PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113

Bananas
02-09-13, 18:07
Από ό,τι έχω καταλάβει, μόνο το κλιματιστικό συμφέρει από ηλεκτρικές συσκευές. Έτσι δεν είναι;

Γενικά συμφέρει η αντλία θερμότητας (κλιματιστικό εν ολίγης ). Σε γενικές γραμμές η διαφορά τους απο άλλες ηλεκτρικές συσκευές θέρμανσης είναι ότι δεν καίνε για να σε θερμάνουν ή να σε ψύξουν αλλά καταναλώνουν ρεύμα για μεταφορά θερμότητας και όχι παραγωγή . Πχ το αερόθερμο καίει 2000 watt και μετατρέπει με αντίσταση το ρεύμα κατανάλωσης σε θερμότητα 2000 watt δηλαδή αναλογία 1 προς 1 . Το κλιματισιτκό δεν κάνει αυτό . Κορυφαία κλιματιστικά στις μέρες μας αν μιλάμε για 9αρι φτάνουν αναλογία 5 προς 1 . Δηλαδή π.χ για κατανάλωση 1000 watt αποδίδουν στο χώρο 5000 watt .

Στη παρούσα φάση με διαφορά η αντλία θερμότητας είναι η πιο οικονομική λύση (όσον αφορά τις καταναλώσεις ) αλλά επειδή πολύ το παρεξηγούν να τονίσω ότι ΠΡΩΤΑ κοιτάμε την εξάλειψη των απωλειών ενός χώρου και μετά πόσο αποδοτικό θα ναι το σύστημα θέρμανσης και ψύξης. Το πρώτο παίζει καθοριστικό ρόλο για τα πόσα θα πληρώνουμε σε θερμανση και ψύξη όσο περίεργο και αν σας φαινετε .

Basilhs23_
02-09-13, 18:46
Στα κλιματιστικά έχει εξελιχτεί πολύ η τεχνολογία (όπως και σε άλλα συστήματα/συσκευές), το δικό μας split unit του 2003 13άρι toshiba έχει COP/EER κοντά στο 2.1-2.2. Τότε δεν μπορούσαμε να βάλουμε μεγαλύτερης ισχύος κλιματιστικό γιατί ήταν παλιά η ηλεκτρική εγκατάσταση και υπήρχε κίνδυνος βλαβών και ζημιών. Τώρα πλέον που τα COP/EER αγγίζουν το 4-5 στα οικιακά κλιματιστικά και όλα είναι inverter, μπορείς να βάλεις και 16άρι που να έχει την παλαιά κατανάλωση του 13αριου. Εδώ είναι ένα μοντέλο 10 ετών νεότερο από αυτό που έχουμε http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/094146-toshiba-ras137savskv-e3 ΕΕR 5.9 / COP 3.8. Στις καλές αντλίες θερμότητας οι συντελεστές αγγίζουν και το 6, και σε συνδιασμό με καλή μόνωση του σπιτιού, λουκούμι.

Nozomi
03-09-13, 23:35
Το καλοκαίρι παρατηρώ τον κόσμο που έχει συνηθίσει σε κλιματισμό, ότι δεν μπορεί να κυκλοφορήσει καθόλου έξω με τους 30+°C. Δε λέω ότι είναι ευχάριστες οι συνθήκες, αλλά αν αφήσεις τον οργανισμό σου να συνηθίσει, κυκλοφορείς και δραστηριοποιείσαι κανονικά. Μου έχει τύχει να εργάζομαι για καιρό σε περιβάλλον με 22°C το καλοκαίρι, να βγαίνω έξω στους 37°C και να νιώθω δυσφορία. Αντιθέτως, τα τελευταία καλοκαίρια που αθλούμαι συστηματικά σε εξωτερικό χώρο, ακόμα και με 35°C, κινούμαι σχετικά άνετα.
Υπάρχουν ένα σωρό αντενδείξεις για την υγεία για να μην κυκλοφορεί κανείς έξω το καλοκαίρι, από δερματικούς μέχρι... εγκεφαλικούς !

qwertyuiop
04-09-13, 00:19
Υπάρχουν ένα σωρό αντενδείξεις για την υγεία για να μην κυκλοφορεί κανείς έξω το καλοκαίρι, από δερματικούς μέχρι... εγκεφαλικούς !

Καρκίνους;

Nozomi
04-09-13, 00:44
Όσον αφορά το δέρμα ναι.

Επίσης ο ανθρώπινος εγκέφαλος λειτουργεί καλύτερα σε θερμοκρασίες μέχρι 25 βαθμούς.

ipo
04-09-13, 00:53
Ναι, γι' αυτό λένε ότι σε υψηλές θερμοκρασίες οι οδηγοί έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα να προκαλέσουν ατύχημα. Σχεδόν σαν σαν οδηγούν έχοντας πιει αλκοόλ.

bxenos
04-09-13, 02:30
Όσον αφορά το δέρμα ναι.

Επίσης ο ανθρώπινος εγκέφαλος λειτουργεί καλύτερα σε θερμοκρασίες μέχρι 25 βαθμούς.
128182

manoulamou
04-09-13, 10:38
Καλο το κλιματιστικο αλλά ακομη καλυτερο το ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
δηλαδη
να μην επιδιωκουμε πολικες συνθηκες στα εσωτερικα σπιτιων και αυτοκινητων το καλοκαιρι
ουτε τροπικες - ισημερινου το χειμωνα...
ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ με τις εξωτερικες θερμοκρασιες δηλαδη μεχρι 5 βαθμους σε συνθηκες καυσωνα
και το χειμωνα εσωτερικη εκει γυρω στους 20 Κελσιου
γιατι ελλοχευουν προβληματα υγειας πολυ σοβαρα πχ θερμοπληξια, εγκεφαλικα - εμφραγμα κοκ
Ας αλλαξουμε λιγο τις κακως εδραιωμενες συνηθειες, ας φορεσουμε κανα ρουχαλακι παραπανω...

...
επισης δεν ειναι τοσο κακο να ιδρωσουμε, να περπατησουμε λιγες εκατονταδες μετρα και να χρησιμοποιουμε ποδηλατο, μηχανακι ή ΜΜΜ! :whistle:

nyannaco
04-09-13, 10:51
Καλο το κλιματιστικο αλλά ακομη καλυτερο το ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
δηλαδη να μην επιδιωκουμε πολικες συνθηκες στα εσωτερικα σπιτιων και αυτοκινητων το καλοκαιρι
ουτε τροπικες - ισημερινου το χειμωνα...
ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ με τις εξωτερικες θερμοκρασιεςΜέχρι εδώ συμφωνούμε απολύτως ;)

δηλαδη μεχρι 5 βαθμους σε συνθηκες καυσωνα
και το χειμωνα εσωτερικη εκει γυρω στους 20 ΚελσιουΕδώ έχω ένσταση όσον αφορά τις συνθήκες κάυσωνα. Με 40άρι έξω, οι 5 βαθμοί διαφορά μέσα δεν είναι αποδεκτοί για μένα, με 35°C δεν την παλέυω (αλλά δεν πάει και ποτέ τόοσο πολύ - σημειωτέον ότι ΔΕΝ έχω κλιματισμό στο σπίτι). Η εμεπιρία μου είναι ότι μέχρι 28°C παλεύεται, άντε μέχρι 30°C το πολύ με ανεμιστήρα, από κει και πάνω αρχίζει και ζορίζει. Θεωρώ μία πολύ καλή ρύθμιση για το κλιματιστικό τους 26°C την ημέρα, και 27°C τη νύχτα για ύπνο.
Οσο για το χειμώνα, με τα περσινά έμαθα ότι και με 19°C με λογικό ντύσιμο (φανέλα και φόρμα) παλεύεται, το 20°C που λες είναι ιδανικό για μένα. Κάτι 22°C και πάνω που έχουν μερικοί (ακόμη άραγε; ) προσωπικά μου φέρνουν δυσφορία.

manoulamou
04-09-13, 11:17
Μην κολλατε στους 5 αντε να ειναι 7 - 8, εννοειται πως πρεπει να υπαρχει λογικη διαφορα: εαν εξω εχει 45 δεν μπορει εκει που δουλευεις να εχει 40 :lol: ομως ειναι κατι πολυ σπανιο ευτυχως και υπαρχουν ενδιαμεσοι χωροι όπου θα κινηθεις!
Επισης πρεπει να υπαρχει και σταδιακη αναπροσαρμογη... Δεν μπορει αυτος που εμαθε στους 25 το καλοκαιρι να συνηθισει ουτε καν στους 30.
Τα ηλεκτρονικα θελουν σχετικη δροσια οι υψηλες θερμοκρασιες δεν αποτελουν θεμιτο περιβαλλον...
:whistle:



ΥΓ 1
Βεβαια το ποταμι δεν γυριζει πισω αλλά πως επιβιωναμε παλιοτερα χωρις A/C ή κεντρικη θερμανση? :sneer:
Εγω φετος μονο 5 (πεντε) βραδιες ανοιξα το κλιματιστικο συνολικα ουτε 12 ωρες
ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΕΣ σε ολα τα δωματια και φυσικη δροσια με σκιαση...:)

- - - Updated - - -

ΥΓ 2
τις πληροφοριες περι συνθηκων - θερμοκρασιων βρηκα μεταξυ αλλων κι εδω:
http://ygieini-asfaleia.pblogs.gr/periballontikes-synthhkes-stoys-hwroys-ergasias.html

21706
04-09-13, 11:29
ΥΓ 2
τις πληροφοριες περι συνθηκων - θερμοκρασιων βρηκα μεταξυ αλλων κι εδω:
http://ygieini-asfaleia.pblogs.gr/periballontikes-synthhkes-stoys-hwroys-ergasias.html

Υποθέτει ότι η εξωτερική θερμοκρασία το καλοκαίρι είναι 20-30°C.
Δεν μας τα λέει καλά!

nyannaco
04-09-13, 11:43
Υποθέτει ότι η εξωτερική θερμοκρασία το καλοκαίρι είναι 20-30°C.
Δεν μας τα λέει καλά!Μάλλον μετάφραση από κάποια βοριοευρωπαϊκή ή βοριεοαμερικανική αντίστοιχη οδηγία, από περιοχή όπου ισχύει αυτό. Δεν θα είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορα, με τη γνωστή νεοελληνική προχειρότητα... :down:

Atermon
04-09-13, 12:04
Μιας και το έφερε η κουβέντα για τις βόρειες περιοχές, το χειμώνα που πάντα πάει μείον, τι σύστημα έχουν για θέρμανση σε ευρεία κλίμακα; Είναι (ήταν...) όπως εμάς εδώ με κοινόχρηστη θέρμανση πετρελαίου; Ο γούγλης δε θέλει να με βοηθήσει.

nyannaco
04-09-13, 12:10
Απ'τα λίγα που ξέρω δεν επικρατεί καθολικά ένα σύστημα. Σαν καύσιμο χρησιμοποιείται ευρύτατα το ΦΑ και, δευτερευόντως, το πετρέλαιο. Το πρώτο είτε κεντρικά είτε με ατομικές επίτοιχες μονάδες ανά διαμέρισμα, το δεύτερο κεντρικά.
Σε κάποιες περιπτώσεις παίζει και η τηλεθέρμανση (μάλλον όπου υπάρχει συμπαραγωγή με ηλεκτρισμό), αλλά δεν νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα διαδεδομένη, πλην ίσως της Σκανδιναβίας.
Είναι πολύ σημαντικό πάντως να λάβουμε υπ'όψη μας ότι εκεί (λίιιγο πιο σοβαρά κράτη από εμάς) δίνεται ιδιαίτερη βαρύτητα στη μόνωση, αλλά και στη σωστή μελέτη και κατασκευή των συστημάτων θέρμανσης, για την αποδοτική τους λειτουργία.

Papados
04-09-13, 12:16
Να προσθέσω ότι σε αρκετά συγκροτήματα κατοικιών χρησιμοποιούν ηλεκτρικούς θερμοπομπούς. Εννοείτε οτι οι μονώσεις όπως και τα κουφώματα - ανοίγματα στα κτήρια αυτά, είναι σωστά υπολογισμένα και κατασκευασμένα.
Αρα με ελάχιστη ενέργεια πετυχαίνουν το επιθυμητό αποτέλεσμα

manoulamou
04-09-13, 12:20
Μάλλον μετάφραση από κάποια βοριοευρωπαϊκή ή βοριεοαμερικανική αντίστοιχη οδηγία, από περιοχή όπου ισχύει αυτό. Δεν θα είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορα, με τη γνωστή νεοελληνική προχειρότητα... :down:
Εδω αντιγραφανε ολοκληρα βιβλια για τα δημοσια σχολεια...
πχ το βιβλιο των Γαλλικων της Α΄γυμνασιου καποτε ηταν το αντιστοιχο της Α Δημοτικου στη Γαλλια
καμμια προσαρμογη οχι ηλικιακη ουτε καν στη διδακτικη διαφορα ως ξενη οχι εκ γενετης γλωσσα!:twisted:
τελος και συγγνωμη :sorry: η αρχικη αναφορα γινοταν λογω της παρανοιας μας
το χειμωνα να θελουμε καποιοι θερμοκρασιες καλοκαιρινες και τουμπαλιν...

ipo
04-09-13, 12:26
Εδώ έχω ένσταση όσον αφορά τις συνθήκες κάυσωνα. Με 40άρι έξω, οι 5 βαθμοί διαφορά μέσα δεν είναι αποδεκτοί για μένα, με 35°C δεν την παλέυω (αλλά δεν πάει και ποτέ τόοσο πολύ - σημειωτέον ότι ΔΕΝ έχω κλιματισμό στο σπίτι). Η εμεπιρία μου είναι ότι μέχρι 28°C παλεύεται, άντε μέχρι 30°C το πολύ με ανεμιστήρα, από κει και πάνω αρχίζει και ζορίζει. Θεωρώ μία πολύ καλή ρύθμιση για το κλιματιστικό τους 26°C την ημέρα, και 27°C τη νύχτα για ύπνο.
Οσο για το χειμώνα, με τα περσινά έμαθα ότι και με 19°C με λογικό ντύσιμο (φανέλα και φόρμα) παλεύεται, το 20°C που λες είναι ιδανικό για μένα. Κάτι 22°C και πάνω που έχουν μερικοί (ακόμη άραγε; ) προσωπικά μου φέρνουν δυσφορία.
Κοίταζα το κείμενό σου και νόμιζα ότι τα είχα γράψει εγώ. Συμφωνώ σε όλα.

Επαναλαμβάνοντας τα λόγια σου, θα έλεγα ότι ιδανική θερμοκρασία το χειμώνα είναι 20°C, το καλοκαίρι 26°C, αλλά στην πράξη δουλεύω σε 18-19°C και 28-29°C (με ανεμιστήρα) αντίστοιχα.

Ομοίως, το χειμώνα σε χώρους με 23°C νιώθω δυσφορία. Το καλοκαίρι, νιώθω ωραία αρχικά σε έναν κλιματιζόμενο χώρο στους 24°C (το οποίο θεωρώ σπατάλη), αλλά βγαίνοντας έξω δυσκολεύομαι να προσαρμοστώ, ειδικά αν δουλεύω συστηματικά σε τέτοιο χώρο.

nyannaco
04-09-13, 12:29
η αρχικη αναφορα γινοταν λογω της παρανοιας μας
το χειμωνα να θελουμε καποιοι θερμοκρασιες καλοκαιρινες και τουμπαλιν...Πάρα πολύ κακή πρακτική, όχι μόνο οικονομικά αλλά και από πλευράς υγείας, όπως ήδη ανέφερες.
Πριν κάμποσα χρόνια έτυχε να κάνω μερικά απανωτά ταξίδια στον Κόλπο (Σαουδική Αραβία, Εμιράτα). Φτηνή ενέργεια και φανερός νεοπλουτισμός, που εκφραζόταν μεταξύ άλλων σε θερμοκρασίες 18°-19°C στους βαρύτατα κλιματιζόμενους χώρους όπως γραφεία, ξενοδοχεία, εμπορικά κέντρα. Και έξω να έχει 50°C! Εβγαινες από την πόρτα και μέχρι να μπεις στο αυτοκίνητο πάθαινες θερμικό σοκ. Τις μισές φορές αρρώστησα.

blade_
04-09-13, 13:02
Κοίταζα το κείμενό σου και νόμιζα ότι τα είχα γράψει εγώ. Συμφωνώ σε όλα.

Επαναλαμβάνοντας τα λόγια σου, θα έλεγα ότι ιδανική θερμοκρασία το χειμώνα είναι 20°C, το καλοκαίρι 26°C, αλλά στην πράξη δουλεύω σε 18-19°C και 28-29°C (με ανεμιστήρα) αντίστοιχα.

Ομοίως, το χειμώνα σε χώρους με 23°C νιώθω δυσφορία. Το καλοκαίρι, νιώθω ωραία αρχικά σε έναν κλιματιζόμενο χώρο στους 24°C (το οποίο θεωρώ σπατάλη), αλλά βγαίνοντας έξω δυσκολεύομαι να προσαρμοστώ, ειδικά αν δουλεύω συστηματικά σε τέτοιο χώρο.

μια απο τα ιδια και γω.αν κ λατρευω τη ζεστη και το καλοκαιρι,το χειμωνα σε σπιτι με πανω απο 21 βαθμους εχω δυσφορια..ακομα κ με το φανελακι που λεμε..το χειμωνα την εβγαλα με a/c στους 20 βαθμους που εκαιγε ολη μερα,οποτε θερμοκρασια δωματιων στους 17-18 περιπου και σαλονιου 19

ipo
04-09-13, 13:10
Ανέφερες έναν ακόμα σημαντικό παράγοντα. Δε χρειάζεται να έχουμε όλους τους χώρους του σπιτιού στη βέλτιστη θερμοκρασία. Ρυθμίζουμε τη θερμοκρασία στο χώρο που περνάμε τις περισσότερες ώρες και σε άλλα δωμάτια διατηρούμε θερμοκρασία πιο κοντά σε εκείνη του περιβάλλοντος, ώστε να έχουμε μικρότερες απώλειες. Όμως το χειμώνα δεν αφήνουμε χώρους να κρυώσουν τελείως, διότι αρχίζουν προβλήματα με την υγρασία.

nyannaco
04-09-13, 13:47
Ανέφερες έναν ακόμα σημαντικό παράγοντα. Δε χρειάζεται να έχουμε όλους τους χώρους του σπιτιού στη βέλτιστη θερμοκρασία. Ρυθμίζουμε τη θερμοκρασία στο χώρο που περνάμε τις περισσότερες ώρες και σε άλλα δωμάτια διατηρούμε θερμοκρασία πιο κοντά σε εκείνη του περιβάλλοντος, ώστε να έχουμε μικρότερες απώλειες. Όμως το χειμώνα δεν αφήνουμε χώρους να κρυώσουν τελείως, διότι αρχίζουν προβλήματα με την υγρασία.Σωστά. Κι εγώ αναφερόμουν στον κύριο χώρο διαβίωσης (καθιστικό). Στο υπνοδωμάτιο έχω 17°C, άντε 18°C το πολύ το χειμώνα, παραπάνω δεν αντέχω (και λόγω συζύγου που απαιτεί πάπλωμα) αλλά και δεν χρειάζεται. Βρίσκω ότι κοιμάμαι καλύτερα σε κάπως κρύο δωμάτιο.

Nozomi
04-09-13, 16:24
:whistle: ΥΓ 1
Βεβαια το ποταμι δεν γυριζει πισω αλλά πως επιβιωναμε παλιοτερα χωρις A/C ή κεντρικη θερμανση? :sneer:
Εγω φετος μονο 5 (πεντε) βραδιες ανοιξα το κλιματιστικο συνολικα ουτε 12 ωρες
ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΕΣ σε ολα τα δωματια και φυσικη δροσια με σκιαση...:)
Εγώ έχω άλλη απορία: πως παλαιότερα επιβίωναν χωρίς πλυντήρια ;

Στο χωριό των γονιών μου πήγαιναν με τα γαϊδούρια τα ρούχα στην βρύση, μήπως να το κάνουμε για να μην καίμε ρεύμα aka φαινόμενο του θερμοκηπίου κτλ ;

Τέτοιες λογικές δεν έχουν καμμία βάση, προσωπικά το καλοκαίρι ζορίζομαι με την ζέστη και θα καίω A/C όσο χρειάζεται για να έχω μια ανεκτή ατμόσφαιρα μέσα στο σπίτι μου.

Atermon
04-09-13, 16:35
Έχει δοκιμάσει κανείς θερμομονωτικά χρώματα; Κι αν ναι, κάνουν αισθητή διαφορά;

ipo
04-09-13, 16:40
Εγώ έχω άλλη απορία: πως παλαιότερα επιβίωναν χωρίς πλυντήρια ;

Στο χωριό των γονιών μου πήγαιναν με τα γαϊδούρια τα ρούχα στην βρύση, μήπως να το κάνουμε για να μην καίμε ρεύμα aka φαινόμενο του θερμοκηπίου κτλ ;

Τέτοιες λογικές δεν έχουν καμμία βάση, προσωπικά το καλοκαίρι ζορίζομαι με την ζέστη και θα καίω A/C όσο χρειάζεται για να έχω μια ανεκτή ατμόσφαιρα μέσα στο σπίτι μου.
Η βάση τους είναι η εξοικονόμηση χρημάτων. Αν δε σε ενδιαφέρει να κάνεις οικονομία, δε νομίζω ότι είναι ό,τι καλύτερο να συμμετέχεις με ειρωνείες σε ένα νήμα που έχει θέμα "Οικονομική θέρμανση".

manoulamou
04-09-13, 18:09
Εγώ έχω άλλη απορία: πως παλαιότερα επιβίωναν χωρίς πλυντήρια ;

Στο χωριό των γονιών μου πήγαιναν με τα γαϊδούρια τα ρούχα στην βρύση, μήπως να το κάνουμε για να μην καίμε ρεύμα aka φαινόμενο του θερμοκηπίου κτλ ;

Τέτοιες λογικές δεν έχουν καμμία βάση, προσωπικά το καλοκαίρι ζορίζομαι με την ζέστη και θα καίω A/C όσο χρειάζεται για να έχω μια ανεκτή ατμόσφαιρα μέσα στο σπίτι μου.

DONT WORRY για τους εχοντες και κατεχοντες, ιδιως με καθολου ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ετσι κι αλλιως δεν υπηρξε ποτέ παρομοιο... διλημμα (ανεμιστηρες χρησιμοποιουσα ανεκαθεν - το κλιματιστικο το χω για ακραιο καυσωνα ή τον χειμωνα εαν τελειωσει η μπουκαλα στη σομπιτσα υγραεριου).
Το κακο ή μηπως καλο ειναι πως σταδιακα ακομη κι αυτοι λιγοστευουν, ακομη και στελεχη πολυεθνικων βρεθηκαν στο δρομο, προσωπικα εντελως βιαια τα δυο τελευταια ετη απο μεσαιων εισοδηματων τεινω προς νεο-πτωχη και κοβω απ όπου μπορω!
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ :cool:

blade_
05-09-13, 02:20
Ανέφερες έναν ακόμα σημαντικό παράγοντα. Δε χρειάζεται να έχουμε όλους τους χώρους του σπιτιού στη βέλτιστη θερμοκρασία. Ρυθμίζουμε τη θερμοκρασία στο χώρο που περνάμε τις περισσότερες ώρες και σε άλλα δωμάτια διατηρούμε θερμοκρασία πιο κοντά σε εκείνη του περιβάλλοντος, ώστε να έχουμε μικρότερες απώλειες. Όμως το χειμώνα δεν αφήνουμε χώρους να κρυώσουν τελείως, διότι αρχίζουν προβλήματα με την υγρασία.

ετσι ακριβως,απλα δυστυχως με διαφορες πηγες θερμανσης αυτο δεν ειναι εφικτο

Bananas
05-09-13, 17:45
ετσι ακριβως,απλα δυστυχως με διαφορες πηγες θερμανσης αυτο δεν ειναι εφικτο

Αν ο κόσμος προτιμούσε τους αυτοματισμούς και τις αντισταθμίσεις πχ σε μονοσωλήνια συστήματα θέρμανσης θα χαν ενα σημαντικό όφελος απο την εξοικονόμηση καυσίμου . Δεν είναι και ακριβή λύση σε μια μονοκατοικία να μπει ένας κεντρικός θερμοστάτης που να έχει χωρισμένο το σπίτι σε ζώνες . 3 αισθητήρες θερμοκρασίας 3 ηλεκτροβάνες και ενας κεντρικός θερμοστάτης είναι πάνω κάτω όλο το θέμα . Ακόμη και τώρα καίμε άσκοπα τον λέβητα γα να ζεσταίνεται όλο το σπίτι ενώ καθόμαστε μετις ώρες σε ένα άντε 2 χώρους.

Papados
05-09-13, 18:01
Το να βάλεις 3 ηλεκτροβάνες και τρεις θερμοστάτες σε υπάρχουσα εγκατάσταση, ίσως να είναι αρκετά μεγάλη εργασία.
Το ίδιο μπορείς να καταφέρεις χρησιμοποιώντας θερμοστατικές κεφαλές στους διακόπτες των θερμαντικών σωμάτων.

ipo
05-09-13, 18:11
Μπορείς να το κάνεις και εμπειρικά, μειώνοντας την παροχή νερού σε κάποια σώματα. Πολλά σώματα έχουν διακόπτη στην είσοδο και την έξοδό τους.

manoulamou
06-09-13, 20:17
Αν ο κόσμος προτιμούσε τους αυτοματισμούς και τις αντισταθμίσεις πχ σε μονοσωλήνια συστήματα θέρμανσης θα χαν ενα σημαντικό όφελος απο την εξοικονόμηση καυσίμου . Δεν είναι και ακριβή λύση σε μια μονοκατοικία να μπει ένας κεντρικός θερμοστάτης που να έχει χωρισμένο το σπίτι σε ζώνες . 3 αισθητήρες θερμοκρασίας 3 ηλεκτροβάνες και ενας κεντρικός θερμοστάτης είναι πάνω κάτω όλο το θέμα . Ακόμη και τώρα καίμε άσκοπα τον λέβητα γα να ζεσταίνεται όλο το σπίτι ενώ καθόμαστε μετις ώρες σε ένα άντε 2 χώρους.
:hmm: ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ προϋποθεση να ειχες καβατζες οικονομικες και να μην σε χτυπαγαν οι λογαριασμοι ΔΕΚΟ - εφορια - ανεργια απο παντου!
Να ειχες προνοησει τι θα ερχοταν (???) ή να το ειχες κανει νωριτερα...:twisted:

Atermon
02-10-13, 15:20
Εδώ και 15 χρόνια είχα ένα κλιματιστικό kelvinator 9.000 btu, το όποιο άνοιγα μόνο για 5-6 ώρες και δούλευε συνεχώς αφού δρόσιζε όλο το σπίτι. Σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με ένα καινούριο στα 12.000. Θέλω με ΕΝΑ μόνο κλιματιστικό να δροσίζω/ζεσταίνω όλο το σπίτι όπως έκανα όλα αυτά τα χρόνια. Το ξέρω δεν πρόκειται ποτέ να φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία και θα δουλεύει διαρκώς στο full. Ωστόσο μου αρκεί να "σπάει" λίγο το κρύο/τη ζέστη και όσο πιάσει.

Με βάση αυτή τη συγκεκριμένη χρήση, πιο οικονομικό σε κατανάλωση ρεύματος θα ήταν ένα inverter ή ένα συμβατικό; Γνωρίζω πλήρως τις διαφορές inverter και συμβατικού, αλλά συνεχίζει να είναι οικονομικότερο το inverter δουλεύοντας διαρκώς στο max;

ipo
02-10-13, 15:52
Πιστεύω ότι θα έχεις καλύτερη απόδοση, αν πάρεις ακόμα μεγαλύτερης ισχύος κλιματιστικό (18.000 btu). Τι εμβαδό έχει η επιφάνεια που θέλεις να ψύχεις και να ζεσταίνεις;

Atermon
02-10-13, 16:00
60 τετραγωνικά. Αλλά σε πιο μεγάλα btu ξεφεύγουν οι τιμές και δε θέλω. Πάντως όταν τα inverter δουλεύουν διαρκώς στο max (όχι το max του τηλεκοντρολ, αλλά το max του συμπιεστή που ρυθμίζεται μόνος του και δουλεύει στο max κατά την εκκίνηση για να εξισορροπήσει γρήγορα τις διαφορές στη θερμοκρασία), τότε είναι πιο οικονομικό ή πιο ενεργοβόρο από ένα συμβατικό που δουλεύει κι αυτό διαρκώς;

odys2008
02-10-13, 16:17
Σε max στροφές, το συμβατικό είναι πιο οικονομικό γιατί δεν εμπλέκονται μετρατροπές ρεύματος AC-DC-AC(regulated)

ntoremi
02-10-13, 16:21
60 τετραγωνικά. Αλλά σε πιο μεγάλα btu ξεφεύγουν οι τιμές και δε θέλω. Πάντως όταν τα inverter δουλεύουν διαρκώς στο max (όχι το max του τηλεκοντρολ, αλλά το max του συμπιεστή που ρυθμίζεται μόνος του και δουλεύει στο max κατά την εκκίνηση για να εξισορροπήσει γρήγορα τις διαφορές στη θερμοκρασία), τότε είναι πιο οικονομικό ή πιο ενεργοβόρο από ένα συμβατικό που δουλεύει κι αυτό διαρκώς;

60τμ δεν καλυπτονται με τιποτα ουτε απο 12αρι ουτε απο 18αρι κλιματιστικο... Με 24αρι κατι γινεται...

Basilhs23_
02-10-13, 16:30
Εδώ και 15 χρόνια είχα ένα κλιματιστικό kelvinator 9.000 btu, το όποιο άνοιγα μόνο για 5-6 ώρες και δούλευε συνεχώς αφού δρόσιζε όλο το σπίτι. Σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με ένα καινούριο στα 12.000. Θέλω με ΕΝΑ μόνο κλιματιστικό να δροσίζω/ζεσταίνω όλο το σπίτι όπως έκανα όλα αυτά τα χρόνια. Το ξέρω δεν πρόκειται ποτέ να φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία και θα δουλεύει διαρκώς στο full. Ωστόσο μου αρκεί να "σπάει" λίγο το κρύο/τη ζέστη και όσο πιάσει.

Με βάση αυτή τη συγκεκριμένη χρήση, πιο οικονομικό σε κατανάλωση ρεύματος θα ήταν ένα inverter ή ένα συμβατικό; Γνωρίζω πλήρως τις διαφορές inverter και συμβατικού, αλλά συνεχίζει να είναι οικονομικότερο το inverter δουλεύοντας διαρκώς στο max;

Η τεχνολογία έχει εξελιχτεί τόσο που πιστεύω οτι μπορείς να βρείς ακόμα και 16αρι κλιματιστικό με σχεδόν την ίδια ηλεκτρική ισχύ που είχε τότε το 9άρι. Αν και δύσκολο να καλυφθούν τόσα τετραγωνικά μόνο με ένα 12αρι κλιματιστικό, ειδικά τις ημέρες με το πολύ κρύο που μειώνεται η απόδοση των συμπιεστών. Εγώ έχω 13άρι και καλύπτω σαλόνι 33τμ με 4μ ύψος. Τώρα για 60τμ..... μάλλον θα χρειαζόμουν κάτι σε 24αρι.

nikraven
02-10-13, 16:32
60τμ δεν καλυπτονται με τιποτα ουτε απο 12αρι ουτε απο 18αρι κλιματιστικο... Με 24αρι κατι γινεται...
χωρίς να είμαι πτυχιούχος επι των κλιματιστικών θα συμφωνήσω μαζί σου.:oneup:
Απο πρακτικής πλευράς στο σπίτι μου έναν ενιαίο χώρο που έχω (περίπου 60τ.μ.) τον ψύχω (το καλοκαίρι) και τον θερμαίνω (εναλλακτικά κάποιες ώρες όταν κλείνω το καλοριφέρ)
με ένα 24άρι κλιματιστικό μια χαρά.

dpa2006
02-10-13, 17:28
μην ξεχνάμε πως η απόδοση των κλιματιστικών δεν είναι η ίδια ακριβώς για ψύξη και θέρμανση.
συνήθως στην θέρμανση είναι χαμηλότερη η απόδοση του(αν δεν κάνω λάθος)
Τα ιδανικά χαρακτηριστικά του κλιματιστικού (http://www.buildnet.gr/default.asp?pid=88&catid=79&artid=534)

Bananas
02-10-13, 18:38
Σε max στροφές, το συμβατικό είναι πιο οικονομικό γιατί δεν εμπλέκονται μετρατροπές ρεύματος AC-DC-AC(regulated)
Εντάξει και πάλι σιγά τις απώλειες που έχουν οι μετατροπές ρεύματος τη σήμερον ήμέρα.


Όσον αφορά το κλιματιστικό: Καλύτερα inverter και ας δουλεύει στο max γιατί τεχνολογικά τα αναπτύσσουν περισσότερο απο τα συμβατικά επειδή οι εταιρίες δίνουν πλέον έμφαση στα inverter . Τα συμβατικά κλιματιστικά απο φέτος (αν δεν κάνω λάθος στη χρονολογία) σταματάνε να εισάγονται ευρωπαική ένωση . Ότι βρίσκεις τώρα είναι ότι έχουν μείνει στις αποθήκες.

To να ψύξεις 60 τ.μ μέτρα χώρο μή ενιαίο δεν γίνεται με μια μονάδα και να θέλεις απλά να σπάσεις την ζέστη στους άλλους χώρους και πάλι πρέπει να έχεις το κλιματιστικό σε χαμηλή θερμοκρασία και στο full ανεμιστήρα. Θα αντέχεις να είσαι σε αυτό το χώρο που είναι το κλιματιστικό;

Πες μας το budget σου να σου προτείνουμε τίποτα.

bxenos
02-10-13, 20:48
Σε max στροφές, το συμβατικό είναι πιο οικονομικό γιατί δεν εμπλέκονται μετρατροπές ρεύματος AC-DC-AC(regulated)
Στο MAX το inverter μπορεί και αποδίδει (διότι έχει σημαντικά μεγαλύτερο αριθμό στροφών από το απλό για τον ίδιο όγκο μονάδας). Γι' αυτό και τα inverter δουλεύουν με εξωτερικό εύρος θερμοκρασιών πολύ μεγαλύτερο του εύρους που θέλουν τα απλά.
Δηλαδή: με 18αρι απλό στα κρύα δεν ζεσταίνεις 40τμ, ενώ με inverter άνετα.

Επίσης το AC 50Hz το DC δεν έχει απώλειες. Το DC το AC υψηλής συχνότητας έχει συντελεστή 90% και πάνω ανάλογα τον κατασκευαστή (όπως και τα τροφοδοτικά των pc).

Τα απλά μοτέρ έχουν και αυτά πολύ μεγάλες απώλειες λόγω μεγάλων ρευμάτων (σε σχέση με τα μικρότερα ρεύματα των inverter).

Basilhs23_
02-10-13, 23:34
Τα συμβατικά κλιματιστικά απο φέτος (αν δεν κάνω λάθος στη χρονολογία) σταματάνε να εισάγονται ευρωπαική ένωση . Ότι βρίσκεις τώρα είναι ότι έχουν μείνει στις αποθήκες.

Και εγώ αυτό είχα απορία, το 2014 είχαν αποφασίσει να διακόψουν το εμπόριο συμβατικών Α/C στην ΕΕ ή το 2013? Πάντως είναι καλό αυτό γιατί έτσι θα αυξηθεί το πλήθος των inverter κλιματιστικών που θα αγοράζει ο κόσμος και θα μειωθούν οι τιμές των inverter.

Atermon
03-10-13, 13:28
Εντάξει και πάλι σιγά τις απώλειες που έχουν οι μετατροπές ρεύματος τη σήμερον ήμέρα.


Όσον αφορά το κλιματιστικό: Καλύτερα inverter και ας δουλεύει στο max γιατί τεχνολογικά τα αναπτύσσουν περισσότερο απο τα συμβατικά επειδή οι εταιρίες δίνουν πλέον έμφαση στα inverter . Τα συμβατικά κλιματιστικά απο φέτος (αν δεν κάνω λάθος στη χρονολογία) σταματάνε να εισάγονται ευρωπαική ένωση . Ότι βρίσκεις τώρα είναι ότι έχουν μείνει στις αποθήκες.

To να ψύξεις 60 τ.μ μέτρα χώρο μή ενιαίο δεν γίνεται με μια μονάδα και να θέλεις απλά να σπάσεις την ζέστη στους άλλους χώρους και πάλι πρέπει να έχεις το κλιματιστικό σε χαμηλή θερμοκρασία και στο full ανεμιστήρα. Θα αντέχεις να είσαι σε αυτό το χώρο που είναι το κλιματιστικό;

Πες μας το budget σου να σου προτείνουμε τίποτα.

α) Το budget είναι μέχρι 600 ευρώ περίπου.
β) Πρέπει να ζεσταθεί όλο το σπίτι, τουλάχιστον σε θερμοκρασίες που να μη χρειάζεται να φοράς μπουφάν.
γ) Πρέπει να έχει καλή ενεργειακή κλάση για να συμφέρει από το πετρέλαιο.

Μάλλον κάτι από τα 3 πρέπει να θυσιαστεί :P

Πάντως, όπως είπα και σε άλλο post, μέχρι τώρα άναβα ένα 9αρι κλιματιστικό για όλο το σπίτι μόνο το καλοκαίρι. Φυσικά δεν έσβηνε ποτέ το μοτέρ για όσες ώρες το άναβα, αλλά παραδόξως η θερμοκρασία στο σπίτι ήταν οκ γύρω στους 24 με καύσωνα. Τώρα που το θέλω για θέρμανση, δεν ξέρω αν θα μπορεί να ανταποκριθεί.

ntoremi
03-10-13, 13:50
δοκιμασε το και βλεπεις.

anon
03-10-13, 13:55
βάλε ακόμη ένα εννιαράκι. ή 12άρι καλύτερα. Μέσα σε πόλη η θερμοκρασία σπάνια πέφτει κάτω απο τους 4 βαθμούς Κελσίου. Ειδικά την ημέρα. Αρα το πρωί αερίζεις το σπίτι. Μέσα στην ημέρα, που είναι υψηλότερη η εξωτερική θερμοκρασία ανάβεις τα κλιματιστικά για θέρμανση, και τα κλείνεις το βράδυ. Επίσης κάνε ότι μπορείς για καλύτερη μόνωση ξεκινώντας απο κουφώματα.

ipo
03-10-13, 14:00
... Αρα το πρωί αερίζεις το σπίτι. ...
Με βάση το σκεπτικό σου, το καλύτερο είναι να αερίζεις το σπίτι προς το μεσημέρι, λίγο πριν ανάψεις το κλιματιστικό.

anon
03-10-13, 14:07
ναι, καλυτερα. και αμέσως μετά αρχίζεις την θέρμανση του σπιτιού.

nyannaco
03-10-13, 14:48
Μέσα στην ημέρα, που είναι υψηλότερη η εξωτερική θερμοκρασία ανάβεις τα κλιματιστικά για θέρμανση, και τα κλείνεις το βράδυ.Εκτός αν έχεις νυχτερινό ρεύμα, οπότε μπορεί να συμφέρει και το βράδυ.
Στα υπόλοιπα, ό,τι είπε ο anon :oneup:

Basilhs23_
03-10-13, 15:34
Τι παλιόκρυο είναι αυτό που έχει σήμερα η Αθήνα.... αν συνεχίσει σταθερά έτσι προβλέπω να το στρώσει τον Δεκέμβρη-Ιανουάριο.

Atermon
03-10-13, 15:59
Τι παλιόκρυο είναι αυτό που έχει σήμερα η Αθήνα.... αν συνεχίσει σταθερά έτσι προβλέπω να το στρώσει τον Δεκέμβρη-Ιανουάριο.

Για να το στρώσει σε τσιμεντούπολη σαν την Αθήνα σημαίνει ότι οι γύρω περιοχές έχουν καλύφθεί από παγετώνες :P
Πάντως ο σημερινός καιρός δε θεωρείται κρύος. Είσαι μια χαρά με μια λεπτή μακρυμάνικη μπλούζα. Ασε που βαρεθήκαμε 5 μήνες ντάλα ήλιο και στάξιμο.

CptBill
03-10-13, 16:27
Τι παλιόκρυο είναι αυτό που έχει σήμερα η Αθήνα.... αν συνεχίσει σταθερά έτσι προβλέπω να το στρώσει τον Δεκέμβρη-Ιανουάριο.

κρυο? Ουτε καν. Δροσουλα. Ψυχρουλα ισως.

@ ADSLgr.com All rights reserved.