PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με εξωτερικο δισκο wd



eres
20-02-11, 18:10
Καλησπέρα
Έχω ένα HP Pavilion dv6 notebook με Windows 7 Home premium x 64-bit και αγόρασα από το e shop έναν εξωτερικό δίσκο usb τον WD My Passport Essential SE 1 Τb. Τις πρώτες μέρες λειτούργησε κανονικά χωρίς να εγκαταστήσω το επιπλέον λογισμικό του. Κάποια στιγμή ξεκούμπωσε λίγο στην επαφή του usb το καλώδιο, και μπλόκαρε. Έκανα δυο φορές επαναφορά συστήματος στο laptop γιατί δεν έβρισκε τα windows και αφού άνοιξε δεν έβρισκε πρόγραμμα εγκατάστασης ( για τον WD) . Τα windows αφού ψάξουν για πρ. οδήγησης βγάζουν το εξής μήνυμα :
το πρ. οδήγησης δεν εγκαταστάθηκε σωστά
Συσκευή αποθήκευσης USB ۷ Έτοιμο για χρήση
Μονάδα δίσκου Χ Αποτυχία
WD SES Device Usb Device Χ Αποτυχία

Δεν το βλέπει κάπου για να το ανοίξω. Το δοκίμασα σε άλλο υπολογιστή και πάλι δεν το βλέπει. Στη διαχείριση συσκευών (WD SES Device Usb Device) το βγάζει με κίτρινο θαυμαστικό. Στη σελίδα της WD λέει ότι δεν υπάρχει πρόγραμμα οδήγησης για αυτή τη συσκευή (http://support.wdc.com/product/download.asp?groupid=215&lang=en) και αν το έχω συνδεδεμένο κατά την εκκίνηση του υπολογιστή δεν ανοίγουν τα windows παρόλο που προεπιλεγμένος δίσκος εκκίνησης στο bios είναι ο δίσκος του laptop. Εν τω μεταξύ είχα προλάβει να αποθηκεύσω δεδομένα και ήλπιζα να τα σώσω.
Επίσης βγάζει και στο λαπτοπ κάποια προβλήματα που δεν ξέρω αν συνδέονται H συσκευή Teredo Tunneling Pseudo – Interface αντιμετωπίζει προβλήτα με το πρόγραμμα οδήγησης και H συσκευή Keyboard filter δεν έχει πρόγραμμα οδήγησης.
Ευχαριστώ

treli@ris
20-02-11, 18:32
Προγραμμα οδηγησης για εξωτερικο σκληρο σε usb δεν υπαρχει. Απλα τον συνδεεις, αναγνωριζεται και δουλευει οπως θα εκανες και με ενα flash. Μηπως εβγαλες το δισκο απο τη USB χωρις πρωτα να κανεις αφαιρεση υλικου;

Το Teredo Tunneling Pseudo – Interface εχει να κανει με το πρωτοκολλο TCP/IP v6 και δεν εχει σχεση με το δισκο.

Το Keyboard filter εχει να κανει με τα Quick Launch Keys, οποτε θα μπεις στο site της ΗΡ και θα κατεβασεις τους οδηγους γι' αυτα.

eres
20-02-11, 19:22
Ναι τραβήχτηκε λιγο το usb καλώδιο (χωρίς να βγει τελείως) από το laptop και τώρα όταν εισάγω το WD στο laptop ψάχνει πρόγραμμα οδήγησης και βγάζει το μήνυμα που περιέγραψα.

treli@ris
20-02-11, 19:31
Μια φορα δεν πειραζει. Συνεχεια να μη γινεται. Μεσα ο δισκος εχει καποια διαγνωστικα εργαλεια. Αν οχι, κατεβασε αυτο (http://www.wdc.com/wdproducts/wdsmartwareupdate/utilitiesstep1.asp?id=wdfMP_SEEssential&os=WIN), ακολουθησε προσεχτικα τις οδηγιες κι ισως βρεθει το προβλημα.

eres
20-02-11, 19:56
Στο πρώτο βήμα λεέι οτι ειναι ήδη ενημερωμένο και στο δευτερο βήμα μου ζηταει να συνδεσω ενα wd smartware drive για να συνεχίσει, ενω ο δισκος ειναι συνδεδεμενος...

treli@ris
20-02-11, 19:58
Δοκιμασε τον σε αλλη USB ή σε αλλον υπολογιστη.

eres
20-02-11, 20:03
το εχω δοκιμάσει σε όλες και σε άλλο υπολογιστή....και εκει πρόγραμμα οδήγησης ψάχνει

treli@ris
20-02-11, 20:06
Με μια αναζητηση στο google για το μηνυμα "WD SES Device Usb Device Χ Αποτυχία" υπαρχουν 2 λυσεις εδω (http://camie.dyndns.org/technical/wd-ses-device/) κι εδω (http://community.wdc.com/t5/My-Passport-for-PC/HowTo-Remove-VCD-and-Have-no-SES-Install-messages-only-once-per/td-p/22734). Προσπαθησε δηλαδη να απενεργοποιησεις το smartwave.

eres
20-02-11, 20:45
Δεν τον βλέπει στο " o υπολογιστή μου" το δίσκο WD και δεν υπάρχει WD Virtual CD 070A USB device στο μονάδες DVD/CD-ROM.

cranky
21-02-11, 01:34
Αν δεν έχεις αρχεία μέσα, και τον βλέπεις στην "διαχείριση δίσκων", δεξί κλίκ πάνω του, και φορμάτ.

eres
21-02-11, 01:40
Ουτε στη διαχείριση δίσκων τον βλέπω και εχω αποθηκεύσει αρχεια..

Morx
21-02-11, 01:40
Oι δισκοι αυτοι ειναι αρκετα προβληματικοι οσον αφορα το καλωδιο τους, εμενα χαλασε μετα απο 1 χρονο, οποτε ο δισκος δεν αναγνωριζεται, παρα μονο με νεο καλωδιο, οι επαφες ειναι αρκετα ευαισθητες πιστευω.
Οι νεοι MyPassport εχουν διαφορετικο βυσμα σε σχεση με τους παλιους. Πιο βυσμα εχει ο δικος σου;
Αν μπορεις βγαλτο μια φωτογραφια και βαλτη στο φορουμ.

Οπως και να 'χει εαν ο δισκος δεν αναγνωριζεται σε κανενα υπολογιστη με κανενα τροπο, τοτε τον στελνεις πισω για επισκευη-αντικατασταση βασει εγγυησης, εξηγωντας τι γινεται και ζητωντας να κανουν ελεγχο μπροστα σου δηλωνοντας και οι ιδιοι το αποτελεσμα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!

Αν μπορεις επισης, οταν τον συνδεεις πες μας αν ακουγεται καποιος περιεργος ηχος, επαναλαμβανομενου "τικ" απο το εσωτερικο του. Το λαμπακι αναβοσβηνει σταθερα; Γρηγορα; Μενει ανναμενο συνεχεια;

cranky
21-02-11, 01:46
Αν δεν δουλέψει ούτε με καινούργιο καλώδιο που λέει κι' ο Μόρξ, τρέξε ένα Linux live cd, και προσπάθησε να πάρεις απο μέσα τα data σου.

eres
21-02-11, 01:58
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.304519
είναι αυτο εδω ακριβώς
Το λαμπάκι είναι μόνιμα αναμένο και κατα διαστήματα κανει αυτο το θόρυβο που λέτε...
Θα δοκιμάσω αυτό που λέτε με το καινούριο καλώδιο
Αλλα δεν ξερω πως γινεται με το service του e shop να γινει μπροστά μου ο έλεγχος γιατι απο οτι λεέι στη σελίδα του δεν εχει κατάστημα service στην πόλη μου.

........Auto merged post: eres πρόσθεσε 2 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!!!!

Morx
21-02-11, 02:19
Oταν το λαμπακι του δισκου ειναι σταθερα αναμενο
-ειτε δεν εχει αρκετο ρευμα
-ειτε η συνδεση δεν ειναι σωστη, το καλωδιο δηλαδη δεν εφαπτεται σωστα
-η χαλασε

Στην περιπτωση μου που ηταν χαλασμενος οταν τον αγορασα -εξ'αρχης- ετσι γινοταν και με την αναγνωριση του απο τα windows αλλα και με το λαμπακι του.
Οταν το καλωδιο χαλασε μερικους μηνες πριν ειχε τα ιδια συμπτωματα με την αναγνωριση του απο τα windows, αλλα και με το λαμπακι του. Επισης, ακουγοταν σαν να επαιρνε στροφες και να σταματαγε ξανα και ξανα.

Μπορεις απλα να μιλησεις και με την western digital με email ετσι ωστε να τον στειλεις απ'ευθειας σε αυτους, νομιζω χρεωνεται η εταιρεια το courier παραλαβης-αποστολης σε αυτους.
Εχουν καλη τεχνικη υποστηριξη [τουλαχιστον στη δικη μου περιπτωση ηταν σαν να εκανα chat, αφου στα 5email που ανταλλαξαμε, μεσολαβησαν 15 λεπτα.]

eres
04-03-11, 12:36
Ευχαριστώ παρα πολύ για τις πληροφορίες.
Δοκίμασα και νέο καλώδιο αλλα τίποτα, επίσης ετρεξα και linux live cd και δεν εμφανίζονταν
στην αντιστοιχη θέση " ο υπολογιστής μου" όπως ο άλλος εξωτερικός μου δίσκος.
Προφανώς χάλασε.
Επειδή δεν είμαι ιδιαίτερα εξοικειωμένη με τη λειτουργία των linux, μπορεί οντως να φαίνεται κάπου αλλού ο εξωτερικός δίσκος στο linux (εκτός απο τη θεση ο υπολογιστής μου?) παρότι είναι προφανώς χαλασμένος.
Και πάλι ευχαριστώ!

Morx
04-03-11, 12:40
Αν δοκιμασες με νεο καλωδιο, αλλα μικρου μηκους και παλι αντιμετωπιζεις προβλημα, τοτε ο δισκος ειναι χαλασμενος.
Στο linux θα επρεπε να εμφανιζεται στο desktop, ή στο home.

Αν το καλωδιο που δοκιμασες ειναι μεγαλυτερου μηκους απο το μικρο που ειχε ο δισκος, τοτε η τροφοδοσια δεν επαρκει, οι συγκεκριμενοι δισκοι θελουν το μικρο καλωδιο δυστυχως.

Προτεινω επιστροφη στο σερβις απ'οπου τον αγορασες.

cranky
04-03-11, 12:42
Θα έπρεπε να φαίνεται στο "Υπολογιστής μου".
Τελευταία δοκιμή, θα είναι να τον βγάλεις απο το κουτί του (χάνοντας, όμως, την εγγύηση) και να τον συνδέσεις σαν εσωτερικό στο πισί σου.

eres
04-03-11, 12:51
Ναι το καλώδιο ειναι αρκετά μεγαλύτερο και θα ήθελα να κρατησω τα δεδομένα μου αλλα δεν κοστίζουν τόσο όσο ωστε να χάσω την εγγύηση! Αρα παει πισω σήμερα κιολας.

Morx
04-03-11, 12:56
Θα έπρεπε να φαίνεται στο "Υπολογιστής μου".
Τελευταία δοκιμή, θα είναι να τον βγάλεις απο το κουτί του (χάνοντας, όμως, την εγγύηση) και να τον συνδέσεις σαν εσωτερικό στο πισί σου.
Δεν γινεται αυτο που λες, επειδη δεν χρησιμοποιει η WD σε αυτο το μοντελο κοινο δισκο 2.5"με usb μετατροπη, αλλα απ'ευθειας USB πλακετα! Τον ειχα ανοιξει και 'γω, με γαντια κλπ προσεκτικα, ουτε δαχτυλιες ουτε εγγυηση χαμενη :D


Ναι το καλώδιο ειναι αρκετά μεγαλύτερο και θα ήθελα να κρατησω τα δεδομένα μου αλλα δεν κοστίζουν τόσο όσο ωστε να χάσω την εγγύηση! Αρα παει πισω σήμερα κιολας.
Σαφως και τα δεδομενα μας παντα ειναι αγκαθι σε τετοιες περιπτωσεις αλλα αφου λοιπον σταθμισες τις αναγκες σου, τοτε βουρ για αλλαγη-σερβις !!

cranky
04-03-11, 13:02
Δεν γινεται αυτο που λες, επειδη δεν χρησιμοποιει η WD σε αυτο το μοντελο κοινο δισκο 2.5"με usb μετατροπη, αλλα απ'ευθειας USB πλακετα! Τον ειχα ανοιξει και 'γω, με γαντια κλπ προσεκτικα, ουτε δαχτυλιες ουτε εγγυηση χαμενη :D
Ωχ, τέτοια περίπτωση είναι ;
Είχε, παλιότερα, μια συμφορουμίτσα πρόβλημα με τέτοιο δίσκο (εκτός εγγύησης) και τον άνοιξε, αλλά δεν θυμάμαι τί έκανε τελικά.
Νομίζω, με τον washcloud το συζητούσε.
Παλιοκατάσταση.

eres
04-03-11, 13:29
Παλιοκατάσταση δε λες τίποτα, εγω τωρα και να μου το αλλάξουνε φοβάμαι να το ξαναεμπιστευτώ το συγκεκριμένο μοντέλο.

cranky
04-03-11, 13:44
Μήν πάρεις το ίδιο.
Δώσε μιά διαφορά, και πάρε κάτι καλύτερο. :what:

eres
04-03-11, 13:59
Καλή ιδέα....καμια πρόταση?

@ ADSLgr.com All rights reserved.