PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

Bananas
21-02-14, 23:52
Και πως θα καταλαβει καποιος μη μηχανικος τον καλο μηχανικο που αγαπαει την δουλεια του και εχει καλο αποτελεσμα;
Πρακτικα δεν μπορει, ειναι λαχειο, οπου πεσεις.

Συστάσεις απο γνωστούς και αυξάνεις την πιθανότητα να πέσεις σε καλό μηχανικό. Αλλιώς ας το αναλάβει κάοια εταιρεία μεγάλη (γνωστή πολυεθνική π.χ) που έχει κάνει σοβαρές δουλειές σε κτιριακές αναβαθμίσεις .

Θα μπορούσα να αναφέρω κάποιες εταιρίες που θα μπορούσα να εμπιστευτώ αν κοιτούσα για ενεργειακή αναβάθμιση αλλα θα θεωρηθεί διαφήμιση.

21706
22-02-14, 00:11
Φοβάμαι ότι για τους καλούς μηχανικούς και τις
μεγάλες πολυεθνικές χρειάζεται γερό κομπόδεμα...

Bananas
22-02-14, 00:26
Φοβάμαι ότι για τους καλούς μηχανικούς και τις
μεγάλες πολυεθνικές χρειάζεται γερό κομπόδεμα...

Ναι έχεις δίκιο. Αλλα μην ξεχνάμε ότι μια γενική ενεργειακή αναβάθμιση είναι μια υψηλή επένδυση με λεφτά που είναι κόποι ζωής και δεν θες να πάνε χαμένα και θες να έχεις και γρήγορα απόσβεση. Θες το καλύτερο αποτέλεσμα για τα λεφτά που θα διαθέσεις και όχι ένα μέτριο αποτέλεσμα λόγω πρόχειρης μελέτης κτλ.

Επίσης ισχύει ο κανόνας ότι πληρώνεις παίρνεις και θα αναφερθώ σε ένα σοβαρό πρόβλημα που είναι γενικευμένο στην Ελλάδα. Τα περισσότερα κτίρια στην Ελλάδα έχουν κακό μελετημένο σύστημα θέρμανσης ή και καθόλου μελετημένο (απο πλευράς κατανάλωσης-απόδοσης). Η σπατάλη ενεργειας απο συστήματα θέρμανσης επειδή δεν μελετήθηκαν καλα ή δεν μελετήθηκαν καν απο μηχανολόγο είναι τεράστια. Το κλασσικότερο φαινόμενο είναι να βάζεις τον υδραυλικο να σου φτιάξει το σύστημα θέρμανσης όπου πολύ υδραυλικοι δεν κάνουν καμία μελέτη θερμανσης απλα ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ τετραγωνίζουν τον χώρο για να βρουν τις απώλειες εμπειρικα επιλέγουν καυστήρα και λέβητα εμπερικά μηκη διατομές σωληνώσεων εμπειρικά διαστασιολογιση σωμάτων εμπειρικά επιλογή κυκλοφορητή δεν λαμβάνουν υπόψιν τα κλιματικά δεδομένα και 99% των περιπτώσεων το ολο συστημα καταναλώνει περισσότερο πετρελαιο απο όσο θα έπρεπε. Όλα αυτά για να γλιτώσεις τα λεφτά που θα δώσεις στον μηχανολόγο για να σου κάνει την μελέτη θερμανσης που ουσιαστικά η δουλειά του μηχανολόγου σε αυτό το κομμάτι είναι να σχεδιασει το σύστημα θέρμανσης έτσι ώστε να είναι ενεργειακα αποδοτικο (να έχεις την μικτρότερη δυνατή σπατάλη χρημάτων για την λειτουργία της θέρμανσης). Υπάρχουν και υδραυλικοί που σνομπάρουν την δουλειά του μηχανολόγου και αν υπάρχει μελέτη μηχανολόγου πάλι κάνουν του κεφαλιού τους.
Ο μηχανολογος είναι ο σχεδιαστής του συστήματος θέρμανσης και ο υδραυλικός ο κατασκευαστής . Αυτός δηλαδή που θα εφαρμόσει τις οδηγίες του μηχανολόγου με καμία απόκλιση και αμφισβήτηση

21706
22-02-14, 00:38
Καλά όλα αυτά αλλά άσχετα με το πρόβλημα της manoulamou.

Nozomi
22-02-14, 21:27
Ευχαριστω θερμα για την ηθικη συμπαρασταση Nozomi... :cool:
Ο καθενας ιεραρχει κατα το δοκουν τις αναγκες του και μπορει αυτη την εποχη να μην παιζει μια τωρα,
αλλά αυτο δεν σημαινει πως οταν ξεπληρωσω τους φορους μου,
δεν θα μπορω να ζητησω την βοηθεια ενος μηχανικου...
Απλες συμβουλες για οσους ειναι στην ιδια κατασταση (πλειοψηφια) ζηταω για σχετικα οικονομικες και πραγματοποιησιμες χωρις να διαλυσω το σπιτακι μου λυσεις για τους μη εχοντες.
Οσο για δανειο δεν σκοπευω να παρω, με την καμια ομως!:whistle:
Απλές συμβουλές:
αν δύνασαι (μονοκατοικία-οικογενειακή πολυκατοικία), πήγαινε σε λέβητα στερεών καυσίμων (π.χ πέλλετ)

Θα γλυτώσεις πολλά και θα κάνεις απόσβεση ήδη απ' τον πρώτο χρόνο. Δεν νομίζω να μην μπορούν να βρεθούν 2,5 χιλιάρικα (τόσο κάνουν οι ελλ.σχεδιάσεις)

Το κάναμε, και έχουμε λύσει το πρόβλημά μας.

Απλά θα πρέπει να υπάρχουν στην οικογένεια άνδρες με διάθεση να καθαρίζουν τον λέβητα μία φορά στις 3 μέρες (δουλειά 15-20 λεπτών).

Φθηνότερη λύση κεντρικής θέρμανσης, εγώ δεν γνωρίζω.

orck
22-02-14, 22:43
Απλές συμβουλές:
αν δύνασαι (μονοκατοικία-οικογενειακή πολυκατοικία), πήγαινε σε λέβητα στερεών καυσίμων (π.χ πέλλετ)

Θα γλυτώσεις πολλά και θα κάνεις απόσβεση ήδη απ' τον πρώτο χρόνο. Δεν νομίζω να μην μπορούν να βρεθούν 2,5 χιλιάρικα (τόσο κάνουν οι ελλ.σχεδιάσεις)

Το κάναμε, και έχουμε λύσει το πρόβλημά μας.

Απλά θα πρέπει να υπάρχουν στην οικογένεια άνδρες με διάθεση να καθαρίζουν τον λέβητα μία φορά στις 3 μέρες (δουλειά 15-20 λεπτών).

Φθηνότερη λύση κεντρικής θέρμανσης, εγώ δεν γνωρίζω.

Τι σεξισμος ειναι αυτος; Γιατι ανδρες; Οι γυναικες αναπηρες ειναι;

dpa2006
22-02-14, 23:40
Καλησπέρα,
σε περιοχή με αρκετό κρύο,ποια η καλύτερη επιλογή;
Φυσικό αέριο,Αντλίες Θερμότητας, κάτι άλλο;

Basilhs23_
22-02-14, 23:49
Τι σεξισμος ειναι αυτος; Γιατι ανδρες; Οι γυναικες αναπηρες ειναι;

Η γυναίκα δεν θα θέλει να χώνεται στις σκόνες του λέβητα και να βρωμίζουν τα ρούχα τους με μαυρίλα.

21706
23-02-14, 00:00
Καλησπέρα,
σε περιοχή με αρκετό κρύο,ποια η καλύτερη επιλογή;
Φυσικό αέριο,Αντλίες Θερμότητας, κάτι άλλο;

Η καλύτερη επιλογή είναι να ζητήσεις τη γνώμη ενός
έμπειρου μηχανολόγου που θα δει το σπίτι σου.

Bananas
23-02-14, 00:01
Καλησπέρα,
σε περιοχή με αρκετό κρύο,ποια η καλύτερη επιλογή;
Φυσικό αέριο,Αντλίες Θερμότητας, κάτι άλλο;

Απαντηση με υπευθυνοτητα θα πάρεις απο μηχανολόγο που θα ασχοληθεί με την περίπτωση σου. Γενικά οι αντλίες θερμότητας είναι με διαφορά ο πιο οικονομικός τρόπος θέρμανσης (κόστος λειτουργίας) παρ όλα αυτά ο βαθμός απόδοσης μιας ΑΘ επηρεάζεται απο τις εξωτερικές κλιματολογικές συνθήκες. Σε μέρη με έντονο κρύο και διάρκειας ίσως να μην συμφέρει απο αποψη καταναλωσης και κόστους επένδυσης η ΑΘ και να συμφέρει Πελλετ ή Φυσικο Αεριο .

Για μένα συμφέρει να μονώσεις το κτίριο αν στο επιτρέπει το budget σου και να μην κοιτάξεις κάποια οικονομική πηγή θέρμανσης .

Ζήτα απο εναν έμπειρο μηχανολόγο να βρεί το καλύτερο δυνατό τρόπο για να αξιοποιηθούν τα λεφτά που διαθέτεις.

Tiven
23-02-14, 15:13
Η γυναίκα δεν θα θέλει να χώνεται στις σκόνες του λέβητα και να βρωμίζουν τα ρούχα τους με μαυρίλα.

Η γυναίκα θα ξέρει πολύ καλύτερα από σένα και μένα πως να μην λερωθεί ή τι ρούχα να βάλει...

anon
24-02-14, 10:52
Η γυναίκα θα ξέρει πολύ καλύτερα από σένα και μένα πως να μην λερωθεί ή τι ρούχα να βάλει...

Πόσα λίγα ξέρετε για τις γυναίκες. Δεν είναι μην λερωθεί (παιζει και αυτό), αλλα κυρίως γιατι μια τέτοια δουλειά θα της χαλάσει τα νύχια, ακόμα και εαν φορέσει γάντια. Ξέρετε πόσο "πόνο" προκαλεί ένα σπασμένο νύχι, έστω ένα, και πόσο καιρό θέλει να αναπληρωθεί; Τα δε ψεύτικα είναι ημίμετρα, και εαν βάλει κολλητά ψεύτικα, όλες οι φίλες της θα της πούν χαιρέκακα (γιατί ξέρουν απο νύχια οι γυναίκες), "ψεύτικα έβαλες καλή μου; τι έγινε, σουσπασε; ε;;;" ΠΟΝΟΣ μιλάμε.... Δεν αντέχεται... Γιαυτό δεν πρόκειται να κάνει την δουλειά αυτή μια γυναίκα, ούτε καν την τροφοδοσία με ξύλα... Αντε να σου μπεί μια σκλήθρα στα ευαίσθητα χεράκια... Με την πρώτη φορά που θα συμβεί, πολυ απλά θα φροντίσει να μην ξανασυμβεί ΠΟΤΕ. Εννοώ, ότι αυτές ειναι αντρικές δουλειές θα πεί, και τέρμα.

Ετσι, για να μαθαίνετε οι ανύπαντροι ή εστω πρόσφατα παντρεμένοι...

Tiven
24-02-14, 12:31
...νόμιζα ότι μιλούσαμε για γυναίκες και όχι τις κοπέλες που κάνω παρέα!

anon
24-02-14, 17:33
...νόμιζα ότι μιλούσαμε για γυναίκες και όχι τις κοπέλες που κάνω παρέα!

Oλες οι γυναίκες ήταν κάποτε οι κοπέλες που κάνεις παρέα. Οταν πια δεν θα βλέπονται ναι, τότε δεν θα έχουν θέμα. Τότε όμως το θέμα θα το έχεις εσύ. Τι προτιμάς; Γυναίκες που θα κάνουν τέτοιες δουλειές και δεν θα βλέπονται, ή που δεν θα κάνουν και θα βλέπονται... Και μην μου πείς για τις πορτοκαλιές αλλού που έχουν πορτοκάλια :p :p :p

africa
24-02-14, 21:37
σε καθε περιπτωση...ξεχωριστες κρεβατοκαμαρες.

vasilimertzani
25-02-14, 16:40
σε καθε περιπτωση...ξεχωριστες κρεβατοκαμαρες.

το θεμα μας ομως ειναι ''οικονομικη θερμανση'' και σε ξεχωριστες κρεβατοκαμαρες οικονομια δεν κανεις :lol:

jkoukos
25-02-14, 16:55
Βέβαια, από κάποιο σημείο και μετά και στην ίδια κρεβατοκάμαρα, πάλι δεν έχεις "οικονομική θέρμανση". :lol:

Nozomi
26-02-14, 02:49
Αν νομίζετε ότι είναι απλό πράγμα (που θα κάνει μια μέση γυναίκα) ο καθαρισμός ενός λέβητα πέλλετ, σας προσκαλώ να είστε παρόντες όταν το κάνω !

Νταξ, δεν είσαι θερμαστής στον Τιτανικό, αλλά δεν πιστεύω μια μέση γυναίκα που προσέχει την εμφάνισή της να το έπραττε... λερώνεις ό,τι ρούχα φοράς, και χρειάζεσαι πλύσιμο χεριών και καμμιά φορά προσώπου !

Α, κι ο Anon βλέπω ότι ξέρει περισσότερα για τον γυναικείο τρόπο σκέψης απ΄τους νεότερους της παρέας... :)

ipo
27-02-14, 13:08
το θεμα μας ομως ειναι ''οικονομικη θερμανση'' και σε ξεχωριστες κρεβατοκαμαρες οικονομια δεν κανεις :lol:
:rofl:

xaris2335
02-03-14, 13:22
Εγώ αυτό που έχω να σου προτείνω είναι να μονώσεις καλά τα παράθυρα και τις χαραμάδες κάτω απο την εξώπορτα με αεροστόπ.
Να πάρεις ηλιακό θερμοσίφωνα που δεν καίει ρεύμα και θερμαίνεται απο τον ήλιο, εδώ έχεις πολύ μεγάλη εξοικονόμηση ενέργειας αλλά και ζεστό νερό για μπάνιο.
Αν έχεις παράθυρα αλουμινίου να κοιτάξεις αν έχεις απώλεια θερμότητας αν μπαίνει δηλ αέρας απο τα παράθυρα όταν είναι κλειστά, να αλλάξεις το λάστιχο γύρω απο τα παράθυρα.
Τώρα για θέρμανση μπορείς να πας ή πέλλετ ή ενεργειακό τζάκι στην 1η ζεσταίνονται όλοι οι χώροι στην 2η ζεσταίνεται ένα δωμάτιο μόνο.
Άλλη πιο οικονομική λύση είναι τα θερμαινόμενα υποστρώματα αλλά δεν ξέρω το πόσο ασφαλή είναι ;
Εγώ πάντως δεν τα εμπιστεύομαι και πολύ, τα θεωρώ επικίνδυνα. :hmm:

Μια άλλη οικονομική επίσης λύση είναι το αερόθερμο τζακιού.
Να ξέρεις όμως ότι τσάμπα θέρμανση δεν υπάρχει δυστυχώς.:sorry:

http://www.youtube.com/watch?v=IKXGV9fofm0

το μόνο οικονομικό που ξέρω είναι μπουφάν λίγο αλκόολ για να ανέβει η θερμοκρασία του σώματος σου, δεν είναι τυχαίο που όταν κάνει κρύο πίνουν πχ βότκα.
Η Γυμναστική επίσης αυξάνει τη θερμοκρασία του σώματος.
Να ξέρεις ότι το ανθρώπινο σώμα πάντα εκπέμπει θερμότητα, εσύ αυτό που θες είναι να την αυξήσεις με τους τρόπους που σου είπα.
Και ένας πολύ ακραίος τρόπος είναι Αν μένεις σε μονοκατοικία να πας στην ταράτσα και να την γεμίσεις με πίσσα το μαύρο χρώμα τραβάει όλες τις ακτίνες του ήλιου και έτσι θα έχεις πολύ ζέστη το χειμώνα αλλά και το καλοκαίρι.

Και τέλος πάρε ένα θερμόμετρο και κοίτα τι θερμοκρασία έχει κάθε δωμάτιο εννοείτε εσύ θα κάθεσαι σε αυτό με τη μεγαλύτερη.
Αυτά απο μένα.

anon
02-03-14, 15:24
Yπάρχουν και άλλες "εναλλακτικες" λύσεις. Στο χωριό όλοι κοιμόμασταν σε ένα δωμάτιο, 7 άτομα. έτσι η θέρμανση περιορίζονταν για ένα μόνο δωμάτιο.

lednet
02-03-14, 21:40
Ξέρη καπιος ΤΟ ΝΟΜΟ για ΑΥΤΟΝΜΙΑ ΑΡΕΊΟΥ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ?
ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΠΑΛΙΟΙ ΦΙΛΟΙ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΞΈΡΗ ΚΑΠΙΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ? Επίτοιχο λέβητα αερίου συμπύκνωσης Intergas HR Kombi Kompakt 28/24 ΟΛΛΑΝΔΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ
ΕΧΙ ΝΑ ΠΡΩΤΕΐΝΗ ΚΑΠΙΟΣ
ΚΑΠΙΑ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Bananas
02-03-14, 23:08
Ξέρη καπιος ΤΟ ΝΟΜΟ για ΑΥΤΟΝΜΙΑ ΑΡΕΊΟΥ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ?
ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΠΑΛΙΟΙ ΦΙΛΟΙ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΞΈΡΗ ΚΑΠΙΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ? Επίτοιχο λέβητα αερίου συμπύκνωσης Intergas HR Kombi Kompakt 28/24 ΟΛΛΑΝΔΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ
ΕΧΙ ΝΑ ΠΡΩΤΕΐΝΗ ΚΑΠΙΟΣ
ΚΑΠΙΑ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Ναι RIELLO και δεν θα το μετανιώσεις . http://www.alfacorp.gr/products/heating/boilers/lebhtes-aeriou/epitoixoi/epitoixoi-levites-fusikou-aeriou/family-series-detail.html Για μένα να πας σε RIELLO . Εναλλακτικα καλά λόγια κούγονται για τους Chapee που θεωρούνται value for money και μετά σε πιο ακριβή λύση πας σε Valliant

Riello family με συμπήκνωση και παροχή ζεστού νερού χρήσης έχει το σπίτι της αδερφής μου . Κανένα πρόβλημα με τον λέβητα και όσο τον έψαξα και ασχολήθηκα λίγο μαζί του για μένα είναι μια πολύ καλή επιλογή.

Πέρα απο αυτό ο πατέρας μου είναι υδραυλικός και έχει σε μεγάλη εκτίμηση τους Riello αλλά καλά λόγια λέει και για τα Chapee. Σαφώς και η buderus είναι κορυφή όπως και η Valliant αλλα πάμε σε μεγάλα budget που κατα την γνώμη του πληρώνεις πιο πολύ όνομα και δεν αξίζει σαν επένδυση.

21706
03-03-14, 00:02
Εγώ θα έβαζα το LOGAMAX Plus GB112 -29 (http://www.alphaclimagr.gr/p.BUDERUS-LOGAMAX-Plus-GB112-29-29-940kcal-h-EPITOICHOI-LEVITES-SYMPYKNOSIS-FYSIKOU-AERIOU-YGRAERIOU-DYN-TA-SYND-ME-EX-KO-BOILER-KLEISTOU-THALAMOU-KAYSIS-MADE-IN-GERMANY-18-ATOKES-DOSEIS.380722.html) (αν είχα τα λεφτά βέβαια).

21706
03-03-14, 00:18
Η alpha clima το έχει σε καλύτερη τιμή από την ecopower.

Veldrin
03-03-14, 00:39
Τι είναι ρε παιδιά ο λέβητας και ο καυστήρας; Nvidia και ATi; Γιατί δε ρωτάει έναν ενεργειακό επιθεωρητή ή μηχανολόγο μηχανικό να λυθούν τα προβλήματα; Αν κρίνω και από τα άλλα ο lednet μπήκε να κάνει διαφήμιση.

Για να βγεί ένα τέτοιο συμπέρασμα σχετικά με το τι είναι πιο κατάλληλο, και ειδικά ανάμεσα στα μοντέλα μιας ίδιας πχ εταιρίας χρειάζονται τα οικοδομικά σχέδια, η μελέτη θερμομόνωσης αν υπάρχει και όλα τα διαθέσιμα στοιχεία σχετικά με το δίκτυο της θέρμανσης. Δεν είναι σα να παίρνεις PC, υπάρχει θέμα υπερδιαστασιολόγησης, απώλειας θερμότητας, μόνωσης δικτύου και άλλα πολλά.

21706
03-03-14, 09:03
Τι είναι ρε παιδιά ο λέβητας και ο καυστήρας; Nvidia και ATi; Γιατί δε ρωτάει έναν ενεργειακό επιθεωρητή ή μηχανολόγο μηχανικό να λυθούν τα προβλήματα; Αν κρίνω και από τα άλλα ο lednet μπήκε να κάνει διαφήμιση.

Για να βγεί ένα τέτοιο συμπέρασμα σχετικά με το τι είναι πιο κατάλληλο, και ειδικά ανάμεσα στα μοντέλα μιας ίδιας πχ εταιρίας χρειάζονται τα οικοδομικά σχέδια, η μελέτη θερμομόνωσης αν υπάρχει και όλα τα διαθέσιμα στοιχεία σχετικά με το δίκτυο της θέρμανσης. Δεν είναι σα να παίρνεις PC, υπάρχει θέμα υπερδιαστασιολόγησης, απώλειας θερμότητας, μόνωσης δικτύου και άλλα πολλά.

:oneup:

nyannaco
03-03-14, 10:45
Τι είναι ρε παιδιά ο λέβητας και ο καυστήρας; Nvidia και ATi; Γιατί δε ρωτάει έναν ενεργειακό επιθεωρητή ή μηχανολόγο μηχανικό να λυθούν τα προβλήματα; Αν κρίνω και από τα άλλα ο lednet μπήκε να κάνει διαφήμιση.Μηχανολόγο ναι, εφόσον ασχολείται με θέρμανση και είναι ανεξάρτητος (εταιρειών / εμπόρων). Ενεργειακό επιθεωρητή όμως;;; Δεν ρωτάω καλύτερα καφετζού; Ξέρεις ποιοί και πώς έχουν γίνει κατα πλειοψηφία ενεργειακοί επιθεωρητές και πόσα γνωρίζουν περί θέρμανσης; Αστο καλύτερα.

Basilhs23_
03-03-14, 11:38
Τι είναι ρε παιδιά ο λέβητας και ο καυστήρας; Nvidia και ATi; Γιατί δε ρωτάει έναν ενεργειακό επιθεωρητή ή μηχανολόγο μηχανικό να λυθούν τα προβλήματα; Αν κρίνω και από τα άλλα ο lednet μπήκε να κάνει διαφήμιση.

Για να βγεί ένα τέτοιο συμπέρασμα σχετικά με το τι είναι πιο κατάλληλο, και ειδικά ανάμεσα στα μοντέλα μιας ίδιας πχ εταιρίας χρειάζονται τα οικοδομικά σχέδια, η μελέτη θερμομόνωσης αν υπάρχει και όλα τα διαθέσιμα στοιχεία σχετικά με το δίκτυο της θέρμανσης. Δεν είναι σα να παίρνεις PC, υπάρχει θέμα υπερδιαστασιολόγησης, απώλειας θερμότητας, μόνωσης δικτύου και άλλα πολλά.

Βασικά ο φίλος ρώτησε ποιά εταιρεία έχει την καλύτερη ποιότητα λέβητα, αντοχή στον χρόνο, λίγες βλάβες κτλ. Για την επιλογή μεγέθους λέβητα εννοείται πως πρέπει να ρωτήσει μηχανολόγο.

Veldrin
03-03-14, 14:12
Μηχανολόγο ναι, εφόσον ασχολείται με θέρμανση και είναι ανεξάρτητος (εταιρειών / εμπόρων). Ενεργειακό επιθεωρητή όμως;;; Δεν ρωτάω καλύτερα καφετζού; Ξέρεις ποιοί και πώς έχουν γίνει κατα πλειοψηφία ενεργειακοί επιθεωρητές και πόσα γνωρίζουν περί θέρμανσης; Αστο καλύτερα.

Καταλαβαίνω τι λες, αλλά μη γενικεύουμε. Ξέρω κι εγώ περιπτώσεις που είναι για κλωτσιές αν θέλεις κάτι πέρα των τυπικών της επιθεώρησης, αλλά υπάρχουν και αρκετοί άξιοι. Δε θα μιλήσω για τον εαυτό μου, γιατί είμαι εν.επ., αλλά έχει κάνει μεγάλη ζημιά στην ποιότητα της αγοράς το γεγονός πως κανείς δεν ενδιαφέρεται για την ουσία παρά μόνο στο να "πάρει ένα χαρτί" να κάνει τις δουλειές του. Κατακλύστηκε η αγορά από επιτήδειους που τα βγάζουν με το κιλό για 50 ευρώ το κομμάτι και η ποιότητα στη μελέτη πήγε περίπατο γιατί δε μπορεί να τους ανταγωνιστεί κανένας που θα κάτσει όντως να ασχοληθεί, υπό αυτές τις προϋποθέσεις. Δυστυχώς αυτοί φταίνε όσο και το κράτος, που έκανε την ενεργειακή επιθεώρηση από ένα ζωτικής σημασίας μέτρο για την τσέπη και την οικονομία, μια διεκπεραιωτική υποχρέωση-χαράτσι που όλοι κοιτάνε να γλιτώσουν.

@Basilhs23_ κατανοητό και δεκτό, απλά σε μηνύματα που σβήστηκαν λόγω του τύπου που έφυγε για banιο (:lol:) είδα μια γενίκευση και έμεινε το δικό μου λίγο ξεκρέμαστο. Η μόνη μου ένσταση είναι πως κάθε εταιρία έχει "καλά" και "κακά" μοντέλα. Ένα κακό μοντέλο όμως μπορεί να επιβιώσει για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα έχοντας μια σωστή ρύθμιση, σωστή συντήρηση και ετήσια επίβλεψη (όπως πρέπει εξ' ορισμού να συμβαίνει) σε σχέση με ένα καλό, που το παρατήσανε στη μοίρα του με το σκεπτικό πως δεν παθαίνει τίποτα. Και αυτό στην Ελλάδα είναι κάτι που παίζει πάρα πολύ.

Basilhs23_
03-03-14, 18:19
https://www.youtube.com/watch?v=FveASL7Sdnw#t=33

Nozomi
03-03-14, 20:56
Πρόσφατα βρέθηκα σε ορεινό εξοχικό γνωστού !

Μου έκαναν εντύπωση τα κουφώματά (με θερμοδιακοπή) του σπιτιού, η ποιοτική κατασκευή, η αεροστεγανότητα και το ότι γενικώς δεν έμπαζαν... Σε σχέση π.χ με μοντέλα Europa που έχω δει, καμμία σχέση !

Το όνομα ; Doral !

homo_digital
04-03-14, 00:02
Απο την ένταση της βροχής η στεγη της σοφίτας έβαλε νερά, με αποτέλεσμα να έχουν ποτίσει τα δοκάρια που κρατάνε τη στέγη με τα κεραμίδια. Η ζημιά απο που μπορεί να προέρχεται; Απο σπασμένα κεραμίδια ή απο κακή μόνωση των ενώσεων;
Αν δεν ειναι τα κεραμίδια, υπάρχει τρόπος να μονωθεί η στέγη;
Απο πάνω γίνεται ή πρέπει να ξυλωθούν πρώτα τα κεραμίδια;

8anos
04-03-14, 00:42
απο την μικρη μου εμπειρία σε ανάλογο πρόβλημα πρωτα θα κοίταγα για σπασμένα κεραμίδια, άσχημη κλήση της στεγης που ευνοεί την κατακρατηση και λίμναση νερού

- - - Updated - - -

ακομα και φυλλωσίες απο γειτονικά δέντρα μπορούν να κάνουν τη ζημια

Basilhs23_
04-03-14, 14:31
Απο την ένταση της βροχής η στεγη της σοφίτας έβαλε νερά, με αποτέλεσμα να έχουν ποτίσει τα δοκάρια που κρατάνε τη στέγη με τα κεραμίδια. Η ζημιά απο που μπορεί να προέρχεται; Απο σπασμένα κεραμίδια ή απο κακή μόνωση των ενώσεων;
Αν δεν ειναι τα κεραμίδια, υπάρχει τρόπος να μονωθεί η στέγη;
Απο πάνω γίνεται ή πρέπει να ξυλωθούν πρώτα τα κεραμίδια;

Το έχω και εγώ αυτό το πρόβλημα εδώ και 2 χρόνια στην κεραμοσκεπή του δώματος.... ρώτα κάποιον μάστορα. Μπορεί να ισχύουν και τα 2 και κακή ένωση και σπασμένο κεραμίδι.

homo_digital
04-03-14, 16:30
Το έχω και εγώ αυτό το πρόβλημα εδώ και 2 χρόνια στην κεραμοσκεπή του δώματος.... ρώτα κάποιον μάστορα. Μπορεί να ισχύουν και τα 2 και κακή ένωση και σπασμένο κεραμίδι.

Απο Απρίλη και μετά, δεν παίζουνε και φράγκα...
Πάντως με έχει αγχώσει η κατάσταση αυτή.

Basilhs23_
04-03-14, 18:24
Άστα να πάνε ρε φίλε, εμένα να δείς πόσο με έχει αγχώσει, έχω και άλλες σοβαρές ζημιές στο σπίτι..... κουράγιο.

vasilimertzani
06-03-14, 16:21
αντε παιδια.σηκωστε μανικια και μην μασατε.θα βαλουμε και εμεις ενα χερακι :p

21706
08-03-14, 15:23
προσωπικά έβαλα και σύμπύκνωσης, και αντιστάθμιση.
Δεν ξέρω ΧΩΡΙΣ αυτά τι θα γινόταν, αλλά με αυτά, έβγαλα όλο το χειμώνα πέρυσι, στους 19 βαθμούς μέσο όρο, πάνω από 10 ώρες την ημέρα, με 180 ευρώ, και φέτος, που το τσίμπησα στους 19,5, με 25% λιγότερες ώρες, είμαι στα 120 ευρώ....
Δε βοοηθάω ΠΟΛΥ, αλλά δεν μπορώ να αποδείξω τι δουλειά κάνει η η συμπύκνωση και η αντιστάθμιση...

Επειδή τελικά θα καταλήξω κι εγώ στον ίδιο λέβητα
θα μπορούσες να μου πεις ποιον θερμοστάτη πήρες;

Bananas
08-03-14, 17:51
Επειδή τελικά θα καταλήξω κι εγώ στον ίδιο λέβητα
θα μπορούσες να μου πεις ποιον θερμοστάτη πήρες;

Πάρε έναν επώνυμο ψηφιακό και όχι αναλογικό. Κατά προτίμηση siemens.Είναι εξίσου σημαντικό ο θερμοστάτης να είναι ακριβείας και να έχει γρήγορη αντίληψη της θερμοκρασίας στον χώρο . Επίσης προσοχή στο που θα τοποθετηθεί . Κάποιος έξυπνος στο σπίτι της αδερφής μου τον τοποθέτησε δίπλα στην κάσα της μπαλκονοπορτας η οποία μπαλκονοπορτα είναι η κλασσική παλιά ξύλινη που μπάζει απο παντου. 2 μερες κατέβαζα καντήλια για την εξυπνάδα που είδα. Να μην κουραστεί ο τύπος. Κατευθείαν μια τρύπα στον τοιχο απο έξω που είναι ο λέβητας. @#$@!#$#%

21706
08-03-14, 18:44
Πάρε έναν επώνυμο ψηφιακό και όχι αναλογικό. Κατά προτίμηση siemens.Είναι εξίσου σημαντικό ο θερμοστάτης να είναι ακριβείας και να έχει γρήγορη αντίληψη της θερμοκρασίας στον χώρο . Επίσης προσοχή στο που θα τοποθετηθεί . Κάποιος έξυπνος στο σπίτι της αδερφής μου τον τοποθέτησε δίπλα στην κάσα της μπαλκονοπορτας η οποία μπαλκονοπορτα είναι η κλασσική παλιά ξύλινη που μπάζει απο παντου. 2 μερες κατέβαζα καντήλια για την εξυπνάδα που είδα. Να μην κουραστεί ο τύπος. Κατευθείαν μια τρύπα στον τοιχο απο έξω που είναι ο λέβητας. @#$@!#$#%

Από τον θερμοστάτη θα μπορώ να ρυθμίσω
και την θερμοκρασία του ΖΝΧ;

- - - Updated - - -

Ο Siemens RDD10.1DHW (http://www.skroutz.gr/s/2365946/Siemens-RDD10-1DHW.html)καλός είναι;

sdikr
08-03-14, 19:12
Από τον θερμοστάτη θα μπορώ να ρυθμίσω
και την θερμοκρασία του ΖΝΧ;

- - - Updated - - -

Ο Siemens RDD10.1DHW (http://www.skroutz.gr/s/2365946/Siemens-RDD10-1DHW.html)καλός είναι;

Επειδή τον είχα, θα έλεγα να πας στον επόμενο που έχει και εβδομαδιαίο πρόγραμμα, είναι ποιο βολικός rde (http://www.skroutz.gr/s/2365482/Siemens-RDE10-1.html)

21706
08-03-14, 20:09
Επειδή τον είχα, θα έλεγα να πας στον επόμενο που έχει και εβδομαδιαίο πρόγραμμα, είναι ποιο βολικός rde (http://www.skroutz.gr/s/2365482/Siemens-RDE10-1.html)

Βλέπω όμως ότι ούτε με αυτόν γίνεται ρύθμιση
της θερμοκρασίας ΖΝΧ. Δεν υπάρχει θερμοστάτης
που να κάνει και αυτή τη δουλειά ή γίνεται με
άλλον τρόπο;

sdikr
08-03-14, 20:27
Βλέπω όμως ότι ούτε με αυτόν γίνεται ρύθμιση
της θερμοκρασίας ΖΝΧ. Δεν υπάρχει θερμοστάτης
που να κάνει και αυτή τη δουλειά ή γίνεται με
άλλον τρόπο;

το νερό (ΖΝΧ) γίνεται απο τον καυστήρα, τουλάχιστον στον δικό μου, μήπως και ο δικός σου έχει κάτι τέτοιο;

nyannaco
08-03-14, 20:27
Βλέπω όμως ότι ούτε με αυτόν γίνεται ρύθμιση
της θερμοκρασίας ΖΝΧ. Δεν υπάρχει θερμοστάτης
που να κάνει και αυτή τη δουλειά ή γίνεται με
άλλον τρόπο;Οχι, δεν γίνεται. Η θερμοκρασία του ΖΝΧ ρυθμίζεται πάνω στο λέβητα, αν μιλάμε για συνεχή ροή, ή από το θερμοτάτη του boiler αν υπάρχει (που εσύ δεν θα βάλεις).

21706
08-03-14, 21:22
Οχι, δεν γίνεται. Η θερμοκρασία του ΖΝΧ ρυθμίζεται πάνω στο λέβητα, αν μιλάμε για συνεχή ροή, ή από το θερμοτάτη του boiler αν υπάρχει (που εσύ δεν θα βάλεις).

Πράγματι ο RIELLO δεν βλέπω να έχει θερμοστάτη.
Η ρύθμιση πάνω στον λέβητα θα γίνει από τον
εγκαταστάτη;

- - - Updated - - -

Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι βέβαιος αν έχει ή όχι
επάνω του θερμοστάτη. Στη εικόνα που βλέπω εδώ (http://www.skroutz.gr/s/3338730/Riello-Residence-Condens-25-KIS.html)
κάποιο καντράν υπάρχει αλλά δεν βλέπω καθαρά
τι ρυθμίσεις έχει.

- - - Updated - - -

Εντάξει, στο καντράν ρυθμίζεται και η θερμοκρασία
του ΖΝΧ όπως φαίνεται στην εικόνα που είναι εδώ (http://www.riello.be/action.jsp?code=2826&filename=IN_RESIDENCE_CONDENS_KIS.pdf&ei=yAsaU8qOEunoywPXxoGICA&usg=AFQjCNHKuX0tMoiLbN8oNUZ6mYFXLZkDZg&sig2=PPGiciXnt4TMq5dY5sAeEA&cad=rja) (σελ 15).
Οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

teodor_ch
08-03-14, 21:38
Πράγματι ο RIELLO δεν βλέπω να έχει θερμοστάτη.
Η ρύθμιση πάνω στον λέβητα θα γίνει από τον
εγκαταστάτη;

- - - Updated - - -

Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι βέβαιος αν έχει ή όχι
επάνω του θερμοστάτη. Στη εικόνα που βλέπω εδώ (http://www.skroutz.gr/s/3338730/Riello-Residence-Condens-25-KIS.html)
κάποιο καντράν υπάρχει αλλά δεν βλέπω καθαρά
τι ρυθμίσεις έχει.

- - - Updated - - -

Εντάξει, στο καντράν ρυθμίζεται και η θερμοκρασία
του ΖΝΧ όπως φαίνεται στην εικόνα που είναι εδώ (http://www.riello.be/action.jsp?code=2826&filename=IN_RESIDENCE_CONDENS_KIS.pdf&ei=yAsaU8qOEunoywPXxoGICA&usg=AFQjCNHKuX0tMoiLbN8oNUZ6mYFXLZkDZg&sig2=PPGiciXnt4TMq5dY5sAeEA&cad=rja) (σελ 15).
Οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Σε κάποιους θερμοστάτες χώρου ίδιου κατασκευαστή με του λέβητα, δίνεται η δυνατότητα ρύθμισης πολλών παραγόντων.
Εκτός απο τα lux μηχανήματα το κάνουν και στα απομακρυσμένα (εξωτερικές εγκαταστάσεις πχ.).

21706
08-03-14, 21:46
Σε κάποιους θερμοστάτες χώρου ίδιου κατασκευαστή με του λέβητα, δίνεται η δυνατότητα ρύθμισης πολλών παραγόντων.
Εκτός απο τα lux μηχανήματα το κάνουν και στα απομακρυσμένα (εξωτερικές εγκαταστάσεις πχ.).

Θα το ήθελα κι εγώ αυτό αλλά δυστυχώς
η RIELLO δεν έχει τέτοιους θερμοστάτες.

vasilimertzani
08-03-14, 22:42
Απο οσο ξερω δεν υπαρχει καννενας με δυνατοτητα ρυθμισης μεσω εσωτερικου θερμοστατη.

teodor_ch
09-03-14, 00:58
Απο οσο ξερω δεν υπαρχει καννενας με δυνατοτητα ρυθμισης μεσω εσωτερικου θερμοστατη.


Χειριστήριο αποστάσεως Clima Manager ενσύρματο
- Χειριστήριο αποστάσεως όλων των λειτουργιών του
λέβητα

Sensys, αναλογικός διαχειριστής συστήματος (ενσύρματος)
- Απομακρυσμένος έλεγχος όλων των λειτουργιών του λέβητα
μέσω του πρωτοκόλλου BUS Bridgenet
- Φιλικές στο χρήστη Ρυθμίσεις/Διαμορφώσεις των παραμέτρων
του συστήματος
- Θερμορύθμιση
- Επίδειξη της λειτουργίας του ηλιακού συστήματος (εάν είναι
συνδεμένο)
- Επίδειξη ενεργειακών αναφορών (kWh), παραγωγής ηλιακής
ενέργειας, εξοικονόμησης CO2, αποθηκευμένου ΖΝΧ
- Αναλογικός αισθητήρας για ανίχνευση θερμοκρασίας χώρου
- Ημερήσιος και εβδομαδιαίος προγραμματισμός κεντρικής
θέρμανσης φιλικός προς τον χρήστη
- Ημερήσιος και εβδομαδιαίος προγραμματισμός ζεστού νερού
χρήσης φιλικός προς τον χρήστη (μόνο στην περίπτωση λέβητα
μόνο θέρμανσης συνδυασμένου με δοχείο)
http://www.ariston.com/gr/media/files/917_acc_levites.pdf

Ένα τυχαίο παράδειγμα

@ ADSLgr.com All rights reserved.