PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117

nmavro73
01-05-11, 14:55
Εμένα το προγραμμα του pc magazine το υπολόγισε ακριβώς

sotisdiv
01-05-11, 16:05
Τελικά οι αποδείξεις απο το εξωτερικό ισχύουν;
Έχω πάνω απο 1000€ αγορές το 2010 απο τα γνωστά Αγγλικά καταστήματα και θέλω να ξέρω αν θα τις δηλώσω.

nmavro73
01-05-11, 16:57
Όχι δεν μετράνε

3lbereth
01-05-11, 18:13
Τελικά οι αποδείξεις απο το εξωτερικό ισχύουν;
Έχω πάνω απο 1000€ αγορές το 2010 απο τα γνωστά Αγγλικά καταστήματα και θέλω να ξέρω αν θα τις δηλώσω.
Mόνο αν έχουν ελληνικό ΑΦΜ όπως πχ το amazon UK.
Mιλάμε για οnline καταστήματα, έτσι? Όχι για Harrods!

WAntilles
01-05-11, 18:18
ξέρει κανείς να μου απαντήσει τι γίνεται με τα αυτοκίνητα που βρίσκονται σε ακινησία ???? πως δηλώνονται στην φορολογική δήλωση???? αν πχ είναι σε ακινησία από Δεκέμβριο του 2009...

Εγώ πάντως που είχα πάει ΙΧ - πέρσι το Φλεβάρη - για προβλεπέ οικολογική ανακύκλωση-καταστροφή, από μόνο του το σύστημα μου το έβγαλε δηλωμένο για 2 μήνες, και όχι για 12.

sotisdiv
01-05-11, 18:50
Mόνο αν έχουν ελληνικό ΑΦΜ όπως πχ το amazon UK.
Mιλάμε για οnline καταστήματα, έτσι? Όχι για Harrods!

Ασφαλώς για on line καταστήματα. Τώρα αυτό που είπες για το Amazon UK δεν το κατάλαβα, δηλαδή οι αποδείξεις του συγκεκριμένου περνάνε κανονικά;
Απ'ότι βλέπω έχει δηλωμένη Ελληνική διεύθυνση και VAT Number οπότε μάλλον θα έχεις δίκιο. Thanks για την πληροφορία. :oneup:
Κρίμα γιατί χάσαμε πάντως και μια 600άρα € απο Expansys. H απόδειξη έχει Γαλλική διεύθυνση αν και η αγορά έγινε απο το Ελληνόφωνο site και υπήρξε και τηλεφωνική επικοινωνία με υπάλληλο τους εντός Αθηνών.

Sovjohn
01-05-11, 20:09
Ασφαλώς για on line καταστήματα. Τώρα αυτό που είπες για το Amazon UK δεν το κατάλαβα, δηλαδή οι αποδείξεις του συγκεκριμένου περνάνε κανονικά;
Απ'ότι βλέπω έχει δηλωμένη Ελληνική διεύθυνση και VAT Number οπότε μάλλον θα έχεις δίκιο. Thanks για την πληροφορία. :oneup:
Κρίμα γιατί χάσαμε πάντως και μια 600άρα € απο Expansys. H απόδειξη έχει Γαλλική διεύθυνση αν και η αγορά έγινε απο το Ελληνόφωνο site και υπήρξε και τηλεφωνική επικοινωνία με υπάλληλο τους εντός Αθηνών.

Το τηλεφωνικό κέντρο και γενικότερα η υποστήριξη του Expansys είναι στη Γαλλία (άσχετα με το αν έχουν πάρει και ορισμένους local αριθμούς κλήσης για να εξυπηρετούν πελάτες εκτός Γαλλίας). ;)

Arkady
02-05-11, 00:23
Για αποστολή της φορολογικής μέσω ΕΛΤΑ, τις αποδείξεις μπορούμε να τις βάλουμε στον ειδικό φάκελο που δίνουν στα ταχυδρομεία και να τις στείλουμε μαζί με την φορολογική δήλωση? Αν όμως οι αποδείξεις δεν χωράνε σε αυτόν, μπορούμε να αγοράσουμε κάποιον μεγαλύτερο και να στείλουμε μαζί και την φορολογική ή είναι υποχρεωτικό να χρησιμοποιήσουμε μόνο τον ειδικό φάκελο των ΕΛΤΑ?

Basilhs23_
02-05-11, 00:46
Για αποστολή της φορολογικής μέσω ΕΛΤΑ, τις αποδείξεις μπορούμε να τις βάλουμε στον ειδικό φάκελο που δίνουν στα ταχυδρομεία και να τις στείλουμε μαζί με την φορολογική δήλωση? Αν όμως οι αποδείξεις δεν χωράνε σε αυτόν, μπορούμε να αγοράσουμε κάποιον μεγαλύτερο και να στείλουμε μαζί και την φορολογική ή είναι υποχρεωτικό να χρησιμοποιήσουμε μόνο τον ειδικό φάκελο των ΕΛΤΑ?

Κατά την γνώμη μου πρέπει να μπούνε στον ίδιο φάκελο με την φορολογική. Τώρα αν δεν χωράνε με τίποτα....... εγώ τις αποδείξεις που μάζευα τις είχα μέσα σε βιβλίο και τις συμπίεζα με διάφορους τρόπους ωστέ να μην καταλαμβάνουν μεγάλο όγκο, τελικά 175 αποδείξεις χώρεσαν σε έναν κλασικό φάκελο όχι μεγάλο και χωράν και στον φάκελο για το ΕΛΤΑ.

Πάντως άκουσα και λογιστή που έλεγε να τις στέλνουμε σε 2 διαφορετικούς φακέλους επειδή μέσα στις ΔΟΥ τις αποδείξεις δεν θα τις πηγαίνουμε εκεί που καταθέτουμε και το Ε1 αλλά σε άλλη αίθουσα...

value_
02-05-11, 01:31
Ουφφφ! Μόλις τελείωσα κιεγώ, και χτύπησα και 110 ευρά επιστροφή :p:p

ntoremi
02-05-11, 02:27
Πάντως άκουσα και λογιστή που έλεγε να τις στέλνουμε σε 2 διαφορετικούς φακέλους επειδή μέσα στις ΔΟΥ τις αποδείξεις δεν θα τις πηγαίνουμε εκεί που καταθέτουμε και το Ε1 αλλά σε άλλη αίθουσα...

Σκεψου τι εχει να γινει... Ποντικια που θα τις φανε... Σιγα μην τις ελεγξουν ποτε...

slidar
02-05-11, 11:17
Προσοχη τι αποδειξεις θα βαλετε διοτι ειδικα σε επιστροφες πανω απο 1000-1500 ευρω θα διενεργειται ελεγχος των αποδειξεων απο τις αρμοδιες ΔΟΥ

nmavro73
02-05-11, 11:36
Κοιτάξτε να είναι πραγματικές. Πάντως αν μάζευε κάποιος σίγουρα τις έχει τις απαιτούμενες για να μην πληρώσει τουλάχιστον έξτρα λεφτά

manoulamou
02-05-11, 11:47
Καπου (http://www.capital.gr/NewsPrint.asp?id=1182422) διαβασα πως βασει εγκυκλιου αμεσως μετα τη ληξη των προθεσμιων, θα διενεργησουν δειγματοληπτικο ελεγχο στις αποδειξεις και ολες τις υπολοιπες θα τις στειλουν για ανακυκλωση. Πιστευω πως θα ισχυσει ο,τι και παλιοτερα μεγαλη επιστροφη πουπουλο - φτερο οι αλλες πεταμα στα ποντικια! :rolleyes:

21706
02-05-11, 11:49
Πάντως αν μάζευε κάποιος σίγουρα τις έχει τις απαιτούμενες για να μην πληρώσει τουλάχιστον έξτρα λεφτά

Δεν είναι καθόλου σίγουρο... Εγώ τις μάζευα αλλά παρόλα αυτά θα
πληρώσω καπέλο. Αλλά αφού θα βοηθήσω έτσι να ξεπληρώσουν το
χρέος των 400 δισ. χαλάλι τους...

cool11
02-05-11, 12:10
Αν κανουν ελεγχο σε καποιον, υπαρχει περιπτωση να του ξανακανουν στο μελλον?
Πως γινεται ο ελεγχος?
Πας στην ΔΟΥ και τις κοιταζει καποιος υπαλληλος?

slidar
02-05-11, 12:20
Αν κανουν ελεγχο σε καποιον, υπαρχει περιπτωση να του ξανακανουν στο μελλον?
Πως γινεται ο ελεγχος?
Πας στην ΔΟΥ και τις κοιταζει καποιος υπαλληλος?

Oταν στελνεις την δηλωση σου ηλεκτρονικα πας και συμπληρωνεις το ποσο των αποδειξεων.
Μπορει να λαβεις προσκληση απο την ΔΟΥ για ελεγχο του ποσου των δηλωθεντων αποδειξεων με την προσκομιση τους.

Sovjohn
02-05-11, 12:43
Εντυπωσιάστηκα...

Δεν ανήκω βέβαια στις επίφοβες κατηγορίες (βλ. 1.500 € επιστροφή κτλ - μακάρι να άνηκα :p), αλλά in total, η δήλωση μου φαίνεται να εκκαθαρίστηκε σε 2 εργάσιμες από την ηλεκτρονική υποβολή της.

Το σχετικό εργαλείο ενημέρωσης εκκαθάρισης δίνει ημερομηνία παραλαβής εκκαθαριστικού / κτλ στα μέσα Μαίου.

Με δεδομένη τη σχετική ταχύτητα του Δημοσίου (σαλιγκάρι mix με χελώνα), συνεχίζει να με εντυπωσιάζει το πόσο "γρήγορα" ολοκληρώνεται μια εκκαθάριση.

Ελπίζω στο μέλλον να μην χρειάζεται καν να μου στέλνουν ταχυδρομικά το οτιδήποτε, και να προτιμούν το e-mail - Οπότε και θα χρειάζεται 1-2 εργάσιμες η όλη διαδικασία (βρε λες?) :twisted:

nmavro73
02-05-11, 14:54
Δεν είναι καθόλου σίγουρο... Εγώ τις μάζευα αλλά παρόλα αυτά θα
πληρώσω καπέλο. Αλλά αφού θα βοηθήσω έτσι να ξεπληρώσουν το
χρέος των 400 δισ. χαλάλι τους...
Σιγά μη βοηθήσω τους κλέφτες να ξεχρεώσουν αυτά που έφαγαν. Εγώ σε όσους τους λείπουν αποδείξεις θα δώσω.Θα βολέψω την οικογένειά μου ώστε να πάρουμε πίσω λεφτά. Έχω 8600 ευρώ αποδείξεις και χρειάζομαι μόλις 800. Τα υπόλοιπα πάνε δωράκι. Με σκοπό ΟΧΙ το ελάχιστο ποσό αποδείξεων που πρέπει να μπει στην οικογένεια, αλλά το ΜΕΓΙΣΤΟ. Όσα πιο πολλά πάρουμε πίσω τόσο καλύτερα

manoulamou
02-05-11, 17:20
Σιγά μη βοηθήσω τους κλέφτες να ξεχρεώσουν αυτά που έφαγαν.
Δυστυχως οι μεγαλοκλεφτες παντα θα ειναι στο απυροβλητο ο,τι και να κανουμε!
Στην ελληνικη οικονομια αλλος γ@μ@ει κι αλλος πληρωνει...
Με το να (εισ) φορο-διαφευγουμε ουτε κερδιζουμε κατι ουτε πληττουμε τα λαμογια πολιτικους, εφοριακους κοκ αλλά αντιθετα εμεις οι ιδιοι θα κληθουμε να καλυψουμε μετα τα ελλειμματα.



Εγώ σε όσους τους λείπουν αποδείξεις θα δώσω.Θα βολέψω την οικογένειά μου ώστε να πάρουμε πίσω λεφτά. Έχω 8600 ευρώ αποδείξεις και χρειάζομαι μόλις 800. Τα υπόλοιπα πάνε δωράκι. Με σκοπό ΟΧΙ το ελάχιστο ποσό αποδείξεων που πρέπει να μπει στην οικογένεια, αλλά το ΜΕΓΙΣΤΟ. Όσα πιο πολλά πάρουμε πίσω τόσο καλύτερα
:worthy:ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ο,τι περισσευει δεν το πεταμε, το διανεμουμε στους μη εχοντες!:oneup:

ntoremi
02-05-11, 19:43
Εντυπωσιάστηκα...

Δεν ανήκω βέβαια στις επίφοβες κατηγορίες (βλ. 1.500 € επιστροφή κτλ - μακάρι να άνηκα :p), αλλά in total, η δήλωση μου φαίνεται να εκκαθαρίστηκε σε 2 εργάσιμες από την ηλεκτρονική υποβολή της.

Το σχετικό εργαλείο ενημέρωσης εκκαθάρισης δίνει ημερομηνία παραλαβής εκκαθαριστικού / κτλ στα μέσα Μαίου.

Με δεδομένη τη σχετική ταχύτητα του Δημοσίου (σαλιγκάρι mix με χελώνα), συνεχίζει να με εντυπωσιάζει το πόσο "γρήγορα" ολοκληρώνεται μια εκκαθάριση.

Ελπίζω στο μέλλον να μην χρειάζεται καν να μου στέλνουν ταχυδρομικά το οτιδήποτε, και να προτιμούν το e-mail - Οπότε και θα χρειάζεται 1-2 εργάσιμες η όλη διαδικασία (βρε λες?) :twisted:

τι εννοεις οτι η εκκαθαριση εγινε σε 2 μερες;;; αφου γινεται αμεσως...

senkradvii
02-05-11, 19:50
Σιγά μη βοηθήσω τους κλέφτες να ξεχρεώσουν αυτά που έφαγαν. Εγώ σε όσους τους λείπουν αποδείξεις θα δώσω.Θα βολέψω την οικογένειά μου ώστε να πάρουμε πίσω λεφτά. Έχω 8600 ευρώ αποδείξεις και χρειάζομαι μόλις 800. Τα υπόλοιπα πάνε δωράκι. Με σκοπό ΟΧΙ το ελάχιστο ποσό αποδείξεων που πρέπει να μπει στην οικογένεια, αλλά το ΜΕΓΙΣΤΟ. Όσα πιο πολλά πάρουμε πίσω τόσο καλύτερα

Αυτό το μέγιστο που μπορώ να το μάθω?

opener
02-05-11, 19:59
Αυτό το μέγιστο που μπορώ να το μάθω?
Μεγιστο => 15.000 ευρω στο καθε ατομο που δηλωνει εισοδημα.
πχ οικογενεια με δυο εργαζομενους: 15.000 x 2 = 30.000 ευρω μεγιστο σε αποδειξεις.

sdikr
02-05-11, 20:40
Σιγά μη βοηθήσω τους κλέφτες να ξεχρεώσουν αυτά που έφαγαν. Εγώ σε όσους τους λείπουν αποδείξεις θα δώσω.Θα βολέψω την οικογένειά μου ώστε να πάρουμε πίσω λεφτά. Έχω 8600 ευρώ αποδείξεις και χρειάζομαι μόλις 800. Τα υπόλοιπα πάνε δωράκι. Με σκοπό ΟΧΙ το ελάχιστο ποσό αποδείξεων που πρέπει να μπει στην οικογένεια, αλλά το ΜΕΓΙΣΤΟ. Όσα πιο πολλά πάρουμε πίσω τόσο καλύτερα

Προσοχή μην μπλέξεις με ονομαστικές αποδείξεις όμως ;)

Και εγώ το ίδιο έκανα (για αυτές που δεν αναφέρουν όνομα), στην τελική μια οικογένεια είναι!

senkradvii
02-05-11, 21:04
Μεγιστο => 15.000 ευρω στο καθε ατομο που δηλωνει εισοδημα.
πχ οικογενεια με δυο εργαζομενους: 15.000 x 2 = 30.000 ευρω μεγιστο σε αποδειξεις.

Thanks! Εγώ μιας και δεν πρόκειται να το πιάσω το συγκεκριμένο ποσό θα δηλώσω μόνο τις ονομαστικές που φτάνουν για τα 750€ που χρειάζομαι και τις υπόλοιπες θα τις πουλήσω χαρίσω.. Προφανώς και κάνω πλάκα.. :p


A και έτσι από περιέργεια και πάλι. Αν πας πάνω από 15.000€ σε αποδείξεις τι γίνεται? Απλά δεν λαμβάνονται υπ'όψιν?

Sovjohn
02-05-11, 21:29
τι εννοεις οτι η εκκαθαριση εγινε σε 2 μερες;;; αφου γινεται αμεσως...

Δεν εννοώ την προκαταρκτική εκκαθάριση (όντως γίνεται αμέσως). Εννοώ το ότι μου βγήκε ημερομηνία παραλαβής της επιστροφής μου / κατάθεσης σε τράπεζα, μετά από 2 εργάσιμες. Pretty decent time. :twisted:

sdikr
02-05-11, 21:33
Δεν εννοώ την προκαταρκτική εκκαθάριση (όντως γίνεται αμέσως). Εννοώ το ότι μου βγήκε ημερομηνία παραλαβής της επιστροφής μου / κατάθεσης σε τράπεζα, μετά από 2 εργάσιμες. Pretty decent time. :twisted:

Που έγινε αυτό ρε συ; έχω κοντά στις 2 βδομάδες και ακόμα τίποτα

alekan
02-05-11, 21:38
Thanks! Εγώ μιας και δεν πρόκειται να το πιάσω το συγκεκριμένο ποσό θα δηλώσω μόνο τις ονομαστικές που φτάνουν για τα 750€ που χρειάζομαι και τις υπόλοιπες θα τις πουλήσω χαρίσω.. Προφανώς και κάνω πλάκα.. :p


A και έτσι από περιέργεια και πάλι. Αν πας πάνω από 15.000€ σε αποδείξεις τι γίνεται? Απλά δεν λαμβάνονται υπ'όψιν?
Δεν εχεις περαιτέρω όφελος.

senkradvii
02-05-11, 21:39
Δεν εχεις περαιτέρω όφελος.

Τhought so! Thanks! :oneup:

Sovjohn
02-05-11, 21:40
Που έγινε αυτό ρε συ; έχω κοντά στις 2 βδομάδες και ακόμα τίποτα

Μήπως είσαι στις "μεγάλες επιστροφές" και πρέπει να σε ελέγξει η ΔΟΥ υποχρεωτικά?

Η ΔΟΥ μου πάντως είναι η Γ' Πειραιά, και συζητάμε για επιστροφή <500 € στην περίπτωση μου (ίσως παίζει ρόλο?)

sdikr
02-05-11, 21:43
Μήπως είσαι στις "μεγάλες επιστροφές" και πρέπει να σε ελέγξει η ΔΟΥ υποχρεωτικά?

Η ΔΟΥ μου πάντως είναι η Γ' Πειραιά, και συζητάμε για επιστροφή <500 € στην περίπτωση μου (ίσως παίζει ρόλο?)

ναι ναι, είμαι στα 5000!
Μην παίζεις ρε με τον πόνο μας! :p

270 ευρώ είναι, αλλά δεν πήρα μήνυμα εκκαθάρισης

21706
02-05-11, 21:43
Που έγινε αυτό ρε συ; έχω κοντά στις 2 βδομάδες και ακόμα τίποτα

Θα το δεις εδώ (http://www.gsis.gr/on_line_ypiresies/polites/e-ekkatharisi.html).

Λάθος, είναι για το 2005!

sdikr
02-05-11, 21:45
Θα το δεις εδώ (http://www.gsis.gr/on_line_ypiresies/polites/e-ekkatharisi.html).

Ευχαριστώ!!


Η δήλωση με Α.Φ.Μ. χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ δεν έχει ακόμη εκκαθαριστεί

Sovjohn
02-05-11, 21:51
Για το 2011:

https://www.gsis.gr/taxisnet/year2010/income/e1search/index.jsp

Και εγώ εκεί το είδα, έτσι, δεν μου ήρθε SMS ή κάτι τέτοιο :p

21706
02-05-11, 21:58
Ευχαριστώ!!

Ίσως αυτό (http://www.forotaxis.gr/index.sre?cid=93) είναι για το 2011...

........Auto merged post: 21706 πρόσθεσε 4 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για το 2011:

https://www.gsis.gr/taxisnet/year2010/income/e1search/index.jsp

Και εγώ εκεί το είδα, έτσι, δεν μου ήρθε SMS ή κάτι τέτοιο :p

Σωστό!

Η δήλωση έχει υποβληθεί μέσω διαδικτύου στις 01/05/2011 και έχει εκδοθεί εκκαθαριστικό σημείωμα. Εντός των προσεχών ημερών, θα σας αποσταλεί Εκκαθαριστικό Σημείωμα από τη Γ.Γ.Π.Σ., με ενσωματωμένη την ειδοποίηση πληρωμής του φόρου εισοδήματος.

Sovjohn
02-05-11, 22:00
Ε, εμένα 2 εργάσιμες αφού το έβγαλε αυτό (28/04--->02/05), άλλαξε το status σε "οριστικό", με εκτιμώμενη ημερομηνία αποστολής εκκαθαριστικού, κτλ :)

(Εξ' ου και εντυπωσιάστηκα! :p)

sdikr
02-05-11, 22:01
Για το 2011:

https://www.gsis.gr/taxisnet/year2010/income/e1search/index.jsp

Και εγώ εκεί το είδα, έτσι, δεν μου ήρθε SMS ή κάτι τέτοιο :p


Εδω (αν και με χάλασε το ότι χτυπούσε για το ssl) βγάζει άλλα, λέει οτι στο ενα το πήρα (μα δεν πήρα κάτι) και στο άλλο περιμένω ελέγχο! αουτς!

Sovjohn
02-05-11, 22:05
Ε τότε λογικά στο "ένα" θα σου έρθει έντυπο με το εκκαθαριστικό + κουπόνι για την επιστροφή (αν έχει επιστροφή και δεν στο έβαλαν στην τράπεζα), και στο "άλλο"... Kalo Kouraghio (Oli Rehn ©) :p :crazy: :yahoo:

sdikr
02-05-11, 22:30
Ε τότε λογικά στο "ένα" θα σου έρθει έντυπο με το εκκαθαριστικό + κουπόνι για την επιστροφή (αν έχει επιστροφή και δεν στο έβαλαν στην τράπεζα), και στο "άλλο"... Kalo Kouraghio (Oli Rehn ©) :p :crazy: :yahoo:

kalo aggouri!! :p

panospc
03-05-11, 01:31
Παιδιά για βοηθήστε λίγο γιατί είμαι άσχετος με τις δηλώσεις. Το 2010 είχα 4 μήνες εργασίας, την αποζημίωση της απόλυσης και τους υπόλοιπους μήνες ταμείο ανεργίας. Το πρόβλημα είναι πως δεν έχω πάρει βεβαίωση αποδοχών από την δουλειά. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; Επίσης η αποζημίωση δηλώνεται ξεχωριστά;

hedgehog
03-05-11, 01:37
δοκίμασες να έρθεις σε επαφή με τον πρώην εργοδότη σου και αρνήθηκε να σου δώσει την βεβαίωση;;;

panospc
03-05-11, 01:55
Δεν δοκίμασα να έρθω σε επαφή αλλά μάλλον πάει για πτώχευση η μπορεί να έχει πτωχεύσει ήδη η επιχείρηση. Θα δοκιμάσω να επικοινωνήσω αύριο.

ALEXANDRIS
03-05-11, 04:22
Kαλησπέρα στη παρέα.

Αφου έφαγα και γω ΜΙΑ ωρίτσα στην ουρά για να παρω τον κλειδάριθμο, κατάφερα και ενεργοποιησα τον λογαριασμό μου.

Υποβάλλω τις δηλώσεις μου ηλεκτρονικά απο το 2005 αλλα φέτος δεν μπορουσα να την υποβάλλω με το παλιό μου account.
Βέβαια το taxis net διαβεβαίωνε τους παλαιους συνδρομητές της υπηρεσίας πως θα μπορουσαν να υποβάλλουν τις δηλώσεις τους με το παλιό τους account για φέτος και πως αυτό θα έμενε ενεργό ως το τέλος του χρόνου, αλλα δυστυχώς σε πολλους παλαιους συνδρομητές της υπηρεσίας, το σύστημα ΔΕΝ αναγνώριζε πια η τους κωδικους τους, η το AΦΜ τους, όπως και στην δική μου περίπτωση.

Όταν είδα πως δεν μπορούσα να συνδεθώ με το taxis net, και δεν δεχόταν τον κωδικό μου ως σωστό, τηλεφώνησα στο help desk και αφου ΚΑΤΑΦΕΡΑ και έπιασα γραμμή, με ενημέρωσαν πως επειδή είχα για κωδικο λατινικά γράμματα και ΟΧΙ νουμερα, το νέο taxis net, διέγραψε τον κωδικό μου. (ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ δηλ...)
Έτσι λοιπόν με ενημέρωσαν να κάνω ΕΠΑΝΕΓΡΑΦΗ και να δώσω νέο κωδικό με νούμερα.

Πάω να κάνω λοιπόν την επανεγραφή και μου ΣΚΑΕΙ νέο μήνυμα, πως το ΑΦΜ που έδινα ΔΕΝ αναγνωριζόταν απο το σύστημα. :whistle:
(Δεν αναγνώριζε το ΑΦΜ μου, με το οποιο επι 5 χρόνια έκανα τις δηλώσεις μου μεσω taxis net έτσι? Απλά μου είχε διαγράψει εντελώς τον λογαριασμό μου το νέο σύστημα. Αυτό κατάλαβα...)

Ξανακαλώ το help desk την επόμενη μέρα, και αυτή την φορά μου ζητείται να κάνω ΟΧΙ επανεγραφή αλλα ΑΡΧΙΚΗ εγραφή.
Κάνω λοιπόν την αρχική εγραφή, πηγα στην ΔΟΥ πήρα και τον κλειδάριθμο και είμαι ok.

Oντως κάποια θεματάκια τα έχει το νεο taxis net.
Πάντως το νέο taxis μου αρέσει διοτι κρατάει πολλά στοιχεία στην μνήμη του (πχ δεν χρειάζεται καθε φορά να δηλώνεις το ι.χ. σου μιας και υπάρχει έτοιμο γραμμένο στην νέα δήλωση) και θα δίνει επίσης την δυνατότητα στον φορολογούμενο να μεταβάλλει/αλλαζει διευθύνσεις, αριθμό ταυτότητας, τηλεφωνικά νούμερα, ηλεκτρονικά χωρις να χρειάζεται να στηθεί στις ουρες των ΔΟΥ. :worthy:

Αξίζει λοιπόν να ασχοληθείτε με την υποβολή των δηλώσεων ηλεκτρονικά, μην το σκέφτεστε.
Ειναι πολλά τα οφέλη.
Γλυτώνεις την ουρά των ΔΟΥ, γίνεται η εκκαθάριση ΑΜΕΣΑ, θα μπορείς να δηλώνεις ηλεκτρονικά τις μεταβολές, κτλ.
ΑΡΝΗΤΙΚΑ.
Πρέπει να κρατάς τις αποδείξεις για το αφορολόγητο, για χρόνια... :p

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής.

Επειδή φέτος χρειάστηκε να νοικιάσω διαμέρισμα, γνωρίζει κανείς ποιο πίνακα συμπληρώνω? Γνωρίζω πως θα χρειαστώ το όνομα και το ΑΦΜ της ιδιοκτήτριας που μου νοικιάζει το διαμέρισμα. Απλά δεν γνωρίζω τον πίνακα που πρέπει να συμπληρώσω, το ενοικιο που δίνω, και τι άλλα στοιχεία του διαμερίσματος μπορει να χρειαστεί να δώσω κτλ..

Αλλη μια ερωτησούλα ειναι αν υπάρχει στο Ε1 πίνακας που να γράφουμε το ποσό της ασφάλειας του αυτοκινήτου? (Ειναι ο ιδιος πινακας που βάζουμε το ποσο για την ασφαλεια ζωης κλτ?) Δεν το έχω βάλει ποτέ σε δήλωση μου διοτι δεν ειναι και κανα μεγάλο ποσό. Αλλα και γιατι όχι τωρα που το σκέφτομαι...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

21706
03-05-11, 06:18
Αλλη μια ερωτησούλα ειναι αν υπάρχει στο Ε1 πίνακας που να γράφουμε το ποσό της ασφάλειας του αυτοκινήτου? (Ειναι ο ιδιος πινακας που βάζουμε το ποσο για την ασφαλεια ζωης κλτ?) Δεν το έχω βάλει ποτέ σε δήλωση μου διοτι δεν ειναι και κανα μεγάλο ποσό. Αλλα και γιατι όχι τωρα που το σκέφτομαι...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Είχα ρωτήσει την εφορία και μου είχαν πει ότι τα ασφάλιστρα
αυτοκινήτου δεν δηλώνονται.

nmavro73
03-05-11, 08:08
Παιδιά για βοηθήστε λίγο γιατί είμαι άσχετος με τις δηλώσεις. Το 2010 είχα 4 μήνες εργασίας, την αποζημίωση της απόλυσης και τους υπόλοιπους μήνες ταμείο ανεργίας. Το πρόβλημα είναι πως δεν έχω πάρει βεβαίωση αποδοχών από την δουλειά. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; Επίσης η αποζημίωση δηλώνεται ξεχωριστά;
Για τη βεβαίωση μιλά μαζί του. Μιλά και με την εφορία. Στη χειρότερη αν προσθέσεις τα ποσά από τις μηνιαίες αποδείξεις πληρωμής θα βγάλεις αυτά της βεβαίωσης
Υπάρχει κωδικός στη δήλωση που λέει για ποσά που απαλλασονται από φόρο. Εκεί παει η αποχημιωση. Επίσης υπάρχει κωδικός για το επίδομα ανεργίας

slidar
03-05-11, 09:05
Η αποζημιωση απολυσης μπαινει στον κωδικο 659 . Το επιδομα ανεργιας 661 . Για το επιδομα ανεργιας ο ΟΑΕΔ δεν δινει βεβαιωση αποδοχων . Αμα την καταθεσεις στην ΔΟΥ θα χρειαστει να επισυναψεις και την εγκριτικη αποφαση .

Για οτι αποριες εχετε αναφορικα με τις φορολογικες δηλωσεις :

http://www.forologikanea.gr/index.php?module=news&func=display&sid=1130

opener
03-05-11, 10:11
Παρατείνονται οι προθεσμίες υποβολής φορολογικών δηλώσεων
Τρίτη, 3 Μαϊου 2011
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1964338

Αρχίζει η υποβολή δηλώσεων για μισθωτούς - συνταξιούχους
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1964165

chat1978
03-05-11, 11:25
Kαλησπέρα στη παρέα.

Αφου έφαγα και γω ΜΙΑ ωρίτσα στην ουρά για να παρω τον κλειδάριθμο, κατάφερα και ενεργοποιησα τον λογαριασμό μου.

Υποβάλλω τις δηλώσεις μου ηλεκτρονικά απο το 2005 αλλα φέτος δεν μπορουσα να την υποβάλλω με το παλιό μου account.
Βέβαια το taxis net διαβεβαίωνε τους παλαιους συνδρομητές της υπηρεσίας πως θα μπορουσαν να υποβάλλουν τις δηλώσεις τους με το παλιό τους account για φέτος και πως αυτό θα έμενε ενεργό ως το τέλος του χρόνου, αλλα δυστυχώς σε πολλους παλαιους συνδρομητές της υπηρεσίας, το σύστημα ΔΕΝ αναγνώριζε πια η τους κωδικους τους, η το AΦΜ τους, όπως και στην δική μου περίπτωση.
Δηλαδή φέτος υποχρέωσαν όλο τον κόσμο να πάει στις εφορίες?
Ρωτάω γιατί εγώ γενικώς δεν πολύ έμπαινα στον λογαριασμό μου και θεώρησα ότι κλειδώθηκε σαν ανενεργός.

Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω που το λέει το τηλέφωνο για το ρημάδι το help desk?

opener
03-05-11, 11:33
Δηλαδή φέτος υποχρέωσαν όλο τον κόσμο να πάει στις εφορίες?
Ρωτάω γιατί εγώ γενικώς δεν πολύ έμπαινα στον λογαριασμό μου και θεώρησα ότι κλειδώθηκε σαν ανενεργός.

Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω που το λέει το τηλέφωνο για το ρημάδι το help desk?
Οπου παιρνεις τον κλειδαριθμο και επανενεργοποιεις τον λογαριασμο σου.

http://www.gsis.gr/epikoinonia/ggps_tilefona.html
http://www.gsis.gr/epikoinonia/ggps_katalogos.html

hedgehog
03-05-11, 13:29
μια χαρά την υπέβαλα, χωρίς να έχω κλειδάριθμο...

προφανώς σε κάποιες περιπτώσεις σκαλώνουν, ενώ σε άλλες όχι...

@ ADSLgr.com All rights reserved.