PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

nvel
23-12-13, 21:02
καλές γιορτές και μην ξεχασεις να ξαναπατησεις το caps lock στα αριστερά του πληκτρολογίου ανάβει και ένα led θα το καταλάβεις

Basilhs23_
23-12-13, 23:07
ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΣΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑ, ΕΧΕΙΣ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΣ, ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΣΟΥ, ΠΡΟΦΑΝΩΣ Ο ΧΩΡΟΣ ΣΟΥ ΑΝΗΚΕΙ...
ΑΠΟΣΥΡΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΤΟ site ΚΑΙ ΑΦΗΝΩ ΣΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΥΘΕΝΤΙΕΣ ΝΑ ΔΙΔΑΞΟΥΝ...

Θεωρώ οτι δεν είμαι ειρωνικός και ήμουν αρκετά προσεκτικός σε οτι έγραψα. Ο χώρος και το φόρουμ δεν μου ανήκουν οπότε κάνεις λάθος. Έχω σπουδάσει σχετικά το αντικείμενο, ειδικός είμαι, αυθεντία όχι. Επαναλαμβάνω αυτό που έχει χιλιοειπωθεί, η λογική πρώτα να κοιτάμε μόνωση και μετά το σύστημα είναι σωστή διότι μπορεί να επιφέρει ταχύτερη απόσβεση στα χρήματά μας. Παρά ταύτα αυτό για τους περισσότερους δεν ισχύει για λόγους που έχουν επίσης χιλιοειπωθεί. Επίσης δεν έχω κουραστεί να απαντώ, αλλά ναί έχω κουραστεί να διαβάζω διάφορα πράγματα που επαναλαμβάνονται συνεχώς. Αν έχεις εταιρεία που δραστηριοποιείται στα μονωτικά ή έχεις αρκετά φράγκα και έχεις μονώσει καλά το σπίτι σου μπορείς να το πείς, δεν είναι ντροπή εξάλλου, μόνο μην κρύβεσαι πίσω από τα λόγια και μιλάς για δήθεν ειρωνία. Από εκεί και πέρα συνέχεια σε τρολλ δεν δίνω, καλό σου βράδυ.

MNP-10
24-12-13, 18:34
Σε ποιές απώλειες αναφέρεσαι;

Απωλειες καυστηρα, καμιναδας, μεταφορας νερου απο εξω απ'το σπιτι προς τα μεσα κτλ.

vasilimertzani
24-12-13, 21:54
Απωλειες καυστηρα, καμιναδας, μεταφορας νερου απο εξω απ'το σπιτι προς τα μεσα κτλ.

το αποτελεσμα ειναι ακριβως το ιδιο ,οπως και οι απωλεεις.Η ενεργεια που μπαινει στο σπιτι ειναι ακριβως ιδια ,απλα σε μικροτερο χρονο.Το κερδος αρα ,ανυπαρκτο.ο καυστηρας θα εξακολουθει να ανοιγει-ζεσταινει-κλεινει-παγωνει ,ισως με διαφορετικο ρυθμο αλλα με τα ιδια ενεργοβορα αποτελεσματα.

MNP-10
26-12-13, 02:27
το αποτελεσμα ειναι ακριβως το ιδιο ,οπως και οι απωλεεις.Η ενεργεια που μπαινει στο σπιτι ειναι ακριβως ιδια ,απλα σε μικροτερο χρονο.Το κερδος αρα ,ανυπαρκτο.ο καυστηρας θα εξακολουθει να ανοιγει-ζεσταινει-κλεινει-παγωνει ,ισως με διαφορετικο ρυθμο αλλα με τα ιδια ενεργοβορα αποτελεσματα.

Δεν ειμαι τοσο σιγουρος για το συγκεκριμενο - αν μιλαγαμε για ενα συστημα τελειως εσωτερικου χωρου τοτε η ενεργεια θα ηταν παντα ιση, αλλα εδω υπαρχει θεμα. Για να σου δωσω να καταλαβεις, εχω ενα καυστηρα του '70+, ο οποιος εχει σημαντικες απωλειες καμιναδας, μεταφορας και μονωσης σε σχεση με το υπογειο στο οποιο βρισκεται (και το οποιο ειναι παγωμενο) γιατι ο υαλοβαμβακας και τα αρμαφλεξ δεν ειναι στη καλυτερη δυνατη κατασταση. Οπως το βλεπω, με συμφερει να εχω οσο το δυνατον ταχυτερο heat exchange στο εσωτερικο του σπιτιου μεταξυ αερα/νερου των καλοριφερ προκειμενου να μειωθει η ωρα λειτουργιας και να μη χανεται ασκοπα ζεστη στο εξωτερικο του σπιτιου.

vasilimertzani
26-12-13, 23:14
Δεν ειμαι τοσο σιγουρος για το συγκεκριμενο - αν μιλαγαμε για ενα συστημα τελειως εσωτερικου χωρου τοτε η ενεργεια θα ηταν παντα ιση, αλλα εδω υπαρχει θεμα. Για να σου δωσω να καταλαβεις, εχω ενα καυστηρα του '70+, ο οποιος εχει σημαντικες απωλειες καμιναδας, μεταφορας και μονωσης σε σχεση με το υπογειο στο οποιο βρισκεται (και το οποιο ειναι παγωμενο) γιατι ο υαλοβαμβακας και τα αρμαφλεξ δεν ειναι στη καλυτερη δυνατη κατασταση. Οπως το βλεπω, με συμφερει να εχω οσο το δυνατον ταχυτερο heat exchange στο εσωτερικο του σπιτιου μεταξυ αερα/νερου των καλοριφερ προκειμενου να μειωθει η ωρα λειτουργιας και να μη χανεται ασκοπα ζεστη στο εξωτερικο του σπιτιου.

σωστα ετσι οπως το σκεφτεσαι ΑΝ αναβες τον λεβητα πχ.1 ωρα και προσπαθουσες να παρεις απο αυτον οση περισσοτερη ενεργεια μπορεις.Επειδη ομως αυτος αναβει αρκετες ωρες την ημερα και εσυ τον λειτουργεις με συστημα Οn-off ειναι το ιδιο.

maiklkf
27-12-13, 19:38
καλησπέρα σε όλους καινούριος καλός σας βρήκα Χρόνια πολλά Ένα Μπέκ 8 δέκατα τρύπα με αέριο προπάνιο τι κατανάλωση σε κιλά μπορεί να έχει σε μία ώρα ? Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος τό θέμα να απαντήσει

Basilhs23_
27-12-13, 20:31
Δεν μας είπες τα 8/10 σε τι μονάδα μήκους αντιστοιχεί, εκατοστά χιλιοστά ?

maiklkf
27-12-13, 20:50
Δεν μας είπες τα 8/10 σε τι μονάδα μήκους αντιστοιχεί, εκατοστά χιλιοστά ?

καλησπέρα σας Μπέρδεψα μάλλον με ο.8 χιλιοστού ;)

papresa
31-12-13, 00:09
Ή μήπως αξίζει να πάμε σε pellets/ξύλο; Να σημειώσω ότι έχουμε ένα (μικρό) χωράφι στο χωριό, και κάθε χρόνο μαζεύουμε τις ελιές. Πάντα μας μένουν κάμποσα ξύλα, τα οποία είναι λίγα και δε νομίζω να φτάνουν για να καλύψουν πλήρως τις ανάγκες μας (επαναλαμβάνω ότι το χωράφι είναι μικρό και οι ελιές είναι λίγες), ωστόσο θα μας καλύπτουν ένα μικρό έστω ποσοστό των αναγκών μας. Άρα αν πάρουμε ξυλόσομπα/ενεργειακό τζάκι δε θα χρειάζεται να αγοράσουμε και τόοοοσα πολλά ξύλα.

Σήμερα πήγα σε ένα μαγαζί κοντά στο σπίτι μου προκειμένου να πάρω μια γεύση, και μου είπαν τα εξής:

Καταρχήν, μου εξήγησαν ότι τόσο τα pellets, όσο και το ξύλο μπορούν να συνδεθούν σε όλο το σπίτι, χωρίς να χρειάζονται νέοι σωλήνες (θα χρησιμοποιηθούν οι υπάρχοντες σωλήνες του καλοριφέρ).

Από εκεί και πέρα, μου είπαν ότι για τα pellets θα μου κοστίσει 2100 ή 2400 ευρώ ο καυστήρας (ανάλογα με το εάν είναι τοποθετημένος εσωτερικά στο ισόγειο ή στον πρώτο όροφο του σπιτιού, ή εάν είναι είναι λέβητας τοποθετημένος στην ταράτσα του σπιτιού) + 500 ευρώ η εγκατάσταση. Τα pellets θα μου κοστίζουν περίπου 300 ευρώ/τόνος, δίνοντας μου τη μισή περίπου απόδοση του πετρελαίου (δηλαδή 1 τόνος pellets = 0,5 τόνος πετρελαίου).

Για την περίπτωση του ξύλου, μου είπε καταρχήν ότι είτε αγοράσω ενεργειακό τζάκι είτε αγοράσω ξυλόσομπα είναι ουσιαστικά το ίδιο από πλευράς απόδοσης αν τα συνδέσω με τους σωλήνες του καλοριφέρ, απλά το τζάκι θα μου κοστίσει πιο ακριβά επειδή χρειάζεται περισσότερη δουλειά στην εγκατάσταση (και επίσης πολλοί το προτιμούν για εμφανισιακούς λόγους, για να λένε ότι "έχω τζάκι", κτλ, κάτι που ανεβάζει την τιμή του). Εμένα δεν με ενδιαφέρει η εμφάνιση, με ενδιαφέρει η απόδοση, και αν είναι η ξυλόσομπα να μου δίνει την ίδια απόδοση με μικρότερο κόστος, τότε θα την προτιμήσω.
Μερικά από τα μοντέλα ξυλόσομπας που μου έδειξε ήταν αυτό (http://tzakia-liras.gr/as-pb-s3w21.html?sl=EN), αυτό (http://tzakia-liras.gr/as-pb-fgw20.html?sl=EL) και αυτό (http://tzakia-liras.gr/as-pb-fgw18r.html?sl=EL) (τα λινκς είναι από "άσχετο" μαγαζί, απλά τα δίνω για να μου πείτε άποψη για το πόσο αξιόπιστα και αποδοτικά είναι αυτά τα συγκεκριμένα μοντέλα). Η τιμή των μοντέλων αυτών κυμαινόταν από 570 έως 720 ευρώ + 500 ευρώ η εγκατάσταση.
Όσο για το κόστος του ξύλου, μου είπε πως το ξύλο έχει περίπου το 25% της απόδοσης του πετρελαίου (δηλαδή χοντρικά 1 τόνος ξύλο = 250 λίτρα πετρέλαιο), και η τιμή του είναι ~180 ευρώ/τόνος. Επίσης, μου είπε ότι υπάρχουν και οι μπρικέτες, που κοστίζουν 290 ευρώ/τόνος, αλλά έχουν περίπου τη διπλάσια απόδοση από το "απλό" ξύλο.

Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το πόσο εύκολο είναι να κουβαλάς ξύλα ή pellets ανεβαίνοντας 2 ορόφους για να τα αποθηκεύσεις στην ταράτσα του σπιτιού (ειδικά αν είσαι και σε μια αρκετά μεγάλη ηλικία όπως η μάνα μου). Επίσης, θα ήθελα μια γνώμη για να το που να βάλω (αν βάλω) τον καυστήρα του ξύλου ή των pellets, δηλαδή να τον βάλω στο ισόγειο, στον πρώτο όροφο, ή στην ταράτσα μαζί με τα ξύλα/pellets;

Τέλος, να σημειώσω ότι στην περιοχή μας (Πάτρα) δεν υπάρχει φυσικό αέριο, οπότε μην μπούμε καν στον κόπο να μιλήσουμε για μια τέτοια λύση. Επίσης, επειδή η μάνα μου γενικά δεν αντέχει καθόλου το κρύο, πολλές φορές χρησιμοποιεί εκτός από το καλοριφέρ και μια σόμπα (με αντιστάσεις), που τη βάζει κοντά στα πόδια και στα χέρια της και ζεσταίνεται. Αυτή η σόμπα είναι πολύ καλή για κοντινές αποστάσεις, αλλά προφανώς καίει και αρκετό ρεύμα (λόγω των αντιστάσεων). Μήπως θα άξιζε τον κόπο να της αγόραζα ένα πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης, και να τον τοποθετήσω απέναντι από την πολυθρόνα όπου κάθεται και βλέπει τηλεόραση; (εκεί βάζει και τη σόμπα)[/QUOTE]

Βάλε ξυλολέβητα, χωρίς δεύτερη σκέψη. Βάλαμε εμείς πέρσι και σωθήκαμε. Όσο για ζέστη, πάνω στο τραπέζι που λέει ο λόγος ψήνεις φαγητό. Σε βάζει και μια βάνα ο τεχνικός κι αν κάποτε κατέβει το πετρέλαιο, μετά Στουρνάαρα εποχή, το γυρίζεις εκεί, απλά να βάλεις άλλο φουγάρο. Μήν ακούς που λένε ότι οι φτηνοί λέβητες δεν είναι καλοί, έναν τουρκικό πήρε ο πατέρας μου και είναι σκυλί http://gounaridis.gr/%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B9%CE%BA%CE%AE/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7%CF%82/%CE%BE%CF%85%CE%BB%CE%BF/%CE%BB%CE%AD%CE%B2%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%BE%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B5-%CE%B7%CE%BB-%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF/adarad-solidmaster-f/ An b;aleiw ;ena ;asxisto ko;ytsoyro m;esa p;aei 3-4 ;vrew kai uermokras;ia norm;al, o pat;eraw moy to foyl;arei ;omvw ki aneb;azoyme 25,26,27 ak;omh kai 28 baumo;yw.

vasilimertzani
31-12-13, 00:26
Ή μήπως αξίζει να πάμε σε pellets/ξύλο; Να σημειώσω ότι έχουμε ένα (μικρό) χωράφι στο χωριό, και κάθε χρόνο μαζεύουμε τις ελιές. Πάντα μας μένουν κάμποσα ξύλα, τα οποία είναι λίγα και δε νομίζω να φτάνουν για να καλύψουν πλήρως τις ανάγκες μας (επαναλαμβάνω ότι το χωράφι είναι μικρό και οι ελιές είναι λίγες), ωστόσο θα μας καλύπτουν ένα μικρό έστω ποσοστό των αναγκών μας. Άρα αν πάρουμε ξυλόσομπα/ενεργειακό τζάκι δε θα χρειάζεται να αγοράσουμε και τόοοοσα πολλά ξύλα.

Σήμερα πήγα σε ένα μαγαζί κοντά στο σπίτι μου προκειμένου να πάρω μια γεύση, και μου είπαν τα εξής:

Καταρχήν, μου εξήγησαν ότι τόσο τα pellets, όσο και το ξύλο μπορούν να συνδεθούν σε όλο το σπίτι, χωρίς να χρειάζονται νέοι σωλήνες (θα χρησιμοποιηθούν οι υπάρχοντες σωλήνες του καλοριφέρ).

Από εκεί και πέρα, μου είπαν ότι για τα pellets θα μου κοστίσει 2100 ή 2400 ευρώ ο καυστήρας (ανάλογα με το εάν είναι τοποθετημένος εσωτερικά στο ισόγειο ή στον πρώτο όροφο του σπιτιού, ή εάν είναι είναι λέβητας τοποθετημένος στην ταράτσα του σπιτιού) + 500 ευρώ η εγκατάσταση. Τα pellets θα μου κοστίζουν περίπου 300 ευρώ/τόνος, δίνοντας μου τη μισή περίπου απόδοση του πετρελαίου (δηλαδή 1 τόνος pellets = 0,5 τόνος πετρελαίου).

Για την περίπτωση του ξύλου, μου είπε καταρχήν ότι είτε αγοράσω ενεργειακό τζάκι είτε αγοράσω ξυλόσομπα είναι ουσιαστικά το ίδιο από πλευράς απόδοσης αν τα συνδέσω με τους σωλήνες του καλοριφέρ, απλά το τζάκι θα μου κοστίσει πιο ακριβά επειδή χρειάζεται περισσότερη δουλειά στην εγκατάσταση (και επίσης πολλοί το προτιμούν για εμφανισιακούς λόγους, για να λένε ότι "έχω τζάκι", κτλ, κάτι που ανεβάζει την τιμή του). Εμένα δεν με ενδιαφέρει η εμφάνιση, με ενδιαφέρει η απόδοση, και αν είναι η ξυλόσομπα να μου δίνει την ίδια απόδοση με μικρότερο κόστος, τότε θα την προτιμήσω.
Μερικά από τα μοντέλα ξυλόσομπας που μου έδειξε ήταν αυτό (http://tzakia-liras.gr/as-pb-s3w21.html?sl=EN), αυτό (http://tzakia-liras.gr/as-pb-fgw20.html?sl=EL) και αυτό (http://tzakia-liras.gr/as-pb-fgw18r.html?sl=EL) (τα λινκς είναι από "άσχετο" μαγαζί, απλά τα δίνω για να μου πείτε άποψη για το πόσο αξιόπιστα και αποδοτικά είναι αυτά τα συγκεκριμένα μοντέλα). Η τιμή των μοντέλων αυτών κυμαινόταν από 570 έως 720 ευρώ + 500 ευρώ η εγκατάσταση.
Όσο για το κόστος του ξύλου, μου είπε πως το ξύλο έχει περίπου το 25% της απόδοσης του πετρελαίου (δηλαδή χοντρικά 1 τόνος ξύλο = 250 λίτρα πετρέλαιο), και η τιμή του είναι ~180 ευρώ/τόνος. Επίσης, μου είπε ότι υπάρχουν και οι μπρικέτες, που κοστίζουν 290 ευρώ/τόνος, αλλά έχουν περίπου τη διπλάσια απόδοση από το "απλό" ξύλο.

Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το πόσο εύκολο είναι να κουβαλάς ξύλα ή pellets ανεβαίνοντας 2 ορόφους για να τα αποθηκεύσεις στην ταράτσα του σπιτιού (ειδικά αν είσαι και σε μια αρκετά μεγάλη ηλικία όπως η μάνα μου). Επίσης, θα ήθελα μια γνώμη για να το που να βάλω (αν βάλω) τον καυστήρα του ξύλου ή των pellets, δηλαδή να τον βάλω στο ισόγειο, στον πρώτο όροφο, ή στην ταράτσα μαζί με τα ξύλα/pellets;

Τέλος, να σημειώσω ότι στην περιοχή μας (Πάτρα) δεν υπάρχει φυσικό αέριο, οπότε μην μπούμε καν στον κόπο να μιλήσουμε για μια τέτοια λύση. Επίσης, επειδή η μάνα μου γενικά δεν αντέχει καθόλου το κρύο, πολλές φορές χρησιμοποιεί εκτός από το καλοριφέρ και μια σόμπα (με αντιστάσεις), που τη βάζει κοντά στα πόδια και στα χέρια της και ζεσταίνεται. Αυτή η σόμπα είναι πολύ καλή για κοντινές αποστάσεις, αλλά προφανώς καίει και αρκετό ρεύμα (λόγω των αντιστάσεων). Μήπως θα άξιζε τον κόπο να της αγόραζα ένα πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης, και να τον τοποθετήσω απέναντι από την πολυθρόνα όπου κάθεται και βλέπει τηλεόραση; (εκεί βάζει και τη σόμπα)

Βάλε ξυλολέβητα, χωρίς δεύτερη σκέψη. Βάλαμε εμείς πέρσι και σωθήκαμε. Όσο για ζέστη, πάνω στο τραπέζι που λέει ο λόγος ψήνεις φαγητό. Σε βάζει και μια βάνα ο τεχνικός κι αν κάποτε κατέβει το πετρέλαιο, μετά Στουρνάαρα εποχή, το γυρίζεις εκεί, απλά να βάλεις άλλο φουγάρο. Μήν ακούς που λένε ότι οι φτηνοί λέβητες δεν είναι καλοί, έναν τουρκικό πήρε ο πατέρας μου και είναι σκυλί http://gounaridis.gr/%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B9%CE%BA%CE%AE/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7%CF%82/%CE%BE%CF%85%CE%BB%CE%BF/%CE%BB%CE%AD%CE%B2%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%BE%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B5-%CE%B7%CE%BB-%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF/adarad-solidmaster-f/ An b;aleiw ;ena ;asxisto ko;ytsoyro m;esa p;aei 3-4 ;vrew kai uermokras;ia norm;al, o pat;eraw moy to foyl;arei ;omvw ki aneb;azoyme 25,26,27 ak;omh kai 28 baumo;yw.[/QUOTE]

αφου λεει οτι εχει μεγαλη γυναικα τι ξυλολεβητα του λες?
ξεχασε τα αυτα πελετ,ξυλα και συναφη που θελουν κουβαλημα περιποιηση γεμισμα δεν τα σκεφτεσαι καθολου.Απλο και οικονομικο και κυριως ευχρηστο ειναι ΑΘ η αιρκοντιτιον,πατα το κουμπι και αναβει,αλλιως πετρελαιο ή υγραεριο.

Nozomi
31-12-13, 00:43
Σήμερα κάναμε πλήρη καθαρισμό του λέβητα πέλλετ.

Κακά τα ψέμματα, το άθλημα δεν είναι για ηλικιωμένους. Θέλει αρκετή φροντίδα, κουβάλημα, ταϊσμα σιλό κτλ.
Το κάνουμε εμείς οι νεότεροι.

Κατά την γνώμη μου, ας δει τι μπορεί να κάνει με κουφώματα-αλουμίνια (αν έχει απώλειες από εκεί) και ένα split-άκι είναι η καλύτερη λύση.

ntopas
06-01-14, 23:16
Καλησπέρα μετά από αέναες αναζητήσεις στο φορούμ κ γενικά στο ίντερνετ..
κατέληξα να πάρω καλοριφέρ λαδιού για να ζεστάνω νοικιασμένο σπίτι εμβαδού 45τμ (δίχωρο ουσιαστικά, με θέρμανση εν αλλάξ των δύο χώρων)

ανάμεσα σε κλασσικό καλοριφέρ λαδιού 14 φετών με μέγιστη ισχύ τα 2500Kwatt (1000W/1500W/2500W)
κ σε ένα καινούργιας τεχνολογίας-νοοτροπίας 10 φετών με ίδια μέγιστη ισχύ , αλλά αρκετά ακριβότερο..(1100- 1400- 2500W) http://www.skroutz.gr/s/3855185/Delonghi-TRD-1025-Dragon-4.html

μιλάμε για μια χρηματική διαφορά τις τάξεις των 50+ ευρώ (σχεδόν διπλάσια τιμή 70 με 120+) αξίζει κατά τη γνώμη σας?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων (η αγορά επείγει θα γίνει αύριο..;)

tsavman
06-01-14, 23:24
Εγώ (στα ίδια watt) θα αγόραζα αυτό με τις περισσότερες φέτες.
Μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής με τον αέρα=ταχύτερη θέρμανση του χώρου.

Συνήθως σε αυτά, το πιο απλό είναι και το καλύτερο.

fuorigioco1981
12-01-14, 02:00
Ρε παιδιά μιας και μιλάμε για θέρμανση.σήμερα συνέβη το εξής κουφό! Έχουμε στην πολυκατοικία αυτόνομη θέρμανση.πετρέλαιο. Λόγω του ότι δεν έκανε τόσο κρύο από το πρωί είχαμε κλείσει ΤΟΝ ΔΙΑΚΌΠΤΗ του θερμοστατη δεν είχαμε κατεβάσει μόνο την θερμοκρασία) στο διαμέρισμα μας.το απόγευμα έκανε μια ζέστη μέσα στο σπίτι και είδαμε ότι τα σώματα ήταν αρκετά ζεστά! Δεν έκαιγαν όπως οταν ανάβουμε φουλ την θέρμανση αλλά αρκετά ζεστά.σκάσαμε.κατέβηκα κάτω στον λέβητα και τι δικό μας ρολόι μετρητής των ωρών δεν δούλευε ούτε ο κεντρικός κυκλοφορητης.όλα φαίνονταν κλειστά.είπα στην γυναίκα μου να ανάψει του σπιτιού τον διακόπτη και άμεσα άρχιζε να δουλεύει ο κυκλοφορητης και άναψε και το λαμπάκι του μετρητή του διαμερίσματος μας δίπλα στον λέβητα.μόλις έκλεισε η γυναίκα μου τον διακόπτη πάνω, σταμάτησε να δουλεύει και ο κυκλοφορητης κάτω.τα σώματα παραμένουν ακόμα χλιαρά.Αυτό πως εξηγείται δεν καταλαβαίνω! Καμία ιδέα; στον όροφο μας στο ασανσέρ απέναντι σε ένα κουτί μέσα είναι οι σωληνώσεις του καλοριφέρ εκεί έχουμε σαν διαμέρισμα έναν κυκλοφορητη.Και αυτός μόνο οταν ανοίγαμε τον θερμοστατη δούλευε.οταν κλείναμε τον διακόπτη μέσα στο διαμέρισμα έκλεινε και αυτός ο κυκλοφορητης.

Basilhs23_
12-01-14, 03:05
Το μόνο που μπορώ να πώ είναι πως τα καλοριφέρ ενδεχομένως να είχαν μείνει ζεστά από την τελευταία φορά που λειτούργησαν.

Στο διαμέρισμα της μητέρας μου με ίδιο σύστημα όπως το δικό σας, είχε συμβεί κάποτε να κολλήσει η ηλεκτροβάνα και καλέσαμε ηλεκτρολόγο να την φτιάξει.

sweet dreams
12-01-14, 12:22
στον όροφο μας στο ασανσέρ απέναντι σε ένα κουτί μέσα είναι οι σωληνώσεις του καλοριφέρ εκεί έχουμε σαν διαμέρισμα έναν κυκλοφορητη.Και αυτός μόνο οταν ανοίγαμε τον θερμοστατη δούλευε.οταν κλείναμε τον διακόπτη μέσα στο διαμέρισμα έκλεινε και αυτός ο κυκλοφορητης.

Αυτό που είναι μέσα στο ντουλάπι είναι η ηλεκτροβάνα, από την οποία περνάει το νερό του καλοριφέρ, και παίρνει εντολή από τον θερμοστάτη
για άνοιγμα-κλείσιμο.
Κάποια δυσλειτουργία υπάρχει σ'αυτήν.

tsavman
12-01-14, 13:18
Δεν έκλεισε εντελώς η ηλεκτροβάνα λόγω κάποιας πιθανής βλάβης.
Το νερό, ακόμα και με κλειστό κυκλοφορητή συνεχίζει να κινείται, για την ακρίβεια να μεταφέρει θερμότητα από ζεστό-κρύο.

fuorigioco1981
12-01-14, 13:56
Το μόνο που μπορώ να πώ είναι πως τα καλοριφέρ ενδεχομένως να είχαν μείνει ζεστά από την τελευταία φορά που λειτούργησαν.

Στο διαμέρισμα της μητέρας μου με ίδιο σύστημα όπως το δικό σας, είχε συμβεί κάποτε να κολλήσει η ηλεκτροβάνα και καλέσαμε ηλεκτρολόγο να την φτιάξει.4 ώρες με κλειστό διακόπτη δεν υπάρχει περίπτωση να ήταν ούτε χλιαρά.

Οταν δεν υπήρχε πρόβλημα τα καλοριφέρ μόλις έκλεινε ο διακόπτης μετά από μισή ώρα το πολύ ήταν κρύα εντελώς.

Άρα ζεσταινομαι από άλλον ; οταν το ανάψει άλλος περνάει από την ηλεκτροβανα ζεστό νερό στα σώματα μου;

αφού ο ωρομετρητης κάτω δεν μετράει δεν χρεώνει.

BigBlack
12-01-14, 15:54
O ωρομετρητής αντιλαμβάνεται την βάνα σαν κλειστή, άρα δεν χρεώνει. Δεν είναι ογκομετρητής να σε χρεώνει με τα λίτρα ζεστού νερού που μπαίνουν στα σώματα.
Είναι πιθανό δηλαδή από βλάβη να μένει μισάνοιχτη ή τελείως ανοιχτή η ηλεκτροβάνα , ενώ έχει δεχθεί εντολή να κλείσει. Τα σώματα είναι απλώς ζεστά επειδή δεν δουλεύει ο κυκλοφορητής, άρα έχεις μόνο την φυσική ροή του ζεστού νερού κι όχι την βεβιασμένη.

Αν ήταν στ'αλήθεια κλειστή η ηλεκτροβάνα τα σώματα θα ήταν παγωμένα...

fuorigioco1981
12-01-14, 18:16
O ωρομετρητής αντιλαμβάνεται την βάνα σαν κλειστή, άρα δεν χρεώνει. Δεν είναι ογκομετρητής να σε χρεώνει με τα λίτρα ζεστού νερού που μπαίνουν στα σώματα.
Είναι πιθανό δηλαδή από βλάβη να μένει μισάνοιχτη ή τελείως ανοιχτή η ηλεκτροβάνα , ενώ έχει δεχθεί εντολή να κλείσει. Τα σώματα είναι απλώς ζεστά επειδή δεν δουλεύει ο κυκλοφορητής, άρα έχεις μόνο την φυσική ροή του ζεστού νερού κι όχι την βεβιασμένη.

Αν ήταν στ'αλήθεια κλειστή η ηλεκτροβάνα τα σώματα θα ήταν παγωμένα...

Μόλις τώρα άναψε ΚΆΠΟΙΟΣ ΆΛΛΟΣ το καλοριφέρ του και ξανά ζεσταθηκαν τα δικά μου σώματα! Δηλαδή θα έχω τώρα τζαμπα θέρμανση οπότε ανάβουν οι άλλοι αλλά και τα σώματα θα παραμένουν ζεστά πολλές ώρες ακόμα και εάν εγώ ανάψω μόνο για λίγο τον διακόπτη; οι άλλοι χρεωνονται; μην κάνουμε καμία βλακεία δηλαδή.
Τα σώματα μου καίνε μόνο εάν ανάψω εγώ τον διακόπτη.αλλιώς είναι πάντα χλιαρά προς το ζεστό.μια χαρά δηλαδή!

BigBlack
12-01-14, 18:19
Ναι, επιβαρύνεις τους υπόλοιπους. Αλλιώς θα χαλάγαμε όλοι τις βάνες και θα είχαμε πάντα τζάμπα ζεστό σπίτι!

fuorigioco1981
12-01-14, 19:14
Ναι, επιβαρύνεις τους υπόλοιπους. Αλλιώς θα χαλάγαμε όλοι τις βάνες και θα είχαμε πάντα τζάμπα ζεστό σπίτι!

Αφού ο ωρομετρητης των άλλων όπως είπες μετράει ώρες γιατί να επιβαρυνθούν;

sweet dreams
12-01-14, 19:19
Αφού ο ωρομετρητης των άλλων όπως είπες μετράει ώρες γιατί να επιβαρυνθούν;

Ο καυστήρας θα κάψει περισσότερο πετρέλαιο, αφού θα ζεσταίνει και τα δικά σου σώματα, οπότε οι ώρες θα μοιραστούν σε μεγαλύτερο ποσό.

BigBlack
12-01-14, 19:32
Ο καυστήρας θα κάψει περισσότερο πετρέλαιο, αφού θα ζεσταίνει και τα δικά σου σώματα, οπότε οι ώρες θα μοιραστούν σε μεγαλύτερο ποσό.
Αυτό ακριβώς. Καίνε πετρέλαιο και για σένα, άρα καίνε περισσότερο για να πετύχουν την ίδια θερμοκρασία στο σπίτι τους, ή καίνε το ίδιο με χαμηλότερη θερμοκρασία. Πάντως τους κλέβεις, είτε σε ζέστη το μετρήσεις είτε σε πετρέλαιο.
Τζάμπα θέρμανση δεν υπάρχει...

orck
19-01-14, 20:16
Αυτο το προβλημα με τις πραγματικα χαλασμενες ηλεκτροβανες ειναι πραγματικα αλυτα. Εστω οτι στην πολυκατοικια μου καποιος πειραξει την βανα η πραγματικα χαλασει, δεν υπαρχει ευκολος τροπος να το καταλαβεις. Ακομη και των σωληνα να πιασεις θα ειναι λιγο ζεστος γιατι η θερμοτητα στο σημειο μεταφερει θερμοτητα ακομη και εαν ειναι κλειστη.
Αντε βγαλε ακρη...

vasilimertzani
19-01-14, 22:47
ελεγχος μεσα στο διμερισμα και κλειδωμα με λουκετο το ντουλαπακι.

fuorigioco1981
20-01-14, 12:09
Το θέμα είναι ότι πολλές φορές χαλάνε προς τα μέσα δηλαδή δίνουν ζεστή ακόμα και εάν έχεις κλειστό το καλοριφέρ, αλλά και προς τα έξω δηλαδή ακόμα και εάν ανάψεις το καλοριφέρ σου δεν προωθούν την ζεστή μέσα όπως πρέπει.άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Atermon
21-01-14, 17:37
Μέσα στην ατυχία μας (οικονομική κρίση) πρέπει να αισθανόμαστε και τυχεροί που μέσα στην καρδιά του χειμώνα, το μεσογειακό κλίμα μας δίνει τέτοιες μέρες και μας ελαφραίνει τα βάρη της θέρμανσης. Αλλά δυστυχώς, τα παίρνει όλα πίσω τους 5 ατέλειωτους και ξερούς μήνες του καλοκαιριού.

jkoukos
21-01-14, 18:01
Εδώ (http://www.youweather.com/article.php?id=125) πάντως, σε σχετική εκτίμηση για τον φετινό χειμώνα, προβλέπεται Φλεβάρης και Μάρτης ψυχρότεροι από άλλες χρονιές.
Μέχρι τώρα βλέπω ότι λίγο-πολύ έχει πέσει μέσα και μάλιστα από τον Οκτώβρη.

Basilhs23_
22-01-14, 00:08
Μέσα στην ατυχία μας (οικονομική κρίση) πρέπει να αισθανόμαστε και τυχεροί που μέσα στην καρδιά του χειμώνα, το μεσογειακό κλίμα μας δίνει τέτοιες μέρες και μας ελαφραίνει τα βάρη της θέρμανσης. Αλλά δυστυχώς, τα παίρνει όλα πίσω τους 5 ατέλειωτους και ξερούς μήνες του καλοκαιριού.

:oneup:

blade_
22-01-14, 15:10
ναναι καλα ο καιρος,σωζει ζωες,στην κυριολεξια..ο φετεινος χειμωνας ειναι κατι ενδιαμεσο σε σχεση με τον περσινο και τον προπερσινο..μια χαρα ειμαστε

Basilhs23_
22-01-14, 15:55
Όντως, ουσιαστικά πέρσι κράτησε η καλοκαιρία μέχρι αρχές Ιανουαρίου και μετά η πτώση θερμοκρασίας, φέτος ξεκίνησε από αρχές Δεκεμβρίου κράτησε κανέναν μήνα και λίγο παραπάνω και μετά σταμάτησε. Πάντως για μένα αν δεν φτάσουμε τέλη Φεβρουαρίου τουλάχιστον Αθήνα δεν μπορούμε να λέμε οτι ξεμπερδέψαμε και επίσημα από τον χειμώνα.

ΥΓ: Σε μερικές πολυκατοικίες του κέντρου ακόμα λειτουργούν οι λέβητες με τέτοιες θερμοκρασίες.......

fuorigioco1981
23-01-14, 13:04
υπαρχει περιπτωση η ηλεκτροβανα που λεγαμε οτι εχει χαλασει σε μενα να ειναι με καποιο τροπο ανοικτη και να καταναλωνει ρευμα πολυ?γιατι μου ηρθε πρωτη φορα τρελη καταναλωση ρευματος!

nyannaco
23-01-14, 14:10
Καμμία σχέση. Η ηλεκτροβάνα τραβάει ρεύμα μόνο όσο είναι σε κίνηση το μοτέρ, και η ισχύς της είναι πολύ μικρή, λίγα Watt. Επιπλέον, παίρνει ρεύμα από τον μετρητή των κοινοχρήστων, όχι του διαμερίσματος. Αλλού λοιπόν το πρόβλημα.

Tiven
23-01-14, 14:45
ναναι καλα ο καιρος,σωζει ζωες,στην κυριολεξια..ο φετεινος χειμωνας ειναι κατι ενδιαμεσο σε σχεση με τον περσινο και τον προπερσινο..μια χαρα ειμαστε

Ψεκάζουν για να μην έχουμε πολύ άσχημο καιρό και πεθάνει κόσμος :p

ipo
26-01-14, 13:04
Πάντως για μένα αν δεν φτάσουμε τέλη Φεβρουαρίου τουλάχιστον Αθήνα δεν μπορούμε να λέμε οτι ξεμπερδέψαμε και επίσημα από τον χειμώνα.
Οι εποχές κατά πολλούς, με τους οποίους τείνω να συμφωνήσω, δεν πάμε ημερολογιακά, αλλά με τις ισημερίες. Δηλαδή ο χειμώνας είναι 21 Δεκεμβρίου με 21 Μαρτίου. Επομένως, έχει περάσει το 1/3 του χειμώνα.

Το πρώτο δεκαπενθήμερο το Δεκέμβρη συνήθως δεν έχει πολύ κρύο, ενώ αντίθετα έχει κρύο το πρώτο δεκαπενθήμερο του Μάρτη. Άλλο που έχουμε συνηθίσει το κρύο και δε μας φαίνεται έντονο το Μάρτιο. Δηλαδή, αν πέσει η θερμοκρασία 3 βαθμούς το Δεκέμβριο και πάει από τους 15 στους 12 βαθμούς, μας φαίνεται ότι κάνει πολύ κρύο, ενώ αν ανέβει 3 βαθμούς το Μάρτιο και πάει από τους 9 στους 12°C, νομίζουμε ότι γλύκανε ο καιρός.

manoulamou
26-01-14, 15:04
... Η παράδοση λέει ότι οι τελευταίες μέρες του Μάρτη ονομάζονται «μέρες της γριάς» ή «γριές» γιατί
πιστεύεται ότι αυτές τις μέρες τις έκλεψε από τον Φεβρουάριο για να τιμωρήσει μια γριά η οποία μίλησε περιφρονητικά γι’αυτόν.
Η γρια παρόλες τις παλαβομάρες του Μάρτη, κατάφερε να διασώσει το νεογέννητο αρνάκι της και στο τέλος του μήνα σίγουρη για το θρίαμβό της και για την επερχόμενη καλοκαιρία τού είπε με αυθάδεια:
«Πριτς Μάρτη μου, γλύτωσα τ’ αρνάκι μου».
Τότε κι αυτός βάλθηκε να την τιμωρήσει και τράβηξε την κακοκαιρία του για να παγώσει τη γριά και το αρνάκι.
Πηγή (http://oiax.blogspot.gr/2007/03/blog-post.html)

jkoukos
26-01-14, 17:01
Η πλούσια λαογραφία μας, που τα τελευταία χρόνια ξεχνιέται, έχει πολλές αναφορές (http://edu.klimaka.gr/diafora/557-paradosi-marths-klimaka.html) για τον καιρό του Μάρτη.

Atermon
29-01-14, 14:48
Ένα κλιματιστικό 9.000 btu με πολύ καλό scop και ένα άλλο 12.000 btu με μέτριο scop, στον ίδιο μικρό χώρο,

1. ποιο θερμαίνει (φτάνει την επιθυμητή θερμοκρασία) ταχύτερα;
2. ποιο θερμαίνει οικονομικότερα;

nyannaco
29-01-14, 14:57
Ένα κλιματιστικό 9.000 btu με πολύ καλό scop και ένα άλλο 12.000 btu με μέτριο scop, στον ίδιο μικρό χώρο,

1. ποιο θερμαίνει (φτάνει την επιθυμητή θερμοκρασία) ταχύτερα; το 12άρι
2. ποιο θερμαίνει οικονομικότερα; Το 9άρι
Το (S)COP επηρρεάζει το βαθμό απόδοσης, αλλά όχι την αποδιδόμενη ισχύ. Επηρρεάζει την απορροφώμενη ηλεκτρική ισχύ.

blade_
29-01-14, 21:22
παιδες η μεγαλη οικιακη φιαλη υγραεριου,ξερουμε ποσα λιτρα υγραεριο παιρνει?

manoulamou
29-01-14, 22:37
Ενδεικτικα τελειως:

Φιάλη 10kg μίγματος ολικής χωρ/τας 23,8 λίτρων για οικιακή χρήση. (http://www.ntailianisgas.gr/main/index.php?option=com_content&view=article&id=62&Itemid=109)

Φιάλη FLV, 10k (μείγμα)Περιεχόμενο: Μίγμα υγραερίου Προορίζεται για διάφορες οικιακές χρήσεις (μαγείρεμα, θέρμανση, ψήσιμο, bbq κλπ) (http://coralenergy.gr/inside.aspx?a_id=270)

Φιάλη 10kg μίγματος ολικής χωρ/τας 23,8 λίτρων για οικιακή χρήση. (http://www.thessalonikigas.gr/lpg%20cylinders.html)

blade_
29-01-14, 22:40
νομιζω οτι εχω την 25κιλη,μια πρασινη μεγαλη ειναι

nikraven
29-01-14, 23:28
νομιζω οτι εχω την 25κιλη,μια πρασινη μεγαλη ειναι
η 25κιλη είναι.:oneup:

manoulamou
30-01-14, 01:04
παιδες η μεγαλη οικιακη φιαλη υγραεριου,ξερουμε ποσα λιτρα υγραεριο παιρνει?


νομιζω οτι εχω την 25κιλη,μια πρασινη μεγαλη ειναι


η 25κιλη είναι.:thumbsup1

Μπερδευτηκα ολιγον η υπεργηρος... για λιτρα ή για κιλα μιλαμε;:hmm:
.
.
.
.
.
Φιάλη 25kg προπανίου ολικής χωρ/τας 59,5 λίτρων για επαγγελματική χρήση.:lol:

nikraven
30-01-14, 08:45
Μπερδευτηκα ολιγον η υπεργηρος... για λιτρα ή για κιλα μιλαμε;:hmm:
.
.
.
.
.
Φιάλη 25kg προπανίου ολικής χωρ/τας 59,5 λίτρων για επαγγελματική χρήση.:lol:
manoulamou εσυ καλα τα είπες και δεν μπερδεύτηκες καθόλου.
Εμείς το κάναμε αναγωγή στην ορολογία του μάστορα που φέρνει τις φιάλες στο σπίτι
και όλες τις φιάλες τις λέει σε κιλά.:)

blade_
30-01-14, 14:18
δηλαδη η 25κιλη χωραει 60 λιτρα μεσα?

BigBlack
30-01-14, 14:57
manoulamou εσυ καλα τα είπες και δεν μπερδεύτηκες καθόλου.
Εμείς το κάναμε αναγωγή στην ορολογία του μάστορα που φέρνει τις φιάλες στο σπίτι
και όλες τις φιάλες τις λέει σε κιλά.:)
Η φιάλη των 60 λίτρων δεν είναι για οικιακή χρήση, ενώ ο φίλος μιλάει στο αρχικό μήνυμα για οικιακή φιάλη.
Οικιακές είναι οι μικρές 3κιλες και η 10κιλη, η πιό συνηθισμένη δηλαδή. Να πως μας μπερδεύει ο αγαπητός blade_ !:)

blade_
30-01-14, 15:31
ειμαι παναθεμα με :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.