PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογική Δήλωση, απορίες και απαντήσεις



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116

21706
05-05-11, 12:14
Λογικα στο 047 ειναι το σωστο.
Ομως => πηγα και εγω να βαλω το ποσο και δεν μου το εκανε αποδεκτο.
Το εβαλα στο 051 και το πηρε.

Το 051 αφαιρείται ολόκληρο από το εισόδημα.
Το 20% του 047 αφαιρείται από τον φόρο.

3lbereth
05-05-11, 12:16
:hmm: Γιατί να μη στο πάρει;
Έχω προσωρινά αποθηκευμένη τη δική μου κι έχω να καταχωρήσω δαπάνες και στους 2 κωδικούς.
Θα τσεκάρω και θα επανέλθω.

Αν πιστεύεις οτι δε θα σε ελέγξουν, βάλτα όλα στο 051 ;)

senkradvii
05-05-11, 12:20
Το 051 αφαιρείται ολόκληρο από το εισόδημα.
Το 20% του 047 αφαιρείται από τον φόρο.

Mπορείς να το εξηγήσεις μία plz? Άκυρο το έπιασα..

21706
05-05-11, 12:24
Mπορείς να το εξηγήσεις μία plz?

Αυτό λένε οι οδηγίες της εφορίας. Υπάρχει κάποια ασάφεια;

opener
05-05-11, 13:25
:hmm: Γιατί να μη στο πάρει;
Έχω προσωρινά αποθηκευμένη τη δική μου κι έχω να καταχωρήσω δαπάνες και στους 2 κωδικούς.
Θα τσεκάρω και θα επανέλθω.

Αν πιστεύεις οτι δε θα σε ελέγξουν, βάλτα όλα στο 051 ;)

1) Αυτο λεω, δεν ξερω γιατι ισως εκανα εγω καπου λαθος, σημερα που ξαναδοκιμασα στο 047 το δεχοταν. :hmm:
2) Τελικα δεν εβαλα τιποτα.
Ειναι σε χαμηλοσυνταξιουχο, με παρακρατηθεντα φορο 100 ευρω τα οποια και εχει επιστοφη.
Ειτε βαλω ποσο στο 047, ειτε στο 051, ειτε δεν βαλω τιποτα, δεν αλλαζει κατι στο τελικο ποσο επιστροφης.

Koala_
05-05-11, 14:05
Ενώ έχω μετακομίσει σε άλλη πόλη, όπου και νοικιάζω σπίτι, θα κάνω ηλεκτρονική δήλωση στην ΔΟΥ της πόλης καταγωγής μου.

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα;

Rebel Scum
05-05-11, 14:15
Μια σημείωση για το ύψος των αποδείξεων πέρα από το ποσό που απαιτείται για το αφορολόγητο όριο. Είναι μεν θελκτικό να βάλει κάποιος όσες περισσότερες μπορεί για να πάρει μεγαλύτερη έκπτωση φόρου αλλά αυτό ενέχει ένα κίνδυνο. Αν βάλετε πολλές αποδείξεις και μελλοντικά θέλετε να κάνετε μια αγορά κάποιας αξίας υπάρχει σοβαρή περίπτωση να λάβουν υπόψιν τις αποδείξεις που βάλατε φέτος και να μην δικαιολογεί το εισόδημα σας αυτή την αγορά.

........Auto merged post: Rebel Scum πρόσθεσε 0 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ενώ έχω μετακομίσει σε άλλη πόλη, όπου και νοικιάζω σπίτι, θα κάνω ηλεκτρονική δήλωση στην ΔΟΥ της πόλης καταγωγής μου.

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα;

Αν δεν έχεις δηλώσει την αλλαγή κατοικίας όχι δεν παίζει ρόλο.

pelasgian
05-05-11, 16:15
Ρε σεις παίδες, σε ποιον κωδικό πάνε οι τόκοι από ξένες καταθέσεις;
Αν έχεις ήδη φορολογηθεί από το αγγλικό δημόσιο, φορολογείσαι και εδώ;

Ρωτάει πάνω πάνω αν υπάρχει περιουσία στο εξωτερικό, αλλά με εξαίρεση κάτι για «κινητές αξίες» δεν βρήκα πουθενά κάτι για τόκους καταθέσεων.

Τι να κάνω, να ζητήσω από τους εγγλέζους επιστροφή φόρου καταθέσεων και να φορολογηθώ εδώ;

Δεν νομίζω ότι η αποσιώπηση είναι σωστή, διότι αν ποτέ μεταφέρω κάτι από εκεί εδώ και ατούμπαλιν, μπορεί να βρεθώ με καμιά έκπληξη.

Τα λεφτά είναι καθαρά από εργασία και υποτροφία.

senkradvii
05-05-11, 16:38
Μια σημείωση για το ύψος των αποδείξεων πέρα από το ποσό που απαιτείται για το αφορολόγητο όριο. Είναι μεν θελκτικό να βάλει κάποιος όσες περισσότερες μπορεί για να πάρει μεγαλύτερη έκπτωση φόρου αλλά αυτό ενέχει ένα κίνδυνο. Αν βάλετε πολλές αποδείξεις και μελλοντικά θέλετε να κάνετε μια αγορά κάποιας αξίας υπάρχει σοβαρή περίπτωση να λάβουν υπόψιν τις αποδείξεις που βάλατε φέτος και να μην δικαιολογεί το εισόδημα σας αυτή την αγορά.


Γιατί να ληφθεί υπόψιν το ύψος των υποβληθέντων αποδείξεων και όχι το καθαρό εισόδημα? :confused:

pelasgian
05-05-11, 16:41
διότι αν κερδίζεις x και έβαλες y και οι αντικειμενικές σου δαπάνες είναι z και το x-z << y, τα λεφτά «βγήκαν» από κάπου σκοτεινά, ειδικά αν πλήρωσες μετρητά και όχι μέσω τραπέζης.

21706
05-05-11, 16:45
Μια σημείωση για το ύψος των αποδείξεων πέρα από το ποσό που απαιτείται για το αφορολόγητο όριο. Είναι μεν θελκτικό να βάλει κάποιος όσες περισσότερες μπορεί για να πάρει μεγαλύτερη έκπτωση φόρου αλλά αυτό ενέχει ένα κίνδυνο. Αν βάλετε πολλές αποδείξεις και μελλοντικά θέλετε να κάνετε μια αγορά κάποιας αξίας υπάρχει σοβαρή περίπτωση να λάβουν υπόψιν τις αποδείξεις που βάλατε φέτος και να μην δικαιολογεί το εισόδημα σας αυτή την αγορά.


Μπορεί το εισόδημα που δηλώνεις φέτος να μη δικαιολογεί αγορές 15000€
αλλά μπορεί αυτές οι αγορές να δικαιολογούνται από τα εισοδήματα που
δήλωσες τα προηγούμενα χρόνια. Και το ίδιο ισχύει αν κάνεις μελλοντικά
μια αγορά κάποιας αξίας (πχ αγορά αυτοκινήτου, σπιτιού κλπ).
Η αποταμίευση επιτρέπεται...

pelasgian
05-05-11, 16:56
ε, αν έχουν το σύνολο των φορολογικών σου δηλώσεων, ύψος των δαπανών σου, τότε το ύψος των αποταμιεύσεών σου είναι υπολογίσιμο.

Επίσης, αν με εισαγγελέα αρθεί το τραπεζικό απόρρητό σου, και βρεθεί ότι έκανες αγορά ασυνήθιστη ή αδύνατη για το ύψος των εισοδημάτων σου ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΣΕΙΣ τότε ... ;)

21706
05-05-11, 17:03
ε, αν έχουν το σύνολο των φορολογικών σου δηλώσεων, ύψος των δαπανών σου, τότε το ύψος των αποταμιεύσεών σου είναι υπολογίσιμο.

Επίσης, αν με εισαγγελέα αρθεί το τραπεζικό απόρρητό σου, και βρεθεί ότι έκανες αγορά ασυνήθιστη ή αδύνατη για το ύψος των εισοδημάτων σου ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΣΕΙΣ τότε ... ;)

Μιλάμε για νόμιμα και δηλωμένα εισοδήματα, όχι για εμπόριο ναρκωτικών:)
Οπότε δεν χρειάζεται εισαγγελέας για άρση του τραπεζικού απορρήτου.
Το αίρεις μόνος σου!

Rebel Scum
05-05-11, 17:14
Μπορεί το εισόδημα που δηλώνεις φέτος να μη δικαιολογεί αγορές 15000€
αλλά μπορεί αυτές οι αγορές να δικαιολογούνται από τα εισοδήματα που
δήλωσες τα προηγούμενα χρόνια. Και το ίδιο ισχύει αν κάνεις μελλοντικά
μια αγορά κάποιας αξίας (πχ αγορά αυτοκινήτου, σπιτιού κλπ).
Η αποταμίευση επιτρέπεται...

Μιλάω για υπερβολές όπως να δηλώσεις το ανώτατο όριο. Και βέβαια αν τα εισοδήματα των προηγούμενων ετών είναι υψηλά μπορείς να δικαιολογήσεις αγορές μελλοντικές αλλά αυτό δεν ισχύει για όλους.

21706
05-05-11, 17:21
Μιλάω για υπερβολές όπως να δηλώσεις το ανώτατο όριο. Και βέβαια αν τα εισοδήματα των προηγούμενων ετών είναι υψηλά μπορείς να δικαιολογήσεις αγορές μελλοντικές αλλά αυτό δεν ισχύει για όλους.

Μα το ανώτατο όριο είναι 15000€. Δεν κερδίζεις τίποτα
αν υποβάλεις αποδείξεις μεγαλύτερου ύψους.

slidar
05-05-11, 17:26
Xρησιμότατο εργαλειο υπολογισμού τεκμηριων :

http://www.forologikanea.gr/index.php?module=evidence

Eργαλειο Υπολογισμου απαιτουμενων αποδειξεων αναλογα με το υψος εισοδηματος :

http://www.forologikanea.gr/dapanes_aforologitou

Rebel Scum
05-05-11, 17:30
Μα το ανώτατο όριο είναι 15000€. Δεν κερδίζεις τίποτα
αν υποβάλεις αποδείξεις μεγαλύτερου ύψους.

Αυτό λέω να υποβάλεις ατομικά 15.000 ή σαν αντρόγυνο 30.000. Αν τα εισοδήματα των προηγουμένων ετών δεν το δικαιολογούν μπορεί να υπάρξει θέμα στο μέλλον.

senkradvii
05-05-11, 17:33
Μπορεί το εισόδημα που δηλώνεις φέτος να μη δικαιολογεί αγορές 15000€
αλλά μπορεί αυτές οι αγορές να δικαιολογούνται από τα εισοδήματα που
δήλωσες τα προηγούμενα χρόνια. Και το ίδιο ισχύει αν κάνεις μελλοντικά
μια αγορά κάποιας αξίας (πχ αγορά αυτοκινήτου, σπιτιού κλπ).
Η αποταμίευση επιτρέπεται...

Αυτό σκέφτηκα και εγώ..


διότι αν κερδίζεις x και έβαλες y και οι αντικειμενικές σου δαπάνες είναι z και το x-z << y, τα λεφτά «βγήκαν» από κάπου σκοτεινά, ειδικά αν πλήρωσες μετρητά και όχι μέσω τραπέζης.

Επίσης στον τύπο σου αν κατάλαβα καλά:

x = το πραγματικό εισόδημα σου
y = το εισόδημα που δήλωσες
z = το σύνολο των αποδείξεων σε ευρώ.

Άρα z<y<x. Tώρα και για να ισχύει το x-z<<<y όπως λες, θεωρώντας το z = 15.000€ το μέγιστο των αποδείξεων, θα πρέπει το x να είναι ουσιαστικά κοντά στο y και άρα ουσιαστικά δεν έχεις φοροδιαφύγει τρελά, και εκεί σε χάνω.. :hmm:

Μήπως η φορά της ανισότητας είναι ανάποδα για να βγάζει νόημα?

senkradvii
05-05-11, 17:56
Xρησιμότατο εργαλειο υπολογισμού τεκμηριων :

http://www.forologikanea.gr/index.php?module=evidence

Eργαλειο Υπολογισμου απαιτουμενων αποδειξεων αναλογα με το υψος εισοδηματος :

http://www.forologikanea.gr/dapanes_aforologitou

Εξήγησέ μου γιατί αν βάλω στο δηλωθέν εισόδημα στο ακέραιο, στο τελευταίο ψηφίο, οποιοδήποτε ψηφίο διάφορο του μηδενός μου βγάζει ότι έχω επιβάρυνση?? :hmm:

87130 87131

Επίσης αφού το εισόδημα μου εμένα δεν φορολογούταν πως γίνεται να έχω επιστροφή στην 2η περίπτωση?

21706
05-05-11, 18:14
Xρησιμότατο εργαλειο υπολογισμού τεκμηριων :

http://www.forologikanea.gr/index.php?module=evidence

Eργαλειο Υπολογισμου απαιτουμενων αποδειξεων αναλογα με το υψος εισοδηματος :

http://www.forologikanea.gr/dapanes_aforologitou

Αυτές οι «δηλωθέντες δαπάνες» βγάζουν μάτι!

ntoremi
05-05-11, 19:00
Δεν καταλαβαινω γιατι χρειαζεστε να κατεβασετε ολα αυτα τα αμφιβολου αξιοπιστιας προγραμματα υπολογισμου φορου που μπορει να εγραψε ο καθε ασχετος π@π@ρ@ς...
Αφου η ιδια η σελιδα του gsis, πριν υποβαλεις οριστικα την δηλωση, σου βγαζει την εκκαθαριση και ποσο ακριβως θα πληρωσεις ή θα παρεις πισω. Αν κατι δεν σου αρεσει, γυρνας πισω και διορθωνεις την δηλωση και ξανακανεις εκκαθαριση. Και ολα αυτα χωρις να εχεις κανει ακομα οριστικη υποβολη, αρα μπορεις να γραφεις και να σβηνεις οσο θες. Στο τελος, κανεις οριστικη υποβολη και μετα δεν μπορεις πλεον να αλλαξεις κατι...

opener
05-05-11, 19:19
Δεν καταλαβαινω γιατι χρειαζεστε να κατεβασετε ολα αυτα τα αμφιβολου αξιοπιστιας προγραμματα υπολογισμου φορου που μπορει να εγραψε ο καθε ασχετος π@π@ρ@ς...
Αφου η ιδια η σελιδα του gsis, πριν υποβαλεις οριστικα την δηλωση, σου βγαζει την εκκαθαριση και ποσο ακριβως θα πληρωσεις ή θα παρεις πισω. Αν κατι δεν σου αρεσει, γυρνας πισω και διορθωνεις την δηλωση και ξανακανεις εκκαθαριση. Και ολα αυτα χωρις να εχεις κανει ακομα οριστικη υποβολη, αρα μπορεις να γραφεις και να σβηνεις οσο θες. Στο τελος, κανεις οριστικη υποβολη και μετα δεν μπορεις πλεον να αλλαξεις κατι...
Πολυ σωστα, ομως παιρνεις ως δεδομενο οτι ολοι κανουν τις δηλωσεις τους μεσω ιντερνετ και gsis, πραγμα το οποιο οπως γνωριζεις δεν ισχυει.

pelasgian
05-05-11, 20:43
x = το πραγματικό εισόδημα σου
y = το εισόδημα που δήλωσες
z = το σύνολο των αποδείξεων σε ευρώ.


x = το δηλωθέν εισόδημα
y = οι αποδείξεις που έδωσες
z = οι αντικειμενικές δαπάνες διαβίωσης.

αν x-y << z, τότε με εξαίρεση να είχες από προηγούμενες χρονιές λεφτά στην τράπεζα, αν εμφανίσεις κάνα τεράστιο ποσό καμιάς αγοράς, θα είναι ύποπτο.

senkradvii
05-05-11, 21:05
Tώρα βγαίνει νόημα.. :p

ntoremi
05-05-11, 21:52
Πολυ σωστα, ομως παιρνεις ως δεδομενο οτι ολοι κανουν τις δηλωσεις τους μεσω ιντερνετ και gsis, πραγμα το οποιο οπως γνωριζεις δεν ισχυει.

σιγουρα περνουν ατελειωτες ωρες μπροστα απο εναν υπολογιστη, αφου κανουν δοκιμες με τοσα προγραμματα που κατεβαζουν, και δεν μπορουν / δεν θελουν να βγαλουν κωδικους απο την εφορια να υποβαλλουν την δηλωση τους ηλεκτρονικα;;
Να πω οτι ηταν ο υπερηλικας πατερας μου που δεν πιανει υπολογιστη στα χερια του ετσι κι αλλιως, να πω οκ...

opener
05-05-11, 23:11
σιγουρα περνουν ατελειωτες ωρες μπροστα απο εναν υπολογιστη, αφου κανουν δοκιμες με τοσα προγραμματα που κατεβαζουν, και δεν μπορουν / δεν θελουν να βγαλουν κωδικους απο την εφορια να υποβαλλουν την δηλωση τους ηλεκτρονικα;;
Να πω οτι ηταν ο υπερηλικας πατερας μου που δεν πιανει υπολογιστη στα χερια του ετσι κι αλλιως, να πω οκ...
Μαλιστα...

Ερωτηση:
Απο ποτε το "περνω ατελειωτες ωρες μπροστα στον υπολογιστη κανοντας δοκιμες με τα τοσα προγραμματα που κατεβαζω' σημαινει αυτοματα και οτι γνωριζω απο φοροτεχνικα;

Εχω την εντυπωση οτι εκτος απο το δεν μπορω και το δεν θελω, υπαρχει και το δεν ξερω (οχι να βγαλω κωδικους, αλλα να υποβαλλω δηλωση).

21706
05-05-11, 23:29
Θα μπορούσαμε ίσως να κάνουμε μια δημοσκόπηση με το ερώτημα:

Υποβάλλετε τη δήλωσή σας ηλεκτρονικά; Αν όχι εξηγήστε γιατί.

senkradvii
05-05-11, 23:42
Θα μπορούσαμε ίσως να κάνουμε μια δημοσκόπηση με το ερώτημα:

Υποβάλλετε τη δήλωσή σας ηλεκτρονικά; Αν όχι εξηγήστε γιατί.

Eδώ μέσα μια τέτοια δημοσκόπηση, θεωρώ πως το αποτέλεσμα είναι εντελώς προβλέψιμο.

Αν σε τεχνολογικό φόρουμ εν έτη 2011 και δεν κάνει η συντριπτική πλειοψηφία την δήλωσή τους ηλεκτρονικά(όσοι την κάνουν μόνοι τους δηλαδή) πραγματικά θα σοκαριζόμουν..

cool11
05-05-11, 23:46
Παντως εγω πλεον καταληγω στο συμπερασμα οτι η 'μοναχικη' και 'ιδιωτικη' υποβολη δηλωσης μεσω taxisnet, ακομη και στις πιο απλες περιπτωσεις, ειναι σχεδον αδυνατη.
Καταθετω καθε χρονο τα τελευταια χρονια ηλεκτρονικα, την δικη μου, του αδερφου μου, των γονιων μου.
Απολαυσα και φετος τις 'ιδιοτροπιες' του taxis.

Βεβαια το taxis, 'εφαρμοζει' την πραγματικα απιθανη και αλλοπροσαλλη και δαιδαλωδη ελληνικη φορολογικη νομοθεσια.
Ετσι, οταν ακομη κι οι λογιστες ψαχνουν να βρουν την ακρη, ποσο μαλλον ο απλος πολιτης.

Και δεν μιλω για δυσκολες περιπτωσεις, με εισοδηματα απο διαφορους πορους, ειδικες περιπτωσεις κλπ.
Η δικη μου εμπειρια, και με οικονομικες σπουδες στην πλατη και πληροφορικες γνωσεις πολλων ετων, απο απλες δηλωσεις μισθωτων και συνταξιουχων (εμεις οι νεοτεροι και οι γονεις μας), ειναι τραγικη.
Δικλειδες 'και καλα' ασφαλειας που ειναι ουσιαστικα παραξενιες του taxisnet που ευθυγραμμιζεται με τις 'κοτσανες' της ελληνικης φορολογικης νομοθεσιας.

Ειναι τοσα τα στραβοπατηματα που μπορουν να γινουν που αναρωτιεμαι:

(θα θελα να το γραψω με μεγαλα γραμματα...)
τι κι αν παρει ολος ο κοσμος κωδικους taxis?
θα μπορει κανεις να υποβαλει μονος του την δηλωση του?
εννοω βεβαια οτι τεχνικα μπορει, πρακτικα, ή θα σκαλωσει, ή θα τον γδαρει η εφορια.

Δεν γραφω αυτα γιατι θελω να καταργησω τον ρολο των λογιστων.
Αλλα μεχρι του σημειου να ειναι πραγματικα 'επιστημη' (πολεμικο εργο το κατηντησαν...) το να κανει την δηλωση του ενας απλος μισθωτος ή ενας συνταξιουχος που εχει μονο τη συνταξη του, σημαινει οτι κατι δεν παει καλα.

Λες και το συστημα εχει φτιαχτει για να μπερδευει τον κοσμο.

Οποτε και που εχουμε κωδικους taxis αναρωτιεμαι πλεον σε τι χρησιμευει.

Ετσι κι αλλιως, και σε λογιστη θα πας, ακομη κι αν εχεις ενα μισθο και ενα σπιτι μονο να μενεις.
Μαθαινω απο φιλο μου λογιστη οτι πανε σε λογιστη πλεον για δηλωσεις, ακομη και 20χρονα παιδια, που βγαζουν καπου ενα χαρτζιλικι και τιποτε αλλο. Και τι να κανει ο κοσμος δηλαδη ετσι οπως τα εχουν κανει με τη δηλωση.

Αληθεια, ειναι καλη ιδεα να 'παραχωρησει' κανεις τους κωδικους του taxis σε καποιο λογιστη για να του κανει τη δηλωση?


--
Και επανερχομαι στους προβληματισμους μου...

Αν ειναι, και καλα να παρω κωδικους taxis για να ειμαι ανεξαρτητος (και καλα) και να υποβαλλω απο την ανεση του σπιτιου μου (και καλα) την δηλωση....
αλλα... (δεν υπαρχει παντα ενα αλλα?)...
να πρεπει να εχω παει δυο τρεις φορες σε λογιστη για να τα φιξαρουμε ολα
(και μιλω λεω για απλους μισθωτους / συνταξιουχους), τοτε δεν του τα δινω να τα κανει ολα αυτος να τελειωνουμε;

Τι μενει δηλαδη? Να ψαχνομαι και να τρεχω μερες, και στο τελος να το παιζω ωραιος και αντι να παω στη ΔΟΥ, να καθισω στο pc μου;


---
Οπως καταλαβατε ειμαι σφοδρα απογοητευμενος απο το taxis, που θα επρεπε τουλαχιστον σε απλες περιπτωσεις να κανει παιχνιδι την υποβολη μιας δηλωσης, κι ομως, σε πεισμα των καιρων και της εξελιξης της τεχνολογιας, επιμενει 'ελληνικα' σε νοοτροπια, και σπαει τα νευρα των χρηστων, ακομη και σε απλα πραγματα.

Αυτα απο μενα, και συγνωμη για το μακροσκελες ποστ.

21706
05-05-11, 23:49
Eδώ μέσα μια τέτοια δημοσκόπηση, θεωρώ πως το αποτέλεσμα είναι εντελώς προβλέψιμο.

Αν σε τεχνολογικό φόρουμ εν έτη 2011 και δεν κάνει η συντριπτική πλειοψηφία την δήλωσή τους ηλεκτρονικά(όσοι την κάνουν μόνοι τους δηλαδή) πραγματικά θα σοκαριζόμουν..

Όπως είδες ο φίλος παραπάνω το αμφισβητεί αυτό. Εξαρτάται βέβαια
και το τι σημαίνει συντριπτική πλειοψηφία. 75% ή 98%;

senkradvii
05-05-11, 23:55
Επιμένω για τα άτομα του φόρουμ και που κάνουν την δήλωσή τους μόνοι τους.

Επίσης θεωρώ συντριπτική ένα ποσοστό άνω του 75%.


Πιο στοχευμένη θα ήταν μια δημοσκόπηση με επιλογές γενικά πως κάνουν την δήλωσή τους. Αποκλειστικά σε λογιστή, με βοήθεια λογιστή, μόνοι, μέσω ίντερνετ ή όχι?

Δεν μπορώ να σκεφτώ για ποίο λόγο κάποιος ο οποίος καταφέρνει και κάνει μόνος του την δήλωσή του, να μην την κάνει μέσω ίντερνετ.

21706
06-05-11, 00:01
Επιμένω για τα άτομα του φόρουμ και που κάνουν την δήλωσή τους μόνοι τους.

Επίσης θεωρώ συντριπτική ένα ποσοστό άνω του 75%.


Πιο στοχευμένη θα ήταν μια δημοσκόπηση με επιλογές γενικά πως κάνουν την δήλωσή τους. Αποκλειστικά σε λογιστή, με βοήθεια λογιστή, μόνοι, μέσω ίντερνετ ή όχι?

Είχα κάνει μια τέτοια δημοσκόπηση (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=199348) πριν τρία χρόνια και το αποτέλεσμα ήταν 76%.
Ίσως σήμερα να είναι μεγαλύτερο.

senkradvii
06-05-11, 00:05
Λογικά. ;)

ntoremi
06-05-11, 01:58
Μαλιστα...

Ερωτηση:
Απο ποτε το "περνω ατελειωτες ωρες μπροστα στον υπολογιστη κανοντας δοκιμες με τα τοσα προγραμματα που κατεβαζω' σημαινει αυτοματα και οτι γνωριζω απο φοροτεχνικα;

Εχω την εντυπωση οτι εκτος απο το δεν μπορω και το δεν θελω, υπαρχει και το δεν ξερω (οχι να βγαλω κωδικους, αλλα να υποβαλλω δηλωση).

A, τοτε εσυ δεν εννοεις το "την καταθετω ηλεκτρονικα" σε αντιθεση με το "την καταθετω με ταχυδρομειο ή φυσικη παρουσια στην εφορια". Εσυ εννοεις το "την συντασσω μονος μου" σε αντιθεση με το "την συντασσει ο λογιστης μου για μενα".
Ε και παλι ισχυει το επιχειρημα μου. Αν εχεις και πληρωνεις λογιστη που σου κανει την δηλωση, τοτε ρωτα αυτον να σου πει εκ των προτερων ποση επιστροφη θα εχεις ή ποσο φορο θα πληρωσεις. Γιατι πρεπει να πειραματιζεσαι/παιδευεσαι μονος σου κατεβαζοντας δεκαδες αναξιοπιστα προγραμματα;;
Δεν σου περασε αυτο απο το μυαλο; Δυσκολο να το πιστεψω...

opener
06-05-11, 07:53
A, τοτε εσυ δεν εννοεις το "την καταθετω ηλεκτρονικα" σε αντιθεση με το "την καταθετω με ταχυδρομειο ή φυσικη παρουσια στην εφορια". Εσυ εννοεις το "την συντασσω μονος μου" σε αντιθεση με το "την συντασσει ο λογιστης μου για μενα".
Ε και παλι ισχυει το επιχειρημα μου. Αν εχεις και πληρωνεις λογιστη που σου κανει την δηλωση, τοτε ρωτα αυτον να σου πει εκ των προτερων ποση επιστροφη θα εχεις ή ποσο φορο θα πληρωσεις. Γιατι πρεπει να πειραματιζεσαι/παιδευεσαι μονος σου κατεβαζοντας δεκαδες αναξιοπιστα προγραμματα;;
Δεν σου περασε αυτο απο το μυαλο; Δυσκολο να το πιστεψω...
Και σενα γιατι δεν σου περνα απ' το μυαλο οτι αυτος που

"περνα ατελειωτες ωρες μπροστα στον υπολογιστη κανοντας δοκιμες με τα τοσα προγραμματα που κατεβαζει"
το κανει για τον απλουστατο λογο οτι δεν εχει κατι καλυτερο να κανει;
Γιατι αν ειχε, δεν θα περνουσε ατελειωτες ωρες στον υπολογιστη..... :whistle:

Οποτε και λογιστη πληρωνει για την δηλωση (και οπως προανεφερα, δεν ειναι το "εχεις" ο μονος λογος που δεν την κανει μονος του, αλλα και το "ξερεις") και τη ωρα του περνα με τα προγραμματα για τη δηλωση..... οπως την περνουσε και προηγουμενως με τα υπολοιπα. :lol:

21706
06-05-11, 08:07
Πάντως αν πάνω από τα 3/4 των μελών αυτού του φόρουμ την υποβάλλουν
ηλεκτρονικά όπως έδειξε η παλιά δημοσκόπηση σημαίνει ότι μπορούν να την
φτιάξουν μόνοι τους.

opener
06-05-11, 08:41
Είχα κάνει μια τέτοια δημοσκόπηση (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=199348) πριν τρία χρόνια και το αποτέλεσμα ήταν 76%.
Ίσως σήμερα να είναι μεγαλύτερο.


Πάντως αν πάνω από τα 3/4 των μελών αυτού του φόρουμ την υποβάλλουν
ηλεκτρονικά όπως έδειξε η παλιά δημοσκόπηση σημαίνει ότι μπορούν να την
φτιάξουν μόνοι τους.
Κοιτα να δεις, και η πλακα εχει τα ορια της.
Αμα εβγαλες αυτο το συμπερασμα (τα 3/4 των μελών :rofl: ) επειδη ειπαν ναι 58 απο τα 16.799 ενεργα μελη του adslgr, καθε σχολιο περιτευει....


Στατιστικά του ADSLgr.com
Θέματα: 460.984 Μηνύματα: 3.884.873
Μέλη: 109.768 Ενεργά Μέλη: 16.799 (15,30%)
http://www.adslgr.com/forum/index.php


Υποβάλλετε τη φορολογική σας δήλωση ηλεκτρονικά;

Ναι____ 58_____ 76,32%
Όχι_____18______23,68%

Ψήφισαν: 76.

http://www.adslgr.com/forum/poll.php?do=showresults&pollid=1137

21706
06-05-11, 08:47
Όπως νομίζεις...

slidar
06-05-11, 09:16
Κύκλωμα πουλά βεβαιώσεις κερδών από λαχεία και ΠΡΟ-ΠΟ

Οι ελεγκτικές αρχές βρίσκονται στα ίχνη κυκλώματος που πουλά σε ενδιαφερομένους βεβαιώσεις κερδών από λαχεία και ΠΡΟ-ΠΟ για την κάλυψη πόθεν έσχες και δαπανών διαβίωσης

http://www.forologikanea.gr/news/kukloma-poula-bebaioseis-kerdon-apo-laxeia-kai-pro-po/

manoulamou
06-05-11, 11:29
Το να εισαι ειδικος στα ηλεκτρονικα δεν σε κανει ειδικο σε ολες τις ηλεκτρονικες συσκευες
πολλω δε μαλλον στην φορολογικη δηλωση μεσω του taxis!
Γιατι απλα υπαρχουν ενα σωρο αντιφασεις, παραδοξα και ασαφειες στους νομους κι ερμηνευτικοι εγκυκλιοι εκδιδονται συνεχως για να βοηθησουν τους ιδιους τους εφοριακους.
Επειδη ξερω απεξω τη λειτουργια του Η/Υ ή του εγκατεστημενου λογισμικου
δεν σημαινει πως εγινα αυτοματα λογιστης ή φοροτεχνικος, μην λεμε ο,τι μας κατεβει.
Υπαρχουν πολυ μικρες τροποποιησεις που αφορουν την συνταξη της φετινης φορολογικης δηλωσης μετα την εκδοση των σχετικων εντυπων οδηγιων που περιεχονται στο βιβλιαρακι και δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να εχουμε ενημερωση για ολες, σε αντιθεση με τον... ντουκακη και την κυρια βουλα!:twisted:
Κι εγω σπουδασα στην ΑΣΟΕΕ αλλά τις δυο τελευταιες δηλωσεις μου τις εδωσα σε γραφειο!!!

21706
06-05-11, 11:38
Υπάρχουν άλλοι όμως που δεν σπούδασαν στην ΑΣΟΕΕ και φτιάχνουν
τη δήλωση μόνοι τους. Βλέπεις υπάρχουν πολλές περιπτώσεις...

manoulamou
06-05-11, 12:00
Πολυ απλες δηλωσεις τις εκανα κι εγω ακομη και σε τριτους συγγενεις ή φιλους
υπαλληλους χωρις αλλα εισοδηματα ή οικογενειακες περιουσιες και υποχρεωσεις.
ΟΜΩΣ δεν ειναι ολοι ετσι ουτε καν η πλειοψηφια
και μην τσουβαλιαζουμε τις γνωσεις περι Η/Υ με αυτες του taxis και των ΔΟΥ!






ΥΓ
Better safe than sorry οσον αφορα την εφορια και εν γενει το Δημοσιο:rofl:

21706
06-05-11, 12:10
Πολυ απλες δηλωσεις τις εκανα κι εγω ακομη και σε τριτους συγγενεις ή φιλους
υπαλληλους χωρις αλλα εισοδηματα ή οικογενειακες περιουσιες και υποχρεωσεις.
ΟΜΩΣ δεν ειναι ολοι ετσι ουτε καν η πλειοψηφια
και μην τσουβαλιαζουμε τις γνωσεις περι Η/Υ με αυτες του taxis και των ΔΟΥ!


Το αν είναι η πλειοψηφία ή όχι δεν το ξέρω και δεν ξέρω πώς μπορεί να
μετρηθεί αυτό.
Εκείνο που ξέρω είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να τσουβαλιάζουμε την
πλειοψηφία των μελών αυτού του φόρουμ με βάση το δικό μας παράδειγμα.

opener
06-05-11, 12:22
Το αν είναι η πλειοψηφία ή όχι δεν το ξέρω και δεν ξέρω πώς μπορεί να
μετρηθεί αυτό.
Εκείνο που ξέρω είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να τσουβαλιάζουμε την
πλειοψηφία των μελών αυτού του φόρουμ με βάση το δικό μας παράδειγμα.
την πλειοψηφία ... των 58!!! :lol:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4121325&postcount=413

21706
06-05-11, 12:29
την πλειοψηφία ... των 58!!! :lol:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4121325&postcount=413

Εντάξει, συγκρίνουμε μια αναξιόπιστη δημοσκόπηση με την αξιόπιστη
γνώμη σου η οποία προφανώς στηρίζεται σε ακαταμάχητα επιχειρήματα
που δεν είναι της πλάκας. Φυσικά δεν υπάρχει λόγος να μας τα αποκαλύψεις...

opener
06-05-11, 12:37
Εντάξει, συγκρίνουμε μια αναξιόπιστη δημοσκόπηση με την αξιόπιστη
γνώμη σου η οποία προφανώς στηρίζεται σε ακαταμάχητα επιχειρήματα
που δεν είναι της πλάκας. Φυσικά δεν υπάρχει λόγος να μας τα αποκαλύψεις...
Τι να αποκαλυψω;
Το που στηριζω την γνωμη μου/το επιχειρημα μου, το καταθεσα ηδη. =>

Κοιτα να δεις, και η πλακα εχει τα ορια της.
Αμα εβγαλες αυτο το συμπερασμα (τα 3/4 των μελών :rofl: ) επειδη ειπαν ναι 58 απο τα 16.799 ενεργα μελη του adslgr, καθε σχολιο περιτευει....
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4121325&postcount=413

Επειδη η συζητηση μας δεν προσφερει κατι στο νημα, το σταματω εδω._

21706
06-05-11, 12:53
[/B]
Τι να αποκαλυψω;
Το που στηριζω την γνωμη μου/το επιχειρημα μου, το καταθεσα ηδη. =>
[/COLOR][/B]

Εντάξει, αυτό είναι ένα ατράνταχτο επιχείρημα ότι η γνώμη σου
για το θέμα που συζητάμε είναι αξιόπιστη!
Πράγματι δεν χρειάζεται να πούμε τίποτα άλλο...

Sovjohn
06-05-11, 18:41
Ζήτω η online υποβολή!

Αρχικά μου εμφάνισε ημερομηνία 11/05 για την επιστροφή, μετά έγινε 13/05, και εκεί που προβληματιζόμουν ότι θα μπω την Δευτέρα και θα το δω 20/05 (endless loop delay :p), απ' οτι φαίνεται η Πειραιώς ξέρει να επιβεβαιώνει ΙΒΑΝ, και είδα πριν λίγο ότι έχει γίνει ήδη η λογιστική κατάθεση της επιστροφής, με ημερομηνία διαθεσιμότητας 13/05.

Η Eurobank, που είχα βάλει πέρσι, δεν το είχε κάνει αυτό, και είχε έρθει ειδοποιητήριο σπίτι.

Άρα, για μένα τουλάχιστον, Πειραιώς > Eurobank.

;)

ntoremi
06-05-11, 18:51
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=76710&catid=13
παντως εγω εκανα την δηλωση μου ηλεκτρονικα χωρις προβληματα και κρεμασματα.

nmavro73
06-05-11, 19:58
Γκρρρ...και μένα το έκανε 13/5..ΓΜΤ..τα χρειάζομαι άμεσα τα χρήματα :down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.