PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116

alekan
21-04-11, 14:54
Γενικά, με πάρε-δώσε με εφορία πο μου έτυχαν τελευταίως, με απλές εξουσιοδοτήσεις έκανα δουλειά.

opener
22-04-11, 10:57
TAXISnet: Δεκτές και χειρόγραφες φορολογικές δηλώσεις
Σε περιπτώσεις που καθίσταται αδύνατη η επικοινωνία με το ειδικό δίκτυο του TAXISnet, ή αν δεν υπάρχει η δυνατότητα ηλεκτρονικής υποβολής παρέχεται η ευχέρεια υποβολής των δηλώσεων αυτών από τους υπόχρεους στις ΔΟΥ, εντός πέντε εργάσιμων ημερών από τη λήξη της προθεσμίας.
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1960675
Ο καλος ο μυλος τ' αλεθει ολα!!! :lol:

Καλη Ανασταση σ' ολους!

manoulamou
22-04-11, 13:19
Ξεχασε να αναφερθει στην πηγη της πληροφορησης η καλη εφημεριδα ομως:
ΠΟΛ 1075/ 11-04-2011
Εγκυκλιος του Υπουργειου Οικονομικων που σταλθηκε στις Εφοριες (http://www.express.gr/news/finance/458622oz_20110421458622.php3)...

Basilhs23_
22-04-11, 19:42
Αν υποβληθεί Ε1 εκπρόθεσμο πόσο είναι το πρόστημο ? Άκουσα οτι το πρόστημο υπολογίζεται με ένα ποσοστό επί του φόρου που θα προκύψει, ισχύει ?

manoulamou
22-04-11, 20:30
:hmm:
http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=17276
:hmm:

opener
22-04-11, 20:40
:hmm:
http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=17276
:hmm:
:hmm:

Καταχωρήθηκε 24 Οκτώβριος 2005
:hmm:

manoulamou
22-04-11, 20:46
ΕΕΕ μα γι αυτο εχω τις αμφιβολιες μου;) προσωπικα,
εαν δεν μου απαντουσε εδω καποιος φοροτεχνικος
θα εκανα μια αναζητηση ή / και ερωτηση στο taxheaven...

cool11
22-04-11, 23:33
Μπορω να δω συνολικα τι εχω δηλωμενο στα Ε9 των τελευταιων ετων?
Εννοω, οτι αν θυμαμαι καλα, στο ε9 καθε χρονο δηλωνουμε μονο οτι εχει αλλαξει, μαλλον τυχον προσθηκες.
Δεν θυμαμαι τι εχω δηλωσει ομως τα περασμενα χρονια.
Πρεπει να μπω στο taxis και να μπαινω σε ενα ενα ετος, και να βλεπω τι υπαρχει στο Ε9?
Μπορω να δω καπου συγκεντρωτικα τι εχει 'χρεωμενο' στα ε9 ολων των ετων, το αφμ μου-το ονομα μου?

ermis333
23-04-11, 02:14
Μπορω να δω συνολικα τι εχω δηλωμενο στα Ε9 των τελευταιων ετων?
Εννοω, οτι αν θυμαμαι καλα, στο ε9 καθε χρονο δηλωνουμε μονο οτι εχει αλλαξει, μαλλον τυχον προσθηκες.
Δεν θυμαμαι τι εχω δηλωσει ομως τα περασμενα χρονια.
Πρεπει να μπω στο taxis και να μπαινω σε ενα ενα ετος, και να βλεπω τι υπαρχει στο Ε9?
Μπορω να δω καπου συγκεντρωτικα τι εχει 'χρεωμενο' στα ε9 ολων των ετων, το αφμ μου-το ονομα μου?

Δεν μπορείς να δείς συνολικά τι έχεις δηλώσει, μόνο τι δήλωνες ανα έτος.

Οποιαδήποτε αλλαγή γίνεται μέσα στο έτος για το οποίο κάνεις δήλωση, τη δηλώνεις στο Ε9, οποιαδήποτε αλλαγή.

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι σε ότι αφορά τα περιουσιακά σου στοιχεία ΔΕΝ καταθέτεις Ε9.

ΥΓ. Το πρόστιμο για εκπρόθεσμες δηλώσεις εν' έτη 2011 είναι 60Ε.

cool11
23-04-11, 16:11
Μπορει καποιος να μου εξηγησει, γιατι υπαρχει διαφορα στην εκκαθαριση που μου εδειξε το προγραμμα του ram, σε σχεση με αυτο που μου εμφανισε το taxisnet oταν εκανα την δηλωση?
Δεν μιλω για λιγα ευρω, αλλα για εκατονταδες ευρω.
Τα στοιχεια που περασα και στα δυο, ηταν ακριβως τα ιδια.
Και το λεω με σιγουρια, γιατι πρωτα τα καθαρογραψα σε εντυπο ε1, και μετα τα περασα και στο προγραμμα του ραμ(πρωτα), κι επειτα απο λιγες μερες κανονικα στο taxis. Oποτε δεν τιθεται θεμα αλλα να εγραψα στο ενα και αλλα στο αλλο. Εγραψα ακριβως τα ιδια.
Γιατι υπαρχει σοβαρη αποκλιση?
Το εχει παρατηρησει και κανενας αλλος; Τι φταιει;

manoulamou
23-04-11, 16:36
Ποτε δεν εδινε απολυτα ακριβη υπολογισμο του RAM
αλλά απ ο,τι διαβαζω στο taxheaven*** ειδικα του 2011 τα εχει παιξει τελειως
βγαζουν νεες εκδοσεις πιο λαθος απο πριν και με τα τεκμηρια ειναι αλλού-γι-αλλού!!!:p
Μηπως να δεις και του pc magazine?





http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=79448

tsorbi
23-04-11, 18:20
PcΜagazine ver 2.30=212,33.
eΤax έκδοση Δ΄(1.1)=199,31.
Να δούμε τι θα πει η εφορία με την ηλεκτρονική υποβολή τον άλλο μήνα.

chal_4
23-04-11, 18:32
Σύμφωνα με τις οδηγίες ( http://www.minfin.gr/content-api/betacms/repository/minfin/binaryChannel/banner-forolOdig2011/content ) για την συμπλήρωση της φορολογικής δήλωσης (σελ. 45) οι δαπάνες πχ για εισόδημα 10000 πρέπει να είναι 1000 ευρώ.
Η ερώτησή μου είναι η εξής. Θα πρέπει να δηλώσουμε δαπάνες ακριβώς όσες αντιστοιχούν στο εισόδημά μας, ή αν έχουμε παραπάνω αποδείξεις μπορούμε να δηλώσουμε περισσότερες δαπάνες? Δηλαδή κάποιος με 10000 ευρώ εισόδημα (καθαρό) μπορεί να δηλώσει 2000 ευρώ δαπάνες? Κερδίζει τίποτα?

Ευχαριστώ

sdikr
23-04-11, 18:45
Σύμφωνα με τις οδηγίες ( http://www.minfin.gr/content-api/betacms/repository/minfin/binaryChannel/banner-forolOdig2011/content ) για την συμπλήρωση της φορολογικής δήλωσης (σελ. 45) οι δαπάνες πχ για εισόδημα 10000 πρέπει να είναι 1000 ευρώ.
Η ερώτησή μου είναι η εξής. Θα πρέπει να δηλώσουμε δαπάνες ακριβώς όσες αντιστοιχούν στο εισόδημά μας, ή αν έχουμε παραπάνω αποδείξεις μπορούμε να δηλώσουμε περισσότερες δαπάνες? Δηλαδή κάποιος με 10000 ευρώ εισόδημα (καθαρό) μπορεί να δηλώσει 2000 ευρώ δαπάνες? Κερδίζει τίποτα?

Ευχαριστώ

Αν έχεις παρακράτηση φόρου (πχ απο μισθωτές υπηρεσίες) τότε ανάλογα με το πόσες αποδείξεις θα δηλώσεις έχει πίσω ενα 10% μέχρι να φτάσει στην παρακράτηση φόρου

πχ αν είχες 200 ευρώ παρακράτηση, αν δηλώσεις 2000 σε αποδείξεις θα τα πάρεις πίσω

chal_4
23-04-11, 18:59
Άρα οι δαπάνες που αναφέρονται στον πίνακα είναι οι ελάχιστες που μπορούμε να δηλώσουμε και όχι το ακριβές ποσό?

sdikr
23-04-11, 19:02
Άρα οι δαπάνες που αναφέρονται στον πίνακα είναι οι ελάχιστες που μπορούμε να δηλώσουμε και όχι το ακριβές ποσό?

είναι το πόσο πρέπει να έχεις για να μην σε φορολογήσουν για 10% απο το καθαρό σου εισόδημα

το όριο είναι 15.000 για εναν φορολογούμενο

chal_4
23-04-11, 19:38
Δεν μπορείς όμως φαντάζομαι να έχεις 10000 εισόδημα και να δηλώσεις 15000 δαπάνες...

tsorbi
23-04-11, 19:39
Εχεις;

chal_4
23-04-11, 19:40
Έχω 9500 εισόδημα και 4000 αποδείξεις... Να τις δηλώσω όλες?

tsorbi
23-04-11, 19:43
Πόσος ειναι ο φόρος που παρακρατήθηκε;

chal_4
23-04-11, 19:47
400 ευρώ και περιμένω και βεβαίωση από τον οαεδ για να δω και από εκεί. Στη βεβαίωση που ήδη έχω όμως (από δημοσιο) ο φόρος που παρακρατήθηκε είναι σχεδόν ο ίδιος με το φόρο που αναλογεί.

tsorbi
23-04-11, 19:52
Η διαφορά του αναλογούντος με τον παρακρατηθέντα φόρο είναι 1,5%.
Να περιμένεις και την βεβαίωση του ΟΑΕΔ.

chal_4
23-04-11, 20:02
Αυτό σημαίνει ότι θα πάρω σαν επιστροφή αυτή τη διαφορά? Ή όλο τον παρακρατηθέντα φόρο?

tsorbi
23-04-11, 20:04
Τον παρακραθητέντα.

chal_4
23-04-11, 20:10
Άρα θα πρέπει να προσκομίσω εκτός από τα 1000 ευρώ σε αποδείξεις 10 επί το ποσό του παρακρατηθέντα για να το πάρω σαν επιστροφή?

tsorbi
23-04-11, 20:25
e-tax2011
Πρόγραμμα υπολογισμού φόρου του περιοδικού RAM.
http://www.4pi.gr/ram/etax2011/
http://www.nextech.gr/etax.aspx
Κατέβασε το και κάνε τις δοκιμές σου.

chal_4
23-04-11, 20:26
Ευχαριστώ πολύ

Manolis_karas
24-04-11, 12:52
Δεν έχω σχέσει με τα λογιστικά και έτσι έχω επιφυλάξεις για τα παρακάτω:
Εισόδημα μέχρι 12.000 χιλιάδες δεν φορολογείται, αν κατατεθούν αποδείξεις το λιγότερο αξίας σύμφωνα με τον πίνακα του Υπουργείου Οικονομικών. Ο φόρος που έχει παρακρατηθεί επιστρέφεται.
Προσοχή να μη βάζουμε στη δήλωση παραπάνω αποδείξεις από το εισόδημα.
Επίσης πρέπει να προσέχουμε και να έχουμε υπόψη μας κατά την συμπλήρωση της φορ. δήλωσης τα μελλοντικά σχέδια μας (αγορά αυτοκινήτου, σπιτιού κτλ.).

Έχω 9500 εισόδημα και 4000 αποδείξεις... Να τις δηλώσω όλες?
Όχι! Μόνο 1.000.

nmavro73
25-04-11, 01:01
Ο φόρος επιστρέφεται αφού συμψηφιστει με το φόρο που σου βάζουν αν δεν έχεις αποδείξεις. Με 7500 εισόδημα και παρακράτηση 200 ευρώ περίπου δεν παίρνεις τίποτα αν δεν βάλεις τις αποδείξεις που αναλογούν. Πληρώνεις κιόλας.

ntoremi
25-04-11, 01:58
Δεν μπορείς όμως φαντάζομαι να έχεις 10000 εισόδημα και να δηλώσεις 15000 δαπάνες...

Γιατι οχι; Εβγαλα φετος 10000€ και ξοδεψα τα 10000€ που εβγαλα φετος συν 5000€ που τα ειχα βγαλει περσι και που τα ειχα αποταμιευσει. Δηλαδη ξοδεψα συνολικα 15000€. Ποιο το προβλημα; Πρεπει μεσα σε μια χρονια να ξοδευουμε μονο λεφτα που βγαλαμε αυτην την χρονια; Δεν μπορουμε να ξοδευουμε και λεφτα που βγαλαμε σε προηγουμενες χρονιες;

nmavro73
25-04-11, 12:31
Παρόλο που διάβασα για τον πίνακα 5 (ακίνητα) ας επιβεβαιώσω:
Πατώντας στο κίτρινο κουτάκι μου βγάζει ένα ακίνητο στο οποίο όμως δεν μένω. Αυτό που νοικιάζω δεν το έχει. Θα το προσθέσω εκεί εγώ; Και θα βάλω ότι είναι μισθωμένη κατοικία με ποσοστό 100%, εφόσον πληρώνω εγώ όλο το ενοίκιο; Και θα το δηλώσω ως κύρια κατοικία;

Manolis_karas
25-04-11, 13:23
Η αποταμίευση από προηγούμενα χρόνια γίνεται δεκτή από τη ΔΟΥ για έξοδα του τελευταίου χρόνου, π.χ. αγορά αυτοκινήτου. Δεν ξέρω πως υπολογίζεται το κεφάλαιο της αποταμίευσης αυτής.

chal_4
25-04-11, 14:54
Όχι! Μόνο 1.000.

Και πώς θα πάρω πίσω τον παρακρατηθέντα φόρο (400 ευρώ)? Δεν πρέπει να δώσω άλλες 4000 ευρώ σε αποδείξεις για να πάρω πίσω αυτά τα 400 ευρώ?

Manolis_karas
25-04-11, 20:05
Έχω 9500 εισόδημα και 4000 αποδείξεις... Να τις δηλώσω όλες?
Αφού έχεις το παραπάνω εισόδημα, για να μη φορολογηθεί θα βάλεις στη φορ. δήλωση σου 950 (άντε λίγο παραπάνω 1.000) ευρώ αποδείξεις. Οπότε με την εκκαθάριση της φορ. δήλωσης θα είσαι στο αφορολόγητο και θα σου επιστραφεί ο παρακρατηθείς φόρος.
Αν βάλεις παραπάνω αποδείξεις π.χ. 3.000, 4.000, ..., 9.000 ευρώ, υπάρχει περίπτωση μαζί με άλλα τεκμαρτά έξοδα π.χ. αυτοκίνητο, ενοίκιο, κτλ, το τεκμαρτό σου εισόδημα να είναι φορολογητέο και όχι μόνο να μην σου επιστραφεί ο παρακρατηθείς φόρος αλλά και να πληρώσεις και άλλο.
Πρόσεξε όμως να κάνεις σωστή επιλογή αποδείξεων για να μην ακυρωθούν (να μην προσμετρηθούν) μερικές και πέσεις κάτω από τα 950 ευρώ. Από την άλλη, δεν πρέπει να βάλεις πολλές παραπάνω, γιατί άκυρες - ξεάκυρες υπάρχει η περίπτωση να φορολογηθείς με βάση το τεκμαρτό εισόδημα.

cool11
25-04-11, 20:09
Ειμαι προβληματισμενος με το θεμα των αποδειξεων.
Ποιες ειναι αυτες που ξεθωριαζουν με τον χρονο? Γνωριζω για τις 'γυαλιστερες' που εχουν εκτυπωθει απο θερμικους εκτυπωτες.
Ξεθωριαζουν ετσι κι αλλιως, ακομη κι αν ειναι αποθηκευμενες εντος φακελου?
Ή ξεθωριαζουν μονο αν τις βλεπει το φως;

Επειδη:
- δεν μπορω να καθισω να κανω πληρη καταγραφη των στοιχειων καθε μιας αποδειξης ξεχωριστα
- μπορω να κανω μονο το αθροισμά τους
- θα υποβαλλω την δηλωση ηλεκτρονικα
- δεν εχω την πολυτέλεια να 'πεταξω' ολες τις αποδειξεις που ειναι 'γυαλιστερες'(και υποψηφιες για ξεθωριασμα)
- θελω να ειμαι καλλυμενος σε περιπτωση μελλοντικου ελεγχου

σκεφτομαι, απλοϊκά ίσως οτι θα ηταν σκοπιμο, να δηλωσω εσκεμμενα, λιγοτερες αποδειξεις απο αυτες που εχω(πχ. χιλια ευρω λιγοτερα), ωστε αν τυχον γινει ελεγχος μετα απο δεκα χρονια και ανοιξω τους φακελους να δειξω τις αποδειξεις, να εχω προβλεψει αυτη την πιθανη 'χασουρα΄απο 'ασπρες' ξεθωριασμενες αποδειξεις, και να μην φαω κανενα γερο προστιμο. Μην πει κανεις οτι αν θελησουν να σε ψαξουν, θα βρουν να σου ριξουν καμπανα, γιατι μπορει μεν να ισχυει, αλλα δεν θελω εν γνωσει μου να προκαλω την τυχη μου, οτι μπορω να εχω κανει για να προστατεψω τον εαυτο μου θελω να το εχω κανει. Γιατι καθε λιγα χρονια, οταν τους λειπουν χρηματα, αρχιζουν τους ελεγχους στο ελλαντα...
Ολα αυτα, ειδικα αν τυχον εχεις και καποια επιστροφη φορου.

Εχει βαση ο συλλογισμος μου?
Ή τελικα αν τις εχω εντος φακελων μπορουν να διατηρηθουν πανω απο δεκαετια χωρις να ξεθωριαζουν?
(οχι τιποτε αλλο, αλλα μου την εχουν πεσει κατι φιλοι να τους δωσω σε αυτους τις αποδειξεις που σκεφτομαι για λογους ασφαλειας να μην χρησιμοποιησω)

chal_4
25-04-11, 23:35
Κατάλαβα. Δηλώνουμε αποδείξεις 10% του καθαρού εισοδήματος μας για να μας επιστραφεί ο παρακατηθέντας φόρος. Ευχαριστώ

ermis333
26-04-11, 00:18
Μην ανησυχείς δεν πρόκειται να σε καλέσουν ποτέ για έλεγχο, ειδικά αν είσαι μισθωτός και άμα δεν προκύπτει κάποια μεγάλη επιστροφή είναι δεδομένο ότι δεν θα σε καλέσουν για έλεγχο, κοντά στα 1500Ε επιστροφή ελέγχουν μόνο τους μισθωτούς.

Μόνο το άθροισμα των αποδείξεων χρειάζεσαι και τον συνολικό τους αριθμό, αν για κάποιο λόγο χαθεί η εκτύπωση μετά από κάποια χρόνια....ας πρόσεχαν, εσύ δεν φταίς σε κάτι.

Sovjohn
26-04-11, 03:01
Ειμαι προβληματισμενος με το θεμα των αποδειξεων.
Ποιες ειναι αυτες που ξεθωριαζουν με τον χρονο? Γνωριζω για τις 'γυαλιστερες' που εχουν εκτυπωθει απο θερμικους εκτυπωτες.
Ξεθωριαζουν ετσι κι αλλιως, ακομη κι αν ειναι αποθηκευμενες εντος φακελου?
Ή ξεθωριαζουν μονο αν τις βλεπει το φως;

Επειδη:
- δεν μπορω να καθισω να κανω πληρη καταγραφη των στοιχειων καθε μιας αποδειξης ξεχωριστα
- μπορω να κανω μονο το αθροισμά τους
- θα υποβαλλω την δηλωση ηλεκτρονικα
- δεν εχω την πολυτέλεια να 'πεταξω' ολες τις αποδειξεις που ειναι 'γυαλιστερες'(και υποψηφιες για ξεθωριασμα)
- θελω να ειμαι καλλυμενος σε περιπτωση μελλοντικου ελεγχου

σκεφτομαι, απλοϊκά ίσως οτι θα ηταν σκοπιμο, να δηλωσω εσκεμμενα, λιγοτερες αποδειξεις απο αυτες που εχω(πχ. χιλια ευρω λιγοτερα), ωστε αν τυχον γινει ελεγχος μετα απο δεκα χρονια και ανοιξω τους φακελους να δειξω τις αποδειξεις, να εχω προβλεψει αυτη την πιθανη 'χασουρα΄απο 'ασπρες' ξεθωριασμενες αποδειξεις, και να μην φαω κανενα γερο προστιμο. Μην πει κανεις οτι αν θελησουν να σε ψαξουν, θα βρουν να σου ριξουν καμπανα, γιατι μπορει μεν να ισχυει, αλλα δεν θελω εν γνωσει μου να προκαλω την τυχη μου, οτι μπορω να εχω κανει για να προστατεψω τον εαυτο μου θελω να το εχω κανει. Γιατι καθε λιγα χρονια, οταν τους λειπουν χρηματα, αρχιζουν τους ελεγχους στο ελλαντα...
Ολα αυτα, ειδικα αν τυχον εχεις και καποια επιστροφη φορου.

Εχει βαση ο συλλογισμος μου?
Ή τελικα αν τις εχω εντος φακελων μπορουν να διατηρηθουν πανω απο δεκαετια χωρις να ξεθωριαζουν?
(οχι τιποτε αλλο, αλλα μου την εχουν πεσει κατι φιλοι να τους δωσω σε αυτους τις αποδειξεις που σκεφτομαι για λογους ασφαλειας να μην χρησιμοποιησω)

Επειδή και εγώ είμαι σε ίδια φάση (κάποιες αποδείξεις είναι ήδη ξεθωριασμένες - ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ βέβαια, τις διάβασα πριν τις βάλω στο πρόγραμμα καταγραφής που έχω εγκαταστήσει, δεν έγραφα τα στοιχεία στην τύχη - Κριτήριο για να καταγράψω μια απόδειξή ήταν να φαίνονται καθαρά όλα τα στοιχεία, αλλά κυρίως, ο ΑΦΜ του καταστήματος, η ημερομηνία, και το ποσό απόδειξης.), και μάλιστα έχω και αποδείξεις "spare" αξίας αρκετά σημαντικής, περισσότερες απ' όσες μου χρειάζονται για να μην πληρώσω φόρο, και να μεγιστοποιήσω και την επιστροφή μου...

...Θα δηλώσω κανένα 20-50 € πάνω από το ποσό που χρειάζομαι σε αποδείξεις, και πάλι θα έχω "καβάτζα"...άλλο τόσο και βάλε ποσό συνολικά. Έτσι, αν μου ζητήσουν αποδείξεις, μέσα σε 1 μέρα θα μπορέσω να βγάλω το ποσό αυτό to the point, και ας τις πάρουν να τις κάνουν ψητές!

(Είναι προφανές ότι δεν περιμένω επιστροφή 1.000+ €, ειδάλλως θα χρειαζόμουν όσες αποδείξεις έχω τώρα "απλά" για να μην φορολογηθώ επιπλέον, και δεν θα είχα καβάτζα. Βέβαια, θα είχα και $ :p, άρα μάλλον θα είχα και περισσότερες ακόμα αποδείξεις!)

Anyway, θα δείξει η νεκροψία. Χλωμούς τους κόβω να ελέγχουν εκατομμύρια φακέλους με αποδείξεις, πιθανότατα σε δειγματοληπτικό έλεγχο να πάνε κυρίως όσοι δηλώνουν το μέγιστο (15.000 κατ' άτομο), ή όσοι γενικά τις χρησιμοποιήσουν για να έχουν "μεγάλη" επιστροφή. Τα small fries δεν κινδυνεύουν στον ίδιο βαθμό (είναι και πολλά :p)

ΥΓ: Για ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης, 5 χρόνια είναι ο θεωρητικός χρόνος που μπορεί να γίνει έλεγχος. Αποκλείω το ενδεχόμενο η οποιαδήποτε απόδειξη να μην ξεθωριάσει κατά πολύ σε 5 χρόνια, εδώ ήδη στον 1 χρόνο και είναι αρκετές "χάλια" αν και διαβάζονται. Κοινώς, αν θέλει η αγαπητή ΓΓΠΣ να κάνει έλεγχο, now is the time, σε 5 χρόνια δεν θα βρούν τίποτα σε απόδειξη που να διαβάζεται! :p

Manolis_karas
26-04-11, 10:04
Μέχρι το εισόδημα 12.000 ευρώ είναι το 10%, μετά αλλάζει. Υπάρχει ένας πίνακας με το ελάχιστο ύψος αποδείξεων μέχρι το εισόδημα των 48.000 ευρώ στη σελίδα 44 των οδηγιών για τη συμπλήρωση της φορ. δήλωσης του 2011.

nmavro73
26-04-11, 10:30
Ισχύει ότι μετά από 3 χρόνια αν δεν σου συζήσουν φόρο για κάτι, δεν μπορούν μετά; Το 2006 είχα κάνει ένα λάθος στο κουτάκι μετεγκατάσταση (επειδή είχα μετακομίσει πίσω Θεσσαλονίκη) και έβαλα ναι. Ετσι πλήρωσα περίπου 600 ευρώ λιγότερο φόρο. Έκανα διορθωτική αλλά από το 2006 ως τώρα δεν έχει έρθει τίποτα.

chal_4
27-04-11, 11:11
Ναι το είδα. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

chat1978
27-04-11, 12:45
Πήγα σήμερα να κάνω την φορολογική δήλωση και έφαγα τρελό άκυρο.
Εγώ αφήσει στοιχεία στην ΔΟΥ στο σπίτι των γονιών και δήλωνα σαν ενοίκιο πρώτης κατοικίας στην περιοχή που μένω που ειναι διαφορετική.

Σήμερα, ανακάλυψα ότι πρέπει να δηλώσεις τους δρόμους της κατοικίας και εξαιτίας αυτού δεν μπορώ να κάνω την δήλωση στην ΔΟΥ των γονιών μου, γιατί δεν σχετίζεται με αυτή της διεύθυνσης.
Στο μεταξύ θα αλλάξω το πιθανότερο πάλι περιοχή και μου είπαν ότι πρέπει να μεταφέρω ΔΟΥ και μετά ξανά το ίδιο!

Ήταν και θα έλεγα αγενής ο φοροτεχνικός!

Τι κόλπα είναι αυτά??? Πραγματικά! Έχεις κανείς κάποια γνώση σχετικά με το θέμα.

ermis333
27-04-11, 12:52
Πήγα σήμερα να κάνω την φορολογική δήλωση και έφαγα τρελό άκυρο.
Εγώ αφήσει στοιχεία στην ΔΟΥ στο σπίτι των γονιών και δήλωνα σαν ενοίκιο πρώτης κατοικίας στην περιοχή που μένω που ειναι διαφορετική.

Σήμερα, ανακάλυψα ότι πρέπει να δηλώσεις τους δρόμους της κατοικίας και εξαιτίας αυτού δεν μπορώ να κάνω την δήλωση στην ΔΟΥ των γονιών μου, γιατί δεν σχετίζεται με αυτή της διεύθυνσης.
Στο μεταξύ θα αλλάξω το πιθανότερο πάλι περιοχή και μου είπαν ότι πρέπει να μεταφέρω ΔΟΥ και μετά ξανά το ίδιο!

Ήταν και θα έλεγα αγενής ο φοροτεχνικός!

Τι κόλπα είναι αυτά??? Πραγματικά! Έχεις κανείς κάποια γνώση σχετικά με το θέμα.


Ναι αν την κάνεις από το ίντερνετ τέτοια προβλήματα δεν θα τα έχεις.

Το ότι το σωστό είναι να μεταφέρεις τα χαρτιά σου στην αντίστοιχη ΔΟΥ της περιοχής ισχύει πάντως.

chat1978
27-04-11, 14:08
Ναι αν την κάνεις από το ίντερνετ τέτοια προβλήματα δεν θα τα έχεις.

Το ότι το σωστό είναι να μεταφέρεις τα χαρτιά σου στην αντίστοιχη ΔΟΥ της περιοχής ισχύει πάντως.

Και τι περιλαμβάνει αυτή η μεταφορά σαν διαδικασία?

ermis333
27-04-11, 15:47
Και τι περιλαμβάνει αυτή η μεταφορά σαν διαδικασία?

α) Αν αλλάξετε διεύθυνση κατοικίας, έχετε υποχρέωση να υποβάλλετε σχετική δήλωση μέχρι την λήξη του οικείου οικονομικού έτους. Η δήλωση αυτή είναι έντυπη (έντυπο Μ1), διατίθεται από τις ΔΟΥ και μπορεί να υποβληθεί είτε αυτοπροσώπως ή με εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπο, είτε μέσω FAX, είτε ταχυδρομικά, είτε ηλεκτρονικά (e-mail) στην ΔΟΥ που είναι αρμόδια για την φορολογία σας πριν την μεταβολή.
Συνιστάται, η δήλωση να υποβάλλεται το ταχύτερο δυνατό διότι η ΔΟΥ αναζητεί τον κάθε φορολογούμενο στη γνωστή σ’ αυτήν διεύθυνση στην οποία αποστέλλει οποιαδήποτε ειδοποίηση ή έγγραφα και δεν φέρει ευθύνη για την παραλαβή τους.

chat1978
27-04-11, 15:58
α) Αν αλλάξετε διεύθυνση κατοικίας, έχετε υποχρέωση να υποβάλλετε σχετική δήλωση μέχρι την λήξη του οικείου οικονομικού έτους. Η δήλωση αυτή είναι έντυπη (έντυπο Μ1), διατίθεται από τις ΔΟΥ και μπορεί να υποβληθεί είτε αυτοπροσώπως ή με εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπο, είτε μέσω FAX, είτε ταχυδρομικά, είτε ηλεκτρονικά (e-mail) στην ΔΟΥ που είναι αρμόδια για την φορολογία σας πριν την μεταβολή.
Συνιστάται, η δήλωση να υποβάλλεται το ταχύτερο δυνατό διότι η ΔΟΥ αναζητεί τον κάθε φορολογούμενο στη γνωστή σ’ αυτήν διεύθυνση στην οποία αποστέλλει οποιαδήποτε ειδοποίηση ή έγγραφα και δεν φέρει ευθύνη για την παραλαβή τους.

Δηλαδή εγώ άκυρος εδώ και δύο χρόνια!!!
Και πρέπει να πάω στην ΔΟΥ που είμαι τώρα?

ermis333
27-04-11, 16:02
Δηλαδή εγώ άκυρος εδώ και δύο χρόνια!!!
Και πρέπει να πάω στην ΔΟΥ που είμαι τώρα?

To έντυπο το βρίσκεις εδώ http://www.gsis.gr/on_line_ypiresies/polites/e-entipa_files/entypa/entypa_pdf/M1.pdf

Κατέβασέ το συμπλήρωσε το και πήγαινε στη ΔΟΥ της περιοχής σου και κατέθεσε το. Μη ξεχάσεις να τικάρεις το κουτάκι πάνω δεξια που λέει αλλαγή ατομικών στοιχείων. :)

chat1978
27-04-11, 16:20
To έντυπο το βρίσκεις εδώ http://www.gsis.gr/on_line_ypiresies/polites/e-entipa_files/entypa/entypa_pdf/M1.pdf

Κατέβασέ το συμπλήρωσε το και πήγαινε στη ΔΟΥ της περιοχής σου και κατέθεσε το. Μη ξεχάσεις να τικάρεις το κουτάκι πάνω δεξια που λέει αλλαγή ατομικών στοιχείων. :)

Σε ευχαριστώ πραγματικά.:up:
Επειδή προβλέπεται μετακόμιση, θα προσπαθήσω να το αποφύγω με ηλεκτρονική δήλωση! Θα πάω αύριο να πάρω κάτι που μου είπε το taxis μετά από την Επαννεγραφή που έκανα!
Ελπίζω να ισχύει το υπογραμμισμένο στο

Για να ολοκληρώσετε την επανεγγραφή σας πρέπει να προσέλθετε σε οποιαδήποτε ΔΟΥ το αργότερο μέχρι -------- στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. σας αν είστε Μη Φυσικό Πρόσωπο και σε οποιαδήποτε Δ.Ο.Υ. αν είστε Φυσικό. Σε περίπτωση μεταβολής των προσωπικών στοιχείων σας, προτείνεται να επισκεφθείτε την αρμόδια Δ.Ο.Υ.

nmavro73
27-04-11, 17:19
Μόλις έκανα ηλεκτρονικά τη δήλωση και περιμένω να πάρω πίσω τα λεφτά μου :P

Lazos
27-04-11, 18:32
Η επιστροφη φορου ποτε αναμενεται να αρχισει να καταβαλλεται; και αν εχεις καποιο χρεος στην εφορια συμψιφηζεται ή οχι;

@ ADSLgr.com All rights reserved.