PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

nyannaco
28-11-12, 10:09
Ψυχάκια, αν το βάζεις στους 28°C, δεν πρόκειται βέβαια να τους πιάσεις, αλλά και δεν θα σταματάει ποτέ! Θα ζεσταθείς μεν , αλλά η κρυάδα θα σου έρθει με τον επόμενο εκκαθαριστικό της ΔΕΗ.
Η λογική χρήση είναι να το βάλεις π.χ. στους 21°C, ώστε και καλή θερμοκρασία να έχεις στο σπίτι (αν και προσωπικά ζω πλέον με 19°C, οι 21°C είναι πια πολυτέλεια), αλλά και να σταματάει κατά διαστήματα (ή να ρίχνει την ισχύ του, αν είναι inverter). Τώρα, αυτό που λες:

Αν το βάλω στους 23C, ακόμα και αν το δωμάτιο έχει 15-16C, δεν θα ανάψει καθόλου.κανονικά δεν θα έπρεπε να συμβαίνει, έχει πρόβλημα ο θερμοστάτης χώρου της μονάδας σου, ή στο σημείο που βρίσκεται κάτι τον επηρρεάζει.

psyxakias
28-11-12, 10:30
Ψυχάκια, αν το βάζεις στους 28°C, δεν πρόκειται βέβαια να τους πιάσεις, αλλά και δεν θα σταματάει ποτέ! Θα ζεσταθείς μεν , αλλά η κρυάδα θα σου έρθει με τον επόμενο εκκαθαριστικό της ΔΕΗ.
Η λογική χρήση είναι να το βάλεις π.χ. στους 21°C, ώστε και καλή θερμοκρασία να έχεις στο σπίτι (αν και προσωπικά ζω πλέον με 19°C, οι 21°C είναι πια πολυτέλεια), αλλά και να σταματάει κατά διαστήματα (ή να ρίχνει την ισχύ του, αν είναι inverter). Τώρα, αυτό που λες:

κανονικά δεν θα έπρεπε να συμβαίνει, έχει πρόβλημα ο θερμοστάτης χώρου της μονάδας σου, ή στο σημείο που βρίσκεται κάτι τον επηρρεάζει.Και εγώ αυτό πιστεύω, ότι κάτι παίζει με το θερμοστάτη διότι το συγκεκριμένο κλιματιστικό (9αρι mitsubishi 10ετιας) το έκανε εξ' αρχής και δεν είχα δώσει σημασία. Μάλιστα παλιότερα ήταν σε άλλο εντελώς χώρο και συνέβαινε ακριβώς το ίδιο. Τώρα καλύπτει χώρο 15τμ και υπάρχει θερμόμετρο σε σημείο που δε το "χτυπάει". Με μερικές δοκιμές και αρχική θερμοκρασία δωματίου 15-16C, στους 26C πιάνει ~20C, ενώ στους 28C πιάνει 22-23C, το κομπρεσέρ σβήνει/ανάβει ανά τακτά χρονικά διαστήματα, και διατηρεί διαρκώς αυτή τη θερμοκρασία όσες ώρες και αν το αφήσεις αναμμένο. Πέρα από αυτή την ιδιοτροπία που την γνωρίζω και έχω συνηθίσει, δεν έχει κάποιο άλλο θέμα.

Γενικά ζεσταίνει γρήγορα και δεν αμφέβαλα ποτέ για την απόδοσή του, θα έπρεπε να με προβληματίσει ότι πέρα από θερμοστάτη μπορεί να καίει και άσκοπα παραπάνω ρεύμα; :hmm:

nyannaco
28-11-12, 11:05
Μπα, δεν νομίζω, αν σταματάει και διατηρεί τη θερμοκρασία μάλλον πρόκειται απλά για χοντρό σφάλμα (offset) της θερμοκρασίας ανάγνωσης του θερμοστάτη.

journeyman
28-11-12, 12:04
Θελω να θερμανω οικονομικα ενα δωματιο ~10τμ με πολυ χαλια μονωση.

Ποια ειναι η καλυτερη λυση; Αν αποφυγουμε το ηλεκτρικο ρευμα;

Στην περίπτωσή σου δεν θα απέφευγα το ηλεκτρικό ρεύμα.
Ένα θερμικό πάνελ των 400w θα ήταν αρκετο για τον χώρο σου πιστεύω.
Εκτός ΔΕΗ, δεν ξέρω τι θα σε καλύψει...

teodor_ch
28-11-12, 12:09
Στην περίπτωσή σου δεν θα απέφευγα το ηλεκτρικό ρεύμα.
Ένα θερμικό πάνελ των 400w θα ήταν αρκετο για τον χώρο σου πιστεύω.
Εκτός ΔΕΗ, δεν ξέρω τι θα σε καλύψει...

ποιά η διαφορά με αυτή εδώ με 10€?????
http://www.alifragis.com.gr/full_product.php?prod_id=1352796218

γιατί να δώσει περισσότερα χρήματα? :worthy:

nEC
28-11-12, 12:19
Και εγώ αυτό πιστεύω, ότι κάτι παίζει με το θερμοστάτη διότι το συγκεκριμένο κλιματιστικό (9αρι mitsubishi 10ετιας) το έκανε εξ' αρχής και δεν είχα δώσει σημασία. Μάλιστα παλιότερα ήταν σε άλλο εντελώς χώρο και συνέβαινε ακριβώς το ίδιο. Τώρα καλύπτει χώρο 15τμ και υπάρχει θερμόμετρο σε σημείο που δε το "χτυπάει". Με μερικές δοκιμές και αρχική θερμοκρασία δωματίου 15-16C, στους 26C πιάνει ~20C, ενώ στους 28C πιάνει 22-23C, το κομπρεσέρ σβήνει/ανάβει ανά τακτά χρονικά διαστήματα, και διατηρεί διαρκώς αυτή τη θερμοκρασία όσες ώρες και αν το αφήσεις αναμμένο. Πέρα από αυτή την ιδιοτροπία που την γνωρίζω και έχω συνηθίσει, δεν έχει κάποιο άλλο θέμα.

Γενικά ζεσταίνει γρήγορα και δεν αμφέβαλα ποτέ για την απόδοσή του, θα έπρεπε να με προβληματίσει ότι πέρα από θερμοστάτη μπορεί να καίει και άσκοπα παραπάνω ρεύμα; :hmm:

νομίζω οτι όλα τα mitsubishia κάπως έτσι συμπεριφέρονται στην θέρμανση. Το δικό μου (12άρι, 4ετίας) πρέπει να το βάλω 4-5 βαθμούς πάνω απο την θερμοκρασία δωματίου για να βγάλει ζέστη. Προχθές πχ, είχα 21 βαθμούς σπίτι και το έβαλα στους 26 για να αρχίσει πραγματικά να ζεσταίνει. Ειναι λίγο απαισιόδοξος ο θερμοστάτης τους στην ζέστη :p

journeyman
28-11-12, 14:16
Μιλάω από προσωπική πείρα και μόνο. Οι σόμπες αλογόνου δεν με κάλυψαν ποτέ. Άσε που έπρεπε να είσαι εκεί μπροστά συνεχώς για να ζεσταίνεσαι (1-2μ το πολύ) και με πόναγαν και τα μάτια μου μετά από μερικες ώρες από τις φωταψίες.

teodor_ch
28-11-12, 17:33
Μιλάω από προσωπική πείρα και μόνο. Οι σόμπες αλογόνου δεν με κάλυψαν ποτέ. Άσε που έπρεπε να είσαι εκεί μπροστά συνεχώς για να ζεσταίνεσαι (1-2μ το πολύ) και με πόναγαν και τα μάτια μου μετά από μερικες ώρες από τις φωταψίες.

Με τον ίδιο τρόπο δουλεύει και το θερμικό πάνελ χωρίς το φώς!
Απλά είναι πιο όμορφο και κοστίζει ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ περισσότερο!

Την ίδια χάλια απόδοση έχουν και τα δύο ψήνουν μόνο απο τη μία πλευρά.

journeyman
28-11-12, 20:04
χαχαχαχα θα προτιμούσα πάντως το πάνελ.
Έχω την εντύπωση ότι θα ζεσταίνει "ποιοτικότερα"

blade_
29-11-12, 03:09
το δικο μου,14ρι ,inverter επωνυμο 16 μηνων,20 ελεγε?20 το θερμομετρο(ο παλιος θερμοστατης του πετρελαιου που βλεπει θερμοκρασια) στα 7-8 μετρα αποσταση κ χωρις να βαραει πανω του(κατω)

στα δωματια ειχε 18-20,αλλα δυσκολα παει ο αερας εκει,παντως εκανε δουλεια.

δε ξερω τι θα εκανε αν το εκαιγα στους 22-23

manoulamou
29-11-12, 10:48
ΠΑΡΑΚΑΛΩ
εαν ξερει κανεις απο κλιματιστικα μια συμβουλη εδω (http://www.adslgr.com/forum/threads/83605-%CE%A0%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%8E-%CE%BD%CE%B1-%CE%B2%CF%81%CF%8E-%CF%85%CE%B3%CF%81%CF%8C-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD?p=4895125&viewfull=1#post4895125)...
μεχρι να βρω τον ψυκτικο ή την εταιρια... :(

best71
29-11-12, 15:01
Πριν μια εβδομάδα έβαλα ένα κλιματιστικό Α κλάσης συμβατικό στο δωμάτιο του παιδιού.
ο τεχνικός είπε στην γυναίκα μου να μην το λειτουργεί στην πρώτη σκάλα του ανεμιστήρα γιατί λέει καίει περισσότερο .
Το ρύθμισε στην μεσαία σκάλα για οικονομία.
στο δικό μου δωμάτιο το έχω στην πρώτη σκάλα για να μην κάνει θόρυβο και στο σαλόνι το έχω στο αυτόματο.
Τι ισχύει τελικά;

manoulamou
29-11-12, 15:57
Κλιματιστικο σε κρεβατοκαμαρα και μαλιστα μικρου παιδιου δεν υπηρχε περιπτωση να βαλω με την καμια ομως! :nono:
Περαν αυτου για την μεσαια (medium - 2) σκαλα του ανεμιστηρα στα συμβατικα
ισως εχει δικιο ως τεχνικος,
εχω διαβασει κι εδω (http://www.adslgr.com/forum/threads/97090-%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-air-condition-Ti-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5?p=1155025&viewfull=1#post1155025) και αλλου (http://www.parents.gr/forum/archive/index.php/t-88343.html) παρομοιες συζητησεις (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=74434&page=264)...


ΥΓ
Διαβαστε και αυτα μου φαινονται πολυ χρησιμα:
Πρακτικές συμβουλές εξοικονόμησης ενέργειας (http://www.enerdomi.gr/simvoules_eksoikonomisis_energeias_sto_spiti.php)

manoulamou
01-12-12, 11:55
Καλημερα (οσο γινεται με βροχες και καταιγιδες) και Καλο μηνα σε ολους! :)

Εχω σχεδον αποφασισει να αγορασω μια DAEWOO dhg7466 (https://www.skroutz.gr/s/387950/Daewoo-DHG-7466.html) ή 7436 (https://www.skroutz.gr/s/2613071/Daewoo-DHG-7436.html)
σομπα υγραεριου με επιπλεον "προσον" λαμπες quartz
ωστε σε περιπτωση που τελειωσει η μπουκαλα να υπαρχει εφεδρεια.
ΑΠΟΡΙΕΣ
(1) βλεπω πως γενικα προτιμουν τις σκετες: μηπως ειναι προβλημα - χαλανε ευκολοτερα αυτες με το χαλαζια
(2)εχω διαβασει τα περι σημειων προμηθειας*** - γεμισης φιαλων και επειδη το κουβαλημα αποκλειεται
ξερετε μια μεση τιμη να τη φερουν και να την εγκαταστησουν κομπλε;
ευχαριστω




***και καμια εταιρια να εξυπηρετει ΒΠ Αττικης - Μαρουσι εαν εχετε υπ οψιν σας:whistle:

skeptistis
02-12-12, 03:42
ΣΥΜΦΩΝΩ ΦΙΛΕ...ΠΗΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΕΝΑ ΑΚΡΙΒΟ ΚΑΙ ΣΩΘΗΚΑ...ΑΛΛΑ ΕΔΩΣΑ 16Ο ΕΥΡΩ

επιτελους!
πηρα ποσες φορες σωματα λαδιου τα πεταξα....ενα που κανει δουλεια επιτελους και ζεσταινει!

manoulamou
02-12-12, 11:13
To Praktiker εχει δικα του καλοριφερ λαδιου (http://www.praktiker.gr/p/kalorifer-ladiou-praktiker-se-diafores-diastaseis-25195), που η τιμη τους σταματαει εκει όπου ξεκινανε τα υπολοιπα (απο 37,99€ εως 59,90€): λετε πως προκειται για πεταμενα λεφτα;:whistle:

Καμια αποψη για την "διπλης προσωπικοτητας" σομπα υγραεριου - χαλαζια (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=4898141&viewfull=1#post4898141) και info για φιαλες; :hmm:

29gk
02-12-12, 11:47
Καμια αποψη για την "διπλης προσωπικοτητας" σομπα υγραεριου - χαλαζια (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=4898141&viewfull=1#post4898141) και info για φιαλες; :hmm:

Αυτη που βρηκες, ειναι ακριβοτερη μεν απο τις απλες τις οποιες και εχω βρει και κοντα στα 79€, αλλα υποτιθεται πως αγοραζεις "επωνυμη" ή εστω πιο γνωστη μαρκα και δινεις επιπλεον και την αξια μιας θερμαστρας με λαμπες, + 40€ δηλαδη. Με την εξαιρεση της μαρκας, τα παραπανω ευρω εχουν την αξια πως δεν θα σε αφησει αμανατι ενα Σαββατο βραδυ που θα τελειωσει ξαφνικα η μπουκαλα. Δεν νομιζω πως η 2 λαμπες θα καλυψουν την κανονικη θερμανση ομως. Απο την αλλη, αυτου του ειδους οι σομπες εχουν ενδειξη υπολοιπου υγραεριου ;

Δυστηχως δεν εχω καποιον προμηθευτη αλλα ψαχνω και εγω αυτην την περιπτωση μιας και βλεπω την λυση της ΔΕΗ να χανεται οσονουπω.

manoulamou
02-12-12, 13:00
Κατεληξα στην daewoo λογω πληρεστερων χαρακτηριστικων και ΠΕΝΤΑΕΤΟΥΣ (5) εγγυησης.
Η διευκρινηση αφορα πιο πολυ στην ενδεχομενη ευαισθησια σε βλαβες σε σχεση με τις απλες υγραεριου.:hmm:
Δεν βασιζομαι μονον στην συγκεκριμενη, ηδη εχω ενα 12αρι inverter A/C στο σαλονι, ενα αεροθερμο περιοδευει και σε μια καμαρα υπαρχει delonghi καλοριφερ λαδιου 2500W.
Ετσι κι αλλιως μας διαλυθηκαν 2 παμπαλαια σωματα και λεφτα για συντηρηση της κεντρικης θερμανσης προς το παρον γιοκ!
Παντως οσο σφιγγουν τα κρυα γινεται ο κακος χαμος απο σχετικες αγορες (http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=173967&catid=3)...

29gk
02-12-12, 16:56
Nαι αυτες τις ευαισθησιες και τις βλεβες με τα υγραερια ειναι που με κανουν να το τριπλοσκεφτομαι. Και καλα δηλαδη οταν ειναι καινουργια αλλα στη διαρκεια των επομενων ετων. Και τα 5 χρονια τι να τα κανω εαν η βλαβη ειναι μια διαροη ; Για να επισκευασω δωρεαν την συσκευη οταν θα εχω δηλητηριαστει ή εκραγει ; Υπερβολη ισως αλλα .....

Απο μια ματια που εριξα βεβαια, δεν ειδα και κατι το περιπλοκο σαν συστημα, αλλα αυτο με τις ασφαλειες οσο και με τις ενδειξεις που μπορει να φερουν θα τα ξανακοιταξω.

XPHSTOS29
02-12-12, 17:20
To Praktiker εχει δικα του καλοριφερ λαδιου (http://www.praktiker.gr/p/kalorifer-ladiou-praktiker-se-diafores-diastaseis-25195), που η τιμη τους σταματαει εκει όπου ξεκινανε τα υπολοιπα (απο 37,99€ εως 59,90€): λετε πως προκειται για πεταμενα λεφτα;:whistle:

Καμια αποψη για την "διπλης προσωπικοτητας" σομπα υγραεριου - χαλαζια (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=4898141&viewfull=1#post4898141) και info για φιαλες; :hmm:http://www.adslgr.com/forum/threads/531451
Ριξε μια ματια εκει ...
Αν χρειαζεσαι κενες φιαλες ελα να σου δωσω 1 η 2 που μου περισευουν μιας και τις παιρνουν πισω για 5 ευρω οποτε ειναι καλυτερα να τις χαρισω .
Εγω εχω παντα 2 μια στην σομπα και μια στην καβατζα ωστε να μην μενω (εκτος αν μενω απο λεφτα).

- - - Updated - - -


Nαι αυτες τις ευαισθησιες και τις βλεβες με τα υγραερια ειναι που με κανουν να το τριπλοσκεφτομαι. Και καλα δηλαδη οταν ειναι καινουργια αλλα στη διαρκεια των επομενων ετων. Και τα 5 χρονια τι να τα κανω εαν η βλαβη ειναι μια διαροη ; Για να επισκευασω δωρεαν την συσκευη οταν θα εχω δηλητηριαστει ή εκραγει ; Υπερβολη ισως αλλα .....

Απο μια ματια που εριξα βεβαια, δεν ειδα και κατι το περιπλοκο σαν συστημα, αλλα αυτο με τις ασφαλειες οσο και με τις ενδειξεις που μπορει να φερουν θα τα ξανακοιταξω.
Σε περιπτωση διαρροης εχει χαρακτηριστικη μυρωδια , και για να εκραγει φιαλη υγραεριου θα πρεπει να βρεθει σε πολυ καταστροφικη πυρκαγια... Αναροφηση η επιστροφη δεν κανει το υγραεριο οπως το οξυγονο.

blade_
03-12-12, 04:34
ΣΥΜΦΩΝΩ ΦΙΛΕ...ΠΗΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΕΝΑ ΑΚΡΙΒΟ ΚΑΙ ΣΩΘΗΚΑ...ΑΛΛΑ ΕΔΩΣΑ 16Ο ΕΥΡΩ

νταξει...οτι θα εκανες κ quote τον εαυτο σου για να τον ευχαριστησεις....αξια ανεκτιμητη!!!

Νikosanagn
03-12-12, 06:57
:rofl:

anon
03-12-12, 10:40
Ρε παιδια, απο την στιγμή που έχει ινβέρτερ 9άρι απο 300 ευρώ, τι πάτε και δίνετε λεφτά σε καλοριφέρ λαδιού, χαλαζία, υγραερίου και άλλα; Μακροπρόθεσμα (σε δυο έτη το πολύ) και πιο ακριβά θα βγούν, και πιο δύσχρηστα είναι. Κινέζικο καλοριφέρ λαδιού θα πάρεις με 50-80 ευρώ, κινέζικο κλιματιστικό θα πάρεις με 300 ευρώ. Βασικά στα κλιματιστικά, το 99,99% είναι κινέζικα, ακόμα και αυτά που λένε ότι δεν είναι κινέζικα (ειναι απο κινέζικα parts συναρμολογημένα στην Ιαπωνία, για να πουλιέται σαν γιαπωνέζικο, με Χ4 στην τιμή).

ntoremi
03-12-12, 10:59
Κλιματιστικο σε κρεβατοκαμαρα και μαλιστα μικρου παιδιου δεν υπηρχε περιπτωση να βαλω με την καμια ομως! :nono:


Γιατι οχι κλιματιστικο στο δωματιο παιδιου; Ακουω κοσμο που λεει: ξηραινει ο αερας, μεταφερονται μικροβια κλπ κλπ. Εγω νομιζω οτι ειναι μυθος. Η Αθηνα δεν ειναι η πιο ξηρη πολη στον κοσμο. Τα πρωινα του χειμωνα, και στα βορεια προαστια που κανει κρυο και στα νοτια προαστια που ειναι κοντα στην θαλασσα, εχει πολλη υγρασια. Ποιος ξηρος αερας; Αυτος που ειναι γεματος υγρασια;
Οσο για τα μικροβια, τα κλιματιστικα εχουν 200 φιλτρα που φερνουν φρεσκο αερα απο εξω και τον φιλτραρουν 1000 φορες πριν τον ζεστανουν και τον στειλουν μεσα στο δωματιο. Με σωστο καθαρισμο των φιλτρων, ο αερας ειναι τελειος. Δεν εχετε δει να βαζουν αεροθερμα σε δωματια παιδιων; Ειναι καλυτερα αυτα τα μικρα αεροθερμα που βαζουμε κατω στο δαπεδο; Που δεν εχουν κανενα φιλτρο; Που δεν φερνουν φρεσκο αερα απο εξω αλλα ανακυκλωνουν τον εσωτερικο μπαγιατικο αερα; Που που εκτοξευουν κατα πανω μας τις σκονες που εχουν κατακαθισει στο δαπεδο; Ή ειναι καλυτερο το τζακι, ενεργειακο ή κλασσικο, που ολο και καποια καπνα θα δραπετευσει προς το δωματιο και θα μυρισει εστω και λιγο ο χωρος;

ToroLoco
03-12-12, 11:00
κατατοπιστικότατος . Ενταξει δεν θα την παρω για να ζεσταινει συνεχεια την θελω για ενα δωματιο για 3-4 ωρες την ημερα max , αρα πιστευω με βαση τους υπολογισμους σου και σε φουλ λειτουργια θα μου παει 4Χ2κιλοβατΧ0,2= 1,6€ την ημερα ητοι 48€ το μηνα....πιστευω πιο οικονομικη απο σομπα υγραεριου που εχω που εβαζα μια μπουκαλα καθε 9-10 μερες δηλαδη 20€ Χ 4 μπουκαλες για 35-40 μερες μ.ο 70€ το μηνα .

Για να επανέλθω σε αυτό το μήνυμα λιγάκι.
Δηλαδή αν πάρω μια σόμπα λαδιού και την λειτουργώ μέχρι 4 ώρες την μέρα στο μάξιμουμ των 2.5kW θα έχω ένα κόστος 4x2.5x0.2 = 2€ την μέρα και αυτό με το κανονικό τιμολόγιο της ΔΕΗ, γιατί αν λειτουργεί στο βραδινό θα είναι λιγότερο.
Ναι, όμως το 0.2€/ώρα πως προκύπτει? Γιατί το τιμολόγιο της ΔΕΗ είναι κλιμακωτό και το κόστος ξεκινάει από 0.05625€ και φτάνει μέχρι τα 0.09155€

teodor_ch
03-12-12, 11:05
Γιατι οχι κλιματιστικο στο δωματιο παιδιου; Ακουω κοσμο που λεει: ξηραινει ο αερας, μεταφερονται μικροβια κλπ κλπ. Εγω νομιζω οτι ειναι μυθος. Η Αθηνα δεν ειναι η πιο ξηρη πολη στον κοσμο. Τα πρωινα του χειμωνα, και στα βορεια προαστια που κανει κρυο και στα νοτια προαστια που ειναι κοντα στην θαλασσα, εχει πολλη υγρασια. Ποιος ξηρος αερας; Αυτος που ειναι γεματος υγρασια;
Οσο για τα μικροβια, τα κλιματιστικα εχουν 200 φιλτρα που φερνουν φρεσκο αερα απο εξω και τον φιλτραρουν 1000 φορες πριν τον ζεστανουν και τον στειλουν μεσα στο δωματιο. Με σωστο καθαρισμο των φιλτρων, ο αερας ειναι τελειος. Δεν εχετε δει να βαζουν αεροθερμα σε δωματια παιδιων; Ειναι καλυτερα αυτα τα μικρα αεροθερμα που βαζουμε κατω στο δαπεδο; Που δεν εχουν κανενα φιλτρο; Που δεν φερνουν φρεσκο αερα απο εξω αλλα ανακυκλωνουν τον εσωτερικο μπαγιατικο αερα; Που που εκτοξευουν κατα πανω μας τις σκονες που εχουν κατακαθισει στο δαπεδο; Ή ειναι καλυτερο το τζακι, ενεργειακο ή κλασσικο, που ολο και καποια καπνα θα δραπετευσει προς το δωματιο και θα μυρισει εστω και λιγο ο χωρος;

τα κλιματιστικά ΔΕΝ φέρνουν φρέσκο αέρα
τουλάχιστον αυτά που βάζουμε στα σπίτια μας


ανακυκλώνουν τον αέρα

- - - Updated - - -


Για να επανέλθω σε αυτό το μήνυμα λιγάκι.
Δηλαδή αν πάρω μια σόμπα λαδιού και την λειτουργώ μέχρι 4 ώρες την μέρα στο μάξιμουμ των 2.5kW θα έχω ένα κόστος 4x2.5x0.2 = 2€ την μέρα και αυτό με το κανονικό τιμολόγιο της ΔΕΗ, γιατί αν λειτουργεί στο βραδινό θα είναι λιγότερο.
Ναι, όμως το 0.2€/ώρα πως προκύπτει? Γιατί το τιμολόγιο της ΔΕΗ είναι κλιμακωτό και το κόστος ξεκινάει από 0.05625€ και φτάνει μέχρι τα 0.09155€

βάλε και τα έξοδα μεταφοράς μέσα να δείς
εκτός αν πηγαίνεις σε ένα εργοστάσιο να γεμίζεις μπαταρίες :p

για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα

πάρε ένα λογαριασμό της ΔΕΗ και κάνε τη διαίρεση κιλοβατώρες προς το ποσό Α (ρεύμα + μεταφορά αυτού!)
με τη μέση τιμή κιλοβατώρας που ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ κάνε τις πράξεις σου

επίσης πρόσεξε αν με την αύξηση στις κιλοβατώρες αλλάξεις κατηγορία για να προσθέσεις και τη διαφορά

βάλε και ένα ποσοστό 10-20% πάνω γιατί έρχονται αυξήσεις απο 01/01/2013

ToroLoco
03-12-12, 11:17
βάλε και τα έξοδα μεταφοράς μέσα να δείς
εκτός αν πηγαίνεις σε ένα εργοστάσιο να γεμίζεις μπαταρίες :p

για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα

πάρε ένα λογαριασμό της ΔΕΗ και κάνε τη διαίρεση κιλοβατώρες προς το ποσό Α (ρεύμα + μεταφορά αυτού!)
με τη μέση τιμή κιλοβατώρας που ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ κάνε τις πράξεις σου

επίσης πρόσεξε αν με την αύξηση στις κιλοβατώρες αλλάξεις κατηγορία για να προσθέσεις και τη διαφορά

βάλε και ένα ποσοστό 10-20% πάνω γιατί έρχονται αυξήσεις απο 01/01/2013

Τώρα καταναλώνουμε περίπου 950kW την τετραμηνία στην κανονική χρέωση και άλλα 400 στο νυκτερινό.
Με την αύξηση της κατανάλωσης για τετραμηνία πάντα φαντάζομαι ότι θα είμαστε +600kW με 700kW άρα σίγουρα αλλάζουμε κατηγορία.

Θα δω στον λογαριασμό πόσο είναι το μέσο κόστος που έχουμε τώρα και θα υπολογίσω την τιμή με το μεγαλύτερο τιμολόγιο ρεύματος με ένα +10% - 20%.

Έχει κάποιος ιδία γνώμη για σόμπα υγραερίου ή πετρελαίου σε σπίτι με παιδιά?
Επίσης αυτές οι 2 έχω ακούσει ότι δημιουργούν υγρασία λόγο καύσης, ισχύει αυτό?

Revolution
03-12-12, 11:24
Εγω με πετρελαιου δεν ειχα προβλημα με υγρασια.
Μονο μυρωδια οταν την αναβεις και οταν την σβηνεις (στην βεραντα εννοειτε)
Αλλα δεν ξερω αν συμφερει πλεον, περισυ αν θυμαμαι καλα το πορτοκαλι μπιτονι της Kerosun εκανε 32€(?) τωρα ποσα να εχει.

29gk
03-12-12, 11:31
Εγω με πετρελαιου δεν ειχα προβλημα με υγρασια.
Μονο μυρωδια οταν την αναβεις και οταν την σβηνεις (στην βεραντα εννοειτε)
Αλλα δεν ξερω αν συμφερει πλεον, περισυ αν θυμαμαι καλα το πορτοκαλι μπιτονι της Kerosun εκανε 32€(?) τωρα ποσα να εχει.

Bρηκα το 6λιτρο μπιτονακι στα 11,5€ στα Leroy Merlin. Αντιστοιχα και το 18λιτρο. Ουσιαστικα με εναν προχειρο υπολογισμο, περισυ που μου εφερναν απο την Kerosun 2 18λιτρα στο σπιτι πληρωνα περιπου 60€, ενω φετος μου βγαινει γυρω στα 75€ και δεν με βλεπω να την αναβω εκτος ισως απο το σπιτι των πεθερικων μου που δεν εχει κεντρικη θερμανση, σε καποια χοντρα κρυα με τα αιρκοντισιον να βοηθουν.

teodor_ch
03-12-12, 11:35
Πολύ παλιά θυμάμαι και είχαμε σόμπα πετρελαίου.
Τώρα που ξαναβάζω την εικόνα στο μυαλό μου,
μου κάνει εντύπωση τα πολλά >5 μέτρα οριζόντιο μπουρί που είχαμε μέσα στο σπίτι.

Φαντάζομαι θα έχει πολύ μεγάλη απόδοση και θα συμφέρει σε σύγκριση με ένα λέβητα πετρελαίου.

Επίσης τότε γεμίζαμε τα μπιτόνια απο το βενζινάδικο.

ntoremi
03-12-12, 11:41
τα κλιματιστικά ΔΕΝ φέρνουν φρέσκο αέρα
τουλάχιστον αυτά που βάζουμε στα σπίτια μας


ανακυκλώνουν τον αέρα


ενω οι αλλοι τροποι θερμανσης φερνουν φρεσκο αερα; Οχι. Κανενας.

teodor_ch
03-12-12, 11:48
ενω οι αλλοι τροποι θερμανσης φερνουν φρεσκο αερα; Οχι. Κανενας.

Διόρθωσα κάτι που είπες.
Δεν μίλησα για εγώ για διαφορετικό τρόπο θέρμανσης

Αλλά αφού θές flame πάμε :twisted:


Ναί!
Η ξυλό-σομπά μου φέρνει φρέσκο αέρα.
Για να γίνει η καύση χρειάζεται αέρα. Απο τη στιγμή που δεν έχει δική της εισαγωγή, παίρνει τον αέρα του σπιτιού. Απο τις χαραμάδες (όπως και απο τον απορροφητήρα) έρχεται νέος αέρας.

alekan
03-12-12, 11:50
Γιατι οχι κλιματιστικο στο δωματιο παιδιου; Ακουω κοσμο που λεει: ξηραινει ο αερας, μεταφερονται μικροβια κλπ κλπ. Εγω νομιζω οτι ειναι μυθος.

Ειδικά αυτό είναι τεράστιο FUD, καλλιεργημένο προ ετών από δημοσιογραφάρες, τότε που είχαν ανακαλύψει την νόσο των λεγεωνάριων.
Ο κίνδυνος προέρχεται όμως από μεγάλες εγκαταστάσεις κλιματισμού ή από κλιματιστικά που έχουν να καθαριστούν χρόνια (πχ σε ξενοδοχεία της πλάκας).
Στο σπίτι μας, όπου καθαρίζουμε τακτικά τα φίλτρα, δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος.

ToroLoco
03-12-12, 11:53
Bρηκα το 6λιτρο μπιτονακι στα 11,5€ στα Leroy Merlin. Αντιστοιχα και το 18λιτρο. Ουσιαστικα με εναν προχειρο υπολογισμο, περισυ που μου εφερναν απο την Kerosun 2 18λιτρα στο σπιτι πληρωνα περιπου 60€, ενω φετος μου βγαινει γυρω στα 75€ και δεν με βλεπω να την αναβω εκτος ισως απο το σπιτι των πεθερικων μου που δεν εχει κεντρικη θερμανση, σε καποια χοντρα κρυα με τα αιρκοντισιον να βοηθουν.

Με αυτές τις τιμές στο πετρέλαιο θα είναι καλύτερα να χρησιμοποιώ την αυτόνομη της πολυκατοικίας που θα ζεσταίνει ομοιόμορφα όλο το σπίτι.
Τελικά νομίζω ότι μακροπρόθεσμα τα aircondition με inverter είναι τα καλύτερα.

Revolution
03-12-12, 11:54
Πολύ παλιά θυμάμαι και είχαμε σόμπα πετρελαίου.
Τώρα που ξαναβάζω την εικόνα στο μυαλό μου,
μου κάνει εντύπωση τα πολλά >5 μέτρα οριζόντιο μπουρί που είχαμε μέσα στο σπίτι.

Φαντάζομαι θα έχει πολύ μεγάλη απόδοση και θα συμφέρει σε σύγκριση με ένα λέβητα πετρελαίου.

Επίσης τότε γεμίζαμε τα μπιτόνια απο το βενζινάδικο.

Πετρελαιου, εγω τουλαχιστον, εννοω αυτην http://www.skroutz.gr/s/8791/Kerosun-Omni-230G-Type-C.html

A/C δεν εχω γιατι το καλοκαιρι εχω δροσια οποτε αυτον τον χειμωνα τζακι και σομπα οταν χρειαστει.

teodor_ch
03-12-12, 12:05
Πετρελαιου, εγω τουλαχιστον, εννοω αυτην http://www.skroutz.gr/s/8791/Kerosun-Omni-230G-Type-C.html

A/C δεν εχω γιατι το καλοκαιρι εχω δροσια οποτε αυτον τον χειμωνα τζακι και σομπα οταν χρειαστει.

α τελείως διαφορετική

εμείς είχαμε μία τέτοια

http://www.dileris.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=dileris_flypage.tpl&product_id=993&category_id=41&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart#.ULxrLOSUO4Q

jkoukos
03-12-12, 12:40
Οι σόμπες της Kerosun θέλουν ειδικό είδος πετρελαίου (κηροζίνη) και για τον λόγο αυτό δεν θέλουν μπουριά, σε αντίθεση με τις κοινές σόμπες που χρησιμοποιούν απλό πετρέλαιο θέρμανσης.

nyannaco
03-12-12, 12:44
Έχει κάποιος ιδία γνώμη για σόμπα υγραερίου ή πετρελαίου σε σπίτι με παιδιά?
Επίσης αυτές οι 2 έχω ακούσει ότι δημιουργούν υγρασία λόγο καύσης, ισχύει αυτό?
Υγρασία παράγεται σαν προϊόν της καύσης, σε κάθε περίπτωση.
Η σόμπα υγραερίου την αποβάλλει στο χώρο.
Η σόμπα πετρελαίου, εξαρτάται: αν δεν έχει μπουρί (π.χ. τύπου Kerosun), ισχύει το ίδιο. Αν έχει μπουρί, την αποβάλλει στον εξωτερικό χώρο, μαζί με τα καυσαέρια.

didaskalo
03-12-12, 13:25
Να κάνω και εγώ την ερώτησή μου. Το σπίτι μου θερμαίνεται με θερμοσυσσωρευτές. Ο χώρος που περνάμε τον περισσότερο χρόνο θερμαίνεται απο θερμοσυσσωρευτές συνολικής ισχύως 13KW. Δεν το συζητάμε οτι ακόμα και με χρήση ημερήσιου τιμολογίου συμφέρει η χρήση κλιματιστικού για 4-5 ώρες το βράδυ(7-12).Γνωρίζω βέβαια οτι σε μεγάλα κρύα θα χρειαστεί να ανάψω και τους θερμοσυσσωρευτές αλλά θεωρώ οτι δεν θα χρειαστεί να το κάνω για περισσότερες απο 10 μέρες (Αττική,Νότια προάστεια).
Το ερώτημά μου λοιπόν προς τους γνωρίζοντες είναι 18αρι ή 24αρι κλιματιστικό για χώρο 49 τετραγωνικών σχήματος Γ? Να αναφέρω οτι το οριζόντιο τμήμα του Γ που είναι και το κομμάτι που με ενδιαφέρει περισσότερο να θερμαίνεται είναι 10 τετραγωνικά αλλά συνδέεται με το υπόλοιπο σπίτι με άνοιγμα (όχι πόρτα) 3,5 μέτρων.

cool11
03-12-12, 13:46
Να κάνω και εγώ την ερώτησή μου. Το σπίτι μου θερμαίνεται με θερμοσυσσωρευτές. Ο χώρος που περνάμε τον περισσότερο χρόνο θερμαίνεται απο θερμοσυσσωρευτές συνολικής ισχύως 13KW. Δεν το συζητάμε οτι ακόμα και με χρήση ημερήσιου τιμολογίου συμφέρει η χρήση κλιματιστικού για 4-5 ώρες το βράδυ(7-12).Γνωρίζω βέβαια οτι σε μεγάλα κρύα θα χρειαστεί να ανάψω και τους θερμοσυσσωρευτές αλλά θεωρώ οτι δεν θα χρειαστεί να το κάνω για περισσότερες απο 10 μέρες (Αττική,Νότια προάστεια).
Το ερώτημά μου λοιπόν προς τους γνωρίζοντες είναι 18αρι ή 24αρι κλιματιστικό για χώρο 49 τετραγωνικών σχήματος Γ? Να αναφέρω οτι το οριζόντιο τμήμα του Γ που είναι και το κομμάτι που με ενδιαφέρει περισσότερο να θερμαίνεται είναι 10 τετραγωνικά αλλά συνδέεται με το υπόλοιπο σπίτι με άνοιγμα (όχι πόρτα) 3,5 μέτρων.

Δεν εισαι ικανοποιημενος με τους θερμοσυσσωρευτές;
Ζεσταινουν? Ή καινε πολυ ρευμα?

didaskalo
03-12-12, 14:00
Όχι ιδιαίτερα. Αφενός καίνε πολύ ρεύμα(έστω και νυχτερινό), αφετέρου το κυρίως πρόβλημα είναι οτι το βραδάκι που χρειαζόμαστε να είναι ζεστό το σπίτι έχουν χάσει μεγάλο μέρος της ενέργειάς τους, οπότε χρησιμοποιούμε ούτως η άλλως συμπληρωματικά μέσα (σόμπες αλογόνου). Επίσης είναι σώματα 30+ ετών οπότε έχει πέσει η απόδοσή τους. Δυνατότητα να φορτίζονται πάλι μερικώς με μεσημεριανό ρεύμα δεν υπάρχει, αφού έχουμε το νυχτερινό 11μμ - 7πμ. Οπότε κατέληξα στο air-condition. Το ανάβεις όποτε το χρειάζεσαι και μόνο και τέλος.Υπολόγισα πως η απόσβεσή του θα γίνει σε 2 το πολύ 3 χρόνια με bonus το οτι θα μείνει το air-condition για χρήση το καλοκαίρι.

Υ.Γ: Άσε που πρίν 3 χρόνια (ήμουν φαντάρος) η μητέρα μου κατα λάθος τα έβαλε να φορτίζουν με ημερήσιο ρεύμα...είδα λογαριασμό ~1500€ . Απο τότε έχω γίνει ψυχάκιας...και θερμοσίφωνο να πούνε πως άναψαν, πάω να ελέγξω μήπως ανεβάσανε λάθος διακόπτη :p

nyannaco
03-12-12, 14:07
Το ερώτημά μου λοιπόν προς τους γνωρίζοντες είναι 18αρι ή 24αρι κλιματιστικό για χώρο 49 τετραγωνικών σχήματος Γ? Να αναφέρω οτι το οριζόντιο τμήμα του Γ που είναι και το κομμάτι που με ενδιαφέρει περισσότερο να θερμαίνεται είναι 10 τετραγωνικά αλλά συνδέεται με το υπόλοιπο σπίτι με άνοιγμα (όχι πόρτα) 3,5 μέτρων.Φίλε μου είναι αδύνατον να σου δώσει κανείς υπεύθυνη απάντηση έτσι. Τα τετραγωνικά του χώρου είναι το τελευταίο που επηρρεάζει, κι όπου ακούς να κάνει "μελέτες" με τα τετραγωνικά ή τα κυβικά, να φεύγεις τρέχοντας. Οι θερμικές απώλειες εξαρτώνται από το είδος και την επιφάνεια των στοιχείων που έρχονται σε επαφή με μη θερμαινόμενο χώρο, όπως εξωτερικοί τοίχοι, κουφώματα, οροφή/δάπεδο αν δεν συνορεύουν με άλλο κατοικημένο (θερμαινόμενο) όροφο, μεσοτοιχίες με κλιμακοστάτια, αποθήκες κλπ μη θερμαινόμενους χώρους (ακόμη και με δωμάτια του σπιτιού σου που δεν θερμαίνεις).

didaskalo
03-12-12, 14:17
Έχεις απόλυτο δίκιο..πιο πολύ μια άποψη, ας πούμε και εμπειρική αναζητούσα. Πχ ο εγκαταστάτης σύστησε 18αρι, χωρίς και αυτός να έχει δεί το χώρο.
Το σπίτι είναι κολλητό με άλλη πολυκατοικία απο την μια πλευρά και έχει κάποια απόσταση με την διπλανή πολυκατοικία απο την άλλη. Απο κάτω υπάρχει όροφος θερμαινόμενος και αυτός με air-condition, και απο πάνω ταράτσα (χωρίς ιδιαίτερη μόνωση, απλά κάτι σαν παρκέ εξωτερικού χώρου). Τα κουφώματα 30+ ετών και τα δωμάτια δεν τα ανέφερα θεωρώντας ώς δεδομένο οτι οι πόρτες που οδηγούν σε αυτά θα παραμένουν κλειστές.Άλλες μεσοτοιχίες δεν υπάρχουν. Επίσης η πρόσοψη είναι ανατολική,νοτιο-ανατολική.

nyannaco
03-12-12, 14:35
Δύσκολα τα πράγματα... ίσως και το 18άρι να είναι οριακό έως ανεπαρκές. Αυτό βέβαια σημαίνει ότι θα σε καλύψει στην πλειοψηφία των χειμωνιάτικων ημερών, και όχι στα πολύ μεγάλα κρύα. Εκεί θα χρειαστείς πιθανότατα και τους θερμοσυσσωρευτές (που βέβαια μπορεί και να μην αντέξει η παροχή σου να τους δουλεύεις ταυτόχρονα με το/τα A/C). Τέλος πάντων το χειμώνα έχεις και την - έστω και ενεργοβόρα - εναλλακτική, το καλοκαίρι όμως (και με πολύ δυσμενή προσανατολισμό!) μάλλον θα έχεις θέμα. Εγώ - με κάθε επιφύλαξη - θα σου σύστηνα να βάλεις ένα 12άρο και ένα 9άρι, αν σε παίρνει. Και πιο καλυμμένος θα είσαι, και αποδοτικότερη λειτουργία θα έχεις σε μέτριες καταστάσεις που τη βγάζεις μόνο με το ένα, και καλύτερη κατανομή στο χώρο όταν δουλεύουν και τα δύο, και κάποια εφεδρεία αν χαλάσει το ένα.
Πάντως σκέψου σοβαρά να μονώσεις την ταράτσα και να αλλάξεις κουφώματα, και κέλυφος αν σου βγαίνει - δες τις επιδοτήσεις. Η μόνωση είναι το Α και το Ω, και το σπίτι σου πάσχει πολύ.

MAuVE
03-12-12, 14:36
Από τα στοιχεία του χώρου που δίνεις, μόνο μια πολύ χοντρική εκτίμηση μπορεί να προκύψει.

Από την μία πλευρά:
Σε μια μικρο-μεσαία πολυκατοικία (~1000 τ.μ σε 5-7 ορόφους) με θερμομονώσεις όπως τι έκαναν πριν από 20-30 χρόνια, τα 125 Btu/h και ανά κυβικό μέτρο χώρου αποτελούν μια ρεαλιστική μέση τιμή.
Αυτό όμως σημαίνει ότι οι χώροι των ενδιάμεσων ορόφων έχουν λιγότερες απώλειες και οι χώροι κάτω από το δώμα και πάνω από, τυχούσα, πυλωτή περισσότερες.
Υποθέτοντας λοιπόν μια τέτοια περίπτωση και ύψος χώρου ~3 μέτρα τα 150 περ. κυβικά θερμαινόμενου χώρου δίνουν ~18.750 Btu/h.
Οι αποδόσεις όμως αυτές είναι για εξωτερική θερμοκρασία ....(διαγράφεται το υπόλοιπο της πρότασης).
ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΗ ΔΙΟΡΘΩΣΗ:
Σύμφωνα με την οδηγία EN 14511-2 table 3, οι τυποποιημένες συνθήκες απόδοσης αντλιών αέρος-αέρος είναι:
- Εξωτερική θερμοκρασία +7/6 βαθμοί C ξηρού/υγρού θερμομέτρου
- Εσωτερική +20/max15 C αντίστοιχα.
Αν θέλεις κάλυψη για χαμηλότερες εξωτερικές θερμοκρασίες, τότε θα πρέπει να πας στο επόμενο τυποποιημένο μέγεθος των 24.000 Btu/h

Από την άλλη:

Τα 13kW που έχεις τώρα σε θερμοσυσσωρευτές, όταν λειτουργούν στο full την ημέρα, αντιστοιχούν σε 44.300 Btu/h.

Από τις παραπάνω δύο εκτιμήσεις μπορείς να προσανατολιστείς στο τι πρέπει ν' αγοράσεις.

Δες και αν υπάρχει χώρος για δύο μονάδες θα σου βγούν φτηνότερες και λειτουργικά καλύτερες από μια μεγάλη.

didaskalo
03-12-12, 14:44
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το καλοκαίρι δεν με ενοχλεί να σου πώ την αλήθεια. Ούτως ή άλλως με ανεμιστήρες τα καταφέρνουμε. Όσον αφορά την μόνωση το είχα κοιτάξει παλιότερα αλλά ακόμα και με τις επιδοτήσεις δεν επιτρέπουν τα οικονομικά. Κοίταξα και το ενδεχόμενο ξυλόσομπας, αλλά θα έχουμε θέματα με τους άλλους ιδιοκτήτες οπότε αποκλείστηκε και αυτό. Όπως και αν έχει ευχαριστώ για την απάντηση.

Ευχαριστώ και τον Mauve που απάντησε ενώ πληκτρολογούσα :)

manoulamou
03-12-12, 19:41
Ρε παιδια, απο την στιγμή που έχει ινβέρτερ 9άρι απο 300 ευρώ, τι πάτε και δίνετε λεφτά σε καλοριφέρ λαδιού, χαλαζία, υγραερίου και άλλα; Μακροπρόθεσμα (σε δυο έτη το πολύ) και πιο ακριβά θα βγούν, και πιο δύσχρηστα είναι. Κινέζικο καλοριφέρ λαδιού θα πάρεις με 50-80 ευρώ, κινέζικο κλιματιστικό θα πάρεις με 300 ευρώ. Βασικά στα κλιματιστικά, το 99,99% είναι κινέζικα, ακόμα και αυτά που λένε ότι δεν είναι κινέζικα (ειναι απο κινέζικα parts συναρμολογημένα στην Ιαπωνία, για να πουλιέται σαν γιαπωνέζικο, με Χ4 στην τιμή).

Εαν δεν ειχα ηδη το κλιματιστικο, αποκλειεται να εβαζα! Ασε που τωρα μετα βιας μας φτανουν για την υγραεριου και δεν σκοπευω να παρω ο,τιδηποτε σχετιζεται με ρευμα πλεον.
Οσο για καβατζα φιαλες ευχαριστω τον XPHSTOS29 για την προσφορα, ομως ηδη αγχωθηκα με την μια!:p
Εαν βελτιωθουν τα οικονομικα θα σκεφτω να συνδεθω με το φυσικο αεριο (θα εξαρτηθει απ τις τοτε τιμες) καθως η ομορη πολυκατοικα εχει ηδη... Θα συζητησω με καποιον ειδικο μια πραγματικα συμφερουσα μακροπροθεσμη λυση.
ΠΟΛΥ ΒΑΡΥΣ ΜΑΣ ΕΠΕΣΕ Ο ΦΕΤΙΝΟΣ ΧΕΙΜΩΝΑΣ πριν ακομη σφιξουν τα κρυα.:twisted:

XPHSTOS29
03-12-12, 21:20
Οσο για καβατζα φιαλες ευχαριστω τον XPHSTOS29 για την προσφορα, ομως ηδη αγχωθηκα με την μια!:p


Η καβατζα ειναι απαραιτητη ... Λογος για να αγχωνεσαι δεν υπαρχει, η αλλαγη ειναι ευκολη και γρηγορη. Ακομα μπορεις να την εχεις στην καβατζα και να χρησιμοποιεις την μια και μονο και σε εκτακτη αναγκη (βλεπε χιονοπτωσεις) να εισαι καλυμενη...

anon
03-12-12, 21:40
Το ερώτημά μου λοιπόν προς τους γνωρίζοντες είναι 18αρι ή 24αρι κλιματιστικό για χώρο 49 τετραγωνικών σχήματος Γ? Να αναφέρω οτι το οριζόντιο τμήμα του Γ που είναι και το κομμάτι που με ενδιαφέρει περισσότερο να θερμαίνεται είναι 10 τετραγωνικά αλλά συνδέεται με το υπόλοιπο σπίτι με άνοιγμα (όχι πόρτα) 3,5 μέτρων.

Mε 18αρι εισαι μια χαρα. Στα μεγάλα κρυα που δεν επαρκεί το κλιματιστικό, επικουρικά χρησιμοποιείς θερμοσυσσωρευτές. Εξάλλου στα μεγάλα κρύα, δεν θα παίζουν με COP>2 τα κλιματιστικά, οπότε δεν αξίζει να επενδύσεις πολλά περισσότερα χρήματα για τις λίγες αυτές μερες του χρόνου, απο την στιγμή που έχεις ήδη ισχυρη (σε θέρμανση) εναλλακτική

- - - Updated - - -

Για όσα λέγονται περι κλιματιστικών, να απομυθοποιήσουμε μερικά πράγματα.

1. Το κλιματιστικό μπορεί να προσφέρει καθαρότερο αέρα, αλλά θα αγοράσετε πολυ ακριβότερα μοντέλα. Υπάρχουν μοντέλα με φίλτρα ενεργού άνθρακα ή/και με λάμπα UV, που κυριολεκτικά αποστειρώνουν, προσφέροντας πολυ καλύτερη εσωτερική ατμόσφαιρα. Εαν δε συνδιαστεί και με ρύθμιση υγρασίας, τότε κανενα απο απο όσα αναφέρονται δεν μπορεί να ισχύει, αλλά μιλάμε για άλλα κόστη..

2. Το πρόβλημα υγείας με τα κλιματιστικά προκύπτει βασικα στην ψύξη, όχι στην θέρμανση. Τι συμβαίνει στην ψύξη; Ψύχει τον αέρα, και προκαλειται και υγροποίηση, στο στοιχείο, και στην φτερωτή. Το νερό συγκεντρώνεται σε "πιάτο" στην βαση της εσωτερικής μονάδας, και με φυσική ροή, οδηγείται απο το γνωστό σωλήνα, εκτός σπιτιού. Ομως... Η υγρασία παραμένει υψηλή στο στοιχείο και στην φτερωτή και στο πιάτο. Σε συνδιασμό με χαμηλές θερμοκρασίες, και χωρίς άμεσο ηλιακό φώς, είναι πολύ κοινό να πιανει μύκητες και μούχλα, επικίνδυνο για την υγεία. Το κακό γίνεται χειρότερο απο τις κακές ή καθόλου συντηρήσεις. Εαν για το service δεν σας "λύσουν" την εσωτερική μονάδα, και να βγάλουν την φτερωτη για καθάρισμα - απολύμανση, να αλλάξετε συνεργείο και να απαιτήσετε λύσιμο και καθάρισματης εσωτερικής μονάδας. Καλό ειναι το service να γίνεται πριν την χειμερινή χρήση, και αυτό γιατί κατα την φάση θέρμανσης, επειδή ανεβάζει μεγάλες θερμοκρασίες, δεν πιάνει μύκητες. Αντιθέτως εαν έχει ήδη, τους "σπέρνει" έξω. Ετσι αφού κάνετε service ακριβώς πριν την χειμερινή χρήση, πλην καθαρισμού των φίλτρων απο σκόνη, το κλιματιστικό θαναι καθαρό απο μύκητες μέχρι την έναρξη της καλοκαιρινής σαιζόν σχεδόν σίγουρα, ειδικα εαν το χρησιμοποιείτε για θέρμανση τακτικά.

didaskalo
03-12-12, 21:49
Να ευχαριστήσω απο την πλευρά μου τους nyannaco,mauve,anon που ασχολήθηκαν και απάντησαν αναλυτικά το ερώτημά μου. Γρήγορα,γρήγορα γλύτωσα 200-250 € χάρη στις συμβουλές τους! :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.