PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

skeptistis
21-11-12, 01:37
επιτελους!
πηρα ποσες φορες σωματα λαδιου τα πεταξα....ενα που κανει δουλεια επιτελους και ζεσταινει!

Basilhs23_
21-11-12, 04:05
Εμείς είχαμε ένα σώμα που πέρσυ το Πάσχα χάλασε αλλά πρίν το πετάξουμε το βάλαμε στην πρίζα και λειτούργησε! Γλυτώσαμε και τα λεφτά. Συνήθως τα περισσότερα κάνουν δουλειά εκτός αν είναι μάρκα μ΄έκαψες.

teodor_ch
21-11-12, 10:54
(αλήθεια, πόσα από τα σπίτια που έμεινες διέθεταν πατάρι; Είχαν όλα αναμικτική μπαταρία ή δούλευε λάστιχο "Υ" στην μπανιέρα για ντους;).

Τη δουλειά της μπαταρίας την έκανε ο ταχυθερμοσίφωνας.
Είχε τρία mode λειτουργίας
πολύ ζεστό, ζεστό, κρύο (off)

και απο κάτω ένα περιστρεφόμενο διακόπτη (νομίζω άλλαζε τη ροή αλλά δε θυμάμαι σίγουρα)
με το οποίο διάλεγες τη θερμοκρασία του νερού

Σίγουρα δε μιλάμε για σύγκριση με ηλιακό!

Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δεν έχεις ζεστό νερό και στη κουζίνα ή σε άλλα μπάνια κλπ.
Βασικά έχεις ζεστό νερό ΜΟΝΟ εκεί που βρίσκεται, δηλαδή στο ντούζ συνήθως.
Αλλά όταν κοιτάς την οικονομία....δε σε ενδιαφέρει!

Για ΖΝΧ στη κουζίνα έπρεπε να ανοίξουμε τον καυστήρα με φ. αέριο. Διαφορετική επιλογή απο τα καλοριφέρ. Είχε και χρονοδιακόπτη αλλά πάντα στο off το είχαμε! :)

Χωρίς να γνωρίζω, υποθέτω ότι ένας ταχυθερμοσίφωνας είναι φθηνότερος απο ένα θερμοσίφωνα+σωληνώσεις+μπαταρία στο μπάνιο κλπ.

axxis
21-11-12, 10:57
Καλά, η αναμικτική μπαταρία πρέπει να είναι πολύ νέα τεχνολογία στην Αγγλία.
Μέχρι το 95 που ήμουν εκεί, μόνο σε κανένα καλό ξενοδοχείο είχες πιθανότητες να πετύχεις καμία...

teodor_ch
21-11-12, 11:38
Καλά, η αναμικτική μπαταρία πρέπει να είναι πολύ νέα τεχνολογία στην Αγγλία.
Μέχρι το 95 που ήμουν εκεί, μόνο σε κανένα καλό ξενοδοχείο είχες πιθανότητες να πετύχεις καμία...


εννοείται ότι στο νιπτήρα ότι δεν είχε!!!!

οι Άγγλοι γεμίζουν το νιπτήρα με ζεστό+κρύο και έτσι πλένονται!

nyannaco
21-11-12, 12:30
Καλά, τόσο συχνά (:twisted:) που πλένονται, δεν αξίζει να επενδύσουν σε αναμεικτικές.

manoulamou
21-11-12, 17:26
Εμεις προς το παρον βολευομαστε με το inverter a/c στο σαλονι και στις καμαρες εναλλακτικα με το σωμα λαδιου,
ετσι κι αλλιως τα φτυσαν δυο (!) σωματα της κεντρικης θερμανσης και λεφτα για επισκευες γιοκ.
Ηρθε απο Κρητη (http://www.katokato.gr/index.php?module=product_inner&cat2_code=019&cat1_code=008&code=0190125) χωρις ειδοποιηση απ το courier, το αεροθερμο (https://www.skroutz.gr/s/33373/Kerosun-BH-25.html) που μαλλον θα καταληξει στο σπιτι της κορης αντι για το μπανιο μας.
Σκεπτομαστε να παρουμε καμια σομπα υγραεριου plus λαμπες χαλαζια (https://www.skroutz.gr/s/2349275/Rohnson-R-7010.html) για τα χοντρα κρυα!

ΥΓ
Τωρα ειδα πως υπαρχουν υγραεριου και με αεροθερμο (https://www.skroutz.gr/s/2336546/Primo-KF-EF009.html)... Αυτες οι συσκευες Primo τι λενε γενικα; :what:

- - - Updated - - -

Ψαχνοντας για τις σομπιτσες βρηκα αυτον τον πινακα συγκρισεων μεσω getitnow, τον θεωρειτε αξιοπιστο στους υπολογισμους του;

112258

MAuVE
21-11-12, 18:04
... τον θεωρειτε αξιοπιστο στους υπολογισμους του;

Ουουυυ, πολύ...

Αυτή η τελευταία στήλη δεξιά, με την λεζάντα "Ενδεικτικό κόστος ΔΕΗ/ώρα/kw", τι να θέλει να μας πει;

α) ότι η ΔΕΗ χρεώνει διαφορετικά την kWh με ακριβότερη τιμή αυτή των "Ηλεκ. Καλοριφέρ" προς 0,25 Ευρώ και φθηνότερη αυτή των "Panel Υπέρυθρης Θέρμανσης" προς 0,08 Ευρώ.
β) Ο,τι με ένα "Ηλεκ. Καλοριφέρ" 2,5 kW μπορούν να θερμανθούν 8-12 τ.μ. όταν αυτό λειτουργεί σε κύκλο 0,25/(2,5x0,2)= 0,5 (δηλαδή 30 λεπτά ΟΝ ανά ώρα) ενώ με "Panel Υπέρυθρης Θέρμανσης" 0,8 kW μπορούν να θερμανθούν 15-20 τ.μ. όταν αυτό λειτουργεί σε ίδιο κύκλο 0,08/(0,8x0,2)= 0,5 (δηλαδή 30 λεπτά ΟΝ ανά ώρα).

Μην αρνηθείς ότι τον παραπάνω πίνακα τον πήρες από κάποιον που πουλάει "Panel Υπέρυθρης Θέρμανσης", γιατί τότε και εγώ θα σου πω ότι η καλύτερη θέρμανση, μακράν όλων των άλλων, είναι με "Convertors".

Αιιι, αιι, μανούλα μου

sdikr
21-11-12, 18:09
Ουουυυ, πολύ...

Αυτή η τελευταία στήλη δεξιά, με την λεζάντα "Ενδεικτικό κόστος ΔΕΗ/ώρα/kw", τι να θέλει να μας πει;

α) ότι η ΔΕΗ χρεώνει διαφορετικά την kWh με ακριβότερη τιμή αυτή των "Ηλεκ. Καλοριφέρ" προς 0,25 Ευρώ και φθηνότερη αυτή των "Panel Υπέρυθρης Θέρμανσης" προς 0,08 Ευρώ.
β) Ο,τι με ένα "Ηλεκ. Καλοριφέρ" 2,5 kW μπορούν να θερμανθούν 8-12 τ.μ. όταν αυτό λειτουργεί σε κύκλο 0,25/(2,5x0,2)= 0,5 (δηλαδή 30 λεπτά ΟΝ ανά ώρα) ενώ με "Panel Υπέρυθρης Θέρμανσης" 0,8 kW μπορούν να θερμανθούν 15-20 τ.μ. όταν αυτό λειτουργεί σε ίδιο κύκλο 0,08/(0,8x0,2)= 0,5 (δηλαδή 30 λεπτά ΟΝ ανά ώρα).

Μην αρνηθείς ότι τον παραπάνω πίνακα τον πήρες από κάποιον που πουλάει "Panel Υπέρυθρης Θέρμανσης", γιατί τότε και εγώ θα σου πω ότι η καλύτερη θέρμανση, μακράν όλων των άλλων, είναι με "Convertors".

Αιιι, αιι, μανούλα μου


Απλά σου λέει ότι το ένα θέλει 2.5kw ανα ώρα και το άλλο 0.8

MAuVE
21-11-12, 18:15
Παρά ένα τεσσαράκοντα χρόνια Μηχανολόγος-Ηλεκτρολόγος, αυτή την μονάδα Kw/ώρα δεν την ξανασυνάντησα.
Επειδή όμως είμαι οπαδός της συνεχιζόμενης εκπαίδευσης, είμαι όλος αυτιά.
Το kW είναι μονάδα ισχύος, δηλαδή ενέργεια/χρόνο. Η ενέργεια προς χρόνο στο τετράγωνο, τι στο καλό είναι;

DSLaManiaC
21-11-12, 18:20
Εγώ τσίμπησα αυτό για ζέστη.. Ποιοτικό φαίνεται και κάνει δουλειά.

http://healthiershop.gr/kh771225.html

manoulamou
21-11-12, 18:37
Το γελοιο πινακακι οπως ανεφερα το εχει το Getitnow (http://www.getitnow.gr/prod/smart-spiti/thermansi/sompes-ygraerioy/sompa-primo-kf-006a-4200w-mayri/prod2950081pp/) οχι σε panel υπερυθρων αλλά διπλα σε μια σομπα υγραεριου..

Εγώ τσίμπησα αυτό για ζέστη.. Ποιοτικό φαίνεται και κάνει δουλειά.

http://healthiershop.gr/kh771225.html

Το δικο μας ηλεκτρικο καλοριφερ (λαδιου) ειναι παρομοιο κατα τι παλαιοτερον το KH591225 De’Longhi... εχει χασει ενα ροδακι αλλά περισυ στα μεγαλα κρυα ξεμειναμε απο πετρελαιο και όπου το βαζαμε γινοταν φουρνος ο χωρος... δεν συζηταω τι πληρωνεις στη ΔΕΗ :nono:

DSLaManiaC
21-11-12, 18:38
Το γελοιο πινακακι οπως ανεφερα το εχει το Getitnow (http://www.getitnow.gr/prod/smart-spiti/thermansi/sompes-ygraerioy/sompa-primo-kf-006a-4200w-mayri/prod2950081pp/) διπλα σε μια σομπα υγραεριου..


Το δικο μας ειναι παρομοιο μεν αλλά ολιγον τι παλαιοτερον το KH771225 De’Longhi... εχει χασει ενα ροδακι αλλά περισυ στα μεγαλα κρυα ξεμειναμε απο πετρελαιο και όπου το βαζαμε γινοταν φουρνος ο χωρος...

Ροδάκι μπορείς να βάλεις ανταλλακτικό. Είτε από την αντιπροσωπεία είτε δική σας πατέντα.!

nyannaco
21-11-12, 21:08
Παρά ένα τεσσαράκοντα χρόνια Μηχανολόγος-Ηλεκτρολόγος, αυτή την μονάδα Kw/ώρα δεν την ξανασυνάντησα.
Επειδή όμως είμαι οπαδός της συνεχιζόμενης εκπαίδευσης, είμαι όλος αυτιά.
Το kW είναι μονάδα ισχύος, δηλαδή ενέργεια/χρόνο. Η ενέργεια προς χρόνο στο τετράγωνο, τι στο καλό είναι;Τυχερός είσαι! Εγώ (σε λιγότερα χρόνια) τη συναντάω συχνά-πυκνά, βρε εξηγώ, βρε φωνάζω, τίποτα! Εδώ υπάρχουν μηχανικοί (σε εισαγωγικά μάλλον) που δεν μπορούν να διαχωρίσουν τις έννοιες της ισχύος και της ενέργειας, τί περιμένεις από τους υπόλοιπους;

sdikr
21-11-12, 21:13
Παρά ένα τεσσαράκοντα χρόνια Μηχανολόγος-Ηλεκτρολόγος, αυτή την μονάδα Kw/ώρα δεν την ξανασυνάντησα.
Επειδή όμως είμαι οπαδός της συνεχιζόμενης εκπαίδευσης, είμαι όλος αυτιά.
Το kW είναι μονάδα ισχύος, δηλαδή ενέργεια/χρόνο. Η ενέργεια προς χρόνο στο τετράγωνο, τι στο καλό είναι;

Τον απλό άνθρωπο τον ενδιαφέρει ενα πράγμα, το πόσο θα πληρώσει, ναι ή όχι;
Αν έχουμε ενα μηχάνημα που θέλει 2.5kw σε ρεύμα σε μία ώρα πόσες Kwh θα έχει κάψει;

Στην τελική ο λογαριασμός που πληρώνουμε λέει kwh, αν υπάρχει θέμα μήπως κάποιος μηχανολόγος-ηλεκτρολόγος θα έπρεπε εδω και πολλλά χρόνια να πεί κάτι;

MAuVE
21-11-12, 21:16
Εδώ υπάρχουν μηχανικοί (σε εισαγωγικά μάλλον) που δεν μπορούν να διαχωρίσουν τις έννοιες της ισχύος και της ενέργειας, τί περιμένεις από τους υπόλοιπους;[/OFFTOPIC]

Αχ αυτοί οι τύποι που βυθίστηκαν στην θαλπωρή των εισαγωγικών...
Ώρες-ώρες (http://mauve-gr.blogspot.gr/2012/11/blog-post.html) με κάνουν να νιώθω like a motherless child, που λέει και το άσμα.

21706
21-11-12, 21:18
Τον απλό άνθρωπο τον ενδιαφέρει ενα πράγμα, το πόσο θα πληρώσει, ναι ή όχι;
Αν έχουμε ενα μηχάνημα που θέλει 2.5kw σε ρεύμα σε μία ώρα πόσες Kwh θα έχει κάψει;

Στην τελική ο λογαριασμός που πληρώνουμε λέει kwh, αν υπάρχει θέμα μήπως κάποιος μηχανολόγος-ηλεκτρολόγος θα έπρεπε εδω και πολλλά χρόνια να πεί κάτι;

Kwh σημαίνει Kw επί h, όχι Kw δια h.

sdikr
21-11-12, 21:31
Kwh σημαίνει Kw επί h, όχι Kw δια h.

μα αυτό δεν λέει;
πχ 2.5 kw μας λέει 0.25 0.8 μας λεεί 0.08
Συγνώμη ρε παιδιά αλλά δεν νομίζω οτι διαβάζω λάθος

21706
21-11-12, 21:37
μα αυτό δεν λέει;
πχ 2.5 kw μας λέει 0.25 0.8 μας λεεί 0.08
Συγνώμη ρε παιδιά αλλά δεν νομίζω οτι διαβάζω λάθος

Αυτό είπες:

«το ένα θέλει 2.5kw ανα ώρα και το άλλο 0.8»

Και λέμε ότι το «2.5kw ανα ώρα» είναι λάθος.

sdikr
21-11-12, 21:48
Αυτό είπες:

«το ένα θέλει 2.5kw ανα ώρα και το άλλο 0.8»

Και λέμε ότι το «2.5kw ανα ώρα» είναι λάθος.

δεν θα τραβήξει δηλαδή 2.5kwh; μέσα σε μία ώρα;

ΥΓ πάντα μιλάμε για το πόσο θα κάψει σε μία ώρα με συνεχή λειτουργία

21706
21-11-12, 21:52
δεν θα τραβήξει δηλαδή 2.5kwh; μέσα σε μία ώρα;

ΥΓ πάντα μιλάμε για το πόσο θα κάψει σε μία ώρα με συνεχή λειτουργία

2.5kwh σε μία ώρα, όχι 2.5kw ανά ώρα.

sdikr
21-11-12, 21:55
2.5kwh σε μία ώρα, όχι 2.5kw ανά ώρα.

Ok, στον λογαριασμό τις ΔΕΗ αυτό έχει κάποια διαφορά;

nyannaco
21-11-12, 21:56
Η ενέργεια ισούται με την ισχύ επί το χρόνο, όχι την ισχύ διά το χρόνο. Αυτό λέμε. Για να ικανοποιούνται και οι στοιχειώδεις σχέσεις της φυσικής :)
Κι εσύ αυτό λες, sdikr. Παραπάνω ειπώθηκε λανθασμένα.

21706
21-11-12, 22:03
Ok, στον λογαριασμό τις ΔΕΗ αυτό έχει κάποια διαφορά;

Το τι λέμε εμείς προφανώς το αγνοεί η ΔΕΗ:)

MAuVE
21-11-12, 22:35
Πολλοί, ακόμη και δημοσιογράφοι, έχουν καταστήσει κάποιες λέξεις άκλιτες, όπως πχ:
Οι εργαζόμενοι συναντήθηκαν με τον Διευθύνων (ή ακόμη και Διευθύνον) Σύμβουλο της εταιρείας.

Άλλοι χρησιμοποιούν επάλληλες συγκριτικές ή υπερθετικές φόρμες όπως πχ:
Έτσι είναι πιο καλύτερα.

Αν λοιπόν κάποιος σου ζητήσει την γνώμη σου για κάποιο κείμενο ή προφορικό λόγο που περιλαμβάνει τέτοιες "ιδιαιτερότητες" πως θα το έκρινες;

Προσωπικά, σε τέτοια θέματα είμαι λιγουλάκι "ρατσιστής" και τους απορρίπτω με το καλημέρα.

Αυτή την υποδοχή είχε και ο πίνακας, την αξιοπιστία του οποίου διερευνούσε η manoulamou.

Η πιθανή επιτίμησή σας και αυτή δεκτή.

anon
22-11-12, 10:44
Τον απλό άνθρωπο τον ενδιαφέρει ενα πράγμα, το πόσο θα πληρώσει, ναι ή όχι;
Αν έχουμε ενα μηχάνημα που θέλει 2.5kw σε ρεύμα σε μία ώρα πόσες Kwh θα έχει κάψει;

Στην τελική ο λογαριασμός που πληρώνουμε λέει kwh, αν υπάρχει θέμα μήπως κάποιος μηχανολόγος-ηλεκτρολόγος θα έπρεπε εδω και πολλλά χρόνια να πεί κάτι;

Κάνεις ένα λάθος. Δεν έχει σημασία πόσο θα κάψει, εαν αυτό που θα κάψει δεν σημαίνει τίποτε απο άποψη θέρμανσης. Θα σου πω εγώ, πάρε το τάδε θερμαντικό (αερόθερμο, πάνελ υπέρυθρης και δεν ξέρω τι άλλο μπορεί ναναι, με ιόντα κατιόντα κβάντα κλπ) ισχύος 50W για να ζεσταθείς. Θα καίει μόνο 50W, δηλαδή αν τόχεις ανοικτό όλο το 24ωρο στο φούλ, θα κάψει 1,2 κιλοβατώρες, Με τιμή κάπου στα 0,20 ευρώ η κιλοβατώρα, θα κάψεις σε ένα 24ωρο 24 σέντς!!!!! Αλήθεια πιστεύεις ότι μπορεί να θερμανθείς με 50W; Στην πράξη μπορείς να θερμανθείς με πολύ πολύ μικρή κατανάλωση ενέργειας, εαν έχεις την απόλυτη μόνωση, ή ακόμα καλύτερα τα νεώτερα παθητικά σπίτια
http://en.wikipedia.org/wiki/Passive_house
Με κατανάλωση για θέρμανση/ψύξη όχι παραπάνω απο 15κιλοβατώρες τον χρόνο ανα τμ. Που σημαίνει ότι σε ένα χρόνο πχ για θέρμανση ένα σπίτι 100 τμ θα χρειαζόταν μόλις 1500 κιλοβατώρες, με τιμή 0,20 σημαίνει ότι σε ετήσια βάση η θέρμανση θα κόστιζε μόλις 300 ευρώ!!! (και αυτά σε μελέτες για βόρειες χώρες με χειρότερο χειμώνα και κρυα παρακαλώ)
Αλλά δεν έχουμε τέτοια σπίτια. Τα σπίτια μας είναι πολύ χειρότερα.
Οπότε εαν ακόμα ισχύουν οι αρχές της φυσικής, και ειδικότερα της θερμοδυναμικής, δεν υπάρχει περίπτωση να μπορείς να θερμανθείς με ένα σώμα 50βατ, ή ακόμα και 1000 βατ, ολόκληρο σπίτι της τάξεως των 70+ τμ.

ΥΓ. Η μόνωση παιδιά κάνει μεγάλη διαφορά. Εκεί που πέρυσι τέτοια εποχή, το σπίτι μου χωρίς την μόνωση που έχω τώρα, με εσωτερική θερμοκρασία 22 βαθμούς, εξωτερική κάπου στους 10, με κλειστή την θέρμανση απο τις 12 το βράδυ, το πρωί είχαμε πτώση 6 βαθμούς παλιά, τώρα πέφτει μισό με ένα βαθμό το πολύ. ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ. Η πρώτη σας σκέψη για οικονομικότερη θέρμανση (και κάτι που δεν μπορεί να το αυξήσει η κυβέρνηση κατα το δοκούν - άμεσα) είναι να κάνετε το σπίτι σας όσο πιο μονωμένο γίνεται.

manoulamou
22-11-12, 13:11
Για να επανελθουμε στην ουσια του νηματος ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ που ενδιαφερει τους απλους πολιτες οι οποιοι απο ελαχιστη εως ουδεμιαν επαφην εχουν με τις διαφορες των μηχανολογων, γλωσσολογων, εμπορων και ΔΕΗ (δυστυχως ή ευτυχως)...:p
Το αεροθερμο δωματιου - μπανιου (https://www.skroutz.gr/s/33373/Kerosun-BH-25.html) που αγορασα μεχρι τωρα αποδειχθηκε πατρικιος σε χαρακτηριστικα και πληβειος σε αποδοση. Εχει (σχεδον) ολες τις ρυθμισεις που επιθυμει ενας καταναλωτης αλλά η θερμανση τελειως τοπικη και επιφανειακη χωρις καμια διαρκεια! Ειναι μια σκετη παναλαφρη πλαστικουρα με χαριτωμενη εμφανιση, σε κανει φλαμπε οσο δουλευει και φυσικα μονο οταν σε κοιταζει... Οταν το κλεινουμε ειναι σαν να μην υπηρξε ποτέ στον χωρο. Ουτε λογος να το πασαρω οπως σκεφτομουν αρχικα στην κορη για το παναρχαιο διαμερισμα όπου δεν εβαλαν ακομη πετρελαιο και το σπιτι ειναι τιγκα στην υγρασια.

sdikr
22-11-12, 13:27
Κάνεις ένα λάθος. Δεν έχει σημασία πόσο θα κάψει, εαν αυτό που θα κάψει δεν σημαίνει τίποτε απο άποψη θέρμανσης. Θα σου πω εγώ, πάρε το τάδε θερμαντικό (αερόθερμο, πάνελ υπέρυθρης και δεν ξέρω τι άλλο μπορεί ναναι, με ιόντα κατιόντα κβάντα κλπ) ισχύος 50W για να ζεσταθείς. Θα καίει μόνο 50W, δηλαδή αν τόχεις ανοικτό όλο το 24ωρο στο φούλ, θα κάψει 1,2 κιλοβατώρες, Με τιμή κάπου στα 0,20 ευρώ η κιλοβατώρα, θα κάψεις σε ένα 24ωρο 24 σέντς!!!!! Αλήθεια πιστεύεις ότι μπορεί να θερμανθείς με 50W; Στην πράξη μπορείς να θερμανθείς με πολύ πολύ μικρή κατανάλωση ενέργειας, εαν έχεις την απόλυτη μόνωση, ή ακόμα καλύτερα τα νεώτερα παθητικά σπίτια
http://en.wikipedia.org/wiki/Passive_house
Με κατανάλωση για θέρμανση/ψύξη όχι παραπάνω απο 15κιλοβατώρες τον χρόνο ανα τμ. Που σημαίνει ότι σε ένα χρόνο πχ για θέρμανση ένα σπίτι 100 τμ θα χρειαζόταν μόλις 1500 κιλοβατώρες, με τιμή 0,20 σημαίνει ότι σε ετήσια βάση η θέρμανση θα κόστιζε μόλις 300 ευρώ!!! (και αυτά σε μελέτες για βόρειες χώρες με χειρότερο χειμώνα και κρυα παρακαλώ)
Αλλά δεν έχουμε τέτοια σπίτια. Τα σπίτια μας είναι πολύ χειρότερα.
Οπότε εαν ακόμα ισχύουν οι αρχές της φυσικής, και ειδικότερα της θερμοδυναμικής, δεν υπάρχει περίπτωση να μπορείς να θερμανθείς με ένα σώμα 50βατ, ή ακόμα και 1000 βατ, ολόκληρο σπίτι της τάξεως των 70+ τμ.

ΥΓ. Η μόνωση παιδιά κάνει μεγάλη διαφορά. Εκεί που πέρυσι τέτοια εποχή, το σπίτι μου χωρίς την μόνωση που έχω τώρα, με εσωτερική θερμοκρασία 22 βαθμούς, εξωτερική κάπου στους 10, με κλειστή την θέρμανση απο τις 12 το βράδυ, το πρωί είχαμε πτώση 6 βαθμούς παλιά, τώρα πέφτει μισό με ένα βαθμό το πολύ. ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ. Η πρώτη σας σκέψη για οικονομικότερη θέρμανση (και κάτι που δεν μπορεί να το αυξήσει η κυβέρνηση κατα το δοκούν - άμεσα) είναι να κάνετε το σπίτι σας όσο πιο μονωμένο γίνεται.


Κάνεις και εσύ ενα λάθος, δεν είπα τίποτα για το αν θερμαίνει ή όχι

anon
22-11-12, 13:59
Κάνεις και εσύ ενα λάθος, δεν είπα τίποτα για το αν θερμαίνει ή όχι

τοτε σορρυ.

blade_
22-11-12, 14:01
ανον

με τι θερμαση ολα αυτα?ανοιγεις κατι το απογευμα κ το κλεινεις πριν κοιμηθεις?

anon
22-11-12, 14:10
ανον

με τι θερμαση ολα αυτα?ανοιγεις κατι το απογευμα κ το κλεινεις πριν κοιμηθεις?

αυτή την εβδομάδα ξεκίνησα και καίω κάτι παλιόξυλα σε ένα τζάκι (όχι ενεργειακό). Είναι καδρόνια απο την πρώην σκεπή μου, όχι και πολύ καλά για θέρμανση (πετάνε/σκάνε, και έχω αναγκαστικά κατεβασμένο το παράθυρο του τζακιού που μειώνει την απόδοση ακόμα περισσότερο), αλλά τσάμπα τα έχω, οπότε δεν με νοιάζει, να τελειώνουν γιατί ειναι και μπόλικα. Το ανάβουμε νωρίς το απογευμα, ανεβάζει παρόλα αυτά την θερμοκρασία στους 21 με 22 βαθμούς, και μέχρι το πρωί έχει πέσει το πολύ έναν βαθμό! Παρόλο που την νύχτα έχω εξωτερική θερμοκρασία περίπου 10 με 11 βαθμούς (Ρετζίκι). Αλλες χρονιές επειδή το παρατηρούσα, σε ανάλογες περιπτώσεις, μέχρι το πρωί έχανα 6 βαθμούς μέσα στο σπίτι, τώρα με το ζόρι 1 βαθμο. Και έχω μονώσει μόνο σκεπή και έναν μεγάλο, βορεινό τοίχο (εκεί είχα τεράστιες απώλειες). Τώρα αφού είδα πόσο καλά αποτελέσματα έχει η μόνωση με τα ίδια μου τα μάτια, το επόμενο βήμα (του χρόνου), θα είναι να μονώσω τους τοίχους απο τα δύο μπαλκόνια.

blade_
22-11-12, 14:38
καπως ετσι εκανα κ γω φετος...μονωσα την πυλωτη(δλδ το πατωμα μου) και τον βορειο τοιχο του σπιτιου ο οποιος επισης ειχε φοβερες απωλειες κ αν ολα πανε καλα λεω του χρονου(αν αντεξω) να κανω το ιδιο για τους υπολοιπους τοιχους του σπιτιου...η να βαλω κατι σε ζελατινα ,εμεις εδω δεν εχουμε τοσο το κρυο προβλημα οσο την φοβερη υγρασια..περαια


τι μονωση εκανες?

Gordito
22-11-12, 21:02
Θελω να θερμανω οικονομικα ενα δωματιο ~10τμ με πολυ χαλια μονωση.

Ποια ειναι η καλυτερη λυση; Αν αποφυγουμε το ηλεκτρικο ρευμα;

sdikr
22-11-12, 21:03
Θελω να θερμανω οικονομικα ενα δωματιο ~10τμ με πολυ χαλια μονωση.

Ποια ειναι η καλυτερη λυση; Αν αποφυγουμε το ηλεκτρικο ρευμα;

υπνόσακος; :p

Θα έλεγα μια σόμπα kerosun, είχε η αδερφή μου και έκανε δουλειά

Gordito
22-11-12, 21:12
Υπνοσακος ειναι καλη λυση :p

H Kerosun ειναι overkill (~200€) για τετοιο δωματιακι, ενδεχομενως να παω και σε καλοριφερ λαδιου, αν συμφερει το ρευμα.

teodor_ch
22-11-12, 22:18
Θελω να θερμανω οικονομικα ενα δωματιο ~10τμ με πολυ χαλια μονωση.

Ποια ειναι η καλυτερη λυση; Αν αποφυγουμε το ηλεκτρικο ρευμα;

θέλεις να ζεστάνεις το δωμάτιο ή να ζεσταθείς μέσα στο δωμάτιο?

Gordito
22-11-12, 22:30
θέλεις να ζεστάνεις το δωμάτιο ή να ζεσταθείς μέσα στο δωμάτιο?

Γιατί το σκέφτεσαι και δεν λες και για τις 2 περιπτώσεις?? :p

blade_
22-11-12, 22:56
η και μια μικρη σομπα υγραεριου ,δε ξερω το κοστος τους ομως

teodor_ch
23-11-12, 10:24
Γιατί το σκέφτεσαι και δεν λες και για τις 2 περιπτώσεις?? :p

γιατί βαριέμαι να γράφω ;)

για να ζεσταθείς εσύ
πάρε μία αλογόνου και βάλε τη να λειτουργεί στη μία σκάλα (400-800w)

Revolution
23-11-12, 11:03
Με τις επερχομενες αυξησεις στα τιμολογια της ΔΕΗ (http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231223143) τον Ιανουάριο, Μάιο και Ιούλιο του 2013 οποιαδηποτε λυση που απαιτει ρευμα θα γινει ασυμφορη.
Ο φετινος χειμωνας θα φανταζει καλοκαιρι μπροστα στον επομενο.

teodor_ch
23-11-12, 11:45
Με τις επερχομενες αυξησεις στα τιμολογια της ΔΕΗ (http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231223143) τον Ιανουάριο, Μάιο και Ιούλιο του 2013 οποιαδηποτε λυση που απαιτει ρευμα θα γινει ασυμφορη.
Ο φετινος χειμωνας θα φανταζει καλοκαιρι μπροστα στον επομενο.

το "οποιαδήποτε λύση" είναι λάθος

αν κάποιος ζεστένεται με μία αλογόνου στη μικρή σκάλα μέσα σε ένα σπίτι 200τμ
ποιά άλλη λύση πρόκειται να βγεί φθηνότερα?

21706
23-11-12, 11:50
το "οποιαδήποτε λύση" είναι λάθος

αν κάποιος ζεστένεται με μία αλογόνου στη μικρή σκάλα μέσα σε ένα σπίτι 200τμ
ποιά άλλη λύση πρόκειται να βγεί φθηνότερα?

Μήπως υπερβάλλεις;

Revolution
23-11-12, 11:53
το "οποιαδήποτε λύση" είναι λάθος

αν κάποιος ζεστένεται με μία αλογόνου στη μικρή σκάλα μέσα σε ένα σπίτι 200τμ
ποιά άλλη λύση πρόκειται να βγεί φθηνότερα?

Εχεις δικιο, οπως και η περιπτωση να ζεσταινεται καποιος σε ενα σπιτι 1000τμ με εναν αναπτηρα αναμενο στο τραπεζι, φθηνο ειναι και το υγραεριο μια χαρα τι γκρινιαζουμε.

teodor_ch
23-11-12, 12:22
συγνώμη, το έχετε δοκιμάσει?

400-800watt στο μισό μέτρο μία χαρά ζεστένει


Για αυτό τονίζω,
άλλο το να ζεσταθείς τοπικά και άλλο να ζεστάνεις ένα σπίτι

Μή μου πείτε ότι υπερβάλλω, γιατί αν το διαβάζετε το θέμα έχει αναφερθεί και η λύση ισοθερμικού!

blade_
23-11-12, 12:46
και γω φοραω ζακετα παντα το χειμωνα στο σπιτι...ισοθερμικα μου φαινονται λιγο ακραια(για μενα) παντως

τωρα προσπαθω να βρω παντοφλες κλειστες,δλδ σαν μικρο μποτακια ...

axxis
23-11-12, 15:11
Η λύση είναι φορητή σόμπα στα 200 w.
Τη δένεις πάνω σου και ζεστένεσαι χωρίς να ζεστάνεις όλο το σπίτι.

Bananas
23-11-12, 15:40
Εγώ πάντως αναμένεται να πάρω ένα inverter κλιματιστικό και να το χρησιμοποιώ για τις πολύ "δύσκολες μέρες".
Ποιο οικονομική λύση με χρήση ρεύματος και προσιτή δεν μου έρχεται στο μυαλό.

bxenos
23-11-12, 15:40
Σόμπες και ιστορίες κοστίζουν!:whistle:
Πάρτε καμιά καυτερή πιπεριά (ή για εντριβές ή για φάγωμα). :lol:

manoulamou
23-11-12, 22:03
Κρυο καιρος για δυο και για τριο μην σας πω!:p
Μπήκε ο χειμώνας ( Ήρθε ο χειμώνας ) (http://www.youtube.com/watch?v=0utJuonkFJ8)
Στίχοι: Κώστας Κοφινιώτης Μουσική: Πάνος Τούντας
Ερμηνείες: 1. Στράτος Παγιουμτζής, Τεμπέλης 2.Μαίρη Λίντα & Φώτης Δούσης 3. Γιώργος Νταλάρας

Μπήκε ο χειμώνας κι ο κοσμάκης τα `χει χάσει
και παλτουδιά καινούργια πρέπει ν΄ αγοράσει
μα το δικό μου κι αν επάλιωσε παλτό
φράγκο δε δίνω κι ούτε νοιάζομαι γι΄ αυτό

Κι αν ο καθένας τουρτουρίζει από το κρύο
θα την περνώ στην αγκαλιά σου μεγαλείο
κι όταν το τζάκι μένει σπίτι μας σβηστό
θα με θερμαίνει το φιλί σου το ζεστό

Κι αν δεν ανάβουμε κουκλίτσα μου μαγκάλι
θα `μαι ζεστός μες στη δική σου την αγκάλη
το πιο θερμό καλοριφέρ ειν΄ τα φιλιά
σαν θα κοιμόμαστε κουκλίτσα μου αγκαλιά

Κι έτσι δε θα `χουμε ανάγκη από φώτα
θα την περνάμε μια χαρά ζωή και κότα
και θα κοιμόμαστε κι οι δυο απ΄ τις εννιά
να μη μας πιάνει ξεροβόρι ή παγωνιά
http://www.stixoi.info/stixoi.php?info=Lyrics&act=details&song_id=76


Κι ομως δεν ειναι OFF TOPIC, απλα εχει ολες τις παλιες καλες λυσεις χωρις ρευμα...:)

psyxakias
28-11-12, 09:55
το χειμωνα θα βαλεις το κλιματιστικο στους 28 βαθμους!;;!;! υπερβολικο το βρισκω, 21-22 βαθμοι ειναι μια χαρα.Μετά από σχεδόν 2 μήνες καιρός να απαντήσω. Το δοκίμασα χθες και το συγκεκριμένο κλιματιστικό όντως στους 28C ρυθμίζεται για ζέστη αλλά η πραγματική θερμοκρασία δωματίου που αναβοσβήνει και διατηρεί είναι 22C με 23C. Αν το βάλω στους 23C, ακόμα και αν το δωμάτιο έχει 15-16C, δεν θα ανάψει καθόλου. Οπότε οι θερμοκρασίες ζέστης που ανέφερα ήταν λάθος, στους 28C δε ζεσταίνεσαι, βγάζεις την μπέμπελη. :lol:

Μεταξύ 15-16C και 23C πάντως οι διαφορές δε νομίζω πως είναι έντονες ώστε να χρειάζεται, κυρίως την υγρασία να σπάει λίγο ωφελεί (με ~1 ώρα χρήση ανά 6-8ωρο, κυρίως βράδυ) όταν δεν υπάρχει κεντρική θέρμανση και πρόκειται για τελευταίο όροφο με απώλειες (αν και πρόσφατη μόνωση ταράτσας).

@ ADSLgr.com All rights reserved.