PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

antreas9
11-12-12, 10:41
Αν λείπεις δέκα ώρες, ναι, θα κάνεις οικονομία κλείνοντας τη θέρμανση. Απλά όταν γυρίσεις θα πρέπει να περιμένεις κάποιο χρόνο μέχρι να ξαναφτάσει το σπίτι σε καλή θερμοκρασία.
Τις μέρες του χιονιά όμως (μακρυά από εμάς), είναι καλύτερο αντί να το σβήνεις απλά να κατεβάζεις το θερμοστάτη π.χ. στους 17 ή στους 16, γιατί αν το σβήσεις τελείως και πέσει η θερμοκρασία μέσα στους 12 π.χ., άντε μετά να το ξαναζεστάνεις με -5 έξω. Του αγίου... θα ζεσταθείς.

γενικά, στο σπίτι μου, δεν εχω δει ποτέ θερμοκρασία κάτω από 16 πάντως!!!
αυτό, για τι ςπολύ κρύες ημέρες, το εχει ήδη προβλέψει η αντιστάθμιση, και θα τον αφήνω ανοιχτό, με εξωτερική πχ μηδέν, και θερμοστάτη στους 17!

dpa2006
11-12-12, 11:55
Καλημέρα,ήθελα να ρωτήσω το επίπεδο θορύβου των θερμοπομπών,
υπάρχουν αθόρυβοι;όσο γίνεται βέβαια.και σε ποιές τιμές;

manoulamou
11-12-12, 19:44
Δεν ξερω τι γινεται σημερα στις πολυ βορειες ή/και ορεινες περιοχες πχ Δραμα ή Φλωρινα... Εδω χαμου στο ταπεινο αρβανιτοχωρι μας - Μαρουσι προς Μελισσια, σημερα το μεσημερι ειχε μεσα στο σαλονι 15 βαθμους!:mad:
Ειμαι μπροστα στο laptop σαν τσεροκι ==> τυλιγμενη στην κουβερτα: η κορη μου με αποκαλει χαϊδευτικα "η-καθιστη-αρκουδα". :p
Αυριο ερχονται τα χαλιά κι οταν μπει το βοηθημα που αποκαλειται δωρο Χριστουγεννων ισως παρω την σομπιτσα υγραεριου να ενισχυσω την καμαρα μου, γιατι δεν λεει να τη βγαλω καταχειμωνο στο καθιστικο με το κλιματιστικο... :twisted:

alekan
11-12-12, 20:17
http://en.wikipedia.org/wiki/Sleeved_blanket

manoulamou
12-12-12, 00:13
https://www.youtube.com/watch?v=ETxmCCsMoD0
Money, money, money:whistle:
Must be funny
In the rich man's world
Money, money, money:whistle:

Basilhs23_
12-12-12, 00:22
Δεν ξερω τι γινεται σημερα στις πολυ βορειες ή/και ορεινες περιοχες πχ Δραμα ή Φλωρινα... Εδω χαμου στο ταπεινο αρβανιτοχωρι μας - Μαρουσι προς Μελισσια, σημερα το μεσημερι ειχε μεσα στο σαλονι 15 βαθμους!:mad:
Ειμαι μπροστα στο laptop σαν τσεροκι ==> τυλιγμενη στην κουβερτα: η κορη μου με αποκαλει χαϊδευτικα "η-καθιστη-αρκουδα". :p
Αυριο ερχονται τα χαλιά κι οταν μπει το βοηθημα που αποκαλειται δωρο Χριστουγεννων ισως παρω την σομπιτσα υγραεριου να ενισχυσω την καμαρα μου, γιατι δεν λεει να τη βγαλω καταχειμωνο στο καθιστικο με το κλιματιστικο... :twisted:

Τυχερή είσαι, εμείς έχουμε 12-13 και άμα ανάψω το κλιματιστικό πάει 16-17 στο σαλόνι μετά από 2ώρες λειτουργίας.

blade_
12-12-12, 03:00
πως κ ετσι.μονωση παιδια.κατω απο 17 δεν εχει πεσει με τα κρυα κ την υγρασια εδω.κ δεν ειναι κ ολοκληρωμενη

καποια στιγμη θα πεσει μονωση κ στους υπολοιπους εξωτερικους τοιχους,καθως κ στο ταβανι γιατι η ζεστη παει πανω

Basilhs23_
12-12-12, 20:38
Σε εμάς φτάνει μέχρι και 7 βαθμούς μέσασ το σπίτι άμα έχει απέξω -1 με 0. Φοράμε γάντια. Ελπίζω να μην φτάσει τόσο κρύο φέτος στο κέντρο της Αθήνας. Το πολύ μέχρι 3-4.

manoulamou
12-12-12, 22:45
Ευχομαι να μην επαληθευτουν οι προγνωσεις των εμπειρικων μετεωρολογων
που λενε πως οσο πιο θερμο το καλοκαιρι τοσο πιο παγερος ο χειμωνας.
Με βλεπω τοτε ν αποκλειομαι στη... βιλαρα μου για καμια βδομαδα!:rolleyes:

nyannaco
12-12-12, 23:04
στη... βιλαρα μουΠροσοχή στις εκφράσεις, manoulamou, μπορεί να διαβάζουν και κουμπάροι :p

teodor_ch
12-12-12, 23:24
Για να ζεσταθούμε λίγο...
Μου θύμισε τις διαφημίσεις της ΔΕΗ
http://www.boston.com/bigpicture/2012/12/daily_life_november_2012.html#photo19

HELL_pegaSOS
13-12-12, 02:34
Αυτή η βδομάδα θα είναι φωτιά και λαύρα ...για τα ρολόγια των καυστήρων!

Πρώτη φορά στα χρονικά, πειραματικά έβαλα σήμερα τον θερμοστάτη του αερίου κάτω από 16.
Κι όμως κάνει αρκετό κρύο έξω ώστε να ανάψει ο καυστήρας!

Φέτος θα μάθω να κυκλοφορώ τον χειμώνα με κάλτσες.
Εντός σπιτιού δεν το συνήθιζα... Και τα κοντομάνικα πλέον μόνο για τον ύπνο.

teodor_ch
13-12-12, 12:52
Αυτή η βδομάδα θα είναι φωτιά και λαύρα ...για τα ρολόγια των καυστήρων!

Πρώτη φορά στα χρονικά, πειραματικά έβαλα σήμερα τον θερμοστάτη του αερίου κάτω από 16.
Κι όμως κάνει αρκετό κρύο έξω ώστε να ανάψει ο καυστήρας!

Φέτος θα μάθω να κυκλοφορώ τον χειμώνα με κάλτσες.
Εντός σπιτιού δεν το συνήθιζα... Και τα κοντομάνικα πλέον μόνο για τον ύπνο.

Οι μάλλινες κάλτσες του στρατού με έχουν βολέψει :)
Αν δε βάλεις και παντόφλες καθαρίζεις και το σπίτι ταυτόχρονα :p

manoulamou
13-12-12, 15:08
Φέτος θα μάθω να κυκλοφορώ τον χειμώνα με κάλτσες.
Εντός σπιτιού δεν το συνήθιζα... Και τα κοντομάνικα πλέον μόνο για τον ύπνο.
και ο παππους με το φανελακι... :p


Οι μάλλινες κάλτσες του στρατού με έχουν βολέψει :)
Αν δε βάλεις και παντόφλες καθαρίζεις και το σπίτι ταυτόχρονα :p
εεε ρε γλεντια οι νοικοκυραιοι!:rolleyes:

Εγω παντως παρελαβα τα χαλια μου και την καθαριοτητα αναλαμβανει η miele πλεον.

satcur
13-12-12, 20:18
Σχετικό-άσχετη παρέμβαση στο νήμα.

Από τα λίγα καλά του να μένεις Πτολεμαΐδα ή Κοζάνη τον χειμώνα.
Τηλεθέρμανση (παροχή ζεστού νερού από τους λέβητες των μονάδων παραγωγής ρεύματος της ΔΕΗ)
Τιμή 37.74€ @13% ΦΠΑ = 42.65€ η Μεγαβατώρα (ΜWh).

Κάτω από 21C δεν πέφτει ποτέ το σπίτι.

HELL_pegaSOS
13-12-12, 22:38
Οι μάλλινες κάλτσες του στρατού με έχουν βολέψει :)
Αν δε βάλεις και παντόφλες καθαρίζεις και το σπίτι ταυτόχρονα :p


Ναι είναι βολικές. Ειδικά οι ενισχυμένες ισοθερμικές.
Η δικιά μου της έχει καταβολευτεί για μες στο σπίτι.

Το πολύ καλό χαρακτηριστικό του μάλλινου είναι ότι δεν αφήνει το σώμα να ιδρώνει.
Μου φαινόταν περίεργο μέχρι να το διαπιστώσω και ο ίδιος.

Εγώ συνηθίζω χειμώνα καλοκαίρι τις κοντές λεπτές καλοκαιρινές
(όταν φοράω)

Bananas
14-12-12, 05:44
Σχετικό-άσχετη παρέμβαση στο νήμα.

Από τα λίγα καλά του να μένεις Πτολεμαΐδα ή Κοζάνη τον χειμώνα.
Τηλεθέρμανση (παροχή ζεστού νερού από τους λέβητες των μονάδων παραγωγής ρεύματος της ΔΕΗ)
Τιμή 37.74€ @13% ΦΠΑ = 42.65€ η Μεγαβατώρα (ΜWh).

Κάτω από 21C δεν πέφτει ποτέ το σπίτι.

Πλέον άκουσα δεν δέχονται νέες αιτήσεις επειδή δεν μπορεί να αντέξει το δίκτυο άλλους συνδρομητές.

satcur
14-12-12, 09:21
Καλημέρα,
δυστυχώς δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω αυτό. Το μόνο που έχω ακούσει είναι ότι έγιναν πολλές νέες συνδέσεις φέτος και ότι όσον αφορά το θερμικό φορτίο κατάφεραν να συνδέσουν το δίκτυο σε πιο καινούριες μονάδες του ΑΗΣ Καρδιάς.

http://www.youtube.com/watch?v=YiUSsg4k4pw

npil
14-12-12, 14:02
προς πληροφορηση σας, κατεληξα τελικα σε μια επωνυμη θερμαστρα αλογονου/χαλαζια 2000W ,,αλλα τελικα χαιδευει τη ζεστη..... , πχ. σε δωματιο 10-12 τμ . την αφηνω 1 ωρα και ενω περιμενα να γινεται φουρνος . τζιφος μια ελαφρα ζεστη..... για το σαλονι δεν το συζυταω...... 45 τμ μονο που δεν την αγκαλιαζω..........

εχω καποιες αμφιβολιες διοτι η θερμαστρα δεν εχει πλατη ...ειναι ανοιχτη ολες τις πλευρες... μηπως δεν συγκεντρωνεται η θερμοτητα και χανεται...και κυριως αν ειναι μεγαλο το δωματιο .

με μια σομπα υγραεριου (20ετιας και βαλε) ακομα και το σαλονι γινοταν αρκετα ζεστο.

ΥΓ. να διευκρυνησω,,, δεν θελω να αντικαταστησω το πετρελαιο με καποια εναλλακτικη λυση τετοια , γιατι αυτο δεν γινετε ....θελω κοντα σε μενα και στην καλη μου να εχω μια καλη ζεστη ,,, μονο τις ωρες που θα κατσουμε στο καναπε να δουμε καμια ταινια.

ΥΓ. να παρω μια με 3000w που εχω δει με πλατη...? θα κανει δουλεια τι λετε?

Αυτα

didaskalo
14-12-12, 14:07
Σε δωμάτιο 10-12 τετραγωνικών, μπορείς να χρησιμοποιήσεις σόμπα λαδιού ίδιων (2000W) με την αλογόνου. Χρησιμοποιώ μια τέτοια 25 χρονών σε ανάλογο χώρο και ποτέ δεν ένιωσα οτι δεν αρκεί.

npil
14-12-12, 14:23
Σε δωμάτιο 10-12 τετραγωνικών, μπορείς να χρησιμοποιήσεις σόμπα λαδιού ίδιων (2000W) με την αλογόνου. Χρησιμοποιώ μια τέτοια 25 χρονών σε ανάλογο χώρο και ποτέ δεν ένιωσα οτι δεν αρκεί.

δυστυχως το θεμα μου δεν ειναι το μικρο δωματιο ,,,,. εκει αντεχετε..το θεμα ειναι το σαλονι.......και ακομα βασικα το θεμα μου ειναι οτι πεταξα 60€ ετσι σε μια σομπα που ειναι μουφα ....απο αλλες φθηνοτερες... και εχει και φιρμα ...τρομαρα της....

blade_
14-12-12, 14:27
3kW?κολλητος με τη δεη?

npil
14-12-12, 14:42
3kW?κολλητος με τη δεη?

εχεις κατι καλυτερο? οικονομικοτερο? φθηνοτερο?

teodor_ch
14-12-12, 15:20
μου κάνει εντύπωση για το μικρό δωμάτιο
μιλάμε με κλειστή την εσωτερική πόρτα έτσι?

έτσι πέρασα πέρυσι το χειμώνα στην Αθήνα μία εβδομάδα με τα πολλά κρύα και το δωμάτιο ζεσταινόταν άνετα

για το σαλόνι έπρεπε να διαλέξεις μία σόμπα να κατευθύνει τη ζέστη προς τη μία πλευρά
και να καθόσασταν απο μπροστά σας

αυτό έκανε και η γιαγιά μου τα τελευταία χρόνια

npil
14-12-12, 15:39
μου κάνει εντύπωση για το μικρό δωμάτιο
μιλάμε με κλειστή την εσωτερική πόρτα έτσι?

έτσι πέρασα πέρυσι το χειμώνα στην Αθήνα μία εβδομάδα με τα πολλά κρύα και το δωμάτιο ζεσταινόταν άνετα

για το σαλόνι έπρεπε να διαλέξεις μία σόμπα να κατευθύνει τη ζέστη προς τη μία πλευρά
και να καθόσασταν απο μπροστά σας

αυτό έκανε και η γιαγιά μου τα τελευταία χρόνια


κλειστη πορτα . με χαραμαδρα στην πορτα για να περναει η μπαλαντεζα του ρευματος. για να την μετακινω.\

ναι στο σαλονι εννοητε θα παρω μια με πλατη ...δεν υπαρχει αλλη λυση

HELL_pegaSOS
14-12-12, 20:12
Η η θερμομόνωση του σπιτιού είναι επιπέδου περιστεριώνα είτε η θερμάστρα των 60ευρώ είναι όντως μούφα είτε είστε πολύ κρυουλιάρηδες...
Μπορεί και συνδυασμός.

:hmm:


Εχω την εντύπωση ότι οι σόμπες λαδιού είναι καλύτερη λύση για θέρμασνη του χώρου γενικά. Αυτό βέβαι είναι χρήσιμο για μικρούς χώρους.
Αντίθετα δεν ζεσταίνουν τοπικά σε αντίθεση με αυτές που έχουν ράβδους.
Από την άλλη όμως εμένα προσπικά με κάνει να νιώθω συνολικά χειρότερα να υπερ-ζεσταίνεται πολύ το ένα μέρος του σώματος μου και το άλλο να κρυώνει.

antreas9
14-12-12, 22:46
Σήμερα,με Φ.αέριο ανοιγμένο στους 19 βαθμούς,για έντεκα ώρες,εκαψα έξι κυβικά(έξι ευρώ).προσωπικά,τη βρίσκω θαυμάσια χρέωση!

Nozomi
14-12-12, 22:48
Σχετικό-άσχετη παρέμβαση στο νήμα.

Από τα λίγα καλά του να μένεις Πτολεμαΐδα ή Κοζάνη τον χειμώνα.
Τηλεθέρμανση (παροχή ζεστού νερού από τους λέβητες των μονάδων παραγωγής ρεύματος της ΔΕΗ)
Τιμή 37.74€ @13% ΦΠΑ = 42.65€ η Μεγαβατώρα (ΜWh).

Κάτω από 21C δεν πέφτει ποτέ το σπίτι.
Πολύ σχετική, λίγο πριν ανέφερα ότι η τηλεθέρμανση είναι η ΑΠΟΛΥΤΗ λύση, αλλά ο Ελληνάρας έχει περιορισμένες παραστάσεις απ' αυτήν...

Φανταστείτε ένα πυρηνικό εργοστάσιο κοντά στην Αττική να θερμαίνει δωρεάν το μισό λεκανοπέδιο.... ουπς, πιππέρι, ανέφερα απαγορευμένες λέξεις !

teodor_ch
14-12-12, 23:19
Πολύ σχετική, λίγο πριν ανέφερα ότι η τηλεθέρμανση είναι η ΑΠΟΛΥΤΗ λύση, αλλά ο Ελληνάρας έχει περιορισμένες παραστάσεις απ' αυτήν...

Φανταστείτε ένα πυρηνικό εργοστάσιο κοντά στην Αττική να θερμαίνει δωρεάν το μισό λεκανοπέδιο.... ουπς, πιππέρι, ανέφερα απαγορευμένες λέξεις !

Φαντάζομαι σε περίπτωση βλάβης να ακτινοβολούν όλοι οι Αθηναίοι!
Θα το κλείσει η ΔΕΗ μετά :worthy:

odys2008
14-12-12, 23:54
Δες το και αλλιώς, δεν χρειάζεται να είναι πυρηνικό εργοστάσιο.
Κάνεις διαχείριση σκουπιδιών, (επιτέλους ας μάθουμε να χωρίζουμε τα σκουπίδια) και καις τα οργανικά με μονάδα συνδυασμένου κύκλου. Και ρεύμα και θέρμανση παντού.
Α και πόσα σκουπίδια λιγότερα:rolleyes:

Όνειρα θερινής νυχτός....:hmm:

manoulamou
15-12-12, 01:44
οικολογικες λυσεις θερμανσης εν μεσω κρισης;
απαπαπαπα πιπερι!:twisted:

odys2008
15-12-12, 01:46
Χαχαχα
Από το να εξάγεις χρήματα έξω για πετρέλαιο,δίνεις πόση δουλειά σε εργαζομένους + το οικολογικό του πράγματος.
Αλλά είπαμε πιπέρι :twisted:

Bananas
15-12-12, 01:49
Πολύ σχετική, λίγο πριν ανέφερα ότι η τηλεθέρμανση είναι η ΑΠΟΛΥΤΗ λύση, αλλά ο Ελληνάρας έχει περιορισμένες παραστάσεις απ' αυτήν...

Φανταστείτε ένα πυρηνικό εργοστάσιο κοντά στην Αττική να θερμαίνει δωρεάν το μισό λεκανοπέδιο.... ουπς, πιππέρι, ανέφερα απαγορευμένες λέξεις !

Απόλυτη λύση όχι.
Το λάθος σε αυτή την χώρα είναι ότι κοιτάζουμε το φθηνότερο τρόπο θέρμανσης και όχι την καλύτερη θερμική μόνωση και αεροστεγανότητα των κτιρίων με έξυπνα συστήματα ανάκτησης θερμότητας, κτιρια με θερμικούς εναλλάκτες, γεωθερμίες και εξάλειψη των θερμογεφυρών στις κατασκευές.
Ένα σπίτι 70 τμ με κατάλληλη σχεδίαση (άγνωστη για πολλούς ακόμα στην Ελλάδα) μπορεί να χρειάζεται έως και 10 φορές λιγότερη ενέργεια για την θέρμανση του 24 ώρες το 24ωρο σταθερή θερμοκρασία 21 κελσίου για έναν ολόκληρο χειμώνα. Χοντρικά για ένα τέτοιο σπίτι 70 τμ (πολύ χοντρικά όμως) χρειάζεσαι 30 ευρώ το ετος για θερμανση . Κάποιοι μπορεί να πείτε ότι δεν γίνονται αυτά και όμως γίνονται στην Ευρώπη και πλέον έχουμε και στην Ελλάδα ένα τέτοιο σπίτι φέτος .

Ίσως να έχετε ακούσει κάποιοι για τα παθητικά κτίρια. Όσοι δεν ξέρετε μπορείτε να δείτε το παρακάτω:

http://www.eipak.org/

teodor_ch
15-12-12, 02:27
Απόλυτη λύση όχι.
Το λάθος σε αυτή την χώρα είναι ότι κοιτάζουμε το φθηνότερο τρόπο θέρμανσης και όχι την καλύτερη θερμική μόνωση και αεροστεγανότητα των κτιρίων με έξυπνα συστήματα ανάκτησης θερμότητας, κτιρια με θερμικούς εναλλάκτες, γεωθερμίες και εξάλειψη των θερμογεφυρών στις κατασκευές.
Ένα σπίτι 70 τμ με κατάλληλη σχεδίαση (άγνωστη για πολλούς ακόμα στην Ελλάδα) μπορεί να χρειάζεται έως και 10 φορές λιγότερη ενέργεια για την θέρμανση του 24 ώρες το 24ωρο σταθερή θερμοκρασία 21 κελσίου για έναν ολόκληρο χειμώνα. Χοντρικά για ένα τέτοιο σπίτι 70 τμ (πολύ χοντρικά όμως) χρειάζεσαι 30 ευρώ το ετος για θερμανση . Κάποιοι μπορεί να πείτε ότι δεν γίνονται αυτά και όμως γίνονται στην Ευρώπη και πλέον έχουμε και στην Ελλάδα ένα τέτοιο σπίτι φέτος .

Ίσως να έχετε ακούσει κάποιοι για τα παθητικά κτίρια. Όσοι δεν ξέρετε μπορείτε να δείτε το παρακάτω:

http://www.eipak.org/

Αν για ένα αντίστοιχου μεγέθους σπίτι θές 1000 ευρώ το χρόνο για θέρμανση στα πόσα χρόνια κάνεις απόσβεση την επένδυση για το παθητικό σπίτι?
Φαντάζομαι σε περισσότερα απο 30 χρόνια! :hmm:

Bananas
15-12-12, 02:39
Αν για ένα αντίστοιχου μεγέθους σπίτι θές 1000 ευρώ το χρόνο για θέρμανση στα πόσα χρόνια κάνεις απόσβεση την επένδυση για το παθητικό σπίτι?
Φαντάζομαι σε περισσότερα απο 30 χρόνια! :hmm:

Η απόσβεση σίγουρα παίρνει κάποια χρόνια.
Με κάθε επιφύλαξη (επειδή δεν θυμάμαι κόστος και αποσβεση) βρήκα το εξής άρθρο σε αυτό το λινκ:

http://www.express.gr/news/finance/625083oz_20120709625083.php3

που λέει:

Ένα παθητικό σπίτι είναι κατά 60-120 ευρώ/τμ ακριβότερο, σε σχέση με ένα συμβατικό, αλλά εάν προχωρήσεις σε αυτή την επένδυση χωρίς δάνειο, το κόστος αποσβένεται μέσα σε 3,5-4 χρόνια. Για τη μετατροπή ενός ήδη υφιστάμενου κτηρίου από συμβατικό σε παθητικό, το κόστος διαφοροποιείται είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω, αναλόγως του κτηρίου», εξηγεί ο κ.Χατζούλης και προσθέτει ότι κάποιες από τις παρεμβάσεις του παθητικού σπιτιού μπορούν να χρηματοδοτηθούν από το πρόγραμμα «εξοικονομώ κατ΄οίκον».

(Στέφανος Χατζούλης, μέλος της ομάδας, που δημιουργεί τα ομάδα παθητικών σπιτιών στην Αγριά Βόλου, σε συνεργασία με το Διεθνές Ινστιτούτο Παθητικών Σπιτιών.)


-----------------------------------------------------------
Γενικά το παθητικό σπίτι δεν είναι μόνο εξοικονόμηση ενεργειας αλλά πετυχαίνει τις καλύτερες συνθήκες διαβίωσης για έναν άνθρωπο. Για παράδειγμα ο αερισμός του χώρου γίνεται με συστήματα αερισμού τα οποία εισάγουν αδιάκοπα αέρα απο το περιβάλλον εφόσον πρώτα τον φιλτράρουν και τον καθαρίσουν . Με το παθητικό σπίτι έχεις και καλύτερη κατανομή της θερμοκρασίας.

npil
15-12-12, 04:58
Η η θερμομόνωση του σπιτιού είναι επιπέδου περιστεριώνα είτε η θερμάστρα των 60ευρώ είναι όντως μούφα είτε είστε πολύ κρυουλιάρηδες...
Μπορεί και συνδυασμός.

:hmm:


Εχω την εντύπωση ότι οι σόμπες λαδιού είναι καλύτερη λύση για θέρμασνη του χώρου γενικά. Αυτό βέβαι είναι χρήσιμο για μικρούς χώρους.
Αντίθετα δεν ζεσταίνουν τοπικά σε αντίθεση με αυτές που έχουν ράβδους.
Από την άλλη όμως εμένα προσπικά με κάνει να νιώθω συνολικά χειρότερα να υπερ-ζεσταίνεται πολύ το ένα μέρος του σώματος μου και το άλλο να κρυώνει.

oλα αυτα μαζι εχουν σχεση και μαλλον αυτο φταιει.....αλλα μπορειτε να προτεινετε κατι οικονομικο για μια λυση .....τωρα ...60-100€?

Gordito
15-12-12, 05:15
Να κανω τις νουμπικες ερωτησεις μου.

1) Μια θερμαστρα αλογονου ποσο καιει σε € χοντρικα αν την εχεις ανοιχτη 5 ωρες στα 800W;

2) Αν την εχω 5 ωρες στα 800 καιει το ιδιο με το να την εχω 10 ωρες στα 400; Ή παιζει καποια αναλογια αλλη;



EDIT

Aυτα που βλεπω εδω ισχυουν;

http://www.sust-it.net/heating_energy_calculator.php?tariff=23

anon
15-12-12, 09:55
προς πληροφορηση σας, κατεληξα τελικα σε μια επωνυμη θερμαστρα αλογονου/χαλαζια 2000W ,,αλλα τελικα χαιδευει τη ζεστη..... , πχ. σε δωματιο 10-12 τμ . την αφηνω 1 ωρα και ενω περιμενα να γινεται φουρνος . τζιφος μια ελαφρα ζεστη..... για το σαλονι δεν το συζυταω...... 45 τμ μονο που δεν την αγκαλιαζω..........

εχω καποιες αμφιβολιες διοτι η θερμαστρα δεν εχει πλατη ...ειναι ανοιχτη ολες τις πλευρες... μηπως δεν συγκεντρωνεται η θερμοτητα και χανεται...και κυριως αν ειναι μεγαλο το δωματιο .

με μια σομπα υγραεριου (20ετιας και βαλε) ακομα και το σαλονι γινοταν αρκετα ζεστο.

ΥΓ. να διευκρυνησω,,, δεν θελω να αντικαταστησω το πετρελαιο με καποια εναλλακτικη λυση τετοια , γιατι αυτο δεν γινετε ....θελω κοντα σε μενα και στην καλη μου να εχω μια καλη ζεστη ,,, μονο τις ωρες που θα κατσουμε στο καναπε να δουμε καμια ταινια.

ΥΓ. να παρω μια με 3000w που εχω δει με πλατη...? θα κανει δουλεια τι λετε?

Αυτα

To έχουμε πει πολλάκις. Μια μονάδα θερμότητας είναι και οι κιλοβατώρες. Εχεις μια σόμπα ισχύος 2 κιλοβατ; Ασχέτως του τρόπου θέρμανσης (κλιματιστικά εξαιρούνται μόνο), μια ώρα δουλεύει, 2κιλοβτώρες θερμικής ενέργειας θα αποδωθεί. Είτε το κλείσεις και την αποδίδει σιγά - σιγά (σώμα λαδιού), είτε απευθειας (πάνελς, αερόθερμα), το ίδιο ειναι.

21706
15-12-12, 10:18
Σήμερα,με Φ.αέριο ανοιγμένο στους 19 βαθμούς,για έντεκα ώρες,εκαψα έξι κυβικά(έξι ευρώ).προσωπικά,τη βρίσκω θαυμάσια χρέωση!

Αυτό το 1€/m³ πώς προκύπτει;

manoulamou
15-12-12, 16:01
Τελειως ενημερωτικα, μολις παρηγγειλα την διπλης παροχης
Daewoo Θερμάστρα Ηλεκτρική - Υγραερίου DHG-7436 (http://www.buldoza.gr/Product.aspx?Catalog=91&Category=3000001266&Product=1796690)
Χωρις να κανω διαφημιση στο συγκεκριμενο θα μου κοστισει συνολικα €119- το οποιο προκριθηκε λογω αμεσης διαθεσιμοτητας και bonus 10€ για παρθενικη αγορα ανω των 70€, χωρις εξοδα αντικαταβολης (τα μεταφορικα διαμορφωθηκαν στα 5.80€)...
Το μονο που μενει ειναι απο βδομαδα να βρω κι εναν οικονομικο - αξιοπιστο προμηθευτη φιαλων!
Καθε προταση - εμπειρια (για Αττικη - Μαρουσι) ευπροσδεκτη!
ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ :)

MAuVE
15-12-12, 17:51
Αυτό που παραβλέπουν πολλοί είναι ότι στις συνθήκες άνεσης, εκτός από την θερμοκρασία του χώρου, υπεισέρχεται και η ποιότητα του αέρα, που για έναν κατοικήσιμο χώρο σημαίνει ανανέωσή του.
Για τον λόγο αυτό, όσο και καλή μόνωση να έχει ένας χώρος, πάντα θα απαιτείτα κάποιο θερμικό φορτίο για τον εξαερισμό.

Tom_K
15-12-12, 19:00
Αυτό το 1€/m³ πώς προκύπτει;
Σύμφωνα με αυτό (http://www.aerioattikis.gr/default.aspx?pid=34&la=1&artid=135) για το μήνα Δεκέμβριο η κιλοβατώρα κοστίζει 0,07767€ και για να μετατρέψεις τα κυβικά μέτρα σε κιλοβατώρες πολλαπλασιάζεις με 11,6425. Επομένως βγαίνει περίπου 0,9€/m³.

christakoss
15-12-12, 19:26
Μιας και αρχίσαν τα κρύα και δεν βλέπω να ανοίγει το σύστημα θέρμανσης της πολυκατοικίας(όχι ότι θα το άναβα με το 1.50/λίτρο),καιρός να βρούμε κάτι για να μας ζεστάνει.Το σπίτι είναι μικρό γύρω στα 35 τ.μ(φοιτητής),με δύο δωμάτια(12-13 τ.μ. περίπου το καθένα).
Σκέφτομαι την λύση του θερμοπομπού ή του καλοριφέρ λαδιού.Τι είναι προτιμότερο;Αν υπάρχει κάποια ανάλυση σε προηγούμενη σελίδα του θέματος για τις λύσεις που σκέφτομαι,δώστε λινκ ώστε να μην ψάχνομαι άδικα.
Ευχαριστώ ;)

Bananas
15-12-12, 20:47
Αυτό που παραβλέπουν πολλοί είναι ότι στις συνθήκες άνεσης, εκτός από την θερμοκρασία του χώρου, υπεισέρχεται και η ποιότητα του αέρα, που για έναν κατοικήσιμο χώρο σημαίνει ανανέωσή του.
Για τον λόγο αυτό, όσο και καλή μόνωση να έχει ένας χώρος, πάντα θα απαιτείτα κάποιο θερμικό φορτίο για τον εξαερισμό.

Αν εκφράζεις τον προβληματισμό σου για τα τελευταία μου ποστς περι αεροστεγανότητας ανέφερα σε κάποιο ποστ ότι ναι μεν το κτιριο είναι όσο πιο πολύ γίνεται αεροστεγανό αλλά υπάρχει ελεγχόμενο σύστημα αερισμού που ανανεώνει τον αερα όλο το 24 ωρο ασταματητα σε όλους τους χώρους αφού πρώτα τον φιλτραρει και ύστερα τον ζεστάνει με εναν εναλλάκτη θερμότητας με την βοήθεια του ζεστού αέρα που αποβάλεται απο το κτίριο προς το περιβάλλον. Σαν επιλογή μπορείς να βάλεις και αισθητήρες CO2
Συμφωνώ μαζί σου ότι είναι εξίσου σημαντική η ποιότητα του αέρα σε ένα χώρο εστίασης. Είτε είναι σπίτι είτε είναι καφετέρια κτλ.

antreas9
15-12-12, 23:21
Σύμφωνα με αυτό (http://www.aerioattikis.gr/default.aspx?pid=34&la=1&artid=135) για το μήνα Δεκέμβριο η κιλοβατώρα κοστίζει 0,07767€ και για να μετατρέψεις τα κυβικά μέτρα σε κιλοβατώρες πολλαπλασιάζεις με 11,6425. Επομένως βγαίνει περίπου 0,9€/m³. σε ευχαριστώ για την επισημονική κ μαθηματική εξήγηση γιατί εγώ ήξερα μόνο ότι η αναλοηια είναι ένας προς ένα σε κυβικά κ ευρώ...

Basilhs23_
16-12-12, 00:35
Να κανω τις νουμπικες ερωτησεις μου.

1) Μια θερμαστρα αλογονου ποσο καιει σε € χοντρικα αν την εχεις ανοιχτη 5 ωρες στα 800W;

2) Αν την εχω 5 ωρες στα 800 καιει το ιδιο με το να την εχω 10 ωρες στα 400; Ή παιζει καποια αναλογια αλλη;



EDIT

Aυτα που βλεπω εδω ισχυουν;

http://www.sust-it.net/heating_energy_calculator.php?tariff=23

Αν η θερμάστρα αλλογόνου είναι 5ώρες στα 800W τότε θα κάψει ενέργεια 5h*0.8kW=4kWh, αυτές θα έχουν κόστος αναλόγως το κλιμακωτό τιμολόγιο της ΔΕΗ αν ο τετραμηνιαίος λογαριασμός σου συνολικά είναι κάτω από 800kWh, 800-2000κτλπ, επίσης υπάρχει οικιακό τιμολόγιο νυκτερινό, κοινωνικό κτλπ, βρες αυτό που είσαι εσύ καθώς και πόσο περίπου ενέργεια καίς το τετράμηνο και υπολόγησε. Αν π.χ είσαι στο κανονικό οικιακό με ύψος κατανάλωσης πάνω από 1000kWh θα πληρώσεις 4kWh*0.0815ευρω/kWh=0.326ευρώ.

Αν την έχεις 5ώρες στα 800 από το γινομενο προκύπτει οτι είναι το ίδιο με το να την έχεις 10ώρες στα 400W.

Αυτά που λέει το site που αναφέρεις μπορεί να ισχύουν, αλλά λέει επάνω, Greece Electricity Average Tariff, προφανώς παίρνουν τον μέσο όρο των τιμολογίων για κατηγορίες και κλίμακες και υπολογίζουν κατά μέσο όρο.

Gordito
16-12-12, 03:41
Πολυ ωραιος!

Αυτος βλεπω κιολας την εχει υπολογισει την kWh στα 12 cents αρα ειμαστε οκ, ειναι ανεκτη η καταναλωση!

nyannaco
16-12-12, 12:40
Πολυ ωραιος!

Αυτος βλεπω κιολας την εχει υπολογισει την kWh στα 12 cents αρα ειμαστε οκ, ειναι ανεκτη η καταναλωση!Μόνο που δεν είναι σωστό το 0.12€! Με τον τρέχοντα τιμοκατάλογο είναι, αν θυμάναι σωστά, γύρω στα 14 cents μέχρι τις 2000KWh ανά τεράμηνο, και γύρω στα 20-21 στο επόμενο κλιμάκιο. Μην υιοθετείτε άκριτα ότι βρίκσκετε στο internet δεξιά και αριστερά, κυκλοφορεί απίστευτη σαβούρα. Ο επίσημος τιμοκατάλογος είναι στο www.dei.gr, και θέλει και λίγους υπολογιμούς για να γβει η τελική τιμή KWh με όλες τις επιβαρύνσεις και τον ΦΠΑ. Συν το γεγονός ότι σε λίγες μέρες ανεβαίνει έτσι κι αλλιώς...

Gordito
16-12-12, 12:56
Τα 12 cents/kWh ειναι safe για τωρα, πριν τις αυξησεις, πχ στον λογαριασμο που εχω κανει 2850 το αντιστοιχο 4μηνο περυσι, μου τις χρεωνει 0,08582

Να στο παω 15;
Μικρη η διαφορα.

jkoukos
16-12-12, 13:00
Μόνο που δεν είναι σωστό το 0.12€! Με τον τρέχοντα τιμοκατάλογο είναι, αν θυμάναι σωστά, γύρω στα 14 cents μέχρι τις 2000KWh ανά τεράμηνο, και γύρω στα 20-21 στο επόμενο κλιμάκιο. Μην υιοθετείτε άκριτα ότι βρίκσκετε στο internet δεξιά και αριστερά, κυκλοφορεί απίστευτη σαβούρα. Ο επίσημος τιμοκατάλογος είναι στο www.dei.gr, και θέλει και λίγους υπολογιμούς για να γβει η τελική τιμή KWh με όλες τις επιβαρύνσεις και τον ΦΠΑ. Συν το γεγονός ότι σε λίγες μέρες ανεβαίνει έτσι κι αλλιώς...
Πολύ σωστά και για την ακρίβεια η σημερινή (από του χρόνου έρχονται αυξήσεις) μέση τιμή ανά κατηγορία είναι:
α. 0 – 800 kWh = 0,12€
β. 801 – 1000 kWh = 0,146€
γ. 1001 – 1600 kWh = 0,148€
δ. 1601 – 2000 kWh = 0,157€
ε. 2001 – 3000 kWh = 0,195€
στ. Πάνω από 3000 kWh = 0,200€
Έχουν υπολογιστεί όλες οι σχετικές χρεώσεις με την κατανάλωση και ο ΦΠΑ.
Δε υπολογίζονται μόνον οι δημοτικοί φόροι και η ΕΡΤ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.