PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

nvel
11-02-14, 11:00
υπάρχουν συσκευές που εντέλλονται από το σήμα standby του τηλεχειριστηρίου της τηλεόρασης και κλείνουν εντελώς την τροφοδοσία προς αυτή, μετατρέποντας το standby σε on/off

nyannaco
11-02-14, 11:33
Εσύ τρολλάρεις αλλά χωρίς να έχεις ιδέα.. σαν χολή ένα πράγμα.
Γαμώτο, με κατάλαβες :oops:

Συγγνώμη, αλλά δεν είχα καταλάβει ότι το πίστευες, νόμιζα ότι τρολλάριζες εσκεμμένα για την πλάκα του πράγματος.

Για να δούμε... ο ποιητής στο βιντεάκι λέει ότι ότι το κάθε κεράκι rechaud αποδίδει 80W (πώς το βρήκε δεν μας λέει), και διαρκεί 4 ώρες. Αρα από 100 τεμάχια, κατά τον ποιητή μπορούμε να πάρουμε 32KWh.
Η IKEA (http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?page=productview&iID=21637) αναφέρει: 100τμχ, βάρους 1.4Kg.
Από εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_of_combustion), θερμογόνος δύναμη κεριού παραφίνης, 19,900BTU/lb = 12.86KWh/kg (κατωτέρα προφανώς, αφού δεν έχεις τρόπο ανάκτησης της λανθάνουσας των καυσαερίων με την πατέντα). Αρα, από τα 1.4Kg τωμ 100 τεμαχίων της συσκευασίας του ΙΚΕΑ θα πάρεις 18KWh, και όχι 32KWh όπως πιστεύει/υπόσχεται ο ποιητής. Με τιμή €3.99 για τα 100 τεμάχια, το κόστος της KWh προκύπτει €0.22, ήτοι λίγο ακριβότερο από το ρεύμα στο κλιμάκιο +2000KWh (που είναι περίπου €0.21) χωρίς καν νυχτερινό, και περίπου τριπλάσιο από το κόστος KWh φυσικού αερίου (http://www.aerioattikis.gr/default.aspx?pid=34&la=1&artid=135).

Φιλικά πάντα,
Ο ανίδεος.

- - - Updated - - -


Σπίτι έχουμε αρχίσει να βάζουμε στην σκεπή panels ηλιακά που ζεσταίνουν νερό και είναι συνδεδεμένα με τα σώματα - αυτοσχέδια γιατί τα αγοραστά στοιχίζουν αρκετά παραπάνω. Το κύκλωμα είναι μεγάλο (3όροφη μονοκατοικία) και θα χρειαστούμε περισσότερα αλλά μέχρι στιγμής φαίνεται πως έχει προοπτική (αν έχει ήλιο το νερό είναι γύρω στους 25 κελσίου). Για να βγάλει ζέστη υποθέτω πως θέλει γύρω στους 50 με 60Πριν συνεχίσετε να επενδύετε σε panels, κάνε ένα κόπο και διάβασε εδώ (http://forum.monachos.gr/showthread.php/1777-%CE%97%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CE%98%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7-%CE%9C%CF%8D%CE%B8%CE%BF%CF%82-%CE%AE-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1), και δεν θα χάσεις.

Atermon
11-02-14, 11:55
Γαμώτο, με κατάλαβες :oops:

Συγγνώμη, αλλά δεν είχα καταλάβει ότι το πίστευες, νόμιζα ότι τρολλάριζες εσκεμμένα για την πλάκα του πράγματος.

Για να δούμε... ο ποιητής στο βιντεάκι λέει ότι ότι το κάθε κεράκι rechaud αποδίδει 80W (πώς το βρήκε δεν μας λέει), και διαρκεί 4 ώρες. Αρα από 100 τεμάχια, κατά τον ποιητή μπορούμε να πάρουμε 32KWh.
Η IKEA (http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?page=productview&iID=21637) αναφέρει: 100τμχ, βάρους 1.4Kg.
Από εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_of_combustion), θερμογόνος δύναμη κεριού παραφίνης, 19,900BTU/lb = 12.86KWh/kg (κατωτέρα προφανώς, αφού δεν έχεις τρόπο ανάκτησης της λανθάνουσας των καυσαερίων με την πατέντα). Αρα, από τα 1.4Kg τωμ 100 τεμαχίων της συσκευασίας του ΙΚΕΑ θα πάρεις 18KWh, και όχι 32KWh όπως πιστεύει/υπόσχεται ο ποιητής. Με τιμή €3.99 για τα 100 τεμάχια, το κόστος της KWh προκύπτει €0.22, ήτοι λίγο ακριβότερο από το ρεύμα στο κλιμάκιο +2000KWh (που είναι περίπου €0.21) χωρίς καν νυχτερινό, και περίπου τριπλάσιο από το κόστος KWh φυσικού αερίου (http://www.aerioattikis.gr/default.aspx?pid=34&la=1&artid=135).

Φιλικά πάντα,
Ο ανίδεος.


Εκτός κι αν η καύσιμη ύλη ήταν "δωρεάν" π.χ. το τηγανόλαδο που πετάμε. Αλλά ο αέρας μέσα στο σπίτι δε θα αναπνεόταν...

teodor_ch
11-02-14, 12:02
@nyannaco
(όπως και για τον mauve)

επειδή είστε expert στο αντικείμενο μήν πέφτετε στην παγίδα και χάνετε άδικα χρόνο.
Κρατήστε δυνάμεις για σοβαρές ερωτήσεις.

Και όπως πάντα τεκμηριωμένες, σοβαρές και αξιόπιστες απαντήσεις :)

MAuVE
11-02-14, 12:09
@nyannaco
(όπως και για τον mauve)

επειδή είστε expert στο αντικείμενο μήν πέφτετε στην παγίδα και χάνετε άδικα χρόνο.
Κρατήστε δυνάμεις για σοβαρές ερωτήσεις.

Και όπως πάντα τεκμηριωμένες, σοβαρές και αξιόπιστες απαντήσεις :)

Ευχαριστώ για την σωστή υπόδειξη και τα καλά σου λόγια teodor_ch (ευχαριστημένη φατσούλα εδώ)

nyannaco
11-02-14, 13:21
@nyannaco
(όπως και για τον mauve)

επειδή είστε expert στο αντικείμενο μήν πέφτετε στην παγίδα και χάνετε άδικα χρόνο.
Κρατήστε δυνάμεις για σοβαρές ερωτήσεις.

Και όπως πάντα τεκμηριωμένες, σοβαρές και αξιόπιστες απαντήσεις :)Νά'σαι καλά φίλε μου. Expert δεν ξέρω αν είμαι (έχω φίλους που ωχριώ μπροστά τους σε ενεργειακά θέματα), υποψιασμένος είμαι προσπαθώ να επαληθεύσω.
Πάντως δεν πειράζει, δεν νομίζω ότι πήγε χαμένος ο χρόνος μου, αφού χλεύασα την πατέντα όφειλα να τεκμηριώσω. Ο συμφορουμίτης Tiven που την παρέθεσε πιθανότατα δεν είναι ο μόνος που τη πίστεψε.

Tiven
11-02-14, 13:24
Γαμώτο, με κατάλαβες :oops:

Συγγνώμη, αλλά δεν είχα καταλάβει ότι το πίστευες, νόμιζα ότι τρολλάριζες εσκεμμένα για την πλάκα του πράγματος.

Για να δούμε... ο ποιητής στο βιντεάκι λέει ότι ότι το κάθε κεράκι rechaud αποδίδει 80W (πώς το βρήκε δεν μας λέει), και διαρκεί 4 ώρες. Αρα από 100 τεμάχια, κατά τον ποιητή μπορούμε να πάρουμε 32KWh.
Η IKEA (http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?page=productview&iID=21637) αναφέρει: 100τμχ, βάρους 1.4Kg.
Από εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_of_combustion), θερμογόνος δύναμη κεριού παραφίνης, 19,900BTU/lb = 12.86KWh/kg (κατωτέρα προφανώς, αφού δεν έχεις τρόπο ανάκτησης της λανθάνουσας των καυσαερίων με την πατέντα). Αρα, από τα 1.4Kg τωμ 100 τεμαχίων της συσκευασίας του ΙΚΕΑ θα πάρεις 18KWh, και όχι 32KWh όπως πιστεύει/υπόσχεται ο ποιητής. Με τιμή €3.99 για τα 100 τεμάχια, το κόστος της KWh προκύπτει €0.22, ήτοι λίγο ακριβότερο από το ρεύμα στο κλιμάκιο +2000KWh (που είναι περίπου €0.21) χωρίς καν νυχτερινό, και περίπου τριπλάσιο από το κόστος KWh φυσικού αερίου (http://www.aerioattikis.gr/default.aspx?pid=34&la=1&artid=135).

Φιλικά πάντα,
Ο ανίδεος.



Το έχω δει σε 2 γνωστούς και ζεσταίνει κανονικά πάντως :)

Όλα αυτά που κάθισες να υπολογίσεις για κάποιον λόγο που αδυνατώ να καταλάβω ωραία είναι, αλλά αλήθεια πιστεύεις πως όποιος πάει να το εφαρμόσει θα τον νοιάζει ότι δίνει παραπάνω λεφτά ή ότι τα δίνει λίγα-λίγα και δεν του φαίνονται; :p



Πριν συνεχίσετε να επενδύετε σε panels, κάνε ένα κόπο και διάβασε εδώ (http://forum.monachos.gr/showthread.php/1777-%CE%97%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CE%98%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7-%CE%9C%CF%8D%CE%B8%CE%BF%CF%82-%CE%AE-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1), και δεν θα χάσεις.

Ευχαριστώ θα το διαβάσω και θα το κάνω και ένα forward :p

Πάντως ακόμα και εντελώς απλά να το δεις το θέμα, αν είχε βάλει παραγωγή ηλεκτρισμού εκεί πάνω στην ίδια έκταση θα είχε πολύ περισσότερη ενέργεια από 25 βαθμούς θερμότητας στο νερό :p

nyannaco
11-02-14, 13:37
Το έχω δει σε 2 γνωστούς και ζεσταίνει κανονικά πάντως :)Δεν αμφισβήτησα ότι δουλεύει. Το θέμα είναι με τί κόστος / απόδοση, και με ποιούς κινδύνους.


Όλα αυτά που κάθισες να υπολογίσεις για κάποιον λόγο που αδυνατώ να καταλάβω ωραία είναι, αλλά αλήθεια πιστεύεις πως όποιος πάει να το εφαρμόσει θα τον νοιάζει ότι δίνει παραπάνω λεφτά ή ότι τα δίνει λίγα-λίγα και δεν του φαίνονται; :pΤο να πας σε ΦΑ, που είναι πολύ πιο οικονοικό, ναι, έχει μια αρχική επένδυση. Κι αν δεν μπορείς να την αντέξεις, όμως, πιο καλά πάρε ένα θερμοπομπό ή αερόθερμο, με πολύ μικρή επένδυση. Το κόστος λειτουργίας θα είναι στη χειρότερη περίπτωση οριακά καλύτερο, και στην καλύτερη αρκετά μικρότερο, αν δεν υπερβαίνεις τις 2000KWh το τετράμηνο ή/και αν έχεις νυχτερινό. Και πάντα συγκριτικά με τα κεριά, έτσι; Γενικά, εξακολουθώ να παραμένω φανατικά εναντίον της ηλεκτρικής θέρμανσης με αντιστάσεις (πολύ αντιοικονομική).


Πάντως ακόμα και εντελώς απλά να το δεις το θέμα, αν είχε βάλει παραγωγή ηλεκτρισμού εκεί πάνω στην ίδια έκταση θα είχε πολύ περισσότερη ενέργεια από 25 βαθμούς θερμότητας στο νερό :pΠιθανότατα ναι. Το νερό των 25°C είναι μη εκμεταλλεύσιμο σε οικιακή χρήση.
Αν και νομίζω ότι είσαι λίγο απααισιόδοξος ως προς τη θερμοκρασία. Ενας μέσος ηλιακός θερμοσίφωνας ζεσταίνει νερό δε μια χειμωνιάτικη μέρα με κάποια ηλιοφάνεια, οπότε αυταπόδεικτα οι συλέκτες ξεπερνούν αρκετά τους 25°C.

21706
11-02-14, 13:44
Τώρα που κλείσαμε τη συζήτηση για τα κεριά μήπως
θα μπορούσε κάποιος να μου λύσει τις απορίες που
διατύπωσα στα #2075, #2077, #2080 για το ΦΑ;

antreas9
11-02-14, 16:59
Να ρωτήσω κάτι για έναν επίτοιχο λέβητα ΦΑ.
Ο Μηχανολόγος που έκανε τη μελέτη λέει ότι είναι
άσκοπη δαπάνη να βάλω λέβητα συμπύκνωσης
επειδή το ενεργό ύψος του καπναγωγού είναι
μόνο 0,3 μέτρα.
Είναι σωστό αυτό;

προσωπικά έβαλα και σύμπύκνωσης, και αντιστάθμιση.
Δεν ξέρω ΧΩΡΙΣ αυτά τι θα γινόταν, αλλά με αυτά, έβγαλα όλο το χειμώνα πέρυσι, στους 19 βαθμούς μέσο όρο, πάνω από 10 ώρες την ημέρα, με 180 ευρώ, και φέτος, που το τσίμπησα στους 19,5, με 25% λιγότερες ώρες, είμαι στα 120 ευρώ....
Δε βοοηθάω ΠΟΛΥ, αλλά δεν μπορώ να αποδείξω τι δουλειά κάνει η η συμπύκνωση και η αντιστάθμιση...

21706
11-02-14, 17:04
προσωπικά έβαλα και σύμπύκνωσης, και αντιστάθμιση.
Δεν ξέρω ΧΩΡΙΣ αυτά τι θα γινόταν, αλλά με αυτά, έβγαλα όλο το χειμώνα πέρυσι, στους 19 βαθμούς μέσο όρο, πάνω από 10 ώρες την ημέρα, με 180 ευρώ, και φέτος, που το τσίμπησα στους 19,5, με 25% λιγότερες ώρες, είμαι στα 120 ευρώ....
Δε βοοηθάω ΠΟΛΥ, αλλά δεν μπορώ να αποδείξω τι δουλειά κάνει η η συμπύκνωση και η αντιστάθμιση...

Μήπως μπορείς να μετρήσεις το ενεργό ύψος του καπναγωγού;
Είναι η υψομετρική διαφορά των δύο άκρων του.

sweet dreams
11-02-14, 17:44
Για να δούμε... ο ποιητής στο βιντεάκι λέει ότι ότι το κάθε κεράκι rechaud αποδίδει 80W (πώς το βρήκε δεν μας λέει), και διαρκεί 4 ώρες. Αρα από 100 τεμάχια, κατά τον ποιητή μπορούμε να πάρουμε 32KWh.
Η IKEA (http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?page=productview&iID=21637) αναφέρει: 100τμχ, βάρους 1.4Kg.
Από εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_of_combustion), θερμογόνος δύναμη κεριού παραφίνης, 19,900BTU/lb = 12.86KWh/kg (κατωτέρα προφανώς, αφού δεν έχεις τρόπο ανάκτησης της λανθάνουσας των καυσαερίων με την πατέντα). Αρα, από τα 1.4Kg τωμ 100 τεμαχίων της συσκευασίας του ΙΚΕΑ θα πάρεις 18KWh, και όχι 32KWh όπως πιστεύει/υπόσχεται ο ποιητής. Με τιμή €3.99 για τα 100 τεμάχια, το κόστος της KWh προκύπτει €0.22, ήτοι λίγο ακριβότερο από το ρεύμα στο κλιμάκιο +2000KWh (που είναι περίπου €0.21) χωρίς καν νυχτερινό, και περίπου τριπλάσιο από το κόστος KWh φυσικού αερίου (http://www.aerioattikis.gr/default.aspx?pid=34&la=1&artid=135).

Σωστός, που έχεις όρεξη, και κάθεσαι και υπολογίζεις και τα ποιο τρελά πράγματα. :oneup:

Όταν μιλάμε για τεκμηρίωση, να ξέρουμε τι λέμε. :)

antreas9
12-02-14, 09:53
Μήπως μπορείς να μετρήσεις το ενεργό ύψος του καπναγωγού;
Είναι η υψομετρική διαφορά των δύο άκρων του.
δεν υπόσχομαι, αλλά αποκλείεται να έχει σημαντική απόκλιση.
Το πολύ πολύ να είναι 1-2 εκατοστα (ΜΕΓΙΣΤΟ)! (δεν το στηρίζω κάπου, απλά με το μάτι, δε φαίνεται διαφορά, σε πρώτη....ανάγνωση)!

21706
12-02-14, 10:19
δεν υπόσχομαι, αλλά αποκλείεται να έχει σημαντική απόκλιση.
Το πολύ πολύ να είναι 1-2 εκατοστα (ΜΕΓΙΣΤΟ)! (δεν το στηρίζω κάπου, απλά με το μάτι, δε φαίνεται διαφορά, σε πρώτη....ανάγνωση)!

Εντάξει, αυτό αρκεί και ευχαριστώ πολύ.
Το πρόβλημα λοιπόν είναι αν με τόσο μικρό ενεργό
ύψος καπναγωγού δικαιολογείται η πρόσθετη δαπάνη
για την αγορά λέβητα συμπίεσης. Αν μπορεί κάποιος
ειδικός στο θέμα παρακαλώ να μας ενημερώσει.
Το μήκος του καπναγωγού είναι 1,85 μέτρα.
Αν χρειάζονται και άλλα στοιχεία μπορώ να τα δώσω.

nyannaco
12-02-14, 10:51
Θα μπορούσα να σε παραπέμψω σε εξειδικευμένο forum για να πάρεις έγκυρη απάντηση στο ερώτημά σου, αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται από τους κανόνες του παρόντος forum.
Παρακαλώ ας με ενημερώσει κάποιος από την ομάδα διαχείρισης.

Tiven
12-02-14, 12:08
Πιθανότατα ναι. Το νερό των 25°C είναι μη εκμεταλλεύσιμο σε οικιακή χρήση.
Αν και νομίζω ότι είσαι λίγο απααισιόδοξος ως προς τη θερμοκρασία. Ενας μέσος ηλιακός θερμοσίφωνας ζεσταίνει νερό δε μια χειμωνιάτικη μέρα με κάποια ηλιοφάνεια, οπότε αυταπόδεικτα οι συλέκτες ξεπερνούν αρκετά τους 25°C.


Είμαι γενικά απαισιόδοξος ως προς ολόκληρη την ιδέα! Τουλάχιστον αυτά τα φτιάχνουμε και δοκιμάζουμε μόνοι μας αντίθετα με κάτι γείτονες που έχουν πληρώσει πολλά παραπάνω. Κάνει δουλειά βέβαια το έχω δει (το αγοραστό του γείτονα) αλλά προσωπικά πιστεύω ότι δεν αξίζει τόσο πολύ να κάνεις αυτή την δουλειά για θερμότητα.

Ακόμα και ο χώρος που χάνουμε/θα χάσουμε πιστεύω ότι σε σχέση με το να βάζαμε φωτοβολταϊκά στην θέση τους, δεν συμφέρει.

teodor_ch
12-02-14, 12:46
Είμαι γενικά απαισιόδοξος ως προς ολόκληρη την ιδέα! Τουλάχιστον αυτά τα φτιάχνουμε και δοκιμάζουμε μόνοι μας αντίθετα με κάτι γείτονες που έχουν πληρώσει πολλά παραπάνω. Κάνει δουλειά βέβαια το έχω δει (το αγοραστό του γείτονα) αλλά προσωπικά πιστεύω ότι δεν αξίζει τόσο πολύ να κάνεις αυτή την δουλειά για θερμότητα.

Ακόμα και ο χώρος που χάνουμε/θα χάσουμε πιστεύω ότι σε σχέση με το να βάζαμε φωτοβολταϊκά στην θέση τους, δεν συμφέρει.

Επειδή υπάρχουν χιλιάδες παράγοντες που επηρεάζουν την απόδοση ενός συστήματος,
δώστε 300-500 ευρώ σε ένα μηχανολόγο μηχανικό (που να μήν έχει βαρεθεί τη ζωή του)
να σας κάνει μία μελέτη με διάφορα σενάρια.

Έξτρα μόνωση πάνω/κάτω/μέσα/έξω
θέρμανση με
αέρα, ήλιο, αέριο, πετρέλαιο, ξύλα

και δείτε πόσο θα κοστίσει, πότε θα κάνει απόσβεση

τώρα τα άκουσα/είδα/ένιωσα
είναι του καφενείου με τελείως απρόβλεπτα αποτελέσματα
για παράδειγμα η δικιά μου λύση....

αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών με φωτοβολταϊκά σε net metering και αν αλλάξει κάτι με τη φορολογία μπαίνουν μπαταρίες

MAuVE
12-02-14, 21:54
για παράδειγμα η δικιά μου λύση....

αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών με φωτοβολταϊκά σε net metering και αν αλλάξει κάτι με τη φορολογία μπαίνουν μπαταρίες

Κομψότατη τεχνικά λύση.

Αν αντικαταστήσεις τα κοινά φωτοβολταικά πάνελς με τους (Τούρκικους) (http://www.solimpeks.com/2013/05/solimpeks-is-6th-biggest-exporter-of-turkey/) combo συλλέκτες (http://www.solimpeks.com/wp-content/uploads/2012/12/Volther-Datasheet.pdf) (στη φάτσα το πυρίτιο και στην πλάτη πανελς θέρμανσης νερού) μαζί με μια μεγαλούτσικη δεξαμενή ζεστού νερού, τότε έχεις πλήρη αξιοποίηση της ηλιακής ακτινοβολίας και υψηλότατο COP.

Πρέπει όμως να διαθέτεις αρκετά δεκαχίλιαρα και να είσαι και αρκετά νέος για να τα δεις ν' αποσβένουν.

Αν είσαι και μόνιμος κάτοικος ανατολικής Κρήτης ή Ρόδου, ακόμη καλύτερα (χαμογελαστή φατσούλα εδώ).

Απ' ότι βλέπω στο προφιλ σου τα δύο τελευταία τα πληρείς.
Για το πρώτο δεν ρωτάω, γιατί καιροφυλακτεί και ο Θεοχάρης (αδιάφορη φατσούλα εδώ)

Nozomi
13-02-14, 00:14
Πρέπει όμως να διαθέτεις αρκετά δεκαχίλιαρα και να είσαι και αρκετά νέος για να τα δεις ν' αποσβένουν.

Απορία: τα έπιπλα κουζίνας από τριανταφυλλιά και καρυδιά, το ανοιχτό τζάκι και όλα τα συναφή της νεολληνικής χλίδας, πότε θα αποσβεστούν ;

Δεν υπάρχει καμμιά αμφιβολία, ότι μια σωστά μονωμένη κατοικία, με αντλία θερμότητας και ηλιακή υποβοήθηση θέρμανσης θα τα βγάλει τα λεφτά της.

Το ζητούμενο όμως είναι ο σωστός σχεδιασμός, πράγμα που που στην Ελλάδα ελάχιστοι μπορούν να κάνουν, και σίγουρα όχι ο μέσος εργολάβος-μηχανικός (μπετατζής) που σχεδίαζαν κατοικίες μέχρι τώρα.

vasilimertzani
13-02-14, 09:50
Απορία: τα έπιπλα κουζίνας από τριανταφυλλιά και καρυδιά, το ανοιχτό τζάκι και όλα τα συναφή της νεολληνικής χλίδας, πότε θα αποσβεστούν ;

Δεν υπάρχει καμμιά αμφιβολία, ότι μια σωστά μονωμένη κατοικία, με αντλία θερμότητας και ηλιακή υποβοήθηση θέρμανσης θα τα βγάλει τα λεφτά της.

Το ζητούμενο όμως είναι ο σωστός σχεδιασμός, πράγμα που που στην Ελλάδα ελάχιστοι μπορούν να κάνουν, και σίγουρα όχι ο μέσος εργολάβος-μηχανικός (μπετατζής) που σχεδίαζαν κατοικίες μέχρι τώρα.

συμφωνω αλλα αν δεν κανεις ποτε αποσβεση στην επενδυση σου ποιος ο λογος να το κανεις?
Ενταξει το παραδειγμα τριαναταφυλλιας λιγο ακυρο (εκτος και αν βαλεις τα ηλιακα σπιτι να τα καμαρωνεις :rofl:)
Ακομα και για σωστη μελετη υπαρχουν περιπτωσεις που δεν συμφερουν.

anon
13-02-14, 09:57
το ξύλο τριανταφυλλιάς ( όπως επίσης γρανίτες, μάρμαρα, έπιπλα, κλπ κλπ κλπ) κάνει απόσβεση, εφόσον έχεις να το πληρώσεις πάντα...
στην αντίθετη περίπτωση έχεις κρεβατομουρμούρα "Γιατί η τάδε να έχει εγώ να μην έχω, κλπ κλπ κλπ"
στην περιπτωση που το κάνεις, μπορεί να απολαύσεις ανταλλάγματα αλλού :wink: και μην μου πείτε ότι δεν ευχαριστούν οι γυναίκες τους άντρες τους, όταν τις ευχαριστούν.... μόνο ένα μυστικό. Μην τα κάνετε όλα μαζί. Είτε ένα ένα τα κάνεις, είτε όλα μαζί, για αυτές μια ευχαρίστηση είναι, μια ευχαρίστηση θα δώσουν. Αν μπορείς σαλαμαποίησέ τα όσο περισσότερο γίνεται!!!

21706
13-02-14, 10:04
Η σωστή θέρμανση είναι και θέμα υγείας.
Και η υγεία είναι άσχετη με την απόσβεση.

nyannaco
13-02-14, 10:13
Το ζητούμενο όμως είναι ο σωστός σχεδιασμός, πράγμα που που στην Ελλάδα ελάχιστοι μπορούν να κάνουν, και σίγουρα όχι ο μέσος εργολάβος-μηχανικός (μπετατζής) που σχεδίαζαν κατοικίες μέχρι τώρα.Αυτοί που μπορούν να το κάνουν είναι μάλλον λίγο περισσότεροι από ελάχιστοι. Αυτοί που καταλαβαίνουν την αξία του και είναι διατεθειμένοι να το πληρώσουν είναι ελάχιστοι. Κι αν αυξηθούν οι δεύετεροι, θα αυξηθούν και οι πρώτοι.

vasilimertzani
13-02-14, 16:38
Αυτοί που μπορούν να το κάνουν είναι μάλλον λίγο περισσότεροι από ελάχιστοι. Αυτοί που καταλαβαίνουν την αξία του και είναι διατεθειμένοι να το πληρώσουν είναι ελάχιστοι. Κι αν αυξηθούν οι δεύετεροι, θα αυξηθούν και οι πρώτοι.

φαυλος κυκλος μαλλον.Γιατι για να αυξηθουνε οι πρωτοι πρεπει να ακουσουνε και καποια καλα σχολια (απο γνωστους και φιλους) περι οικονομιας.Δυστηχως εδω στην ελλαδα την οικονομια μονο σε διαφημιση την ακουμε.Στην πραγματικοτητα ολο προβληματα.Αντε να πεισεις τωρα υποψηφιο πελατη οτι τα αλουμινια που εβαλε πριν 10 χρονια δεν ειναι οικονομικα που ειναι με διπλο τζαμι και χωρις θερμοδιακοπη και να τα αλλαξει με καλυτερα...

teodor_ch
13-02-14, 16:45
φαυλος κυκλος μαλλον.Γιατι για να αυξηθουνε οι πρωτοι πρεπει να ακουσουνε και καποια καλα σχολια (απο γνωστους και φιλους) περι οικονομιας.Δυστηχως εδω στην ελλαδα την οικονομια μονο σε διαφημιση την ακουμε.Στην πραγματικοτητα ολο προβληματα.Αντε να πεισεις τωρα υποψηφιο πελατη οτι τα αλουμινια που εβαλε πριν 10 χρονια δεν ειναι οικονομικα που ειναι με διπλο τζαμι και χωρις θερμοδιακοπη και να τα αλλαξει με καλυτερα...

με καλύτερα μόνο pvc ή pvc/αλουμίνιο μαζί

ακόμα και τα super-duper αλουμίνια με θερμοδιακοπτή στον "ΚΕΝΑΚ v.2"* δεν θα εγκρίνονται
ήδη τραβήχτηκε λόγω συμφερόντων να επιτρέπονται στον ΚΕΝΑΚ.


*Οι κανονισμοί του οποίου νομίζω ήδη έχουν αποφασισθεί? Δε γνωρίζω ακριβώς τη διαδικασία.

Με κάθε επιφύλαξη για τα παραπάνω καθότι μετά απο τόσο διάβασμα που έριξα και παραπληροφόρηση απο πωλητές έχω ζαλιστεί λίγο!

Nozomi
13-02-14, 20:38
Αυτοί που μπορούν να το κάνουν είναι μάλλον λίγο περισσότεροι από ελάχιστοι. Αυτοί που καταλαβαίνουν την αξία του και είναι διατεθειμένοι να το πληρώσουν είναι ελάχιστοι. Κι αν αυξηθούν οι δεύετεροι, θα αυξηθούν και οι πρώτοι.
Το θέμα είναι να δίδεις στον άλλο την δυνατότητα επιλογής.

Το ότι μπορεί να είναι αυτός στόκος και να μην καταλαβαίνει, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Ο γαμπρός μου έχει πάρει δάνειο για να κτίσει το 2006 σπίτι συνολικής αξίας (οικόπεδο + οικοδομή) κοντά 300 χιλιάρικα.

Το έκτισε μόνος, συντονίζοντας ο ίδιος τους μαστόρους, χωρίς να έχει κανέναν να τον συμβουλέψει, πέραν ενός κουνιάδου ηλεκτρολόγου που του έκανε όντως πολύ καλή δουλειά στα ηλεκτρικα.

Λόγω εργασίας του ζευγαριού, μέχρι τώρα την πάλευαν με την θέρμανση, αλλά εφέτος, όσες φορές βρέθηκα στο σπίτι τους, πραγματικά κρύωνα.

Οι ενεργειακές λύσεις που επιλέχθησαν ; Οι κλασσικές. Λέβητας πετρελαίου, μέτρια έως ανύπαρκτη μόνωση και ανοικτό τζάκι !
Τον φετινό χειμώνα τον έβγαλαν με το ανοικτό τζάκι, δλδ ΕΛΕΟΣ, να αναπνέεις τα ατελή υπολλείμματα της καύσης του ξύλου, εσύ και τα παιδιά σου. Ό,τι χειρότερο...

Στην οικοδομή έχουν γίνει σπατάλες του στυλ τζάκι στο υπόγειο και άλλα τέτοια χαρωπά.

Πες μου τώρα ότι ένας τέτοιος μέσος κλασσικός Έλληνας ιδιοκτήτης δεν θα μπορούσε να επενδύσει σε:
- μόνωση
- ενδοδαπέδια θέρμανση
- αντλία θερμότητας
- ηλιακά

Φέτος αυτός ο άνθρωπος που πληρώνει (και θα πληρώνει για το υπόλοιπο της ζωής του) δάνειο κρύωσε, γιατί όταν έκτιζε το σπίτι του, απλά δεν γνώριζε...
Τέτοια παραδείγματα πάμπολλα.

Υ.Γ
Μην πιαστείς απ΄το παράδειγμα του μοναχικού καβαλάρη, γιατί και οι κατασκευαστές δεν είναι καλύτεροι.
Το ισχυρίζομαι γνωρίζοντας την ποιότητα εργασιών και τις ενεργειακές επιλογές σε 2 συγκροτήματα μεζονετών στην περιοχή μου...

Tiven
13-02-14, 20:43
Είναι δυνατόν τόσο καινούρια σπίτια να έχουν τόσο σοβαρό θέμα με την μόνωση; Μήπως παρεξηγώ κάτι;


Τι κάνανε δηλαδή ούτε φελιζόλ δεν βάλανε στους τοίχους; Τρύπες στα παράθυρα;

Basilhs23_
13-02-14, 22:21
Ο γαμπρός μου έχει πάρει δάνειο για να κτίσει το 2006 σπίτι συνολικής αξίας (οικόπεδο + οικοδομή) κοντά 300 χιλιάρικα.

Το έκτισε μόνος, συντονίζοντας ο ίδιος τους μαστόρους, χωρίς να έχει κανέναν να τον συμβουλέψει, πέραν ενός κουνιάδου ηλεκτρολόγου που του έκανε όντως πολύ καλή δουλειά στα ηλεκτρικα.


Έτσι έτσι, να βάλουμε όπου θέλουμε τα σίδερα και το σκυρόδεμα, όπως θέλουμε για να βγούν τα λεφτά, έργα χωρίς μελέτη και κοστολόγηση. Κι όταν θα πέσει το σπίτι από σεισμό, φταίνε οι μάστορες φταίνε τα σίδερα και τα υλικά, φταίει το κράτος....

Anyway, οι άνθρωποι δεν έβαλαν τα σωστά μηχανολογικά μονώσεις κτλ γιατί δεν απευθύνθηκαν σε έναν μηχανικό να τους κάνει μελέτη, σενάρια και περιπτώσεις, να δούνε το κόστος, και μετά θα μπορούσαν π.χ να έχτιζαν λιγότερα τετραγωνικά επιφάνειας και να ξόδευαν ένα μέρος των χρημάτων στα σωστά ηλεκτρομηχανολογικά συστήματα.

vasilimertzani
14-02-14, 11:12
Έτσι έτσι, να βάλουμε όπου θέλουμε τα σίδερα και το σκυρόδεμα, όπως θέλουμε για να βγούν τα λεφτά, έργα χωρίς μελέτη και κοστολόγηση. Κι όταν θα πέσει το σπίτι από σεισμό, φταίνε οι μάστορες φταίνε τα σίδερα και τα υλικά, φταίει το κράτος....

Anyway, οι άνθρωποι δεν έβαλαν τα σωστά μηχανολογικά μονώσεις κτλ γιατί δεν απευθύνθηκαν σε έναν μηχανικό να τους κάνει μελέτη, σενάρια και περιπτώσεις, να δούνε το κόστος, και μετά θα μπορούσαν π.χ να έχτιζαν λιγότερα τετραγωνικά επιφάνειας και να ξόδευαν ένα μέρος των χρημάτων στα σωστά ηλεκτρομηχανολογικά συστήματα.

αυτοι ειναι ενα μικρο ποσοστο.Το μεγαλυτερο ειναι με αγορασμενα διαμερισματα που υποτιθεται ειχαν μελετη και τις απαραιτητες μονωσεις.Ακομα πολλοι ειναι με νοικιασμενα σπιτια οπου και εκει η μονη μονωση ειναι 3εκ φελιζολ (για τα ματι του κοσμου).
Δυστηχως πολλα ειναι τα 'κακα'

blade_
14-02-14, 15:35
το ξύλο τριανταφυλλιάς ( όπως επίσης γρανίτες, μάρμαρα, έπιπλα, κλπ κλπ κλπ) κάνει απόσβεση, εφόσον έχεις να το πληρώσεις πάντα...
στην αντίθετη περίπτωση έχεις κρεβατομουρμούρα "Γιατί η τάδε να έχει εγώ να μην έχω, κλπ κλπ κλπ"
στην περιπτωση που το κάνεις, μπορεί να απολαύσεις ανταλλάγματα αλλού :wink: και μην μου πείτε ότι δεν ευχαριστούν οι γυναίκες τους άντρες τους, όταν τις ευχαριστούν.... μόνο ένα μυστικό. Μην τα κάνετε όλα μαζί. Είτε ένα ένα τα κάνεις, είτε όλα μαζί, για αυτές μια ευχαρίστηση είναι, μια ευχαρίστηση θα δώσουν. Αν μπορείς σαλαμαποίησέ τα όσο περισσότερο γίνεται!!!


:rofl:

το τελευταιο ισχυει και για μας!βασικα για ολους..πχ παιρνεις ενα ταμπλετ και κινητο..ουτε το ενα μπορει να χαρεις,ουτε το αλλο!

Bananas
15-02-14, 04:11
με καλύτερα μόνο pvc ή pvc/αλουμίνιο μαζί

ακόμα και τα super-duper αλουμίνια με θερμοδιακοπτή στον "ΚΕΝΑΚ v.2"* δεν θα εγκρίνονται
ήδη τραβήχτηκε λόγω συμφερόντων να επιτρέπονται στον ΚΕΝΑΚ.


*Οι κανονισμοί του οποίου νομίζω ήδη έχουν αποφασισθεί? Δε γνωρίζω ακριβώς τη διαδικασία.

Με κάθε επιφύλαξη για τα παραπάνω καθότι μετά απο τόσο διάβασμα που έριξα και παραπληροφόρηση απο πωλητές έχω ζαλιστεί λίγο!

Σε διαβεβαιώνω ότι υπάρχουν αλουμίνια με θερμοδιακοπή που όχι απλα εγκρινονται και θα εγκρινονται απο το ΚΕΝΑΚ αλλα εχουν πιστοποίηση για τοποθέτηση σε παθητικά κτίρια

- - - Updated - - -


Είμαι γενικά απαισιόδοξος ως προς ολόκληρη την ιδέα! Τουλάχιστον αυτά τα φτιάχνουμε και δοκιμάζουμε μόνοι μας αντίθετα με κάτι γείτονες που έχουν πληρώσει πολλά παραπάνω. Κάνει δουλειά βέβαια το έχω δει (το αγοραστό του γείτονα) αλλά προσωπικά πιστεύω ότι δεν αξίζει τόσο πολύ να κάνεις αυτή την δουλειά για θερμότητα.

Ακόμα και ο χώρος που χάνουμε/θα χάσουμε πιστεύω ότι σε σχέση με το να βάζαμε φωτοβολταϊκά στην θέση τους, δεν συμφέρει.

Χωρίς Μελέτη μηχανολόγου = 100 % σίγουρο ότι ή δεν θα συμφέρει σαν επένδυση ή δεν θα εχει την μεγιστη απόδοση που θα μπορούσε. Ή και τα 2 μαζί.

Δεν είναι όλες οι λύσεις θέρμανσης ή ψύξης αποδοτικές για όλες τις περιπτώσεις.Επίσης αυτό που συμφέρει συνήθως είναι η μόνωση αλλά όχι πάντα . Μπορώ να σου πω περίπτωση σε νεοκτιστη παθητική κατοικία με μηχανικό αερισμό εναλλάκτη θερμότητας αέρος-αερος και γεωθερμία αέρος και προτιμήθηκε ΑΘ. Όσο για την ψύξη το καλοκαίρι δε χρειάστηκε τίποτα (την δουλειά την κάνει η γεωθερμία και ο μηχανικός αερισμός με τον εναλλάκτη)
σε σύγκριση με ενα αντίστοιχο κτίριο των τώρα προδιαγραφών δόμησης η εξοικονόμηση ενέργειας φτάνει το 90 % και όλα αυτά με λέβητα πετρελαίου.
Την διαφορά δεν την κάνει μεμονομένα το σύστημα θέρμανσης αλλα ο συνδιασμός συστημάτων.

bravelover
15-02-14, 04:41
Τελικα μεγαλύτερη οικονομία προσφέρουν τα αλουμίνια παράθυρα σε ενα σπιτι η τα ξύλινα παράθυρα ;

nyannaco
15-02-14, 14:03
Τελικα μεγαλύτερη οικονομία προσφέρουν τα αλουμίνια παράθυρα σε ενα σπιτι η τα ξύλινα παράθυρα ;Εξαρτάται από την κατηγορία/ποιότητά τους. Τα καλά ξύλινα δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα, και υπερέχουν των περισσότερων αλουμινίων, αλλά πρέπει να συνυπολογίσει κανείς εκτός από το κόστος και τις ανάγκες συντήρησης (και σε σχέση πάντα και με το τοπικό μικροκλίμα). Τα κακά / παλιά / ασυντήρητα ξύλινα που μπάζουν είναι χειρότερα και από μέτρια αλουμίνια.

vasilimertzani
15-02-14, 14:34
Σε διαβεβαιώνω ότι υπάρχουν αλουμίνια με θερμοδιακοπή που όχι απλα εγκρινονται και θα εγκρινονται απο το ΚΕΝΑΚ αλλα εχουν πιστοποίηση για τοποθέτηση σε παθητικά κτίρια

- - - Updated - - -



Χωρίς Μελέτη μηχανολόγου = 100 % σίγουρο ότι ή δεν θα συμφέρει σαν επένδυση ή δεν θα εχει την μεγιστη απόδοση που θα μπορούσε. Ή και τα 2 μαζί.

Δεν είναι όλες οι λύσεις θέρμανσης ή ψύξης αποδοτικές για όλες τις περιπτώσεις.Επίσης αυτό που συμφέρει συνήθως είναι η μόνωση αλλά όχι πάντα . Μπορώ να σου πω περίπτωση σε νεοκτιστη παθητική κατοικία με μηχανικό αερισμό εναλλάκτη θερμότητας αέρος-αερος και γεωθερμία αέρος όπου δεν είχε κανένα νόημα να βάλουν οικονομικό σύστημα θέρμανσης και προτιμήθηκε γιατί σύμφερε λέβητας πετρελαίου. Όσο για την ψύξη το καλοκαίρι δε χρειάστηκε τίποτα (την δουλειά την κάνει η γεωθερμία και ο μηχανικός αερισμός με τον εναλλάκτη)
σε σύγκριση με ενα αντίστοιχο κτίριο των τώρα προδιαγραφών δόμησης η εξοικονόμηση ενέργειας φτάνει το 90 % και όλα αυτά με λέβητα πετρελαίου.
Την διαφορά δεν την κάνει μεμονομένα το σύστημα θέρμανσης αλλα ο συνδιασμός συστημάτων.

Κανανε γεωθερμιια και δεν βαλανε ΑΘ? γιατι συμφερει η λεβητας πετρελαιου??? κατι δεν μας λες καλα εδω.

Bananas
15-02-14, 17:16
Κανανε γεωθερμιια και δεν βαλανε ΑΘ? γιατι συμφερει η λεβητας πετρελαιου??? κατι δεν μας λες καλα εδω.

Απλα το μεγαλύτερο ποσοστό της επένδυσης έπεσε στην μείωση των αναγκών του κτιρίου για ψύξη και θέρμανση και αυτό είναι το πρώτο που κοιτάς.Επίσης εδωσαν εμφαση στην εξυπνη εκμεταλευση των θερμικών φορτίων του χώρου. Ο μηχανικός αερισμός έχει στόμια και αγωγούς σε μπάνιο και κουζίνα (στον αποροφητήρα της κουζίνας) εκμεταλεύεται την ζέστη στην κουζίνα όταν μαγειρεύεις και τοτς υδρατμούς όταν κάνεις μπάνιο. Στέλνει αυτά τα θερμικά φορτία στον εναλλάκτη θερμότητας στην είσοδο φρέσκου αέρα απο το εξωτερικό περιβάλλον και κάνει την τελευταία προθέρμανση του εισαγόμενου αέρα στο κτίριο (η πρώτη γίνεται απο την γεωθερμία αέρος)Εκανα ενα λάθος. Στο παραδειγμα που αναφερόμουν χρησιμοποιηθηκε αντλια θερμότητας 8 kw . Ο χώρος είναι 450 τ.μ

http://www.kathimerini.gr/505686/article/epikairothta/ellada/to-prwto-pa8htiko-spiti-sthn-pentelh

teodor_ch
15-02-14, 18:15
Απλα το μεγαλύτερο ποσοστό της επένδυσης έπεσε στην μείωση των αναγκών του κτιρίου για ψύξη και θέρμανση και αυτό είναι το πρώτο που κοιτάς.Επίσης εδωσαν εμφαση στην εξυπνη εκμεταλευση των θερμικών φορτίων του χώρου. Ο μηχανικός αερισμός έχει στόμια και αγωγούς σε μπάνιο και κουζίνα (στον αποροφητήρα της κουζίνας) εκμεταλεύεται την ζέστη στην κουζίνα όταν μαγειρεύεις και τοτς υδρατμούς όταν κάνεις μπάνιο. Στέλνει αυτά τα θερμικά φορτία στον εναλλάκτη θερμότητας στην είσοδο φρέσκου αέρα απο το εξωτερικό περιβάλλον και κάνει την τελευταία προθέρμανση του εισαγόμενου αέρα στο κτίριο (η πρώτη γίνεται απο την γεωθερμία αέρος)Εκανα ενα λάθος. Στο παραδειγμα που αναφερόμουν χρησιμοποιηθηκε αντλια θερμότητας 8 kw . Ο χώρος είναι 450 τ.μ

http://www.kathimerini.gr/505686/article/epikairothta/ellada/to-prwto-pa8htiko-spiti-sthn-pentelh


πόσο το κόστος συντήρησης του παραπάνω σπιτιού?
γιατί δε γίνεται αεραγωγός αέρα χωρίς συχνό καθαρισμό (αυτών εισαγωγής)

21706
15-02-14, 19:21
Το παράδειγμα μονοκατοικίας 450 τμ στην Πεντέλη
είναι μάλλον ατυχές.
Ας μας πουν καλύτερα ποιο παθητικό κτίριο κατοικιών
έχει κατασκευαστεί στην Αθήνα ή στην Θεσσαλονίκη
για να δούμε το κόστος σε μια συνηθισμένη κατοικία.

Bananas
15-02-14, 19:59
Το παράδειγμα μονοκατοικίας 450 τμ στην Πεντέλη
είναι μάλλον ατυχές.
Ας μας πουν καλύτερα ποιο παθητικό κτίριο κατοικιών
έχει κατασκευαστεί στην Αθήνα ή στην Θεσσαλονίκη
για να δούμε το κόστος σε μια συνηθισμένη κατοικία.
Γιατι ατυχες; εχουν χτιστει αρκετα ηδη και υπαρχουν σχεδια και για αλλα. Στο βολο υπαρχει συγκροτημα με μεζονετες. Το κοστος αυξανεται χονδρικα 15-25%

21706
15-02-14, 20:06
Γιατι ατυχες; εχουν χτιστει αρκετα ηδη και υπαρχουν σχεδια και για αλλα. Στο βολο υπαρχει συγκροτημα με μεζονετες. Το κοστος αυξανεται χονδρικα 15-25%

Ατυχές επειδή είναι ελάχιστοι οι προνομιούχοι
που μπορούν να έχουν ένα τέτοιο σπίτι.
Αφού έχουν κατασκευαστεί κι άλλα για κοινούς
θνητούς γιατί δεν τα προβάλλουν;

Bananas
15-02-14, 20:28
πόσο το κόστος συντήρησης του παραπάνω σπιτιού?
γιατί δε γίνεται αεραγωγός αέρα χωρίς συχνό καθαρισμό (αυτών εισαγωγής) η ολη συντηρηση ειναι στα φιλτρα του μηχανικου αερισμου. Μπορουν να γινουν απο τον χρηστη πολυ ευκολα υπαρχουν μηχανηματα με πλενομενα φιλτρα.

- - - Updated - - -


Ατυχές επειδή είναι ελάχιστοι οι προνομιούχοι
που μπορούν να έχουν ένα τέτοιο σπίτι.
Αφού έχουν κατασκευαστεί κι άλλα για κοινούς
θνητούς γιατί δεν τα προβάλλουν;

Το ολο εγχειρημα στην Ελλαδα ξεκινησε πριν 2 χρονια με την ιδρυση του ελληνικου ινστιτουτου παθητικων κτιριων. Μεχρι τωρα ελαχιστες εταιριες εχουν πιστοποιηθει για την κατασκευη τετοιων κτιριων.διαφημιζονται .ακομα και το σκαι σε εκπομπες εχει μιλησει για αυτα. Το προβλημα ειναι να αλλαξει η νοοτροπια και η φιλοσοφια κατασκευης κτιριων και στην Ελλαδα. Ο χρονος αποσβεσης ειναι μερικα χρονια. Για να χαρακτηριστει ενα κτιριο παθητικο πρεπει να πληρει καποιες προδιαγραφες αυστηρα και πιστοποιειται. Η ολη φιλοσοφια κατασκεθης παθητικων ξεκινησε απο την γερμανια απο εναν φυσικο γερμανο που εφτιαξε και το πρωτο κτιριο (νομιζω πριν το 2000) για το οποιο υπαρχουν δεδομενα καταναλωσεις κτλ σε παγκοσμια database των ινστιτουυτων παθητικων κτιριων. Στην ευρωπη εχουν φτιαχτει χιλιαδες.επισης εχει ψηφιστει ευρωπαικος νομος οπου απο το 2020 και μετα οτι κτιριο κατασκευαζεται στην ευρωπη θα πρεπει να ειναι παθητικο.

21706
15-02-14, 20:40
Καλά όλα αυτά αλλά μέχρι να δούμε το πρώτο
παθητικό κτίριο με κατοικίες για κοινούς θνητούς
στην Ελλάδα ας μην προβάλλουμε σαν επιχείρημα
ότι υπάρχει μια μονοκατοικία 450 τμ στην Πεντέλη.

Bananas
15-02-14, 20:56
Καλά όλα αυτά αλλά μέχρι να δούμε το πρώτο
παθητικό κτίριο με κατοικίες για κοινούς θνητούς
στην Ελλάδα ας μην προβάλλουμε σαν επιχείρημα
ότι υπάρχει μια μονοκατοικία 450 τμ στην Πεντέλη.

Δε μπορω να καταλαβω τι θες να πεις. Δε χτιζονται παλατια των 400 τμ στο βολο χτισαν συγκροτημα μεζονετες λογικων τετραγωνικων. Χτιζεις οτι θες. 40? 50? τ.μ? Οτι θες. Πας σε ενα γραφειο μελετων πιστοποιημενο για παθητικες κατοικιες και το κανονιζεις.

- - - Updated - - -

Επειδη δε γουσταρω παρεξηγησεις δεν ασχολουμε επαγγελματικα με τα παθητικα κτιρια. Απλα ειμαι φοιτητης ενεργειακης μηχανολογιας και παρακολουθω εκπαιδευτικα σεμιναρια κατασκευης και μελετης παθητικων κτιριων απο το ελληνικο ινστιτουτο.

21706
15-02-14, 20:58
Δε μπορω να καταλαβω τι θες να πεις. Δε χτιζονται παλατια των 400 τμ στο βολο χτισαν συγκροτημα μεζονετες λογικων τετραγωνικων. Χτιζεις οτι θες. 40? 50? τ.μ? Οτι θες. Πας σε ενα γραφειο μελετων πιστοποιημενο για παθητικες κατοικιες και το κανονιζεις.

Τι δεν καταλαβαίνεις; Ρώτησα γιατί δεν προβάλλουν
αυτές που λες ότι έχουν χτίσει στο Βόλο και απάντηση
δεν πήρα. Πώς αλλιώς να το πω;

Bananas
15-02-14, 21:03
Σου απαντησα φιλε μου. Εχουν προβληθει στο σκαι και απο κει και περα googlare και θα μαθεις πολλα. Πριν 2 χρονια.ξεκινησαν στην ελλαδα οι εκπαιδευσεις για την κατασκευη. Ελαχιστες εταιριες εχουν πιστοποιηθει.με τον καιρο θα διαφημιστουν περισσοτερο

bravelover
15-02-14, 23:20
Εξαρτάται από την κατηγορία/ποιότητά τους. Τα καλά ξύλινα δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα, και υπερέχουν των περισσότερων αλουμινίων, αλλά πρέπει να συνυπολογίσει κανείς εκτός από το κόστος και τις ανάγκες συντήρησης (και σε σχέση πάντα και με το τοπικό μικροκλίμα). Τα κακά / παλιά / ασυντήρητα ξύλινα που μπάζουν είναι χειρότερα και από μέτρια αλουμίνια.

Αν εισαι σε μερος οπου εχει υγρασια τι συμφερει ?

africa
15-02-14, 23:36
να μετακομίσεις

Nozomi
15-02-14, 23:42
Ο μέσος Έλληνας έχει ένα πρόβλημα.
Δεν μπορεί να αποδεχθεί ότι τον έπισασαν κοροϊδο.

Μπορείς να του πεις ότι δεν είναι όμορφος και να μην στεναχωρεθεί, αλλά αν του πεις ότι τον έπιασαν κοροϊδο, θα σκάσει, και δεν πρόκειται ποτέ να το παραδεχθεί.

Έτσι, και στο θεμα της κατοικίας, αν του αναφέρεις ότι με ένα λογικό επιπλέον κόστος (το οποίο θα μπορούσε σύντομα να αποσβεστεί) θα έφτιαχνε μια ενεργειακή κατοικία που θα του εξασφάλιζε άνετες συνθήκες διαβίωσης όλο τον χρόνο, αντί κάποιων πραγμάτων που έβαλε για μόστρα, δεν πρόκειται να το αποδεχθεί και θα σου πει "αυτά είναι για τους πλούσιους"...

Μία ένσταση για το παθητικό σπίτι.
Αντί του μηχανικού αερισμού για το καλοκαίρι, τπτ δεν συγκρίνεται με fan coils, μιας και υπάρχει αντλία θερμότητας.
Το ελληνικό καλοκαίρι δεν είναι τόσο ήπιο, και αντί της οικονομίας, προσωπικά προκρίνω την άνεση της ψύξης...

Bananas
16-02-14, 04:07
Μία ένσταση για το παθητικό σπίτι.
Αντί του μηχανικού αερισμού για το καλοκαίρι, τπτ δεν συγκρίνεται με fan coils, μιας και υπάρχει αντλία θερμότητας.
Το ελληνικό καλοκαίρι δεν είναι τόσο ήπιο, και αντί της οικονομίας, προσωπικά προκρίνω την άνεση της ψύξης...
Ο μηχανικος αερισμός έχει εναλλακτη θερμότητας και ο εισαγώμενος αερας ψύχεται απο ελαφριά οριζόντια γεωθερμία . Μόνο με αυτό το σύστημα πετυχαίνεις συνθήκες άνεσης το καλοκαίρι . Η μόνωση και η αεροστεγανότητα του κτιρίου είναι τοσο καλά μελετημένη που η γεωθερμία στις περισσότερες περιπτώσεις αρκεί για το κλίμα της Ελλάδος το καλοκαίρι.
Πέρα απο την ενεργειακή κατανάλωση τα παθητικα σπίτια πετυχαίνουν άριστη κατανομή θερμότητας στον χώρο καθώς και τις όσο πιο χαμηλές θερμοκρασιακές διαφορές γίνεται π.χ σε ενα συμβατικό κτίριο με μόνωση όταν κάθεσαι κοντά στο κούφωμα δεν νιώθεις άνετα λόγω της διαφοράς θερμοκρασίας της επιφάνειας του κουφώματος και του γύρω χώρου.
Ενα ακόμα συμαντικό πλεονεκτημα είναι οτι με τον μηχανικο αερισμό έχεις ελεγχόμενο υγιή αερισμό του χώρου . Δηλαδή ο μηχανικός αερισμός (δουλεύει σε 24ωρη βάση) με τα φίλτρα που έχει καθαριζει τον εισαγώμενο αέρα καθώς και ελέγχει με ακρίβεια την υγρασία του χώρου .Ειδικά αν τον συνδυάσεις με αισθητήρες CO2 μπορείς να το κάνεις πιο αποτελεσματικό το σύστημα. Θα αντιλαμβάνεται έντονη ανθρώπινη δραστηριότητα π.χ στο καθιστικό και θα προσαρμόζεται ανάλογα για να καλύψει τις ανάγκες του καθιστικού σε φρέσκο αέρα.

Γενικα στο παθητικό σπίτι τα ενεργητικά συστήματα ψύξης ή θέρμανσης είναι επικουρικά .Ενα παθητικό κτίριο εκμεταλλεύεται στο μέγιστο δυνατό τα εσωτερικά θερμικά κέρδη, τα οποία προέρχονται από τη θερμότητα που ακτινοβολούν οι άνθρωποι, ο τεχνητός φωτισμός και οι ηλεκτρικές συσκευές, καθώς και τα κέρδη από την άμεση και έμμεση ηλιακή ακτινοβολία.

Όσοι είναι σχετικοί με τα κτίρια ή τα μηχανολογικά και έχουν την περιέργεια ας διαβάσουν αυτό για να έχουν μια εικόνα : http://ergoroof.gr/data/documents/To-Protupo-tou-Pathetikou-Ktiriou-Tekhnike-Parousiase..pdf

teodor_ch
16-02-14, 12:00
η ολη συντηρηση ειναι στα φιλτρα του μηχανικου αερισμου. Μπορουν να γινουν απο τον χρηστη πολυ ευκολα υπαρχουν μηχανηματα με πλενομενα φιλτρα.

- - - Updated - - -

Ωραία, τα φίλτρα κάθε δίμηνο.
Τις σωληνώσεις κάθε πότε?
Ανεμιστήρες κάθε πότε?
Εναλλάκτη κάθε πότε?


Άλλο το να ανοίγεις δύο παράθυρα και άλλο ο μηχανικός εξαερισμός.
Στην Ελλάδα αμφιβάλλω για το όφελος σε κοινά σπίτια 100-200τμ σε Αθήνα και Κρήτη για παράδειγμα.

Bananas
16-02-14, 20:06
Ωραία, τα φίλτρα κάθε δίμηνο.
Τις σωληνώσεις κάθε πότε?
Ανεμιστήρες κάθε πότε?
Εναλλάκτη κάθε πότε?


Άλλο το να ανοίγεις δύο παράθυρα και άλλο ο μηχανικός εξαερισμός.
Στην Ελλάδα αμφιβάλλω για το όφελος σε κοινά σπίτια 100-200τμ σε Αθήνα και Κρήτη για παράδειγμα.

Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι είπα για τα φίλτρα για τα άλλα ερωτήματα σου δεν μπορ'ω να απαντησω. Αυτό όμως που μπορώ να πω είναι ότι σε ένα παθητικό κτίριο επιβάλλεται ο μηχανικός αερισμός μόνο κα μόνο επειδη το κτίριο είναι τοσο πολύ αεροστεγανό για να μην υπάρχουν απώλειες με αποτέλεσμα αν δεν βάλεις μηχανικό αερισμό να έχεις το σύνδρομο του άρρωστου κτιρίου. Περα απο αυτό το όλο σύστημα μηχανικός αερισμός εναλλάκτης και γεωθερμία είναι ουσιαστικά το κύριο σύστημα θέρμανσης ψύξης του κτιρίου καθώς και το σύστημα που διαχειρίζεται έξυπνα κάθε πηγή θερμότητας μέσα στο χώρο (υδρατμοί στο μπάνιο ,απορροφητήρας στην κουζίνα κ.α). όταν ανοίγεις παράθυρα αποβάλεις την θερμότητα του χώρου . Με τον ελεγχόμενο αερισμό και τον εναλλάκτη εκμεταλεύεσαι την αποβαλόμενη θερμότητα και την μεταφέρεις στον εισερχόμενο φρέσκο αέρα σε βαθμό που πλέον μπορεί να αγγίζει το 95%

@ ADSLgr.com All rights reserved.