PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113

airbus
11-01-13, 13:47
παιδια επειδη ειναι μεγαλο το thread μηπως καποιος χονδρικα μπορει να πει τι ειναι ποιο οικονομικο σαν θερμανση απο τα παρακατω 2...
μιλαμε για 3-5 ωρες χρησης καθημερινα το απογευματακι-βραδυ σε δωματιο 15τμ περιπου.

1. aircondition inverter 9000btu
2. καλοριφερ λαδιου (εχει 10 φετες πανω)

alekan
11-01-13, 14:01
Αν οι θερμοκρασίες σου δεν είναι πολικές, το inverter.

ntoremi
11-01-13, 15:10
Από τις 10 το βράδυ μυρίζει έντονα καπνός από τζάκι στο κέντρο. Αύριο περιμένω πάλι να βγάλει δελτίο το ΥΠΕΚΑ να λέει τα κλασσικά.

Ειναι αληθεια. Θυμαμαι περσι το χειμωνα μερικες φορες μου μυριζε το τζακι μου και ανοιγα λιγο το παραθυρο να αεριστει ο χωρος. Τωρα αναβω πιο σπανια το δικο μου τζακι, αλλα οποτε ανοιξω το παραθυρο για οποιονδηποτε λογο, μου ερχεται η εντονη μυρωδια καμμενου απο τα τζακια/ξυλοσομπες των αλλων... Τι να κανει ο κοσμος...

manoulamou
11-01-13, 16:04
παιδια επειδη ειναι μεγαλο το thread μηπως καποιος χονδρικα μπορει να πει τι ειναι ποιο οικονομικο σαν θερμανση απο τα παρακατω 2...
μιλαμε για 3-5 ωρες χρησης καθημερινα το απογευματακι-βραδυ σε δωματιο 15τμ περιπου.

1. aircondition inverter 9000btu
2. καλοριφερ λαδιου (εχει 10 φετες πανω)

Εαν εχεις νυχτερινο τιμολογιο, συμφερει το inverter ακομη περισσοτερο...

Αν οι θερμοκρασίες σου δεν είναι πολικές, το inverter.

Κατω απο ενα επιπεδο πεφτει η αποδοση ή κλεινει τελειως για λογους προστασιας!
Οποτε ανοιγεις το λαδιου στη χαμηλη κλιμακα για να εισαι ανετος...

anon
11-01-13, 17:19
Αν οι θερμοκρασίες σου δεν είναι πολικές, το inverter.

Σε κάθε περίπτωση το ινβέρτερ. Ακόμη και σε πολικές θερμοκρασίες. Στην χειρότερη, θα λειτουργήσει με COP=1, όπως το σώμα λαδιού. Επειδή όμως χειμώνας εν Ελλάδι ειναι βασικά θερμοκρασίες (σε αστικά κέντρα) απο 5 ως 12 βαθμούς με μερικές μέρες στο μηδέν η και κάτω του μηδενός, το ινβερτερ είναι πολύ πολύ οικονομικότερο.

manoulamou
11-01-13, 18:57
Παντως να μην το ματιασω, το δικο μου inverter οχι καμια φοβερη μαρκα, Samsung 12αρι
με εξωτερικη θερμοκρασια γυρω στους -5 τη νυχτα της Τριτης μια χαρα αποδοση ειχε.
Στο manual βαζει οριο λειτουργιας τους -15! :whistle:

Zer0c00L
11-01-13, 22:05
manoulamou αν η θερμοκρασια στην ελλαδα πεσει κατω απο τους -10 π.χ γινουμε σιβηρια με το αναλογο χιονι

δεν θα χρειαζεται να ανησυχεις καθως θα εχουμε δει τα ραδικια αναποδα αρκετοι απο μας + οτι για να ξεπαγωσει η ελλαδα θα περασει αρκετος καιρος....καθως οι υποδομες μας ειναι .....

21706
11-01-13, 22:18
Στο Νευροκόπι πριν από μερικές ημέρες είχαμε -13,4°C.

manoulamou
11-01-13, 22:39
manoulamou αν η θερμοκρασια στην ελλαδα πεσει κατω απο τους -10 π.χ γινουμε σιβηρια με το αναλογο χιονι
δεν θα χρειαζεται να ανησυχεις καθως θα εχουμε δει τα ραδικια αναποδα αρκετοι απο μας + οτι για να ξεπαγωσει η ελλαδα θα περασει αρκετος καιρος....καθως οι υποδομες μας ειναι .....

Το ειχε στρωσει τοτε και ΟΧΙ δεν ανησυχω για μενα, αλλά για τα παιδια μου που ειναι και τα δυο ανεργα.
ΔΕΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΩ εχουμε ακομη ενα κεραμιδι πανω απ το κεφαλι μας και μια συνταξη αξιοπρεπη δικη μου...
Υπαρχουν χιλιαδες αστεγοι που φυτοζωουν στο ελεος των καιρικων συνθηκων!

Zer0c00L
11-01-13, 22:44
Το ειχε στρωσει τοτε και ΟΧΙ δεν ανησυχω για μενα, αλλά για τα παιδια μου που ειναι και τα δυο ανεργα.
ΔΕΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΩ εχουμε ακομη ενα κεραμιδι πανω απ το κεφαλι μας και μια συνταξη αξιοπρεπη δικη μου...
Υπαρχουν χιλιαδες αστεγοι που φυτοζωουν στο ελεος των καιρικων συνθηκων!

σε νοιωθει η μητερα μου (68 χρονων) που ανησυχει για μενα (40 χρονων) ανεργος απο το 2009 το μονο που της δινει ελπιδα ειναι οτι εχουμε στεγη και δεν ειμαστε στον δρομο και οτι τα βγαζουμε περα...

αυτους που αναφερεις λυπαται ο θεος και δεν εχει κανει στην ελλαδα (βαρυ χειμωνα).

Dimos35
12-01-13, 11:41
Ας καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου. Έχοντας παρακολουθήσει το νήμα πολύ καιρό πριν, αποφάσισα το καλοκαίρι να βγάλω το παλιό κλιματιστικό 18.000 btu που είχα στο σαλόνι και να αγοράσω 2 inverter (1 18άρι και ένα 9άρι). Σκοπός ήταν να περιορίσω το καλοριφέρ στο ελάχιστο παρότι είχα τη δεξαμενή γεμάτη από την προηγούμενη άνοιξη.

Στο σημείο αυτό θα ήταν αγένεια να μην εκφράσω ένα μεγάλο ευχαριστώ και τη συμπάθεια μου στα μέλη nyannaco, anon και MAuVE κυρίως, αλλά και στους υπόλοιπους γνώστες που με βοήθησαν να καταλάβω πράγματα που δεν ήξερα, αλλά κυρίως να αποφύγω "κακοτοπιές" από τσαρλατανίστικες λύσεις που ευδοκιμούν αυτές τις ημέρες και προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την άγνοια και την δυσμενή οικονομική θέση του κόσμου.

Αποτέλεσμα: Τα κλιματιστικά ζεσταίνουν μια χαρά το σπίτι (70 τ.μ.), αν και με εμφανώς χειρότερη "ποιότητα" ζέστης. Τις ελάχιστες φορές που άνοιξα το καλοριφέρ το έκανα σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και 1-2 φορές που είχα κόσμο στο σπίτι και δεν ήθελα να απαγορεύσω το κάπνισμα σε φίλους. Παρακολουθώ και το ρολόι της ΔΕΗ, άλλωστε ήρθε και ο πρώτος εκκαθαριστικός λογαριασμός, το οποίο επιβεβαιώνει την πολύ χαμηλή (σχετικά) κατανάλωση. Δεν θα είναι υπερβολή αν πω ότι πιθανώς στο τέλος του χειμώνα θα έχω κάνει απόσβεση την αγορά-τοποθέτηση των κλιματιστικών (1.400 ευρώ). Να σημειώσω όμως ότι έκοψα τη συνήθεια να κυκλοφορώ στο σπίτι με φανελάκι και βερμούδα, δηλαδή βολεύομαι με θερμοκρασίες 19-20 βαθμούς αντί 21+ τα προηγούμενα χρόνια.

Το καλοκαίρι η επόμενη κίνηση είναι να επενδύσω σε μόνωση στην ταράτσα, ένα κόστος που πιστεύω ότι θα αργήσω να το αποσβέσω μεν, αλλά θα κερδίσω σε ποιότητα ζωής ως προς τις βραδυνές απώλειες θερμότητας.

Υ.Γ. Στο παρόν νήμα κάποιοι δίνουν μαθήματα ζωής με το χιούμορ, τον αυτοσαρκασμό, την διάθεση και την αισιοδοξία τους παρότι η ζωή τους δοκιμάζει. Τους ακούει κανείς μπας και επιτέλους γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι;

Zer0c00L
12-01-13, 16:02
πολλες φορες αρκετοι συνομιλητες με εχουν γλυτωσει απο "κακοτοπιες"

εγω εχω δυο παλια 9αρια GE (κωτσοβολος) και δεν υπαρχουν τα χρηματα για να παρω δυο inverter καθως το σπιτι στο συνολο του ειναι 70τμ (θα εκανα ανετα την δουλεια μου) δεν θα χρειαζομουν σομπες - αεροθερμα κτλ αλλα δυστυχως ολα τα παραπανω απαιτουν χρηματα και δεν υπαρχουν

το δωματιο μου σιγουρα το καλυπτει ενα 9αρι αλλα ο κυριως χωρος θα θελει απο 12αρι και πανω.

προς το παρων ο χωρος (ο μεγαλος) καλυπτεται απο το τζακι βιοαιθανολης

εγω μερικες φορες αναβω το παλιο κλιματιστικο...αλλιως την βγαζω με το καλοριφερ που το αναβουν οσο εχουμε ακομα πετρελαιο (καθως ειναι πληρωμενο) η κουκουλωνομαι με το παπλωμα.


σωστα τα λες μακαρι να ακουστουν τα λογια σου

George978
12-01-13, 16:08
ο γατος μου παντως εγκρινει με τα μπουνια :p

Zer0c00L
12-01-13, 16:10
ξυλοσομπα ειναι η pellet?

την σκυλα μου παντως καλυπτει και το τζακι βιοαιθανολης αλλα την βρισκει να χωνεται αναμεσα σε εμενα και στην κοπελια μου στο παπλωμα.

George978
12-01-13, 16:25
ξυλοσομπα, αυτος καθεται εκει κανα 20 λεπτο, αφου ζεματισει παει μια βολτα και ξαναπηγαινει...:rofl:

homo_digital
12-01-13, 18:15
Επειδη καμποσα παιδιά το κατεχουν το θέμα της θερμανσης θα θελα να θεσω και γω ενα ερωτημα.
Σε σπιτι που υπαρχει αιθριο, πως αντιμετωπιζεται το θεμα του κρυου που το γυαλι μπαζει? Μιλαμε για αιθριο 1,5χ2. Με 3 ποντους παχος.
Μπορει να μονωθει? Γίνεται? Με τι υλικά?

bxenos
12-01-13, 19:17
ξυλοσομπα ειναι η pellet?....
Βρέ... τους "κουβάδες" με τα ξύλα δεν τα πρόσεξες; :p :lol:

- - - Updated - - -


...τζακι βιοαιθανολης... μήπως μπορείς να μου πεις, πως θα το χαρακτήριζες αυτό τόσο από πλευράς κόστους, όσο και απόδοσης-λειτουργικότητας.

Π.χ
Ζεσταίνει; τι χώρο;
Πόσα λίτρα ξοδεύεις και με τι εξωτερική θερμοκρασία;

nyannaco
12-01-13, 19:54
Επειδη καμποσα παιδιά το κατεχουν το θέμα της θερμανσης θα θελα να θεσω και γω ενα ερωτημα.
Σε σπιτι που υπαρχει αιθριο, πως αντιμετωπιζεται το θεμα του κρυου που το γυαλι μπαζει? Μιλαμε για αιθριο 1,5χ2. Με 3 ποντους παχος.
Μπορει να μονωθει? Γίνεται? Με τι υλικά?ΕΚ πρώτης όψεως, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, είναι αντικατάσταση του υαλοστασίου με διπλό ή τριπλό, ή η προσθήκη ενός τέτοιου από μέσα από το ήδη υπάρχον (γιατί η αντικατάσταση του 30mm θα είναι ένα θέμα). Δεν το πολυέχω, αν δεν πάρεις καμμία καλύτερη πρόταση ρώτα αλουμινά/τζαμά τί μπορεί να κάνει. Πάντως πολλά παίζονται και από τη συγκεκριμένη κατασκευή, αν θέλεις ανέβασε καμμιά φωτογραφία, θα βοηθήσει την παραγωγή ιδεών.

homo_digital
12-01-13, 20:38
ΕΚ πρώτης όψεως, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, είναι αντικατάσταση του υαλοστασίου με διπλό ή τριπλό, ή η προσθήκη ενός τέτοιου από μέσα από το ήδη υπάρχον (γιατί η αντικατάσταση του 30mm θα είναι ένα θέμα). Δεν το πολυέχω, αν δεν πάρεις καμμία καλύτερη πρόταση ρώτα αλουμινά/τζαμά τί μπορεί να κάνει. Πάντως πολλά παίζονται και από τη συγκεκριμένη κατασκευή, αν θέλεις ανέβασε καμμιά φωτογραφία, θα βοηθήσει την παραγωγή ιδεών.

118198118199118200

Bananas
12-01-13, 20:46
118198118199118200

Σε ταβάνι είναι; Βασικά σκέψου κατά πόσο έχεις ανάγκη το φυσικό φωτισμό . Αν δεν τον έχεις ανάγκη τότε χτίστο και κλείστο και βάλε και μια "πλάκα" θερμομονωσης π.χ πολυστερίνη . Αν θες όμως να υπάρχει φυσικός φωτισμός τότε πιο πάνω σου πρότειναν 2πλο η τριπλό τζάμι . Αυτό ειναι μαι πολύ καλή λύση.

- - - Updated - - -


παιδια επειδη ειναι μεγαλο το thread μηπως καποιος χονδρικα μπορει να πει τι ειναι ποιο οικονομικο σαν θερμανση απο τα παρακατω 2...
μιλαμε για 3-5 ωρες χρησης καθημερινα το απογευματακι-βραδυ σε δωματιο 15τμ περιπου.

1. aircondition inverter 9000btu
2. καλοριφερ λαδιου (εχει 10 φετες πανω)

inverter σε κάθε περίπτωση. Είναι μια πολύ καλή επένδυση προς το παρόν. Λεω προς το παρόν γιατί δεν εχουμε ιδέα που μπορεί να φτάσει το κόστος kwh . Μην τσιγκουνευτείς τα λεφτά . Πάρε ενα ινβερτερ με πολύ υψηλό cop .

nyannaco
12-01-13, 21:26
118198118199118200Αν καταλαβαίνω σωστά τις φωτογραφίες, οι τρεις από τις τέσσερις πλευρές του υαλοστασίου τελειώνουν σε τοίχο. Φαντάζομαι ότι θα είναι σχετικά εύκολο να μπει εσωτερικά ένα επιπλέον διπλό (ή και τριπλό ακόμη καλύτερα, αν δεν βγαίνει απαγορευτικά ακριβό) με μερικά εκατοστά κενό, και κλείσιμο της τέταρτης πλευράς με γυψοσανίδα. Εκτός βέβαια αν πας στη ριζική λύση του Bananas (χτίσιμο).

George978
12-01-13, 21:55
οταν λες του κρυου που μπαζει απο το γυαλι εννοεις οτι μπαινει κρυο απο τους αρμους της κατασκευης ?

nyannaco
12-01-13, 22:09
ΑΠό τη διαφυγεί θερμότητας εννοεί λογικά, αν έμπαινε αέρας από τους αρμούς θα έμπαινε και νερό, και θα μιλάγαμε για τελείως άλλες καταστάσεις.

bxenos
12-01-13, 22:44
Αν καταλαβαίνω σωστά τις φωτογραφίες, οι τρεις από τις τέσσερις πλευρές του υαλοστασίου τελειώνουν σε τοίχο. Φαντάζομαι ότι θα είναι σχετικά εύκολο να μπει εσωτερικά ένα επιπλέον διπλό (ή και τριπλό ακόμη καλύτερα, αν δεν βγαίνει απαγορευτικά ακριβό) με μερικά εκατοστά κενό, και κλείσιμο της τέταρτης πλευράς με γυψοσανίδα. Εκτός βέβαια αν πας στη ριζική λύση του Bananas (χτίσιμο).

Στην μια από τις 3 πλευρές, έχει πόρτα μέχρι το τζάμι και ξεκινά σκάλα προς τα κάτω. Άρα δεν βλέπω να μπορεί να "κατέβει" πιο κάτω από το επίπεδο του τζαμιού.

Το πρόβλημα που φαντάζομαι ότι υπάρχει, είναι ότι ο ζεστός αέρας ανεβαίνει στο πιο ψηλό σημείο του ορόφου (π.χ. τζάμι) ακουμπά εκεί, ψύχεται και κατέρχεται, προκαλώντας ένα συνεχόμενο ρεύμα αέρα (ζεστό άνοδος, κρύο κάθοδος)

anon
12-01-13, 22:51
ο γατος μου παντως εγκρινει με τα μπουνια :p

Εχεις και γάτο; Εχεις λεφτά ρε.... Κάτσε, κάτσε, δεν θα στον βάλουν τεκμήριο; :p

- - - Updated - - -


ξυλοσομπα ειναι η pellet?

την σκυλα μου παντως καλυπτει και το τζακι βιοαιθανολης αλλα την βρισκει να χωνεται αναμεσα σε εμενα και στην κοπελια μου στο παπλωμα.


Kαι εσύ με ζωντανό;;;; Και μας παραπονιέσαι ότι δεν έχεις φράγκο;;; Κάτσε, κάτσε, εμείς με παιδιά και φορολογούμαστε παραπάνω, δεν θάρθει η ώρα να σας φορολογήσουν και εσάς πλουσιόπαιδα;;;; :p

- - - Updated - - -


Επειδη καμποσα παιδιά το κατεχουν το θέμα της θερμανσης θα θελα να θεσω και γω ενα ερωτημα.
Σε σπιτι που υπαρχει αιθριο, πως αντιμετωπιζεται το θεμα του κρυου που το γυαλι μπαζει? Μιλαμε για αιθριο 1,5χ2. Με 3 ποντους παχος.
Μπορει να μονωθει? Γίνεται? Με τι υλικά?

Mπορείς να πετύχεις πολύ καλη θερμομόνωση, αλλά όχι δυστυχώς χωρίς κόστος. Τριπλό ενεργειακό τζάμι, με πλήρωση ευγενούς αερίου (αργκόν). Και το προφίλ (κουφωμα) οπωσδήποτε είτε αλουμινίου αλλά χωρίς θερμογέφυρα. Επίσης πρέπει να έχεις κάποιον τρόπο να κλείνεις το βράδυ (πατζούρια/κουρτίνες κλπ) προκειμένου να μην ακτινοβολεί θερμότητα έξω. Σίγουρα όχι τόσο καλό όσο τοιχοποιεία με καλή θερμομόνωση, αλλά αρκετά καλά.

Εαν δεν μπορεί/πρέπει να πειραχτεί η τρέχουσα κατασκευή, τότε η πρόταση του nyannaco ειναι η πιο σωστή, με νέους υαλοπίνακες (τριπλό τζάμι ενεργειακό με αργκόν) σε κατασκευή πιο ελαφριά πιο κάτω (μιλώ για την περίπτωση που είναι σε οροφή). Δεν πρέπει να λυπηθείς το κόστος, γιατί όπως γράφτηκε και πιο πρίν, όλος ο θερμός αέρας ανεβαίνει προς τα πάνω, δηλαδή στους υαλοπίνακες, και επειδή είναι θερμογέφυρα, παγώνει και κατεβαίνει κρύος, σε έναν αέναο κύκλο.

Bananas
13-01-13, 00:09
Mπορείς να πετύχεις πολύ καλη θερμομόνωση, αλλά όχι δυστυχώς χωρίς κόστος. Τριπλό ενεργειακό τζάμι, με πλήρωση ευγενούς αερίου (αργκόν). Και το προφίλ (κουφωμα) οπωσδήποτε είτε αλουμινίου αλλά χωρίς θερμογέφυρα. Επίσης πρέπει να έχεις κάποιον τρόπο να κλείνεις το βράδυ (πατζούρια/κουρτίνες κλπ) προκειμένου να μην ακτινοβολεί θερμότητα έξω. Σίγουρα όχι τόσο καλό όσο τοιχοποιεία με καλή θερμομόνωση, αλλά αρκετά καλά.


Για τους υαλοπινακες που παρεμβάλεται ανάμεσα αδρανές αέριο έχω ακουσει οτι με τα χρόνια το αεριο χάνεται και θελουν ξανα γέμισμα αλλά δεν έχουν προβλέψει για επαναγέμισμα οι κατασκευαστές. Αληθεύει αυτό;
Επίσης κατι ακομα επειδη κάποιοι ίσως να το αντιλαβάνοντια διαφορετικα: Το κούφωμα (το πλαισιο αλουμινιου εννοώ) ευθύνεται σχεδον για το 45-50 % των απωλειών. Επειδη κατα καιρούς με άτομα που έχω μιλήσει πιστεύουν ότι το μεγαλύτερο ποσοστο απώλειας θερμότητας με διαφορά εντοπίζεται στους υαλοπίνακες. Με αυτό θέλω να τονίσω ότι η θερμοδιακοπή δεν είναι απλώς μια μικρή βελτίωση στην θερμομόνωση αλλά κάτι σημαντικό.

- - - Updated - - -

http://www.adslgr.com/forum/threads/693976-%CE%9A%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-(%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%BB%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82)-%CE%91%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82?p=4943294#post4943294

Το παραπάνω θέμα το άνοιξα πριν λίγο για γενική κουβέντα (προβληματισμούς, αποψεις, προβλήματα, βοηθεια αγοράς κ.α) σε ότι αφορά τις αντλίες θερμότητας (air condition)

Επειδή γενικώς πολύ συζητάνε εδω μέσα για air conditions μιας και είναι μια απο τις πλεον πιο αποδοτικές και οικονομικές λύσεις θέρμανσης, καλό είναι να τα έχουμε όλα μαζεμένα σε ένα θέμα για να βοηθηθούν και άλλοι.

George978
13-01-13, 00:21
Εχεις και γάτο; Εχεις λεφτά ρε.... Κάτσε, κάτσε, δεν θα στον βάλουν τεκμήριο; :p


α ολα και ολα, δεν τον ταιζω friskies. Τρωει αποφαγια, εχεις δει γατι να τρωει φασολαδα και μπροκολο? τα παντα ολα:p

τωρα για το φιλο με τα τζαμια, υπαρχουν θερμομονωτικες μεμβρανες νομιζω για τζαμια που κανουν δουλεια χειμωνα καλοκαιρι. προσωπικα δεν τις εχω δοκιμασει. Για ψαξτο ομως

Zer0c00L
13-01-13, 04:30
Εχεις και γάτο; Εχεις λεφτά ρε.... Κάτσε, κάτσε, δεν θα στον βάλουν τεκμήριο; :p

- - - Updated - - -




Kαι εσύ με ζωντανό;;;; Και μας παραπονιέσαι ότι δεν έχεις φράγκο;;; Κάτσε, κάτσε, εμείς με παιδιά και φορολογούμαστε παραπάνω, δεν θάρθει η ώρα να σας φορολογήσουν και εσάς πλουσιόπαιδα;;;; :p

- - - Updated - - -



Mπορείς να πετύχεις πολύ καλη θερμομόνωση, αλλά όχι δυστυχώς χωρίς κόστος. Τριπλό ενεργειακό τζάμι, με πλήρωση ευγενούς αερίου (αργκόν). Και το προφίλ (κουφωμα) οπωσδήποτε είτε αλουμινίου αλλά χωρίς θερμογέφυρα. Επίσης πρέπει να έχεις κάποιον τρόπο να κλείνεις το βράδυ (πατζούρια/κουρτίνες κλπ) προκειμένου να μην ακτινοβολεί θερμότητα έξω. Σίγουρα όχι τόσο καλό όσο τοιχοποιεία με καλή θερμομόνωση, αλλά αρκετά καλά.

Εαν δεν μπορεί/πρέπει να πειραχτεί η τρέχουσα κατασκευή, τότε η πρόταση του nyannaco ειναι η πιο σωστή, με νέους υαλοπίνακες (τριπλό τζάμι ενεργειακό με αργκόν) σε κατασκευή πιο ελαφριά πιο κάτω (μιλώ για την περίπτωση που είναι σε οροφή). Δεν πρέπει να λυπηθείς το κόστος, γιατί όπως γράφτηκε και πιο πρίν, όλος ο θερμός αέρας ανεβαίνει προς τα πάνω, δηλαδή στους υαλοπίνακες, και επειδή είναι θερμογέφυρα, παγώνει και κατεβαίνει κρύος, σε έναν αέναο κύκλο.

α να με συγχωρεις αλλα προς το παρων τεκμηρια ειναι η γυναικα (γαμος) και τα παιδια τα κατοικιδια ζωα δεν ειναι

η σκυλιτσα μου τρωει τα παντα (οτι τρωμε και εμεις) π.χ φασολαδα

- - - Updated - - -


Βρέ... τους "κουβάδες" με τα ξύλα δεν τα πρόσεξες; :p :lol:

- - - Updated - - -

μήπως μπορείς να μου πεις, πως θα το χαρακτήριζες αυτό τόσο από πλευράς κόστους, όσο και απόδοσης-λειτουργικότητας.

Π.χ
Ζεσταίνει; τι χώρο;
Πόσα λίτρα ξοδεύεις και με τι εξωτερική θερμοκρασία;

μπορει να ηταν για διακοσμηση (και εγω εχω ξυλα) χαχα αλλα ειναι για διακοσμηση.

θεωρητικα ειναι για χωρους απο 20 εως 50τμ

εγω το εβαλα στο κυριο χωρο του σπιτιου και ειμαι ευχαριστημενος απο την αποδοση του σε συνδιασμο του καλοριφερ (που αναβει 2 ωρες την ημερα για οσο εχουμε πετρελαιο ακομα...και με τα παλια κλιματιστικα (9αρια GE)

το καυσιμο ειναι σε 10λιτρο μπιτονι βιοαιθανολης 96% σε καθαροτητα.

καθε γεμισμα του τζακιου κραταει 6 ωρες φωτια

1 μπιτονι το καταναλωνει σε περιπου 2 εβδομαδες

η εταιρεια που μου εδωσε το τζακι και το καυσιμο τα δινει (δωρεαν λογω συμμετοχης μου σε προγραμμα του δημου αθηναιων) ως ανεργος.

δινει 3 μπιτονια των 10 λιτρων ανα μηνα

homo_digital
13-01-13, 08:57
Στην μια από τις 3 πλευρές, έχει πόρτα μέχρι το τζάμι και ξεκινά σκάλα προς τα κάτω. Άρα δεν βλέπω να μπορεί να "κατέβει" πιο κάτω από το επίπεδο του τζαμιού.

Το πρόβλημα που φαντάζομαι ότι υπάρχει, είναι ότι ο ζεστός αέρας ανεβαίνει στο πιο ψηλό σημείο του ορόφου (π.χ. τζάμι) ακουμπά εκεί, ψύχεται και κατέρχεται, προκαλώντας ένα συνεχόμενο ρεύμα αέρα (ζεστό άνοδος, κρύο κάθοδος)

Αυτό ακριβώς!

- - - Updated - - -


Εχεις και γάτο; Εχεις λεφτά ρε.... Κάτσε, κάτσε, δεν θα στον βάλουν τεκμήριο; :p

- - - Updated - - -




Kαι εσύ με ζωντανό;;;; Και μας παραπονιέσαι ότι δεν έχεις φράγκο;;; Κάτσε, κάτσε, εμείς με παιδιά και φορολογούμαστε παραπάνω, δεν θάρθει η ώρα να σας φορολογήσουν και εσάς πλουσιόπαιδα;;;; :p

- - - Updated - - -



Mπορείς να πετύχεις πολύ καλη θερμομόνωση, αλλά όχι δυστυχώς χωρίς κόστος. Τριπλό ενεργειακό τζάμι, με πλήρωση ευγενούς αερίου (αργκόν). Και το προφίλ (κουφωμα) οπωσδήποτε είτε αλουμινίου αλλά χωρίς θερμογέφυρα. Επίσης πρέπει να έχεις κάποιον τρόπο να κλείνεις το βράδυ (πατζούρια/κουρτίνες κλπ) προκειμένου να μην ακτινοβολεί θερμότητα έξω. Σίγουρα όχι τόσο καλό όσο τοιχοποιεία με καλή θερμομόνωση, αλλά αρκετά καλά.

Εαν δεν μπορεί/πρέπει να πειραχτεί η τρέχουσα κατασκευή, τότε η πρόταση του nyannaco ειναι η πιο σωστή, με νέους υαλοπίνακες (τριπλό τζάμι ενεργειακό με αργκόν) σε κατασκευή πιο ελαφριά πιο κάτω (μιλώ για την περίπτωση που είναι σε οροφή). Δεν πρέπει να λυπηθείς το κόστος, γιατί όπως γράφτηκε και πιο πρίν, όλος ο θερμός αέρας ανεβαίνει προς τα πάνω, δηλαδή στους υαλοπίνακες, και επειδή είναι θερμογέφυρα, παγώνει και κατεβαίνει κρύος, σε έναν αέναο κύκλο.

Θα ζητησω προσφορα για το 3πλο τζαμι με αργκον για να δω το κοστος.
Αν και δεν παιζει τιποτα απο ρευστο! :oops:

anon
13-01-13, 11:24
α ολα και ολα, δεν τον ταιζω friskies. Τρωει αποφαγια, εχεις δει γατι να τρωει φασολαδα και μπροκολο? τα παντα ολα:p


Εσύ έχεις δεί γάτα να τρώει μεξικάνικο, καυτερό; Απίστευτο θέαμα. έτρωγε και την έτρωγε. Επαιρνε μια μπουκιά, και τιναζόταν για μερικά λεπτά, αλλά εκεί, δεν το άφηνε... Αδέσποτη γάτα, που έτρωγε αποφάγια έξω απο μεξικάνικο εστιατόριο στην Καλαμαριά, πριν χρόνια.... Δεν είχαμε τότε smartphones να την αποθανατίσω...


Οι μεμβράνες δεν είναι βασικά θερμομόνωση, αλλά για την ακτινοβολία. Περιορίζουν το ηλιακό φώς, ειδικά στο υπέριώδες (UV). Εαν σας πουλάνε μεμβράνες για θερμομόνωση, τότε σας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλλες. Εχω ακούσει ότι πουλάνε μεμβρανη σαν ταπετσαρία, λεπτή, που ειναι για θερμομόνωση τοίχου. Δεν έχω δεί τεχνικά στοιχεία αλλά πρέπει ναναι μεγάλη μούφα, μιας και η θερμοδιαπερατότητα μετριέται με ένα συντελεστή ανάλογα με το υλικό και επι το πάχος του υλικού. Οπότε όποιο υλικό και να βάλεις πλην κενού και airgell,εαν το πάχος ειναι μερικά χιλιοστά η θερμομόνωση λογικά θα υπάρχει αλλά θα είναι ελάχιστη... Οπότε λοιπόν, προσοχή.

Τώρα όσον αφορά το αργκόν. Το έχω ακούσει και εγώ. Κανονικά τα διπλά και τριπλά τζάμια δεν μπορούν να χάσουν αργκόν παρα μόνο απο την βαλβίδα πληρωσης η οποία και σφραγίζεται μετα την πλήρωση (κανονικά). Εαν υπάρχει έστω και ένα σημείο, απειροελάχιστη τρυπούλα λέμε, το αργκόν θα φύγει.

George978
13-01-13, 11:52
δεν ξερω ανον αν ειναι μεταξωτες κορδελες, με ενα γκουγκλαρισμα παντως βρηκα αυτο http://www.gri-sun.gr/5/1/faq/

ας παρει να ρωτησει δεν εχει να χασει τπτ...εξαλου οπως και ειπε δεν παιζουν και πολλα €€€ οποτε μπορει να βολευτει για λιγο καιρο και μετα να βαλει κατι πιο αποδοτικο

nyannaco
13-01-13, 13:11
Σχετικά με το θέμα του πρόσθετου υαλοστασίου για μόνωση του φεγγίτη οροφής:
Ναι, το είδα ότι όντως δεν έχει περιθώρια ν ακατέβει λόγω παραθύρου. Δεν θα αφήσει μεγάλο κενό, αλλά δεν χάθηκε και ο κόσμος τελικά, φτάνει να μην ακουμπάει το (αλουμινένιο; ) πλάισιο στο υπάρχον τζάμι. Ας είναι και χιλιοστά η απόσταση, ή ας χρησιμοποιηθεί ταινία armaflex (άσπρη) ενδιάμεσα σε διπλή/τριπλή στρώση, ή κάποιο μονωτικό τέλος πάντων, για να κάνει θερμοδιακοπή μεταξύ των δύο.
Οσο για τα τριπλά τζάμια με argon που συζητήθηκαν, αν και πρώτος το ανέφερα, μάλλον είναι λίγο υπερβολή τελικά, τώρα που το ξανασκέφτομαι. Θεωρητικά, το υαλοστάσιο όπως είναι έχει απώλειες της τάξης των 300KCal/h, δηλαδή όσο περίπου αποδίδει ένα μικρό σώμα WC. Με την προσθήκη ενός διπλού τζαμιού, θα πέσει σχεδόν στο μισό. Δεν είναι μεγάλο το νούμερο.
Σε κάθε περίπτωση, τα ανοδικά/καθοδικά ρεύματα αέρα είναι αδύνατο να μηδενιστούν, λόγω του ύψους. Ακόμη κι αν δεν υπήρχε ο φεγγίτης, σε κάποιο βαθμό θα υπήρχαν. Μόνο να μειωθούν σημαντικά είναι εφικτό.

homo_digital
13-01-13, 13:35
Σχετικά με το θέμα του πρόσθετου υαλοστασίου για μόνωση του φεγγίτη οροφής:
Ναι, το είδα ότι όντως δεν έχει περιθώρια ν ακατέβει λόγω παραθύρου. Δεν θα αφήσει μεγάλο κενό, αλλά δεν χάθηκε και ο κόσμος τελικά, φτάνει να μην ακουμπάει το (αλουμινένιο; ) πλάισιο στο υπάρχον τζάμι. Ας είναι και χιλιοστά η απόσταση, ή ας χρησιμοποιηθεί ταινία armaflex (άσπρη) ενδιάμεσα σε διπλή/τριπλή στρώση, ή κάποιο μονωτικό τέλος πάντων, για να κάνει θερμοδιακοπή μεταξύ των δύο.
Οσο για τα τριπλά τζάμια με argon που συζητήθηκαν, αν και πρώτος το ανέφερα, μάλλον είναι λίγο υπερβολή τελικά, τώρα που το ξανασκέφτομαι. Θεωρητικά, το υαλοστάσιο όπως είναι έχει απώλειες της τάξης των 300KCal/h, δηλαδή όσο περίπου αποδίδει ένα μικρό σώμα WC. Με την προσθήκη ενός διπλού τζαμιού, θα πέσει σχεδόν στο μισό. Δεν είναι μεγάλο το νούμερο.
Σε κάθε περίπτωση, τα ανοδικά/καθοδικά ρεύματα αέρα είναι αδύνατο να μηδενιστούν, λόγω του ύψους. Ακόμη κι αν δεν υπήρχε ο φεγγίτης, σε κάποιο βαθμό θα υπήρχαν. Μόνο να μειωθούν σημαντικά είναι εφικτό.

Συνοπτικά, για καλύτερη θερμομόνωση προτείνεις κατω απο το υπάρχον πλαίσιο να βάλω διπλό τζάμι και ανάμεσα στο υπάρχον αλουμινένιο πλαίσιο και το νέο να μπει καποιο μονωτικό υλικό? Κατάλαβα καλά?
Δεν ειμαι σιγουρος για την τοποθετηση ομως. Θα τρυπηθούν οι τοιχοι για να στηριξουν το τζαμι? Ειναι ασφαλές? Ή εχεις στο νου σου κατι αλλο?
Αν και δεν σκεφτομαι να το κανω αμεσα θα με ενδιεφερε να γνωριζω πως θα γινει.

alekan
13-01-13, 14:07
Οι μεμβράνες δεν είναι βασικά θερμομόνωση, αλλά για την ακτινοβολία. Περιορίζουν το ηλιακό φώς, ειδικά στο υπέριώδες (UV). Εαν σας πουλάνε μεμβράνες για θερμομόνωση, τότε σας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλλες. Εχω ακούσει ότι πουλάνε μεμβρανη σαν ταπετσαρία, λεπτή, που ειναι για θερμομόνωση τοίχου. Δεν έχω δεί τεχνικά στοιχεία αλλά πρέπει ναναι μεγάλη μούφα, μιας και η θερμοδιαπερατότητα μετριέται με ένα συντελεστή ανάλογα με το υλικό και επι το πάχος του υλικού. Οπότε όποιο υλικό και να βάλεις πλην κενού και airgell,εαν το πάχος ειναι μερικά χιλιοστά η θερμομόνωση λογικά θα υπάρχει αλλά θα είναι ελάχιστη... Οπότε λοιπόν, προσοχή.

http://en.wikipedia.org/wiki/Space_blanket
:p

kostarcng
13-01-13, 14:16
http://en.wikipedia.org/wiki/Space_blanket

Μην το γελάς καθόλου, φαντάσου τώρα να κολλήσεις σε μια κουρτίνα αυτό το υλικό, να δέσεις και σιδηρόδρομους και όταν έχει κρύο να πατάς ένα κουμπί και με ένα μικρό ηλεκτροκινητήρα και να κλείνεις το παράθυρο.

nyannaco
13-01-13, 14:23
Συνοπτικά, για καλύτερη θερμομόνωση προτείνεις κατω απο το υπάρχον πλαίσιο να βάλω διπλό τζάμι και ανάμεσα στο υπάρχον αλουμινένιο πλαίσιο και το νέο να μπει καποιο μονωτικό υλικό? Κατάλαβα καλά?
Δεν ειμαι σιγουρος για την τοποθετηση ομως. Θα τρυπηθούν οι τοιχοι για να στηριξουν το τζαμι? Ειναι ασφαλές? Ή εχεις στο νου σου κατι αλλο?
Αν και δεν σκεφτομαι να το κανω αμεσα θα με ενδιεφερε να γνωριζω πως θα γινει.Χοντρικά ναι, κάτι τέτοιο προτείνω. Τώρα για τις λεπτομέρειες της στήριξης δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά, ο αλουμινάς που θα το αναλάβει και θα το δει από κοντά θα ξέρει καλύτερα. Αλλά η λογκή λέει ότι η ασφαλέστερη στερέωση είναι στον τοίχο. Σημαντικό: στην τέταρτη πλευαά που δεν έχει τοίχο, πρέπει οπωσδήποτε να κελιστεί το κενό, έστω και με σκέτη γυψοσανίδα, για να μην μπορεί να εναλλάσσεται ο αέρας ενδιάμεσα με τον αέρα του χώρου. Αλλιώς μειώνεται πολύ η αποτελεσματικότητα.

anon
13-01-13, 16:34
Οι μεμβράνες αυτές δεν κάνουν θερμομόνωση - μόνωση , απλά αποτρέπουν το χάσιμο θερμότητας δια ακτινοβολίας που γίνεται αντανακλώντας την εκπεμπόμενη θερμότητα προς τα πισω.

HELL_pegaSOS
14-01-13, 03:11
Χοντρικά αυτό που κάναν πολύ παλιά στα χωριά να ντύνουν πατώματα και τοίχους με υφάσματα - χαλιά απλά σε πιο hi-tech μορφή και με σφραγίδα ψυχροπολεμικής NASA.
Βγαίνει και σε γήινα χρώματα η μεμβράνη? :p

George978
14-01-13, 13:14
Οι μεμβράνες αυτές δεν κάνουν θερμομόνωση - μόνωση , απλά αποτρέπουν το χάσιμο θερμότητας δια ακτινοβολίας που γίνεται αντανακλώντας την εκπεμπόμενη θερμότητα προς τα πισω.

δηλαδη η ανακλαση της ακτινοβολιας δεν προσδιδει μονωτικες ιδιοτητες?

anon
14-01-13, 13:56
δηλαδη η ανακλαση της ακτινοβολιας δεν προσδιδει μονωτικες ιδιοτητες?

Nαι, αλλά το θέμα είναι πόσο χάνεις απο ακτινοβολία, και πόσο απο απλή θερμική αγωγιμότητα. Αναφέρθηκε πχ το παράδειγμα της space blanket. Μπορείς να είσαι γυμνός με μια space blanket και να φυσά αέρας με όχι πολύ, πχ 20 χλμ / ώρα και θερμοκρασία 15 βαθμούς (ούτε καν μηδέν); ΟΧΙ. Θα παγώσεις αμέσως. Μπορείς να κάτσεις με την space blanket ενώ όμως έχεις ρούχα, σε νηνεμία, με θερμοκρασία -2 βαθμούς; Μάλλον ναι (εξαρτάται απο τα ρούχα που φοράς).

geonet11
16-01-13, 22:05
Ξέρει κανείς τι γίνεται με τα διάφορα νοντέλα της Atlantic (BONJOUR, Design, Odyssee, 117 20/117 25 κτλ) ή ποιες είναι οι διαφορές τους? Η επίσημη αντιπροσωπεία δηλώνει μόνο δύο μοντέλα (117/18 και Odyssee) :hmm:

HELL_pegaSOS
17-01-13, 17:07
Στα κανάλι τις προάλλες μιλούσε ένας υπεύθυνος του υπουργείου για την βιομηχανία και "αποκάλυψε" ότι αρκετοί καυστήρες πέλετ κρίθηκαν ακατάλληλοι.
Ειπώθηκε ότι κατα πρώτον διότι δεν τηρούσαν τους κανόνες ασφαλείας και κατα δεύτερον ήταν επιβαρυντικοί για την υγεία.
Απουσίαζε η έγκριση CE.

Επιβληθηκαν πρόστιμα και αναζητούνται καταστήματα που πουλάνε τα μη εγκεκριμένα προιόντα.
Γκουγκλάροντας δνε βρήκα κάτι σχετικό...
Λέτε να ήταν καμία αποκλειστικότητα του ΣΚΑΙ?

manoulamou
17-01-13, 18:14
Στα κανάλι τις προάλλες μιλούσε ένας υπεύθυνος...
Γκουγκλάροντας δνε βρήκα κάτι σχετικό...
Λέτε να ήταν καμία αποκλειστικότητα του ΣΚΑΙ?

Αποκαλυψεις του Εισαγγελατου?:cool:

jkoukos
17-01-13, 18:17
Στο επίσημο (http://www.ggb.gr/%CE%94%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CE%B1%CE%A4%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85/tabid/83/vw/1/ItemID/261/language/en-US/Default.aspx) δελτίο τύπου αναφέρεται ότι ο έλεγχος έγινε σε 140 προϊόντα εναλλακτικής θέρμανσης (ηλεκτρικά, ξύλου, βιομάζας κλπ) και "διαπιστώθηκε ότι τα προϊόντα που ελέγχθηκαν σε ποσοστό 60% περίπου παρουσίαζαν έλλειμμα συμμόρφωσης σχετικά με τις υποχρεωτικές επισημάνσεις, μεταξύ των άλλων και την σήμανση CE που έπρεπε να φέρουν, στην αναγκαία (υποχρεωτική) τεχνική τεκμηρίωση που έπρεπε να τα συνοδεύει σχετικά με τις απαιτήσεις ασφάλειας, τις ενεργειακές τους αποδόσεις, τις οδηγίες εγκατάστασης και χρήσης κλπ." επιβάλλοντας πρόστιμα μόνο στις περιπτώσεις που δεν υπήρχε σήμανση CE.

Ο νοών νοείτω.

geonet11
17-01-13, 19:42
Ξέρει κανείς τι γίνεται με τα διάφορα νοντέλα της Atlantic (BONJOUR, Design, Odyssee, 117 20/117 25 κτλ) ή ποιες είναι οι διαφορές τους? Η επίσημη αντιπροσωπεία δηλώνει μόνο δύο μοντέλα (117/18 και Odyssee) :hmm:

noone?

21706
17-01-13, 20:08
noone?

Κάποιο λινκ;

geonet11
18-01-13, 00:01
Κάποιο λινκ;

π.χ
Atlantic F117 Design 15 - http://www.skroutz.gr/s/291263/Atlantic-F18-Multiforme-1000W.html
Atlantic F117 20 - http://www.skroutz.gr/s/2764405/Atlantic-F117-Design-20.html
Atlantic Bonjour 2000W - http://www.skroutz.gr/s/2727512/Atlantic-Bonjour-2000W.html
Atlantic F18 Multiforme (1000W) - http://www.skroutz.gr/s/291263/Atlantic-F18-Multiforme-1000W.html

didaskalo
20-01-13, 18:59
Μην αναλώσεις χρόνο στην παρακολούθηση του χρόνου λειτουργίας κάθε μηχανήματος.
Την δουλεία αυτή την κάνει για σένα ο μετρητής ενεργείας.
Να παρακολουθείς μόνο την ένδειξη ενεργείας (kWh) και όχι αυτήν της ισχύος (W ή kW)
Επίσης, κάνε το σε συνήθεις ημέρες και όχι κατά τις εορτές ή τις αργίες, γιατί τότε τα αποτελέσματα θα βγουν πιο φουσκωμένα.

Αναμένουμε αποτελέσματα.

Άφησα λοιπόν να περάσουν οι γιορτές και ποστάρω τα πρώτα δεδομένα:

13/01/2013 - 20/01/2013 : Κατανάλωση air-condition 12000 BTU --> 14,5 KWh

Απο εδώ http://hoa.ntua.gr/charts/agios_kosmas_station/?last=week φαίνεται οτι η ελάχιστη θερμοκρασία την νύχτα ήταν περίπου 10 βαθμοί.
Το air-condition το έχουμε ρυθμισμένο στους 20 βαθμούς.

Στο σύνολο ίσως αξίζει ν'αναφέρω οτι απο 6/12/12 η συνολική κατανάλωση είναι στις 154,5 KWh. Αρκετά χαμηλά, αλλά γενικά φέτος μέχρι στιγμής στην περιοχή μου έχουμε πολύ ελαφρύ χειμώνα.

CptBill
23-01-13, 01:08
ξερει κανεις σε περιπτωση που καποιο διαμερισμα που εχει ηδη αυτονομη θερμανση αλλα θελει να αποκοπει πχ με αντλια θερμοτητας, το τροπο συνδεσης στο υπαρχων δικτυο καλοριφερ?

Εαν βοηθαει, τα καλοριφερ μου υποθετω πως εχουν μονοσωλήνιο σύστημα (με το που ανοιγω το κεντρικο διακοπτη ζεσταίνονται το ενα καλοριφερ μετα το αλλο στη σειρα).
Επισης εντος του διαμερισματος μου υπαρχει κολεκτερ αλλα δεν εχω μπει στο κοπο να ανοιξω το ντουλαπακι και δω τι παιζει με τους εκει σωληνες.

Papados
23-01-13, 09:38
Μέσα στο ντουλαπάκι σου είναι η (ηλεκτρο)βάνα αυτονομία σου. Είναι αυτή που αφήνει να περάσει το ζεστό νερό προς τα θερμαντικά σου σώματα, όταν ανοίγεις τον θερμοστάτη σου.

Η διαδικασία για να μπει αντλία θερμότητας (ως προς το υδραυλικό κομμάτι της εγκατάστασης), είναι να ενώσεις την αντλία θερμότητας στα κολλεκτέρ σου, που βρίσκονται αμέσως μετά την βάνα αυτονομίας. Ετσι όλα τα σώματα θα τροφοδοτούνται από την Α/Θ. Ταυτόχρονα με την αποξήλωση της βανας, αποκόπτεσαι από το δίκτυο της Κ/Θ της πολυκατοικίας.

Τώρα για το διαδικαστικό κομμάτι, (τι γινεται με τα κοινόχρηστα, αν θα έχω γκρίνια - αντιρρήσεις απο τους αλλους ενοίκους κλπ), είναι ενα άλλο κεφάλαιο. Συνήθως, απλά πληρώνεις μόνο το πάγιο και τελειώνει εκει η ιστορία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.