PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

teodor_ch
17-10-12, 16:10
η πελετιέρα στα κάνει ξυλα, κλαδιά, βιομάζα πέλετς. Και το καλό σε αυτό ειναι η αυτόματη τροφοδότηση. Γεμίζεις την δεξαμενή και έχεις πχ μια εβδομάδα θέρμανση και το μόνο να βγάζεις την στάχτη πχ κάθε μέρα. Για αυτή την ευκολία μιλάω.

έχεις λινκ απο ένα τέτοιο μηχάνημα?

Και με τη βιομάζα γεμίζεις αραιά τη δεξαμενή του καυστήρα.
Ακόμα και με ξύλα βάζεις μία στο άναμμα και αν χρειαστεί και δεύτερη αργότερα (απο όσο διαβάζω απο Γερμανικούς καυστήρες).

vasilimertzani
17-10-12, 17:10
Η εξηλασμένη πολυστερίνη (XPS) είναι αυτή την στιγμή απο ότι είδα με την καλύτερη σχέση τιμής προς απόδοση. Φυσικά 5άρι και πάνω, 7άρι αν είναι δυνατόν. Οσο μεγαλύτερο πάχος μόνωσης, τόσο μικρότερη διαρροή θερμότητας προς τα έξω. Ο πετροβάμβακας είναι φθηνότερος αλλά και ποιοτικά όσον αφορά την θερμομόνωση επίσης χειρότερος απο το ΧPS. Η διαφορά, και αυτό είναι το σημαντικό σημείο για να χρησιμοποιείται είναι ότι το XPS κάνει θερμομόνωση, αλλά όχι ηχομόνωση, ενώ ο πετροβάμβακας κάνει μέτρια θερμομόνωση και καλή ηχομόνωση.

καποιο λαθος θα κανεις.
τον πετροβαμβακα τον χρησιμοποιουμε γι; θερμομονωση σε συστηματα εξατμισεως +200 βαθμους σε κινητηρες 30-3000 αλογα.
βαζεις το μαγουλο επανω και δεν νοιωθεις θερμοκρασια(μονο τρελη φαγουρα).τωρα λες δεν κανει για θερμομονωση;

wizi
17-10-12, 22:40
Παιδιά για λέβητες-καυστήρες πέλλετ ποιές μάρκες θεωρούντε καλές;ποιος έχει βάλει ας μου στείλει ένα π.μ. να μου πει απο που τον αγόρασε και πόσο κόστισε.

blade_
17-10-12, 23:21
και μενα μου ειπαν οτι ειναι κ για ηχομονωση αλλα θα κανει τρελη δουλεια και στην θερμομονωση...

- - - Updated - - -


Στον βορρά που εβαλες το 5αρι έιναι μονωμένος ο τοιχος σου και το έβαλες για ενίσχυση ή είναι τελείως αμονωτος?

αν υποθεσουμε οτι ηταν σαν της πυλωτης,απλο φελιζολ.

XPHSTOS29
18-10-12, 04:11
καποιο λαθος θα κανεις.
τον πετροβαμβακα τον χρησιμοποιουμε γι; θερμομονωση σε συστηματα εξατμισεως +200 βαθμους σε κινητηρες 30-3000 αλογα.
βαζεις το μαγουλο επανω και δεν νοιωθεις θερμοκρασια(μονο τρελη φαγουρα).τωρα λες δεν κανει για θερμομονωση;
Εχωντας δουλεψει σε μονωσεις για ενα διαστημα γνωρισα και τα υλικα που χρησιμοποιουνται ...
Πετροβαμβακα χρησιμοποιησαμε μονο μια φορα και αυτο σε δαπεδο μεταξυ οροφων περισσοτερο για τις ηχομονωτικες ιδιοτητες του .
Στις ταρατσες κυριως χρησιμοποιειται η εξηλασμενη πολυστερινη, μετα η διογκωμενη πολυστερινη και σε ελαχιστες περιπτωσεις για μικροτερο κοστος αφρος πολυουρεθανης.
Διαβαζοντας σχετικα με τον πετροβαμβακα αναφερει οτι ειναι για χρηση μεχρι 1000 βαθμους κελσιου αλλα επιτρεπει την υγρασια να περασει...
Θεωρω οτι αυτο του δινει ενα μειονεκτημα στις χαμηλες θερμοκρασιες και υπο υγρασια.

anon
18-10-12, 08:24
καποιο λαθος θα κανεις.
τον πετροβαμβακα τον χρησιμοποιουμε γι; θερμομονωση σε συστηματα εξατμισεως +200 βαθμους σε κινητηρες 30-3000 αλογα.
βαζεις το μαγουλο επανω και δεν νοιωθεις θερμοκρασια(μονο τρελη φαγουρα).τωρα λες δεν κανει για θερμομονωση;

Δεν είπα ότι δεν κάνει για θερμομόνωση, διάβασε καλύτερα τι έγραψα. Εγραψα ότι η εξηλασμένη πολυστερίνη είναι πολύ καλύτερο υλικό για θερμομόνωση, αλλά δεν κάνει ηχομόνωση. Ενώ ο πετροβάμβακας κάνει καλή ηχομόνωση και μέτρια θερμομόνωση (υπάρχει σχετικό υλικό στο διαδίκτυο με πίνακες για την θερμοδιαπερατότητα διαφόρων υλικών, και σόρρυ που σου το χαλάω αλλά ο πετροβάμβακας δεν είναι το καλύτερο υλικό, αν και καλύτερο απο πολλά άλλα).

Στην περίπτωση σου η χρήση πετροβάμβακα είναι επιβεβλημένη λόγω των υψηλών θερμοκρασιών, στους οποίους δεν έχει πρόβλημα ο πετροβάμβακας, αλλά η εξηλασμένη πολυστερίνη πολύ απλά θα έλειωνε. Ετσι δεν μπορείς να βάλεις, και να θέλεις ακόμη, ένα πολύ καλύτερο θερμομωνοτικό υλικό όπως το XPS. Και δεν νομίζω ότι τον χρησιμοποιείτε μόνο για θερμομόνωση, η εξάτμιση είναι σημείο με μεγάλο θόρυβο, οπότε οι ηχομονωτικές ιδιότητες του πετροβάμβακα παίζουν ένα επιπλέον ρόλο εδώ.

Mπορείτε να δείτε τον σχετικό πίνακα εδώ:
http://en.wikipedia.org/wiki/R-value_%28insulation%29

Υαλοβάμβακας υψηλής πυκνότητας 0,63-0,88
Εξηλασμένη πολυστερίνη XPS 0,62-0,82
Πετροβάμβακας (Rock wool bats) 0,52-0,68

Υπόψη οτι οι τιμες αλλάζουν λόγω πυκνότητας. Πχ άλλη θερμοδιαπερατότητα έχει ο πετροβάμβακας των 40 κιλών στο κυβικό μ., και άλλη των 80 κιλών στο κυβικό. Και φυσικά έχουν πολύ διαφορετική τιμή. Οπότε συγκρίνοντας τιμές και θερμοδιαπερατότητα είναι που λέμε ότι καθαρα για οικιακή θερμομόνωση (και όχι κινητώρων ή καμινιών που υπάρχουν άλλα απαιτούμενα χαρακτηριστικά), είναι καλύτερη η εξηλασμένη πολυστερίνη, προς το παρόν. Ελπίζω να πέσει πολύ δραστική η τιμή στο αεροτζελ (θερμοδιαπερατότητα 1,76!!!! ) Και για όσους έχουν την δυνατότητα να πληρώσουν, πάνελ κενού αέρος, με θερμοδιαπερατότητα 5,28 - 8.8 !!!!! Ομως με δεδομένο ότι έχεις την ίδια θερμοδιαπερατότητα με το πάνελ κενού αέρος με εξηλασμένη πολυστερίνη πάχους περίπου 8,5 εκατοστών (εντάξει, δεν είναι αμελητέο αλλά την ίδια θερμοδιαπερατότητα με πετροβάμβακα χρειάζεσαι πάνω απο 16 εκατοστά πάχος) δεν είναι και αμάν αμάν, ήδη κυκλοφορεί σε πάχη των 7 εκατοστών.

vasilimertzani
18-10-12, 21:42
μελετη του τεε http://library.tee.gr/digital/m2045/m2045_karamanos.pdf

παντως τα λεει αναποδα.
εχεις δικιο για το λαθος κριτηριο που επελεξα λογω του οτι ο πετροβαμβακας αντεχει μεχρι 1000 βαθμους.

stelios2
18-10-12, 22:53
Η παρασκευη πελετ απαιτει σοβαρο ποσο ενεργειας (ειτε ηλεκτρικης ειτε πετρελαιο) και ειναι κ σχετικα αργη για ενα μικρο μηχανημα, θες μερες δηλαδη εφ οσον βρεις το υλικο για να παραγεις τ καυσιμο τ σαιζον σου.
Τον περασμενο χειμωνα εφτιαξα μερικες μπριγκετες απο χαρτι σε χειροκινητη υδραυλικη μπουκαλα, πολυς κοπος και πολυς χρονος.. Διπλα μου υπαρχει μαγαζι που τοποθετουν τεταρτο αξονα σε φορτηγα, μου εδιναν μεταχειρισμενη μπουκαλα διπλης ενεργειας και χειριστηριο με αυτοματο μπρος πισω και μου εξηγησαν οτι.. χρειαζομαι πλεον μονον τουλαχιστον 3 ιππων κινητηρα για μια αργη σχετικα κινηση τ εμβολου, να καθομαι να παιζω δηλαδη και οτι βγει.. κερδος θα ειναι (τζαμπα δουλευε τζαμπα μην καθεσαι δε λεγανε οι παλιοι? τετοιο πραγμα). Ενω ημουν σχεδον ετοιμος.. αμεσως τα παρατησα.

teodor_ch
18-10-12, 23:29
Το ευκολότερο και φθηνότερο εφόσον υπάρχει υλικό απο χωράφια είναι ο θρυμματισμός και χρήση σε καυστήρα που καίει βιομάζα.
Το χρονοβόρο κομμάτι είναι η ξήρανση του υλικού.

Εκεί έχω καταλήξει εγώ.

Απο κλάδεμα μαζεύουμε κάθε χρόνο άπειρο υλικό το οποίο πετιέται (το καίμε στην εξοχή).
Αυτό που ψάχνω πλέον είναι τί συντήρηση χρειάζεται ένας τέτοιος καυστήρας αφού θα καταναλώνει κακής ποιότητας καύσιμο.

Kill Bill 31
19-10-12, 01:02
Καλησπερα σας.
Εδω κ πολυ καιρο με αποσχολει το θεμα της θερμανσης... οπως κ πολλους αλλους στην χωρα μας.
Για να μην πολυλογο θελω να πω την δικη μου ιδεα στο θεμα θερμανση.
Η ιδεα μου εχει αμεση σχεση με το αντικειμενο pc κ οικονομικους λαμπτηρες φωτισμου παρακαλω!
Η ιδεα βασιζεται σε πολαπλες μικρες θερμαστρες 9.3 watt (συνολικης καταναλωσης) εκαστος μοναδας θερμανσης.
Ηδη εχω κατασκευασει μια μικρη μοναδα θερμανσης για την αραχνη μου, πιο συγκεκριμενα για το τερραριουμ της αραχνης μου.
Η οποια αποτελειτε απο ενα λαμπτηρα πυρακτωσεως 3 watt , ενα ανεμιστηρακι pc 40x40 mm κ εναν κοινο θερμοστατη καλοριφερ σπιτιου,
Μεσα σε ενα αλουμινενιο κουτακι τοποθετησα τον λαμπτηρα πυρακτωσεως κ πιο πισω το ανεμιστηρακι που στελνει αερα προς τον λαμπτηρα,
το οποιο συστημα περνει εντολη απο τον θερμοστατη, ετσι διατηρω θερμοκρασια 25 c° εντος του τερραριουμ.
Τωρα σκεφτομαι την ιδεα: οικονομικος λαμπτηρας 9 watt κ ανεμιστηρακι 120x120 mm (κοστος 7-8 € εκαστος μοναδα)
ΑΛΛΑ λογικο ειναι οτι μια μοναδα δεν θα ειναι επαρκης, ΟΜΩΣ 10 μοναδες περιμετρικα του χωρου που θα θελουμε να θερμανουμε
πιστευω θα ειναι αρκετο, συνολικα 93 watt καταναλωση.
Ολοι σας θα εχετε παρατηρησει ποση θερμοτητα εκπεμπει ενας λαμπτηρας φωτισμου 9watt , σε συνδυασμο με το ανεμιστηρακι πιστευω θα κανει δουλεια.
Φυσικα εντος του κουτιου οπου θα υπαρχει ο λαμπτηρας, γυρω του θα υπαρχουν πτερυγια (λαμακια) που θα θερμαινονται κ θα παιζουν τον ρολο της
αντιστασης που ολοι γνωριζουμε.

Ισως φαινεται λιγακι παρατολμο !!!! παντος εγω ελυσα το προβλημα της θερμανσης της αραχνης μου με 3.1 watt αντι 20 watt αγοραζοντας μια θερμαντικη πλακα.

Σας ευχαριστω που με ακουσατε. Οποια παρατηρηση - απορια δεκτη.

Βασιλης.

jkoukos
19-10-12, 01:38
μελετη του τεε http://library.tee.gr/digital/m2045/m2045_karamanos.pdf

παντως τα λεει αναποδα.
εχεις δικιο για το λαθος κριτηριο που επελεξα λογω του οτι ο πετροβαμβακας αντεχει μεχρι 1000 βαθμους.
Το ίδιο πράγμα λέει, απλά σε μπέρδεψε η μέτρηση που στην μία περίπτωση αναφέρεται ως θερμική αντίσταση και στην άλλη ως θερμική αγωγιμότητα, που και οι δύο αναφέρονται στο ίδιο πράγμα (θερμοπερατότητα) αλλά με αντιστρόφως ανάλογες τιμές.

Επίσης αναφέρει αυτολεξεί:

Παρόλα αυτά, η θέσπιση αυστηρότερων κανονισμών θερμομόνωσης, πυρασφάλειας και οικολογικής δόμησης, οδηγούν σε αύξηση των πωλήσεων του πετροβάμβακα. Επιπλέον, η εξηλασμένη πολυστερίνη αρχίζει και προτιμάται λόγω της εξαιρετικής της αντοχής σε θλίψη και υγρασία, πράγμα που την καθιστά αναντικατάστατο υλικό σε ορισμένες περιπτώσεις, όπως, για παράδειγμα στη θερμομόνωση στοιχείων σκυροδέματος. Εκτιμάται, ότι μελλοντικά το μερίδιο του πετροβάμβακα στην ελληνική αγορά θα συγκλίνει με αυτό της ευρωπαϊκής και τα ποσοστά πωλήσεων της εξηλασμένης πολυστερίνης θα αυξηθούν και στις δύο αγορές.
...
Η θερμομονωτική ικανότητα των υλικών οφείλεται στον αέρα που περιέχεται στη μάζα τους. Και τα δύο υλικά περιέχουν αέρα μέσα στη μάζα τους και επομένως η θερμομονωτική τους ικανότητα είναι το ίδιο καλή. Ο συντελεστής θερμικής αγωγιμότητας είναι ίδιας τάξης μεγέθους και εξαιρετικά χαμηλός. Η εξηλασμένη πολυστερίνη μπορεί να υπερέχει ελαφρά, αλλά σε πρακτική εφαρμογή και τα δύο υλικά παρέχουν την ίδια θερμική προστασία στην κατασκευή.
...
Γι’ αυτό το λόγο προτιμάται η εξηλασμένη πολυστερίνη στη μόνωση στοιχείων σκυροδέματος, καθώς παρουσιάζει εξαιρετική αντίσταση στη διάχυση υδρατμών. Στις βιομηχανικές εφαρμογές, όπου η χρήση της εξηλασμένης πολυστερίνης είναι αδύνατη, χρησιμοποιείται πετροβάμβακας ο οποίος έχει καλυφθεί εξωτερικά με στεγανωτική μεμβράνη.

NeuroN
19-10-12, 02:10
Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τους ξυλολέβητες.
Πώς γίνεται η τροφοδότηση του καυστήρα με ξύλο? Πχ. στο πελλετ πεφτει αυτόματα μια (σταθερή?) ποσότητα απο το σιλο. Στο ξύλο που γίνεται μόνο χειροκίνητα, πρεπει να βάζεις μια συγκεκριμένη ποσότητα κάθε κάποια ώρα? και αν βάλεις παραπάνω απλά θα έχεις περισσότερη ζέστη όπως σε μια σόμπα?

Αν έχετε κάποιο λινκ που τα εξηγεί αυτά δώστε.
Ανταποδίδω με αυτό
http://www.alexandrostzakia.gr/καυσόξυλα-για-θέρμανση-στο-σπίτι
Εξηγεί με πολύ ωραίο τρόπο βασικά πράγματα περι θέρμανσης και καυσιμων υλών.

nyannaco
19-10-12, 09:03
Καλησπερα σας.
Εδω κ πολυ καιρο με αποσχολει το θεμα της θερμανσης... οπως κ πολλους αλλους στην χωρα μας.
Για να μην πολυλογο θελω να πω την δικη μου ιδεα στο θεμα θερμανση.
Η ιδεα μου εχει αμεση σχεση με το αντικειμενο pc κ οικονομικους λαμπτηρες φωτισμου παρακαλω!
Η ιδεα βασιζεται σε πολαπλες μικρες θερμαστρες 9.3 watt (συνολικης καταναλωσης) εκαστος μοναδας θερμανσης.
Ηδη εχω κατασκευασει μια μικρη μοναδα θερμανσης για την αραχνη μου, πιο συγκεκριμενα για το τερραριουμ της αραχνης μου.
Η οποια αποτελειτε απο ενα λαμπτηρα πυρακτωσεως 3 watt , ενα ανεμιστηρακι pc 40x40 mm κ εναν κοινο θερμοστατη καλοριφερ σπιτιου,
Μεσα σε ενα αλουμινενιο κουτακι τοποθετησα τον λαμπτηρα πυρακτωσεως κ πιο πισω το ανεμιστηρακι που στελνει αερα προς τον λαμπτηρα,
το οποιο συστημα περνει εντολη απο τον θερμοστατη, ετσι διατηρω θερμοκρασια 25 c° εντος του τερραριουμ.
Τωρα σκεφτομαι την ιδεα: οικονομικος λαμπτηρας 9 watt κ ανεμιστηρακι 120x120 mm (κοστος 7-8 € εκαστος μοναδα)
ΑΛΛΑ λογικο ειναι οτι μια μοναδα δεν θα ειναι επαρκης, ΟΜΩΣ 10 μοναδες περιμετρικα του χωρου που θα θελουμε να θερμανουμε
πιστευω θα ειναι αρκετο, συνολικα 93 watt καταναλωση.
Ολοι σας θα εχετε παρατηρησει ποση θερμοτητα εκπεμπει ενας λαμπτηρας φωτισμου 9watt , σε συνδυασμο με το ανεμιστηρακι πιστευω θα κανει δουλεια.
Φυσικα εντος του κουτιου οπου θα υπαρχει ο λαμπτηρας, γυρω του θα υπαρχουν πτερυγια (λαμακια) που θα θερμαινονται κ θα παιζουν τον ρολο της
αντιστασης που ολοι γνωριζουμε.

Ισως φαινεται λιγακι παρατολμο !!!! παντος εγω ελυσα το προβλημα της θερμανσης της αραχνης μου με 3.1 watt αντι 20 watt αγοραζοντας μια θερμαντικη πλακα.

Σας ευχαριστω που με ακουσατε. Οποια παρατηρηση - απορια δεκτη.

Βασιλης.Φίλε Βασίλη, χωρίς να θέλω να σε πικράνω, δεν είναι παράτολμο, ουτοπικό είναι να πιστεύεις ότι μπορείς να θερρμάνεις ένα δωμάτιο με αντιστάσεις 93W. Πολύ απλά, τη φύση δεν μπορείς να την κλέψεις! Αν ο χώρος σου ζητάει θερμική ισχύ 1KW (συντηρητικά), και του δώσεις 93W, ούτε που θα το γαργαλήσεις το θερμόμετρο!
Πιστεύεις ότι με το ανεμιστηράκι ανεβάζεις την ισχύ που μπορείς να πάρεις από τη λάμπα; Οχι, δεν εφηύρες, δυστυχώς, το αεικίνητο. Αυτό που κάνει το ανεμιστηράκι είναι να διασπείρει την παραγόμενη θερμότητα στο χώρο, και τίποτε άλλο. Κάνει τη σόμπα σου αερόθερμο. Αλλά τα 93W παραμένουν 93W, και δεν μπορείς να τα αυξήσεις, τελεία και παύλα.

anon
19-10-12, 10:23
Η παρασκευη πελετ απαιτει σοβαρο ποσο ενεργειας (ειτε ηλεκτρικης ειτε πετρελαιο) και ειναι κ σχετικα αργη για ενα μικρο μηχανημα, θες μερες δηλαδη εφ οσον βρεις το υλικο για να παραγεις τ καυσιμο τ σαιζον σου.
Τον περασμενο χειμωνα εφτιαξα μερικες μπριγκετες απο χαρτι σε χειροκινητη υδραυλικη μπουκαλα, πολυς κοπος και πολυς χρονος.. Διπλα μου υπαρχει μαγαζι που τοποθετουν τεταρτο αξονα σε φορτηγα, μου εδιναν μεταχειρισμενη μπουκαλα διπλης ενεργειας και χειριστηριο με αυτοματο μπρος πισω και μου εξηγησαν οτι.. χρειαζομαι πλεον μονον τουλαχιστον 3 ιππων κινητηρα για μια αργη σχετικα κινηση τ εμβολου, να καθομαι να παιζω δηλαδη και οτι βγει.. κερδος θα ειναι (τζαμπα δουλευε τζαμπα μην καθεσαι δε λεγανε οι παλιοι? τετοιο πραγμα). Ενω ημουν σχεδον ετοιμος.. αμεσως τα παρατησα.

Μηχανή 7,5 ίππων πελετομηχανή, παραγωγής 70 κιλών την ώρα. Πρέπει να ρίχνεις θρυμματισμένο ξύλο ή οτιδήποτε άλλο (χαρτιά, ροκανίδια, χόρτα κλπ) οπότε μπορεί να χρειαστείς και θρυμματιστή. Με 7,5 ίππους κινητήρα σημαίνει κατανάλωση σε μια ώρα 5,6 κιλοβατώρες. Αρα με συνολική, ακριβή, τιμή ρεύματος στα 0,20 την κιλοβατώρα, έχεις κόστος 1,1 ευρώ για να παράγεις 70 κιλά! δηλαδή σε ρεύμα σου κοστίζει κάπου 1,5 σεντς το κιλό. Οχι και άσχημα.
Ακομα και εαν έχεις θρυματιστή, άντε να πας στα 3 με 4 σέντς το κιλό κόστος. Με 30 σέντς κόστος το έτοιμο πέλετ, έχει μια σημαντική διαφορά.

ΥΓ. Οσο ισχύει η αγγελια θα φαίνεται. πελετιέρα στα 790 ευρώ
http://thessaloniki.olx.gr/pellets-iid-271265536
Για όσους είναι επαρχία, έχω διαβάσει για πελετιέρες που συνδέονται σε τρακτερ, δεν είναι αυτόνομες δηλαδή, αλλά υποτίθεται είναι πιο οικονομικές στην αγορά, περισσότερα δεν ξέρω.

teodor_ch
19-10-12, 10:35
7.5 ίππων ρεύματος?
πάνω απο 3 άλογα πάς σε βενζίνη νομίζω

και ρεύμα να θέλει, δεν θα είναι τριφασικό (άρα και έξτρα κόστη)?

anon
19-10-12, 10:43
αν δείς το λινκ, είναι 7,5 ίπποι βενζινομηχανή. Εκανα την αναγωγή εαν ήταν ρεύματος (5,5 kw ισχύς κινητήρας ρεύματος). Εαν προτιμάς την βενζινομηχανή, θα πρέπει να έχουμε στοιχεία κατανάλωσης πόση βενζίνη καίει για να δούμε πόσο αποτελεσματική είναι. Επίσης με 5,5 κιλοβάτ ισχύ μια χαρά παίζει και με οικιακό ρεύμα (αρκεί να μην είναι "φορτωμένο" το σπίτι με κατανάλωση εκείνη την στιγμή), δεν χρειάζεσαι απαραίτητα τριφασικό, εκτός και εαν είναι απαίτηση απο το ηλεκτρικό μοτέρ.

nyannaco
19-10-12, 12:44
Πάνω από 1.5 ίππο, πολύ δύσκολα θα βρεις μονοφασικό κινητήρα. Για 7.5 δεν το συζητάμε καν.

vasilimertzani
19-10-12, 17:43
Καλησπερα σας.
Εδω κ πολυ καιρο με αποσχολει το θεμα της θερμανσης... οπως κ πολλους αλλους στην χωρα μας.
Για να μην πολυλογο θελω να πω την δικη μου ιδεα στο θεμα θερμανση.
Η ιδεα μου εχει αμεση σχεση με το αντικειμενο pc κ οικονομικους λαμπτηρες φωτισμου παρακαλω!
Η ιδεα βασιζεται σε πολαπλες μικρες θερμαστρες 9.3 watt (συνολικης καταναλωσης) εκαστος μοναδας θερμανσης.
Ηδη εχω κατασκευασει μια μικρη μοναδα θερμανσης για την αραχνη μου, πιο συγκεκριμενα για το τερραριουμ της αραχνης μου.
Η οποια αποτελειτε απο ενα λαμπτηρα πυρακτωσεως 3 watt , ενα ανεμιστηρακι pc 40x40 mm κ εναν κοινο θερμοστατη καλοριφερ σπιτιου,
Μεσα σε ενα αλουμινενιο κουτακι τοποθετησα τον λαμπτηρα πυρακτωσεως κ πιο πισω το ανεμιστηρακι που στελνει αερα προς τον λαμπτηρα,
το οποιο συστημα περνει εντολη απο τον θερμοστατη, ετσι διατηρω θερμοκρασια 25 c° εντος του τερραριουμ.
Τωρα σκεφτομαι την ιδεα: οικονομικος λαμπτηρας 9 watt κ ανεμιστηρακι 120x120 mm (κοστος 7-8 € εκαστος μοναδα)
ΑΛΛΑ λογικο ειναι οτι μια μοναδα δεν θα ειναι επαρκης, ΟΜΩΣ 10 μοναδες περιμετρικα του χωρου που θα θελουμε να θερμανουμε
πιστευω θα ειναι αρκετο, συνολικα 93 watt καταναλωση.
Ολοι σας θα εχετε παρατηρησει ποση θερμοτητα εκπεμπει ενας λαμπτηρας φωτισμου 9watt , σε συνδυασμο με το ανεμιστηρακι πιστευω θα κανει δουλεια.
Φυσικα εντος του κουτιου οπου θα υπαρχει ο λαμπτηρας, γυρω του θα υπαρχουν πτερυγια (λαμακια) που θα θερμαινονται κ θα παιζουν τον ρολο της
αντιστασης που ολοι γνωριζουμε.

Ισως φαινεται λιγακι παρατολμο !!!! παντος εγω ελυσα το προβλημα της θερμανσης της αραχνης μου με 3.1 watt αντι 20 watt αγοραζοντας μια θερμαντικη πλακα.

Σας ευχαριστω που με ακουσατε. Οποια παρατηρηση - απορια δεκτη.

Βασιλης.

καις 9w αλλα δεν μας λες για ποση ωρα μιας και η χρεωση ειναι η w/h.
μοναδικη περιπτωση να κανεις οικονομια ειναι αν η λαμπα καει ουτως η αλλως και εκμεταλευεσαι και την θερμοτητα που παραγει, ενω πριν την εχανες.


Το ίδιο πράγμα λέει, απλά σε μπέρδεψε η μέτρηση που στην μία περίπτωση αναφέρεται ως θερμική αντίσταση και στην άλλη ως θερμική αγωγιμότητα, που και οι δύο αναφέρονται στο ίδιο πράγμα (θερμοπερατότητα) αλλά με αντιστρόφως ανάλογες τιμές.

Επίσης αναφέρει αυτολεξεί:

Νομιζα οτι ειναι ο χειροτερος αγωγος.
thnks.
οσο ζεις μαθαινεις.


7.5 ίππων ρεύματος?
πάνω απο 3 άλογα πάς σε βενζίνη νομίζω

και ρεύμα να θέλει, δεν θα είναι τριφασικό (άρα και έξτρα κόστη)?

ναι αλλα ηπρωτη υλη δεν θα κοστιζει τιποτα ή σχεδον τιποτα.

ειναι σαν να μαζευεις ξυλα απο το δασος.

teodor_ch
19-10-12, 18:43
ναι αλλα ηπρωτη υλη δεν θα κοστιζει τιποτα ή σχεδον τιποτα.

ειναι σαν να μαζευεις ξυλα απο το δασος.


Δεν απάντησα για αυτό το θέμα.
Αλλά γιατί να μπείς στον κόπο να το κάνεις πέλλετ αφού με παρόμοιο αν όχι τον ίδιο καυστήρα το καίς σε μορφή ροκανίδια/θρύμματα!

jkoukos
19-10-12, 19:25
Ίσως γιατί στη μία περίπτωση γεμίζεις το σιλό και επανέρχεσαι μετά από μερικές μέρες, ενώ στην άλλη θέλεις 2-3 φορές την ημέρα γέμισμα του λέβητα.

teodor_ch
19-10-12, 21:02
Ίσως γιατί στη μία περίπτωση γεμίζεις το σιλό και επανέρχεσαι μετά από μερικές μέρες, ενώ στην άλλη θέλεις 2-3 φορές την ημέρα γέμισμα του λέβητα.

για να φτιάξεις πέλλετς όμως θές εκτός απο πελλετομηχανή και θρυμματιστή
διπλός κόπος δηλαδή


(και αν κατάλαβα σωστά τι εννοείς)
και τη βιομάζα στο σιλό τη βάζεις απλά επειδή δεν είναι σε συμπιεσμένη μορφή θέλει συχνότερα (όχι τεράστια διαφορά) γέμισμα απο ότι με πελλετ

21706
19-10-12, 21:05
και τη βιομάζα στο σιλό τη βάζεις απλά επειδή δεν είναι σε συμπιεσμένη μορφή θέλει συχνότερα (όχι τεράστια διαφορά) γέμισμα απο ότι με πελλετ

Οι «μερικές ημέρες» από τις «2-3 φορές την ημέρα»
είναι τεράστια διαφορά, δεν είναι;

Kill Bill 31
19-10-12, 21:29
καις 9w αλλα δεν μας λες για ποση ωρα μιας και η χρεωση ειναι η w/h.
μοναδικη περιπτωση να κανεις οικονομια ειναι αν η λαμπα καει ουτως η αλλως και εκμεταλευεσαι και την θερμοτητα που παραγει, ενω πριν την εχανες.


Εγω ανεφερα οτι καιω 3.1watt για περιπου 12 ωρες ημερησιος (δεν μετρησα ακριβως τον χρονο του ποτε δουλευει κ ποτε σταματαει, λογο του θερμοστατη)
παντος το σιγουρο ειναι οτι κερδισα, εναντι στην καταναλωση των 20watt της θερμαντικης πλακας που θα εκαιγε 24ωρες το 24ωρο.

το πειραμα με τους οικονομικους λαμπτηρες δεν το εχω δοκιμασει.

- - - Updated - - -

Επισης κατα την γνωμη μου η πιο οικονομικη θερμανση σημερα ειναι η ταπεινη ξυλοσομπα! που τοσο πολυ εχουμε υποτιμησει ολοι μας.
διοτι εχουμε καλομαθει στην ευκολια του πατηματος ενος κουμπιου κ ολα θερμαινονται.

odys2008
19-10-12, 21:30
Όπως καταλαβαίνεις κάτι δεν στέκει εδώ. Γενικά ξέχασες να υπολογίσεις την ενέργεια και του ανεμιστήρα (5watt συνήθως η οποία όσο παράξενο και αν σου φαίνεται αποδίδεται στον χώρο). Τώρα απλά αυτό που κέρδισες, αν υποθέσουμε ότι και η πλάκα είχε θερμοστάτη είναι τίποτα, γιατί οι wattώρες που καταναλώνει το σύστημα σου είναι οι ίδιες γιατί καίει παραπάνω ώρα για να αποδώσει την ίδια ενέργεια (ζέστην στον χώρο). Γιατί η ενέργεια είναι ισχύς * χρόνος. Όμως για να διατηρήσεις την θερμοκρασία σταθερή, χρειάζεσαι την ίδια ενέργεια και στις 2 περιπτώσεις. Οπότε απλά με λιγότερη ισχύ, καις την λάμπα για παραπάνω ώρα αντί θα έκανες με την πλάκα.

teodor_ch
19-10-12, 21:33
Οι «μερικές ημέρες» από τις «2-3 φορές την ημέρα»
είναι τεράστια διαφορά, δεν είναι;

Γεμίζεις 2-3 φορές την ημέρα με πυρηνόξυλο/βιομάζα το σιλό?
Μάλλον για κακή επιλογή σιλό μου ακούγεται :hmm:

odys2008
19-10-12, 21:42
Και φυσικά μπορεί αν υπάρχει χώρος να τροφοδοτείται με ατέρμων κοχλία από διπλανή μεγαλύτερη δεξαμενή (ακόμη και υπόγεια!)

Kill Bill 31
19-10-12, 21:49
Όπως καταλαβαίνεις κάτι δεν στέκει εδώ. Γενικά ξέχασες να υπολογίσεις την ενέργεια και του ανεμιστήρα (5watt συνήθως η οποία όσο παράξενο και αν σου φαίνεται αποδίδεται στον χώρο). Τώρα απλά αυτό που κέρδισες, αν υποθέσουμε ότι και η πλάκα είχε θερμοστάτη είναι τίποτα, γιατί οι wattώρες που καταναλώνει το σύστημα σου είναι οι ίδιες γιατί καίει παραπάνω ώρα για να αποδώσει την ίδια ενέργεια (ζέστην στον χώρο). Γιατί η ενέργεια είναι ισχύς * χρόνος. Όμως για να διατηρήσεις την θερμοκρασία σταθερή, χρειάζεσαι την ίδια ενέργεια και στις 2 περιπτώσεις. Οπότε απλά με λιγότερη ισχύ, καις την λάμπα για παραπάνω ώρα αντί θα έκανες με την πλάκα.

Για να μην μπερδευομαστε αναφερομαι στο συστημα που εχω φτιαξει, το ανεμιστηρακι 40x40 mm καταναλωνει 0,6watt κ ο λαμπτηρας 3watt
συνολικα 3,06watt ,ετσι διατηρω θερμοκρασια 25 °C .
Εχω ακριβως την ιδια αποδοση με την θερμαντικη πλακα 20watt η οποια δεν εχει θερμοστατη κ δουλευει 24 ωρες το 24ωρο.
Εχω δοκιμασει την θερμαντικη πλακα κ ειχα την ιδια θερμοκρασια αλλα με περισοτερρα watt.

stelios2
19-10-12, 22:16
Κιλ μπιλ οι θερμιδες ειναι θερμιδες, ειναι αριθμητικη.. εχω απωλειες τοσο αρα χρειαζομαι και.. ασφαλως αλλο τοσο. Πριν παρα πολλα χρονια εκανα δουλεια (φουρνο για πιτσαρια) τ χειμωνα μακρυα σε παραθεριστικο μερος, ειχε δωματια αδεια κ εμεινα εκει 5 μερες (νυχτες!) κ εκανε ψοφοκρυο. Αφηνα ανοιχτα τ φωτα, τ ματι της κουζινας κ οτι αλλο με ρευμα ολο τ 24ωρο αλλιως δε γινοταν! Οταν ημουν παιδακι θυμαμαι ο μεγαλος αδελφος εβαλε αυγα ορτυκιων και τα ''κλωσουσε'' με λαμπα κ θερμοστατη, το αποτελεσμα? Καποια ψηθηκαν και καποια επεζησαν.. Δεν ειναι λυσεις αυτες θελω να πω και δεν κερδιζεις.

Kill Bill 31
19-10-12, 22:27
οκ δεν το συνεχιζω αλλο.

stelios2
19-10-12, 22:43
Οταν πρωτογνωρισα αυτες τ γλυκαντικες ουσιες αντι της ζαχαρης αμεσως σκεφτηκα οτι ειναι ευκαιρια να παραγω (εχω αμπελι καζανι κτλ) φτηνο ουζο! Ανακατευω λοιπον ολο ανυπομονησια, δοκιμαζω τ γευση, ωραια αυτη! και μετα.. γραδαρω.. Αχαχαχαχαχχχ! Τραγικοτητα.. Η θερμιδα σε καθε της μορφη ειναι ενεργεια και αυτη κοστιζει! Αμα την βρεις φτηνη θα ειναι και δυσχρηστη, αυτη η κουβεντα εδω πριν 5-10-20 χρονια θα ηταν αστεια, κανενας δεν θα εδινε σημασια σε ενα τετοιο θεμα. Πριν καν προλαβουμε να γινουμε ΑμεριΚΚΚανακια μας παραμαζευουν..

- - - Updated - - -

Κιλ Μπιλ συγνωμη εγω δεν ηθελα να σε θιξω, αλλα.. γιατι συγκρινεις κατα το δοκουν? Απαντησε σε παρακαλω γιατι η ''πλακα'' δεν εχει θερμοστατη ενω το αλλο με τ ανεμιστηρακι εχει?? Γιατι αυτη η ''ρατσιστικη'' διαφορα? Ειναι τροπος συγκρισης αυτος? Κ εγω αν σας πω το φλυτζανι και τ πιστευω οτι λεω θα με πιστεψετε κ εσεις? Τα λες μισα. Δεν γινεται αυτο που λες. Γιατι δε μας λες κ θερμοκρασια σε σχεση με αυτην της περιβοητης ενεργοβορας πλακας μετα απο ενα 24ωρο? Που κ παλι δεν θα σαι ακριβης, διοτι η μεγαλυτερη διαφορα θερμοκρασιας δημιουργει αντιστοιχα και μεγαλυτερες απωλειες.
Τελος παντων, δεν τα διαβασα ολα, καλο βραδυ σε ολους.

Kill Bill 31
20-10-12, 12:10
«Ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα»

Δυστυχως λογο της καταστασης δεν εχω την ευχερια να πειραματιστω παιρετερω κ να κατασκευασω εναλακτικους οικονομικους τροπους θερμανσης.
Παντως σιγουρο ειναι οτι οπως πριν 50 χρονια ποτέ δεν θα πιστευαμε οτι θα μπορουσαμε να εχουμε ενα κινητο τηλ. αφης που το μονο που δεν κανει ειναι να
παει τα παιδια σχολειο κ να μεγειρευει, ετσι εξακολουθω να πιστευω οτι υπαρχουν οικονομικοι τροποι θερμανσης κ να καταργησουν την αναλογια δινω ενα παιρνω ενα.
Το μονο απτο παραδειγμα που εχω, το παραθεσα.
Απο την εμπειρια μου η πιο οικονομικη θερμανση σημερα ειναι η ταπεινη ξυλοσομπα.
Αλλα πιστευω οτι εκει που πρεπει να στρεψουμε το βλεμμα μας ειναι ο ηλιος κ οτι εχει σχεση με τον ηλιο.

Στην Ελλαδιτσα μας ομως ακομα καιμε καρβουνο.
Καλη συνεχεια σε ολους σας.

Sebu
20-10-12, 13:28
Σομπα υγραεριου περσι ολο το χειμωνα στη σαλονοτραπεζαρια. Ο χωρος ολος φουρνος και αν αφηνες ανοικτες τις μεσοπορτες η ζεστα απλωνοταν και στο υπολοιπο σπιτι (δεν ανεβαζε τη θερμοκρασια στον υπολοιπο χωρο αλλα ενιωθες μια θαλπωρη οταν εβγαινες απο τα υπνοδωματια και πλησιαζες στο σαλονι). Ολος ο χειμωνας βγηκε περσι με 2 μεγαλες μπουκαλες.
Στα δωματια δουλεψαν τα κλιματιστικα περσι στο ζεστο αλλα ξηραινουν τον αερα γρηγορα ρε γαμωτο.
Καλοριφερ δουλευτηκε ελαχιστα στα μεγαλα κρυα και αραια και που 1 ωρα προς το απογευμα για να τραβαει την υγρασια απο τους τοιχους.
Για φετος σκεφτομαι τη λυση του τζακιου στο σαλονι (δεν εχει χρησιμοποιηθει ποτε) αλλα θα πρεπει να ψαχτω για καλη ποιοτητα ξυλειας και επιπλεον εχω προβλημα χωρου για την αποθηκευση του ξυλου. Δεν μπορω δλδ με τιποτα να προμηθευτω μισο ή ενα τονο με το καλημερα. Θα πρεπει να την παλευω με 2-3 σακια και μετα ξανα αγορα.
Αν πετυχει η λυση του τζακιου θα μεταφερω τη σομπα κυκλικα στα υπνοδωματια.

Εχετε να προτεινετε κατι για αγορα ξυλου?? Νομιζω καπου ειχε παρει το ματι μου εδω μεσα σχετικο νημα. Και καπου ειχε διαβασει οτι απο τα καλυτερα ξυλα ειναι της ελιας (γιατι κραταει αρκετη ωρα να καιει).

alekan
20-10-12, 13:47
H χρήση του τζακιού από μέρους σου, με το πρόβλημα που αναφέρεις, μπορεί να αποβεί πολύ ασύμφορη.
Γενικά, στην Αθήνα οι τιμές πώλησης είναι απαράδεκτες. 200€ ο τόνος για ελιά είναι πανάκριβα κατά τη γνώμη μου.
Δεν ξέρω επίσης που θα κινηθούν οι τιμές με το κυβικό, όπως έχει βγεί εντολή να γίνεται (είναι και πιό σωστό).
Πουρνάρι είναι το καλύτερο ξύλο, φαντάζομαι πολύ δύσκολο να βρεθεί στην Αθήνα, ελιά πολύ καλή, δρυς επίσης πολύ καλό.
Οξυά για κλασικό τζάκι είναι λίγο ασύμφορη, το πεύκο θα σου κάνει γρήγορη και μεγάλη φλόγα, αλλά καίγεται γρήγορα -πρέπει να χρησιμοποιείται σε mix με τα παραπάνω που σου έγραψα-.
Λεμονιές, πορτοκαλιές, μουριές κάνουν , αλλά είναι 2ης ποιότητας, τα αναφέρω μήπως έχεις πρόσβαση σε τέτοια ξύλα.
Κι επίσης, όλα σου τα ξύλα πρέπει να είναι καλά ξεραμένα, δλδ ποσοστό υγρασίας 16-17% και κάτω.

manoulamou
20-10-12, 18:42
Περυσι καναμε λιγο κρατει στο πετρελαιο γιατι τοτε λεφτα υπηρχαν... λιγα, ακομη!
Φετος προτεραιοτητα εχουν μ αυτη την σειρα φαγητο, λογαριασμοι, εφορια και μετα ολα τα αλλα.
Οπότε χωρις σαλιο στην καλυτερη να αγορασουμε περαν των ισοθερμικων εσωρουχων και κουβερτων, κανα δυο φορητες συσκευες, να τις σερνουμε απο δωματιο σε δωματιο.

Και σε συνεχομενα χοντρα κρυα τα βραδυα ν αφηνουμε ανοικτη την κεντρικη θερμανση της μονοκατοικιας μπας και ποτισουν ζεστη τοιχοι και πατωματα.
Για το μπανιο λεω καποιο μικρο ασφαλες αεροθερμο μην παθουμε καμια ψυξη και στραβωσουμε τελειως.:p
Εκεινο που μ ενδιαφερει ειναι κατα σειραν συνολικης οικονομιας ποια ειναι η ιεραρχηση στα ιδια watt VS αποδοση: σωματα θερμαντικα με υγραεριο, λαδι ή αεροθερμο;:hmm:


Για μπουρια, σωληνες, λεβητες + καυστηρες και γενικα μονιμοτερες εγκαταστασεις προς το παρον δεν το συζηταμε γιατι πρεπει ή να δανειστουμε ή να πουλησουμε κανα... χωραφι!:rolleyes:

Sebu
20-10-12, 21:54
Αεροθερμο θεωρω οτι ειναι μακραν η χειροτερη λυση καθως καιει πολυ ρευμα και ξηραινει τον αερα.
Στον αδερφο μου σκεφτομαι να παρω ενα καλοριφερ λαδιου, καθως στην πολυκατοικια που μενει, μενουν πολλοι αλλοδαποι (που δεν το αναβουν) και εχει και πολλα ξενοικιαστα οποτε γενικα η πολυκατοικια ειναι κρυα και δεν λεει να πληρωνει εκεινος κερατιατικα.
Η απορια ειναι το καλοριφερ λαδιου απο καταναλωση πως ειναι??? Συγκριτικα με ενα κλιματιστικο???

alekan
20-10-12, 22:11
Τα λαδιού, είναι λίγο βάστα τούρκο να γιομίσω, αλλά νομίζω πως είναι και αρκετά "υγιεινή" η ζέστη που εκπέμπουν.
Μάλλον τα κλιματιστικά είναι πιό οικονομικά από άποψη κατανάλωσης. Αλλά και τα λαδιού δεν πρέπει να είναι πολύ ενεργοβόρα (ανάλογα και τα watt φυσικά)

manoulamou
20-10-12, 22:20
Κυκλοφορουν πολλες ανεκδιηγητες μελετες δηθεν αναλυτικες
για εναλλακτικες λυσεις θερμανσης που ειτε ειναι ελλιπεις ειτε πανασχετες...
Προσφατα (ισως εχουν ηδη αναφερθει καπου στο νημα) ειδα καποια αρθρα της greenpeace
μειωστε τις απωλειες (http://www.greenpeace.org/greece/el/campaigns/climate-change/thermansi_2012/meioste-apoleies/)
απαλλαγειτε απο το πετρελαιο (http://www.greenpeace.org/greece/el/campaigns/climate-change/thermansi_2012/apallageite-apo-petrelaio/)
τι να αποφυγετε (http://www.greenpeace.org/greece/el/campaigns/climate-change/thermansi_2012/ti-na-apofigete/)
ποσο θα καει η γουνα σου (http://www.greenpeace.org/greece/el/campaigns/climate-change/thermansi_2012/)

κι εναν μικρο πρακτικο οδηγο για την πρασινη θερμοτητα (http://greenpeacegreece.org/reports/Green%20Heating%20Guide.pd)... :hmm:
Πιστευω πως ιδανικο δεν υπαρχει αλλά ο καθενας πρεπει να δει τις αναγκες, το πορτοφολι του και μετα να αποφασισει.
Το αεροθερμο θα προοριζεται μονο για το μπανιο... Στο τεραστιο καθιστικο υπαρχει το inverter κλιματιστικο και εχω να καλυψω δυο καμαρες 3 Χ 4 ακομη!:hmm:
Διαθετουμε ενα καλοριφερ λαδιου που μας εσωσε περυσι οταν ξεμειναμε χωρις πετρελαιο, για 2 μερες με βρωμοκρυο...

XPHSTOS29
20-10-12, 22:59
Εχω δει τεραστια διαφορα απο αεροθερμο με αεροθερμο ...
Ενα αεροθερμο πατωματος γνωστης εταιριας καταφερνε και ζεσταινε το σαλoνι (!!!) με ανοιχτη την πορτα και αρκετες απωλειες απο το παραθυρο.
Ενω καποια αλλα δεν εκαναν ουτε για να ζεστανεις τα χερια σου.
Για το υγραεριο εχω αναφερθει εκτεταμενα σε προηγουμενη απαντηση.
Τωρα δεν ξερω ακομα σε τι τιμες θα κυμανθει η κηροζινη θερμανσης. Αν και τους εχω 2 βηματα απο το σπιτι μου (την kerosun).

Basilhs23_
21-10-12, 00:19
Το καλοριφέρ λαδιού έχει την ίδια απόδοση με το αερόθερμο, καταναλώνουν 1W ηλεκτρισμού και δίνουν 1W θερμότητας. Εκεί που το καλοριφέρ λαδιού έχει το πλεονέκτημα είναι το λάδι του, το οποίο όταν θερμανθεί σταματάει την λειτουργία του μέχρι να ψυχθεί ενώ από την άλλη το αερόθερμο είτε λειτουργεί συνεχώς είτε κλείνει με θερμοστάτη και παγώνει ο χώρος, το θέμα είναι στο καλοριφέρ να έχουμε προσέξει πως έχουμε ρυθμίσει τον θερμοστάτη μας. Πχ αν βάλουμε καλοριφέρ λαδιού σε μεγάλο χώρο που δεν επαρκεί η θερμική ισχύς του για την θέρμανση του χώρου, τότε θα λειτουργεί συνεχώς το καλοριφέρ εκτός και αν βάλουμε τον θερμοστάτη σε χαμηλή θερμοκρσία. Αν έχουμε προσδιορίσει την ισχύ του λοιπόν βάσει τετραγωνικών τότε μπορεί να πετύχουμε οικονομία αν όχι τότε καλοριφέρ και αερόθερμο τό ίδιο θα καίνε.

Τα αερόθερμα όντως μοντέλο με μοντέλο έχει διαφορές στην απόδοση, συνήθως οι φθηνές μάρκες δεν έχουν σχεδιάσει βέλτιστα το αερόθερμο ώστε όλος ο θερμός αέρας να διοχετεύεται στο περιβάλλον. Έχω ένα τέτοιο αερόθερμο τοίχου και πραγμματικά στα 2kW δεν κάνει τίποτα.

antreas9
21-10-12, 20:58
ειναι δυνατόν (και σωστό) να υπάρχουν a/c με cop 5? στον πίνακα που είχε δημοσιεύσει παλιά ο ανον, εδινε μέγιστο το 4+ για τις αντλίες θερμότητας...
ή κατι καταλαβαινω λάθος?

CptBill
21-10-12, 21:01
Σωστές οι κινήσεις σου στο θέμα της μόνωσης, και σίγουρα θα δεις σημαντική διαφορά στην τσέπη σου, αλλά και στο κόκκαλό σου. Μακάρι να το καταλαβαίνανε περισσότεροι, και ειδικά όλοι αυτοί που ψάχνονται να ρίξουν χιλιάρικα σε τζακοκαλοριφέρ και λέβητες pellet, χωρίς να ασχολούνται με τη μόνωση!
.

οπως τα λες. Μονωση μονωση μονωση. Οσες φορες μενω Γερμανια, ειτε στο σπιτι του πατερα μου ειτε σε καποιο ξενοδοχειο, εχω ανοιχτη μπαλκοπορτα με θερμοκρασιες κοντα στους 0 βαθμους και ζεσταίνομαι Οσο δε για το καλοριφερ, αυτο ειναι ειτε κλειστο, ειτε σε χλιαρη θερμοκρασια. Δεν ειναι καποιο ειδος μαγειας, λεγεται μονωση.
Η ενεργειακη δαπανη που σπαταλαμε για θερμανση ειναι τεραστια σε σχεση με αλλες ευρωπαικες χωρες.
Εαν το διαμερισμα μου (ενα διαμερισμα 59τμ, 4ος οροφος ετους κατασκευης 2005) ειχε τη μονωση που εχουν τα σπιτια στη Γερμανια, ειμαι βεβαιως πως η καταναλωση μου σε πετραλαιο θα επεφτε τουλαχιστον στο μισο (και λιγο λεω).

Bananas
21-10-12, 21:02
Το καλοριφέρ λαδιού έχει την ίδια απόδοση με το αερόθερμο, καταναλώνουν 1W ηλεκτρισμού και δίνουν 1W θερμότητας.

Μέρος της ενέργειας στο αερόθερμο καταναλώνεται στον ανεμιστήρα.

odys2008
21-10-12, 21:04
Η οποία πάλι αποδίδεται στον χώρο. Οποτε θερμοδυναμικά εχουν την ίδια απόδοση

Basilhs23_
22-10-12, 00:37
Μέρος της ενέργειας στο αερόθερμο καταναλώνεται στον ανεμιστήρα.

Ναί έχεις δίκιο, αλλά η ισχύς του ανεμιστήρα στην καλύτερη περίπτωση θα είναι 40-50Watt οπότε ως προς τα 2000 της αντίστασης είναι σταγόνα στον ωκεανό.

Μια ερώτηση, όταν λέμε οτι το κόστος θερμομόνωσης είναι τόσα ευρώ/τ.μ. Τα τετραγωνικά αυτά είναι τα τετραγωνικά του μονωτικού υλικού που θα χρειαστεί να τοποθετηθεί στους τοίχους ή είναι τα τετραγωνικά της επιφάνειας του διαμερίσματος?

nyannaco
22-10-12, 08:06
Μια ερώτηση, όταν λέμε οτι το κόστος θερμομόνωσης είναι τόσα ευρώ/τ.μ. Τα τετραγωνικά αυτά είναι τα τετραγωνικά του μονωτικού υλικού που θα χρειαστεί να τοποθετηθεί στους τοίχους ή είναι τα τετραγωνικά της επιφάνειας του διαμερίσματος?Το πρώτο. Τετραγωνιικά εξωτερικής επιφάνειας που μονώνεται.

stelios2
22-10-12, 22:44
Κ ακομα λιγο πολυ εχουμε καλοκαιρι! Θα παρει φωτια αυτο το θεμα.. Εχω παθει πλακα ομως, εχει σοβαρους γνωστες εδω..

teodor_ch
22-10-12, 23:16
Φέτος σε ~80τμ σπίτι 5ετίας θα ξαναβάλω τη περσινή μου σομπίτσα.
Θα φτιάξω μία πατέντα στο κάθετο μπουρί με μεταλλικό πλέγμα για να αυξήσω την επιφάνεια του γιατί φέτος θα έχω 1 αντί για 2μιση μέτρα οριζόντιο μπουρί μέσα στο σπίτι.

111007

ciaoant1
23-10-12, 22:38
Είχα γράψει και πριν λίγο καιρό ότι θα έβαζα στο σπίτι καυστήρα pellet-ξύλου, αλλά τώρα έχω και μία επιπρόσθετη απορία:

Επειδή τώρα θα έρθουν στο σπίτι για να μείνουν με τη μάνα μου και κάτι παππούδες, γιαγιάδες, θείοι, κτλ, πρέπει εκτός των άλλων να λάβουμε "ειδική μέριμνα" και για τη γιαγιά, που λόγω ηλικίας δεν τις αρκεί η ζέστη από τα σώματα του καλοριφέρ, και θέλει και μια σόμπα από αυτές τις "κλασσικές" που έχουν 2 ηλεκτρικές αντιστάσεις. Η αλήθεια είναι πως η γιαγιά μπορεί να υπερβάλλει, όμως με διαβεβαιώνει και ο παππούς (που τον εμπιστεύομαι) ότι όντως έχει πρόβλημα αν δε βάλει στο μισό μέτρο μια τέτοια ηλεκτρική σόμπα για να ζεσταθεί.

Επειδή αυτές οι σόμπες είναι αρκετά ενεργοβόρες, τι μου προτείνετε να της αγοράσω; Να βάλω μία σόμπα αλογόνου-χαλαζία όπως πχ αυτές (http://www.skroutz.gr/c/411/syskeues-thermanshs.html?from=catspan&keyphrase=%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B6%CE%B9%CE%B1); Αν όχι, ποια θεωρείτε ότι είναι η καλύτερη λύση για τέτοιου είδους "προσωπική" θέρμανση;

teodor_ch
23-10-12, 23:33
τη φθηνότερη αλογόνου χαλαζία και τσέκαρε να έχει μικρή 1η σκάλα
άλλες ξεκινάνε απο τα 800w και άλλες απο τα 400w

να πώ την αλήθεια και εμένα μου αρέσει να έχω μία δίπλα μου...
ευτυχώς η ξυλόσομπα κάνει και αυτή τη δουλειά!

panosdoken_
24-10-12, 23:02
Παιδιά αυτό αξίζει να το πάρω ή όχι κατά την γνώμη σας...;
http://www.super-shopping.gr/index.php?act=viewProd&productId=17465

@ ADSLgr.com All rights reserved.