενό κτίσμα με βάση τον ΕΝΦΙΑ αφορά κτίρια με οικοδομική άδεια ειδικής χρήσης (θέατρα κινηματογράφος κτλ) δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς.

ntoremi
04-08-14, 15:32
Στο τι είναι κενό και τι οχι, δυστυχώς δεν υπάρχει επίσημη απάντηση. Με βάση τα δεδομένα πρό ψήφισης ΕΝΦΙΑ, κενό είναι το κτίσμα που δεν ηλεκτροδοτείται με κομμένο ρεύμα ή μηδενικός λογ/σμους ΕΥΔΑΠ, απόδειξη δηλαδή οτι δεν μένει κανένας μέσα.

Ολα αυτα ειναι σχετικα... Πατεντες γινονται απειρες...


Τώρα διάβασα από κάποιον λογιστή οτι το κενό κτίσμα με βάση τον ΕΝΦΙΑ αφορά κτίρια με οικοδομική άδεια ειδικής χρήσης (θέατρα κινηματογράφος κτλ) δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς.
Παντως, αν το να δηλωσεις "κενο" ενα ακινητο ειναι η λυση για να πληρωσεις μειωμενο ενφια, τοτε δεν θα επρεπε να το εχουν ηδη κανει ολοι οι ιδιοκτητες ξενοικιαστων διαμερισματων;; Δηλαδη, αν υπηρχε ηδη η επιλογη στο ε9, τοτε γιατι φωναζε η πομιδα (ενωση ιδιοκτητων) και διαμαρτυροταν;;

Basilhs23_
04-08-14, 15:40
Το κενό δεν μειώνει τον ΕΝΦΙΑ, το ημιτελές τον μειώνει. Τώρα για κάποιον αδιευκρίνιστο λόγο το ΥΠΟΙΚ ήθελε στην εφαρμογή Ε9 για να μειωθεί ο ΕΝΦΙΑ να υπάρχει το ακίνητο και ως ημιτελές και ως κενό. Η ΠΟΜΙΔΑ φωνάζει γιατί θέλει να ενταχθούν σε μειωμένο συντελεστή όλα τα ακίνητα που απλά έχουν κομμένο ρεύμα (τα οποία δηλώνονται έτσι κι αλλιώς στο Ε2 για να μην επιβληθεί τεκμήριο).

anon
04-08-14, 16:23
Και για να το προχωρήσω παραπέρα (όπως έγινε σε εμάς αρχές του 90), αν πάτε ποτέ να βγάλετε άδεια κατεδάφισης να το γκρεμίσετε, επειδή το κτίσμα είναι προ του 55 θα περάσει ειδικό κλιμάκιο και αν διαπιστώσουν το παραμικρό χαρακτηριστικό στον πρόσοψη υπάρχει πιθανότητα να σας το χαρακτηρίσουν και διατηρητέο και τότε ξεχάσε και το γκρέμισμα.

Μπα, αυτό αποκλείεται, παλιόσπιτο ειναι.... τίποτε το καλλιτεχνικό ή που να αξίζει για να διατηρηθεί....

21706
04-08-14, 19:13
Αν η εικόνα του Ε9 σου ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα δεν έχεις υποχρέωση να υποβάλλεις Ε9. Για την ακρίβεια δεν έχεις καν τρόπο να το υποβάλεις.

Αν δεις πως στην περιουσιακή κατάσταση πως κάτι λείπει ή χρειάζεται διόρθωση, τότε πρέπει να υποβάλεις Ε9.

Αν στο περσινό Ε9 είχες κάποιο ημιτελές κτίσμα θα
πρέπει να υποβάλεις πάλι φέτος Ε9 έστω και αν δεν
έγινε καμία αλλαγή. Και αυτό επειδή φέτος πρέπει
να το δηλώσεις ως κενό.

- - - Updated - - -


Το κενό δεν μειώνει τον ΕΝΦΙΑ, το ημιτελές τον μειώνει. Τώρα για κάποιον αδιευκρίνιστο λόγο το ΥΠΟΙΚ ήθελε στην εφαρμογή Ε9 για να μειωθεί ο ΕΝΦΙΑ να υπάρχει το ακίνητο και ως ημιτελές και ως κενό. Η ΠΟΜΙΔΑ φωνάζει γιατί θέλει να ενταχθούν σε μειωμένο συντελεστή όλα τα ακίνητα που απλά έχουν κομμένο ρεύμα (τα οποία δηλώνονται έτσι κι αλλιώς στο Ε2 για να μην επιβληθεί τεκμήριο).

Τον ΕΝΦΙΑ τον μειώνει το ημιτελές+κενό.
Αυτό λέει και ο νόμος του ΕΝΦΙΑ:


Συντελεστής Ημιτελών Κτισμάτων (Σ.Η.Κ.), ο οποίος
ορίζεται σε 0,4 και εφαρμόζεται στα ημιτελή κτίσματα,
ανεξαρτήτως σταδίου κατασκευής, που: α) δεν είχαν
ποτέ ηλεκτροδοτηθεί και είναι κενά ή β) ηλεκτροδο−
τούνται με εργοταξιακό ηλεκτρικό ρεύμα, δεν είχαν
ποτέ άλλη παροχή ρεύματος πλην της εργοταξιακής
και είναι κενά.

Stefan_
05-08-14, 04:50
Ναί, όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που δηλώνεις αντιστοιχούν σε κάποιον συντελεστή, π.χ συντελεστής ορόφου συντελεστής παλαιότητας, συντελεστής αξιοποίησης οικοπέδου κτλ. Αυτούς δεν τους γράφει το εκκαθαριστικό, πρέπει να ανατρέξεις στον νόμο και να τους βρείς. Το εκκαθαριστικό αναφέρει ακριβώς τα χαρακτηριστικά του ακινήτου σου που δήλωσες στο Ε9.

Αρα μιλαμε για χαρακτηριστικα που δηλωσα και για καποια αλλα που δε δηλωσα(οπως η παλαιοτητα).

lewton
05-08-14, 08:26
Στο δικό μου εκκαθαριστικό Ε9 γράφει:

ΠΡΟΣΟΧΗ!
ΛΟΓΩ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ ΤΩΝ ΔΗΛΩΘΕΝΤΩΝ ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ Ε9 ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ, Ο ΕΝΦΙΑ ΕΧΕΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤ. ε) ΑΡΘΡΟΥ 4Α ν.4223/2013 ΚΑΙ ΣΤΗΝ 1184/2014 ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ ΕΣΟΔΩΝ. ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΚΡΙΒΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ, ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ - ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΥΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ.
Σημείωση: Σε περίπτωση αμφισβήτησης της καταλογιστικής αυτής πράξης, ο υπόχρεος οφείλει να υποβάλει, εντός τριάντα (30) ημερών από την κοινοποίηση αυτής, ενδικοφανή προσφυγή, κατά το άρθρο 63 του ΚΦΔ, με αίτημα την επανεξέταση της πράξης από τη Διεύθυνση Επίλυσης Διαφορών της Γ.Γ.Δ.Ε. ΄Ασκηση προσφυγής κατά της πράξης απευθείας στα Διοικητικά Δικαστήρια είναι απαράδεκτη. Ο φόρος καταβάλλεται εφάπαξ μέχρι την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα από την έκδοση της πράξης, ή σε ισόποσες μηνιαίες δόσεις, καθεμιά από τις οποίες δεν μπορεί να είναι μικρότερη των δέκα (10) ευρώ, και από τις οποίες η πρώτη δόση καταβάλλεται μέχρι την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα από την έκδοση της πράξης προσδιορισμού φόρου και η τελευταία δόση καταβάλλεται μέχρι την τελευταία εργάσιμη ημέρα του Δεκεμβρίου του ίδιου έτους.


Δε βλέπω κάτι λάθος στην ακίνητη περιουσία μου.
Τι μπορεί να είναι;

21706
05-08-14, 08:53
Το κοίταξες το ΑΡΘΡΟ 4Α ν.4223/2013;
Κάτι λέει στην περ. ε της παραγράφου 1.

dimitris.taxideytis
05-08-14, 09:48
Σου ειπα οτι στην περιπτωση σου η αξια του ακινητου ειναι το αθροισμα.
Αν δεν ταιριαζει με αυτο που βγαζουν τα διαφορα εργαλεια, ισως φταιει οτι δεν υπολογιζεις και την αξια του οικοπεδου. Τα εργαλεια που εχω βρει εγω στο ιντερνετ υπολογιζουν αξια σπιτιου, οχι οικοπεδου, ουτε την αξια του σπιτιου μαζι με το υπολοιπο αδομητο οικοπεδο.

- - - Updated - - -



Εκ των υστερων, κι εγω εμαθα (με τον επωδυνο τροπο) οτι ετσι ειναι. Και λεω τωρα εγω: μπορει ενα ημιτελες ακινητο να μην ειναι κενο; Τι σημαινει κενο; Να μην εχει μεσα επιπλα;; Να μην εχει μετρητη δεη;; Να μην εχει τωρα;; Ή να μην ειχε ποτέ;; Και αφου στην παραδιπλανη στηλη δηλωσα ΟΧΙ στο ηλεκτροδοτουμενο, τι αλλο χρειαζεται για να προκυπτει οτι ειναι κενο;; Μπορει ενα ημιτελες και μη ηλεκτροδοτουμενο ακινητο να μην ειναι κενο;;;


Η μετατροπη σε βοηθητικο χωρο ριχνει το ποσο.
Εχω μια παρομοια περιπτωση. Χτισμα με κομμενο το ρευμα του 1940 μεσα στο ιδιο οικοπεδο με την κατοικια.
ΕΝΦΙΑ για το συγκεκριμενο 120 ευρω, ως βοηθητικο χωρο το βγαζει 12,36 ευρω συμφωνα με το εργαλειο.
Ηδη το χρησιμοποιω ως γκαραζ και αποθηκη, οποτε παω για αλλαγη χρησης και τροποποιητικη δηλωση.

21706
05-08-14, 10:40
Αρα μιλαμε για χαρακτηριστικα που δηλωσα και για καποια αλλα που δε δηλωσα(οπως η παλαιοτητα).

Δηλαδή στη ΣΤΗΛΗ 14 δεν έγραψες τίποτα;
Στην περίπτωση αυτή θα υπολογίσουν τον ΕΝΦΙΑ
για φετινή κατασκευή.

Basilhs23_
05-08-14, 13:29
Σωστά, η παλαιότητα είναι από τους σημαντικότερους παράγοντες, αν δεν την έγραψες λογικά θα πήραν τον ανώτερο συντελεστή (1.25) και θα βγήκε η αξία του ακινήτου σου μέχρι και 25% παραπάνω από όσο έπρεπε.

21706
05-08-14, 14:08
Σωστά, η παλαιότητα είναι από τους σημαντικότερους παράγοντες, αν δεν την έγραψες λογικά θα πήραν τον ανώτερο συντελεστή (1.25) και θα βγήκε η αξία του ακινήτου σου μέχρι και 25% παραπάνω από όσο έπρεπε.

Αυτό λέει και ο νόμος για τον ΕΝΦΙΑ:


Η παλαιότητα του κτίσματος προκύπτει από τη δια−
φορά μεταξύ του έτους φορολογίας και του έτους έκδο−
σης της νεώτερης οικοδομικής άδειας. Αν δεν υπάρχει
οικοδομική άδεια, ως έτος έκδοσής της λαμβάνεται
το έτος κατασκευής το οποίο προκύπτει από δημόσιο
έγγραφο. Αν το έτος κατασκευής δεν προκύπτει από
δημόσιο έγγραφο ή από τη δήλωση στοιχείων ακινήτων,
ως έτος έκδοσης της άδειας λαμβάνεται το έτος κατά
το οποίο δηλώθηκε το κτίσμα με την υποβολή προς τη
Φορολογική Διοίκηση της δήλωσης στοιχείων ακινήτων.

Stefan_
06-08-14, 05:57
Δηλαδή στη ΣΤΗΛΗ 14 δεν έγραψες τίποτα;
Στην περίπτωση αυτή θα υπολογίσουν τον ΕΝΦΙΑ
για φετινή κατασκευή.

Σωστά, η παλαιότητα είναι από τους σημαντικότερους παράγοντες, αν δεν την έγραψες λογικά θα πήραν τον ανώτερο συντελεστή (1.25) και θα βγήκε η αξία του ακινήτου σου μέχρι και 25% παραπάνω από όσο έπρεπε.

Ποια ειναι η στηλη 14 ρε παιδια, επρεπε να γραψω κατι καπου? Μια φορα δηλωσα το Ε9 πριν χρονια κι απο τοτε δεν το ξαναδηλωνω...
Το ακινητο μου ειναι 30ετιας, αυτο το γνωριζουν γιατι βασει αυτου υπολογιστηκε το χαρατσι της δεη.

21706
06-08-14, 07:59
Είναι η στήλη με τίτλο «έτος κατασκευής».

Stefan_
06-08-14, 08:58
Εψαξα λιγο στο gsis και βρηκα το Ε9, το ετος κατασκευης ειναι συμπληρωμενο(απο τοτε που πρωτουπεβαλα Ε9). Αρα να ειμαι ησυχος?

21706
06-08-14, 09:17
Φέτος δεν υπέβαλες δήλωση;

ntoremi
06-08-14, 09:32
Ποια ειναι η στηλη 14 ρε παιδια, επρεπε να γραψω κατι καπου? Μια φορα δηλωσα το Ε9 πριν χρονια κι απο τοτε δεν το ξαναδηλωνω...
Το ακινητο μου ειναι 30ετιας, αυτο το γνωριζουν γιατι βασει αυτου υπολογιστηκε το χαρατσι της δεη.

Μην μπερδευουμε ασχετα πραγματα. To χαρατσι της ΔΕΗ και ο ΕΝΦΙΑ ειναι ασχετα τελειως μεταξυ τους στον τροπο υπολογισμου τους. Το χαρατσι της ΔΕΗ υπολογιστηκε με βαση τα στοιχεια που εχει η ΔΕΗ για το ακινητο σου. Ο ΕΝΦΙΑ υπολογιστηκε με βαση τα στοιχεια που εχεις δηλωσει στο Ε9. Δεν επικοινωνουν αυτες οι δυο βασεις δεδομενων μεταξυ τους. Κακως που δεν επικοινωνουν, κακως που υπαρχουν τοσες διαφορετικες βασεις δεδομενων (στοιχεια ΔΕΗ, στοιχεια εφοριας Ε9, κτηματολογιο), κανονικα μια βαση θα επρεπε να υπαρχει (κτηματολογιο), αλλα στο "οργανωμενο" κρατος που ζουμε αυτη ειναι η κατασταση, οποτε με αυτην ζουμε.

Basilhs23_
06-08-14, 14:49
@Stefan_ Καλό είναι να μην μένουμε σε παλαιό υποβληθέν Ε9 αλλά να ξαναυποβάλλεις ένα για την ενημέρωση του συστήματος. Υπάρχουν περιπτώσεις που επειδή παλιά κάναμε τα Ε9 χειρόγραφα μέσω των εφοριών, οι υπάλληλοι δεν συμπλήρωναν όλα τα στοιχεία στο σύστημα και έτσι δεν υπήρχαν όλα. Έχουν γίνει διάφορα με τα Ε9 και με την έλλειψη στοιχείων ακόμα και αν τα γράφει ο φορολογούμενος στην δήλωση, οπότε καλό είναι να ξανακάνεις ένα εφόσον έχεις χρόνια να ενημερώσεις το παλιό.

Stefan_
06-08-14, 23:27
@Stefan_ Καλό είναι να μην μένουμε σε παλαιό υποβληθέν Ε9 αλλά να ξαναυποβάλλεις ένα για την ενημέρωση του συστήματος. Υπάρχουν περιπτώσεις που επειδή παλιά κάναμε τα Ε9 χειρόγραφα μέσω των εφοριών, οι υπάλληλοι δεν συμπλήρωναν όλα τα στοιχεία στο σύστημα και έτσι δεν υπήρχαν όλα. Έχουν γίνει διάφορα με τα Ε9 και με την έλλειψη στοιχείων ακόμα και αν τα γράφει ο φορολογούμενος στην δήλωση, οπότε καλό είναι να ξανακάνεις ένα εφόσον έχεις χρόνια να ενημερώσεις το παλιό.

Mα πηγα στη σελιδα μου και λεει "Ε9 ετους 2014" και ειναι συμπληρωμενο το ετος κατασκευης...


Φέτος δεν υπέβαλες δήλωση;

Δηλωση υποβαλω κανονικα καθε χρονο. Ε9 υπεβαλα μονο τη πρωτη φορα που αγορασα το σπιτι, πριν μερικα χρονια. Απο τοτε δεν ειχα αλλαγες στην περιουσιακη μου κατασταση, συνεπως δε ξαναυπεβαλα Ε9. Ετσι δε κανουμε ολοι?


To χαρατσι της ΔΕΗ και ο ΕΝΦΙΑ ειναι ασχετα τελειως μεταξυ τους στον τροπο υπολογισμου τους. Το χαρατσι της ΔΕΗ υπολογιστηκε με βαση τα στοιχεια που εχει η ΔΕΗ για το ακινητο σου. Ο ΕΝΦΙΑ υπολογιστηκε με βαση τα στοιχεια που εχεις δηλωσει στο Ε9. Δεν επικοινωνουν αυτες οι δυο βασεις δεδομενων μεταξυ τους

Η δεη απο που πηρε τη πληροφορια της ηλικιας του σπιτιου προκειμενου να καθορισει το χαρατσι? Απο την εφορια προφανως. Οχι πως εχει ιδιαιτερη σημασια βεβαια.
Το χαρατσι η δεη το εισεπραττε για λογ/σμο του κρατους.

ntoremi
07-08-14, 02:05
Η δεη απο που πηρε τη πληροφορια της ηλικιας του σπιτιου προκειμενου να καθορισει το χαρατσι? Απο την εφορια προφανως. Οχι πως εχει ιδιαιτερη σημασια βεβαια.
Το χαρατσι η δεη το εισεπραττε για λογ/σμο του κρατους.

Kολακευεις το ελληνικο κρατος αν νομιζεις οτι οι υπηρεσιες του εχουν την δυνατοτητα να ανταλλασσουν γρηγορα τετοιο τεραστιο ογκο πληροφοριων. Αν ηταν οργανωμενο κρατος, προφανως και θα μπορουσαν, ομως δεν ειναι, και γι αυτο δεν μπορουν. Επειδη ειναι αυτονοητο στο μυαλο ολων μας οτι μαλλον κατι τετοιο συνεβη, δεν σημαινει οτι πραγματι συυνεβη, γιατι στην Ελλαδα το αυτονοητο ειναι ουτοπια.
Η ΔΕΗ δεν πηρε κανενα στοιχειο απο την εφορια για να υπολογισει το χαρατσι (ουτε τετραγωνικα ουτε ετος κατασκευης ουτε τιποτα). Οι εφοριες δεν ηταν σε θεση να δωσουν τετοια στοιχεια, δεν ηταν αρκετα οργανωμενες. Γι αυτο επιλεχτηκε η βαση δεδομενων της ΔΕΗ και ανατεθηκε στην ΔΕΗ ο ρολος να το εισπραξει. Το χαρατσι υπολογιστηκε με βαση τα στοιχεια που ειχε η ΔΕΗ απο παντα. Η ΔΕΗ εχει στοιχεια για το εμβαδο του ακινητου σου και την ηλικια του. Τα δηλωσες στην ΔΕΗ εσυ (ή οποιος ηταν ο πρωτος ιδιοκτητης του ακινητου) οταν πρωτοεκανες αιτηση στην ΔΕΗ για ηλεκτροδοτηση. Ετσι τα εχει αυτα τα στοιχεια η ΔΕΗ και, με βαση αυτα, εδω και δεκαετιες σε χρεωνει και εισπραττει απο σενα τα δημοτικα τελη και τον δημοτικο φορο και το τελος ακινητης περιουσιας (ταπ). Ελεγξε εναν λογαριασμο δεη και θα τα δεις στην πισω σελιδα μαζι με το τελος για την τηλεοραση (πρωην ερτ, νυν νεριτ).

Stefan_
07-08-14, 05:17
To κρατος δεν ειναι οργανωμενο αλλα οργανωνεται εκπληκτικα αμεσα οταν ειναι να σου παρει λεφτα.
Η δεη μπορει να ειχε τα αρχικα στοιχεια των τετραγωνικων αλλα θα μπορουσε να στηριχτει μονο σε αυτα? Πολλοι αργοτερα εκαναν προεκτασεις, προσφατα τακτοποιηθηκαν και οι ημιυπαιθριοι χωροι.

21706
07-08-14, 07:46
Mα πηγα στη σελιδα μου και λεει "Ε9 ετους 2014" και ειναι συμπληρωμενο το ετος κατασκευης...



Αρα μιλαμε για χαρακτηριστικα που δηλωσα και για καποια αλλα που δε δηλωσα(οπως η παλαιοτητα).


Το φετινό εκκαθαριστικό του ΕΝΦΙΑ έχει τίτλο
ΔΗΛΩΣΗ ΕΝΙΑΙΟΥ ΦΟΡΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ - ΠΡΑΞΗ
ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΦΟΡΟΥ ν. 4223/2013

Αφού η στήλη με τίτλο «έτος κατασκευής» είναι συμπληρωμένη
με το σωστό έτος κατασκευής από αυτό προκύπτει η παλαιότητα.

ntoremi
07-08-14, 09:57
To κρατος δεν ειναι οργανωμενο αλλα οργανωνεται εκπληκτικα αμεσα οταν ειναι να σου παρει λεφτα.
Η δεη μπορει να ειχε τα αρχικα στοιχεια των τετραγωνικων αλλα θα μπορουσε να στηριχτει μονο σε αυτα? Πολλοι αργοτερα εκαναν προεκτασεις, προσφατα τακτοποιηθηκαν και οι ημιυπαιθριοι χωροι.

Βεβαια αυτο εγινε. Τα τελευταια 3 χρονια το χαρατσι της ΔΕΗ επιβληθηκε με βαση τα στοιχεια που ειχε η ΔΕΗ. Αν ειχες προσθεσει χωρους στο σπιτι σου (παρανομους ή τακτοποιημενους ημιυπαιθριους) αλλα δεν τους δηλωσες στην ΔΕΗ, δεν πληρωσες χαρατσι ΔΕΗ γι αυτους.

anon
07-08-14, 10:17
Kολακευεις το ελληνικο κρατος αν νομιζεις οτι οι υπηρεσιες του εχουν την δυνατοτητα να ανταλλασσουν γρηγορα τετοιο τεραστιο ογκο πληροφοριων. Αν ηταν οργανωμενο κρατος, προφανως και θα μπορουσαν, ομως δεν ειναι, και γι αυτο δεν μπορουν. Επειδη ειναι αυτονοητο στο μυαλο ολων μας οτι μαλλον κατι τετοιο συνεβη, δεν σημαινει οτι πραγματι συυνεβη, γιατι στην Ελλαδα το αυτονοητο ειναι ουτοπια.
Η ΔΕΗ δεν πηρε κανενα στοιχειο απο την εφορια για να υπολογισει το χαρατσι (ουτε τετραγωνικα ουτε ετος κατασκευης ουτε τιποτα). Οι εφοριες δεν ηταν σε θεση να δωσουν τετοια στοιχεια, δεν ηταν αρκετα οργανωμενες. Γι αυτο επιλεχτηκε η βαση δεδομενων της ΔΕΗ και ανατεθηκε στην ΔΕΗ ο ρολος να το εισπραξει. Το χαρατσι υπολογιστηκε με βαση τα στοιχεια που ειχε η ΔΕΗ απο παντα. Η ΔΕΗ εχει στοιχεια για το εμβαδο του ακινητου σου και την ηλικια του. Τα δηλωσες στην ΔΕΗ εσυ (ή οποιος ηταν ο πρωτος ιδιοκτητης του ακινητου) οταν πρωτοεκανες αιτηση στην ΔΕΗ για ηλεκτροδοτηση. Ετσι τα εχει αυτα τα στοιχεια η ΔΕΗ και, με βαση αυτα, εδω και δεκαετιες σε χρεωνει και εισπραττει απο σενα τα δημοτικα τελη και τον δημοτικο φορο και το τελος ακινητης περιουσιας (ταπ). Ελεγξε εναν λογαριασμο δεη και θα τα δεις στην πισω σελιδα μαζι με το τελος για την τηλεοραση (πρωην ερτ, νυν νεριτ).

Η ΔΕΗ τα επερνε τα στοιχεία απο τους δήμους, για να υπολογίζονται τα δημοτικά τέλη. Ο εκάστοτε δήμος έστελνε και διορθώσεις εαν χρειαζόταν. Γιαυτό θεωρήθηκε ως πιο σωστό σαν δεδομένα απο αυτά που είχαν για το Ε9

- - - Updated - - -


To κρατος δεν ειναι οργανωμενο αλλα οργανωνεται εκπληκτικα αμεσα οταν ειναι να σου παρει λεφτα.
Η δεη μπορει να ειχε τα αρχικα στοιχεια των τετραγωνικων αλλα θα μπορουσε να στηριχτει μονο σε αυτα? Πολλοι αργοτερα εκαναν προεκτασεις, προσφατα τακτοποιηθηκαν και οι ημιυπαιθριοι χωροι.

Γιαυτό δεν χρησιμοποιήθηκαν τα στοιχεία της ΔΕΗ/δήμων. Γιατί εκεί δεν ήταν δηλωμένα, όσοι δήλωσαν τιες αυθαίρετες επεκτάσεις και ημιυπαίθριους που νομιμοποίησαν. Προκειμένου λοιπόν να πάρουν λεφτά ΚΑΙ απο αυτά, αναγκαστικά έπρεπε να χρησιμοποιήσουν το Ε9 (ούτε το εθνικό κτηματολόγιο, εκεί δεν δηλώθηκαν ή δεν περάστηκαν - κακώς - οι διευθετήσεις ημιυπαιθρίων).

- - - Updated - - -


Βεβαια αυτο εγινε. Τα τελευταια 3 χρονια το χαρατσι της ΔΕΗ επιβληθηκε με βαση τα στοιχεια που ειχε η ΔΕΗ. Αν ειχες προσθεσει χωρους στο σπιτι σου (παρανομους ή τακτοποιημενους ημιυπαιθριους) αλλα δεν τους δηλωσες στην ΔΕΗ, δεν πληρωσες χαρατσι ΔΕΗ γι αυτους.

Ορθώς, γιατί είχε τότε ορισθεί ότι η νομιμοποίηση των ημιυπαιθρίων δεν θα φορολογούνταν.

jkoukos
07-08-14, 16:45
To κρατος δεν ειναι οργανωμενο αλλα οργανωνεται εκπληκτικα αμεσα οταν ειναι να σου παρει λεφτα.
Η δεη μπορει να ειχε τα αρχικα στοιχεια των τετραγωνικων αλλα θα μπορουσε να στηριχτει μονο σε αυτα? Πολλοι αργοτερα εκαναν προεκτασεις, προσφατα τακτοποιηθηκαν και οι ημιυπαιθριοι χωροι.
Ακριβώς γι' αυτόν το λόγο μας έδωσε το κίνητρο της ατιμωρησίας, τα τελευταία 2 χρόνια, ώστε να δηλώσουμε την πραγματική κατάσταση των ακινήτων στο Ε9, άσχετα πόσο παλιά είναι η παρανομία.
Έτσι λοιπόν από φέτος έπαψε το τέλος να υπολογίζεται από τα ανενημέρωτα στοιχεία της ΔΕΗ και από εδώ και πέρα λαμβάνονται υπόψη μόνο αυτά της εφορίας, που βάσει νόμου είμαστε υποχρεωμένοι να τα ενημερώνουμε άμεσα, με την δαμόκλειο σπάθη να μας απειλεί.

Stefan_
07-08-14, 20:20
Αν ειχες προσθεσει χωρους στο σπιτι σου (παρανομους ή τακτοποιημενους ημιυπαιθριους) αλλα δεν τους δηλωσες στην ΔΕΗ, δεν πληρωσες χαρατσι ΔΕΗ γι αυτους.

Aρα αποδεικνυονται κοροιδα ολοι αυτοι που τους δηλωσαν, οπως ενας φιλος μου που πληρωσε καποιες χιλιαδες ευρω για να τους νομιμοποιησει(ειχε κανει κατι προεκτασεις στο υπογειο. Εγω του ειπα οτι δεν ειχε λογο να τις δηλωσει, αυτος ομως ηθελε να το παιξει νομιμος).

Basilhs23_
07-08-14, 20:25
Aρα αποδεικνυονται κοροιδα ολοι αυτοι που τους δηλωσαν

Welcome to the club. :cool:

21706
08-08-14, 09:02
Ψάχνω εδώ (http://www.praxisakiniton.com/gr/bibl/antikiminikes.html) για τιμές ζωνών στον Μαραθώνα αλλά
δεν υπάρχουν. Πού αλλού μπορώ να ψάξω;

anon
08-08-14, 09:03
Aρα αποδεικνυονται κοροιδα ολοι αυτοι που τους δηλωσαν, οπως ενας φιλος μου που πληρωσε καποιες χιλιαδες ευρω για να τους νομιμοποιησει(ειχε κανει κατι προεκτασεις στο υπογειο. Εγω του ειπα οτι δεν ειχε λογο να τις δηλωσει, αυτος ομως ηθελε να το παιξει νομιμος).

Ακριβώς.... Δεν ξέρω όμως εαν ήταν τελικά καλό για όσους δεν τα δήλωσαν. Βλέπεις υπάρχουν σοβαρά κίνητρα να βγάλουν λεφτά, οπότε οι παρανομούντες είναι καλός στόχος. Και οι τοπικοί δήμοι θα βγάλουν, λόγω τελών δήμου. Αρα εαν υπάρξουν επιθεωρήσεις, και μην νομίζεις ότι δεν είναι γνωστό που και πως έχουν γίνει επεκτάσεις, κάλλιστα θα μπορούσε όσοι δεν έχουν δηλώσει, να βρεθούν σε πάρα πολύ δύσκολη θέση. Εαν δε είναι αρκετοί αυτοί που τα νομιμοποίησαν, τότε δεν θα είναι αρκετοί (συνολικά) οι παρανομούντες προκειμένου να θεωρηθεί μεγάλο πολιτικό κόστος η στοχοποίηση τους. Αντιθέντως, εαν ΔΕΝ τους πιάσουν, θα θεωρήσουν όσοι νομιμοποίησαν και πλήρωσαν προστιμα και φόρους ότι ειναι Μ@Κ@ΚΕΣ και θα είναι αυτοί πολιτικο κόστος. Αρα η ανίσωση είναι απλή στην επίλυση της. Ποιό ποσοστό ειναι μεγαλύτερο, αυτών που νομιμοποίησαν αυθερεσίες ή οι άλλοι που συνεχίζουν παράνομα;

- - - Updated - - -


Ψάχνω εδώ (http://www.praxisakiniton.com/gr/bibl/antikiminikes.html) για τιμές ζωνών στον Μαραθώνα αλλά
δεν υπάρχουν. Πού αλλού μπορώ να ψάξω;

Ρώτα τον Ηλία Ψινάκη. :p

21706
08-08-14, 09:23
Ρώτα τον Ηλία Ψινάκη. :p

Τι να κάνουμε, αυτήν την τηλεπερσόνα θέλει ο λαός.
Και μακάρι να ήταν μόνο ο ψιψινάκης. Είναι και ο
Μπέος στο Βόλο, και ο Μαρινάκης στον Πειραιά και
πολλοί άλλοι...

Sovjohn
08-08-14, 10:18
Τι να κάνουμε, αυτήν την τηλεπερσόνα θέλει ο λαός.
Και μακάρι να ήταν μόνο ο ψιψινάκης. Είναι και ο
Μπέος στο Βόλο, και ο Μαρινάκης στον Πειραιά και
πολλοί άλλοι...

Απ' ότι είχα ακούσει σε σχέση με τους "ανταγωνιστές του" στο Μαραθώνα ο Ψινάκης παίζει να φάνταζε και Barack Obama... Σε κάθε περίπτωση επειδή υπάρχουν και περιπτώσεις που σε δήμους έχουν κάνει Χ πράγματα, τύπου Γκλέτσος, δεν κρίνουμε τον Ψινάκη ή τον οποιονδήποτε μέχρι να συμπληρώσει τη θητεία του στο Δήμο, ή σε οτιδήποτε ανάλογο, όπως είναι και το λογικό...

jkoukos
08-08-14, 11:24
Ψάχνω εδώ (http://www.praxisakiniton.com/gr/bibl/antikiminikes.html) για τιμές ζωνών στον Μαραθώνα αλλά
δεν υπάρχουν. Πού αλλού μπορώ να ψάξω;
Μια χαρά υπάρχουν, στις σελίδες 49-53 (http://www.praxisakiniton.com/gr/bibl/antik/ANAT-ATTIKHS.pdf) της Ανατολικής Αττικής.

anon
08-08-14, 11:25
Απ' ότι είχα ακούσει σε σχέση με τους "ανταγωνιστές του" στο Μαραθώνα ο Ψινάκης παίζει να φάνταζε και Barack Obama... Σε κάθε περίπτωση επειδή υπάρχουν και περιπτώσεις που σε δήμους έχουν κάνει Χ πράγματα, τύπου Γκλέτσος, δεν κρίνουμε τον Ψινάκη ή τον οποιονδήποτε μέχρι να συμπληρώσει τη θητεία του στο Δήμο, ή σε οτιδήποτε ανάλογο, όπως είναι και το λογικό...

σωστό. Θα μπορούσε κάλλιστα να γίνει και ο καλύτερος δήμαρχος που πέρασε απο εκεί. Μένει να δούμε. Το ρώτα τον Ψινάκη, λόγω του ότι ειναι δήμαρχος εκεί, θα πρέπει να ρωτήσει στο δημαρχείο και θα πρέπει να του απαντήσουν (λογικά). Σε κάθε δήμο έχουν λεπτομερείς χάρτες του δήμου, και στοιχεία για τιμές ζώνης και όλα τα συναφή.

21706
08-08-14, 11:39
Μια χαρά υπάρχουν, στις σελίδες 49-53 (http://www.praxisakiniton.com/gr/bibl/antik/ANAT-ATTIKHS.pdf) της Ανατολικής Αττικής.

Στραβομάρα μου!

dimitris.taxideytis
08-08-14, 12:09
Ψάχνω εδώ (http://www.praxisakiniton.com/gr/bibl/antikiminikes.html) για τιμές ζωνών στον Μαραθώνα αλλά
δεν υπάρχουν. Πού αλλού μπορώ να ψάξω;

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Services/Polites/Antikeimenikes.html

21706
08-08-14, 12:23
Ναι, παραπέμπει στον ίδιο πίνακα του 2007.

Stefan_
08-08-14, 21:35
Ρώτα τον Ηλία Ψινάκη. :p

Eχει πιο σοβαρες ασχολιες

http://s28.postimg.org/f328uvl19/psinakis2.jpg (http://postimage.org/)

21706
10-08-14, 10:19
Κάτι ακόμα για τα ημιτελή κτίσματα.
Ο νόμος του ΕΝΦΙΑ λέει αυτό:
«Συντελεστής Ημιτελών Κτισμάτων (Σ.Η.Κ.), ο οποίος
ορίζεται σε 0,4 και εφαρμόζεται στα ημιτελή κτίσματα,
ανεξαρτήτως σταδίου κατασκευής, που: α) δεν είχαν
ποτέ ηλεκτροδοτηθεί και είναι κενά ή β) ηλεκτροδο−
τούνται με εργοταξιακό ηλεκτρικό ρεύμα, δεν είχαν
ποτέ άλλη παροχή ρεύματος πλην της εργοταξιακής
και είναι κενά.»

Δηλώνω λοιπόν ένα κτίσμα ως ημιτελές και κενό
και γράφω τον αριθμό της εργοταξιακής παροχής
στη στήλη που έχει τίτλο
ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ/ΕΡΓΟΤΑΞΙΑΚΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ.

Πώς καταλαβαίνουν ότι η ηλεκτροδότηση είναι
εργοταξιακή για να εφαρμόσουν τον συντελεστή
0,4; Θα ρωτήσουν τη ΔΕΗ;

jkoukos
10-08-14, 10:53
Δεν γνωρίζω ακριβώς, καθώς στη δικιά μου περίπτωση δεν είχα ποτέ σύνδεση ούτε με εργοταξιακό ρεύμα, αλλά φαντάζομαι ότι λαμβάνει υπόψιν τις επιλογές "ημιτελές" και "κενό". Το κατά πόσο είναι αληθής η δήλωση, είναι ένα καλό ερώτημα.
Υπόψη ότι σύνδεση με εργοταξιακό ρεύμα (αν θυμάμαι καλά) ισχύει για έως 2 χρόνια και μετά είτε γίνεται μόνιμη σύνδεση είτε αφαιρείται, αλλά αργότερα απαιτείται επανέλεγχος από την πολεοδομία για νέα σύνδεση.

ntoremi
10-08-14, 10:55
Κάτι ακόμα για τα ημιτελή κτίσματα.
Ο νόμος του ΕΝΦΙΑ λέει αυτό:
«Συντελεστής Ημιτελών Κτισμάτων (Σ.Η.Κ.), ο οποίος
ορίζεται σε 0,4 και εφαρμόζεται στα ημιτελή κτίσματα,
ανεξαρτήτως σταδίου κατασκευής, που: α) δεν είχαν
ποτέ ηλεκτροδοτηθεί και είναι κενά ή β) ηλεκτροδο−
τούνται με εργοταξιακό ηλεκτρικό ρεύμα, δεν είχαν
ποτέ άλλη παροχή ρεύματος πλην της εργοταξιακής
και είναι κενά.»

Δηλώνω λοιπόν ένα κτίσμα ως ημιτελές και κενό
και γράφω τον αριθμό της εργοταξιακής παροχής
στη στήλη που έχει τίτλο
ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ/ΕΡΓΟΤΑΞΙΑΚΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ.

Πώς καταλαβαίνουν ότι η ηλεκτροδότηση είναι
εργοταξιακή για να εφαρμόσουν τον συντελεστή
0,4; Θα ρωτήσουν τη ΔΕΗ;

Απο το ημιτελος+κενο θα το καταλαβουν. Δεν ρωτουν καμια ΔΕΗ, δεν εχουν τετοια πολυτελεια και λογικο ειναι. Ολες οι δηλωσεις που υποβαλλουμε υπεχουν και θεση υπευθυνης δηλωσης, δηλαδη οτι οσα δηλωνουμε ειναι αληθη. Αν, αργοτερα, σε επι τουτου ελεγχο, προκυψει ψευδης δηλωση, εχεις τις αναλογες ευθυνες και συνεπειες...

21706
10-08-14, 11:09
Στην περίπτωσή μου η εργοταξιακή παροχή υπάρχει
από τον Ιανουάριο του 2012 και συνεχίζεται μέχρι
σήμερα.
Και ακριβώς για να είναι η δήλωσή μου αληθής
δηλώνω ότι το κτίσμα ηλεκτροδοτείται και δίνω
τον αριθμό της εργοταξιακής παροχής.
Το θέμα είναι πώς καταλαβαίνουν ότι η παροχή
είναι πράγματι εργοταξιακή.

jkoukos
10-08-14, 11:14
To αναφέραμε παραπάνω, εγώ κι ο @ntoremi.

21706
10-08-14, 11:24
Δεν νομίζω ότι από το ημιτελές+κενό προκύπτει
ότι το ρεύμα είναι εργοταξιακό αλλά θα ρωτήσω
και στο υπουργείο και θα σας πω.

dimitris.taxideytis
10-08-14, 11:31
Στην περίπτωσή μου η εργοταξιακή παροχή υπάρχει
από τον Ιανουάριο του 2012 και συνεχίζεται μέχρι
σήμερα.
Και ακριβώς για να είναι η δήλωσή μου αληθής
δηλώνω ότι το κτίσμα ηλεκτροδοτείται και δίνω
τον αριθμό της εργοταξιακής παροχής.
Το θέμα είναι πώς καταλαβαίνουν ότι η παροχή
είναι πράγματι εργοταξιακή.

Υποθετω οτι απο την στιγμη που υπογραφεις συμβολαιο με τη ΔΕΗ για εργοταξιακο ρευμα, ειναι ευκολο να γινει διασταυρωση με το ΑΦΜ.
Τα πραγματα περιπλεκονται οταν το ρολοι ειναι στον εργολαβο.
Π.χ η αδερφη μου επι 2 χρονια ειχε εργοταξιακο γιατι ηταν σε συγκροτημα κατοικιων που δεν ειχαν τελειωσει ολες.
Πρακτικα το σπιτι εμφανιζοταν κενο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.