PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

bxenos
08-02-13, 23:03
Να ρωτήσω κάτι ακόμα: χρειάζεται να βάλω τριφασικό;όχι.......

21706
08-02-13, 23:07
όχι.......

ΟΚ, όταν νυστάζω δεν πρέπει να γράφω...

HELL_pegaSOS
09-02-13, 02:07
Δεν ειναι τρομερη καταντια να κοιταμε καθε μερα τον καιρο και να λεμε "ουφ ευτυχως, δεν εχει πολυ κρυο, καπως θα την βολεψουμε". Τι τραγωδια...
Και αντε πες φετος θα την βγαλουμε με ηπιο χειμωνα. Του χρονου;; Του παραχρονου;; Σε 3-4-5-10-20-30-40-50 χρονια;; Το ιδιο θα προσευχομαστε καθε χρονο;; Και θα μας κανει το χατηρι ο θεος;; Να εναποθεσουμε τις ελπιδες μας στο φαινομενο του θερμοκηπιου μπας και ζεστανουν οι χειμωνες στην Αθηνα;;;

Παντως, εγκυκλοπαιδικα και στατιστικα, νομιζω οτι οι χειμωνες στην Αθηνα ειναι σαφως πιο θερμοι σε σχεση με 10-20-30 χρονια πριν. Θυμαμαι οταν ημουν μικρος να νιωθω πολυ εντονο κρυο και μεσα στο σπιτι, και εξω στο δρομο, και στο σχολειο και παντου. Αυτο το κρυο πλεον στην Αθηνα δεν νομιζω οτι το συνανταμε πανω απο 10-15-20 μερες ολο το χειμωνα... Μακαρι...


Δίνε έμφαση στις στατιστικές απο πανεπιστήμια
(όχι από econews και ΣΚΑΙ!).

Στις παιδικές αναμνήσεις όμως μην δίνεις και πολύ βάρος.
Αυτά που θυμόμαστε για τα παιδικά μας χρονια συνήθως έιναι λίγο πειραγμένα γιατί ακριβώς είναι παιδικές μνήμες κι όταν τις συγκρατούσαμε είχαμε παιδικό μυαλό και παιδικό σώμα.
Εγώ πχ. ντυνόμουνα(με αναγκάζανε να ντνομαι) σαν κρεμμύδι και θυμάμαι πως κρύωνα.
Από την εφηβεία και μετά κυκλοφορούσα με λεπτή μπολουζίτσα ακόμη και μες το καταχείμωνο κι ένιωθα μια χαρά.
Μέχρι στο Καιμακτσαλάν ως φοιτητής πήγα με απλή μπλουζίτσα και λεπτό μπουφάν και τζινάκι.
Ολοι οι άλλοι με πουπουλένια μπουφάν, γάντια, σκούφους και τρίζανε τα δόντια τους. Βλέπανε και μένα και τρέμαν πιο πολύ!:lol:

ntoremi
09-02-13, 03:26
Kαταλαβαινω τι λες, αλλα ειδικα εγω ειμαι πολυ κρυουλιαρης. Οταν φευγω εκτος Αθηνων σε χωρια, βουνα, χιονοδρομικα, βαζω πουπουλενια μπουφαν, ισοθερμικα εσωρουχα, κασκολ, σκουφους, γαντια κλπ, γιατι εχω καταληξει οτι μολις περασεις την Μαλακασα εισαι πλεον στην Βορεια Ευρωπη. Ευτυχως εδω στην Αττικη ειμαστε κλιμα τροπικο...

HELL_pegaSOS
09-02-13, 13:30
Α ξέχασα να αναφέρω ότι τότε που ανένβηκα πρώτη φορά Καιμάκ, ήταν μόδα τα Adidas τα μποξερικά και τα ταεκβοντίστικα με την σχεδόν μπαλαρινε σόλα.
Είχα πάρει τα "ταεκβοντίστικα" με την επίπεδη χωρίς προεξοχές σόλα: Για πατινάζ!

Τι βούτες του ποδιού μεσα στον χιόνι μέχρι τον αστράγαλο έφαγα τότε, τι βρεξιμο από τις εφόδους στο απάτητο χιόνι ... :p
Δεν ένιωθε το σώμα όμως ούτε και η παρέα χαμπάριαζε! Τρελαρί Τρελαρό...

qwertyuiop
09-02-13, 14:27
To λεκανοπέδιο ήταν ανέκαθεν πολύ ήπιο κλιματικά. Οι αρχαίοι κάτοικοι της περιοχής δεν τολμούσαν να ξεμυτίσουν πέρα από το σημερινό νοητό τόξο Μενιδίου - Κηφισιάς, τουλάχιστον το χειμώνα.
Και η Θεσσαλονίκη και η Πάτρα και το Ηράκλειο είναι περιοχές προστατευμένες από το έντονο κρύο, δεν είναι τυχαίο αυτό.

Ωστόσο, φλωρέψαμε τα τελευταία χρόνια, εκεί που ακόμα και τους 10 βαθμούς τους ανεχόμασταν κάποτε δίχως κάποια πηγή θερμότητας στο σπίτι, τώρα θέλουμε τζάκια και καλοριφέρ.

Δυστυχώς με την αίσθηση της θερμοκρασίας στον άνθρωπο, το πράγμα έχει ως εξής: Όποτε ζεσταίνεσαι, γίνεσαι ολοένα λιγότερο ανθεκτικός στο κρύο και αποζητάς ολοένα περισσότερη ζέστη, μέχρι τους 21-22 βαθμούς που θεωρούνται ιδανική για τον άνθρωπο θερμοκρασία.

ntoremi
09-02-13, 16:28
Πραγματι, κι εγω οσο εχω το κλιματιστικο στους 21-22 βαθμους νιωθω μια οριακη ζεστη αλλα ψιλοκρυωνω. Μολις το βαλω στους 23 βαθμους νιωθω ομορφη ζεστη.

HELL_pegaSOS
09-02-13, 16:49
To λεκανοπέδιο ήταν ανέκαθεν πολύ ήπιο κλιματικά. Οι αρχαίοι κάτοικοι της περιοχής δεν τολμούσαν να ξεμυτίσουν πέρα από το σημερινό νοητό τόξο Μενιδίου - Κηφισιάς, τουλάχιστον το χειμώνα.
Και η Θεσσαλονίκη και η Πάτρα και το Ηράκλειο είναι περιοχές προστατευμένες από το έντονο κρύο, δεν είναι τυχαίο αυτό.

Ωστόσο, φλωρέψαμε τα τελευταία χρόνια, εκεί που ακόμα και τους 10 βαθμούς τους ανεχόμασταν κάποτε δίχως κάποια πηγή θερμότητας στο σπίτι, τώρα θέλουμε τζάκια και καλοριφέρ.

Δυστυχώς με την αίσθηση της θερμοκρασίας στον άνθρωπο, το πράγμα έχει ως εξής: Όποτε ζεσταίνεσαι, γίνεσαι ολοένα λιγότερο ανθεκτικός στο κρύο και αποζητάς ολοένα περισσότερη ζέστη, μέχρι τους 21-22 βαθμούς που θεωρούνται ιδανική για τον άνθρωπο θερμοκρασία.


Συμφωνώ και επαυξάνω!
Οταν ακούω μάλιστα τον παππού μου να μου λέει ότι στα παιδικά του χρόνια ήταν συνηθισμένο να κυκλοφορούν με κοντά παντελονάκια χειμώνα καλοκαίρι και ξυπόλυτοι είτε με παπούτσια από σαμπρέλες και λάστιχα αυκοκινήτων(!) ε τότε τι να υποθέσουμε? Οτι εκείνα τα χρόνια είχαν υποτροπικούς χειμώνες ή ότι ήταν πιο σκληραγωγημένοι?

Χαρακτηριστικό σύγχρονο παράδειγμα το τζάκι και ακόμη χειρότερα το μαγκάλι.
Σου προκαλεί μία γλυκιά αίσθηση η πύρα σωματικά ενώ και συναισθηματικά είναι υπέροχο να σκαλίζεις τα κάρβουνα και να βγαίνουν "λίρες"...
Ειδικά στο μαγκάλι η "θερμονάρκωση" (κατοχυρωμένη λέξη από εμένα :p) είναι πολύ μεγαλύτερη.
Μάλιστα όσο πιο κρύο είναι το δωμάτιο που βρίσκεται το μαγκάλι/τζάκι τόσο πιο έντονη είναι η "θερμονάρκωση" γιατί τόσο περισσότερο κάποιος θα πλησιάζει την πηγή θερμότητας και το CO που παράγεται με την καύση...
Σε νανουρίζει και σε μαστουρώνει το άτιμο!

Δεν είναι τυχαίο που από μαγκάλια παλιότερα έχουν πάθει εγκαύματα (κι άλλες εποχές πεθάνει) τόσοι και τόσοι.

dpa2006
09-02-13, 17:15
Δεν ειναι τρομερη καταντια να κοιταμε καθε μερα τον καιρο και να λεμε "ουφ ευτυχως, δεν εχει πολυ κρυο, καπως θα την βολεψουμε". Τι τραγωδια...
Και αντε πες φετος θα την βγαλουμε με ηπιο χειμωνα. Του χρονου;; Του παραχρονου;; Σε 3-4-5-10-20-30-40-50 χρονια;; Το ιδιο θα προσευχομαστε καθε χρονο;; Και θα μας κανει το χατηρι ο θεος;; Να εναποθεσουμε τις ελπιδες μας στο φαινομενο του θερμοκηπιου μπας και ζεστανουν οι χειμωνες στην Αθηνα;;;

Παντως, εγκυκλοπαιδικα και στατιστικα, νομιζω οτι οι χειμωνες στην Αθηνα ειναι σαφως πιο θερμοι σε σχεση με 10-20-30 χρονια πριν. Θυμαμαι οταν ημουν μικρος να νιωθω πολυ εντονο κρυο και μεσα στο σπιτι, και εξω στο δρομο, και στο σχολειο και παντου. Αυτο το κρυο πλεον στην Αθηνα δεν νομιζω οτι το συνανταμε πανω απο 10-15-20 μερες ολο το χειμωνα... Μακαρι...

Όπως τα λες είναι:
το κλίμα της Αθήνας (https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:7I44XX3l-WwJ:library.certh.gr/libfiles/PDF/EL-PAPYR-1450-TO-KLIMA-in-E-AND-T-ISS-8-PP-23-28-Y-2005.pdf+&hl=el&gl=gr&pid=bl&srcid=ADGEEShGjN9dCmr4vp1JlX7rTSX1-SDZx4qiHcFovJcVEogYGJQvlqm6KOYpo8fDxYsP6DlB1_P698phaZzb693b3NgAgc1CO6rLC5In093vFaOXzS6bN0QbpUjil513vSH_aUfN4T-8&sig=AHIEtbTqfjFxLyIdDvP83vByGNgyTkPk0A)
από τα διαγράμματα φαίνεται ότι υπάρχει μια τάση για αυξημένες μέσες θερμοκρασίες τον χειμώνα με μερικές εξαιρέσεις (π.χ. 1990)
Ο καιρός είναι με το μέρος μας...(προς το παρόν!;))

manoulamou
09-02-13, 17:46
Μαρουσι προς Μελισσια ΤΩΡΑ στο καθιστικο πετροκτιστης μονοκατοικιας: 17 βαθμοι Κελσιου
με κλεισμενο το κλιματιστικο απ τις 4 το πρωΐ που επεσα για υπνο!
Κυκλοφορω με πουλοβερ βεβαια αλλά αισθανομαι μια χαρα, τελειως ανετα...
:whistle:

sdikr
09-02-13, 20:02
Πραγματι, κι εγω οσο εχω το κλιματιστικο στους 21-22 βαθμους νιωθω μια οριακη ζεστη αλλα ψιλοκρυωνω. Μολις το βαλω στους 23 βαθμους νιωθω ομορφη ζεστη.

Μήπως έχει να κάνει με το ότι το κλιματιστικό τον αισθητήρα τον έχει πάνω του και ο αέρας εκεί πάνω είναι ποιο ζεστός;
Στο δικό μου που έχω δει η διαφορά μπορεί να είναι και 4 βαθμοί (πάτωμα με ταβάνι)

mangare
10-02-13, 12:04
Έχω τρία διαφορετικά κλιματιστικά και σωστά τοποθετημένα. Στη θέρμανση θέλει πάντα γύρω στους 24 βαθμούς κελσίου στο κοντρόλ (για το λόγο που αναφέρει ο sdikr ).
Τις θερμότερες μέρες του χειμώνα, μπορεί να κατέβει στο 23-όχι χαμηλότερα σε inverter- και τις ψυχρότερες να ανέβει. Δεν το έχω βάλει πάνω από 26.
Σε χώρο που θερμαίνεται με το κατάλληλο κλιματιστικό, ανάλογα με τη θέση του και την κλίση που έχουν οι περσίδες, μπορεί να υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας που να φτάνει τους 4-4.5 βαθμούς κελσίου. (Απ’ το ταβάνι πάνω από το κλιματιστικό ως τα πόδια μας στο πιο απομακρυσμένο σημείο του ίδιου δωματίου.)

anon
10-02-13, 12:09
Έχω τρία διαφορετικά κλιματιστικά και σωστά τοποθετημένα. Στη θέρμανση θέλει πάντα γύρω στους 24 βαθμούς κελσίου στο κοντρόλ (για το λόγο που αναφέρει ο sdikr ).
Τις θερμότερες μέρες του χειμώνα, μπορεί να κατέβει στο 23-όχι χαμηλότερα σε inverter- και τις ψυχρότερες να ανέβει. Δεν το έχω βάλει πάνω από 26.
Σε χώρο που θερμαίνεται με το κατάλληλο κλιματιστικό, ανάλογα με τη θέση του και την κλίση που έχουν οι περσίδες, μπορεί να υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας που να φτάνει τους 4-4.5 βαθμούς κελσίου. (Απ’ το ταβάνι πάνω από το κλιματιστικό ως τα πόδια μας στο πιο απομακρυσμένο σημείο του ίδιου δωματίου.)

Οταν το κλιματιστικό λειτουργεί συνεχώς για πολλές πολλές ώρες, προκύπτει μια ομοιομορφία στην θερμοκρασία με μικρές αποκλίσεις, πλην της εξόδου του κλιματιστικού.

21706
10-02-13, 12:28
Υπάρχουν λέβητες ΦΑ, όπως πχ ο VIESSMANN VITOPEND 222 (http://www.multibeton.gr/products.php?id=10&prid=88&lang=gr),
που έχουν ενσωματωμένο μπόιλερ για ΖΝΧ.
Άλλοι λέβητες, όπως πχ ο RIELLO, είναι για ΖΝΧ αλλά δεν έχουν
ενσωματωμένο μπόιλερ. Μήπως χρειάζονται εξωτερικό μπόιλερ;

mangare
10-02-13, 13:28
Οταν το κλιματιστικό λειτουργεί συνεχώς για πολλές πολλές ώρες, προκύπτει μια ομοιομορφία στην θερμοκρασία με μικρές αποκλίσεις, πλην της εξόδου του κλιματιστικού.

Το πολλές ώρες και το μικρές αποκλίσεις είναι πολύ σχετικά. Τα νούμερα βοηθούν καλύτερα.
«Όταν το κλιματιστικό λειτουργεί συνεχώς για πολλές πολλές ώρες,» αμβλύνονται οι διαφορές.
Όμως το εύρος των θερμοκρασιών έχει σχέση με την η τοποθέτηση του κλιματιστικού, τις απώλειες του χώρου, τον τρόπο που ρέει ο αέρας από το κλιματιστικό στο δωμάτιο, αλλά και τη φυσική ροή του αέρα. Στην καλύτερη περίπτωση θα φτάσει το εύρος του θερμοπομπού τύπου 1.Τα θερμαντικά σώματα που πετυχαίνουν εύρος θερμοκρασιών 1 βαθμού κελσίου είναι μόνο οι υβριδικοί θερμοπομποί (που έχουν μεγαλύτερη εκπομπή υπέρυθρης ακτινοβολίας από τους συνήθεις κονβέκτορες ή επιτοίχιους θερμοπομπούς), όταν και μόνο όταν, τους βοηθά η διαρρύθμιση του χώρου.

Θερμοπομποί τύπου 1.
(Ταβάνι 21, μέσον δωματίου 20, πάτωμα 19)
Θερμοπομποί τύπου 2.
(Ταβάνι 20.5, μέσον δωματίου 20, πάτωμα 19.5)
Είναι πρακτικά αδύνατο να επιτευχθεί μικρότερο εύρος θερμοκρασιών.

Δεν θα επανέλθω.

nyannaco
10-02-13, 13:36
Υπάρχουν λέβητες ΦΑ, όπως πχ ο VIESSMANN VITOPEND 222 (http://www.multibeton.gr/products.php?id=10&prid=88&lang=gr),
που έχουν ενσωματωμένο μπόιλερ για ΖΝΧ.
Άλλοι λέβητες, όπως πχ ο RIELLO, είναι για ΖΝΧ αλλά δεν έχουν
ενσωματωμένο μπόιλερ. Μήπως χρειάζονται εξωτερικό μπόιλερ;
Οι περισσότεροι επίτοιχοι είναι χωρίς μπόιλερ (και δεν χρειάζονται μπόιλερ), παράγουν ΖΝΧ συνεχούς ροής, δηλαδή ζεσταίνουν το νερό που τραβιέται, χωρίς να αποθηκεύουν ζεστό. Ο περιορισμός τους είναι η ισχύς του λέβητα, π.χ. τα λεβητάκια των 24-25KW επαρκούν για ένα ντους. Αν ανοίξει και δεύτερη βρύση ζεστού ταυτόχρονα (το χειμώνα που το νερό του δικτύου έχρεται κρύο), κρεμάνε. Το μπόιλερ (ενσωματωμένο ή εξωτερικό) αναλαμβάνει να καλύψει τις αιχμές της ζήτησης, που η τελευτάια υπερβαίνει την παραγωγική δυνατότητα (ισχύ) του λέβητα. Στην πράξη πάντως οι περισσότεροι που βάζουν επίτοιχα τα λειτουργούν χωρίς μπόιλερ.

21706
10-02-13, 13:48
Οι περισσότεροι επίτοιχοι είναι χωρίς μπόιλερ (και δεν χρειάζονται μπόιλερ), παράγουν ΖΝΧ συνεχούς ροής, δηλαδή ζεσταίνουν το νερό που τραβιέται, χωρίς να αποθηκεύουν ζεστό. Ο περιορισμός τους είναι η ισχύς του λέβητα, π.χ. τα λεβητάκια των 24-25KW επαρκούν για ένα ντους. Αν ανοίξει και δεύτερη βρύση ζεστού ταυτόχρονα (το χειμώνα που το νερό του δικτύου έχρεται κρύο), κρεμάνε. Το μπόιλερ (ενσωματωμένο ή εξωτερικό) αναλαμβάνει να καλύψει τις αιχμές της ζήτησης, που η τελευτάια υπερβαίνει την παραγωγική δυνατότητα (ισχύ) του λέβητα. Στην πράξη πάντως οι περισσότεροι που βάζουν επίτοιχα τα λειτουργούν χωρίς μπόιλερ.

Ευχαριστώ, σαφέστατος.

blade_
10-02-13, 22:00
εγω το 14ρι ινβερτερ μου το εχω μονιμα στους 20 βαθμους και ειναι πολυ κοντα με τη θερμοκρασια στο χωρο που βρισκεται..στα υπολοιπα δωματια ειναι 1-2 βαθμους κατω ;)

anon
11-02-13, 00:01
εγω το 14ρι ινβερτερ μου το εχω μονιμα στους 20 βαθμους και ειναι πολυ κοντα με τη θερμοκρασια στο χωρο που βρισκεται..στα υπολοιπα δωματια ειναι 1-2 βαθμους κατω ;)

λογικό δεν είναι; Εαν είχες μια σομπα, ή θερμάστρα πετρελαίου ή σώμα καλοριφέρ, μόνο στο σημείο που είναι το κλιματιστικό, πάλι το ίδιο περίπου θα είχες, μην πω χειρότερα.

antreas9
11-02-13, 01:59
Οι περισσότεροι επίτοιχοι είναι χωρίς μπόιλερ (και δεν χρειάζονται μπόιλερ), παράγουν ΖΝΧ συνεχούς ροής, δηλαδή ζεσταίνουν το νερό που τραβιέται, χωρίς να αποθηκεύουν ζεστό. Ο περιορισμός τους είναι η ισχύς του λέβητα, π.χ. τα λεβητάκια των 24-25KW επαρκούν για ένα ντους. Αν ανοίξει και δεύτερη βρύση ζεστού ταυτόχρονα (το χειμώνα που το νερό του δικτύου έχρεται κρύο), κρεμάνε. Το μπόιλερ (ενσωματωμένο ή εξωτερικό) αναλαμβάνει να καλύψει τις αιχμές της ζήτησης, που η τελευτάια υπερβαίνει την παραγωγική δυνατότητα (ισχύ) του λέβητα. Στην πράξη πάντως οι περισσότεροι που βάζουν επίτοιχα τα λειτουργούν χωρίς μπόιλερ.

να πω πάντως, ότι ο λέβητας που έχω πάρει, καλύπτει εύκολα (και συνεχόμενα σε χρήση), μπάνια 3 ανθρώπων-εκ των οποίων η μία γυναικα, που μουλιάζει, σε θερμοκρασίες που το ανθρωπινο σώμα δε νομ΄ζιω να αντέχει-, και πλύσιμο πιάτων :)

nyannaco
11-02-13, 09:32
Αντρέα, μάλλον δεν ήμουν αρκετά σαφής. Σε διαδοχική χρήση, όχι τριών ανθρώπων, αλλά τριών εκατομμυρίων και τριών αν θέλεις, πάει. Δεν έχει δοχείο boiler, δεν τίθεται θέμα χωρητικότητας. Στην ταυτόχρονη χρήση είναι ο περιορισμός.

antreas9
12-02-13, 13:39
Αντρέα, μάλλον δεν ήμουν αρκετά σαφής. Σε διαδοχική χρήση, όχι τριών ανθρώπων, αλλά τριών εκατομμυρίων και τριών αν θέλεις, πάει. Δεν έχει δοχείο boiler, δεν τίθεται θέμα χωρητικότητας. Στην ταυτόχρονη χρήση είναι ο περιορισμός.

οοοοοκ, σορρυ!
δεν εχω τρία μπάνια για να το δοκιμάσω :)

21706
12-02-13, 13:43
οοοοοκ, σορρυ!
δεν εχω τρία μπάνια για να το δοκιμάσω :)

Έχεις όμως νεροχύτη και νιπτήρα!

nyannaco
12-02-13, 14:08
Ακριβώς! Και το απότομο κρύωμα στο ντους φέρνει καβγάδες. Και ναι μεν όταν ένα ζευγάρι τσακώνεται φταίνε πάντα και οι δύο:
Και αυτή και η μάνα της :p
Αλλά πάντα ένας την πληρώνει στο τέλος. Μάντεψε ποιός!

antreas9
12-02-13, 14:29
Ακριβώς! Και το απότομο κρύωμα στο ντους φέρνει καβγάδες. Και ναι μεν όταν ένα ζευγάρι τσακώνεται φταίνε πάντα και οι δύο:
Και αυτή και η μάνα της :p
Αλλά πάντα ένας την πληρώνει στο τέλος. Μάντεψε ποιός!

ετσι ακριβως. φταινε αυτη κ η μανα της, και την πληρώνει...ο άντρας :)

manoulamou
12-02-13, 16:27
ετσι ακριβως. φταινε αυτη κ η μανα της, και την πληρώνει...ο άντρας :)
ο,τι θελω βλεπω η υπερηλιξ: αντρεας διαβασα... :p

Ενδιαφερον θα ειχε περαν των τεχνικων αναλυσεων να ανεβαζαμε ο καθενας εφ οσον διαθετει και την εστω μεχρι τωρα τελικη συγκριση αναμεσα στην περσινη χρονια και τη φετινη στο κοστος θερμανσης!
Θα εβαζα την δικη μου αλλά δεν μπορει να αποτελεσει καθ οιονδηποτε τροπο, κριτηριο επιλογης λογω ανομοιομορφων μεσων: εμπλεκονται δυο ηδη υπαρχουσες συσκευες (1 καλοριφερ λαδιου 2500W + A/C inverter 12αρι) και μια νεα σομπα υγραεριου - αλογονου με τρεις μεχρι τωρα 10αρες φιαλες εξ ων οι δυο - ευγενης χορηγια φιλων του forum!
:whistle:

Papados
12-02-13, 16:37
ΙΜΗΟ δεν θα μπορέσουμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα, καθώς ο περσινος χειμώνας ήταν πολύ πιο βαρύς. Ετσι η οποιαδήποτε διαφορά βρούμε δεν θα οφείλετε στις "εναλλακτικές" μορφές θέρμανσης, αλλά και στις καιρικές συνθήκες

antreas9
12-02-13, 17:10
manoulamou, και αντρεας που διαβασες...ΙΣΧΥΕΙ !!! Χαχαχα :)

manoulamou
12-02-13, 17:51
manoulamou, και αντρεας που διαβασες...ΙΣΧΥΕΙ !!! Χαχαχα :)
εεε μα εχεις κι ενα ονομα... σημαδιακο για Αντρας! :p

ΙΜΗΟ δεν θα μπορέσουμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα, καθώς ο περσινος χειμώνας ήταν πολύ πιο βαρύς. Ετσι η οποιαδήποτε διαφορά βρούμε δεν θα οφείλετε στις "εναλλακτικές" μορφές θέρμανσης, αλλά και στις καιρικές συνθήκες
Ασε που πισω εχει ο... χειμωνας την ουρα, καθως λενε οτι
εαν ειναι ηπιος ο Φλεβαρης, θα αγριεψει πολυ ο Μαρτης... :cool:

geonet11
13-02-13, 21:58
Το αποφάσισα! Πάω αύριο να αγοράσω inverter από επώνυμη αλυσσίδα που κάνει εκπτώσεις. :scared:
Τελευταιες οδηγίες προς ναυτιλομένους πριν αφεθώ στην πλάνη των πωλητών? Καμιά πρόταση για μάρκα? Ήδη έχω ακούσει καλά λόγια toyotomi από προηγούμενη ερώτησή μου. Ευχαριστώ!!

- - - Updated - - -

Παιδιά ζητώ συγνώμη για προηγούμενο ποστ σχετικά με θερμοπομπούς αλλά όντως τα link δεν ισύουν πια. Αναφερόμουν σε Rohnson και Daewoo. Σκέφτομαι να πάρω και έναν συμπληρωματικό οικονομικό θερμοπομπό για το υπνοδωμάτιο.

Ισχύει ότι οι Rohnson είναι ελληνικοί?
Ξέρει κανείς αν εκτός από το ντιζάιν έχουν καμιά ουσιαστική διαφορά οι Rohnson R012 Turbo και Rohnson R052 Turbo;

Bananas
14-02-13, 06:06
Το αποφάσισα! Πάω αύριο να αγοράσω inverter από επώνυμη αλυσσίδα που κάνει εκπτώσεις. :scared:
Τελευταιες οδηγίες προς ναυτιλομένους πριν αφεθώ στην πλάνη των πωλητών? Καμιά πρόταση για μάρκα? Ήδη έχω ακούσει καλά λόγια toyotomi από προηγούμενη ερώτησή μου. Ευχαριστώ!!

- - - Updated - - -

Παιδιά ζητώ συγνώμη για προηγούμενο ποστ σχετικά με θερμοπομπούς αλλά όντως τα link δεν ισύουν πια. Αναφερόμουν σε Rohnson και Daewoo. Σκέφτομαι να πάρω και έναν συμπληρωματικό οικονομικό θερμοπομπό για το υπνοδωμάτιο.

Ισχύει ότι οι Rohnson είναι ελληνικοί?
Ξέρει κανείς αν εκτός από το ντιζάιν έχουν καμιά ουσιαστική διαφορά οι Rohnson R012 Turbo και Rohnson R052 Turbo;

1) Προσοχή στο μέγεθος των btu . Να είναι ικανό το κλιματιστικό να καλύπτει το χώρο σου χωρίς να ζωρίζεται και χωρίς να αργεί να αποδώσει (κυρίως στην θέρμανση) Συμβουλέψου ψυκτικό για το κατάλληλο μέγεθος
2) Υπάρχουν διαφόρων ειδών inverter. Inverter πχ 9αρια που καίνε 450 watt ακόμα και ινβέρτερ που καίνει 800 watt .
Μεγάλη σημασία για την αγορά του κλιατιστικού να δώσεις στους συντελεστές COP EER που έχει το κάθε μοντέλο .Το COP είναι ο συντελεστής απόδοσης για την θέρμανση και το EER για τη ψύξη. όσο πιο μεγάλες οι τιμές τόσο πιο ενεργειακα αποδοτικό θα είναι το μηχάνημα. Δηλαδή οι δυο συντελεστες δεν είναι τίποτα άλλο απο την ισχύ που αποδίδει στο χώρο / η ηλεκτρική ισχύς που καταναλώνει η μονάδα. Στο εμπόριο υπάρχουν inverter π.χ 9αρια με cop και EER απο 3.4 μέχρι 5.6
3) Προσωπική γνώμη άριστες μάρκες είναι Mitsubishi daikin GREE fujitsu καλά λόγια ακούγονται και για τα inventor (φασόν GREE είναι). Καλη και η toyotomi αλλά τίποτα το ιδιαίτερο τα τωρινά μοντέλα. Απέφυγε την samsung.
4) Δώσε μεγάλη σημασία στην εγγύηση και τους όρους που την διέπουν. Τα inverter θεωρητικά είναι πιο επηρεπεί σε βλάβες λόγω της πολυπλοκότητας τους. Συνηθίζεται να βγάζουν βλάβες στις πλατέτες τους που το κόστος αλλαγής μπορεί να φτάσει και τα 250 ευρώ. Η συνηθισμένη εγγύηση είναι 5 χρόνια συμπιεστής και 2 χρόνια όλα τα άλλα (π.χ πλακέτες)
Υπάρχουν μάρκες όπως GREE, INVENTOR με 10 χρόνια εγγύηση συμπιεστή και για την GREE τουλάχιστον που ξέρω 5 χρόνια όλα τα άλλα μέρη.

Μην βιαστείς. Σε καμία περίπτωση μην ακούσεις τα λεγόμενα ενός πωλητή σε αλυσίδα ηλεκτρικών ειδών. Συμβουλέψου ψυκτικό ή μηχανολόγο που ασχολείται με τις εγκαταστάσεις.

Επίσης αν το κλιματιστικό είναι για δωμάτιο δώσε σημασία στο θόρυβο της εξωτερικής μονάδας (γιατί μπορεί το βράδυ που κοιμάσαι να ενοχλείς κάποιο γείτονα ). Όπως επίσης δώσε σημασία στο θόρυβο του ανεμιστήρα στην λειτουργία ύπνου (χαμηλή σκάλα) . Χαμηλότερη τιμή θορύβου που έχω βρει στο εμπόριο είναι 19 db . Έχω βρει μοντέλα και με 30 db.

nyannaco
14-02-13, 09:17
Μεγάλη σημασία για την αγορά του κλιατιστικού να δώσεις στους συντελεστές COP EER που έχει το κάθε μοντέλο .Το COP είναι ο συντελεστής απόδοσης για την ψύξη και το EER για την θέρμανση.Μάλλον μπερδεύτηκες, με την τσίμπλα στο μάτι :p
Το αντίστροφο, COP θέρμανση, ΕΕΡ ψύξη.

anon
14-02-13, 09:47
καλά λόγια απο τους ψυκτικούς έχω ακούσει για τα fujitsu, και αυτό κυρίως στην ευκολία συντήρησης / επισκευής που έχουν σε σχέση με τα περισσότερα του ανταγωνισμού. Στα σοβαρά επώνυμα το κόστος ανεβαίνει τόσο πολύ, που μετά το πέρας της εγγύησης ακομα και η οποιοαδήποτε επισκευή κοστίζει χρυσάφι (παθών), πράγμα που σημαίνει ότι ίσως ένα μη επώνυμο, αλλα καλών χαρακτηριστικων ινβέρτερ κλιματιστικό με 5ετή εγγύηση στον συμπιεστή, μπορεί ναναι καλύτερη επιλογή.
Παλαιότερα, ακόμα και οι μεγάλες εταιρίες, βγάζανε λίγα μοντέλα που τα κρατούσαν χρόνια. Πλέον βγάζουν μοντέλα κάθε χρόνο, και πολλές φορές πολλά μάλιστα, πράγμα που κάνει την ύπαρξη ανταλλακτικών δύσκολη, αναγκαστικά με παραγγελία απο το εξωτερικό και φυσικά ακριβή διαδικασία. Δηλαδή ένα πλεονέκτημα που είχαν τα μεγάλα ακριβά επώνυμα κλιματιστικα πλέον δεν υπάρχει τις περισσότερες φορές, κατεστραμμένο στο βωμό της μόδας, του καινούργιου μοντέλου κάθε χρόνο, και τις περισσότερες φορές ασύμβατο με παλαιότερα μοντέλα σε πλακέτες και άλλα ανταλλακτικά. Η παρακαταθήκη ανταλλακτικών ειναι πλέον δύσκολη και πολύ ακριβή υπόθεση.
Ενα άλλο σημείο είναι δυστυχώς η ανικανότητα των περισσοτέρων, σε συντριπτικό ποσοστό θα έλεγα, ψυκτικών, να κάνουν σωστές διαγνώσεις ή επισκευές. Επισκευή που μπορεί ναναι η αντικατάσταση του πυκνωτή της εξωτερικής μονάδας, μπορεί να δωθεί σαν αλλαγή όλης της εξωτερικής μονάδας!!!!

Ολα τα παραπάνω απο την εμπειρία μου, μιας και εργαζομουν ως υπεύθυνος μηχανογράφησης σε εταιρία που ηταν και αντιπροσωπεία κλιματιστικών, και είχα συχνή επαφή με τους τεχνικούς και έκανα άπειρες συζητήσεις μαζί τους.

Παράδειγμα. Το συνηθέστερο σενάριο. Το κλιματιστικό δεν δουλεύει. Η' ρίχνει ασφάλεια. Τι φταίει; Κάποια πλακέτα; Ο συμπιεστής; Σημειωτέον εαν φταίει ο συμπιεστής θα πρέπει να περιμένετε ένα κόστος περίπου στο 50%-70% απο την τιμή που το αγοράσατε, εργασία και ανταλλακτικά. Πλακέτα; 150-200 ευρώ μόνο το ανταλλακτικό, και σε κάποιες περιπτώσεις σύγχρονων πολύπλοκων πλακετών με επεξεργαστη, αρκετά περισσότερο (ασχέτως εαν με τα ίδια λεφτά παίρνεις ολόκληρο κομπιούτερ, αυτοί με μερικά τσιπάκια και τρανσιστορ και πυκνωτές χρεώνουν κατοστάρια). Κάποιοι ψυκτικοί έχουν το "βαλιτσάκι", ένα βαλιτσάκι με τις απαραίτητες πλακέτες, το συνδέουν στο ρεύμα, και απευθείας στον συμπιεστή, παρακάμπτοντας τα ηλεκτρονικά του κλιματιστικού. Εαν δουλεύει, δεν έχει πρόβλημα ο συμπιεστής. Οχι guesswork. Ρωτήστε τους εαν έχουν το βαλιτσάκι (είναι για κάθε εταιρία διαφορετικό, πολλές φορές και για σειρές μοντέλων). 98% δεν έχουν... Guesswork.... Επίσης πολλοί μπορεί πχ να σας κάνουν επισκευή, και να σας χρεώσουν το υγρά. Δεν έχουν σύστημα ανάκτησης. Απλά τα αφήνουν να φύγουν. ΟΚ, το R410a πλέον δεν είναι τόσο ακριβό, αλλά εαν έχετε σε μάκρος σωλήνες μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας, είναι κάποια καλή ποσότητα. Κανείς δεν βάζει βάνες, ακόμα και σε επαγγελματικά, εκτός εαν το ζητήσει ο πελάτες, για να απομονώνει το εσωτερικό ή εξωτερικό κύκλωμα σε περίπτωση που χρειαστεί κάποια επισκευή παρόλο που δεν κοστίζει σημαντικά στην αρχική εγκατάσταση, γιατί απλά δεν ξέρουν οι πελάτες, και οι ψυκτικοί απλά θέλουν να τελειώνουν γρήγορα....

dpa2006
14-02-13, 11:38
Energy efficiency ratio (http://en.wikipedia.org/wiki/Energy_efficiency_ratio)
Coefficient of performance COP/CP (http://en.wikipedia.org/wiki/Coefficient_of_performance)
Ενεργειακή Σήμανση Κλιματιστικών (http://www.climahellas.gr/el/article_groups/4/articles/8)

Bananas
14-02-13, 13:25
Μάλλον μπερδεύτηκες, με την τσίμπλα στο μάτι :p
Το αντίστροφο, COP θέρμανση, ΕΕΡ ψύξη.

Μαστιγώστε με !!!!! :tongue:

nyannaco
14-02-13, 13:42
Μαστιγώστε με !!!!! :tongue:Μόνο αν προσκομίσεις υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/88 ότι ΔΕΝ θα σου αρέσει :lol:

ela002
14-02-13, 14:44
Είναι πιο οικονομικό να ζεσταίνεις τον θερμοσίφωνα σαν ένα επιπλέο σώμα καλοριφέρ ή με ηλεκτρικό ρέυμα ; Αν υποθέσουμε ότι η θέρμανση των καλοριφέρ είναι ανοιχτή εκείνη την ώρα ουτως η άλλως.

blade_
15-02-13, 19:00
λογικό δεν είναι; Εαν είχες μια σομπα, ή θερμάστρα πετρελαίου ή σώμα καλοριφέρ, μόνο στο σημείο που είναι το κλιματιστικό, πάλι το ίδιο περίπου θα είχες, μην πω χειρότερα.

φυσικα :) δεν ειπα το αντιθετο :)με εχει σωσει :)

geonet11
16-02-13, 01:46
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Ούτε που είχα φανταστεί ότι υπήρχαν τέτοια πράγματα (γι' αυτό την πατάμε οι καταναλωτες). Έκανα μια έρευνα αγοράς και σίγουρα θα ξαναχρειαστώ τις γνώσεις σας. Ευτυχώς που πρόλαβα και σας αρώτηξα! :respekt:

Zer0c00L
16-02-13, 14:00
δεν μου εφταναν οι μπελαδες εγινα και διαχειριστης στην πολυκατοικια που μενω η οποια σημειωση ακομα βαζει πετρελαιο....

εγω ειπα περι φυσικου αεριου καθως εκαναν προσφορα που ηταν δωρεαν η εγκατασταση αλλα διαφωνησαν αρκετοι λεγοντας κατι παραδειγματα οτι "κλεβουν" εξοπλισμο του φυσικου αεριου και ειναι επικινδυνο

βεβαια ποιος θα πληρωσει το πετρελαιο (κουβεντα)

φυσικα το καλοριφερ αναβει 2 ωρες οταν η θερμοκρασια ειναι κατω απο ενα οριο που εχει θεσπιστει απο εκει και περα ο καθενας μας εχει τον δικο του τροπο να ζεσταθει

εγω παντως ευχαριστω ολους/ες για τους τροπους

φυσικα ολα ειναι υπερ της καλης θερμανσης-ψυχης αν εχεις καλη μονωση σε εξωτερικους τοιχους

εχεις κουφωματα σωστα

και φυσικα "τζακι"

αλλα ολα αυτα απαιτουν χρηματα που δυστυχως δεν υπαρχουν....

teodor_ch
16-02-13, 14:16
δεν μου εφταναν οι μπελαδες εγινα και διαχειριστης στην πολυκατοικια που μενω η οποια σημειωση ακομα βαζει πετρελαιο....

εγω ειπα περι φυσικου αεριου καθως εκαναν προσφορα που ηταν δωρεαν η εγκατασταση αλλα διαφωνησαν αρκετοι λεγοντας κατι παραδειγματα οτι "κλεβουν" εξοπλισμο του φυσικου αεριου και ειναι επικινδυνο

βεβαια ποιος θα πληρωσει το πετρελαιο (κουβεντα)

φυσικα το καλοριφερ αναβει 2 ωρες οταν η θερμοκρασια ειναι κατω απο ενα οριο που εχει θεσπιστει απο εκει και περα ο καθενας μας εχει τον δικο του τροπο να ζεσταθει

εγω παντως ευχαριστω ολους/ες για τους τροπους

φυσικα ολα ειναι υπερ της καλης θερμανσης-ψυχης αν εχεις καλη μονωση σε εξωτερικους τοιχους

εχεις κουφωματα σωστα

και φυσικα "τζακι"

αλλα ολα αυτα απαιτουν χρηματα που δυστυχως δεν υπαρχουν....

εδώ διάβασα για Θεσσαλονίκη βέβαια ότι το φυσικό αέριο προσφέρει πολύ μικρή οικονομία σε σχέση με το πετρέλαιο
ρίξε μια ματιά αφού σε ενδιαφέρει

http://www.energ.gr/j15/index.php?option=com_kunena&view=topic&catid=55&id=56801&Itemid=53

nyannaco
16-02-13, 14:19
Αλλο το υγραέριο (LPG) σε μπουκάλες (ή και σε δεξαμενή), άλλο το φυσικό αέριο (από το δίκτυο διανομής της εταιρελιας αερλιου). Μην τα συγχέουμε.

teodor_ch
16-02-13, 14:34
Αλλο το υγραέριο (LPG) σε μπουκάλες (ή και σε δεξαμενή), άλλο το φυσικό αέριο (από το δίκτυο διανομής της εταιρελιας αερλιου). Μην τα συγχέουμε.

ποιός μίλησε για LPG?

η συζήτηση εκεί προχώρησε με βάση αυτό
http://www.epathessaloniki.gr/index.php?cid=80&mn=29

Zer0c00L
16-02-13, 14:56
σε ευχαριστω για τις πληροφοριες

ειμαι αθηνα

ειχα ρωτησει εδω http://www.aerioattikis.gr

αλλα απο την στιγμη που δεν θελουν φυσικο αεριο αλλα πετρελαιο δεν μου πεφτει λογος

εγω τους το ειπα για καλο

21706
16-02-13, 14:58
ποιός μίλησε για LPG?

η συζήτηση εκεί προχώρησε με βάση αυτό
http://www.epathessaloniki.gr/index.php?cid=80&mn=29

Με βάση το τιμολόγιο αυτό, το ΦΑ για θέρμανση και ΖΝΧ
είναι οικονομικότερο σύστημα από το πετρέλαιο.

teodor_ch
16-02-13, 15:16
Με βάση το τιμολόγιο αυτό, το ΦΑ για θέρμανση και ΖΝΧ
είναι οικονομικότερο σύστημα από το πετρέλαιο.

1) δεν είναι δικά μου λόγια
2) για ευνόητους λόγους δε μπορώ να παραθέσω την ανάλυση που έκαναν εκεί

Στα πολύ γρήγορα, η αντίρηση που έχουν είναι ότι η χρέωση γίνεται με βάση την Kwh η οποία δεν αντιστοιχεί στην πραγματική αλλά σε θεωριτική.

3) δε μπορώ να συνεχίσω την αντιπαράθεση γιατί δεν είναι δικές μου απόψεις! Απλά το διάβασα σήμερα και το ανέφερα για όποιον το ψάχνει να κάνει την δική του ανάλυση!

21706
16-02-13, 16:18
1) δεν είναι δικά μου λόγια
2) για ευνόητους λόγους δε μπορώ να παραθέσω την ανάλυση που έκαναν εκεί

Στα πολύ γρήγορα, η αντίρηση που έχουν είναι ότι η χρέωση γίνεται με βάση την Kwh η οποία δεν αντιστοιχεί στην πραγματική αλλά σε θεωριτική.

3) δε μπορώ να συνεχίσω την αντιπαράθεση γιατί δεν είναι δικές μου απόψεις! Απλά το διάβασα σήμερα και το ανέφερα για όποιον το ψάχνει να κάνει την δική του ανάλυση!

Δεν κάνουμε καμιά αντιπαράθεση λέγοντας ότι κάποια
άποψη είναι λάθος. Δεν κρίνουμε τους ανθρώπους που
την διατυπώνουν, αλλά την άποψή τους για το θέμα
που συζητάμε.

Zer0c00L
16-02-13, 16:56
ενα πραγμα θελω να ξερω γιατι ο εκπροσωπος δεν μου απαντησε καθαρα σε αυτο

ειμαστε μια πολυκατοικια 20 διαμερισματων με κεντρικη θερμανση (λεβητα πετρελαιου) με τα αναλογα σωματα

αν θελουμε φυσικο αεριο

τι θα πληρωσουμε και τι ειναι δωρεαν

ρωταω εσας γιατι ο τυπος που ηρθε εδω λιγο τα μασαγε...και δεν μου αρεσε για αυτο δεν επεισε και τους υπολοιπους ιδιοκτητες.

sdikr
16-02-13, 16:59
ενα πραγμα θελω να ξερω γιατι ο εκπροσωπος δεν μου απαντησε καθαρα σε αυτο

ειμαστε μια πολυκατοικια 20 διαμερισματων με κεντρικη θερμανση (λεβητα πετρελαιου) με τα αναλογα σωματα

αν θελουμε φυσικο αεριο

τι θα πληρωσουμε και τι ειναι δωρεαν

ρωταω εσας γιατι ο τυπος που ηρθε εδω λιγο τα μασαγε...και δεν μου αρεσε για αυτο δεν επεισε και τους υπολοιπους ιδιοκτητες.

η μετατροπή του λέβητα δεν είναι τζάμπα, οπότε σίγουρα θα πρέπει να πληρώσετε όλοι αυτό

manoulamou
16-02-13, 17:01
Πρόγραμμα χρηματοδότησης εγκατάστασης θέρμανσης (http://www.aerioattikis.gr/default.aspx?pid=33&artid=1048&la=1)
Οικονομικά Κίνητρα (http://www.aerioattikis.gr/default.aspx?pid=33&la=1&artid=13)
περσινα ξινα σταφυλια βεβαια, αφου δεν καταφερατε να πεισθουν οι υπολοιποι...:p


http://www.diaxeiristis.com/forum/viewforum.php?f=7
http://www.aerioattikis.gr/default.aspx?pid=30&catID=39

@ ADSLgr.com All rights reserved.