PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

blade_
21-09-11, 22:16
σωστος,ευχαριστυω για την ενημερωση..

XPHSTOS29
21-09-11, 23:03
Εκανα μια αναζητηση και εγω για να δω τι ειναι αυτο το πελλετ ... και επεσα πανω σε κατι που πιστευω θα ενδιαφερει πολλους .
Παραθετω δυο μικρα κομματια αλλα αξιζει να το διαβασετε ολο το κειμενο.

http://oxiallopetreleo.blogspot.com/2011/01/pellet_09.html
(Φωτογραφιες δεν παραθετω αν και εχει )

Σόμπα Pellet Νερού

Η λειτουργία της σόμπας pellet νερού είναι παρόμοια με αυτή του λέβητα αφού η σόμπα μας συνδέεται στο δίκτυο θέρμανσης και λειτουργεί σαν λέβητας. Πιο αναλυτικά η καύση pellet γίνεται αυτόματα και κατά τη διάρκεια της ζεσταίνει το νερό που στη συνέχεια με τη βοήθεια του κυκλοφορητή θα διοχετευτεί στο δίκτυο της θέρμανσης (θερμαντικά σώματα). Οι σόμπες Pellet νερού διαθέτουν αυτοματισμούς για ευκολία και προγραμματισμό στη χρήση.

Καυστήρας Pellet

Οι καυστήρες Pellet μπορούν να προσαρμοστούν σχεδόν σε οποιοδήποτε λέβητα και να τον μετατρέψουν από λέβητα πετρελαίου-αερίου-ξύλου σε λέβητα pellet. Ο καυστήρας pellet αποτελείται από ένα σωλήνα (που εισάγει το pellet) και από το σύστημα καύσης. Ο καυστήρας είναι εφοδιασμένος με ηλεκτρονικό σύστημα ελέγχου για την ασφάλεια της καύσης. Η διαδικασία ανάμματος είναι εντελώς αυτόματη με αποτέλεσμα να υπάρχει ένα γρήγορο και αποδοτικό ξεκίνημα. Αξίζει να σημειωθεί ότι σε περίπτωση αντικατάστασης του καυστήρα πετρελαίου με καυστήρα pellet το κόστος είναι μικρό, το οικονομικό όφελος λόγω της χαμηλής τιμής του pellet είναι μεγάλο και η απόσβεση του συστήματος άμεση.

button
22-09-11, 08:18
ναι τα pellet ειναι ενδιαφερων υλικο ολη περσινη ΔΕΘ ηταν γεματη με αυτα αλλα κατι νεο σαν αυτο θα το χρησοπληροσουμε παλι

blade_
24-09-11, 00:46
υπαρχει μαλλον κ κατι ακομα το οποιο λειτουργει σαν σομπα-αεροθερμο το οποιο ειναι αυτονομο κ χρειαζεται μονο ενα μπουρι να βγαινει εξω απ το σπιτι

ακουσα τιμες απο 1200 εως πολυ παραπανω..αυριο μαλλον θα εχω νεοτερα..

XPHSTOS29
24-09-11, 02:24
Με τοσα λεφτα παιρνεις μια στοφα με φουρνο και ριχνεις τα πελλετ με την σεσουλα :)

button
24-09-11, 17:56
και τα παλλετ δεν φτηνα

blade_
24-09-11, 21:01
δεν φθηνα,αλλα τι να κανω?εχετε καλυτερη λυση?

XPHSTOS29
25-09-11, 00:02
Πας μια εβδομαδα σουηδια και συνηθιζεις το κρυο :p

anon
25-09-11, 14:07
παίρνεις υπνόσακο, και κατεβάζεις την θερμοκρασία χώρου στους 14 βαθμούς το πολύ. Ξέρεις τι οικονομία θα κάνεις; Εαν δε δεν έχεις παιδια, μπορείς να δοκιμάσεις και χωρίς θέρμανση τελείως. Η πρωινή ισχαιμία στο πρόσωπο, το τσιτώνει και μειώνει τις ρυτίδες...

blade_
26-09-11, 01:07
καλη η κωμωδια αλλα εχει δοκιμασει κανεις τη λυση που προτεινω?μερικα αποτι βλεπω δε χρειαζονται μπουρι..

teodor_ch
26-09-11, 09:49
Ότι και να κάνεις, μεγάλη προσοχή στην εγκατάσταση γιατί τώρα διαβάζω δηλητηριάσεις με CO απο κακές εγκαταστάσεις θερμαντικών μέσων!

Προσωπικά για το χειμώνα εκτός απο το A/C με βλέπω να αγοράζω μία σόμπα σαν και αυτή
http://www.skroutz.gr/s/91107/Star-%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%AC%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1-%CE%9E%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85-%CE%95%CE%BC%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CE%AD-S-309.html

Το μπουρί θα το περάσω απο ένα παράθυρο στο οποίο θα βάλω ένα καινούργιο τζάμι με την τρύπα που χρειάζεται. Το καλοκαίρι θα φυλάξω τη σόμπα και θα αλλάξω πάλι το τζάμι.
Ούτε γάτα ούτε ζημιά!

Το αν θα ζεσταίνει θα το μάθω σε 1-2 μήνες!

Να προσθέσω,
στο μπουρί που φεύγει απο τη σόμπα, θα προσθέσω ένα μεταλλικό πλέγμα και έναν ανεμιστήρα.
Σαν αερόθερμο δηλαδή, κόλπο που είδα όταν ήμουν στο στρατό.

anon
26-09-11, 09:55
Εχεις ζήσει ποτε σε σπίτι με σόμπα ξύλου; Ρωτάω γιατί όλα τα παιδικά μου χρόνια έτσι ήταν, και ξέρω. Ζέστη μόνο στο δωμάτιο της σόμπας, πολύ βρωμιά, στάχτη, περιπτώσεις που μπορεί να βγεί κάπνα μέσα στο σπίτι, μπορεί όχι πολλές, μια φορά φτάνει εαν σου συμβεί, και η μυρουδιά δεν φεύγει ποτά. Και πάλι, ποτέ να μην σου καπνίσει, και πάλι μυρίζει. Και όπως είπα βρωμιά, απο τα ξύλα έξω αποθηκευμένα, μπες - βγές για ξύλα, ευτυχώς η σόμπα είναι πολύ πιο οικονομική απο τα τζάκια, και φυσικά καθαρισμός της στάχτης.... Δοκίμασέ το και θα δείς.

Θα προτιμούσα μια σόμπα έξω απο το σπίτι, σόμπα - λέβητας, είτε πέλετ ή έστω κανονικής ξυλείας, και με κυκλοφορητή να μοιράζει την ζέστη στο σπίτι μέσω σωμάτων καλοριφέρ. Τουλάχιστον γλυτώνεις την βρώμα μέσα στο σπίτι και την μυρουδιά.

teodor_ch
26-09-11, 10:00
Εχεις ζήσει ποτε σε σπίτι με σόμπα ξύλου; Ρωτάω γιατί όλα τα παιδικά μου χρόνια έτσι ήταν, και ξέρω. Ζέστη μόνο στο δωμάτιο της σόμπας, πολύ βρωμιά, στάχτη, περιπτώσεις που μπορεί να βγεί κάπνα μέσα στο σπίτι, μπορεί όχι πολλές, μια φορά φτάνει εαν σου συμβεί, και η μυρουδιά δεν φεύγει ποτά. Και πάλι, ποτέ να μην σου καπνίσει, και πάλι μυρίζει. Και όπως είπα βρωμιά, απο τα ξύλα έξω αποθηκευμένα, μπες - βγές για ξύλα, ευτυχώς η σόμπα είναι πολύ πιο οικονομική απο τα τζάκια, και φυσικά καθαρισμός της στάχτης.... Δοκίμασέ το και θα δείς.

Θα προτιμούσα μια σόμπα έξω απο το σπίτι, σόμπα - λέβητας, είτε πέλετ ή έστω κανονικής ξυλείας, και με κυκλοφορητή να μοιράζει την ζέστη στο σπίτι μέσω σωμάτων καλοριφέρ. Τουλάχιστον γλυτώνεις την βρώμα μέσα στο σπίτι και την μυρουδιά.


Μα αλλάζω σπίτι κάθε 6-9 μήνες αυτή τη περίοδο, δε μπορώ να κάνω δύσκολες εγκαταστάσεις.
Και ναί, έχω ζήσει. Οτιδήποτε καίει ΜΕΣΑ στο σπίτι, προσφέρει απίστευτη ατμόσφαιρα.
Λίγο τσίκνα δεν είναι κακό. Αυτό που δεν αντέχω είναι η βρώμα απο την καύση πετρελαίου (στο στρατό κάθε πρωί μέχρι να πάρει μπρος η σόμπα!).
Επιπλέον, μένω Κρήτη παράλια και σπάνια κάνει πολύ κρύες βραδιές. Τη θέλω για όσο κυκλοφορώ μέσα στο σπίτι και να σπάσει λίγο την υγρασία. Το βράδυ πέφτει κουβέρτα και πάπλωμα :p

Βασικά έχω μάθει και ποτέ δεν κοιμάμαι με κάποιο θερμαντικό μέσω αναμμένο.
Μόνο 15 μέρες/χρόνο στο περίπου όταν σπούδαζα Αγγλία (και εκεί νότια, Brighton).

anon
26-09-11, 10:11
τότε είσαι περίπτωση, και όχι ο κανόνας. Βέβαια έτσι όπως έχουν πάει τα πράγματα, αναγκαστικά πλέον θα είμαστε όλοι έτσι και χειρότερα. Ηδη το έχω πάρει απόφαση, έχω αγοράσει ηδη δυο υπνόσακκους, ναι μην γελάς, για τα δυο μεγάλα παιδιά, θα πάρω άλλο ένα για τον τρίτο, εγώ και η γυναίκα μου πάπλωμα, και το μόνο που με προβληματίζει είναι το μωρό, που δεν είναι αρκετά μικρό για υπνόσακκο, ούτε αρκετά μεγάλο για να καταλαβαίνει και να μη ξεσκεπάζεται...

teodor_ch
26-09-11, 10:25
αντί για υπνόσακο, ένα ισοθερμικό φανελάκι δεν θα ήταν πιο "υγιεινό"?
Αλλά πάντα, εάν η θερμοκρασία του δωματίου είναι πολύ χαμηλά, μπορεί να αρρωστήσουν απο τον κρύο αέρα που θα αναπνέουν.

Μία λύση είναι, μικρότερα δωμάτια (μπορείς να μικρύνεις τον όγκο βάζοντας αντικείμενα) και να κοιμούνται περισσότερα απο 1 άτομο ανα δωμάτιο.
Και εκτός απο τις εξωτερικές μονώσεις, και στις εσωτερικές πόρτες.

anon
26-09-11, 10:29
μήπως μινι σκηνές σε κάθε κρεβάτι, αλά εσκιμό;

teodor_ch
26-09-11, 10:45
ακροβατούμε στο όριο μεταξύ σοβαρού-αστείου!

στη θέση σου θα κοιτούσα σε δοκιμασμένες λύσεις πολύ βόρειων χωρών (χωρίς να έχω κάτι στο νου)
μήν κάνουμε και εδώ το λάθος να ανακαλύψουμε απο την αρχή τον τροχό!

anon
26-09-11, 10:47
E, μα έτσι που καταντήσαμε, το να κοιμόμαστε με βελέντζες και τομάρια ζώων δεν απέχει ούτε απο την γελοιότητα ούτε και απο την πραγματικότητα.
Σίγουρα δεν δύναμαι φέτος να πληρώσω 2000 ευρώ σε πετρέλαιο, και θα κοιτάξω να την βγάλω με το πολύ 500 ευρώ τον χειμώνα, ακόμα και εαν αυτό σημαίνει ότι στο σπίτι θα κάνει πιο πολύ κρύο και απο έξω. Βέβαια ειναι και τα παιδιά...

blade_
26-09-11, 11:46
true true...

anon
27-09-11, 11:53
Ας κάνουμε μια ανανεωση των τιμών με τιμές του σήμερα για να δούμε που βρισκόμαστε.

Τυπος Ενέργειας|τιμή
Ηλεκτρικό ρεύμα κανονικό | ~0,17 €/ΚWh
Ηλεκτρικό ρεύμα νυχτερινό | ~0,13 €/ΚWh
Ξυλεία | 180 €/τόνος
Πέλετς | 220 €/τόνος
Αέριο | 0,067 €/ΚWh


Παρατηρήσεις.
Οι τιμές ρεύματος είναι με ΦΠΑ 9%, με κατανάλωση άνω των 3000 KWh/τετράμηνο (λογικό εαν χρησιμοποιείται ΚΑΙ για θέρμανση) και μαζί με τις μονοπωλιακές χρεώσεις (διανομής ρεύματος κλπ) που πάνε ανάλογα ή μη με την κατανάλωση.
Οι τιμές ξυλείας και πέλετς είναι όπως προσωπικά έχω δεί σε διανομείς στην Θεσσαλονίκη. Διακυμάνσεις μπορεί να υπάρχουν, σε φθηνότερες ή ακριβότερες τιμές, αλλά και η θερμαντική δύναμη μπορεί να ποικίλει επίσης πάρα πολύ (πχ ποσοστό υγρασίας)
Το φυσικό αέριο είναι τιμή Φυσικού Αερίου Αττικής (στην Θεσσαλονίκη γδέρνουν περισσοτερο), και περιλαμβάνει ΦΠΑ 13%. Η τιμή χονδρικής είναι 18% μικρότερη απο την εκάστοτε τιμή πετρελαίου θέρμανσης σύμφωνα με την εταιρία.


Τύπος Ενέργειας|τιμή|KBtu ανα ευρω|Συντελεστής προσφοράς θερμικής ενέργειας|Τελικη KBtu ανα ευρώ
Ηλεκτρικό ρεύμα - Θέρμανση με αντίσταση|0,17 ευρώ/Kwh|20,7|~1.0|~20,7
Ηλεκτρικό ρεύμα - Θέρμανση με κλιματιστικό|0,17 ευρώ/Kwh|20,7|~2 (*)|~41,4
Ηλεκτρικό ρεύμα - Γεωθερμική αντλία θερμότ.|0,17 ευρώ/Kwh|20,7|4+|83+
Ηλεκτρικό ρεύμα νυχτερινό - Θέρμανση με αντίσταση|0,13 ευρώ/Kwh|26,2|~1.0|~26,2
Ηλεκτρικό ρεύμα νυχτερινο - Θέρμανση με κλιματιστικό|0,13 ευρώ/Kwh|26,2|~2|~52,4
Ηλεκτρικό ρεύμα νυχτερινό - Γεωθερμική αντλία θερμότ.|0,13 ευρώ/Kwh|26,2|4+|105+
Ξυλεία - Κλασσικό ανοικτό τζάκι|0,18 €/κιλό|83,3|<0,2|max ~17
Ξυλεία - Τζάκι κλειστού τύπου|0,18 €/κιλό|83,3|<0,4|max ~34
Ξυλεία - Ενεργειακό τζάκι|0,18 €/κιλό|83,3|<0,6|max ~50
Ξυλεία - Σόμπα|0,18 €/κιλό|83,3|<0,7| max ~59
Ξυλεία - Πελετ|0,22/κιλό|92|~0,9|~83
Πετρέλαιο Θέρμανσης|0,092€/λίτρο|44,3|~0,85|~38
Φυσικό Αέριο για Θέρμανση (Τ3)|0,067 euro/Kwh|51|~0,85|~43


(*) Eιναι τουλάχιστον ο συντελεστής 2 για θερμοκρασία εξωτερικού χώρου όπου δουλεύει η εξωτερική μονάδα γύρω στους 4-5 βαθμούς Κελσίου

Συμπεράσματα:
Εαν έχετε αντλία θερμότητας, είναι απο τις καλύτερες και καθαρότερες (όχι περιβαλοντολογικά, για μέσα στο σπίτι εννοώ) επιλογές. Εαν έχετε κλιματιστικό, και εξωτερική θερμοκρασία >6, έχετε επίσης υψηλότερο συντελεστή, και είναι επίσης καλή επιλογή. Τα πελετς επίσης ειναι οικονομικη επιλογή, αλλά εχουν μεγαλύτερο κόστος αρχικό (λέβητας), και είναι πιο βρωμιάρικο στο σπίτι (αποθήκευση).

Εαν διαπιστώσετε κάτι λάθος ή με μεγάλη απόκλιση, άνθρωπος είμαι, ενημερώστε με να το διορθώσω.
http://en.wikipedia.org/wiki/Fuel_efficiency
http://en.wikipedia.org/wiki/Wood_fuel
Pellets: 18.5 - 17 MJ/Kgr ανάλογα με την υγρασία

teodor_ch
27-09-11, 12:01
Για όποιον είναι στο ενοίκιο και δε μπορεί να κάνει πολλές αλλαγές,
βάζει μία ξυλόσομπα την ημέρα (μπορεί να ψήσει κιόλας) και το βράδυ ένα A/C σε μέτρια θερμοκρασία.

Θα κοιτάξω αν μπορώ να πετάξω στη σόμπα πέλετς :p

εδιΤ:

έχει δεί κανείς να πουλάνε τέτοια προιόντα πουθενά?
προσαρμόζετε στο μπουρί της σόμπας και λειτουργεί σαν αερόθερμο με την αντίσταση να είναι το ίδιο το μπουρί (και ένα πλέγμα για αύξηση της επιφάνειας)

(το σχεδιάγραμμα είναι στη ζωγραφική με ένα άθλιο ποντίκι και έλλειψη χρόνου)

91444

anon
27-09-11, 12:08
Να προσθέσω επίσης το εξής.
Με την τρέχουσα σημαντική πτώση των πάνελς, μπορείς να βάλεις 10KW ισχύ με μόλις 28000 ευρώ (εχω δεί μέχρι και με 22000).
Με καλά πάνελς που έχουν απόδοση πάνω απο 80% μετά είκοσι χρόνια, και για διάστημα χρήσης 25 ετών, με μέση ετήσια απόδοση περίπου 12000 KWh (Θεσ/νίκη, πιο νότια καλύτερα) έχουμε στα 25 χρόνια, 300.000 KWh. Aρα με κόστος 28000 ευρώ, μας κοστίζει η ηλεκτρική ενέργεια 0,0933 (φθηνότερα και απο την ΔΕΗ, και μετά απο τα 25 τζάμπα, μιας και μέχρι τότε υπολογίσαμε απόσβεση). Και εαν αυξήσουν την ΔΕΗ (όπως σίγουρα θα κάνουν), νομίζω ότι είναι μια καλή λύση (δείτε πιο πάνω, τιμή ΔΕΗ Γ1 στα 0,17€ η κιλοβατώρα και νυχτερινού στα 0,13€)

blade_
27-09-11, 12:19
τεο ετσι εχω καταλαβει οτι λειτουργει η σομπα-αεροθερμο..υπαρχουν κ μερικες χωρις μπουρι(τουλαχιστον ετσι φαινονται στις φωτο.

εντος των ημερων θα κανω καλη ερευνα γιατι πρεπει να προχωρησω σε εγκατασταση

nyannaco
27-09-11, 12:28
Να προσθέσω επίσης το εξής.
Με την τρέχουσα σημαντική πτώση των πάνελς, μπορείς να βάλεις 10KW ισχύ με μόλις 28000 ευρώ (εχω δεί μέχρι και με 22000).
Με καλά πάνελς που έχουν απόδοση πάνω απο 80% μετά είκοσι χρόνια, και για διάστημα χρήσης 25 ετών, με μέση ετήσια απόδοση περίπου 12000 KWh (Θεσ/νίκη, πιο νότια καλύτερα) έχουμε στα 25 χρόνια, 300.000 KWh. Aρα με κόστος 28000 ευρώ, μας κοστίζει η ηλεκτρική ενέργεια 0,0933 (φθηνότερα και απο την ΔΕΗ, και μετά απο τα 25 τζάμπα, μιας και μέχρι τότε υπολογίσαμε απόσβεση). Και εαν αυξήσουν την ΔΕΗ (όπως σίγουρα θα κάνουν), νομίζω ότι είναι μια καλή λύση (δείτε πιο πάνω, τιμή ΔΕΗ Γ1 στα 0,17€ η κιλοβατώρα και νυχτερινού στα 0,13€)Η ηλεκτρική ενέργεια έχει ένα κακό: είναι ακριβή στην αποθήκευση. Γι'αυτό το λόγο, και με δεδομένο ότι υπάρχει σημαντικός ετεροχρονισμός μεταξύ παραγωγής στα ηλιακά και ζήτησης στο ίδιο το σπίτι, έχει υιοθετηθεί η λογική της πώλησης στη ΔΕΗ της παραγόμενης ενέργειας, αντί της αποθήκευσης για ιδιόχρηση. Αρα για να το δεις κοστολογικά, σύγκρινε τις τιμές πώλησης / αγοράς της ΔΕΗ, και υπολόγισε το χρόνο απόσβεσης από τη διαφορά.

........Auto merged post: nyannaco πρόσθεσε 6 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........



εδιΤ:

έχει δεί κανείς να πουλάνε τέτοια προιόντα πουθενά?
προσαρμόζετε στο μπουρί της σόμπας και λειτουργεί σαν αερόθερμο με την αντίσταση να είναι το ίδιο το μπουρί (και ένα πλέγμα για αύξηση της επιφάνειας)

(το σχεδιάγραμμα είναι στη ζωγραφική με ένα άθλιο ποντίκι και έλλειψη χρόνου)

91444Η τεχνική αυτή ενέχει ένα κίνδυνο: αν κατεβάσεις τη θερμοκρασία των καυσαερίων πέρα από ένα όριο, θα αρχίσουν οι υγροποιήσεις στην καμινάδα (τα καυσαέρια περιέχουν υδρατμούς). Το παραγόμενο νερό μπορεί να "τρέχει" από κάποια ένωση της καμινάδας, ή και να γυρίσει στη σόμπα. Επειδή, δε, διαλύει και κάποια ποσότητα οξειδίων, γίνεται όξινο και προκαλεί διάβρωση του μπουριού ή και της σόμπας.
Για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω μην το κάνεις, λέω μόνο αν το κάνεις παρατήρησε να δεις αν τρέχουν νερά για να πάρεις μέτρα πριν κάνουν ζημιά.

teodor_ch
27-09-11, 12:35
Η τεχνική αυτή ενέχει ένα κίνδυνο: αν κατεβάσεις τη θερμοκρασία των καυσαερίων πέρα από ένα όριο, θα αρχίσουν οι υγροποιήσεις στην καμινάδα (τα καυσαέρια περιέχουν υδρατμούς). Το παραγόμενο νερό μπορεί να "τρέχει" από κάποια ένωση της καμινάδας, ή και να γυρίσει στη σόμπα. Επειδή, δε, διαλύει και κάποια ποσότητα οξειδίων, γίνεται όξινο και προκαλεί διάβρωση του μπουριού ή και της σόμπας.
Για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω μην το κάνεις, λέω μόνο αν το κάνεις παρατήρησε να δεις αν τρέχουν νερά για να πάρεις μέτρα πριν κάνουν ζημιά.

αυτό δε το είχα σκεφτεί,
είχα σκεφτεί μόνο ότι αν η θερμοκρασία των καυσαερίων πέσει κάτω απο ένα όριο, δεν θα έχουν τη δύναμη να ανέβουν έξω απο το δωμάτιο και θα γυρίσουν στη σόμπα

σίγουρα ο ανεμιστήρας θα έχει ρυθμιζόμενη αντίσταση

επειδή είναι πολύ έξυπνο κόλπο και ΠΟΛΥ φθηνό, όποιος βρεί κάτι ας το στείλει :oneup:

kerkiss
27-09-11, 13:14
αυτό δε το είχα σκεφτεί,
είχα σκεφτεί μόνο ότι αν η θερμοκρασία των καυσαερίων πέσει κάτω απο ένα όριο, δεν θα έχουν τη δύναμη να ανέβουν έξω απο το δωμάτιο και θα γυρίσουν στη σόμπα

σίγουρα ο ανεμιστήρας θα έχει ρυθμιζόμενη αντίσταση

επειδή είναι πολύ έξυπνο κόλπο και ΠΟΛΥ φθηνό, όποιος βρεί κάτι ας το στείλει :oneup:

Το απλούστερο είναι να προσαρμόσεις σωλήνες μεταλλικούς στο πλάι της σόμπας (εφόσον φυσικά ζεσταίνεται) οι οποίοι θα ξεκινούν από κάτω και θα καταλήγουν επάνω
Ο ψυχρός αέρας που θα μπαίνει από κάτω στους σωλήνες θα θερμαίνεται και θα φεύγει από πάνω ζεσταμένος (φυσικό φαινόμενο) και έτσι θα διαχέεται η ζεστη

Το καλλίτερο είναι ένας συνδυασμός σόμπας με πυρότουβλα (για να αποθηκεύει θερμότητα και να την διαχέει ακόμα και όταν σβήσει) με δευτερογενή καύση (για καλλίτερη θερμαντική απόδοση με μειωμένες εκπομπές καπνού και σταχτης) και προσαρμοσμένους σωλήνες όπως παραπάνω

joseph
27-09-11, 13:17
Χαιρετώ και εγώ στη κουβέντα , εγώ επέλεξα την λύση κινέζικη σόμπα πελλετ , αλλά καλό πέλλετ ώστε να μην έχω πεσμένη απόδοση ... σομπα χωρίς μπουρί δεν υπάρχει , κάπου πρέπει να πηγαίνει το καυσαέριο ...
θα πω εντυπώσεις όταν αρχίσουν καλά καλά τα κρύα ...

blade_
27-09-11, 13:55
τιμη?κοστος εγκαταστασης?

joseph
27-09-11, 14:06
http://img27.imageshack.us/img27/8887/img0836qg.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/27/img0836qg.jpg/)

1033 από την ecosmartenergy , κόστος εγκατάστασης ανάλογα τι όροφο κλπ ...

blade_
27-09-11, 14:26
ειναι αυτο εδω? (http://www.ecosmartenergy.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=29780)
εσενα τι σου κοστισε?μονοκατοικια εχεις?

αν κ οπως ειδα την τιμη μαλλον εχεις αυτη με τα 11W

joseph
27-09-11, 15:28
όχι , διαμέρισμα
βρήκες την εταιρία , τώρα βρήκα την ίδια 100 ευρώ πιο κάτω , αλλά συμβαίνουν αυτά ...
http://www.mplouzomania.gr/%CF%83%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%83-pellet/pellet-%CF%83%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%B1-nb-p15

anon
27-09-11, 16:12
Η ηλεκτρική ενέργεια έχει ένα κακό: είναι ακριβή στην αποθήκευση. Γι'αυτό το λόγο, και με δεδομένο ότι υπάρχει σημαντικός ετεροχρονισμός μεταξύ παραγωγής στα ηλιακά και ζήτησης στο ίδιο το σπίτι, έχει υιοθετηθεί η λογική της πώλησης στη ΔΕΗ της παραγόμενης ενέργειας, αντί της αποθήκευσης για ιδιόχρηση. Αρα για να το δεις κοστολογικά, σύγκρινε τις τιμές πώλησης / αγοράς της ΔΕΗ, και υπολόγισε το χρόνο απόσβεσης από τη διαφορά.


Προς το παρόν συμφέρει, μιας και πουλάς στην ΔΕΗ με 0,55 την κιλοβατώρα, αγοράζεις με κάτω απο 0,20!
Αλλά ακόμη και να μην ίσχυε αυτό, εαν απλώς είχες ένα tiegrid συστημα, δηλαδή έναν μετρητή που μετρά κανονικά και αντίστροφα (ανάλογα εαν δίνεις ρεύμα ή παίρνεις απο το δίκτυο) τότε ουσιαστικά θα πληρώσεις μόνο εαν καταναλώσεις περισσότερες κιλοβατώρες απο αυτές που έχεις παράγει. Αρα και πάλι συμφέρει, και χωρις κόστος συστήματος εναποθήκευσης... Υπόψιν ότι συστήματα tiegrid με αμφίδρομους μετρητές βάζουν στις οικιακές εγκαταστάσεις στις ΗΠΑ.

nyannaco
27-09-11, 18:36
Προς το παρόν συμφέρει, μιας και πουλάς στην ΔΕΗ με 0,55 την κιλοβατώρα, αγοράζεις με κάτω απο 0,20!
Αλλά ακόμη και να μην ίσχυε αυτό, εαν απλώς είχες ένα tiegrid συστημα, δηλαδή έναν μετρητή που μετρά κανονικά και αντίστροφα (ανάλογα εαν δίνεις ρεύμα ή παίρνεις απο το δίκτυο) τότε ουσιαστικά θα πληρώσεις μόνο εαν καταναλώσεις περισσότερες κιλοβατώρες απο αυτές που έχεις παράγει. Αρα και πάλι συμφέρει, και χωρις κόστος συστήματος εναποθήκευσης... Υπόψιν ότι συστήματα tiegrid με αμφίδρομους μετρητές βάζουν στις οικιακές εγκαταστάσεις στις ΗΠΑ.Σύμφωνοι. Ο αρχικός σου υπολογισμός θα ισχύει όταν φτάσουμε εκεί, για την ώρα ισχύει ο ευνοϊκότερος που αναφέρεις στο τελευταίο σου post. Δεν λέμε κάτι διαφορετικό τελικά. Εμείς μπορεί να συνεννοηθήκαμε, αλλά για να είναι ξεκάθαρο και για τους υπόλοιπους :)

ariadgr
27-09-11, 19:10
Το φυσικό αέριο είναι τιμή Φυσικού Αερίου Αττικής (στην Θεσσαλονίκη γδέρνουν περισσοτερο), και περιλαμβάνει ΦΠΑ 13%. Η τιμή χονδρικής είναι 18% μικρότερη απο την εκάστοτε τιμή πετρελαίου θέρμανσης σύμφωνα με την εταιρία.

Όπου "τιμή χονδρικής" μήπως εννοείς την τιμή λιανικής που πληρώνει ο πελάτης;

Επίσης αυτό με το 20% φθηνότερο από το πετρέλαιο, που μετά το πήγαν 18%, πλέον δεν ισχύει:
http://www.aerioattikis.gr/default.aspx?pid=34&la=1&artid=1896

stelios2
28-09-11, 08:02
teodor_ch υπαρχουν ετοιμοι τετοιοι εναλλακτες αλλα, δεν αξιζει η ενεργεια που θα κερδισεις θα ειναι ελαχιστη. Προσπαθησα πριν πολλα χρονια για τζακι (το ειδα σε μπουρι σομπας παρα πολυ παλια, 20ετια πριν) αλλα ειναι μικρη η επιφανεια απαγωγης. Σε ξυλοσομπα στ εργαστηριο με ισχυρο ανεμιστηρα δουλευε τελεια! Ειχε μηκος το διακενο των 2 σωληνων ομως 2,5 μετρα, πραγματικα εβγαζε πολυ αερα καυτο. Σε τετοιες διαστασεις μην ασχολεισαι καθολου.
Σε τετοιες κοντες διαστασεις μονο με ψυκτικο κυκλο (η εκτονωση μιας αντλιας θερμοτητας) θα εκανε δουλεια κ επισης θα λειτουργουσε σαν φιλτρο σταματωντας τις επικαθισεις εκει, οπου θα μπορουσαν να επανακαουν με σωστες αποστασεις απο τον θαλαμο καυσης και συγκεκριμενες παυσης τ συμπιεστη ωστε να γινει αυταναφλεξη. Τετοιο πραγμα δεν υπαρχει μαλλον και σιγουρα δεν μπορει να φτιαχτει στην Ελλαδα.

teodor_ch
28-09-11, 11:24
teodor_ch υπαρχουν ετοιμοι τετοιοι εναλλακτες αλλα, δεν αξιζει η ενεργεια που θα κερδισεις θα ειναι ελαχιστη. Προσπαθησα πριν πολλα χρονια για τζακι (το ειδα σε μπουρι σομπας παρα πολυ παλια, 20ετια πριν) αλλα ειναι μικρη η επιφανεια απαγωγης. Σε ξυλοσομπα στ εργαστηριο με ισχυρο ανεμιστηρα δουλευε τελεια! Ειχε μηκος το διακενο των 2 σωληνων ομως 2,5 μετρα, πραγματικα εβγαζε πολυ αερα καυτο. Σε τετοιες διαστασεις μην ασχολεισαι καθολου.
Σε τετοιες κοντες διαστασεις μονο με ψυκτικο κυκλο (η εκτονωση μιας αντλιας θερμοτητας) θα εκανε δουλεια κ επισης θα λειτουργουσε σαν φιλτρο σταματωντας τις επικαθισεις εκει, οπου θα μπορουσαν να επανακαουν με σωστες αποστασεις απο τον θαλαμο καυσης και συγκεκριμενες παυσης τ συμπιεστη ωστε να γινει αυταναφλεξη. Τετοιο πραγμα δεν υπαρχει μαλλον και σιγουρα δεν μπορει να φτιαχτει στην Ελλαδα.


θα κοιτάξω μόλις αγοράσω τη ξυλόσομπα πόσο κάνουν τέτοιες πατέντες.
Αν βγεί περισσότερο απο 50 ευρώ έξτρα απο το μπουρί σκέτο, τότε μάλλον θα το βάλω στα "to do projects"!
Η πετρελαιόσομπα στο στρατό που είδα, το κουτί εξωτερικά του μπουριού ήταν περίπου 30-40 εκατοστά.

Σίγουρα δεν έχει τεράστιες διαφορές στην απόδοση, αλλά τουλάχιστον γλυτώνεις χαμένη θερμότητα των καυσαερίων ειδικά όταν η διαδρομή του μπουριού είναι μικρή μέσα στο σπίτι.

stelios2
28-09-11, 13:43
Οτι γλυτωνεις καλο ειναι ναι. Εγω τα ειπα επειδη καποτε ασχοληθηκα σοβαρα με αυτο, μη τυχον και φανταζεσαι τρελες αποδοσεις κ απογοητευτεις.

jkoukos
28-09-11, 13:47
...
Παρατηρήσεις.
Οι τιμές ρεύματος είναι με ΦΠΑ 9%, με κατανάλωση άνω των 3000 KWh/τετράμηνο (λογικό εαν χρησιμοποιείται ΚΑΙ για θέρμανση) και μαζί με τις μονοπωλιακές χρεώσεις (διανομής ρεύματος κλπ) που πάνε ανάλογα ή μη με την κατανάλωση.
...
Εαν διαπιστώσετε κάτι λάθος ή με μεγάλη απόκλιση, άνθρωπος είμαι, ενημερώστε με να το διορθώσω.
Με αφορμή αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4341449&postcount=35) το μήνυμα, έψαξα τα τιμολόγια της ΔΕΗ (για πάνω από 3000kWh) και τους λογαριασμούς μου και αυτά είναι:
Κατανάλωση Ημέρας|τιμή
Χρέωση Ενέργειας | 0,08174 €/ΚWh
Δίκτυο Μεταφοράς - Χρέωση Ενέργειας | 0,00605 €/ΚWh
Δίκτυο Μεταφοράς - Λοιπές Επιβαρύνσεις | 0,00046 €/ΚWh
Δίκτυο Διανομής - Χρέωση Ενέργειας | 0,02170 €/ΚWh
Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας | 0,03608 €/ΚWh
Ειδικό Τέλος ΑΠΕ | 0,00195 €/ΚWh
ΣΥΝΟΛΟ (προ ΦΠΑ) | 0,14798 €/ΚWh

Κατανάλωση Νύχτας|τιμή
Χρέωση Ενέργειας | 0,05400 €/ΚWh
Δίκτυο Μεταφοράς - Χρέωση Ενέργειας |
Δίκτυο Μεταφοράς - Λοιπές Επιβαρύνσεις | 0,00046 €/ΚWh
Δίκτυο Διανομής - Χρέωση Ενέργειας |
Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας | 0,00145 €/ΚWh
Ειδικό Τέλος ΑΠΕ | 0,00195 €/ΚWh
ΣΥΝΟΛΟ (προ ΦΠΑ) | 0,05786 €/ΚWh

Οπότε ο πίνακας πρέπει να διορθωθεί ως εξής (με ΦΠΑ 13% από αρχές 2011):
Τυπος Ενέργειας|τιμή
Ηλεκτρικό ρεύμα κανονικό | ~0,170 €/ΚWh
Ηλεκτρικό ρεύμα νυχτερινό | ~0,066 €/ΚWh


Έβαλα και το Ειδικό Τέλος ΑΠΕ γιατί αυτό μπαίνει στον λογαριασμό στην χρέωση του ηλεκτρικού ρεύματος.

Η μεγάλη διαφορά που βρήκα είναι στην χρέωση της νυχτερινής κατανάλωσης. Βέβαια δεν έχω νυχτερινό για να το επιβεβαιώσω, αλλά τριπλοτσέκαρα το αντίστοιχο (http://www.dei.gr/Documents2/%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AC%20-%20%CE%9C%CE%B5%20%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CF%87%CF%81%CE%AD%CF%89%CF%83%CE%B7%20%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CE %B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82%202011%20%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B 9%CE%BA%CF%8E%CE%BD%20%20%CE%9C%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CF%80%CF%89%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8E%CE%BD%20%CE%A7%CF%81%CE%B5%C F%8E%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD.pdf) τιμολόγιο της ΔΕΗ.

TSITSO
28-09-11, 16:05
Με το πετρέλαιο να ξεκινάει 1€/lt φέτος και να φτάνει στο 1,40 €/lt του χρόνου, η χρήση του ηλεκτρικού ρεύματος για θέρμανση φαίνεται πολύ ελκυστική λύση.

Το μόνο πρόβλημα με την χρήση κλιματιστικών είναι στην ποιότητα της θέρμανσης. Δυστυχώς τα θερμαντικά σώματα με νερό είναι σκάλες ανώτερα όσον αφορά την ποιότητα του αέρα του αλλά και γενικά την "αίσθηση" που είχε ο θερμαινόμενος χώρος.

Ένας συνδυασμός των δύο είναι ο ηλεκτρικός ατομικός λέβητας (http://sieline.gr/pages/gr/products/heating_without_oil/electrical_boilers.php). Με τις σημερινές τιμές νομίζω ότι δεν συμφέρει, μετά την εξίσωση του πετρελαίου κίνησης και θέρμανσης όμως?

button
28-09-11, 16:59
anon ο ενας τονος ξυλα εχει 110 εδω

filathlos
28-09-11, 18:15
Περιμένετε 1 χειμώνα μέχρι να ολοκληρώσω το ΗΗΟ με 12 watt κατανάλωση και θα δούμε μετά τι συμφέρει και τι όχι.
Και το καλύτερο νερό κατανάλωσης είναι το θαλλασινο.
Ένας κουβάς ένας μήνας.
Μετά να δω τι θα φορολογήσουν, τη θάλλασα?

anon
28-09-11, 18:44
anon ο ενας τονος ξυλα εχει 110 εδω

Είπαμε, διαφέρει ανα περιοχή. Οπως επίσης παίζει σημαντικό ρόλο πόσο υγρασία έχει.

NT1G
28-09-11, 19:16
Περιμένετε 1 χειμώνα μέχρι να ολοκληρώσω το ΗΗΟ με 12 watt κατανάλωση και θα δούμε μετά τι συμφέρει και τι όχι.
Και το καλύτερο νερό κατανάλωσης είναι το θαλλασινο.
Ένας κουβάς ένας μήνας.
Μετά να δω τι θα φορολογήσουν, τη θάλλασα?

what? Α θα το ρίχνεις στον καυστήρα;

filathlos
28-09-11, 19:33
what? Α θα το ρίχνεις στον καυστήρα;

Το ΗΗΟ είναι καυσιμο αέριο με εξαιρετικές ιδιότητες.
Θα σου πω ότι το κατάλυπο του είναι νερό.
Στην πυρόλυση του δίνει νερό.
Χρησιμοποιήται ήδη ως συμπλήρωμα καυσίμου στους κινητηρες εσωτερικής καυσης, κυρίως diesel.(80% οικονομία καυσίμου)
Αντικαθιστά την ασετιλίνη λόγω της μεγάλης θερμοκρασίας που αναπτύσει στην καυση του(ακόμα δεν ξέρω το ακριβές νούμερο αλλά θα το μάθω όταν φτάσω να το μετρήσω)

NT1G
28-09-11, 20:15
Ξέρω τι είναι το ΗΗΟ, όλα τα υπόλοιπα δεν πιστεύω.

anon
29-09-11, 09:41
Καλά το διυδρογονικό μονοξείδιο είναι και πολύ τοξικό υλικό. Πρέπει να προσέχετε, μην παίζετε με αυτό. Κάποιοι κάνουν τους νταήδες πίνοντας τέτοιο, και αποφεύγοντας οινοπνευματοειδή ή αναψυκτικά, αλλά θα το πληρώσουν! :p :p :p
http://www.dhmo.org/facts.html

NT1G
29-09-11, 17:06
Εμείς λέμε για αυτό:
Oxyhydrogen (http://en.wikipedia.org/wiki/Oxyhydrogen)

button
03-10-11, 10:35
Σιγουρα την μεγαλη διαφορα στην εξικονομηση κανει η μονοση στο σπιτι οσο ποιο καλη τοσο καλητερα και βεβαια και η μεθοδος εξαπλοσης θερμοτητας.

nyannaco
03-10-11, 12:20
η μεθοδος εξαπλοσης θερμοτητας.Τί εννοείς με αυτό; Ομολογώ ότι σαν όρο δεν το έχω ξαναακούσει.

button
03-10-11, 19:18
ναι ενταξει και εγω δεν εχω ιδεα αν ηπαρχει αυτος ορος αλλα το ακουσα καπου.


(Απο κινητο και ασχολουμενος με αλλα δεν γινεται δουλεια .)

@ ADSLgr.com All rights reserved.