PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

Basilhs23_
07-12-13, 22:30
Οκ, εγώ προσωπικά δεν το εμπιστεύουμαι, γιατί τότε το καλοκαίρι που ήταν να κάνει καύσωνα έγραφε για εβδομαδιαία πρόγνωση οτι θα πάει 41 και τελικά το κατέβασαν στους 38. Προτιμώ την ΕΜΥ.

BigBlack
07-12-13, 22:45
Ναι, το meteo έδειχνε λιακάδα ενώ έβρεχε καρεκλοπόδαρα. Μετά από 5 ώρες, έβγαλε πρόγνωση βροχής! Φυσικά είχαν στεγνώσει τα πάντα και δεν ξανάβρεξε. Όχι μόνο λάθος πρόγνωση, ούτε έγκαιρη ενημέρωση δεν έχει.

manoulamou
07-12-13, 23:20
Προληπτικά μέτρα λόγω χρήσης θερμαστρών σε οικίες (http://www.fireservice.gr/pyr/site/home/Various/advices/metra+prolipsis+gia+enallaktikes+piges+thermansis.csp)


και αυξάνει την υγρασία του χώρου το CO2 και μειώνει το οξυγόνο

ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΑ (1) αεριζεις τακτικα το χωρο (2) δεν κλεινεις αεροστεγως το δωματιο
ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΥΓΡΑΕΡΙΟ (3) σχεδον ολες εχουν πλεον ασφαλεια μειωσης οξυγονου
(3Α-Ω) το κοινό πρέπει να προμηθεύεται θερμάστρες υγραερίου από καταστήματα ηλεκτρικών ειδών, τα οποία διαθέτουν συσκευές που τηρούν όλες τις ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (http://www.sigmalive.com/simerini/news/local/442203)


Ούτε στα βόρεια ούτε στα νότια θα χιονίσει λέει το meteo.gr.


Καλο θα ηταν να μην κρατανε πολυ οι ακραιες συνθηκες οπως κρυο και χιονια
με τοσους ανεργους (ανεπαρκης θερμανση) και ιδιως αστεγους!!!

CptBill
08-12-13, 14:30
Παιζω εδω και λιγες ημερες (η εναρξη της λειτουργιας εγινε ακριβως με το που επιασαν τα γερα κρυα στην αττικη) με αντλια θερμότητας χαμηλων θερμοκρασιων σε συνδιασμο με σώματα Χ.Θ.
Προκειται για μικρο διαμέρισμα 50τμ σε προάστιο του Πειραια.
Οι πρωτες ενδειξεις χρεωσεων ειναι εξωφρενικά χαμηλες. Ενδεικτικα αναφέρω τη χθεσινη μερα οπου κατανάλωσα στο 24ωρο 4,22kw (με στοιχεια της ημερας: M.O. θερμοκρασίας 11,7C, ελάχιστη: 9,3C μέγιστη: 15,4C).
Δεν υπαρχει απλα οικονομικοτερος τροπος θέρμανσης. Μια αντλια αερος-νερου με τη σωστή μελέτη μηχανολογου-μηχανικου κανει κυριολεκτικά θαυματα. Ακομα προσπαθησω να συνειδητοποιησω πως θερμαίνομαι επι 24ωρου βασης με τοσο χαμηλες καταναλωσεις.
Εχω στησει και σελιδα λογο του ολου ενθουσιασμου και εχω σκοπο να την ενημερωνω με χρεωσεις κ οτι αλλο προκυψει μελλοντικα.
http://heatprojectpiraeus.weebly.com/

anon
08-12-13, 18:03
χρειάζεται και καλή θερμομόνωση. Απο μόνη της μια αντλία θερμότητας δεν μπορεί να κάνει οικονομία, εανμπαζει το σπίτι
Εχω κάνει μόνωση σκεπή και βορεινό τοίχο (κέλυφος) με 5 εκατοστά εξηλασμένη πολυστερίνη. Η σκεπή έχει επιπλέον και 5 πόντους πετροβάμβακα απο την μέσα πλευρά. Με εξωτερική θερμοκρασία που το βράδυ πέφτει κάτω απο το 0 τελευταίες μέρες, και το μεσημέρι ανώτατη έχω μετρήσει 14, έχω εσωτερικά 21-22 βαθμούς χρησιμοποιώντας όχι όλη την ημέρα, ένα σωμα καλοριφέρ λαδιού ισχύος 1.8 κιλοβατ, και ένα κλιματιστικό 12άρι, σε συνολικό χώρο 170 τμ, δύο ορόφων παρακαλώ! Μένει λοιπόν να μονώσω και τις δυο άλλες πλευρές και ίσως αλλάξω με ποιοτικότερα κουφώματα αυτά της βορεινής, ανήλιας πλευράς.

Collective_Soul
08-12-13, 19:13
Η μονωση παιδια οντως ειναι το Α και το Ω....οτι και θερμαντικο μεσο να βαλεις αν το σπιτι μπαζει θα ξεπουληθεις να πληρωνεις

manoulamou
08-12-13, 22:04
Η μονωση παιδια οντως ειναι το Α και το Ω....οτι και θερμαντικο μεσο να βαλεις αν το σπιτι μπαζει θα ξεπουληθεις να πληρωνεις
ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ και βεβαια μην ξεχναμε οτι δεν μας φταιει κανεις αλλος
εαν επιδιωκουμε πολικες συνθηκες το καλοκαιρι
και ισημερινου το χειμωνα...

npil
09-12-13, 21:57
Που θα πέσουν χιόνια? Αθήνα? Βασικά δεν είπε ο mpil αν είναι βόρεια Ελλάδα ή Αθήνα, για τις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες έχεις δίκιο πέφτει η απόδοση. Εγώ που μένω κέντρο Αθήνας είμαι ικανοποιημένος από το 13αρι κλιματιστικό μου, ζεσταίνει χώρο 33τμ με 4μ ύψος σε παμπάλαιο σπίτι δίχως μόνωση και τίποτα. Το κλιματισιτκό έχει μέγιστη ισχύ κατανάλωσης 1.8kW και το έχω στους 20C. Το αερόθερμο που είναι 2kW κάνει μόνο για να το έχω μπροστά μου.... και ξοδεύει και 200W παραπάνω από κλιματισιτκό.

sorry αθηνα μενω και το σπιτι ειναι 50τμ αλλα εμενα με ενδιαφερει σε ενα σαλονι 15-20τμ

Nozomi
10-12-13, 03:43
Όπως τα λέτε είναι.

Ο συνδυασμός μιας καλής θερμομόνωσης σε συνδυασμό με αντλία θερμότητας αέρος-νερού δείχνει να είναι η καλύτερη λύση αυτή την στιγμή.

Εμείς έχουμε λέβητα πέλλετ, ζεσταινόμαστε πολύ οικονομικότερα απ' το πετρέλαιο αλλά με συνεχή ενασχόληση: εξασφάλιση-φόρτωση-εκφόρτωση καύσιμης ύλης, φόρτωση σιλό, καθαρισμός κτλ.

Σε μελλοντική κατασκεύη σκεφτόμαι τον συνδυασμό που προανέφερα.

21706
10-12-13, 09:21
Και ακόμα καλύτερη λύση η αντλία θερμότητας
νερού-νερού αν έχεις μονοκατοικία με κήπο.

Revolution
10-12-13, 10:46
Και ακόμα καλύτερη λύση η αντλία θερμότητας
νερού-νερού αν έχεις μονοκατοικία με κήπο.
Και μονόκερους να χορεύουν κουμπαγιά κάτω απο το ουράνιο τόξο που τελειώνει στο πίσω μέρος της αυλής σου εκέι με τον καλλικάντζαρο και την χύτρα με τις χρυσές λίρες.

Nozomi
10-12-13, 17:27
Και μονόκερους να χορεύουν κουμπαγιά κάτω απο το ουράνιο τόξο που τελειώνει στο πίσω μέρος της αυλής σου εκέι με τον καλλικάντζαρο και την χύτρα με τις χρυσές λίρες.
Δεν νομίζω να προσφέρει κάτι το να μεμψιμοιρούμε σε κάθε νήμα ότι δεν έχουμε λεφτά, κρίση κτλ. Γνωστά όλα αυτά.
Κάποιοι όμως έχουν.

Λίγο πιο κάτω απ΄το πατρικό μου έφτιαξε ένα μικρό σπίτι ένας τύπος που δουλεύει μεροκάματο. Ε, το τυπάκι δεν λυπήθηκε το χρήμα, και το σπίτι το μόνωσε σαν καταφύγιο.
Γιατί το έπραξε ενώ έχουμε κρίση κτλ κτλ κτλ ; Λογαριασμό θα μας δώσει ;

Δεν έχουν επηρρεαστεί όλοι οι τομείς της οικονομίας το ίδιο απ' την κρίση, ενώ κάποιοι (συνήθως άτομα της πιάτσας-οικοδομής) ως περισσότερο ψαγμένα, ξέρουν που θα επενδύσουν τα λεφτά τους και θα πιάσουν τόπο.

Bananas
10-12-13, 17:51
Δεν νομίζω να προσφέρει κάτι το να μεμψιμοιρούμε σε κάθε νήμα ότι δεν έχουμε λεφτά, κρίση κτλ. Γνωστά όλα αυτά.
Κάποιοι όμως έχουν.

Λίγο πιο κάτω απ΄το πατρικό μου έφτιαξε ένα μικρό σπίτι ένας τύπος που δουλεύει μεροκάματο. Ε, το τυπάκι δεν λυπήθηκε το χρήμα, και το σπίτι το μόνωσε σαν καταφύγιο.
Γιατί το έπραξε ενώ έχουμε κρίση κτλ κτλ κτλ ; Λογαριασμό θα μας δώσει ;

Δεν έχουν επηρρεαστεί όλοι οι τομείς της οικονομίας το ίδιο απ' την κρίση, ενώ κάποιοι (συνήθως άτομα της πιάτσας-οικοδομής) ως περισσότερο ψαγμένα, ξέρουν που θα επενδύσουν τα λεφτά τους και θα πιάσουν τόπο.

Σωστά. Υπάρχουν άτομα που έχουν καταθέσεις και πολύ μεγάλες γιατί φρόντιζαν να μην σπαταλάνε ή γιατί είχαν ΚΑΠΟΤΕ καλές δουλείες (βλέπε υδραυλικούς ηλεκτρολόγους κτλ που κάποτε δεν ξέραν και αυτοί πόσα βγάζαν απο την δουλειά τους) . Υπάρχουν δηλαδή άτομα που έχουν το ρευστό να κάνουν μια ενεργειακή αναβάθμιση στο σπίτι τους και πολύ απο αυτούς σίγουρα θα διστάσουν λόγο της όλης κατάστασης και δεν τους αδικώ.

manoulamou
10-12-13, 23:58
Επισης οσο ακομη περισσευουν λεφτα, ισως θα επρεπε να τα επενδυσουμε σε κατι που στο μελλον θα μας ειναι απαραιτητο αντι τωρα σε καποια δεν μας ειναι καν χρησιμα!
Μια καλυτερη μονωση ανηκει στα απαραιτητα εαν θελουμε οικονομια στη θερμανση.
Εγω παλι σκεπτομαι να αναβαλλω πληρωμες στην εφορια και να αγορασω καινουργιο πλυντηριο πριν τα φτυσει το παλιο miele που εχω απ το 1997, ωστε και οικονομια θα κανω λογω νεωτερων τεχνολογιων και δεν ξερω εαν και ποσα θα εχω διαθεσιμα εαν χαλασει ξαφνικα στο μελλον με ασυμφορη την επισκευη!

Basilhs23_
11-12-13, 00:47
Η οικονομία που θα κάνεις εξαρτάται από το πόσο συχνά πλυντήρια βάζεις. Εμείς πρώτα περιμένουμε να τα φτύσει εντελώς μια συσκευή και μετά κοιτάμε τι να πληρώσουμε. Πρώτα κοιτάμε να πληρώσουμε την εφορία στην ώρα της, και αφήνουμε ληγμένους λογ/σμους στην ΔΕΗ-ΕΥΔΑΠ. Τα παλιά μας πλυντήρια του 80 καιαρχών του 90 ξόδευαν 3kW οι αντιστάσεις τους, το καινούργιο του 2004 που πήραμε είχε πέσει στα 2kW η μέγιστη ισχύς σημαντική εξοικονόμηση.

bxenos
11-12-13, 01:59
...Τα παλιά μας πλυντήρια του 80 καιαρχών του 90 ξόδευαν 3kW οι αντιστάσεις τους, το καινούργιο του 2004 που πήραμε είχε πέσει στα 2kW η μέγιστη ισχύς σημαντική εξοικονόμηση.
και 10KW να ηταν, την ίδια ενέργεια θα ξόδευαν για να ζεστάνουν την ίδια ποσότητα νερού (με ίδιες αρχικές - τελικές θερμοκρασίες).
Η οικονομία έγκειται στο να κάταλαβαίνουν βάρος ρούχων και να προσαρμόζονται ανάλογα (ποσότητα νερού κλπ), και να διαχειρίζονται καλύτερα το μοτέρ.
(Τα kw είναι ισχύς και όχι ενέργεια. Στη ΔΕΗ πληρώνουμε την δαπανηθείsa ενέργεια, δηλαδή τις KWh).

Basilhs23_
11-12-13, 02:52
Α εννοείς οτι μπορεί στα 10kW να έκανε 1 λεπτό να ζεστάνει το νερό ενώ με το 1kW 10 λεπτά, άρα στο γινόμενο βγαίνει το ίδιο. Το καινούργιο πλυντήριο πάντως έχει συντομότερη διάρκεια πλύσης από οτι το παλιό.

vasilimertzani
13-12-13, 11:11
και 10KW να ηταν, την ίδια ενέργεια θα ξόδευαν για να ζεστάνουν την ίδια ποσότητα νερού (με ίδιες αρχικές - τελικές θερμοκρασίες).
Η οικονομία έγκειται στο να κάταλαβαίνουν βάρος ρούχων και να προσαρμόζονται ανάλογα (ποσότητα νερού κλπ), και να διαχειρίζονται καλύτερα το μοτέρ.
(Τα kw είναι ισχύς και όχι ενέργεια. Στη ΔΕΗ πληρώνουμε την δαπανηθείsa ενέργεια, δηλαδή τις KWh).


και ποιος σου ειπε οτι εχουν ιδια ποσοτητα νερου?και η ενεργειακη κλαση τι ρολο βαραει???

apsogos
13-12-13, 15:43
και ποιος σου ειπε οτι εχουν ιδια ποσοτητα νερου?και η ενεργειακη κλαση τι ρολο βαραει???

αυτή είναι και η δική μου γνώμη, στην Δεη πληρωνουμε κιλοβατώρες!

nyannaco
13-12-13, 15:48
αυτή είναι και η δική μου γνώμη, στην Δεη πληρωνουμε κιλοβατώρες!Δεν είναι ζήτημα που χωράει γνώμες αυτό, είναι μετρημένα κουκιά. Απλά έτσι είναι.

tsavman
13-12-13, 16:32
και ποιος σου ειπε οτι εχουν ιδια ποσοτητα νερου?και η ενεργειακη κλαση τι ρολο βαραει???

Ενεργειακή κλάση Α+: καταναλώνει 3KWh και αποδίδει 2.5ΚWh σε θερμότητα.
Ενεργειακή κλάση Ε: καταναλώνει 4KWh και αποδίδει 2.5ΚWh σε θερμότητα.

Χοντρικά.

nyannaco
13-12-13, 16:57
Από πού προέρχονται αυτά τα νούμερα;

tsavman
13-12-13, 17:02
Από πού προέρχονται αυτά τα νούμερα;

Εντελώς αυθαίρετα, απλά για να εξηγήσω τις διαφορές από μία ενεργειακή κλάση στην άλλη.

nyannaco
13-12-13, 17:20
Αστοχο. Ειδικά στη θέρμανση με αντίσταση, ο βαθμός απόδοσης είναι πάντα ~100%, επομένως 1 KWh κατανάλωση αποδίδει πάντα 1KWh θερμότητα. Στην προκειμένη περίπτωση (θέρμανση του νερού) η διαφορά της ενεργειακής κλάσης προκύπτει από το γεγονός ότι τα νεότερα, καλύετης ενεργειακής κλάσης πλυντήρια απλά θερμαίνουν λιγότερο νερό. Το υπόλιπο κέρδος έχει να κάνει κυρίως με τον κινητήρα καθ'εαυτό (βαθμός απόδοσης) και τη διάρκεια των προγραμμάτων (άρα χρόνο λειτουργίας του κινητήρα).

tsavman
13-12-13, 17:23
Μα, για το πλυντήριο έλεγα και εγώ.
Προφανώς η διαφορά στην κατανάλωση θα προκύπτει από την κατανάλωση του κινητήρα, η θερμική ενέργεια που πάει στο νερό αποδίδεται κανονικά.

npil
13-12-13, 22:43
με κλειστα ματια πηρα αυτο Kerosun KRMC25 (http://www.skroutz.gr/s/2349731/Kerosun-Mica-KRMC-25.html) το προτεινω ανεπιφυλακτα 20-25 τμ και γινετε φουρνος . και ο θερμοστατης βοηθαει πολυ στην οικονομια

bxenos
14-12-13, 01:52
και ποιος σου ειπε οτι εχουν ιδια ποσοτητα νερου?και η ενεργειακη κλαση τι ρολο βαραει??? τώρα εσύ διάβασες το μήνυμα μου, δεν σου άρεσε και είπες να δώσεις τα φώτα σου εεε;:p


και 10KW να ηταν, την ίδια ενέργεια θα ξόδευαν για να ζεστάνουν την ίδια ποσότητα νερού (με ίδιες αρχικές - τελικές θερμοκρασίες).
Η οικονομία έγκειται στο να κάταλαβαίνουν βάρος ρούχων και να προσαρμόζονται ανάλογα (ποσότητα νερού κλπ), και να διαχειρίζονται καλύτερα το μοτέρ.
(Τα kw είναι ισχύς και όχι ενέργεια. Στη ΔΕΗ πληρώνουμε την δαπανηθείsa ενέργεια, δηλαδή τις KWh).

-----

Μου κάνει εντύπωση που υπάρχουν πλυντήρια που για να "μοστράρουν" ενεργειακή κλάση ανώτερη, λένε ότι ζεσταίνουν νερό με αντλία θερμότητας. Πράγματι θα έχουν καλύτερο βαθμό απόδοσης από την αντίσταση στο ζέσταμα του νερού, αλλά τη θερμότητα θα την απορροφούν από τον περιβάλλοντα χώρο. Οπότε αν δεν τα έχεις σε μπαλκόνι, θα απορροφούν την θερμική ενέργεια που θα έχουμε εμείς παράγει με άλλο τρόπο (ρεύμα, ξύλα, κλπ). Το αποτέλεσμα μπορεί να είναι μικρού ενδιαφέροντος ή ακόμα και χειρότερο από την απλή αντίσταση.

Basilhs23_
14-12-13, 02:54
Χμμμμ, πλυντήριο που αντί για αντίσταση να έχει αντλία θερμότητας για να ζεσταίνει το νερό... καλή ιδέα, είναι καλύτερα εφαρμόσημη σε κανένα πλυντήριο από καθαριστήριο που είναι τεράστια.

tsavman
14-12-13, 16:43
Και γιατί να μην συνδέσεις το πλυντήριο σε παροχή ζεστού νερού, ώστε να μην χρησιμοποιεί την αντίσταση;
Αν υπάρχει boiler, η ενέργεια που είναι αποθηκευμένη στο ζεστό νερό έχει ήδη ξοδευτεί, και "κάθεται".
Σε περίπτωση δε ηλιακού θερμοσίφωνα, είναι σχεδόν δωρεάν.

sweet dreams
14-12-13, 16:51
Και γιατί να μην συνδέσεις το πλυντήριο σε παροχή ζεστού νερού, ώστε να μην χρησιμοποιεί την αντίσταση;
Αν υπάρχει boiler, η ενέργεια που είναι αποθηκευμένη στο ζεστό νερό έχει ήδη ξοδευτεί, και "κάθεται".
Σε περίπτωση δε ηλιακού θερμοσίφωνα, είναι σχεδόν δωρεάν.

Το πλυντήριο ζεσταίνει το νερό σε συγκεκριμένους βαθμούς ανάλογα με το πρόγραμμα που έχεις βάλει. Αν το συνδέσεις στην παροχή του ζεστού θα παίρνει νερό μιας στάνταρ θερμοκρασίας.

anon
14-12-13, 19:30
Και γιατί να μην συνδέσεις το πλυντήριο σε παροχή ζεστού νερού, ώστε να μην χρησιμοποιεί την αντίσταση;
Αν υπάρχει boiler, η ενέργεια που είναι αποθηκευμένη στο ζεστό νερό έχει ήδη ξοδευτεί, και "κάθεται".
Σε περίπτωση δε ηλιακού θερμοσίφωνα, είναι σχεδόν δωρεάν.

Υπάρχουν τέτοια πλυντήρια, είναι πιο ακριβά. Γιατί πρέπει να προσαρμόζουν την παροχή απο δυο εισόδους και να επιλεγουν πόσο ζεστό και κρύο νερό θα πάρουν για την πλύση. Εαν το ζεστό νερό ειναι φθηνό/τσάμπα, κάνεις απόσβεση γρήγορα. διαφορετικά δεν αξίζει.

tsavman
14-12-13, 22:14
Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τέτοια πλυντήρια.
Εννοούσα σε κανονικό, αν πλένεις πχ στους 70, το βάζεις να παίρνει από παροχή ζεστού ώστε να γλιτώσει το ρεύμα που χρειάζεται μέχρι να φέρει το νερό στην ιδανική θερμοκρασία.
Στην Δ.Μακεδονία που έχουμε τηλεθέρμανση, το νερό στο μπόιλερ φτάνει τους 90.

anon
14-12-13, 22:18
Εχω τέτοιο πλυντήριο. Miele.

manoulamou
14-12-13, 23:36
Ζητω ταπεινα συγγνωμη αλλά παρ ολο που το ειχα σε spoiler, τελικα καταφερα να το μπιιιιιιιιπ το θεμα! :oops:
Αλλο οικονομικη πλυση κι εντελως αλλο Οικονομικη θερμανση εκτος εαν υπαρχει πατεντα συνδεσης των σχετικων... συσκευων.


Αποψε ζεσταθηκα πολυ πινοντας ροφηματα οπως καυτη σοκολατα ή τσάι με μπραντι. :whistle:

Basilhs23_
15-12-13, 02:19
Το ΥΠΕΚΑ έβγαλε ανακοίνωση να μην ανάβουν τα τζάκια Σάββατο με Δευτέρα. Κακά τα ψέματα αλλά η ατμόσφαιρα στο κέντρο εχτές και σήμερα είναι σχεδόν αποπνικτική για ένα άτομο με κάποια προβλήματα. Το σπίτι μύριζε μέχρι νωρίς το πρωϊ με κλειστά τζάμια.

fuorigioco1981
15-12-13, 23:55
Το ΥΠΕΚΑ έβγαλε ανακοίνωση να μην ανάβουν τα τζάκια Σάββατο με Δευτέρα. Κακά τα ψέματα αλλά η ατμόσφαιρα στο κέντρο εχτές και σήμερα είναι σχεδόν αποπνικτική για ένα άτομο με κάποια προβλήματα. Το σπίτι μύριζε μέχρι νωρίς το πρωϊ με κλειστά τζάμια.

Εδώ δεν ενοχλούνται πολλοί στα μπαρ και στις ταβερνες εδώ κολλάμε που ο άλλος δεν έχει να ζεστάνει τα παιδιά του και ανάβει λίγο τζάκι; καλά κάνουμε και ανάβουμε τζάκι! Να μειώσουν τον φόρο στο πετρέλαιο και θα το ανάβω λιγότερο. Ε μα πια!
Κάτι άλλο....
Σε χρήματα, στους 23 βαθμούς ρυθμισμενο ένα Daikin 9000 btu inverter πόσο καταναλώνει στην μικρή σκάλα όχι στην δυνατή. Ξέρει κανείς ;περίπου

ipo
16-12-13, 04:57
Σε χρήματα, στους 23 βαθμούς ρυθμισμενο ένα Daikin 9000 btu inverter πόσο καταναλώνει στην μικρή σκάλα όχι στην δυνατή. Ξέρει κανείς ;περίπου
Δεν αρκούν οι παράμετροι που δίνεις, ούτε για χονδρική εκτίμηση κατανάλωσης.

Αν ο χώρος είναι 15 τετραγωνικά μέτρα με πολύ μικρές θερμικές απώλειες (καλή μόνωση, δεν ανοιγοκλείνεις πόρτες ή παράθυρα) και η εξωτερική θερμοκρασία στους 10°C, τότε καταναλώνει σχετικά λίγη ενέργεια.

Αν όμως είναι μεγάλος χώρος, με μεγάλες θερμικές απώλειες, και εξωτερική θερμοκρασία κοντά στους 0°C, τότε μπορεί να δουλεύει και όλη τη μέρα στο μέγιστο της ισχύος του, οπότε να αυξάνεται σημαντικά η κατανάλωση.

Φτάνει γρήγορα στους 23°C ο χώρος ή το κλιματιστικό αγωνίζεται όλη τη μέρα να επιτύχει τη θερμοκρασία αυτή; Πάντως οι 23 βαθμοί Κελσίου είναι υψηλή θερμοκρασία για εσωτερικό χώρο το χειμώνα.

fuorigioco1981
16-12-13, 09:41
Δεν αρκούν οι παράμετροι που δίνεις, ούτε για χονδρική εκτίμηση κατανάλωσης.

Αν ο χώρος είναι 15 τετραγωνικά μέτρα με πολύ μικρές θερμικές απώλειες (καλή μόνωση, δεν ανοιγοκλείνεις πόρτες ή παράθυρα) και η εξωτερική θερμοκρασία στους 10°C, τότε καταναλώνει σχετικά λίγη ενέργεια.

Αν όμως είναι μεγάλος χώρος, με μεγάλες θερμικές απώλειες, και εξωτερική θερμοκρασία κοντά στους 0°C, τότε μπορεί να δουλεύει και όλη τη μέρα στο μέγιστο της ισχύος του, οπότε να αυξάνεται σημαντικά η κατανάλωση.

Φτάνει γρήγορα στους 23°C ο χώρος ή το κλιματιστικό αγωνίζεται όλη τη μέρα να επιτύχει τη θερμοκρασία αυτή; Πάντως οι 23 βαθμοί Κελσίου είναι υψηλή θερμοκρασία για εσωτερικό χώρο το χειμώνα.
ναι σορυ ξεχασα να αναφερω οτι ειναι παιδικο δωματιο περιπου 10-12 τετραγωνικα με διπλα europa παραθυρα(μια μπαλκονοπορτα βασικα ειναι) και ενας τοιχος ελευθερος χωρις καλυψη απο αλλο κτηριο προς νοτο.
πειραια μιλω οπου ειναι γυρω σοτυς 10 βαθμους οπως ειπες τωρα τελευταια

21706
16-12-13, 15:18
Σύγκριση κόστους θέρμανσης και δείκτες εκπομπών από διάφορες τεχνολογίες θέρμανσης (http://www.lsbtp.mech.ntua.gr/el/node/1051)

orck
16-12-13, 22:50
Το πλυντήριο ζεσταίνει το νερό σε συγκεκριμένους βαθμούς ανάλογα με το πρόγραμμα που έχεις βάλει. Αν το συνδέσεις στην παροχή του ζεστού θα παίρνει νερό μιας στάνταρ θερμοκρασίας.

Αυτο εχει χρηση στο πλυντηριο πιατων. Δεν ξερω να υπαρχει καποιος λογος να μην πλενεις τα πιατα με το πιο ζεστο νερο που μπορεις. Μετανοιωσα που δεν ειπα στον υδραυλικο να συνδεσει το ζεστο στο πλυντηριο πιατων. Οσο ζεστο και να εχει ειναι σιγουρα καλυτερο απο το κρυο που θα καψει ρευμα για να το ζεστανει, το καλοκαιρι δεν δεν θα καταναλωνει τιποτα για την θερμανση του νερου.

sweet dreams
16-12-13, 22:59
Αυτο εχει χρηση στο πλυντηριο πιατων. Δεν ξερω να υπαρχει καποιος λογος να μην πλενεις τα πιατα με το πιο ζεστο νερο που μπορεις. Μετανοιωσα που δεν ειπα στον υδραυλικο να συνδεσει το ζεστο στο πλυντηριο πιατων. Οσο ζεστο και να εχει ειναι σιγουρα καλυτερο απο το κρυο που θα καψει ρευμα για να το ζεστανει, το καλοκαιρι δεν δεν θα καταναλωνει τιποτα για την θερμανση του νερου.

Η συζήτηση είχε αρχίσει για πλυντήρια ρούχων(post 1916) στα οποία θα πλύνουμε ρούχα σε διαφορετικές θερμοκρασίες. Απλά αναφέρθηκαν και πλυντήρια που έχουν δύο εισαγωγές και κάνουν την μίξη μόνα τους.

Nozomi
16-12-13, 23:01
Σύγκριση κόστους θέρμανσης και δείκτες εκπομπών από διάφορες τεχνολογίες θέρμανσης (http://www.lsbtp.mech.ntua.gr/el/node/1051)
Η παραπάνω συγκριτική μελέτη τι μας λέει ;

Ότι σε νότια κλίματα (και ειδικά αυτό της Αττικής) ο συνδυασμός αντλίας θερμότητας μαζί με κάποια καλή μόνωση είναι αυτή την στιγμή win-win από πλευράς απόδοσης προς επενδεδυμένο σέντσι.

Basilhs23_
16-12-13, 23:53
Εδώ δεν ενοχλούνται πολλοί στα μπαρ και στις ταβερνες εδώ κολλάμε που ο άλλος δεν έχει να ζεστάνει τα παιδιά του και ανάβει λίγο τζάκι; καλά κάνουμε και ανάβουμε τζάκι! Να μειώσουν τον φόρο στο πετρέλαιο και θα το ανάβω λιγότερο. Ε μα πια!
Κάτι άλλο....
Σε χρήματα, στους 23 βαθμούς ρυθμισμενο ένα Daikin 9000 btu inverter πόσο καταναλώνει στην μικρή σκάλα όχι στην δυνατή. Ξέρει κανείς ;περίπου

Μην το λές σε εμένα αυτό, και εγώ πέρσι έτσι έλεγα να γίνει η ατμόσφαιρα χάλια για να αναγκάσει το κράτος να μειώσει τον ΕΦΚ, το τι έκανε το κράτος το είδες..... Δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν στα μπάρ και στις ταβέρνες, και θεωρώ κιόλας οτι η ατμόσφαιρα ήταν πολύ χειρότερη από μια ταβέρνα. Και εμείς είμαστε χωρίς θέρμανση για 10 χρόνια από τότε που χάλασε μια σόμπα πετρελαίου και χρησιμοποιούμε ηλεκτρική ενέργεια. Κάτι πρέπει να κάνει το κράτος, ας δώσει ρεύμα σε όσους το έκοψε, ας μειώσουν τις τιμές στο πετρέλαιο ας δώσει επίδομα θέρμανσης αλλά κάτι να κάνει. Εμένα με ενόχλησε αρκετά πάντως η ατμόσφαιρα, έχω και προβλήματα στην καρδιά, το φαινόμενο πέρσι το είχα υποτιμήσει αρκετά.

ΥΓ: Και κατανοώ τα οικονομικά προβλήματα και όλα αυτά, αλλά μην υποστηρίζουμε οτι με τα τζάκια και την κάπνα θα καταφέρουμε κάτι θετικό.

Revolution
17-12-13, 10:53
ας δώσει ρεύμα σε όσους το έκοψε, ας μειώσουν τις τιμές στο πετρέλαιο ας δώσει επίδομα θέρμανσης αλλά κάτι να κάνει. Εμένα με ενόχλησε αρκετά πάντως η ατμόσφαιρα, έχω και προβλήματα στην καρδιά, το φαινόμενο πέρσι το είχα υποτιμήσει αρκετά.


Και μαθητή δημοτικού να ρωτήσεις θα σου πει ότι αν μειώσεις την τιμή θα αυξηθεί η κατανάλωση όπως ακριβώς το αντίθετο έγινε τώρα που αυξήθηκε η τιμή και μειώθηκε η κατανάλωση, βέβαια τα οικονομικά του κόσμου είναι σε τόσο άθλια κατάσταση που ακόμα και με 0.80€ οι περισσότεροι δεν θα βάλουν αλλά το συνολικό όφελος θα είναι σαφέστατα μεγαλύτερο απ'ότι τώρα.

Δεν είναι κβαντομηχανική, οικονομικά που τα ξέρει ο κάθε άνθρωπος είναι, το προφανές πλέον είναι πως υπάρχει άλλος στόχος.

vasilimertzani
17-12-13, 11:15
Ενεργειακή κλάση Α+: καταναλώνει 3KWh και αποδίδει 2.5ΚWh σε θερμότητα.
Ενεργειακή κλάση Ε: καταναλώνει 4KWh και αποδίδει 2.5ΚWh σε θερμότητα.

για την ακριβεια τιποτα δεν μπορει να παραγει περισσοτερη ενεργεια απο οτι καταναλωνει ,αλλα το αντιθετο.Στην περιπτωση που αναφερεις εσυ,μαλλον μιλας για Αθ οπου αποδιδουν ενεργεια απο το ρευμα(που κοστιζει και πληρωνουμε) και το περιββαλον που ειναι τσαμπα.
Η ενεργειακη κλαση βγαινει αναφορικα με ετησια καταναλωση βαση χρησης.

Χοντρικά.


τώρα εσύ διάβασες το μήνυμα μου, δεν σου άρεσε και είπες να δώσεις τα φώτα σου εεε;:p



-----

Μου κάνει εντύπωση που υπάρχουν πλυντήρια που για να "μοστράρουν" ενεργειακή κλάση ανώτερη, λένε ότι ζεσταίνουν νερό με αντλία θερμότητας. Πράγματι θα έχουν καλύτερο βαθμό απόδοσης από την αντίσταση στο ζέσταμα του νερού, αλλά τη θερμότητα θα την απορροφούν από τον περιβάλλοντα χώρο. Οπότε αν δεν τα έχεις σε μπαλκόνι, θα απορροφούν την θερμική ενέργεια που θα έχουμε εμείς παράγει με άλλο τρόπο (ρεύμα, ξύλα, κλπ). Το αποτέλεσμα μπορεί να είναι μικρού ενδιαφέροντος ή ακόμα και χειρότερο από την απλή αντίσταση.

οχι ,δεν ειχα σκοπο να στν πω :) .
Υπαρχει τετοιο πλυντηριο?Ασκοπο τελειως το θεωρω με αποσβεση του αγιου ανημερα.Το πιο οικονομικο θεωρω το πλυντηριο με παροχη ζεστου νερο απο ηλιακο(αν δεν εχεις ηλιακο δεν το συζηταμε καν) .Το πιο ενεργοβορο στο πλυσιμο ειναι το ζεσταμα του νερου,τωρα μιας και το εργο ειναι δυσκολο να το κρινουμε (εργο= αποτελεσμα δηλαδη καθαρα ρουχα) μπορει να επιτυγχανεται σε ενα πλυντηριο Α++ με το μισο νερο στον μισο χρονο κλπ.


Εδώ δεν ενοχλούνται πολλοί στα μπαρ και στις ταβερνες εδώ κολλάμε που ο άλλος δεν έχει να ζεστάνει τα παιδιά του και ανάβει λίγο τζάκι; καλά κάνουμε και ανάβουμε τζάκι! Να μειώσουν τον φόρο στο πετρέλαιο και θα το ανάβω λιγότερο. Ε μα πια!
Κάτι άλλο....
Σε χρήματα, στους 23 βαθμούς ρυθμισμενο ένα Daikin 9000 btu inverter πόσο καταναλώνει στην μικρή σκάλα όχι στην δυνατή. Ξέρει κανείς ;περίπου

εχεις δικιο .Αλλα καποτε πρεπει να σταματησουμε να κοιταμε την παρτυ μας.Καταντησαμε να ειμαστε ''εγω να ειμαι καλα και οι αλλοι να πανε να .....''
δεν ειναι ετσι,αν απαγορευτει πρεπει το τζακι να κλεισει,αντε και να πω πως να ζεσταθει καποιος που πληρωσε ενεργειακο τζακι ,αυτος που εχει ανοιχτο τι καιει ηθελα να ηξερα???
Σε χρηματα ενα 9ρακι αν ειναι νεας τεχνολογιας καιει ΟΛΗ ΜΕΡΑ (σε αλλο φορουμ καποιος αναρτα ημερησια καταναλωση σε 9ρακι hitachi στην αθηνα) 5κιλοβατωρες.Εχει 40λεπτα η κιλοβατορα αν θυμαμαι?

nyannaco
17-12-13, 11:24
Εχει 40λεπτα η κιλοβατορα αν θυμαμαι?Γύρω στα μισά, για την ώρα.

anon
17-12-13, 11:28
Και μαθητή δημοτικού να ρωτήσεις θα σου πει ότι αν μειώσεις την τιμή θα αυξηθεί η κατανάλωση όπως ακριβώς το αντίθετο έγινε τώρα που αυξήθηκε η τιμή και μειώθηκε η κατανάλωση, βέβαια τα οικονομικά του κόσμου είναι σε τόσο άθλια κατάσταση που ακόμα και με 0.80€ οι περισσότεροι δεν θα βάλουν αλλά το συνολικό όφελος θα είναι σαφέστατα μεγαλύτερο απ'ότι τώρα.

Δεν είναι κβαντομηχανική, οικονομικά που τα ξέρει ο κάθε άνθρωπος είναι, το προφανές πλέον είναι πως υπάρχει άλλος στόχος.

Οικονομικά που τα ξερει ο καθένας;

Αρα, οι περισπούδαστοι υπουργοί και σύμβουλοι είναι ΓΤΠ, και δεν ξέρουν τι τους γίνεται, και απο καθαρη τύχη κατάφεραν να αναρρηχηθούν σε τέτοιους θώκους, ή
είναι όλα προμελετημένα, με σκοπό την εξαθλίωση, συνειδητά και με σχέδιο...


Εσεις τι λέτε οτι ισχύει;

- - - Updated - - -


Γύρω στα μισά, για την ώρα.

Ακριβώς. Και προσοχή σε κάτι διαφημίσεις που μοστράρουν πχ θερμοπομπούς υπερύθρων και τι οικονομικοί είναι, με τιμή κόστους ηλεκτρικού ρεύματος στα 7-8 λεπτά την κιλοβατώρα.
1. αυτό το κοστος ειναι της ΔΕΗ
2. Το κόστος ειναι κλιμακωτό, όσο περισσότερο καταναλώνεις, αυξάνει η τιμή ρεύματος
3. Υπάρχουν τα κόστη διανομής, μεταφοράς και άλλα που ειναι τουλάχιστον άλλα τόσα
4, και τέλος υπάρχει και 13% ΦΠΑ (και δεν έχω βάλει δημοτικά τέλη, ΝΕΡΙΤ, ΕΤΗΗΔΕ κλπ, αυτά δεν συνδέονται με την κατανάλωση ρεύματος).

21706
17-12-13, 11:30
ΚΟΖΑΝΗ: ΚΑΗΚΕ ΣΠΙΤΙ ΑΠΟ ΑΝΑΜΜΕΝΟ ΤΖΑΚΙ (http://kartesios.com/?p=148426)

Μαγνησία: Πυρκαγιά από ανάφλεξη καμινάδας τζακιού (http://www.naftemporiki.gr/story/741208)



Πιθανότατα από τζάκι η φωτιά στο διαμέρισμα στο Μαρούσι (http://www.naftemporiki.gr/story/740663)

Tiven
17-12-13, 13:30
Έτσι όπως το κόβω αυτοί θα απαγορεύουν οτιδήποτε χρησιμοποιεί φωτιά εκτός από καυστήρες, για το "καλό" μας.

Revolution
17-12-13, 13:32
Οικονομικά που τα ξερει ο καθένας;

Αρα, οι περισπούδαστοι υπουργοί και σύμβουλοι είναι ΓΤΠ, και δεν ξέρουν τι τους γίνεται, και απο καθαρη τύχη κατάφεραν να αναρρηχηθούν σε τέτοιους θώκους, ή
είναι όλα προμελετημένα, με σκοπό την εξαθλίωση, συνειδητά και με σχέδιο...

Ακριβώς αυτό που είπες χωρίς τα "ή", σου φαίνεται περίεργο?

@ ADSLgr.com All rights reserved.