PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

anon
28-12-12, 10:36
Χτες βραδυ στο Μαρουσι προς Μελισσια
ηθελες... χατζαρα για να διασχισεις την ομιχλη!:twisted:
Απ τη μια η ελλειψη φαρμακων απ την αλλη η ρυπανση, προχωραει φορτσατη η de facto ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ ημων των ομαδων υψηλου κινδυνου.:bless:

Αυτό δεν ήθελε ο Λοβέρδος;;;;

manoulamou
28-12-12, 10:47
:hmm:
Εγω παλι εχω μια χαζη απορια.
Ειναι αναγκη οπωσδηποτε να ΚΑΙΜΕ κατι ωστε να ζεσταινομαστε
σε οποιονδηποτε κλειστο χωρο
τωρα που λογω "πολιτισμου" παψαμε να ειμαστε... νομαδες;
Αλλες οικονομικες, υγιεινες, οικολογικες εναλλακτικες λυσεις δεν υπαρχουν;
Ειτε ανωθεν επιβαλλομενες απο κρατος - δημους ειτε μεμονωμενα για - απο τον καθενα μας;
:whistle:

anon
28-12-12, 10:50
Τώρα, το πιο είναι πλέον συμφέρον για το κρατικό ταμείο, δυστυχώς δεν μπορώ να υπολογίσω:
Από την μία χάνει κάποιους φόρους από την μείωση της κατανάλωσης πετρελαίου θέρμανσης λόγω της ανόδου της θερμοκρασίας περιβάλλοντος.
Από την άλλη, πιθανή αύξηση της θνησιμότητας ηλικιωμένων ατόμων με αναπνευστικά προβλήματα, μειώνει την συνταξιοδοτική δαπάνη.
Κάποιος φωστήρας στο υποικ μπορεί να κάνει μια εκτίμηση του οικονομικού ισοζυγίου για να ξέρουμε πόσο κοστολογείται η ανθρώπινη ύπαρξη.

ΥΠΕΡ (για το κράτος)
1) Μείωση της εισαγωγής πετρελαίου, οπότε επιδρά στο εμπορικό ισοζύγιο της χώρας και στα νούμερα που δινουμε στην τρόικα, που είναι πιο "καλά"
2) Αποδημούν εις κύριον ευπαθείς ομάδες που ζουν απο επιδόματα και "ταλαιπωρούν" το σύστημα υγείας (τάδε έφη Λοβέρδος, για την ακρίβεια είπε http://www.greektube.org/content/view/109679/2/) Eστι γίνεται μεγάλη οικονομία στα κρατικά έξοδα!

ΚΑΤΑ (για το κράτος)
1) Χάνονται φόροι απο την πιθανή πώληση ορυκτών καυσίμων. Το πετρέλαιο κάπως ελέγχεται, το εμποριο ξύλων είναι τελείως ανεξέλεγκτο, και μεγάλο ποσοστο αυτών χωρίς παραστατικά ή εικονικά. Ετσι με τα καυσόξυλα το κράτος χάνει πολλούς φόρους, και γιατι ο κόσμος πληρώνει πολύ λιγότερα για την θέρμανση απο ότι αν αγόραζε πετρέλαιο, και γιατί οι περισσότερες πωλήσεις καυσοξύλων είναι "μαύρα". Αυτό μειώνει τα κρατικά έσοδα που ειναι μείον για τα νούμερα που δίνουμε στην τρόικα.


Πάντως τα μυαλά των κυβερνώντων το κάνουν συνεχώς το ίδιο λάθος. Που σημαίνει ότι είτε είναι πανίβλακες ή το κάνουν εσκεμμένα. Το κάναν πχ με τα τέλη κυκλοφορίας, που όλοι το είπαν, ότι θα γυρίσει μπούμερανγκ, αλλα όχι αυτοί, εκεί. Τι έγινε; μια τρύπα στο νερό. Δεκάδες χιλιάδες ιδιοκτήτες ΙΧ παρέδωσαν πινακίδες, με αποτέλεσμα λιγότερα έσοδα απο τα αναμενόνα, συν το πλήγμα στον κλάδο του αυτοκίνητου. Λιγότερα αυτοκίνητα σημαίνει πληγμα στις πωλήσεις καυσίμων (οσο και ακίνητο να το έχεις έ λίγο εδώ λίγο εκεί, κάποια χιλιόμετρα θα κάνεις), πλήγμα στις ασφαλιστικές (λιγότερα ασφαλισμένα αυτοκίνητα) πλήγμα στον κλάδο των εταιριών και αντιπροσωπειών και τεχνικών (λιγότερα αυτοκίνητα για σέρβις)... Ομοίως και για το πετρέλαιο. το πήγαν στο 1,40 ευρώ το λιτρο, και αυτόματα 90% κάτω οι πωλήσεις πετρελαίου.... Κάνα νούμερο πόσο πατάχθηκε η φοροδιαφυγή απο τα καύσιμα;;;;;;

- - - Updated - - -


:hmm:
Εγω παλι εχω μια χαζη απορια.
Ειναι αναγκη οπωσδηποτε να ΚΑΙΜΕ κατι ωστε να ζεσταινομαστε
σε οποιονδηποτε κλειστο χωρο
τωρα που λογω "πολιτισμου" παψαμε να ειμαστε... νομαδες;
Αλλες οικονομικες, υγιεινες, οικολογικες εναλλακτικες λυσεις δεν υπαρχουν;
Ειτε ανωθεν επιβεβλημενες απο κρατος - δημους ειτε μεμονωμενα για - απο τον καθενα μας;
:whistle:

Οτι ειναι οικονομικό στο ακριβαίνουν... Πάρε παράδειγμα το ηλεκτρικό. Βγαίνει, προς το παρόν, φθηνότερο και απο το φυσικό αέριο για θέρμανση... ΕΤΣΙ;;;; Πάρτε μια γενναία αύξηση να έχετε. Αν βρούν τρόπο θα φορολογήσουν και τα καυσόξυλα. Προς το παρόν μένει οικονομικότερος τρόπος γιατί δεν έχει ειδικό τέλος όπως τα άλλα ορυκτά καύσιμα, και επειδή μπορεί να λειτουργεί μαύρα, ήτοι αφορολόγητα.

teodor_ch
28-12-12, 11:16
Συνεργάζεται με ενεργειακά τζάκια?

Οπτικά φαίνεται πολύ όμορφο.
Το τζάμι αντέχει στην μαυρίλα?
Εχω δει περιπτώσεις ατόμων να τρέμουν το άναμμα του τζακιού κλειστο λόγω του επίμονου λεκέ στο τζάμι...
Λόγω αυτού προτιμάει η κυρία να καπνίζει το σπίτι ολόκληρο παρα το τζάμι! :rolleyes:

σε ενεργειακό τζάκι συγγενή δεν έχω δεί ποτέ μαυρίλα στο τζάμι

στη δική μου ξυλόσομπα μαυρίζει καθημερινά αλλά καθαρίζει πανεύκολα με λίγο βρεγμένο σύρμα κουζίνας, το χύμα που κόβεις όσο θες
ούτε 1 λεπτό υπόθεση για το μικρό τζαμάκι που έχει η δικιά μου

άντε 2-3' σε μεγάλο τζάκι

απλά το καθαρίζουμε καθημερινά ώστε να μήν κολλήσει πολύ καλά η μαυρίλα και χρειάζεται πολύ τρίψιμο

γενικά σε ενεργειακά τζάκια αν μαυρίζει κάποια ρύθμιση πρέπει να θέλει

George978
28-12-12, 13:23
εβαλα τη δευτερα ξυλολεβητα 20KW, κανει πολυ καλη δουλεια και καιει λιγοτερο, κατα πολυ απο το τζακι και τη σομπα. Θα επανελθω με φωτος.

απο τη λειτουργια του ειδα οτι:
1.καιω λιγοτερα ξυλα!
2.κανει 1000 φορες καλυτερη καυση
3.ζεσταινει το σπιτι μεχρι τους 19 βαθμους που θελω σχετικα γρηγορα ~3 ωρες
4.δεν καπνιζει
5.τον εβαλα μεσα στο σαλονι και ετσι παιρνω την θερμοτητα που αποβαλλει

καινε και μπρικετες αυτες οι "ενεργειακες σομπες" αλλα εγω τη παιζω με τα κλαδεματα απο τις ελιες που ειναι εξαιρετικα.

ΥΓ τα τζακια ειναι για το χαβαλε και κανα λουκανικο, πετατε λεφτα οσοι βασιζεσται πανω του για θερμανση

nmavro73
28-12-12, 14:08
Οι νεώτεροι, πιθανώς, ούτε θα το έχουν ακούσει.
Οι παλαιότεροι ξανα-αντικρίζουν το γνώριμο, από τις δεκαετίες του 70-80, "νέφος" του λεκανοπεδίου.
Πως έφυγε τότε;
Απαγορεύθηκε η χρήση του μαζούτ στην βιομηχανία και την οικιακή θέρμανση.
Πως γύρισε τώρα;
Μέσω της κοντόφθαλμης οπτικής αυτών που κυβερνούν.
Συγχαρητήρια στους μακάκες που μας γύρισαν 40 χρόνια πίσω.

Επιπρόσθετα, η θερμοκρασία στο Αστεροσκοπείο Αθηνών χθες αυτήν την ώρα ήταν 12,2 β, ενώ σήμερα 15,1 β.
Κάποιο τμήμα αυτής της ανόδου των ~3 βαθμών θα πρέπει ν' αποδοθεί στο φαινόμενο του θερμοκηπίου που δημιουργεί το νέφος.
Τώρα, το πιο είναι πλέον συμφέρον για το κρατικό ταμείο, δυστυχώς δεν μπορώ να υπολογίσω:
Από την μία χάνει κάποιους φόρους από την μείωση της κατανάλωσης πετρελαίου θέρμανσης λόγω της ανόδου της θερμοκρασίας περιβάλλοντος.
Από την άλλη, πιθανή αύξηση της θνησιμότητας ηλικιωμένων ατόμων με αναπνευστικά προβλήματα, μειώνει την συνταξιοδοτική δαπάνη.
Κάποιος φωστήρας στο υποικ μπορεί να κάνει μια εκτίμηση του οικονομικού ισοζυγίου για να ξέρουμε πόσο κοστολογείται η ανθρώπινη ύπαρξη.
Η λύση στο πρόβλημα είναι η καύση... πετρελαίου ;

Μπορείς να μου αναφέρεις ΜΙΑ ευρωπαϊκή πόλη στο οποίο συμβαίνει αυτό (καύση πετρελαίου για θέρμανση) ;

Ερωτώ γιατί όποτε το ανέφερα αυτό (ότι καίμε πετρέλαιο) σε ξένους, με κοιτούσαν παράξενα !
Ναι υπάρχουν ευρωπαϊκές πόλεις που καίνε πετρέλαιο. Στο winterthur λίγο έξω απο τη ζυριχη. Δεν πιστεύω ότι είναι η μόνη πόλη. Μια ήθελες όμως και σου βρήκα

nmavro73
28-12-12, 14:10
Έχει βάλει κανένας τζάκι κασέτα; Ζεσταίνει ή μόνο λόγια είναι;

Αντικατέστησα το κλασικό τζάκι με αυτό (http://invicta-sa.com/portail/fr/produits/chauffage/268-insert-800-vision-totale-turbo.html).

Το τζάκι το έκαιγα, για παρέα περισσότερο, 3-4 ώρες την ημέρα (με μικρές εξαιρέσεις) και κατανάλωνα 1 τόνο ξύλα το χρόνο.

Τώρα πλέον ανάβει στις 2 το μεσημέρι και τελευταίο ξύλο πέφτει μετά τα μεσάνυχτα και θα χρειαστώ 5-6 τόνους όπως τα υπολογίζω αλλά ο χώρος που θερμαίνει έχει θερμοκρασίες που δεν τις είχα πιάσει ποτέ πριν με την ενδοδαπέδια.

Επίσης πολύ πιο καθαρό, δεν θέλει επιτήρηση (το ανάβεις και φεύγεις), και το θέαμα πολύ καλύτερο για όποιον του αρέσει να χαζεύει στο τζάκι καθώς έχει φλόγα ακόμη και με ένα (1) ξύλο.

Πολύ ευχαριστημένος, ενθουσιασμένος θα έλεγα, σε σημείο που να απορώ με τον εαυτό μου γιατί τόσα χρόνια δεν έκανα τη μετατροπή.
Αυτο είναι κασέτα ή θέλει γκρέμισμα όλο το παλιό. Δεν ξέρω γαλλικά να καταλάβω

t3hsofos
28-12-12, 14:24
κασέτα(insert) ειναι
τα τζακια που απαιτουν γκρεμισματα ή αν φτιαχνεις απο την αρχη τζακι ειναι τα foyer,οπως τα αναφερει η invicta,τα οποια απαιτουν κατασκευη θερμοθαλαμου χτιστου ή γυψοσανιδας.
μετά υπάρχουν και τα τυπου μονομπλοκο ,οπου ο θερμοθαλαμος ειναι εσωματωμενος στην εστια και ειναι μεταλλικος.

εγω εβαλα στο πατρικο foyer-700-selenic (http://invicta-sa.com/portail/fr/produits/chauffage/263-foyer-700-selenic.html)και ακυρωσα τελειως το καλοριφερ..ξυλα ειχαν οι δικοι μου απο τις ελιες στο χωριο. 35τμ σαλονι-τραπεζαρια με εξωτερικη 5 βαθμους τα παει ανετα 23 βαθμους με καταναλωση περι τα 2-2,5 kg ξυλο την ωρα. μεσω του διαδρομου οταν στο σαλονι εχω 23 παει τις κρεβατοκαμαρες στους 16-18(μακρινο δωματιο-κοντινο δωματιο) που αρκει για να πας να κοιμηθεις βραδυ
το σπιτι ειναι κατασκευης '86,με τυπικη μονωση, χωρις συγχρονα κουφωματα..

anon
28-12-12, 14:25
εβαλα τη δευτερα ξυλολεβητα 20KW, κανει πολυ καλη δουλεια και καιει λιγοτερο, κατα πολυ απο το τζακι και τη σομπα. Θα επανελθω με φωτος.

απο τη λειτουργια του ειδα οτι:
1.καιω λιγοτερα ξυλα!
2.κανει 1000 φορες καλυτερη καυση
3.ζεσταινει το σπιτι μεχρι τους 19 βαθμους που θελω σχετικα γρηγορα ~3 ωρες
4.δεν καπνιζει
5.τον εβαλα μεσα στο σαλονι και ετσι παιρνω την θερμοτητα που αποβαλλει

καινε και μπρικετες αυτες οι "ενεργειακες σομπες" αλλα εγω τη παιζω με τα κλαδεματα απο τις ελιες που ειναι εξαιρετικα.

ΥΓ τα τζακια ειναι για το χαβαλε και κανα λουκανικο, πετατε λεφτα οσοι βασιζεσται πανω του για θερμανση

Τι έλεγα;;;; :wink:

vagdsl
28-12-12, 15:40
Αυτο είναι κασέτα ή θέλει γκρέμισμα όλο το παλιό. Δεν ξέρω γαλλικά να καταλάβω

Είναι κασέτα.

Το παληό γκρεμίστηκε εσωτερικά.

Μπήκε INOX σωλήνα καπνοδόχος μέσα στην παληά.

Η φούσκα του τζακιού έγινε θερμοθάλαμος με επένδυση από πετροβάμβακα που στην μία πλευρά έχει αλουμινόχαρτο

Ανοίχτηκαν θυρίδες με περσίδα στο πάνω μέρος που συνδέθηκαν σπιραλ αεραγωγοί από το τζάκι και παράλληλα χρησιμεύουν για εκτόνωση της θερμότητας.

Ανοίχτηκε τρύπα (σπιράλ αεραγωγός + εξωτερική περσίδα) για είσοδο εξωτερικού αέρα κάτω από την κασέτα.

Το τζάμι μαυρίζει αρκετά στα πλάγια, αλλά νομίζω πως παίζει ρόλο η ποιότητα των ξύλων.

Δεν έχω καμμία άλλη (οικονομική) σχέση με ενεργειακά τζάκια πέρα από την πρόσφατη αγορά μου.

George978
28-12-12, 16:09
Τι έλεγα;;;; :wink:

τα ηξερα ανον μου, λεφτα δεν ειχα να την βαλω τοσο καιρο...:). Μου εκανε εντυπωση οτι καιω λιγοτερο ξυλο, ειχα δει και σε φιλο μου αλλα δεν δουλευε τοσο καλα, ισως να εχει να κανει και με τα μεγεθη(KW)

Piparas
28-12-12, 18:02
σε ενεργειακό τζάκι συγγενή δεν έχω δεί ποτέ μαυρίλα στο τζάμι στη δική μου ξυλόσομπα μαυρίζει καθημερινά αλλά καθαρίζει πανεύκολα με λίγο βρεγμένο σύρμα κουζίνας, το χύμα που κόβεις όσο θες ούτε 1 λεπτό υπόθεση για το μικρό τζαμάκι που έχει η δικιά μου άντε 2-3' σε μεγάλο τζάκι απλά το καθαρίζουμε καθημερινά ώστε να μήν κολλήσει πολύ καλά η μαυρίλα και χρειάζεται πολύ τρίψιμο γενικά σε ενεργειακά τζάκια αν μαυρίζει κάποια ρύθμιση πρέπει να θέλει



Αν μαυρίζει το τζάμι τότε δεν γίνεται σωστή καύση, άρα κακή ποιότητα ξύλου ή λιγοστός αέρας. Το τζάμι καθαρίζει επίσης και με ένα πανί βρεγμένο και πασπαλισμένο στη στάχτη.

Zer0c00L
28-12-12, 18:21
εμενα παντως εδωσε (αλληλεγγυη στην οικογενεια) η COSMOTE σε συνεργασια με την κοινωνικη υπηρεσια του δημου αθηναιων και μια εταιρεια

επιτοιχιο τζακι βιοαιθανολης (με δωρο τα καυσιμα του)

δεν εχει καμιναδα η μπουρι

μυριζει ελαχιστα εως καθολου

ακινδυνο αρκει να προσεχεις κατα το γεμισμα και οταν το αναβεις (περισσοτερο εγω λογω του κατοικιδιου)

ζεσταινει ανετα το χωρο 70ΤΜ συνολικα ειναι το διαμερισμα και ζεσταινει το χωρο που βρισκεται 20 εως 50ΤΜ ενω ειναι εντονη και στο υπολοιπο χωρο η ζεστασια

εγω θα προτιμουσα ενεργειακο συγχρονο τζακι ξυλου η pellet αλλα δεν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα οπως και ειναι το γεγονος οτι ειμαι σε διαμερισμα πολυκατοικιας.

θερμανση απο καλοριφερ (πετρελαιο) δεν εχει φετος καθως δεν βαλαμε με αποφαση εκ κοινου (καθως χρωσταμε ολα τα διαμερισματα κοινοχρηστα...

φυσικο αεριο δεν εχουμε βαλει και δεν ξερω αν συμφερει η οχι...

κλιματιστικα λογω ΔΕΗ δεν συμφερει να αναψουμε (εκτος αν παραστει μεγαλη αναγκη)

αρα λυσεις που ειχα (αν υπηρχε η οικονομικη δυνατοτητα) ειτε με σομπα αεριου η ξυλοσομπα (δυσκολα) η Pellet σομπα (δυσκολα) η θερμαστρες αλογονου/χαλαζια

teodor_ch
28-12-12, 19:10
εβαλα τη δευτερα ξυλολεβητα 20KW, κανει πολυ καλη δουλεια και καιει λιγοτερο, κατα πολυ απο το τζακι και τη σομπα. Θα επανελθω με φωτος.

απο τη λειτουργια του ειδα οτι:
1.καιω λιγοτερα ξυλα!
2.κανει 1000 φορες καλυτερη καυση
3.ζεσταινει το σπιτι μεχρι τους 19 βαθμους που θελω σχετικα γρηγορα ~3 ωρες
4.δεν καπνιζει
5.τον εβαλα μεσα στο σαλονι και ετσι παιρνω την θερμοτητα που αποβαλλει

καινε και μπρικετες αυτες οι "ενεργειακες σομπες" αλλα εγω τη παιζω με τα κλαδεματα απο τις ελιες που ειναι εξαιρετικα.

ΥΓ τα τζακια ειναι για το χαβαλε και κανα λουκανικο, πετατε λεφτα οσοι βασιζεσται πανω του για θερμανση

ξυλολέβητα μέσα στο σπίτι εκτός αν μιλάμε για καμία αποθήκη που κλείνει με δική της πόρτα,
νομίζω έκανες έγκλημα

λόγω της συχνότητας που θέλει καθάρισμα και των σωματιδίων που απελευθερώνονται είναι άκρως επικίνδυνος

t3hsofos
28-12-12, 19:39
πρωτη φορα ακουω και εγω για λεβητα εντος σαλονιου.εκτος αν εννοεις κατι σε τζακι καλοριφερ που βρισκεται μισο μεσα μισο στο μπαλκονι ή κατι τέτοιο..

γενικα νομιζω οτι για λογους ασφαλειας απαγορευεται οποιοσδηποτε λεβητας εντος οικιας..αν εχουμε κανενα μηχανικό να μας φωτισει..

βεβαια, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...

teodor_ch
28-12-12, 20:07
βεβαια, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...

εντάξει, για θέματα ασφαλείας δε νομίζω να μιλάμε για κολοκυθόπιτες
ειδικά όταν υπάρχουν και παιδιά στο χώρο

μία φορά καθάρισα χωρίς μάσκα λέβητα και μία σόμπα
και τις δύο φορές ούτε μύρισα ούτε γεύτηκα τίποτα

όταν έκανα μπάνιο έφτυνα μαύρο σάλιο και έβγαζα μαύρα κομμάτια απο τη μύτη

μόνο με μάσκα απο τότε και μάλιστα να κλείνει καλά

Bananas
28-12-12, 20:13
πρωτη φορα ακουω και εγω για λεβητα εντος σαλονιου.εκτος αν εννοεις κατι σε τζακι καλοριφερ που βρισκεται μισο μεσα μισο στο μπαλκονι ή κατι τέτοιο..

γενικα νομιζω οτι για λογους ασφαλειας απαγορευεται οποιοσδηποτε λεβητας εντος οικιας..αν εχουμε κανενα μηχανικό να μας φωτισει..

βεβαια, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...

Μήπως εννοεί καμία σόμπα ξύλου ή ενεργειακό τζάκι; Αδυνατώ να πιστέψω ότι μηχανολόγος ή τεχνίτης έβαλε λέβητα εντός οικίας. Απο τι ξέρω νομικά κάτι τέτοιο δεν επιτρέπετε και για μένα είναι έγκλημα. Εδώ βάζουμε λέβητες σε λεβητοστάσια με συγκεκριμένες αποστάσεις απο τους τοίχους του χώρου με σύστημα πυρόσβεσης κτλ κτλ.

George978
28-12-12, 21:15
ενταξει δεν ειναι ξυλολεβητας, ειναι ενεργειακη σομπα. Ετσι τις λενε, συνδεδεμενες με το κυκλωμα των καλοριφερ (κυκλοφορητες, δοχειο διαστολης, μποιλερ) καιει μεσα στο σαλονι δεν καπνιζει με ΤΙΠΟΤΑ ομως, κανει ενα ρευμα αερος απιστευτο μεσα και να θελω δεν μπορω να τη κανω να καπνισει. Για τις σταχτες και το καπνο, το τζακι το βρισκω 100 φορες χειροτερο σε αυτο το τομεα, εισαι ολιγον υπερβολικος θεοδωρε...τις σταχτες τις παιρνω με συρταρι απο κατω και εχει και ενα συστημα που τη τιναζεις και δεν μενει τιποτα στο θαλαμο.

ειναι καπως ετσι http://samarasenergy.skroutzstore.gr/p.Sompa-xylou-kalorifer-Kodikos-S-242.555740.html . Εχουν βαλει απειροι φιλοι μου (απο αυτους την ειδα) και δουλευει αψογα, ζεσταθηκε το κοκαλακι μου δλδ.

paradox21
28-12-12, 21:16
Το ενεργειακό τζάκι νερού θεωρείτε λέβητας και είναι εντός σπιτιού, υπάρχουν και πετρελαίου και συμπύκνωσης αερίου που στις προδιαγραφές αναφέρουν τοποθέτηση εντός οικίας.

nmavro73
28-12-12, 21:28
Είναι κασέτα.

Το παληό γκρεμίστηκε εσωτερικά.

Μπήκε INOX σωλήνα καπνοδόχος μέσα στην παληά.

Η φούσκα του τζακιού έγινε θερμοθάλαμος με επένδυση από πετροβάμβακα που στην μία πλευρά έχει αλουμινόχαρτο

Ανοίχτηκαν θυρίδες με περσίδα στο πάνω μέρος που συνδέθηκαν σπιραλ αεραγωγοί από το τζάκι και παράλληλα χρησιμεύουν για εκτόνωση της θερμότητας.

Ανοίχτηκε τρύπα (σπιράλ αεραγωγός + εξωτερική περσίδα) για είσοδο εξωτερικού αέρα κάτω από την κασέτα.

Το τζάμι μαυρίζει αρκετά στα πλάγια, αλλά νομίζω πως παίζει ρόλο η ποιότητα των ξύλων.

Δεν έχω καμμία άλλη (οικονομική) σχέση με ενεργειακά τζάκια πέρα από την πρόσφατη αγορά μου.
Τι χώρο ζεσταίνεις; Σε διαμέρισμα;Μονοκατοικία; Σε ποια περιοχή και τι θερμοκρασίες έχει έξω;
Ποιο τζάμι εννοείς;

teodor_ch
28-12-12, 21:40
Αν μαυρίζει το τζάμι τότε δεν γίνεται σωστή καύση, άρα κακή ποιότητα ξύλου ή λιγοστός αέρας. Το τζάμι καθαρίζει επίσης και με ένα πανί βρεγμένο και πασπαλισμένο στη στάχτη.

στη δική μου ξυλόσομπα κλείνω τον αέρα γιατί σκάμε απο τη ζέστη και αναγκαστικά μαυρίζει το τζάμι

- - - Updated - - -


ενταξει δεν ειναι ξυλολεβητας, ειναι ενεργειακη σομπα. Ετσι τις λενε, συνδεδεμενες με το κυκλωμα των καλοριφερ (κυκλοφορητες, δοχειο διαστολης, μποιλερ) καιει μεσα στο σαλονι δεν καπνιζει με ΤΙΠΟΤΑ ομως, κανει ενα ρευμα αερος απιστευτο μεσα και να θελω δεν μπορω να τη κανω να καπνισει. Για τις σταχτες και το καπνο, το τζακι το βρισκω 100 φορες χειροτερο σε αυτο το τομεα, εισαι ολιγον υπερβολικος θεοδωρε...τις σταχτες τις παιρνω με συρταρι απο κατω και εχει και ενα συστημα που τη τιναζεις και δεν μενει τιποτα στο θαλαμο.

ειναι καπως ετσι http://samarasenergy.skroutzstore.gr/p.Sompa-xylou-kalorifer-Kodikos-S-242.555740.html . Εχουν βαλει απειροι φιλοι μου (απο αυτους την ειδα) και δουλευει αψογα, ζεσταθηκε το κοκαλακι μου δλδ.

μίλησες για λέβητα και για αυτό μίλησα
εσύ μιλάς για ξύλοσομπα-λέβητα που είναι διαφορετικός

δε μιλάω για το κλασσικό καθάρισμα απο κάτω
μιλάω για το καθάρισμα του θαλάμου με συρμάτινη βούρτσα ή κάποιο άλλο εργαλείο κάθε 1-2 βδομάδες ή το πού μήνα που θέλουν οι λέβητες

κοίτα στο manual κάθε πότε προτείνει

εκεί σηκώνεται πάρα πολύ μικρή σκόνη που στην αρχή δεν την παίρνεις χαμπάρι, αλλά μετά βλέπεις "τι έκανες"!

στα τζάκια κανείς δε καθαρίζει τα τοιχώματα και για αυτό ΔΕΝ υπάρχει αυτό το πρόβλημα

έχεις κάποιο λινκ απο τη δικιά σου σόμπα γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ αλλά πάντα κολλάω στο θέμα καθαρισμού

anon
28-12-12, 22:01
Μήπως εννοεί καμία σόμπα ξύλου ή ενεργειακό τζάκι; Αδυνατώ να πιστέψω ότι μηχανολόγος ή τεχνίτης έβαλε λέβητα εντός οικίας. Απο τι ξέρω νομικά κάτι τέτοιο δεν επιτρέπετε και για μένα είναι έγκλημα. Εδώ βάζουμε λέβητες σε λεβητοστάσια με συγκεκριμένες αποστάσεις απο τους τοίχους του χώρου με σύστημα πυρόσβεσης κτλ κτλ.

Aρνούμενος του ζωγράφου αλλά θέλοντος του βλάχου, φόρεσε ο Χριστός τσαρούχια...

MAuVE
28-12-12, 22:59
Στις μόνο ή δυόροφες κατοικίες του μεσοπολέμου το πλυσταριό ήταν ή στην ταράτσα, για να είναι εύκολο το άπλωμα των ρούχων, ή στο πίσω μέρος της αυλής, για να είναι κοντά στα ξύλα.
Το πλυσταριό διέθετε -απαραίτητα- μίαν εστία για το ζέσταμα του νερού.

Την εποχή εκείνη εμφανίσθηκε και η έννοια του διαμερίσματος πολυκατοικίας.
Απευθυνόταν αποκλειστικά στα υψηλότερα εισοδηματικά στρώματα.
Μεταξύ των νεωτερισμών που έφερε, εκτός από τον ανελκυστήρα, ήταν και η ατομική θέρμανση με λέβητες μέσα στα διαμερίσματα.
Τοποθετούντο βέβαια σε ειδικά δωμάτια που καμιά φορά στέγαζαν παράλληλα και το πλυσταριό, αφού η ταράτσα πλέον ήταν κοινόχρηστη.
Αν η πολυκατοικία ευρίσκετο στην περιοχή που εξυπηρετούσε το φωταέριο, το νερό ζεσταινόταν από αυτό το καύσιμο, άλλως ξύλα του καλού καιρού.
Υπήρχε βέβαια και δωμάτιο για την υπηρέτρια και βοηθητική είσοδος για το παιδί του μπακάλη και του μανάβη.

Είχα δει ένα τέτοιο διαμέρισμα στο Μαράσλειο όπου εντύπωση μου είχαν κάνει οι διατομές των σωληνώσεων του καλοριφέρ.
Από 1 ίντσα και άνω.
Ο λόγος;
Η ανακυκλοφορία του νερού γινόταν μέσω της "δρώσης δυνάμεως", δηλαδή της διαφοράς θερμοκρασίας προσαγωγής-επιστροφής, χωρίς κυκλοφορητή!

Basilhs23_
29-12-12, 01:44
Τέτοιο πλυσταριό έχω στο δώμα πάνω από τον όροφο που μένω. Υπάρχει ένα μεταλικό καζάνι που είναι τοποθετημένο εντός του σοβά/μαρμάρου πως λέγεται.... και από ένα μερος κάτω έβαζαν κάρβουνα, υπήρχε και ειδική σωλήνα 3-4ων εκ. για να βάζεις το ζεστό νερό σε λεκάνες και να πλένεις ρούχα ενώ επίσης το νερό πήγαινε και σε μια σωλήνα για να κάνεις ντούς στο πάτωμα δίχως μπανιέρα, τώρα το μέρος με το καζάνι το χτίσαμε όλο να μην φαίνεται γιατί μπαίναν κατσαρίδες μέσα ενώ τις άλλες σωλήνες που ήταν από μολύβι τις απομονώσαμε πέρσι από το δύκτιο της ΕΥΔΑΠ γιατί γινόντουσαν διαροές και οι υδραυλικοί δεν μπορούσαν να κάνουν συγκόληση. Στο πλυσταριό αυτό μάλλον θα τοποθετήσουμε λέβητα αερίου για την νέα εγκατάσταση θέρμανσης που θα φτιάξουμε σύντομα.

MAuVE
29-12-12, 02:22
Στο πλυσταριό αυτό μάλλον θα τοποθετήσουμε λέβητα αερίου για την νέα εγκατάσταση θέρμανσης που θα φτιάξουμε σύντομα.

Η γυναίκα μου η αρχιτεκτόνισσα, δεν θα έχανε την ευκαιρία να σου πλασσάρει έναν όρο πολύ της μόδας: Επανάχρηση.
Έχε τον υπόψη σου αν θέλεις καμιά φορά να το παίξεις κουλτουριάρης (χαμογελαστή φατσούλα εδώ).

antreas9
29-12-12, 02:59
παιδιά, σόρρυ που διατυμπανίζω συνέχεια το φ.αεριο, αλλά είμαι ιδιαίτερα ενθουσιασμένος από τον ατομικό λέβητα. ειναι βεβαια πολύ ακριβή επένδυση, και σε τόσο δύσκολους καιρούς, είναι και δύσκολη απόφαση (ή αδύνατη για κάποιους οικονομικά)!
όμως, τελειώνεις μια και καλή με τους υπόλοιπους ενοικους/ιδιοκτητες, αφού είναι ατομική.
Εχεις μόνιμα ζεστό νερό χρήσης (για πλύσιμο πιάτων και μπαάνιο) οποτε το θελεις => μηδέν θερμοσιφωνο.
και θερμαίνει το σπίτι, πολύ γρήγορα, και φθηνά.
Συνολικά 2 μήνες τώρα παρα κάτι μέρες, έχω κάψει 55 κυβικά (αρα 55 ευρω), που περιλαμβάνουν ζεστό νερό χρήσης για 3 ατομα, και 120 ωρες αναμμένου καυστηρα (90 στους 19 βαθμούς, 30 στους 18). Βεβαια, δεν εχει κανει ακόμα πολλά κρύα, αλλά παρολαυτα, ειναι μια πολυ καλη ενδειξη...

Basilhs23_
29-12-12, 04:03
Και εμείς για ζεστό νερό χρήσης και θέρμανση θα βάλουμε, να τελειώνουμε με ένα προϊστορικό θερμοσίφωνο που έχουμε και μας κάνει την ζωή μαρτύριο για να κάνουμε μπάνιο.....

29gk
29-12-12, 12:00
Γιατι αποκλειετε την λυση του ηλιακου θερμοσιφωνα ; Στο παλιο το σπιτι, εχουμε εναν που εγκατασταθηκε το 1987 και ακομα παιζει και μαλιστα με μηδαμινα εξοδα συντηρησης υπερκαλυπτε τις αναγκες μιας 4μελους οικογενειας.

21706
29-12-12, 12:16
Γιατι αποκλειετε την λυση του ηλιακου θερμοσιφωνα ; Στο παλιο το σπιτι, εχουμε εναν που εγκατασταθηκε το 1987 και ακομα παιζει και μαλιστα με μηδαμινα εξοδα συντηρησης υπερκαλυπτε τις αναγκες μιας 4μελους οικογενειας.

Αποκλείεται μόνο αν δεν υπάρχει δυνατότητα εγκατάσταστασης.
Πχ αν είσαι στον πρώτο όροφο μιας πολυκατοικίας 7 ορόφων.

blade_
29-12-12, 14:00
Αντικατέστησα το κλασικό τζάκι με αυτό (http://invicta-sa.com/portail/fr/produits/chauffage/268-insert-800-vision-totale-turbo.html).

Το τζάκι το έκαιγα, για παρέα περισσότερο, 3-4 ώρες την ημέρα (με μικρές εξαιρέσεις) και κατανάλωνα 1 τόνο ξύλα το χρόνο.

Τώρα πλέον ανάβει στις 2 το μεσημέρι και τελευταίο ξύλο πέφτει μετά τα μεσάνυχτα και θα χρειαστώ 5-6 τόνους όπως τα υπολογίζω αλλά ο χώρος που θερμαίνει έχει θερμοκρασίες που δεν τις είχα πιάσει ποτέ πριν με την ενδοδαπέδια.

Επίσης πολύ πιο καθαρό, δεν θέλει επιτήρηση (το ανάβεις και φεύγεις), και το θέαμα πολύ καλύτερο για όποιον του αρέσει να χαζεύει στο τζάκι καθώς έχει φλόγα ακόμη και με ένα (1) ξύλο.

Πολύ ευχαριστημένος, ενθουσιασμένος θα έλεγα, σε σημείο που να απορώ με τον εαυτό μου γιατί τόσα χρόνια δεν έκανα τη μετατροπή.

ωραιο φαινεται...στην ουσια μετατρεπει τα "τουβλινα"¨σε μαντεμενια?ειναι μια ενδιαμεση λυση με το ενεργειακο?δεν εχει αεραγωγους κτλ ε?

Bananas
29-12-12, 14:25
Αντικατέστησα το κλασικό τζάκι με αυτό (http://invicta-sa.com/portail/fr/produits/chauffage/268-insert-800-vision-totale-turbo.html).

Το τζάκι το έκαιγα, για παρέα περισσότερο, 3-4 ώρες την ημέρα (με μικρές εξαιρέσεις) και κατανάλωνα 1 τόνο ξύλα το χρόνο.

Τώρα πλέον ανάβει στις 2 το μεσημέρι και τελευταίο ξύλο πέφτει μετά τα μεσάνυχτα και θα χρειαστώ 5-6 τόνους όπως τα υπολογίζω αλλά ο χώρος που θερμαίνει έχει θερμοκρασίες που δεν τις είχα πιάσει ποτέ πριν με την ενδοδαπέδια.

Επίσης πολύ πιο καθαρό, δεν θέλει επιτήρηση (το ανάβεις και φεύγεις), και το θέαμα πολύ καλύτερο για όποιον του αρέσει να χαζεύει στο τζάκι καθώς έχει φλόγα ακόμη και με ένα (1) ξύλο.

Πολύ ευχαριστημένος, ενθουσιασμένος θα έλεγα, σε σημείο που να απορώ με τον εαυτό μου γιατί τόσα χρόνια δεν έκανα τη μετατροπή.

Κακώς (κατά την αποψή μου) Που έβαλες ενδοδαπέδια ειδικά σε νότια Ελλάδα . Οπως έχω πει σε παλαιότερο ποστ η ενδοδαπέδια αργεί πολύ να ζεστάνει το σπίτι. Είναι αποτελεσματική μόνο σε αυτούς που έχουν σκοπό να έχουν μονίμως ανοιχτό το συστημα θέρμανσης. Ενα κρύο σπίτι για να το ζεστάνει η ενδοδαπέδια (και να αποκτήσει ο θερμενόμενος χώρος 21 βαθμούς κλεσίου ) μπορεί να πάρει και μια ολόκληρη μέρα συνεχόμενης λειτουργίας του καυστήρα.
Αν έχεις σκοπό να ανάβεις και να σβήνεις το συστημα θερμανσης τότε πας σε μονοσωλήνιο σύστημα (με σώματα) Αν έχεις σκοπό να έχεις μόνιμα ανοιχτό το θερμοστάτη στο σπίτι σου τότε ναι βάζεις ενδοδαπέδια και μόνο αν έχεις μεγάλο θέμα αισθητικής του χώρου . Όπως και νά χει η ενδοδαπέδια για μένα δεν είναι για την Ελλάδα. Δεν βρίσκω κανένα σημαντικό λόγο να τοποθετήσει κάποιος ενδοδαπέδια παρά μόνο τον ασήμαντο λόγο της αισθητικής του χώρου.

antreas9
29-12-12, 16:34
Γιατι αποκλειετε την λυση του ηλιακου θερμοσιφωνα ; Στο παλιο το σπιτι, εχουμε εναν που εγκατασταθηκε το 1987 και ακομα παιζει και μαλιστα με μηδαμινα εξοδα συντηρησης υπερκαλυπτε τις αναγκες μιας 4μελους οικογενειας.καθόλου δεν απορρίπτω τον ηλιακό.με καλύπτει ως προς το ζεστό νερό,περίπου εφτά μΕ οχτώ μήνες το χρόνο. Για τους υπόλοιπους μήνες μιλάω για ζεστό νερό από το φυσ.αέριο...

George978
29-12-12, 22:05
στη δική μου ξυλόσομπα κλείνω τον αέρα γιατί σκάμε απο τη ζέστη και αναγκαστικά μαυρίζει το τζάμι

- - - Updated - - -



μίλησες για λέβητα και για αυτό μίλησα
εσύ μιλάς για ξύλοσομπα-λέβητα που είναι διαφορετικός

δε μιλάω για το κλασσικό καθάρισμα απο κάτω
μιλάω για το καθάρισμα του θαλάμου με συρμάτινη βούρτσα ή κάποιο άλλο εργαλείο κάθε 1-2 βδομάδες ή το πού μήνα που θέλουν οι λέβητες

κοίτα στο manual κάθε πότε προτείνει

εκεί σηκώνεται πάρα πολύ μικρή σκόνη που στην αρχή δεν την παίρνεις χαμπάρι, αλλά μετά βλέπεις "τι έκανες"!

στα τζάκια κανείς δε καθαρίζει τα τοιχώματα και για αυτό ΔΕΝ υπάρχει αυτό το πρόβλημα

έχεις κάποιο λινκ απο τη δικιά σου σόμπα γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ αλλά πάντα κολλάω στο θέμα καθαρισμού

δεν εχω καποιο λινκ να σου δωσω αλλα για το καθαρισμα λεει για μια φορα την εβδομαδα αναλογως των ξυλων, αν εχουν υγρασια ανα 2 ημερες. Εχει κατι οριζοντιες πλακες στις οποιες τρεχει το νερο και ειναι εναλλαξ απο οσο εχω δει, καπως ετσι

-
-
-
-
Πες μου τι διαφορα εχει η σομπα-λεβητας απο την κλασσικη εννοια του λεβητα πλην του μεγεθους? γιατι απο κατασκευη και συνδεσμολογια δεν βλεπω καμμια διαφορα...

odys2008
29-12-12, 22:46
Ο λέβητας έχει φλογαυλούς, μπορεί να είναι πυρόλυσης κτλ και να έχει βαθμό απόδοσης πάνω από 90%. Επίσης συνδιάζεται με δοχεία αδράνειας κτλ

Κυρίως δεν ρίχνουν την θερμοκρασία στον θάλαμο καύσης γιατί δεν αποροφούν απο εκεί την ενέργεια, αλλά εκμεταλεύονται τα καυσαέρια, και γι αυτό έχουν πολύ καλύτερη απόδοση.

George978
29-12-12, 22:49
ο φλογαυλος δεν ξερω τι ειναι, δοχειο αδρανειας εχει κανονικα.

Bananas
30-12-12, 02:48
ο φλογαυλος δεν ξερω τι ειναι, δοχειο αδρανειας εχει κανονικα.

Οι φλογαυλοί είναι σωληνώσεις που περνάνε μέσα απο το "καζάνι" που είναι το νερό. Μέσα απο τους σωλήνες περνάνε τα καυσαέρια τα οποία οδεύουν προς την καμινάδα. Τα καυσαέρια λόγο υψηλής θερμοκρασίας ζεσταίνουν τα τοιχώματα των σωληνώσεων και η θερμότητα μεταδίδεται στο νερό που βρίσκεται γύρω απο τις σωληνώσεις.

teodor_ch
30-12-12, 11:26
δεν εχω καποιο λινκ να σου δωσω αλλα για το καθαρισμα λεει για μια φορα την εβδομαδα αναλογως των ξυλων, αν εχουν υγρασια ανα 2 ημερες. Εχει κατι οριζοντιες πλακες στις οποιες τρεχει το νερο και ειναι εναλλαξ απο οσο εχω δει, καπως ετσι

-
-
-
-
Πες μου τι διαφορα εχει η σομπα-λεβητας απο την κλασσικη εννοια του λεβητα πλην του μεγεθους? γιατι απο κατασκευη και συνδεσμολογια δεν βλεπω καμμια διαφορα...

Όταν θα καθαρίζεις λοιπόν το λέβητα απομάκρυνε όλους τους άλλους μακριά, φόρα και μία μάσκα.
Μετά με βρεγμένο πανί καθάρισμα όλες τις επιφάνειες γύρω γύρω.


Δοχείο αδράνειας μέσα στο σπίτι?
Ή εννοείς δοχείο εκτόνωσης?

Αν ο λέβητας είναι No-name (λόγω έλλειψης λινκ) προσωπικά θα τον καθάριζα το περισσότερο μία φορά το μήνα και ας πέσει η απόδοσή του.


Προσωπικά σκεφτόμουν επώνυμο αυτοκαθαριζόμενο λέβητα πυρόλυσης σε απομονωμένο λεβητοστάσιο,
αλλά λόγω κόστους θα βάλω ένα ενεργειακό τζάκι-λέβητα (με καθάρισμα μία φορά το χρόνο) για την ομορφιά και τα τσάμπα ξύλα απο τα χωράφια
και στο λεβητοστάσιο ότι πρόκειται να συμφέρει τη στιγμή που θα έρθει η ώρα (φ. αέριο με εξωτερική θαμμένη δεξαμενή είναι αυτό που προτιμώ αλλιώς μάλλον πέλλετ).

anon
30-12-12, 11:37
@theodor_ch

Ούτε το φυσικό αέριο συμφέρει. Εαν θέλεις να αξιοποιήσεις την δυνατότητα αυτόματης τροφοδοσίας που δίνει το πέλετ (αλά αέριο ή πετρέλαιο), τότε αντί να δώσεις τόσα χρήματα για εξωτερική δεξαμενή κλπ, πάρε μια πελετιέρα, και κάνε όλα τα ξύλα και υπολείματα ξυλείας που έχεις ΤΣΑΜΠΑ πέλετ. Εαν χρειαστεί αγοράζεις και πέλετ, αλλά εαν μπορείς να έχεις μερικούς τόνους πέλετ τσάμπα, θα κάνεις απόσβεση την πελετιέρα πολύ γρήγορα, και μετά θα έχεις σχεδόν τσάμπα θέρμανση. Μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις την πελετιέρα για να κανεις πέλετς για τους γείτονες έναντι αμοιβής τα δικά τους ξύλα και υπολείματα, επιταχύνοντας την απόσβεση, και βγάζοντας κάποιο κέρδος αργότερα. Ολα αυτά επειδή λές ότι έχεις δικά σου ξύλα.

teodor_ch
30-12-12, 12:10
@theodor_ch

Ούτε το φυσικό αέριο συμφέρει. Εαν θέλεις να αξιοποιήσεις την δυνατότητα αυτόματης τροφοδοσίας που δίνει το πέλετ (αλά αέριο ή πετρέλαιο), τότε αντί να δώσεις τόσα χρήματα για εξωτερική δεξαμενή κλπ, πάρε μια πελετιέρα, και κάνε όλα τα ξύλα και υπολείματα ξυλείας που έχεις ΤΣΑΜΠΑ πέλετ. Εαν χρειαστεί αγοράζεις και πέλετ, αλλά εαν μπορείς να έχεις μερικούς τόνους πέλετ τσάμπα, θα κάνεις απόσβεση την πελετιέρα πολύ γρήγορα, και μετά θα έχεις σχεδόν τσάμπα θέρμανση. Μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις την πελετιέρα για να κανεις πέλετς για τους γείτονες έναντι αμοιβής τα δικά τους ξύλα και υπολείματα, επιταχύνοντας την απόσβεση, και βγάζοντας κάποιο κέρδος αργότερα. Ολα αυτά επειδή λές ότι έχεις δικά σου ξύλα.

Δικά μου ξύλα έχω 1-2 τόννους ανα χρόνο το μέγιστο.
Έχω όμως τεράστια ποσότητα κλαδιών και υπολείμματα απο κλαδέματα.

Το έχω προσπεράσει το θέμα παραγωγής πέλλετ (μέχρι τώρα) γιατί θέλει πολύ χώρο, πάρα πολύ χρόνο και αρκετό χρήμα (αγορά εξοπλισμού και ρεύμα). Είμαι σίγουρος ότι σε 1-2 χρόνια κάποιος θα στήσει τέτοια επιχείρηση. Που θα του πουλάς τη πρώτη ύλη και θα αγοράζεις το πέλλετ φθηνότερα.


(Είχα διαβάσει και μελέτη πανεπιστημίου για ένα δήμο (στην Ελλάδα) που θα έκανε απόσβεση σε μία τέτοια επιχείρηση σε 2 χρόνια (παραγωγή πέλλετ και αντικατάσταση καυστήρων πετρελαίου σε όλες τις δημόσιες επιχειρήσεις με πέλλετ. Σε κάτι τέτοιο ελπίζω γνωρίζοντας ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει :p )

Για μένα η λύση τώρα είναι μόνωση βόρειας Ευρώπης και αγορά φθηνού εξοπλισμού ώστε να μήν αναγκαστεί κάποιος να τον παντρευτεί μέσα σε αυτή την αστάθεια που επικρατεί.

George978
30-12-12, 13:52
Όταν θα καθαρίζεις λοιπόν το λέβητα απομάκρυνε όλους τους άλλους μακριά, φόρα και μία μάσκα.
Μετά με βρεγμένο πανί καθάρισμα όλες τις επιφάνειες γύρω γύρω.


Δοχείο αδράνειας μέσα στο σπίτι?
Ή εννοείς δοχείο εκτόνωσης?

Αν ο λέβητας είναι No-name (λόγω έλλειψης λινκ) προσωπικά θα τον καθάριζα το περισσότερο μία φορά το μήνα και ας πέσει η απόδοσή του.


Προσωπικά σκεφτόμουν επώνυμο αυτοκαθαριζόμενο λέβητα πυρόλυσης σε απομονωμένο λεβητοστάσιο,
αλλά λόγω κόστους θα βάλω ένα ενεργειακό τζάκι-λέβητα (με καθάρισμα μία φορά το χρόνο) για την ομορφιά και τα τσάμπα ξύλα απο τα χωράφια
και στο λεβητοστάσιο ότι πρόκειται να συμφέρει τη στιγμή που θα έρθει η ώρα (φ. αέριο με εξωτερική θαμμένη δεξαμενή είναι αυτό που προτιμώ αλλιώς μάλλον πέλλετ).

μηπως οταν καθαριζω την σομπα αυτη τελος παντων να βαζουμε και σε καραντινα το σπιτι? χαζομαρες, λιγη προσοχη θελει στο καθαρισμα οπως τα τζακια,σομπες και οτιδηποτε αλλο που καιει στερεα καυσιμα, τωρα αν μου συγκρινεις τους αυτοκαθαριζομενους πυρολυτικους των 6000 με αυτη την 700 ευρω ε τι να πω...το αλλο το αγχος μην σκασει ο λεβητας δεν το καταλαβαινω, εχεις καμμια εντυωπση οτι αν τον εχεις στο υπογειο σε μονοκατοικια θα γλυτωσει το σπιτι σου? ή μηπβως τοσα χρονια με τις δεξαμενες πετρελαιου και τους λεβητες στα λεβητοστασια αν σκασει ολο εκεινο το συστημα θα γλυτωσει η πολυκατοικια? το φυσικο αεριο ειναι 1000 φορες πιο επικυνδυνο αλλα δεν ειδα κανεναν να ανησυχει...


Χθες εριξα δυο μπριγκετες μεσα, μιλαμε οτι ζεματισε ο τοπος με μονο 2 μπριγκτετες!

ΥΓ εχω ηδη μηχανημα που κανει πριονιδι ξυλα, κλαδια φυλλα και ξυλα διαμετρου μεχρι 10 εκατοστα. Ψηνομαι να παρω και μια πελετιερα του χρονου ΑΝ μου πει ο εμπορας που την πηρα οτι μπορει να καψει πελετ, ερωτηση: μπριγκετα μπορω να φτιαξω?

teodor_ch
30-12-12, 15:37
μηπως οταν καθαριζω την σομπα αυτη τελος παντων να βαζουμε και σε καραντινα το σπιτι? χαζομαρες, λιγη προσοχη θελει στο καθαρισμα οπως τα τζακια,σομπες και οτιδηποτε αλλο που καιει στερεα καυσιμα

Ποιός καθαρίζει την εστία του τζακιού/σόμπας μέσα στο χειμώνα και τόσο συχνά;
Τελοσπαντων ελπίζω να κάνω λάθος :)

Τελικά έχεις δοχείο αδράνειας ή διαστολής;

Τέλος αν και δεν μίλησα για σκάσιμο, στα λεβητοστάσεια βάζουμε σύστημα πυρόσβεσης!

cool11
30-12-12, 16:00
Για ενα πετρινο αγροτοσπιτο, μεσα στη φυση και μακρια απο πόλεις, τι θα προτεινατε?
Με μετριες αναγκες θερμανσης, δηλαδη πχ θερμανση ενος δωματιου.
Η δικη μου η σκεψη πηγε στην κλασικη ξυλοσομπα, καθως η ευρεση 'δωρεαν' ξυλείας ειναι ευκολη υποθεση, και ουτε θα χει καποιος εγνοια να μεταφερει απο την πολη, οποιοδηποτε αλλο καυσιμο υλικο, που απαιτει κοστος, προγραμματισμο για ανεφοδιασμο κλπ
Αλλα...ομως, δεν ειναι ευκολο να γκρεμιστει τοιχος για 'μπουρί' και αυτο με προβληματιζει.
Τι λυση προτεινετε?

nyannaco
30-12-12, 16:32
το αλλο το αγχος μην σκασει ο λεβητας δεν το καταλαβαινω, εχεις καμμια εντυωπση οτι αν τον εχεις στο υπογειο σε μονοκατοικια θα γλυτωσει το σπιτι σου? ή μηπβως τοσα χρονια με τις δεξαμενες πετρελαιου και τους λεβητες στα λεβητοστασια αν σκασει ολο εκεινο το συστημα θα γλυτωσει η πολυκατοικια? το φυσικο αεριο ειναι 1000 φορες πιο επικυνδυνο αλλα δεν ειδα κανεναν να ανησυχει...Τα υπεραπλουστεύεις τα πράγματα. Το φυσικό αέριο είναι πιο ακίνδυνο, γιατί (α) με τις (πολλαπλές) διατάξεις επιτήρησης διακόπτεται αυτόματα η παροχή αν σβήσει η φλόγα ή υπάρχει διαρροή, και (β) υπάρχει συσσωρευμένη τεχνογνωσία σχετικά με τη σωστή και ασφαλή εγκατάσταση (τουλάχιστον για όποιον δεν το αναθέτει στο μαστροΜητσάρα που όλα τα σφάζει, ή στο μπατζανάκη που πιάνουν τα χέρια του). Στον αντίποδα, για τζακόσομπες κουτσουροκαλοριφέρ δεν υπάρχει ούτε τεχνογνωσία ούτε τυποποίηση, με αποτέλεσμα να βλέπεις διάφορες ομορφιές στην εγκατάσταση, απαιτούνται περισσότερες (και δαπανηρότερες) ασφαλιστικές διατάξεις, παρεμβαίνει ο ανθρώπινος παράγων στη λειτουργία, με ό,τι αυτό συνεπάγεται, και, το χειρότερο, η φωτιά ΔΕΝ σβήνει αν κοπεί το ρεύμα! Και τόσα χρόνια δεν έχουν πέσει και πολλές πολυκατοικίες από έκρηξη λέβητα πετρελαίου ή αερίου, εξ'όσων γνωρίζω.

George978
30-12-12, 16:53
Τα υπεραπλουστεύεις τα πράγματα. Το φυσικό αέριο είναι πιο ακίνδυνο, γιατί (α) με τις (πολλαπλές) διατάξεις επιτήρησης διακόπτεται αυτόματα η παροχή αν σβήσει η φλόγα ή υπάρχει διαρροή, και (β) υπάρχει συσσωρευμένη τεχνογνωσία σχετικά με τη σωστή και ασφαλή εγκατάσταση (τουλάχιστον για όποιον δεν το αναθέτει στο μαστροΜητσάρα που όλα τα σφάζει, ή στο μπατζανάκη που πιάνουν τα χέρια του). Στον αντίποδα, για τζακόσομπες κουτσουροκαλοριφέρ δεν υπάρχει ούτε τεχνογνωσία ούτε τυποποίηση, με αποτέλεσμα να βλέπεις διάφορες ομορφιές στην εγκατάσταση, απαιτούνται περισσότερες (και δαπανηρότερες) ασφαλιστικές διατάξεις, παρεμβαίνει ο ανθρώπινος παράγων στη λειτουργία, με ό,τι αυτό συνεπάγεται, και, το χειρότερο, η φωτιά ΔΕΝ σβήνει αν κοπεί το ρεύμα! Και τόσα χρόνια δεν έχουν πέσει και πολλές πολυκατοικίες από έκρηξη λέβητα πετρελαίου ή αερίου, εξ'όσων γνωρίζω.

αδερφε δεν εχεις ιδεα, θα σου πω καποια πραγματα και δεν θα συνεχισω.
1.οταν κοπει το ρευμα κλεινεις τα κλαπε της σιμπας και αυτη σβηνει το πολυ σε 15 λεπτα, το δοκιμασαμε και δουλεψε
2.το κυκλωμα καρφβνεται στο κυκλωμα του καλοριφερ που προυπυρχε, δλδ του πετρελαιου με ολες τις δικλειδες ασφαλειας
3.οταν ξεπερασει τους 90 βαθμους το νερο (που σημαινει τη μπουκωνες με ξυλα συνεχεια επι 6 ωρες, επεσε το ρευμα και εσυ συνεχισες να τη ταιζεις) τοτε ανοιγει μια βαλβιδα και πεταει το καυτο νερο εξω παιρνοντας κρυο απο το δικτυο
4.υπαρχει δοχειο αδρανειας
5.υπαρχει εμπειρια στο φυσικο αεριο στην ελλαδα??? τα τελευταια χρονια και η απορροφηση ειναι σε μικρη κλιμακα ακομη...δεν το λες και εμπειρια χρονων!
6.μπορεις με μια μπαταρια αυτοκινητου ή UPS να συνδεσεις τους κυκλοφορητες για μαξιμουμ ασφαλεια

ο καθενας βαζει αυτο που μπορει η τσεπη του. Αν ειχα 10.000 θα εφτιαχνα μια αντλια θερμοτητας με πηγαδι μπροστα στο χωραφι και θα τελεωναμε μια για παντα, δεν τα εχω και βολευομαι με αυτο. Τωρα εσεις θελετε να το παρουσιαζετε λες και εχω μια χυτρα ετοιμη να σκασει στο σπιτι μου. Ε δεν ειναι ετσι, και σε πληροφορω οτι δεν ειναι καινουρια ιστορια, σε αλλες χωρες παιζουν ετσι για πολλα χρονια και στην ελλαδα οι πιο παλιοι τις εχουν 3 χρονια τουλαχιστον. Ολοι ειναι σωοι και αβλαβεις

nyannaco
30-12-12, 18:09
αδερφε δεν εχεις ιδεα, θα σου πω καποια πραγματα και δεν θα συνεχισω.
1.οταν κοπει το ρευμα κλεινεις τα κλαπε της σιμπας και αυτη σβηνει το πολυ σε 15 λεπτα, το δοκιμασαμε και δουλεψε
2.το κυκλωμα καρφβνεται στο κυκλωμα του καλοριφερ που προυπυρχε, δλδ του πετρελαιου με ολες τις δικλειδες ασφαλειας
3.οταν ξεπερασει τους 90 βαθμους το νερο (που σημαινει τη μπουκωνες με ξυλα συνεχεια επι 6 ωρες, επεσε το ρευμα και εσυ συνεχισες να τη ταιζεις) τοτε ανοιγει μια βαλβιδα και πεταει το καυτο νερο εξω παιρνοντας κρυο απο το δικτυο
4.υπαρχει δοχειο αδρανειας
5.υπαρχει εμπειρια στο φυσικο αεριο στην ελλαδα??? τα τελευταια χρονια και η απορροφηση ειναι σε μικρη κλιμακα ακομη...δεν το λες και εμπειρια χρονων!
6.μπορεις με μια μπαταρια αυτοκινητου ή UPS να συνδεσεις τους κυκλοφορητες για μαξιμουμ ασφαλεια

1. ΑΝ είσαι ξύπνιος
2,3. Με την προϋπόθεση ότι όλα έχουν γίνει σωστά και ελέγχονται/συντηρούνται τακτικά για τη σωστή τους λειτουργία. Στην Ελλάδα...
4. ΟΤΑΝ υπάρχει, και είναι και σωστά υπολογισμένο, βάσει σοβαρής μηχανολογικής μελέτης (ποιός ήρθε;;; )
5. Ναι, φίλε μου, υπάρχει. Στις περιοχές που υπάρχει αέριο, είναι σημαντική. Επιπλέον, τα λεβητάκια αερίου δεν τα φτιάχνει ο κάθε τυχάρπαστος, αλλά σοβαρές επί το πλείστον εταιρείες, οι οποίες επιμορφώνουν με σεμινάρια μηχανολόγους/υδραυλικούς/καυστηρατζήδες. Εχω παρακολουθήσει, και έχω ιδία εμπειρία.
6. Τα πάντα μπορείς! Το θέμα είναι πόσοι τα κάνουν όλα αυτά, και σωστά, σε αυτή τη χώρα, όταν στην συντριπτική τους πλειοψηφία αυτοί που επιλέγουν αυτές τις λύσεις δεν έχουν ή δεν είναι διατεθειμένοι να επενδύσουν σε συστήματα που δεν καταλαβαίνουν.
Το αν έχω ή όχι ιδέα, το αντιπαρέρχομαι, γιατί απλούστατα δεν μπορείς να το ξέρεις.

Basilhs23_
30-12-12, 19:05
Μην με τρομάζετε με τέτοια γιατί ετοιμάζομαι να βάλω θέρμανση με αέριο στο σπίτι.

Είχα ακούσει οτι στις εγκαταστάσεις με αέριο αν γίνει διαρροή υπάρχει ένα σύστημα που την εντοπίζει αυτόματα και κλίνει η τροφοδοσία αερίου. Το θέμα είναι αν υπάρχει μια πολύ μικρή διαρροή αν εντοπίζεται.

nyannaco
30-12-12, 20:29
Ακόμη και το αέριο του αναπτήρα κοντά στον ανιχνευτή, τον ενεργοποιεί και κόβει την παροχή.

blade_
30-12-12, 20:32
μια χαρα ειναι το αεριο...δυσκολα πιστευω γινεται διαρροη.ακομα κ να γινει ειναι ευκολο να το καταλαβεις..

teodor_ch
30-12-12, 20:34
@nyannaco

Επειδή γνωρίζεις σίγουρα περισσότερα απο εμένα στο θέμα,
το δοχείο αδράνειας χρησιμοποιείται και για λόγους ασφαλείας ή χρειάζεται απαραιτήτως και δοχείο διαστολής;

Επίσης δεν είναι απαραίτητη και παροχή αποχέτευσης των ατμού σε περίπτωση ανάγκης;

nyannaco
30-12-12, 20:53
Το δοχείο αδρανείας χρησιμεύει πρωτίστως για την εξομάλυνση των μεταβολών θερμοκρασίας του λέβητα (στην περίπτωση λεβήτων στερεών καυσίμων, σε εγκαταστάσεις αντλιών θερμότητας πάιζει άλλο ρόλο), και δευτερευόντως και σαν επικουρική διάταξη ασφαλείας για απορρόφηση τυχόν υπερβολικής θερμότητας. Σαν διάταξη ασφαλείας, όμως, δεν επαρκεί από μόνο του.
Το δοχείο διαστολής είναι απαραίτητο σε κάθε σύστημα μου θερμαίνεται νερό, και η αποστολή του είναι άλλη: η απορρόφηση του όγκου διαστολής του νερού, ώστε να μην αυξάνεται πολύ η πίεση.
Οι βαλβίδες ασφαλείας (που όταν ανοίξουν βγάζουν όχι μόνο ατμό αλλά και θερμό νερό) πρέπει να αποχετεύονται ώστε το νερό να μην χύνεται στο χώρο (οταν δεν μιλάμε για λεβητοστάσιο), αλλά ταυτόχρονα να μην αποκρύπτουν το γεγονός, ώστε αυτό να γίνεταια αντιληπτό από το χρήστη, αφού σημαίνει ότι το σύστημα βγήκε εκτός προδιαγραφών λειτουργίας, άρα πρέπει να εντοπιστεί και να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.