PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113

panoc
21-12-12, 09:44
Δες και το #881.

α ευxαριστω, εγω νομζα οτι μιλουσε για "καθαρη" τιμη και επαθα σοκ οτι αυξηθηκαν ΗΔΗ τα τιμολογια...

πρωι πρωι τα χρειαστηκα :p

manoulamou
21-12-12, 10:26
Δεν ξερω ποσο ωφελιμες για το περιβαλλον
θα αποβουν οι... πανικοβλητες λυσεις των ταλαιπωρων πολιτων!
Μια βδομαδα τωρα στο αριστοκρατικο αρβανιτοχωρι μου
πλαναται μια ομιχλη σπανιας πυκνοτητας... :twisted:

21706
21-12-12, 10:38
Εννοείς τις ξυλόσομπες και τα τζάκια;

manoulamou
21-12-12, 12:41
ΝΑΙ όπου κυριως το προβλημα ειναι η κακη συντηρηση
και τα απαραδεκτα υλικα που καινε οι περισσοτεροι...
Σαν το Λονδινο του 1952 γινομαστε. (http://www.alfavita.gr/arthra/%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%BD%CF%8C%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%B6%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CE%BA%CF%8C%CF%84%CF%89%CF%83%CE%B5-4000-%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%AD%CE%B6%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%84%CE%BF-1952):evil:
Για τις υπολοιπες εναλλακτικες λυσεις αλλοι ειναι οι ειδικοι
κατα ποσον θα επιβαρυνουν το ηδη κακοφορμισμενο περιβαλλον!

nyannaco
21-12-12, 12:48
Τελικά εγκατέστηκα ένα 12αρι και ένα 9αρι. Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η θέρμανση είναι επαρκέστατη,ακόμα και αυτή την στιγμή που έχει κάτω απο 10 βαθμούς έξω. Πολλές ημέρες το τελευταίο δεκαήμερο δεν χρειάστηκε καν να ανοίξω και τα δύο. Όσον αφορά την κατανάλωση (έτυχε να έχω έναν μετρητή ενέργειας), δείχνει να είναι αρκετά χαμηλή.Δεν είναι κάνας μετρητής της προκοπής αλλά σαν τάξη μεγέθους υπολόγιζε 600-750 W/ώρα. Ίσως να αρκούσε και ένα 18αρι αλλά η διάφορά ήταν μικρή μεταξύ αυτού και των δύο που τελικά έβαλα.:oneup:

MAuVE
21-12-12, 13:13
@Bananas

Όχι, δεν μπορώ να προβλέψω τα μελλούμενα.
Αν μπορούσα, θα είχα αρκετά χρήματα ώστε να γίνω ο χορηγός θέρμανσης της πολυκατοικίας που τότε θα λειτουργούσε 24 ώρες το 24ώρο (χαμογελαστή φατσούλα εδώ).

Αυτό που προσπαθώ να επιτύχω είναι να "φιλτράρω" τη διακύμανση των αποτελεσμάτων της θέρμανσης (δηλαδή τις εναλλαγές στις συνθήκες άνεσης).
Αυτό που παθαίνουν αρκετοί διαχειριστές πολυκατοικιών που λειτουργούν την θέρμανση με χρονοπρόγραμμα, είναι ότι καταναλίσκουν περισσότερο πετρέλαιο στην αρχή της σαιζόν, αναλογικά με τις ετήσιες οικονομικές δυνατότητες της πολυκατοικίας, με αποτέλεσμα να ξεμένουν στα μεγάλα κρύα όταν αδυνατούν να συγκεντρώσουν τα χρήματα αγοράς νέας ποσότητας.
Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, είναι κατά την γνώμη μου προτιμότερο να έχεις επί 4 μήνες εσωτερική θερμοκρασία 18β από το να έχεις 2 μήνες 20β και δύο μήνες 16β (η συνολική κατανάλωση του καυσίμου και στις δύο περιπτώσεις η ίδια, ο ρυθμός κατανάλωσης διαφορετικός).
Αυτό το "φιλτράρισμα", σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό, επιτυγχάνεται από την αντιστάθμιση της εξωτερικής θερμοκρασίας.
Πιστεύω όμως ότι απομένουν ακόμη μικρά περιθώρια βελτίωσης και αυτά κυνηγάω να πιάσω.

Πιστεύω να κατάλαβες τώρα.

@didaskalo



Όσον αφορά την κατανάλωση (έτυχε να έχω έναν μετρητή ενέργειας), δείχνει να είναι αρκετά χαμηλή.Δεν είναι κάνας μετρητής της προκοπής αλλά σαν τάξη μεγέθους υπολόγιζε 600-750 W/ώρα. Ίσως να αρκούσε και ένα 18αρι αλλά η διάφορά ήταν μικρή μεταξύ αυτού και των δύο που τελικά έβαλα.

Θα με ενδιέφερε πολύ αν μπορούσες να μας μεταφέρεις εδώ τις κιλοβατώρες που αναγράφει ο μετρητής κάθε 24ωρο (ας πούμε το πρωί κάθε ημέρας).
Θέλω να δω τον βαθμό συσχέτισής των με την μέση εξωτερική θερμοκρασία του 24ώρου.

geonet11
21-12-12, 13:48
Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σας.

Για τις σόμπες υγραερίου τι γνώμη έχετε?

didaskalo
21-12-12, 13:52
Ευχαρίστως να το κάνω, απλά υπάρχουν δύο θέματα που μάλλον δεν θα σε εξυπηρετήσουν
α)έχω μόνο έναν μετρητή
β)οι ώρες που χρησιμοποιούνται είναι λίγες και σχετικά τυχαίες.

Αν παρόλα αυτά θες να το δείς, δεν έχω πρόβλημα είτε να τ'αναφέρω καθημερινά ή να τα καταγράφω σ'ενα excel και να στο στείλω μετά απο καμιά βδομάδα.

MAuVE
21-12-12, 14:22
Ευχαριστώ πολύ didaskalo.
Για τον μοναδικό μετρητή υπάρχει και η λύση του πολύπριζου και της μπαλαντέζας που βέβαια θα σου φέρει μια ακαταστασία στο σαλόνι που μπορεί να μην είναι αποδεκτή.
Για την ανταλλαγή των δεδομένων, επειδή πιστεύω ότι θα ενδιαφέρει και άλλους, καλύτερα θα είναι ν' ανοίξουμε ένα νέο νήμα.
Στην ουσία εγώ δεν χρειάζομαι καν, γιατί μπορείς ο ίδιος να λαμβάνεις την μέση θερμοκρασία 24ώρου από τον κοντινότερο σταθμό του ΕΜΠ.
Δες ποιος είναι πιό κοντά σ' εσένα εδώ (http://hoa.ntua.gr/lastvalues/).

Αν -ας πούμε- είσαι στην Ηλιούπολη, πηγαίνεις εδώ (http://hoa.ntua.gr/charts/ilioupoli_station/) και βλέπεις ότι η μέση θερμοκρασία του περασμένου 24ώρου δίδεται τώρα ίση με 6,91β.*

Τι λες;

* Κρύο στην Ηλιούπολη. Στο Αστεροσκοπείο Αθηνών (απέναντι από την Ακρόπολη) η μέση θερμοκρασία για το ίδιο 24ώρο ήταν 8,38β

didaskalo
21-12-12, 14:39
Αυτό με την μπαλαντέζα λίγο δύσκολο να γίνει. Όπως επίσης αμφισβητώ την επιμέλειά μου στο να ποστάρω καθημερινά δεδομένα. Αυτό που νομίζω οτι μπορώ να κάνω είναι το εξής: Θα μετρήσω απο μια εβδομάδα κάθε μηχάνημα και θα ποστάρω το συνολικό αποτέλεσμα.?Θα προσπαθώ βεβαια να ενημερώνομαι για το ποιές και πόσες ώρες θα λειτουργεί και θα ποστάρω συγκεντρωτικά αποτελέσματα.Τα οποία βέβαια επ'ουδενί δεν μπορούν να θεωρηθούν αξιοποιήσημα μια και θα είναι αρκετά (πολύ σωστότερα) μπακαλίστικα.

MAuVE
21-12-12, 17:56
Μην αναλώσεις χρόνο στην παρακολούθηση του χρόνου λειτουργίας κάθε μηχανήματος.
Την δουλεία αυτή την κάνει για σένα ο μετρητής ενεργείας.
Να παρακολουθείς μόνο την ένδειξη ενεργείας (kWh) και όχι αυτήν της ισχύος (W ή kW)
Επίσης, κάνε το σε συνήθεις ημέρες και όχι κατά τις εορτές ή τις αργίες, γιατί τότε τα αποτελέσματα θα βγουν πιο φουσκωμένα.

Αναμένουμε αποτελέσματα.

Bananas
21-12-12, 19:12
@Bananas

Όχι, δεν μπορώ να προβλέψω τα μελλούμενα.
Αν μπορούσα, θα είχα αρκετά χρήματα ώστε να γίνω ο χορηγός θέρμανσης της πολυκατοικίας που τότε θα λειτουργούσε 24 ώρες το 24ώρο (χαμογελαστή φατσούλα εδώ).

Αυτό που προσπαθώ να επιτύχω είναι να "φιλτράρω" τη διακύμανση των αποτελεσμάτων της θέρμανσης (δηλαδή τις εναλλαγές στις συνθήκες άνεσης).
Αυτό που παθαίνουν αρκετοί διαχειριστές πολυκατοικιών που λειτουργούν την θέρμανση με χρονοπρόγραμμα, είναι ότι καταναλίσκουν περισσότερο πετρέλαιο στην αρχή της σαιζόν, αναλογικά με τις ετήσιες οικονομικές δυνατότητες της πολυκατοικίας, με αποτέλεσμα να ξεμένουν στα μεγάλα κρύα όταν αδυνατούν να συγκεντρώσουν τα χρήματα αγοράς νέας ποσότητας.
Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, είναι κατά την γνώμη μου προτιμότερο να έχεις επί 4 μήνες εσωτερική θερμοκρασία 18β από το να έχεις 2 μήνες 20β και δύο μήνες 16β (η συνολική κατανάλωση του καυσίμου και στις δύο περιπτώσεις η ίδια, ο ρυθμός κατανάλωσης διαφορετικός).
Αυτό το "φιλτράρισμα", σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό, επιτυγχάνεται από την αντιστάθμιση της εξωτερικής θερμοκρασίας.
Πιστεύω όμως ότι απομένουν ακόμη μικρά περιθώρια βελτίωσης και αυτά κυνηγάω να πιάσω.

Πιστεύω να κατάλαβες τώρα.

Τώρα ναι κατάλαβα τι εννοείς. Εχεις δίκιο. Να υποθέσω όλο αυτό προσπαθείς να το πετύχεις σε μονοσωλήνιο συστημα θερμανσης. Στο δυσωλήνιο που δεν υπάρχει αυτονομία άρα απουσία θερμοστάτη στους θερμενομενους χώρους δεν είναι καθόλου εύκολο ή τουλάχιστον θα ταν ακριβό το όλο εγχείρημα. Σωστα;
Αν επιτρέπεις... μηχανολόγος είσαι;

MAuVE
21-12-12, 19:27
Ναι, μονοσωλήνιο.
Είμαι δεδηλωμένα αντίθετος προς το συστήμα που αποκαλείται "αυτονομία" (αλλά μην με ρωτήσεις το γιατί -το έχω γράψει σε αυτό εδώ το φόρουμ 5 φορές ή και περισσότερες).
Μηχανολόγος-Ηλεκτρολόγος, της εποχής που το ΕΜΠ έβγαζε αυτό το είδος, οι οπισθοφυλακές του οποίου οδεύουν πλέον προς συνταξιοδότηση-εξαφάνιση.

blade_
21-12-12, 19:40
mauve?μπορεις να εξηγησεις λιγακι το σκεπτικο για τη μη συνεχομενη θερμανση που ανεφερες μερικες σελιδες πιο πριν?το αποκαλεσες αστικο μυθο,αν μπορεις να εξηγησεις απλα,με ενδιαφερει :)

nyannaco
21-12-12, 20:37
Η συνεχόμενη θέρμανση αποδεικνύεται( ; ) οικονομικότερη από τη διακοπτόμενη, αν προσπαθείς να διατηρήσεις περίπου σταθερή τη θερμοκρασία του χώρου. Αν δεχτείς ότι αυτή θα πέφτει για περιόδους ωρών που απουσιάζεις (π.χ. ωράριο εργασίας) ή τη νύχτα που κοιμάσαι, και θα περιμένεις να ξαναανέβει 2-3 βαθμούς όταν ξαναανάβεις γυρίζοντας, τελικά καταναλώνεις λιγότερο, με κάποια παραχώρηση στη θερμική άνεση.

blade_
21-12-12, 20:54
το σβησε,ανοιξε δεν εχει επιπτωσεις στην καταναλωση?

nyannaco
21-12-12, 21:11
Ασφαλώς, και γι'αυτό λέω ότι όταν στοχεύεις σε σχετικά σταθερή εσωτερική θερμοκρασία, η συνεχής θέρμανση είναι δυνητικά οικονομικότερη. Γ Οταν όμως αποφασίσεις ότι τουλάχιστον το μισό εικοσιτετράωρο δεν θα έχεις θέρμανση, η επιτυγχανόμενη οικονομία είναι μεγαλύτερη από το κόστος του άναψε/σβήσε. Επίσης, το τελευταίο εξαρτάται πολύ και από την πηγή θερμότητας που χρησιμοποιείς, π.χ. στο λέβητα πετρελαίου ή αερίου με κλασσικό λέβητα, ή σε λέβητα ξύλου/pellets/πυρήνα είναι πολύ μεγαλύτερο από ότι σε μία επίτοιχη μονάδα αερίου. Ο λόγοε είναι, πολύ απλά, ότι ο ογκώδης και βαρύς λέβητας τραβάει κάμποση ενέργια για να θερμανθεί ο ίδιος, πριν αρχίσει να σου αποδίδει θερμότητα στο σύστημα.

blade_
21-12-12, 21:13
σωστος καπως ετσι τα φανταζομουν κ γω....

η αποψη μου ειναι να το εχω συνεχεια ανοιχτο..παλαιοτερα εκλεινα τη θερμανση το πρωι πριν τη δουλεια και την ανοιγα το μεσημερι...

manoulamou
21-12-12, 21:14
Οπωσδηποτε το αναψε σβησε αυξανει την καταναλωση.
ΑΛΛΑ εαν απουσιαζεις για παρα πολλες ωρες δεν υπαρχει λογος να καις ασκοπα...
για να βρεις ζεστο τον χωρο γυριζοντας!
Μονον ισως στα πολυ μεγαλα κρυα για να μην μπαινεις σ ενα παγωμενο σπιτι - γραφειο
κανονιζεις το θερμοστατη σε μια υποφερτη θερμοκρασια.
:whistle:

nyannaco
21-12-12, 21:28
Οπωσδηποτε το αναψε σβησε αυξανει την καταναλωση.
ΑΛΛΑ εαν απουσιαζεις για παρα πολλες ωρες δεν υπαρχει λογος να καις ασκοπα...
για να βρεις ζεστο τον χωρο γυριζοντας!
Μονον ισως στα πολυ μεγαλα κρυα για να μην μπαινεις σ ενα παγωμενο σπιτι - γραφειο
κανονιζεις το θερμοστατη σε μια υποφερτη θερμοκρασια.
:whistle:Ακριβώς αυτό κάνω :oneup:

Basilhs23_
22-12-12, 01:52
Σε γειτονική μας πολυκατοικία παραλίγο να ποιάσει φωτιά το σπίτι ενός γείτονα σήμερα. Είχε κοντά του μια σόμπα υγραερίου και άφησε τις παντόφλες του κοντά στην σόμπα κολητά, οι παντόφλες πήραν φωτιά και κάηκε και ένα μικρό σημείο του ξύλινου πατώματος, επειδή πήραν πρέφα γρήγορα την φωτιά από την μυρωδιά έριξαν νερό και το πρόλαβαν.

XPHSTOS29
22-12-12, 10:50
Και εμενα τα παιδια μου μικρα ειχαν βαλει μια χαρτοπετσετα στην σομπα υγραεριου και ως ηταν φυσικο πηρε φωτια και μετα πηγαν και την πεταξαν στα σκουπιδια αναμενη !!! οποτε καταλαβαινεις τι εγινε...
Ειναι λογικο οτι η σομπες υγραεριου και περισσοτερο οι κεραμικες θελουν προσοχη.
Δεν καθομαστε σε πολυ μικρη αποσταση για πολυ ωρα (3-5 ποντους) εκτος αν θελουμε να μαθουμε πως ψηνεται ο γυρος στα σουβλατζιδικα...
Ακτινοβολουν μεγαλη θερμοτητα σε μικρες αποστασεις οποτε μπορουν να μας καψουν τα ρουχα σε δευτερολεπτα.
Δεν αφηνουμε κοντα υλικα που εχουν τον κινδυνο αυταναφλεξης γενικα...

Bananas
22-12-12, 12:07
Μηχανολόγος-Ηλεκτρολόγος, της εποχής που το ΕΜΠ έβγαζε αυτό το είδος, οι οπισθοφυλακές του οποίου οδεύουν πλέον προς συνταξιοδότηση-εξαφάνιση.

Τι εννοείς; Ότι λίγοι πλέον ακολουθουν τον τομεα της ηλεκτρολογιας;

odys2008
22-12-12, 12:47
Όχι πλέον έχουν σπάσει σε "Μηχανολόγους Μηχανικούς" και σε "Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς και Μηχ. Υπολογιστών"

Άσχετο αν μετά έχουμε τα ίδια δικαιώματα :p

MAuVE
22-12-12, 14:22
Ένας λόγος είναι αυτός που ανέφερε ο nyannaco λίγο παραπάνω.
Και είναι σημαντικός για οικογένειες που λείπουν πολλές ώρες από το σπίτι (οι γονείς στη δουλειά, τα παιδιά στο σχολείο).

Ένας άλλος είναι ότι διατηρούνται οι απώλειες όλο το 24ωρο του λέβητα και των σωληνώσεων που βρίσκονται έξω από τους θερμαινόμενους χώρους και ειδικά σε περιόδους σχετικά υψηλής εξωτερικής θερμοκρασίας.
Στην τελευταία περίπτωση το ποσοστό της χαμένης/αξιοποιημένης θερμότητας ανεβαίνει πολύ.

Ένα πολύ χονδρικό παράδειγμα:
α) Αν έξω χιονίζει, τότε ο λέβητας θα λειτουργεί στο 100% του χρόνου για να καλύψει το φορτίο του σπιτιού.
Οι απώλειές του λεβητα + εξωτερικών σωληνώσεων είναι δεδομένες και δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για να τις μειώσουμε (εκτός από το να τα έχουμε μονώσει όσο καλύτερα μπορούμε).
β) Αν έξω εχουμε μια μέση θερμοκρασία, τέτοια ώστε το φορτίο του σπιτιού να μπορεί να καλυφθεί με -ας πούμε- 3 ώρες λειτουργίας στο 100% του λέβητα, τότε έχουμε μία σειρά από επιλογές κάποια των οποίων είναι βέλτιστη από πλευράς κατανάλωσης καυσίμου.
β1) Όπως έκαναν παλιά.
Το ανάβουν 3 ώρες στο φουλ, ανεβαίνει η εσωτερική θερμοκρασία στους 28β και μέσω της θερμοσυσσώρευσης του κτιρίου αυτή διατηρείται μέσα σε κάποια όρια τις υπόλοιπες ώρες του 24ώρου.
Ελάχιστες οι απώλειες λεβητοστασίου, αλλά εξαιρετικά σπάταλη μέθοδος γιατί έχει μεγάλη διακύμανση της εσωτερικής θερμοκρασίας την οποια οι περισσότεροι προσπαθούν να διορθώσουν ανοίγοντας τα παράθυρα.
β2) Οπως προτείνει η κλασσική αντιστάθμιση.
Συνεχής λειτουργία για σταθερή κατά το δυνατόν εσωτερική θερμοκρασία.
Οικονομική μέθοδος με σχετικά μειονεκτήματα ότι δεν εκμεταλεύεται την θερμοσυσσώρευση του κτιρίου και ότι έχει τις μεγαλύτερες δυνατές απώλειες λεβητοστασίου.
β3) Κάτι ανάμεσα στο β1 και το β2.
Ας πούμε ανάβει ο λέβητας κάθε 6 ώρες για 2 ώρες και ρυθμίζεται η αντιστάθμιση λίγο πιό ψηλά από ότι θα ερυθμίζετο για 24ώρη συνεχή λειτουργία.
Συνδυάζει τα πλεονεκτήματα και των 2 προηγουμένων μεθόδων (θερμοσυσσώρευση κτιρίου, μικρότερες απώλειες λεβητοστασίου) διατηρώντας το μειονέκτημα της πρώτης (μεγάλη μεταβολή της εσωτερικής θερμοκρασίας) σε ανεκτά επίπεδα, πράγμα που αν συνδυαστεί και με τις ώρες που αυτό περνάει απαρατήρητο (την νύκτα που ο κόσμος κοιμάται και το πρωί που βγαίνει έξω), πρακτικά μηδενίζεται.

Πιστεύω ότι σου εξήγησα τους λόγους μου

@Bananas

Εννοώ ότι εγώ μπορώ να σου σχεδιάσω:
α) μια εγκατάσταση κλιματισμού
β) μια ηλεκτρολογική και
γ) μια ασθενών ρευμάτων.

Αν πρέπει να επιλέξεις νεώτερους συναδέλφους, θα χρειαστείς 3 διαφορετικούς.

Είναι το επακόλουθο της εξειδίκευσης, όπως παλαιά πήγαινες σε έναν παθολόγο και στα εύρισκε (σχεδόν) όλα.
Σήμερα, αν δεν πας στον κατάλληλο γιατρό, κινδυνεύεις να πεθάνεις.

Revolution
22-12-12, 15:38
Φετος η Kerosun πετρελαιου σαν να μου μυριζει παρα πολυ οποτε περιμενω να αδειασει και θα παω σε αλλη λυση.
Ειτε σομπα υγραεριου ειτε καλοριφερ λαδιου.
Σε ενιαιο χωρο κουζινα/σαλονι περιπου 35τμ +τζακι τι θα προτείνατε απο τα δυο?
Η φορητοτητα του υγραεριου μου κανει σαν καλυτερη λυση αλλα απο θερμανση πως τα παει?

blade_
22-12-12, 15:44
πολυ καλα τα παει απο ζεστη,απο καταναλωση δε ξερω...

geonet11
22-12-12, 16:03
Αυτές οι σόμπες χαλαζία τι είναι? Αξίζουν τον κόπο? Τα σχολιά σας για τις υγραερίου με έπεισαν να τις αποκλίσω. Είναι καλή επιλογή πιστύετε (σε σχέση με κατανάλωση/απόδοσηκαι ασφάλεια)

manoulamou
22-12-12, 16:05
Εαν παρεις υγραεριου κοιταξε λιγο και προς daewoo (https://www.skroutz.gr/c/411/syskeues-thermanshs/m/130/Daewoo/f/252945/%CE%A5%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%AD%CF%81%CE%B9%CE%BF.html) λογω πληροτητας χαρακτηριστικων
και πενταετους εγγυησης.
Απ ο,τι ακουω το κανουν φουρνο το χωρο απλα πρεπει κατα καιρους να αεριζεις...
Τα καλοριφερ λαδιου ζεσταινουν παρα πολυ και κραταει η θερμανση αρκετη ωρα αφου κλεισουν, ομως ανεβαζουν την συνολικη καταναλωση ρευματος με αποτελεσμα την αλλαγη κλιμακιου τιμολογησης!
Εγω προτιμησα μια σομπιτσα υγραεριου με λαμπες χαλαζια - quartz (https://www.skroutz.gr/s/2613071/Daewoo-DHG-7436.html?keyphrase=Daewoo+DHG-7436) για μια ωρα αναγκης, οταν θα ειχε τελειωσει η φιαλη μη εργασιμες ημερες και ωρες, αλλά να ναι καλα δυο παιδια μαλλον δεν θα τις ξαναχρησιμοποιησω πλεον...

Ο,τι κι αν παραγγειλεις (μεσω ιντερνετ) προσεξε τα επιπλεον εξοδα
μην τυχον το πιο φθηνο αποδειχθει ακριβοτερο συνολικα!

geonet11
22-12-12, 16:35
Εγω προτιμησα μια σομπιτσα υγραεριου με λαμπες χαλαζια - quartz (https://www.skroutz.gr/s/2613071/Daewoo-DHG-7436.html?keyphrase=Daewoo+DHG-7436) για μια ωρα αναγκης, οταν θα ειχε τελειωσει η φιαλη μη εργασιμες ημερες και ωρες, αλλά να ναι καλα δυο παιδια μαλλον δεν θα τις ξαναχρησιμοποιησω πλεον...
!

Σε ευχαρστώ. Από θέμα ασφάλειας είναι ενταξει?

manoulamou
22-12-12, 16:42
Γι αυτο ειπα περι DAEWOO σ αυτα ειναι κομπλε
εχει 3 δικλειδες ασφαλειας για μειωση οξυγονου, ανατροπη και σβησιμο φλογας.
Επισης περιλαμβανει ενα σωληνα που δεν τον εχουν ολες...
Εσυ αποφασιζεις!

blade_
22-12-12, 17:17
@μανουλαμας,ποσο σου κραταει περιπου η μια φιαλη?

Revolution
22-12-12, 18:52
Εαν παρεις υγραεριου κοιταξε λιγο και προς daewoo (https://www.skroutz.gr/c/411/syskeues-thermanshs/m/130/Daewoo/f/252945/%CE%A5%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%AD%CF%81%CE%B9%CE%BF.html) λογω πληροτητας χαρακτηριστικων
και πενταετους εγγυησης.
Απ ο,τι ακουω το κανουν φουρνο το χωρο απλα πρεπει κατα καιρους να αεριζεις...
Τα καλοριφερ λαδιου ζεσταινουν παρα πολυ και κραταει η θερμανση αρκετη ωρα αφου κλεισουν, ομως ανεβαζουν την συνολικη καταναλωση ρευματος με αποτελεσμα την αλλαγη κλιμακιου τιμολογησης!
Εγω προτιμησα μια σομπιτσα υγραεριου με λαμπες χαλαζια - quartz (https://www.skroutz.gr/s/2613071/Daewoo-DHG-7436.html?keyphrase=Daewoo+DHG-7436) για μια ωρα αναγκης, οταν θα ειχε τελειωσει η φιαλη μη εργασιμες ημερες και ωρες, αλλά να ναι καλα δυο παιδια μαλλον δεν θα τις ξαναχρησιμοποιησω πλεον...

Ο,τι κι αν παραγγειλεις (μεσω ιντερνετ) προσεξε τα επιπλεον εξοδα
μην τυχον το πιο φθηνο αποδειχθει ακριβοτερο συνολικα!

Ναι manoula αυτη ειδα κι εγω.
Μαλλον θα την τσιμπησω.
Οι γειτονες στον απο κατω οροφο μου ειπαν οτι πηραν και αυτοι σομπα υγραεριου και παιρνουν τις φιαλες 15€ και χονδρικα τους κραταει για 60 ωρες.

manoulamou
22-12-12, 19:10
Δεν εχω καθολου σχετικη εμπειρια, αλλοι που εχουν απο καιρο λενε απο 5 μεχρι 10 μερες αλλά εξαρταται ποσες ωρες την εχεις ανοικτη και σε ποια βαθμιδα, εχει τρεις σκαλες - κεραμικες πλακες... :hmm:
Μολις τωρα αποχαιρετησα τον φιλο BigBlack που με βοηθησε στην εγκατασταση της πρωτης εκ των δυο: τεραστια χαρη χρωσταω και σ αυτον και τον XPHSTOS29 που μου προμηθευσε τις καβατζες του! (για την ακριβεια ο Μπαμπης τις κουβαλησε απ το Περιστερι και τοποθετησε την μια κι εγω του δινα αντε κανα εργαλειο:whistle: )
Τετοια αλληλεγγυη χρειαζομαστε αυτες τις δυσκολες ωρες, να στε καλα παιδια :respekt:
ΥΓ
Στην μια ωρα περιπου καταφερε στην δευτερη σκαλα να ζεστανει τελεια ενα ψηλοταβανο χωρο γυρω στα 35 τμ...:oneup:

geonet11
22-12-12, 21:43
Θερμοπομπός και κονβέκτορας το ίδιο πράγμα είναι;(convector, αγγλικά = θερμοπομπός ) 'Η τελικά είναι εντελώς διαφορετικοί τύποι σώματος;

Salamandras
22-12-12, 21:46
Θερμοπομπός και κονβέκτορας το ίδιο πράγμα είναι;(convector, αγγλικά = θερμοπομπός ) 'Η τελικά είναι εντελώς διαφορικά;

είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Convector = θερμοπομπός εις την Αγγλικήν.

sonic
22-12-12, 21:50
Οι γειτονες στον απο κατω οροφο μου ειπαν οτι πηραν και αυτοι σομπα υγραεριου και παιρνουν τις φιαλες 15€ και χονδρικα τους κραταει για 60 ωρες.

Από περιέργεια, είναι 13 ή 15 λιτρα; Οι 15 νομίζω ότι κρατάνε 60 ώρες το μέγιστο.

geonet11
22-12-12, 22:20
Για ενιαιο χώρο 40 τμ τι λύση προτείνετε? Θερμοπομπός αρκεί? Η μήπως σόμπα χαλαζία?

Salamandras
22-12-12, 22:26
Για ενιαιο χώρο 40 τμ τι λύση προτείνετε? Θερμοπομπός αρκεί? Η μήπως σόμπα χαλαζία?

Καλύτερα θερμοπομπό, και να προσέξεις να έχει απαραίτητα θερμοστάτη. οι περισσότεροι έχουν, αλλά να το προσέξεις.

geonet11
23-12-12, 00:07
αυτό πώς σας φαίνεται?

http://www.jhclima.gr/index.php/tls-432.html (το βρίσξς και με 50 ευρώ)

ή

http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10108493&cmicc=skroutz
http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10108403
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10108276&cmicc=skroutz

τα atlantis, nobo κτλ είναι απλησίαστα

εκτός: http://www.electric-eshop.gr/p.ATLANTIC-F117DESIGN-2000W.628688.html
http://www.kompodema.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=31881

blade_
23-12-12, 00:16
60 ωρες χμ,καλουτσικα μου ακουγεται...

BigBlack
23-12-12, 00:20
Ναι manoula αυτη ειδα κι εγω.
Μαλλον θα την τσιμπησω.
Οι γειτονες στον απο κατω οροφο μου ειπαν οτι πηραν και αυτοι σομπα υγραεριου και παιρνουν τις φιαλες 15€ και χονδρικα τους κραταει για 60 ωρες.
Από πού παίρνουν τις φιάλες 15 ευρώ; Η φτηνότερη τιμή λιανικής που έχω βρει είναι 18. Αν υπάρχει τέτοια διαφορά αξίζουν τον κόπο μερικά χιλιόμετρα...

manoulamou
23-12-12, 02:31
Από περιέργεια, είναι 13 ή 15 λιτρα; Οι 15 νομίζω ότι κρατάνε 60 ώρες το μέγιστο.
Δεν νομιζω για σομπες οικιακης χρησης να υπαρχουν πανω απο 10 λιτρα!:hmm:
Εκει γυρω στις 60 ωρες κρατανε...

Από πού παίρνουν τις φιάλες 15 ευρώ; Η φτηνότερη τιμή λιανικής που έχω βρει είναι 18. Αν υπάρχει τέτοια διαφορά αξίζουν τον κόπο μερικά χιλιόμετρα...

Κι εγω το ιδιο, για την ακριβεια κατι... γνωστοι μου απ το Περιστερι 18 ευρω δινουν!:lol:

sonic
23-12-12, 02:46
Δεν νομιζω για σομπες οικιακης χρησης να υπαρχουν πανω απο 10 λιτρα!:hmm:
Εκει γυρω στις 60 ωρες κρατανε...


Ρωτάω γιατί χρησιμοποιώ μια τέτοια και παίρνει 15άρες ή 13άρες φιάλες (όπως αυτή:http://www.easterngases.co.uk/bottledgas/bottled-gas/13kg-bp-handygas-butane-21mm-refill/prod_2.html), που όπως βλέπεις κοστίζει 30 λίρες ή 40 περίπου ευρώ, και μου κάνει εντύπωση που εσείς πληρώνετε μόνο 15 ευρώ.

Και την έχω σε μια τέτοια σόμπα: http://www.easterngases.co.uk/bottledgas/heaters/indoor-heaters/hot-spot-heater/prod_51.html

geonet11
23-12-12, 04:31
:hmm: Υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στους ακριβούς θερμοπομπούς (π.χ. nobo, atlantic, adax κτκλ) με τους πιο οικονομικούς (π.χ. daewoo, rohnson). Περίπου τα ίδια χαρακτηριστικά, ίδιες λειτουργίες, αλλά διφορά τιμής. Βέβαια ότι πληρώνεις παίρνεις αλλά η διαφορά τιμής είναι τεράστια. Αξίζει επί της ουσίας τον κόπο?
Ποια οικονομικότερη εταιρεία θεωρείτε αξιόπιστη?

Αυτή την ξέρει κανείς? http://www.jhclima.gr/index.php/tls-432.html

Revolution
23-12-12, 12:12
Από περιέργεια, είναι 13 ή 15 λιτρα; Οι 15 νομίζω ότι κρατάνε 60 ώρες το μέγιστο.

Κι εγω το ιδιο, για την ακριβεια κατι... γνωστοι μου απ το Περιστερι 18 ευρω δινουν!:lol:

Από πού παίρνουν τις φιάλες 15 ευρώ; Η φτηνότερη τιμή λιανικής που έχω βρει είναι 18. Αν υπάρχει τέτοια διαφορά αξίζουν τον κόπο μερικά χιλιόμετρα...

Θα τους ρωτησω οταν τους δω για λιτρα και απο που το παιρνουν.
Περαμα/Κερατσινι λογικα.

XPHSTOS29
23-12-12, 15:37
Δεν ειναι λιτρα ειναι κιλα ... 10 και πολυ σπανια 14 κιλα μιγμα βουτανιο προπανιο για χρηση σε χαμηλη πιεση , 13 και 15 κιλα προπανιο για χρηση σε υψηλες πιεσεις και μεγαλες καταναλωσεις ...

vagdsl
23-12-12, 16:42
Το thread εξελίσσεται σαν την ημέρα της μαρμότας...
Ξανά λοιπόν, λίγο πιο αναλυτικά:

Οι συνηθισμένες φιάλες υγραερίου που χρησιμοποιούσαμε στα σπίτια μας για να μαγειρεύουμε περιέχουν 10 kg LPG.

Το υγραέριο(LPG) είναι μείγμα Προπανίου (C3H8) και Βουτανίου (C4H10).

Το ειδικό βάρος του υγρού LPG είναι μεταξύ 0,507 kgr/lt(Προπάνιο) και 0,582 kgr/lt(Βουτάνιο).

Οπότε η φιάλη περιέχει 18-20 lt υγραερίου.

Για επαγγελματικές χρήσεις κυκλοφορούν φιάλες προπανίου σε μεγαλύτερες διαστάσεις και πιέσεις.

Θερμική ισχύς του LPG 10.920 kcal/kg και με Σ.Α. 95% στην καύση αποδίδει 10.374 kcal/kg = 12,1 kwh/kg = 121 kwh/φιάλη

Αντίστοιχα το πετρέλαιο έχει Θ.Ι. 8.200 kcal/lt και με Σ.Α. 80% στην καύση αποδίδει 6.560 kcal/lt = 7,6 kwh/lt.

-----------------
Να υπενθυμίσω και τα προφανή:

Όσοι χρησιμοποιούν υγραέριο για μαγείρεμα ή θέρμανση γνωρίζουν πως πάντα πρέπει να υπάρχει και μία εφεδρική γεμάτη φιάλη για τον χρόνο μεταξύ της λήξης και της παραγγελίας/παραλαβής νέας.

Στα τελειώματα της φιάλης, η φλόγα, για την ίδια ρύθμιση, γίνεται πιο ασθενική και λιγότερο αποδοτική.

manoulamou
23-12-12, 16:59
Πολυ αναλυτικο το post του vagdsl!:respekt:
Παντως στην αυλη των θαυματων όπου μεγαλωσα
ποτέ κανεις δεν τολμουσε να εχει καβατζα δευτερη φιαλη ιδιως για το μαγειρεμα...
Ειχαν πολλες διαρροες και ατυχηματα, δεν το διακινδυνευαν!
Σημερα βεβαια με την εξελιξη της τεχνολογιας ολα εγιναν πιο απλα και ασφαλη.:worthy:

geonet11
23-12-12, 17:09
:hmm: Υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στους ακριβούς θερμοπομπούς (π.χ. nobo, atlantic, adax κτκλ) με τους πιο οικονομικούς (π.χ. daewoo, rohnson). Περίπου τα ίδια χαρακτηριστικά, ίδιες λειτουργίες, αλλά διφορά τιμής. Βέβαια ότι πληρώνεις παίρνεις αλλά η διαφορά τιμής είναι τεράστια. Αξίζει επί της ουσίας τον κόπο?
Ποια οικονομικότερη εταιρεία θεωρείτε αξιόπιστη?

Αυτή την ξέρει κανείς? http://www.jhclima.gr/index.php/tls-432.html

:cry: κανείς?????

Επίσης έχω τσεκάρει κι αυτούς. Καμία πρόταση?

http://www.electroworld.gr/site/prod...&cmicc=skroutz
http://www.electroworld.gr/site/prod...catid=10108403
http://www.kotsovolos.gr/site/produc...&cmicc=skroutz

σε πιο τσιμπημένο:
εκτός: http://www.electric-eshop.gr/p.ATLAN...0W.628688.html
http://www.kompodema.gr/index.php?di...oduct_id=31881

@ ADSLgr.com All rights reserved.