PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

MAuVE
04-12-12, 02:42
Επειδή didaskalo την κάνω αυτή την δουλειά περισσότερα χρόνια απ΄όσα χρειάζεται ακόμη και ένας πανί-βλάξ για να συνειδητοποιήσει ότι σε θέματα ανέσεως ο άνθρωπος συμπεριφέρεται όπως τα αέρια (καταλαμβάνουν αμέσως όλον τον διατιθέμενο χώρο, ανεξάρτητα του πόσο μεγάλος μπορεί να είναι αυτός, ενώ ταυτόχρονα διατηρούν πάντα μία θετική μερική πίεση), σε βλέπω ήδη από τώρα στα πρώτα γερά κρύα να μουρμουρίζεις:
- Τι το ήθελα και τους ρώτησα αυτούς τους μακάκες.

Ανεξάρτητα τούτου, σ΄ευχαριστώ για τις ευχαριστίες σου, γιατί το σύνηθες στα φόρα είναι, τέτοιου είδους αβρότητες, να θεωρούνται ξεπερασμένες.

cool11
04-12-12, 14:54
Εδω
http://www.noikokyris.blogspot.gr/2012/11/blog-post_23.html
καλα τα λεει?

MAuVE
04-12-12, 19:35
Εδω
http://www.noikokyris.blogspot.gr/2012/11/blog-post_23.html
καλα τα λεει?

Η ανάλυση, σε γενικές γραμμές ρεαλιστική, αν και του έχουν ξεφύγει κάποια τυπογραφικά όπως π.χ. 15όροφη πολυκατοικία.

Το συμπέρασμα είναι του επιπέδου: Τρεις το λάδι, τρεις το ξύδι, έξι το λαδόξιδο, Ράβδος εν γωνία, άρα βρέχει, κ.λ.π.

manoulamou
05-12-12, 11:19
ΑΡΕΣ ΜΑΡΕΣ ΚΟΥΚΟΥΝΑΡΕΣ (http://www.noikokyris.blogspot.gr/2012/11/blog-post_23.html)
ελλιπεις γνωσεις, λανθασμενη καταμετρηση του συνολικου κοστους, συγκριση ανομοιων καταστασεων!
Ενα σπιτι μπορει να ειναι μονοκατοικια ή διαμερισμα, ιδιοκτητο ή με εκμισθωση, να (μην) εχει αυτονομια, χαλια μονωση, μεγαλο χωρο , πολλους ενοικους, με διαφορετικες αναγκες και παει λεγοντας.
Υπαρχουν τα μερεμετια, συνδεσεις, αγορα εξοπλισμου και καυσιμης υλης, με επιπλεον στοιχειο την τελικη ποιοτητα θερμανσης και την εστω μακροπροθεσμη αποσβεση...
Ουσιαστικα χρειαζεται ξεχωριστη μελετη για καθε διαφορετικη περιπτωση.
Καλυτερα να μασανε καποιοι παρα να μιλανε κανοντας τους ειδικους στην καμπουρα των ταλαιπωρων πολιτων.
:twisted:

cool11
05-12-12, 11:37
Αυτο εδω παλι, τι ειναι?
http://polymichaniki.gr/en_cert.php?lang=el

MAuVE
05-12-12, 12:50
Πολύ cool ιδέα (όπως λένε και στην Καλαμπάκα, copyright Τάσιος)

Το έχω μελετήσει και ο ίδιος για το διαμέρισμά μου.

Έχει ένα μικρό -τοσοδούλι- προβληματάκι:

Πριν πιάσω χαρτί και μολύβι υπολόγιζα ένα κόστος μερικών χιλιάδων Ευρώ.

Όταν έπιασα, μου προέκυψαν μερικές ΔΕΚΑΔΕΣ χιλιάδων Ευρώ.

Το ανέβαλα για καλύτερες ημέρες.

manoulamou
05-12-12, 13:57
Πριν πιάσω χαρτί και μολύβι υπολόγιζα ένα κόστος μερικών χιλιάδων Ευρώ.

Όταν έπιασα, μου προέκυψαν μερικές ΔΕΚΑΔΕΣ χιλιάδων Ευρώ.


" Έχετε δωρεάν θέρμανση για τα επόμενα 25 χρόνια."
ΔΩΡΕΑΝ αφού πληρώσεις ΔΕΚΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ στα υπόλοιπα...:rofl:

nyannaco
05-12-12, 14:28
Δυστυχώς, μαγικά ραβδάκια δεν υπάρχουν!

jmk5
05-12-12, 15:11
ρε παιδια αυτος ο θερμοπομπος για ενα χωρο 20-22τμ θα κανει δουλεια? ποσο θα κοστιζει η ωρα οσο ειναι αναμμενος?
τον εχω βρει στα 85€ περιπου. τι λέτε?
και κατι αλλο, κανουν θορυβο οι θερμοπομποι?

http://www.safershop.gr/index.php?act=viewProd&productId=17810

mezger
05-12-12, 15:52
Με έναν αντίστοιχο (2KW) της delonghi έβγαλα τον περσυνο χειμώνα. ¨Ηταν πιο φτηνός (~50 ευρώ) αλλά δεν είχε ηλεκτρονικό θερμοστάτη, όχι ότι θα μου χρειαζόταν γιατί στα πολλά κρύα δούλευε συνέχεια. Ο χώρος που ζέσταινε ήταν γύρω στα 30 τετραγωνικά. Γενικα δεν έφτανε το επίπεδο του καλοριφέρ, απλά έκανε τα πραγματα σχετικα πιο άνετα - για να ζεσταθώ κανονικά το έβαζα ακριβώς δίπλα μου. Ήμουν πάντως πολύ ικανοποιημένος από την ποιότητα της ζέστης, δηλαδή καμία σχέση με αερόθερμο-aircondition(δε σε κοπαναει-δεν ξηραίνει τον αέρα). Κόστος είναι 2 kw επί ώρες επί κόστος κιλοβατώρας της ΔΕΗ, ανάλογα με την κλίμακα. Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις πιο φτηνό στην ίδια ισχύ, είναι πολύ απλό σαν συσκευή και δε νομίζω ότι θα δεις διαφορα στη θέρμανση πληρώνοντας πιο πολλά για περιττά αξεσουάρ.

Nozomi
05-12-12, 16:09
Δυστυχώς, μαγικά ραβδάκια δεν υπάρχουν!
Μαγικά ραβδάκια δεν υπάρχουν, αλλά υπάρχει η απόλυτη (http://en.wikipedia.org/wiki/District_heating[B) λύση που ονομάζεται District heating ή στα ελληνικά Τηλεθέρμανση.

Έχει πολύ καλύτερο συντελεστή απόδοσης απ΄τους λέβητες κάθε πολυκατοικίας, και συμβάλλει στην μείωση του εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα.

Είναι αρκετά διαδεδομένος στην Ευρώπη, και κυριαρχεί στις χώρες του πρώην Ανατολικού Μπλοκ.

Μάλιστα, μπορώ να σας διαβεβαίωσω ότι θερμοκρασίες της τάξης των 20 βαθμών Κελσίου είναι απολύτως εφικτές, και φτάνεις να ανοίγεις ακόμα και τα παράθυρα απ' την ζέστη...

Ποιός θα το φανταζόνταν πριν από 10 χρόνια (στην "ισχυρή" Ελλάδα του Σημίτη) ότι θα φτάναμε το 2012 να καίμε ξύλα στις μεγαλουπόλεις, μαζί με αερόθερμα, A/C κτλ.
Και να πεις ότι παράγουμε φθηνή ενέργεια (πυρ.αντιδραστήρες κτλ), εδώ θέλουν να ανεβάσουν κι άλλο την τιμή του ρεύματος...

jmk5
05-12-12, 16:21
Με έναν αντίστοιχο (2KW) της delonghi έβγαλα τον περσυνο χειμώνα. ¨Ηταν πιο φτηνός (~50 ευρώ) αλλά δεν είχε ηλεκτρονικό θερμοστάτη, όχι ότι θα μου χρειαζόταν γιατί στα πολλά κρύα δούλευε συνέχεια. Ο χώρος που ζέσταινε ήταν γύρω στα 30 τετραγωνικά. Γενικα δεν έφτανε το επίπεδο του καλοριφέρ, απλά έκανε τα πραγματα σχετικα πιο άνετα - για να ζεσταθώ κανονικά το έβαζα ακριβώς δίπλα μου. Ήμουν πάντως πολύ ικανοποιημένος από την ποιότητα της ζέστης, δηλαδή καμία σχέση με αερόθερμο-aircondition(δε σε κοπαναει-δεν ξηραίνει τον αέρα). Κόστος είναι 2 kw επί ώρες επί κόστος κιλοβατώρας της ΔΕΗ, ανάλογα με την κλίμακα. Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις πιο φτηνό στην ίδια ισχύ, είναι πολύ απλό σαν συσκευή και δε νομίζω ότι θα δεις διαφορα στη θέρμανση πληρώνοντας πιο πολλά για περιττά αξεσουάρ.

απο θορυβο? γενικα οι θερμοπομποι ειναι αθορυβοι?
οταν λες δεν εφτανε το επιπεδο του καλοριφερ, δεν εσβηνε ποτε οταν εβαζες το θερμοστατη?
ο δικος σου ποιο μοντελο ηταν?
αυτος που λεω εγω τι εννοει "glass panel"? παντως φαινεται λεπτος και κομψος (θα μου πεις τωρα τι σε νοιαζει η εμφανιση, τη δουλεια του αρκει
να κανει) απλα και κατι αλλοι χοντροκομμενοι μου καθονται καπως..

antreas9
05-12-12, 16:35
(εχει παρει κανείς κηροζίνη απο τα επισημα πρατήρια της κεροζαν φέτος? ποσο εχει το 18λιτρο?)

29gk
05-12-12, 16:41
(εχει παρει κανείς κηροζίνη απο τα επισημα πρατήρια της κεροζαν φέτος? ποσο εχει το 18λιτρο?)

Στα Leroy Merlin παντως, εχει περιπου 34,50€ το 18λιτρο και 11,50€ το 6λιτρο.

antreas9
05-12-12, 16:46
Στα Leroy Merlin παντως, εχει περιπου 34,50€ το 18λιτρο και 11,50€ το 6λιτρο.

απο 23 στα 34,5 ευρω? ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΥΞΗΣΗ!

edit: στα πρατήρια της κεροζάν, εχει 28,30.
Αυξηση 5,30 σε σχέση με πέρυσι.

nyannaco
05-12-12, 17:00
Μαγικά ραβδάκια δεν υπάρχουν, αλλά υπάρχει η απόλυτη (http://en.wikipedia.org/wiki/District_heating[B) λύση που ονομάζεται District heating ή στα ελληνικά Τηλεθέρμανση.

Έχει πολύ καλύτερο συντελεστή απόδοσης απ΄τους λέβητες κάθε πολυκατοικίας, και συμβάλλει στην μείωση του εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα.

Είναι αρκετά διαδεδομένος στην Ευρώπη, και κυριαρχεί στις χώρες του πρώην Ανατολικού Μπλοκ.

Μάλιστα, μπορώ να σας διαβεβαίωσω ότι θερμοκρασίες της τάξης των 20 βαθμών Κελσίου είναι απολύτως εφικτές, και φτάνεις να ανοίγεις ακόμα και τα παράθυρα απ' την ζέστη...

Ποιός θα το φανταζόνταν πριν από 10 χρόνια (στην "ισχυρή" Ελλάδα του Σημίτη) ότι θα φτάναμε το 2012 να καίμε ξύλα στις μεγαλουπόλεις, μαζί με αερόθερμα, A/C κτλ.
Και να πεις ότι παράγουμε φθηνή ενέργεια (πυρ.αντιδραστήρες κτλ), εδώ θέλουν να ανεβάσουν κι άλλο την τιμή του ρεύματος...Κατ'αρχήν θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με το υπογραμμισμένο (παρεμπιπτόντως το hyperlink θέλει διόρθωση), απόλυτο δεν υπάρχει! Η βέλτιστη λύση για μία περίπτωση μπορεί να είναι η χείριστη σε κάποια άλλη. Κατά την ταπεινή μου άποψη, η τηλεθέρμανση ενδείκνυται μόνο σε περιπτώσεις συμπαραγωγής με ηλεκτρισμό, όπου ανακτάται η θερμότητα που διαφορετικά θα χανόταν (π.χ. βλέπε Πτολεμαϊδα), ή υπάρχει άλλη διαθέσιμη φυσική πηγή θερμότητας (π.χ. geysers; δεν ξέρω καν αν είναι εφικτό, δεν γνωρίζω σχεδόν τιποτε γι'αυτά), η οποία δεν είναι πρακτικά ανακτήσιμη σε επίπεδο μεμονωμένου κτιρίου. Για τηλεθέρμανση με καύση ορυκτών καυσίμων δεν το συζητώ, είναι εντελώς ασύμφορη γιατί το όποιο όφελος από το μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης που μπορεί ιθεωρητικά να επιτευχθεί (και δεν είναι μεγάλο, γιατί και σε λεβητοστάσια επιπέδου κτιρίου μπορεί να επιτευχθεί πολύ υψηλός) θα εξανεμιστεί (και μάλιστα το ισοζύγιο θα βγει αρνητικό) από τις απώλειες στο δίκτυο μεταφοράς. Επιπλέον, το κόστος ανάπτυξης του δικτύου θα είναι τόσο υψηλό, που αν η πρωτογενής πηγή θερμότητας δεν είναι δωρεάν (με ή χωρίς εισαγωγικά), η επένδυση δεν πρόκειται να αποσβεστεί ποτέ στη διάρκεια ζωής του συστήματος. ΑΥτά χοντρά-χοντρά, χβρίς να υπεισέλθω σε άλλα μειονεκτήματα.

- - - Updated - - -


απο 23 στα 34,5 ευρω? ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΥΞΗΣΗ!Γιατί σου κάνει εντύπωση, ο ΕΦΚ πήγε περίπου 35 λεπτά το λίτρο επάνω από πέρσι (αν εννοείς σε σχέση με πέρσι). Συνυπολόγισε και την αύξηση της ζήτησης (ο νόμος περί διακύμανσης των τιμών βάσει προσφοράς και ζήτησης εξακολουθεί να λειτουργεί πάρα πολύ καλά όταν η ζήτηση ανεβαίνει :( ).

antreas9
05-12-12, 17:13
Γιατί σου κάνει εντύπωση, ο ΕΦΚ πήγε περίπου 35 λεπτά το λίτρο επάνω από πέρσι (αν εννοείς σε σχέση με πέρσι). Συνυπολόγισε και την αύξηση της ζήτησης (ο νόμος περί διακύμανσης των τιμών βάσει προσφοράς και ζήτησης εξακολουθεί να λειτουργεί πάρα πολύ καλά όταν η ζήτηση ανεβαίνει :( ).
δεν ειχα σκεφθεί ότι ο ΕΦΚ επηρεάζει την κηροζίνη!
(ναι,σε σχέση με πέρυσι εννοούσα)!
οποτε θεώρησα ότι η αυξηση ήταν όχι εξαιτίας της ζήτησης, αλλά αισχροκέρδεια!

nyannaco
05-12-12, 17:18
δεν ειχα σκεφθεί ότι ο ΕΦΚ επηρεάζει την κηροζίνη!
Κι εγώ δεν το γνωρίζω θετικά, αλλά θα μου έκανε τρελλή εντύπωση να τους έχει ξεφύγει.

jmk5
05-12-12, 17:27
καποια αλλη γνωμη για το θερμοπομπο που ρωτησα?

cool11
05-12-12, 19:24
Συγχυση πληροφοριων...
Ειπαν σε δικο μου ανθρωπο, οτι ειναι σχετικα οικονομικα, κατι θερμαντικα σωματα, σαν καλοριφερ ενα πραγμα(φετες?), που εμπεριεχουν και εναν 'ανεμιστηρα'.
Οι 'κονβεκτορες' ειναι αυτοι?
Αξιζουν οντως ή οχι?

MAuVE
05-12-12, 19:30
Στα όσα πολύ σωστά ανέφερε ο nyannaco περί τηλεθέρμανσης, να προσθέσω τα ακόλουθα:

Σε περιοχές με χαμηλή πληθυσμιακή πυκνότητα, π.χ. χωριά ή μικρές κωμοπόλεις, η μεταφορά-διανομή της θερμότητας γίνεται μέσω θερμού νερού.
Η απόσταση από το σημείο παραγωγής, για να είναι οικονομικά αποδεκτή, περιορίζεται σε ελάχιστα χιλιόμετρα.

Σε πόλεις με υψηλή πληθυσμιακή πυκνότητα, αυτή γίνεται μέσω ατμού χαμηλής πίεσης σε δίκτυα σωληνώσεων πολύ πιο υψηλών τεχνικών απαιτήσεων από το ανοίγω ένα όρυγμα και ρίχνω μέσα μια θερμομονωμένη σωλήνα 6 ιντσών.
Τούτο, διότι η επικινδυνότητα του ατμού είναι πολλαπλάσια αυτής του θερμού νερού.

Ως εκ των ανωτέρω, μια μονάδα ηλεκτρικής συμπαραγωγής από εναλλακτικό καύσιμο (π.χ. βιομάζα) αρκετών εκατοντάδων kVA ή λίγων MVA, εγκατεστημένη στις παρυφές ενός μεγάλου χωριού ή μίας μικρής κωμόπολης, έχει νόημα, αν και ακόμη σαν επένδυση δεν βγάζει τα λεφτά της.
Όσες έχουν γίνει στην Ευρώπη επιδοτούνται από κάποιο πρόγραμμα, όπως στην χώρα μας επιδοτούνται τα φωτοβολταϊκά, οι ανεμογεννήτριες κ.λ.π.

Σε επίπεδο μικρής-μεσαίας πόλης, αν καταφέρουμε και ξεφύγουμε από τους "οικολόγους", τους τοπικούς "παράγοντες" (που εν γένει δεν θέλουν) και με κανένα πρόγραμμα τύπου ΕΣΠΑ να βάζει τα χρήματα, μπορούμε να δούμε συμπαραγωγή από την καύση των υπολειμμάτων των σκουπιδιών.

Σε επίπεδο όμως μεγάλης πόλης (π.χ. Αθήνα), οι επενδύσεις και οι λοιπές δεσμεύσεις, είναι απλά απαγορευτικές.

Basilhs23_
05-12-12, 19:52
Συγχυση πληροφοριων...
Ειπαν σε δικο μου ανθρωπο, οτι ειναι σχετικα οικονομικα, κατι θερμαντικα σωματα, σαν καλοριφερ ενα πραγμα(φετες?), που εμπεριεχουν και εναν 'ανεμιστηρα'.
Οι 'κονβεκτορες' ειναι αυτοι?
Αξιζουν οντως ή οχι?

Οι κονβέκτορες είναι. Αυτό που θα κάνει ο ανεμιστήρας είναι να επιταχύνει τον ζεστό αέρα του σώματος προς το δωμάτιο οπότε αυτό μπορεί να θερμανθεί γρηγορότερα έναντι ενός σώματος χωρίς ανεμιστήρα, η μέγιστη θερμοκρασία που θα φτάσει στο δωμάτιο όμως εξαρτάται από την ισχύ του σώματος, σε σύγκριση πάντα με ένα σώμα που θα έμπαινε στον ίδιο ακριβώς χώρο. Οπότε αν το πάρεις το θέμα οικονομικά, το σώμα με τον ανεμιστήρα θα είναι ακριβότερο από αυτό χωρίς ανεμιστήρα, αλλά από θέμα οικονομίας ενέργειας δεν θα κερδίσεις κάτι.

christoforas
05-12-12, 20:42
Όντως σύγχυση πληροφοριών...

Έχω μπερδευτεί απίστευτα
Τι να βάλω στο δωμάτιο του παιδιού (9m2)??
Θερμοπομπό?
Πάνελ?
Σόμπα λαδιού?

Ποιο είναι πιο καλό για το παιδί? Ποιο είναι ποιο αποδοτικό? Ποιο είναι ποιο οικονομικό?

jmk5
05-12-12, 20:48
για το θερμοπομπο που προανεφερα τι λετε? αξιζει? ( lol )

Bananas
05-12-12, 21:52
Αυτο εδω παλι, τι ειναι?
http://polymichaniki.gr/en_cert.php?lang=el

Αντλία θερμότητας. Λογικά αερος/νερού. Με την αντλία ζεσταίνεται το νερό του δικτύου θερμανσης. Τα φωτοβολταϊκά λογικά συνδέονται με το δικτυο της ΔΕΗ και παρέχουν στο δίκτυο τόση ισχύ όση πάνω κάτω καταναλώνει η αντλια θερμοτητας προκειμένου να μην χρωστάς τίποτα στην ΔΕΗ για την καταναλωση της αντλιας.

Basilhs23_
06-12-12, 00:49
Όντως σύγχυση πληροφοριών...

Έχω μπερδευτεί απίστευτα
Τι να βάλω στο δωμάτιο του παιδιού (9m2)??
Θερμοπομπό?
Πάνελ?
Σόμπα λαδιού?

Ποιο είναι πιο καλό για το παιδί? Ποιο είναι ποιο αποδοτικό? Ποιο είναι ποιο οικονομικό?

Θέλεις να τα βάλεις για υποστηρικτική θέρμανση μαζί με το καλοριφέρ του δωματίου ή δεν έχει καθόλου θέρμανση ?

christoforas
06-12-12, 00:54
Θέλεις να τα βάλεις για υποστηρικτική θέρμανση μαζί με το καλοριφέρ του δωματίου ή δεν έχει καθόλου θέρμανση ?

Έχω σκοπό να το δουλεύω κυρίως το βράδυ... Για να μη χρησιμοποιώ (όσο μπορώ) το καλοριφέρ.

odys2008
06-12-12, 01:02
Αυτό το μοντέλο χρησιμοποιείται εδώ στο Γκέτεμποργκ.Υπάρχει συμπαραγωγή ενέργειας και ζέστης, από 3 εργοστάσια αλλά και ένα το οποίο παράγει ζέστη από σκουπίδια. Βεβαια τελείως άλλη φιλοσοφία εδώ, πχ διαχωρίζουμε τα οργανικά μας σκουπίδια γι αυτον τον λόγο και το καθεστώς ιδιοκτησίας των σπιτιών είναι άλλο, αλλά φαίνεται να δουλεύει πολύ καλά το σύστημα από τους λίγους μήνες που το ζώ

σχετικό link (http://www.copenhagenenergysummit.org/applications/Gothenburg,%20Sweden%20I-District%20Energy%20Climate%20Award.pdf)

Bananas
06-12-12, 01:51
Αυτό το μοντέλο χρησιμοποιείται εδώ στο Γκέτεμποργκ.Υπάρχει συμπαραγωγή ενέργειας και ζέστης, από 3 εργοστάσια αλλά και ένα το οποίο παράγει ζέστη από σκουπίδια. Βεβαια τελείως άλλη φιλοσοφία εδώ, πχ διαχωρίζουμε τα οργανικά μας σκουπίδια γι αυτον τον λόγο και το καθεστώς ιδιοκτησίας των σπιτιών είναι άλλο, αλλά φαίνεται να δουλεύει πολύ καλά το σύστημα από τους λίγους μήνες που το ζώ

σχετικό link (http://www.copenhagenenergysummit.org/applications/Gothenburg,%20Sweden%20I-District%20Energy%20Climate%20Award.pdf)
Σαν το ελληνικο σύστημα τηλεθέρμανσης στην Πτολεμαιδα με την μόνη διαφορά ότι χρησιμοποιείτε ως καύσιμο σκουπίδια. Σωστά;

Γίνεται γενικώς μια προσπάθεια στην Ελλάδα να δημιουργηθούν κέντρα που θα δέχονται σκουπίδια κοπρια και γενικά ότι μπορεί να θεωρηθεί βιοκαύσιμο με αποτέλεσμα την παραγωγή βιοαερίου για διάφορες χρήσης. Μια τέτοια εγκατάσταση κοντά σε ενα εργοστάσιο της ΔΕΗ θα ήταν συμφέρουσα λύση με την προυπόθεση και η μονάδα της ΔΕΗ αλλα και η μονάδα αποκομιδής σκουπιδιών να ναι κοντά στις "μονάδες" παραγωγής σκουπιδιών. Πχ σε γεωργικη και κτηνοτροφική περιοχή. Το κόστος μεταφοράς μπορεί να κάνει το ολο project ασύμφορο οικονομικά.

mezger
06-12-12, 10:47
απο θορυβο? γενικα οι θερμοπομποι ειναι αθορυβοι?
οταν λες δεν εφτανε το επιπεδο του καλοριφερ, δεν εσβηνε ποτε οταν εβαζες το θερμοστατη?
ο δικος σου ποιο μοντελο ηταν?
αυτος που λεω εγω τι εννοει "glass panel"? παντως φαινεται λεπτος και κομψος (θα μου πεις τωρα τι σε νοιαζει η εμφανιση, τη δουλεια του αρκει
να κανει) απλα και κατι αλλοι χοντροκομμενοι μου καθονται καπως..

Δεν έχει κανένα κινούμενο μέρος, ακούγεται μόνο ένα ελαφρύ ηλεκτρικό βουητό (πως κάνει η τηλεόραση στο mute? καμία σχέση, είναι στο ίδιο επίπεδο όμως)
Δεν έφτανε ποτέ τη ζέστη του καλοριφέρ (με το καλοριφέρ σε τόσο μικρό χώρο μπορούσα να ξαναζήσω τον Αύγουστο άνετα!). Ο θερμοστάτης λοιπόν ήταν άχρηστος, είτε δούλευε συνέχεια είτε δε δούλευε - δεν υπήρχε περίπτωση να ζεστάνει συνολικά το χώρο για να σβήσει. Εσύ μιλάς για μικρότερο χώρο όμως, οπότε μπορεί και να σε καλύψει. Δες αν υπάρχουν σε λογική τιμή και πιο ισχυροί, αν θες να είσαι σίγουρος.
Μοντέλο δε θυμάμαι, και δεν τον έχω πια για να κοιτάξω. Το glass panel που λέει δε μπορώ να φανταστώ ότι θα κάνει κάτι χρήσιμο, μάλλον αισθητική παρέμβαση είναι. Καλύτερα να πας σε καποιο μαγαζί να τους δεις από κοντά.

Γενικά δεν έχω εμπειρία από καλοριφέρ λαδιού για να συγκρίνω, πάντως σε σχέση με αερόθερμο θα έλεγα ότι καλύτερα ζέσταινε ο κονβέκτορας. Ίσως ένας κονβέκτορας με ανεμιστήρα να είναι καλή λύση, για να έχεις την επιλογή στις δύσκολες μέρες.

odys2008
06-12-12, 11:40
Ναι 81% σκουπίδια, 15% ανανεώσιμες και 4% ορυκτά καύσιμα από ότι διαβάζω. Βέβαια από τα σκουπίδια καίνε μόνο οργανικά τα οποία μετατρέπονται σε βιομάζα.
Βέβαια τα εργοστάσια είναι στις παρυφές της πόλης, και στην ουσία μέσα σε αυτήν με την ευρύτερη έννοια, απλά δεν είναι κέντρο κέντρο.

antreas9
06-12-12, 15:05
χαχαχαχαχα, giorgoss1, καρφώνεσαι!!!!

Seitman
06-12-12, 15:14
Άργησες...
Πήγε για banιο και μετά να ζεσταθεί με τα panel που πήρε :lol:

manoulamou
06-12-12, 17:30
Veni, vidi, vici... :whistle:
Παντως απο ψες ενα κρυουλακι το εχει εδω χαμου στο αριστοκρατικο Βωβοχωριον!

antreas9
06-12-12, 17:31
Veni, Banio, Vici !!!

jmk5
06-12-12, 17:50
Δεν έχει κανένα κινούμενο μέρος, ακούγεται μόνο ένα ελαφρύ ηλεκτρικό βουητό (πως κάνει η τηλεόραση στο mute? καμία σχέση, είναι στο ίδιο επίπεδο όμως)
Δεν έφτανε ποτέ τη ζέστη του καλοριφέρ (με το καλοριφέρ σε τόσο μικρό χώρο μπορούσα να ξαναζήσω τον Αύγουστο άνετα!). Ο θερμοστάτης λοιπόν ήταν άχρηστος, είτε δούλευε συνέχεια είτε δε δούλευε - δεν υπήρχε περίπτωση να ζεστάνει συνολικά το χώρο για να σβήσει. Εσύ μιλάς για μικρότερο χώρο όμως, οπότε μπορεί και να σε καλύψει. Δες αν υπάρχουν σε λογική τιμή και πιο ισχυροί, αν θες να είσαι σίγουρος.
Μοντέλο δε θυμάμαι, και δεν τον έχω πια για να κοιτάξω. Το glass panel που λέει δε μπορώ να φανταστώ ότι θα κάνει κάτι χρήσιμο, μάλλον αισθητική παρέμβαση είναι. Καλύτερα να πας σε καποιο μαγαζί να τους δεις από κοντά.

Γενικά δεν έχω εμπειρία από καλοριφέρ λαδιού για να συγκρίνω, πάντως σε σχέση με αερόθερμο θα έλεγα ότι καλύτερα ζέσταινε ο κονβέκτορας. Ίσως ένας κονβέκτορας με ανεμιστήρα να είναι καλή λύση, για να έχεις την επιλογή στις δύσκολες μέρες.

καποιοι μου ειπαν οτι του λαδιου ειναι καλυτεροι γιατι ο θερμοπομπος μολις τον κλεισεις τοτε το δωματιο παγωνει αμεσως παλι, ενω μολις κλεισεις το καλοριφερ λαδιου αυτο κραταει καμποσο μεχρι να παγωσει..

teodor_ch
06-12-12, 18:56
η ξυλόσομπα που έχω βάλει μερικές σελίδες πιο πίσω

με 13 βαθμούς εξωτερική
απο 18 ανέβασε σε 20-21 μέσα σε μισή ώρα με το πρώτο γέμισμα/άναμμα

μιλάμε για ξύλα ίσα με 1μιση μπουκάλι νερό 1.5 λίτρου κομματιασμένα

πάντα χρησιμοποιώ και έναν απλό ανεμιστήρα για να μεταφέρει κρύο αέρα επάνω στη σόμπα μετά τα πρώτα 15 λεπτά

με 13 εξωτερική μετά απο 2 ώρες κρατάει το σπίτι 23-24 βαθμούς βάζοντας 1-1 ξύλο ίσα ίσα για να μή σβήσει

μένω σε σπίτι 80-90τμ 5-6ετίας κατασκευασμένο καθαρά για ενοικίαση...

dpa2006
06-12-12, 19:02
Καλησπέρα,θέλουμε να αγοράσουμε έναν θερμοπομπό και μας πρότειναν κάποιους micathermic heaters (http://en.wikipedia.org/wiki/Micathermic_heater)
αξίζουν ή να προτιμήσουμε κάποιον κλασσικό;
με μια πρόχειρη αναζήτηση είδα ότι θερμαίνεται ταχύτερα λόγω της mica που έχει ως επικάλυψη στα θερμαντικά στοιχεία.
ευχαριστώ εκ'των προτέρων

christoforas
06-12-12, 20:56
Καλησπέρες,

θα το ξανακάνω το post γιατί δε βοήθησε κάποιος so far...

Έχω μπερδευτεί απίστευτα
Τι να βάλω στο δωμάτιο του παιδιού (9m2)??
Θερμοπομπό?
Πάνελ?
Σόμπα λαδιού?

Ποιο είναι πιο καλό για το παιδί? Ποιο είναι ποιο αποδοτικό? Ποιο είναι ποιο οικονομικό? Έχω σκοπό να το δουλεύω το βράδυ και να μη χρησιμοποιώ (όσο μπορώ) το καλοριφέρ.

teodor_ch
06-12-12, 21:16
ασφαλέστερο και πιο υγιεινό θα έλεγα καλοριφέρ λαδιού

αλλά δεν είναι η οικονομικότερη λύση

πάντως θα έχει ισάξια απόδοση με ΟΛΑ τα θερμαντικά μέσα που έχουν πηγή θέρμανσης το ρεύμα ΕΚΤΟΣ απο το A/C

anon
07-12-12, 05:17
Αντλία θερμότητας. Λογικά αερος/νερού. Με την αντλία ζεσταίνεται το νερό του δικτύου θερμανσης. Τα φωτοβολταϊκά λογικά συνδέονται με το δικτυο της ΔΕΗ και παρέχουν στο δίκτυο τόση ισχύ όση πάνω κάτω καταναλώνει η αντλια θερμοτητας προκειμένου να μην χρωστάς τίποτα στην ΔΕΗ για την καταναλωση της αντλιας.

Η συγκεκριμένη πρόταση ειναι λάθος. Προτείνεται ιδιοκατανάλωση της παραγόμενης ηλεκτρικής ενέργειας την στιγμή που πουλώντας την στην ΔΕΗ κερδίζεις περισσότερο απο το ρεύμα που θα κατανάλωνες απο αυτήν!!!! Εαν η ΔΕΗ πάει σε τιμές ρεύματος απο φωτοβολταικά ίσες ή χαμηλότερες απο την τιμή που πουλάει, σαφως και θα συμφερει η ιδιοκατανάλωση. Μέχρι τότε, ΠΟΥΛΑ!!!

cool11
07-12-12, 14:27
Για να μην ξοδευτουν πολλα χρηματα κατα την αγορα....
Τι λετε γι αυτο?
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10108348

Εχει και 'σκαλες', οποτε με το 800αρι, δεν θα ειναι σχετικα οικονομικο? Ενα δωματιο μεχρι 20τμ, δεν θα το ζεσταινει καλα? (και οικονομικα?????)

antreas9
07-12-12, 16:07
συμπληρωσα ενα μήνα από την τοποθέτηση φυσικού αερίου. Δεν εχω ανάψει ούτε δευτερόλεπτο τη θέρμανση (περαν του αρχικού check την 1η ημέρα που εγκ/θηκε ο λεβητας), αλλά εννοείται ότι χρησιμοποίησα ζεστό νερό για μπάνιο (2 ενήλικες και ενας μπόμπιρας), και πλύσιμο πιάτων όλες τις ημέρες.
Συνολικό κόστος λοιπόν, είναι στα 5,8 κυβικά (αρα χοντρικά 6 ευρω, συν το πάγιο αλλα 7).
το βρίσκω ικανοποιητική χρέωση, για ζεστό νερό (χω΄ρις να ξέρω, ΥΠΟΘΕΤΩ οτι το ζεστο νερό από το θερμοσιφωνα, ειναι πολύ πιο ακριβό, άσε που έχεις και αναμονη μέχρι να ζεσταθεί)!!

nyannaco
07-12-12, 16:18
Αν κατάλαβα καλά, χρησιμοποιείς τη δυνατότητα παραγωγής ΖΝΧ συνεχούς ροής της γκαζιέρας, χωρίς δοχείο αποθήκευσης, σωστά; Είναι λογικό να είναι πιο οικονομικό από το θερμοσίφωνα, όχι μόνο γιατί το κόστος ανά KWh του αερίου είναι χαμηλότερο από του ρεύματος (ακόμη και συνυπολογίζοντας το βαθμό απόδοσης της γκαζιέρας), αλλά και, κυρίως, γιατί έτσι δεν αφήνεις αποθηκευμένο ζεστό νερό που δεν χρησιμοποίησες (αλλά πλήρωσες γαι να το ζεστάνεις) το οποίο κρυώνει σιγά-σιγά.

dpa2006
07-12-12, 16:18
Για να μην ξοδευτουν πολλα χρηματα κατα την αγορα....
Τι λετε γι αυτο?
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10108348

Εχει και 'σκαλες', οποτε με το 800αρι, δεν θα ειναι σχετικα οικονομικο? Ενα δωματιο μεχρι 20τμ, δεν θα το ζεσταινει καλα? (και οικονομικα?????)


Καλησπέρες,

θα το ξανακάνω το post γιατί δε βοήθησε κάποιος so far...

Έχω μπερδευτεί απίστευτα
Τι να βάλω στο δωμάτιο του παιδιού (9m2)??
Θερμοπομπό?
Πάνελ?
Σόμπα λαδιού?

Ποιο είναι πιο καλό για το παιδί? Ποιο είναι ποιο αποδοτικό? Ποιο είναι ποιο οικονομικό? Έχω σκοπό να το δουλεύω το βράδυ και να μη χρησιμοποιώ (όσο μπορώ) το καλοριφέρ.

Το καλοριφέρ(σόμπα) λαδιού όταν σταματήσεις να το τροφοδοτείς με ρεύμα εξακολουθεί να θερμαίνει.
δείτε και μερικά σχετικά θέματα:
1)Θέρμανση με κλιματιστικά (http://www.michanikos.gr/topic/25273-%CE%98%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC/)
2)Υπολογιστικό εργαλείο για θέρμανση με πελετ (http://www.michanikos.gr/topic/32237-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CF%80%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%84/)
http://www.biomassenergy.gr/tools/pellets-calculator
3)Θερμοπομποί ή Πάνελ υπερύθρων ή τι άλλο τελικά; (http://www.michanikos.gr/topic/32228-%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%BF%CE%AF-%CE%AE-%CE%A0%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CE%BB-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%8D%CE%B8%CF%81%CF%89%CE%BD-%CE%AE-%CF%84%CE%B9-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%BF-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC/)

antreas9
07-12-12, 16:22
Αν κατάλαβα καλά, χρησιμοποιείς τη δυνατότητα παραγωγής ΖΝΧ συνεχούς ροής της γκαζιέρας, χωρίς δοχείο αποθήκευσης, σωστά; Είναι λογικό να είναι πιο οικονομικό από το θερμοσίφωνα, όχι μόνο γιατί το κόστος ανά KWh του αερίου είναι χαμηλότερο από του ρεύματος (ακόμη και συνυπολογίζοντας το βαθμό απόδοσης της γκαζιέρας), αλλά και, κυρίως, γιατί έτσι δεν αφήνεις αποθηκευμένο ζεστό νερό που δεν χρησιμοποίησες (αλλά πλήρωσες γαι να το ζεστάνεις) το οποίο κρυώνει σιγά-σιγά.

καλα, ας υποθέσουμε ότι η πρότασή σου ξεκινάει μετά το ερωτηματικό, γιατι μέχρι εκεί, δεν καταλαβα και πολλα :P
(παντως, δεν εχω δοχείο αποθήκευσης, όχι, λειτουργει ΣΑΝ ταχυθερμοσιφωνας).

nyannaco
07-12-12, 17:03
Σωστά κατάλαβα λοιπόν, ισχύει η πρώτη πρόταση.

yan73
07-12-12, 17:17
Nα ρωτησω κι εγω:

Θερμοπομπος 2500W μηπως ειναι too much για μια πριζα;
Υπαρχει περιπτωση να μην τον σηκωνει, στον πινακα μου βλεπω 10αρες ασφαλειες...;

cool11
07-12-12, 17:23
Για να μην ξοδευτουν πολλα χρηματα κατα την αγορα....
Τι λετε γι αυτο?
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10108348

Εχει και 'σκαλες', οποτε με το 800αρι, δεν θα ειναι σχετικα οικονομικο? Ενα δωματιο μεχρι 20τμ, δεν θα το ζεσταινει καλα? (και οικονομικα?????)

Ναι, μα αυτο δεν ειναι σαν 'καλοριφερ λαδιου' + extra ανεμιστηρας?
Η παραθεση ειναι για το μηνυμα πιο πανω, οτι το λαδιου εξακολουθει να θερμαινει για ωρα μεχρι να κρυωσει τελειως.
Το ιδιο(και καλυτερο) δεν ειναι ο κονβεκτορας;

nyannaco
07-12-12, 17:46
Nα ρωτησω κι εγω:

Θερμοπομπος 2500W μηπως ειναι too much για μια πριζα;
Υπαρχει περιπτωση να μην τον σηκωνει, στον πινακα μου βλεπω 10αρες ασφαλειες...;Σωστά προβληματίζεσαι. Ναι, τα 2.5KW απαιτούν 2,500W / 230V = 10.87A. Αρα υπερβαίνεις την ονομαστική ένταση της ασφάλειας, αλλά επειδή υπάρχουν και ανοχές, μπορεί να μην πέσει, κι αυτό είναι δυνητικά χειρότερο από το να πέφτει! Από πλευράς ασφάλειας (αλλά και διάρκειας ζωής εγκατάστασης), είναι σκόπιμο κανένας κρίκος της αλυσίδας (διακόπτες, ασφάλειες, καλώδια κλπ) να μην λειτουργεί εκτός προδιαγραφών.

@ ADSLgr.com All rights reserved.