PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

nyannaco
25-10-12, 08:51
Υπέρυθρη: το κοιτάς φάτσα, ζεσταίνεσαι από μπροστά, η πλάτη παγωμένη. Αν βάλεις δύο σε αντίθετες πλευρές του χώρου, ώστε να είσαι πάντα στη μέση, θεωρητικά έχεις κάποια ελπίδα, αλλά πρόσεξε: είναι 3KW το καθένα, καίνε τα άντερά τους! Και λογικό είναι, γιατί προορίζονται για επαγγελματική χρήση, σε μεγαλύτερους χώρους.
Επίσης, αν πας για δύο, δυνητικά τίθεται θέμα και με την επάρκεια της παροχής σου από τη ΔΕΗ. Αν έχεις δύο τέτοια αναμμένα και ταυτόχρονα και πας να ανάψεις και το θερμοσίφωνα ή το φούρνο, με μονοφασική παροχή έχασες.

Bananas
25-10-12, 23:28
Παιδιά αυτό αξίζει να το πάρω ή όχι κατά την γνώμη σας...;
http://www.super-shopping.gr/index.php?act=viewProd&productId=17465

Ξέχνα την υπερυθρη θερμανση στο σπίτι. Δεν ειναι αποτελεσματική σε περίπτωση που θες να βάλεις ενα σώμα. Για να γίνει αποτελεσματική θες πολλά σώματα και μελέτη μηχανολόγου για το που θα κοιτάνε για να σου καλύπτουν τις επιφάνειες στο σπίτι. Σε αντίθεση με οποιοδήποτε άλλο τρόπο θέρμανσης , η υπέρυθρη θέρμανση είναι κατευθυντική (εκεί που κοιτάζει το πάνελ) και θερμαίνει τα υλικά του χώρου ( επιπλα ανθρώπινο σώμα κτλ ) και ΟΧΙ τον αέρα. Ο αέρας θερμαίνεται και αυτός έμμεσα απο τα επιπλα και τις επιφάνειες όταν αυτες αποκτήσουν θερμοκρασία (κάτι που αργεί αρκετά )

XPHSTOS29
26-10-12, 15:46
Παιδιά αυτό αξίζει να το πάρω ή όχι κατά την γνώμη σας...;
http://www.super-shopping.gr/index.php?act=viewProd&productId=17465

Η μονη μπριζα σε μια οικια που μπορει να αναπεξελθει στις απαιτησεις αυτης της σομπας ειναι η μπριζα του πλυντηριου,
γιατι βαση ΓΟΚ παει απευθειας στον πινακα με μεγαλυτερης διατομης καλωδιο και ασφαλιζεται με ασφαλεια 16Α.
Αν την αγορασεις μην κανεις κανεναν πειραματισμο με τις ασφαλειες του πινακα για να την χρησιμοποιησεις.
Και μην βαλεις καμια ψευτομπαλαντεζα, κινεζια για να την φερεις πιο κοντα σου, ειναι ακρως επικινδυνο.

antreas9
27-10-12, 12:01
μόλις τελείωσε η εγκ/ση του φυσικού αερίου (ατομικός λέβητας).
Εχει έρθει και εχει ήδη σκάψει και η δεπα, εχει κλείσει τρύπες, απλά δε μου έχουν φέρει ακόμα φυσικό αέριο (μεσα στην εβδομαδα)!
από άποψη ταχύτητας και προσοχής σε κάποια πράγματα που ειχα ζητήσει, εχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.
(δεν ξερω αν θα χρειαστώ εξαρέωση στα σώματα)!
μενει μονο ο ηλεκτρολόγος, να συνδεσει θερμοστάτη, και να κανει εναρξη του καυστηρα. lets see...

teodor_ch
27-10-12, 12:45
Είχα ακούσει ότι η τιμή του φ. αερίου είναι "συνδεδεμένη" με την τιμή του πετρελαίου αλλά δε ξέρω αν είναι με τους φόρους ή χωρίς.

Αν εξαιρέσουμε το μπουρδέλο κράτος, υπάρχει καμία πρόβλεψη για την τιμή φ. αερίου τα επόμενα χρόνια?

antreas9
27-10-12, 20:23
Είχα ακούσει ότι η τιμή του φ. αερίου είναι "συνδεδεμένη" με την τιμή του πετρελαίου αλλά δε ξέρω αν είναι με τους φόρους ή χωρίς.

Αν εξαιρέσουμε το μπουρδέλο κράτος, υπάρχει καμία πρόβλεψη για την τιμή φ. αερίου τα επόμενα χρόνια?

περυσι αποσυνδεθηκε.
πρόβλεψη, παγκόσμια, από όσο ξέρω, ειναι για μείωση τιμής.
στο κράτος που ζούμε, θεωρώ δεδομένο ότι στους επόμενους 6 μήνες, θα αυξηθεί ο φόρος τουλάχιστον 30%...

manoulamou
28-10-12, 13:57
περυσι αποσυνδεθηκε.
πρόβλεψη, παγκόσμια, από όσο ξέρω, ειναι για μείωση τιμής.
στο κράτος που ζούμε, θεωρώ δεδομένο ότι στους επόμενους 6 μήνες, θα αυξηθεί ο φόρος τουλάχιστον 30%...

Βλεποντας μια κατακορυφη ανοδο της χρησης - συνδεσεων
εαν μπορουσαν θα το εκαναν να ισχυσει και... αναδρομικα!
:whistle:

stratus
29-10-12, 17:50
Μην τους βαζεις ιδεες ....

chal_4
29-10-12, 19:24
Τί λέτε για τα θερμαντικά πάνελ? (όχι υπέρυθρα) Πως λειτουργούν αυτά? Αξίζει να υπάρχει ένα τέτοιο σε κάθε δωμάτιο?
www.electrostudio.gr/product/catid/3499/pcatid/6567

Bananas
29-10-12, 19:57
Τί λέτε για τα θερμαντικά πάνελ? (όχι υπέρυθρα) Πως λειτουργούν αυτά? Αξίζει να υπάρχει ένα τέτοιο σε κάθε δωμάτιο?
www.electrostudio.gr/product/catid/3499/pcatid/6567



Είχα την εντύπωση ότι όλα τα πάνελ είναι υπέρυθρα... ας μας πει κάποιος τι παίζει γιατί τώρα μπερδεύτηκα.

manoulamou
29-10-12, 20:10
Izzy-ph08h
Convector, Θερμοπομπός... (http://www.bestprice.gr/item/2153091360/izzy-ph08h/?fromq=PH-08H)
ή
Θερμαντικό Panel (http://www.skroutz.gr/c/411/syskeues-thermanshs/m/5654/Izzy/f/343267/%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%A0%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CE%BB.html)?:hmm:

29gk
29-10-12, 21:20
Eιδα ενα τετοιο στα Λερου-Μερλιν της Πειραιως, στα 59€. Οχι της ιδιας μαρκας και στα 400W αλλα ειχαν το δειγμα αναμμενο και πλησιασα για να δω την αποδοση. Υποθετω λοιπον, πως ενα αντικειμενο που εκπεμπει θερμοτητα σε εναν χωρο θα συντελει και στην θερμανση του, αλλα εαν αυτη η συσκευη δεν εχει ταχυτητες και εαν το δειγμα που ειδα στο καταστημα δεν ηταν στην μικρη, η αποδοση του για μενα ηταν απο φτωχη εως κακη. Ακομα και για καποιον που το εχει διπλα του σε μια κρυα μερα.

nyannaco
30-10-12, 09:47
Φυσικά και είναι χαμηλή η κατανάλωση, με 400W ή 425W! Φυσικά με αυτή την ισχύ ζεσταίνει όσο ένα σώμα καλοριφέρ ΙΙ/905/5, δηλαδή 5 φέτες στενό και ψηλό, όπως αυτά τα μικρά που μπαίνουν συνήιως πίσω από την πόρτα του μικρού βοηθητικού μπάνιου. Και βέβαια για τέτοιο χώρο επαρκεί, όχι για κανονικό δωμάτιο.
Βαρέθηκα να το γράφω, οικονομική ηλεκτρική θέρμανση είναι δυνατή μόνο με air condition / αντλία θερμότητας, οποιοδήποτε άλλο "θαύμα" οικονομίας με ρεύμα απλά δεν υπάρχει.

antreas9
01-11-12, 20:11
ακυρο προς το παρων.σ ορρυ

- - - Updated - - -

Λοιπόν, θέλω να κλείσω την "κακοτεχνία" που δημιουργήσε η σύνδεση των σωλήνων φυσικού αερίου.
η ευκολη λύση: Γυψοσανίδα.
Ομως, ο μηχανικός που μου εκανε όλη την εγκ/ση, μου ειπε οτι οι συγκεκριμένοι σωλήνες, εκπέμπουν τόση θερμότητα, όσο 2 καλοριφέρ.
Και πρότεινε να μη τις καλύψω.
(Αυτο δεν παίζει, για αισθητικούς λόγους)!
ο 1ος γυψοσανιδάς, μου πρότεινε γυψοσανίδα, και σε 3-4 σημεία, να βάλω περσίδες.
(ο μηχανικός, αυτό το απορρίπτει, λέει οτι θα καλυφθεί πάνω από 80-90% της ζέστης).
Σκέφτεται κάποιος κάποια λύση, που και να καλύψει σχετικά την όλη κακοτεχνία, αλλά ΚΑΙ επιτρέπει να βγαινει η θερμανση/ζεστη?
(σκεφτόμουν, ΑΝ υπάρχει, κάποιο κανάλι, που στην εξω μεριά, να έχει κάτι σαν την σίτα που τα έχουν τα καλοριφέρ στην πάνω μεριά? (τι...όμορφα που τα γράφω, αντε να καταλαβει ανθρωπος)...

111396111397111398


(είμαι εκτός θέματος ίσως, σόρρυ!)!

8anos
01-11-12, 20:44
ο γυψοσανιδας δεν μπορει να φτιαξει αυτο που σκεφτηκες; (το καναλι με την σιτα; )

Piparas
01-11-12, 22:17
Όσον αφορά στην θερμότητα που σου είπε ότι εκπέμπουν αυτοί οι σωλήνες είναι τουλάχιστον υπερβολικός. Άν ήταν έτσι, οι απώλειες στις εγκαταστάσεις θέρμανσης με πολλά περισσότερα μέτρα σωλήνα θα ήταν τεράστιες. Βέβαια η θερμότητα αυτή στην περίπτωσή σου δεν είναι απώλεια.

antreas9
01-11-12, 23:17
Όσον αφορά στην θερμότητα που σου είπε ότι εκπέμπουν αυτοί οι σωλήνες είναι τουλάχιστον υπερβολικός. Άν ήταν έτσι, οι απώλειες στις εγκαταστάσεις θέρμανσης με πολλά περισσότερα μέτρα σωλήνα θα ήταν τεράστιες. Βέβαια η θερμότητα αυτή στην περίπτωσή σου δεν είναι απώλεια.
αυτό που είπε, ειναι οτι εκπέμπουν "εξτρα" θερμότητα οι σωλήνες, ίση με 2 καλοριφέρ.
Αν αυτό είναι υπερβολικό (όπως και εμένα μου φαίνεται), και πχ, εκπέμπει μια θεμρότητα 30-40% ενός σώματος, τότε, δεν έχει νόημα να το συζητάω καν, θα το κλείσω εξ ολοκλήρου με γυψοσανίδα, να τελειώνω!

ΥΓ: οχι, ο γυψοσανιδάς, κάνει κατασκευες μόνο με γυψοσανίδα, και μια σίτα πρόσθετη στο μπροστα μερος.

MAuVE
01-11-12, 23:44
Να τις θερμομονώσεις και να τις καλύψεις.
Λίγο-πολύ, την μετάδοση θερμότητας που θα χάσεις από τις σωλήνες, θα την κερδίσεις από τα σώματα, γιατί το νερό θα πηγαίνει σε αυτά σε ελάχιστα υψηλότερη θερμοκρασία.
Αυτό που τελικά θα "χάσεις" είναι ανάξιο λόγου.

nyannaco
02-11-12, 10:07
Οχι μόνο δεν θα "χάσεις", όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, αλλά θα κερδίσεις επιπλέον. Θα κερδίσεις (α) την απόδοση των σωμάτων που θα είναι αυτή που πρέπει, ενώ έτσι είναι μειωμένη λόγω των απωλειών από τους σωλήνες, και (β) την ομοιόμορφη κατανομή της θερμοκρασίας στο σπίτι. Με αμόνωτους σωλήνες θα έχεις ένα διάδρομο φούρνο, και λίγο λιγότερο ζεστά δωμάτια. Κατ'αρχήν μόνωση, λοιπόν, για το λειτουργικό μέρος, και κάλυψη για το αισθητικό.
Για τη μόνωση τα πράγματα είναι πολύ απλά (και φθηνά). Ξέροντας τη διατομή των σωλήνων (για Φ28 το κόβω, αλλά μπορεί πανεύκολα να κάνω λάθος, οπότε μέτρα) και το μήκος τους, πας στο κατάστημα υδραυλικών και παίρνεις το ανάλογο αρμαφλέξ (πχ 13x28, ή αν δεν έχεις αρκτή απόσταση μεταξύ των δύο σωλήνων, 9x28) και αυτοκόλλητη ταινία, ανοίγεις το αρμαφλέξ κατά μήκος με κοπίδι ή ψαλίδι, το περνάς και το κλείνεις με την ταινία. Σε μια ώρα θα έχεις τελειώσει.

chal_4
02-11-12, 11:24
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πιο πριν, αλλά τί λέτε για τις σόμπες υγραερίου?

nyannaco
02-11-12, 15:15
Τα πάντα έχουν αναφερθεί! Μη προτεινόμενη λύση, λόγω (α) αναγκαιότητας για συχνό αερισμό (όπου χάνεται και θερμότητα), (β) συγκέντρωσης υγρασίας στο χώρο (πάλι αιατεί πολύ αερισμό), (γ) ενδεχομένως μυρωδιάς.

chal_4
02-11-12, 15:30
Αν δεν υπάρχει μυρωδιά ο αερισμός μπορεί να μην είναι και πολύ συχνος... Αυτό που μου φαίνεται μη λειτουργικό με τις σόμπες υγραερίου είναι το γέμισμα της μπουκάλας που μπορεί να χρειάζεται να γίνει και κάθε 3-4 μέρες...

antreas9
02-11-12, 15:49
Οχι μόνο δεν θα "χάσεις", όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, αλλά θα κερδίσεις επιπλέον. Θα κερδίσεις (α) την απόδοση των σωμάτων που θα είναι αυτή που πρέπει, ενώ έτσι είναι μειωμένη λόγω των απωλειών από τους σωλήνες, και (β) την ομοιόμορφη κατανομή της θερμοκρασίας στο σπίτι. Με αμόνωτους σωλήνες θα έχεις ένα διάδρομο φούρνο, και λίγο λιγότερο ζεστά δωμάτια. Κατ'αρχήν μόνωση, λοιπόν, για το λειτουργικό μέρος, και κάλυψη για το αισθητικό.
Για τη μόνωση τα πράγματα είναι πολύ απλά (και φθηνά). Ξέροντας τη διατομή των σωλήνων (για Φ28 το κόβω, αλλά μπορεί πανεύκολα να κάνω λάθος, οπότε μέτρα) και το μήκος τους, πας στο κατάστημα υδραυλικών και παίρνεις το ανάλογο αρμαφλέξ (πχ 13x28, ή αν δεν έχεις αρκτή απόσταση μεταξύ των δύο σωλήνων, 9x28) και αυτοκόλλητη ταινία, ανοίγεις το αρμαφλέξ κατά μήκος με κοπίδι ή ψαλίδι, το περνάς και το κλείνεις με την ταινία. Σε μια ώρα θα έχεις τελειώσει.


thanks a lot ! αυτο θα κανω! (μου...εμπνέεις εμπιστοσύνη) :)

nyannaco
02-11-12, 18:17
Αν δεν υπάρχει μυρωδιά ο αερισμός μπορεί να μην είναι και πολύ συχνος... Αυτό που μου φαίνεται μη λειτουργικό με τις σόμπες υγραερίου είναι το γέμισμα της μπουκάλας που μπορεί να χρειάζεται να γίνει και κάθε 3-4 μέρες...δεν θα έπαιρνα τέτοια ρίσκα με μια συσκευή καύση που πετάει τα καυσαέρια μέσα στο χώρο. Δεν είναι μόνο το διοξείδιο που ανεβαίνει σε βάρος του οξυγόνου, είναι και το ύπουλο μονοξείδιο που δε το βλέπεις, δεν το ακούς, δεν το μυρίζεις, αλλά σκοτώνει!
Οσο για την ανατροφοδοσία δεν μιλάμε για γέμισμα, αλλά για αλλαγή μπουκάλας.

MAuVE
02-11-12, 18:31
Για να γλυτώσεις πάνω από την μισή δουλειά, πάρε armaflex για σωλήνα 2 ιντσών, σκίσε το κατά μήκος όπως σου είπε ο nyannaco -αλλά με φάλτσο- και κάλυψε και τις δύο σωλήνες διπλώνοντας το σαν "6".
Η προσαγωγή, που καλόν είναι να έχει καλύτερη μόνωση σαν έχουσα υψηλότερη θερμοκρασία, ας καταλάβει το κάτω κουλουράκι του 6.
Προσοχή στην ταινία που θα χρησιμοποιήσεις για να κλείσεις το "6".
Πρέπει να είναι αρκετά φαρδιά και ανθεκτική.
Ζήτα αυτήν που χρησιμοποιούν οι καναλάδες για τους αεραγωγούς στον κλιματισμό.
Στα στηρίγματα, για να τα περάσεις, σκίσε εγκάρσια μόνο το πάνω μέρος του "6".
Ευελπιστώ ότι κατάλαβες τον τρόπο που σου προτείνω.

Bananas
02-11-12, 23:37
Για να γλυτώσεις πάνω από την μισή δουλειά, πάρε armaflex για σωλήνα 2 ιντσών, σκίσε το κατά μήκος όπως σου είπε ο nyannaco -αλλά με φάλτσο- και κάλυψε και τις δύο σωλήνες διπλώνοντας το σαν "6".
Η προσαγωγή, που καλόν είναι να έχει καλύτερη μόνωση σαν έχουσα υψηλότερη θερμοκρασία, ας καταλάβει το κάτω κουλουράκι του 6.
Προσοχή στην ταινία που θα χρησιμοποιήσεις για να κλείσεις το "6".
Πρέπει να είναι αρκετά φαρδιά και ανθεκτική.
Ζήτα αυτήν που χρησιμοποιούν οι καναλάδες για τους αεραγωγούς στον κλιματισμό.
Στα στηρίγματα, για να τα περάσεις, σκίσε εγκάρσια μόνο το πάνω μέρος του "6".
Ευελπιστώ ότι κατάλαβες τον τρόπο που σου προτείνω.

Μια ανθεκτική ταινία είναι αυτή με ίνες υαλού ή με ίνες υφασμάτινες . Μήπως είναι υπερβολικό να πάρει κάποια ανθεκτική ταινία? Μια απλή ταινία μονοτική φαρδιά (αυτή που χρησιμοποιούν οι ηλεκτρολόγοι) μια χαρά κάνει την δουλεία της πιστεύω.

nyannaco
03-11-12, 00:09
Εγώ πάντως χρησιμοποίησα τη μαύρη τη φαρδιά με το ύφασμα, που προορίζετραι αρκιβώς γι'αυτό το σκοπό. Μπορεί να μου στοίχισε 6 ή 7 € παραπάνω, δεν θυμάμαι, αλλά προτίμησα να τα δώσω και να ξενοιάσω παρά να τρέχω κάθε τόσο να ξανακολλάω.

blade_
03-11-12, 01:15
παιδια,το νυχτερινο ρευμα αρχισε απο χθες?

3.30-5.30 και με τα το βραδυ στις 2?

Tom_K
03-11-12, 06:14
Ωράριο Νυχτερινού Τιμολογίου (http://www.dei.gr/Default.aspx?id=31160&nt=18&lang=1)
Χειμερινή περίοδος: 1 Νοεμβρίου έως 30 Απριλίου 02:00-08:00 και 15:30-17:30
Θερινή περίοδος: 1 Μαΐου έως 31 Οκτωβρίου 23:00-07:00

chal_4
06-11-12, 10:57
1 Νοεμβρίου έως 30 Απριλίου 02:00-08:00 και 15:00-17:00

http://www.dei.gr/Documents2/CUSTOMER%20SERVICE/%CE%9D%CE%A5%CE%A7%CE%A4%CE%95%CE%A1%CE%99%CE%9D%CE%9F/%CE%9D%CE%A5%CE%9A%CE%A4%CE%95%CE%A1%CE%99%CE%9D%CE%9F%20%CE%A4%CE%99%CE%9C%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%9F%202012-2013%20%282%29%20doc.pdf

Μου το επιβεβαίωσαν από τη ΔΕΗ και το είδα και στο μετρητή μου.
Στο ρολόι της ΔΕΗ έχουμε 2 μετρητες. Ένας που γράφει Κ (Κανονικό) και ένας που γράφει Μ (Μειωμένο)
Μπορεί κάποιος να ελέγξει αν έχει τμηματικό μειωμένο ωράριο ή συνεχές, αν 3-5 το μεσημέρι δει ποιος μετρητής λειτουργεί. Αν λειτουργεί ο Μ τότε έχει τμηματικό (2-8, 15-17). Αν λειτουργεί ο Κ έχει συνεχές (23-7)

jkoukos
06-11-12, 12:21
Αν και υπάρχει ασυμφωνία μεταξύ των 2 link που δίνεται (το 2ο είναι ενημερωμένο), εντούτοις και οι 2 έχετε δίκιο, ανάλογα σε ποια περιοχή της χώρας είναι η σύνδεση.
Το τμηματικό ωράριο ανά περιοχή εξαρτάται από την ύπαρξη συστήματος ΤΑΣ (http://www.dei.com.gr/Documents2/TIMOLOGIA/%CE%A3%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1%20%CE%A4%CE%91%CE%A3%20(2).pdf) (Τηλεχειρισμός Ακουστικής Συχνότητας):

Στις περισσότερες περιοχές ισχύει το νέο (πρώτη φορά από τώρα) τμηματικό 02:00-08:00 & 15:00-17:00.
Η Κρήτη έχει 02:00-08:00 & 15:30-17:30.
Η Θεσσαλονίκη έχει 2 τμηματικά: 02:00-08:00 & 15:30-17:30 και το 02:30-08:30 και 15:30-17:30.
Τέλος οι παλιές παροχές σε όλη την επικράτεια καθώς και 'κει που δεν υπάρχει ΤΑΣ, έχουν το συνεχές νυκτερινό 23:00-07:00.

john_who
06-11-12, 12:31
Γεια σας και από μένα. Διάβασα το θέμα από το πρώτο μήνυμα και νομίζω πως με βοήθησε αρκετά να καταλήξω στην αγορά δεύτερου κλιματιστικού για υποστήριξη της κεντρικής θέρμανσης που είναι με πετρέλαιο και η τιμή του μας τρομάζει. Το σπίτι που νοικιάζω βρίσκεται στην Έδεσσα και πέρσι που ήταν η πρώτη μας χρονιά στην πόλη τρομάξαμε από το κρύο και το κόστος της θέρμανσης. Έχουμε ένα Ινβέρτερ δωδεκάρι στο σαλόνι.
Έκανα ένα σχέδιο του σπιτιού online 111624 αλλά για ευκολία το ανεβάζω κι εδώ σαν εικόνα.
Σκέφτομαι να κλείσω τα δύο (κίτρινα) ανεξάρτητα μπαλκόνια με διάφανο μουσαμά θερμοκηπίου, όχι τέντες αλλά καρφωτές με πηχάκια (κόκκινες γραμμές στο σχέδιο). Το δεύτερο κλιματιστικό Ινβέρτερ δωδεκάρι σκέφτομαι να το βάλω στην κρεβατοκάμαρα δίπλα στην μπαλκονόπορτα όπως φαίνεται στο σχέδιο.

Ο όγκος του χώρου που θα κλείσει έξω από την κρεβατοκάμαρα είναι 3,30 πλάτος Χ 2,80 ύψος και 1,50 βάθος. 14 κυβικά μέτρα περίπου.

Το σχέδιο όπως το βλέπετε βλέπει τον νότο δηλαδή ο ήλιος βλέπει όλη μέρα τα μπαλκόνια που θα κλείσω.

Πού νομίζετε ότι είναι πιο σωστό να βάλω την εξωτερική μονάδα; Μέσα από το μουσαμά ή έξω;

Το σχέδιο online http://pl.an/2de6fq

nyannaco
06-11-12, 13:24
Στα μεγάλα κρύα δεν θα σου κάνει διαφορά. Στις μέρες με κάποιο ήλιο, το μπαλκόνι θα γίνεται θερμοκήπιο, οπότε εκεί θα το βοηθήσει να λειτουργεί με υψηλότερο COP. Θα έλεγα λοιπόν μέσα. Επιπλέον, η προστασία του από τη βροχή όσο νά'ναι θα βοηθήσει στη μακροζωία του.

john_who
06-11-12, 13:43
Πιστεύετε ότι θα κάνουν καλό οι μουσαμάδες; Το κόστος τους είναι γύρω στα 60 ευρώ και προσωπική εργασία.

MAuVE
06-11-12, 14:41
Καλό θα κάνει στην θερμομόνωση των υπνοδωματίων.

Η εξωτερική μονάδα ΕΞΩ από τον μουσαμά.

Βάζοντάς την μέσα από τον μουσαμά θα είχε νόημα μόνο αν μπορούσε να γίνει επαρκής θερμοσυσσώρευση κατά την διάρκεια της ημέρας η οποία να αξιοποιείτο κατά την νύκτα.
Αλλά είναι τόσο μικρός ο όγκος του εξώστη, που όχι μόνον δεν αξίζει, αλλά αντιθέτως θα σου τον ψύχει κάτω από την εξωτερική θερμοκρασία, ακυρώνοντας έτσι την έξτρα θερμομόνωση που πρόσθεσες.

Για να πάρεις μια ιδέα:

Έστω ότι την ημέρα το «θερμοκήπιο» ανεβάζει την θερμοκρασία του αέρα του κλειστού πλέον εξώστη των 14 κ.μ. στους 50 β Κελσίου με μία σχετική υγρασία 30% η οποία διατηρείται στα ίδια επίπεδα μέχρι το βράδυ, οπότε ανάβεις το κλιματιστικό (δεν γίνεται αυτό, αλλά τα βάζουμε όλα ιδανικά για να δούμε που θα καταλήξουμε).
Εκείνη την ώρα η εξωτερική θερμοκρασία έχει πέσει στους +5 β Κελσίου με σχετική υγρασία 75%.
Αν το κλιματιστικό δουλέψει στο full (12000Btu/h), η θερμοκρασία του αέρα στον κλειστό εξώστη θα εξισωθεί με την εξωτερική (+5 β) μέσα σε περίπου 10 λεπτά της ώρας.
Εδώ τελειώνει το κέρδος σου λόγω θερμοσυσσώρευσης και αρχίζει η ζημία.

nyannaco
06-11-12, 16:54
Μιλούσα για εκμετάλλευση του θερμοκηπίου (αύξηση COP) τις ώρες της ηλιοφάνειας, όχι το βράδυ. Δεν έχει λογική;
Οσο για την ψύξη του αέρα της βεράντας κάτω από την εξωτερική και ακύρωση της θερμομόνωσης (μέσω του εξωτερικού τοίχου) δεν είμαι σίγουρος, θεωρώ ότι σε αυτό το σενάριο (βράδυ, χωρίς θερμικά κέρδη από τον ήλιο) η θερμοκρασία της βεράντας θα ακολουθήσει πολύ γρήγορα τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος, λόγω της ελαχιστότατης θερμικής αντίστασης του μουσαμα σε σχέση με την αντίστοιχη του εξωτερικού τοίχου. Εχει λάθος ο συλλογισμός μου;

MAuVE
06-11-12, 18:39
Μιλούσα για εκμετάλλευση του θερμοκηπίου (αύξηση COP) τις ώρες της ηλιοφάνειας, όχι το βράδυ. Δεν έχει λογική;
Οσο για την ψύξη του αέρα της βεράντας κάτω από την εξωτερική και ακύρωση της θερμομόνωσης (μέσω του εξωτερικού τοίχου) δεν είμαι σίγουρος, θεωρώ ότι σε αυτό το σενάριο (βράδυ, χωρίς θερμικά κέρδη από τον ήλιο) η θερμοκρασία της βεράντας θα ακολουθήσει πολύ γρήγορα τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος, λόγω της ελαχιστότατης θερμικής αντίστασης του μουσαμα σε σχέση με την αντίστοιχη του εξωτερικού τοίχου. Εχει λάθος ο συλλογισμός μου;

Στο πρώτο μέρος ο συλλογισμός σου είναι ο μισό-σωστός, αλλά τελικά "χάνει" στα σημεία.

Όσο δηλαδή υπάρχει ήλιος θα εκμεταλλεύεται την λειτουργία του φαινομένου του θερμοκηπίου και θα υπάρχει κέρδος.
Όταν χαμηλώσει ο ήλιος, για τον λόγο που θα εξηγήσω στην συνέχεια, θα υπάρχει απώλεια.
Επειδή όμως χρησιμοποιούμε την θέρμανση περισσότερο κατά τις ώρες που δεν υπάρχει ήλιος, το τελικό ισοζύγιο αποβαίνει καθαρά αρνητικό.

Στο δεύτερο θέμα τώρα:

Για να μην κάνω το θέμα δυσκολονόητο στον μέσο αναγνώστη, παραπέμποντας σε σημεία πάνω στον ψυχρομετρικό χάρτη, που είναι ο σωστός τρόπος για να αποδείξω αυτό που ισχυρίζομαι, θα το προσεγγίσω διά της κοινής λογικής.
Αν ψάξουμε λοιπόν τις προδιαγραφές του ανεμιστήρα της εξωτερικής μονάδας ενός inverter heat pump (http://www.mitsubishicomfort.com/media/382145/m-series%20brochure%203_11-r_pages.pdf) ονομαστικής ισχύος σε ψύξη 12000 Btu/h, θα βρούμε μία τιμή περί τα 1200 cfm.
Στο μετρικό σύστημα η προηγούμενη τιμή ισοδυναμεί με περίπου 2000 κυβικά μέτρα/ώρα.
Ο κλειστός εξώστης όμως περικλείει μόλις 14 m3 αέρα, πράγμα που μας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι σε συνεχή λειτουργία η εξωτερική μονάδα θα γυρίζει τον ίδιο και τον ίδιο αέρα ~145 φόρες κάθε ώρα.
Αν πούμε τώρα ότι σε κάθε πέρασμά του ο αέρας κρυώνει κατά 2-3 βαθμούς Κελσίου, στα 20 το πολύ διαδοχικά περάσματα οι (θεωρητικοί) 50 β. του θερμοκηπίου θα έχουν φθάσει σε θερμοκρασία πάγου (κάτω από την εξωτερική θερμοκρασία που δεχθήκαμε).
Από αυτή τη χρονική στιγμή και ύστερα η θερμοκρασία του αέρα στον περίκλειστο εξώστη θα συνεχίζει να πέφτει μέχρις ότου αποκατασταθεί μια ισορροπία μεταξύ της θερμότητας που περνάει μέσα από το μουσαμά, με αυτή που ζητάει το heat pump.
Βάλαμε δηλαδή έναν ενεργειακό φραγμό στην ροή της ενέργειας από το περιβάλλον προς την αντλία θερμότητας, πράξη που θα την "πληρώσουμε" με μία πρόσθετη διαφορά θερμοκρασίας.
Με την σειρά της η διαφορά αυτή θερμοκρασίας θα μας "κοστίσει" ένα χειρότερο COP και μεγαλύτερες θερμικές απώλειες του εξωτερικού τοίχου των υπνοδωματίων.

Για να συνοψίσω όσο πιο απλά μπορώ, ο κλειστός εξώστης που την ημέρα λειτουργεί σαν θερμοκήπιο, το βράδυ θα μετατρέπεται σε ΨΥΓΕΙΟ.

Ναι, είναι λάθος ο δεύτερος συλλογισμός σου γιατί δεν έλαβες υπόψη την "καταβόθρα" ενεργείας που δημιουργεί η εξωτερική μονάδα.
Η ροή ενεργείας δεν είναι πλέον υπνοδωμάτιο –> κλειστός εξώστης –> περιβάλλον.

Έχει γίνει υπνοδωμάτιο –> κλειστός εξώστης, παράλληλα με, περιβάλλον -> κλειστός εξώστης για να μπορέσει να λειτουργήσει το κλειστός εξώστης -> αντλία θερμότητας.

Ελπίζω να το βλέπεις τώρα.

nyannaco
06-11-12, 21:07
Ησουν σαφής, καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Η παραδοχή μου ήταν ότι χωρίς ηλιοφάνεια ο μουσαμάς θερμικά είναι περίπου σαν να μην υπάρχει, λόγω αστείας θερμικής αντίστασης. Το λάθος μου ήταν ότι αυτό θα ίσχυε χωρίς την αντλία θερμότητας. Αυτά τα 2k m³/h δεν είχα υπολογίσει (δεν είχα αίσθηση του μεγέθους), με τόση κίνηση αέρα εσωτερικά η εναλλαγή με το περιβάλλον μέσω του μουσαμά λογικά θα είναι πολύ μικρή, σίγουρα ανεπαρκέστατη. Εξω λοιπόν.

john_who
07-11-12, 01:17
Ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες και πληρέστατες απαντήσεις. Νοιώθω τυχερός που είμαι μέλος στο adslgr.com

npil
08-11-12, 21:27
Na ρωτησω κατι: σκεφτομαι να παρω μια σομπα αλογονου για ενα δωματιο περιπου 25-30τμ .ποσα watt μου προτεινετε? και αν αξιζει καποια μαρκα συγκεκριμενα ?
περιπου ποσο μπορει να ειναι το κοστος της ? μερικοι λενε για 2000w και κοστος 0.20-0.25€ την ωρα.
Τι γνωμη εχετε ?

MAuVE
08-11-12, 23:29
Στις υψηλές καταναλώσεις τετραμήνου η kWh στοιχίζει ~0,2 Ευρώ.
Η σόμπα που αναφέρεις θα σου κοστίζει 0,4 Ευρώ την ώρα, αν λειτουργεί συνέχεια και εκτός ωρών μειωμένου τιμολογίου.
Σε κάποιο μίτο έχω ανεβάσει τον πίνακα τιμής kWh ως προς την συνολική κατανάλωση τετραμήνου.

antreas9
09-11-12, 23:09
(σε συνέχεια του προηγούμενου μηνυματος μου....
Θερμομονωσα τις σωλήνες, ήρθε ο γυψοσανιδας, το έκλεισε, όλα καλά.
την ωρα που φεύγει, μου λέει ότι θέλει ξύσιμο, στοκάρισμα, ξανα ξύσιμο, αστάρι, και βαψιμο, όλη η γυψοσανίφα που εβαλε.
Και η ερω΄τηση ειναι..Ετσι Πρεπει να γίνει?)

blade_
09-11-12, 23:33
ειναι το σωστο.ειδικα για εξωτερικες επιφανειες..αν δε σε πολυ ενοχλει αστο ετσι

MAuVE
10-11-12, 00:37
Περίπου.

Αν σε αυτό που έγραψες αντικαταστήσεις το "όλη η γυψοσανίδα" με την φράση "όλες οι ενώσεις των γυψοσανίδων" έχεις την ορθή διαδικασία.

chal_4
10-11-12, 11:33
Επανέρχομαι στα θερμαντικά πάνελ (κεραμεικά) με την εξής ερώτηση. Υποτίθεται ότι αυτά μπορούν να ζεστάνουν έναν χώρο 12-15 τετραγωνικά. Αυτό σημαίνει ότι ένα δωμάτιο με κλειστές πόρτες μπορεί να ζεσταθεί επαρκώς μόνο με ένα πάνελ? Έχουν και θερμοστάτη?

manoulamou
10-11-12, 13:40
Ειδα μια διαφημιση σ ενα παρακμιακο καναλι, το extra για κατι θερμαστρες ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ και εχω καποιες αποριες:
(1)Ποσο ευχρηστες και ασφαλεις ειναι αυτες με την τελευταια τεχνολογια;
(2)Την αλλαγη μπουκαλας την κανει παντα καποιος απ τον προμηθευτη ή μπορουμε να παρουμε κι απο αλλού;
(3)Αυτο το εναλλακτικο συστημα με τις λαμπες για ωρα αναγκης, οταν ξεμεινεις απο μπουκαλα λειτουργει;
Ξερετε καποιο τετοιο αξιοπιστο μοντελο - εταιρια;

Δεν θελω να εξαρτωμαι απ την ΔΕΗ, ιδιως τωρα με το δενπληρωνωτοχαρατσι - ΕΕΤΗΔΕ.:mad:

Χρηματα προς το παρον δεν περισσευουν για πιο μονιμες - μακροπροθεσμες επενδυσεις που απαιτουν εγκαταστασεις - αγορες νεου εξοπλισμου, ουτε λογος για δανεια βεβαια!:evil:

blade_
10-11-12, 14:59
αν ζεσταινοσουν με κλιματιστικο,δε μπορουν να στο αντικαταστησουν οι σομπες..καλες ειναι κ θα βρεις παντου,αλλα ειναι μονο για τοπικα..

nyannaco
10-11-12, 17:10
Εύχρηστες είναι. Οσο για το "ασφαλείς", από διαρροή αερίου δεν υπάρχει θέμα, έχουν ασφαλιστικές διατάξεις. Ενα άλλο θέμα είναι τί γίνεται αν δεν αερίσεις εγκαίρως/επαρκώς, με τη μείωση του οξυγόνου και την επιβάρυνση σε CO2, και ακόμη σημαντικότερο, σε CO. Αν έχει ανσωματωμένο ανιχνευτή που κόβει την παροχή ΟΚ, διαφορετικά επαφίεται στο χρήστη. Πάντως κάποια χρόνια που χρησιμοποιούσα σαν φοιτητής (τον προηγούμενο αιώνα) και που δεν είχε ανιχνευτή, δεν είχα ποτέ πρόβλημα, αλλά ούτε και διανοήθηκα ποτέ να την αφήσω αναμμένη και να κοιμηθώ.
Οσο για τη μπουκάλα, πήγαινα πίσω την άδαια και έπαιρνα μια γεμάτη και την έβαζα μόνος μου, δεν είναι τίποτα.
Το κουβάλημα είναι ένα από τα μειονεκτήματά τους, αλλά αν δεν χρειάζεται να την ανεβάσεις π.χ. 5 ορόφους χωρίς ασανσέρ, δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο. Για μένα το βασικό τους μειονέκτημα είναι η ανάγκη συχνού αερισμού.

chal_4
10-11-12, 17:39
έχει δοκιμάσει κανείς θερμαντικό πάνελ να μας πει πρακτικά τι απόδοση έχει? Για να ζεστάνουμε ένα δωμάτιο μεσαίου μεγέθους αρκεί ένα τέτοιο? (όχι να γίνει φούρνος, αλλά να έχει μια θερμοκρασία απο 19 βαθμούς και πάνω το χειμώνα)

manoulamou
10-11-12, 20:45
Μενουμε σε μια πετρινη μονοκατοικια με κεραμοσκεπη, σχεδον τελεια μονωση και κηπο.
Στο τεραστιο σαλονι θα τη βολεψω στα συνηθη κρυα με το κλιματιστικο
αλλά εαν ανοιξουμε την εξωπορτα καταχειμωνο εφυγε ολη η ζεστη!
Δυο δωματια δεν χρησιμοποιουνται σχεδον καθολου, μενουν κουζινα - μπανιο και η καμαρα του γιου με τα ηλεκτρονικα καλουδια κι ενα μονο εξωτερικο τοιχο 40cm πετρα.
Λεω να παρω ενα αεροθερμο για το μπανιο, εχω ενα ηλεκτρικο καλοριφερ
και στα πολυ μεγαλα κρυα το βραδυ θα αναβω το πετρελαιο που εχω απο περισυ...
Την υγραεριου την σκεπτομαι σαν εναλλακτικη λυση, ιδιως για απεξαρτηση απ το βρυκολακα της ΔΕΗ!
:rolleyes:

Καμια πιο συγκεκριμενη προταση για χαρακτηριστικα (περαν του απαραιτητου ανιχνευτη) μοντελακι ή εταιρια αξιοπιστη;

@ ADSLgr.com All rights reserved.