PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

Bananas
01-03-13, 19:59
Nαι για CO2 με ενδιαφέρει κυρίως λόγω των καμινάδων των απο κάτω τζακιών που έχω στην βεράντα μου.
Κάτι τέτοιο λες ως μετρητή?

http://www.inteltech.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=220&category_id=66&vmcchk=1&option=com_virtuemart&Itemid=54

Δεν ξέρω απο αυτά να σου πω. Δεν ξερω κατα πόσο αξιόπιστο είναι αυτό και τί απόκλιση μπορεί να έχει.

Revolution
01-03-13, 20:06
Καλά και να ηταν δεν θα δώσω 200€+ για να πάρω, θα προτιμούσα να έβρισκα κάποιον που το κάνει με δικό του μηχάνημα η κάτι τετοιο.

Bananas
01-03-13, 20:11
Καλά και να ηταν δεν θα δώσω 200€+ για να πάρω, θα προτιμούσα να έβρισκα κάποιον που το κάνει με δικό του μηχάνημα η κάτι τετοιο.


:oneup:

odys2008
01-03-13, 20:52
Υποψιάζομαι ότι το σεμινάριο οργανώθηκε από έμπορο πάνελ υπέρυθρης:)

Μάγος είσαι? Ο κ. Ζερβας είναι διευθυντής της cardelenergy η οποία και πουλάει υπέρυθρα πάνελ (http://cardelenergy.wordpress.com/2012/). :whistle:


Και η υπόλοιπη επιστημονική ομάδα δεν μου φαίνεται και πολύ σχετική
Από την άλλη έχουμε τον κ.Μαρκάτο ο οποίος είναι χημικός μηχανικός ----> Άσχετος με το θέμα

Μετά έχουμε την κυρία Μισοκεφάλου, η οποία είναι πολιτικός μηχανικός με ειδίκευση στις.... συγκοινωνίες .

Δεν έχουμε μηχανολόγους μηχανικούς που είναι και κατεξοχήν η δουλεία τους, η μεταφορά θερμότητας.

120609

mangare
01-03-13, 21:06
Δεν έχουμε μηχανολόγους μηχανικούς που είναι και κατεξοχήν η δουλεία τους, η μεταφορά θερμότητας.

Τι να τους κάνουν, να τους χαλάσουν την promotion? Αρκεί που πήγαν φοιτητές μηχανολόγοι μηχανικοί με… την ορμή νεοφώτιστου!

Αυτή την εποχή, ο ποιό οικονομικός τρόπος να ζεστάνω το σπίτι μου, αποδείχτηκε ότι είναι το κλιματιστικό. (ήρθε ο λογαριασμός)
Καταναλώνουμε, μόνο για θέρμανση, 14.2kW την ημέρα. 3 κλιματιστικά inverter (με συνολική απόδοση 42000btu/h) και ένας περιφερόμενος θερμοπομπός.
Το σπίτι είναι 100τμ και η θερμοκρασία είναι παντού 20-21c.Μόνο το πρωί από 02:00’ - 06:00’ κυμαίνεται από 16-17c. Ανάβουν όλα μαζί, 3 φορές την μέρα. Δύο φορές (πρωί - βράδυ) μόνο τις μέρες με εξωτερική θερμοκρασία 16c ή μεγαλύτερη. (μεταξύ των ωρών 12:00 – 16:00)

Μηνιαίο κόστος 77 ευρώ (Το kW μου στοιχίζει 0.18 ευρώ)
Μαζί με έξοδα συντήρησης 92-97 ευρώ (μετά τον 1ο χρόνο, αν τα χρησιμοποιώ 5 μήνες το χρόνο, μόνο για θέρμανση)

MAuVE
02-03-13, 00:13
Ο μηχανικός που είναι Μηχανικός και όχι "μηχανικός", ανεξαρτήτως ειδικότητας, γνωρίζει την ρήση: "συγκρίσιμα τα όμοια"

Όποιος αποτολμά σύγκριση τρόπων θέρμανσης μεταφοράς vs ακτινοβολίας είναι επιεικώς για τα πανηγύρια, ή όπως έλεγαν οι παλαιότεροι:
"με πόσους ντενεκέδες λάδι το πήρε το δίπλωμα;"

Και μην νομίσετε ότι είμαι γενικά προκατειλημμένος απέναντι στην υπέρυθρη θέρμανση.
Αντιθέτως, μερικές φορές δίνει λύσεις εκεί που οι άλλοι τρόποι αδυνατούν.
Να σας δώσω ένα παράδειγμα:
Εκκλησίες.
Σπανίως θερμαινόμενοι χώροι (κυρίως κάθε Κυριακή), με μεγάλες θερμικές αδράνειες (χοντροί τοίχοι) και μεγάλα ύψη.
Συνάδελφος μέτρησε σε τρούλο Ναού θερμοκρασία αέρα 43 β. όταν στο επίπεδο του δαπέδου ήταν δεν ήταν 17-18 β.
Να βάλεις θερμαντικά σώματα φυσικής κυκλοφορίας γύρω-γύρω;
Θα πρέπει να λειτουργούν σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία για να μην καταστρέψουν με τα χρόνια τις τοιχογραφίες.
Αν ο αγιογράφος που δούλεψε εκεί αποδειχθεί ο αυριανός Κόντογλου, θα μείνεις στην ιστορία σαν ο χασάπης του.
Αρκετοί αδαείς ή ασυνείδητοι συνάδελφοι θα το τολμούσαν, εγώ όχι.
Αν είναι νέα κατασκευή κάνεις ένα ενδοδαπέδιο και κοιμάσαι ήσυχος.
Αλλά συνήθως για υφιστάμενο Ναό θα σε καλέσουν...
Βεβιασμένη κυκλοφορία αέρα;
Με τα «περάσματα» που λογικά μπορούν να διατεθούν για να μην μοιάζει ο Ναός με εργοστάσιο, θα πρέπει να δουλέψεις με υψηλές ταχύτητες.
Δεν τον έκανες λοιπόν εργοστάσιο, τον έκανες, από στάθμη θορύβου, βαπόρι.

Αντί όλων των παραπάνω αν βάλεις μερικά πανελάκια υπερύθρων να σκοπεύουν την Αγία Τράπεζα, την Ωραία Πύλη και τους ψαλτάδες, έχεις λύσει το 90% του προβλήματος. Γιατί;
Γιατί υφίσταται αυστηρό πρωτόκολλο σε σχέση με το που στέκεται ο κάθε ένας.
Οπότε, στοχεύοντας σωστά, τον ζεσταίνεις την ώρα που βρίσκεται εκεί.

Αν τώρα αυτοί που έκαναν το σεμινάριο συμπεριφέρονται στο σαλόνι τους όπως ο παπάς κατά την Λειτουργία, τότε ναι, ο πλέον οικονομικός τρόπος θέρμανσής τους είναι ετούτος.

Για εμάς τους υπόλοιπους φυσιολογικούς ανθρώπους όχι, ΔΕΝ είναι.

Και ο Μαρκάτος ας ασχοληθεί περισσότερο με την πολιτική και λιγότερο έως καθόλου με τις εσωτερικές εγκαταστάσεις κτιρίων.
Γιατί στην πολιτική μπορεί ο πολιτικός να κοροιδεύει τον κόσμο συνεχώς και ξαδιάντροπα.
Στις εγκαταστάσεις, όχι.

Bananas
02-03-13, 01:52
Πολύ σωστά τα παραπάνω. Μια διόρθωση μόνο: ο Δρ. Ζέρβας Μίλησε για τα πανελ υπέρυθρης.
Προσωπικά: Ο τίτλος του σεμιναρίου "αποτελεσματικοί τρόποι θέρμανσης" ήταν παραπλανητικός. Για να καταλάβετε του τι συνέβη. Μίλησαν ζήτημα 10 λεπτά για τους διάφορους τρόπους θέρμανσης και δείξανε ένα διάγραμμα εξοικονόμησης απο προσφατη γνωστή έρευνα του ΕΜΠ . Μετά επικεντρώθηκαν ΜΟΝΟ για τα θετικά και αρνητικά της υπέρυθρης. Ο τίτλος του σεμιναρίου θα πρεπε να είναι "Υπέρυθρη θέρμανση". Δεν με έπεισε ο ομιλητής για τα όσα είπε για την υπέρυθρη. Φαινομενικά εχει κάποια συν πρακτικά όμως τα 2 αρνητικά που εντόπισα δηλαδή στοχευμένη ακτινοβολία και ότι πρώτα ζεσταίνονται τα υλικά του χώρου και αργά πολύ αργά έως και μέρα (εκτιμώ) ο αέρας, την καθιστούν για μένα αδιάφορη για οικιακή χρήση.
Ενας προβληματισμός μου: Αν θες να ζεστάνεις ένα υπνοδωμάτιο με υπέρυθρη. Δεν γίνεται να το θερμάνεις με ένα πάνελ αλλά ούτε να πετύχεις σωστή κατανομή ακτινοβολίας στο χώρο. Αρα έστω 3 πάνελ να χρειάζεσαι τών 400 watt έχουμε σύνολο 1200 watt. ΓΙΑΤΙ να μην βάλω ένα κλιματιστικό με cop 5 που θα καίει λιγότερο; Μας είπαν για οικονομία σε σύγκριση με το πετρέλαιο θέρμανσης που αγγίζει το 80 % . Δεν στέκει αυτό .

anon
02-03-13, 12:41
Ελα, άντε η λογική να ξεστραβώνει... Μπράβο Bananas. Με λίγη απλή λογική βγαινει κατευθείαν το πόσο "οικονομικά" είναι τα πάνελ υπερύθρων. Μπορεί για κάποιες περιπτώσεις να στέκουν καλύτερα, όπως το παράδειγμα του Μωβ, για τα σπίτια όχι. Εκτός και εαν περνάς όλη την ημέρα απέναντι στο πάνελ να σε ψήνει σαν τον ήλιο...

MAuVE
02-03-13, 14:59
Να σας δώσω και μια δεύτερη "άπαιχτη" εφαρμογή των panels υπερύθρων που την είχα συναντήσει στις τουαλέτες δημοσίου κτηρίου στο Λονδίνο.

Με το που ανοίγεις την πόρτα της τουαλέτας (είναι κλειστή με επαναφορέα γιατί μέσα κυκλοφορούν πολικές αρκούδες) ενεργοποιείται χρονοδιακόπτης που ανάβει τα φώτα του χώρου και δύο υπέρυθρα πάνελς, ένα πάνω από την λεκάνη του WC και ένα πάνω από τον νιπτήρα.

Μετά την παρέλευση του προκαθορισμένου χρόνου (λίγα λεπτά), τα παραπάνω σβήνουν.

Παραλλαγή-βελτιωμένη έκδοση του προηγουμένου είναι με ανιχνευτή κίνησης, flow switch στον νιπτήρα κ.λ.π και χρονοδιακόπτη εξόδου.

Σε αυτή την εφαρμογή η οικονομία στην θέρμανση μπορεί πολύ εύκολα να φθάσει και να ξεπεράσει το 80%, γιατί όταν κάποιος πηγαίνει στην τουαλέτα δεν κόβει βόλτες...
Ακολουθεί συγκεκριμένο δρομολόγιο.

axxis
05-03-13, 12:50
Άρα για το σπίτι, χρειάζεται ένα πανελ με ραντάρ το οποίο θα παρακολουθεί τις κινήσεις σου και θα σε στοχεύει συνέχεια...

HELL_pegaSOS
05-03-13, 14:01
Άρα για το σπίτι, χρειάζεται ένα πανελ με ραντάρ το οποίο θα παρακολουθεί τις κινήσεις σου και θα σε στοχεύει συνέχεια...

:respekt:

Με μηχανισμό περιστροφής...
Αν βάλει η γυναίκα στο σπίτι σκούπα ή υπάρχουν παιδιά στο σπίτι, θα τα παίξει ο μηχανισμός!

manoulamou
05-03-13, 15:58
:respekt:

Με μηχανισμό περιστροφής...
Αν βάλει η γυναίκα στο σπίτι σκούπα ή υπάρχουν παιδιά στο σπίτι, θα τα παίξει ο μηχανισμός!
:lol:120790 :rolleyes:

Bananas
05-03-13, 16:37
:lol:120790 :rolleyes:

Σύγχρονες γυναίκες...... δε σας μάθαν τίποτα οι μαμάδες σας; Κακό για σας μετά δε θα έχετε αξία .. Η τεχνολογία θα σας αφήσει ανύπαντρες όλες. ( ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ ! :p)

manoulamou
05-03-13, 17:32
Εγω ως κλασικη μανα προτιμαω εντελως παραδοσιακες λυσεις... 120794120795 :rofl:

XPHSTOS29
05-03-13, 19:15
Εγω ως κλασικη μανα προτιμαω εντελως παραδοσιακες λυσεις... 120794120795 :rofl:

Σε αλλο νημα μας κατηγορεις για την επιστροφη στις ριζες :p


Oscar προγονολατρειας... αν και οπως ελεγε ο Μενανδρος:
"Οσοι δεν εχουν δικα τους προσοντα,
καταφευγουν στους ενδοξους προγονους και παππουδες τους,
με αλλα λογια, σε ταφους και μνηματα"!!!
:whistle:

manoulamou
06-03-13, 00:12
Φακελωμα και στη μανουλα κακα πεζακια!:rolleyes: ...γυναικες... τι περιμενες; με τιποτε δεν ειναι ευχαριστημενες... :p

Εχει βρωμοκρυο αποψε και το κλιματιστικο σαν να ζοριζεται ολιγον! :whistle:

Zer0c00L
07-03-13, 13:05
η καλυτερη θερμανση ειναι το τζακι (ξυλα) η αν μπορεις να εχεις τζακι η σομπα pellet

το τζακι με την βιοαιθανολη που εχω δωρεαν απο το προγραμμα της COSMOTE και του ΔΗΜΟΥ ΑΘΗΝΑΙΩΝ σπαει λιγο την υγρασια αλλα δεν ειναι κυριο μεσο θερμανσης βεβαια με συνδιασμο τα κλιματιστικα η τις 2 ωρες που αναβουν τα καλοριφερ (οσο εχουμε πετρελαιο ακομα) γινεται η δουλεια.

nyannaco
07-03-13, 13:19
η καλυτερη θερμανση ειναι το τζακι (ξυλα) η αν μπορεις να εχεις τζακι η σομπα pelletΠέρα από την προσωπική μου συμφωνία ή διαφωνία (και χωρίς καμία πρόθεση αντιπαράθεσης, για να μην παρεξηγηθώ):
Καλύτερη, με ποιό / ποιά κριτήρια;

Zer0c00L
07-03-13, 14:12
δεν παιζει τετοιο θεμα διαφωνιας η αντιπαραθεσης

το τζακι ξυλου (απλα η ενεργειακα) ειναι για λιγους που μπορουν να εχουν

εγω επειδη μενω σε διαμερισμα και δεν υπηρχε τοτε η προβλεψη για τζακι δεν μπορει να μπει τωρα

αρα η λυση για μενα ερχεται στο pellet που δεν θελει "καμιναδα"

επισης το pellet ειναι το πιο φτηνο (καυσιμο) βεβαια η αγορα τζακιου η σομπας ειναι σε υψηλα επιπεδα για την τσεπη

το λεω ως κατοχος ενος διαμερισματος 70 τμ που με μια σομπα pellet η τζακι θα εκανα την δουλεια μου ως κυριο μεσο θερμανσης χωρις να εχω αναγκη καλοριφερ (πετρελαιο) η να εχω σε λειτουργια τα κλιματιστικα (παλιας τεχνολογιας)

γιατι τωρα που εχω τζακι βιοαιθανολης (η αγορα καυσιμου κοστιζει 45 ευρω το μπιτονι 10 λιτρων) βεβαια λογω του προγραμματος αποκτησης του (cosmote+δημος αθηναιων) δεν μου κοστισε η αγορα του τζακιου (καυστηρα + διακοσμησης) ουτε το καυσιμο που πηρα (3 μπιτονια 10 λιτρων ανα μηνα αρχισε απο νοεμβριο-δεκεμβριο-ιανουαριο και τελειωσε τον φεβρουαριο) το οποιο στην θεωρια ζεσταινει χωρους απο 20 εως 50 τμ αλλα επειδη το διαμερισμα εχει "χωρους" που ναι μεν η συνολικη επιφανεια του ειναι 70 τμ αλλα ο χωρος που ειναι τοποθετημενο τωρα στον κυριο χωρο του διαμερισματος (κουζινα-σαλονι) και μενουν ακαλυπτοι απο την θερμανση του το υπνοδωματιο - μπανιο - χωλ - φις.

πιστευω να καταλαβαινεις στην πραγματικοτητα ποσο χωρο ζεστανει...

ενω αν ειχα τα λεφτα να παρω μια σομπα pellet η τζακι δεν θα ειχα τετοιο θεμα καθως θα ηταν κυριο μεσο θερμανσης

αρα δεν θα αναβα κλιματιστικα (που κανω τωρα για λιγες ωρες καθως δεν συμφερει οικονομικα λογω ρευματος) ουτε καποια σομπα αλογονου-χαλαζια ουτε φυσικα το καλοριφερ.

nyannaco
07-03-13, 14:29
Από τα γραφόμενά σου, επομένως, είναι σαφές ότι το "καλυτερη θερμανση" αναφέρεται στις συγκεκριμένες, δικές σου συνθήκες, και με την ιεράρχηση των κριτηρίων που επιβάλλει η παρούσα κατάσταση (έλλειψη δυνατότητας για επένδυση).
Ο λόγος που σε παρότρυνα να το εξηγήσεις ήταν ακριβώς για να καταστεί σαφές ότι το καλύτερο είναι σχετικό, και εξαρτάται από τις εκάστοτε συνθήκες.
Πολύ απλά, δεν υπάρχει ένα συγκερκιμένο "καλύτερο" για όλους, προς απογοήτευση όλων αυτών που θέτουν καθημερινά το ερώτημα "ποιό είναι το καλύτερο".

21706
07-03-13, 14:46
εγω σημερα εστειλα γραπτο αιτημα στην "αεριο αττικης" για να λαβω προσφορα συνδεσης με Φ.Α να δω τι θα πουν και αναλογως θα το προτεινω στην ΓΣ της πολυκατοικιας.

Σου στείλανε την προσφορά;

anon
07-03-13, 14:50
Να επισημάνω ότι πέλετ, είναι συμπιεσμένο ροκανίδι και υπόλοιπα απο φύλλα κλπ. Που σημαινει αφήνει στάχτη, και φυσικά θέλει καμινάδα. Το μόνο που υποτίθεται ότι δεν θέλει καμινάδα είναι σόμπα υγραερίου καθώς και κηροζίνης επίσης, αλλά επειδή καταναλώνει οξυγόνο, καλό ειναι να έχουμε ανοικτό κανα παράθυρο (που σημαίνει ότι μπαίνει απο εκεί κρύο). Επίσης σε σόμπες μέσα στο σπίτι, με καμινάδα, λέβητες, και τζάκια ακόμη, πρέπει να υπάρχει απρόσκοπτη παροχή φρέσκου αέρα. Σε κάποια τζάκια έχουν είσοδο αέρος απο έξω. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις πρέπει να έχουμε ανοικτό έστω λίγο, κάποιο παράθυρο, ή κουφώματα που να μπάζουν. Σε κάθε περίπτωση τα παραπάνω σημαίνουν σημαντικές απώλειες θερμότητας.

21706
07-03-13, 15:00
Καμινάδα δεν χρειάζεται ούτε ο ατομικός λέβητας ΦΑ
που τοποθετείται σε ένα διαμέρισμα παλαιού σπιτιού.

nyannaco
07-03-13, 15:30
Καμινάδα δεν χρειάζεται ούτε ο ατομικός λέβητας ΦΑ
που τοποθετείται σε ένα διαμέρισμα παλαιού σπιτιού.Δεν χρειάζεται απαραίτητα (ανάλογα με την κλάση του) καμινάδα που να βγαίνει πάνω από τη στέγη του κτιρίου. Και πάλι όμως χρειάζεται δύο σωλήνες που να βγαίνουν έξω, έστω στο μπαλκόνι, ένα για απόρριψη των καυσαερίων (εν είδει καμινάδας), και έναν για προσαγωγή αέρα καύσης. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να είναι ομόκεντροι (ο ένας μέσα στον άλλο) και μακροσκοπικά να φαίονονται σαν ένας.

21706
07-03-13, 15:54
Δεν χρειάζεται απαραίτητα (ανάλογα με την κλάση του) καμινάδα που να βγαίνει πάνω από τη στέγη του κτιρίου. Και πάλι όμως χρειάζεται δύο σωλήνες που να βγαίνουν έξω, έστω στο μπαλκόνι, ένα για απόρριψη των καυσαερίων (εν είδει καμινάδας), και έναν για προσαγωγή αέρα καύσης. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να είναι ομόκεντροι (ο ένας μέσα στον άλλο) και μακροσκοπικά να φαίονονται σαν ένας.

Σύμφωνοι, εννοούσα την κλασική καμινάδα (αν υπάρχει τέτοιος όρος:))

Zer0c00L
07-03-13, 20:12
Σου στείλανε την προσφορά;

γραπτως οχι

επικοινωνησε μαζι μου ενας εκπροσωπος τους ο οποιος θελει να κλεισουμε ραντεβου να ερθει στην πολυκατοικια (εμαθε οτι ειμαι ο διαχειριστης εγω που επικοινωνησα μαζι του) αν και δεν το αναφερα ποτε

να δει το λεβητα πετρελαιου (καλοριφερ) που εχουμε τωρα και να μου πει την τρεχουσα προσφορα που εχουν μεχρι τελος μαρτιου.

βεβαια ειναι δυσκολο να κλεισω ραντεβου καθως τις ωρες που μπορει δυστυχως εγω ειμαι στο τρεξιμο ειτε για το μεροκαματο ειτε σε νοσοκομειο που εχω στενο συγγενη με σοβαρο προβλημα υγειας

και δεν το βλεπω να γινεται γιατι αλλωστε θελουν το 50% +1 απο την Γ.Σ της πολυκατοικιας και ηδη μονο που το αναφερα ειπαν ΟΧΙ οι υπολοιποι ιδιοκτητες ετσι κοιταω την παρτη μου και μονο

καθως φετος ειναι η μονη χρονια και ισως η αρχη του επομενου που θα εχουμε ακομα πετρελαιο....μετα τελος...

- - - Updated - - -


Από τα γραφόμενά σου, επομένως, είναι σαφές ότι το "καλυτερη θερμανση" αναφέρεται στις συγκεκριμένες, δικές σου συνθήκες, και με την ιεράρχηση των κριτηρίων που επιβάλλει η παρούσα κατάσταση (έλλειψη δυνατότητας για επένδυση).
Ο λόγος που σε παρότρυνα να το εξηγήσεις ήταν ακριβώς για να καταστεί σαφές ότι το καλύτερο είναι σχετικό, και εξαρτάται από τις εκάστοτε συνθήκες.
Πολύ απλά, δεν υπάρχει ένα συγκερκιμένο "καλύτερο" για όλους, προς απογοήτευση όλων αυτών που θέτουν καθημερινά το ερώτημα "ποιό είναι το καλύτερο".

συμφωνω οτι το καλυτερο ειναι αναλογα τις αναγκες του καθενος απο μας και βαση της οικονομικης του δυνατοτητας

το ξερω γιατι το εκανες για αυτο και το εξηγησα βαση της δικης μου αναγκης και κριτηριων

να επισημανω οτι τα pellet δεν θελουν καμιναδα αλλα πρεπει να βαλεις μια σωληνα τουλαχιστον 8εκ ως εξαγωγη (αυτα τα ειπε γνωστος κατασκευαστης τετοιων συσκευων)

μακαρι να ζουσα στην επαρχια οπως ενας φιλος μου ο οποιος εχει και τρια τζακια ξυλου (αρκετους τονους ξυλου) και εναν υπεροχο κηπο (που εχει τα παντα απο φρουτα εως λαχανικα) και ζει μια ζωη σαν βασιλιας με το καθαρο αερα του (οξυγονο) κοντα στην φυση που ειναι το καλυτερο για τα παιδια του και αισθανεται και ζει ως βασιλιας μακρια απο την αθηνα και τις λοιπες μεγαλες πολεις.

το μονο που του θυμιζει τεχνολογια ειναι κατι που ειδε απο εδω και το εψαξε και λογω οτι εχει κεραμοσκεπη εβαλε Φ/Β και με τις απαραιτητες συσκευες πλεον εχει αυτονομια στο ρευμα

με τα τζακια εχει βαλει αεροθερμο (ζεστος αερας) και μια συσκευη που τροφοδοτει τα σωματα καλοριφερ που εχει το σπιτι.

blade_
13-03-13, 02:55
μια χαρα τη βγαλαμε παντως φετος παιδια...μια χαρα...να δουμε ποσο θα παει κ ο επομενος λογαριασμος ρευματος...

manoulamou
13-03-13, 15:35
Κατσε να δουμε,
δεν τελειωσε ουσιαστικα η περιοδος που χρειαζομαστε θερμανση
σε μερικες περιοχες χιονιζει ακομη και μηνα Μαΐο!
Τωρα δυο μερες μπορει να εχει υψηλες θερμοκρασιες αλλά ειναι πολυ νωρις ακομη...
Ας μην βιαστουμε να πανηγυρισουμε οπως η γρια στο λαϊκο μυθο
"πριτς Μαρτη μου τα γλυτωσα τα αρνοκατσικα μου!"
:whistle:

Revolution
13-03-13, 16:04
μια χαρα τη βγαλαμε παντως φετος παιδια...μια χαρα...να δουμε ποσο θα παει κ ο επομενος λογαριασμος ρευματος...

Αυτό κάνει η ανάπτυξη προσφέρει σασπένς στην βαρετή κατά τα άλλα ζωή μας,
θα την βγάλω αυτόν τον χειμώνα, δεν θα την βγάλω?
Χώρια την ικανοποίηση του ότι τελικά επιβίωσες .

Achievement unlocked
Survived Winter 2012-2013 in Greece.

nyannaco
13-03-13, 17:16
μια χαρα τη βγαλαμε παντως φετος παιδια...μια χαρα...να δουμε ποσο θα παει κ ο επομενος λογαριασμος ρευματος...

Ρεκόρ πτώσης στη ζήτηση ηλεκτρικής ενέργειας το Φεβρουάριο (http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231239506)

manoulamou
13-03-13, 19:45
ΕΙΔΕΣ Η ΔΕΗ:
Μπλάκ άουτ σε δυτικά και νότια προάστια της Αττικής (http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=350415)
:whistle:

blade_
14-03-13, 03:20
οπως τα λετε παιδες..οσο για την καταντια μας...αααααστο

Bananas
16-03-13, 20:35
1240 W (max electrical-σύμφωνα με τον μετρητή σου) = 4231 Btu/hr
16377 (max thermal-σύμφωνα με τα τεχνικά χαρακτηριστικά)/4231= 3,87 (COP)

Την επόμενη φορά μέτρησε και την εξωτερική θερμοκρασία για να μπορούμε να σχολιάζουμε πληρέστερα.

Επανέρχομαι με μετρήσεις για αυτό το κλιματιστικό: http://www.nipponsa.gr/main.asp?catid=4611

Ο χώρος που τοποθετήθηκε είναι 13.4 τμ^2 αμόνωτοι τοίχοι και κούφωμα (μπαλκονόπορτα) αλουμινίου ανοιγόμενο με διπλά τζάμια. Προσανατολισμός κουφώματος αλλα και δωματίου γενικότερα Β. Υψος δωματίου 3.10 m

Αρχικά ζέστανα το χώρο στους 18(θερμοκρασια τηλεχειριστηρίου κλιματιστικού) . Όταν ξανά άναψε η μονάδα για να διατηρήσει την θερμοκρασία ενεργοποίησα τον μετρητή κατανάλωσης για να μετρήσω πόσες kwh θα μου κάψει σε μια ώρα διατήρησης της θερμοκρασίας.
Εχουμε και λέμε:
Εξωτερική θερμοκρασία σύμφωνα με τον εξωτερικό αισθητήρα θερμοκρασίας που έχω (ενας oregon scientific): 11.1-11.7 (υπο σκιά ) (εύρος θερμοκρασίας για μια ώρα που λειτουργούσα το κλιματιστικό)
Θερμοκρασία τηλεχειριστηρίου κλιματιστικού: 18
Θερμοκρασία δωματίου καθ όλη την διάρκεια διατήρησης της θερμοκρασίας : 21.1 (περίεργο ή όχι; Τέτοια απόκλιση απο την θερμοκρασία που όρισα στο χειριστήριο; :hmm:)

Κατανάλωση : 0.56 kwh

Ελάχιστη στιγμιαία κατανάλωση : 12.6 watt (όταν η μονάδα ήταν "εκτός" λειτουργίας)
Μέγιστη στιγμιαία κατανάλωση: 1247 watt

Σημείωση: Η λειτουργία του εσωτερικού ανεμιστήρα ήταν στο auto .

MAuVE
17-03-13, 02:22
Αν η μεγίστη κατανάλωση των 1,247kW είναι κοντά στην αντίστοιχη μέση (κατανάλωση) κατά την λειτουργία της εξωτερικής μονάδας, τότε για να γράψει ο μετρητής 0,56kWh στην διάρκεια μίας ώρας, θα πρέπει (η εξωτερική μονάδα) να λειτουργούσε 0,56/1,247=0,45 της ώρας ->27 λεπτά /ώρα.

Αν -και το πιθανότερο- αντιπροσωπεύει μόνο το ξεκίνημα (ντεμαράζ) της εξωτερικής μονάδας, η απορροφούμενη ισχύς της οποίας μειώνεται στην συνέχεια, τότε ο συνολικός χρόνος λειτουργίας της θα είναι 30-35 λεπτά/ώρα.

Σε οποιαδήποτε από δύο παραπάνω περιπτώσεις, όταν η εξωτερική θερμοκρασία πέσει κοντά στους μηδέν βαθμούς, θα δουλεύει ασταμάτητα αδυνατώντας ν' ανεβάσει την εσωτερική θερμοκρασία στο σημείο που είχες ρυθμίσει.

Bananas
17-03-13, 02:51
Σε οποιαδήποτε από δύο παραπάνω περιπτώσεις, όταν η εξωτερική θερμοκρασία πέσει κοντά στους μηδέν βαθμούς, θα δουλεύει ασταμάτητα αδυνατώντας ν' ανεβάσει την εσωτερική θερμοκρασία στο σημείο που είχες ρυθμίσει.

Είσαι σίγουρος για αυτό; Γιατί βάση χαρακτηριστικών έχει εύρος λειτουργίας απο -20 μεχρι 24 βαθμούς στην θέρμανση.

Επίσης η μέγιστη ισχύς που κατέγραψε ο μετρητής ζήτημα να έμενε σταθερή για 1 λεπτό το πολύ. Επίσης το κλιματιστικό δεν δούλευε συνέχεια. Απλώς άνοιγε για 3-5 λεπτά και εκλεινε για 5 λεπτά (πολύ χοντρικά αυτά γιατί δεν τα μέτρησα)

MAuVE
17-03-13, 14:08
Μπορεί να έχει εύρος, αλλά πρέπει μέσα σε αυτό το εύρος να μπορεί να ανταποκριθεί στην ζήτηση.

Ας δεχθούμε, στρογκυλεύοντας, ότι κατά την διάρκεια της μίας ώρας που μέτρησες η εξωτερική θερμοκρασία ήταν 11 β. και εσωτερική 21 β, δηλαδή μια διαφορά θερμοκρασίας Δt=10 β.

Στην καλύτερη περίπτωση το κλιματιστικό δούλεψε 27λεπτά, στην χειρότερη αρκετά περισσότερο.

Όταν η εξωτερική θερμοκρασία πέσει στους 0 β. τότε η ζήτηση του δωματίου σε θέρμανση θα είναι (21-0)/10= 210% μεγαλύτερη.
Θα χρειαζόταν, δηλαδή, για να την καλύψει να δουλέψει 27x210%=57 λεπτά στην καλύτερη περίπτωση.

Πρόσεξε όμως την φόρμα υποθετικού λόγου που χρησιμοποίησα: "θα χρειαζόταν".

Στην πραγματικότητα θα χρειασθεί περισσότερο γιατί η απόδοσή του θα πέσει ακολουθώντας την εξωτερική θερμοκρασία και κάτω από τους περ. 5 β. θα αρχίσουν και οι κύκλοι απόψυξης.

Με δύο λόγια, είμαι όσο σίγουρος, όσο τα στοιχεία που παρέθεσες.
Αν ο μετρητής σου ή εσύ δεν μετράτε σωστά, τότε μπορεί αυτό που έγραψα να μην ευσταθεί.

qwertyuiop
19-03-13, 00:19
Τι έγινε, έρχεται κανα κρυουλάκι ακόμα ή τη γλυτώσαμε φθηνά;

Revolution
19-03-13, 00:38
Άσε έζησαν πολύ φέτος, έπεσε έξω το κυβερνητικό πλάνο, του χρόνου 6€ το λίτρο μπας και σας ξεφορτωθούμε επιτέλους, α και μην ξεχνιόμαστε 20€ το κιλό τα καυσόξυλα γιατί εσείς οι φτωχοί μας λερώνεται και τον αέρα με τους υδατάνθρακες και τα μητροσωματίδια.

nikraven
19-03-13, 00:44
στο τέλος θα αγοράζουμε φασόλια γίγαντες για να κάνουμε φασολάδες
και μόλις θα τις τρώμε πρωί μεσημέρι και απόγευμα θα μαζευόμαστε ανα πεντάδες και θα ζεσταινόμαστε.:p:)

qwertyuiop
20-03-13, 10:58
στο τέλος θα αγοράζουμε φασόλια γίγαντες για να κάνουμε φασολάδες
και μόλις θα τις τρώμε πρωί μεσημέρι και απόγευμα θα μαζευόμαστε ανα πεντάδες και θα ζεσταινόμαστε.:p:)

Νομίζω πως προτιμώ την αιθαλομίχλη. :nono:

manoulamou
20-03-13, 14:04
Τρωγεται η... αιθαλομιχλη;:p

Παντως χτες βραδυ στην γειτονια μας και ομιχλη ειχαμε
και εντονη οσμη τζακιλας. Εκανε τοσο κρυο;

Basilhs23_
29-08-13, 18:44
"Αναζωπυρώνω" ένα παλιό topic. Αν και πολύ νωρίς ακόμη, θα αρχίσει να μας απασχολεί έντονα.


Αυξήθηκε η ζήτηση για καυσόξυλα

Πριν ακόμη εκπνεύσει ο Αύγουστος, ξεκίνησε η προετοιμασία για τον χειμώνα. Πολλοί δήμοι της Βόρειας Ελλάδας δέχονται ήδη αιτήσεις για διάθεση καυσόξυλων, σε μια προσπάθεια να βρεθούν οι πραγματικοί δικαιούχοι το νωρίτερο δυνατόν και να μην παρατηρηθούν τα περυσινά προβλήματα.
Από τους πρώτους που «άνοιξαν» το σχετικό πρόγραμμα ήταν ο Δήμος Νάουσας. Από τις 20 Αυγούστου, οπότε ανακοινώθηκε η έναρξη υποβολής των αιτήσεων (ολοκληρώνεται στο τέλος του μήνα), οι Ναουσαίοι συρρέουν στο δημαρχείο προκειμένου να δηλώσουν συμμετοχή. Η ροή των αιτήσεων δείχνει ότι φέτος το ενδιαφέρον έχει διπλασιαστεί.
Σύμφωνα με τον αρμόδιο αντιδήμαρχο Περιβάλλοντος Κώστα Παπαδοπουλο, πέρυσι οι αιτήσεις στην περιοχή έφτασαν τις 570 και όλα δείχνουν ότι φέτος θα ξεπεράσουν τις χίλιες. «Η ζήτηση είναι τεράστια», λέει. «Η περυσινή κακοκαιρία και κυρίως η χαλαζόπτωση έπληξε σημαντικά την παραγωγή στην περιοχή, με μεγάλο τμήμα των αγροτών να δυσκολεύεται φέτος οικονομικά. Θα είναι πάρα πολύ δύσκολη χρονιά, τα εισοδήματα έχουν μειωθεί».

2.140 τόνοι ξυλείας

Συνολικά, θα διατεθούν 2.140 τόνοι ξυλείας, με τη μερίδα να φτάνει τους 5 τόνους. Καθώς η διαθέσιμη ξυλεία από το δημοτικό δάσος δεν επαρκεί για όλους, οι προϋποθέσεις ένταξης στο πρόγραμμα έχουν αυστηροποιηθεί. Δικαιούχοι είναι όσοι έχουν ατομικό εισόδημα έως 10.000 ευρώ και οικογενειακό εισόδημα έως 15.000 ευρώ, καθώς και οι πολύτεκνοι (τέσσερα παιδιά και πάνω) με εισόδημα έως 30.000. Προϋπόθεση είναι επίσης οι πολίτες να μην ανήκουν σε κάποιο δασικό συνεταιρισμό.
«Πέρυσι είχαν παρατηρηθεί φαινόμενα, άνθρωποι που είχαν τη δυνατότητα να έχουν ξύλα από το δάσος του Ροδοχωρίου ή της Μεταμόρφωσης να παίρνουν και από τον δήμο. Δεν θέλουμε να φτάσουμε σε αυτό το σημείο. Εχουμε απευθύνει έκκληση φέτος να προσέλθουν μόνον όσοι έχουν πραγματική ανάγκη», λέει ο κ. Παπαδόπουλος. Τα ονόματα των δικαιούχων θα ανακοινωθούν σε μία εβδομάδα, ώστε έως τις 12 Σεπτεμβρίου να έχει αρχίσει η διάθεση των καυσόξυλων.
Πρόγραμμα παροχής βοήθειας σε απόρους έχει ξεκινήσει και ο Δήμος Κομοτηνής. Εξασφαλίστηκε κονδύλι 60.000 ευρώ για καύσιμη ύλη (35.000), τρόφιμα (15.000) και έκτακτη οικονομική ενίσχυση (10.000).

Πρώτες καταγγελίες
Μέλημα των Αρχών είναι να παταχθεί το φαινόμενο της λαθροϋλοτομίας, που πέρυσι έλαβε ανεξέλεγκτες διαστάσεις. Ηδη έχουν ξεκινήσει οι πρώτες καταγγελίες για παράνομη κοπή δένδρων σε διάφορες περιοχές, καθώς και για τη δράση των γνωστών κυκλωμάτων εμπορίας ξυλείας από τη Βουλγαρία. Πριν από λίγες ημέρες, οι Αρχές εντόπισαν στη Θράκη νταλίκα από τη Βουλγαρία που ξεφόρτωσε μεγάλη ποσότητα καυσόξυλων σε σπίτι ιδιώτη χωρίς παραστατικά. Σύμφωνα με εκτιμήσεις, τα ξύλα θα διετίθεντο προς πώληση.

(από την εφημερίδα "ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ", 24/08/2013)

http://energy-engineer.blogspot.gr/2013/08/blog-post_3602.html

Atermon
29-08-13, 20:53
Καλό το τζάκι, αλλά δε μπορούμε να έχουμε όλοι.
Δεν υπάρχει μια πιο universal λύση στο θέμα της οικονομικής θέρμανσης;

XPHSTOS29
29-08-13, 23:54
Αν δεν βιαστουμε να βαλουμε πουλοβερ και μπουφαν και αφησουμε τον οργανισμο μας να προσαρμοστει καλυτερα στην πτωση της θερμοκρασιας δεν θα εχουμε τοσο μεγαλη αναγκη για θερμανση.
Αλλα συνηθως με το πρωτο αερακι που θα φυσηξει ολοι τρεχουν να βαλουν χειμωνιατικα λες και ηρθε κανενας χιονιας...

Καλό το τζάκι, αλλά δε μπορούμε να έχουμε όλοι.
Δεν υπάρχει μια πιο universal λύση στο θέμα της οικονομικής θέρμανσης;
Ποιοτικα ρουχα και σκεπασματα ισως;

ipo
30-08-13, 00:26
Αν δεν βιαστουμε να βαλουμε πουλοβερ και μπουφαν και αφησουμε τον οργανισμο μας να προσαρμοστει καλυτερα στην πτωση της θερμοκρασιας δεν θα εχουμε τοσο μεγαλη αναγκη για θερμανση.
Αλλα συνηθως με το πρωτο αερακι που θα φυσηξει ολοι τρεχουν να βαλουν χειμωνιατικα λες και ηρθε κανενας χιονιας...
Σωστά. Αυτό ισχύει και για το κρύο και για τη ζέστη. Ο ανθρώπινος οργανισμός έχει μεγάλη ικανότητα προσαρμογής σε διάφορες συνθήκες και πρέπει να αξιοποιούμε τη μεταβατική περίοδο του καιρού για να συνηθίσουμε. Εκτός του γεγονότος ότι είμαστε λιγότερο εξαρτημένοι από τον τεχνητό κλιματισμό, κινδυνεύουμε λιγότερο το χειμώνα να κρυώσουμε.

Φυσικά δεν εννοώ να έχεις το σπίτι στους 12 βαθμούς Κελσίου, αλλά οι 22° και 23° που βλέπω σε κάποια σπίτια το χειμώνα ή οι 25°C το καλοκαίρι με τα κλιματιστικά, απαιτούν σημαντικά έξοδα για τη διατήρησή τους, σε σχέση με πιο κοντινές θερμοκρασίες σε εκείνη του περιβάλλοντος.

Το καλοκαίρι παρατηρώ τον κόσμο που έχει συνηθίσει σε κλιματισμό, ότι δεν μπορεί να κυκλοφορήσει καθόλου έξω με τους 30+°C. Δε λέω ότι είναι ευχάριστες οι συνθήκες, αλλά αν αφήσεις τον οργανισμό σου να συνηθίσει, κυκλοφορείς και δραστηριοποιείσαι κανονικά. Μου έχει τύχει να εργάζομαι για καιρό σε περιβάλλον με 22°C το καλοκαίρι, να βγαίνω έξω στους 37°C και να νιώθω δυσφορία. Αντιθέτως, τα τελευταία καλοκαίρια που αθλούμαι συστηματικά σε εξωτερικό χώρο, ακόμα και με 35°C, κινούμαι σχετικά άνετα.

Bananas
30-08-13, 01:44
Σωστά. Αυτό ισχύει και για το κρύο και για τη ζέστη. Ο ανθρώπινος οργανισμός έχει μεγάλη ικανότητα προσαρμογής σε διάφορες συνθήκες και πρέπει να αξιοποιούμε τη μεταβατική περίοδο του καιρού για να συνηθίσουμε. Εκτός του γεγονότος ότι είμαστε λιγότερο εξαρτημένοι από τον τεχνητό κλιματισμό, κινδυνεύουμε λιγότερο το χειμώνα να κρυώσουμε.

Φυσικά δεν εννοώ να έχεις το σπίτι στους 12 βαθμούς Κελσίου, αλλά οι 22° και 23° που βλέπω σε κάποια σπίτια το χειμώνα ή οι 25°C το καλοκαίρι με τα κλιματιστικά, απαιτούν σημαντικά έξοδα για τη διατήρησή τους, σε σχέση με πιο κοντινές θερμοκρασίες σε εκείνη του περιβάλλοντος.

Το καλοκαίρι παρατηρώ τον κόσμο που έχει συνηθίσει σε κλιματισμό, ότι δεν μπορεί να κυκλοφορήσει καθόλου έξω με τους 30+°C. Δε λέω ότι είναι ευχάριστες οι συνθήκες, αλλά αν αφήσεις τον οργανισμό σου να συνηθίσει, κυκλοφορείς και δραστηριοποιείσαι κανονικά. Μου έχει τύχει να εργάζομαι για καιρό σε περιβάλλον με 22°C το καλοκαίρι, να βγαίνω έξω στους 37°C και να νιώθω δυσφορία. Ενώ τα τελευταία καλοκαίρια που αθλούμαι συστηματικά σε εξωτερικό χώρο, ακόμα και με 35°C, κινούμαι σχετικά άνετα.

Σωστά τα λές !! :oneup:

Basilhs23_
30-08-13, 17:03
Εγώ το 1ο πράγμα που θα κοιτάξω γιατί στα προηγούμενα χρόνια δεν το κοίταξα, είναι όταν ποιάσουν τα κρύα να αγοράσω κάποιες παντόφλες που να κλείνουν καλά το πόδι, μέχρι στιγμής φορούσα σαγιονάρες (χειμώνα-καλοκαίρι), παγώνω πολύ εύκολα στις πατούσες στις παλάμες και στα αυτιά μου, ίσως γιατί είναι πολύ λεπτά.

Atermon
02-09-13, 15:13
Από ό,τι έχω καταλάβει, μόνο το κλιματιστικό συμφέρει από ηλεκτρικές συσκευές. Έτσι δεν είναι;

ntoremi
02-09-13, 15:17
Από ό,τι έχω καταλάβει, μόνο το κλιματιστικό συμφέρει από ηλεκτρικές συσκευές. Έτσι δεν είναι;

ναι, ακριβως ετσι.

nyannaco
02-09-13, 15:32
Γενικότερα οι αντλίες θερμότητας, των οποίων υποκατηγορία είναι τα κλιματιστικά split unit.
Για αντλίες βέβαια πρακτικά μιλάμε για νέα οικοδομή, και σπάνια για ανακαίνιση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.