PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

Basilhs23_
24-11-13, 02:12
Πλάκα μας κάνεις και εσύ τώρα? Για να ήσουν έξω το προηγούμενο Σάββατο να σου έλεγα αν είχε κρύο ή όχι, τις τελευταίες 2 μέρες που είναι πάνω από 20 οι βαθμοί είναι οκ, πρίν 1-2 εβδομάδες όμως είχε κρύο. Εμείς ακόμα δεν αρχίσαμε να ανάβουμε κλιματιστικό (γιατί άλλη θέρμανση δεν έχουμε), αλλά κρύο μέσα στο σπίτι κάνει δεν το λές και ζέστη αυτό, τώρα που γράφω οι παλάμες και τα δάκτυλά μου είναι παγωμένα.

ipo
24-11-13, 02:20
Μια χαρά μου φαίνεται η θερμοκρασία για την εποχή. Απόψε για παράδειγμα η εξωτερική θερμοκρασία δε θα πέσει κάτω από 13 βαθμούς Κελσίου, ενώ το μεσημέρι ανέβηκε αρκετά. Την εβδομάδα που έρχεται ξεκινάει το κρύο για φέτος.

Basilhs23_
24-11-13, 02:51
Εγώ θεωρώ οτι έχει έρθει αλλά δεν υπάρχουν στάνταρ θερμοκρασίες για να πείς οτι έχει μονίμως κρύο, το μεσιμέρι που υπάρχει η μέγιστη θερμοκρασία είναι οκ αλλά το βράδυ παγώνει περισσότερο. Το προηγούμενο σάββατο που έβρεξε στην Αθήνα και είχε κρύο είχα βγεί για να πάω σε ένα σεμινάριο, ήμουν με τα καλοκαιρινά παπούσια και μπήκαν τα νερά από μέσα, επίσης μετάνοιωσα που δεν είχα φορέσει μπουφάν γιατί πάγωσα. Απλά η κατάσταση παλεύεται ακόμα δεν την λές απάλευτη όπως θα είναι τον Ιανουάριο-Φεβρουάριο. Θέρμανση ειδικά στο κέντρο δεν έχουν ανοίξει πολλοί, αλλά κάποιοι άναψαν εδώ και 1-2 βδομάδες.

xaris2335
24-11-13, 12:09
ο θείος μου έχει φτιάξει μια τέτοια παρόμοια πατέντα.
Κάνει δουλειά προς το παρόν όμως χρησιμοποιούν και αυτοί κλιματιστικό.
Να ξέρετε ότι τα σπίτια προκάτ έχουν πολύ καλή θερμομόνωση.

https://www.youtube.com/watch?v=BvyngAs7ekc

Basilhs23_
24-11-13, 16:32
Γνωστά είναι αυτά τα αερόθερμα τζακιού.

Κάτι σαν αυτό π.χ http://energy-engineer.blogspot.gr/2012/12/jet-therm.html

john_who
26-11-13, 10:15
κάτι σε πέλετ ή μικρή ξυλόσομπα που να είναι δοκιμασμένο ψάχνω. Αν έχετε πρόταση θα χαρώ ιδιαιτέρως.

xaris2335
26-11-13, 12:42
υπάρχουν και σόμπες με κηροζίνη αλλά και με πέλλετ.
επίσης ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.lsbtp.mech.ntua.gr/el/node/1051) σε μια μελέτη που έκανε το ΕΜΠ.
Εμείς προσωπικά βάλλαμε λέβητα πέλλετ.
+ έχεις θέρμανση καλή.
+ και ζεστό νερό για θερμοσίφωνα.

- πρέπει να τον τροφοδοτείς κάθε 6 μέρες, αλλά και να τον καθαρίζεις απο στάχτες αλλά και απο μέσα.
- έχει υψηλούς ρύπους.

billedw
26-11-13, 13:03
κι εγώ στην ίδια κατάσταση φίλε, αν και ένα βγήκε καλό βέβαια αλλά ψάχνω για μια πιο αποτελεσματική λύση ;)

MNP-10
26-11-13, 13:18
Για small scale heating (πχ ενα ή δυο δωματια) αλλα με >100% cost efficiency (δωρεαν ζεστη), προσωπικα θεωρω οτι η λυση ειναι το ...mining με GPU.

Μια καλη ATI gpu με 200-400khash per sec σε scrypt (https://litecoin.info/Mining_hardware_comparison#AMD_.28ATI.29), μπορει να βγαζει ~0.2 litecoins per day. Το litecoin το πουλαει καποιος στο ebay για 15Ε το ενα, οποτε στο μηνα επανω, με τρεχουσες τιμες, εχει πουλησει 6 LTCs x 15E = 90E. Στο ενδιαμεσο εχει καψει, ας πουμε 400w power draw X 24hr X 30 μερες = 288 kwh* x 0.2e σε υψηλο κλιμακιο και με το ΦΠΑ μεσα = ~57E το ρευμα. Μενουν και ρεστα για σουβλακια. Beat that :p:lol:

* 288 kw που εγιναν ζεστη για το χωρο.

EDIT: Το LTC πουλιεται πλεον στα 25Ε το ενα στο ebay, οποτε τα εσοδα ειναι 6x25=150E εσοδα.

anon
26-11-13, 13:44
Για small scale heating (πχ ενα ή δυο δωματια) αλλα με >100% cost efficiency (δωρεαν ζεστη), προσωπικα θεωρω οτι η λυση ειναι το ...mining με GPU.

Μια καλη ATI gpu με 200-400khash per sec σε scrypt (https://litecoin.info/Mining_hardware_comparison#AMD_.28ATI.29), μπορει να βγαζει ~0.2 litecoins per day. Το litecoin το πουλαει καποιος στο ebay για 15Ε το ενα, οποτε στο μηνα επανω, με τρεχουσες τιμες, εχει πουλησει 6 LTCs x 15E = 90E. Στο ενδιαμεσο εχει καψει, ας πουμε 400w power draw X 24hr X 30 μερες = 288 kwh* x 0.2e σε υψηλο κλιμακιο και με το ΦΠΑ μεσα = ~57E το ρευμα. Μενουν και ρεστα για σουβλακια. Beat that :p:lol:

* 288 kw που εγιναν ζεστη για το χωρο.

καλό!!! μένει να βρούμε τα φράγκα για να αγοράσουμε συστήματα mining/θέρμανσης! Μπορεί άραγε να μπεί στο πρόγραμμα "Εξ οικονομώ κατ'οίκον";;;;

MNP-10
26-11-13, 15:48
καλό!!! μένει να βρούμε τα φράγκα για να αγοράσουμε συστήματα mining/θέρμανσης! Μπορεί άραγε να μπεί στο πρόγραμμα "Εξ οικονομώ κατ'οίκον";;;;

Οπως το βλεπω το κοστος του εξοπλισμου ειναι non issue αν καποιος εχει το μετρητο. Γιατι αν παρει μεταχειρισμενα εξαρτηματα, πχ μεταχειρισμενο mobo/cpu/psu/gpu, η πλακα ειναι οτι οταν θα τα ξαναπουλησει το Μαρτη-Απριλη (που δε θελει πλεον θερμανση) δε θα εχουν χασει και σ'αξια τιποτα σημαντικο. Συμφερει γενικα πολυ η αγορα των μεταχειρισμενων.

Με 5 "μηχανακια" των 150-200Ε εκαστο (1000Ε), μπορει καποιος να παραξει ~2kw ζεστη. Οταν θα τα ξαναπουλησει το Μαρτη μπορει να παρει πισω τουλαχιστον το 70-80% του αρχικου κεφαλαιου - αν οχι παραπανω.

john_who
26-11-13, 18:05
υπάρχουν και σόμπες με κηροζίνη αλλά και με πέλλετ.
επίσης ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.lsbtp.mech.ntua.gr/el/node/1051) σε μια μελέτη που έκανε το ΕΜΠ.
Εμείς προσωπικά βάλλαμε λέβητα πέλλετ.
+ έχεις θέρμανση καλή.
+ και ζεστό νερό για θερμοσίφωνα.

- πρέπει να τον τροφοδοτείς κάθε 6 μέρες, αλλά και να τον καθαρίζεις απο στάχτες αλλά και απο μέσα.
- έχει υψηλούς ρύπους.


Μπορείς να εξηγήσεις λίγο περισσότερο τους ρύπους. Τι εννοείς; Καπνίζει; μαυρίζει ο χώρος; είδα πως πουλάνε σκούπα ηλεκτρική με κάδο για τις στάχτες. Δώσε μας παρακαλώ τα φώτα σου μια και είσαι χρήστης.

xaris2335
26-11-13, 20:05
απλά ότι ρυπαίνει το περιβάλλον αυτό εννοώ όταν λέω ρύπους.
Μην νομίζεις ότι το έχω πολύ καιρό, η 2η χρονιά είναι αυτή.
Αν σκέφτεσαι για λέβητα πέλλετ θα πρέπει να φροντίσεις να υπάρχει χώρος στο λεβητοστάσιο για τον καυστήρα αλλά και το χωνί που ρίχνεις το πέλλετ.
Δες εδώ πως γίνεται ο καθαρισμός, το μόνο που δεν κάνω εγώ είναι να βγάλω το φλόγιστρο στο πλάι.
ούτε ηλεκτρική σκούπα χρησιμοποιώ.
Α και θέλει αλλαγή αντίστασης κάθε χρόνο, 20 ευρώ κάνει αν θυμάμαι καλά.

https://www.youtube.com/watch?v=CCJQXmRowmc

https://www.youtube.com/watch?v=TtCYIgRO7v0

CptBill
27-11-13, 11:14
Εχθες, στη περιοχη του Πειραια τουλαχιστον, ειχαμε τα πρωτα συμπτωματα της αιθαλομιχλης σε ηπια μορφη. Η μυρωδια ειναι εντονοτατη. Σιγα σιγα τα σπιτια λογο χαμηλων ελαχιστων θερμοκρασιων χανουν τη θερμικη τους αδρανεια οποτε γινονται πιο ψυχρα. Εγω ειμαι ακομα με 21-22C στο σπιτι οποτε την παλευω ακομα.
Απο ΣΚ που θα εχουμε και μικρη μεγιστη θερμοκρασια ειναι δεδομενο πως θα πεθανουμε απο την αιθαλομιχλη.

Revolution
27-11-13, 11:40
Όντως με το καλημέρα έσκασε η μυρωδιά.
Ακόμα και μεσα στο σπίτι με όλα τα παράθυρα κλειστά μύριζε.
Δύσκολος χειμώνας.

nyannaco
27-11-13, 12:24
Σιγα σιγα τα σπιτια λογο χαμηλων ελαχιστων θερμοκρασιων χανουν τη θερμικη τους αδρανεια οποτε γινονται πιο ψυχρα.Για να ακριβολογούμε, χάνουν την αποθηκευμένη στα δομικά στοιχεία θερμότητα. Η θερμική αδράνεια είναι συγκεκριμένη για δεδομένη κατασκευή, και ούτε χάνεται ούτε κερδίζεται αν δεν γίνει παρέμβαση στην κατασκευή.

CptBill
27-11-13, 12:56
thank u ;)

Basilhs23_
27-11-13, 18:30
Αυτή η μυρωδιά του καμένου μυρίζει εδώ και μέρες, εγώ την αντιλαμβάνομαι το βράδυ όταν βγαίνω στο πίσω μέρος του σπιτιού μου στον ακάλυπτο που είναι βόρεια μεριά. Εχτές ήταν απλά εντονότερη από οτι τις προηγούμενες μέρες.

manoulamou
27-11-13, 18:47
Εδω πανω στο... ακριτικο Ανατολικο Μαρουσι (συνορα Μελισσια - Κηφισια)
κοντευει μια βδομαδα που μυριζει τζακιλα
και το ΣαββατοΚυριακο μια τοσοδα ομιχλουλα σερνοταν πανω απ το δρομο μας!
:twisted:

qwertyuiop
27-11-13, 20:09
Kι εγώ το παρατηρώ τις τελευταίες μέρες. Ανεβαίνω από το φροντιστήριο (Αμπελόκηποι - Πανόρμου) στην Κηφισιά και περίπου στο ύψος της Αττικής οδού (χαμηλά στο μαρούσι, προς χαλάνδρι) εμφανίζεται η γνωστή από πέρσι μυρωδιά.

Μέχρι να φτάσω Κηφισιά, είναι εμφανέστατη και ενοχλητική.

nyannaco
27-11-13, 20:23
Και πού είσαι ακόμη!

Basilhs23_
28-11-13, 13:35
Εχτές το βράδυ τελικά ήταν έντονη η μυρωδιά και στο κέντρο. Κατά τις 12 μέχρι και 2-3 το βράδυ μύριζε στο υπνοδωμάτιο καπνίλα με κλειστά΄ολα τα τζάμια.....

Atermon
28-11-13, 14:41
Χρειάζεται αεροστοπ σε κάθε πόρτα και παράθυρο, γιατί η καπνίλα μπαίνει από τις χαραμάδες. Βοηθάει και στη θερμομόνωση συν τοις άλλοις.

Nozomi
28-11-13, 22:38
Ελπίζω τουλάχιστον να καίνε ενεργειακά, αν και σε 2-3 περιπτώσεις στην γειτονιά μου που γνωρίζω, οι στόκοι προσπαθούν να ζεσταθούν με ανοικτού τύπου !

Δλδ έλεος, από πετρελαιοπαραγωγός χώρα (που καίγαμε πετρέλαιο) τώρα προσπαθούμε να ζεσταθούμε με τζάκια ανοικτού τύπου ;

Ένας ΚεντροΒορειοευρωπαϊος θα γελούμε μ' αυτή την κατάσταση...

-edit-
Σήμερα έκανε ξανά λιακάδες !
Όποιος μάγκας έχει ηλιακά σε συνδυασμό με heat pump, ζέστανε μια χαρά (και σχεδόν τσάμπα) το σπίτι του.... ;)

anon
28-11-13, 23:39
Σήμερα έκανε ξανά λιακάδες !
Όποιος μάγκας έχει ηλιακά σε συνδυασμό με heat pump, ζέστανε μια χαρά (και σχεδόν τσάμπα) το σπίτι του.... ;)

Aναρωτιέμαι πόσο αποδοτικό μπορεί ναναι. Διαβάζω σε ηλιακούς συλλέκτες ότι έχουν θερμική απόδοση περίπου 220 κιλοβάτ/τετραγωνικο μετρα/έτος... Οπότε για να το συνδιάσεις με heat pump και ναχει απόδοση, φαντάζομαι πρέπει να έχεις πάρα πολλά τμ σε ηλιακούς συλλέκτες... Και η πλειονότητα του πληθυσμού που ζεί σε αστικά κέντρα, δηλαδη πολυκατοικίες, δεν έχει τέτοιες δυνατότητες.

Revolution
28-11-13, 23:54
Ελπίζω τουλάχιστον να καίνε ενεργειακά, αν και σε 2-3 περιπτώσεις στην γειτονιά μου που γνωρίζω, οι στόκοι προσπαθούν να ζεσταθούν με ανοικτού τύπου !


Μάλλον θα γνωρίζεις κάποιους που αναβαθμίζουν το τζάκι σε ενεργειακού τύπο τζάμπα, γιατί δεν το λες στους ανθρώπους να πάνε να το κάνουν?

Nozomi
28-11-13, 23:59
Για πολυκατοικία δεν το συζητάμε.
Μία μονοκατοικία όμως δεν θα είχε επαρκή επιφάνεια στην οροφή π.χ της μεζονέτας ;
Αν χρειάζεται κοτζάμ ηλιακό πάρκο, προφανώς και δεν συμφέρει.
Την απάντηση μπορεί να μας την δώσει μηχανολόγος μηχανικός που ασχολείται με Φ/Β.


Μάλλον θα γνωρίζεις κάποιους που αναβαθμίζουν το τζάκι σε ενεργειακού τύπο τζάμπα, γιατί δεν το λες στους ανθρώπους να πάνε να το κάνουν?
Γιατί ήταν οι ίδιοι αυτοί που αγόραζαν μεζονέτες με 50 χρόνια δάνεια, αδιαφορώντας για την ΜΗ μόνωση πους τους τοποθέτησε ο εργολάβος, καυστήρες πετρελαίου και τζάκια ανοικτού τύπου για ομορφιά, ενώ τώρα που τα πράγματα έσφιξαν, καίνε ό,τι βρουν, λαθροτομούν μάλιστα ορισμένοι εξ' αυτών (γνωρίζω και τέτοια περίπτωση!), ενώ δεν σκέφτονται τι αναπνέουμε οι υπόλοιποι, ούτε καν οι ίδιοι (ατελής καύση με τα καυσαέρια εντός σπιτιού).

anon
29-11-13, 09:05
Tζάκι ανοικτού τύπου για ομορφιά δεν είναι κακό. Αντιθέτως. Αφού ειναι εξάλλου για ομορφιά δεν θα το ανάψεις καθόλου ή εστω μερικές φορές τον χρόνο, μόνο για την ομορφιά και θαλπωρή και τίποτε άλλο. Δεν το βρίσκω κακό.

Το κακό ειναι οι χάλια μονώσεις που έχουμε γενικώς στην Ελλάδα. Ειδικά σε κουφώματα, καθήστε δίπλα σε μια μπαλκονόπορτα, κλεισμένη, τώρα χειμώνα, και θα νοιώσετε το κρύο που μπαίνει. Στο 99% των περιπτώσεων.

nyannaco
29-11-13, 09:52
Για πολυκατοικία δεν το συζητάμε.
Μία μονοκατοικία όμως δεν θα είχε επαρκή επιφάνεια στην οροφή π.χ της μεζονέτας ;
Αν χρειάζεται κοτζάμ ηλιακό πάρκο, προφανώς και δεν συμφέρει.
Την απάντηση μπορεί να μας την δώσει μηχανολόγος μηχανικός που ασχολείται με Φ/Β.Για Φ/Β που τροφοδοτούν Α/Θ μην το σκέφτεσαι καν, για δύο λόγους (α) θέλει πολλλλάααα τετραγωνικα Φ/Β και μεγάλα inverters, και (β) θέλει και πολλλλέεες μπαταρίες, λόγω ετεροχρονισμού μεταξύ παραγωγής και ζήτησης. Είναι πολύ λογικότερη η χρήση ηλιακών συλλεκτών θέρμανσης νερού για ηλιακή υποβοήθιση θέρμανσης (οπότε δεν έχεις και μετατροπές μορφής ενέργειας), αλλά και αυτό ακόμη αποδεικνύεται αντιοικονομικό. Σε τελική ανάλυση, η (μεγάλη) αξία μιας τέτοιας εγκατάστασης είναι πολύ προτιμότερο να επενδυθεί σε μόνωση.

anon
29-11-13, 10:35
Kαι εγώ αναρωτιόμουν για την σχέση κόστους / ωφέλειας απο μια τέτοια υλοποίηση. Με δεδομένο ότι η θερμική ενέργεια που παίρνεις απο ηλιακούς συλλέκτες, απο πολύ καλούς, είναι της τάξεως των 200-250 κιλοβάτ θερμικής ενέργειας, ανα τετραγωνικό μέτρο ΣΤΟ ΕΤΟΣ, θεωρώ ότι ειναι πολύ λίγη ενέργεια προκειμένου να δώσει κάποιας μορφής οικονομική θέρμανση....

Ειναι προτιμότερο η επένδυση αντι σε ηλιακούς συλλέκτες να γίνει σε ΦΒ, μιας και μια πολύ μεγάλη επιφάνεια με συλλέκτες θα έχει και σημαντικπό κόστος τοποθέτησης και συντήρησης σωληνώσεων. Τα φωτοβολταικά, εφόσον υποθέσουμε ότι το ρεύμα δίδεται στην ΔΕΗ, ακόμα και στην περίπτωση απλα χρεωπίστωσης (ώστε να μην χρειάζεται να αποθηκεύεις ηλεκτρικη ενέργεια, και είναι το σύστημα που χρησιμοποιούν στις ΗΠΑ για τις οικιακά Φ/Β) και πάλι ειναι πιο οικονομικό απο την χρήση συλλεκτών για ζεστό νερό.

nyannaco
29-11-13, 12:14
Τα Φ/Β, από την άλλη, είναι μια πολύ μεγάλη επένδυση, με αμφίβολη απόσβεση (βλ. ελληνικό κράτος). Επίσης θέλουν συντήρηση, ασφάλιση και πάει λέγοντας. Γι'αυτό προσωπικά ψηφίζω δαγκωτό μόνωση, όσον αφορά την ενεργειακή μου επένδυση.

anon
29-11-13, 12:23
Τα Φ/Β, από την άλλη, είναι μια πολύ μεγάλη επένδυση, με αμφίβολη απόσβεση (βλ. ελληνικό κράτος). Επίσης θέλουν συντήρηση, ασφάλιση και πάει λέγοντας. Γι'αυτό προσωπικά ψηφίζω δαγκωτό μόνωση, όσον αφορά την ενεργειακή μου επένδυση.

Αυτό σίγουρα ειναι το πρώτο και το έχω πει και εγώ πολλές φορές.

Atermon
29-11-13, 12:44
Η μεγάλη πλειοψηφία ζει σε διαμερίσματα και μάλιστα χτισμένα παλιότερα που η καλή μόνωση δεν ήταν στις προδιαγραφές. Δε μπορείς να κάνεις στο διαμέρισμα σοβαρές αλλαγές στη μόνωση, χωρίς να παραβαίνεις τους κανόνες της πολυκατοικίας ή το κόστος να είναι τεράστιο. Για τη μόνωση φροντίζεις όταν πρωτοχτίζεται το σπίτι, μετά ό,τι κάνεις το θεωρώ πασάλειμμα :/

nyannaco
29-11-13, 13:36
Η μεγάλη πλειοψηφία ζει σε διαμερίσματα και μάλιστα χτισμένα παλιότερα που η καλή μόνωση δεν ήταν στις προδιαγραφές. Δε μπορείς να κάνεις στο διαμέρισμα σοβαρές αλλαγές στη μόνωση, χωρίς να παραβαίνεις τους κανόνες της πολυκατοικίας ή το κόστος να είναι τεράστιο. Για τη μόνωση φροντίζεις όταν πρωτοχτίζεται το σπίτι, μετά ό,τι κάνεις το θεωρώ πασάλειμμα :/Δεν θα συμφωνήσω.
Η αλλαγή κουφωμάτων και το κέλυφος δε είναι καθόλου πασάλειμμα. Ούτε και η εσωτερική μόνωση, όσο κι αν είναι λιγότερο αποτελεσματική λόγω θερμογεφυρών, είναι απορριπτέα (συνυπολογιζομένου ότι είναι και οικονομικότερη, και δεν υπάρχουν και προσκόμματα από ηλίθιους συνιδιοκτήτες).

vasilimertzani
29-11-13, 16:07
Δεν θα συμφωνήσω.
Η αλλαγή κουφωμάτων και το κέλυφος δε είναι καθόλου πασάλειμμα. Ούτε και η εσωτερική μόνωση, όσο κι αν είναι λιγότερο αποτελεσματική λόγω θερμογεφυρών, είναι απορριπτέα (συνυπολογιζομένου ότι είναι και οικονομικότερη, και δεν υπάρχουν και προσκόμματα από ηλίθιους συνιδιοκτήτες).
ειδικα η εσωτ.μονωση ειναι αρκετα φτηνη και ΚΥΡΙΩΣ δεν κανεις το σπιτι γιαπι.
μειον οι θερμογερφυρες και η θερμοχωρητικοτητα ,αλλα ειδικα το δευτερο με τα κλιμαστιτικα περναει σε δευτερη μοιρα.

john_who
29-11-13, 16:12
Ανοίξτε μας τα μάτια! Τι και πως γίνεται η εσωτερική μόνωση; Και το βασικό ποιο είναι το κόστος ανά τετραγωνικό;

nyannaco
29-11-13, 17:32
ειδικα η εσωτ.μονωση ειναι αρκετα φτηνη και ΚΥΡΙΩΣ δεν κανεις το σπιτι γιαπι.
μειον οι θερμογερφυρες και η θερμοχωρητικοτητα ,αλλα ειδικα το δευτερο με τα κλιμαστιτικα περναει σε δευτερη μοιρα.Βασίλη, σωστό το περί θερμικής αδράνειας, αλλά δεν θα είναι τρελλή η υποβάθμιση, δεδομένου ότι μονώνεται μόνο ο εξωτερικός τοίχος, παραμένουν οι εσωτερικοί και το δάπεδο αλλά και η οροφή (όπου δεν είναι εξωτερική για να μονωθεί και αυτή) για να "προσφέρουν" τη θερμοχωρητικότητά τους.

Ανοίξτε μας τα μάτια! Τι και πως γίνεται η εσωτερική μόνωση; Και το βασικό ποιο είναι το κόστος ανά τετραγωνικό;Απλή κατασκευή, τοποθέτηση μονωτικού (πολυστερίνη, πετροβάμβακας, ...) στον τοίχο και κάλυψη με γυψοσανίδα. Τιμές δεν ξέρω να σου πω, αλλά είναι εύκολο να βρεις τις τιμές των μονωτικών υλικών από το internet και να ρωτήσεις ένα γυψοσανιδά για τη γυψοσανίδα. Πάντως δεν χρειάζεται ούτε σκαλωσιές ούτε σοβάδες και αδιαβροχοποίηση όπως η εξωτερική, ένα απλό βάψιμο όπως ο τοίχος.

john_who
29-11-13, 18:01
Κι αυτοί που λένε ότι το σπίτι δεν "αναπνέει" μετά την μόνωση; Είναι λάθος;

bxenos
29-11-13, 19:24
...
Απλή κατασκευή, τοποθέτηση μονωτικού (πολυστερίνη, πετροβάμβακας, ...) στον τοίχο και κάλυψη με γυψοσανίδα. Τιμές δεν ξέρω να σου πω, αλλά είναι εύκολο να βρεις τις τιμές των μονωτικών υλικών από το internet και να ρωτήσεις ένα γυψοσανιδά για τη γυψοσανίδα. Πάντως δεν χρειάζεται ούτε σκαλωσιές ούτε σοβάδες και αδιαβροχοποίηση όπως η εξωτερική, ένα απλό βάψιμο όπως ο τοίχος.
Ενδιαφέρον, αλλά
αν χρειαστεί πρόσβαση σε ηλεκτρολογικά μπουάτ; Αν τρυπηθεί καλώδιο κατά την εγκατάσταση; Η ένωση δεν θα είναι αεροστεγής, οπότε θα μαζεύει μούχλα ανάμεσα στη γυψοσανίδα και στον τοίχο; Τα παράθυρα πως προσαρμόζονται στο νέο "τοίχο";

Nozomi
29-11-13, 23:23
Το κακό ειναι οι χάλια μονώσεις που έχουμε γενικώς στην Ελλάδα. Ειδικά σε κουφώματα, καθήστε δίπλα σε μια μπαλκονόπορτα, κλεισμένη, τώρα χειμώνα, και θα νοιώσετε το κρύο που μπαίνει. Στο 99% των περιπτώσεων.
Συμφωνώ και επαυξάνω !
Ακόμα και νεότερες κατασκευές πάσχουν σ' αυτό τον τομέα, πόσο μάλλον οι παλαιότερες.
Σε αντίθεση τα σπίτια σε βόρειες χώρες είναι σχεδόν ερμητικά μονωμένα.

nyannaco
30-11-13, 00:28
Ενδιαφέρον, αλλά αν χρειαστεί πρόσβαση σε ηλεκτρολογικά μπουάτ; Τέτοια ανάγκη προκύπτει πάρα πολύ σπάνια. Παρ'όλα αυτά, μπορείς να σημειώσεις εκ των προτέρων τις θέσεις τους, ώστε να ξέρεις πού να επέμβεις αν χρειαστεί. Σίγουρα θα χρειαστεί μεγαλύτερο μερεμέτι, αλλά μερεμέτι θα χρειαζόταν έτσι κι αλλιώς.
Αν τρυπηθεί καλώδιο κατά την εγκατάσταση; Πρέπει να είναι τελείως αλμπάνης ο εγκαταστάτης για να γίνει αυτό. Από τις θέσεις των κουτιών διακλάδωσης και των πριζοδιακοπτών ξέρεις τις οδεύσεις των καλωδίων, και τις αποφεύγεις.
Η ένωση δεν θα είναι αεροστεγής, οπότε θα μαζεύει μούχλα ανάμεσα στη γυψοσανίδα και στον τοίχο; Εδώ δεν έχω απόλυτη απάντηση, αλλά εφόσον εφαρμόζεται η λύση λογικά θα υπάρχει τρόπος να αποφευχθεί.
Τα παράθυρα πως προσαρμόζονται στο νέο "τοίχο";Αν δεν τα πειράξεις, κάνεις μάγουλο περιμετρικά με τη γυψοσανίδα.

Bananas
30-11-13, 02:18
Κι αυτοί που λένε ότι το σπίτι δεν "αναπνέει" μετά την μόνωση; Είναι λάθος; Όσο πιο αεροστεγανό γίνεται το σπίτι τόσο πιο πολλές πιθανότητες να δημιουργηθούν προβλήματα. Π.χ μούχλα . Μέχρι κάποιο όριο μπορείς να μονώσεις το σπίτι σου απο τι ξέρω ΑΛΛΑ μόνωσε το όσο πιο καλά γίνεται αν έχεις σκοπό να χρησιμοποιήσεις μηχανικό αερισμό . Τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα .

Tiven
30-11-13, 03:30
Τέτοια ανάγκη προκύπτει πάρα πολύ σπάνια. Παρ'όλα αυτά, μπορείς να σημειώσεις εκ των προτέρων τις θέσεις τους, ώστε να ξέρεις πού να επέμβεις αν χρειαστεί. Σίγουρα θα χρειαστεί μεγαλύτερο μερεμέτι, αλλά μερεμέτι θα χρειαζόταν έτσι κι αλλιώς.Πρέπει να είναι τελείως αλμπάνης ο εγκαταστάτης για να γίνει αυτό. Από τις θέσεις των κουτιών διακλάδωσης και των πριζοδιακοπτών ξέρεις τις οδεύσεις των καλωδίων, και τις αποφεύγεις.Εδώ δεν έχω απόλυτη απάντηση, αλλά εφόσον εφαρμόζεται η λύση λογικά θα υπάρχει τρόπος να αποφευχθεί.Αν δεν τα πειράξεις, κάνεις μάγουλο περιμετρικά με τη γυψοσανίδα.

Έχουμε κάνει αρκετά μαστορέματα με γυψοσανίδες σπίτι και μέχρι στιγμής δεν έχουμε δει ούτε μία φορά πρόβλημα με μούχλα.
Πρόσφατα βέβαια κάναμε κάτι τέτοιο και καλύψαμε τοίχο με γυψοσανίδα (για άλλο λόγο όχι μόνωση) σε σημείο με αρκετή υγρασία οπότε θα ξέρω καλύτερα σε μερικούς μήνες :p

Basilhs23_
02-12-13, 17:47
Δε ξέρω άμα μας δουλεύουν ή όχι

http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2013/12/0.html

21706
02-12-13, 19:01
Υπάρχουν και πιο αξιόπιστες πηγές:
http://www.meteo.gr/meteoplus/index.cfm

gech
02-12-13, 21:22
Ξερω οτι δεν ειναι τοσο οικονομικο αλλα για να ζεστανω 2 δωματια ενα στα 7 τετραγωνικα και αλλο ενα στα 15 τετραγωνικα, τι λετε να παρω; Εχω σκοπο να το μετακινω σ'αυτα τα δωματια

sweet dreams
02-12-13, 21:24
Ξερω οτι δεν ειναι τοσο οικονομικο αλλα για να ζεστανω 2 δωματια ενα στα 7 τετραγωνικα και αλλο ενα στα 15 τετραγωνικα, τι λετε να παρω; Εχω σκοπο να το μετακινω σ'αυτα τα δωματια

Γιά γρήγορη θέρμανση, που χάνεται και γρήγορα όμως, κάτι τέτοιο (http://www.delonghi.com/el-GR/proionta/thermansi-kai-air-treatment/thermansi/aerotherma/tower-tch7091er/). Για ποιό αργή αλλά που κρατάει λίγο παραπάνω καλοριφερ λαδιού. (http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=10654)

gech
02-12-13, 21:47
Κατα ποσο θα ειναι φορητο; Επισης η φασαρια δεν με νοιαζει

sweet dreams
02-12-13, 21:53
Κατα ποσο θα ειναι φορητο; Επισης η φασαρια δεν με νοιαζει

Τι εννοείς;;;; To αερόθερμο το σηκώνεις, είναι πανάλαφρο, και επειδή το έχω, να σου πω οτι κάνει πολύ λίγο θόρυβο σχετικά με τα μικρά. Το καλοριφέρ το κυλάς.

gech
02-12-13, 23:13
Τι εννοείς;;;; To αερόθερμο το σηκώνεις, είναι πανάλαφρο, και επειδή το έχω, να σου πω οτι κάνει πολύ λίγο θόρυβο σχετικά με τα μικρά. Το καλοριφέρ το κυλάς.

Με καλυψες με αυτα που ειπες για το φορητο. Η φασαρια των μικρων δεν με πειραζει εκτος απο αυτο που αλλου διαφερουν;
Σε ευχαριστω για τις απαντησεις

@ ADSLgr.com All rights reserved.