PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113

Zer0c00L
16-02-13, 17:06
η μετατροπή του λέβητα δεν είναι τζάμπα, οπότε σίγουρα θα πρέπει να πληρώσετε όλοι αυτό

ευχαριστω με καλυψες απολυτα

αρα καλα εκαναν οσοι αρνηθηκαν

καθως οι μισοι ειναι χαμηλοσυνταξιουχοι και οι αλλοι μισοι ανεργοι ζητημα αν 3-4 οικογενειες απο τις 20 εχουν εργασια στην πολυκατοικια...

- - - Updated - - -


Πρόγραμμα χρηματοδότησης εγκατάστασης θέρμανσης (http://www.aerioattikis.gr/default.aspx?pid=33&artid=1048&la=1)
Οικονομικά Κίνητρα (http://www.aerioattikis.gr/default.aspx?pid=33&la=1&artid=13)
περσινα ξινα σταφυλια βεβαια, αφου δεν καταφερατε να πεισθουν οι υπολοιποι...:p


http://www.diaxeiristis.com/forum/viewforum.php?f=7
http://www.aerioattikis.gr/default.aspx?pid=30&catID=39

ευχαριστω μανουλαμου αλλα δεν υπαρχει σαλιο εδω μετα δυσκολιας πληρωνουν τα κοινοχρηστα (βαζω και τον εαυτο μου μεσα)

θα παρουμε και δανειο για να πληρωσουμε εγκατασταση κτλ...

Υ.Σ σε ευχαριστω και για το λινκ περι διαχειρισης πολυκατοικιας (πολλα χρησιμα διαβαζω εκει μεσα)

manoulamou
16-02-13, 18:55
οι μισοι ειναι χαμηλοσυνταξιουχοι και οι αλλοι μισοι ανεργοι ζητημα αν 3-4 οικογενειες απο τις 20 εχουν εργασια στην πολυκατοικια...
δεν υπαρχει σαλιο εδω μετα δυσκολιας πληρωνουν τα κοινοχρηστα (βαζω και τον εαυτο μου μεσα)
θα παρουμε και δανειο για να πληρωσουμε εγκατασταση κτλ...


Ασε η εμπειρια μου απο μια επισκεψη για μερικα απαραιτητα ψωνια
στο εντελως ζομπι πλεον παλιο εμπορικο κεντρο στο Μαρουσι ηταν τελειως τραυματικη...

ΔΕΝ ΠΑΜΕ καθολου ΚΑΛΑ! Νευρα, αγανακτηση, οργη αλλά δεν την βγαζουμε εκει όπου και σ εκεινους που πρεπει...
Μαρουσι ακομη περισσοτερα μαγαζια κλειστα - ΜΕΤΑΚΟΜΙΖΟΜΕΝ ή αδειανα με ταμπελα ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΤΑΙ ουου ΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ...
Μπαινω σ ενα ηλεκτρολογειο τιγκα στο εμπορευμα, ο ιδιοκτητης εκλαιγε τη μοιρα του λογω αναδουλειας, του ζητησα κατι ασφαλειες, νομιζα πως ειχε καει η δικια μου, ευτυχως δεν με χρεωσε τιποτε, μια χαρα ηταν και η προς αντικατασταση και η εναλλακτικη μου!
Παω λιγο πιο περα στο "κεφατο" Σουπερ - Μαρκετ... Ο κακος χαμος στους παγκους με τα χυμα τυρια - αλλαντικα και τα τρεχα βρες κρεατα - πουλερικα. Σχεδον ολοι ειχαν τα πιο μικρα καλαθια ομως και τα μεγαλυτερα μισογεματα ηταν...
Μπροστα μου στην ουρα για το ταμειο τρεις κυριες αγνωστες μεταξυ τους. Η πρωτη στη σειρα εκανε το εγκλημα να θελει να ξοφλησει ενα λογαριασμο. Εφυγε με χιλιες συγγνωμες η υπαλληλος να παει οχι μακρυα, διπλα στο ειδικο μηχανημα.
Αλλά η ΚΑΚΟΥΡΓΑ η πελατισσα ειχε μονο πενηνταρικα! Το τι της σουρανε οι δυο μπροστινες μου ουτε γραφεται ουτε περιγραφεται, ευτυχως δεν τις ακουγε γιατι μιλαγαν χαμηλοφωνα μεταξυ τους... Τολμησα να τις κοιταξω ολο απορια χωρις να πω λεξη και η νεωτερη μου ανταπεδωσε ΔΟΛΟΦΟΝΙΚΟ βλεμμα.
ΕΕΕ μετα που μου γλυστρησε και το αδειανο καλαθι μου διπλα στα ποδια της γηραιοτερης, χωρις να την ακουμπησει καν, ηταν εξω φρενων, ευτυχως κορναρησε απ εξω ο ανυπομονος γιος της και εφυγε αρον - αρον γιατι αλλιως μπορει και να με... χαστουκιζε!

nyannaco
16-02-13, 20:57
ενα πραγμα θελω να ξερω γιατι ο εκπροσωπος δεν μου απαντησε καθαρα σε αυτο

ειμαστε μια πολυκατοικια 20 διαμερισματων με κεντρικη θερμανση (λεβητα πετρελαιου) με τα αναλογα σωματα

αν θελουμε φυσικο αεριο

τι θα πληρωσουμε και τι ειναι δωρεαν

ρωταω εσας γιατι ο τυπος που ηρθε εδω λιγο τα μασαγε...και δεν μου αρεσε για αυτο δεν επεισε και τους υπολοιπους ιδιοκτητες.Ποιος εκπρόσωπος; Για απορίες/ερωτήσεις, τηλέφωνο στην τοπική ΕΠΑ. Οι διάφοροι "εξουσιοδοτημένοι", "συνεργάτες" κλπ που κυκλοφορούν δεν είναι καθόλου αυτό που παρουσιάζονται, είναι απλά εγκαταστάτες με δικαίωμα υπογραφής. Επισήμως δεν υπάρχουν εξουσιοδοτήσεις και συνεργασίες από την ΕΠΑ. Κάτω από το τραπέζι βέβαια υπάρχουν κυκλώματα που "σφυρίζουν" στους "συνεργαζόμενους" κάθε περίπτωση ενδιαφερομένου, αλλά μέχρι εκεί. Μην πιστεύετε τα υπόλοιπα, και όσο περισσότερο προβάλλεται η "συνεργασία/εξουσιοδότηση", τόσο πιο υποψιασμένοι να είμαστε. Είναι γνωστό στους παροικούντες την Ιερουσαλήμ ότι οι εμπλεκόμενοι σε αυτή τη φάμπρικα συχνά-πυκνά δίνουν προσφορές και στη συνέχεια κάνουν ελλειπείς μετατροπές, για να φαίνεται το κόστος ελκυστικό στον αδαή πελάτη, και να πάρουν τη δουλειά. Και μετά τον αφήνουν να διαπιστώσει ότι δεν κάνει καθόλου οικονομία όπως του υποσχέθηκαν.

Zer0c00L
16-02-13, 21:07
ελα φιλε μου στην πολυκατοικια μας ηρθε εμπορικος αντιπροσωπος απο την εταιρεια φυσικο αεριο αττικης (καθως προσφατα ολοκληρωθηκαν τα εργα του φυσικου αεριου στον δρομο μας) και προσπαθησε να μας κανει πελατες.

αλλα απο την στιγμη που πρεπει να πληρωσουμε ενα ποσο για να γινει εγκατασταση κτλ δεν υπαρχει περιπτωση τετοια οπως ειπα καθως δεν υπαρχει "σαλιο".

Bananas
17-02-13, 04:36
ελα φιλε μου στην πολυκατοικια μας ηρθε εμπορικος αντιπροσωπος απο την εταιρεια φυσικο αεριο αττικης (καθως προσφατα ολοκληρωθηκαν τα εργα του φυσικου αεριου στον δρομο μας) και προσπαθησε να μας κανει πελατες.

αλλα απο την στιγμη που πρεπει να πληρωσουμε ενα ποσο για να γινει εγκατασταση κτλ δεν υπαρχει περιπτωση τετοια οπως ειπα καθως δεν υπαρχει "σαλιο".

Σίγουρα πέρα απο την εγκατάσταση μετρητών και σωληνώσεων μεταφοράς του φυσικού αερίου θα χρειαστείτε και καυστήρα φυσικού αερίου. Απορία: Αποθεματικό δεν έχει η πολυκατοικία; :hmm:

Zer0c00L
17-02-13, 12:07
ναι έχει αποθεματικό αλλά δεν φτάνει για ότι πρέπει να γίνει ούτε φυσικά παίζει το σκηνικό περί δανειοδότησης (τα λέω απλά γιατί ο εκπρόσωπος του εμπορικού κομματιού της εταιρείας φυσικό αέριο αττικής δεν ήταν τόσο ξεκάθαρος σε αυτά που είπε (ενώ η ιστοσελίδα τους λέει άλλα.

21706
17-02-13, 12:20
ναι έχει αποθεματικό αλλά δεν φτάνει για ότι πρέπει να γίνει ούτε φυσικά παίζει το σκηνικό περί δανειοδότησης (τα λέω απλά γιατί ο εκπρόσωπος του εμπορικού κομματιού της εταιρείας φυσικό αέριο αττικής δεν ήταν τόσο ξεκάθαρος σε αυτά που είπε (ενώ η ιστοσελίδα τους λέει άλλα.

Δεν είναι τόσο εύκολη η προφορική συνεννόηση
(το ξέρω από προσωπική πείρα) αλλά αν τους
στείλετε ένα χαρτί θα σας απαντήσουν. Και αν
η απάντηση δεν είναι ξεκάθαρη τους στέλνετε
δεύτερο χαρτί και στο τέλος θα συνεννοηθείτε.

Zer0c00L
17-02-13, 12:55
τα πραγματα ειναι απλα φιλε μου

αν το ολο θεμα προυποθετει καποιο ποσο μετρητα η δανειο μεσω τραπεζας κτλ

δεν υπαρχει κανενας λογος να τους ενοχλησω

εδω με το ζορι οι περισσοτεροι πληρωνουν τα κοινοχρηστα ωστε να εχουμε υποτυπωδες ποσοτητα πετρελαιου για τις δυσκολες μερες.

τι φανταζεσαι να γινει αν η εταιρεια απαιτει χρηματα για το ολο θεμα εγκατασταση - λεβητα και οτι αλλο χρειαζεται

γιατι απο οτι εχω καταλαβει μιλαμε για ποσα 5.000 εως 20.000 ευρω περιπου οσα μας ζητανε για την αλλαγη του παλιου ασανσερ (1970) ωστε να συμβαδιζει με το νομο.

21706
17-02-13, 13:05
Αυτό λέω: για να μάθεις τι ζητάνε, και αφού η προφορική
συνεννόηση δεν είναι ικανοποιητική, μια επιστολή μπορεί
να ξεκαθαρίσει τα θέματα αυτά.

Zer0c00L
17-02-13, 13:32
θα το κανω απο δευτερα

θα ζητησω γραπτως να στειλουνε προσφορα

αντε να δουμε

σε ευχαριστω παντως.

1nikos1
18-02-13, 22:28
Φετος αποφασισα να ζεσταθω μονο με κλιματιστικα εχω 1 κλιματιστικο 18000 BTU στο σαλονι που λειτουργει 6 με 15 ωρες την ημερα και στην κρεβατοκαμαρα κλιματιστικο 9000 BTU που λειτουργει 8 με 10 ωρες την ημερα
απο της 6/12/12 μεχρι της 18/2/13 εκαψα στο ρολοι της δεη 1844 kWh δηλαδη 24,92 kWh την ημερα (ειναι ολη η καταναλωση του σπιτιου ) υπαρχει υλιακος
την θεωρω φυσιολογικη εσεις τι λετε ?

MAuVE
19-02-13, 00:56
Πολύ λογική μου φαίνεται.

Αν τα κλιματιστικά σου είναι σύγχρονης τεχνολογίας, υπολογίζω 1200W το 18.000 και 600W το 9.000.
1,2x10=12kWh την ημέρα το 18.000 και 0.6x9=5,4kWh το 9.000, μας κάνουν 17,4kWh.
Από το 24,9 αν βγάλουμε τα 17,4 μένουν 7,5kWh ανά ημέρα ή 900kWh το τετράμηνο, που αποτελεί μια πολύ "μαζεμένη" κατανάλωση για νοικοκυριό (υποθέτω ότι δεν είσαι μόνος στο σπίτι και ότι μπαίνει κατσαρόλα στην ηλ. κουζίνα).

Αυτό όμως που πρέπει να λάβεις σοβαρά υπόψη σου είναι ότι φέτος είχαμε πολύ γλυκό χειμώνα, ο οποίος σε καμία περίπτωση δεν είναι αντιπροσωπευτικός.

Zer0c00L
19-02-13, 01:26
εγω σημερα εστειλα γραπτο αιτημα στην "αεριο αττικης" για να λαβω προσφορα συνδεσης με Φ.Α να δω τι θα πουν και αναλογως θα το προτεινω στην ΓΣ της πολυκατοικιας.

Basilhs23_
19-02-13, 01:52
Φετος αποφασισα να ζεσταθω μονο με κλιματιστικα εχω 1 κλιματιστικο 18000 BTU στο σαλονι που λειτουργει 6 με 15 ωρες την ημερα και στην κρεβατοκαμαρα κλιματιστικο 9000 BTU που λειτουργει 8 με 10 ωρες την ημερα
απο της 6/12/12 μεχρι της 18/2/13 εκαψα στο ρολοι της δεη 1844 kWh δηλαδη 24,92 kWh την ημερα (ειναι ολη η καταναλωση του σπιτιου ) υπαρχει υλιακος
την θεωρω φυσιολογικη εσεις τι λετε ?

Λογικότατη. Και σε αυτό να βάλεις οτι αν σε 2 μήνες έκαψες τόσα, τότε σε 4 που θα έρθουν οι εκκαθαριστικοί λογαριασμοί της ΔΕΗ θα έχεις κάψει σχεδόν τα διπλάσια, βέβαια μείον το ποσό του ρεύματος που θα πληρώσεις στον έναντι λογαριασμό. Σε όλα τα άλλα συμφωνώ με τον mauve.

Bananas
20-02-13, 16:56
Τοποθετησα χθες αυτό το κλιματιστικό στο δωμάτιο μου: http://www.nipponsa.gr/main.asp?catid=4611 το 9αρι.

Με προβληματίζει κάτι με την κατανάλωση του. Σύμφωνα με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του έχει κατανάλωση στην θέρμανση μέγιστη 540 Watt (εκτός και αν η τιμή που αναφέρεται στα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι υπό κάποιες συνθήκες) .
Στην γραμμή επάνω έχω βάλει μετρητή που μου δείχνει 1240 watt κατανάλωση οταν δουλεύει σε φουλ στροφές (ή σχεδόν).
Κάτι δεν πάει καλά;
Πάντως έκανα ένα τεστ . Ζέστανα το δωμάτιο στου 20 βαθμούς. Όταν έπεσε η θερμοκρασία και ενεργοποιήθηκε ξανά η μονάδα έκανα reset τον μετρητή . Άφησα το κλιματιστικό να κάψει 1 ώρα (δηλαδή μια ώρα διατήρησης της θερμοκρασίας στους 20 βαθμούς) και στο τέλος της ώρας είχα κάψει 0.49 kwh .

nyannaco
20-02-13, 17:09
Προφανώς η κατανάλωση 540W ισχύει για COP 5.09, ήτοι για εξωτερική θερμοκρασία x (μάλλον 15°C). Μήπως εκείνη την ώρα ήταν λιγότερο; Μάλλον, γιατί δεν νομίζω να έπιασε καν 15°C μέγιστη η Αθήνα χτες.
Επίσης, πολύ καλά έκανες και ολοκλήρωσες έστω και για t=1hr, η στιγμιαία ισχύς δεν θα σου πει και πολλά πράγματα σε inverter.

mangare
20-02-13, 18:36
Καταναλώνει γύρω στα 540 watt, στην ονομαστική του απόδοση και όχι τη μέγιστη, κάτω από συγκεκριμένες κλιματολογικές συνθήκες και θερμοκρασίες (εξωτερική-εσωτερική).

Η συμπεριφορά του είναι φυσιολογική.
540watt --> 9,383btu
1240watt --> 16.377btu(ή κάπου εκεί κοντά), με χαμηλότερη αποδοτικότητα φυσικά, αλλά αρκετά καλή.
Όλα τα inverter αυτή τη συμπεριφορά έχουν.

Bananas
20-02-13, 20:30
Καταναλώνει γύρω στα 540 watt, στην ονομαστική του απόδοση και όχι τη μέγιστη, κάτω από συγκεκριμένες κλιματολογικές συνθήκες και θερμοκρασίες (εξωτερική-εσωτερική).

Η συμπεριφορά του είναι φυσιολογική.
540watt --> 9,383btu
1240watt --> 16.377btu(ή κάπου εκεί κοντά), με χαμηλότερη αποδοτικότητα φυσικά, αλλά αρκετά καλή.
Όλα τα inverter αυτή τη συμπεριφορά έχουν.

Το επόμενο που θα ρώταγα είναι για το εύρος των btu . Δηλαδή για την στιγμιαία κατανάλωση που σας είπα 1240 watt είναι κάπου στα 16.000 btu η απόδοση. Το εύρος λειτουργίας btu του κλιματιστικού επηρεάζεται απο την εξωτερική θερμοκρασία και μόνο σωστά; Ας υποθέσουμε ένα μηχάνημα με το ίδιο COP αλλά με μικρότερο εύρος απο 3000-12000 btu με ονομαστικά btu τα ίδια με αυτό που έχω. Τότε το μηχάνημα αυτό αν δούλευε χθες στην θέση του δικου μου θα έκαιγε στην μια ώρα λιγότερο απο μισή kwh ;

Αυτό που δεν καταλαβαίνω και μου κάνει εντύπωση είναι γιατί σου λένε να βάλεις σε υπνοδωμάτιο 9αρι όταν υπάρχουν 9αρια (πχ το δικό μου με μεγιστο εύρος 16.000 btu) που έχουν το ίδιο εύρος λειτουργίας με 12 άρια άλλων εταιρειών. Η ονομαστική αποδοση btu καθορίζει τελικά ένα μηχάνημα για ένα Χ χώρο ή το εύρος λειτουργίας του; Μου έχουν γεννηθεί πολλές απορίες απο την ημέρα που το έβαλα.

mangare
20-02-13, 21:55
Το εύρος λειτουργίας επηρεάζεται από την εσωτερική θερμοκρασία και την επιθυμητή στο κοντρόλ. Τώρα αν υπάρχει αισθητήρας θερμοκρασίας έξω, θα έχει και κάποιες σχετικές ρυθμίσεις από την εταιρία.
Η κατανάλωση επηρεάζεται άμεσα από την εξωτερική θερμοκρασία.
Σε εξωτερικές θερμοκρασίες κάτω από 7 κελσίου, όλα τα κλιματιστικά έχουν μικρότερη αποδοτικότητα. Σε κορυφαίο 9άρι κλιματιστικό με απόδοση θέρμανσης 0.60-3.20-6.10 kw, στους -3 βαθμούς κελσίου (εξωτερική) το max δεν ξεπερνά τα 3.40 kw, αν θυμάμαι καλά.


Το υποθετικό 9άρι (3000-12000) θα κατανάλωνε ανάλογα με το δικό του cop, την αποδοτικότητα του στο max, τις ρυθμίσεις της εταιρίας ή και του χρήστη. Το αν έκανες την καλύτερη δυνατή επιλογή, για να έχεις την μικρότερη δυνατή κατανάλωση, θα το βρεις μελετώντας τα χαρακτηριστικά και την κατανάλωση άλλων κλιματιστικών με υψηλό cop.(και την τιμή αγοράς καθενός) Φαίνεται καλή επιλογή.

Η ονομαστική απόδοση μας ενδιαφέρει.
Την μέγιστη τη χρειάζεσαι για να έλθει γρηγορότερα ο χώρος στην επιθυμητή θερμοκρασία, με κάποιο παραπάνω κόστος βέβαια. Άλλωστε δεν μπορεί να δουλέψει πολύ ώρα στην μέγιστη.

MAuVE
20-02-13, 23:37
1240 W (max electrical-σύμφωνα με τον μετρητή σου) = 4231 Btu/hr
16377 (max thermal-σύμφωνα με τα τεχνικά χαρακτηριστικά)/4231= 3,87 (COP)

Την επόμενη φορά μέτρησε και την εξωτερική θερμοκρασία για να μπορούμε να σχολιάζουμε πληρέστερα.

bomberb17
21-02-13, 16:51
Καλησπέρα και από μένα,
λόγω των υψηλών τιμών στο πετρέλαιο ψάχνω και εγώ τρόπους εναλλακτικής θέρμανσης...
Η λογική μου βασίζεται στο γεγονός ότι αφού μιλάμε για ΘΕΡΜΑΝΣΗ, για τους τρόπους που καταναλώνουν ηλεκτρικό ρεύμα δεν έχει νόημα να μιλάμε για συντελεστές απόδοσης, inverter, σύγκριση μεταξύ αερόθερμων-πανελ κλπ., αφού 1 Watt θερμότητας είναι το ίδιο ακριβώς πάντα.
Αυτό το λέω γιατί διάβασα αυτό
http://www.econews.gr/2012/10/16/enallaktiki-thermansi-kostos-2/
το οποίο αναφέρει:


3. Κλιματιστικά.
Μέτρια λύση. Όπως προαναφέρθηκε απαιτείται κατανάλωση ρεύματος 12.360 kWh, ωστόσο με τα κλιματιστικά ισχύει ο κανόνας πως για κάθε κιλοβατώρα που δαπανούμε θερμαινόμαστε με διπλάσια ενέργεια, άρα δε θα χρειαστούμε 12.360 κιλοβατώρες το χειμώνα αλλά 7.270. Έτσι με 0,20 ευρώ την κιλοβατώρα θα χρειαστούμε όλο το χειμώνα 1.454 ευρώ.

4. Θερμαντικά σώματα (ηλεκτρικά καλοριφέρ, αερόθερμα).
Πολύ πιο ακριβά, αφού καίνε περισσότερο. Για τις 12.360 κιλοβατώρες η χρέωση των νοικοκυριών θα μεταπηδήσει στην υψηλότερη κλίμακα των 2.000 kWh. Το νοικοκυριό θα χρεωθεί με περίπου 0,20 ευρώ ανά κιλοβατώρα άρα το κόστος θέρμανσης θα φτάσει τα 2.472 ευρώ.




8. Πάνελ υπέρυθρης ακτινοβολίας.
Τα πάνελ μπορούν να τοποθετηθούν στους τοίχους ή στις οροφές και με την κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος εκπέμπεται ακτινοβολία στα αντικείμενα και τα σώματα. Το κόστος ανά πάνελ ανάλογα με τα watt που καταναλώνει κυμαίνεται από 300 έως και πάνω από 500 ευρώ. Οι εταιρίες διαφημίζουν θέρμανση με 400 ευρώ το χρόνο, ωστόσο υπολογίζουν με την τιμή της κιλοβατώρας στα 0,09 ευρώ (καθαρή τιμή). Με συνυπολογισμό των υπολοίπων η χρέωση κυμαίνεται από 810 έως 1.110 ευρώ το χρόνο.

Το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι ανακριβές και λάθος.

Bananas
23-02-13, 16:20
1240 W (max electrical-σύμφωνα με τον μετρητή σου) = 4231 Btu/hr
16377 (max thermal-σύμφωνα με τα τεχνικά χαρακτηριστικά)/4231= 3,87 (COP)

Την επόμενη φορά μέτρησε και την εξωτερική θερμοκρασία για να μπορούμε να σχολιάζουμε πληρέστερα.

Περιμένω μετεωρολογικό σταθμό οικιακής χρήσης που χω παραγγείλει με εσωτερική και εξωτερική μονάδα μέτρησης θερμοκρασίας και υγρασίας . Όταν έρθουν (γιατί στο σπίτι δεν έχω κανένα θερμόμετρο χώρου) θα πειραματιστώ λίγο σε διάφορες εξωτερικές και εσωτερικές θερμοκρασίες με το κλιματιστικό και θα ανεβάσω τα δεδομένα να τα σχολιάσουμε.

- - - Updated - - -


Καλησπέρα και από μένα,
λόγω των υψηλών τιμών στο πετρέλαιο ψάχνω και εγώ τρόπους εναλλακτικής θέρμανσης...
Η λογική μου βασίζεται στο γεγονός ότι αφού μιλάμε για ΘΕΡΜΑΝΣΗ, για τους τρόπους που καταναλώνουν ηλεκτρικό ρεύμα δεν έχει νόημα να μιλάμε για συντελεστές απόδοσης, inverter, σύγκριση μεταξύ αερόθερμων-πανελ κλπ., αφού 1 Watt θερμότητας είναι το ίδιο ακριβώς πάντα.
Αυτό το λέω γιατί διάβασα αυτό
http://www.econews.gr/2012/10/16/enallaktiki-thermansi-kostos-2/
το οποίο αναφέρει: 3. Κλιματιστικά.
Μέτρια λύση. Όπως προαναφέρθηκε απαιτείται κατανάλωση ρεύματος 12.360 kWh, ωστόσο με τα κλιματιστικά ισχύει ο κανόνας πως για κάθε κιλοβατώρα που δαπανούμε θερμαινόμαστε με διπλάσια ενέργεια, άρα δε θα χρειαστούμε 12.360 κιλοβατώρες το χειμώνα αλλά 7.270. Έτσι με 0,20 ευρώ την κιλοβατώρα θα χρειαστούμε όλο το χειμώνα 1.454 ευρώ.





Το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι ανακριβές και λάθος.

Για το κλιματιστικό δεν συμφωνώ με αυτά που γράφει. Μέτρια λύση ως προς την ποιότητα της θέρμανσης ναι (υποκειμενικό γιατί εμένα δεν με ενοχλεί η θέρμανση απο κλιματιστικό σε αντίθεση με άλλους ανθρώπους). Ως προς την ενεργειακή απόδοση (οικονομία) δε θα το λεγα μέτρια λύση αλλά μια από τις κορυφαίες με τα σημερινά δεδομένα. Στο άρθρο αυτό αναφέρει ότι για 1 kw κατανάλωσης το κλιματιστικό παράγει 2 kw πολύ γενικευμένο και άστοχο . Υπάρχουν κλιματιστικά που έχουν COP 3 δηλαδή καις 1kw αποδίδει 3 kw αλλά και κλιματιστικά με COP 5 δηλαδή καις 1kw αποδίδει 5 kw στο χώρο (όλα αυτά υπο συγκεκριμένες συνθήκες (ιδανικές) γιατί το COP στην πραγματικότητα μεταβάλλεται). Αν δεις προηγούμενα ποστς αναφέρω κατανάλωση απο το κλιματιστικό που αγόρασα με COP 5.09 .
Δες το post #1465

anon
23-02-13, 16:40
Είναι πολλά "αρθρα" ντε και καλά με επιστημονική χροια που κυκλοφορούν για το θέμα οικονομική θέρμανση. Πολύ απλά, όταν δείτε κάποιο άρθρο να προτείνει, πατρονάρει, συστήματα όπως πάνελ υπερύθρων, ξεχάστε ολο το άρθρο τελείως. Λέει βλακείες, διαφημίζει συγκεκριμένα πράγματα, λέει ΨΕΜΜΑΤΑ, και σίγουρα είναι έμμεση (γκρίζα) διαφήμιση.

mangare
23-02-13, 17:35
Είναι πολλά "αρθρα" ντε και καλά με επιστημονική χροια που κυκλοφορούν για το θέμα οικονομική θέρμανση. Πολύ απλά, όταν δείτε κάποιο άρθρο να προτείνει, πατρονάρει, συστήματα όπως πάνελ υπερύθρων, ξεχάστε ολο το άρθρο τελείως. Λέει βλακείες, διαφημίζει συγκεκριμένα πράγματα, λέει ΨΕΜΜΑΤΑ, και σίγουρα είναι έμμεση (γκρίζα) διαφήμιση.

''Επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως!''

HELL_pegaSOS
24-02-13, 02:44
Τελικά οι πιο οικονομικός τρόπος θέρμανσης είναι οι fleece κουβέρτες...

Του χρόνου παίζει να είναι ο μόνος που θα έχει απομείνει από εφορία, λογαριασμούς κλπ.
Εχουν και Slim design για να ταιριάζουν και με την λεπτή τηλεόραση!: :lol:

XPHSTOS29
24-02-13, 06:33
Τελικά οι πιο οικονομικός τρόπος θέρμανσης είναι οι fleece κουβέρτες...


Aκομα καλυτερα οι υπνοσακοι...
Εχω δυο υπνοσακους λεπτους (καλοκαιρινοι υποθετω) που αμα ανοιξεις το φερμουαρ γινονται σαν κουβερτα.
Ειναι τοσο ζεστοι που δεν χρειαζεσαι κατι αλλο...
Περσι στα γερα τα κρυα ημουν με καμποσες κουβερτες και παπλωματα μεχρι που επεσαν στα χερια μου...
Μια λεπτη κουβερτουλα και ο υπνοσακος ηταν αρκετα για να ξυπναω ιδρωμενος.
Φετος τα εχουν τα παιδια :)

odys2008
24-02-13, 11:38
Που να δεις με χειμερινούς. Πέρυσι στον στρατό στον θάλαμο μέσα είχαμε για καμια 10αρία μερες 0 με -1 το βράδυ, αφού τα νερά που αφήναμε μέσα πάγωναν. Ε στον υπνόσακο (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0030BG9Y2/ref=oh_details_o01_s00_i00?ie=UTF8&psc=1) χωρίς extra κουβέρτες, κοιμόμουν με εσώρουχα....

manoulamou
24-02-13, 11:51
Περυσι αρχες Μαρτη αγορασα το πρωτο μου παπλωμα, υποθετω χειμωνιατικο: φετος και μεχρι τωρα μ εχει βολεψει μια χαρα οταν κοιμαμαι.
Για τις ωρες που δεν δουλευει ο κλιματισμος ή τα φορητα θερμαντικα, οι fleece πανε κι ερχονται αναλογα ποιος καθεται στο σαλονι ή μπροστα σε καποια οθονη!
Οσο υπαρχουν ακομη λεφτα, σκεπτομαι να παρω αλλο ενα παπλωμα και μερικες ακομη φλις για τον υπολοιπο χειμωνα αλλά και τους επομενους.
:whistle:

anon
24-02-13, 13:06
Που να δεις με χειμερινούς. Πέρυσι στον στρατό στον θάλαμο μέσα είχαμε για καμια 10αρία μερες 0 με -1 το βράδυ, αφού τα νερά που αφήναμε μέσα πάγωναν. Ε στον υπνόσακο (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0030BG9Y2/ref=oh_details_o01_s00_i00?ie=UTF8&psc=1) χωρίς extra κουβέρτες, κοιμόμουν με εσώρουχα....

Οσο μικρότερος χώρος, τόσο μικρότερες οι απαιτήσεις θέρμανσης, με επαρκή θερμομόνωση φυσικά. Ετσι ο υπνόσακος είναι μια χαρά, μιας και δεν περισσεύει χώρος, πέραν του σώματος. Στο στρατό μας έλεγαν, το καλό στήσιμο σκηνής (δυο ατόμων) είναι τέτοιο, όταν αρκεί ένα κερί για να ζεσταίνεσαι σε χειμώνα....

panoc
24-02-13, 13:08
Στο στρατό μας έλεγαν, το καλό στήσιμο σκηνής (δυο ατόμων) είναι τέτοιο, όταν αρκεί ένα κερί για να ζεσταίνεσαι σε χειμώνα....

εγω οτι και να εκανα ειχα προβλημα με το μηκος. (της σκηνης :p)

odys2008
24-02-13, 13:13
Οσο μικρότερος χώρος, τόσο μικρότερες οι απαιτήσεις θέρμανσης, με επαρκή θερμομόνωση φυσικά. Ετσι ο υπνόσακος είναι μια χαρά, μιας και δεν περισσεύει χώρος, πέραν του σώματος. Στο στρατό μας έλεγαν, το καλό στήσιμο σκηνής (δυο ατόμων) είναι τέτοιο, όταν αρκεί ένα κερί για να ζεσταίνεσαι σε χειμώνα....


Αν και είμαστε λίγο off topic, αυτό που λες ισχύει, το έχουμε δοκιμάσει και στην πράξη ;)

nmavro73
25-02-13, 16:54
Εχει δοκιμάσει κανένας αυτά τα αεροθερμα τζακιού; Είναι μια πολυ φτηνή λύση ειδικά αν μπορείς να το φέρεις απο Βουλγαρία. Έχω δει τιμές από 200 ως 400 ευρω εδω. Εκεί έχει 70

bomberb17
25-02-13, 22:35
Στέλνουν με courier??

nyannaco
25-02-13, 23:04
Μην περιμένεις θαύματα από το αερόθερμο. Θα πάρεις λίγη παραπάνω θερμότητα, αλλά δεν θα μπορείς να κάθεσαι μπροστά στις "εξατμίσεις", στον καυτό αέρα. Επίσης περιμένω ότι θα ξεραίνει αρκετά την ατμόσφαιρα, οπότε θα χρειαστεί να κάνεις κάτι γι'αυτό. Και ακόμη, όσο πιο αποτελεσματικό είναι τόσο περισσότερο θα κρυώνει τα καυσαέρια και θα αυξάνονται οι εναποθέσεις στην καμινάδα, ή και θα δημιουργεί πρόβλημα στο τράβηγμα, αν η καμινάδα είναι οριακή από ελκυσμό. Τέλος, το θέμα του θορύβου.

nmavro73
26-02-13, 13:28
Στέλνουν με courier??
Ισως. Δεν ξέρω. Αλλα ακόμη και απο θεσσαλονικη συμφέρει να πας να το πάρεις απο εκεί. Κανεις και ψώνια απο το σούπερ μάρκετ και βάζεις και βενζίνη. Ενα γέμισμα είναι κοντά 20 ευρω φθηνότερο.

HELL_pegaSOS
27-02-13, 15:07
Που να δεις με χειμερινούς. Πέρυσι στον στρατό στον θάλαμο μέσα είχαμε για καμια 10αρία μερες 0 με -1 το βράδυ, αφού τα νερά που αφήναμε μέσα πάγωναν. Ε στον υπνόσακο (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0030BG9Y2/ref=oh_details_o01_s00_i00?ie=UTF8&psc=1) χωρίς extra κουβέρτες, κοιμόμουν με εσώρουχα....

Καλά κι εγώ με -5, -8 στον Εβρο έμπαινα με το εσώρουχο και το φανελάκι μέσα στον υπνόσακο.
Δεν είμαι κρυουλιάρης και ο Terra ο συγκεκριμένος έκανε φοβερή δουλειά.


Για τους κρυουλιάρηδες με αφραγκίες προτείνω έναν τέτοιο υπνόσακο να τον φοράνε σαν σαλβάρι από πάνω ως κάτω.
Επειδή έχουν δύο φερμουάρ, θα τον φοράνε σαν ολόσωμη φόρμα. Τα πόδια θα είναι σχεδόν ελεύθερα από το γόνατο και κάτω και το κεφάλι από τον λαιμό κι επάνω

Θα μοιάζουν με κάμπιες μέσα στο σπίτι, θα περπατάνε σαν πιγκουίνοι αλλά τουλάχιστο θα λύσουνε το πρόβλημα τους! :lol:

Basilhs23_
27-02-13, 17:10
Ο υπνοσακός τι ακριβώς είναι? Κάτι σαν ρούχο που το φοράς σε όλο σου το σώμα και είσαι κουκουλομένος με αυτό?

nyannaco
27-02-13, 17:27
Αυτό που λένε στο χωριό μου sleeping bag :p

alekan
27-02-13, 17:48
Μπουγάτσα με τουρίστα.

nyannaco
27-02-13, 17:59
Μπουγάτσα με τουρίστα.Μπα, εδώ μάλλον για τουρτουρίστα μιλάμε :p

HELL_pegaSOS
28-02-13, 15:15
Μπα, εδώ μάλλον για τουρτουρίστα μιλάμε :p


Χαχα γκαλό!
(Γκιωνάκης (http://www.youtube.com/watch?v=Ya603qQEeJY))

Dimitris35
01-03-13, 10:10
ξυλοσομπα,για οποιον μενει σε μονοκατοικια η δεν εχει αλλον απο πανω του,ζεσταινει ολο το σπιτι και ειναι η ποιο οικονομικη λυση

manoulamou
01-03-13, 16:10
http://www.newsbeast.gr/society/arthro/496926/emeis-den-pairnoume-petrelaio-an-ehei-polu-kruo-tha-doume/
:sorry:

Bananas
01-03-13, 18:54
Ημουν χθες σε ένα σεμινάριο για οικονομικούς τρόπους θέρμανσης. Από όσα μας είπαν ο πιο ποιοτικός τρόπος θέρμανσης είναι με υπέρυθρες αλλά, αν το επίπεδο δυσκολίας για σωστή μελέτη θέρμανσης είναι 1 η μελέτη θέρμανσης με υπέρυθρες εχει επίπεδο 8 . Μας είπαν ότι είναι πάρα πολύ οι παράμετροι για να γίνει σωστή κατανομή στο χώρο και ότι τα πάνελ αυτά σε καμιά περίπτωση δεν τα επιλέγεις με βάση τα τετραγωνικά αλλά με άλλες παραμέτρους. Δύσκολα στην εφαρμογή τους πολλές εμπορικές παγίδες και η κατανάλωση τους δεν είναι μέτρο για το αν κάνει στο χώρο μας.
Επίσης υπέρυθρη δεν ενδείκνυται σε μέρη όπου έχουμε συνεχόμενη υγρασία. Για παράδειγμα αν η ταράτσα μιας μονοκατοικίας έχει συνεχως λιμνάζοντα νερά τότε η υπερυθρη δεν θα αποδόσει σωστά στο χώρο.
Μπορεί να μην κατάλαβα σωστά κάποια πράγματα απλώς είπα να γράψω πολύ γενικευμένα τα όσα μας είπαν για την υπέρυθρη να έχετε μια ιδέα.

Όπως και να χει πάνελ υπέρυθρης δεν βάζουμε στο χώρο μας χωρις μελέτη απο έμπειρο εγκαταστάτη σε αυτά γιατί μπορεί να μην αποδίδουν σωστά ακόμα και να δυσανασχετούμε απο την λάθος κατανομή της ακτινοβολίας στο χώρο.

21706
01-03-13, 19:05
Ημουν χθες σε ένα σεμινάριο για οικονομικούς τρόπους θέρμανσης. Από όσα μας είπαν ο πιο ποιοτικός τρόπος θέρμανσης είναι με υπέρυθρες αλλά, αν το επίπεδο δυσκολίας για σωστή μελέτη θέρμανσης είναι 1 η μελέτη θέρμανσης με υπέρυθρες εχει επίπεδο 8.

Σας είπαν ποιος είναι ο πιο οικονομικός τρόπος;

Bananas
01-03-13, 19:12
Σας είπαν ποιος είναι ο πιο οικονομικός τρόπος;
Μας είπαν για panel υπέρυθρης σε σύγκριση με το πετρέλαιο 80% οικονομία αλλά έχω πολλές αμφιβολίες για το αν είναι τόσο οικονομικά.
Αμέσως μετά αντλίες θερμότητας.

21706
01-03-13, 19:16
Μας είπαν για panel υπέρυθρης σε σύγκριση με το πετρέλαιο 80% οικονομία αλλά έχω πολλές αμφιβολίες για το αν είναι τόσο οικονομικά.
Αμέσως μετά αντλίες θερμότητας.

Υποψιάζομαι ότι το σεμινάριο οργανώθηκε από έμπορο πάνελ υπέρυθρης:)

Revolution
01-03-13, 19:26
Κάτι ψιλοάσχετο αλλά υπάρχει τρόπος να μετρήσουμε την ποιότητα του αέρα μέσα στο σπίτι?
Κάποιο μηχάνημα, κάποια υπηρεσία η κάτι τέτοιο.

Bananas
01-03-13, 19:29
Υποψιάζομαι ότι το σεμινάριο οργανώθηκε από έμπορο πάνελ υπέρυθρης:)

Οι ομιλητές ήταν:

Δρ. Μαρκάτος, πρώην Πρύτανης Ε.Μ.Π.
Δρ. Ζέρβας, Γενικός Διευθυντής Cenergy
κα Μισοκεφάλου, Επικεφαλής της Σχολής Μηχανικών του Mediterranean College

- - - Updated - - -


Κάτι ψιλοάσχετο αλλά υπάρχει τρόπος να μετρήσουμε την ποιότητα του αέρα μέσα στο σπίτι?
Κάποιο μηχάνημα, κάποια υπηρεσία η κάτι τέτοιο.




Ναι. Από όσα μου ρχονται τώρα στο μυαλό μου. Υπάρχουν αισθητήρες CO2 και υγρασιόμετρα . Νομίζω αυτά είναι τα βασικά που κοιτάζεις στην ποιότητα του αέρα σε ένα χωρο.
Δες αυτό το λινκ http://www.aerolab.mech.ntua.gr/Lessons/PT/Lectures/lecture5.pdf

Revolution
01-03-13, 19:41
Nαι για CO2 με ενδιαφέρει κυρίως λόγω των καμινάδων των απο κάτω τζακιών που έχω στην βεράντα μου.
Κάτι τέτοιο λες ως μετρητή?

http://www.inteltech.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=220&category_id=66&vmcchk=1&option=com_virtuemart&Itemid=54

@ ADSLgr.com All rights reserved.