PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

21706
30-01-14, 15:40
Στις φιάλες ΕΚΟ GAS είναι 2,38 lt/kg.

Bananas
30-01-14, 22:45
Ένα κλιματιστικό 9.000 btu με πολύ καλό scop και ένα άλλο 12.000 btu με μέτριο scop, στον ίδιο μικρό χώρο,

1. ποιο θερμαίνει (φτάνει την επιθυμητή θερμοκρασία) ταχύτερα;
2. ποιο θερμαίνει οικονομικότερα;

1. Κανένα. To scop δε σχετίζεται με κάτι τέτοιο .
2. Αυτό που έχει μεγαλύτερο scop είναι οικονομικότερο (Μιλάμε για σύγκριση στα ίδια btu . οχι 9άρι με 12άρι )

Basilhs23_
31-01-14, 01:44
Έχω δεί και εγώ αυτά τα SCOP και SEER και δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι. Σχετίζονται με τα κλασσικά EER/COP ? Κάπου είχα δεί μια αντλία θερμότητας και μιλούσε για SCOP 12.....

Atermon
31-01-14, 10:27
1. Κανένα. To scop δε σχετίζεται με κάτι τέτοιο .
2. Αυτό που έχει μεγαλύτερο scop είναι οικονομικότερο (Μιλάμε για σύγκριση στα ίδια btu . οχι 9άρι με 12άρι )

Την σωστή απάντηση την έδωσε ο nyannaco πιο πάνω, γιατί ενώ έχεις δίκιο σε αυτό που γράφεις, το αρχικό ερώτημα αφορούσε πραγματική κατάσταση, δηλαδή τι θα συνέβαινε στο δεδομένο χώρο με τα δεδομένα κλιματιστικά.

nyannaco
31-01-14, 11:32
Έχω δεί και εγώ αυτά τα SCOP και SEER και δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι. Σχετίζονται με τα κλασσικά EER/COP ? Κάπου είχα δεί μια αντλία θερμότητας και μιλούσε για SCOP 12.....Seasonal COP/EER, δηλαδή μέσο COP/EER για τη σαιζόν (με συγκεκριμένες παραδοχές κατανομής εξωωτερικών θερμοκρασιών βέβαια), ενώ τα COP/EER αφορούν συγκεκριμένη εξωτερική θερμοκρασία.

- - - Updated - - -


Την σωστή απάντηση την έδωσε ο nyannaco πιο πάνω, γιατί ενώ έχεις δίκιο σε αυτό που γράφεις, το αρχικό ερώτημα αφορούσε πραγματική κατάσταση, δηλαδή τι θα συνέβαινε στο δεδομένο χώρο με τα δεδομένα κλιματιστικά.Ετσι. Οι ανάγκες δεδομένου χώρου είναι ανεξάρτητες από την ισχύ του μηχανήματος. Απλά τα διαφορετικής ισχύος μηχανήματα θα δουλέψουν για διαφορετικό κλάσμα του χρόνου, ή σε διαφορετικό ποσοστό ισχύος αν είναι Inverter, για να τις καλύψουν. Υπό την αίρεση πάντα ότι το μικρότερο από τα δύο επαρκεί για τις δεδομένες συνθήκες (απωλειών του χώρου και εξωτερικής θερμοκρασίας).

Atermon
31-01-14, 12:04
Ετσι. Οι ανάγκες δεδομένου χώρου είναι ανεξάρτητες από την ισχύ του μηχανήματος. Απλά τα διαφορετικής ισχύος μηχανήματα θα δουλέψουν για διαφορετικό κλάσμα του χρόνου, ή σε διαφορετικό ποσοστό ισχύος αν είναι Inverter, για να τις καλύψουν. Υπό την αίρεση πάντα ότι το μικρότερο από τα δύο επαρκεί για τις δεδομένες συνθήκες (απωλειών του χώρου και εξωτερικής θερμοκρασίας).

Άλλη απορία σχετικά με αυτό: ένα inverter με ονομαστική ισχύ 9.000 btu (min 2.000 - max 12.000), αν δουλεύει μέσα σε ένα τεράστιο χώρο και πασχίζει διαρκώς να πιάσει θερμοκρασία, η αποδιδόμενη ισχύς και η κατανάλωση θα είναι αντίστοιχη με αυτή ενός συμβατικού κλιματιστικού των 12.000 btu για όση ώρα πασχίζει ;

nyannaco
31-01-14, 14:00
Δεν μπορώ να στο απαντήσω αυτό, εξαρτάται από τις προδιαγραφές των συγκεκριμένων μηχανημάτων που συγκρίνεις ανά περίπτωση. Πάντως ένα υποδιαστασιολογημένο inverter μηχάνημα που αναγκάζεται δουλεύει συνέχεια στο max, ουσιαστικά συμπεριφέρεται σαν on-off, οπότε χάνει τα πλεονεκτήματα του inverter, που τα καρπώνεσαι στη μερική ισχύ.

XPHSTOS29
31-01-14, 22:20
manoulamou εσυ καλα τα είπες και δεν μπερδεύτηκες καθόλου.
Εμείς το κάναμε αναγωγή στην ορολογία του μάστορα που φέρνει τις φιάλες στο σπίτι
και όλες τις φιάλες τις λέει σε κιλά.:)
Ο λογος που χρησιμοποιουνται κιλα αντι για λιτρα ειναι επειδη στην περιπτωση που η φιαλη δεν ειναι τελειως αδεια δεν μπορεις να υπολογισεις διαφορετικα ποσο αεριο εχουν μεσα.
Γι'αυτο και ολες οι φιαλες αναγραφουν εναν αριθμο πανω τους 12.0 εως 13.5 περιπου για τις δεκακιλες που ειναι το βαρος κενης φιαλης κατα την κατασκευη η ανακατασκευη της.

21706
31-01-14, 22:54
Αν το βάρος της δεκάκιλης κενής φιάλης είναι 12.0-13.5
κιλά, ποιο είναι το βάρος της γεμάτης φιάλης;

XPHSTOS29
01-02-14, 10:52
22 με 23.5 κιλα. ανεξαρτητα αν αυτο το βαρος προερχεται απο καποιο υγρο (λαδι,νερο, κτλ)
και για τον λογο οτι πρεπει να υπαρχει κενος χωρος για την αεριοποιηση.
Αν πας στην πετρογκαζ θα δεις οτι στους σταθμους που γεμιζουν τις 25κιλες ρυθμιζουν το μηχανημα με βαση το βαρος της κενης φιαλης και ξεκινανε το γεμισμα, αυτο γινεται χειροκινητα.

21706
01-02-14, 11:09
Δηλαδή το περιεχόμενο είναι 10 κιλά.
Η χωρητικότητα σε λίτρα ποια είναι;

blade_
01-02-14, 23:46
οντως 59.5 λιτρα λεει..ξερει κανεις ποσο τις γεμιζουν?

vasilimertzani
02-02-14, 22:07
οντως 59.5 λιτρα λεει..ξερει κανεις ποσο τις γεμιζουν?

http://www.eleftheria.gr/index.asp?cat=7&aid=38030#.Uu6XOT1_uTM

απαγορευεται να γεμιζονται σε βενζιναδικα.Η αντικατασταση φιαλης εχει 25€

Να συμπληρωσω επισης οτι η παροχη της για ενα σπιτι δεν φτανει και πρεπει να συνδεθουν 3-4 παραλληλα.

XPHSTOS29
02-02-14, 22:48
απαγορευεται να γεμιζονται σε βενζιναδικα.Η αντικατασταση φιαλης εχει 25€

Να συμπληρωσω επισης οτι η παροχη της για ενα σπιτι δεν φτανει και πρεπει να συνδεθουν 3-4 παραλληλα.

Ποιας φιαλης η αντικατασταση εχει 25 ευρω;
Και σε ποια περιπτωση δεν φτανει μια φιαλη ;

blade_
03-02-14, 04:15
http://www.eleftheria.gr/index.asp?cat=7&aid=38030#.Uu6XOT1_uTM

απαγορευεται να γεμιζονται σε βενζιναδικα.Η αντικατασταση φιαλης εχει 25€

Να συμπληρωσω επισης οτι η παροχη της για ενα σπιτι δεν φτανει και πρεπει να συνδεθουν 3-4 παραλληλα.

ασχετο ποστ και βαζεις λογια που δεν ειπα

21706
03-02-14, 12:13
οντως 59.5 λιτρα λεει..ξερει κανεις ποσο τις γεμιζουν?

Σαν πολλά δεν είναι για δεκάκιλη φιάλη; Τα 10 κιλά
υγραερίου έχουν όγκο περίπου 24 λίτρα. Αφήνουν
κενό χώρο 35 λίτρα για την αεριοποίηση;

manoulamou
03-02-14, 12:44
Η πληροφορηση για το βαρος σε κιλα και την χωρητικοτητα σε λιτρα
προερχεται απο τα επισημα sites καποιων εταιριων...
Οσο για το μηνυμα του vasilimertzani μαλλον αναφερεται σε τελειως διαφορετικη χρηση
και προφανως οχι στην ταπεινη σομπιτσα υγραεριου!

blade_
03-02-14, 14:52
σιγουρα ειναι πολλα και πιθανως ειναι η μεγιστη χωρητικοτητα..εγω αναρωτιεμαι ποσο τις γεμιζουν ομως...θελω να υπολογισω κατι για μελλοντικη χρηση...

21706
03-02-14, 15:23
σιγουρα ειναι πολλα και πιθανως ειναι η μεγιστη χωρητικοτητα..εγω αναρωτιεμαι ποσο τις γεμιζουν ομως...θελω να υπολογισω κατι για μελλοντικη χρηση...

Το λινκ που δόθηκε στο #2043 λέει
Φιάλη 10kg μίγματος ολικής χωρ/τας 23,8 λίτρων για οικιακή χρήση.

Tiven
03-02-14, 16:58
19 και 20 ευρώ έχουν αυτές οι φιάλες όχι 25 !!

Τις χρησιμοποιούμε στην κουζίνα μας, που είναι 2 μάτια ηλεκτρικά & 2 μάτια γκάζι, εδώ και χρόνια.

21706
03-02-14, 17:55
19 και 20 ευρώ έχουν αυτές οι φιάλες όχι 25 !!

Τις χρησιμοποιούμε στην κουζίνα μας, που είναι 2 μάτια ηλεκτρικά & 2 μάτια γκάζι, εδώ και χρόνια.

Για ποιες φιάλες λες;

- - - Updated - - -


..εγω αναρωτιεμαι ποσο τις γεμιζουν ομως...θελω να υπολογισω κατι για μελλοντικη χρηση...

Η πυκνότητα του υγρού προπανίου στους 25 °C
είναι 0.493 gr/cm3 ή 0,493 kg/lt. Δηλαδή το
περιεχόμενο της φιάλης των 10 κιλών που έχει
χωρητικότητα 23,8 λίτρα είναι 20,3 λίτρα και ο
κενός χώρος που αφήνουν για την αεριοποίηση
είναι 3,5 λίτρα.

Tiven
03-02-14, 18:24
Για ποιες φιάλες λες;



10αρες αν δεν κάνω λάθος :)

manoulamou
03-02-14, 18:31
Φιάλη FLV, 10k (μείγμα)

Περιεχόμενο: Μίγμα υγραερίου
Προορίζεται για διάφορες οικιακές χρήσεις (μαγείρεμα, θέρμανση, ψήσιμο, bbq κλπ) (http://www.coralenergy.gr/el-gr/coral-gas/proionta/346-fiales.cmtΧαρακτηριστικά Φιαλών)

vasilimertzani
08-02-14, 11:49
ασχετο ποστ και βαζεις λογια που δεν ειπα

Τι λογια εβαλα?? δεν σε καταλαβα..
Δεν ειχα καννενα τετοιο σκοπο,μονο προς ενημερωση.Ας διορθωσουμε τοτε το ''γεμισουμε'' με ''αντικαταστησουμε''


19 και 20 ευρώ έχουν αυτές οι φιάλες όχι 25 !!
25€ περνουν με μεταφορα και τοποθετηση στο κερατσινι...Πολλα περνει???

Τις χρησιμοποιούμε στην κουζίνα μας, που είναι 2 μάτια ηλεκτρικά & 2 μάτια γκάζι, εδώ και χρόνια.

21706
09-02-14, 18:36
Να ρωτήσω κάτι για έναν επίτοιχο λέβητα ΦΑ.
Ο Μηχανολόγος που έκανε τη μελέτη λέει ότι είναι
άσκοπη δαπάνη να βάλω λέβητα συμπύκνωσης
επειδή το ενεργό ύψος του καπναγωγού είναι
μόνο 0,3 μέτρα.
Είναι σωστό αυτό;

teodor_ch
09-02-14, 18:50
Να ρωτήσω κάτι για έναν επίτοιχο λέβητα ΦΑ.
Ο Μηχανολόγος που έκανε τη μελέτη λέει ότι είναι
άσκοπη δαπάνη να βάλω λέβητα συμπύκνωσης
επειδή το ενεργό ύψος του καπναγωγού είναι
μόνο 0,3 μέτρα.
Είναι σωστό αυτό;


τί σχέση έχει ο παπναγωγός με το συμπάθειο?


το αν αξίζει εξαρτάται απο τις ανάγκες του σπιτιού.
Για λίγες ανάγκες το να δώσεις >400ευρώ για ένα <10% έξτρα απόδοσης μπορεί και να μήν αξίζει, ή καλύτερα η απόσβεση να αργήσει πάρα πολύ.

21706
09-02-14, 20:02
τί σχέση έχει ο παπναγωγός με το συμπάθειο?


Δεν ξέρω, αυτό λέει ο Μηχανολόγος. Κάνει λάθος;

Άλλη μια ερώτηση: διάφοροι κατασκευαστές λεβήτων
ΦΑ δίνουν την παροχή αερίου των λεβήτων τους σε
m³/h. Εννοούν Nm³/h;

teodor_ch
09-02-14, 20:08
Δεν ξέρω, αυτό λέει ο Μηχανολόγος. Κάνει λάθος;

Άλλη μια ερώτηση: διάφοροι κατασκευαστές λεβήτων
ΦΑ δίνουν την παροχή αερίου των λεβήτων τους σε
m³/h. Εννοούν Nm³/h;

Δεν είμαι μηχανολόγος απλά αναρωτιέμαι!

vasilimertzani
09-02-14, 20:11
Να ρωτήσω κάτι για έναν επίτοιχο λέβητα ΦΑ.
Ο Μηχανολόγος που έκανε τη μελέτη λέει ότι είναι
άσκοπη δαπάνη να βάλω λέβητα συμπύκνωσης
επειδή το ενεργό ύψος του καπναγωγού είναι
μόνο 0,3 μέτρα.
Είναι σωστό αυτό;

Ο λεβητας συμπηκνωσης στην ουσια εκμεταλευται και την θερμοτητα των καυσαεριων ανεβαζοντας ετσι αποδοση.30 εκατ. μου φαινονται λιγα,αλλα σιγουρα καποιον θα εχει στο μυαλο του.
m³/h ειναι κυβικα μετρα ανα ωρα.οχι Nm.

21706
09-02-14, 20:32
Ο λεβητας συμπηκνωσης στην ουσια εκμεταλευται και την θερμοτητα των καυσαεριων ανεβαζοντας ετσι αποδοση.30 εκατ. μου φαινονται λιγα,αλλα σιγουρα καποιον θα εχει στο μυαλο του.
m³/h ειναι κυβικα μετρα ανα ωρα.οχι Nm.

Τα 30 εκατοστά προβλέπονται από τη μελέτη που
έχει εγκριθεί από την ΕΠΑ Αττικής. Λέει λοιπόν ο
Μηχανολόγος ότι με αυτό το ενεργό ύψος δεν
υπάρχει κανένα κέρδος στην απόδοση.

Σχετικά με την παροχή αερίου η ΕΠΑ Αττικής
την δίνει σε Nm³/h. Πώς θα συγκρίνω το
νούμερο που λέει η ΕΠΑ με αυτά που δίνουν
οι κατασκευαστές σε m³/h;

nyannaco
09-02-14, 20:56
Ακυρο.

daywalker06
09-02-14, 21:00
Το N (Normal) σημαίνει ότι μετρήθηκε σε "κανονική" standard θερμοκρασία και πίεση.

21706
09-02-14, 21:10
Το N (Normal) σημαίνει ότι μετρήθηκε σε "κανονική" standard θερμοκρασία και πίεση.

Ναι αυτό κατάλαβα κι εγώ. Οπότε πώς θα συγκρίνω
τα m³/h των κατασκευαστών με τα Nm³/h της ΕΠΑ;

odys2008
10-02-14, 02:21
Εχω την εντύπωση οτι η θερμοκρασία εξαγωγής των καυσαερίων γίνεται με βάση την καμινάδα ώστε να μην υγροποιουνται. Όσο πιο μακριά η καμινάδα τόσο μεγαλυτερη η θερμοκρασία καυσαερίων άρα και μειωμένη απόδοση.

Papas
10-02-14, 14:47
Λοιπον παιδια μια ειναι η λυση για οικονομικη θερμανση. Δειτε αυτο εδω και θα καταλαβετε. Προσωπικα δοκιμασμενο και δουλευει και ΑΝΤΕ γεια σου ΔΕΗ. Candle power.

https://www.youtube.com/watch?v=yac7iZW4q58


https://www.youtube.com/watch?v=3oa7ifmHm4U

Η τιμη των μικρων κεριων απο ΙΚΕΑ ειναι ξεφτιλα και το καθε ενα καιει 4 ωρες. Μιλαμε πιο οικονομικο πεθαινεις. Επισης ψαχτε στο youtube διαφορες ιδεες για να φαινονται και πιο ωραια. Εχει αρκετες ιδεες. Οσα περισσοτερα βαζεις τοσο πιο ζεστα.

Atermon
10-02-14, 15:08
Λοιπον παιδια μια ειναι η λυση για οικονομικη θερμανση. Δειτε αυτο εδω και θα καταλαβετε. Προσωπικα δοκιμασμενο και δουλευει και ΑΝΤΕ γεια σου ΔΕΗ. Candle power.

https://www.youtube.com/watch?v=yac7iZW4q58


https://www.youtube.com/watch?v=3oa7ifmHm4U

Η τιμη των μικρων κεριων απο ΙΚΕΑ ειναι ξεφτιλα και το καθε ενα καιει 4 ωρες. Μιλαμε πιο οικονομικο πεθαινεις. Επισης ψαχτε στο youtube διαφορες ιδεες για να φαινονται και πιο ωραια. Εχει αρκετες ιδεες. Οσα περισσοτερα βαζεις τοσο πιο ζεστα.

Μπορείς να περιγράψεις με δυο λόγια τι δείχνουν, επειδή δε γίνεται να ανοίξω youtube;

cool11
10-02-14, 15:14
Λοιπον παιδια μια ειναι η λυση για οικονομικη θερμανση. Δειτε αυτο εδω και θα καταλαβετε. Προσωπικα δοκιμασμενο και δουλευει και ΑΝΤΕ γεια σου ΔΕΗ. Candle power.

https://www.youtube.com/watch?v=yac7iZW4q58


https://www.youtube.com/watch?v=3oa7ifmHm4U

Η τιμη των μικρων κεριων απο ΙΚΕΑ ειναι ξεφτιλα και το καθε ενα καιει 4 ωρες. Μιλαμε πιο οικονομικο πεθαινεις. Επισης ψαχτε στο youtube διαφορες ιδεες για να φαινονται και πιο ωραια. Εχει αρκετες ιδεες. Οσα περισσοτερα βαζεις τοσο πιο ζεστα.


Βρε λες;
Ποσο κοστιζει η κατοσταδα στο ΙΚΕΑ?
Να αγορασω και 'φορμες' κεικ απο το ΙΚΕΑ επισης, για να μπουν τα κερια μεσα;
Και το πανω τι ειναι, γλαστρα;

nyannaco
10-02-14, 15:46
Και το πανω τι ειναι, γλαστρα;Οχι, πολλαπλασιαστής ισχύος (κάτι σαν αεικίνητο). Nobel τρολλαρίσματος 2013 :down:

Tiven
10-02-14, 15:54
Οχι, πολλαπλασιαστής ισχύος (κάτι σαν αεικίνητο). Nobel τρολλαρίσματος 2013 :down:

Εσύ τρολλάρεις αλλά χωρίς να έχεις ιδέα.. σαν χολή ένα πράγμα.


Μου το έδειξαν 2 που το εφαρμόζουν εδώ και καιρό και ειδικά σε μικρούς χώρους κάνει θαύματα.


Σπίτι έχουμε αρχίσει να βάζουμε στην σκεπή panels ηλιακά που ζεσταίνουν νερό και είναι συνδεδεμένα με τα σώματα - αυτοσχέδια γιατί τα αγοραστά στοιχίζουν αρκετά παραπάνω. Το κύκλωμα είναι μεγάλο (3όροφη μονοκατοικία) και θα χρειαστούμε περισσότερα αλλά μέχρι στιγμής φαίνεται πως έχει προοπτική (αν έχει ήλιο το νερό είναι γύρω στους 25 κελσίου). Για να βγάλει ζέστη υποθέτω πως θέλει γύρω στους 50 με 60;


Επίσης να ρωτήσω κάτι, ο καυστήρας σκέφτομαι ότι μπορεί να λειτουργεί και σαν ψήκτρα τώρα όταν κάνει 1 κύκλο το νερό (αφού δεν είναι αναμμένος αλλά είναι στο κύκλωμα). Έχει λογική αυτό που λέω ή δεν θα έχει διαφορά αν τον απομονώσουμε;

Προσωπικά πάντως διαφωνώ με το συγκεκριμένο αλλά ο father έχει αντίθετη άποψη. Γνώμη μου είναι ότι αυτή την στιγμή και για πολλά χρόνια η ηλεκτρική ενέργεια είναι η πιο αποτελεσματική. Το θέμα είναι να βρούμε τρόπους να την χρησιμοποιήσουμε σωστά όπως με τις αντλίες θερμότητας για παράδειγμα.

manoulamou
10-02-14, 15:57
Λοιπον παιδια μια ειναι η λυση για οικονομικη θερμανση. Δειτε αυτο εδω και θα καταλαβετε. Προσωπικα δοκιμασμενο και δουλευει και ΑΝΤΕ γεια σου ΔΕΗ. Candle power.
Η τιμη των μικρων κεριων απο ΙΚΕΑ ειναι ξεφτιλα και το καθε ενα καιει 4 ωρες. Μιλαμε πιο οικονομικο πεθαινεις. Επισης ψαχτε στο youtube διαφορες ιδεες για να φαινονται και πιο ωραια. Εχει αρκετες ιδεες. Οσα περισσοτερα βαζεις τοσο πιο ζεστα.
Μεσα στης κρισης τον καιρο, παει εχαθη το μυαλο! :whistle:

Οχι, πολλαπλασιαστής ισχύος (κάτι σαν αεικίνητο). Nobel τρολλαρίσματος 2013 :down:
:oneup:
Καλου - κακου παντως ας εχουν κι εναν πυροσβεστηρα εκει κοντα...
Μου θυμισε κατι οδηγους επιβιωσης, όπου παραλληλα μ ενα γερο πορτοφολι πρεπει να περιμενουμε την απολυτη συντελεια για να αξιοποιησουμε τις προμηθειες καθε σαλταρισμενου ΟΥ(γ)Κ.
:rolleyes:

Basilhs23_
10-02-14, 18:05
Εσύ τρολλάρεις αλλά χωρίς να έχεις ιδέα.. σαν χολή ένα πράγμα.


Μου το έδειξαν 2 που το εφαρμόζουν εδώ και καιρό και ειδικά σε μικρούς χώρους κάνει θαύματα.


Σπίτι έχουμε αρχίσει να βάζουμε στην σκεπή panels ηλιακά που ζεσταίνουν νερό και είναι συνδεδεμένα με τα σώματα - αυτοσχέδια γιατί τα αγοραστά στοιχίζουν αρκετά παραπάνω. Το κύκλωμα είναι μεγάλο (3όροφη μονοκατοικία) και θα χρειαστούμε περισσότερα αλλά μέχρι στιγμής φαίνεται πως έχει προοπτική (αν έχει ήλιο το νερό είναι γύρω στους 25 κελσίου). Για να βγάλει ζέστη υποθέτω πως θέλει γύρω στους 50 με 60;


Επίσης να ρωτήσω κάτι, ο καυστήρας σκέφτομαι ότι μπορεί να λειτουργεί και σαν ψήκτρα τώρα όταν κάνει 1 κύκλο το νερό (αφού δεν είναι αναμμένος αλλά είναι στο κύκλωμα). Έχει λογική αυτό που λέω ή δεν θα έχει διαφορά αν τον απομονώσουμε;

Προσωπικά πάντως διαφωνώ με το συγκεκριμένο αλλά ο father έχει αντίθετη άποψη. Γνώμη μου είναι ότι αυτή την στιγμή και για πολλά χρόνια η ηλεκτρική ενέργεια είναι η πιο αποτελεσματική. Το θέμα είναι να βρούμε τρόπους να την χρησιμοποιήσουμε σωστά όπως με τις αντλίες θερμότητας για παράδειγμα.

Τώρα μας δουλεύεις? Οτι να ναι..... Τι σχέση έχουν τα ηλιακά panels στις σκεπές για το θερμό νερό με το σχόλιο του nyannaco για τις παπάτζες που δείχνουν τα βίντεο στο youtube. Το οτι στα έδειξαν φίλοι δεν μου λέει τίποτε, προτιμώ να παγώνω στο σπίτι παρά να διακινδυνεύσω να κάνω στάχτη το σπίτι και να καούμε ζωντανοί με διάφορες ψευτοπατέντες με κεριά λιβάνια παπάδες πατριάρχες και δεν ξέρω και γω τι άλλο. Εδώ πέρα σε μερικά σπίτια ακόμα και με το τζάκι πήραν φωτιά. Θα πάω τώρα εγώ να ανάψω κεριά μέασ σε τενεκάκια με κάτι μαραφέτια από πάνω και θα τα έχω στο ξύλινο πάτωμα του σπιτιού σε δωμάτιο με έπιπλα ρούχα κτλ? Μην τρελαθούμε δηλαδή.

manoulamou
10-02-14, 18:37
Ποια κερια και ποια τζακια, επανειλημμενα καηκαν ολοκληρα σπιτια απο απλες δηθεν ακινδυνες ηλεκτρικες σομπες...
Προσεχουμε για να εχουμε, δεν ακουμε καθε τρελαμενο με πατεντες τυπου Λιακο ή Κωνσταντινιδη!
:cool:

21706
10-02-14, 18:45
Κανονικά θα έπρεπε το ΙΚΕΑ μαζί με το σύστημα
των κεριών να δίνει ως δώρο και το λιβάνι.

CptBill
11-02-14, 01:23
Ξέρει κανείς το cop της μεθόδου με τα κεριά; :p

MAuVE
11-02-14, 01:39
Μιάς και το θέμα του μίτου άπτεται της εξοικονόμησης ενεργείας, ας σας πω και εγώ τι επιβεβαίωσα σήμερα:

Θα έχετε ασφαλώς ακούσει ότι πολλές ηλεκτρικές συσκευές καταναλώνουν σημαντική ηλεκτρική ισχύ ευρισκόμενες σε stand-by mode.

Έχουμε λοιπόν στο υπνοδωμάτιο μία τηλεόραση LCD, 37 ιντσών, παλαιούτσικη είναι αλήθεια, που την βλέπει η γυναίκα μου λίγο πριν κοιμηθεί.

Η τηλεόραση αυτή λοιπόν και το Set-Top-Box (είπαμε είναι κομματάκι παλαιούτσικια) καταναλώνουν στο stand-by (η τηλεόραση δηλαδή, γιατί το STB είναι μονίμως on) ούτε λίγο ούτε πολύ 69W!

Αγόρασα ένα mPower (http://www.ubnt.com/mfi#mpower) και το προγραμμάτισα να δίνει τάση 2 ώρες το βράδυ.

Υπολογίζω ότι θα αποσβέσει σε περίπου 8 μήνες.

Σειρά παίρνουν τώρα και οι υπόλοιπες ηλεκτρικές συσκευές γιατί ο λογαριασμός της ΔΕΗ έχει ανέβει πολύ ψηλά.

Έμπεριέχει και τα χαράτσια βέβαια...

Συμπλήρωση

Αφού έγραψα το παραπάνω μου ήρθε μια φαεινή:

Βρε, μήπως και την ζημιά την κάνει το STB που δεν το σβήνουμε ποτέ;

Και επειδή ένα πείραμα αξίζει όσο οι γνώμες δέκα ειδικών, νάσου η επιβεβαίωση: 8W το ζευγαράκι τώρα.

Πρακτικό δίδαγμα:
Όταν υπάρχει εξωτερικό STB τα σβήνουμε και τα δύο, γιατί μπορεί να μην βλέπουμε εικόνα σβήνοντας μόνο την TV αλλά ο μετρητής γυρίζει.

Tiven
11-02-14, 02:31
Τώρα μας δουλεύεις? Οτι να ναι..... Τι σχέση έχουν τα ηλιακά panels στις σκεπές για το θερμό νερό με το σχόλιο του nyannaco για τις παπάτζες που δείχνουν τα βίντεο στο youtube.


Μίλησα για 2 διαφορετικά πράγματα έπρεπε να αφήσω μεγαλύτερο κενό.

Basilhs23_
11-02-14, 02:57
Η τηλεόραση αυτή λοιπόν και το Set-Top-Box (είπαμε είναι κομματάκι παλαιούτσικια) καταναλώνουν στο stand-by (η τηλεόραση δηλαδή, γιατί το STB είναι μονίμως on) ούτε λίγο ούτε πολύ 69W!


Πώς γίνεται όμως η τηλεόραση να καταναλώνει 69W σε stand by? Είναι αδύνατο το φωτάκι αναμονής που έχει να ξοδεύει τόσο.

vasilimertzani
11-02-14, 10:26
Πώς γίνεται όμως η τηλεόραση να καταναλώνει 69W σε stand by? Είναι αδύνατο το φωτάκι αναμονής που έχει να ξοδεύει τόσο.

Ενταξει δεν ειναι μονο το φωτακι που αναβει.Υπαρχει απο πισω ολοκληρη πλακετα που περιμενει τις υπερυθρες ωστε να ενεργοποιησει την οθονη.Αλλα το 70w ειναι παρα πολλα.κοντα στα 200 καινε αναμενες..
http://download.p4c.philips.com/files/3/37pfl7403d_10/37pfl7403d_10_pss_ellgr.pdf

αυτη εδω (2011 λεει) καιει 0,15w σε αναμονη.

cool11
11-02-14, 10:30
Και πως μετρησες ποσο καιει η tv στο standby?

MAuVE
11-02-14, 10:43
Και πως μετρησες ποσο καιει η tv στο standby?

Το mPower περιλαμβάνει έναν πλήρη αναλυτή ηλ. φορτίου.
Ανα παροχή (ρευματοδότη) μετράει:
Τάση, Ένταση, Ισχύ, συνφ και άθροισμα ενεργείας.

Επαναλαμβάνω και εδώ ότι αυτό που μέτρησα είναι η TV ΚΑΙ το STB.
Το δεύτερο, επειδή είναι μικροσκοπικό, δεν το πιάνει το μάτι σου σαν κατανάλωση, αλλά αποδείχθηκε αρκετά φαγανό.
Αν τα βάλεις και τα δύο στο stand-by η κατανάλωση πέφτει στα 8W.
Απαιτείται όμως χρήση δύο τηλεχειριστηρίων (ένα για την TV και ένα για το STB)

@ ADSLgr.com All rights reserved.