PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

yan73
07-12-12, 18:02
Σ'ευχαριστω για την κατατοπιστικη σου απαντηση, ακυρωσα τον 2500W και παω στο μοντελο των 2000W, θεωρω δεν αξιζει το ρισκο.

:smile:

manoulamou
07-12-12, 18:30
Καπως ετσι εκτος προδιαγραφων, φορτωσα το καινουργιο αεροθερμο 2000W
σ ενα πολυμπριζο ασφαλειας APC μαζι με τα ηλεκτρονικα του σαλονιου...
Καταφερε να επιβιωσει ενα σκασμο χρονια,
του καναμε μεγαλοπρεπη κηδεια... υψηλης ποιοτητας την περασμενη βδομαδα! :whistle:

achisael
07-12-12, 18:47
θελω να ρωτησω για εναν θερμοπομπο.
ειναι για δωματιακι 15τμ το πολυ μην πω 13τμ.

ειδικα ο clatronic με ενδιαφερει εχει και ανεμιστηρα που αν θες τον αναβεις για να "εξαναγκαζει" την θερμοτητα να κινειται ποιο γρηγορα.
ετσι νομιζω τουλαχιστον και οχι οτι χρησιμευει για απλος ανεμιστηρας κρυου αερα. σωστα?
το μοντελο ειναι αυτο CLATRONIC KH 3433 (http://www.skroutz.gr/s/2638290/Clatronic-KH-3433.html?keyphrase=CLATRONIC+KH+3433)


και ενα χωρις ανεμιστηρα τον United UHC-820 (http://www.skroutz.gr/s/2350500/United-UHC-820.html?keyphrase=United+UHC-820)

Ποιο απο τα 2 θα προτεινατε?
Το ενα εχει ανεμιστηρα το αλλο οχι

manoulamou
07-12-12, 19:13
Ο,τι κι αν παρεις μεσω internet ελεγξε τα μεταφορικα πριν την παραγγελια, μην τυχον σου βγει τελικα παραπανω, απο αλλο μαγαζι όπου εμφανιζεται ακριβοτερο αρχικα ως προς την τιμη!;)

Δεν ξερω τι λενε οι δυο εταιριες
ομως απο εμφανιση και χαρακτηριστικα
θα προτιμουσα τον Clatronic με τον ανεμιστηρα
φαινεται πιο κομπλε απο αυτον της United!
:whistle:

achisael
07-12-12, 19:17
ναι γι αυτο και το εβαλα σαν πρωτη επιλογη.
δεν θα παρω απο εκει απλα εβαλα λινκ απο σκρουτζ μην νομιζει καποιος οτι κανω και διαφημιση.
ξερεις μηπως αν ο ανεμιστηρας ειναι απλα για κρυο αερα ή για να διαχεει τον αερα στον χωρο?
ελπιζω να το εχει καποιος αν μου πεις την γνωμη του.

εχω βρει και αλλα που τον ανεμιστηρα τον εχουν μονο γιαυτον τον λογο.
ειναι τα davoline που ξερω οτι ειναι ελληνικα.

cool11
07-12-12, 19:22
Ναι, μα αυτο δεν ειναι σαν 'καλοριφερ λαδιου' + extra ανεμιστηρας?
Η παραθεση ειναι για το μηνυμα πιο πανω, οτι το λαδιου εξακολουθει να θερμαινει για ωρα μεχρι να κρυωσει τελειως.
Το ιδιο(και καλυτερο) δεν ειναι ο κονβεκτορας;

Ξερει κανεις?
Απο τις απαντησεις που θα παρω, θα εξαρτηθει και η αγορά...

nyannaco
07-12-12, 19:28
Καπως ετσι εκτος προδιαγραφων, φορτωσα το καινουργιο αεροθερμο 2000W
σ ενα πολυμπριζο ασφαλειας APC μαζι με τα ηλεκτρονικα του σαλονιου...
Καταφερε να επιβιωσει ενα σκασμο χρονια,
του καναμε μεγαλοπρεπη κηδεια... υψηλης ποιοτητας την περασμενη βδομαδα! :whistle:Το θέμα δεν είναι μόνο πόσο θα ζήσει, αλλά και πώς θα πεθάνει! Μην τρέχουμε και για πυροσβεστήρες...

cool11
07-12-12, 19:32
Για να μην ξοδευτουν πολλα χρηματα κατα την αγορα....
Τι λετε γι αυτο?
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10108348

Εχει και 'σκαλες', οποτε με το 800αρι, δεν θα ειναι σχετικα οικονομικο? Ενα δωματιο μεχρι 20τμ, δεν θα το ζεσταινει καλα? (και οικονομικα?????)

Αναφερομαι σε αυτο εδω.

alekan
07-12-12, 21:36
Με θερμοπομπό το σωτήριον έτος 2005 που γεννήθηκε η κόρη μου και θέλαμε παραπάνω ζέστη στο παλιό διαμέρισμα της Αθήνας, πλήρωσα εκκαθαριστικό ΔΕΗ ~480€.
Όταν τον βάζαμε, το ρολόι έτρεχε σαν τους Τζαμαϊκανούς σπρίντερ.

achisael
07-12-12, 21:41
λογικο αν το ειχατε ανοιχτο 15 ωρες στα 2000w ας πουμε.
αλλωστε το ειπες .. στο παλιο διαμερισμα (παλιο διαμερισμα = απωλεια θερμοτητας αρα περισσοτερο ανοιγμα)
με ποιον θερμοπομπο?

στο ερωτημα που εκανε καποια ποστ παραπανω γνωριζει καποιος?

teodor_ch
07-12-12, 22:17
λογικο αν το ειχατε ανοιχτο 15 ωρες στα 2000w ας πουμε.
αλλωστε το ειπες .. στο παλιο διαμερισμα (παλιο διαμερισμα = απωλεια θερμοτητας αρα περισσοτερο ανοιγμα)
με ποιον θερμοπομπο?

στο ερωτημα που εκανε καποια ποστ παραπανω γνωριζει καποιος?

αφού μιλάς για ζέσταμα όλου του δωματίου

γιατί να μήν αγοράσει ένα αερόθερμο στα ίδια watt και να το δουλεύει για την ίδια ώρα με το θερμοπομπό
αλλά με τιμή απόκτησης κάτω απο 40 ευρώ?

Bananas
07-12-12, 23:34
Η συγκεκριμένη πρόταση ειναι λάθος. Προτείνεται ιδιοκατανάλωση της παραγόμενης ηλεκτρικής ενέργειας την στιγμή που πουλώντας την στην ΔΕΗ κερδίζεις περισσότερο απο το ρεύμα που θα κατανάλωνες απο αυτήν!!!! Εαν η ΔΕΗ πάει σε τιμές ρεύματος απο φωτοβολταικά ίσες ή χαμηλότερες απο την τιμή που πουλάει, σαφως και θα συμφερει η ιδιοκατανάλωση. Μέχρι τότε, ΠΟΥΛΑ!!!

Μα δεν είπα ιδιωκατανάλωση έτσι και αλλιώς αυτό δεν γίνεται βάση νομοθεσίας για τα φωτοβολταικα στις ταράτσες. Είπα ότι η ονομαστική ισχύς των φωτοβολταικων που προτείνει η εταιρία σε αυτό το λινκ είναι τέτοια περίπου όσο η κατανάλωση ενέργειας της αντλίας. Εσύ σαφώς και δεν μπορείς να καταναλώσεις άμεσα το ρεύμα που παράγεις. Το στέλνεις στο δίκτυο ηλεκτροδότησης .

achisael
08-12-12, 00:36
θελω να ρωτησω για εναν θερμοπομπο.
ειναι για δωματιακι 15τμ το πολυ μην πω 13τμ.

ειδικα ο clatronic με ενδιαφερει εχει και ανεμιστηρα που αν θες τον αναβεις για να "εξαναγκαζει" την θερμοτητα να κινειται ποιο γρηγορα.
ετσι νομιζω τουλαχιστον και οχι οτι χρησιμευει για απλος ανεμιστηρας κρυου αερα. σωστα?
το μοντελο ειναι αυτο CLATRONIC KH 3433 (http://www.skroutz.gr/s/2638290/Clatronic-KH-3433.html?keyphrase=CLATRONIC+KH+3433)


και ενα χωρις ανεμιστηρα τον United UHC-820 (http://www.skroutz.gr/s/2350500/United-UHC-820.html?keyphrase=United+UHC-820)

Ποιο απο τα 2 θα προτεινατε?
Το ενα εχει ανεμιστηρα το αλλο οχι


γι αυτο ξερει καποιος παΙΔΙΑ?

Basilhs23_
08-12-12, 02:13
Σωστά προβληματίζεσαι. Ναι, τα 2.5KW απαιτούν 2,500W / 230V = 10.87A. Αρα υπερβαίνεις την ονομαστική ένταση της ασφάλειας, αλλά επειδή υπάρχουν και ανοχές, μπορεί να μην πέσει, κι αυτό είναι δυνητικά χειρότερο από το να πέφτει! Από πλευράς ασφάλειας (αλλά και διάρκειας ζωής εγκατάστασης), είναι σκόπιμο κανένας κρίκος της αλυσίδας (διακόπτες, ασφάλειες, καλώδια κλπ) να μην λειτουργεί εκτός προδιαγραφών.

Υπάρχει και ο συντελεστής ισχύος γιατί μιλάμε για εναλλασσόμενο ρεύμα, άρα 2500W / 0.8*230V = 13.6A.

odys2008
08-12-12, 11:52
Δεν ισχύει αυτό που λες. Το φορτίο είναι καθαρά ωμικό οπότε ειναι 2,500W / 230V = 10.87A.

Όπως σου είπαν θέλει κανονικά 2,5 mm2 καλώδιο και 16άρα ασφάλεια.

nyannaco
08-12-12, 11:53
Υπάρχει και ο συντελεστής ισχύος γιατί μιλάμε για εναλλασσόμενο ρεύμα, άρα 2500W / 0.8*230V = 13.6A.Ποιός συντελεστής ισχύος 0.8; Για ωμικό φορτίο μιλάμε, πρακτικά μονάδα είναι.
Edit: Με πρόλαβε για δευτερόλεπτα ο odys2008 ;)

CptBill
08-12-12, 14:24
να γραψω και εγω εντυπωσεις απο θερμανση με κλιματισμο για πρωτη φορα.
Εχω δυο hitachi 7ετιας με αρκετο καλο cop (4.04 το 12αρι, 4,28 το 9αρι).
Το 9αρι στο υπνοδωματιο το χρησιμοποιω εδω και κανα τριημερο για να σπαει το κρυο το βραδυ λιγο πριν κοιμηθουμε και το βαζω να κλεισει μετα απο κανα 3ωρο. Θα ελεγα πως δεν ενοχλει καθολου, η ποιοτητα της ζεστης ειναι ικανοποιητικη και δεν υπαρχουν παραπονα. Ουτε προβλημα με τη ποιοτητα της ατμοσφαιρας.

Στη περιπτωση του 12αριου στο σαλονι, λογο του σημειου που εγκατασταθει δημιουργει μαλλον αρνητικες εντυπωσεις. Φυσαει αρκετα κοντα μου, ενοχλώντας ενω τα ρευματα αερα που δημιουργει δεν ειναι ιδιαιτερα ευχαριστα. Οποτε εαν και εκει ηταν τοποθετημενο σε καποιο ουδετερο σημειο οπου δεν φυσουσε κοντα μου, θα ηταν θετικες οι εντυπωσεις.
Παντως δεν συγκρινονται με τη γλυκια ζεστη των καλοριφερ.

Οταν κερδισω το τζοκερ θα προχωρησω σε ενδοδαπεδια εγκατασταση και αντλια θερμοτητας. Best solution for me.

Basilhs23_
08-12-12, 19:33
Δεν ισχύει αυτό που λες. Το φορτίο είναι καθαρά ωμικό οπότε ειναι 2,500W / 230V = 10.87A.

Όπως σου είπαν θέλει κανονικά 2,5 mm2 καλώδιο και 16άρα ασφάλεια.

Ναί έχεις δίκιο.

dpa2006
09-12-12, 12:17
Καλημέρα στο φόρουμ,θα ήθελα την άποψη σας για τον:
ATLANTIC F117 DESIGN 2500W (http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=HAP.001222)
με προβληματίζει τα 2500W.να πάμε σε μικρότερη ισχύ;
θα χρειαστεί ενίσχυση στον ηλεκτρικό πίνακα;αν ναι πως το καταλαβαίνουμε;
επίσης αναφέρει:

Θερμαντικό μανδύα με διαχύτη αλουμινίου (ασφαλής, σιωπηλή, μακράς διαρκείας)
κατά πόσο είναι ασφαλές ως υλικό ως προς τα προβλήματα υγείας τα οποία θα μπορούσε να προκαλέσει.
ευχαριστώ εκ'των προτέρων.

christoforas
09-12-12, 12:42
Καλημέρα σε όλους,

είδα τις προάλλες αυτή τη σόμπα χαλαζία που διαφημίζει ο Σεϊτανίδης. Την έχει πάρει κανείς? Ο χαλαζίας τι είναι? σαν αυτές του αλογόνου?

nyannaco
09-12-12, 12:52
Καλημέρα στο φόρουμ,θα ήθελα την άποψη σας για τον:
ATLANTIC F117 DESIGN 2500W (http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=HAP.001222)
με προβληματίζει τα 2500W.να πάμε σε μικρότερη ισχύ;
θα χρειαστεί ενίσχυση στον ηλεκτρικό πίνακα;αν ναι πως το καταλαβαίνουμε;Βάζεις ένα φωτιστικό στη συγκεκριμένη πρίζα που σε ενδιαφέρει να βάλεις το θερμαντικό σώμα, και το ανάβεις. Αφήνοντάς το αναμμένο, πηγαίνεις στον ηλεκτρικό πίνακα και κατεβάζεις τις ασφάλειες μία-μία μέχρι να σβήσει, ώστε να εντοπίσεις την ασφάλεια από την οποία τροφοδοτείται η συγκεκριμένη πρίζα. Αν η ασφάλεια είναι 16Α ή περισσότερο, είναι εντάξει. Αν είναι 10Α, δεν μπορείς να πας στα 2500W, θα πρέπει να αρκεστείς σε μέχρι 2000W. Προσοχή, η ασφάλεια που ψάχνεις θα πρέπει να κόβει το ρεύμα σε ορισμένες πρίζες (ή και φώτα, κακώς αλλά συμβαίνει) μόνο, αν κόβει το ρεύμα σε όλο το σπίτι τότε είναι ο γενικός διακόπτης ή το ρελέ, οπότε δεν είναι αυτό που ψάχνεις.

(αλουμίνο)
κατά πόσο είναι ασφαλές ως υλικό ως προς τα προβλήματα υγείας τα οποία θα μπορούσε να προκαλέσει.
ευχαριστώ εκ'των προτέρων.Το αλουμίνιο δεν εγκυμονεί κινδύνους.

Πάντως ότι έχει αναφερθεί για την αντιοικονομική λειτουργία των ηλεκτρικών συσκευών θέρμανσης γενικά, ισχύει και εδώ.

dpa2006
09-12-12, 15:22
Βάζεις ένα φωτιστικό στη συγκεκριμένη πρίζα που σε ενδιαφέρει να βάλεις το θερμαντικό σώμα, και το ανάβεις. Αφήνοντάς το αναμμένο, πηγαίνεις στον ηλεκτρικό πίνακα και κατεβάζεις τις ασφάλειες μία-μία μέχρι να σβήσει, ώστε να εντοπίσεις την ασφάλεια από την οποία τροφοδοτείται η συγκεκριμένη πρίζα. Αν η ασφάλεια είναι 16Α ή περισσότερο, είναι εντάξει. Αν είναι 10Α, δεν μπορείς να πας στα 2500W, θα πρέπει να αρκεστείς σε μέχρι 2000W. Προσοχή, η ασφάλεια που ψάχνεις θα πρέπει να κόβει το ρεύμα σε ορισμένες πρίζες (ή και φώτα, κακώς αλλά συμβαίνει) μόνο, αν κόβει το ρεύμα σε όλο το σπίτι τότε είναι ο γενικός διακόπτης ή το ρελέ, οπότε δεν είναι αυτό που ψάχνεις.
Το αλουμίνιο δεν εγκυμονεί κινδύνους.

Πάντως ότι έχει αναφερθεί για την αντιοικονομική λειτουργία των ηλεκτρικών συσκευών θέρμανσης γενικά, ισχύει και εδώ.
Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις.

Bananas
09-12-12, 15:34
να γραψω και εγω εντυπωσεις απο θερμανση με κλιματισμο για πρωτη φορα.
Εχω δυο hitachi 7ετιας με αρκετο καλο cop (4.04 το 12αρι, 4,28 το 9αρι).
Το 9αρι στο υπνοδωματιο το χρησιμοποιω εδω και κανα τριημερο για να σπαει το κρυο το βραδυ λιγο πριν κοιμηθουμε και το βαζω να κλεισει μετα απο κανα 3ωρο. Θα ελεγα πως δεν ενοχλει καθολου, η ποιοτητα της ζεστης ειναι ικανοποιητικη και δεν υπαρχουν παραπονα. Ουτε προβλημα με τη ποιοτητα της ατμοσφαιρας.

Στη περιπτωση του 12αριου στο σαλονι, λογο του σημειου που εγκατασταθει δημιουργει μαλλον αρνητικες εντυπωσεις. Φυσαει αρκετα κοντα μου, ενοχλώντας ενω τα ρευματα αερα που δημιουργει δεν ειναι ιδιαιτερα ευχαριστα. Οποτε εαν και εκει ηταν τοποθετημενο σε καποιο ουδετερο σημειο οπου δεν φυσουσε κοντα μου, θα ηταν θετικες οι εντυπωσεις.
Παντως δεν συγκρινονται με τη γλυκια ζεστη των καλοριφερ.

Οταν κερδισω το τζοκερ θα προχωρησω σε ενδοδαπεδια εγκατασταση και αντλια θερμοτητας. Best solution for me.

Η ενδοδαπέδια σε γενικές γραμμές δεν είναι για τις κλιματολογικές συνθήκες της Ελλάδας.
Ενδοδαπέδια οι μηχανολόγοι βάζουν κυρίως και αναλόγως στην βόρεια Ελλάδα.

Η ενδοδαπέδια αργεί πολύ (ακόμα και ενα 24 ωρο ) για να ζεστάνει ένα παγωμένο σπίτι το χειμώνα σε αντίθεση με το μονοσωλήνιο ή δυσωλήνιο συστημα κεντρικής θέρμανσης.
Με άλλα λόγια:
Ενδοδαπέδια θα συνιστούσα σε κάποιον που έχει σκοπό να καίει μονίμως έναν λέβητα (η στην περίπτωση σου την αντλία θερμότητας) ακόμα και όταν λείπει απο το σπίτι.

Nozomi
09-12-12, 15:35
Ενδοδαπέδια θέρμανση + αντλία θερμότητας + φωτοβολταϊκά για όσους τους περισσεύουν τα μπικικίνια.

Οι υπόλοιποι βολεύονται με λέβητα πέλλετ-βιομάζας.

Άλλες ολοκληρωμένες λύσεις -ρεαλιστικά- δεν υπάρχουν.

manoulamou
09-12-12, 16:20
Καλημέρα σε όλους, είδα τις προάλλες αυτή τη σόμπα χαλαζία που διαφημίζει ο Σεϊτανίδης. Την έχει πάρει κανείς? Ο χαλαζίας τι είναι? σαν αυτές του αλογόνου?

Κατ αρχην μην παιρνετε ποτε οτι διαφημιζεται και πουλιεται ΜΟΝΟΝ μεσω τηλεορασης! :nono:
Ποτέ δεν εισαι σιγουρος τι ακριβως πληρωνεις, τι θα σου φερουν κι αν η τιμη του ειναι οντως χαμηλοτερη απο αλλα ολόιδια προϊοντα των φυσικων καταστηματων με ειδοποιο διαφορα πως εχουν ονομα και διευθυνση!:p
Επι της ουσιας τωρα:
Ο χαλαζιας ειναι το περιβλημα της λαμπας (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%B1%CE%BC%CF%80%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1%CF%82_%CF%80%CF%85%CF%81%CE%AC%CE%BA%CF%84%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82) και το αλογονο ειναι το αεριο που περιεχεται σε αυτη μαζι με αλλα αερια.
Το νημα ειναι απο βολφραμιο και οταν περασει ρευμα θερμαινεται ξεκινωντας χημικη αντιδραση και ετσι δημιουργειται θερμοτητα.
http://coolweb.gr/sompes-alogonou-pleonektimata-meionektimata/
http://coolweb.gr/sobes-alogonou-ti-einai-pos-leitourgoun/

jmk5
09-12-12, 17:34
να ρωτησω...
το μοντελο αυτο με τις 14 φετες, πιστευετε οτι θα ειναι καλο για ενα χωρο 30τμ?
το λαδι που περιεχει συμπληρωνεται ποτε?
μου ειπαν οτι τα καλοριφερ λαδιου εχουν το μονο προβλημα στην πριζα, οτι δηλαδη
μπορει να λιωσει το φις της συσκευης και γι'αυτο υπαρχει ενα ειδικο φις που μπαινει
στην πριζα σουκο και μετα σε αυτο συνδεεται το φις του καλοριφερ.? ειναι λογικο αυτο?

ποσα λεπτα του € θα καιει αυτο το καλοριφερ την ωρα αν ειναι στο φουλ?

http://www.bank-electric.gr/kerosun-nyak14-p-2359.html

Bananas
09-12-12, 17:54
να ρωτησω...
το μοντελο αυτο με τις 14 φετες, πιστευετε οτι θα ειναι καλο για ενα χωρο 30τμ?
το λαδι που περιεχει συμπληρωνεται ποτε?
μου ειπαν οτι τα καλοριφερ λαδιου εχουν το μονο προβλημα στην πριζα, οτι δηλαδη
μπορει να λιωσει το φις της συσκευης και γι'αυτο υπαρχει ενα ειδικο φις που μπαινει
στην πριζα σουκο και μετα σε αυτο συνδεεται το φις του καλοριφερ.? ειναι λογικο αυτο?

ποσα λεπτα του € θα καιει αυτο το καλοριφερ την ωρα αν ειναι στο φουλ?

http://www.bank-electric.gr/kerosun-nyak14-p-2359.html

2.5 x (όσο κοστίζει η μία κιλοβατώρα kwh) =
και αυτό πυο θα βρείς υπολόγισε κάτι λιγότερο επειδή έχει θερμοστάτη το καλοριφερ λαδιού.
Στο περίπου είναι όλα. Δεν προκειται να καίει πάνω απο όσο θα βρεις στην πράξη που έγραψα παραπάνω.
Για να υπολογίσεις όμως ακριβώς πόσο θα καίει. Πρέπει να δεις πόσυ ώρα είναι αναμμένος ο θερμοστάτης . Στην πράξη πυο σου πα πιο πάνω να κάνεις θεωρώ ότι ο θερμοστάτης είναι αναμμένος επί μια ώρα και το σώμα δουλεύει στην μέγιστη ισχύς του.
Να συμπληρώσω επίσης ότι άλλη κατανάλωση θα έχει σε μαι ώρα όταν το δωμάτιο είναι κρυο και άλλη κατανάλωση όταν το δωμάτιο πιάσει την επιθυμητή απο τον θερμοστάτη θερμοκρασία. Επίσης αν ανοίξεις παράθυρα ή ο καιρός γίνει πιο κρύος το καλοριφέρ θα κάψει περισσότερο

Αυτο με την sucko πρίζα ποιός σου το πε; Τόσα χρόνια χρησιμοποιώ διάφορα καλοριφέρ λαδιού και τέτοιο πράγμα δεν μου έχει τύχει αλλά ούτε έχω ακούσει . Μου φαίνεται γελοίο

Basilhs23_
09-12-12, 18:47
μου ειπαν οτι τα καλοριφερ λαδιου εχουν το μονο προβλημα στην πριζα, οτι δηλαδη
μπορει να λιωσει το φις της συσκευης και γι'αυτο υπαρχει ενα ειδικο φις που μπαινει
στην πριζα σουκο και μετα σε αυτο συνδεεται το φις του καλοριφερ.?


Το έχω πάθει εγώ, όχι σε μπρίζα του τοίχου αλλά σε πρίζα που πήγαινε σε μία προέκταση. Τα 2 σιδεράκια που έχει η πρίζα υπερθερμένονται και όταν μείνει το καλοριφέρ ανοιχτό για ώρες στα 2.5kW μπορεί οι δύο πλαστικές οπές από την προέκταση μέσα στις οποίες εισέρχονται οι ακροδέκτες τις πρίζας του καλοριφέρ να λιώσουν. Όταν μετά από καιρό προσπάθησα να βγάλω την πρίζα από την προέκταση δεν έβγαινε με τίποτα, επιστράτευσα πένσες κατσαβίδια, τελικώς ξεβίδωσα ένα πλαστικό εκεί της προέκτασης και διαπίστωσα οτι είχε λιώσει το πλαστικό της και δεν μπορούσα να βγάλω τον ακροδέκτη του καλοριφέρ. Τελικά έφερα ηλεκτρολόγο και μου άλλαξε το καλώδιο από το καλοριφέρ από μέσα. Αυτό που έφταιγε μάλλον ήταν οτι η προέκταση που είχα ήταν πολύ παλιά και δεν σήκωνε και τα 2.5kW.

geonet11
09-12-12, 20:28
Καλησπέρα! Αν και παρακολούθησα όλα τα σχετικά topics του forum ομολογώ ότι έχασα τον μπούσουλα. Γι' αυτό επαναδιατυπώνω το ερώτημα
- Τελικά ανάμεσα σε θερμοπομπό, πάνελ, κλιματιστικό και θερμοσυσσωρευτή το 1ο είναι προτιμοτερο; (μπορείτε σας παρακαλώ να μου εξηγήσετε με απλά λόγια γιατί είναι εντλώς άσχετη τις διαφορές).
Από ότι είδα τα πάνελ υπέρυθρων είναι αρκετά ακριβά και δεν αποδίδουν ιδιαίτερα και οι θερμουσσωρευτες είναι αμφίβολο αν όντως κάνουν την αχετική εξοικονόμηση ενέργειας (λάθος κατάλαβα?)
- Τα convertor τι ακριβώς είναι και ποια η διαφορά τους απο τους θερμοπομπούς? Θα το προτίνατε?

Εγώ σκέφτομαι να πάρω τελικά θερμοπομπό από άποψη τιμής και μόνο εκτός και αν πρόκειται να κάνω μέγα λάθος και με σταματήσετε. Στην περίπτωση αυτή, τι να προσέξω? Επίσης σκεφτομαι και inverter αλλά θα ήθελα να μάθω περισσότερα και για τους κονβερτρες
Σας ευχαριστώ...
Αν μπορείτε διαφωτίστε με γιατι στο μεταξύ ...παγώνω :)

manoulamou
09-12-12, 22:37
Κατα την ταπεινη μου γνωμη: Κλιματιστικο inverter ιδιως εαν εχεις νυκτερινο τιμολογιο...
Ολα τα αλλα
ειτε απαιτουν αρχικο κεφαλαιο ή χρηματοδοτηση - και μερεμετια, αποθηκευτικους χωρους
ειτε τα μικροτερα - φορητα αυξανουν δυσαναλογα την καταναλωση ρευματος και αρα τον λογαριασμο της ΔΕΗ!
ΟΜΩΣ αυτες ειναι συζητησεις του ποδαριου.
Η καθε περιπτωση ειναι πολυπαραγοντικη και εξαρταται η ενδεικνυομενη λυση απο το εαν μενεις σε διαμερισμα ή μονοκατοικια, ιδιοκτητο ή επι μισθωσει, την μονωση, την κατανομη του χωρου, εαν υφισταται κεντρικη θερμανση αυτονομη ή συμβατικη, ποσοι και ποιοι μενουν κατω απ την ιδια στεγη και το κυριωτερο τα οικονομικα σου.
:whistle:

antreas9
10-12-12, 12:13
Λοιπόν, το 1ο πσκ που άνοιξα θέρμανση με τον ατομικό λέβητα ΦΑ, και έχω να πω ότι, τον λέβητα τον αφήσαμε ανοιχτό συνολικά 10 ώρες, στις οποίες φυσικά και χρησιμοποίησαμε και ζεστό νερό για μπάνιο 3 ατομων, και πλύσιμο πιάτων -πολλάκις-, στους 19.2 βαθμούς μόνιμα, και καταναλωσε, 4 κυβικα (=> 4 ευρω)!
Πολυ πολυ ικανοποιητικό το 1ο δείγμα.
Απλά ενημερώνω , μια που...μαζί πήραμε την απόφαση να τον βάλω, με συμπυκνωση και αντιστάθμιση :)

anon
10-12-12, 12:14
να γραψω και εγω εντυπωσεις απο θερμανση με κλιματισμο για πρωτη φορα.
Εχω δυο hitachi 7ετιας με αρκετο καλο cop (4.04 το 12αρι, 4,28 το 9αρι).

Το σημαντικότερο ρόλο για τον COP παίζει η εξωτερική και εσωτερική θερμοκρασία. Για να έχεις COP > 4 μιλάμε για εξωτερική θερμοκρασία άνω των 12 βαθμών κελσίου. Οι καλές αντλίες θερμότητας αναφέρουν COP=4 με θερμοκρασία εξωτερικού στοιχείου (στο υπέδαφος, μιλάμε για Βόρεια Ευρώπη) στους 14 βαθμούς.

blade_
10-12-12, 12:31
Λοιπόν, το 1ο πσκ που άνοιξα θέρμανση με τον ατομικό λέβητα ΦΑ, και έχω να πω ότι, τον λέβητα τον αφήσαμε ανοιχτό συνολικά 10 ώρες, στις οποίες φυσικά και χρησιμοποίησαμε και ζεστό νερό για μπάνιο 3 ατομων, και πλύσιμο πιάτων -πολλάκις-, στους 19.2 βαθμούς μόνιμα, και καταναλωσε, 4 κυβικα (=> 4 ευρω)!
Πολυ πολυ ικανοποιητικό το 1ο δείγμα.
Απλά ενημερώνω , μια που...μαζί πήραμε την απόφαση να τον βάλω, με συμπυκνωση και αντιστάθμιση :)

εννοεις οτι τον εκλεινες κ τον ανοιγες?

πολυ καλα εισαι,δεδομενου οτι το νερο,κοστιζει πολυ.εκτος αν ερχεται απο μποιλερ

antreas9
10-12-12, 12:35
εννοεις οτι τον εκλεινες κ τον ανοιγες?

πολυ καλα εισαι,δεδομενου οτι το νερο,κοστιζει πολυ.εκτος αν ερχεται απο μποιλερ

ναι. ανοιξε 2 ωρες παρασκευη βραδυ, 2 σαββατο μεσημερι, και 6 ωρες την κυριακη.
δεν εχω μπόιλερ, όχι, το ζεστό νερό, έχει τη λειτουργία του ταχυθερμοσίφωνα...

21706
10-12-12, 12:41
ναι. ανοιξε 2 ωρες παρασκευη βραδυ, 2 σαββατο μεσημερι, και 6 ωρες την κυριακη.
δεν εχω μπόιλερ, όχι, το ζεστό νερό, έχει τη λειτουργία του ταχυθερμοσίφωνα...

Εννοείς ότι ο λέβητας έχει τη λειτουργία του ταχυθερμοσίφωνα, έτσι;

antreas9
10-12-12, 12:43
Εννοείς ότι ο λέβητας έχει τη λειτουργία του ταχυθερμοσίφωνα, έτσι;

Σωστά.

blade_
10-12-12, 12:48
τοτε εισαι πολυ καλα

στους ποσους βαθμους ανοιγες καθε φορα το λεβητα κ ποση ωρα εκανε να πιασει τους 19.2?

21706
10-12-12, 12:53
Η ρύθμιση της θερμοκρασίας δεν γίνεται αυτόματα με θερμοστάτη;

blade_
10-12-12, 12:55
αφου δε το ειχε συνεχομενα ανοιχτο :hmm:

21706
10-12-12, 12:57
Ναι αυτό δεν καταλαβαίνω, γιατί να τον ανοιγοκλείνει;

blade_
10-12-12, 12:59
κακως κατα τη γνωμη μου,το να διατηρεις μια συνεχομενη θερμοκρασια χωρις αυξομειωσεις ειναι οτι καλυτερο για οικονομια

antreas9
10-12-12, 13:01
Η ρύθμιση της θερμοκρασίας δεν γίνεται αυτόματα με θερμοστάτη;
η ρύθμιση της θερμοκρασίας, μπορεί να γίνει είτε απόλυτα αυτόματα (πχ, εχει εξω 10 βαθμούς, αρα ζεστανε μου το νερό στους 70 βαθμούς, για να φτασω μεσα στους 20), είτε με μια ενδιάμεση επιλογή (εξωτ.θερμοκρασία+το τι ζητάει εγώ μέσα, ο λέβητας κρίνει ποσο πρέπει να δουλέψει για να το φέρει)

τοτε εισαι πολυ καλα

στους ποσους βαθμους ανοιγες καθε φορα το λεβητα κ ποση ωρα εκανε να πιασει τους 19.2?
εξω, χοντρικά είχε 10 με 12 βαθμούς. στο σαλόνι, είτε 17, είτε 18.
τα σώματα αρχίζουν να ζεσταίνονται στο 10λεπτο, καιγονται στο 20λεπτο-μισαωρο, και πε΄ριπου στο μισάωρο πιάνει και τους 19 βαθμούς.
από εκεί και πέρα, για κανα μισάωωρο, δουλεύει στο πολύ χαλαρό, με σώματα χλιαρά, και μετά αναστελει λειτουργία, και κρατάει τη θερμοκρασία απλά.

- - - Updated - - -


κακως κατα τη γνωμη μου,το να διατηρεις μια συνεχομενη θερμοκρασια χωρις αυξομειωσεις ειναι οτι καλυτερο για οικονομια
αυτό δεν το έχω δοκιμάσει. το "φοβάμαι" ακόμα.
θα κάνω κάποιες δοκιμές ακόμα, και μετά, θα πάω και σε αυτή τη λύση (ΜΟΝΙΜΑ ανοιχτό, στους 19, και να το κλείνω μόνο βράδυ όταν πέφτουμε για ύπνο), να το τσεκάρω.

blade_
10-12-12, 13:05
αν δε πεφτει πολυ το βραδυ η θερμοκρασια,μπορεις να το δοκιμασεις

σκεψου,το ενα σiγονταρει συνεχεια να κραταει θερμοκρασια,και το αλλο οπως ειπες για μιση ωρα δουλευει φουλ γκαζια για να πιασει την απαραιτητη θερμοκρασια

antreas9
10-12-12, 13:29
αν δε πεφτει πολυ το βραδυ η θερμοκρασια,μπορεις να το δοκιμασεις

σκεψου,το ενα σiγονταρει συνεχεια να κραταει θερμοκρασια,και το αλλο οπως ειπες για μιση ωρα δουλευει φουλ γκαζια για να πιασει την απαραιτητη θερμοκρασια

δεν πέφτει,όχι. συνήθως είναι στους 18 βαθμούς, με μια μέρα μόνο, να πηγαίνει 17.
σκεφτομουν ως εναλλακτικό σενάριο, να είμαι στους 19 την ημέρα, και να το κατεβαζω στους 18 το βραδυ.

MAuVE
10-12-12, 15:32
αυτό δεν το έχω δοκιμάσει. το "φοβάμαι" ακόμα.
θα κάνω κάποιες δοκιμές ακόμα, και μετά, θα πάω και σε αυτή τη λύση (ΜΟΝΙΜΑ ανοιχτό, στους 19, και να το κλείνω μόνο βράδυ όταν πέφτουμε για ύπνο), να το τσεκάρω.

Θα διαπιστώσεις ότι ΔΕΝ συμφέρει.
Αποτελεί όμως έναν αστικό μύθο που αναπαράγεται με μεγάλη συχνότητα, γιατί υπό άλλες συνθήκες περιείχε δόση αληθείας.
Πρωτοκυκλοφόρησε όταν εγκαταστάθηκαν οι πρώτες διατάξεις αντιστάθμισης εξωτερικής θερμοκρασίας.
Τότε, όντως για την ίδια μέση εσωτερική θερμοκρασία ήταν οικονομικότερη η συνεχής λειτουργία (με νυκτερινή μείωση) της αντιστάθμισης έναντι της διακεκομμένης full λειτουργίας που συνηθίζετο.
Τούτο οφείλετο στην διαρκή επιτήρηση-ρύθμιση που προσέφερε η συσκευή αντιστάθμισης, έναντι της μοναδικής ρύθμισης του χρονοδιακόπτη που ήταν προσαρμοσμένη στα μεγάλα κρύα. Τίποτα δηλαδή το μυστήριο ή το μαγικό.
Από την στιγμή όμως που υφίσταται μια καλορυθμισμένη αντιστάθμιση, η επιπλέον ρύθμιση των ωρών λειτουργίας αποβαίνει οικονομικότερη, διότι απλά η μέση εσωτερική θερμοκρασία καταλήγει χαμηλότερη από αυτή της συνεχούς λειτουργίας.
Αλλά επειδή ο όρος καλορυθμισμένη αντιστάθμιση δεν είναι και τόσο ευρέως απαντητός, το δεύτερο στάδιο ελέγχου (το ανθρώπινο δηλαδή που διορθώνει την κακορυθμισμένη αντιστάθμιση επεμβαίνοντας στις ώρες λειτουργίας) καταλήγει σε οικονομία.
Η αρχή είναι απλή:
Δύο στάδια ελέγχου είναι καλύτερα από ένα και βέβαια πολύ καλύτερα από κανένα.

21706
10-12-12, 19:13
Λοιπόν, το 1ο πσκ που άνοιξα θέρμανση με τον ατομικό λέβητα ΦΑ, και έχω να πω ότι, τον λέβητα τον αφήσαμε ανοιχτό συνολικά 10 ώρες, στις οποίες φυσικά και χρησιμοποίησαμε και ζεστό νερό για μπάνιο 3 ατομων, και πλύσιμο πιάτων -πολλάκις-, στους 19.2 βαθμούς μόνιμα, και καταναλωσε, 4 κυβικα (=> 4 ευρω)!
Πολυ πολυ ικανοποιητικό το 1ο δείγμα.
Απλά ενημερώνω , μια που...μαζί πήραμε την απόφαση να τον βάλω, με συμπυκνωση και αντιστάθμιση :)

Εκτός από την αντιστάθμιση του λέβητα έχεις και θερμοστάτη χώρου;
Και είναι απλός ή προγραμματιζόμενος;

antreas9
10-12-12, 23:19
Εκτός από την αντιστάθμιση του λέβητα έχεις και θερμοστάτη χώρου;
Και είναι απλός ή προγραμματιζόμενος;

ναι.
δεν ξερω τι εννοεις απλός. εχει και κάποια προγράμματα (χρονοδιακόπτη κυρίως) , και μπορείς να οριζεις και καμπύλες σε σχέση με την εξωτ.θερμοκρασία, το νερό του θερμοστάτη, το ποσο θα ζεσταινει το νερό χρήσης, κλπ

21706
10-12-12, 23:29
ναι.
δεν ξερω τι εννοεις απλός. εχει και κάποια προγράμματα (χρονοδιακόπτη κυρίως) , και μπορείς να οριζεις και καμπύλες σε σχέση με την εξωτ.θερμοκρασία, το νερό του θερμοστάτη, το ποσο θα ζεσταινει το νερό χρήσης, κλπ

Εντάξει, κατάλαβα. Όταν λοιπόν η θερμοκρασία στα δωμάτια
υπερβεί αυτήν που έχεις ρυθμίσει με τον θερμοστάτη ο λέβητας
σταματάει αυτόματα. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζεται να
τον ανοιγοκλείνεις εσύ.

antreas9
11-12-12, 10:04
Εντάξει, κατάλαβα. Όταν λοιπόν η θερμοκρασία στα δωμάτια
υπερβεί αυτήν που έχεις ρυθμίσει με τον θερμοστάτη ο λέβητας
σταματάει αυτόματα. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζεται να
τον ανοιγοκλείνεις εσύ.
ναι.
αλλά, πχ μπορεί να φύγει ο μικρός (εγώ γενικά δεν κρυώνω), οπότε δε χρειαζομαι θερμανση. ή να λείπουμε όλοι, και να γυρίσουμε απόγευμα.
κλπ κλπ!
δε βρίσκω λόγο γιατί να έχω ανοιχτό τον καυστήρα τόσες ώρες.
δεν ξερω αν ετσι κανω οικονομία ή άν θα μου έβγαινε μία η αλλη, το να τον εχω ανοιχτό και τις 10 ώρες που λείπω, αλλά το λογικό είναι τις 10 ώρες που λείπω, να τον έχω κλειστό (για μενα λογικό εννοώ)!

nyannaco
11-12-12, 10:14
Αν λείπεις δέκα ώρες, ναι, θα κάνεις οικονομία κλείνοντας τη θέρμανση. Απλά όταν γυρίσεις θα πρέπει να περιμένεις κάποιο χρόνο μέχρι να ξαναφτάσει το σπίτι σε καλή θερμοκρασία.
Τις μέρες του χιονιά όμως (μακρυά από εμάς), είναι καλύτερο αντί να το σβήνεις απλά να κατεβάζεις το θερμοστάτη π.χ. στους 17 ή στους 16, γιατί αν το σβήσεις τελείως και πέσει η θερμοκρασία μέσα στους 12 π.χ., άντε μετά να το ξαναζεστάνεις με -5 έξω. Του αγίου... θα ζεσταθείς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.