PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

anon
13-10-11, 13:44
Ας κάνουμε μια ανανεωση των τιμών με τιμές του σήμερα για να δούμε που βρισκόμαστε. Περιλαμβάνεται η διόρθωση των τιμών ηλεκτρικού ρεύματος που ήταν λάθος και πολύ μεγαλύτερες στην προηγούμενη ανάρτηση. Ομως απο 1/1/2012 θα πάρει +19% η τιμή ρεύματος

Τυπος Ενέργειας|τιμή
Ηλεκτρικό ρεύμα κανονικό | ~0,17 €/ΚWh (μαζι με 13%ΦΠΑ)
Ηλεκτρικό ρεύμα νυχτερινό | ~0,066 €/ΚWh (μαζί με 13% ΦΠΑ)
Ξυλεία | 180 €/τόνος
Πέλετς | 220 €/τόνος
Αέριο | 0,072 €/ΚWh


Παρατηρήσεις.
Οι τιμές ρεύματος είναι με ΦΠΑ 13%, με κατανάλωση και άνω των 3000 KWh/τετράμηνο (λογικό εαν χρησιμοποιείται ΚΑΙ για θέρμανση) και μαζί με τις μονοπωλιακές χρεώσεις (διανομής ρεύματος κλπ) που πάνε ανάλογα ή μη με την κατανάλωση.
Οι τιμές ξυλείας και πέλετς είναι όπως προσωπικά έχω δεί σε διανομείς στην Θεσσαλονίκη. Διακυμάνσεις μπορεί να υπάρχουν, σε φθηνότερες ή ακριβότερες τιμές, αλλά και η θερμαντική δύναμη μπορεί να ποικίλει επίσης πάρα πολύ (πχ ποσοστό υγρασίας)
Το φυσικό αέριο είναι τιμή Φυσικού Αερίου Αττικής (στην Θεσσαλονίκη γδέρνουν περισσοτερο), και περιλαμβάνει ΦΠΑ 13%. Η τιμή λιανικής έχει αποδεσμευτεί απο την τιμή πετρελαίου (για καλό ή για κακό δεν ξέρω, θα δείξει).


Τύπος Ενέργειας|τιμή|KBtu ανα ευρω|Συντελεστής προσφοράς θερμικής ενέργειας|Τελικη KBtu ανα ευρώ
Ηλεκτρικό ρεύμα - Θέρμανση με αντίσταση|0,170 €/Kwh|20,7|~1.0|~20,7
Ηλεκτρικό ρεύμα - Θέρμανση με κλιματιστικό|0,170 €/Kwh|20,7|~2 (*)|~41,4
Ηλεκτρικό ρεύμα - Γεωθερμική αντλία θερμότ.|0,170 €/Kwh|20,7|4+|83+
Ηλεκτρικό ρεύμα νυχτερινό - Θέρμανση με αντίσταση|0,066 €/Kwh|51,7|~1.0|~51,7
Ηλεκτρικό ρεύμα νυχτερινο - Θέρμανση με κλιματιστικό|0,066 €/Kwh|51,7|~2|~103
Ηλεκτρικό ρεύμα νυχτερινό - Γεωθερμική αντλία θερμότ.|0,066 €/Kwh|51,7|4+|207+
Ξυλεία - Κλασσικό ανοικτό τζάκι|0,18 €/κιλό|83,3|<0,2|max ~17
Ξυλεία - Τζάκι κλειστού τύπου|0,18 €/κιλό|83,3|<0,4|max ~34
Ξυλεία - Ενεργειακό τζάκι|0,18 €/κιλό|83,3|<0,6|max ~50
Ξυλεία - Σόμπα|0,18 €/κιλό|83,3|<0,7| max ~59
Πελετ - Λέβητας πέλετ|0,22/κιλό|92|~0,9|~83
Πετρέλαιο Θέρμανσης|0,092€/λίτρο|44,3|~0,85|~38
Φυσικό Αέριο για Θέρμανση (Τ3)|0,072 €/Kwh|47,4|~0,85|~40


(*) Eιναι τουλάχιστον ο συντελεστής 2 για θερμοκρασία εξωτερικού χώρου όπου δουλεύει η εξωτερική μονάδα γύρω στους 4-5 βαθμούς Κελσίου. Για εξωτερική θερμοκρασία 7-10 έχει συντελεστή τρία (3).

Συμπεράσματα:
Εαν έχετε αντλία θερμότητας, είναι απο τις καλύτερες και καθαρότερες (όχι περιβαλοντολογικά, για μέσα στο σπίτι εννοώ) επιλογές. Εαν έχετε κλιματιστικό, και εξωτερική θερμοκρασία >6, έχετε επίσης υψηλότερο συντελεστή, και είναι επίσης καλή επιλογή. Τα πελετς επίσης ειναι οικονομικη επιλογή, αλλά εχουν μεγαλύτερο κόστος αρχικό (λέβητας), και είναι πιο βρωμιάρικο στο σπίτι (αποθήκευση).

Εαν διαπιστώσετε κάτι λάθος ή με μεγάλη απόκλιση, άνθρωπος είμαι, ενημερώστε με να το διορθώσω.
http://en.wikipedia.org/wiki/Fuel_efficiency
http://en.wikipedia.org/wiki/Wood_fuel
Pellets: 18.5 - 17 MJ/Kgr ανάλογα με την υγρασία

Revolution
13-10-11, 14:17
Εξαιρετικος Anon :oneup:
Θα το διαβασω καλυτερα οταν παω σπιτι

odys2008
13-10-11, 14:25
Anon έχεις κανονικοποιήσει τις τιμές των ξύλων λόγω υγρασίας? Γιατί εδώ ο τόνος έχει γύρω στα 120-130

blade_
13-10-11, 14:30
και αν θελεις πλεον το πελλετ εχει χαμηλοτερη τιμη στα 250 αποσο εψαξα...ακουσα κ 300ρια...

joseph
13-10-11, 14:35
φιλαρακο τελικα λειτουργησες καθολου τη σομπα να μας πεις εντυπωσεις?

Δεν σας ξέχασα , απλά το κρύο ήρθε - δεν ήρθε και δεν μπορώ να δώσω πλήρεις εντυπώσεις ... άνοιξα για μερικές ώρες και ζεστάθηκα ... άλλη γλύκα η ζέστη από ξύλο , έστω και με την μορφή πελλετ ... το καλοριφέρ δεν μου έφερε ποτέ αυτή την αίσθηση τόσο απαλά και όμορφα .... ίσως είναι απλά ο ενθουσιασμός ... με σταδιακή αύξηση θερμοκρασία περίπου 1 βαθμό άνα ώρα, με ευκολία πάει τους 21 βαθμούς στους 25 με εξωτ θερμ 15 , με σπάσιμο του κρύου σχεδόν σε όλο το σπίτι στα 15-20 λεπτά από την εκκίνηση της σόμπας , νομίζω ότι έχω κάνει καλή αγορά ...

το εκνευριστικό κομμάτι της σόμπας , το μοτέρ του κοχλία σπάει ησυχία και νεύρα ... αν αγοράσετε , αλλάξτε και το μοτερ με κάποιο αθόρυβο ... θα κάνω μία γύρα στην αγορά να δω αν υπάρχει κάτι ...


φυσικά μην περιμένετε να σας πω καταναλώσεις , μετράω τις ώρες , θερμοκρασίες εξω , ρύθμιση θερμοστάτη , και όταν αδιάσει τα 30 κιλά ( με αυτό τον ρυθμό , γύρω στο 10ημερο , βέβαια δεν ήρθε κρύο ) 0,25 η αγορά του , 7,5 ευρω το 10ημερο ... δελεαστικό ε;

blade_
13-10-11, 15:11
thanks για την ενημερωση.. :oneup:

μια διευκρινηση...εχεις 2ρι?

η σομπα να φανταστω ειναι τοποθετημενη σαλονι αποσο εχω καταλαβει...φτανει ζεστη μεσα στα δωματια?

anon
13-10-11, 16:27
Το ξύλο για καύσιμο είναι άτιμο υλικό. Δεν υπάρχουν μόνο διακυμάνσεις τιμών, υπάρχουν και διακυμάνσεις ποιότητας ξύλου, άλλη θερμαντική δύναμη έχει η οξιά, άλλη η δρύς, άλλη η ελιά, και τέλος, και πιο σημαντικό, είναι η υγρασία. Τα νούμερα που δίδονται πιο πάνω είναι για ξερά ξύλα, που δεν έχουν παραπάνω απο 15% υγρασία. Αυτό σημαίνει κομμένα τουλάχιστον για ένα χρόνο σε μέρος χωρίς να βρέχονται, προκειμένου να στεγνώσουν με φυσικό τρόπο. Η υγρασία όχι μόνο επιβαρύνει το κόστος, μιας και πληρώνεις νερό, αλλά και την θερμαντική δύναμη, μιας και χάνεται στην ατμοποίηση της υγρασίας, και όχι για θέρμανση του χώρου σημαντική ποσότητα θερμότητας. Αρα όσο πιο υγρά είναι τα ξύλα, και πιο ακριβά, και πιο λίγη ζέστη θα δώσουν, δηλαδή τελικά πολύ ακριβότερα.

Επίσης οι τιμές ποικίλουν ανάλογα με την περιοχή, με ακριβότερες τιμές στα αστικά κέντρα. Επίσης ρόλο παίζει και το κουβάλημα. Εαν είναι να έρθει ένα ανατρεπόμενο και να στα σωριάσει, άλλο κόστος, εαν είναι να στα στοιβάξει ο προμηθευτής, τακτοποιημένα και όμορφα, άλλο κόστος, μεγαλύτερο. Σε κάθε περίπτωση, θεωρώ, και είναι καθαρά προσωπική μου άποψη, ότι μόνο το θέμα αποθήκευσης, στοιβάγματος, μεταφοράς στο σπίτι, βρωμιάς κατα την μεταφορά κλπ δεν αξίζουν τον κόπο για την χρήση ξυλείας παρα μόνο για ρομαντικές συνθήκες.

joseph
13-10-11, 17:08
thanks για την ενημερωση.. :oneup:

μια διευκρινηση...εχεις 2ρι?

η σομπα να φανταστω ειναι τοποθετημενη σαλονι αποσο εχω καταλαβει...φτανει ζεστη μεσα στα δωματια?

είναι σαλοκουζίνα με 2 δωματια , μπάνιο και τουαλέτα ... η σαλοκουζίνα έχουν τα περισσότερα τετραγωνικά , περισσότερα από το χωλ , τα 2 δωματια και το μπάνιο , αρκετά περισσότερα ... η σομπα είναι τοποθετημένη στη άκρη ενός ορθογωνίου αβγδ , οι πλευρές αβ και γδ να είναι κοντύτερες από τις βγ και αδ , με τη γωνια α να ξεκινάει από πάνω αριστερά και παίρνοντας τις πλευρές αντίθετα της φοράς του ρολογιού. Επίσης η πλευρά αδ έχει μια εσοχή προς τα μέσα , εκεί είναι το κλιμακοστάσιο και το ανσανσερ.
Στη γωνία β είναι η σόμπα , και γωνία α ξεκινάει η κουζίνα και συνεχίζει β προς γ το σαλονι , στη γωνία γ είναι το 1 δωμάτιο , στη γωνία δ το άλλο δωμάτιο και ανάμεσα το μπάνιο , το χωλ ενώνει τα 2 δωμάτια με το μπάνιο στο σαλόνι.

Παρακαλώ κάντε μόνοι σας το σχέδιο ως άσκηση :whistle:

και ΝΑΙ φτάνει , αφού η κυκλοφορία του αέρα είναι πολύ καλή μέσα στο διαμέρισμα και υπάρχει διαφορά μόλις 1 βαθμού ... βέβαια πρέπει να χειμωνιάσει για τα καλά για να πω περισσότερες εντυπώσεις ...

odys2008
13-10-11, 17:23
Anon πολύ σωστά αυτά που λες :oneup:

Βέβαια για εμένα προσωπικά η ζέστη του τζακιού δεν συγκρίνεται με καμία άλλη

Αλλά η βρωμιά είναι βρωμιά. Σε κυνηγάει η γυναίκα μετά, γιατί και πετάγονται από το τζάκι, και βρομίζεις τον τόπο καθώς τα κουβαλάς στο τζάκι

blade_
14-10-11, 02:23
Δεν σας ξέχασα , απλά το κρύο ήρθε - δεν ήρθε και δεν μπορώ να δώσω πλήρεις εντυπώσεις ... άνοιξα για μερικές ώρες και ζεστάθηκα ... άλλη γλύκα η ζέστη από ξύλο , έστω και με την μορφή πελλετ ... το καλοριφέρ δεν μου έφερε ποτέ αυτή την αίσθηση τόσο απαλά και όμορφα .... ίσως είναι απλά ο ενθουσιασμός ... με σταδιακή αύξηση θερμοκρασία περίπου 1 βαθμό άνα ώρα, με ευκολία πάει τους 21 βαθμούς στους 25 με εξωτ θερμ 15 , με σπάσιμο του κρύου σχεδόν σε όλο το σπίτι στα 15-20 λεπτά από την εκκίνηση της σόμπας , νομίζω ότι έχω κάνει καλή αγορά ...

το εκνευριστικό κομμάτι της σόμπας , το μοτέρ του κοχλία σπάει ησυχία και νεύρα ... αν αγοράσετε , αλλάξτε και το μοτερ με κάποιο αθόρυβο ... θα κάνω μία γύρα στην αγορά να δω αν υπάρχει κάτι ...


φυσικά μην περιμένετε να σας πω καταναλώσεις , μετράω τις ώρες , θερμοκρασίες εξω , ρύθμιση θερμοστάτη , και όταν αδιάσει τα 30 κιλά ( με αυτό τον ρυθμό , γύρω στο 10ημερο , βέβαια δεν ήρθε κρύο ) 0,25 η αγορά του , 7,5 ευρω το 10ημερο ... δελεαστικό ε;

σ'ευχαριστω πολυ με ενδιαφερει η αποψη σου...

ειμαι αναμεσα στη σομπιτσα κ σε θερμοπομπους

nyannaco
14-10-11, 08:32
Το φυσικό αέριο είναι τιμή Φυσικού Αερίου Αττικής (στην Θεσσαλονίκη γδέρνουν περισσοτερο), και περιλαμβάνει ΦΠΑ 13%. Η τιμή χονδρικής είναι 18% μικρότερη απο την εκάστοτε τιμή πετρελαίου θέρμανσης σύμφωνα με την εταιρία.Απλά για ενημέρωση, το παραπάνω δεν ισχύει πλέον. Η τιμή του αερίου αποσυνδέεται από αυτή του πετρελαίου, και η τιμολόγηση γίνεται πλέον με βάση το κόστος - όχι βέβαια ότι δεν τραβάει την ανηφόρα!

http://www.aerioattikis.gr/default.aspx?pid=34&artid=135&la=1
http://www.energia.gr/article.asp?art_id=50802

Κατά τα άλλα, δεν μπορώ παρά να συγχαρώ τον anon γι'αυτή τη δουλειά που κάνει και επικαιροποιεί κάθε τόσο, γιατί τα νούμερα είναι το μοναδικό αντίδοτο στην καταιγίδα της παπαρολογίας :oneup:

anon
14-10-11, 09:28
Anon πολύ σωστά αυτά που λες :oneup:

Βέβαια για εμένα προσωπικά η ζέστη του τζακιού δεν συγκρίνεται με καμία άλλη

Αλλά η βρωμιά είναι βρωμιά. Σε κυνηγάει η γυναίκα μετά, γιατί και πετάγονται από το τζάκι, και βρομίζεις τον τόπο καθώς τα κουβαλάς στο τζάκι

Μην σου τύχει να καπνισει μόνο. Θα βρωμίσει όλο το σπίτι. Θα χρειαστεις βάψιμο ταβάνια κλπ. Τοίχους ταβάνια θα πρέπει να βάφεις κάθε χρόνο, άντε βαριά βαριά κάθε δυο ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, ή να τα πλένεις εαν έχεις χρησιμοποιήσει πλενόμενα επιχρίσματα. Μαζεύει απίστευτη μαυρίλα, εσυ απλά την συνηθίζεις, λίγο να κάνεις πως πλένεις μια μεριά, δεν θα πιστεύεις την βρώμα. Κουρτίνες εαν καπνίσει, αμέσως πλύσιμο. Ασε, δεν παίζεται η κατάσταση.

ΥΓ. Ο προηγούμενος πίνακας επικαιροποιήθηκε όσον αφορά τα δεδομένα για το φυσικό αέριο.

blade_
14-10-11, 14:29
υπερυθρη θερμανση...αλλο φρουτο..το χει μια φιλη κ λεει πως ειναι καλο..μαλλον σημερα θα περασω να το δω..

http://www.infraredpower.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CF%84%CE%B1-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/

joseph
14-10-11, 20:38
καλή φάση η υπέρυθρη , αλλά θα πρέπει να ταιριάξει με το χώρο , συνήθως πάει σε τοίχο ΜΗ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟ ή ταβάνι ... επίσης πρέπει να έχει οπτική επαφή με όλο το χώρο ... θα το πρότεινα μόνο αν το σπίτι ταιριάζει σε αυτό το σύστημα ...

blade_
14-10-11, 21:41
εμενα δε με πειραζει που θα μπει...με ενδιαφερει αν εχει αποδοση

anon
14-10-11, 21:41
Η υπέρυθρη στην καλύτερη περίπτωση να έχει συντελεστή 1. Δεν μπορεί να έχει παραπάνω. Αρα όσον αφορά εαν ειναι οικονομική ή όχι, θα το ερμηνεύσετε ισοδύναμο (στην καλύτερη περίπτωση) με την περίπτωση θερμαντικού σωματος με ηλεκτρισμό.

blade_
14-10-11, 21:45
καταλαβα..ανθρακας ο θησαυρος

ελπιζω συντομα να μαθω νεοτερα απο αυτη τη κυρια που αγορασε ενα..

stelios2
15-10-11, 02:19
Η υπερυθρη δεν θα ειναι οικονομικοτερη απ το θεμα καταναλωσης αλλα κυριως απ το τι ζεσταινεις! Πως εκμεταλευεσαι το ρευμα που καις! Κ εκει ναι.. ειναι οικονομικη σε σχεση με αλλα συστηματα! Και στ φουρνο μικροκυματων ζεσταινεις ενα φλυτζανι νερο με πολυ μικροτερη καταναλωση απ οτι στο ματι της κουζινας!
Αν το τζακι ειναι ΣΩΣΤΟ οχι μονο δεν μυριζει καπνιζει κτλ αλλα ειναι και υγιεινοτατο σ εναν χωρο! Κοτσανες προχειρες δεν θα λετε. Μια ερωτηση προκαταβολικα σε οποιον αμφισβητει οτι λεω.. Τελικα το τζακι ειναι πηγη απωλειας βγαζοντας δεκαδες-εκατονταδες κυβικα μετρα ανα ωρα μεσω της καπνοιδοχου? Η μολυνει τ ατμοσφαιρα τ χωρου μας? Ενα απ τα δυο θα συμβαινει! Αποφασιστε, οσοι ειστε ντε κ καλα κατα του ποιο απ τα δυο και το συζηταμε. Για σωστο τζακι μιλαω οχι για Α..σωστο.
Υπαρχουν δεκαδες συστηματα θερμανσης και δεν ειναι τυχαιο αυτο! Πως μιλατε τοσο ευκολα μερικοι? Αναλογα με τ αναγκες του καθ ενος (αλλος εχει μωρα και θελει 24 ωρες ιδια σταθερη θερμοκρασσια κ αλλος εχει εναν χωρο-ενα γραφειο πχ κ θελέι να ζεσταθει γρηγορα κ οταν φυγει να μην παραμενει ζεστο αδικα. Ο πρωτος χρειαζεται κατι σαν τ ενδοδαπαδια κ ο αλλος κατι σαν τ αεροθερμανση).
Ο μεσος ορος στ επαρχια στρεφεται στ ξυλο. Διοτι με 30-40 λεπτα κοστους ξυλων αγοραζει ενεργεια ενος λιτρου πετρελαιου! Οτιδηποτε αλλο διαφορετικο πανω σ αυτο ειναι κοτσανα κ με αποδειξεις. Σοβαρες αποδειξεις..

nyannaco
15-10-11, 11:08
Το πλεονέκτημα της υπέρυθρης σε σχέση με ηλεκτρικά σώματα, σόμπες, αερόθερμα είναι ότι θερμαίνει αποκλειστικά με ακτινοβολία (όπως και ο ήλιος) και όχι με μεταφορά. Επομένως δεν θερμαίνει τον αέρα, αλλά μόνο τα δομικά στοιχεία, έπιπλα κλπ. και φυσικά τον άνθρωπο. Για το λόγο αυτό (επειδή δεν θερμαίνει τον αέρα) χρειάζεται μικρότερη αποδιδόμενη ισχύς (άρα και κατανάλωση, σε σύγκριση με τις περισσότερες ηλεκτρικές μεθόδους πλην ΑΘ), σε σχέση με τα άλλα συστήματα θέρμανσης, για το ίδιο αισθητό αποτέλεσμα.
Το μειονέκτημα (και εδώ μιλάω θεωρητικά, καθώς δεν έχω ιδία εμπειρία, άρα μπορεί να κάνω και λάθος σε κάποιο βαθμό) είναι ότι θερμαίνει τις επιφάνειες που εκτίθενται απ'ευθείας. Υπάρχει δηλαδή περίπτωση, υπό συνθήκες, να με ζεσταίνει από μπρός που με βλέπει, και η πλάτη μου που βλέπει στον κρύο τοίχο, να είναι παγωμένη, ή να μην με ζεσταίνει καθόλου σε κάποια σημεία, γιατί κάποιος ή κάτι μου κάνει "σκιά" - όπως γίνεται με τον ήλιο μια κρύα μέρα του χειμώνα.

odys2008
15-10-11, 11:52
Όπως σωστά είπε ο anon απο θερμοδυναμικής άποψης οι αντλίες θερμότητας (κλιματιστικά, γεωθερμία κτλ) έχουν στην χειρότερη περίπτωση συντελεστή απόδοσης 1. Συνήθως κυμαίνονται από 2 μέχρι 5. Και αυτό γιατί δεν μετατρέπουν μια μορφή ενέργειας σε μια άλλη όπως κάνουν, καλοριφέρ, τζάκια υπέρυθρες κτλ αλλά δαπανούν ενέργεια για να μεταφέρουν θερμότητα από κάτι ψυχρότερο σε κάτι θερμότερο. Αυτό κανονικά στην φύση δεν μπορεί να γίνει χωρίς προσθήκη κάποιου έργου, που στην περίπτωση των αντλιών θερμότητας την προσφέρει ο συμπιεστής.

Αλλά όπως είπαν και οι παραπάνω είναι και θέμα αίσθησης. Πάντα η ενέργεια από ακτινοβολία από θερμά σώματα (τζάκι, σόμπα κτλ) είναι πολύ πιο ευχάριστη σε σχέση με το να βρίσκεσαι σε ένα δωμάτιο με την ίδια θερμοκρασία αλλά αυτή να μην προέρχεται σχεδόν καθόλου από υπέρυθρη.

blade_
15-10-11, 19:40
δλδ εχει μια βαση η θερμανση με τους υπερυθρους θερμοπομπους?να τους προτιμησω απο απλους?

anon
15-10-11, 19:45
OΠως ειπώθηκε και προηγουμένος. Με τις υπέρυθρες όταν είσαι μπροστά στην λάμπα νοιώθεις όμορφη ζέστη. Η πλάτη σου παγώνει. Το υπολοιπο σπίτι επίσης ζεσταίνεται πολύ λιγότερο. Το όλο θέμα είναι πόση θερμική ενέργεια "βάζεις" μέσα στο σπίτι.

nyannaco
15-10-11, 20:02
δλδ εχει μια βαση η θερμανση με τους υπερυθρους θερμοπομπους?να τους προτιμησω απο απλους?Προσωπικά δεν μπορώ να το συστήσω ελαφρά τη καρδία, γιατί όπως προείπα (α) δεν έχω προσωπική εμπειρία, και (β) έχω επιφυλάξεις σε θεωρητικό επίπεδο.
Μακάρι να βρεθεί κάποιος που τους εχει δοκιμάσει να μας πει.

blade_
15-10-11, 21:24
οπως ειπα κ γω το αγορασε μια οικογενειακη φιλη...περιμενω εντυπωσεις το συντομοτερο..

MAuVE
15-10-11, 23:09
Τις πρώτες λύσεις θέρμανσης βασισμένες στην εκπομπή υπέρυθρης ακτινοβολίας, τις είδα να διαφημίζονται όταν άρχισα να πηγαίνω στις σχετικές εκθέσεις στα μέσα της δεκαετίας του 70.
Ολόκληροι τοίχοι ή ταβάνια μετετρέποντο σε "θερμοπομπούς", μία λέξη στενά συνδεδεμένη με το marketing των σχετικών προιόντων μήπως και ξεγελαστεί κανένας αδαής.

Βέβαια, από την φυσική του γυμνασίου γνωρίζουμε ότι κάθε σώμα ευρισκόμενο σε οποιαδήποτε θερμοκρασία ακτινοβολεί ενέργεια που είναι ανάλογη με την θερμοκρασία και το είδος της επιφανείας του.
Το marketing όμως αυτά τα περνάει στο ντούκου και δέχεται ότι αυτή την "μαγική" ιδιότητα την έχουν μόνο αντιστάσεις βαμμένες μαύρες.

Το ότι ακόμη και σήμερα, 35 χρόνια μετά, δεν έχουν καταφέρει να "πιάσουν" κάποιο αξιομνημόνευτο τμήμα της αγοράς, κάτι λέει.

Ανάλογη περίπτωση είναι αυτή των κοσμηματοπωλών με τον λευκόχρυσο.
Στην χημεία λευκόχρυσος είναι η πλατίνα.
Για τους κοσμηματοπώλες λευκόχρυσος είναι ένα κράμα με ελάχιστο χρυσό, καθόλου πλατίνα που δουλεύεται πολύ δύσκολα, και ασημίζει.
Αν τους πεις ότι κοροιδεύουν τον κόσμο, σου απαντούν:
-Δεν είπα ότι είναι φτιαγμένο από πλατίνα, είπα ότι είναι από αυτό που λέμε εμείς οι χρυσοχόοι "λευκός χρυσός", δηλαδή χρυσός που τον έχουμε κάνει να να φαίνεται λευκός.
Τώρα, αν καμιά φορά στη ρήμη του λόγου αντί να πούμε "λευκός χρυσός" λέμε λευκόχρυσος, αυτό δεν γίνεται για να κοροιδέψουμε τον πελάτη.

stelios2
15-10-11, 23:58
Στην υπερυθρη δεν υπαρχει λογος να παιρνουμε ζεστη απο ενα σημειο και μονο. Αν ειναι πολλα τα σημεια αυτα δεν θα ζεσταινομαστε απ τ μια πλευρα και απ την αλλη θα κρυωνουμε!
Τιποτα παρα πανω δε ξερω για τ υπερυθρη περαν της διαφημισης κτλ, απλα θεωρω οτι θα εχει και καποιο πλεονεκτημα σε συγκεκριμενες συνθηκες.
Οτι λεω δεν το λ,εω απο προσωπικη εμπειρια, απο προσωπικη σκεψη το λεω, οπως το αντιλαμβανομαι δηλαδη και φυσικα ειναι πολυ υποκειμενικο αυτο.

blade_
16-10-11, 01:04
μαλιστα..οποτε..τι μενει?μονο πελετ?

odys2008
16-10-11, 10:33
Όπως το βλέπω, λέβητας πέλλετ με απόδοση >90% είναι η μόνη λύση, για να αντικατασταθεί ο λέβητας πετρελαίου, και θα αξιοποιεί σωστά την φθηνή θερμογόνο δύναμη του καυσίμου ενώ παράλληλα είναι σχετικά εύκολη η εγκατάσταση. Απαιτεί περισσότερο χώρο όμως από τον λέβητα πετρελαίου, κυρίως για την δεξαμενή.

Βέβαια πρέπει να επιλέξεις λέβητα, που να είναι αυτοκαθαριζόμενος, γιατι αλλιώς 1 ή 2 φορές την εβδομάδα θα κάνεις τον μουτζούρη

button
16-10-11, 17:51
Ανον το κουβαλημα του ξηλου ειναι ευκολο κομματι εκτως αν βαριεσαι η δεν εχεις χρονο τοτε φοναζεις καποιον και με 20-30€ σου κανει τη δουλεια .

anon
16-10-11, 20:11
Εξαρτάται. Εαν έχεις μοναχικό σπίτι, να μπαίνει μέσα το φορτηγό στην αυλή, ναι, peace of cake. Για να σε δώ να πρέπει να τα ανεβάσεις δυο-τρείς ορόφους ή επειδή δεν μπαίνει το φορτηγό στο συγκρότημα να πρέπει να τα κουβαλάς κιόλας κανα 100+ μέτρα. Για να τα στοιβιάζεις. Και στην τελική να σου προσφέρει και μικρότερη θερμιδική αξία. Σορρυ, μαζόχας δεν είμαι. Και να πληρώνω, και να κουράζομαι, και να μου βγαίνει και λιγότερο οικονομικό. Κουβαλαω οταν φαίρνει ο πατέρας μου με το τρέιλορ απο το χωριό, γιατί είναι τσάμπα.

stelios2
18-10-11, 08:07
Νομιζω πως την οικονομικοτερη θερμανση μου την πετυχα! Επιτελους εκανε κρυο και ειδα τ πρωτα αποτελεσματα πολυ ενθαρυντικα. Ζεσταινω κυριως με τ τζακι 6 χρονια τωρα αεροθερτμο με πορτα κτλ (αντε ενεργειακο να τ πω) περσι μετρουσα ολο τ διαστημα διαφορα σημεια (ζεστη που κερδιζω, κ τ απωλεις εχω κτλ) σε εντονη καυση εχανα περιπου 5-6 χιλ χθερμιδες (μεγαλες οχι βατ) εφτιαξα νεα καπνοδοχο λοιπον εναλλακτη και απο κει τροφοδοτω το εξω στοιχειο κλιματιστικου. Ειμαι σχεδον σιγουρος πλεον οτι οσο μειον και να παει εξω αυτο θα δουλευει στ μεγιστη του αποδοση!
Θα παρακολουθησω την κατασταση 2-3 μηνες κ αν ολα ενταξει θα δειξω τι εκανα, Οποιοδηποτε τζακι ακομα και απλο θα μπορει να γινει σουπερ αρκει να υπαρχει πλακα απο πανω.

odys2008
18-10-11, 10:16
Πρόσεξε τα καυσαέρια να μην πέφτουν κάτω από το σημείο δρόσου στον εναλλάκτη και υγροποιούνται ;).

Κατά τα άλλα πολύ καλή σκέψη:oneup:

anon
18-10-11, 12:55
Πράγματι καλή σκέψη...

MAuVE
18-10-11, 22:23
Ειμαι σχεδον σιγουρος πλεον οτι οσο μειον και να παει εξω αυτο θα δουλευει στ μεγιστη του αποδοση!.

Πολύ καλό αυτό που έφτιαξες, αλλά μην νομίσεις ότι μπορείς να φτιάξεις και αεικίνητο.

Το λέω αυτό, γιατί προφανώς το κοιτάς θερμοκρασιακά.

Το σωστό είναι να το κοιτάξεις ενεργειακά.

Θα την πάρεις πίσω, ούτως ή άλλως, την ενέργεια της καύσης που ανακτάς από την καμινάδα-εναλλάκτη, αλλά με διαφορετικό COP.

Δώσε, αν θέλεις, το Δt που πιάνεις σήμερα στον εναλλάκτη, πόσα κιλά ξύλα (και τι είδους) καις την ώρα και την ονομαστική ισχύ του κλιματιστικού για να δούμε πως "ταιριάζουν" τα νούμερα.

stelios2
18-10-11, 23:35
Κοιταξτε.. ολο αυτο το εγχειρημα- δοκιμη, αφορα αιτηση για ΔΤ (διπλωμα ευρεσιτεχνιας) που εχω καταθεσει κ βρισκεται στ πρωτο τυπικο σταδιο. Νεα χρηση της αντλιας θερμοτητας. Τα τζακια λογω σχηματος (αν μιλαμε γ τζακια κ οχι κατι αλλο νεο που θυμιζει τζακι) κτλ εχουν μικρες επιφανειες απαγωγης. Εκει η μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας τ εκτονωσης μπορει να υπερκαλυψει το υστερημα των μικρων επιφανειων απαγωγης τ θερμοτητας.. (Μπορει εκει να χωρεσει ενας τετοιος δυνατος εναλλακτης ανετα) Εμενα δεν με ενοχλει ο καθε ενας που θα τ εφαρμοσει σπιτι του η ο καθε μαστορας αν τ κανει στ πελατη του (εφ οσον λειτουργει και αξιζει τελικα) κ απο θετικη παρορμηση το ειπα.
Ουτε να σχεδιασω ουτε να κατασκευασω μπορω τετοιο πραγμα. Με πιεζε ο χρονος, θα ερχομουν σ επαφη με τον εξεταστη του ΟΒΙ και το εφαρμοσα ετσι.. μια ετοιμη αντλια θερμοτητας του εμποριου φθηνη να δειξω οτι κατι εκανα στην πραξη.
Το εφτιαξα λαθος εις γνωση μου, η ελευθερη διατομη του ( τ εμβαδον του) ανεμιστηρα τ εξω στοιχειου ειναι μεγαλυτερη απ τ καθαρο εμβαδο τ εναλλακτη-καπνοδοχου (εδω βασιστηκα στ μαστορα ποπυ τ τοποθετησε κ ειπε.. εχει δυναμη ο ανεμιστηρας, ρουφαει) ηθελα δηλαδη περιμετρικα του σωληνα περισσοτερο ελευθερο χωρο, αλλα προκειμενου να χτιζω ενω οτι βιαζομουν εβαλα 200αρι σωληνα κ ετοιμα στοιχεια εξωτερικα του. Με απασχολουσε αυτο πολυ, καποιος ΓΝΩΣΤΗΣ μου ειπε.. τ κλιματιστικα ειναι σχεδιασμενα για καποιο ευρος θερμοκρασιων, αν υπερβεις θα σταματα τ κομπρεσερ γιατι με μεγαλυτερης θερμοκρασιας αερα θα ανεβαινει η πιεση του και θα παθει ζημια. Εβαλα λοιπον κ θυριδες ωστε να απορροφα και κρυο αερα (οσο θελω τις ρυθμιζω) κ τελικα αυτο ηταν σοφο! Τραβωντας αερα το εξω στοιχειο (την εποχη αυτη) μονο απ τον εναλλακτη-καπνοδοχο σταματουσε! Ανοιγα τ περσιδα κ σε λιγο ξεκινουσε ξανα κ ολα ενταξει. στ πολυ κρυο ισως κλεινω τελειως τ περσιδα αυτη.
Σας κουρασα, πολλοι δεν θα καταλαβουν.
Υγροποπιησεις δεν με νοιαζουν, αν τ συστημα τοποθετηθει σε σωστα σχεδιασμενη εστια γ αυτον τ σκοπο γιατι να μην λειτουργει κ ως φιλτρο που κρατα τ υγροποιησεις στ σωστο σημειο (οπως οι λεβητες συμπηκνωσεως πχ) ωστε να επανακαιονται?
Δεν εχω τροπο ουτε μπορω να μετρησω καυση σε στερεα καυσιμα, δεν ''ταιριαζουν'' τ νουμερα, εβαλα 18αρι φτηνο και βλεπω (με τ προς τ παρον ενδειξεις) οτι θα σηκωνε κ 24αρι με πιο ευρυχωρο εναλλακτη. Καιει τωρα τ τζακι σαν καντηλι, ο θερμοστατης μια ανοιγει τ ανεμιστηρα μια τ κλεινει (καιει υπερβολικα σιγα) κ εχω ζεστη φουλ πολυ περισσοτερη απ οτι αν ειχα μονο τ τζακι με πολυ πιο εντονη καυση.
Στα πραγματικα κρυα με μειον θα δειξει τ κανει, νωρις ειναι ακομα, οι ενδειξεις ειναι παρα πανω απ τ οτι περιμενα..

MAuVE
19-10-11, 00:16
Σωστά όσα έγραψες και να σου πω την πλήρη αλήθεια όταν έγραφα το προηγούμενο post αυτό είχα στο μυαλό μου:

Καλά, με τέτοιες θερμοκρασίες πως και δεν "κόβει από χαμηλή"
(Στο ψυκτικό κύκλωμα η πίεση στον evaporator αποκαλείται "χαμηλή" και αυτή του condenser "υψηλή". 'Οταν η "χαμηλή" δεν είναι και τόσο χαμηλή, η "υψηλή" γίνεται "υπερ-υψηλή" και το μηχάνημα κόβει από πρεσοστάτη).

Δεν ήθελα όμως, για λόγους καθωσπρεπισμού και ετικέττας, να σε αμφισβητήσω έτσι ανοικτά και το έθεσα με τον τρόπο που διάβασες.

Πρέπει όμως να αποκαλυφθώ στην ειλικρίνειά σου.

Καλή επιτυχία με το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας.

Στο forum θα βρείς κάποια στοιχεία για την διαδικασία απόκτησης ευρωπαικού ΔΕ, γιατί το ελληνικό δεν αξίζει τίποτα. Ψάξε τις λέξεις: σεισμός, Ιος, youtube.

ΥΓ.

Αν τα πηγαίνεις καλά με τα ηλεκτρικά/αυτοματισμούς, αντί για τις θυρίδες δοκίμασε να ρυθμίσεις τις στροφές του ανεμιστήρα του στοιχείου σε συνάρτηση με την θερμοκρασία εξόδου του αέρα από τον εναλλάκτη.

Αν έχω καταλάβει το τι έχεις φτιάξει, το ακόλουθο θα συμβεί:

Ο εναλλάκτης, που πιθανώς είναι μια ομοαξονική καμινάδα από το κέντρο της οποίας διέρχονται τα καπναέρια του τζακιού και από τον εξωτερικό μανδύα ο αέρας που θερμαίνεις για να πάει στο κλιματιστικό, δουλεύει σε αντιρροή και ως εκ τούτου έχεις να υπερνικήσεις και τον φυσικό ελκυσμό, που προστίθεται στην στατική πτώση πίεσης του εναλλάκτη και γι' αυτό δεν τα καταφέρνει ο ανεμιστήρας που ούτως ή άλλως δεν είναι διαστασιολογημένος για τέτοια φορτία.
Να το κάνω πιό λιανά γι' αυτούς που δεν γνωρίζουν την σχετική ορολογία.
Το κλιματιστικό ευρίσκεται προφανώς στο χαμηλότερο σημείο της καμινάδας-εναλλάκτη.
Τα καπναέρια του τζακιόυ πάνε από κάτω προς τα επάνω. Ο προθερμαινός αέρας από πάνω προς τα κάτω= -> αντιρροή
Αν δεν υπήρχε ο ανεμιστήρας του κλιματιστικού ο αέρας στο εξωτερικό κύκλωμα του εναλλάκτη θα εκινείτο και αυτός από κάτω προς τα επάνω γιατί πάντα ο θερμός αέρας πάει προς τα επάνω -> φυσικός ελκυσμός.

α) Ρυθμίζοντας λοιπόν εσύ τον θερμοστάτη να μηδενίσει τις στροφές του ανεμιστήρα σε μία συγκεκριμένη υψηλή θερμοκρασία, αυτό που θα κάνεις είναι να αντιστρέψεις την ροή του αέρα στο εξωτερικό στοιχείο του κλιματιστικού και λόγω αυτού να "τραβάει από πίσω" τον κανονικό αέρα του περιβάλοντος. Αποτέλεσμα, δεν σου κόβει από πρεσοστάτη.

β) Ρυθμίζοντας τώρα τον θερμοστάτη να δώσει φουλ στροφές στον ανεμιστήρα σε μία συγκεκριμένη χαμηλή θερμοκρασία, αυτό που θα επιτύχεις είναι να "τραβάει" 100% προθερμασμένο αέρα. Αποτέλεσμα, μεγίστη απόδωση για το σύστημά σου.

γ) Μεταξύ των α) και β) με κάποια φθίνουσα σχέση θερμοκρασίας-στροφών (ανεβαίνει η θερμοκρασία -> πέφτουν οι στροφές) το σύστημα θα προσπαθεί διαρκώς να βρεί ένα ευσταθές σημείο λειτουργίας. Αποτέλεσμα, το ΣΑΕ (Σύστημα Αυτομάτου Ελέγχου) αυτό σε απαλλάσσει από τον κόπο να ανοιγοκλείνεις θυρίδες όπως κάνεις τώρα.

stelios2
19-10-11, 21:12
MAuVE σ ευχαριστω! Καταλαβα οτι εχεις σοβαρες γνωσεις αλλα επειδη οπως ειπες, απο ευγενεια ησουν διστακτικος επεκταθηκα σ ολ αυτα περισσοτερο. Πηρα ενα απλο φτηνο (αξιοπιστο κατα τ μαστορα) κ οχι ινβερτερ γιατι θα με εξυπηρετουσε το να παρακολουθει την θερμοκρασια τ καπνοδοχου κ οχι τον χωρο μου. Οποιον ρωταγα ξυνοταν, δεν καταλαβαιναν τ λεω κ τ προσπαθω να κανω, ποιος θα μπορει να επεμβει στ πλακετα του σκεφτομουν.. Τωρα λες οτι θα μπορουσε να γινει κατι τετοιο, οτι θα αρκουσε η οδηγηση του εξω ανεμιστηρα απ τ καπνοδοχο μεσω ινβερτερ αν καταλαβα καλα.
Ολα τα καταλαβες σωστα, απο κατω τραβαω κ εχω να υπερνικω την φυσικη ροη προς τα επανω. Βιαζομουν, αν ειχα φτιαξει πιο ευρυχωρο εναλλακτη ολα θα ηταν πιο σωστα κ πιο ισορροπημενα, με ινβερτερ τροφοδοσια στ εξω ανεμιστηρα και πιο ανετη σε ποσοτητα αερα θα ηταν τελειο νομιζω.
Τωρα εγινε, εχω κ αλλα λαθη που ευτυχως τ προβλεψα, οπως τ οτι ''ρουφαει'' αερα με εναν ευκαμπτο σπιραλ αγωγο 300 χιλ διαμετρο ακριβως απεναντι απ τ ελικα (ζητησα τ χοανη συνδεσης χωρις τρυπα να βαλω τ ''μουφα'' εγω οπου θελω και μου τ εφεραν ετοιμη κ επεσε ακριβως απεναντι, που σημαινει οτι το στοιχειο τ εκτονωσης δεν θα εκμεταλευοταν αρκετα τ εμβαδο το) ετσι εβαλα και δυο πτερυγια να διαχεουν δεξια κ αριστερα. Φοβαμουν επισης τον ενδεχομενο θορυβο (εχει τζακια που οταν φυσα εξω συντονιζεται η στηλη τ καπναεριων και κανουν φασαρια ανυποφορη) καθως στ εξωτερικη επενδυση τ καπνοδοχου εβαλα πτερυγια ωστε να επιμηκυνω τ διαδρομη κ να γινει περιστροφικη. Σ ευχαριστω! Δεν θα ξαναγραψω εδω για τετοια κουραστικα, τι κανω κτλ, ειμαι ηδη εκτος θεματος, περιμενω τα σοβαρα κρυα κ αν εχω σοβαρο αποτελεσμα θα δειξω τ εκανα. Εδω σ αυτο το φορουμ καποιος ειπε.. βαλτε τ κλιματιστικο κοντα σ καπνοδοχο και πηρα μπρος κ εγω. Θα σ ενοχλησω με πμ αν χρειαστω κατι κ αν δεν απαντησεις ηδη με βοηθησες παρα πολυ!
ΔΕ εθνικο εχω κ πληρωνω τελη γ αλλο συστημα πανω στα τζακια, διεθνες δεν προχωραγε, βρεθηκαν παρομοια, δεν επεκταθηκαν μαλλον για ενα σοβαρο κατασκευαστικο ζητημα που ελυσα κ ηταν πραγματικα δυσκολο κ ανεβαζε τ κοστος.
Σ αυτο πιστευω δεν θα βρεθουν παρομοια πουθενα, θα σ ενοχλησω οπως ειπα με πμ.

MAuVE
19-10-11, 21:24
.... οτι θα αρκουσε η οδηγηση του εξω ανεμιστηρα απ τ καπνοδοχο μεσω ινβερτερ αν καταλαβα καλα..

Ναι, σωστά.

Αν μπορώ να σε βοηθήσω, θα το κάνω ευχαρίστως.

blade_
20-10-11, 20:49
αεριο εχει βαλει καποιος?κυριως με μπουκαλες?

stelios2
21-10-11, 07:37
Ναι, σωστά.

Αν μπορώ να σε βοηθήσω, θα το κάνω ευχαρίστως.


Ευχαριστω! Επανεφερα θεμα που ειχα ανοιξει γ αυτον τ σκοπο ωστε να μην μπερδευουμε εδω τ κοσμο, δεν υπαρχει λογος να σε ρωτησω με πμ (κακως τ ειπα αυτο) καλυτερα να φαινονται σε ολους. Θεωρω πως απαντας, βοηθας, απο διαθεση κ σ ελευθερο χρονο σου.

George978
21-10-11, 07:42
εγω το παλευω με ηλιακη θερμανση, εωχ καταφερει να κανω ενα δωματιο 30m2 να ζεσταινει με εναν ηλιακο θερ/να. Το ψαχνω για ολο το σπιτι κανοντας δοκιμες.

Revolution
21-10-11, 10:18
εγω το παλευω με ηλιακη θερμανση, εωχ καταφερει να κανω ενα δωματιο 30m2 να ζεσταινει με εναν ηλιακο θερ/να. Το ψαχνω για ολο το σπιτι κανοντας δοκιμες.
Πως ακριβως γινεται αυτο?

stelios2
21-10-11, 14:55
Πως ακριβως γινεται αυτο?

Αν και οσες ωρες εχει ηλιο γινεται, δες βιοκλιματικα κτιρια.. εκτος κ αν ο φιλος εχει κατι νεο..

........Auto merged post: stelios2 πρόσθεσε 19 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αν εχει ηλιο και για τις ωρες που εχει ηλιο γινεται, ψαξτε στ ιντερνετ για βιοκλιματικα κτιρια.
Αυτοι που μας κυβερνοιυν ειναι σαδιστες! Μας επιβαλουν εκτος των αλλων χαρατσιων και το να κρυωνουμε! Πριν 5 χρονια αυτη η συζητηση δεν θα ειχε κανενα νοημα. Θα ειχαμε τ τζακι γ γουστο, τ πετρελαιολεβητα γ θερμανση, τ κλιματιστικο για δροσια κτλ κτλ.. Μα τι θα βγαλουν? Τι θα κερδισουν απο εμας με αυτο?! Αν ειναι το συναλαγμα (λεφτα που χανει η χωρα εξω) γιατι εβγαλαν την αποσυρση? Τα καινουρια αυτοκινητα ελλειπαν απ τ κοινωνια μας, αλλα παραζεσταινομασστε οι απληστοι! Η εμεις ειμαστε απληστοι και ουφο η αυτοι ειναι καθικια κ εθνικοι προδοτες!

George978
21-10-11, 16:57
Πως ακριβως γινεται αυτο?

Στελνω το ζεστο νερο στα σωματα ολο το πρωι και μεχρι το μρσημερι που γυρναμε απο δουλεια ειναι ζεστο το δωματιο.

tsavman
21-10-11, 18:05
Μέχρι ποια ώρα περίπου κρατιέται ζεστό το νερό με αυτόν τον τρόπο;
Φαντάζομαι χρησιμοποιείς κάποιον κυκλοφορητη;

Revolution
21-10-11, 18:23
Στελνω το ζεστο νερο στα σωματα ολο το πρωι και μεχρι το μρσημερι που γυρναμε απο δουλεια ειναι ζεστο το δωματιο.
Και τι ακριβως χρειαζεται για να γινει αυτο φιλε μου μου?

blade_
21-10-11, 22:25
Αν και οσες ωρες εχει ηλιο γινεται, δες βιοκλιματικα κτιρια.. εκτος κ αν ο φιλος εχει κατι νεο..

........Auto merged post: stelios2 πρόσθεσε 19 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αν εχει ηλιο και για τις ωρες που εχει ηλιο γινεται, ψαξτε στ ιντερνετ για βιοκλιματικα κτιρια.
Αυτοι που μας κυβερνοιυν ειναι σαδιστες! Μας επιβαλουν εκτος των αλλων χαρατσιων και το να κρυωνουμε! Πριν 5 χρονια αυτη η συζητηση δεν θα ειχε κανενα νοημα. Θα ειχαμε τ τζακι γ γουστο, τ πετρελαιολεβητα γ θερμανση, τ κλιματιστικο για δροσια κτλ κτλ.. Μα τι θα βγαλουν? Τι θα κερδισουν απο εμας με αυτο?! Αν ειναι το συναλαγμα (λεφτα που χανει η χωρα εξω) γιατι εβγαλαν την αποσυρση? Τα καινουρια αυτοκινητα ελλειπαν απ τ κοινωνια μας, αλλα παραζεσταινομασστε οι απληστοι! Η εμεις ειμαστε απληστοι και ουφο η αυτοι ειναι καθικια κ εθνικοι προδοτες!

οφτοπικ αλλα πεστα φιλε...:respekt:

απο τα πιο βασικα πραγματα η ζεστη κ μας το εχουν κανει πολυτελεια,για ονομα δλδ

για το αλλο που λες το πιστευεις η οχι το σκεφτομουν αν γινεται,σημερα το πρωι καθως ετρεχε ζεστο νερο στα χερια μου!μπραβο για την υλοποιηση!:oneup:

teodor_ch
04-11-11, 00:23
καθώς ετοιμάζομαι να κάνω την αγορά της ξυλόσομπας στα 200-350 ευρώ μαξ
συνάντησα την πρώτη απορία και σκέφτηκα να τη γράψω εδώ μήπως γνωρίζει κανείς....

1) ποιά η διαφορά ατσάλινη με μεντεμένια?
2) και όταν λένε ενεργειακή τί το διαφορετικό κάνει?

πχ. http://www.tsixlis.gr/ksilosompes.html

joseph
04-11-11, 23:55
αφού θα πας για σόμπα , δεν έχει τόσο σημασία το υλικό , μαντεμένια κρατάει ζέστη αρκετή ώρα μετά αλλά δεν μπορείς να την ακουμπήσεις , ατσάλινο μπορείς να ακουμπήσεις και έχει μεγαλύτερο παράθυρο για ακτινοβολία ....

εγώ θα έλεγα να ψάξεις σόμπα με δευτερογενή ή και τριτογενή καύση ... πρωτογενής καύση είναι η αρχική καύση , δευτερογενής είναι η καύση των καυσαερίων επειδή η πρωτογενής καύσης είναι ατελής , ενώ η τριτογενής καύση καίει το ο2 για αυτό και ξεπερνάει το κόστος τα 2000 ευρώ , αλλά με ένα κούτσουρο ζεσταίνεις βίλα .... με τα 350 ευρώ δεν νομίζω να παίρνεις με δευτερογενή καύση και θα έχεις αρκετά μεγαλύτερη κατανάλωση ... η ενεργειακή είναι ένα κόλπο μάρκετινγκ , μπορεί να είναι δευτερογενής μπορεί και να μην είναι , σίγουρα όμως ζεσταίνει ... καλή συνέχεια

NT1G
05-11-11, 03:02
Με τι το "καίει" το Ο2 στην τριτογενή;

@ ADSLgr.com All rights reserved.