PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

nyannaco
04-10-11, 08:10
Δηλαδή μας πετάς, με ύφος γνώστη, κάτι που άκουσες κάπου, χωρίς να ακούς καλά, και που δεν ξέρεις καν αν υπάρχει; Αυτό δεν είναι και πολύ υπεύθυνη συμπεριφορά... ο άσχετος που σε διαβάζει νομίζει ότι ξέρεις, και το παίρνει σοβαρά.

button
04-10-11, 12:12
Καλα οτι πεις ... Δεν μπορω να εξηγισο τωρα γιατι δεν εχω χρονο

stelios2
04-10-11, 22:51
Μεθοδο εξαπλωσης θερμοτητας μαλλον εννοει τον τροπο εξαπλωσης.. διαχυσης.. διαδοσης? Η με αμεση επαφη μεταδιδεται η μεσω καποιου ενδιαμεσου υλικου (αερας πχ που θερμαινεται απο τα σωματα και αισθανομαστε τ ζεστη) η αμεσα μεσω του αερα (οποιαδηποτε αεροθερμανση) η με ακτινοβολια (που ειναι και ο φυσικοτερος τροπος, του ηλιου η ζεστη ας πουμε) οπως τ τζακι η η υπερυθρη θερμανση κτλ. Κατι τετοιο εννοει, που ειναι το ακατανοητο? Γιατι πρεπει να υπαρχει κ επισημος ορος?
Η εννοει διαφορες απο την ενιαια διαχυση οπως στ ενδοδαπεδια με σομπα ας πουμε που ειναι ενος σημειου ενω τα σωματα ειναι πολαπλων σημειων. Θα μας τ διευκρινησει οταν μπορει, παντως εμενα μια χαρα μου ακουγεται το.. μεθοδος εξαπλωσης θερμοτητας. Η εννοει τον τροπο εξαπλωσης η εννοει τα σημεια εξαπλωσης, αν ειναι ενα δυο πεντε η παρα πολλα.

........Auto merged post: stelios2 πρόσθεσε 7 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το ΗΗΟ είναι καυσιμο αέριο με εξαιρετικές ιδιότητες.
Θα σου πω ότι το κατάλυπο του είναι νερό.
Στην πυρόλυση του δίνει νερό.
Χρησιμοποιήται ήδη ως συμπλήρωμα καυσίμου στους κινητηρες εσωτερικής καυσης, κυρίως diesel.(80% οικονομία καυσίμου)
Αντικαθιστά την ασετιλίνη λόγω της μεγάλης θερμοκρασίας που αναπτύσει στην καυση του(ακόμα δεν ξέρω το ακριβές νούμερο αλλά θα το μάθω όταν φτάσω να το μετρήσω)



Τι 80% οικονομια καυσιμου? Τι λες?? Θα ειχε γινει παταγος.. Ποια πυροληση? Αναφερεστε σε συστηματα εξαερωσης στερεων καυσιμων? Σε λεβητες εξαερωσης? Αν ειναι αυτο υπηρχαν μετα την κατοχη στην Ελλαδα. Λογω ελλειψης βενζινης κινουσαν αυτοκινητα με καρβουνο, γ αυτο μιλατε?

nyannaco
04-10-11, 23:07
Στέλιο, ας υποθέσουμε ότι ο button χρησιμοποιεί τον όρο "μεθοδος εξαπλοσης θερμοτητας" εννοώντας πραγματικά τη μέθοδο μετάδοσης (έτσι καταλαβαίνω ότι το αντιλαμβάνεσαι εσύ) - υπάρχουν τρεις: αγωγή, ακτινοβολία και μεταφορά. Οντως οι διαφορετικές μέθοδοι έχουν διαφορετικές απαιτήσεις αποδιδόμενης θερμικής ενέργειας από το θερμαντικό μέσο, για την ίδια αίσθηση θερμοκρασίας από το υποκείμενο (το στοιχείο της θερμικής άνεσης το αφήνω στην άκρη για την ώρα). Ποιά μέθοδος όμως κάνει τη μεγαλύτερη "εξικονόμηση", και ποιό σύστημα (ή συστήματα) θέρμανσης την υλοποιεί; Ελπίζω ο φίλος button να βρει λίγο χρόνο κάποια στιγμή να μας ξεστραβώσει.

stelios2
04-10-11, 23:37
Σωστα τα λες και ωφειλω να σε παραδεχτω ποσο γρηγορα, σωστα, αντιλαμβανεσαι ( τ συντακτικο μου δεν ειναι τα καλυτερο, μετα απο παααρα πολλα χρονια βρεθηκα να γραφω και μαλιστα με.. κουμπια, οχι στυλο). Μαστορας ειμαι χρονια, δεκαετιες τωρα και μου ειναι δυσκολο πλεον να εκφραστω σωστα. Καλο βραδυ παιδια..

button
05-10-11, 16:36
Ακριβως οτι ειπε ο Στελιος αυτα θα ελεγα :)

antreas9
09-10-11, 17:31
θελω τη βοήθεια όσων είναι σχετικοί με το θέμα, γιατί είμαι μπροστά σε μεγάλο δίλλημα!
Συνοπτικά: Αυτόνομη θέρμανση,δεν ανάβει κανείς σχεδόν στην πολυκατοικία, με αποτέλεσμα,
Σε σπίτι 100τμ, πέρυσι, να πληρώνω σχεδόν 7 ευρω / θερμοώρα. Το έκοψα περυσι, και αναβα τζάκι (ανοιχτού τύπου) και a/c (οχι inverter).
Φέτος, ήρθε το παιδί όμως,που χρειάζεται ζέστη!
Το πετρελαίο, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ με τη νέα αύξηση!!! Και η ΔΕΗ , αυξάνεται 19%. ΤΟ κυριότερο είναι όμως, ότι το παιδί, όταν θα οτ κάνουμε μπάνιο, θα χρειάζεται ζεστο σπίτι, και όχι απλά κάποια ζεστά δωμάτια...

Συζητώντας με φίλους (μη σχετικούς με το θέμα), έχω ακούσει διάφορες προτάσεις.
Αξιολογώντας τις, πιο σοβαρές, μου φάνηκαν οι εξής, αλλά ΔΕΝ ΞΕΡΩ τι κόστος εγκ/σης έχουν,και τι απόδοση θα έχουν:
1) Μικρός εσωτ.καυστηρας βιομάζας (ή σόμπα πελλέτ). Από ότι διάβασα, είναι κάπου στα 1.500 ευρω, η αγορά του, χωρίς την εγκ/ση,και καίει πελλετ. Η απορία: Είναι κάτι σαν σόμπα, που υποτίθεται ότι ζεσταίνει ΟΛΟ το σπίτι, ή χρειάζεται σωλήνες, για να πάει τη ζέστη σε όλο το σπίτι? ΚΑι επίσης, η καταναλωση των πελλετς, είναι κάτι που σε συμφέρει, ή καίει τα αντερα του, οποτε σου έρχεται πάλι ακριβα? (εχει κανείς παράδειγμα ας πουμε?) Η εγκ/ση του, πόσο ακριβή είναι?
2) Μετατροπή του τζακιού σε ενεργειακό. Η απορία παραμένει ίδια. Θα μεταφερει τη ζέστη σε όλο το σπίτι, με κάποια πρόσθετη εγκ/ση σωληνώσεων, ή ούτε αυτό παίζει? Στο σαλόνι, θα έχει πραγματικό όφελος?

Εννοείται ότι από αύριο ξεκινάω και μια μικρή έρευνα αγοράς, αλλά θέλω και μια γνώμη από όποιον μπορεί να μου εξηγήσει τι ακριβώς παίζει....

stelios2
09-10-11, 18:43
Antreas9 εγω θα προτεινα καλα κλιματιστικα. 2η επιλογη πελετ, τ αν συνδεονται με τα σωματα πρεπει να το δει τεχνικος, αλλιως κατι σε αεροθερμο. Τ μετατροπη θα την ειχα τριτη και τελευταια λυση. Οτιδηποτε αεροθερμο ομως δεν ειναι κ τ καλυτερο για τ μωρο, ρωτα και τ παιδιατρο. Να το χαιρεστε!

antreas9
09-10-11, 19:17
στελιο, κλιματιστικό δεν αλλάζω χωρίς λόγο, αφού αυτά που έχω, δουλεύουν μια χαρά (είναι ενεργειακής κλάσης Α, αλλά 5ετιας,και όχι inverter)!
πελέτ....υπάρχει λύση, θέρμανσης ολόκληρου του σπιτιού (100τμ) χωρίς κάποια επιπλέον εγκ/ση?
Σε ευχαριστώ πολύ!

odys2008
09-10-11, 19:23
Εφόσον υπάρχουν σώματα, θα πρέπει να δεις την περίπτωση του λέβητα pellets με κυκλοφορητή που θα συνδεθεί στο δίκτυο σωληνώσεων του υπάρχοντος καλοριφέρ.

Θα πρέπει 2 σωλήνες να συνδεθούν στην είσοδο των καλοριφέρ στο σπίτι

nyannaco
09-10-11, 19:42
Και πού θα μπει ο λέβητας pellets στο διαμέρισμα; Ούτε πρακτικά εφραρμόσιμο είναι, ούτε επιτρέπεται (και πολύ σωστά).
Οι ρεαλιστικές λύσεις είναι (α) τα κλιματιστικά, και (β) πλήρης αυτονόμηση με φυσικό αέριο, αν υπάρχει διαθέσιμο στο δρόμο σου. Το (β) βέβαια κοστίζει σαφώς περισσότερο σαν εγκατάσταση, και πιθανόν και λίγο παραπάνω στη λειτουργία σε σχέση με το (α) - το κόστος λειτουργίας βέβαια εξαρτάται από την εξέλιξη των τιμοκαταλόγων, κι η καφετζού μου λείπει με άδεια. Το (α) από την άλλη είναι λιγότερο ευχάριστο και υγιεινό, καθώς έχει την τάση να ξηραίνει την ατμόσφαιρα.

giorgosk
09-10-11, 19:44
Στο χωριό μου έχουμε σύστημα θέρμανσης με καύση στερεού καυσίμου ( τσόφλια από την επεξεργασία αμυγδάλου ). Ο καυστήρας μπορεί επίσης να λειτουργήσει και με ξύλα μιας και είναι διπλής ενέργειας. Το κόστος για τα τσόφλια είναι 4 λεπτά/κιλό. Βέβαια δεν γνωρίζω να σας πω την θερμογόνο δύναμη τους.

Για όλη το φθινόπωρο και χειμώνα 7-8 τόνοι είναι αρκετοί.
Κόστος 300 ευρώ περίπου.

Σας παραθέτω και 3 φωτογραφίες .

http://img834.imageshack.us/img834/1148/35920655.jpg

http://img853.imageshack.us/img853/7335/54657864.jpg

http://img708.imageshack.us/img708/4971/69853958.jpg

odys2008
09-10-11, 19:51
Και πού θα μπει ο λέβητας pellets στο διαμέρισμα; Ούτε πρακτικά εφραρμόσιμο είναι, ούτε επιτρέπεται (και πολύ σωστά).
Οι ρεαλιστικές λύσεις είναι (α) τα κλιματιστικά, και (β) πλήρης αυτονόμηση με φυσικό αέριο, αν υπάρχει διαθέσιμο στο δρόμο σου. Το (β) βέβαια κοστίζει σαφώς περισσότερο σαν εγκατάσταση, και πιθανόν και λίγο παραπάνω στη λειτουργία σε σχέση με το (α) - το κόστος λειτουργίας βέβαια εξαρτάται από την εξέλιξη των τιμοκαταλόγων, κι η καφετζού μου λείπει με άδεια. Το (α) από την άλλη είναι λιγότερο ευχάριστο και υγιεινό, καθώς έχει την τάση να ξηραίνει την ατμόσφαιρα.

Έχει λέβητες pellets/τζάκια που συνδέονται με το δίκτυο των καλοριφέρ και αντικαθιστούν το κανονικό τζάκι. Το κόστος τους είναι όμως αρκετό.

antreas9
09-10-11, 20:05
Έχει λέβητες pellets/τζάκια που συνδέονται με το δίκτυο των καλοριφέρ και αντικαθιστούν το κανονικό τζάκι. Το κόστος τους είναι όμως αρκετό.

δηλαδή, χρησιμοποιούν την καμινάδα του κλασσικού τζακιού που έχω?
και επίσης, γνωρίζεις αν αυτό επιτρέπεται από την νομοθεσία?
(εχω ακούσει ότι επιτρέπεται πια ο καυστηρας βιομάζας και στην Αθήνα).
Και επίσης, όταν λες κόστος αρκετο? είναι πάνω από 2 χλδ ας πούμε, μαζί με την εγκ/ση?
(και μπορεί να γίνει εγκ/ση, που να μην ειναι κακοτεχνία εξωτερικά?)

MAuVE
09-10-11, 20:05
Καλεσμένος σε εκπομπή του Ευαγγελάτου στον ΑΝΤ1 πριν από χρόνια είχα πει:

Ο τελευταίος ανυποψίαστος ή έντιμος ιδιοκτήτης/ενοικιαστής πολυκατοικίας με σύστημα αυτονομίας θα κληθεί να καλύψει το 70% της δαπάνης του πετρελαίου

Βλέπω δύο εναλλακτικές, πρακτικά εφαρμόσιμες και σύμφωνες με τον νόμο, στην περίπτωσή σου:

α) Αυτόνομη εγκατάσταση φυσικού αερίου (σου υπεδείχθη ήδη από op).

β) Συγκέντρωση της πλειοψηφίας που απαιτεί το καταστατικό της πολυκατοικίας σας για την κατάργηση του συστήματος της αυτονομίας.

Μην με ρωτήσει κανείς πως κλέβουμε τους συγκάτοικους της πολυκατοικίας μας.

odys2008
09-10-11, 20:23
Αυτό που είχα στο νου μου είναι κάτι τέτοιο :
http://www.hellenic-pellets.gr/articles.asp?article_id=37&lang_id=gr

όχι το συγκεκριμένο, αλλά τέτοιου τύπου τζάκι/λέβητας. Εντοιχίζονται σαν κανονικά τζάκια

Αντικαθιστά το τζάκι που έχεις. Από τιμές μου φαίνεται είναι αρκετά πιο πάνω από τα 2 :hmm:

να και άλλες:
http://www.oikofire.gr/pages/efppellet.php

joseph
09-10-11, 21:21
η σόμπα λέβητας είναι καλή επιλογή , αν ξηλώσεις το τζάκι , θα περάσεις καμινάδα από πάνω μέχρι κάτω , με περίπου 10 ευρώ το μέτρο , για τιμές δες εδώ http://www.agogos.gr/ , μέσα από την ήδη υπάρχουσα καμινάδα ( η παλιά χρησιμοποιείται σαν μόνωση ) και ένας θερμουδραυλικός για να στο συνδέσει στο υπάρχον σύστημα ... η απορία μου είναι αλλού , πληρώνεις συμμετοχή 30% στην αγορά πετρελαίου ; έχεις την δυνατότητα να βγεις από το κεντρικό δίκτυο ; εκεί κολλάν αρκετοί ... περίπου το ίδιο είναι και το τζακι πελλετ , απλά έχεις έξτρα έξοδα με τον τζακά ...

Basilhs23_
10-10-11, 00:04
Εφόσον υπάρχουν σώματα, θα πρέπει να δεις την περίπτωση του λέβητα pellets με κυκλοφορητή που θα συνδεθεί στο δίκτυο σωληνώσεων του υπάρχοντος καλοριφέρ.

Θα πρέπει 2 σωλήνες να συνδεθούν στην είσοδο των καλοριφέρ στο σπίτι

Το θέμα είναι πόσο νόμιμο είναι να γίνει αυτό. Εφόσον λέει οτι υπάρχει αυτόνομη θέρμανση στο σπίτι σημαίνει οτι έχουν μονοσωλήνιο σύστημα, άρα θα χρειαστεί από το σημείο του διαμερίσματος που θα τοποθετηθεί ο λέβητας pellets να περάσουν 2 σωλήνες μέχρι την είσοδο του διαμερίσματος που συνήθως κοντά εκεί είναι και η κεντρική κατακόρυφη στήλη που στέλνει το ζεστό νερό από τον λέβητα πετρελαίου του υπογείου στα διαμερίσματα και από εκεί το νερό εισέρχεται στο κύκλωμα με τα καλοριφέρ στο διαμέρισμα.

Άρα θα πρέπει να σκάψουν λίγο στον τοίχο μέχρι να φτάσουν στο σημείο εκείνο. Αλλά πιστεύω χρειάζεται και την σύμφωνη γνώμη των ενοίκων. Και λογικά μετά από αυτή την παρέμβαση δεν θα μπορεί να ξαναχρησιμοποιήσει τον λέβητα πετρελαίου.

odys2008
10-10-11, 00:17
Φαντάζομαι ότι με σύστημα 2 βανών θα μπορεί να επιλέξει όποιον λέβητα θελήσει.Το αν είναι νόμιμο δεν το γνωρίζω

antreas9
10-10-11, 09:05
thanks a lot, άρχισα να καταλαβαινω!
με αλλα λόγια, δε μπορώ να "τσεκάρω" αν κάποια απο τις λύσιες με βολεύει, πριν να ξεσηκώσω όλο τον κόσμο.
Αυτό που σκεφτόμουν, είναι αρχικά μια ενδιάμεση λυση (που δεν ήξερα αν υπάρχει βέβαια), οπως πχ, μια σόμπα, ή κάτι παρόμοιο, και αν έβλεπα βελτίωση, να προχωρούσα σε εγκ/σεις σοβαρές κλπ.
Από όσο καταλαβαίνω, αυτό δεν υπάρχει, οπότε, θα πρέπει να μετατρέψω το τζάκι σε ενεργειακό, για μια σχετική οικονομία...

teodor_ch
10-10-11, 09:40
μία σόμπα μπορείς να βάλεις, αλλά μία φθηνή 200-300 ευρώ δε πρόκειται να καλύψει 100τμ!

Μία πατέντα που δε ξέρω αν μπορεί να εφαρμοστεί στη πράξη είναι να προσθέσεις στη πλάτη του τζακιού που έχεις ήδη σωλήνες και να συνδέεται με το υπάρχον σύστημα καλοριφέρ που έχεις.
Αυτό αν έχεις σώμα κοντά στο τζάκι.

Το ιδανικότερο θα ήταν να μετατρέψεις το τζάκι σε ενεργειακό (που κάνει πολύ καλή δουλειά) και να βάλεις σε αυτό τις σωληνώσεις αντί να θερμαίνει τον αέρα.

Όοοοοταν φτιάξω σπίτι (πλέον και αν!), εκτός απο τον καυστήρα θα προσθέσω κάτι τέτοιο
http://www.edilkamin.com/el/termocamini_tecnologia.aspx
http://tinyurl.com/69jjfg3

anon
10-10-11, 09:54
Όοοοοταν φτιάξω σπίτι (πλέον και αν!), εκτός απο τον καυστήρα θα προσθέσω κάτι τέτοιο
http://www.edilkamin.com/el/termocamini_tecnologia.aspx
http://tinyurl.com/69jjfg3

Θα σου πρότεινα καλύτερα να φτιάξεις ένα σύστημα αντλίας θερμότητας (απο την γή, όχι γεωθερμία) που αποδίδει μακράν οικονομικότερη θέρμανση (και ψύξη) απο οποιοδήποτε σύστημα. Σε περίπτωση ανόδου σημαντικά του ηλεκτρικού ρεύματος μπορείς να το συνδιάσεις με φωτοβολταικά.

http://en.wikipedia.org/wiki/Geothermal_heat_pump

PGouv
10-10-11, 10:05
Ποια ειναι η τιμη μετρατροπης καυστηρα πετρελαίου σε πελετ;;;

Επίσης για ενα δωμάτιο 20-25 τετραγωνικά χωρις πόρτα ομως πια ειναι καλή λύση; Υπαρχει κλιματιστικό..
Κάποια σόμπα ίσως ; Εχω δει οτι και οι σομπες ειναι ακριβες... Οι υγραερίου που ειναι πιο φτηνες θελουν σωλήνα να βγαζει αναθυμιάσεις;

anon
10-10-11, 10:07
νομίζω ότι δεν πρέπει να πας σε μετατροπή καυστήρα. Θα γλυτώσεις ελάχιστα (εαν γίνεται, συνήθως με "πατέντες"), και φυσικά είναι τελείως διαφορετικό υλικό το ένα απο το άλλο. Και στην θερμογόνο δύναμη και στο ότι το ένα είναι στερεό και το άλλο υγρό, το ένα καίει σαν θράκα, το άλλο πετάει φλόγα, τελείως διαφορετικά πραγματα.

teodor_ch
10-10-11, 10:09
Θα σου πρότεινα καλύτερα να φτιάξεις ένα σύστημα αντλίας θερμότητας (απο την γή, όχι γεωθερμία) που αποδίδει μακράν οικονομικότερη θέρμανση (και ψύξη) απο οποιοδήποτε σύστημα. Σε περίπτωση ανόδου σημαντικά του ηλεκτρικού ρεύματος μπορείς να το συνδιάσεις με φωτοβολταικά.

http://en.wikipedia.org/wiki/Geothermal_heat_pump

το έχω κοιτάξει λίγο και αυτό

χωρίς να έχω ρωτήσει ειδικούς, επειδή ζώ επαρχία και κατα 99% στο σπίτι θα έχω και κήπο που θα καλλιεργώ λίγα πράγματα, φοβάμαι μην προκαλεί ξηρασία ή κάποια "παρενέργεια" στα κηπευτικά

επίσης σκεφτόμουν τη χρήση φυσικού αερίου μιας και με αυτό θα λειτουργεί η κουζίνα

γενικά τα έχω όλα στο μυαλό μου σκόρπια γιατί μου λείπουν βασικές γνώσεις, εμπειρία και μαντική ικανότητα για τις εξελίξεις στην Ελλάδα!

επειδή όμως τα ξύλα θα είναι πάντα εύκολα προσβάσιμα εδώ που ζώ
και επειδή δε μπορώ να φανταστώ νέο σπίτι χωρίς τζάκι (απωθημένο απο μικρός)
καταλήγω (προς το παρόν) σε λύση

ενεργειακό τζάκι/καυστήρας ΚΑΙ
καυστήρας υγραερίου Ή ηλεκτρικός θερμοσίφωνας ΜΑΖΙ ΜΕ φωτοβολταϊκά

τζάμπα κουβέντα βέβαια γιατί όταν θα έρθει η ώρα να χτίσω (και αν) μπορεί να αγοράζουμε και πυρηνικό αντιδραστήρα με 1000 ευρώ :rofl:

προς το παρόν θα χτυπήσω μία σόμπα απο εδώ αφού είναι πολύ κοντά μου το κατάστημα και μάλλον είναι γνωστός!
http://www.tsixlis.gr/ksilosompes.html

Απλά δε ξέρω τι διαφορά έχουν τα διάφορα υλικά κατασκευής :hmm:
(Δεν με ενδιαφέρει η καλαισθησία!)

anon
10-10-11, 10:11
Εαν έχεις δωρεάν ξυλεία, ζείς στην επαρχία, έχεις κήπο, που σημαίνει ότι θα έχεις και φύλλα, κλαδιά, κλπ, τότε βάλε έναν καυστήρα πέλετς, πάρε και μια πελετιέρα, και καθάρισες. Τίποτα δεν είναι φθηνότερο απο το τσάμπα. Μπορείς όλα τα κατάλοιπα της κηπουρικής (βλαστοί, φύλλα, κλαδια) να τα κάνεις πέλετς (αφου ξεραθούν). Τίποτα δεν θα μένει ανεκμετάλλευτο. Μεγαλύτερα ξύλα θα γίνονται χοντρά ροκανίδια, και στην συνέχεια πέλετς.

PGouv
10-10-11, 10:12
Απλα το ειπα επειδη το διαφημίζαν οτι γινεται..

teodor_ch
10-10-11, 10:16
Μόλις βρήκα και αυτή χαζεύοντας που είναι πάμφθηνη λύση για το φίλο πιο πάνω!
http://www.tsixlis.gr/ksilosomba-boiler-fgw15-me-fourno.html

500 η σόμπα και όσα χρειαστεί ο υδραυλικός

........Auto merged post: teodor_ch πρόσθεσε 3 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εαν έχεις δωρεάν ξυλεία, ζείς στην επαρχία, έχεις κήπο, που σημαίνει ότι θα έχεις και φύλλα, κλαδιά, κλπ, τότε βάλε έναν καυστήρα πέλετς, πάρε και μια πελετιέρα, και καθάρισες. Τίποτα δεν είναι φθηνότερο απο το τσάμπα. Μπορείς όλα τα κατάλοιπα της κηπουρικής (βλαστοί, φύλλα, κλαδια) να τα κάνεις πέλετς (αφου ξεραθούν). Τίποτα δεν θα μένει ανεκμετάλλευτο. Μεγαλύτερα ξύλα θα γίνονται χοντρά ροκανίδια, και στην συνέχεια πέλετς.

Αν δείς ένα βουνό απο το καθάρισμα του κήπου του πατρικού που έχω να κάψω θα με βρίσεις για τη σπατάλη!

Πελετιέρα στα γρήγορα που είδα κοστίζει αρκετά. Οπότε συμφέρει αν βρείς 2-3 σπίτια να τη μοιράζεσαι ή κάποιο κατάστημα που να παρέχει την υπηρεσία.
Ωραία ιδέα πάντως :oneup:

anon
10-10-11, 10:18
Nαι, σίγουρα επειδή δεν είναι για συνεχή χρήση για ένα σπίτι, μπορείτε να την μοιραστείτε μια γειτονιά πχ. Η΄να κάνεις πέλετς για άλλους, έναντι σχετικού τιμήματος, να σου φέρνουν τα υπόλοιπα ξερα ξυλείας, πόσο σου κοστίζει το ρεύμα, συν κατιτις, και έτσι να αποσβέσεις το κόστος αγοράς της σε 4-5 χρόνια πχ.

antreas9
10-10-11, 11:15
μία σόμπα μπορείς να βάλεις, αλλά μία φθηνή 200-300 ευρώ δε πρόκειται να καλύψει 100τμ!

Μία πατέντα που δε ξέρω αν μπορεί να εφαρμοστεί στη πράξη είναι να προσθέσεις στη πλάτη του τζακιού που έχεις ήδη σωλήνες και να συνδέεται με το υπάρχον σύστημα καλοριφέρ που έχεις.
Αυτό αν έχεις σώμα κοντά στο τζάκι.

Το ιδανικότερο θα ήταν να μετατρέψεις το τζάκι σε ενεργειακό (που κάνει πολύ καλή δουλειά) και να βάλεις σε αυτό τις σωληνώσεις αντί να θερμαίνει τον αέρα.


δε με πειράζει να αγοράσω μια πολύ ακριβή σόμπα, αν πρόκειται να καλύψει όλο μου το χώρο (100τμ). το ζήτημα, ειναι, αν πράγματι ΜΠΟΡΕΙ να καλύψει 100τμ, αυτό δε σημαίνει ότι στο δωμάτιο που θα βρίσκεται η σόμπα, θα ...παίρνεις φωτιά από τη ζεστη?

Και επίσης, η πατέντα που προτείνεις, αν είναι εφαρμόσιμη, θα ήταν και πολύ καλή φάση για μένα, που έχω καλοριφέρ στα 3 μέτρα από το τζάκι. αλλά θα διαχέεται στο υπόλοιπο σπίτι?

Και για την μετατροπή σε ενεργειακό:
Μόλις πήρα τηλ στην "εστία", και μου είπαν κόστος, από 1.500 ως 4.000, ανάλογα με το τζάκι που ήδη έχω, και την ποιότητα της αγοράς.... Πρέπει να έρθουν να το δουν (εννοείται)!

Edit: Κοιτάζω εδώ (http://www.edilkamin.com/el/termostufe/caratteristiche_tecniche_e_dimensioni_norma.aspx) τη σόμπα πελλέτ, και δε μπορώ να καταλάβω το εξής...
Που πάει ο καπνός? Δε φαίνεται καθόλου η εγκ/ση, κάποια καμινάδα, κάποιο μπουρί, κάποιος σωλήνας...

nyannaco
10-10-11, 11:25
Μία πατέντα που δε ξέρω αν μπορεί να εφαρμοστεί στη πράξη είναι να προσθέσεις στη πλάτη του τζακιού που έχεις ήδη σωλήνες και να συνδέεται με το υπάρχον σύστημα καλοριφέρ που έχεις.Δε γίνονται ρε παιδιά αυτά τα πράγματα... Γενικά μιλώντας, μια πατέντα που δεν είναι μελετημένη και κατασκευασμένη σωστά, θα έχει τόσο μικρή απόδοση που δεν αποσβέσει ποτέ το κόστος της, αν δεν είναι εντελώς τσάμπα. Πιο ειδικά, για να δουλέψει κάτι τέτοιο δεν αρκεί να έχει σώμα κοντά για να συνδέσεις... πού θα συνδέσεις; Στην καλύτερη περίπτωση την ό,ποια θερμότητα μπορείς να πάρεις από τζάκι (λέμε τώρα...) θα τη στέλνεις το πολύ σε ένα, άντε δύο σώματα, και μετά πίσω στο λέβητα. Με απομόνωση από την κεντρική, μετά θέλεις (α) ο ιδιότυπος εναλλάκτης να συνδεθεί στην είσοδο της θέρμανσης (κολλεκτέρ προσαγωγής), (β) δικό σου κυκλοφορητή, (γ) διατάξεις ασφαλείας (δοχείο διαστολής, βαλβίδα ασφαλείας), (δ) αυτόματο πλήρωσης από το δίκτυο και πάει λέγοντας... και ποτέ δεν θα είναι ασφαλές όλο αυτό. Ξεχάστε το.

anon
10-10-11, 11:41
Mε απλά λόγια
Με πορδές δεν βάφεις αυγά.

antreas9
10-10-11, 11:50
δε θελω με ποδρές να βάψω!!!
Μόλις επέστρεψα από εναν αντιπρόσωπο, που πη΄ρα την 1η προσφορά.
Για σόμπα πελλέτ, 8kw, (αντιστοιχεί σε μια θέρμανση 80m2 χοντρικά), είναι 1.900, +ΦΠΑ, και εγκ/ση κανα 300αρι. Μπορεί να μπει στο διάδρομο, και να βγαίνει με ενα μπουρί 8cm εξω απο το σπιτι, και με 2 σωληνες, να ζεσταίνει καλύτερα τα δωμάτια. Καίει από 1,3kg,ως 2,7kg την ώρα.
Για τα 100m2, 11kw, κόστος αγοράς είναι 2.700+ΦΠΑ.

teodor_ch
10-10-11, 11:55
Η ιδανικότερη είναι να φυτέψει στο υπάρχον τζάκι ένα νέο ενεργειακό και αφού το σώμα είναι κοντά να στέλνει απο εκεί το νερό.

Τα υπόλοιπα είναι εύκολα και μπορούν να γίνουν και με ασφάλεια αφού ήδη εφαρμόζονται.
Εδώ έχει και ΚΙΤ για τη σύνδεση
http://www.edilkamin.com/el/tecnologia_termocamini/accessori_per_installazione.aspx

Επίσης για τη σόμπα που έβαλα πιο πάνω, γράφει

Για την εγκατάσταση απαιτούνται βαλβίδες ασφαλείας, δοχείο εκτόνωσης, κυκλοφορητής και θερμοστάτης. Στην τιμή περιλαμβάνεται μόνο η αξία της ξυλόσομπας.

Είναι η φθηνότερη και η ευκολότερη απο άποψη φασαρίας στο σπίτι λύσης.
Το θέμα απόσβεσης είναι άλλο θέμα!

stelios2
10-10-11, 14:48
Ακριβως οτι ειπε ο Στελιος αυτα θα ελεγα :)



Εγω δυο περιπτωσεις αναφερα ομως οτι μπορει να εννοεις.. ποια απο τις δυο?

........Auto merged post: stelios2 πρόσθεσε 8 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παιδια για να εχει αποδοση υδραυλικο συστημα (οπως σωστα ανεφεραν κ αλλοι προηγουμενως, ειτε ξυλα καιει ειτε πελετ, ειτα σομπα ειτε τζακι ειναι) θελει μελετη απο ειδικο. Μην ακουτε κ λετε οτι να ναι. Και βασικη προυποθεση να ΤΥΧΕΙ να ειναι διπλα οι δασικοι αγωγοι της κεντρικης θερμανσης και οχι απλα καποιο σωμα.
Αυτο με τ πελετς και.. φτιαξτα μονο σου μπορεις.. ωραια ακουγεται αλλα! προσεξτε τι ισχυος ειναι οι πρεσες τους! 2500-5000 βατ! Χωρια ο τεμαχισμος αν προκειται για κλαδια κτλ.. Και θελει το μηχανημα μιση ωρα να γεμισει ενα ''κουβαδακι''. Αν καποιος δει πουθενα κατι πιο αποδοτικο ας μας το δειξει.

cool11
10-10-11, 18:34
Ρε παιδια, τι ειναι το .... 'πελετς'?

nyannaco
10-10-11, 19:13
Κομματάκια από συμπιεσμένο πριονίδι/ροκανίδι, κλαδιά από κλάδεμα κλπ:
Εικόνες (http://www.google.gr/search?q=wood+pellets&hl=el&safe=off&biw=1457&bih=930&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=bBmTTtfzMcXN4QSMzMC5CA&sqi=2&ved=0CE8QsAQ)

blade_
11-10-11, 02:49
όχι , διαμέρισμα
βρήκες την εταιρία , τώρα βρήκα την ίδια 100 ευρώ πιο κάτω , αλλά συμβαίνουν αυτά ...
http://www.mplouzomania.gr/%CF%83%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%83-pellet/pellet-%CF%83%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%B1-nb-p15

φιλαρακο τελικα λειτουργησες καθολου τη σομπα να μας πεις εντυπωσεις?

antreas9
11-10-11, 08:57
Λοιπόν, πήγα σε διάφορα μαγαζιά χθες, και :
στην Εστία (μεταμόρφωση), που ο πωλητής ήταν μεν πολυλογάς, αλλά ιδιαίτερα επεξηγηματικός, μου πρότεινε αυτην εδώ τη σόμπα πέλλετ (http://www.estianet.gr/components/com_virtuemart/shop_image/product/ARIA_CLASSE_4c7f944be38c9.), με πραγματική ισχύ 15,5kw, για σπίτι 100τμ, και ενα αεραγωγό προς τα δωμάτια, συν καμινάδα φυσικά, συνολικά 4χλδ (πολλαααα)!!
επίσης, σε διάφορα άλλα, μου πρότειναν ενα ονομαστικής ισχύς 11kw, στα 3.000 (μαζί με εγκ/ση παντα).
Τελικά, λίγο ή πολύ, τα χρήματα είναι τόσα λοιπόν, οπο΄τε.....τώρα πρέπει να αποφασίσω αν θα ξοδέψω τόσα χρήματα ή όχι...Απλα τα ανφέρω για οποιονδήποτε αλλο θέλει να το σκεφτεί...


ΥΓ: ο συγκεκριμένο στην εστία, εσκιζε τα ρούχα του, για ενεργειακό τζάκι jolly, ισχύς (ΑΝ θυμάμαι καλά) 18kw, που θα πιάνει όλο το σπίτι κατά 90%... Αλλά να δώσω 3-4χλδ , και να παίζω με τις πιθανότητες, δε μου αρεσε σαν ιδεα...

blade_
11-10-11, 23:32
και γω που ρωτησα για σομπα πελετ μου ειπε οτι μερικες μονο εχουν αεραγωγους για να στελνουν στην κατευθυνση που θελεις κ το κοστος αυξανει κατα πολυ..

blade_
13-10-11, 01:23
αυτα τα σωματα που ειναι σαν μεγαλες πλακες κ μπαινουν στη μπριζα...τι παιζει με αυτα?εχει κανεις?καταναλωση?

PGouv
13-10-11, 07:26
Απο οτι γραφουν παντως καίνε ρεύμα αρκετουτσικο.Το καλυτερο μοντελο τους σαν αεροθερμο 2.000 wat.
Αλλα ισως ειναι πιο αποδοτικα

antreas9
13-10-11, 09:59
και γω που ρωτησα για σομπα πελετ μου ειπε οτι μερικες μονο εχουν αεραγωγους για να στελνουν στην κατευθυνση που θελεις κ το κοστος αυξανει κατα πολυ..

το ζήτημα, ειναι και αισθητικό. Αν τραβήξουν 2 αεραγωγούς, 10cm, και φτιάξουν μια γυψοσανίδα, 20-30cm, αυτό θα έιναι και άσχημο εκτός όλων των αλλων!
Εκτός αυτού, στην Αθήνα, δυστυχως δεν υπάρχουν πολλοί επαγγελματίες που να έχουν τριβή με τις σόμπες πέλλετς, και ειναι επίφοβη η τεχνική τους άποψη! (μπορείτε να το διαπιστώσετε, μιλώντας με επαγγελματίες από τη Βόρεια Ελλάδα)...

anon
13-10-11, 10:43
Τα κλιματιστικά είναι τουλάχιστον δυο φορές πιο αποδοτικά απο τα απλά θερμαντικά σώματα. Δηλαδή με ένα σώμα λαδιού ή αερόθερμο, εαν σου δίνει Χ θερμίδες με μια κιλοβατώρα, το κλιματιστικό σου δίνει > 2*Χ θερμίδες.

blade_
13-10-11, 13:03
με τα σωματα ομως δε μενει περισσοτερη ωρα η ζεστη στο δωματιο?δε ζεσταινονται περισσοτεροι οι τοιχοι?

το a/c με το που το κλεισεις παπαλα

αντρεα ευτυχως εχουμε αρκετα μαγαζια εδω σαλονικα κ ρωτησα μερικους...απλα οι τιμες ξεκινουν απο το 1500 για απλη σομπα πελλετ κ καταναλωση περιπου 3 ευρω/μερα κ φτανουν αρκετα ψηλα για σομπα που συνδεεται στο καλοριφερ καυστηρες κτλ...

Revolution
13-10-11, 13:07
Οντως με το a/c δεν κραταει η θερμοκρασια ειτε κρυο ειτε ζεστη, σε 10 λεπτα επανερχεται στα προηγουμενα επιπεδα.

anon
13-10-11, 13:07
Εαν βάλεις τόσα aircondition ανάλογης θερμαντικής ισχύος όπως ένα καλό καλοριφέρ, θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα. Πχ το καλοριφέρ που έχω σπίτι είναι ισχύος 45 χιλιάδες BTU. Αυτό σημαίνει ότι σε κλιματιστικά θέλω δυο 18άρια και ένα 9ιάρι για την ίδια ισχύ. Επίσης επειδή θερμαίνουν πρώτα τον αέρα, κλείνουν και αμέσως μόλις έρθει η σχετική θερμοκρασία, που γίνεται γρήγορα. Το καλοριφέρ, με θερμοστάτη, πρέπει να θερμάνει τα σώματα, μέρος της θερμότητας χάνεται σε πατώματα μέσω των σωλήνων, και μετά απο τα σώματα (που είναι πάντα επάνω σε τοίχο και ζεσταίνεται ο τοίχος) να θερμανθεί ο περιβάλλον χώρος, αέρας κλπ (μέρος της θερμότητάς τους διαχέεται δια ακτινοβολίας). Οπότε κρίνουμε ανόμοια πράγματα.

Σημασία έχει το εξής. Εαν θέλεις θερμοκρασία χώρου πχ στους 20 βαθμούς κελσίου, με κλιματιστικό ή καλοριφέρ, και το πετυχαίνουν με την λειτουργίας τους αμφότερα, ποιό το κάνει οικονομικότερα;

blade_
13-10-11, 13:11
δε θα ξερεις πoιο τηλεκοντρολ παει σε ποιο :p

ειμαι αρκετα μπερδεμενος κ μιας κ οι τσεπες εχουν χταποδια,αχινους κ ζαχαριες μεσα ,φοβαμαι οτι οπου κ να καταληξω θα την πατησω..

anon
13-10-11, 13:15
Για οικονομία.

Χαμήλωμα του θερμοστάτη όσο πιο κάτω γίνεται και αντέχεται.
Χρήση παπλωμάτων. Καλύτερα να αγοράσεις ένα καλό πάπλωμα, σου μένει, παρα να πληρώνεις πετρέλαια, πελετς, ρεύμα κλπ.
Το βράδυ κλείσιμο τελείως της θέρμανσης. Το πρωινό είναι ένα θέμα βασικά, αλλά με γρήγορα ντυσιμο, ΟΚ. Εξάλλου εαν ανοίξεις να αερήσεις το πρωί το σπίτι, τσάμπα ξόδεξες θέρμανση. Οι περισσότεροι εξάλλου φεύγουν απο το σπίτι (δουλειά, σχολείο).
Καλύτερα ρούχα. Υπάρχουν και τα ισοθερμικα, που κάνουν πολύ δουλειά. Μέσα στο σπίτι δεν κυκλοφορούμε με το φανελάκι, αλλά τουλάχιστον με το ζακετάκι, πασουμάκια κλπ...

Revolution
13-10-11, 13:23
Εαν βάλεις τόσα aircondition ανάλογης θερμαντικής ισχύος όπως ένα καλό καλοριφέρ, θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα. Πχ το καλοριφέρ που έχω σπίτι είναι ισχύος 45 χιλιάδες BTU. Αυτό σημαίνει ότι σε κλιματιστικά θέλω δυο 18άρια και ένα 9ιάρι για την ίδια ισχύ. Επίσης επειδή θερμαίνουν πρώτα τον αέρα, κλείνουν και αμέσως μόλις έρθει η σχετική θερμοκρασία, που γίνεται γρήγορα. Το καλοριφέρ, με θερμοστάτη, πρέπει να θερμάνει τα σώματα, μέρος της θερμότητας χάνεται σε πατώματα μέσω των σωλήνων, και μετά απο τα σώματα (που είναι πάντα επάνω σε τοίχο και ζεσταίνεται ο τοίχος) να θερμανθεί ο περιβάλλον χώρος, αέρας κλπ (μέρος της θερμότητάς τους διαχέεται δια ακτινοβολίας). Οπότε κρίνουμε ανόμοια πράγματα.

Σημασία έχει το εξής. Εαν θέλεις θερμοκρασία χώρου πχ στους 20 βαθμούς κελσίου, με κλιματιστικό ή καλοριφέρ, και το πετυχαίνουν με την λειτουργίας τους αμφότερα, ποιό το κάνει οικονομικότερα;

Ενδιαφεροντα αυτα που λες, μηπως εχεις υπολογισει και το κοστος σε ρευμα αν χρησιμοποιησουμε το παραδειγμα σου με ενεργειακης κλασης Α+ κλιματιστικα?

Γιατι εμενα σε μονοκατοικια παντα αλλα τωρα μενω σε διαμερισμα οποτε αν με συμφερει καλυτερα το A/C να βαλω γιατι ειμαι και ψηλα και εχω ηδη πολλα κοινοχρηστα χωρις καν να εχω ανοιξει την θερμανση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.